Hlavná

Ateróm

Lipómy: príčiny vzhľadu, metódy odstránenia

Lipóm alebo lipidový lipoblastóm je benígna jednoduchá alebo viacnásobná pohyblivá nádorovitá forma mäkkej konzistencie pozostávajúca z hromadenia tukového tkaniva. Prítomnosť viacerých adipocytov sa nazýva lipomatóza. Ich vzhľad a veľkosť (od 0,5 - 2 cm do obrovskej veľkosti) nezávisí od telesnej hmotnosti. Nereagujú na lipolytické enzýmy. Preto odpoveď na otázku "je možné liečiť lipóm bez operácie" je iba negatívna.

Mechanizmy a príčiny

Lipoblastómy sa môžu vyvinúť v akomkoľvek veku, ale zvyčajne od 30 do 60 rokov. Nevyskytli sa žiadne významné rozdiely vo výskyte u mužov a žien. Lipomatóza, v závislosti od rozšírenia na tele, môže mať spoločnú alebo regionálnu (miestnu) povahu. V závislosti od formy tukových nodulárnych, difúznych alebo difúznych nodulárnych. V súlade s vnútornou (histologickou) štruktúrou sú tieto formácie klasifikované do:

 • Klasická, pozostávajúca iba z tukového tkaniva;
 • sochetannye - Lipóm, kompozícia, ktorá, okrem tukov, sú spojivového tkaniva (fibrolipoma) svalové vlákna (miolipoma), nádoby (angiolipoma), hematopoetické bunky (mielolipoma) alebo mukóznej tkanivo (miksolipoma).

Nádory spravidla majú nodulárnu formu (kvôli štruktúre laloka) a sú obklopené tenkou stenou spojivového tkaniva. Oveľa menej často, tento chýba a nádor bez jasnej hranice sa mení na normálne mastné tkanivo (difúzny lipóm).

Mieloblastomy nachádza v podkoží, ale vo vzácnych prípadoch, môžu byť vytvorené vo svaloch, mliečnej žľazy, pozdĺž nervového kmeňa v mozgových blán a vo vnútorných orgánoch - v omentum, retroperitonea panvy, pečeň, perirenálne tukového tkaniva, nadobličiek, v mediastína, v pľúcach, v pravom srdci srdca. Histologické na rozdiel od Wen normálnej tukového tkaniva sa tiež skladá z rôznych veľkostí a lalôčikov adipocytov samotných - môžu byť veľmi malé, alebo naopak, na obr.

Ako pravdepodobné, berú sa do úvahy dva základné mechanizmy tvorby pery:

 1. Akumulácia sekrécie v rozšírených žľazách kvôli výslednej obštrukcii jeho odtoku.
 2. Proliferácia nádorov viacerých buniek z jednej "matky".

Príčiny lipómu, najmä vývoj lipomatózy, nie sú presne stanovené. S najväčšou pravdepodobnosťou sa môžu líšiť. Existuje niekoľko teórií tvorby Wenu. Najdôležitejšie sú:

 1. Zničenie na trubku z mazových žliaz alebo zatvorením jazvu vyplývajúce z miestnej mechanickej, tepelnej alebo chemické trauma, zlé mechanické odstránenie prvkov akné, zápalu, nedostatočnej hygieny starostlivosť o pleť. Dôvodom môže byť násobenie v vlasového folikulu roztoče Demodex, čím sa vytvorí furunkul, zablokovanie mazových žliaz kanála sa súčasným sekrécia prebytočných produktov. Táto teória len čiastočne vysvetľuje tvorbu jednotlivých entit, nie lipomatózy.
 2. Lokálne poruchy autonómnych reverzných mechanizmov regulujúcich metabolizmus tukov, čo vedie k lipomatózii. Význam tohto konceptu je syntéza špeciálnych mediátorov v tukových bunkách určitých tkanív.
  Sprostredkovatelia na miestnej úrovni spomaľujú procesy premeny glukózy, triglyceridov a cholesterolu na tuky. Zvyšovanie tukových tkanív vedie tak k zníženiu tvorby tuku v ňom a naopak.
  Rozpad takýchto mechanizmov na lokálnej úrovni vedie k porušeniu metabolizmu tukov a defektu lipolytických procesov s miestnou tvorbou uzlov. Predpokladá sa, že to môže byť spôsobené silným stresom vedúcim k neurogénnej obezite, všeobecnej hypotermii, akútnym infekčným chorobám atď.

Spory zostávajú o vývoji lipomatózy v dôsledku:

 • rodinné autosomálne dominantné dedičstvo;
 • choroby pečene a pankreasu, prítomnosť malígnych novotvarov v horných dýchacích cestách;
 • zníženie funkcie hypofýzy alebo štítnej žľazy;
 • alkoholizmus.

Navyše sú opísané početné syndrómy spojené s určitým charakteristickým vývojom adipocytov v rôznych častiach tela:

 1. Cervikálna viacnásobná symetrická lipomatóza alebo Madelungov syndróm. Je to tvorba viacnásobného, ​​prevažne symetrického, veľkého počtu adipocytov v okcipitálnej oblasti pozdĺž predných a bočných povrchov krku, niekedy na končatinách a kmeňoch.
  Čo je pre tento typ lipómu nebezpečné? Postupne sa zvyšuje, môže obmedziť pohyb v oblasti krčka maternice, stláčať nervové kmeň, žilové cievy, hltan, hrtan. To vedie k vzniku bolesti, dýchavičnosti alebo prehĺtania, bolesti hlavy, epileptických záchvatov, porúch srdcového rytmu a záchvatov bolesti srdca. Pomalý vývoj lipomatózy možno nahradiť rýchlym nárastom formácií. S týmto syndrómom je nevyhnutné chirurgické odstránenie lipómu.
 2. Gramov syndróm je jednou z variant ochorení opísaných vyššie. Je charakterizovaná kombináciou pokročilých všeobecného obezity s prevažujúcou difúznou ukladanie tuku v oblasti kolien, Holičské artrózy kolena, v rozpore keratinizácie epitelu (keratoderma) a hypertenzia.
 3. Symetrická viacnásobná lipochromóza Roscha-Lery - symetrické a viacnásobné tukové tkanivo lokalizované v podkožnom tkanive ramenného pletenca, brucha, bedrovej oblasti, bedrovej oblasti.
 4. Hypertenzná subkutánna lipogranulomatóza Gotthorn - vyskytuje sa u žien s nadmernou telesnou hmotnosťou v kombinácii s hypertenzívnym ochorením. V oblasti stehien a holení sa objavujú husté uzliny, ktoré sa môžu rýchlo zvýšiť a sú sprevádzané centrálnym zmäkčovaním a rozpadom.
 5. Syndróm Derkuma, ktorého charakteristickým znakom je tvorba tukových novotvarov, často symetrická, vykazujúcu nezávislú bolesť. Bolesť môže byť tiež spôsobená jednoduchým dotykom alebo malým tlakom. Niekedy sa bolestivosť vyskytuje aj v oblastiach, ktoré nie sú spojené s rastom tukových tkanív. Choroba je kombinovaná so svrbením kože, depresívnym a astenickým stavom, adynamiou. Liečba lipómu s týmto syndrómom je možná iba symptomatická, pretože v prípade chirurgického odstránenia je schopná recidívy a tvorby nových formácií na iných častiach tela.
 6. Lipomatóza Wernei-Potena - prítomnosť veľkých vápnikov v nadkľúčových oblastiach.

