Hlavná

Opar

Hubové choroby

Hubové lézie (mykózy) - skupina ochorení, ktoré sú založené na infekcii kože, slizníc, nechtov, vlasov spôsobených patogénnymi hubami. Časté prejavy sú peeling, zvlhčovanie, zápal kože, stratifikácia váhy, silné svrbenie, zahustenie a zmeny štruktúry kože, nechtov, vlasov. Pri česaní - pripojenie sekundárnej infekcie a hnisavosti. Choroby sú nákazlivé, výrazne znižujú kvalitu života, poskytujú fyzické a psychické nepohodlie, kozmetické problémy. Môže sa vyskytnúť generalizovaná hubová infekcia celého organizmu.

Hubové choroby

Hubové choroby - skupina kožných ochorení, ktorých pôvodcovia sú vláknité huby, sa infekcia vyskytuje pri kontakte s chorou osobou alebo s predmetmi kontaminovanými spórami; časť hubových chorôb spôsobuje saprofytovú mikroflóru, ktorá je patogénna s poklesom ochranných funkcií tela.

Keratomikozy

Keratomykóza sa týka hubových ochorení, pri ktorých sú huby lokalizované v stratum corneum a neovplyvňujú dermálne prídavné látky, keratomykóza je spravidla mierne nákazlivá. Patria sem ochorenia, ako je pityriáza, erytrázma a aktinomykóza.

Pityriáza alebo viacfarebné lišajníky sú jednou z najčastejších diagnostikovaných hubových kožných ochorení. Klinicky sa prejavuje vo forme ružovo-hnedých škvŕn s ľahkým otrebridnym peelingom. Na koži na krku, hrudníku, chrbte a ramenách nie sú lokalizované žiadne zápalové reakcie z pozmenenej kože. Diagnóza u adolescentov a ľudí v strednom veku. Zvýšené potenie prispieva k infekcii týmto a ďalšími hubovými chorobami. Foci porážky majú vytesané obrysy a tendenciu zlúčiť kvôli periférnemu rastu. Ovplyvnené týmto hubovým ochorením kože nie je schopný preniesť škodlivé pre ultrafialové mikroorganizmy. Na opálenej koži vidíte odlupujúcu sa hornú vrstvu dermy, pod ktorou sa vyvinie sekundárna leukoderma. Typicky sa vrchol opakovania vyskytuje v jarnom období. Diagnostikujte pityriázu na klinické prejavy a pomocou testu s jódom - keď je lézia namazaná, vločky sú intenzívnejšie. Na potvrdenie diagnózy a vylúčenie iných hubových ochorení sa vykoná štúdia škrabania. Huba ovplyvňuje ústa folikulu, a preto nie je možné dosiahnuť úplné vytvrdenie.

Mastí obsahujúcich itrakonazol terbinofina a dlhodobé používanie odstraňuje príznaky mnohofarebný lišajníkov, avšak liečba musí byť komplexná, je odporúčané, aby sa zabránilo sebe niekoho iného oblečenia, v priebehu liečby starostlivo sledovať správnu osobnú hygienu a v období remisie používať kozmetické prípravky s anti-hubové efektu.

Aktinomykóza - chronické plesňové ochorenia kože, jej patogén je žiarivý huba je rozšírená v prírode pre obilniny, takže rizikovou skupinou sú ľudia, ktorí pracujú v mlynoch, v poľnohospodárstve a v pekárňach. Možné poškodenie vnútorných orgánov, ak sa spóry sálavého huby dostávajú cez ústa. Plesňové ochorenia kože a infiltrovanej tkaniva infiltrácie pevne, náchylný k obvodové rozšírenie, okraje možno pozorovať granulácie. Diagnóza je založená na anamnéze, klinickom zobrazení a mikroskopii, ak je to potrebné, potom vykoná bakteriologickú štúdiu.

Liečba aktinomykózy by mala byť komplexná, pretože tento druh huby je nielen plesňové ochorenia kože, ale tiež ovplyvňuje vnútorné orgány. Výsledky po stanovení citlivosti na antibiotiká, expozície postihnutých oblastí, transfúziu krvných zložiek a v extrémnych prípadoch, chirurgické excízia tkaniva. Osobnej hygieny, používať len ich hrebene a klobúky, umývanie rúk a tela po kontakte so zvieratami, rovnako ako liečba ochorenia, znížená imunita, sú jedinou preventívne keratomikozov.

tinea

Dermatofytóza je chronická mykotická kožná choroba s epidermálnym poškodením, čo je dôvod, prečo sa pozoruje zápalová reakcia z kože. Najčastejšími hubovými chorobami tejto skupiny sú trichophytosis, microsporia, favus a mykóza chodidiel (epidermofytóza).

Trichofytóza spôsobená antropofilnou hubou spôsobuje povrchné lézie a zoofilická trichofytóza sa prejavuje v infiltrovano-hnacnej forme. Zdrojom infekcie sú chorí ľudia, zvieratá a predmety kontaminované spórami húb.

Toto hubové ochorenie je charakterizované obmedzenými zaoblenými léziami na pokožke hlavy, krehkými vlasmi a miernym odlupovaním kože. U detí trikofytóza zvyčajne prechádza do obdobia puberty, ale u dospelých je pravdepodobnejšie, že trpia chronickými formami. Riziková skupina zahŕňa ženy stredného veku. Hypovitaminóza, poruchy endokrinného systému tiež zvyšujú pravdepodobnosť ochorenia pri kontakte s patogénom. Trichofytóza ovplyvňuje pokožku hlavy, hladkú pokožku a nechty.

Microsporia - hubové ochorenia kože, klinicky podobný trichofytózy, navonok prejavuje vo forme pretínajúca kruhy bublín, chrasty a uzliny, ak microsporia ovplyvnená skalp, vrecká majú sklon sa pohybovať na hladkú kožu. Svrbenie a iné subjektívne pocity chýbajú.

Na mikroskopii je možné vidieť mycelium húb, charakteristické pre hubové lézie zmeny kože a vlasov, ale nie je možné rozlíšiť mikroskórium od trichofytózy. Ak sa vyžaduje presná diferenciácia, použije sa kultúrna diagnostika.

Zvyčajne liečenie mykotických alebo dermatologov v nemocnici ošetruje hubové choroby z dermatofytózy. Antifungálne lieky, ako je Fungoterbine, Exifin, sa preukázali, že sa užívajú denne až do prvého negatívneho mikroskopického vyšetrenia a potom sa prepnú na udržiavacie dávky. Vlasy v léziách sú oholené a ošetrené tinktúrou jódu a v noci vytvárajú aplikácie so sírou salicylovou masťou.

Favus je plesňová choroba postihujúca kožu, pokožku hlavy, nechty a niekedy aj vnútorné orgány. Nákazlivosť tohto hubového ochorenia je priemerná, väčšinou sú choré deti a ženy, najčastejšie sú tam rodinné ložiská infekcie.

Klinicky sa prejavuje vzhľad okolo vlasov šupky, klapka je nažltnutá kôrka s podšálkovitým dojmom, koža v lézi je hyperemická. Časom sa škutuly zlučujú a tvoria jednu kôru s nepríjemným zápachom. Vlasy mäkké a tenké. Pri dlhšom priebehu hubových ochorení sa pozoruje vypadávanie vlasov a post-fatálna alopécia. Diagnóza sa robí na základe klinických prejavov a kultivačného vyšetrenia.

V terapii favus dobrý efekt poskytuje liečebné kúry s modernými antimykotiká - ketokonazol, terbinafín, itrakonazol, liečenie po dobu najmenej jedného mesiaca, dávka je vybraná na základe závažnosti poranenia. Vlasy v léziách sú oholené, na zmäkčenie lopatky používajte salicylovú masť ako aplikáciu na noc. Ráno sa ošetrenie pokožky hlavy vykonáva s roztokmi jódu.

