Hlavná

Bradavice

Mikrobiálny ekzém na nohách a rukách - liečba a fotografie choroby

Mikrobiálny ekzém je klinickým variantom ekzému, ktorý má druhoradý charakter a vyvíja sa na kožných plochách postihnutých mikrobiálnou alebo plesňovou infekciou. Najčastejšie ekzém lokalizácia stáva chronickou pustulárnu lézie okolo zle sa hojacich infikovaných rán, trofické vredy, odreniny, škrabance a iné kožné lézie. Zápalové zmeny a ekzémové prejavy v tejto patológii sa vyskytujú na pozadí už existujúcej choroby. Môže sa objaviť mikrobiálny ekzém v dôsledku kŕčových žíl alebo v dôsledku chronických ochorení kože.

Najčastejším patogénom je hemolytický streptokok. Okrem toho, ako mikrobiálne činidlo môžu pôsobiť Staphylococcus epidermidis alebo aureus, Proteus, Candida húb a iných patogénov. ochorenie pozadí znížiť bariérovej funkcie kože, a spájanie mikrobiálne činidlá spôsobujúce senzibilizáciu organizmu (zvýšená citlivosť na podnety) vyvolať vývoj a mikrobiálne ekzém.

Podľa štatistík je výskyt tejto formy dermatitídy až 25% všetkých prípadov ekzému. Mikrobiálny ekzém nie je nákazlivý, ale je náchylný na chronický priebeh vyžadujúci dlhodobú liečbu. Aký je príčinou choroby, aké sú nepriaznivé faktory, ktoré ju vyvolávajú?

Príčiny mikrobiálneho ekzému

Vznik a vývoj mikrobiálneho ekzému sa vyskytuje pod vplyvom viacerých faktorov, a to vonkajších aj vnútorných.

 • Znížená imunita
 • Choroby nervového systému
 • Porušenie funkcií endokrinného systému
 • Genetická predispozícia
 • Alergický faktor
 • Choroby vnútorných orgánov (pečeň, obličky, tráviaci trakt)

Príčinou ochorenia sú často kŕčové žily, lymfóza, chronické mykotické kožné ochorenia. Na vyvolanie ochorenia môže byť dedičné predispozície a tendencia k alergickým reakciám. Alergické procesy, ktoré sa vyskytujú v tele, prispievajú k vývoju patologickej imunitnej reakcie tkanív, sprevádzané zápalom a poškodením kože.

Keď infekčné stimuly interagujú s možnými alergénmi, vyvíja sa chronický priebeh ochorenia s trvalým recidívujúcim zápalom v epidermis.

Mikrobiálne ekzém často vzniká okolo zle sa hojacich rán, pooperačných fistuly, vredy predkolenia a iné poškodenie kože v dôsledku nedostatku antiseptické ošetrenie a kontaminácia patogénnymi mikroorganizmami (Staphylococcus, Streptococcus, huby).

Príznaky mikrobiálneho ekzému

Klinický obraz s mikrobiálnym ekzémom je charakterizovaný tvorbou zapálených, ostro vymedzených veľkých ohniskov s odstránenou rohovou vrstvou z obvodu. Na zápalových miestach sa vyskytujú erupcie vo forme bublinkových prvkov (vezikuly) so sérovým obsahom. Po ich otvorení sa vytvára erupčná erózia, na povrchu ohniska ekzému sa vytvára vrstva hnisavých kôr.

Vysypnye prvky sú náchylné na fúziu a periférny rast. Okolo ohniskov ekzému na vonkajšom zdravom pokožke sa nachádzajú prehliadky (jednotlivé malé pustuly a suché vločkovité oblasti). Proces výskytu a disekcie prvkov vyrážky je sprevádzaný ťažkým svrbením. Rozvinuté ložiská ekzému sú asymetrické, náchylné k nadmernému rastu a tvorbe sekundárnych vyrážok.

Lekári rozlišujú niekoľko poddruhov mikrobiálneho ekzému charakterizovaného charakteristickými symptómami:

 • Nummulyarnaya (Like). Je charakterizovaný výskytom izolovaných ekzematóznych ohniskov s guľatým tvarom s priemerom od 1 do 3 cm, najčastejšie postihuje kože rúk. Mikrobiálny ekzém na rukách sa vyznačuje jasnou hranicou postihnutých oblastí, erytematóznym, edémovým, zmáčavým povrchom, tvorbou exsudatívnych papulov a vrstvou hnisavých kôr. Táto forma mikrobiálneho ekzému je náchylná k šíreniu a ťažko liečiteľná.
 • Kŕčové žily. Vyvíja sa na pozadí žilovej nedostatočnosti a kŕčových žíl. Hlavným miestom lokalizácie sú dolné končatiny. Mikrobiálny ekzém na nohách často sprevádza trofické vredy, okolo ktorých vzniká ekzematózna oblasť s výrazným edémom a zápalom.
 • Paratravmaticheskaya. Vyvíja sa, keď je narušený proces hojenia pooperačných rán, odrenín, vredov a ďalších zranení epidermy.
 • mykotická. Tento druh ekzému sa vyskytuje na pozadí hubových lézií kože horných a dolných končatín.
 • sycosiform. Sykóza je pustulózna kožná lézia spôsobená zlatým Staphylococcus aureus. Hlavným miestom lokalizácie sykózy je oblasť pokožky hlavy, fúzy a fúzy u mužov, axilárne dutiny, pubis. Pri pripojení mikrobiálneho ekzému, umierajúcich, vysoko svrbivých sa vytvárajú opakujúce sa erózie.
 • Ekzémové bradavky. Vyvíja sa u žien v dôsledku poškodenia bradaviek počas dojčenia, ako aj u jedincov infikovaných svrabom. To sa prejavuje výskytom červených, zapálených oblastí okolo bradavky. Ohniská majú jasné hranice, zapálená pokožka vo vnútri je pokrytá bolestivými, svrbiacich trhlín.

Keď sa objavia prvé príznaky mikrobiálneho ekzému, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, inak ďalší vývoj ochorenia ohrozuje šírenie infekčného a zápalového procesu a poškodenie obrovských povrchov kože.

Diagnóza ochorenia

Diagnózu možno vykonať správne len odborníkom, ktorý je založený na histórii, všeobecnom zobrazení choroby a množstve laboratórnych testov. Vizuálna kontrola umožňuje zaznamenať charakteristické vonkajšie príznaky: vyrážky, začervenanie a opuch kože, prítomnosť mokrých oblastí a purulentných vrstiev.

Na objasnenie diagnózy existujú špeciálne metódy výskumu, ktoré umožňujú študovať vzorky kože na prítomnosť mykotických buniek. Na základe štúdie oškrabávania kože pod mikroskopom alebo pomocou histologickej alebo bakteriologickej analýzy môže doktor dokázateľne diagnostikovať mikrobiálny ekzém.

Dôležitým bodom je určenie typu mikroorganizmu a identifikácia jeho citlivosti na lieky, čo je nevyhnutné pre ďalšie úspešné liečenie tejto choroby. V pochybných prípadoch sa odoberá histologické vyšetrenie vzorky biopsie, ktorého vzorka sa odoberá z hlbokého zamerania mikrobiálneho ekzému.

Mikrobiálny ekzém sa musí odlišovať od iných druhov ekzému, inej dermatitídy a prejavov psoriázy. Ak je podozrenie na prechod mikrobiálneho ekzému na zvlhčovanie (pravdivé), je predpísaný všeobecný krvný test, stanoví sa hladina lymfocytov a imunoglobulínov.

Len skúsený odborník vie, ako liečiť mikrobiálny ekzém a aké lieky si vyberiete v každom konkrétnom prípade. Samošetrenie je neprijateľné, lekár si zvolí optimálny liečebný režim s ohľadom na stav pacienta a možné kontraindikácie, čo dosiahne najlepšie výsledky a poskytne trvalý pozitívny účinok.

Liečba mikrobiálneho ekzému

Liečba choroby je zložitá, zahŕňa systémovú terapiu, lokálnu liečbu, opatrenia na zabránenie šírenia ohniska ekzému do zdravých oblastí kože. Dôležitou úlohou v liečbe choroby je úprava výživy a osobnej hygieny.

Systémová terapia

Pri ťažkej mikrobiálne ekzém, sprevádzané bakteriálne infekcie, predpísané antibiotiká (ofloxacín, ampicilín, azitromycín, cefazolín). Ak sa na pozadí plesňovej infekcie vyskytne ekzém, je indikované použitie antimykotických liekov. V procese šírenia a rozsiahle lézie kože pozemkov je, predpísať systémové kortikosteroidy (prednizolón, triamcinolón) a cytotoxické látky (cyklosporín).

Vyhýbanie sa svrbeniu a zníženiu zápalu pomáhajú antihistaminiká:

Na posilnenie obranyschopnosti tela a na zníženie citlivosti na dráždivé látky sa uvádzajú intravenózne infúzie tiosíranu sodného, ​​chlorid vápenatý.

Uvoľnite napätie a upokojte nervový systém pomôže sedatívam:

V závažných prípadoch, s poruchami spánku a nervovými poruchami, pomáhajú hypnotiká a antidepresíva.

Priebeh choroby uľahčuje príjem vitamín-minerálnych komplexov. Na zvýšenie odolnosti tela a posilnenie imunity predpíšte injekcie vitamínov (A, B, E), príjem imunomodulátorov.

