Hlavná

Bradavice

Vlastnosti liečby akné na tvári dospelých

Akné je prejav akné - kožné vyrážky, spravidla neodrážajú úplnosť celého klinického obrazu choroby.

Približne 3% mužov a 5% žien vo veku 40-50 rokov trpí akné. Choroba sa môže vyskytnúť aj v staršom veku.

Existujú rôzne druhy akné u dospelých: Starší alebo akné dospelých, sférická, nahromadené alebo mazotok, inverzné, pyoderma kože, lieky, rovnako ako kvôli mechanickým faktorom.

V závislosti od typu akné a štádia ochorenia sa stanoví spôsob liečby.

Vede tiež rozlišuje niekoľko typov akné v závislosti od jej výskytu:

 • endogénnej akné pochádza z vnútorných príčin;
 • exogénne z dôvodu externého.

príznaky

 • vyrážka okolo úst spôsobuje problém s tráviacim traktom;
 • v oblasti tvárí a lícnych kostí - problémy s žlčníkom;
 • pupienky na brade - žena mala problém s gynekológiou;
 • vyrážka v blízkosti uší znamená slabú imunitu.

Etapy

Liečba akné závisí od štádia ochorenia.

Existuje 3 stupne závažnosti akné:

jednoduchý

centrálnej

závažia

Príčiny vyrážky

Akné dochádza v dôsledku mechanického upchatia folikulov v dôsledku tlaku alebo trenia: blízka čelenka alebo sadry môžu vyvolať ich vzhľad.

Toxické alebo profesionálne akné vznikajú v dôsledku kontaktu s pokožkou s chemickými zlúčeninami (dechtu, atóm chlóru, mazivá), čo spôsobuje upchatie pórov a ako výsledok, vzhľadu čierne bodky.

Kozmetické akné sa objavuje v dôsledku neprimeraného používania krémov na tvár.

Komedóny môžu byť tiež vytvorené z pôsobenia agresívnych čistiacich prostriedkov alebo z toho, že sa nachádzajú v teplom, vlhkom prostredí.

hlavná

Ak sa akné vyskytuje v akomkoľvek veku, dedičná predispozícia. Existujú však určité faktory, ktoré vyvolávajú vývoj akné.

Nadmerné vylučovanie kožného mazu

Toto je jeden z prejavov seborey. Tajomstvo vylučované žľazami nemá baktericídne vlastnosti, takže sa baktérie v ňom začínajú aktívne rozmnožovať, vytvárajú priaznivé prostredie pre zápaly a akné.

Folikulárna hyperkeratóza

Čierne špinavé akné, ktoré okrem iného predstavujú estetický problém pre dospelých pacientov.

Výskyt akné sprevádza zvýšená keratinizácia epiteliálnych buniek, ku ktorej dochádza v jamkách vlasových folikulov. Tam sa otvárajú otvorené kanáliky mazovej žľazy.

Bežne sa tento proces odohráva miernym tempom, horné váhy majú čas vyčnievať spolu s kožným mazom von.

Pri hyperkaratóze sa sekrécia mazových žliaz hromadí vo folikulách, čo vedie k upchávaniu pórov, čo spôsobuje výskyt čiernych bodiek.

Pri následnej akumulácii kožného mazu sa objavia blokované folikulové a komedóny. Následný proces spôsobuje rozšírenie pórov, čo vedie k vzniku výrazného uzavretého akné na čiernom mieste. Kožný tuk má hustú štruktúru a v dôsledku nahromadenia horných šupín sa zle vylučuje von.

Čierna farba tajomstva je tvorená vysokým obsahom melanínu v ňom.

Reprodukcia mikroorganizmov

Keď sú póry zablokované, vytvoria sa priaznivé podmienky na reprodukciu stafylokokov, klostrídií, mykobaktérií, roztočov demodexu atď.

Zápalový proces - v jeho vývoji hrá dôležitú úlohu Propionibacterium acne. Jeho násobenie a izolácia produktov životnej činnosti dráždi tkanivá a môže spôsobiť lokálnu zápalovú reakciu.

Tento proces môže ovplyvniť povrchové a hlboké vrstvy kože, vďaka čomu existuje množstvo foriem a symptómov choroby.

U mužov

Sférické, nahromadené alebo seboroické akné - sa vyskytujú hlavne u mužov trpiacich hustou seborézou. Objavujú sa početné uzlovatokistoznymi akné komedóny a veľký, nemusí byť nutne umiestnené v oblastiach seborrhea, ale aj v bez ochorenia kože. Liečenie je ťažké, s tvorbou keloidných jaziev. Takéto akné sa vyskytuje v mladom veku a pretrváva na 40 alebo viac rokov.

ženy

Neskoré akné sa vyskytuje častejšie u žien a je dobrým dôvodom na návštevu gynekológa. U 20% dospelých sa objavujú čierne oči niekoľko dní pred nástupom menštruácie a zmiznú bez námahy s nástupom nového menštruačného cyklu. Akné sa môže vyskytnúť počas stiahnutia hormonálnej antikoncepcie v prvom trimestri tehotenstva počas menopauzy. Avšak papulové, papulopustulárne, nodulárne-cystické akné môžu byť prítomné na tvári po celú dobu. V tomto prípade môžu polycystické vaječníky, hirsutizmus, anovulačný menštruačný cyklus vyvolať ich vzhľad. Počas vyšetrenia je potrebné vylúčiť nádory vaječníkov a nadobličiek.

Spoločnou príčinou akné je stálý stres, ktorý postihuje hypofýzu a nadobličkové žľazy. Môže viesť k nadmernej tvorbe hormónov, čo vedie k výskytu pupienkov, najčastejšie lokalizovaných na brade. Najmä ak je žena zvyknutá na česanie vyrážok, toto podráždenie sa len zvýši a na tvári sa môžu objaviť pigmentované škvrny a existuje riziko vzniku sekundárnych infekcií. Od poškriabania je potrebné odkryť.

Kozmetické prostriedky, aj keď vzácne, ale v niektorých prípadoch môžu tiež spôsobiť akné. Niektoré laky na vlasy, zvlhčovače, kondicionéry sú silnými zdrojmi problémov. Väčšina týchto produktov v kompozícii obsahuje hlavné príčiny týchto ťažkostí - izopropylmyristát a jeho deriváty, ktoré sa bežne nazývajú komedogénne látky. Rovnaké erupcie na čele sa môžu objaviť pri použití komedogénneho šampónu.

Bodybuilding akné

Bodybuilding akné sa vyskytuje pri užívaní androgénov a anabolických steroidov. Výsledkom príjmu týchto látok je hyperandrogénia, ktorá spôsobuje zvýšenie sekrécie kožného mazu. Tento účinok sa môže vyskytnúť po dlhodobom používaní glukokortikoidov. Zvyčajne sú anabolické steroidy užívané spolu s vitamínovými koktaily, ktoré spôsobujú výskyt nodulárnej-cystickej akné. Keď sa objaví táto forma akné, pacienti sa majú vyšetriť na endokrinné poruchy.

