Hlavná

Kliniky

microsporia

27. decembra 2011

microsporia - ochorenie vyvolané huba. Toto ochorenie je charakterizované poškodením kože a vlasov, v ojedinelých prípadoch aj huba postihuje nechty. Táto choroba dostala názov podľa názvu príčinného činidla - huby rodu Microsporum. Tiež táto choroba je známa ako "pásový opar"Vzhľadom na množstvo charakteristických čŕt jeho prejavu.

Po vstupe na ľudskú pokožku sa huba zavádza do kože, po ktorej začína jej aktívna reprodukcia. Ak v blízkosti miesta, kde huba zasiahne, sú vlasové folikuly, potom sa spóry huby klíčia, a v dôsledku toho sú postihnuté vlasy. Huba sa veľmi rýchlo rozširuje cez vlasy, čo spôsobuje kolaps kožičky a spóry sa nahromadia medzi jej váhy. Výsledkom je, že huba úplne obklopuje vlasy a vyplní žiarovku.

Po zastavení huby sa mikrospória považuje za najbežnejšiu infekciu typu huby. Táto choroba sa často vyskytuje, pretože mikroskopia je veľmi nákazlivá. Preto mikroskopia u detí nie je nezvyčajná. V dospelosti je mikroskopia bežnejšia u mladých žien. Avšak kvôli prítomnosti organických kyselín vo vlasoch dospelých, čo výrazne spomaľuje rast huby, mikroskopia je v nich menej bežná.

Hlavným zdrojom šírenia ochorenia sú mačky, zriedkavejšie aj psy. Osoba sa nakazí chorobou počas úzkeho kontaktu s chorým zvieraťom alebo s predmetmi, ktoré boli infikované váhy alebo vlnou. Po vstupe do pôdy vlasmi alebo šupinami môže huba zostať životaschopná 1-3 mesiace.

Symptómy mikrosporie

V chorom zvierati sa mikrosporia prejavuje ako charakteristické oblasti alopécie na papuli, mimo ušných štítkov, niekedy aj na labkách. Avšak aj tie mačky, ktoré vyzerajú zdravo, sa zdajú byť nosičmi infekcie.

Choroba sa vyznačuje určitou sezónnosťou, ktorá je spojená s častým kontaktom detí a zvierat v lete. Preto najvyšší výskyt mikrozórií u detí klesá na jesenné mesiace a pokles výskytu sa pozoruje na jar.

Inkubačná doba s mikrospórmi trvá 5 až 7 dní. Priebeh ochorenia a jeho prejavov závisí od miesta, kde sa nachádzajú lézie, a od toho, do akej miery prenikol patogén. Je rozhodnuté o pridelení hladká mikrosporia pokožky a mikrosporia pokožky hlavy.

na mikrosporia hladkej kože Na mieste, kde sa huba infiltrovala, dochádza k nárastu červenej náplasti sčervenania. Má jasné hranice a časom sa zvyšuje jeho priemer. Hrana škvrny tvorí valec, ktorý sa nad kožou zdvíha. Skladá sa z malých uzlín, bublín, kôr. Postupne sa stred bodky stáva bledomodrý kvôli riešeniu zápalu. Na povrchu je peeling. Zameranie tejto choroby vyzerá ako krúžok. S mikroskopiou hladkej kože sa vyskytujú hlavne 1 až 3 takéto ohniská. Najčastejšie sa objavujú na koži tváre, krku, ramien, predlaktia. Niekedy má pacient pocit mierneho svrbenia týchto miest. Mikrosporia u detí, rovnako ako u mladých žien, sa niekedy prejavuje závažným zápalom a veľmi miernou ekzýlou.

Ľudia, ktorí sú závislí alergie, huba je ťažké diagnostikovať kvôli maskovacím príznakom hlavného procesu. V tomto prípade môže použitie lokálnych hormonálnych liečiv iba zintenzívniť prejavy hubových infekcií.

Rôzne mikrozóriá, pri ktorých je ovplyvnená koža dlaní, nechtov, chodidiel, sú extrémne zriedkavé. Keď sú nehty ovplyvnené, spravidla je ovplyvnená iba vonkajšia hrana nechtu. Najskôr sa objaví nudné miesto, ktoré sa neskôr stáva biele. Neskôr sa necht v tomto mieste stáva veľmi mäkkým a môže sa zrútiť.

Mikrosporia pokožky hlavy väčšinou deti trpia. Existuje mikroskopia u detí vo veku 5-12 rokov. Niekedy táto choroba prechádza sama o sebe počas teenagerov v puberte, čo sa vyznačuje zmenou zloženia mazu. Mikrosporia pokožky hlavy takmer neovplyvňuje deti, ktoré majú červené vlasy.

S touto formou mikrosporie sa jeho ohniská objavujú na vrchole, korune a chrámoch. Zvyčajne má hlava dve ohniská, ktorých priemer je od 2 do 5 cm, majú jasné hranice a okrúhly alebo oválny obrys. Niekedy na okraji veľkého ohniska sa nachádzajú výhonky - malé ohniská, ktorých priemer je 0,5 - 1,5 cm. Na začiatku ochorenia sa na mieste infekcie objaví miesto odlupovania. Najprv sa huba nachádza výlučne v ústach žiarovky. Neďaleko môžete dokonca uvažovať o bielych škrupinách, ktoré obklopujú vlasy v podobe prsteňa. Po približne týždni mikroskória ovplyvňuje vlasy, po ktorých sa stávajú veľmi krehkými a krehkými. Vlasy sa prerušujú a na mieste lézie vyzerajú, akoby boli rezané. Je to tento jav, ktorý dal meno "ringworm". Na mieste porážkovej mikroskopie vypadá koža edematózna, červená a na jej povrchu sa pozorujú malé škvrny šedo-bielej farby.

Ak sa človek vyvíja hnacná mikrosporia, potom je silný zápal, kvôli ktorému sú na povrchu mäkké červeno-modré uzliny s pustulami. Ak ich stlačíte, potom hnis vytiahne. Hnisavá forma mikrosporie vzniká z nesprávneho zaobchádzania, prítomnosti iných závažných ochorení a tiež z veľmi neskorého odvolania na špecialistu.

Diagnóza mikrosporie

Diagnózu tejto choroby vykonáva dermatológ. Na potvrdenie príslušnej diagnózy sa používajú špeciálne štúdie - fluorescenčné, kultúry a mikroskopický.

Pri luminiscenčných štúdiách je luminiscencia vlasov postihnutá hubou pod žiarovou lampou jasne zelená. Držia sa v temnej miestnosti. Týmto spôsobom môžete identifikovať patogén, nájsť postihnuté vlasy, posúdiť účinnosť liečby, sledovať tých, ktorí mali kontakt s pacientmi a určiť, či je nosičom infekcia zvieraťa.

Pri mikroskopickom vyšetrení pod mikroskopom sa skúmajú váhy odobraté z ohniskov s léziami hladkej kože. Ak dôjde k poškodeniu pokožky hlavy, potom sa preskúmajú časti vlasov. V takejto štúdii sa našli vlákna mycélia a malé spóry húb.

V kultúre je možné identifikovať hubovitý patogén. Táto štúdia sa používa v prípade pozitívnych výsledkov z luminiscenčných a mikroskopických štúdií. Určenie rodu a typu patogénu vám umožňuje priradiť čo najefektívnejšiu liečbu choroby. Pri tomto type vyšetrenia sa vločky alebo vlasy umiestnia na živné médium. Po zasiatí rastu kolónií začne Microsporum tretí deň.

Liečba mikrozórií

Na účinné liečenie hladkej mikroskopie kože sú predpísané antifungálne lieky používané zvonka. Schéma liečby môže byť nasledovná: ráno sa na ohniskách ochorenia aplikuje 2-5% tinktúry jód, a večer - protiplesňovú masť. Dnes existuje veľa liekov na liečbu mikrospór. Tieto sú tradičné sírová, síru salicylová, sulfátová pasta; moderné prípravky klotrimazol, isokonazol, bifonazol, ciclopirox, terbinafín.