Plesňové ochorenia chodidiel sú rozšírené. Riziková skupina zahŕňa ľudí s nadmerným potenie nohy, zanedbávanie osobnej hygieny, športovcov a návštevníkov sáun, bazénov, verejných pláží. Suchá koža nôh, tendencia k praskaniu, nosenie gumových topánok a endokrinné poruchy prispievajú k rozvoju hubových chorôb, pretože zdravá neporušená koža je menej citlivá na infekciu. S vymazanou formou plesňových ochorení chodidla sa pozoruje mierne odlupovanie, sčervenanie a svrbenie v medzizápalových záhyboch, po kontakte s vodou môžu príznaky zhoršiť. Pri absencii liečby sa do procesu zapájajú oblúky chodidiel a je diagnostikovaná šupinatá forma húb. Koža sa zahusťuje, tam sú omozolelosti, niekedy hyperemia, pacienti sa sťažujú na svrbenie a pálenie.

Keď disgidroticheskih formy plesňové ochorenie postihuje hlavne nohy oblúky nohy, existuje napätie veľké bubliny s hustým filmom na zemi odhalené bubliny - nezacelené bolestivé erózie, koža okolo postihnutých oblastiach edematózne a hyperemické, jasne vyjadril bolesť a svrbenie. Pri kontakte s vodou, rezanie bolesti.

Intiginózna forma hubových chorôb sa prejavuje maceráciou, erozívnymi prasklinami rôznych hĺbok, bolesťou a svrbením. Pri zastavení rubromikoze zasiahnutú pokožku sušia sa hlienovitá peeling, vzor kože je výrazný, že lézie vrúbkovaný tvar.

Diagnóza sa vykonáva na základe klinických prejavov, dotazovania pacienta a v prípade potreby sa vykoná analýza kultúry na identifikáciu presnej formy huby.

Liečba plesňových ochorení nôh závisí od patogénu, postihnutej oblasti a závažnosti procesu. Dlhodobé užívanie antifungálnych liekov, s rubromykózou itrakonazolom, terbinafínom trvá dlhé tréningy. Liečba nohy sa uskutočňuje s antifungálnymi masťami. Na liečbu kože a nechtov je znázornené striedaním antifungálnych masti a lotiony chladenia, v neprítomnosti eróziou a jódu riešenie fukartsina použité. Okrem toho je predpísaná laserová liečba hubových chorôb chodidiel.

Osobná hygiena, umývanie nôh po návšteve sáun, bazénov, pláže, proti poteniu, nosiť bavlnené ponožky a topánky pre sezónu je len zabrániť plesňové ochorenie nôh. Keďže zdravá a čistá koža je prirodzenou bariérou pre mikroorganizmy a mykotické bunky.

Kandidóza kože

Kandidóza je plesňová choroba kože, slizníc a vnútorných orgánov. Kauzálnym činidlom je kvasinkovitá huba kandida, ľudská saprofyt, ktorá, keď obranné funkcie tela klesajú, sa začína aktívne množiť. Riziková skupina zahŕňa deti, ľudí v senilnom veku a majú imunodeficienciu.

Kandidóza hubových ochorení kože rohov v ústach sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s nižším zhryzom a hypersaliváciou. Plesňové ochorenia spôsobené kandidóznou hubou sa môžu rozvíjať iba vtedy, ak existujú priaznivé podmienky, ide o vysokú vlhkosť a teplé prostredie. Klinickým prejavom candida perleches svetla macerácii a prítomnosť bielym sedimentom, ktorý, keď sa odstráni možné vidieť začervenané hladký erodované povrch. Proces je dvojstranný a zriedka prekračuje záhyby rohov v ústach.

Kandidóza kože lokalizovaná v záhyboch je častejšia u ľudí s nadmernou telesnou hmotnosťou, náchylných na potenie a u detí, ktoré porušujú hygienické predpisy. Ovplyvnená oblasť je jasne červená, má jasné hranice, vlhké, na vrchu pokryté bielym povlakom, na obvode je možné oddeliť epidermis.

Vylúčenie z výživy sladkého jedla, muffínov a jednoduchých sacharidov je dôležitým bodom pri liečbe kandidózy. Použitie predĺžených antifungálnych liekov, ako je flukonazol, poskytuje dobrý terapeutický účinok. Lokálne používajte masti s klotrimazolom. Okrem toho je potrebné liečiť intestinálnu dysbakteriózu a normalizovať imunitný systém.

Hubové choroby ako zlozka moderného človeka

Ako sa dnes liečia na plesňové ochorenia kože a prečo zasiahnu povrch pokožky, ukazujú život dlhé roky a nezomierajú a sú ovplyvňované silnými drogami?

Namiesto lokalizácie zavedených húb av závislosti od stupňa zápalovej reakcie sú hubové choroby rozdelené na povrchové a subkutánne (hlboké). Všeobecne možno všetky plesňové choroby klasifikovať nasledovne:

 1. Keratomykóza (trichosporia, viacfarebný lichen).
 2. Tine (plesňové ochorenie nôh, atlét svrbenie, rubromikoz; trichofytóza (hladká koža, vlasovej pokožky, klince, favus; mikrosporiya).
 3. Kandidóza (nechty, sliznice, chronická generalizácia).
 4. Hlboké mykózy (blastomykóza, mukoroz, histoplazmóza, aspergilóza, chromomykóza, penitsillioz et al.).

Liečba hubových ochorení kože sa uskutočňuje ambulantne alebo trvale, v závislosti od typu patogénu.

kandidóza

Všeobecné informácie o chorobe:

V masách sa choroba nazýva drozd. Kauzálnym činiteľom kandidózy sú kvasinky podobné Candida húb (existuje viac ako 80 z nich). Husy tohto rodu sa považujú za príležitostné, pretože za určitých podmienok sa stávajú deštruktívnymi pre ľudí.

Hlavné príčiny choroby: antibiotiká, cytostatiká, steroidy, obehové poruchy, trauma, nadmerné potenie, nízka imunita, porúch funkcie autonómneho nervového systému, hormonálne zmeny v priebehu tehotenstva.

liečba

Spočiatku boli identifikované príčiny, ktoré viedli k nástupu ochorenia, a ak je to možné, odstránené. Ak sa pacient včas vyzve k mykológovi (dermatológovi) (miera kandidózy je mierna), potom na liečbu plesňových ochorení stačí použiť vonkajšie prostriedky. Patria medzi ne alkohol a vodné roztoky anilínových farieb, farba Castellani, fukorcín. Ovplyvnené miesta na koži by sa mali mazať 2-3 krát denne.

V prípade potreby liečenia hubových ochorení ústnej dutiny, ošetrenie sa vykonáva po každom jedle (krmivá, v prípade novorodenca). Liečba hubových chorôb v krku a úst možno 10-20% roztok bóru sodného v glycerolu, Lugolov, "Kanestenom" dekaminom (forma uvoľnenie - karamel) a klasické sóda výplachy (200 ml prevarenej vody 1 čajová lyžička jedlá sóda)., Liečba tejto formy kandidózy nie je účinná, ak neexistuje povinné sanácia zubov alebo liečba zubných protéz. Okrem toho lekári používajú nystatín, dekaminovuyu, levorinovuyu, mikoseptinovuyu masti a klotrimazol.

Plesňové ochorenia pohlavných orgánov (ženských a mužských) spracuje sa nystatín čapíky, Levorinum, vaginálne tablety "Kanesten" a Levorinum-gramitsidinovoy pasty.

Ťažšie je liečba hubových ochorení nechtov - onychy a paronychia (okolonogtevoy tkaniva a nechtov). V súčasnosti sú predpísané nasledujúce lieky: nizoral (4-6 mesiacov až 200 mg jedenkrát denne), diflukán alebo mykoflukan (3-6 mesiacov až 150 mg raz týždenne). Lucky Loceril a Batrafen sa aplikujú po očistení pomocou keratolytickej náplasti podľa pokynov. Použité pred niekoľkými desiatkami rokov sóda kúpele, farbivá anilín a amfoteritsinovuyu masť elektroforéza, ako je predpísané, ale najobľúbenejší lézie bodovania vojne nechtov a pôsobí ultrazvukom.

