Hlavná

Opar

Cholinergná urtikária: liečba a symptómy

Podľa štatistík predstavuje cholinergická žihľavka iba 7-8% z celkového počtu ochorení s inými typmi žihľavky. Ale cholinergný Formulár možno nazvať naozaj zriedkavé - a to nielen na početnosti výskytu, ale aj preto, že alergén provokujúce precitlivenosť imunitného systému je telu vlastné látky - acetylcholínu.

V tomto článku sa budeme oboznámiť so "zriedkavou" urtikáriou a zistíte, že:

Aký je dôvod na vznik cholinergickej urtikárie?

Cholinergická žihľavka je alergická reakcia na kožu, ktorá vzniká kvôli citlivosti imunitného systému na mediátor acetylcholínu.

Zvýšená produkcia acetylcholínu nastáva v rôznych prípadoch:

 • stres;
 • emočný stres;
 • nadmerná fyzická aktivita, spôsobujúca potenie;
 • vplyv na telo vysokých teplôt (pobyt v saune, parnej miestnosti, vírivke atď.).

Ale napriek tomu, že každý z nás čas od času podlieha masívnemu záchvatu acetylcholínu, nie každý trpí cholinergickou urtikáriou. Prečo? Pretože okrem precitlivenosti na acetylcholín musí mať človek predispozíciu na alergie. Len dva z týchto faktorov, dohromady, spôsobujú vznik cholinergickej urtikárie.

Precitlivenosť tela na acetylcholín sa často vyskytuje na pozadí chronických ochorení gastrointestinálneho traktu, porúch štítnej žľazy a vegetovaskulárnej a neurocirkulačnej dystónie.

Cholinergická urtikária: príznaky

Manifestácia cholinergickej urtikárie sa vyskytuje v priebehu 5 minút až 1 hodiny po vystavení telu provokujúcim faktorom - emocionálnym vzrušením, horúcou sprchou atď.

Príznaky cholinergickej urtikárie sa ťažko zamieňajú s ničím iným:

 • Prvými znakmi sú malé bubliny s priemerom 1-3 mm, ktoré sa objavujú na koži. Mierne ružová v strede, pozdĺž obvodu sú maľované jasne červené; Oblasť okolo vezikúl je často edematická a stúpa nad oblasťami zdravej pokožky.
 • V podstate sa bubliny objavujú na koži krku, krku, predlaktia, hrudníka. Oveľa menej často sú vyrážky s cholinergickou urtikáriou lokalizované v dolnej časti trupu a na nohách.
 • Vyrážky spôsobujú vážne svrbenie a pálenie.
 • Vzhľadom k tomu, acetylcholínu - neurotransmiteru nervového systému, nadmernú citlivosť na to sa môže prejaviť ďalšie príznaky, ktoré svedčia nadmernej aktivity nervového systému: hnačka, slinenie, nevoľnosť, vracanie.
 • Vo väčšine prípadov je opätovný výskyt cholinergickej urtikárie sprevádzaný náhlym zvýšením telesnej teploty.

Diagnóza cholinergickej urtikárie

Cholinergická urtikária je jedným z mála prejavov alergie, ktoré sú diagnostikované pomerne jednoducho as vysokou presnosťou. Ak je podozrenie z tejto choroby, lekár predpíše provokatívne testy alebo potvrdí diagnózu vyvolaním faktorov.

Prokocatívnym testom je subkutánna injekcia analógu acetylcholínu. Diagnóza "cholinergickej urtikárie" sa potvrdí, ak v priebehu 5 - 20 minút po podaní lieku pod kožou príde alergická reakcia - sú pľuzgiere a začervenanie.

Diagnóza s pomocou provokačných faktorov - umelá stimulácia alergickej reakcie. Za týmto účelom sa ruky pacienta ponoria do vody niekoľko minút, pričom teplota je 42 až 45 ° C. Ak sa príznaky príčina cholinergný žihľavka je v priebehu niekoľkých minút po tepelnom provokácie ramená vyčnievajú na pľuzgiere, koža sčervenie a napučiava - to potvrdí diagnózu "cholinergný žihľavka."

Keďže alergické reakcie kože rôzneho pôvodu majú podobné prejavy, pacientovi sú pridelené krvné testy alergénov, aby sa vylúčili iné príčiny žihľavky.

Jedným z hlavných diagnostických faktorov vyšetrený úzkymi špecialistov:. Endokrinológie, gastroenterológie, kardiológia, atď Vzhľadom na skutočnosť, že vývoj cholinergný žihľavka často vyvolať systémové ochorenie (ako chronických a akútnych), ich identifikácia je nevyhnutné pre ďalšie spracovanie úľ bola účinná.

Liečba cholinergickej urtikárie

Liečba cholinergickej urtikárie sa líši od štandardnej liečby alergických ochorení, pretože reakcia z precitlivenosti vyvoláva látku produkovanú samotným telom. Z tohto hľadiska sú antihistaminiká vo všeobecnosti neúčinné alebo neúčinné.

Hlavnými prostriedkami na liečenie cholinergickej formy urtikárie sú masti a gély obsahujúce atropín a extrakt z belladonovej. Aplikujú sa 1-2 krát denne na kožné oblasti s vyrážkou.

Antihistaminiká s cholinergný žihľavkou sú vymenovaní v prípadoch, keď alergické reakcie sú prierezové povahe a paralelne s žihľavkou sú pozorované iné alergické prejavy: nádcha, zápal spojiviek a tak ďalej.

Ako pomocné prípravky sa používajú komplexy vitamín-minerál obsahujúce vitamíny skupiny B a kyselina askorbová. Účel takýchto liekov prispieva k odolnosti tela.

V závažných prípadoch, žihľavka, kedy lézie zaujímajú veľký povrch tela a ovplyvňuje kvalitu života pacienta (permanentné svrbenie spôsobuje stratu chuti do jedla, nespavosť, podráždenosť), môžu byť podávané prípravky obsahujúce kortikosteroidy a sedatíva.

Dôležité: akékoľvek hormonálne a sedatívne lieky by sa mali používať výhradne na lekársky predpis a iba v doporučenej dávke.

Nezabudnite, že cholinergická urtikária sa vyvíja na pozadí existujúcich zdravotných porúch a predispozície na alergie. Preto aj keď alergén nebol izolovaný v laboratórnych krvných testoch, jedným z hlavných bodov liečby zostáva dlhodobý súlad s hypoalergénnou stravou a liečbou základnej choroby.

Ako zabrániť relapsu?

Keď vieme, že vyvoláva relapsy cholinergickej urtikárie, je možné túto chorobu úspešne zvládnuť.

 • Vylúčte z diéty pikantné a korenené jedlá, ako aj teplé nápoje a alkohol.
 • Pri kúpe a sprchovaní dodržujte teplotné podmienky - voda by nemala byť teplejšia ako 36-37 ° C.
 • Pokúste sa vyhnúť emočnému stresu.
 • Ak sa zúčastňujete akéhokoľvek druhu fyzickej aktivity, postupujte podľa nasledujúceho pravidla: prestanete pracovať (športujte, tancujte) s miernym potvom na tvári - nedovoľte, aby vaša aktivita spôsobila zbytočné potenie.
 • Ak viete, že sa chystáte zažiť stresovú situáciu (skúšku, rozhovor atď.), Užívajte sedatíva vopred (výťažok z valeriánov, motherwort). Ak máte okrem cholinergickej urtikárie iné prejavy alergie, požiadajte svojho lekára, aby odporučil sedatíva.