Ak sa priebeh ochorenia zhoršuje výrazným zápalovým procesom, sú predpísané kombinované prípravky na liečbu, hormóny. Ak je bakteriálna infekcia, je účinná trider. Ak je diagnostikovaná mikrosporia v hlbokej forme, mali by sa použiť prostriedky, ktoré obsahujú dimexide.

Ak huba ovplyvňuje vlasy, mala by to byť systémová antifungálna liečba. Na ošetrovanie mikrozórií sa aktívne používa pokožka hlavy grizeofulvín. To je antibiotikum, ktorý produkuje plesne húb. Liečivo sa uvoľňuje vo forme tabliet, priebeh liečby spravidla trvá až dva mesiace. Počas celého obdobia by ste si mali každý deň oholenie vlasov a dvakrát týždenne umyť vlasy. Súbežne s užívaním tabliet musíte trefovať antifungálnu masť do zamerania lézie. Ako alternatívna droga, terbinafín (Lamisil). Vyrába sa tiež vo forme tabliet.

Profylaxia mikrozporí

Ako preventívne opatrenie je dôležitá mikroskória, včasná detekcia a účinná liečba pacientov. Na tento účel potrebujú detské inštitúcie pravidelné lekárske vyšetrenia. Ak sa nájde choré dieťa, malo by byť izolované od ostatných detí a malo by sa prijať opatrenia na naliehavú liečbu mikroskopie. Je tiež dôležité dezinfikovať veci chorých ľudí včas a v dobrej kvalite. Bolo vykonané dôkladné vyšetrenie všetkých, ktorí boli v kontakte s osobou, ktorá sa ochorela mikrospórami. Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať domáce zvieratá na ich ohniská ochorenia a prijímať opatrenia na ich liečbu.

Liečba mikrozórií u ľudí

Microsporia u ľudí - ochorenie, ktorého spoločníkmi sú kožné vyrážky. Ďalším názvom pre prezentovanú chorobu je lišaj. Pretože sú časté prípady infekcie mikroskóriou, je potrebné poznať príznaky, spôsoby boja a prevenciu.

Pravidlá liečby doma

Liečba mikrozórií u ľudí doma je predpísaná a vykonávaná pod dohľadom dermatológa. Vzhľadom na stabilitu patogénov pre mnohé lieky je liečba zložitá a spája viacstranné lieky, ktoré vám umožňujú rýchlo sa zbaviť tejto choroby.

Všeobecné zásady liečby zahŕňajú predovšetkým dodržiavanie osobnej hygieny, najmä ak je na epidermis. V tomto prípade je dôležité očistiť pokožku okolo škvŕn, aby ste odstránili nahromadené nečistoty.

Nedoporučuje sa dlhodobo zostať vo vode, preto by sa radšej mala relaxovať vo vani pred sprchovaním. Neprekrývajte ani naopak dlho, kým budete mať na slnku, ale aj v horúcich dňoch musíte zmierňovať fyzickú aktivitu, pretože je nemožné umožniť potu zasiahnuť ohniská.

Keď je mikrosporia umiestnená na hlave, dôležitým činom je rezanie vlasov v oblasti plakov, čo je centimeter od ich okraja. Takáto manipulácia by sa mala robiť raz týždenne.

Pozrite si video na túto tému

Liečba liekom

Existujú dva základné typy liečby - lokálne a systémové, z ktorých prvý zahŕňa použitie rôznych krémov alebo masti, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté oblasti.

Na tento účel sa aktívne používajú tieto prípravky:

 • grizeofulvín;
 • terbinafín;
 • itrakonazol;
 • flukonazol;
 • klotrimazol.

Prezentované lieky blokujú rast a reprodukciu huby, rovnako ako zničia patogén. Účinnosť užívania takýchto liekov vnútorne je spôsobená tým, že účinné látky sú absorbované sliznicou gastrointestinálneho traktu a potom "cestujú" do všetkých orgánov pozdĺž krvného obehu. To zaručuje, že liek vstúpi do hlbokých vrstiev kože a zničí patogén.

Ako prípravky na lokálnu terapiu používajte také masti a krémy, ako je bifonazol, ketokonazol, klotrimazol. Ako dezinfekciu a antiseptik sa aplikuje roztok jódu, dva percentá roztoku kyseliny salicylovej tri percentá, prvý z nich sa aplikuje ráno a druhý vo večerných hodinách.

Ako liečiť chorobné ľudové lieky

Ako liečiť mikroskopiu u ľudí s použitím tradičného lieku?

Hlavné ľudové metódy v boji proti tejto chorobe sú:

 1. Dve čajové lyžičky brezových púčikov sú spojené s 300 miliónmi liečebného liehu, po ktorom sa zmes usadzuje dva týždne. Používa sa ako mlieko niekoľkokrát denne.
 2. Hrebeň cesnaku je rozrezaný a polovica je rozmazaná v postihnutých oblastiach, je viac žiaduce vykonať procedúru ráno raz denne.
 3. Tinktura nechtíka, ktorú je možné zakúpiť v lekárni, je potrebné mazať lézie asi päťkrát denne.
 4. Kashitsa z cibule a cesnaku sa aplikuje na pokožku dvakrát alebo trikrát denne. Aby ste to dosiahli, musíte si zobrať rovnaké množstvo cibule a cesnaku a prejsť v mixéri.
 5. Pár strúčiky cesnaku naliať 500 mililitrov jablčného octu a brániť jeden až dva týždne. Potom trie niekoľkokrát denne lézie.

Nezabudnite, že ľudové lieky sú dobré iba v počiatočných štádiách ochorenia, pričom jeho postup bez liekov nemôže robiť. Ako ďalšia liečba sa však môžu spolu s liekmi použiť aj vyššie uvedené metódy.

Čo je charakterizované mikrosporiou u ľudí

Mikrozporia je bežná infekčná choroba, ktorá je vyvolaná hubou patriacou do rodu Microsporum. Veľké množstvo ochorení je spôsobené tým, že táto príčina je dobre zachovaná v prostredí a na objektoch, ktoré môžu žiť až niekoľko rokov. Okrem toho sa pozoruje vo významnom množstve u zvierat, vegetácie a pôdy.

Mikrospora ovplyvňuje hladkú epidermu a môže sa rozšíriť na pokožku hlavy.

Často prezentovaná choroba sa pozoruje u detí, je spôsobená niekoľkými základnými faktormi.

Po prvé, imunitný systém dieťaťa sa vyvinul v časoch horších ako u dospelých a výsledkom je, že sa telo ľahko poddá na akúkoľvek infekciu.

Okrem toho je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že deti radi hrajú s domácimi mačkami alebo psami, vo vlne, ktorej sa táto huba môže udržať.

Z tohto dôvodu treba poznamenať, že mikrosporia má zreteľný sezónny charakter a vysoký výskyt sa pozoruje v lete, keď zvieratá získavajú potomkov, ktoré môžu prenášať patogén. A extrémnym, ale dôležitým aspektom je, že deti vo väčšine prípadov nemajú jasné pravidlá osobnej hygieny.


Microsporia existuje v dvoch odrodách. V prvom prípade je mikroskopia povrchnou léziou epidermis, ktorá sa prejavuje ako červeno-ružové alebo ružové plaky so šupinatými obrysmi.

Zásobníkom infekcie v tomto prípade sú mačky a psy. S touto chorobou sú hlbšie vrstvy kože zapojené do lézie, to je začiatok zápalového procesu a vedie k vzniku hnisavých infiltrátov.

Okrem toho sú v tomto prípade časté príznaky - zvýšenie teploty, všeobecná slabosť a nevoľnosť, nauzea. Prvý a druhý typ mikrozórií sa vyznačuje výskytom pruritu, ktorý sa niekedy môže prejaviť v malej miere a v niektorých prípadoch môže mať výraznú intenzitu.

Hlavné príčiny choroby

Prezentovaný patologický stav sa vyvíja v dôsledku pádu patogénu na kožu. Toto sa pozoruje pri kontakte s infikovanými ľuďmi, zvieratami alebo v styku s domácimi predmetmi, na ktorých môže zostať patogénna huba.