Liečba akné u dospelých

Liečiť akné u dospelých by mal poznať dôvod jej vzniku - mali konzultovať gynekológa, endokrinológa, bude musieť vziať krvný test pre úrovní hormónov štítnej žľazy a pohlavných hormónov, je vhodné, aby sa štítnej žľazy ultrazvuk.

Ak je akné spôsobené hormonálnou poruchou, potom je potrebné liečbu aplikovať hormonálne prípravky. V tomto prípade sa testy musia vykonať niekoľkokrát na sledovanie dynamiky liečby.

Ak sa ukáže, že akné je spôsobené porušením čriev alebo iných tráviacich orgánov, je potrebné ďalšie vyšetrenie s gastroenterológom. V tomto prípade platí liečba antibiotiká, bifidopreparaty, ktorá obnoví zlomenú črevnú mikroflóru.

Voľba možnosti liečby závisí nielen od príčin, ale aj od závažnosti priebehu ochorenia.

 1. použité mierne lokálne vonkajšie prípravky:. krémy, gély, pleťové vody, masti a podobne, ktoré sa skladajú z rôznych účinných látok, ktoré inhibujú tvorbu komedónov, zničiť, znížiť množstvo mazu a obmedzuje zápal. To môže byť benzoyl (OXY5, OXY10), kyselina azelaová (Skinoren), tretinoín (Roche Airolo, Retina-A).
 2. Na liečbu stredne ťažkých a ťažkých foriem liečby možno vykonávať externými prostriedkami a užívať drogy vo vnútri. Antibiotiká alebo hormóny sú často predpísané.
 3. Pre mechanické čistenie sa vykonáva olupovaniu pokožky - dermis odstrániť pomocou zriedených roztokoch kyselín (napr, chemický peeling) alebo mechanické brúsenie (napr dermabrasion). Tiež platí tvárovej čistky, ošklbaní masáže, povrchné kryoterapiu, laserovú terapiu a niekedy individuálne akné.

Chirurgické akné nie je liečené. Otvorenie dutín je kontraindikované, pretože môže viesť k vzniku jaziev. Ak je hnisavosť silná, ohniská ohniska budú účinné s liečivými prípravkami.

Predpísaná liečba akné by mala byť zložitá. V priebehu liečby by sa mali zahrnúť antibakteriálne liečivá, prípravky na reguláciu mazových žliaz, antiandrogénne látky, antibiotiká, vitamíny a mikroelementy. V závažných prípadoch sú predpisované imunokorektívne lieky. Navyše ultrazvukové a fyzioterapeutické postupy nebudú nadbytočné pri liečbe akné. Dĺžka liečby trvá 2 až 3 mesiace, potom je podporná terapia preukázaná počas ďalších 2-3 mesiacov.

čistiace

Liečba akné u dospelých predstavuje určité ťažkosti. Prevažná časť liekov proti akné je určená na liečbu mastnej kože adolescentov a je úplne nevhodná pre suchú pokožku dospelých. Preto je účinná liečba vyberaná pokusom a omylom, čo si vyžaduje určitý čas.

Dospelí by nemali byť unavení silnými čistiacimi gélmi alebo inými granulovanými výrobkami, ktoré majú abrazívny účinok. Takéto čistiace prostriedky môžu spôsobiť podráždenie a na citlivej koži sa zhoršuje stav. Ako šetriaci prostriedok z akné je možné pomenovať Cetaphil a Aquanil.

Krémy a pleťové vody

Veľmi dobré pre dospelých bez predpisu s retinol v zložení - retinol čistí póry, a zároveň pomáha vyhladiť jemné vrásky. Aby sa zabránilo akné spôsobujúcej sfarbenie pokožky, ako aj zabránenie vzniku jaziev po akné, je lepšie používať lieky, ktoré obsahujú kyseliny salicylovej a kyseliny glykolovej. Ak potrebujete bodovú liečbu vyrážok, sú výrobky obsahujúce účinný baktericíd, benzoylperoxid, dokonale vhodné.

Lieky na predpis

Medzi lieky na predpis patria prípravky obsahujúce antibiotiká.

 1. Napríklad clindamycín - antibiotikum na externé použitie úspešne pomáha bojovať proti baktériám. Stojí za zmienku podobný liek erytromycín - ktorý zahŕňa benzoylperoxid a antimikrobiálne činidlo.
 2. Miestne prípravky s retinolom a klindamycínom pomôžu.
 3. Tiež pomáha tetracyklínu - ďalšie populárne antibiotikum na interné použitie. Ďalšie antibiotiká skupiny tetracyklínu zahŕňajú doxycyklín, minocyklín.
 4. Normalizácia hladín hormónov pomôže orálnej antikoncepcii (Flutamid, Spironolaktón). Gél, ktorý obsahuje antibiotický dapson, tiež pomôže bojovať proti zápalu a infekcii akné.
 5. Izotretinoín v malých dávkach pomôže vyčistiť pokožku aj u 60-ročných pacientov.

Niektoré z týchto liekov môže spôsobiť fetálne malformácie, tak ženy v plodnom veku, plánujú otehotnieť, sa musia používať antikoncepciu jeden mesiac pred a po ukončení liečby. Ak je terapia neúčinná počas 6-8 týždňov, mali by ste ísť k dermatológovi, aby ste zmenili liek. V najvážnejších prípadoch sú predpísané injekcie kortikosteroidov.

OTC lieky

Lieky na liečbu akné u dospelých v dospelosti zahŕňajú:

 • Obsahujúce v kompozícii sulfacetamid a síru;
 • Retinoidy - deriváty vitamínu A sú dobré na liečbu prvej fázy akné;
 • Základy make-upu a zvlhčovačov, ktoré obsahujú kyselinu salicylovú.

technické vybavenie

Laserová úprava hardvéru je zameraná hlavne na odstránenie jaziev, ale modré svetlo fototerapie tiež zabíja baktérie.

diéta

Diéta je veľmi účinná metóda na liečbu akné. Aké jedlá treba ponechať na stole:

 1. Po prvé, budeme musieť povedať nie na sladkosti (okrem medu) a rýchle občerstvenie. Zlý cholesterol môže vstúpiť do tela s ostrými korenia, kečup, omáčky, majonézy, tučné mäso a údené mäso, hranolky a vyprážané zemiaky.
 2. Na druhej strane sa budete musieť rozlúčiť s obľúbenými produktmi na milovníkov kávy. Káva stimuluje produkciu stresového hormónu kortizolu v tele. Vysoká hladina kortizolu je najčastejšou príčinou vyrážok akné.
 3. Mať časť väčšiny potravín fanúšikov mliečne výrobky, mäso, orechy - príčina akné v tomto prípade je spojená s vysokým obsahom bielkovín, stimuluje produkciu steroidov.

Diéta s akné by mala pozostávať z rýb, chudého mäsa, tvarohu, obilnín a zeleniny pre pár. Prechod na prirodzenú výživu doplňuje vitamíny a stopové prvky. Osobitná pozornosť by sa mala venovať fosforu (a rýb), vápnika (syr a tvaroh), draslíka (kapusta a sušené ovocie), zinok, vitamíny (ovocie). Princíp zdravej výživy - dennej spotreby prírodných produktov, ktorá bude zdravšia alternatíva k tortu, koláčiky, sendviče s klobásou. Zlepšite svoju stravu a príčiny vzniku akné už nebudú.