Zriedkavou formou alergie s charakteristickými symptómami je cholinergická urtikária: príznaky a liečba patológie

Cholinergická žihľavka je zriedkavá forma alergie s charakteristickými symptómami. Príčina vzniku fulminantnej reakcie nebola presne identifikovaná. Počas pozorovaní, porovnávajúcich klinický obraz choroby, lekári zistili niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko alergie.

Aké príznaky naznačujú vznik nadbytočných množstiev acetylcholínu? Aké diagnostické metódy poskytujú spoľahlivý výsledok? Ako liečiť cholinergickú formu urtikárie? Odpovede v článku.

Všeobecné informácie

Čo je cholinergická žihľavka? Aký je rozdiel medzi vzácnymi druhmi a inými formami žihľavky? Odpoveď je celkom neočakávaná: alergická reakcia je spôsobená acetylcholínom - špeciálnou látkou, ktorú telo produkuje. Vplyv určitých faktorov spúšťa reakciu blesku na pôsobenie stimulu.

Ďalšou charakteristickou črtou je obdobie vzniku negatívnych symptómov. Manifestácie sa vyskytujú len niekoľko minút po začiatku aktívnej produkcie acetylcholínu. Negatívne znaky zostávajú na koži od 5 do 60 minút, menej často - až dva dni.

U niektorých pacientov symptomatológia zmizne bez použitia liekov, v iných sú charakteristické reakcie na koži výraznejšie, lekári predpisujú súbor liekov. S častými účinkami provokačných faktorov sa zvyšuje negatívny vplyv na telo, vyvíja sa chronická forma cholinergickej urtikárie. Liečba zanedbaných prípadov, dlhotrvajúci, oslabený organizmus reaguje prudko na pôsobenie stimulov.

Príčiny tejto choroby

Nadmerná tvorba acetylcholínu vyvoláva negatívne reakcie na pokožku, negatívne prejavy nervového systému, tráviaci trakt. Neurotransmiter parasympatického nervového systému sa uvoľňuje v koncoch kože a spôsobuje negatívne symptómy. Mnohí pacienti s vysokou citlivosťou na účinok acetylcholínu nepociťujú tendenciu k alergickým reakciám, napriek tomu však nemajú provokujúce faktory.

Zoznámte sa s príčinami alergie u novorodencov počas dojčenia a s liečbou patológie.

Prečítajte si, ako rozpoznať a ako liečiť alergiu na krk u dospelých a detí na tejto adrese.

Hlavné príčiny prudkého zvýšenia hladiny acetylcholínu:

 • psychologické, emocionálne preťaženie;
 • silný stres, najmä u detí;
 • aktívna telesná aktivita, čo spôsobuje zvýšené potenie;
 • problémy s vegetatívnym systémom, ochorenia pankreasu;
 • chronická patológia zažívacieho traktu;
 • vystavenie vysokým teplotám pri návšteve sauny, kúpeľa;
 • používanie veľmi horúcich nápojov, napríklad čaj, mlieko (reakcia sa vyskytuje u pacientov s oslabenou imunitou).

Charakteristické znaky a príznaky

Negatívne znaky s cholinergickou formou urtikárie sa objavujú v prvých minútach po kontakte so stimulom. Okamžitá odpoveď na stres, vysokú horúčku, zvýšenú sekréciu potu, horúcu kvapalinu sú charakteristické príznaky zriedkavej formy alergie.

Charakteristiky priebehu ochorenia:

 • špecifické kožné príznaky sa objavujú skoro po aktívnej výrobe acetylcholínu. Pacient sa bojí pľuzgiermi s priemerom 1 až 4 mm. Často sa vyskytuje papulózna vyrážka s príznakmi hyperémie;
 • hlavné miesta lokalizácie vyrážok: hrudník, krk, dekolt, ruky;
 • pľuzgiere a papuly silne svrbiace, pocit pálenia, pacient zaznamená značné nepríjemné pocity, objavuje sa otupenie rôzneho stupňa;
 • teplo sa prejavuje na postihnutých oblastiach;
 • úzkosť pri pohľade na negatívne príznaky zosilňuje negatívny vplyv na nervové zakončenia, zvyšuje sa srdcová frekvencia, mdloby sú možné;
 • nadbytok acetylcholínu dráždi kožné receptory, stimuluje aktivitu parasympatického nervového systému. Výsledkom expozície je hnačka, nauzea, nadmerná slinenie, vracanie;
 • dýchavičnosť - dýchavičnosť - znaky sprevádzajúce opuch podnebia, hrtan;
 • horúčka, angioedém, edém menej často s vysokou citlivosťou na účinok acetylcholínu;
 • akútne príznaky sa objavia na pozadí prudkého nárastu telesnej teploty v kombinácii so stresom;
 • u väčšiny pacientov zmiznú negatívne symptómy po dvoch dňoch od vývoja patologického procesu;
 • recidívy sa vyskytujú proti použitiu vysoko alergénnych produktov, príjmu antibiotík po krvných transfúziách s bodavými voskami, sršňami alebo včelami.

diagnostika

Keď máte na koži podivné blistre, poruchy trávenia, pýchu, budete musieť navštíviť zdravotnícke zariadenie. Ak chcete stanoviť diagnózu pri podozrení na cholinergickú urtikáriu, vyšetrenie u dermatológov alebo alergikov pomôže alebo pomôže. Na identifikáciu provokujúcich faktorov je potrebný terapeut, neurológ, gastroenterológ.

Okrem rozhovoru s pacientom sa vykonávajú kožné testy:

 • injekcia podobnej účinnej látky na acetylcholín. Keď sa objavia vezikuly, pľuzgiere, svrbenie, sčervenanie na tele, diagnóza sa potvrdí;
 • provokatívny test s použitím horúcej vody. Jednoduchý test umožňuje určiť, či je vysoká teplota aktívnym stimulom. Lekár pripravuje kontajner s horúcou vodou, pacient sklopí ruky, lekár pozoruje reakciu tela. Charakteristické symptómy potvrdzujú vývoj zriedkavej formy alergie.

So 100% istotou má pacient vysokú citlivosť na účinok acetylcholínu až po vykonaní testov. Okrem toho sa vykonáva vyšetrenie orgánov, ktoré narušuje činnosť, ktorá vyvoláva negatívne príznaky.

Základný výskum:

 • krvný test na stanovenie hladiny imunoglobulínu E;
 • elektrokardiogram;
 • analýza stolice na potvrdenie / elimináciu dysbiózy;
 • všeobecná analýza moču;
 • krvný test hormónov štítnej žľazy a cukru;
 • ultrazvukové vyšetrenie tráviaceho traktu, srdca, štítnej žľazy.

Účinné metódy liečby

Liečba cholinergickej urtikárie sa vykonáva pod vedením alergistu. Odporúčania uvádza úzky špecialista, ktorého profil umožňuje eliminovať ochorenia vnútorných orgánov, proti ktorým je zvýšená citlivosť na acetylcholín.

Tradičné metódy liečby alergií prinášajú malý prínos: dráždivý spôsobuje telo pacienta. Hlavnou úlohou je obmedziť účinok vyvolávacích faktorov, aby sa zabránilo situáciám, ktoré spôsobujú zvýšenú produkciu acetylcholínu.

Liečebná terapia

Zoznam antihistaminík účinných pri liečbe cholinergickej urtikárie je dosť obmedzený. Veľa liekov tejto kategórie má malý vplyv na príznaky zriedkavej formy alergie. Výber antihistaminík sa vykonáva špecialistom.