Keď sa patogén dostal na ľudskú pokožku, začne prenikať do hlbších vrstiev a množiť sa. Vzhľadom na skutočnosť, že deti mladšie ako desať rokov sú citlivé na mikroskóriu, infekcia jedného dieťaťa stačí na šírenie infekcie v celom kolektívnej organizácii.

V tomto prípade hovoria o vypuknutí choroby. Dospelí ľudia majú menšiu pravdepodobnosť, že mikroskopia bude spôsobená tým, že patogénny účinok patogénu je inhibovaný plesňami príležitostnej mikroflóry, ktoré sa nachádzajú na koži človeka.

Preto je okrem priameho kontaktu s infikovanými ľuďmi, zvieratami alebo predmetmi niekoľko ďalších aspektov, ktoré vyvolávajú výskyt označenej choroby:

 • závažný priebeh vírusových alebo infekčných chorôb;
 • stresujúce, depresívne stavy, ktoré oslabujú schopnosť tela odolávať vonkajším vplyvom;
 • trauma, mikrotrhlinky, poranenia a ďalšie poškodenie celistvosti kože;
 • v čase, keď sa dieťa nachádza;
 • nadmerná vlhkosť v miestnosti;
 • nedodržiavanie osobnej hygieny.

Je dôležité mať na pamäti, že mikrosporia, prenášaná výhradne medzi ľuďmi, sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas roka. Zatiaľ čo patogén mikrospórií, ktorý je prenášaný zo zvierat, je najaktívnejší v teplom období, keď sa potomky objavujú u zvierat.

Klinické prejavy mikrosporie

Na základe lokalizácie a klinických prejavov je možné oddeliť niekoľko základných odrôd mikrospór:

 1. Kožný ochorenie sa postihuje na pokožke hlavy a prejavuje sa v podobe plaku, ktorý "obklopuje" vlasovú šachtu. Po určitom čase sa škvrny stávajú menej výrazné a blednú a vlasy v postihnutej oblasti sa rozpadnú a vypadnú. Postupom času sa plaky šíria po celej ploche hlavy a môžu sa zlúčiť do jedného celku.
 2. Mikrosporia hladkej epidermy, podobná predchádzajúcemu prípadu, začína malým ružovým bodom, ktorý rastie v priebehu času. Lokalizoval tento typ mikrosporie v tele.
 3. Na pokožke hlavy je pozorovaná trichofytoidná mikrosporia, ktorá je sprevádzaná výskytom malých škvŕn lokalizovaných v celej hlave. V týchto novotvaroch sú hranice rozmazané, koža je náchylná k odlupovaniu, ale jeho farba sa nemení, ako v iných prípadoch. Infekcia sa vyskytuje pomaly a niekedy môže prechádzať do chronickej formy.
 4. Kerion je špeciálny druh microsporia. V tomto prípade je lézia pozorovaná v hlbokých oblastiach kože, vzniká zápalový proces a hnisavý infiltrát. Na koži sa vytvorí masívna oblasť lézie jasne červenej farby, ktorá vyčnieva nad jej povrch. Predložený proces je sprevádzaný intoxikáciou, vysokou teplotou, nárastom lymfatických uzlín.

Ako je možné pochopiť, všetky varianty mikrosporie spájajú charakteristické vyrážky na koži, ktoré sa prejavujú ako načervenalé alebo ružové škvrny kulatého tvaru.

Okrem toho je častým sprievodcom mikroskopie svrbenie, ale vo väčšine prípadov nemá výrazný výraz. Pri ťažkej forme mikrosporie sa môžu pozorovať symptómy ako slabosť, svalová bolesť, ospalosť a horúčka.

Inkubačná doba a prenos patogénu

Microsporia sa prenáša troma hlavnými spôsobmi:

 1. Kontaktom priamym úzkym kontaktom s infikovanou osobou, ako aj hovorením, kašľom, kýchaním alebo dotykom charakteristických kožných vyrážok pacienta.
 2. Kontaktná domácnosť, spôsob, ktorý je sprostredkovaný použitím rovnakých vecí chorého a zdravého človeka. Preto je dôležité mať na pamäti, že keď je človek nakazený, človek by mal mať svoj vlastný súbor osobných predmetov a nemali by zodpovedať subjektom zdravých ľudí.
 3. Prostredníctvom kontaktu s infikovaným zvieraťom. A v tomto prípade dostatok zvieracích chlpov, ktorý sa usadzuje na rôznych objektoch života, najmä na mäkkých povrchoch, kde môže patogénna mikroskopia zostať niekoľko rokov životaschopná.

Choroba v jej vývoji je niekoľko po sebe nasledujúcich po sebe nasledujúcich fáz:

 • inkubačná doba;
 • výška choroby;
 • rozlíšenie;
 • dôsledky.

Inkubačná doba ochorenia je štyri až sedem dní, ak k infekcii došlo zo zvieraťa a od štyroch do šiestich týždňov, keď patogén vstúpil do tela od chorého. Takýto významný časový rozdiel je spôsobený skutočnosťou, že patogén mikrosporie u zvierat vykazuje veľkú agresiu voči ľudskému telu.

V prvom páre majú malé rozmery, ale počas choroby pokračujú v raste a môžu dosiahnuť niekoľko centimetrov.

Rozlíšenie ochorenia je charakterizované postupným zmiznutím plakov, ktoré nakoniec stratia svoj ružový nádych a blednú, nastane niekoľko týždňov po výskyte tejto choroby.

Dôsledky mikrosporie priamo závisia od hĺbky procesu a jeho závažnosti, v prípade závažného priebehu sa môžu vytvoriť jazvy a jazvy. S ľahkou formou na koži nezostávajú žiadne stopy.

Užitočné video k téme

Metódy laboratórnej diagnostiky

Metódy laboratórneho výskumu sú založené na diagnostike takých zložiek, ako sú škrabance z pokožky, šupinaté kože, fragmenty vlasov. Pred kontaktovaním laboratória na pomoc je pacient vyšetrený dermatológa, ktorý podľa charakteristických prejavov dokáže zistiť prítomnosť mikroskopie.

Výskum v laboratóriu sa vykonáva v dvoch smeroch:

 1. Priamou mikroskopiou zhromaždeného biologického materiálu od pacienta. Na tento účel sa používajú svetelné mikroskopy, ktoré môžu odhaliť príznaky poškodenia hubami.
 2. Izolácia čistej kultúry patogénu jeho kultiváciou na špeciálnych živných médiách. Táto technika sa používa na určenie druhu a v niektorých prípadoch na stanovenie citlivosti na chemické lieky, lieky proti hubám.

Jednou z hlavných metód detekcie patogénneho mikroskopia je ich schopnosť fluorescovať v ultrafialovej oblasti spektra. Táto schopnosť pomáha ľahko rozpoznať rôzne typy mikrospórov bez zbytočného výskumu.

Okrem iného sa aktívne používa histologická metóda výskumu, ktorá zahŕňa vyšetrenie pomocou mikroskopu biologických materiálov predbežne farbených farbivami. Takýto spôsob deteguje infekciu a závažnosť zápalového procesu, ale nie je možné identifikovať patogén.

Efektívne metódy prevencie

Ako je známe, na prevenciu primárnej infekcie alebo relapsu sa používajú preventívne opatrenia. V tomto prípade je izolácia infikovaných ľudí alebo zvierat a úplná dezinfekcia predmetov, s ktorými boli infikované osoby kontaktované. A kým osoba je nebezpečná z hľadiska prenosu infekcie, nemôže sa objaviť v miestach s veľkou koncentráciou ľudí.

V prípade detskej choroby je potrebné vyhnúť sa navštevovaniu materských škôl, škôl a kruhov, kým sa dieťa úplne nezotaví.

Aby sa zabránilo štúdiu, všetci ľudia, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s chorou osobou, podliehajú vyšetrovaniu. K tomu dochádza v dôsledku skutočnosti, že počas inkubačnej doby chorá osoba nemohla vedieť, čo je nositeľom infekcie, preto je pravdepodobnosť infekcie okolitých ľudí vysoká.