Ľudové opravné prostriedky

Lieky ľudí zahŕňajú masky, pleťové vody, pilulky. Na liečbu akné sa používajú prírodné sušiace prostriedky: alkohol a citrónová šťava, rovnako ako nutne bylinky (nechtík, harmanček, dubová kôra). Všetky tieto metódy sú dobré, ale erupcie súvisiace s hormonálnymi poruchami, traumy stále nie je možné vyliečiť. Preto skôr, ako začnete liečiť ľudovými liekmi, musíte presne vedieť príčinu vyrážky u lekára.

 1. Pripravte infúziu sušeného harmančeka a nechtíka (varte a držte v termose asi 25 minút). 1-2 tablety furatsilina rastolkite a nalejte do infúzie. Zmes zmiešajte na tvár, v noci. Pri pravidelnom opakovaní procedúry zaznamenáte zlepšenie v týždni.
 2. Rozkrájajte kyslé jablko a chren a premiešajte ich v rovnakých častiach. Zmes zmiešajte na tvári po dobu pol hodiny, potom ju umyte. Postup musí byť vykonaný denne.
 3. Účinným prostriedkom proti akné je maska ​​múmie. Rozpustite 10 g múmie na 1 lyžičku. varená voda. Na vodnom kúpeli rozložte 2 lyžičky. med a pridajte múmiu. Zmiešajte zmes na tvári po dobu pol hodiny a potom opláchnite teplou vodou.

prevencia

Ak trpíte akné, čistenie kože je predpokladom liečby. Pre úspešnú prevenciu sa odporúča:

 1. Čistite pokožku dvakrát denne a po fyzickej námahe. Miesta akumulácie čiernych hláv sú čistené jemným mydlom a dôkladne opláchnuté. Silné pranie s krovinami len dráždi pokožku a posilňuje vyrážky.
 2. Chráňte pokožku. Nemôžete vytláčať starnutie súvisiace s akné. Ak ste nútení tráviť čas na slnku vždy používajte opaľovací krém nekomedogennym majúci stupeň ochrany je vyššia ako SPF 15. Sunlight môže zhoršiť stav, spôsobiť popáleniny na koži a spôsobiť predčasné starnutie. Nemôžete tiež nosiť tesné oblečenie, pretože bude trieť a dráždiť pokožku.

Akné vo veku 40-50 rokov je fenomén, samozrejme, nepríjemný, ale opraviteľný. Ak starostlivo identifikujete príčiny ich výskytu a zodpovedne liečíte odporúčania špecialistov, potom za 2-3 mesiace sa budete môcť vrátiť na vašu kožu kvitnúci dobre upravený vzhľad.

Liečba akné na tvári žien

Ochorenie mazových žliaz charakterizované blokádou a zápalom vlasových folikulov sa nazýva akné (akné) alebo akné. Rozmanitosť príčin a klinických prejavov akné, jeho častý výskyt v rôznych vekových kategóriách, spôsobili kozmetické problémy, čo robí túto chorobu relevantnou pre mnohých lekárov. Hlavnými prvkami akné sú pustulózne a papulózne akné, komedóny, uzlové útvary a cystické dutiny. Pri účinnej liečbe akné zohráva dôležitú úlohu individuálny a integrovaný prístup.

Bola nazývaná choroba mazových žliaz charakterizovaná blokádou a zápalom vlasových folikulov akné (akné), alebo akné. Rozmanitosť príčin a klinických prejavov akné, jeho častý výskyt v rôznych vekových kategóriách, spôsobili kozmetické problémy, čo robí túto chorobu relevantnou pre mnohých lekárov.

Termín "akné" odzrkadľuje vzťah medzi príčinami a účinkami prejavov kože z celkového stavu organizmu. Pri vzniku akné, infekcie, poruchy v genetickom, endokrinnom a imunitnom aparáte hrajú dôležitú úlohu, tráviace a neuropsychické poruchy.

Akné vyrážky sa vyskytujú takmer v každom veku: od obdobia novorodenca až po starnutie. Predtým sa akné považovali za veľmi dospievajúci problém, avšak v posledných desaťročiach sa častejšie objavili prípady akné u pacientov vo veku 25-35 rokov. Najbežnejšou formou akné je juvenilné akné, pozorované u pacientov vo veku 12-24 rokov v takmer 90% prípadov. Akné vyrážka prináša veľa skúseností o jeho výskyt ľuďom akéhokoľvek pohlavia a veku.

Príznaky akné

Vysypnye prvky s akné sú reprezentované uzavretými a otvorenými komedónmi, papulóznym a pustulóznym akné, uzlovými a cystickými formáciami. Uzavreté komedóny sú bezzápalové uzlové útvary bielej farby, ktoré nemajú výstup na povrch kože. Ďalej akumulácia v póroch mazových žliaz sekréty, epitelových buniek, výsledky pigment prachu v tvorbe otvorených komedónov, čierny mať vyčnievajúce nad povrch kože, špičky. Typická lokalizácia komedónov - koža čela a brady.

Pokračovanie lipnutie na existujúce zablokovanie zápal vlasových folikulov vedie k vzniku vyrážok, pustulárnu akné, a u ťažkých foriem - cystickej dutiny, flegmonózní a nekrotických akné prvky. Papulózna akné (lat «papula» -. Uzlíka akné) - nadmorská výška, hustá kopec kože o veľkosti hrášku na červenohnedý modrasté sfarbenie. Viaceré papuly dodávajú pokožke nerovný vzhľad. Papuly môžu vymiznúť alebo pohybovať ďalej do pľuzgieriky. Pustulárnu akné (latinsky "pustula." - absces) - bolestivé bublina s obsahom hnisavých mäkšia ako konzistencia papula. Malé až 5 mm v priemere, pľuzgiere zvyčajne liečiť úplne po veľké pľuzgiere často vľavo vady jazva.

Ďalší vývoj zápalových prvkov akné môže viesť k vzniku uzlín a cystických dutín. Uzly sú veľké infiltráty (s priemerom väčším ako 5 mm) umiestnené v koži a podkožnom tuku. Pri obrátenom vývoji sa uzliny rozpadajú, ulcerujú a liečia sa jazvou. Cysty sú dutiny vyplnené hnisom, fialovo-kyanotickou farbou. Liečenie cysty sa vyskytuje aj pri tvorbe jazvy.