Lekári predpisujú niekoľko liekov na zmiernenie symptómov kože a príznakov alergie:

Na potlačenie pľuzgierov, pľuzgierových vyrážok, pruritu, niektoré prostriedky sú vhodné na vonkajšie použitie:

 • nehormonálny krém z alergie na La Cree;
 • účinný nástroj pre spoločnosť Gistan H;
 • hormonálna masť Advantan;
 • prípravok Fenistil-gél s aktívnym antialergickým účinkom.

V prípade závažného ochorenia,

Na posilnenie imunity sa odporúčajú multivitamínové komplexy. Pri výbere liekov je dôležité vylúčiť použitie tabliet a kapsúl so syntetickými farbivami a vonnými látkami. Pozitívnym účinkom je použitie kyseliny askorbovej, vitamínov B (pri absencii alergických reakcií na tieto látky).

Pravidlá stravovania a stravovania

V akejkoľvek forme alergických ochorení lekári odporúčajú menšie používanie určitých potravín. Produkcia acetylcholínu nezávisí od výživy, ale tráviace poruchy, konštantné používanie vysoko alergénnych produktov zvyšuje uvoľňovanie histamínu, sú možné negatívne reakcie.

V závažnej forme žihľavky by mali byť z diéty vylúčené nebezpečné názvy. Porušenie pravidla zvyšuje senzibilizáciu organizmu, proti ktorému sa zvyšuje pravdepodobnosť všetkých typov a foriem alergie.

Nejedzte nasledujúce druhy potravín:

Alkoholické koktaily, sladká sóda, koncentráty, šťavy v balení nie sú vhodné pre alergikov.

Ľudové opravné prostriedky a recepty

Pozitívny účinok vytvárajú prírodné zlúčeniny. Ak chcete produkovať acetylcholín, bylinné čaje neovplyvňujú, ale prívod prírodných zlúčenín posilňuje imunitný systém. Vyčistí telo, znižuje svrbenie, normalizuje nervový systém.

Povinnou podmienkou je pitie pomerne zahriatych liečivých nápojov: Horúca kvapalina zintenzívňuje potenie, acetylcholín sa produkuje aktívnejšie. V dôsledku tohto procesu sa zvyšuje riziko kožných reakcií.

Zoznámte sa s príznakmi alergie na pitnú vodu u dieťaťa a o liečbe patológie.

Účinné predpisy ľudových liekov na liečbu alergickej rinitídy sú popísané na tejto stránke.

Prejdite na adresu http://allergiinet.com/allergiya/simptomy/temperatura.html a prečítajte si, či môže dôjsť k alergii na dospelých pacientov a ako sa ich zbaviť.

Preukázané prostriedky:

 • odvar z žihľavy;
 • infúzia alebo odvar;
 • heřmánkový čaj;
 • infúzne imelo bieleho na studenú vodu;
 • odvar z koreňa elekampanu;
 • čaj z vetvičiek z viburnum;
 • farmaceutický výťažok z pasienky s upokojujúcim účinkom;
 • zeler infúzie na studenej vode.

Profylaktické odporúčania

Pri potvrdení diagnózy "cholinergickej urtikárie" bude potrebné zmeniť stravu, odmietnuť návštevu určitých miest, zmeniť zvyky. Hlavnou úlohou je znížiť vplyv provokačných faktorov.

Odporúčania alergikov:

 • odmietnuť cigarety a alkoholické nápoje;
 • posilniť imunitu;
 • zabrániť stresovým situáciám;
 • dávkové telesné cvičenie;
 • Nechoďte do kúpeľne a sauny, kúpejte sa doma v teplej vode;
 • neumožňujú zvýšenú sekréciu potu;
 • používať teplé, nie horúce nápoje;
 • Neohrievajte deti, aby ste predišli prehriatiu tela.
 • vylúčiť z ponuky veľmi alergénne výrobky;
 • brať vitamíny, najmä skupiny C, E a B;
 • pripraviť jedlá pre pár, pečieme, chrániť tráviaci trakt;
 • Vezmite bylinné odvar s ukľudňujúcim účinkom.
 • liečiť chronické patológie.

Viac informácií o typoch alergických ochorení a o vlastnostiach terapie cholinergickej urtikárie po sledovaní nasledujúceho videa:

Cholinergická žihľavka

Cholinergická žihľavka - zriedkavé autoimunitné ochorenie alergickej žihľavky. Klinicky sa charakterizuje akútna (v priebehu jednej hodiny) vyrážka malých svrbivých pľuzgierov so sérovým obsahom v otvorených oblastiach kože. Vyrážka má tendenciu sa šíriť spolu s prodrom. Diagnóza je založená na históriu, klinických prejavov, provokatívne testy na acetylcholín, umelá stimulácia alergické reakcie, krvné testy na alergény, konzultácie úzke špecialistu. Liečba cholinergickej urtikárie spočíva v neutralizácii provokujúceho faktora a korekcii sprievodnej patológie.

Cholinergická žihľavka

Cholinergný žihľavka - svrbenie akútna alergickú dermatitídu, vyskytujúce sa ako imunitnú odpoveď na dráždivé pôsobenie acetylcholínu produkovaného vlastného tela pacienta. V štruktúre dermatologickej chorobnosti tvorí cholinergická žihľavka približne 7% všetkých odrôd "kožešinových dermatóz". V rámci skupiny, iba 50% prípadov patológie majú významne autoimunitné genéza, čo je potvrdené testom s autosyvorotkoy (ASST), mechanizmy vývoja zvyšných 50% ešte nebola definitívne vyjasnené. Patologický proces nemá vek, pohlavie, sezónny rámec, nemá endemicitu. Charakterom cholinergickej urtikárie je možnosť kontroly relapsov s provokujúcim faktorom. Naliehavosť problému dermatológie v tejto fáze je spojená s konštantným nárastom počtu alergických dermatóz, ktoré sú základom cholínergné žihľavka, čo výrazne narušuje kvalitu jednotlivých života pacientov.

Príčiny cholinergickej urtikárie

Spúšťací ochorenia je acetylcholín, ktorý je uvoľňovaný bunkami v odpovedi organizmu na cvičenie, stres, príjem horúce kúpele, a tak ďalej. Prípady, D. Polovica cholinergný žihľavka má autoimunitné pôvod. Pre svoj vzhľad, vyznačujúci sa tým, konštantný prítomnosť v krvi protilátok vyplývajúcich z imunoglobulínu E (IgE), ktorý je zodpovedný za vývoj alergické reakcie včasného typu. Tieto protilátky sú umiestnené na receptory mastocytov a stimulujú je trvalo, čo spôsobuje, že telo IgE alergických pacientov nálady a senzibilizácie kože. Účinok vyvolania faktorov na už alergickú kožu spôsobuje degranuláciu žírnych buniek, ktoré uvoľňujú vaskulárne mediátory vrátane acetylcholínu. Zvýšené množstvo acetylcholínu spôsobuje precitlivenosť imunitného systému, vyvoláva vznik akútnej cholinergickej autoimunitnej reakcie.

Druhá polovica prípadov cholinergný žihľavky vyvíja idiopatickej scenár, ktorý sa vyskytuje na pozadí chronických ochorení (ochorení zažívacieho traktu, endokrinné poruchy, vegetatívny-cievne dystónia), stres, a zvýšené potenie. Pri tejto variante cholinergickej urtikárie je dostatočná deštrukcia žírnych buniek (hlavné efektorové bunky akejkoľvek urtikárie) neznámeho pôvodu. Bunky začnú produkovať histamín a prostaglandínov, stimulujú zápal a aktivácia acetylcholín - mediátor nervového vzruchu, v reakcii na ktorom imunitný odozva je klinicky prejavený vyrážka.