Miestna liečba (masti a smotana)

Ohniská mikrobiálneho ekzému sú ošetrené masťami na báze zinku, dechtu, ichtyolu, naftalanového oleja. Vytvorte pleťové vody roztokom resorcinolu, olovenej vody a kapsuly Castellani. V akútnom období sú ohniská ekzému ošetrené zeleňou alebo roztokmi anilínových farbív.

Ak sa zistí bakteriálny patogén ekzému, predpísané sú masti obsahujúce antibiotikum (detol, drapolén). V prítomnosti hubovej infekcie sa používajú masti obsahujúce antifungálne zložky (exoderil, bifonazol, loceril).

V prípade rozsiahlych lézií a závažného priebehu ochorenia je indikovaná aplikácia sprejov a masti s kortikosteroidmi (Celestoderm, Elok, Advantan). Použiť ich by mali byť krátke a len podľa pokynov lekára.

Dobrý účinok umožňuje vymenovanie protizápalových nehormonálnych liekov. Jedná sa o masti a krémy radevit, losotín, eplan.

Nedávno lekári stále viac nahrádzajú hormonálne masti, ktoré majú závažné vedľajšie účinky, na inhibítory kalcivinu. Sú to drogy, ako je takrolimus, pimecrolimus. Vedú ekzém dobre aj na veľkých plochách, rýchlo uvoľňujú zápal a eliminujú svrbenie bez toho, aby postihli telo.

Účinné pleťové vody na báze neriedeného rybieho oleja, použitie neutrálnych mastí, rôznych práškov a hovorcov. Po potlačení akútneho procesu sa odporúča podstúpiť fyzioterapeutické postupy.

Metódy fyzioterapeutického ošetrenia

Metódy fyzioterapeutického ošetrenia pri liečbe mikrobiálneho ekzému zahŕňajú:

 • Ozónová terapia.
 • kryoterapia
 • Laserová terapia
 • UHF, UFO

Dobrý výsledok sa dosiahne pri aplikácii bahna, aseptických obväzov s odvarmi bylín, ktoré majú protizápalový účinok.

Základné odporúčania pre pacientov
 • Je potrebné liečiť súbežné ochorenia a odstrániť ohniská chronickej infekcie v tele.
 • Neprehrievajte a nepoškodzujte postihnuté časti tela.
 • Dodržujte starostlivú osobnú hygienu a zároveň zabráňte dlhodobému kontaktu postihnutých oblastí s vodou.
 • Pri kŕčových ekzémoch sa odporúča nosiť husté gumové pančuchy alebo bandáž končatín s lekárskymi obväzmi.
 • Pacienti s mikrobiálnym ekzémom nemôžu nosiť syntetické, vlnené alebo flanelové spodné prádlo. Odevy by mali byť vyrobené z prírodných materiálov, ktoré umožňujú pokožke "dýchať".
 • Vyhnite sa psychoemotickému stresu a nadmernej nervozite.
 • Vylúčte dlhodobú expozíciu postihnutým oblastiam studeného alebo slnečného žiarenia.
 • Po stieraní akútneho procesu je potrebné pravidelne navštevovať dermatológa na preventívne vyšetrenie.
 • Pacienti s mikrobiálnym ekzémom musia upraviť stravu a dodržiavať určitú diétu.
Charakteristiky výživy pri mikrobiálnom ekzéme

Pacientom sa odporúča, aby dodržiavali mliečno-zeleninovú stravu s prevahou kyslých mliečnych výrobkov, čerstvého ovocia a zeleniny bohatej na vlákninu a vitamíny v strave. Jedlo by malo byť v pare, varené alebo dusené. Z ponuky vyraďte ostré, slané, nakladané výrobky, korenie a koreniny.

Mali by ste prestať používať čokoládu, sladkosti, múku a cukrovinky. To úplne vylučuje alkohol, konzervované potraviny, kávu. Nejedzte potraviny, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie (citrusové plody, bobule, kurací vajcia, morské plody, orechy, sladké šumivé nápoje). V ponuke môžu byť zeleninové polievky, varená zelenina, obilniny, strava z mäsa.

Liečba mikrobiálneho ekzému s ľudskými prostriedkami

Ako doplnok k hlavným metódam liečby môžete použiť recepty tradičnej medicíny. Účinne odstráňte zápaly, podráždenie a svrbenie pomôže pleťové vody a aplikácie od odvaru liečivých rastlín.

 • Odvar z listov orechov. Listy čerstvého vlašského orecha (100 g) naliať 500 ml vody, variť na nízkej teplote 10 minút, trvať a filtrovat. Chladený vývar sa používa na pleťové vody.
 • Použitie ich borovicových ihiel. 100 g rastlinných surovín sa naleje s litrom strmej vriacej vody, trvá jednu hodinu, prefiltruje a ochladí. Používa sa na aplikácie. Sterilná obrúska je impregnovaná odvarom a aplikovaná na postihnutú oblasť počas 15 minút.
 • Komprimujte z listov bielej. Čerstvé listy rastliny sa dôkladne umyjú, biť s nožom, kým sa šťava extrahuje a nanesie na stredy erózie. Listy z čiernych kvetov majú výrazný antiseptický účinok.
 • Infúzny yarrow. Na prípravu infúzie sa do sklenenej vriacej vody naleje dve polievkové lyžice suchého rastlinného surového materiálu a ponechá sa 40 minút. Pripravená infúzia sa filtruje a použije na orálne podávanie alebo na pleťové vody.

Pamätajte, že pred použitím ľudových receptov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Recenzie o liečbe mikrobiálneho ekzému

Referenčné číslo 1

Mám už niekoľko rokov mikrobiálny ekzém. Ruky sa nafúknu, koža na nich vybuchne, objaví sa mokrá erózia. A neustále nesnesiteľné svrbenie, ktoré vám neumožňuje spať, kvôli čomu ste podráždení a nervozita.

Snažil som sa masť Trepidermu na chvíľu, pomohol na chvíľu, potom to všetko začalo znova. Teraz lekár vymenoval alebo navrhol droppers s lekárskymi riešeniami, antihistaminikami. Zdá sa, že je lepšie a svrbenie nakoniec prešlo.

Referenčné číslo 2

Pre mňa z mikrobiálneho ekzému na nohách alebo nohách masť Advantan dobre pomáha alebo pomáha, rýchlo čistí alebo odstraňuje zápal a svrbenie, odstraňuje alebo vytiahne nudné. A keďže sa ekzém vyvinul na pozadí hubovej lézie nôh, lekár predpisuje masti s antifungálnym účinkom. Teraz som absolvoval liečbu, výsledok bol dobrý, bolestivé praskliny boli takmer vyliečené, vyrážky a vlhké oblasti zmizli. Na mieste ohniskov ekzému zostáva niekoľko tmavých škvŕn, ktoré niekedy sú svrbivé, ale pokračujem v liečbe, dúfam v pozitívny výsledok.

Mikrobiálny ekzém na rukách a nohách

Ekzém sa vzťahuje na zápalové ochorenia kože, ktoré sa neprenášajú z človeka na človeka a sú úplne nekontaminujúce. Ekzém sa spravidla vyskytuje v chronickej forme s dočasnými exacerbáciami.

História ochorenia môže byť dedičná alebo alergická, môže sa vyvinúť pod vplyvom exogénnych a endogénnych faktorov. Tiež vinníci, ktorí vyvolávajú ekzém, zahŕňajú neuroendokrinné, imunologické a psycho-vegetatívne poruchy.

Ekzém mikróbov, liečba a symptómy, ktoré dnes zvažujeme, sa najčastejšie vyskytujú u ľudí s oslabenou imunitnou obranou. S nízkou úrovňou odolnosti sa telo stane náchylnejšie na patogény, ktoré sa do neho dostanú.

Ide predovšetkým o takéto bežné patogény ako stafylokoky a streptokoky.

Etiológia a patogenéza

Prečo vzniká mikrobiálny ekzém a čo to je? Táto choroba je klasifikovaná ako sekundárna patológia, pretože sa rozvíja na pozadí už existujúcej choroby. V závislosti od príčiny jej výskytu je ekzém rozdelený do niekoľkých typov:

 1. Sykosiform - pozorovaný u ľudí s zápalom vlasových folikulov. Na pokožke sú vytvorené opuchnuté, zapálené, svrbiace oblasti červenej farby. Nachádza sa v oblasti brady, horného pera, podpaží a pohlavných orgánov.
 2. Kŕčové žily - vyvíja sa na nohách s zanedbaným prípadom kŕčových žíl.
 3. Nummulárny - má lézie okrúhleho tvaru, priemer od 1 do 3 cm, s serózno-purulentnými kôrkami. Najčastejšie sa prejavuje v rukách.
 4. Mitotický - objaví sa, keď na koži a nechty dochádza k hubovej infekcii.
 5. Paratraumatické - vyvíja sa okolo dlhotrvajúcej traumy, najmä dlhotrvajúcich nehojajúcich sa rán.
 6. Ekzémové bradavky - tvorené u žien počas dojčenia, ako aj proti svrabom. Charakterizované výskytom červených zápalových škvŕn okolo bradavky, ktoré sú silne mokré.