Okrem toho, jedným z dôležitých aspektov je použitie osobných hygienických predmetov, ako aj odstránenie kontaktov s domácimi zvieratami.

Symptómy mikrosporie u ľudí, liečba a prevencia

Microsporia je choroba spôsobená hubou. Toto ochorenie je charakterizované poškodením kože a vlasov, v ojedinelých prípadoch aj huba postihuje nechty. Táto choroba dostala názov podľa názvu príčinného činidla - huby rodu Microsporum. Táto choroba je známa aj ako "krúžok" vzhľadom na množstvo charakteristických znakov jej prejavu.

Po vstupe na ľudskú pokožku sa huba zavádza do kože, po ktorej začína jej aktívna reprodukcia. Ak v blízkosti miesta, kde huba zasiahne, sú vlasové folikuly, potom sa spóry huby klíčia, a v dôsledku toho sú postihnuté vlasy. Huba sa veľmi rýchlo rozširuje cez vlasy, čo spôsobuje kolaps kožičky a spóry sa nahromadia medzi jej váhy. Výsledkom je, že huba úplne obklopuje vlasy a vyplní žiarovku.

Čo je to?

Microsporia je plesňová choroba, ktorá môže postihnúť tak dospelých, ako aj deti. Ochorenie je spôsobené hubami rodu Microsporum, najmä Microsporum canic, parazitujúc pokožku domácich a túlavých psov a mačiek.

Ako sa mám nakaziť?

Vývoj mikrozórií spôsobuje huby rodu Microsporum. Existuje niekoľko typov, ale iba dve z nich sú nebezpečné pre ľudí - psie a hrdzavé mikrospóry. Osoba môže tieto patogény splniť v nasledujúcich situáciách.

 1. Kontaktovaním chorého mikroskopia s človekom. V tejto situácii je najčastejšou príčinou ochorenia choroboplodný mikroskop, ktorý sa považuje za antropofilný, tj obývajúci ľudskú pokožku. Ide o antropofilnú formu mikrosporie, ktorá môže spôsobiť kolektívne prepuknutie choroby.
 2. Kontaktovanie s predmetmi, na ktorých sú spóry húb. Týmto spôsobom môžete zachytiť ako zoophilic, tak antropofilné microsporium.
 3. Kontaktovanie chorých zvierat, väčšinou mačiek, aj keď to môže byť infekcia psov, ošípaných, oviec. V takýchto prípadoch sa vyvíja zoofilná mikrosporia. Od človeka k človeku sa prenáša tiež, ale s menšou pravdepodobnosťou sa prakticky nepodarilo nájsť kolektívne prepuknutia krvácania spôsobené psovodným mikroskopom.

Treba tiež poznamenať, že pôvodca na ľudskej koži nevedie vždy k vzniku ochorenia, najmä u dospelých. Pravdepodobnosť infekcie je ovplyvnená počtom húb a stavom obranyschopnosti tela a prítomnosťou predisponujúcich faktorov, ktoré zahŕňajú:

Patogén choroby

Kauzálnym činidlom kožného ochorenia sú keratofilné parazity, trieda nedokonalých húb patriacich do rodu Microsporum. Parazitujú na keratinizovaných oblastiach.

 1. Antropologické druhy (Microsporum langeroni, Microsporum audouinii). Huby tohto druhu sú pre človeka parazitické a prenášané priamym a nepriamym kontaktom.
 2. Zoofilné druhy (Microsporum canis, Microsporum nanus, Microsporum galinae, Microsporum persicolor, Microsporum rivalieri). Infekcia choroby nastáva pri kontakte s domácimi zvieratami.
 3. Haemophilus huby (Microsporum rasemosum, Microsporum fulvum, Microsporum boullardi, i Microsporum vanbreuseghemii). Žijú na zemi. Infekcia nastáva po kontakte človeka s pôdou.

Z toho vyplýva, že mikrosporia sa prenáša prostredníctvom kontaktu s chorou osobou alebo zvieraťom, ako aj v kontakte s kontaminovanou pôdou.

Symptómy mikrosporie, fotky

Trvanie inkubačnej doby závisí od typu huby, ktorá vyvolala mikroskóriu (pozri fotografiu).

Pri infikovaní zoofilnými a geofyzikálnymi druhmi húb Microsporum trvá inkubačná doba 5 až 14 dní. A keď sú infikované antropofilnými formami, doba inkubácie mikrospórií trvá podstatne dlhšie - od 4 do 6 týždňov.

Ale ako často mikrosporiya vyprovokovaný huba druhu Microsporumcanis, ktorý sa odvoláva na zoofilnymi druhov, vo väčšine prípadov infekcie, inkubačná doba je 1 - 2 týždne.

Mikrosporia hladkej kože

Na mieste zavlečenia huby sa nachádza opuchnutá, viditeľná červená škvrna s jasnými hranicami. Postupne sa škvrna zvyšuje v priemere. Na okraji je vytvorený nepretržitý zväčšujúci sa valček, ktorý predstavuje malé uzly, bubliny a kôry. V strednej časti miesta sa objaví riešenie zápalu, ktorého výsledkom je svetlo ružová farba s perleťovým škvrnám na povrchu. Krbová vložka teda vyzerá ako krúžok.

 • Počet ohniskov s mikrosporiou hladkej kože je spravidla malý (1-3). Ich priemer sa pohybuje od 0,5 do 3 cm. Najčastejšie sú ohniská umiestnené na koži tváre, krku, predlaktia a ramená. Neexistuje žiadny subjektívny pocit alebo je problém s miernym svrbením.
 • U novorodencov a malých detí, ako aj u mladých žien sa často pozoruje výrazný zápal a minimálny peeling.
 • U osôb náchylných na alergické reakcie (najmä u pacientov s atopickou dermatitídou) je huba často maskovaná prejavmi základného procesu a nie je vždy včas diagnostikovaná. Použitie lokálnych hormonálnych liekov len zvyšuje šírenie hubových infekcií.

K zriedkavým variáciám mikrozporíby je potrebné prisudzovať porážke kože dlane, chodidiel a nechtov. Chrániť nechty je charakterizovaná izolovanou léziou nechtovej platne, obvykle jej vonkajšou hranou. Najprv sa vytvára nudná škvrna, ktorá časom získava bielu farbu. Klinec v oblasti bielenia sa stáva mäkšou a krehkejšou a následne sa môže zrútiť.

Mikrosporia pokožky hlavy

Najčastejšie sa vyskytuje v hlave a chrámoch, rovnako ako na vrchole. Kolónia húb vyzerá takto: centrálne veľké miesto dosahujúce 5 cm a menšie (až 1,5 cm) premietanie pozdĺž obvodu. S rastom môže centrálna škvrna absorbovať blízke malé ohniská.

Mikrosporia na hlave osoby v počiatočnom štádiu tvorí očný peeling. Po bližšom vyšetrení sa môže vidieť belavá "manžeta" okolo chĺpkov, ktoré rastú vo vnútri škvrny. To naznačuje reprodukciu huby v ústach vlasov, ktoré už po týždni vedú k ich prerušeniu. Vonkajšie to vyzerá ako orezaný na úrovni 4-6 cm. Rozbité, so šedivým nádychom chĺpkov sú útočiskom pre hubové spóry. Zmenená poloha vlasov "konope" počas hladenia sa zachová, na rozdiel od zdravých vlasov.

Skalp v léziách je trochu hyperemický, edematózny a pokrytý malými šupinami bielej alebo šedivej farby.

diagnostika

Ak chcete presne stanoviť diagnózu a zvoliť správnu liečbu, potrebujete:

 • Vykonajte laboratórnu a diagnostickú štúdiu. Zahŕňa mikroskopické vyšetrenie húb, test kultivácie na určenie typu patogénu, vyšetrenie pod fluorescenčnou lampou (poškodené vlasy prechádzajú cez ultrafialové žiarenie).
 • Odošlite klinický (štandardný) krvný test a analýzu moču.
 • Vykonajte biochemickú štúdiu funkcie pečene.