Mechanizmus vývoja akné

Mechanizmus akné je spôsobený vzájomnou činnosťou 4 faktorov:

 1. Nadmerná sekrécia mazových žliaz. Hyperné sekrécia mazu vedie k zníženiu baktericídnych vlastností a zmenám konzistencie. Sekrecia mazových žliaz sa stáva hustá, vytvárajú zátky v kanáloch a blokujú ich. Často sa pozoruje v období rýchleho pubertu u adolescentov av poslednom týždni menštruačného cyklu u žien.
 2. Folikulárna hyperkeratóza. V srdci vývoja folikulárnej hyperkeratózy je porušenie normálneho procesu neustáleho obnovovania vlasových folikulárnych buniek. Zahustenie povrchovej stratum corneum vlasových folikulov spolu s mastnými zátkami vytvára ďalšiu prekážku odtoku sekrécie mazových žliaz.
 3. Reprodukcia akné z propionických baktérií (Propionibacterium acnes). Veľké množstvo mikroorganizmov žijúcich na koži zdravých ľudí za určitých podmienok môže spôsobiť akútne zápalové reakcie. Mastné horné zátky vlasových folikulov sú priaznivým prostredím pre ich zvýšenú reprodukciu a aktívnu životnú aktivitu. Vedúca úloha vo výskyte akné patrí akné propionických baktérií.
 4. Zápal. Aktívna reprodukcia akné propionických baktérií vedie k odozve tkanív a vzniku zápalu v nich.

Endogénne príčiny akné

Na základe výskytu akné je porušenie funkcie mazových žliaz - hypersekrécia mazu. K tomu dochádza pod vplyvom mnohých vnútorných a vonkajších príčin, ktoré vytvárajú úrodnú pôdu pre vývoj akné.

1. Testosterón a akné.

Jednou z najčastejších príčin akné v adolescentnom období sú hormonálne zmeny v tele. Aktívne uvoľňovanie steroidných hormónov, najmä androgénov - mužských pohlavných hormónov a u dievčat a mladých mužov spôsobuje zvýšenú sekréciu mazových žliaz. Kožný tuk mení svoje vlastnosti a mení sa z kvapaliny na hustú a viskóznu.

Vlastnosti hormonálneho pozadia a kožné reakcie je možné zdediť. Preto je pravdepodobnosť, že dospievajúce čierne nohy u mladých ľudí, ktorých rodičia trpia akné, oveľa vyššia ako u vrstevníkov s nezahojenou dedičnosťou.

2. Predmenštruačné akné.

Úroveň steroidných hormónov u žien kolíše počas menštruačného cyklu a stúpa až do konečnej fázy. Táto okolnosť je spojená s výskytom erupcií akné približne týždeň pred menštruáciou u 70% žien. Dokonca aj tí, ktorí netrpia akné, často zaznamenali výskyt jediného akné na brade v predvečer menštruácie.

3. "Hormonálne" akné.

Výskyt akné a akné v adolescentnom období je fyziologicky určený. Avšak ak akné pretrváva v dospelosti, potom je to vážny signál, aby ste premýšľali o vašom zdraví. Zvyčajne prítomnosť takýchto škvŕn naznačuje porušenie produkcie pohlavných hormónov.

U žien môže byť takzvané hormonálne akné spôsobené polycystickými vaječníkmi, tehotenstvom alebo potratom, tj podmienkami spojenými s náhlymi zmenami v hormonálnom pozadí.

Endokrinné poruchy v činnosti nadledviny alebo hypofýzy tiež ovplyvňujú výskyt akné. Takže stav hyperandrogenizmu (prebytok mužských pohlavných hormónov - androgénov) je často sprevádzaný výskytom akné. Pre dospelých trpiacich akné je preto povinné nielen navštíviť kozmetika alebo dermatológov, ale aj množstvo laboratórnych štúdií, konzultácií endokrinológov a gynekológov (pre ženy).

4. Hyperkeratóza. Zahusťovanie povrchu Stratum corneum - hyperkeratóza - môže vyvíjať pod vplyvom viacerých faktorov, hormonálne, nedostatok vitamínu A, vystavenie kože na škodlivé chemikálie (napr., Mazací olej) alebo mechanickým faktorom (trenie, tlak). Zahustený nadržaný váhy spolu s pozmenenými mazu upchávajú póry, ktoré sa skladajú priaznivého prostredia pre mikrobiálne vývojového procesu.

5. Choroby gastrointestinálneho traktu. Mnohí vedci objavujú akné priamo závislé od charakteru výživy a stavu gastrointestinálneho traktu pacienta. V skutočnosti prevalencia uhľohydrátových potravín v strave a nedostatok esenciálnych aminokyselín a zdravých tukov vedú k hyperfunkcii mazových žliaz. V niektorých prípadoch môže korekcia výživy normalizovať sekréciu mazu a zbaviť sa akné.

Podľa lekárskej štatistiky sa u viac ako 50% ľudí akné vyskytuje na pozadí už existujúcej gastritídy a dysbiózy, ďalších 30% - na pozadí patologických stavov čreva. Lokalizácia lokalizácie vyrážok závisí od lézie jednej alebo druhej časti tráviaceho traktu. Vyrážky v nosiči, tvárach, rohoch v ústach môžu naznačovať zmeny v pankrease, v časovej oblasti - žlčník, cez horný ret - hrubý a na čele - tenké črevo. Preto stav tráviaceho ústrojenstva zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia pokožky. Normálna črevná mikroflóra, ktorá poskytuje 70% ľudskej imunity, zabraňuje tvorbe nového akné a poskytuje hojenie už dostupných.

6. Individuálna mikroflóra kože. V koži, a ústia mazových zdravých ľudských žliaz žijú propionbakterii akné a granulosum, epidermálna stafolokokk, roztočov, plesní, a tak ďalej. D. Za normálnych podmienok, ktoré nespôsobujú žiadne problémy, ale nerovnováha v tele (hyperandro, pupienky alebo akné) vedie k ich aktívnej reprodukčné a zápalové procesy v koži.

7. Stres. Samotný stres nespôsobuje akné, ale jeho vplyv na hormonálny a imunitný stav organizmu môže zhoršiť prejav akné, čo spôsobí nové erupcie akné a oslabenie ochranných mechanizmov.

8. Poruchy imunitného systému. Oslabenie imunity môže byť spôsobené mnohými dôvodmi: stresmi, chorobami tráviaceho systému atď., Ale vždy má za následok zníženie odolnosti tela voči rôznym nepriaznivým účinkom. Na pozadí poklesu ochranných mechanizmov pokožky môžu aj zvyčajne "neutrálne" mikroorganizmy spôsobiť značnú ujmu.