Vzhľad ekzému môže naznačovať problémy s orgánmi v gastrointestinálnom trakte, obličkami, poruchami humorálnej regulácie tela. Taktiež, keď sa pozoruje ochorenie, dôjde k disagamaglobulinémii, k zníženiu počtu T-lymfocytov ak zvýšeniu počtu B-lymfocytov. Tieto symptómy znamenajú, že skutočnou príčinou choroby je imunitná nedostatočnosť.

Rizikové faktory

Ľudia patria do rizikovej skupiny:

 • byť v stave stresu;
 • s tráviacimi problémami;
 • s postihnutím endokrinného systému;
 • so slabou imunitou;
 • s prejavmi alergickej diatézy;
 • s alergickými ochoreniami;
 • s nízkou úrovňou osobnej hygieny.

Treba poznamenať, že v patogenéze a spustení choroby je to posledný faktor, ktorý zohráva obrovskú úlohu. Vo väčšine prípadov sú lézie lokalizované na nohách a rukách v dôsledku ich vysokého potenia a nízkej hygieny v týchto oblastiach.

príznaky

Medzi hlavné príznaky mikrobiálneho ekzému patria zápalové lézie kože sprevádzané inou vyrážkou (papuly alebo vezikuly), ako aj erektilná erózia. Proces vyrážky je obvykle sprevádzaný ťažkým svrbením.

Ohniská majú veľké fazety a nakoniec sa spájajú bez toho, aby opustili zdravú pokožku v postihnutej oblasti. Na povrchu ohniská zápalu mikrobiálneho ekzému sú koncentrované veľké množstvo hnisavých kôr.

Nesprávna liečba mikrobiálneho ekzému alebo traumatických účinkov na léziu môže viesť k vzniku sekundárnych alergických vyrážok. Takéto vyrážky sa líšia v polymorfizme a môžu byť reprezentované červenými opuchnutými škvrnami, vezikulmi, pustulami a papuly.

S progresiou procesu sa tieto vyrážky spájajú, tvoria časti erektilnej erózie a rozšíria sa na predtým zdravé oblasti pokožky. Takto sa mikrobiálny ekzém premenil na skutočný.

Mikrobiálny ekzém: foto

Ako to vyzerá táto choroba na fotografii, odporúčame vám prečítať si obrázky.


Liečba mikrobiálneho ekzému

Keď objavili mikrobiálny ekzém, hlavnou úlohou liečby je udržanie tela ako celku, pretože ekzém má spravidla chronickú povahu kurzu, takže je veľmi zriedka možné úplne ho zbaviť.

Liečba mikrobiálneho ekzému na nohách alebo rukách závisí od histórie ochorenia a výsledkov štúdií. Zameriava sa predovšetkým na liečbu základnej patológie a na ovplyvnenie chronického zápalu.

V závislosti od príčiny vzniku ochorenia sa vyžaduje liečba plesňových lézií pokožky, pyodermie, sykózy alebo inej vhodnej patológie. V prípade varikózneho mikrobiálneho ekzému zahŕňa liečba užívanie liekov na zlepšenie krvného obehu.

Všeobecné odporúčania pre pacientov s mikrobiálnym ekzémom zahŕňajú:

 1. Starostlivá osobná hygiena, ale vylúčenie dlhodobého kontaktu s pokožkou s mikrobiálnym ekzémom.
 2. Zabránenie prehriatiu tela, ako aj traumatizáciu postihnutej oblasti.
 3. Odstránenie ložísk chronickej infekcie.
 4. Nosenie odevov z prírodných tkanín.
 5. Strava je prevažne mlieko a zelenina s prídavkom mäsových jedál, obilnín, ovocia, s výnimkou citrusových plodov. Obmedzenie príjmu tekutého, alkoholového, konzervovaného a koreneného jedla.
 6. Keď kŕčové formy mikrobiálneho ekzému - nosiť husté gumové pančuchy alebo bandáže nohy, liečba kŕčových žíl.

Liečba okrem toho zahŕňa použitie antialergických liekov, sedatív, antiseptických a antibakteriálnych látok.

Miestna terapia

V domácnosti môžete použiť lokálnu liečbu mikrobiálneho ekzému na rukách alebo nohách, je to nasledovné:

 1. Výrobky sú vyrobené z olovenej vody, rovnako ako 1% roztok resorcinolu, ošetrenie kvapalinou Castellani.
 2. Ak bol ekzém vyvolaný bakteriálnym patogénom, použili sa masti obsahujúce antibiotiká, napríklad Bactroban, detol.
 3. Ak zápalové ohniská majú mierne škvrny, aplikujte lieky s obsahom dechtu, naftalénovou masťou.
 4. V prípade hubového patogénu sa používajú antifungálne masti, napríklad Exoderyl, Loceril.

Pri závažnejšej chorobe je potrebné použiť konvenčnú liečbu hydrokortizónovou masťou a glukokortikosteroidmi, ktoré vám pomôžu zmierniť relaps. V niektorých prípadoch sa tieto metódy užívania týchto liekov neustále používajú s dodatočným podporným vitamínom B a C intramuskulárne.

Po odstránení akútnej fázy a zastavovaní procesu je potrebné aplikovať ožarovanie na postihnutú oblasť pokožky terapeutickým ultrafialovým žiarením. Na určenie úspešnosti liečby sa používa terapeutické bahno. Je potrebné chrániť pokožku pred účinkami mrazu, snehu, slnka, dažďa a tiež zakryť aseptickými obväzmi.

Liečba masti s mikrobiálnymi ekzémami

Čo je ekzém vírusového typu

Takáto diagnóza sa deje najčastejšie deťom. Spôsobuje prejavy ekzémového vyrážkového vírusu Herpes. Prenesené kvapôčky vo vzduchu z chorého človeka. Okamžitá hospitalizácia je potrebná.

prejavy:

 • zvýšenie telesnej teploty, niekedy až o 40 stupňov;
 • bolesti hlavy a bolesti svalov;
 • letargia, únava;
 • výskyt vyrážky po celom tele;
 • príznaky intoxikácie.

U detí dochádza k porušeniu vedomia, nervozity, prejavu stomatitídy, konjunktivitídy, pretože vyrážka sa rýchlo šíri po celom povrchu tela.

dôvody

Ochorenie sa vyznačuje svojou sekundárnou povahou, čo znamená predchádzajúcu infekciu mikróbmi, mechanickú a chemickú traumu, sykózu a kŕčové žily v anamnéze.

Vredy, popáleniny a nezahojené rany stanú priaznivé prostredie pre patogén ochorení, ktorá vstupuje do tkaniva, spôsobuje zápal. Po určitom čase sa vyskytne vyrážka, začervenanie, pustuly.

Choroba je sprevádzaná silným a niekedy neznesiteľným svrbením a pálenie v postihnutej oblasti.

Faktory spôsobujúce výskyt mikrobiálneho ekzému:

Mikrobiálny ekzém je veľmi odlišný od iných infekčných kožných lézií. Jeho zvláštnosťou je, že zápal nie je spôsobený samotným mikroorganizmom, ale imunitným systémom pacienta. Dôležitou úlohou pri udržiavaní patologického procesu je porušenie nervovej inervácie v zóne ekzému.

Choroba sa rozvíja na pozadí dedičnej predispozície k nej. V tomto prípade telo dokáže odhaliť drobné zmeny v bunkovom zložení imunity.

Táto situácia vedie k tendencii alergických reakcií: imunitné bunky reagujú príliš na antigény a poškodzujú vlastné tkanivá.

V prípade mikrobiálneho ekzému dochádza k senzibilizácii imunity: bunky sa už stretli s patogénom a vedia, ako na ne odpovedať. Preto opakované vstupy toho istého činidla vyvolávajú v nich násilnú reakciu, čo vedie k vzniku zápalov.

Vyvolávacie miesta sa objavujú ako dôsledok zavedenia patogénu do epidermis.

Spoločnými faktormi prispievajúcimi k jeho výskytu sú poruchy psycho-vegetatívnej povahy, neuroendokrinné ochorenia, zníženie imunity.

klasifikácia

V priebehu priebehu mikrobiálneho ekzému môže byť:

 • Akútne - trvá menej ako 3 mesiace, všetky znaky sa vyslovujú jasne: na koži sa vytvára jasne červené stredisko, ktorého povrch sa mokrý a svrbia.
 • Subakútna - od 3 mesiacov do 6 mesiacov, je charakterizovaná fokálnym sčervenaním a zhutnením kože, jej povrch je šupinatý.
 • Chronické - viac ako pol roka, na mieste ekzematózneho zamerania je koža hustá, jej farba sa líši od okolitých tkanív.

Tiež typy mikrobiálneho ekzému sa vyznačujú podľa charakteru klinického obrazu:

 • nummulárne alebo plakaté ohniská so zaobleným tvarom, majú rovnú hranicu, sú umiestnené na rukách;
 • paratraumatická - ohniská rôzneho tvaru a veľkosti lokalizované v mieste kožných lézií (pooperačné rany, trofické vredy, odreniny a rezy).