Je potrebné a diferencované štúdium, ktoré vám umožní konečne potvrdiť diagnózu. V priebehu tejto štúdie sa mikroskopia porovnáva s inými dermatózami (ružové lišajníky, trichofytóza, seboroidy atď.),

Ako liečiť mikroskopiu u ľudí?

Ak microsporia zasiahol len hladkú kožu a vlasy vellus na to zostalo neporušené, to je dostatočné pre liečbu lokálne antimykotiká (masti, pleťové vody, spreje), ktoré sú použité na dennej báze, až do vymiznutia lézií. Ak sa microsporia ohniská leží na hlave alebo na koži hladký vellus chĺpky sa zúčastňujú procesu, ošetrenie sa skladá z prijímania dovnútra fungicídy a ich miestne aplikáciu na postihnuté oblasti.

Najúčinnejšie na požívanie na liečbu mikrosporických antifungálnych liekov obsahujúcich tieto účinné látky:

 • grizeofulvín;
 • Terbinafín (Terbizil, Lamizil atď.);
 • Itrakonazol (Orungal, Irunin a ďalšie).

Na vonkajšie ošetrenie hladkej pokožky a pokožky hlavy sa používajú nasledujúce činidlá s fungicídnou aktivitou:

 • Masti s terbinafínom (Lamisil, Terbizil atď.), Klotrimazol, izokonazol a bifonazol;
 • Tinktura jódu 2 - 5%;
 • Masť sírna 10 - 20%;
 • Masť síro-salicylová;
 • Masť sírneho dechtu.

Užívanie antifungálnych liekov vo vnútri a ich aplikácia zvonka na postihnutú kožu pokračuje týždeň po zmiznutí príznakov mikrosporie, aby sa zabránilo možnému opakovaniu infekcie.

Povinné opatrenia na detekciu mikrozórií u ľudí:

 • Odstránenie poškodených chlpov (odstránenie chĺpkov, denné holenie).
 • Umyte si hlavu dvakrát týždenne.
 • Pravidelná výmena bielizne.
 • Obmedzenie kontaktu s chorou osobou. Izolácia dieťaťa z predškolskej školy v liečbe mikrosporie u detí.
 • Kontrola osôb, ktoré boli v kontakte s chorou osobou.
 • Kontrola domácich zvierat veterinárnym lekárom.
 • Dezinfekcia predmetov starostlivosti (uteráky, hrebene), odevov, detských hračiek pomocou dezinfekčných prostriedkov. Všeobecné čistenie.

Celá liečba trvá 3-6 týždňov. Zotavenie sa zisťuje s negatívnou analýzou škrabancov z miesta poranenia.

Ľudové opravné prostriedky

V súčasnosti majú lekári významný arzenál liekov, čo umožňuje rýchlo a spoľahlivo zachrániť pacientov z mikrospórií, a to aj v zanedbaných formách. Preto sa používajú ľudové metódy liečenia tejto choroby veľmi zriedkavo dnes, spravidla ako súčasť komplexnej terapie predpísanej dermatológa.

Hlavné ľudové prostriedky na boj proti kožnému ochoreniu sú:

 1. Cesnakový ocot. Tento liek je široko používaný pri liečbe mnohých dermatologických ochorení. Na jeho prípravu sa nareže niekoľko strúčikov cesnaku a naleje sa do 0,5 l jablčného octu. Výsledná zmes sa má infundovať 1 až 2 týždne, príležitostne sa pretrepáva. Po varení s ocotom vyčistite postihnutú oblasť pokožky. Na zvýšenie terapeutického účinku môžete do infúzie pridať niekoľko kvapiek kafrového oleja pred použitím.
 2. Juice z cesnaku. Cesnakové strúčiky sú nakrájané pozdĺžne a šťava postihnutej pokožky je rozdrvená so šťavou. Tento postup sa vykonáva raz denne (najlepšie ráno). Následne počas dňa môžu byť lišajníky mazané brezovým drevom alebo plantajníkom.
 3. Masť na báze morských rýb. Pri príprave masti potrebujete asi 400 ml bohatej vývaru, 100 g masla a kašu z niekoľkých hláv smaženého cesnaku. Táto zmes sa jemne aplikuje na zasiahnutú oblasť pokožky 2 až 3 krát denne a obaluje sa 30 až 60 minút s čistým obväzom.
 4. Sophora je japončina. Pri príprave tohto produktu potrebujete 50 g ovocia alebo kvetov tejto rastliny. Pri absencii kontraindikácií sa odporúča alkoholová infúzia. Na 50 gramov trávy je potrebných 0,5 litra vodky (pevnosť najmenej 35 stupňov). Trvanie trvá 3 - 4 týždne na tmavom mieste. Po varení je infúzia filtrovaná a užívaná 3 krát denne ústami. Určitý liečebný účinok v mikrozóriu môže byť tiež zvyčajne bežným varením čaju s prídavkom japončiny Sophora.

Ako vidíte, väčšina z vyššie uvedených receptov používa cesnak. Faktom je, že táto rastlina obsahuje veľké množstvo látok, ktoré majú priaznivý vplyv na biochemické procesy v koži. Má niektoré dezinfekčné vlastnosti (ktoré sú však neúčinné proti mikroskopiu patogénu).

prevencia

Ako preventívne opatrenie je dôležitá mikroskória, včasná detekcia a účinná liečba pacientov. Na tento účel potrebujú detské inštitúcie pravidelné lekárske vyšetrenia. Ak sa nájde choré dieťa, malo by byť izolované od ostatných detí a malo by sa prijať opatrenia na naliehavú liečbu mikroskopie.

Je tiež dôležité dezinfikovať veci chorých ľudí včas a v dobrej kvalite. Bolo vykonané dôkladné vyšetrenie všetkých, ktorí boli v kontakte s osobou, ktorá sa ochorela mikrospórami. Je tiež dôležité pravidelne kontrolovať domáce zvieratá na ich ohniská ochorenia a prijímať opatrenia na ich liečbu.

výhľad

Pri včasnej liečbe je prognóza priaznivá pre mikrozóriu, choroba končí úplným zotavením. Po ukončení liečby zostáva pacient pod dohľadom dermatológa počas 12 mesiacov. Odhlásenie sa vykoná až po prijatí negatívnych analýz pre huby.

Mikrozória u ľudí. Liečba mikrozórií u ľudí

Microsporia u ľudí - pomerne bežná choroba, aj keď je zvykom nazývať ju ľudovou. Takáto choroba postihuje deti i dospelých. Preto je dnes naliehavé otázky o tom, čo je daná choroba, prečo vzniká a aké symptómy sú sprevádzané. Čím skôr sa pacientovi podáva liečba, tým vyššia je šanca na rýchle a úspešné zotavenie.

Čo je to microsporia?

Mikrozorpia u ľudí je infekčná choroba. A dôvodom jeho vývoja je prienik húb patriacich do rodu Microsporum do tela, ktorý v skutočnosti vysvetľuje jeho meno.

Táto plesňová infekcia je extrémne nákazlivá. Preto je mikrosporia u detí taký bežný fenomén, pretože zriedka starostlivo monitoruje osobnú hygienu malých pacientov. Táto choroba sa vyznačuje sezónnosťou - výskyt výskytu sa vyskytuje v lete a na jeseň, ale v zime je znížený počet pacientov s podobnou diagnózou.

Hlavné príčiny a mechanizmy vývoja ochorení

Predpokladá sa, že mikrozória u ľudí - jedna z najbežnejších ochorení, ktorá z hľadiska počtu infikovaných výnosov vedie len k plesňovým léziám kože nôh. Okamžite po vstúpení na kožu hubový mikroorganizmus rýchlo prenikne do tkaniva a začne sa aktívne množiť.

Patočná mikroskopia najčastejšie postihuje kožné tkanivo, rovnako ako pokožku hlavy. Spóry huby môžu klíčiť hlboko do vlasovej banky. Z tohto dôvodu sa infekcia rýchlo šíri po celej dĺžke vlasov a zničí kutikulu - pod šupinami začnú hromadiť spóry húb.