Predpokladá sa (ale nie je dokázané), že základom syndrómovej lipomatózy je genetická predispozícia.

Ako vyzerá lipóm?

Indikácie a metódy odstraňovania

Musím odstrániť lipóm? Je to potrebné v nasledujúcich prípadoch:

 • umiestnenie širokého rozchodu v kontaktných oblastiach pohyblivých povrchov kože, čo vedie k ich trvalému traumu;
 • obmedzenie pohybu, keď je nádor umiestnený v oblasti kĺbov;
 • stláčanie žilových ciev a zhoršenie odtoku krvi;
 • umiestnenie v oblasti nervových stolov alebo plexusov, ktoré môžu spôsobiť bolesť;
 • tvorba lipoblastómu v oblasti vnútorných orgánov s porušením funkcie týchto orgánov;
 • hnojenie wen v dôsledku jeho zranenia a infekcie.

Vo väčšine prípadov lipoblastóm nespôsobuje žiadne poruchy v tele alebo bolestivosť. Nie sú nebezpečné, pokiaľ ide o transformáciu na malígny novotvar.

V podstate, mastenec jedná o kozmetický problém, a to najmä v prípadoch, keď sú viacnásobné a sú umiestnené na hlave alebo na otvorených častiach tela - na čele, očné viečka, za uchom a na ušnom laloku, na rukách, na krku, V týchto zónach sa zvyčajne vykonáva laserové ablácia lipomy pomocou (väčšinou) laser druhy oxidu uhličitého.

Prevádzka touto technikou sa vykonáva pod miestnou anestézou a je čo najjemnejšia. Hemostatický (koagulačný krv) účinok lúčov poskytuje operačnej oblasti dobrý vizuálny prístup a ich baktericídny účinok umožňuje zabrániť infekcii a hojeniu rany. Okrem toho odstránenie lipómu laserom podporuje rýchle hojenie rany s malou alebo žiadnou tvorbou jaziev. Táto metóda je však aplikovateľná predovšetkým na vetráky do 3,5-5 cm. Nevýhodou je úplná deštrukcia novotvaru, čo vylučuje možnosť jeho histologického vyšetrenia.

Odstránenie lipomu laserom

Alternatívou je odstránenie lipómu rádiovými vlnami, čo má všetky výhody laserovej metódy. Rádiové vlnové elektromagnetické žiarenie v režimoch "rezania" a "koagulácie" umožňuje bez krvných a bez komplikácií nielen odstrániť tuk, ale aj zachovať tkanivo na vykonanie histologickej analýzy.

Odstránenie lipomu je povinné s kapsulou. V opačnom prípade sa opakuje. Predtým tieto operácie boli vykonávané za použitia skalpelu rezom kože a "lúpanie" lipoblastoma spolu s kapslí. Táto metóda je celkom traumatická a vedie k vzniku výraznej jazvy. Preto sa používa hlavne vo veľkej veľkosti nádorov, ako aj ich lokalizácia na hlave, v mliečnej žľaze a v ťažkých oblastiach (podpazušné oblasti, krk, triesla).

Operácia na odstránenie lipómu

Existujú aj také metódy, ako je endoskopická deštrukcia wenu s následným odsávaním (odsávanie) spolu s kapsulou, liposukcia cez rez - vo veľkých rozmeroch difúznej formácie bez kapsuly. V prítomnosti kapsuly po aspirácii tukového tkaniva sa uskutoční následná excízia. Avšak tieto metódy, rovnako ako metóda odstraňovania lasera, vylučujú možnosť následného histologického vyšetrenia odstráneného materiálu.

Časopisy sekcií

Wen alebo lipóm? sa týka typu benígnych nádorov, ktoré sú tvorené z tukového tkaniva, preniknuté zväzkami vlákien spojivového tkaniva. Vzdelávanie má tendenciu narastať, narastá do hlbších tkanív, až do periostu. Existuje množstvo teoretických hypotéz, že lipóm môže degenerovať do malígneho nádoru, ale praktické potvrdenie jeho názoru nie je. Liposarkóm je malígny nádor založený na tukovom tkanive, ktorý pochádza predovšetkým z predchádzajúceho vývoja vo forme lipómu.

Jednou z odrôd lipómu je takzvaný difúzny lipóm - štruktúra slabín pozostávajúca z mnohých malých lipových stromov, ktoré sú schopné obrovského rastu a menia kontúry oblasti v mieste lokality.

Príčiny vývoja lymeómu a jeho klasifikácia

Tendencia vývoja lipómu nemá vždy dedičný typ. Je pravda, že niektoré genetické ochorenia, ako napríklad familiárna viacnásobná lipomatóza, môžu stimulovať vývoj lymfatického systému.

Praktické chirurgické zákroky známe prípady, kde malé tupé poranenia spôsobili rast post-traumatického lipómu. Napriek tomu zostáva vzťah medzi traumou a vývojom vzdelávania dosť kontroverzný. Jedna teória naznačuje, že trauma spúšťa tvorbu mastnej hernie v tkanivách, vytvárajúc takzvané pseudolipómy. Okrem toho sa navrhlo, že traumatizmus spôsobuje uvoľňovanie cytokínov, ktoré iniciujú diferenciáciu a dozrievanie preadipocytov, prekurzorov lipomálnych buniek.