Symptómy cholinergickej urtikárie

Prvé klinické známky ochorenia sú akútne vyrážky takmer nezmenenej, mierne edematózne kože, čo má za pár minút, maximálna - hodiny po kontakte s pacientom provokačné faktory. Primárnymi prvkami cholinergickej žihľavky sú malé vezikuly s priemerom do 3 mm, bledo ružové v strede a šarla pozdĺž obvodu. Lokalizovaná vyrážka na krku, trup a končatiny, sprevádzaná ťažkým svrbením. Vzhľadom k tomu, spúšť stimul je "vodič" nervových vzruchov acetylcholínu, spolu s príznakmi kožných prejavov sa vyskytujú patologické nervovej sústavy: nevoľnosť, vracanie, poruchy trávenia, zvýšené slinenie. Spontánne sa zvyšuje teplota, prejavuje sa malátnosť, sprievodná patológia sa zhoršuje.

Stupeň závažnosti klinických prejavov závisí od miery zvýšenia acetylcholínu v tele. Charakteristickým rysom cholinergný žihľavka kliniky, je dostatočne rýchla spontánnemu vymiznutiu kožných prejavov a iných príznakov spojených s priamu stimuláciu nervového systému vysokého obsahu acetylcholínu v kombinácii s progresiou sprievodných ochorení (ochorenia tráviaceho traktu, porúch endokrinný).

Diagnóza cholinergickej urtikárie

Klinické prejavy úľov sú typické. Detailné histórii pacienta, KLA, OAM, biochemické skúšky na C-reaktívny proteín, parazitologické vyšetrenie stolice vajíčok červov nazofaryngálne výter na infekčnú začiatku, v kombinácii s príznakmi dostatočne dermatológ pre diagnostické patológie. Zároveň potvrdenie cholínergnej povahy choroby vyžaduje použitie špeciálnych techník. Najjednoduchšie diagnostika pomocou cholinergný žihľavka vyvolávajúce faktory, ak je pacientova ramená znížená na 2-3 minúty v horúcej vode (> 50 ° C), ktoré okamžite spôsobí, že cholinergný odpoveď. Prokocatívny test pozostáva zo subkutánnej injekcie acetylcholínu, ktorá počas 20 minút vykazuje príznaky cholinergickej urtikárie. Skúšanie kože s intradermálnym podaním autológneho séra (ASST) sa týka skríningových metód.

Na vylúčenie iných odrôd autoimunitnej urtikárie sa vykoná krvný test na antinukleárne protilátky. Na základe údajov o celkovom množstve IgE a proteínov, ktoré sa podieľajú na vývoji alergie, sú vylúčené chronické žihľavky. Posúďte dermografizmus kože a jej reakciu na UFO, vyvíjajte tlak na pokožku, aby ste odstránili fyzickú urtikáriu. V zložitých prípadoch, vzhľadom k tomu, že cholinergný žihľavka často prebieha na fotom systémových ochorení, kožné biopsie vykonáva, štítnej žľazy ultrazvukom a srdcových EFGDS a analýzy baktérie H. pylori s výsledkami hodnotenia špecialistami. Všetky testy boli nikdy podávať súčasne, že rozhodnutie o tom, či používanie týchto alebo iných metód prijímané lekárom. Cholinergická žihľavka sa odlišuje od iných typov urtikárie na základe výsledkov diagnostických testov.

Liečba cholinergickej urtikárie

Liečba ochorení sa kaskádové charakter a skladá sa z niekoľkých riadkov, ktoré sú určené na odstránenie aktivačných patológie a použiť farmakoterapii nevyhnutné v závislosti od závažnosti klinických prejavov. Prvá línia liečby zahŕňa vylúčenie provokačných faktorov (stres, alkohol, prehriatie) a správne správanie pacientov v každodennom živote. V tejto fáze používajte antihistaminiká prvej generácie vrátane zníženia svrbenia. Priraďte hypoalergénnu výživu, vykonajte korekciu sprievodných ochorení.

Druhý riadok terapia cholinergný žihľavka zahŕňa použitie kortikosteroidov, antidepresíva, sedatíva, blokátory kalciových kanálov, leukotriénových receptorov (ALR), potravinových doplnkov a vitamínov. Tretí riadok je spojená s odporom patologického procesu na prvé dva, že zahŕňa použitie imunomodulátory a plazmaferézy, niekedy v kombinácii s imunosupresívami. Vonkajšie predpisované lieky obsahujúce belladonu. Prevencia cholinergickej urtikárie spočíva v vylúčení provokačných faktorov. Prognóza je relatívne priaznivá vzhľadom na závažnosť alergie a jej komplikácie.

Aká je zvláštnosť cholinergickej urtikárie?

Čo je to?

Táto choroba sa považuje za jednu z najzriedkavších odrôd úľov.

Podľa štatistík sa viac ako osem percent ľudí trpiacich urtikáriou stane cholinergickou.

Ochorenie je alergická reakcia na látku nachádzajúcu sa v tele akéhokoľvek človeka - acetylcholín.

Pri zvýšenej udržiavaní látky v organizme na organizme dochádza k erupcii, ktorá spôsobuje svrbenie a nepríjemné pocity. V článku sa posúdia príčiny výskytu choroby, jej príznaky, metódy liečby a diagnostiky.

Príčiny vzhľadu

Ochorenie sa prejavuje kvôli zvýšeniu acetylcholínu v tele, a preto začína alergická reakcia.

Dôvody na vznik cholinergickej urtikárie môžu byť mnohé.

kľúč:

 • reakcia na stres;
 • pri veľkom fyzickom preťažení;
 • pri styku s pokožkou s vysokými teplotami (sauna, horúci kúpeľ);
 • citlivosť tela na alergické reakcie;
 • choroby zažívacieho traktu;
 • zvýšené potenie.

Ďalej zvážte mechanizmy výskytu tejto choroby.

patogenézy

Patogenéza cholinergného žihľavky začína podráždenie bunky spojivového tkaniva, čo je spôsobené vyššie uvedených dôvodov.

Potom sa z tela vylučuje etylamín (histamín) a porušuje sa celistvosť hornej vrstvy pokožky.

Okrem histamínu sa acetylcholín vylučuje aj z organizmu kvôli nadbytku.

Reakcia sa prejavuje v súvislosti s nasledujúcimi faktormi (môžu sa vyskytnúť buď jednotlivo alebo spoločne):

 • prítomnosť protilátok, ktoré sú veľmi podobné žírnym bunkám;
 • prítomnosť buniek, ktoré uvoľňujú látky, ktoré spôsobujú zodpovedajúcu reakciu;
 • reakcia protilátky a antigénu, čo spôsobuje uvoľňovanie acetylcholínu.

Hlavné rozdiely od iných foriem

Tento typ žihľavky zdá menej pravdepodobné ako u iných typov (akútna, fyzikálne, mechanické, za studena) a nie viac ako osem percent všetkých úľov chorôb.

Rozdiely cholinergickej urtikárie z iných foriem ochorenia tohto typu sú nasledujúce:

 • hlavné príčiny - zvýšené teploty, stres a akútny príjem potravy;
 • reakčnej látky - acetylcholín (zvyčajne sa uvoľňuje hlavne pri strese);
 • jediné autoimunitné ochorenie medzi všetkými typmi;
 • hlavným miestom vzniku cholinergickej urtikárie je hrudník a krk.