V prípade chronickej kandidózy, na rozdiel od prostriedkov používaných externe menovaní protiplesňové antibiotiká: Nystatín (počas 10-14 dní 500 000 IU 3-4 krát za deň), amfotericín B "B" (ktorým bol podávaný intravenózne a je používaný vo výnimočných prípadoch vzhľadom k vysokej toxicite), levorin (samozrejme 10-15 dní 500 000 IU 3-4 krát denne), flukonazol a prípravky na jeho základe (Forkan, Diflucan - p 1 týždeň 150 mg)., NIZORAL (2 tablety na deň).. Pri niektorých formách kandidózy sa predpisujú pimafukín, mikonazol, pyramidín, mistelín a pimafucort.

Epidermofytia chodidiel a onychomykóza

Všeobecné informácie o chorobe:

Vo väčšine prípadov sú patogénmi huby Trichophyton rubrum. Môžu byť infikované pomocou bežných predmetov používania, topánok "no-man's" atď. Prispievať k rozvoju epidermofytóza cievnych ochorení chodidiel, ploché nohy, dlhodobé používanie pevných a non-priedušná obuv, zhoršené potenie, beriberi.

 1. dlaždicových
 2. interdigitálnej
 3. disgidroticheskaya
 4. exudatívne (akútne)

liečba

Priraďte prihliadnutie k klinickej forme ochorenia.

Liečba chorôb húb u nohy v akútnej forme začína neutralizáciou zápalových javov (tj eliminuje nadýchanie, mockovanie, sčervenanie). Na dosiahnutie tohto cieľa sa uchýlia k mazaniu erózie kvapalinou Castellani a roztokmi anilínových farieb, aplikáciou vody alebo obväzov rivanolom alebo resorcinolom. Po zaschnutí je koža predpísaná:

Liečba chorôb plesňových plesní so skvamóznou formou začína oddelením od podrážky stratum corneum epidermis. Na tento účel sa na pokožku na chvíľu nanáša špeciálna masť alebo salicylová benzoová kolódiu (zvyčajne 6-7 dní). Odlúpnutie pokožky sa odstráni doma po užití sódy alebo misky na mydlo. Pokračujte v liečbe jód-masť procedúry: ráno používam roztok jódu, večer - použiť masť podľa pokynov. V súčasnosti sa na vonkajšiu terapiu používajú tieto krémy a masti: Lamisil, Pimafucin, Travogen, Exifin, Terbizil, Mycosorp atď.

Liečba onychomykózy môže byť lokálna aj systémová. V prvom prípade sa liečba hubových ochorení nechtov vykonáva miestnymi prostriedkami. Takáto liečba je pre človeka najbezpečnejšia, ale aktívne zložky liekov aplikovaných na povrch nechtov nie vždy dosahujú huby v matrici a nechtovom lôžku. Za účelom zvýšenia účinnosti miestnych fondov, a uchyľovali k odstráneniu zmäkčeniu nechtovú platničku (fungicídny a keratolytická omietky, chirurgické odstránenie kúpeľ so sódou). Najefektívnejšie v súčasnosti sú laky - Batrafen a Loceril.

Lieky, ktoré sa užívajú interne (systémová liečba), pôsobia priamo krvou. Na liečbu hubových chorôb necht môže byť použitý "Orungal", "NIZORAL" "griseofulvín", "Terbizil" "Lamisil" "Ekzifin", "Candid", atď.. prípravky Pri onychomykóze nohy sa užívajú najmenej 3 mesiace, priebeh liečby poškodením nechtov na rukách je mierne kratší - 1,5 mesiaca. Ak užívate antimykotiká každých 10 dní, mali by ste urobiť všeobecný krvný test a všeobecný test moču.

Každé plesňové ochorenie nechtov nohami, ktorých liečba je dokončená alebo je naďalej sprevádzaná dezinfekciou topánok so špeciálnymi roztokmi alebo prístrojmi.

Choroby pokožky a pokožky hlavy

Všeobecné informácie o ochoreniach kože hlavy:

Viacfarebný lichen - ochorenie typické pre krajiny s tropickým podnebím. Vyskytuje sa na horných končatinách alebo trupu vo forme malých nánosov nažltlej ružovej alebo hnedej, s nepravidelným tvarom.

Trihosporiya - malé a husté uzliny na povrchu vlasov, ktoré majú bielej, svetlohnedej alebo čiernej farby.

trihofitia. Povrch - malé ohniská pravidelne zaobleného tvaru, ktoré majú svetlo ružovú farbu. Na pokožke hlavy je viditeľná vrstva šedej šupiny, vlasy sa rozpadajú na úrovni 1-2 mm.

microsporia. Na pokožke hlavy sú guľaté tvary, ktoré majú ružovú farbu. Na hladkej koži - oválne ohniská ružovej farby s otrebridnym peelingom. Infekcia nastane po kontakte s infikovanými zvieratami.

krusa pásový opar. Zmena farby vlasov, vzhľad okrovej-žltých kôr na pokožke hlavy. Ak sú kôry hojné, potom spadajú spolu s vlasmi, čo spôsobuje cudzorodú atrofiu. Niekedy sú postihnuté nechty: taniere sa rozpadávajú, zahustia a strácajú farbu.

liečba

Viacfarebný lichen. Základom liečby hubových ochorení hlavy sú šupinaté a fungicídne prípravky. Ak sú plochy viacfarebných lišajníkov malé, stačí ich spracovať 1% roztokom žuvačiek, 3-5% roztokom jódu, 3-5% resorcinolalkoholom. Osvedčené masti: mikozolón, triderm, nizoral, lamizil (dvakrát denne sa pokožku na pokožku hlavy). Choroba v zanedbanej forme sa liečila metódou Demjanovicha: trením 60% roztoku tiosíranu sodného a potom po jeho vysušení 6% roztokom kyseliny chlorovodíkovej. Okrem toho sú systémové prípravky predpísané interným spôsobom: Orungal (100 mg dávka denne), Nizoral (200 mg dávka denne), Diflucan (300 mg dávka za týždeň).

Aby sa zabránilo hubovým ochoreniam kože a vlasov - 2% roztok salicylalkoholu.

Trihosporiya. Najväčší účinok prináša holenie vlasov. Alternatívne, každodenné umývanie vlasov horúcim roztokom chloridu ortutnatého (dichloridu ortutnatého), rovnako ako umývanie hlavy s mydlom v horúcej vode a predčesaním pred ním.

Trihofitia. V chronickej a povrchnej forme:

 • griseofulvínu (10 dní v dávke 18 mg / kg, 4 dni - pauza, 7 dní v dávke 18 mg / kg). Príjem lieku je kombinovaný s príjmom vitamínov, antibiotikum je opitá jedlom pripraveným rastlinným olejom alebo 1 lyžičkou. rybí olej.
 • terbinafín (do 20 kg - 62,2 mg, od 20 do 40 kg - 125 mg, viac ako 40 kg - 250 mg v 1 alebo 2 dávkach počas 4-6 týždňov).
 • ketokonazol (200 mg denne, priebeh - 4 týždne).

Prípravky na vonkajšiu terapiu po holení: 5% salicylová masť pred spaním, 5% roztok jódu po spánku; masť sírno-salicylová, síra-dechtová masť, amikazol, mykosepin, esulan, oktation. Efektívne fondy založené na terbinafíne: lamikan, lamizil, exifan, terbisil. Používajú sa dvakrát denne.

Pri suppurating forme: 10-20% ichthyol masť, roztoky anilínové farbivá.

Favus. Okrem vitamínov sa griseofulvin podáva v kombinácii s lokálnymi prípravkami: 5% salicylovou masťou, 5% jódom, umývacími zónami postihnutými favusom a mydlom.

Všeobecné informácie o ochoreniach kože a ich liečbe

Ochorenie sa vyznačuje tým, že na koži sa objavia zaoblené ružové škvrny, ktoré rastú a ich stredná časť je pokrytá váhy. Existuje začervenanie a svrbenie.

Plesňové ochorenia pokožky tváre vyvolávajú výskyt seborrhea, couperózy, akné, rosacey a alergickej dermatitídy.

Keď sa zistí ochorenie kože plesní, pacient sa vyšetrí na prítomnosť ochorení endokrinného systému a stavov imunodeficiencie. Je mu predpísaná fungicídna terapia a korekčná liečba. Kozmetika znamená, že choroba nie je liečená.