Existuje definitívna klasifikácia lipových stromov v závislosti od štrukturálnych charakteristík formácie a lokalizácie ich lokalizácie.

 • Adenolipomy sú spojené s ich vývojom s exokrinnými potnými žľazami.
 • Angiolipoleyomiomy sú reprezentované jedinými asymptomatickými nodulami, histologicky charakterizovanými dobre definovanými subkutánnymi formáciami pozostávajúcimi z buniek hladkého svalstva krvných ciev, spojivového tkaniva a tuku.
 • angiolipoma - bolestivé subkutánne uzliny, ktoré majú všetky ostatné znaky typického lipómu.
 • Lipómy vnútorného sluchového kanála.
 • Chrupavkové lipómy - hlboko zakorenené, žlté nádory, ktoré sa často objavujú na nohách žien.
 • Lipómy rohovky je zriedkavým vrodeným stavom mozgu, ktorý sa niekedy prejavuje určitými príznakmi. Nádor sa vyvíja v corpus callosum, ktorý sa nachádza v subkortexte mozgu.
 • hibernómu - Lipóm z hnedého tuku.
 • Subkutánne lipómy majú inú štruktúru, najčastejšie sa vyskytujú u žien v hlave a krku, trupu, horných a dolných končatinách.
 • Nervové fibrolómy sú zastúpené zhlukom vláknitého tukového tkaniva pozdĺž nervového trupu, čo často vedie k stlačeniu nervov.
 • Pleomorfné lipómy, ako aj povrchné, sa často vyskytujú väčšinou na chrbte a krku starších mužov, charakterizované tvorbou obrovských buniek s prekrývajúcimi sa jadrami.
 • Povrchové hypodermické lipómy - najbežnejší typ lipómu, ktorý je spravidla umiestnený bezprostredne pod vrstvou kože. Väčšina nádorov sa rozvíja v oblasti bokov a predlaktia, aj keď sa nachádzajú v akejkoľvek oblasti s hromadením tukových látok.

Ako nebezpečný je lipóm na hlave, krku a mliečnej žľaze?

Povrchové lipómy sú zvyčajne absolútne bezpečné, s výnimkou difúzneho typu, ktorého hmotnosť môže vyvolať kompresný účinok na okolité nervy a krvné cievy a tiež sa javí ako neatraktívna vo forme kozmetickej defekty. Vnútorné lipómy, v závislosti od umiestnenia ich lokalizácie, musia byť striktne diferencované a chirurgicky odstránené, pretože v 90% prípadov komplikácie vo forme kompresie životne dôležitých tkanív. Ďalšie podrobnosti nájdete v časti "Komplikácie".

Symptómy typické pre rôzne typy tukového tkaniva a metódy diagnostiky

Vnútorné lipómy v prvých štádiách ich vývoja sú asymptomatické až do ovplyvnenia kompresného účinku na tkanivá. Vzdelávanie nemá žiadne toxické účinky.

Subkutánny lipóm je spravidla ľahko určený samotným pacientom. Tieto sú mäkké na dotyk, bezbolestné a ľahko mobilné. Rast nádoru sa pozoruje pomaly, častejšie v oblastiach s tenkými vrstvami tukového tkaniva, to znamená v hornej časti chrbta v ramennom plete, na vonkajších plochách bokov a ramien. Lipómy v štruktúre mliečnych žliaz majú zvyčajne väčšiu veľkosť, čo spôsobuje nepríjemný kozmetický účinok. Pri väčšine podkožných vápnikov nie sú potrebné žiadne štúdie obrázkov.

Vnútorné lipómy v gastrointestinálnom trakte možno pozorovať na kontrastných rádiografických fotografiách.

Z iných vizuálnych metód lipidového výskumu, ktoré sa nachádzajú na neštandardných miestach, najmä v prípadoch, kde je indikovaná diferenciálna diagnostika na malígny priebeh, platí:

 • sonografia;
 • počítačová tomografia (CT);
 • magnetické rezonančné zobrazenie (MRI).

MRI sa odporúča ako spoľahlivá predoperačná metóda na štúdium štruktúry lipómu a jeho polohy. Často sa metóda používa v prípade podozrenia na intramuskulárne lipómy, pediatrické lipoblastómy a iné. Výsledky štúdie intramuskulárnych vápnikov sa líšia od malých homogénnych hmotností až po veľké, heterogénne lézie s infiltračnými okrajmi. Napriek tomu CT ani MRI nedokážu spoľahlivo určiť rozdiel medzi lipómom a liposarkómom.

Z ostatných diagnostických postupov sa biopsia často používa na diferenciálnu diagnostiku vnútorného vápna. Pri subkutánnych formáciách sa táto metóda používa extrémne zriedkavo, pretože podobný typ nádoru sa dá celkom dobre odlíšiť od údajov z klinického prieskumu.

Histologické metódy skúmania materiálov získaných jemnou ihlou aspirujúcej biopsie z vnútorných nádorov umožňujú presnú diferenciáciu rôznych druhov vápnom.

 • Adenolipomy, ktoré sa často nachádzajú v štruktúre prsníka, majú viditeľnú vláknitú zložku.
 • angiolipoma obsahujú vo svojich hromadných sieťach malých krvných ciev.
 • Srdcové lipómy často kalcifikované častými inklúziami nekrotických skupín na základe tukových buniek. Mikroskopicky pozostávajú z tukového tkaniva s pevným prelínaním myokardiálnych svalových vlákien;
 • lipoblastoma obsahuje vo svojej štruktúre viaceré vakuolové lipoblasty, myxoidnú oblasť a kapilárne siete.

Odstránenie Wena: druhy vykonaných operácií

Subkutánne lipómy sa zvyčajne odstraňujú z kozmetických dôvodov. Liposukcia je v tomto prípade alternatívou, ktorá vám umožňuje zbaviť lipómu veľmi malým rezom na koži, čím sa eliminuje riziko vzniku zložitých jaziev. Okrem toho, ak je to možné, kožné rezy sa vykonávajú v oblastiach vzdialených od miesta lipómu. Napríklad axilárne rezy môžu byť použité na odstránenie vápna na chrbte.