Exogénne príčiny akné

 1. kozmetika (komedogénna kozmetika ako príčina akné). "Provokatéra" akné môžu byť, a tzv comedogenic kozmetika, tj upchávajú póry a prispievajú k akné:.... krémy, prášky, pasty, červenať, atď. Látky tvorbu komedónov, zahŕňajú oleje (kukuričný, kokosový orech, minerálne, broskyne, mandle, sója), lanolín, vazelína, kyselina olejová, síra, skvalén, sorbitan oleát, laurylsulfát sodný, myristyl laktát, a ďalšie. Maskovacie akné pomocou kozmetiky pre ďalšie zhoršuje akné. Preto sa pri nákupe výrobkov starostlivosti a make-up vybrať produkty označené "nekomedogénny» (non comedogenic).
 2. Teplo a vlhké podnebie. Ak chcete zhoršiť priebeh akné alebo spôsobiť jeho vzhľad môže byť vysoká vlhkosť a horúce podnebie. Erupcie sú častejšie lokalizované na hrudníku, krku, chrbte - tie oblasti, ktoré sú neskoro podráždené.
 3. Slnko a ultrafialové žiarenie. Ultrafialové v miernych dávkach suší a dezinfikuje akné a opaľovanie optikuje farbu pleti, čím maskuje akné akné. Avšak nadbytok ultrafialového žiarenia má úplne opačný účinok. Zvýšená sekrécia mazu a ďalšie sušenie stratum corneum vedie k zhoršeniu akné a zvýšeniu počtu akné. Tento mechanizmus funguje aj pri opaľovaní na otvorenej pláži av soláriu.
 4. Profesionálny kontakt s toxickými látkami. Odborná činnosť mnohých ľudí spojených s priamym kontaktom s domácností a priemyselnej chémie (napríklad oleje, mazivá, chlóru a t. D.), čo spôsobuje výskyt akné prostredníctvom rozvoja hyperkeratóza kože a vlasových folikulov.
 5. Extrúzne akné. Pokusy vytlačiť pupienky a tým sa ich nezávisle zbaviť môžu viesť k opačnému výsledku. Pri stláčaní akné infekcia preniká hlbšími vrstvami pokožky, zaočkuje nezavlažené elementy, vedie k ich infekcii a hnisaniu. Obzvlášť nebezpečné je vytláčanie pupienkov v tvári nasolabiálneho trojuholníka, pretože riziko vyvinutia infekcie krvným prietokom do meningov je skvelé. Čistenie tváre pomocou kroviny v období zápalových kožných vyrážok by sa malo vylúčiť. Efektívnu a bezpečnú liečbu akné môže vykonávať len špecializovaný dermatokozmetológ.
 6. Konštantné trenie a mechanický tlak na pokožku (keď nosíte čelenky, tesné obojky a iné oblečenie) spôsobuje výskyt akné v týchto oblastiach.
 7. Liečivé akné. Pri liečení mnohých chorôb vnútorných orgánov doteraz sa používajú steroidné hormóny, ktoré spôsobujú výskyt liečivého akné. Táto forma akné sa vyznačuje náhlym výskytom akné, ktorý sa zhoduje s nástupom kortikosteroidov. Výskyt akné sa pozoruje aj u žien, ktoré prestali užívať antikoncepčné tabletky.
 8. Nadmerná čistota. Nadmerná čistota, ak nie paradoxne, môže tiež vyvolať výskyt akné. Časté pranie vysušuje pokožku tváre, znižuje jej ochranné vlastnosti a zhoršuje prejav akné. Umývanie rúk by však malo byť pravidelné, aby sa zabránilo rozptýleniu infekcie zo zdroja zápalu po celom povrchu kože.

Etapy vývoja akné

Na základe vývoja akné sa vyskytujú poruchy v práci mazových žliaz, čo vedie k tvorbe mazových horných zátok v ich kanáloch. Na povrchu zátok (komedóny) sa začínajú patogénne baktérie rozmnožovať, čo spôsobuje podráždenie a purulentný zápal okolitých tkanív. Akné erupcie sú hlavne lokalizované v oblasti brady, nosa, čelo, chrbta a hrudníka, čo je najväčšia akumulácia mazových žliaz. Prvky akné môžu byť nezávadné (komedóny) alebo zápalové (papuly, pľuzgiere).

V závislosti od závažnosti toku akné sa rozlišujú štyri fázy procesu.

 • 1. etapa. Mierna forma akné. Charakterizovaná prítomnosťou uzavretých a otvorených komedónov na koži bez príznakov zápalu, jednotlivých papulov. Liečba akné v tejto fáze nie je ťažké.
 • 2 fázy. Mierny prejav akné. Prvky akné na koži predstavujú veľké množstvo uzavretých a otvorených komedónov, akné (10-20 papulov) so známkami zápalu. Prognóza liečby v tomto štádiu je dlhá (6-8 týždňov), ale priaznivá.
 • 3 fázy. Ťažká forma akné. Rovnaké príznaky ako v druhom štádiu sú zaznamenané, ale množstvo zápalových prvkov na koži sa zvyšuje na 20-40. Je potrebná špeciálna liečba.
 • 4. etapa. Extrémne ťažká forma akné. Je charakterizovaný veľkým počtom papuliek, pustúl, uzlov (viac ako 40 prvkov). Vyžaduje si vážne špecializované ošetrenie.

Liečba akné

Hlavné úlohy

 • Prevencia vzniku nových komedónov. Zahŕňa riadnu starostlivosť o problémovú pokožku a opatrenia na celkové zlepšenie organizmu.
 • Odstránenie existujúcich komedónov. Vykonáva sa s pomocou komedolytických liečiv a komédiov v domácnostiach alebo v kozmetických salónoch.
 • Zníženie sekrécie kožného mazu. Dosiahnutie významného klinického účinku je možné pri znížení sekrécie o 30% alebo viac. Použité liečivá sú skupina retinoidov, hormónov - estrogénov, antiandrogénov.
 • Odstránenie zápalového procesu a zabránenie jeho šírenia. Dosiahne sa aplikáciou antibakteriálnych liečiv externe a perorálne.
 • Zníženie kozmetických porúch jaziev. Vyrába sa metódou dermabrázie, laserovej terapie, kryoterapie.

Komplexná terapia

 • Absolvovanie priebehu procedúr v kozmetiku a aktívna domáca starostlivosť s odporúčanými liekmi.
 • Kombinovaná vonkajšia liečba s liekmi so systémovými účinkami (ktoré majú vplyv na celý organizmus).
 • Použitie liekov, ktoré ovplyvňujú celý reťazec mechanizmu vývoja akné (hypersekrécia kožného mazu, zvýšená keratinizácia vlasových folikulov, reprodukcia mikróbov, zápal).
 • Prítomnosť chronických procesov v tele (gynekologické, endokrinné, gastrointestinálne ochorenia, ohniská chronickej infekcie) môže interferovať s liečbou akné a znížiť jej účinnosť. Preto by sa paralelne s liečbou akné malo liečiť súbežná patológia.

Pri liečbe akné sa v súčasnosti používa veľké množstvo externých liekov.

Lieky na vonkajšiu činnosť pri liečbe akné

Benzoylperoxid má silný keratolytický a bieliaci účinok, vďaka ktorému sa viac ako 20 rokov používa v dermatológii na liečbu ichtyózy a pigmentácie kože. Jeho vlastnosť "rozpúšťania" keratinizovaných tkanív a výrazný antibakteriálny účinok umožňuje použitie benzoylperoxidu a na liečbu mierneho až stredne závažného akné. Kombinácia benzoylperoxidu s antibiotikami, azolovými zlúčeninami, sirnými prípravkami v kombinovaných prípravkoch významne zvyšuje účinnosť jeho použitia.