Odborníci v oblasti dermatológie sa rozhodli rozlíšiť tieto odrody tejto choroby:

Takýto mikrobiálny ekzém sa dá rozdeliť do troch typov:

Existujú nasledujúce typy mikrobiálneho ekzému: mykotické, kŕčové, paratraumatické.

príznaky

Často sa postihnutá oblasť nachádza na nohách. Toto je hlavné zameranie pokožky s akútnymi zápalovými zmenami, na ktorých sú umiestnené hnisavé a serózne papuly, vezikuly a erektilná erózia.

Zameriava sa na veľké okraje. Postupne sa ohniská začínajú zlúčiť navzájom, čo vedie k tomu, že na dolných končatinách nie je žiadna náplasť neovplyvnenej kože.

Výpovechy sú sprevádzané svrbením, čo môže byť aj prvým príznakom ochorenia. Zapálené ohniská sú pokryté purulentnými zátkami, sú náchylné k periférnemu rastu, obklopené roztrhnutou hornou vrstvou.

Na zdravom pokožke je niekedy možné zistiť jednotlivé peeling a pustuly pri vyšetrení - to sú tzv. Skríningy mikrobiálneho ekzému.

Existuje niekoľko foriem mikrobiálneho ekzému:

 • nummulyarnaya;
 • kŕčové žily;
 • posttraumatický;
 • sycosiform;
 • ekzém bradaviek.

S nummulárnym ekzémom, ohniskom o veľkostiach 2 cm s čírymi okrajmi a mokrým povrchom, ktorý je pokrytý serózno-hnisavými kôrkami. Foci prevažne na horných končatinách.

Kŕčová forma mikrobiálneho ekzému sa vyvíja na pozadí chronickej žilovej insuficiencie. Medzi prispievajúce faktory by mali patriť trofické vredy, macerácia kože s dresingom, traumatizácia v oblasti kŕčových žíl.

Ochorenie je charakterizované polymorfizmom vyrážok, miernym svrbením a ostrým vyrážaním.

Pri posttraumatickom ekzému sa na poškodených častiach kože vyvíjajú lézie.

Sicosiformná forma sa vyvíja u pacientov so sykózou. Pri tejto forme ochorenia ohniská červenej mokvanie a svrbenie, sú lokalizované na fúzy, hornú peru, v axilárny a lonovej oblasti. Porážka presahuje hranice rastu vlasov.

Ekzémové bradavky sa vyvíjajú u žien so slabou hygienou pri dojčení počas svrabu spôsobeného rozštiepeniami. Foci červenej farby, obmedzené, s trhliny a moknutie. Povrch je pokrytý veľkým množstvom kôr. Existuje závažné svrbenie.

Mikrobiálny ekzém na nohách je diagnostikovaný omnoho častejšie ako ten istý typ dermatitídy na rukách, alebo dokonca menej často na krku, tvári. Potvrďte diagnózu, aby ste vylúčili dermatologické ochorenia, ktoré majú podobné klinické prejavy, dokáže iba lekár. Pacient by mal naliehavo vyhľadať špecializovanú starostlivosť v prípade nasledujúcich príznakov:

 • výskyt seróznych hnisavých papulov na dolných končatinách;
 • rýchle šírenie mokrej erózie na chodidlách, holení, tele;
 • Festonchatye okraje lézií na koži;
 • nevýznamné exfoliácie v kombinácii s ťažkým svrbením.

Mikrobiálne ekzém nohách dermatológa zvyčajne predpisuje komplexnú liečbu, ktorá predchádza vytváraniu presných príčin a odovzdanie pacienta laboratórnym vyšetrením. Typicky je terapia infekčného ekzému na dolných končatinách:

 1. Externá liečba antibakteriálnymi, protizápalovými masťami, hormonálnymi a nehormonálnymi krémami.
 2. Prijatie perorálnych antimikrobiálnych liekov.
 3. Intravenózna injekcia.

Medzi hlavné príznaky mikrobiálneho ekzému patria zápalové lézie kože sprevádzané inou vyrážkou (papuly alebo vezikuly), ako aj erektilná erózia. Proces vyrážky je obvykle sprevádzaný ťažkým svrbením.

Ohniská majú veľké fazety a nakoniec sa spájajú bez toho, aby opustili zdravú pokožku v postihnutej oblasti. Na povrchu ohniská zápalu mikrobiálneho ekzému sú koncentrované veľké množstvo hnisavých kôr.

Nesprávna liečba mikrobiálneho ekzému alebo traumatických účinkov na léziu môže viesť k vzniku sekundárnych alergických vyrážok. Takéto vyrážky sa líšia v polymorfizme a môžu byť reprezentované červenými opuchnutými škvrnami, vezikulmi, pustulami a papuly.

S progresiou procesu sa tieto vyrážky spájajú, tvoria časti erektilnej erózie a rozšíria sa na predtým zdravé oblasti pokožky. Takto sa mikrobiálny ekzém premenil na skutočný.

Mikrobiálna forma sa prejavuje porušením kože vo forme veľkých zápalových ložísk so sérovými alebo purulentnými papuly, vezikulmi, eróziou (takmer vždy zmáčanie).

Ohniská sa navzájom spájajú bez rozdelenia na zdravú pokožku. Ohniská sú pokryté hnisavými kôrkami.

Ďalším príznakom je odlupovanie pokožky v blízkosti zapálených oblastí. Zápal pokožky je sprevádzaný ťažkým svrbením, ktoré dráždi dospelých pacientov a deťmi ich toleruje.

Lokalizácia zápalových ohnisiek je odlišná a určuje sa formou choroby. Numemulárny ekzém, ako aj dyshidrotická a rohovitá forma sa najčastejšie rozvíja na rukách.

Existuje niekoľko druhov ochorenia:

Mikrobiálny početový ekzém (inak ako mince alebo plak)

História prípadov zahŕňa nasledovné príznaky: zaoblené ložiská zápalu s jasnými hranicami a konvexnosťou v strede o veľkosti 1 až 3 cm, kožné lézie sú mokré a pokryté séro-hnisavými kôrkami.

Najčastejšie je zápal lokalizovaný na rukách. Jednotlivé ohniská môžu byť kombinované do všeobecného zápalového zamerania.

Infekcia môže vyvolať hnisavý zápal: na rukách alebo na iných postihnutých povrchoch sa objavujú bubliny s hnisavým obsahom. Najväčšou komplikáciou nummulárneho ekzému je erytrodermia - obrovský zápal kože.

Ak sa zistia takéto nebezpečné príznaky, mal by sa liečiť mikrobiálny početný ekzém v nemocničnom prostredí.

Kŕčový mikrobiálny ekzém

Príčinou zápalu je kŕčové žily s ťažkou žilovou insuficienciou. Toto ochorenie môže spôsobiť poranenie kože okolo trofických vredov alebo ich infekcie, ako aj uvoľnenie tkaniva vyvolané vlhkosťou počas obväzu.

História prípadu zahŕňa také príznaky ako zápalové oblasti neurčitého tvaru s výraznými okrajmi. Vyrážky sa tvoria v blízkosti vredov, veľkých žíl.

Stupeň svrbenia je mierny.

Mikrobiálny paratraumatický ekzém

Môže sa prejaviť na miestach, kde je poškodená celistvosť kože (škrabance, rany, odreniny, pooperačné stehy), najmä so zníženou imunitou a následne spomaľujú regeneračné procesy.

Zápal ramien je lokalizovaný spravidla na kefkách, prstoch a medzi nimi. Príznaky sú takmer rovnaké, ale hranice zápalu nie sú jasné.

Mikrobiálny sicosiformný ekzém

Primárnym ochorením v tomto prípade je sykóza - pustulárne lézie vlasových žiaroviek spôsobené zlatým stafylokokom. História ochorenia je charakterizovaná nasledujúcimi príznakmi: malé pustuly na sčervenanej koži, závažné svrbenie.

Nachádza sa na miestach charakteristických pre sykózu (častejšie na vous, horný ret, v podpazuší), t.j. na tých miestach kože, kde je veľa vlasových folikulov.

Na rukách a nohách sa ohniská s touto formou prakticky nevyvíjajú. Zápal môže ísť za miesta rastu vlasov.

Ekzémové bradavky

Príčinou zápalu sú časté poranenia bradaviek materskej prsníka počas prirodzeného kŕmenia dieťaťa. Pravidelné traumatizujúce česanie so svrabom môže tiež spôsobiť ekzém.

História prípadov zahŕňa prejavy nasledujúcich príznakov: zapálené oblasti jasne červenej farby, okraje ohniska sú jasné. Povrch je mokrý, pokrytý krustami a prasklinami.

Svrbenie je veľmi výrazné. Najčastejšie je priebeh ochorenia tvrdohlavý.

Ekzémové bradavky - nepríjemné ochorenie, ktorého liečbu individuálne vyberie dermatológ.
.

Mikrobiálny ekzém sa môže zhoršiť a rozšíriť na zdravú pleť. Keď bakteriálna infekcia začne hnilobu postihnutých oblastí pokožky. Na mieste hlbokých rán, jazvy a jazvy sú pravdepodobné. Riziko vzniku vírusových ochorení vyvolaných vírusom herpesu sa zvyšuje.

Najväčším rizikom je herpetiforma alebo herpetický ekzém - ochorenie s nepriaznivou prognózou a vysokým percentom úmrtí. Preto je veľmi dôležité identifikovať a správne liečiť ochorenie v čase.