Ako sa prenáša infekcia?

K dnešnému dňu sa mnohí zaujímajú o otázku, ako sa mikroskóriá prenášajú na ľudí. V skutočnosti je hlavným zdrojom infekcie chorá osoba alebo infikované zviera. Vo väčšine prípadov nositeľom infekcie je chorý pes alebo mačka. Mimochodom, to je dôvod, prečo deti trpia častejšie ako dospelí, pretože väčšina detí jednoducho miluje hrať so zvieratami, ale nie každý si pamätá umývanie rúk po zápase.

Často chorá mačka alebo pes si môže všimnúť hlavné príznaky mikrosporie. Najmä príznaky ochorenia zahŕňajú čiastočnú plešatosť na papuli, labkách, niekedy ušnicu. Na druhej strane, u niektorých zvierat môžu chýbať vonkajšie príznaky.

Mikrosporia u ľudí sa môže prenášať cestou do domácnosti. Spory majú tendenciu sa hromadiť pod šupinami kože. Prichádzajú do vonkajšieho prostredia, môžu si zachovať schopnosť žiť ďalších 1-3 mesiace. To je dôvod, prečo môžete zdvihnúť hubu pri zdieľaní posteľnej bielizne, uterákov, hračiek, kefy na vlasy a iných každodenných predmetov.

Mikrosporia kože: hlavné príznaky prejavu

Aké sú príznaky? Ako vyzerá mikroskopia? Príznaky sú typické. Inkubačná doba vo väčšine prípadov trvá od piatich do siedmich dní. Najprv sa na povrchu kože, kde prenikla patogénna huba, objaví načervenalé škvrny. Má pomerne jasné hranice a zväčšuje veľkosť, ako sa choroba vyvíja. Postupne sa vytvorí valček pozdĺž okrajov škvŕn, ktorý prevyšuje povrch kože. Tkanivá vo vnútri sú bledé, vďaka čomu dochádza k vzniku zápalu. Koža sa začína odlupovať. Čo sa týka subjektívnych pocitov, pacienti vo väčšine prípadov sťažujú na svrbenie v oblasti lézie, hoci nie sú príliš silné.

Viac informácií o takom ochorení, ako je microsporia, foto. U ľudí je spravidla jedno z takýchto stredísk. Pri absencii liečby sa škvrny môžu výrazne zvýšiť, čo ovplyvňuje všetky veľké oblasti pokožky. U žien a detí sú lézie často veľmi zapálené. Mimochodom, najčastejšie huba ovplyvňuje pokožku krku, hrudníka a ramien.

Hnačka na hlave

Mikrosporia pokožky hlavy často postihuje deti vo veku od piatich do dvanástich rokov. Na druhej strane nie je vylúčená aj pravdepodobnosť jeho vývoja v dospelosti. Rovnako ako pri léziách hladkých oblastí pokožky sa najskôr objaví červenkastá edematózna skvrna. Najčastejšie choroba sprevádza tvorba dvoch ohniskov. Sú lokalizované hlavne v časových oblastiach, ako aj na korune alebo korune.

Škvrny majú výrazné okraje, ktoré sa zdvíhajú nad povrchom pokožky. Ich priemer je 2 až 5 centimetrov. Pokožka sa začína intenzívne vyvíjať. Približne jeden týždeň po infekcii začne priame poškodenie vlasov. Spočiatku sa stávajú tenkými, krehkými a krehkými a po chvíli sa zlomia a úplne padajú.

Linia vlasov je zvyčajne päť centimetrov od pokožky hlavy. Mimochodom, to je dôvod, prečo sa v ľuďoch tento typ lišejníkov nazýva kožný črep.

Základné diagnostické metódy

Ako sa diagnostikuje? Mikrospora je sprevádzaná pomerne charakteristickými príznakmi, a preto prvé podozrenie na prítomnosť takejto choroby u lekára by malo nastať aj počas počiatočného vyšetrenia. Napriek tomu sa v budúcnosti uskutočňujú niektoré štúdie.

 • Jedným z najjednoduchších testov je luminiscenčná metóda. Jej podstatou je veľmi jednoduchá. V tmavej miestnosti sú postihnuté oblasti osvetlené špeciálnou drevenou lampou. Oblasti hubovej aktivity "žiara" s charakteristickou jasne zelenou farbou.
 • V budúcnosti sa uskutoční mikroskopická štúdia. Keď lézie hladkých oblastí kože na analýze vezmú váhy mŕtveho epitelu a choroby vlasovej pokožky hlavy. V laboratóriu pomocou špeciálnych optických zariadení odborníci zvyčajne zisťujú spóry a mycélium húb.
 • V niektorých prípadoch sa odporúča zasievať spóry v umelom živnom médiu. Takáto štúdia pomáha presne určiť typ patogénu, ako aj zistiť, na ktorú skupinu liekov je citlivá.

Liečba mikrozórií u ľudí

Ak máte prvé príznaky ochorenia, mali by ste sa obrátiť na dermatológa. Po diagnostikovaní lekár vypracuje vhodný režim liečby. Liečba mikrosporie u osoby priamo závisí od formy a závažnosti ochorenia, ako aj od zvláštností jeho priebehu.

Kožného ochorenia hladkých oblastí kože sa zvyčajne liečia antifungálnymi masťami. Najmä také lieky ako Clotrimazol, Terbinafine, Bifonazol, Cyclopyrox a Ikonazol sa ukázali ako účinné. Navyše kožné lézie môžu byť ošetrené jódom, ktorý pôsobí ako antiseptický prostriedok a súčasne dehydruje kožné tkanivá. A v priebehu liečby môžu zahŕňať dechtové, sírové a salicylové masti, ktoré majú antiseptické, protizápalové a regeneračné vlastnosti.

Liečba hubových lézií pokožky hlavy sa trochu líši. Prirodzene, musíte používať rovnaké antimykotické lieky na miestne použitie. Okrem toho je mimoriadne dôležité umyť si vlasy aspoň dvakrát týždenne. So silným rozšírením procesu lekári odporúčajú, aby sa vlasy na chvíľu oholili - to bude mať pozitívny vplyv na účinnosť terapeutických postupov.

V závažnejších prípadoch je potrebné systémové liečenie. Pacientom sa podáva perorálne podanie špecifického antibiotika "Griseofulvin", ktoré sa získava z určitých typov plísní. Okrem toho imunomodulačné liečivá, vrátane doplnkov stravy, bylinných infúzií, multivitamínových komplexov atď., Môžu urýchliť proces obnovy.

Samozrejme, počas liečby pacienta sa musí izolovať. Terapia sa môže uskutočňovať v nemocnici a ambulantne. Ale v každom prípade je veľmi dôležité sledovať čistotu miestnosti, nezabudnite na včasnú dezinfekciu, výmenu a umývanie posteľnej bielizne, dať pacientovi vlastný uterák atď.

Sú možné komplikácie?

V skutočnosti, s kompetentnou a včasnou liečbou, mikrosporia zriedka spôsobujú nepríjemné následky. Najčastejšie výskyt komplikácií je spôsobený nedostatkom terapie a silným oslabením imunitného systému.

Po prvé, nie príliš príjemné výsledky choroby zahŕňajú alopéciu. Okrem toho je vždy možné pripojiť bakteriálnu infekciu. V takýchto prípadoch sa lézie začínajú veľmi zapáliť. Pri vývoji ochorenia sa na koži objavia pustuly.

Vlastnosti liečby pre hnisanie

V prítomnosti závažného hnisania zostane režim liečby približne rovnaký. Ale pacienti sa tiež odporúčajú rôzne antiseptické a protizápalové masti. Predovšetkým sa používajú nesteroidné protizápalové lieky. Ak takáto liečba nefunguje, lekár môže predpisovať hormonálne lieky.

V závažnejších prípadoch hnojenie alebo pripojenie bakteriálnej infekcie vyžaduje použitie antibiotík.