Pretože ide o autoimunitnú chorobu, liečba tohto typu žihľavky je úplne iná ako v iných prípadoch. Zvážte príznaky tejto choroby.

Foto: Počiatočná fáza manifestácie

príznaky

Prvé príznaky ochorenia sa prejavujú už desať minút po stimulu.

Vyrážka, ktorá spôsobuje trvalé svrbenie, nespôsobí chybu pri určovaní choroby.

Existuje však veľa príznakov, ktoré objasnia, že máte chorobu v článku.

Hlavné príznaky sú:

 • vyrážka malých (1-2 milimetre) pupienkov na koži (zvyčajne hrudník a krk);
 • Vyrážka má svetlo ružovú farbu;
 • oblasť kože, ktorá je náchylná na urtikáriu, sa zväčšuje;
 • pichľuje nesnesiteľne svrbenie a spálenie pokožky;
 • reakcia tela môže byť nasledovná: voľná stolica, nevoľnosť;
 • telesná teplota prudko stúpa.

Ak sa všetok symptóm zbieha, potom s najväčšou pravdepodobnosťou máte tento druh úľov.

Foto: Klasický priebeh ochorenia

Diagnostické metódy

Cholinergická žihľavka sa vyskytuje aj u ľudí ľubovoľného veku, ale väčšina prípadov je zaznamenaná u detí predškolského veku.

Pri prvom prejave symptómov by ste mali okamžite kontaktovať dermatológov. Lekár, ktorý zostavil anamnézu, bude schopný zistiť, čo bola príčinou tejto choroby.

Je tiež potrebné vykonať laboratórne štúdie, ktoré zahŕňajú:

 • všeobecný krvný test;
 • rozbor moču;
 • krvný test protilátok.

Po vykonaní všetkých potrebných testov na stanovenie presnej diagnózy musíte určiť typ úľov.

V prípade cholinergickej urtikárie je potrebné vykonať test hlavného stimulu (acetylcholín) a poskytnúť pacientovi fyzické zaťaženie.

Mali by ste tiež vykonať provokatívny test - ponorte pacientov ruky do vody s teplotou 40-45 stupňov.

Ak sú ruky červené a na nich sa objavujú pľuzgiere, je to nepochybne cholinergická urtikária.

Liečba cholinergickej urtikárie

Vzhľadom k tomu, že látka, ktorá spôsobuje chorobu, je pridelené priamo v ľudskom tele, liečba antihistaminikami neprinášajú žiadne výsledky (ktoré by mali určiť, ak je rovnobežne s nákaze má inú alergickú reakciu, iné ako vyššie uvedené príznaky).

Je potrebné pamätať na to, že táto choroba sa pozoruje u ľudí, ktorí sú už náchylní na alergické reakcie, a okrem liečby drogou stojí za to venovať značnú pozornosť stravovaniu a správnej výžive, aby sa zabránilo relapsu.

Zvážte liečbu liekmi, tradičnými metódami liečby, ako aj prevenciu ochorenia.

Video: Charakteristika choroby

liečenie

Liečba sa má vykonať:

 • trením miesta výskytu vyrážky alergickej reakcie rôznych mastí s belladonovou alebo belladonovou extrakciou;
 • s cieľom urýchliť zotavenie, môžete piť priebeh vitamínu B a kyseliny askorbovej.

Zvyčajne, ak sa ochorenie nespustí, zlepšenie výsledkov sa pozoruje po 3-5 dňoch av týždni môžete očakávať úplné zotavenie.

V prípadoch, keď sa choroba rozšírila po celom tele a zasahuje do normálneho života, pacientovi sú pridelené steroidné hormóny a rôzne sedatíva (ale len podľa predpisu lekára a indikovanej dávky).

Ľudové metódy

Ak choroba nie je príliš zanedbávaná a nevyžaduje intenzívnu liečbu, môžete sa pokúsiť vyliečiť ľudové lieky, ktoré pomáhajú nie horšie ako lieky farmaceutov.

Tu je niekoľko receptov:

 1. gáza s odvarom harmančeka a aplikovať na miesto vyrážok;
 2. roztok sódy (polievková lyžica na 200 gramov vody) aplikovaný na miesto vyrážky počas desiatich minút;
 3. surové zemiakové zemiaky, zabalené v tkanine na fľaše, držte tridsať minút v mieste vyrážky.

Ak vyššie uvedené prostriedky nepomohli do dvoch až troch dní a príznaky sa iba zhoršili, je potrebné okamžite zavolať špecialistovi.

prevencia

Nikto nie je imúnny voči cholínergným žihľavkou, ale ak budete dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, môžete výrazne znížiť riziko ochorenia.

Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako sa vyhnúť tejto nepríjemnej chorobe:

 • Vyhnite sa emocionálnemu stresu a rôznym stresovým situáciám, prehodnoťte svoj názor, nie veci, ktoré spôsobujú vaše podráždenie.
 • nepoužívajte príliš horúci kúpeľ;
 • nezačať infekčné choroby;
 • nenechajte sa uniesť s pikantným jedlom;
 • dajte si odpočinok pri vysokej fyzickej námahe.

Pri dodržiavaní týchto jednoduchých pravidiel môžete štyrikrát znížiť riziko cholinergickej urtikárie a tiež znížiť riziko iných ochorení.

Čo mám robiť pre alergiu na ovos? Odpoveď je tu.

Ako zabrániť relapsu

Keď sa zbavíte cholinergickej urtikárie, existuje veľká šanca znovu ochorieť. Pri kontakte s niektorými dráždivými látkami sa riziko opakovania zvyšuje.

Aby sa zabránilo opakovaniu choroby, je potrebné:

 • vyhýbajte sa nadmernému potenie (preto sa odporúča odpočívať počas fyzickej práce, najmä v horúčave);
 • pikantné, korenené jedlá, alkohol;
 • pravidelne užívať vitamíny skupiny B;
 • pred stresovými situáciami sa užívajú sedatíva (koreň valeriánov, tinktúrka);
 • Zabráňte kontaktu s príliš horúcou vodou;
 • obmedzte sa na návštevu sauny, kúpeľa.

Nebezpečenstvo ochorenia u dieťaťa a tehotných žien

Dieťa a tehotné ženy majú mimoriadne vysokú šancu na získanie cholinergickej urtikárie.

Deti viac než dospelí sú náchylní na alergické reakcie, zatiaľ čo tehotné ženy nie vždy dodržiavajú svoju stravu počas tehotenstva, čo môže tiež spôsobiť alergie.

Nebezpečenstvo tejto choroby pre tehotné ženy a deti je, že okrem vonkajších prejavov žihľavky (vyrážky, svrbenie) vnútorné systémy trpia aj v súvislosti so zvýšenou produkciou histamínu v tele.

Problémom je, že liečba antihistaminikami je kontraindikovaná pre očakávané matky.

Pred začatím liečby musíte navštíviť lekára a zistiť, čo spôsobilo alergickú reakciu.

Môže to byť buď diéta, alebo nejaký vonkajší stimul (pyl rastlín, domáce chemikálie doma).

Po určení alergénu je predpísaná vhodná liečba.

Aké je nebezpečenstvo alergie na topolové kvety? Podrobnosti v článku.

Aké sú príznaky alergie na kazeín? Prečítajte si viac.

Tipy na výživu

Medzi hlavné dráždidlá, ktoré spôsobujú túto chorobu, patrí použitie korenistých a korenených jedál, takže keď sa choroba musí okamžite odstrániť z výživy, ako je alkohol.