Ďalšie choroby spôsobené parazitickými hubami

Otomykóza je zápal vonkajšieho sluchového kanála, ktorý vzniká kontamináciou ucha, prítomnosťou cudzích telies v uchu a hnisavým otitisom. Huby sa môžu dostať do ucha za prítomnosti kandidózy kože a genitálnej kandidózy. Patogén - huby rodu Candida, plísňové huby rodu Aspergillus.

Liečba hubových ochorení uší spočíva v premývaní roztokmi antimykotik: chinazolu, amfotericínu, tekutiny Burov a Castellani, nystatínu, klotrimazolu atď. Okrem toho povinné obnovenie liečby a liečba vitamínmi. Ak pacient používa antibiotiká, zruší sa.

Hubová choroba ušných otomykózy vyžaduje miestne postupy. Takže sluchový priechod je mazaný špecifickými protiplesňovými masťami, ale až po záchode ucha. Spočíva v umývaní zvukovodu s 3% roztokom peroxidu alebo kyseliny boritej, odstránením plaku a vpichnutím 5 kvapiek 2-4% roztoku kyseliny salicylovej.

Choroby spôsobené niekoľkými druhmi húb sú liečené pomocou hubových bakteriálnych liekov: flukonazol, intrakonazol a ketokonazol.

Včasná liečba ochorení kožných húb vo väčšine prípadov vedie k rýchlej obnove.

Kožná mykóza: príznaky a liečba

Mykóza kože - hlavné príznaky:

 • Červené škvrny na koži
 • slabosť
 • Svrbivá koža
 • Zvýšená teplota
 • Zápal pokožky
 • Pleťový peeling
 • Syndróm bolesti
 • Vzhľad kukurice
 • Zhrubnutie kože nôh
 • Stratifikácia nechtov
 • Peeling postihnutej kože
 • Bolestné purulentné vezikuly na koži
 • Zlomeniny medzi prstami
 • Hnedá koža
 • Dutina vlasov
 • Žltnutie nechtov
 • Oslabenie vlasov

Kožné mykózy sú hubové choroby, ktoré spôsobujú infekčné mikroorganizmy. Ovplyvňujú kožu a podkožné tkanivo, prenikajú cez škrabance a mikrotrauma. Potom sa spóry húb dostanú cez sliznicu do dýchacích ciest a hromadia sa v pľúcach. Štádium choroby závisí od zdroja infekcie a špecifickej huby. Vývoj tejto choroby môže vyvolať akúkoľvek chorobu, ktorá oslabuje imunitný systém tela.

Z miesta poškodenia sa mikróby rozšírili do iných častí kože a infikovali mukóznu membránu, genitálie, tráviaci systém a pľúca. Človek, vlasy, trup, paže, nohy a dokonca aj nechty trpia touto chorobou.

Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že má často chronickú formu. Čím skôr sa obrátite na lekársky ústav pre pomoc s mykózou, tým skôr bude liečba a čoskoro príde oživenie. Toto ochorenie môže znetvoriť pokožku tváre, rúk, nôh a ďalších častí tela, postihnúť akékoľvek orgány a spôsobiť sprievodné ochorenia (alergie, mykidy). Rizikovou skupinou pre mykózu sú deti a ľudia v pokročilom veku, aj keď človek akéhokoľvek pohlavia a veku môže infikovať.

Druhy mykózy kože

Mykóza je veľká skupina ochorení. Rôzne poddruhy patológie sa líšia v lokalizácii a stupni lézie. Existujú dve hlavné skupiny. Hlboké mykózy - oportunistické a subkutánne, sporotrichóza, chromoblastomykóza. Povrch - kandidóza, dermatomykóza a keratomykóza.

 • keratomikozy. väčšinou z tejto skupiny sa stretne farebné lišajníky, ktorého charakteristickým rysom je výskyt škvŕn na tele, osoba, ktorá s progresiu patologického procesu, začnú odlupovať;
 • pásový opar. Táto skupina spája niekoľko typov ochorení kože. Výskyt dermatomykózy sa vyskytuje v prípade, keď sa na tele objavia charakteristické červené škvrny, kožné ochorenia sa zapália, dochádza k ich aktívnemu odlupovaniu;
 • kandidóza Sú choroby spôsobené kvasnicovými hubami. Ochorenia tohto typu sa šíria cez tkanivá všetkých orgánov a častí tela, s výnimkou vlasov. Infekcia sa často vyvíja v záhyboch pokožky. Najnebezpečnejšie miesta sú v podpazuší, v medzipodnikových priestoroch;
 • histoplazmóza, chromomykóza, kryptokokóza a ďalšie. Táto skupina infekčných chorôb sa vyznačuje infekciou hlbokých vrstiev kože, a preto sú najnebezpečnejšie a najťažšie, ale sú zriedkavé. V tomto prípade je potrebné vykonať včasnú a dôkladnú diagnózu a predpísať primeranú liečbu. Spravidla je veľmi ťažké liečiť tieto patológie.

Mykóza kože je akútna a chronická, hlboká a povrchná, ohnisková a rozšírená.

dôvody

Hlavnou príčinou všetkých mykóz na pokožke je huba, ktorá sa vyvíja a postihuje tkanivá orgánov a častí tela. Nebezpečenstvo choroby spočíva v tom, že všetci pacienti trpia inak. Niektorí sa nakazia naraz, iní majú skryté ochorenie, zatiaľ čo v iných, prítomnosť infekcie v tele nespôsobuje vývoj patológie a stávajú sa nosičmi hubových spór.

Mechanizmus vývoja ochorenia závisí od ochranných faktorov organizmu konkrétnej osoby. Ak má človek slabú imunitu alebo infekciu HIV, užíva antibiotiká alebo má poškodenie kože, zlá hygiena, je riziko vzniku tejto plesňovej choroby veľmi vysoké. K tomu môžete stále pridávať kŕčové žily a trofické vredy. Najlepšia huba sa množí a rastie vo vlhkom a teplom prostredí.

Infekčné mikroorganizmy môžu počas lekárskeho zákroku preniknúť. Keď sa obranyschopnosť tela znižuje, objavia sa podmienky na rast invazívnych húb.

Vzhľadom k tomu, hubové infekcie kože, rúk, nôh a iných častí tela vyvíjať v oslabené telo, táto infekcia môže postupovať pri diabete alebo imunodeficiencie, ak je malígne ochorenie alebo po svrchovanosť príjmu antibiotík, steroidov.

Ak je infekcia zanedbateľná, potom mykóza nemusí byť sprevádzaná mnohými príznakmi. Ale systémové mykózy sú široko rozšírené a mať vplyv na všetky časti tela, z pokožky hlavy a tváre od hlavy až k päte. Systémová patrí kandemiyu a viscerálny kandidóza, meningitída dojčiat, strap zápal pľúc a diseminovanú kandidóza, aspergilóza, mozgu, pľúc a stredného ucha.

Rôzne huby, ktoré spôsobujú mykózu pokožky, postihujú ľudí i zvieratá. Vstupujú do tela rôznymi spôsobmi. Hlavnými spôsobmi sú mikrotrhly a výrazné poškodenie kože, lekárska manipulácia. Faktory, ktoré prispievajú k ich ďalšiemu rozvoju v ľudskom tele, sú ožarovanie, chronické ochorenia a rôzne poruchy procesov tela.

Takže najčastejšie príčiny infekcie plesňovými spórami:

 • oslabený imunitný systém;
 • chronické ochorenia;
 • zlá hygiena;
 • dlhodobé užívanie liekov;
 • zlá diéta a nekvalitné výrobky;
 • zlé návyky;
 • znehodnotené lieky atď.

symptomatológie

Pri mykózach má koža rôzne príznaky, ale nezobrazujú sa okamžite. Symptomatológia v mnohých ohľadoch závisí od toho, akú časť tela bola postihnutá touto infekčnou chorobou. Ak sa na tvári, ramenách, žalúdku, chrbte, nohách vyskytne svrbenie a šupinatá koža, ide o prvé príznaky mykózy. Pacient by mal okamžite konzultovať kvalifikovaného odborníka na diagnostiku a liečbu. Táto fáza ochorenia je veľmi vhodná na liečbu antifungálnych liekov a spravidla nespôsobuje komplikácie.