Lipómy na stenách trávenej trubice najčastejšie lokalizované v črevnej oblasti, čo spôsobuje obštrukciu čriev na pozadí masívnych hemorágií. Neistota diagnózy si vyžaduje povinnú resekciu, pretože prítomnosť zhubných nádorov v tejto oblasti sa v každom prípade zaväzuje k ich okamžitému odstráneniu.

Ak pažerákový lymfóm nemožno odstrániť endoskopicky, odporúča sa chirurgická excízia, či už ide o otvorený alebo transtorakálny prístup.

Lipómy, ktoré spôsobujú zúženie dýchacieho traktu, a pľúcne intraparenchymálne formácie vyžadujú torakotómiu a veľký zážitok chirurga.

Lymfómy prsníka ak ich povaha je sporná alebo forma má vysokú mieru rastu. Lokalizácia nádoru sa stanoví ultrazvukovým vyšetrením alebo jednoduchým palpáciou.

Lipómy z vulvy sa odstráni klasickým spôsobom.

Lipómy na kritických miestach, ako je srdce, môžu vyžadovať zložitejšie fyziologické a technické postupy vrátane - sternotómie.

Intraosézny lipóm sa môžu odstrániť pomocou endoskopických liekov v kombinácii s ortopedickým vyšetrením.

Lipómy na iných miestach môžu predstavovať jedinečné ťažkosti pri odstraňovaní. Napríklad pacienti s čelným subfasciálnym lipom vyčnievajúcim na bočnom povrchu čela vyžadujú presnejší prístup kvôli hojnému prepleteniu obehových sietí v tejto oblasti.

Možné komplikácie lipómu a prognózy

Prognóza po chirurgickom odstránení vápna je priaznivá. Určité nevýhody môžu byť reprezentované jazvovým tkanivom, vytvoreným v mieste chirurgického rezu. Napriek tomu, vzhľadom na možnosti modernej kozmetológie, závažnosť problému už bola trochu vyladená.

Ako už bolo uvedené, lipómy nepredstavujú hrozbu pre život a zdravie pacientov, okrem prípadov, keď sú umiestnené v strategicky dôležitých tkanivách a orgánoch.

V prípade odmietnutia odstránenia lipómu môžu vzniknúť komplikácie.

Lipómy vo veľkých dýchacích cestách môžu viesť k respiračná nedostatočnosť, spojené s bronchiálnou obštrukciou. V tomto prípade sú možné nielen endobronchiálne, ale aj parenchymálne lézie v pľúcach.

Skoršie nediagnostikované lipómy orofaryngu môžu vyvolať ťažkosti pri dýchaní počas intubácie.

U pacientov s ezofageálnym lipómom sa môžu prejaviť účinky obštrukcie tela, vyjadrené v ťažkosti s prehĺtaním, regurgitáciou, vracaním a preplnením obsahu žalúdka do pažeráka.

Srdečné lipómy patria k jednej z najnebezpečnejších odrôd a vyžadujú rýchlu chirurgickú intervenciu. Nádory sú spravidla obklopené vápenatou kapsulou. Srdcový lymfóm sa prejavuje vo forme žltej hmoty, ktorá vyčnieva do dutiny srdcových komôr.

Intramediastinalnye lipómy môžu zasiahnuť do hornej dutiny, kompresný účinok, ktorý môže viesť k syndrómu tejto žily.

Črevné lipómy sa môžu prejaviť vo forme klasickéhomozgové príhody, invázie, medzivrstvové hernia a krvácanie.

Lipómy tvorené z tukového tkaniva v intramuskulárnych septoch často spôsobujú hmatateľné difúzny edém, ktorá sa počas zaťaženia stáva viditeľnejšou.

Lipómy v intraartikulárnych a intraosélových priestoroch, napríklad v kalkane, môžu viesť k dysfunkcie a bolesti, čo vedie k závratom.

Lipómy sa môžu vyskytnúť aj v dura mater alebo mozgových zložkách miechy, čo vedie k kompresiu miechy a sprievodné komplikácie.

Wen (lipómy) - príčiny a spôsoby liečby

Lipómy (tukové) sú benígny nádor, ktorý sa vyvíja v tukovom tkanive. Nádor často nemá jasné hranice, vyzerá ako jeden alebo viac uzlov. Dotykom na intermuskulárne spojivové tkanivo môže lipóm viesť k svalovej atrofii.

Príčiny výskytu tukov (lipómu)

Spoľahlivé dôvody pre vznik lipomu nie sú úplne objasnené, najpravdepodobnejšími faktormi ich vzniku sú:

 • Hormonálne poruchy v tele.
 • Choroby štítnej žľazy, pečene.
 • Porucha metabolických procesov v tukovom tkanive.
 • Diabetes mellitus.
 • Alkoholizmus.
 • Nedodržiavanie osobnej hygieny.
 • Zranenia mäkkých tkanív.
 • Chudobné jedlo.
 • Genetická predispozícia.

Známky s perom

Novo sa objavujúci malý lipóm často objavuje náhodou, pretože novotvar sa nevykazuje bezbolestne a dlho. Nepríjemné pocity pacientov pocítia len vtedy, keď sa dotýkajú lipómu umiestneného pozdĺž nervových kmeňov.

Wen môže mať priemer 1 až 20 cm, niekedy väčší. Pri palpácii sú tieto subkutánne formácie strednej hustoty, obklopené kapsulou spojivového tkaniva, pohyblivé, nepájené do susedných tkanív. Koža nad wenom môže byť ľahko posunutá vo všetkých smeroch.

Často je lipóm diagnostikovaný u žien vo veku od 30 do 50 rokov. Wen sa môže objaviť všade tam, kde je tučné tkanivo: na tvári, pokožke hlavy, chrbte, nohách alebo rukách, mliečnych žľazách, intermuskulárnej fascii. Zriedkavo postihujú lipómy gastrointestinálny trakt, pečeň a šľachy v kĺboch.

Na chodidlách a dlaňoch sa nikdy nezobrazujú žiadne zelené.

Časom sa lipómy zvyšujú vo veľkosti, stláčanie okolitých orgánov môže spôsobiť nepríjemné pocity. Tiež zvláštnosťou vápna je, že keď telesná hmotnosť pacienta klesá, lipómy neklesajú, ale naopak, niekedy sa zvyšujú.