Základné preventívne opatrenia

V skutočnosti je pri takejto chorobe veľmi dôležitá prevencia. Koniec koncov, ak sa nedodržia hygienické a hygienické normy, pravdepodobnosť rýchleho šírenia infekcie je vysoká. Samozrejme, neexistuje očkovanie proti takejto chorobe. Preto je také dôležité, aby sme pacientky včas zistili a izolovali ich počas trvania liečby.

Pravidelne by sa mali kontrolovať detské skupiny, najmä ak bolo jedno z detí hospitalizované s podobnou diagnózou. Veľmi dôležitá je dôkladná dezinfekcia predmetov pre domácnosť, na ktorých môžu prežiť spóry huby (táto podmienka sa musí dodržiavať doma aj vo verejných priestoroch). Musíte neustále pripomínať dieťaťu, že nemôžete hrať s bezdomovcami. Pokiaľ ide o domácich miláčikov, v žiadnom prípade by nemali chýbať plánované návštevy veterinára.

Ako liečiť mikroskopiu u ľudí?

Microsporia je bežná choroba hubovej etiológie, ktorá infikuje pokožku, pokožku hlavy a niekedy aj nechtovú platňu. Kauzálnym činidlom je huba Microsporum. Mikrospória u ľudí je dosť bežnou chorobou. Najmä často deti trpia plesňovou infekciou, ale aj dospelí trpia týmto ochorením. Huba preniká hlboko do kože, kde sa začne aktívne množiť, ovplyvňuje pokožku hlavy a zničí vlasové folikuly. Okolo huby vlasov tvorí zvláštne pokrytie.

Najčastejšie mikrosporia postihuje deti do 12 rokov. Tiež je infekcia zvlášť závažná u žien. Môže sa vyvinúť infekcia hladkej kože alebo infekcia pokožky hlavy. Včasná diagnostika a použitie pri liečbe náležite predpísaných liekov prispieva k účinnej kontrole mikrozporí.

Príčiny mikrosporie u ľudí

Často zdrojom distribúcie húb sú mačky a psy. Osoba sa môže infikovať z domácich alebo ulíc s priamym kontaktom, ak sa škvrny z vlny alebo kože zvieraťa dotkli ľudskej pokožky. Tiež môže dôjsť k infekcii z domácich predmetov, ktoré dostali huby. Inkubačná doba mikrozórií u ľudí trvá päť dní - šesť týždňov, v závislosti od typu huby. V pôde huba pretrváva až tri mesiace, ale pôda nie je zdrojom infekcie.

Samotná mikrokozmia predstavuje bežnú infekčnú chorobu. Táto plesňová infekcia je obzvlášť nákazlivá. Špičkový výskyt padá na letné a jesenné obdobie.

Ihneď po infekcii mikroskopická huba postihuje kožu a potom začne svoju aktívnu reprodukciu. Spóry huby doslova kysnú hlboko do vlasových folikulov. Ďalej sa infekcia rozšíri na celé vlasy a pod šupinami huby sa vytvárajú hubové spóry.

Existujú dva typy mikrozporí - infekcia hladkej kože a mikrosporia hlavy, jej chlpatá časť.

Choroba hladkej kože

Tento druh mikrosporie hlboko ovplyvňuje pokožku rôznych častí tela. V oblasti, kde huba vstupuje, je opuchnuté červené a ružové miesto, ktoré mierne stúpa nad kožou a má jasne definované hranice. S rozvojom ochorenia sa škvrna významne zväčšuje.

Na okraji miesta začína tvoriť akýsi valček malých kôr, bublín alebo zvláštnych uzlov. V strede ohniská zápalu má škvrna výraznú ružovú farbu a povrch ohniska infekcie má pankreatický peeling. Z vonkajšieho hľadiska sa škvrna podobá krúžku, sprevádzanému svrbením. Zápal zápalu môže byť niekoľko - od jedného do troch alebo štyroch.

Huba najčastejšie postihuje krk, tvár, predlaktia, ramená, ruky, ale zápalové miesta sa môžu vyskytovať aj v iných častiach ľudského tela. Zriedkavo sa môže choroba vyskytnúť na chodidlách, dlaňach alebo nechtoch. Ak ochorenie ovplyvňuje ľudské nechty, ochorenie je charakterizované tmavým bodom v blízkosti vonkajšieho okraja klinčeka na nechty. Potom sa klinec chorého stáva bielym a začína sa silne zhoršovať.

Pri prítomnosti atopickej dermatitídy alebo alergií je hubová infekcia maskovaná na prejavy alergie a inej patológie a je ťažké fyzicky diagnostikovať mikrospóry. Iba pravidelné vykonávanie laboratórnych výskumov je schopné odhaliť správny charakter ochorenia a definovať pôvodcu mykotického ochorenia.

Choroba pilarovej časti

Mikrosporia pokožky hlavy je veľmi častá u detí mladších ako 12 rokov, ale aj u dospelých. Niekedy, keď dospieva dieťa, počas puberty sa mení zloženie kožného mazu a môže sa objaviť nezávislé zotavenie z choroby. Je však stále dôležité liečiť chorobu predpísanú lekárom a podrobiť sa všetkým potrebným vyšetreniam.

Ohniská sa nachádzajú v parietálnej zóne, v chrámoch, na korune hlavy. Zvyčajne je ochorenie pokožky hlavy charakterizované tvorbou jednej alebo dvoch zápalových zápalov. Ohniská mikroskopie majú jasné hranice a majú priemer dva až päť centimetrov. Na okraji hlavného ohniska môžu byť umiestnené malé premietania až o jeden centimeter.

Keď začne choroba, vzniká šupinatá forma v koreňoch vlasov. Obklopuje vlasy. Siedmy deň ochorenia postihuje vlasy - stávajú sa krehké a nudné. Vlasy sa ľahko odtrhnú a zvyšné konce vlasov získajú šedo-biely povlak. Zvyšky vlasov pri vyhladzovaní sa nevracajú do pôvodnej polohy, čo sa výrazne líši od zdravých vlasov. S ochorením pokožky hlavy pokožka sa pokryje malými šupinami a získava bielo-šedý odtieň.

charakteristické príznaky

 • ružové škvrny rôznych priemerov;
 • jasné hranice lézie;
 • malé váhy v léziách;
 • fúzia malých lézií;
 • kôry a váhy v strede miesta;
 • kontinuálny valec pozdĺž okrajov miesta;
 • prítomnosť bublín, kôrovcov a uzlíkov;
 • objavenie iného kruhu v porazenom kruhu;
 • malé svrbenie;
 • lámanie vlasov;
 • vytvorenie sivobieleho krytu okolo vlasov;
 • hyperémia kože a jej opuch;
 • môže dôjsť k hnisaniu v mieste úrazu.
Predisponujúce faktory choroby

Často sa mnoho pacientov pýta, či sa mikrosporia prenáša z človeka na človeka. Táto choroba je nákazlivá, takže sa môžete nakaziť mikroskopiou pri akomkoľvek priamom kontakte s chorým človekom alebo cez domácnosť. Pre túto infekciu je antroponotická cesta bežná - od chorého pacienta k zdravým ľuďom. Príčiny tohto ochorenia sú antropofilné aj zoofilné huby. Avšak infekcia chorých zvierat je bežnejšia. Najčastejším patogénom je huba Microsporum canis.

Predispozičnými faktormi pre mikroskóriu sú:

 • významné zníženie imunity;
 • vek detí pred pubertou;
 • nedostatočnosť tela properdínu a lyzozýmu v tele;
 • nie správna činnosť mazových žliaz;
 • poruchy nervov a vaskulárne poruchy;
 • kožná mikrotrauma;
 • porušenie poliferačného procesu pokožky;
 • beri-beri.
Diagnóza ochorenia

Diagnostická mikrosporia zahŕňa tri typy výskumu:

 1. Mikroskopické vyšetrenie. Tento typ diagnózy určuje typ choroby huby. Pre študovaný materiál sa škály odoberajú zo zamerania zápalu. Možno brať vlasy z ohniska ochorenia. Mikroskopické vyšetrenie odhaľuje vlákna mycéliu húb patogénov, ktoré majú špecifickú formu.
 2. Luminiscenčná metóda vyšetrovania. Určuje prítomnosť typu patogénu, zameranie zápalu, umožňuje vyhodnotiť účinnosť výsledku liečby. Pri tejto metóde skúšky sa používa drevená lampa, ktorá stanovuje presný zdroj ochorenia.
 3. Zasievanie kôry z postihnutých oblastí na špeciálne médium.
 4. Všeobecná analýza krvi, povinná biochemická analýza.