Potom sú červené nafúknuté škvrny oválneho alebo okrúhleho tvaru. Koža sa stáva hnedastým odtieňom a začína sa odlupovať, pripomínajúca malé škatule. Môžu sa vyskytnúť červené folikulárne formácie.

Mykóza hladkej kože folikulárnej uzlovej formy je charakterizovaná pustulóznou vyrážkou. Infekcia môže dokonca ovplyvniť aj vlasy psov. Často existujú intertrigutions medzi prstami. Takto začína mykóza kože rúk a nôh. Keď sa objaví progresia patológie, koža sa stáva drsnou a koža sa na nohách zhoršuje. Okrem odlupovania sa môžu objaviť príznaky ako sú bolestivé hnisavé vezikuly, nechty sa začínajú oddeľovať, žltnúť a môžu byť výrazne zničené.

Mykóza pokožky hlavy sa prejavuje nielen odlupovaním, ale aj slabosťou, oslabením vlasov. Obzvlášť nepríjemné je ochorenie kože. Vo všeobecnosti môže pacient zvýšiť telesnú teplotu, bolesť a celková slabosť.

Problém spočíva v tom, že primárne príznaky sú také zanedbateľné, že im samotná nevenuje pozornosť a nekonzultuje s lekárom. V tomto čase choroba postupne postupuje a potom je ťažšie ju vyliečiť. Ak je ochorenie zistené v počiatočnom štádiu, potom existuje viac šancí na liečbu mykózy úplne bez možnosti recidív. Ale bez kompetentnej a včasnej liečby ochorenie môže spôsobiť veľké množstvo komplikácií.

Diagnóza a liečba

Dermatológovia alebo lekári z mykológie môžu diagnostikovať túto chorobu. Najprv musíte navštíviť lekára. Mal by skúmať ohniská na koži tváre, končatín a iných oblastiach tela, mať povrchové váhy pre laboratórne vyšetrenie pod mikroskopom. Ak chcete priradiť správnu liečbu, musíte určiť príčinu ochorenia pomocou kultúrnych metód výskumu.

Pokiaľ ide o samotnú liečbu, neexistuje jednosmerná metóda, pretože musí byť komplexná a zameraná nielen na zotavenie, ale aj na odstránenie príčin, ktoré spôsobili chorobu. Preto sa priebeh liečby vyvíja v závislosti od týchto faktorov:

 • trvanie choroby;
 • druh infekčnej huby;
 • sedadlo krbu;
 • úroveň infekcie;
 • stav organizmu ako celku;
 • možnosť alergickej reakcie na akékoľvek lieky;
 • vek a charakteristiky tela pacienta.

Liečebnú terapiu vyberá vysoko špecializovaný lekár (dermatológ alebo mykológ). Liekové lieky sa hromadia v krvi a pomáhajú obnoviť pokožku. Najčastejšie lekári menujú "Griseofulvin". Je to bezpečné a prakticky nedáva vedľajšie účinky. Preto je najčastejšie predpisovaná na liečbu detí. Nemenej účinnými sú nasledujúce lieky:

Ak chcete určiť drogu, najprv musíte zistiť vzhľad huby. Potom lekár predpíše najefektívnejší liek.

Stále lekári môžu predpisovať lieky širokého spektra účinku. Všetky z nich by mali mať antifungálny účinok. Aby sa zabránilo vedľajším účinkom, pacient musí byť neustále pod dohľadom lekára. Počas tehotenstva a laktácie je ženám zakázané užívať antifungálne lieky. Je veľmi opatrné vybrať liečbu u pacientov, ktorí majú ochorenie pečene alebo alergie.

Okrem liekov, je nutné použiť liečbu s anti-hubových zložiek masti, spreje a krémy, "ekonazol" "Mikonazol", "oxikonazol". Užitočné látky prenikajú do ohniska reprodukcie infekčných baktérií a zabíjajú ich. Masť sa tiež vyberá pri zohľadnení individuálnych charakteristík pacienta. Niekedy je potrebné držať hot spot s band-aid. Ak sa infekcia rozšírila na psie vlasy, musia byť odstránené epiláciou.

Po absolvovaní celého trvania liečby musíte vykonať testy na prítomnosť huby. To pomôže lekárovi zistiť, či pacient úplne vyliečil mykózu. Ak je výsledok negatívny, liečba bola úspešná. V prípade, že je výsledok pozitívny - lekár potrebuje vyvinúť nový plán liečby, ktorý bude účinnejší. Vzhľadom na to, že kožné mykózy sa môžu znova objaviť, je potrebné poskytnúť prevenciu.

Liečba ľudovými prostriedkami

Ak má osoba príznaky kožnej mykózy, musíte najprv ísť do nemocnice na konzultáciu s lekárom, ktorý vykoná diagnózu a predpíše liečebný postup. Ale výrazne zmierniť tento stav pomôže tradičnej medicíne. Nezaručujú úplné zotavenie, ale budú len pomocnou možnosťou. Všetky postupy musia byť vykonávané v noci.

Ovplyvnené miesto je dobre umyté tečúcou vodou. Potom sa má liečiť bavlneným tampónom s jódom alebo zeleňou. Tiež poškodené oblasti pokožky môžu byť ošetrené bylinami - bielym šoférom alebo tízom, nočná čierna alebo klematis. Môžete tiež použiť masti na báze bravčového tuku, vazelíny a bylín. Ale výber suchých kvetov, je potrebné poradiť sa s lekárom.

Imunomodulačné vlastnosti majú také rastliny, ako sú veronika, sladovica, celandín, kačicovité. Aj v ľudovej medicíne sa často používa horčica, mäta, rašelina, chmeľ, púpava a jašta. Antifungálne vlastnosti sú celandín, jesenné, thix. Použitie ľudových prostriedkov pomôže odstrániť nepríjemné príznaky ochorenia. Ale môžu byť použité na liečbu len so súhlasom ošetrujúceho lekára.

prevencia

Existuje šanca na recidívu mykózy kože. Ak má osoba prvé príznaky, čo naznačuje mykózu, to znamená začervenanie a svrbenie, okamžite navštívte lekárske zariadenie. Aby sa nezačali infikovať spóry huby, mali by sa prijať preventívne opatrenia, hlavne je zlepšiť dodržiavanie hygieny. Pri návšteve sauny, bazénu, spoločnej sprchy musíte nosiť vymeniteľnú obuv. Potom sa odporúča ošetriť topánky salicylalkoholom. Treba tiež spomenúť na to, že v zdravom tele nemožno zakoreniť hubovú infekciu, preto je potrebné každý deň posilniť imunitný systém.

Ak si myslíte, že máte Kožná mykóza a symptómy charakteristické pre túto chorobu, lekári vám môžu pomôcť: dermatológ, mykológ.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostickú službu, ktorá na základe príznakov vyberá pravdepodobné ochorenia.

Pyoderma je bežný názov pre množstvo pustulóznych kožných ochorení vyvolaných stafylokokmi a streptokokmi (ktoré sa vyskytujú o niečo menej často). Pyoderma, ktorej symptómy sa prejavujú v hnisavých kožných léziách, je jednou z najčastejších ochorení kože.

Lyellov syndróm je alergická dermatitída, pri ktorej dochádza k bulóznej lézii kože a sliznice. Okrem toho sa všeobecne zhoršuje celkový stav osoby. Lyellov syndróm sa tiež nazýva malígny pemfigus alebo toxická epidermálna nekrolýza.

Aktinická dermatitída sa vyskytuje na pozadí ožiarenia kože vo forme dermatitídy, ktorá je charakteristická pre priebeh - vo forme zápalu. Medzi takéto účinky patrí slnečné žiarenie, ionizujúce žiarenie, umelé zdroje ultrafialového žiarenia. Aktinická dermatitída, ktorých príznaky sú založené na dĺžke vystavenie určitého faktoru, a intenzita tohto vplyvu, najmä definuje zvárača expozície, poľnohospodárov, rádiológov, zlievarenské pracovníkmi a hút atď

Mykózy nohy sú ochorenia akejkoľvek povahy, ktoré postihujú kožu a nechty človeka. V lekárskych kruhoch sa mykóza na nohy označuje aj ako dermatofyt. Najčastejším miestom primárnej lokalizácie patologického procesu sú interdigitálne záhyby (existujú zriedkavé výnimky). Ak v tomto štádiu nepodliehajte mykóze, zastavte medikamentóznu liečbu alebo liečbu ľudovými prostriedkami, potom postupne prejde za nimi.