Odporúča sa jesť jedlo:

 • pekárenské výrobky (pšeničný čierny chlieb);
 • zeleninové polievky a bujóny;
 • ovsené vločky a pohánkovej kaše na vode;
 • vajcia jemne uvarené nie viac ako jeden denne;
 • čaj, káva s mliekom, voda (môže byť s plynom);

Cholinergická urtikária je pomerne zriedkavé ochorenie, ktoré vo väčšine prípadov postihuje deti, ale príznaky sa často prejavujú u dospelých.

Choroba v počiatočných štádiách možno ľahko liečiť, a to ako lieky a ľudové prostriedky.

Nezahájte ochorenie, aby ste sa vyhli nepríjemným následkom, a pri prvých prejavoch príznakov sa odporúča okamžite kontaktovať špecialistu.

Príčiny cholinergickej urtikárie

Urtikaria je ochorenie, ktoré sa stretlo s mnohými ľuďmi. Je to vyrážka podobná spáleniu po rastline, ktorá je známa všetkým. Zložitosť urtikárie spočíva v tom, že má veľa foriem a odrôd, z ktorých každá vyžaduje určitý prístup a individuálne ošetrenie dobrým lekárom. Jedným zo zriedkavých, ale zistených typov ochorenia je cholinergická urtikária. Nenechajte sa vystrašiť takým hlbokým titulom: trvá to len pár minút, aby ste zistili, čo to znamená. Aká je cholínergická rozmanitosť ochorenia a aké sú príčiny jej prejavu?

Cholinergická urtikária je pomerne zriedkavá choroba

Všetko, čo ste nevedeli o cholinergickej urtikárii

Definícia choroby je formulovaná ako zriedkavá autoimunitná forma úľov. Jeho vzhľad je spojený s výskytom akútnych malých svrbivých blistrov na koži obsahujúcich sérovú tekutinu na otvorených miestach kože. Vyrážka sa môže rozšíriť cez telo a byť sprevádzaná prodrom (tj príznaky, ktoré sa objavia pred chorobou). Na diagnózu nie je dostatok vlastných úsudkov - cholinergická urtikária sa musí vyšetriť lekárom. Odborník vedie anamnézu, zhromažďuje potrebné informácie, posiela na analýzy a konzultácie ostatným odborníkom.

Cholinergická žihľavka označuje akútnu svrbivú alergickú dermatózu, ktorej vznik závisí od dráždivého účinku acetylcholínu produkovaného ľudským telom.

Choroba je zriedkavá a vyskytuje sa iba v 7 prípadoch zo sto. Pre patologický proces nie sú žiadne obmedzenia: žihľavka môže postihnúť osobu akéhokoľvek veku, pohlavie kedykoľvek počas roka. Zvláštnosťou tejto formy je schopnosť kontrolovať recidívy vzhľadom na provokačný faktor. V modernom svete tento problém nestráca význam kvôli rastu alergických dermatóz, ktoré spôsobujú žihľavku a zhoršujú zdravie.

Ako sa môže choroba prejaviť?

Cholinergická žihľavka sa vyznačuje akútnymi vyrážkami na koži, čo pacientovi prináša obrovské nepohodlie. Na určenie ochorenia porovnajte všeobecný stav s nasledujúcimi príznakmi:

 • koža je mierne postihnutá opuchom, ale vyzerá takmer nemenná: vyrážky sa objavujú za niekoľko minút alebo hodinu, v závislosti od konca kontaktu s alergénom;
 • škvrny na koži sa porovnávajú s svetlo ružovými bublinami malého priemeru so šarlátovým obvodom;
 • hlavnými miestami lokalizácie sú krk, končatiny, kmeň;
 • žihľavka sprevádzaná ťažkým svrbením, menej často - nauzea, vracanie, dyspepsia, zvýšené slinenie;
 • horúčka, výskyt malátnosti, exacerbácia sprievodnej patológie.

Akú chorobu tolerujete, závisí od zvýšenej alebo zníženej hladiny acetylcholínu v krvi. Charakteristickým rysom tohto ochorenia je, že je možné rozlíšiť kožné prejavy a iné príznaky pomerne spontánne a rýchlo.

Zmiernenie a horúčka sú častými príznakmi cholinergickej urtikárie

Prečo sa objavuje hysterektómia cholinergickej odrody?

"Nie všetci môžu vyzdvihnúť" žihľavu. Okrem kontaktu s alergénom musíte mať predispozíciu na alergie, zvýšiť citlivosť na acetylcholín. Taktiež je dôležitým faktorom prítomnosť akýchkoľvek gastrointestinálnych porúch, porúch štítnej žľazy, vegetovaskulárnej a neurocirkulačnej dystónie. Okrem toho príčiny ochorenia môžu byť nasledujúce:

 • provokatér na uvoľňovanie acetylcholínu môže byť zvýšené potenie a iné ochorenia, patológie;
 • s náhlymi zmenami teploty, vývojom (to zahŕňa aj horúce kúpele, kúpele, saunu, parný kúpeľ), ochorenie môže byť prudko a spontánne vyvolané;
 • zanedbávanie liečby infekčných ochorení, ktoré sú sprevádzané prítomnosťou horúčky a zvýšenie teploty, neprinesie pre slabý organizmus nič pozitívne;
 • pri náhlom fyzickom namáhaní, neustálom emočnom strese, používaní akútnych horúcich potravín, môžete očakávať aj vznik cholinergickej urtikárie;
 • akékoľvek silné trenie, tlak na pokožku nemá priaznivý účinok na telo, náchylný na aktivitu alergénov.

Cholinergická urtikária sa vyvíja výhradne vtedy, keď je krv naplnená protilátkami zodpovednými za výskyt a šírenie okamžitých alergických reakcií.

Takéto protilátky obsadzujú žírne bunky, stimulujú ich, čo súvisí s výskytom alergickej nálady ľudského tela as senzibilizáciou kože. Žlčové bunky vyvolávajú alergické faktory a uvoľňujú acetylcholín, čo vedie k precitlivenosti imunitného systému.

Protilátky v krvi sú zodpovedné za výskyt urtikárie

Ako je diagnostikovaná choroba?

Zistili sme, že príčiny ochorenia môžu byť úplne odlišné a niekedy je veľmi ťažké ich pochopiť. Je preto potrebné urobiť autodiagnostiku a samošetrenie sa neodporúča. Na identifikáciu cholinergickej urtikárie trvá niekoľko hodín a skúsený odborník. Diagnóza nie je nič zložité, pretože sa na ňu používa štandardný lekársky program. Dermatológ bude zhromažďovať existujúce informácie, pozrite sa na postihnutú kožu, posielať pacienta na vyšetrenie krvi, stolice, moč, parazitologické vyšetrenie a bude trvať výter z nosohltana. Zjednodušená verzia detekcie sa diagnostika označuje ako provokujúce faktory. Za týmto účelom pacient ruší niekoľko minút ruky do vody s vysokou teplotou. Po uplynutí času dôjde k zodpovedajúcej reakcii, ktorá pomôže prirodzene sa zistiť a zistiť príčinu útoku. V jednoduchom jazyku sa tento druh testovania nazýva "provokatívnym testom".