Na rozdiel od iných foriem je herpetický ekzém nákazlivý. Inkubačná doba je priemerne 5 až 7 dní.

História objavu herpes ekzému je neoddeliteľne spojená s menom maďarskej vedca, kožných a pohlavných, špecialita, Moritz Kaposiho ktorí študovali komplikácie u detí s diagnózou ekzémom pri ich kontakte s pacientmi s herpes.

Preto je herpetický ekzém tiež bežne nazývaný "Kaposiho ekzém".

Na fotografiách rúk postihnutých mikrobiálnym ekzémom sú zreteľne viditeľné začervenanie a vyrážka pokrývajúca kefu. To všetko sprevádza silné svrbenie a pocit pálenia a poškriabanie pokožky prispieva k ďalšiemu šíreniu infekcie.

Na pozadí vyrážky sa po vyčesaní objavujú papuly, tenká horná vrstva plátkov pokožky a hnisové oči z vytvorených vredov. Pri suchom vyrážke dochádza k exfoliácii mŕtvej epidermis, ktorá má bielej a žltej farby.

Tak to vyzerá ako mikrobiálny ekzém na rukách dospelých a detí

Pokiaľ pri prvých známkach nie sú okamžite začať liečbu, ekzém oddelené priestory, ktorých hranice sú jasne vymedzené, zlúčenie, a mikrobiálne ekzém prejavuje kefy a prsty.

Keďže existuje niekoľko typov ochorení, je úplne prirodzené, že každý z nich má svoje vlastné klinické prejavy.

Kŕčový ekzém alebo mikrobiálny ekzém na nohách je vyjadrený v týchto symptómoch:

 • mierny svrbenie;
 • prítomnosť jasných hraníc zápalového zamerania;
 • polymorfizmus vyrážok.

Príznaky mikrobiálneho ekzému na nohách

Numerálny mincí alebo ekzém plátu je charakterizovaný:

 • vzhľad zaoblených lézií, ktorých objemy sa môžu pohybovať od jedného do troch centimetrov;
 • prítomnosť výrazných okrajov oddeľujúcich zdravú kožu od pacienta;
 • patologické sčervenanie;
 • opuch a zmáčanie;
 • vzhľad vrstvy serózno-purulentnej kôry.

Takýto druh je tiež známy ako mikrobiálny ekzém na rukách, pretože iba táto oblasť sa podieľa na patológii.

Uvažovaný druh ekzému sa zvyčajne objavuje na mieste nehojivých rán. V tomto prípade sa vytvárajú miesta výraznej lézie, ktoré sú pokryté hustou kôrou zelenožltej farby.

Majú jasné hranice a ich vzhľad je sprevádzaný hnojením a namočením. Tieto ohniská sú sústredené okolo epidermálnej koruny, ktorá má ružový rám a kontúry vo forme girlandy.

Ovplyvnené oblasti sa môžu rozšíriť na spojitú oblasť bez sedadiel so zdravou kožou. Výskyt takejto vyrážky sprevádza silné svrbenie, možné exacerbácie.

Ak je mikrobiálny ekzém suchý, pokožka je pokrytá váhy z veľkých dosiek, ktoré sa dajú ľahko odstrániť. Pod nimi koža svieti a pozoruje sa malé sčervenanie.

Klinické prejavy ochorenia sú nasledovné: veľké, výrazné ložiská, ktoré sú pokryté hustými žltozelenými kôrkami. Tieto centrá sú jasne izolované a ostro obmedzené.

Papulovezikuly sa vyznačujú vlhkosťou a mdlobou. Miesto týchto ohniskov je obklopené epidermálnou korunkou s jasnými, vytesanými obrysmi a ružovým okrajom.

Ohniská majú znak asymetrického rozširovania bez viditeľných medzivrstvov do kontinuálnej oblasti zdravého kože. Vyrážka je sprevádzaná nepríjemným svrbením, ako aj častými exacerbáciami.

Suchý mikrobiálny ekzém ovplyvňuje kožu s veľkými šupinami, ktoré majú schopnosť ľahko odstrániť a ponechať pokožku lesklé a suché, s malým začiarknutím. Nesprávne aplikovaná sadra alebo iracionálne ošetrená rana s jónom môže viesť k paratraumatickému ekzému.

Jeden Rôzne mikrobiálne ekzém vyčnieva škvrnami alebo numulárny ekzém, ktorá sa vyznačuje tvorbou ložísk ohraničené na koži, dosahujúci veľkosti až do 3 cm.

Táto odroda je charakterizovaná otupením, mockuláciou, vrstvením séra-hnisavých kôr. Mikrobiálny ekzém často postihuje ruky a niekedy sa môže rozšíriť do veľkých oblastí pokožky.

Nesprávne liečenie choroby sprevádza sekundárna reakcia, prejavujúca sa formou alergických vyrážok a vezikúl, erytematóznych škvŕn, séropapulov. Zalievanie tvorí obrovský počet miest, ktoré sa namočia a premenia sa do erózie.

diagnostika

Ako liečiť mikrobiálny ekzém? Presnou odpoveďou na túto otázku bude analýza. Jedným z hlavných spôsobov boja proti hubovej infekcii je peroxid vodíka. Po ošetrení sa aplikujú antibakteriálne masti.

Hlavným nebezpečenstvom v priebehu ochorenia je pripojenie sekundárnej infekcie. Samozrejme, antibiotiká sa používajú v terapii. V podstate v tabletách alebo prsiach: floxacín, azitromycín atď.

Choroba sa vyskytuje, obvykle v akútnej forme. Včasná liečba sa stane prísľubom, že ochorenie sa nebude rozvinúť do chronického ochorenia.

Azitromycín sa používa na liečbu mikrobiálneho ekzému

Diagnóza dermatovenerologického lekára na základe výskytu ohniska a anamnézy pacienta. Na objasnenie diagnózy "mikrobiálneho ekzému" môže vymenovať:

 • všeobecná analýza krvi a moču;
 • biochemická analýza venóznej krvi;
 • stanovenie koncentrácie alergického imunoglobulínu E v krvi;
 • bakposev oddelený od zdroja - v prípade adherenčných hnisavých komplikácií;
 • krvný test na protilátky proti parazitom (lamblia, červy);
 • bakopsev škvrna z kože na štúdium jeho mikroflóry;
 • vyšetrenie orgánov brušnej dutiny ultrazvukom.

Často výskyt ekzému vyvoláva choroby gastrointestinálneho traktu, hlien a parazitické zamorenie, alergické reakcie. Liečba kožných prejavov bude neúčinná, ak účinok týchto faktorov nie je vylúčený.

Lekár používa rôzne typy výskumov na zistenie alebo vylúčenie sprievodnej patológie.

Diagnózu tejto choroby by mal lekár po vykonaní vyšetrenia, anamnézy a laboratórnych vyšetrení.

Stojí za zmienku, že skúsený dermatológ bude mať dosť objektívnych vyšetrení na presnú diagnózu.

Len odborník, ktorý to robí, môže presne diagnostikovať vyšetrenie údajov získaných z externého vyšetrenia pacienta a zaznamenávanie jeho sťažností.

Osobitnú pozornosť treba venovať prítomnosti plesňových infekcií, príznaky kŕčových žíl dolných a horných končatín pacienta, nehojace sa rany, poranenia, škrabance alebo odreniny.

Pacient je potom poslaný na laboratórne testy, pri ktorých sa starostlivé vyšetrenie pokožky pacienta uskutočňuje pomocou špeciálnych metód a vhodného vybavenia.

To odhaľuje mikroskopické lézie na pokožke. To sa robí pod mikroskopom.

Pacientovi nasledujú histologické a bakteriologické testy. Potom pomocou kódu ICD-10 lekári posúdili konečnú diagnózu a načrtli spôsob liečby ochorenia.

Na potvrdenie diagnózy sa používa škrabanie, a to aj bakteriologicky, aby sa objasnil klinický obraz a histologická analýza v zložitých prípadoch.

Na správnu liečbu choroby je dôležité určiť jej pôvodcu. Lekár môže predpísať všeobecné testy a štúdie hladiny lymfocytov a imunoglobulínov.

Na základe analýzy a anamnézy musí dermatológ odlíšiť chorobu od iných typov ekzémov, dermatitídy a psoriázy.

liečba

Ak chcete vyliečiť ekzém na nohách, je potrebné ju zistiť včas. Ak máte včasné príznaky, mali by ste navštíviť dermatológov. Lekár pomôže pri liečbe. Nie je potrebné začať stav, zhoršovať zdravotný stav.

Čím rýchlejšie je dyshidrotický a suchý ekzém zistený, tým rýchlejšie bude schopný eliminovať. Ak vám chýba čas, následná liečba bude neúčinná. Frustrácia zostáva, ale zostáva.

S touto mikrobiálnou chorobou lekár predpisuje protizápalové, protizápalové krémy. Často predpísaný priebeh antibiotík, vitamínov.

Fyzioterapeutické procedúry a laserové procedúry sú predpísané. Aký postup navštíviť, ošetrujúci lekár bude vyzvaný a bude pokračovať v zdravotnom stave.

Keď sa postihnuté oblasti zhoršia, je lepšie vyhýbať sa kontaktu s kozmetikou a vodou. Odporúča sa nosiť oblečenie vyrobené z prírodných tkanín. Opatrenia pomôžu nevyvolávať túto chorobu.