Parapsoriáza je ochorenie kože, charakterizované chronickým priebehom. Klinickí lekári odkazovať na tento termín špecifické dermatózy, ktorý súčasne kombinuje symptómy plochého lichen, ružová lišajníkov, konvenčné lupienky a seboroickej dermatitídy. Navonok sa choroba prejavuje výskyt červených škvŕn alebo papuly s nezreteľné hranice.

Pomocou fyzických cvičení a sebakontroly môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Hubové kožné ochorenia - príznaky a liečba

✓ Článok kontrolovaný lekárom

Plesňová choroba kože alebo mykóza je známy problém, ktorý ľudia čelia už mnoho rokov. Medzi všetkými známymi infekčnými chorobami si kožné huby zaslúžia prvé miesto. Toto rozšírenie je spojené s poklesom ľudskej imunity a nedostatkom vedomia o spôsoboch šírenia a prevencie choroby. V tomto ohľade sa ľudia dostanú do lekára len v prípadoch, keď sa choroba stala zanedbanou formou.

Hubové kožné ochorenia - príznaky a liečba

Skupiny chorôb

Je pomerne zložité rozširovať hubové choroby v skupinách, berúc do úvahy lokalizáciu a etiológiu patologického procesu. Ak však vezmeme do úvahy zjednodušenejšiu formu rozdelenia, potom existujú také skupiny mykóz:

 • keratomikozy. Sú sprevádzané hubovou léziou horných vrstiev kože. Patria sem pityriáza a trichosporia;
 • tinea. Vedie k vývoju zápalového procesu, ktorý ovplyvňuje tkanivo vo väčšom meradle. Hovoríme o favus, epidermofytóze, mikrosporiách a tiež o trichofytóze;
 • kandidóza. Zvláštnosť tejto skupiny chorôb spočíva v tom, že ovplyvňuje nielen kožu pacienta, ale aj vnútorné orgány a dokonca aj nechty;

Mykóza chodidla je najčastejšie hubové ochorenie, ktoré postihuje podrážky a nohy

Dôležité! Len kvalifikovaný dermatológ bude schopný diagnostikovať na základe výsledkov laboratórnej štúdie postihnutej časti pokožky pacienta a predpísať vhodný liečebný balík.

príčiny

Všetky plesňové ochorenia sú veľmi nákazlivé, to znamená, že sú veľmi nákazlivé. Jedinou výnimkou je kandidóza a tinea versicolor, ktorý sa vyvíjať na pozadí oslabeným imunitným systémom, alebo v dôsledku porušenia kožného krytu mikroflóry pacienta.

Hubové choroby sú v kontakte, dostať patogén je veľmi jednoduché tým, že nosíte niekoho iného topánky, chodí bosý na verejných miestach s vysokou vlhkosťou

Ďalšie typy mykózy sa prenášajú pri kontakte s infikovanou osobou, živočíchom alebo rastlinou. Huba môže byť prenášaná aj domácimi prostriedkami, takže ak jeden z vašich rodinných príslušníkov trpí mykózou, dotýkanie sa jeho osobných vecí je nežiaduce. Dokonca aj kontakt s oblečením alebo obuv povedie k infekcii. Bazény, kúpele, sauny a verejné toalety sú ideálnym miestom pre hlboké hubové infekcie, dokonca aj v prachu môžu byť spóry tejto choroby.

V prítomnosti mechanického poškodenia kože sa značne zvyšuje riziko infekcie, pretože infekcia môže vstúpiť do tela cez praskliny, škrabance alebo odreniny na koži. Pri nosení pevných a nepohodlných obuvi je často aj huba. Medzi rizikové faktory patrí trávnatá tráva, vývoj alergickej formy dermatitídy, ploché nohy a anatomické znaky nohy pacienta.

Huba pod prsia

charakteristické príznaky

Keď sa do kože dostane plesňová infekcia, môžu sa vyvinúť charakteristické znaky, ktoré sa líšia v závislosti od typu huby. Pozrime sa na tie hlavné. Po prvé, postihnuté oblasti pokožky pacienta sa začnú odlupovať a zapáliť. Pri zmene šupy prídu malé bubliny, ktoré nakoniec prasknú. Na ich mieste sú svrbiace a zapálené oblasti. Koža sa stáva voľnejšou, môže sa oddeliť vo veľkých častiach.

Huba pod nechtami

Huba na hlave

V priebehu vývoja ochorenia prechádzajú všetky symptómy samy o sebe, ale na predtým postihnutej oblasti pokožky bude huba ešte žiť. Choroba prechádza do chronickej fázy. Stratový kôň pokožky sa stáva hrubý, pokryje sa žltými škvrnami a potom sa nechty začnú rozpadávať.

Diagnostické funkcie

Ak máte akékoľvek podozrivé príznaky, mali by ste ihneď požiadať o pomoc lekára. V tomto prípade je prieskum vykonávaný dermatológiou. Často je normálna vizuálna kontrola postačujúca na určenie patológie, ale aj lekár môže vykonať anamnézu, kultúru alebo fluorescenčnú žiara.

Ak je hubová lézia príliš hlboká, pacient je poslaný na diagnostiku röntgenových lúčov. Na stanovenie diagnózy môže lekár odobrať kúsok vlasov alebo nechtov u pacienta, ale najčastejšie škrabanie kože v mieste lézie.

Spôsoby liečby

Vývoj mykózy sprevádza porušenie bunkovej imunity, takže liečba patológie nemožno nazvať jednoduchou. Najčastejšie sa na to používajú antifungálne látky. Ale s mykózou, veľa ľudí používa osvedčené recepty tradičnej medicíny ako doplnok k tradičnej terapii. Zvážme každý z týchto spôsobov liečby samostatne.

Farmaceutické výrobky

Použitie antifungálnych činidiel vedie k zastaveniu rastu húb v dôsledku negatívnych účinkov na ich bunkové steny. Ale pred začiatkom liečby musia byť postihnuté oblasti pokožky vyšetrené lekárom. Často ľudia, ktorí sa uchýlili k sebe, mylne napadli hubovú chorobu inú vážnejšiu patológiu. Z tohto dôvodu je liečba nesprávna a skutočné ochorenie sa môže pre pacienta premeniť na závažnú komplikáciu. Nižšie sú najbežnejšie antimykotiká, ktoré predpisujú lekári.

Tabuľka. Účinné lieky na liečbu huby.

Napriek forme alebo nákladom, všetky antifungálne lieky majú určité kontraindikácie. Pri vymenovaní tohto lieku by mal lekár dávať pozor, najmä ak je pokožka mykózou dieťaťa. Napríklad, aplikovať antimykotiká sa neodporúča pre tehotné ženy, dojčiace matky alebo pacientov trpiacich zlyhaním pečene. V zriedkavých prípadoch môže mať pacient individuálnu intoleranciu voči lieku alebo niektorým z jeho zložiek. Musí sa to tiež zohľadniť.

Ľudové opravné prostriedky

Mnoho ľudí, ktorí čelia plesňovým ochoreniam kože, neponáhľajú chodiť do lekárne na lieky proti hubám. Uprednostňujú liečbu ľudovými prostriedkami. Niekedy naozaj pomáhajú, ale iba v kombinácii s tradičnými metódami liečby. Tradičná medicína je účinná ako doplnok, pretože jej osvedčené nástroje môžu zvýšiť účinnosť liečby hubami.

Efektívne ľudové prostriedky

Nižšie sú uvedené najbežnejšie a najaktívnejšie recepty tradičnej medicíny, ktoré sa môžu použiť v liečbe húb v počiatočnom štádiu vývoja.