Kyselina azelaínová má výrazný protidrogový, antibakteriálny a protizápalový účinok, ale neovplyvňuje produkciu kožného mazu.

tretinoín je syntetický retinoid, analóg vitamínu A. Používa sa pri liečbe akné externe s neúčinnosťou alebo individuálnou intoleranciou benzoylperoxidu. Eliminuje dostupné komedony a zabraňuje vzniku nových kvôli normalizácii procesov keratinizácie epitelu a zníženiu sekrécie mazu.

Benzoylperoxid, kyselina azelaínová a tretinoín sú lieky prvej línie pri liečbe akné. Sú účinné pre dlhodobé používanie (od 3 mesiacov alebo viac). Niekedy ich použitie spôsobuje podráždenie kože, ktoré sa zvyčajne eliminuje znížením frekvencie aplikácie na kožu alebo znížením koncentrácie. Pri liečbe akné s týmito liekmi je neprijateľné súčasné použitie dvoch alebo viacerých činidiel, ako aj zmeny teploty a aktívneho slnečného žiarenia.

Antibiotiká na vonkajšie použitie. Na vonkajšie používanie antibiotík na liečbu akné sa používa v prípadoch, keď nie je účinok liečby liečivami prvej línie alebo kombinovanou terapiou pri liečbe komplikovaných foriem ochorenia. Medzi nevýhody liečby akné s antibiotikami patrí vývoj účinku habituácie a necitlivosti propiónových baktérií.

erytromycín sa považuje za jedno z najefektívnejších antibiotík proti akné. Vysoká antibakteriálna a protizápalová aktivita erytromycínu je ešte výraznejšia v kombinácii so zinkom. Zinok zase znižuje vylučovanie mazových žliaz a uvoľňuje póry, čo uľahčuje lokálny účinok erytromycínu.

klindamycín nespôsobuje návyk kožnej mikroflóry a je vysoko účinná proti propionibaktériám a stafylokokom.

Systémové antibiotiká Podávajú sa vnútorne v kombinácii s lokálnou liečbou so stredným stupňom akné. Z antibiotík tetracyklínu sa často používa minocyklín alebo doxycyklín kvôli ich vysokej antimikrobiálnej aktivite, rýchlej absorpcii a intenzívnej akumulácii v mazových žľazách. Menej často sa pri liečbe akné používajú prípravky clindamycínu, erytromycínu a sulfanilamidu.

Liečba akné systémovými antibiotikami naznačuje ich dlhý (aspoň mesiac) príjem. Počas tohto obdobia sa môže vyvinúť črevnej dysbiózu a vagínu, udržateľný návykové kožné mikroflóru. Iné komplikácie antibiotík sú ulcerózna lézie pažeráka, žalúdočný vred, zmäkčením nechtovú platničku (onycholýza), výskyt hyperpigmentácia kože a nechtov, a tak ďalej. D.

Je potrebné vziať do úvahy interakciu medzi antibiotikami a inými liekmi tak, aby sa ich účinok neprekrýval. Ak antibiotická liečba nie je vyjadrená alebo má dlhodobý účinok, mala by zvážiť zmenu lieku alebo predpisovanie retinoidov.

Antiandrogény. Pri liečbe akné u žien je možná kombinácia externej liečby a príjmu hormonálnej antikoncepcie obsahujúcej antiandrogény alebo estrogénny profil. Ťažké formy akné vyžadujú kombinovanú (vonkajšiu a všeobecnú) liečbu.

Nedostatok klinického účinku liečby po dobu dlhšiu ako 3 mesiace, je jeden z údajov pre Izotretinoín, syntetický analóg vitamínu A. Výhodou tohto prípravku je jeho účinky na všetky mechanizmy akné (zvýšenou sekréciou kožného mazu, folikulárna hyperkeratóza, rozmnožovanie mikroorganizmov, zápal). Priebeh liečby izotretinoínom je od 4 mesiacov do roka.

Hardvérové ​​metódy liečby akné odkazujú na ďalšie a sú uplatniteľné iba vo fáze komedónov. Medzi ne patrí masáž a čistenie tváre, povrchová kryoterapia, laserová terapia, darsonvalization atď.

Chirurgické postupy nemajú široké použitie pri liečbe akné, pretože vedie k tvorbe hrubých jaziev. Pri liečbe abscesových foriem akné môžu byť purulentné ohniská oddelené prípravkami kortikosteroidov.

Zo skúseností so zložitou liečbou akné

Ako ukazuje prax, najlepším výsledkom je komplexný prístup k liečbe akné. Ako už bolo uvedené, že problém akné sú navrhnuté tak, aby v spolupráci lekárov mnohých špecialít, pozorované u pacientov s akné musel prejsť komplexné vyšetrenie dermatológom, gastroenterológ, endokrinológ, gynekológovi. metódy pre výber a trvanie liečby bola stanovená závažnosť akné a závažnosti toku, s ohľadom na individuálne charakteristiky.

Priemerný priebeh liečby akné bol 7-8 mesiacov. V prvej fáze sa súčasťou vonkajšie gél pre ošetrenie povrchu azelovej kyselinu a metronidazol, doxycyklín a príjem. Okrem toho boli predpísané kryoasáž a darsonvalizácia. O mesiac neskôr sa uskutočnil chemický peeling s ovocnými kyselinami v postupne sa zvyšujúcich dávkach. Vykonávali v paralelnom nápravu porušenia v systéme žliaz s vnútornou sekréciou, reprodukčné a tráviacich. O mesiac neskôr, priebežné posúdenie účinnosti liečby akné vykazoval stabilný trend pre zlepšenie: vymiznutie pustulárnu vyrážky bola zaznamenaná v 89%, zníženie počtu komedónov - v 71,2% pacientov, zníženie kožného mazu proces. V budúcnosti došlo k pretrvávajúcemu odpusteniu.

Prognózovanie liečby akné

Pri predpovedaní dlhodobých výsledkov akné je potrebné zvážiť nasledujúce body:

 • Akné je chronické ochorenie neriešiteľné, t. K. Genetická predispozícia alebo aktivačné udalosti môžu spôsobiť novú zhoršenie, a to aj v prípade, že choroba nie je obnovená počas niekoľkých rokov. Avšak s vedomím, príčinu, provokujúce novú vlnu akné, môže byť jasne monitorovať a rýchlo odstrániť zhoršenie akné, zabrániť rozvoju hrubých zmien jazvy kože (po akné) a ku vzniku stabilných kozmetických chýb.
 • Ak už došlo k ochoreniu, zmeny v koži sú nezvratné a človek nedokáže dosiahnuť svoj predchádzajúci ideálny stav.
 • Úplný priebeh liečby akné je dlhý proces, ktorý trvá od 4 mesiacov alebo viac.
 • Liečba akné sa môže vyskytnúť pri exacerbácii procesu, najmä v prvých mesiacoch, keď sa potláčajú mechanizmy vzniku ochorenia.
 • Je potrebné vykonať úplný priebeh liečby akné bez prerušenia, aj keď došlo k výraznému zlepšeniu. Neošetrené akné sa môže kedykoľvek vyhlásiť za nové zhoršenie.