Úlohou provokatívneho testu je podať injekciu acetylcholínu pod kožu, čo poskytne následné príznaky tejto choroby. Autológne sérum sa môže podávať aj pod kožu, ktoré sa označuje ako skríningová metóda. Pri analýze krvi na testovanie antinukleínových protilátok sú vylúčené iné typy kŕčových varixov autoimunitného typu. Všetky údaje o proteínoch a iných špeciálnych faktoch, ktoré získali, pomáhajú eliminovať chronickú formu ochorenia. S cieľom posúdiť, ako koža a ľudské telo reagujú na ultrafialové žiarenie, stačí natlakovať pokožku - čo eliminuje fyzickú urtikáriu. Pokiaľ ide o zložitejšie prípady, keď tok urtikárie na pozadí ďalších doprovodných ochorení, možno budete potrebovať:

 • vykonanie kožnej biopsie;
 • ultrazvukové vyšetrenie štítnej žľazy, srdce;
 • výkon gastroskopie;
 • analýza H.Pylori (zriedkavo a úzkym okruhom odborníkov).

Žiadny z testov nie je priradený súčasne inému. Len lekár určí uskutočniteľnosť akýchkoľvek metodík. Diagnostický test pomáha rozlišovať cholinergickú urtikáriu.

Ultrazvuk srdca môže byť potrebný v zložitých prípadoch ochorenia

Ako a na čo liečiť cholinergickú urtikáriu?

Liečba urtikárie sa môže opísať ako niekoľko fáz, z ktorých každá má za cieľ odstrániť spúšť a aplikovať, vzhľadom na závažnosť prejavov.

 1. V prvej fáze, rovnako ako u všetkých foriem urtikárie, vylúčte akékoľvek provokujúce faktory (stres, alkohol, tlak, teplota) a naučte človeka, ako sa správne správať v domácnosti. Po tomto je pacientovi predpísaný príjem antihistaminík, ktoré zmierňujú svrbenie a symptómy. Príjem antihistaminík je vhodný pre krížovú alergiu a paralelné alergické prejavy. Predpísaná hypoalergénna strava, korekcia ďalších priľahlých ochorení.
 2. V druhej fáze sa na liečbu používajú kortikosteroidy, antidepresíva a sedatíva.
 3. Tretí a posledný krok sa vykoná, ak v prvých fázach nie sú žiadne výsledky. Na liečbu vhodných imunomodulátorov, plazmaferézy, použitie imunosupresív. Na vonkajšie použitie predpisujte lieky, masti s brušnými srsťami, atropín, ktoré je potrebné aplikovať dvakrát denne. Vylúčenie provokujúceho faktora je nevyhnutné a potrebné.

Najbežnejšia v terapii je podávanie loratadínu, Klargotila, Claritine, cetirizín, Zodaka, Zetrinala, Tsetrina Aerius, ebastin, desloratidin, Kestin. Lieky znižujú svrbenie a iné príznaky, ale majú vedľajšie účinky. Dávku a trvanie príjmu zvolí lekár pre každý konkrétny prípad. Pri kontakte s odborníkom sa často uvádza pozitívna prognóza.

Väčšinou choroba nemá žiadne komplikácie a je ľahko liečiteľná. Niekedy lekári používajú terapiu s vitamínmi, minerálnymi komplexmi, kyselinou askorbovou. Je dôležité udržiavať zdravú výživu a stravu.

Zdravá strava je nevyhnutnou podmienkou urtikárie

Liečba ľudovej medicíny

Tradičná medicína môže zmierniť svrbenie a zabrániť záchvatom ochorenia. Nemožno ju použiť ako hlavnú metódu liečby, pretože ľudové recepty nemôžu odstrániť hlavnú príčinu nástupu cholinergickej urtikárie. Aby sa odstránili prejavy svrbenia a nepohodlia choroby, takéto recepty sú užitočné:

 • príprava infúzie dvojdomej žihľavy, ktorá sa pripravuje zmiešaním suchých tráv a vriacej vody: infúzia sa konzumuje niekoľkokrát denne po jedle;
 • Príprava infúzie zo sladkého drievka korene, ktoré musia brúsiť, aby sa dosiahlo konzistencia prášku: použitie pripravené infúzie niekoľkokrát denne nie viac ako polovica skla, ktorá je vhodná pre použitie mletého prášku, ktorý sa premyje sa s kvapalinou;
 • príjem šťavy z chrenu, zriedený vhodným množstvom medu, je tiež užitočný na zníženie svrbenia. Zmes sa má konzumovať trikrát denne v čajovej lyžičke.

Taktiež použitie čaju z mäty alebo harmančeka je veľmi užitočné pre žihľavku. Nahraďte ich na chvíľu čajom a kávou. Pri vonkajšej terapii sa odporúča použitie harmančeka, sódy a vody.

Z koreňa sladkého drievka môžete pripraviť liečivú infúziu

Hlavné preventívne opatrenia v boji proti žihľavám

Aby nedošlo k opakovanému výskytu urtikárie, nemali by sme zabúdať na dôležitosť prevencie chorôb, ktorej základom je vylúčiť a obmedziť akýkoľvek kontakt s provokujúcimi stimulmi. Keďže je známe, že ochorenie je priaznivé a ľahko liečiteľné, môže zmiznúť samostatne aj bez špeciálnej liečby. Môže to však trvať aj niekoľko rokov. Aby sa predišlo opakovaným alergickým prejavom, môže to byť na základe jednoduchých odporúčaní.

 • Vyhnite sa fyzickému namáhaniu, ťažkým stresovým situáciám a dlhodobému emočnému stresu.
 • Vylúčte dlhý príjem horúcej kúpeľa, sauny, kúpeľov.
 • Jedzte zdravé a nie korenené jedlo. Minimalizujte spotrebu korenia, alkoholických nápojov.
 • Ak je to potrebné, užívajte ďalšie vitamínové komplexy, sedatíva, najmä ak existuje riziko stresovej situácie.
 • Nedovoľte zvýšené potenie.
 • Posilniť imunitný systém vytvrdzovaním, pešo.

Ak chcete udržať telo v tóne, akékoľvek zdravotné procedúry, výlety do sanatória sú užitočné. Upozornenie zamerané na zachovanie imunitného systému sa vypláca dvojnásobne a takýto problém ako cholinergická urtikária bude zabudnutý v krátkom čase.

4 charakteristické znaky cholinergickej urtikárie

Cholinergný žihľavka je alergická kožná manifestácie reakcia, ktorá nastane, keď patologické reakcie imunitného systému pacienta k nadprodukcii v tele acetylcholínu - jeden z alergénnych mediátorov. Choroba spôsobuje pacientovi značné nepohodlie a môže slúžiť ako znak vážnejších vnútorných patológií. Prečo vzniká takýto stav, aké sú príznaky tejto choroby a ako sa táto choroba liečí?

Charakteristiky žihľavky

Alternatívnym názvom pre danú chorobu je urtikária. Cholinergný žihľavka spúšťa imunitnú odpoveď na nadmernú syntézu acetylcholínu - biologických látok podieľajúcich sa na mechanizme prenosu nervového systému impulzov.

Asi desatina všetkých zaznamenaných prípadov žihľaviek sa vyskytuje v cholínergickej forme - v priemere je výskyt tejto choroby až 8 prípadov zo sto. Docela často to postihuje deti, najmä na pozadí vysokej horúčky, paniky, vážneho strachu alebo len nervózneho nadmerného vzplanutia.

Mechanizmus výskytu urtikárie je vyvolaný namáhaním tela a vyskytuje sa v niekoľkých fázach:

 1. Najprv sa stimulujú bunky, ktoré tvoria bunku (od vysokých zaťažení, ktoré pociťuje telo, zranenia, teplo alebo stres).
 2. Ľudské telo reaguje na stres hyperprodukciou histamínu a acetylcholínu, ktoré sa uvoľňujú do krvi.
 3. Plavidlá sa rozširujú, paralelne s tým je narušená ich elasticita a celistvosť.
 4. Prostredníctvom stenčených stien prechádza obsah z podkožných kapilár do blízkych tkanív, čo vyvoláva nadýchanlivosť a iné prejavy patológie.