Hereditná predispozícia je príčinou mnohonásobnej lipomatózy - zvýšenej depozície tuku v intermuskulárnych priestoroch a podkožnom tkanive. Wenery sú lokalizované v celom tele, takmer bez toho, aby postihli hlavu, ramená a nohy pod kolenami; ich počet môže dosiahnuť päťdesiat kusov.

Podľa štruktúry a lokalizácie sa tieto druhy vápna vyznačujú:

 • Lipofibromy sú jemné na dotyk, tvoria len tukové tkanivá.
 • Fibrolipómia - trochu hustejšia na dotyk, pozostáva z tuku a spojivového tkaniva. Tento typ vápna sa objavuje na bokoch, teliat.
 • Moolipómy - husté útvary, ich štruktúra zahŕňa hladké svalové vlákna.
 • Angiolipóm - pozostáva zo svalov, tukových tkanív a krvných ciev s hrubými stenami. Tento druh vápna ovplyvňuje vnútorné orgány: pečeň, obličky.
 • Myelolipóm - sú tvorené mastnými a hematopoetickými tkanivami. Zriedkavo zistené v praxi často postihujú nadobličkové žľazy.

diagnostika

Špecialista na povrchový lipóm môže ľahko rozpoznať, nachádza sa vo vnútorných orgánoch a je ťažké ho odhaliť.

Lipóma je často zmätená s ateroómom, lekár sa môže medzi nimi rozlišovať. Atherom je cysta mazovej žľazy kože, vzniká v prípade upchatia jeho vylučujúceho kanálika. Vo vnútri ateroómu sú kvapky tuku; vzdelávanie sa často zhoršuje a hnevá.

Rozdiely medzi aterómom a lipómom:

 • Ateroóm sa nachádza v spojivovom tkanive kože (dermis), zatiaľ čo lipóm je subkutánny.
 • Atheromy sú tvorené len na mazových žľazách, tak zriedkavo sa vyskytujú na nohách, rukách, mliečnych žľazách.
 • Atéroma nepatrí k nádorom.

Na liečbu aterómov sa používa chirurgická metóda, laserová fotokoagulácia, laserová excízia s plášťom, laserové odparovanie cysty zo zvnútra.

Okrem ateroómu by mal byť lipóm rozlíšený od takýchto útvarov:

 • Hygrom je nahromadenie tekutiny v dutine periartikulárneho vaku.
 • Lymfadenitída je zápal lymfatických uzlín.
 • Dermoidná cysta je benígna forma spôsobená nesprávnou tkanivovou fúziou v dôsledku vývojovej defekty organizmu v intrauterinnej fáze.
 • Malígne nádory.

Na diagnostiku tukových tkanív, ktoré sú pre lekára neprístupné pre palpáciu, rádiografiu, ultrazvuku a rentgenovú počítačovú tomografiu. Ak je podozrenie na malignitu lipomu, použije sa metóda odsávacej biopsie, keď sa malý fragment wenu odoberie tenkou ihlou a skúma sa pod mikroskopom.

Čo je nebezpečný lipóm?

Miniaplikácie malých rozmerov nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Keď sú zistené, je potrebné konzultovať s onkológom len v prípade, aby sa objasnila diagnóza. Ak lipóm nezasahuje, nemôže byť odstránený. Ženy sa častejšie snažia zbaviť mastných žien kvôli kozmetickým poruchám spôsobeným malignitami.

Ale existujú prípady, kedy sa zbaviť pery je potrebné:

 • Rýchly rast tukového tkaniva, bolestivosť s tlakom na ňu.
 • Depresia pohybov s periartikulárnou lokalizáciou.
 • Lymfómová supresia ciev alebo nervov.

Tieto stavy môžu spôsobiť patologické zmeny v tkanivách umiestnených vedľa lipómu, takže je potrebná lekárska pomoc.

Veľmi zriedkavo sa tuk môže znovu degenerovať do malígneho nádoru - liposarkómu. K tomu dochádza s dlhým priebehom ochorenia, keď lipóm dosiahne veľkú veľkosť alebo je často zranený.

Liečba tukov (lipómu)

Doprajte Lipóm pomocou ľudových metód, oveľa menej je snaží vytlačiť, nezmyselné, niekedy aj nebezpečné: niektoré agresívne fondy zaradené do receptúr tradičnej medicíny (jódu, cesnak), môže vyvolať zápal. Tuk sa odstráni iba chirurgicky - je to účinný a bezpečný spôsob, ako sa zbaviť nádorov. Neexistujú lieky na liečbu.

Lipómy, ktoré sa nachádzajú u detí, by sa mali starostlivo sledovať. Až do veku päť rokov lekári neodporúčajú odstránenie adolescentov, vo veku, ak sa vyskytnú nepohodlie, rozširovanie, kozmetické chyby, lipómy sa odstránia.

Na odstránenie malého tukového tkaniva (až do priemeru 3 cm) sa používa špeciálny prípravok, ktorý uľahčuje jeho resorpciu.

Wenery s priemerom až 7 cm sú odstránené v ambulantných podmienkach, väčšie nádory vyžadujú chirurgickú intervenciu v chirurgickej nemocnici.

Existujú tri spôsoby chirurgického odstránenia lipómy:

 • Chirurgická excízia - lipóm sa odstráni spolu s kapsulou cez široký kožný rez. Výhodou metódy je úplné odstránenie wenu a neprítomnosť opakovaného prerastania. Nevýhody - po operácii zostávajú viditeľné viditeľné jazvy.
 • Endoskopické odstránenie - rez je urobený na koži nie viac ako 1 cm, cez ktorý je lipóm zničený a odstránený. Ovládanie operácie sa vykonáva pomocou miniendoskopu. Táto metóda poskytuje dobrý kozmetický účinok, ale nevylučuje možnosť recidívy.
 • Liposukcia Wen - cez časť s priemerom 5 mm sa vstrekuje lipoaspirátorová trubica, cez ktorú sa odsáva tukové tkanivo lipomu. Pri použití tejto metódy dosiahnu najlepší kozmetický účinok, ale kvôli nedostatočnej kontrole úplnosti odstránenia wenu je pravdepodobnosť jeho opätovného rastu vysoká.