Napriek skutočnosti, že akné je dospelá choroba, ktorá vás sprevádza počas vášho života, nezúfajte. Moderný výber techník a prípravkov na vonkajšiu a systémovú aplikáciu umožňuje výrazne uľahčiť priebeh akné, včas zabrániť jeho exacerbácii, vyhnúť sa závažným komplikáciám a deštruktívnym zmenám v koži. Dnes sa liečba akné vykonáva vo všetkých fázach vývoja ochorenia, čo umožňuje dosiahnuť dobré kozmetické výsledky a dlhodobú remisiu.

Komplexná liečba akné na tvári u dospelých po 30 rokoch

Zápaly na dermis tváre u dospievajúcich sú bežným výskytom, ktorý si vyžaduje integrovaný prístup a terapiu. Ale akné na tvári trpí, podľa vedcov, u jedného z piatich dospelých vo veku 30 až 50 rokov. A to je vážny dôvod na premýšľanie o prítomnosti problémov v tele a príčinách ich výskytu.

Akné na tvári dospelých - dôvody

Lekári identifikujú nasledujúce príčiny akné u žien a mužov vo veku od 30 do 40 rokov:

 • gynekologické ochorenia: poruchy v práci vaječníkov, myóm atď.;
 • hormonálne zlyhanie - zvýšená produkcia mužských hormónov;
 • ochorenia štítnej žľazy, nadobličiek atď.
 • choroby tráviaceho traktu.

Ak chcete zistiť príčiny akné u žien, ktoré dosiahli vek 30 rokov, bude vyžadovať konzultácie nielen dermatológ, ale aj gynekológ, endokrinológ v spojení s prieskumom a mnoho testov.

U mužov sa po 30 rokoch môže objaviť aj akné na tvári. Lekári spájajú príčiny akné s genetickou predispozíciou s abnormalitami zažívacieho traktu s nerešpektovaním hygienických pravidiel.

Príčiny akné u žien a mužov vo veku 40 až 50 rokov

Lekári identifikujú hlavné dôvody:

 • nervové šoky, stres, nedostatok spánku, únava - hlavné príčiny vzniku akné u mužov aj žien;
 • zmena hormonálneho pozadia - porušenie menštruačného cyklu, menopauza, príjem antikoncepčných prostriedkov atď.
 • nesprávne vybraná alebo nekvalitná kozmetika, ktorá zahŕňa komodogénne zložky, izopropylalkohol myristalu a ďalšie, ktoré spôsobujú výskyt akné a akné na pokožke tváre;
 • liečebné prípravky obsahujúce anabolické steroidy a testosterón v ich zložení majú vedľajší účinok na dermis tváre u dospelých vo forme akné a akné;
 • infekčné parazity - subkutánne roztoče, ktoré sa živia produktmi sekrécie mazových žliaz. Po ich smrti spôsobujú produkty rozpadu silné podráždenie pokožky tváre, akné a akné.

Liečba zápalu tváre u dospelých po dosiahnutí veku 30 rokov

Lekári odporúčajú premývanie studenou vodou ráno a čistenie dermy pred spaním pomocou špeciálnych liekových roztokov, ktoré v ich zložení obsahujú gáfor a salicylovú kyselinu, levomitsitínový alkohol. Tieto riešenia pomôžu v boji proti akné rýchlo a bezbolestne.

Tiež na farmaceutickom trhu je obrovské množstvo účinných liekov proti akné: Skinoren, Differin, Tretinoin atď., Ktoré môžete použiť na odstránenie ochorenia.

Skvelí pomocníci v boji proti akné sa stanú ľudovými receptami. Napríklad každodenne utrite kožu tváre lalôčkami citrónu, grapefruitovej šťavy s 3 kvapkami kafrového alkoholu. Tieto utierky odstránia nadbytočné mazové žľazy a čistia pokožku, čím zabránia vzniku akné. Pamätať! Hlavná vec je koordinovať liečbu s lekárom.

Liečba akné u dospelých po 35 rokoch veku

Akné a akné po 35 rokoch spôsobujú veľa ľudí problémov v tomto veku. Faktom je, že mnohé farmaceutické produkty nie sú vždy vhodné na liečbu dospelých pleti. Výber lieku, ktorý je vhodný pre vašu dermis, niekedy musíte hľadať metódu testovania, ktorá nie je vždy efektívna a rýchla.

Ženy, ktoré dosiahli vek 35 rokov, lekári odporúčajú v boji proti akné používať kozmetické výrobky obsahujúce retinol. Retinol účinne vyhladí póry dermy a očistí ich.

Vyhnite sa výskytu jaziev a jaziev po akné pomôže fondom obsahujúcim kyselinu glykolovú a salicylovú v ich zložení.

Akútna kauterizácia pupienok je indikovaná na prípravky obsahujúce benzoyl. S malým množstvom zápalu môžete spáliť jódom.

Lekári odporúčajú Cetaphil a Aquanil na čistenie dospelých dermis. Pamätať! Nepoužívajte gély a kroviny, ktoré majú abrazívny účinok, pretože pri ich používaní môžete vyvolať silný zápalový proces a pokožka bude pokrytá akné a akné.

Zbaviť sa pupienkov v tomto veku môže byť pomocou hardvérovej liečby, napríklad pomocou laseru, ktorého liečebný účinok je zameraný na čistenie a ničenie mikróbov. Laserová terapia je veľmi drahá a nemali by ste začať s ňou liečiť akné.

Liečba akné na tvári u dospelých po dosiahnutí veku 40 rokov

Akné a pupienky zmiznú, ak využijete ľudové recepty, ktoré boli testované už desiatky rokov.

recepty:

 • Káva a med. Potrebujete mletú kávu a prírodný med. Všetky zložky v rovnakom pomere sa musia dôkladne premiešať a aplikovať na tvár a potom masírovať v kruhových pohyboch počas štvrtej hodiny. Po uplynutí nastavenej doby sa má zmes medu a kávy odstrániť pomocou teplej vody. Na vykonávanie masáže kávy s medom je denne a už po niektorých procedúrach akné a škvŕn zmizne;
 • Džús z listov plantain spolu s šťavou z petržlenu pomôže zbaviť sa akné. Budete musieť stlačiť šťavu z plantejnovej a petržlenovej vňať a odhodiť tri kvapky citrónovej šťavy. Ďalej utrite tvár s liečivým džúsom trikrát počas dňa a akné zmizne;
 • Tinktura nechtíka je najlepším regeneračným činidlom v prípade akné. Tinktúra sa môže zakúpiť v akejkoľvek lekárni a za prijateľnú cenu. Vykonajte každodenné čistenie dermis s nechtíkom a akné sa už nebude zobrazovať.
 • Aloe listy sú najlepším prostriedkom pri liečbe podráždenia tváre. Potrebujete listy liečebne, aby ste dôkladne umyli a vložili do chladničky na týždeň. Po uplynutí nastaveného času sa preukáže, že listy prechádzajú cez mlyn alebo mlynček na mäso, a výsledná zmes kaše sa aplikuje na problémovú pokožku tváre po dobu štvrtiny;
 • Tinktura pelyne pomôže vyrovnať sa s vyrážkami na tvári. Potrebujete 2 lyžice nakrájanej suché trávy na varenie pohára strmého varu a trvajte jednu hodinu. Otrite zapálenú pokožku trikrát počas dňa. Kurz terapie - 7 dní, kým symptómy úplne nezmiznú.