Stojí za opustenie cigariet a alkoholu. Začnite sledovať antialergickú stravu. Niekedy sa prejavuje suchý ekzém v dôsledku klimatických zmien.

 1. Čerstvá kapusta. Použite komprese z listov.
 2. So suchým typom sa môžete vyrovnať s ríbezle a živicou.
 3. Ak zmiešate kvety medu, medu, šťavy z chrenu a jablčného octu, zmes pomôže zvládnuť túto chorobu. Aplikujte na bolestivé oblasti pokožky.
 4. Overeným prostriedkom je kukuričný olej. Pijte na prázdny žalúdok dvakrát denne.
 5. Zmes surových zemiakov a medu. Použiť na zranený priestor na 2 hodiny, liečba bude rýchlejšia.

Budeme rozumieť, ako liečiť mikrobiálny ekzém

Liečba je zameraná na odstránenie základnej príčiny a boj proti chronickej infekcii. V závislosti od choroby sú dobre známe antifungálne lieky a antibiotiká, ktoré sú vybrané na základe citlivosti mikroorganizmov.

Okrem toho sa na liečbu používajú desenzibilizujúce a antihistaminiká, vitamíny skupiny B a sedatíva. Ako lokálne prípravky, antiseptiká, protizápalové a adstringentné činidlá sa používajú antifungálne a antibakteriálne masti.

Z fyzioterapeutických metód liečby mikrobiálneho ekzému, magnetoterapie, UFO, UHF, ozónovej terapie, laserovej terapie.

Povinne treba dodržiavať osobnú hygienu a jesť správne, s výnimkou diét citrusov, čokolády, korenia, alkoholu a konzervovaných potravín.

Aké sú príčiny ekzému na nohách. Spôsoby liečby a profilaktika.Uznayte ako liečiť ekzém na tvári zdes.Sposoby liečbe ekzému ľudových prostriedkov čítajú pri http://allermed.ru/allergicheskie-zabolevaniya/ekzema/lechenie-ekzemy-narodnymi-sredstvami.html.

Na liečenie mikrobiálneho ekzému sa používajú aerosóly obsahujúce líbyan, guma a inhalit.

Výborne odporúča zbierku od:

Infekčný ekzém je liečený komplexnou terapiou, rovnako ako akýkoľvek iný druh ekzému. Znamená splnenie určitých požiadaviek:

 • zabrániť prehriatiu a hypotermii;
 • dodržiavanie osobnej hygieny s veľkou starostlivosťou, zabránenie vnikaniu vody na poškodenú pokožku;
 • dodržiavanie diéty.

Čo je mikrobiálny ekzém? Ide o vnútorný faktor, ktorý spôsobil poškodenie kože, na mieste, kde baktérie zasiahli ranu z vonkajšieho sveta. Preto je potrebné zaobchádzať s vonkajším znakom a nezabudnite na čistenie tela toxínov a zvyšovanie imunity.

Najčastejšie ľudové recepty s použitím bylín sa používajú s potešením aj v úradnej medicíne ako dodatočná liečba komplexnej terapie.

Pri internom príjme sú vhodné tinktúry.

 1. Infúzia čerstvého nechtíka. Polievková lyžica kvetín sa naleje do 250 ml vriacej vody. Brániť. Vezmite dvakrát alebo trikrát denne.
 2. Efektívna je infúzia šalvie. Na lyžici kvetov pol litra vody. Vezmite každé 3-4 hodiny.
 3. Sekvencia a kužele chmeľu sú tiež užitočné na prípravu liečebného média.
 4. Root jedenásť rozdrvené - jedna lyžica na šálku vody.
 5. Bobule Kaliny pomôžu očistiť telo a mať imunomodulačný účinok. Štyri lyžice sušených bobúľ na pol litra vriacej vody. Trvať na päť hodín. Vezmite si pohár denne pred jedlom.

Kompresie a pleťové vody:

 • zber bylín: dubová kôra, mäta, šnúra, ľubovník bodkovaný;
 • Čierna reďkovka tartaya sa používa 20 minút na poškodené miesta;
 • pribintovy v nočných kruhoch čerstvých uhoriek.

Chmeľové kužele sa odoberajú vo forme odvaru

Mikrobiálny ekzém, liečenie jeho prejavov v rôznych častiach tela má odlišný príčinný účinok. V dôsledku toho bude postupnosť akcií mierne odlišná. Spoločné, samozrejme, bude odstránenie nákazy infekcie.

Keď objavili mikrobiálny ekzém, hlavnou úlohou liečby je udržanie tela ako celku, pretože ekzém má spravidla chronickú povahu kurzu, takže je veľmi zriedka možné úplne ho zbaviť.

Liečba mikrobiálneho ekzému na nohách alebo rukách závisí od histórie ochorenia a výsledkov štúdií. Zameriava sa predovšetkým na liečbu základnej patológie a na ovplyvnenie chronického zápalu.

V závislosti od príčiny vzniku ochorenia sa vyžaduje liečba plesňových lézií pokožky, pyodermie, sykózy alebo inej vhodnej patológie. V prípade varikózneho mikrobiálneho ekzému zahŕňa liečba užívanie liekov na zlepšenie krvného obehu.

Všeobecné odporúčania pre pacientov s mikrobiálnym ekzémom zahŕňajú:

 1. Starostlivá osobná hygiena, ale vylúčenie dlhodobého kontaktu s pokožkou s mikrobiálnym ekzémom.
 2. Zabránenie prehriatiu tela, ako aj traumatizáciu postihnutej oblasti.
 3. Odstránenie ložísk chronickej infekcie.
 4. Nosenie odevov z prírodných tkanín.
 5. Strava je prevažne mlieko a zelenina s prídavkom mäsových jedál, obilnín, ovocia, s výnimkou citrusových plodov. Obmedzenie príjmu tekutého, alkoholového, konzervovaného a koreneného jedla.
 6. Keď kŕčové formy mikrobiálneho ekzému - nosiť husté gumové pančuchy alebo bandáže nohy, liečba kŕčových žíl.

Liečba okrem toho zahŕňa použitie antialergických liekov, sedatív, antiseptických a antibakteriálnych látok.

Tak, ako liečiť mikrobiálny ekzém na rukách, nohách alebo iných častiach tela? Len zložitým spôsobom! To znamená, že je potrebné bojovať nielen s infekciou a vyrážkou, ale aj so základnou príčinou patológie (hlavnou chorobou). Terapia spravidla pozostáva z takýchto udalostí:

 • predpisovanie antipruritických a antialergických činidiel;
 • aplikácia utišujúcich a tranquilizujúcich liekov na odstránenie závažného svrbenia;
 • všeobecná regeneračná terapia (vitamíny, imunomodulátory, stopové prvky);
 • aplikácia na lézie antibakteriálnych, antiseptických, antifungálnych, protizápalových a hojivých činidiel;
 • fyzioterapeutické postupy (ozonoterapia, UHF, ultrafialové ožarovanie, laser);
 • liečbu základnej choroby.

Masti na ekzém na rukách

Masť pre liečbu mikrobiálnej ekzém na horné končatiny sa volí v závislosti od príznakov a dominantným druhom vyrážky (suché alebo vlhké oblasti). Typicky, lekári predpisujú tieto lieky: prednizolón masť, masť hydrokortizón Metizolon, Söder, pimafukort, Fenistil gél Dermasan, Skin-Kap, dexpanthenol, Metiluratsil, ihtiolovaya masť, triamcinolón, klobetasol, Losterin, tetracyklín masť Bactroban, Drapolen.

Masť na nohy

Lokálna liečba mikrobiálne ekzém na nohách nevyhnutne zahŕňa použitie rôznych mastí (protizápalové, antihistaminík, antimikrobiálne, antiseptické).

Najčastejšie k náprave tohto problému je použitie finančných prostriedkov: Skin-Kap, Advantan, flutsinar, prednizolónu a hydrokortizónu masť, Panthenol, Pimafutsin, Candide, Celestoderm, Kremgen, Lorinden S.

Mikrobiálny ekzém, ako akákoľvek choroba, vyžaduje primeranú a včasnú terapiu. Nesprávna liečba môže viesť k vzniku alergickej vyrážky vo forme vezikúl, papulov, pustúl.

História tejto choroby, v prípade zhoršenia, ktorý sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi: Association zapálené oblasti, vznik eróziou s plačúce povrchom a šíriť ich na zdravú kožu.

Takže mikrobiálna forma je upravená na skutočný ekzém, ktorý je oveľa ťažšie liečiť.

Liečba mikrobiálneho ekzému závisí od histórie ochorenia a výsledkov štúdií. Zameriava sa predovšetkým na liečbu základnej patológie a na ovplyvnenie chronického zápalu.

V závislosti od príčiny vzniku ochorenia sa vyžaduje liečba plesňových lézií pokožky, pyodermie, sykózy alebo inej vhodnej patológie. V prípade varikózneho mikrobiálneho ekzému zahŕňa liečba užívanie liekov na zlepšenie krvného obehu.

V prípade prechodu ekzému na skutočnú formu je indikovaná liečba glukokortikoidmi.

Liečba mikrobiálneho ekzému sa môže kombinovať s fyzioterapeutickými postupmi. Najčastejšie sa používajú tieto postupy:

 • laserová terapia;
 • magnetoterapia;
 • ozón;
 • svetelná terapia ultrafialovými lúčmi.