Po ukončení operácie musí byť odstránený nádor nevyhnutne poslaný na histologickú analýzu, aby sa vylúčila onkologická bunková degenerácia. Pooperačné stehy sú ošetrené 70% etylalkoholom a pokryté ochranným obväzom. Pri odstraňovaní veľkokapacitných vápnikov v dutinách vytvorených v mieste dutín Wen sa akumuluje sérová tekutina: na drenáž sa umiestnia vypúšťacie trubice.

Niekedy môžu mať pacienti horúčku. Ak sa porušia pravidlá na liečbu stehov, môže sa pripojiť bakteriálna infekcia. V tomto prípade lekár predpíše antipyretiká a antibiotiká.

Na urýchlenie rozlíšenia pooperačných jaziev sa odporúča použiť gél Kontraktubeks alebo iné prostriedky na odstránenie jaziev.

Prevencia lipomov

Efektívne vedecky dokázané preventívne opatrenia zabraňujúce vzniku vápna sa nenašli. Na zníženie rizika výskytu tukových tkanív je potrebné dodržiavať hygienu pokožky, viesť aktívny životný štýl, vyhýbať sa zraneniam a hypotermii a jesť správne.

Ak sa na koži objavia nejaké nové lézie, ihneď sa poraďte s lekárom, aby ste predišli vzniku vážneho ochorenia.

Lipom: čo je to a ako sa s ním zaobchádzať, foto

Problémom spojeným s výskytom tukov sa zriedka venuje náležitá pozornosť. Mnohí ľudia často ani nevedia o existencii takejto patológie. Iní, začínajú panovať márne, keď našli na svojej koži malé pečate. Téma tohto článku: lipómy, čo to je a ako sa liečiť, fotografie, symptómy a ďalšie znaky choroby. Nižšie uvažujeme nielen o príčine vzniku tukového tkaniva, ale aj o stereotypoch, ktoré sa objavili okolo tejto choroby.

Wenova choroba má vedecký názov - lipóm alebo lipoblastóm

Čo je lipóm?

Na začiatku rozhovoru o tom, čo je lipóm a aké nebezpečné je, vyplýva z popisu tejto choroby. V medicíne sa termíny "lipoblastóm" alebo "lipóm" používajú na označenie tukov. Tento typ nádorov sa týka benígnych nádorov, ktoré sú tvorené z mastných tkanív. Podľa zdravotníckej štatistiky je táto choroba viac ovplyvnená ženami vo veku stredného veku. Tento typ patológie nemá žiadne "obľúbené" miesta na tele. Lipóma sa môže objaviť na akejkoľvek časti tela, kde sú tučné tkanivá.

Najčastejšie sa tvoria nádory na koži, v podkožných a svalových tkanivách, mliečnych žľazách a dokonca aj v dýchacích orgánoch. Menej často sa môže objaviť neoplazmus v orgánoch gastrointestinálneho traktu, pohlavných orgánov alebo v určitých častiach lebky.

Existuje niekoľko základných typov adipocytov, ktoré sa líšia v zložení buniek. K dnešnému dňu existuje päť hlavných typov ochorení:

 1. Lipofibroma - nádor, ktorý má mäkkú štruktúru, ktorá pozostáva z mastných tkanív.
 2. fibrolipoma - formácia, ktorá má hustú štruktúru. Zloženie tohto typu mastných buniek zahŕňa nielen tukové bunky, ale aj pojivové tkanivá.
 3. angiolipoma - rozdiel tohto typu rastu je, že obsahujú oddelené prvky cievneho systému.
 4. Miolipoma - medzi rôznymi tkanivami zahrnutými do rastu viac ako 80% sú svalové vlákna.
 5. Mielolipoma - patológia, ktorá je diagnostikovaná iba u jedného percenta ľudí, ktorí vidia lekára s podozrením na túto chorobu. Weners tohto druhu sú tvorené z tukových tkanív a krvných ciev. Myelolipómy sa tvoria v adrenálnych a bunkových tkanivách panvového priestoru.

Príčiny vzhľadu vápna

K dnešnému dňu medicína nemôže odpovedať na otázku, aký je dôvod pre vznik tejto patológie. Mnoho špecialistov spája príčiny vzniku adipocytov s embryogénnymi poruchami. Pri daných porušeniach sa v čase vývoja embrya umiestňujú atypické klietky do ľudského tela. Okrem toho existuje teória, že tvorba tukových buniek môže mať spojenie s metabolickými poruchami v oblasti tukových tkanív.

Existuje názor, že tvorba nádorov nastáva pod vplyvom hormonálnych porúch. Medzi hlavné faktory, ktoré vedú k výskytu patológie, často poznačené prudkou zmenou klímy. Na pozadí takýchto zmien telo obnovuje prácu hormónov. Hormonálna reštrukturalizácia môže slúžiť ako hlavná príčina poškodenia hypotalamu a zníženie plodnosti. Zástancovia tejto teórie často venujú pozornosť skutočnosti, že hypotalamom je zodpovedný za metabolizmus v tele.

Lipóma je benígna forma, ktorá sa vyvíja z tukového tkaniva človeka

Tiež odborníci poznamenať vplyv nasledujúcich faktorov na vývoj Wen:

 • poruchy v pankrease;
 • patologické procesy v štítnej žľaze;
 • nadmerná konzumácia alkoholických nápojov;
 • chronický diabetes mellitus;
 • onkologické ochorenia dýchacích orgánov;
 • pôsobenie toxínov a toxínov.

Špecialisti určujú vplyv dedičného faktora. Podľa štatistík malo tridsať percent pacientov s týmto problémom podobné ochorenia u svojich rodičov. Veľmi zaujímavá je skutočnosť, že tvorba limopu je zriedka spojená so zdravotným stavom pacienta. Dokonca aj pri vyčerpaní sa tukové usadeniny naďalej hromadia.

Klinický obraz

Takže poďme sa rozprávať o hlavných príznakoch tejto choroby. Diagnóza patológie je vďaka svojmu vzhľadu dostatočne jednoduchá. Weners vyzerajú ako zaoblené tesnenie pod kožou. Pri stlačení pacienta necítite bolesť ani iné nepríjemné pocity. Lipómy sú dosť mobilné, pretože nie sú pripojené k okolitým tkanivám. Keď sa dermis roztiahne v oblasti nádoru, na povrchu kože sa objavia malé priehlbiny. Je to preto, lebo lipoblastómy majú lalokovú štruktúru.