Prevencia zápalov kože súvisiacich s vekom na tvári

Dodržiavanie základných pravidiel vylučuje riziko akné u dospelých:

 • Chráňte sa pred stresom a nervovými šokmi.
 • rovnováha stravy - čo najviac eliminovať sladké potraviny, zamerať sa na čerstvú zeleninu a ovocie:
 • identifikovať a eliminovať príčiny choroby;
 • Nezanedbávajte pravidlá osobnej hygieny;
 • používajte kozmetické prípravky na tvár podľa veku a typu pokožky.

Pri prvých príznakoch ochorenia identifikujte a odstráňte príčinu ochorenia, vykonajte komplexnú liečbu a uistite sa, že pod vedením špecialistu.

Zdravá pokožka tváre bez akné je indikátorom správneho fungovania celého tela.

Akné na ošetrenie tváre doma

✓ Článok kontrolovaný lekárom

Akné nie je nebezpečným ochorením, ale dáva ľuďom veľa problémov. Okrem bolestivých pocitov sú to aj psychologické komplexy vzhľadu, pretože tvár pokrytá úhormi je ťažké nazvať atraktívnym. Aby ste sa zbavili problému, nie je potrebné navštíviť kozmetologické centrum alebo salón, môžete sa s ním zaobchádzať doma.

Prečo existuje akné

Pred začatím liečby je potrebné zistiť príčinu akné, inak bude účinok dočasný.

Schéma kožných vyrážok

Akné je výsledkom zápalu mazových žliaz v dôsledku upchávania potrubia. Kožný tuk bez vonkajšieho výstupu stagnuje a rozkladá, čím vytvára optimálne prostredie pre vývoj mikroorganizmov. Vytvorené pustuly môžu byť jednoduché alebo pokrývajú tvár vyrážkou v závislosti od stupňa zápalu. Často zápalové uzliny rastú, sú veľmi husté a bolestivé, zanechávajú za sebou viditeľné jazvy na celý život.

Jazvy po akné

Zachytenie mazových kanálov môže byť vyvolané rôznymi príčinami:

 • vonkajšie upchávanie pórov (nadmerné nasýtenie kozmetiky, používanie neštandardných liekov, slabá starostlivosť o tvár tváre);
 • hormonálne zmeny počas puberty, tehotenstva alebo menštruácie;
 • ochorenia vnútorných orgánov;
 • dedičnosť;
 • poruchy nervového systému.

Príčiny akné sú rôzne

Väčšina z vyššie uvedených faktorov, väčšinou nemožno určiť, takže tento problém je nutné ísť na recepcii do dermatológ, a potom odovzdať potrebné diagnostické opatrenia. V normálnych prípadoch sa jedná o všeobecnej a biochemické vyšetrenie krvi, určenie hormonálny stav (prenajať i krv), parazitné výskumu, konzultačné endokrinológ, gynekológa (Ženy), urológa (muži). A môže byť potrebné vzorku stolice skontrolovať funkčnosť celého tráviaceho traktu. To všetko pomôže lekárovi vybrať správnu liečbu a odstrániť problém.

Dermatológ predpíše testy na liečbu akné a ich príčiny

Súčasne môžete začať liečiť akné pomocou dlhých overených, účinných ľudových receptov.

Liečba akné

Ako liečiť akné

Doma, pleťové vody, masky, pleťové vody, bylinné výťažky, obklady sa používajú na liečbu akné. Pred aplikáciou prostriedku sa pokožka tváre veľmi starostlivo vyčistí, inak sa póry utesnia.

Povinné čistenie pleti pred aplikáciou liekov

Je tiež veľmi dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • umyte tvár nie viac ako dvakrát denne, mydlo je lepšie nahradené génom pre mastnú alebo problémovú pokožku. Nepoužívajte horúcu alebo príliš studenú vodu na umývanie, je lepšie, ak je jej teplota v rozmedzí 18-25 stupňov. Tiež pri umývaní nie je možné ťažko vyčistiť pokožku;

Umytie penou alebo gélom dvakrát denne

Nemôžete vytláčať vyrážky

Silná vrstva prášku upcháva póry

Odmietanie sladké a tučné

Suroviny na liečbu je lepšie kúpiť v lekárni

Prostriedky na vnútorné použitie

 1. Infúzia žihľavy. Vezmite čerstvé listy žihľavy, dioecious, sú dôkladne umývanie pod tečúcou vodou, drvené. 2 polievkové lyžice hmoty nalejte dve šálky vriacej vody a trvá asi dve hodiny. Pred jedlom vypite polovicu pohára najmenej 4 krát denne. Infúzia varenia je potrebná každý deň, zatiaľ čo jej účinnosť sa znižuje.

Infúzia koreňov púpavy

Odporúča sa tiež vypiť citróna a mrkvovej šťavy, riedené mlieko v pivovarských kvasníc (povinné ráno na lačný žalúdok), odvar z kôprom a petržlenovou vňaťou.

Vonkajšie prostriedky

 1. Pleťová voda. Malá hrsť sušených nechtíkových kvetov sa naleje do 300 ml vriacej vody a trvá 1,5-2 hodiny. Potom sa infúzia filtrovala, zahriala na 40 stupňov, navlhčila sa ľanovou utierkou a mierne vyčnievala na tvár. Niekoľkokrát sa mení, keď sa utierka ochladí. Namiesto nechty, môžete použiť harmanček, šalvia, praslička, ľubovník bodkovaný a plantain.

Aplikácia masky z aloe

Zelná kyslá kapusta z akné

Maska na tvár so škoricou a medom

Rozdrvená cibuľka na akné masku

Maska s medom a aspirínom

Ovsená maska ​​na tvár

Dobrý účinok dáva pokožke trieť petržlenovou šťavou, riedené na polovicu vodou, šťavou z aloe, čerstvým džúsom a odvarom vápnika.

Juice z petržlenovej vône s aloe

Ráno si môžete vymazať umývaním tváre pomocou kociek ľadu. Na tento účel sa zmrazené kmene liečivých bylín alebo ihiel zamrazia vo forme, infúziou žalúdka alebo bokom.

Stieranie tváre ľadom

Na liečbu akné je vhodný čajový olej, ktorý je charakterizovaný antiseptickými vlastnosťami. Aplikujte ju trikrát denne na postihnuté oblasti, až kým nezmizne akné.

Esenciálny olej z čaju z akné

Masky nesmú používať viac ako 2-krát za týždeň, pričom ich udržiavať na tvári viac ako je požadovaný čas, je nemožné. Gadgety a ružky sa vykonávajú denne za predpokladu, že ich súčasti nespôsobujú alergie. S integrovaným prístupom k liečbe sa môžete úplne zbaviť akné počas 2-3 mesiacov a zabudnúť na tento problém navždy.