 1. Zásobník na kávu. Ak to chcete urobiť, pridajte trochu instantnej kávy do obvyklého šampónu, ktorý používate pravidelne a premiešajte tieto dve zložky. Potom používajte produkt pri umývaní vlasov alebo umytí tváre.
 2. Cesnak masť. Jedná sa o unikátny liek používaný v ľudovej medicíne na liečbu rôznych foriem huby a iných chorôb. Na prípravu masti zmiešajte niekoľko stroužkov nasekaného cesnaku s 2 lyžičkami. maslo. V dôsledku toho by ste mali dostať homogénnu hmotu vo forme krému. Naneste ho na postihnutú kožu každý deň, najlepšie pred spaním. Na začiatku s filmom. Len niekoľko dní tejto liečby sa zbaví nepríjemných symptómov huby.
 3. Oreganový olej. Je to účinný nástroj pri liečbe huby hlavy. Aby ste odstránili príznaky tejto choroby, musíte do šampónu pridať niekoľko lyžíc oleja a umyť si hlavu 1 denne. Výsledok nebude trvať dlho.
 4. Bylinné odvar. Na prípravu vývaru je potrebné naliať 500 ml vriacej vody 50 g rastlinného zberu, pripraveného z rašeliny, lopuchu, peloty a plantejnu v rovnakých pomeroch. Trváte na náprave 30 minút a potom ju vezmite ráno pred jedlom.

Liečba huby sa musí okamžite začať

K poznámke! Napriek takejto rozmanitosti ľudových liekov sa musí pamätať na to, že ochorenie, ktoré nie je úplne vyliečené, čoskoro povedie k relapsu. Preto sa najlepšie zaobchádza s hubovými chorobami komplexným spôsobom.

Preventívne opatrenia

Väčšinu chorôb je možné predchádzať, to platí aj pre mykózu. Je omnoho jednoduchšie zabrániť vzniku ochorenia, než neskôr liečiť. Prevencia hubových chorôb je dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny. Ak je dom infikovaný, potom jeho veci nemožno použiť. Dokonca aj vtedy, keď ste v kontakte s obuvou alebo pacientovou bundou, môžete sa nakaziť, preto sa snažte ochrániť pacienta čo najviac.

Tiež vyhnite sa kontaktu s bezdomovcami, pretože sú nositeľmi rôznych chorôb. Ak je vo vašom dome psa alebo mačka, mali by byť pravidelne prenesené na veterinárneho lekára na vyšetrenie. V opačnom prípade sa zvýši riziko infekcie hubami alebo inými patológiami prenášanými kontaktom. S rozvojom chronických ochorení by sa mala poskytnúť včasná liečba, pretože zanedbávanie symptómov môže viesť k vážnym ochoreniam vrátane mykózy kože.

Prevencia hubových infekcií

Aby sa zabránilo vzniku mnohých ochorení, lekári odporúčajú posilnenie svojho imunitného systému. Ak to chcete urobiť, pravidelne cvičte, správne jesť a zanechávajte zlé návyky. Pod povolaním športu sa neznamená každodenná návšteva telocvične, kde sa budete snažiť zdvihnúť nerealistickú váhu. Dostanete pravidelne jazdiť na bicykli alebo na prechádzkach na čerstvom vzduchu. Opustite výťah niekoľko mesiacov a čoskoro uvidíte pozitívny výsledok (nielen posilnenie imunity, ale aj stratu prebytku kilogramov).

Video - Ako liečiť hubové ochorenia kože

Páčia sa vám článok?
Uložte, aby ste nestratili!

Hubové kožné ochorenia: klasifikácia, liečebné charakteristiky

Plesňové infekcie sú časté ochorenie kože. Infekcia sa zvyčajne vyskytuje pri priamom preniknutí huby do kože prostredníctvom malých odier, poranení, intertrigo.

Ďalším spôsobom, ako infikovať pokožku, je hematogénna cesta - penetrácia patogénov krvou z chronických ložísk hubových infekcií, keď sú poškodené vnútorné orgány.

Pri hematogénnych léziách sú kožné vyrážky znakom systémovej hubovej choroby. Liečia systémovú mykózu pod dohľadom lekára, ktorý používa moderné antifungálne lieky.

klasifikácia

Plesňové ochorenia kože spôsobujú ako patogénne huby, prenikajúce do tela z vonkajšieho prostredia, tak aj podmienene patogénne huby prítomné v normálnej ľudskej mikroflóre.

Plesňové ochorenia sú klasifikované lokalizáciou procesu, hĺbkou penetrácie, plochou lézie. Nasledujúce skupiny hubových ochorení sú rozlišované:

 • keratomikozy;
 • pásový opar;
 • kandidóza;
 • hlboké mykózy;
 • psevdomikozy.

Výber liečby pre hubu, odstránenie príčiny ochorenia závisí od presnej diagnózy pôvodcu ochorenia.

Neexistuje žiadna univerzálna pilulka, ktorá by uvoľnila hubu nechtov, drozd, mikroskopiu a iné kožné mykózy, liečba hubových ochorení vyžaduje starostlivý výber liekov, liečebné režimy.

Keratomikozy

Skupina plesňových ochorení, ktoré postihujú iba nadržanú, povrchovú vrstvu pokožky, kutikuly vlasov, sa nazýva keratomykóza. Tieto ochorenia sa vyznačujú neprítomnosťou zápalových javov v hlbokých vrstvách kože.

Druhy keratomykózy

By keratomikozam patrí trihosporiya nodosum, pityriasis (viacfarebný) lišaje, mykóza strechovité, čierny versicolor, kožného ochorenia biele, shimberi, tropické a tropických žltých bielym versicolor, Piedra.

Patogény keratomikozov - kvasinky, plesne, dermatofyty, iba sú 70 druhy patogénov, ktoré spôsobujú zmeny vo vonkajšej vrstve epidermis, vlasové folikuly.

Viac sa dozviete o keratomykóze v článku Keratomykóza.

Liečba keratomykózy

Časté v miernych šírkach je keratomykóza viacfarebných lichenov. Ochorenie kože vyvoláva kvasinkovú hubu Pityrosporum, predisponujúce stavy sú zvýšené potenie, endokrinné poruchy.

Otrirudidny (viacfarebný) lichen je kozmetická chyba, liečba huby sa má aplikovať na postihnuté oblasti masti, krémy mycosoril, fungoterbine, Nizoral, ak je podávaný 1-2 krát denne, podľa pokynov k lieku.

Na odstránenie kozmetických porúch je pokožka ožiarená ultrafialovým svetlom.

pásový opar

Hlbšie preniknúť kožné plesne-keratín, ktoré spôsobujú pásový opar, chorôb, ako je trihofitia, microsporia rubrofitii, športovec, kruste kožného ochorenia.

Dermatomykóza sa týka infekčných ochorení charakterizovaných zúžením kože, deformáciou nechtov, rúk, pádu, zmenou štruktúry vlasov.

Patogény dermatomykózy ovplyvňujú povrch a hlboké vrstvy kože, vedú k výskytu pustulárnych erupcií, kožovitých uzlín, rozsiahlych zápalových zápalov.

Priaznivé podmienky na vznik choroby sa vytvárajú, ak je narušená hygiena chodidiel. Pôvodne často na koži nohách objavia pleseň, po medzery medzi prstami nôh, nechty, skôr identifikovaná choroba a liečba zahájená, tým rýchlejšie budú môcť zbaviť tejto nepríjemnej okolia.

Viac sa dozviete o dermatomykóze v článku Dermatomykóza.

Liečba dermatomykózy

Včasné rozpoznanie príznakov nechtovej huby na rukách a nohách je možné obmedziť na lokálnu liečbu antifungálnymi laky, masti, krémy, roztoky.

Pri liečbe nechtovej huby sú nohy v zanedbanej forme okrem lokálnej liečby predpísané na požití prípravkov obsahujúcich ako účinnú látku terbinafín, flukonazol, itrakonazol, chlórnitrofenol, bifonazol, ketokonazol, klotrimazol.

Zoznam prípravkov z huby hladkej kože, nechtov nôh, kože pilavej časti hlavy, tváre, veľkých záhybov sa neustále doplňuje.

K dnešnému dňu zahŕňa také lieky v tabletách, kapsulách, vo forme krémov, masti, ako lamizil, mykozoril, mykozist, mycoflukan, nofung, terbisil, travogén, terbik, flukostat, exifín.