Podľa niektorých odborníkov liečba ekzému na rukách dosahuje pozitívnu dynamiku s využitím radiačnej terapie.

Je veľmi dôležité nielen správne liečiť ekzém, ale aj dodržiavať hypoalergénnu diétu, vyhýbať sa poškodeniu postihnutých oblastí pokožky a dodržiavať pravidlá osobnej hygieny.

Správne a kompetentné zaobchádzanie poskytuje pomerne priaznivú prognózu. U starších ľudí a oslabených pacientov je ťažšie dosiahnuť pozitívnu dynamiku.

Taktika ako vyliečiť mikrobiálny ekzém je priamo diktovaná etiologickým faktorom, napríklad:

 • keď sa liečia plesňové kožné lézie lokálne alebo liečebné ošetrenie základného ochorenia;
 • keď pyoderma ukazuje príjem liekov, ošetrenie oblastí pokožky antibakteriálnymi látkami a terapeutickými masťami;
 • špecifická eliminácia trofických vredov a sykózy.

Priamo v liečbe mikrobiálneho ekzému sa používajú tieto lieky:

 • antihistaminiká;
 • desenzibilizujúce lieky;
 • komplexy vitamínov;
 • sedatíva;
 • antimikrobiálne masti na topické podanie;
 • adstringentné a antibakteriálne liečivá;
 • antiseptiká.

Medzi najúčinnejšie fyzioterapeutické postupy patrí:

Rovnako je možné liečiť mikrobiálny ekzém použitím lotionov z odvariek založených na:

Počet ľudí postihnutých touto chorobou sa každoročne zvyšuje. Tak medzi pacientmi môžu byť nielen dospelí, ale aj malé deti.

Pri mikrobiálnom ekzéme by liečba mala podporovať celé telo, pretože ochorenie sa často stáva chronickým, a vyliečiť ho úplne môže byť veľmi zriedkavé.

Po prvé, všetky fenomény, ktoré vyvolávajú chorobu, sa vypúšťajú. Medzi ne patrí stres, používanie určitých liekov, prítomnosť alergénov, psychický stres.

Potom lekári predpisujú pacienta sedatívum a antihistaminiká. Na tento účel sa používajú antibiotiká, hydrokortizónová masť alebo antifungálne činidlá. V tomto prípade môžete brať vitamíny na zlepšenie regenerácie bunkových štruktúr. Na očistenie tela môže byť vykonaná hemodialýza.

Je možné použiť hormonálne masti, ktoré majú antibakteriálny účinok. Cynoptity, A-floderm, dexametazón sa k nim dostanú. Ak potrebujete rýchlo odstrániť zápal, použite apulín alebo advantan. Ak nepomáhajú, použite masti a krémy Galcinonide alebo Dermovayt.

Fyzikálna terapia v boji proti ekzému použijú terapia ozónu, ultrafialovým žiarením, magnetoterapia, bahenné kúpele, v poslednej dobe sa začali používať lasery.

Ovplyvnené oblasti pokožky by nemali zostať vystavené mrazu, slnku, dažďu alebo snehu. Musia byť pokryté antiseptickými prostriedkami.

Účinné na lokálnej úrovni retinol masti, ktoré odstraňujú silné svrbenie od pacienta, pretože majú keratolytické vlastnosti. Spolu s tým majú antiseptický a protizápalový účinok. Po konzultácii s lekármi je možné použiť neutrálne krémy a rôzne prášky.

Používanie rybieho oleja pomáha veľa. Je menovaný v nezriedenej forme vo forme pleťových vody, ktoré sú uložené po dobu troch dní. Na odstránenie zápalového procesu na pokožke môžete použiť obväzy roztokmi dusičnanu strieborného, ​​kyseliny boritej alebo resorpínu.

Počet pacientov s mikrobiálnym ekzémom ročne rýchlo rastie. Po stanovení diagnózy je dôležité úplne odstrániť možné provokujúce faktory, ktoré zahŕňajú psychický stres, nervový stres, použitie liekov a účinok alergických faktorov.

Ako liečiť ekzém mikrobiálne?

Ošetrujúci lekár aplikuje hyposenzibilizujúcu liečbu, ktorá zahŕňa antihistaminiká, ako aj sedatíva.

Príjem rôznych vitamínov vyrieši problém s aktiváciou regenerácie buniek. Hemodialýza, ako aj podobné metódy čistenia tela majú dôležitú úlohu pri liečbe.

Silná forma ochorenia je liečená bežnou terapiou s použitím glukokortikosteroidov a hydrokortizónovej masti. Tieto lieky celkom dobre uvoľňujú relaps.

V niektorých prípadoch predpíšte podporné vitamíny C a B intramuskulárne. Po odstránení akútnej fázy a zastavovaní procesu je potrebné aplikovať ožarovanie na postihnutú oblasť pokožky terapeutickým ultrafialovým žiarením.

Na určenie úspešnosti liečby sa používa terapeutické bahno. Je potrebné chrániť pokožku pred účinkami mrazu, snehu, slnka, dažďa a tiež zakryť aseptickými obväzmi.

Na lokálnu liečbu sú predpísané retinolové masti s keratolytickými vlastnosťami, ktoré tiež majú antiseptický, antipruritický a protizápalový účinok. Nesprávne sa ukázalo množstvo práškov, neutrálnych mastí a hovorcov.

Priaznivý účinok má neriedený rybí olej, ktorý sa používa ako mlieko po dobu troch dní. Antiseptické lotiony s roztokom dusičnanu strieborného, ​​kyseliny boritej alebo resorcinolu sú dobre odstránené zo zápalu.

V niektorých prípadoch lekár odporučí použitie antibiotickej masti, až kým infekcia nezmizne. Počas tohto obdobia je veľmi dôležité dodržiavať mliečnu a rastlinnú a hypoalergénnu diétu.

Uprednostňuje sa varené, mladé a nízkotučné mäso, zelenina, obilniny, ovocie, kompóty. Vylúčte alkohol, sladkosti, konzervované potraviny, citrusové plody, marinády.

Jedzte trochu a nemusíte prejedať. Od oblečenia, aby uprednostnili prírodné tkaniny, ale z vlny, rovnako ako syntetické by mali byť zlikvidované.

A je veľmi dôležité, aby sa prvé známky mikrobiálneho ekzému vrátili včas na pomoc špecialistom.

Pri lokálnej terapii ekzému sa používajú lotiony s olovenou vodou a Castellani. Koža je dezinfikovaná slabým roztokom alkoholu alebo mangánu.

Zinok a ichtyolová masť, ako aj lieky na báze dechtu sú dobre vysušené. Používajú sa aj nehormonálne lieky, ako masť Radevit a krém Loterin.

Ekzém na tvári je liečený takými prostriedkami, ako je masť Levomecol, tetracyklín a erytromycín.

Pri rozsiahlej zápalovej oblasti sa používajú glukokortikoidné lieky (sprej a masť Elokom alebo Lokoid).

V závislosti od druhu lekárskej anamnézy sa bude s mikrobiálnym ekzémom zaobchádzať inak. Ak sa zistí hubová infekcia, dermatológ predpíše antimykotiká, napríklad Exoderyl alebo Bifonazol.

Keď pokročilé štádiá ochorenia môžu vyžadovať používanie systémových liekov, napríklad flukonazolu.

Liečba ľudovými prostriedkami

V mastich hormonálny typ obsahuje hormóny, ktoré spôsobujú alergickú reakciu a urýchľujú šírenie ochorenia na nohách. Drogy majú prchavú závislosť.

Ak hormonálne lieky pomohli v boji proti ochoreniu, čoskoro sa im vyvinie imunita a masť prestane pomáhať. Lieky sa tiež líšia kontraindikáciami, hormonálne lieky sa používajú selektívne.

Aplikovať takúto drogu kladú kurzy, nie dlhodobé, ale krátke. V opačnom prípade človek môže riskovať komplikácie vedúce k veľkým negatívnym následkom.

Hormonálne masti sú:

 • Lokoid - prípravok so slabým účinkom na postihnutú oblasť, suchý ekzém neprechádza po aplikácii;
 • Afloderm a Cinakort - masť stredného nárazu;
 • Ale Advantan, Sinaflang, Sinalar sú prípravy na silné kroky. Choroby nemôžu stáť proti mastiam, dokonca aj pri suchom ekzému.

V nehormonálnych liekoch neexistujú žiadne hormóny. Určené s ochoreniami na nohy v počiatočnom štádiu vývoja, keď zápal nie je výrazný.

Na rozdiel od hormonálnych látok sa dlhodobo používa bez prerušenia. Tieto masti nemajú negatívny vplyv na telo.

Popísané lieky sú slabšie v dôsledku vplyvu na postihnutú oblasť s ťažkým zápalom, takéto lieky nemôžu pomôcť.

Medzi nehormonálne masti patrí:

 • Dermasan je účinný prostriedok, pomáha na začiatku manifestácie ekzému. Ak je ochorenie už začaté, stojí za to obrátiť sa na ďalší prostriedok;
 • Kožná krytka - liek je populárny na trhu medzi pacientmi. Považuje sa za antialergénny, protiplesňový, vhodný na odstránenie suchého ekzému;
 • Aurobin - liečivo sa vyrovná s hojením rán a trhlín, pomôže proti ekzému v počiatočnom štádiu vývoja. Na rozdiel od iných liekov sú tieto liekové vlastnosti pomalé, a to ani v prvý deň používania, a neskôr.