Tieto štúdie dokážu presne určiť špecifický zdroj infekcie a typ huby, ktorá spôsobuje ochorenie. Vykonávanie diagnostiky je nevyhnutné pre určenie správnej liečby a správneho výberu liekov na lekársku terapiu.

Liečba mikrozórií u ľudí

Základom na liečbu mikrozórií je antifungálna liečba rôznymi liekmi. Takéto lieky sú veľmi účinné pri liečbe ochorenia:

Na boj proti tejto chorobe sú predpísané Terbinafine a Griseofulvin. Prípravok Griseofulvin je špeciálne antibiotikum. Vyrába sa v tabletách s obsahom 125 mg. Vezmite lieky s lyžičkou rastlinného oleja, čo zlepšuje rozpustnosť lieku v tele. Tiež olej prispieva k dlhšiemu vystaveniu drogu. Analógom lieku Griseofulvin je liek Lamisil, ktorý je dostupný v tabletách.

Ak chcete zotaviť sa oveľa rýchlejšie, je potrebné pravidelne vyčistiť kôry a váhy v zápalovom zaostrení. Na tento účel sa používa obväz s salicylovou vazelínou. Môžete použiť olivový olej alebo rastlinný olej. Oleje zmäkčujú váhy a kôry, po ktorých sa váhy ľahko odstránia z kože.

Na elimináciu a účinnú elimináciu samotného zápalu sú predpísané špeciálne masti, krémy a gély, ktoré obsahujú glukokortikosteroidy. Výbornou kombinačnou liečbou je Travocourt. Ak sa sekundárna infekcia spojila s ochorením, lekár predpisuje používanie antibiotík, rôznych antiseptik. Môže byť predpísaný liek Hinozol.

Ak chcete bojovať proti mikroskopii na hladkej pleti, odporúča sa raz za týždeň vyhladiť vlasy, aby sa zabránilo ďalšiemu vývoju infekcie pokožky.

Na liečbu vonkajších prostriedkov - ráno používajte tinktúru jódu, ako aj použitie sírnej masti. Pri liečbe môžete použiť síru-salicylovú masť alebo sulfátovú pastu. Dvakrát denne sa používajú krémy alebo sprejové prípravky Isoconazol, Lamisil, Clotrimazol. S ťažkým zápalom lekár predpisuje kombinované lieky, ktoré obsahujú určité hormóny.

Použitie salicylovej a sírnej masti prispieva k úplnej eliminácii ložísk infekcie. Tieto masti majú vynikajúce protizápalové, antiseptické a regeneračné vlastnosti. Použitie týchto liekov rýchlo a účinne eliminuje huby, zabraňuje ich ďalšej reprodukcii a zastavuje ich život.

Súčasne antiseptické masti dokonale vysušia a obnovia postihnutú kožu v ohnisku infekcie. Ovplyvnené oblasti sú tiež ošetrené jódom, ktorý odstraňuje huby a suší váhy a kôry. V mikroskopii pokožky hlavy je mimoriadne dôležité pravidelne umývať hlavu aspoň dvakrát týždenne.

Proces obnovy je tiež vo veľkej miere uľahčený použitím imunomodulačných liečiv, ktoré obnovujú oslabenú imunitu tejto choroby. Je dôležité, aby ste počas liečby ochorenia užívali komplexy vitamínov a môžete použiť rôzne potrebné biologické doplnky, rastlinné liečebné infúzie, ktoré účinne a v krátkej dobe pomôžu účinne zvládnuť túto chorobu. Holenie vlasov v mieste nákazy infekcie bude veľmi pozitívne pri všetkých terapeutických postupoch.

Úplné klinické zotavenie je posudzované lekárom v dôsledku pravidelne vykonávaných štúdií. Keď sa ožaruje drevenou lampou, nie je zelená žiara. Taktiež sa uskutočňujú mikroskopické štúdie, ktoré potvrdia úplné zotavenie a neprítomnosť hubového patogénu na koži. Mikroskopické štúdie počas liečby sa majú vykonávať pravidelne v intervale piatich dní.

Charakteristiky tejto choroby

Doba inkubácie mikrospór trvá od siedmich dní alebo dlhšie. Do kože sa zavádza patogénna huba. Na tomto mieste sa objaví červené miesto - zameranie infekcie. V dôsledku ďalšieho vývoja ochorenia sa začína zvyšovať veľkosť. V tomto prípade miesto získa jasné hranice.

Škvrny sú vymedzené vyčnievajúcim valčekom, ktorý sa postupne vytvára počas vývoja ochorenia. Potom sa zameranie zápalu uskutoční formou krúžku. Niekedy v inom kruhu môže byť ďalší krúžok. Tento príznak je veľmi často charakteristický pre mikrosporu.

Keď sa ochorenie vyvíja, ohniská infekcie sa začínajú odlupovať a pokrývajú sa váhy a kôry. Počas liečby sa musia pred aplikáciou liečivých masti pravidelne odstraňovať. Použitie bežného rastlinného oleja pomáha zmäkčiť váhy, regeneruje a obnovuje postihnutú pokožku.

Zmäkčené váhy a krusty sa veľmi ľahko odškrabú po hrebeňovom alebo bavlnenom tampóne. Potom je možné aplikovať liečivú masť predpísanú lekárom na miesto infekcie.

Často sa choroba vyznačuje miernym svrbením. Najmä svrbenie sa prejavuje v ohniskách infekcie. U pacienta s mikroskopiou má zvyčajne jeden až tri lézie.

Škvrny môžu zväčšiť a ďalej ovplyvniť pokožku. Z tohto dôvodu by liečba mikrozórií mala byť zahájená včas. U detí a žien sa zdá, že zápal je zvlášť závažný a môže spôsobiť ťažké nepohodlie. Závažné zápaly môžu mať vplyv na pokožku hlavy, ramená, krk, dlani, ruky, hrudník.

prevencia

Hlavnou mierou prevencie je včasná detekcia choroby, izolácia chorého človeka a riadne predpísaná liečba mikrospór. Veci pacienta s mikroskopiou by mali byť dôkladne dezinfikované.

Je dôležité vykonať prieskum ľudí, ktorí prišli do kontaktu s chorými mikroskopiami alebo s chorými zvieratami. Zvieratá, ktoré trpia mikroskopiou, by mali byť liečené veterinárnym lekárom. U chorého zvieraťa sú ohniská mikrospórií na papuli, labky sú zreteľne výrazné, čiastočná alopécia na ušných stehnách je vidieť. Mnoho zvierat môže chýbať charakteristické príznaky choroby.

Ide o zvieratá, ktoré sú hlavnými distribútormi hubových infekcií. Sú tiež vektormi tejto choroby. Preto je po komunikácii so zvieratami dôležité dôkladne umyť ruky po každom kontakte.

Microsporia sa môže prenášať aj domácimi prostriedkami. Spóry huby sa časom nahromadia pod váhy. Pri požití si huba zachová svoju životnú aktivitu až tri mesiace alebo dlhšie. Preto môžete zachytiť hubu cez posteľnú bielizeň, uteráky, hračky, hrebene a iné predmety pre domácnosť.

Je potrebné bojovať s mikrospórmi denne. Je dôležité vykonať mokré čistenie priestorov pomocou dezinfekčných prostriedkov, dezinfikovať bielizeň chorého a pravidelne vetrať miestnosť. Prevencia choroby sa vyhýba kontaktu s chorými a chorými zvieratami.