Pred začatím liečby huby na nohách, nechty nechtov, kožných tkanív, diagnostikovať typ príčinného činidla dermatomykózy a určiť citlivosť na antimykotiká.

kandidóza

Ovplyvnite povrchové a hlboké vrstvy kože, ktoré sa šíria do vlasov, nechtov, vnútorných orgánov huby čeľade Candida a spôsobujú kandidózu. Existuje kandidóza:

 • povrchné;
 • zovšeobecnený;
 • viscerálnej.

Plesne čeľade Candida sú označované ako podmienene patogénne. Tieto kvasinky podobné huby sa nachádzajú na sliznici ústnej dutiny, v čreve av zdravom človeku.

Rast húb je obmedzený silnou imunitou, pričom oslabenie ochranných síl kandidátov na telo je schopné sa množiť, spôsobiť lézie kože nôh, trupu, rúk, hlavy.

Kožné lézie sú zaznamenané vo všetkých typoch kandidózy. Na druhu závažnosť priebehu kandidózy závisí od toho, ako liečiť infekciu hubou, ktorú drogy si vyberú, schému ich podávania.

Viac informácií o kandidóze nájdete v článku Kandidóza kože.

Vlastnosti liečby

Zoznam liekov proti kandidóze zahŕňa antimykotika travogén, mikoflukán, exifín, lamil, mykozist, flukonazol, amfotsil, pifamucin.

Generalizovaná a viscerálna kandidóza je charakterizovaná komplikovaným priebehom, choroby sú sprevádzané imunodeficienciou, hormonálnymi zmenami, diabetes mellitus.

V zovšeobecnené podobe huby spôsobuje kožné lézie na nohách, hrudníka, chrbta, v záhyboch kože na nechtoch nohách, najmä komplikovaný stavu a liečenie pacienta v prípade, že choroba sa šíri do vnútorných orgánov, ovplyvňuje čreva, oči, pľúca.

Generalizovaná kandidóza nie je vyliečená, má chronický priebeh, obnoví sa, ak sa imunita pacienta zhorší.

Viscerálna (systémová) kandidóza sa vyskytuje u vyčerpaných pacientov s predĺženou liečbou antibiotikami, kortikosteroidmi. S touto chorobou huby otrávia produkty života a spôsobujú narušenie pľúc, srdca, pečene, mozgu, obličiek.

Ochorenie sa môže vyskytnúť asymptomaticky, čo sa prejavuje aj malými léziami pokožky, nechtami na nohách a sliznicou úst.

Predpokladajme, že systémová kandidóza môže mať dlhú podsúblovú teplotu 37 o C, pomalý tok akejkoľvek choroby, nedostatok účinku pri liečbe antibiotík.

Je možné určiť presný fakt infekcie hubami iba z výsledkov štúdií, ak je podozrenie, že kandidóza je dôležitá, je dôležité začať liečbu čo najskôr.

Hlboké mykózy

Plesňové ochorenia postihujúce vnútorné orgány, hlboké vrstvy kože, sa označujú ako hlboké hubové infekcie. Tento typ ochorenia sa vyskytuje s výrazným znížením imunity, metabolickými poruchami, zmenami v hormonálnom pozadí.

Pre hlboké plesňových infekcií sú blastomykóza, sporotrichóza, histoplazmóza, rinosporidoz, chromomykóza, kokcidioidomykóza, tsefalosporioz, mukoroz, Madurese zastávka, Cladosporium, mycetóm, aspergilóza.

Ťažké kožné lézie spôsobujú histoplazmózu a kokcidioidózu. Tieto plesňové ochorenia sú nákazlivé, pozorované hlavne v tropických oblastiach, ale v súvislosti s cestovným ruchom, migráciou obyvateľstva existujú prípady ochorení u obyvateľov regiónov s miernym podnebím.

Podrobné informácie o hlbokých plesňových infekciách nájdete v článku Kožné lézie s hlbokými mykózami.

Lieky s hlbokou mykózou

Vysoká účinnosť a súčasne vysoká toxicita sa odlišuje od drogy amfotericín B. Predpísať systémovú liečbu liekom diflazón, mykozist, flukonazol, amfolytikum, amfo-glukamín, noxafil, nofung, fungolón.

Používa sa pri liečbe chirurgických zásahov hlbokých mykóz.

Tak, keď keloidov blastomykóza Warty červenofialové porasty okolo krku, uši, nohy, kože, predlaktia výhodne chirurgicky odstránený.

Psevdomikozy

Samostatne sa rozlišuje skupina pseudomykóz alebo korynebakteriózy - choroby, ktorých patogény boli predtým pripísané hubám.

Existujú povrchné a hlboké pseudomykózy. K povrchnej pseudomykóze patrí erytrázma, axilárna trichomykóza, hlboká pankreatická aktinomykóza, nocardióza.

erythrasma

Príčiny tohto ochorenia boli predtým pripisované hubám kvôli mikroskopickému výskumu dlhých vlákien pripomínajúcich mycelia a reťazcov okrúhlych kokov, podobne ako spóry huby.

Erytróza je spôsobená baktériami Corynebacterium minitissimum. Ochorenie je bežnejšie u obéznych ľudí bez rozdielu pohlavia, ovplyvňuje veľké zloženie pokožky, oblasti okolo pupku.

Vzhľad červených ohniskov nepravidelného tvaru s okrajmi na koži je sprevádzaný vyrážkou plienkou, svrbením.

Na okraji zamerania erytrázmy, ktorou prechádza valček, je povrch postihnutej oblasti kože šupinatý. Časom sa ohnisko nôh stáva ľahším alebo pigmentovaným.

Ďalšie kožné plesňové infekcie erythrasma rozlišuje pevný valec pozdĺž hranice lézie, rovnako ako absencia v erythrasma nechtov huba, len v zriedkavých prípadoch, je kožné lézie medzi prstami.

aktinomykóza

Infekcia kože a vnútorných orgánov s aktinomykózou spôsobuje baktérie Actinomycetaceae, ktoré boli predtým považované za huby. Actinomycety sú rezistentné voči antifungálnym činidlám citlivým na antibiotiká.

U zdravého človeka sa mikroorganizmy nachádzajú primárne na ústnej sliznici a tráviacom systéme.

Actinomycety patria k podmienene patogénnym mikroorganizmom, pri nepriaznivých podmienkach pre ľudské telo, množia sa a spôsobujú ochorenie. Najagresívnejšie druhy sú A. Israelité, A. bovis.

Kožná infekcia sa vyskytuje ako sekundárna infekcia, infekcia sa prejavuje krvou, sliznicami. Najčastejšie ako zdroj infekcie sú ohniská aktinomycetov na palatinóznych mandlích, v karious zuboch, slinných žľazách.

Aktinomykóza kože sa môže vyskytnúť na akejkoľvek časti tela, ale väčšinou postihuje tvár a čeľusť. Okrem toho sa do procesu podieľa aj koža, svaly, lymfatické uzliny, slinné žľazy, kosti, genitourinárny systém, centrálny nervový systém.

Príznaky aktinomykózy kože sú výskyt červenohnedých uzlín. Na mieste uzlín po zmäkčení sa vytvárajú fistuly a vredy s hnisom.

Actinomycety najčastejšie postihujú kožu v oblasti žuvacieho svalu asymetricky. Oval tváre zmení tvar súčasne, infiltrát sa objaví na čeľusti, vznikne hnisavé zaostrenie, koža na jeho povrchu sa stáva fialovo-kyanotická, zhutnená.

Charakteristické pre aktinomykózu je zhoršenie stavu, zvyšovanie teploty na 37,2-37,5 ° C. V prípade stafylokokovej infekcie môže byť stav pacienta prudko zhoršený. V takom prípade je pacient hospitalizovaný, liečený v nemocnici.

Liečba pseudomykózy

Na liečbu pseudomykóz sú predpísané tetracyklíny, penicilíny, imunomodulátory, sulfonamidy. Uchovávajú sa v ochranných opatreniach, predpisujú exfoliačné, dezinfekčné masti, roztoky.

Ošetrite postihnutú pokožku kyselinou boritou, salicylalkoholom, lubrikujte erytromycínovou masťou, práškovým mastencom, aby ste predišli výskytu vyrážky plienky.