Nehormonálne masti nespôsobujú závislosť a negatívne komplikácie, predpísané pri komplexnej liečbe spolu s užívaním liekov a tabliet.

Typy masti na liečbu kožných ochorení:

 • Hydrokortizónová masť, vhodná pre nemikrobialný ekzém;
 • Masť založená na kyseline salicylovej má protizápalový účinok;
 • Borická masť je určená na zabránenie poškodenia celistvosti pokožky;
 • Wilkinsonova masť je antiseptikom;
 • Krém "La Cree" sa používa na boj proti tejto chorobe. Bojuje so svrbením a začervenaním, pomáha zbaviť peelingu. Vďaka zloženiu krém pomôže bunkám regenerovať regeneračné schopnosti rýchlejšie.

Nenechajte sa uniesť samoliečbou mikrobiálnej choroby - vyzdvihnite masť pomôže lekárovi. Postupujte podľa pokynov lekára, okrem liečby je prípustné použiť overené ľudové metódy.

Po stanovení presnej diagnózy na základe vizuálneho vyšetrenia a laboratórnych štúdií dermatológ vyvíja terapeutickú taktiku, ktorá zahŕňa použitie liekov na vonkajšie aj vnútorné použitie.

Na vonkajšie použitie, na odstránenie zápalu a svrbenia, sa používajú všetky druhy mastí, krémov, pleťových vody, talkerov, antiseptických roztokov a sprejov.

Laboratórna analýza by mala odhaliť, čo spôsobilo ochorenie - baktérie alebo huby; resp predpisujúci vonkajšie aplikácie, ktoré majú silné antibakteriálne (drapoen, Bactroban, Dettol) a antimykotikum (ekzodril, bifonazol) účinok.

1-antibakteriálne, 2 antifungálne lieky

Ak vyrážka nie je príliš mokrá, prípravky s dechtom sú účinné; na ošetrenie postihnutých kožných povrchov, pleťové vody s 1% rezorcinolom, olovnatú vodu, zriedenú "zelenú", kvapalnú Castellani; v akútnejších prípadoch - mastí naftalén a ichtyol alebo roztoky anilínových farbív.

Masti a kúpele ako dobrá alternatíva

Populárny spôsob, ako sa zbaviť tejto poruchy, je používať lieky, ktoré sa používajú zvonka. Patria sem krémy, gély, masti.

Masť sa vyrába z ekzému nohy. Je ťažké nájsť cestu medzi sortimentom pri výbere vhodnej prípravy.

Je dôležité vybrať si efektívny a spoľahlivý nástroj. Je lepšie dôverovať lekárovi, ktorý vám v konkrétnom prípade pomôže vybrať si túto možnosť.

Zvážte účinné a preukázané masti na odstránenie ochorenia.

Vytvorte cesto z jačmennej múky a octu a roztierajte so zmesou ekzému. Prešiel cez mlynček na mäso kapusta listy, zmiešané s otrubami a mliekom. Brew až do hotovej. Bavlnená pasta vložte miesta, ktoré spôsobujú vznik.

Sušené listy žihľava a biela ľalia sa brúsia, zmiešajú sa s mliekom. Varte cestoviny. Ak chcete potlačiť pokožku a upevniť obväz, nie menej ako päť hodín.

Efektívny kompres je vyrobený z čerstvej rastlinnej matky a nevlastnej matky. Prejdite na mlynček na mäso, pridajte teplé mlieko. Kompresia sa nechá cez noc.

Populárne masti s brezovým dechtom v kompozícii, masti na báze solidolu. Cesnak, kapusta a med tiež tvoria vynikajúci tím v boji proti ekzému.

 • pre sedem litrov vody polievková lyžica kreolínu: po desať minút stúpať postihnuté oblasti, pokožka po tom, ako sa postupy nesmú otrieť - trvanie je asi tri týždne;
 • kúpele so soľou pred spaním: morská soľ a jednoduché kuchárstvo, vhodné, môžete pridať pár kvapiek jódu;
 • kúpele s odvarom celandínu.

V Creole môžete ukradnúť postihnuté oblasti pokožky

Liečba a prevencia

 1. Umyte si nohy dôkladne mydlom a vodou. Mýdlo vyberajte s neutrálnou úrovňou pH - nedráždi ani nespôsobuje alergické reakcie. Dyshidrotická choroba je vyvolaná citlivosťou kože na alergie. To platí aj pre hydratačné krémy.
 2. Ak je koža drsná, použite pemzu.
 3. Denne si prezrite kožu na podrážke.
 4. Nezmäkčujte kalusy na nohách alebo ich neoddeľujte.
 5. Nezohrievajte podrážku nohy a nepoužívajte paru.
 6. Nedávajte procedúry so soľným kúpeľom.
 7. Kontraindikované na zníženie nechtov na nohách, ktoré sú príliš krátke, je vhodné použiť pilník na nechty.
 8. Dodržiavajte kvalitu odevov a obuvi, ktoré nosíte, ak je suchý ekzém, vyhýbajte sa podráždeniu. Vyberte látku z prírodných materiálov. Udržujte veci čisté. Nenoste na holé nohy oblečenie alebo obuv niekoho iného. Zmeniť ponožky denne.

Ak chcete zabrániť ochoreniu na nohách, je to diéta. Nejedzte potraviny, ktoré spôsobujú alergie, aby sa dishydrotická choroba nedala prejaviť.

Dodržujte správnu výživu a vyváženú stravu. Uistite sa, že potravina neobsahuje veľa sacharidov.

Je žiaduce jesť potraviny rastlinného pôvodu, mliečne výrobky sú vítané. Odpady z ostrých výrobkov, údenín z tabakových výrobkov a alkoholických nápojov.

Aby sa zabránilo vzniku bakteriálneho ekzému:

 • dodržiavať pravidlá osobnej hygieny;
 • Zabráňte infekcii rán a iných štrukturálnych lézií kože;
 • liečiť v počiatočnom štádiu ochorenia, ktoré vedú k vzniku ekzému na nohách, rukách, tvári a akejkoľvek inej lokalizácii.

Pri stanovení tejto diagnózy pacientov starosti problém - infekčné alebo nie mikrobiálnej ekzém? Toto ochorenie sa považuje podmienečne infekčné, ako môžu byť infikované s významným zvýšením počtu patogénnych organizmov a za prítomnosti predisponujúce faktory.

Pokiaľ ide o prognózu mikrobiálneho ekzému, vo väčšine prípadov je to priaznivé. Dlhodobá a pretrvávajúca liečba sa pozoruje iba u oslabených a starších pacientov.

Na prevenciu chorôb by sa mala bezodkladne liečiť kožné vyrážky a vykonávať správnu liečbu rán, chemických a tepelných popálenín. Je potrebné starať o oblastiach epidermis pod omietkou obväzy, a ak tam je tendencia k alergickým reakciám - používať iba hypoalergénne čistiace prostriedky a držať sa účelovo diétu lekárom.

Diéta a správna výživa

Integrálnym faktorom je správna výživa. Spracovaním potravy telo uvoľňuje energiu pre jeho normálne fungovanie.

Chronický mikrobiálny ekzém nemôže byť vyliečený bez správnej stravy. Pomocou správnej stravy sa dá vyhnúť prejavom relapsov v budúcnosti.

Ekzémová diéta s mikrobiálnymi ekzémami.

 1. Nezahŕňa škodlivé potraviny s vysokým obsahom cholesterolu, ostrými a slanými jedlami, tučným jedlom.
 2. Preferované jedlo je v pare, varené alebo dusené.
 3. Pokúste sa konzumovať veľa rastlinných potravín.
 4. Po mesiaci a pol môžete rozšíriť stravu. Keď exacerbácia trochu poklesne.
 5. Veľké percento obyvateľov dnes trpí alergiami. Preto je dobrou alternatívou hypoalergénna strava.
 6. Najlepšia je strava bielkovín a zeleniny.
 7. S mikrobiálnym ekzémom dodržiavajte strave rastlinného mlieka. Hlavný obsah korenia v strave je obmedzený.

Súbežne s diétou nie je nadbytočné revitalizovať vaše telo tým, že hrá šport a temperovanie. Dôležitým prínosom pre zdravú výživu nie je len prevencia a liečba ekzému, ale aj úplné zotavenie tela.

Jedlo pre pár - najužitočnejšie pre pacientov s ekzémom

Diéta je neoddeliteľnou súčasťou lekárskeho komplexu. V skutočnosti, to je plne v súlade s princípmi vyváženej stravy, okrem toho, že budete musieť vzdať citrusové plody, rovnako ako akútna a dráždivé produkty (korenie, cesnak, cibuľa).

Zo stravy vylúčili výrobky v údenom, konzervovanom a marinovanom a alkohol. Spotreba kvapaliny bude musieť byť obmedzená, aby sa zabránilo opuchu.

Základ stravy pozostáva z mliečnych výrobkov, obilnín, mäsa (len vo varenej forme), zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú veľa vlákniny, zeleniny.