Často sa špecialistom položí otázka, lipómy po celom tele, čo robiť? Táto situácia sa považuje za typickú pre túto patológiu. Napriek veľkému počtu nádorov, väčšina z nich má povahu kozmetického defektu. Avšak tento typ nádorov má tendenciu rásť s časom. Bolestné príznaky pri tvorbe tukových tkanív spravidla chýbajú. Ich vzhľad môže byť spôsobený tým, že lipoblastóm, ktorý má veľký priemer, začína vytláčať vnútorné orgány.

Priemerný priemer Wenfors je približne tridsaťpäť milimetrov. V lekárskej praxi existujú opisy patológií, kde veľkosť nádoru prekročila niekoľko desiatok centimetrov. V takýchto novotvaroch je v oblasti základne charakteristická noha, s ktorou je nádor pripojený k pokožke. Kvôli veľkej váhe sa začína prehlbovať rast, čo vedie k stagnácii krvi.

Bohužiaľ nie je možné kontrolovať paušálny rast, pretože nárast ich priemeru nastáva nekontrolovateľne.

Diagnostické opatrenia

Podľa odborníkov je pomerne ľahké identifikovať wen. Na stanovenie diagnózy je potrebné určiť dislokáciu nádoru, stupeň jeho elasticity a konzistencie a tiež určiť, ako je mobilná patológia. Porovnávacia analýza sa uskutočňuje pomocou palpácie. Ďalšie diagnostické metódy sú potrebné, ak je nádor umiestnený na mieste, ktoré je ťažké získať na vyhľadávanie. Na tento účel sa používa röntgenová diagnostická metóda.

Bohužiaľ, neexistujú žiadne spoľahlivé dôvody pre výskyt lipoblastu

 1. Rentgenová diagnostika je diagnostická metóda založená na dlhodobom žiarení. Aplikácia tejto metódy umožňuje posúdiť štruktúru študovaných buniek. Aplikácia tejto metódy umožňuje vyhodnotiť štruktúru tých nádorov, ktoré sú umiestnené hlboko pod kožou. Na röntgenovej obrazovke majú WenWings vzhľad malých bodov bielej farby s rovnomerným zaobleným tvarom. V situácii, keď je nádor v oblasti hrudníka alebo brušnej dutiny, počas postupu sa použije špeciálny plyn na vytvorenie umelého kontrastu.
 2. Medzi modernými metódami diagnostiky identifikujú odborníci - röntgenová tomografia. Táto metóda vám umožňuje nájsť tukové bunky umiestnené hlboko pod kožou. Hlavnou výhodou RTG topografie je schopnosť rozlišovať medzi normálnymi tukovými bunkami a patológiou.
 3. Použitie ultrazvuku môže identifikovať lipóm ako hypoechoidný novotvar. Zvyčajne tukové tkanivá v tukových tkanivách majú tenkú kapsulu.
 4. Bioptická metóda sa používa na stanovenie onkologickej povahy nádoru, ktorý sa objavil. Odborníci odporúčajú používať techniku ​​jemnej ihlovej biopsie a cytológie. Počas postupu sa materiál na laboratórne testy odoberá dlhou tenkou ihlou.

Treba spomenúť, že laboratórne metódy diagnostiky sa vykonávajú iba vtedy, ak existuje pochybnosť u ošetrujúceho lekára o povahe ochorenia ao správnosti diagnózy. Vo väčšine prípadov sa vyššie uvedené diagnostické metódy uplatňujú pred procedúrou chirurgického odstránenia výrastkov.

Spôsoby liečby

Pretože táto choroba je kozmetická porucha, zriedka sa používa chirurgické odstránenie nádorov. Potreba takýchto opatrení sa najčastejšie vyskytuje v týchto situáciách:

 1. S patologickým rastom novotvaru a rýchlym nárastom priemeru.
 2. Vývoj zhirovika sprevádza bolestivé pocity a nepravidelnosti v práci vnútorných orgánov.
 3. Wen sú tvorené na otvorených miestach tela.

S malou veľkosťou nádoru sa operácia vykonáva ambulantne pomocou lokálnej anestézie. Ak má nádor veľký priemer alebo je umiestnený v ťažko prístupnej časti tela, existuje možnosť hospitalizácie. V takejto situácii sa chirurgická liečba vykonáva iba v nemocnici.

Rast lipomu nie je v žiadnom prípade spojený s blaho pacienta

K dnešnému dňu existujú tri hlavné spôsoby vykonania chirurgickej operácie na odstránenie lipomu. Pozrime ich podrobnejšie:

 1. Excízia s kapsulou - je považovaný za jeden z najradikálnejších spôsobov riešenia tohto problému. Hlavnou nevýhodou tejto techniky je to, že po procedúre zostávajú na tele pacienta hlboké jazvy a jazvy. Napriek tomu sa táto metóda používa pomerne často, pretože umožňuje kompletne zbaviť sa nádoru a znižovať riziko relapsu na minimum.
 2. Endoskopická metóda - počas operácie na tele pacienta sa vykoná malý rez a pomocou špeciálneho zariadenia sa zničí ochranná kapsula nádoru. Potom sa obsah kapsuly extrahuje pomocou špeciálnych nástrojov. Po vykonaní takejto operácie zostávajú na tele pacienta ťažko znateľné stopy. Je však dôležité spomenúť, že pravdepodobnosť recidívy patológie je značne zvýšená v porovnaní s metódou excízie.
 3. Metóda liposukcie - tento typ operácie sa vykonáva pomocou lipoaspirátora a považuje sa za najviac kozmeticky účinný. Liposukcia však neposkytuje zaručený výsledok, ako sa zbaviť lipómu.

Existuje názor, že sa môžete zbaviť lipómy použitím ľudových receptov. Použitie týchto opatrení sa neodporúča, pretože takéto metódy expozície môžu byť škodlivé. Nedostatok patričnej pozornosti patológie, ako aj kompetentné pozorovanie rastu nádorov môžu viesť k vzniku rôznych komplikácií. Pred aplikáciou metód alternatívnej liečby je potrebné konzultovať s odborníkom o vhodnosti používania týchto metód.

Aby sa zbavili lipómu, ľudová medicína navrhuje použitie obkladov na báze tinktúr z citrónovej šťavy a cesnaku. Okrem kompresií sa odporúča piť čo najčastejšie nápoj na základe čajovej huby. Tento nápoj môže znížiť hladinu cholesterolu v krvi a tiež vyčistiť telo toxínov a toxínov. Ak chcete pripraviť pleťové vody alebo kompresie, môžete použiť bylinné liečivé byliny. Čistota, palina a imelo sú považované za silné prírodné lieky, ktoré umožňujú eliminovať rast malých tukov.