Cholinergická žihľavka vo väčšine prípadov sa pozoruje u pacientov, ktorí majú iné alergie alebo majú tendenciu k takýmto ochoreniam.

Rast syntézy acetylcholínu v tele je ovplyvnený množstvom faktorov:

 • patologická reakcia na zmenu prostredia, keď je telo vystavené zvýšenej teplote. Často sa to deje pri vodných procedúrach - pri sprchovaní, v horúcom kúpeli sa ochorenie môže prejaviť aj v saune, na iných miestach. Spôsobuje jej teplé jedlá, teplé nápoje, silný alkohol, rôzne jedlá s množstvom korenia a korenia - všetky spôsobujú uvoľnenie histamínu do krvi a následnú reakciu;
 • fyzickej aktivity. Človek sa veľmi potne a acetylcholín sa vloží do krvného obehu;
 • stresové podmienky, silné pocity;
 • infekčné choroby sprevádzané horúčkou;
 • niektoré poruchy endokrinného systému, abnormality gastrointestinálneho traktu, štítnej žľazy, kardiovaskulárne ochorenia.

dôkaz

Cholinergný žihľavka je charakterizovaný "explozívny" nárast príznakov: môžu objaviť veľmi rýchlo, len v jednej minúty, aj keď v priemere od začiatku imunitnej odpovede na vyjadrenie základných príznakov trvá asi hodinu.

Pri cholinergickej urtikárii sú príznaky zvyčajne:

 • urtikárne bubliny. Je to podobne ako pľuzgiere z žihľavovej výchovy na koži konvexnej textúry, ktorá má v strede svetlo ružovú farbu. Na okrajoch blistra sa mení na červené opuchnuté tkanivo, priemer celej formácie dosahuje 40 milimetrov;
 • koža sa cíti, pacient pocíti pocit pálenia v oblasti vyrážky;
 • Vyrážka je lokalizovaná na hrudi, okolo predlaktia a krku, aj keď môže zachytiť aj iné oblasti vrátane dolnej časti tela a nohy;
 • jednotlivé vezikuly a edémové zóny sa môžu zlúčiť a vytvárajú veľké svrbiace škvrny.

Ak sa faktor alergéno eliminuje, všetky kožné prejavy zvyčajne zmiznú pomerne rýchlo, spravidla trvá od 20 minút do 1,5 hodiny. V niektorých prípadoch zostávajúce opuch trvá až týždeň.

V počiatočnom štádiu sú príznaky mierne. Vezikuly nie sú veľké, rovnako ako oblasť sčervenania a samotná farba napučiavacích tkanív má bledý ružový odtieň. Svrbenie pacientov veľmi neruší a majú tendenciu nevenovať pozornosť miernemu nepríjemnému pocitu. Ak však liečba v tejto fáze nie je začatá, stane sa chronická.

Okrem kožných symptómov môžu pacienti vykazovať ďalšie príznaky precitlivenosti na acetylcholín.

Sú spojené s úlohou látky v tele: acetylcholín je dôležitý neurotransmiter a jeho nadmernú náchylnosť vyvoláva množstvo príznakov, ako sú:

 • hnačka, bolesť brucha;
 • zvýšenie telesnej teploty (častejšie u pacientov s rekurenciou žihľavky);
 • nevoľnosť, zvýšené slinenie.

Metódy diagnostiky

Ak má lekár podozrenie na cholinergickú urtikáriu, musí potvrdiť diagnózu, aby si vybral správnu liečbu.

Niekedy je však potrebná diferencovaná diagnóza, pretože urtikária môže mať iný pôvod, a to nielen acetylcholín:

 • alergia na urtikáriovú vaskulitídu, ako aj onkologické ochorenie sprevádzané hypereozinofilnou vaskulitídou;
 • kontaktná žihľavka. Ide o typickú kožnú formu ochorenia, keď povrch kože alergickej osoby prichádza do kontaktu s alergénom;
 • prurigo;
 • anafylaktická alergická reakcia;
 • rôzne formy erytému;
 • dočasné vyrážky na neskoré tehotenstvo u žien;
 • infekcie tela parazitmi.
K odlíšeniu ďalšiu analýzu odborníkmi v boji proti parazitické choroby, na alergie, reumatológ, dermatológ, onkológ a endokrinológ (posledný bude vylúčený z počtu príčin ochorení štítnej žľazy):
 • štúdium krvi na eozionofiloch. Vysoká koncentrácia týchto teliesok vo vzorkách krvi pacienta naznačuje určitú úroveň alergickej reakcie organizmu. Okrem toho je eozinofília sprevádzaná niektorými infekčnými ochoreniami, parazitickými infekciami a patologiami autoimunitného charakteru;
 • rozbor moču;
 • je vykonaná biopsia tkanív pacienta s cieľom vylúčiť z možných príčin urtikárie vaskulitídu;
 • alergény sa robia s rôznymi alergénmi, aby sa vylúčili iné pravdepodobné faktory vo vývoji kožnej patologickej reakcie.

Je tiež dôležité študovať zdravie pacienta vo všeobecnosti, pretože cholinergická urtikária je v mnohých prípadoch spôsobená rôznymi vnútornými patológiami.

Boj proti urtikárii

Každá liečba patologickej patológie môže byť účinná len vtedy, keď sa vykonáva komplexným spôsobom, berúc do úvahy priebeh urtikárie, jej pôvod a všeobecný stav pacienta. Ak dôjde k základnej chorobe, ktorá spôsobuje alergie, je potrebné najprv ju liečiť.

Zvyčajne sa v prípade alergií odporúča zastaviť kontakt s alergénom. V tomto prípade táto požiadavka nie je uskutočniteľná, pretože látka-provokátor syntetizuje samotné telo. V tomto ohľade sú typické antialergické lieky neúčinné. Avšak obvyklé antihistaminiká pre alergikov nie sú úplne zrušené, pretože zmierňujú príznaky a majú utišujúci účinok.

Ak chcete odstrániť prejavy kože, použite miestne lieky vo forme masti a krémy obsahujúce extrakt belladonovej alebo atropín.

Medzi takéto prípravky patrí:

 • Fenistil gél;
 • krém Advantan;
 • masť Gistan-N a iné.

Krémy sa aplikujú na postihnuté miesto až trikrát denne.

Farmakologickí agenti používajú drogy-holinoblokatory, čím znižujú produkciu acetylcholínu a normalizujú citlivosť naň.

 • Belloid a jeho podobne (mesačný kurz, na pilulku až trikrát denne);
 • Injekcia atropínu subkutánne (používa sa iba v ťažkých podmienkach z dôvodu rizika komplikácií).

Paralelne je pacientovi predpísané antialergické lieky na zmiernenie a zmiernenie symptómov. Výber lieku vykoná lekár na základe diagnostických výsledkov Ak je alergia mierna, predpisujú sa antihistaminiká - Claritin, Telfast, Erius atď., V dávke a trvaní odporúčanom špecialistom. Pri miernej závažnosti sa používajú lieky na injekciu (roztoky Suprastin alebo Tavegil v ampuliach).

Na pozadí závažného svrbenia sú predpísané aj upokojujúce látky, aby sa zabránilo vyčerpaniu nervového systému pacienta.