Možné komplikácie

Lipóma sa považuje za neškodný novotvar, ktorý sa prejavuje len ako kozmetická porucha. Avšak aj napriek tomuto stanovisku sa lipómy môžu zvýšiť nielen v priemere, ale aj v kvantite. Takýto patologický rast často začína narúšať normálnu životnú aktivitu. Nižšie je uvedený zoznam možných komplikácií, ktoré sa vyskytujú pri raste tukového tkaniva.

Lipómy často majú skupinový charakter

 1. Zápalové procesy. Špecialisti nemôžu zistiť presnú príčinu, ktorá vedie k patologickému rastu neoplaziem a vzniku bolestivých pocitov. Pri stlačení nádoru sa môže cítiť vibrácia, ktorá hovorí, že vnútri nádoru je kvapalina.
 2. Bolestivé pocity. Najčastejšie sa objavujú, keď sú presunuté okolité tkanivá.
 3. Vývin kýrie. Táto komplikácia je uľahčená lokalizáciou lipómu v oblasti preperitoneálnych tkanív.
 4. Liposarkóm. Považuje sa to za pomerne zriedkavé. Tento termín označuje degeneráciu benígneho nádoru do malígneho rastu. Nebezpečenstvo tejto komplikácie spočíva v tom, že liposarkóm môže uvoľňovať metastázy do tkanív ležiacich v susedstve.

Vzhľadom na to, že lipóm sa týka zle študovaných ochorení, mala by sa zvýšená pozornosť venovať vzniku nádorov. Pri patologickom raste a zvýšenom množstve vápna sa odporúča poradiť sa s odborníkom. Včasná diagnóza a chirurgia sa môžu úplne zbaviť tejto choroby.

Lipóma: prečo sa objavuje, druh, ak je nebezpečný, ako sa má liečiť

Lipómy - toto je jeden z najzákladnejších neoplaziem, ktorého zdrojom je mastné tkanivo. Lipóm je zvyčajne umiestnený v podkoží na chrbte, krku, končatín, ale možno jeho tvorba vo vnútorných orgánoch, mozgových blán, srdcové dutiny, retroperitoneálna priestor. Takáto lokalizácia môže byť celkom nebezpečná kvôli riziku stláčania susedných orgánov a tkanív. Lipómy umiestnené vo vnútri tela sú náchylnejšie na malignitu.

Lipóma je všade rozšírená a pomerne široká, rovnako často medzi mužmi a ženami. Vzdelanie sa objavuje častejšie po 30 rokoch a starší ľudia sú obzvlášť postihnutí, u ktorých môže mať nádor viacnásobný charakter.

Externe Lipóm uzol je novotvar bezbolestný dobre odštěpitelná pohmat, nie je spojená s okolitou tkanív a ich klíčenie. Lipóm je zvyčajne mierny, ale s nárastom obsahu spojivového tkaniva sa stáva hustším (fibrolipoma). Spravidla je nádor hojne zásobovaný krvou a veľké množstvo novo vytvorených ciev nám umožňuje rozlíšiť jeho rozmanitosť - angiolipomu. Rozmery zriedka presahujú 3-5 cm, ale asymptomatický rast môže viesť k vytvoreniu uzla až do 10 cm alebo viac. Spravidla je to kozmetická porucha s bezbolestnými lipómi, ktorá spôsobuje, že pacient šiel na špecialistu o pomoc.

Nádor rastie vo forme uzla, má lalokovú štruktúru a dobre definovanú kapsulu, čo je obzvlášť zrejmé v podkožnom mieste. Niekedy Lipóm tlačí okolitého tkaniva alebo napadne medzi loďou alebo nervy, potom sú príznaky poškodenia prietoku krvi alebo citlivosť. Takzvaný infiltrujúcej Lipóm rastie v hrúbke svale, netvorí jasnú hranicu, a je veľmi podobná v tomto zhubné nádory, rastie do okolitého tkaniva. Pomalý rast a absolútna dobrá kvalita novotvaru môžu byť v mnohých prípadoch obmedzené na pozorovanie a malé lipómy je možné odstrániť minimálne invazívne, bez rezov a stehov.

Často sú lipomy identifikované zhirovikami, ktoré v skutočnosti nie sú nádory. Wen (ateróm) sa vytvára, keď je odtok obsahu mazových žliaz zlomený, ktoré sú natiahnuté a naplnené tajným tukom. Keď sa ateroóm zväčšuje vo veľkosti, vytvára v ňom hustá vláknitá kapsula a na vonkajšej strane tento proces môže dobre pripomínať nádor. V lumen cystickej dilatovanej mazovej žľazy nie sú reprodukčné tukové bunky a tvorba sa zvyšuje výlučne akumuláciou mazu. V niektorých zdrojoch sa výraz "zhirovik" používa aj vo vzťahu k nádorom.

Lipóm je spravidla jediný, viacnásobný rast je typickejší pre ženy, najmä v prítomnosti sprievodnej patológie (cukrovka a iné poruchy endokrinného systému). Väčšina nádorov sa nachádza subkutánne, ale sú možné aj ďalšie možnosti rastu. Napríklad tzv prstencový lipóm, umiestnený na krku, zakrýva ho v podobe krúžku a môže spôsobiť problémy s dýchaním, dusenie, ťažkosti pri prehĺtaní s rastom.

Vytekajúca príznaky, Lipóm môže spôsobiť značné kozmetickú vadu, a to najmä v mieste tváre, hlavy, krku, takže samy o sebe také lokalizácie môže vyžadovať pomoc chirurga, a to aj v prípade, že nádor je pomerne malá a nepredstavuje žiadne ohrozenie života pacienta.

histologický snímok Hibernómu

V organizme dospelých niekedy je možné zistiť hnedý tuk, uložené vo forme ostrovčekov na chrbte, krku, v oblasti nadobličiek. Taký hnedý tuk je vždy prítomný v plodu, avšak v niektorých prípadoch sa môže tiež uchovávať v dospelom stave ako špeciálny druh tukového tkaniva. Nazýva sa nádor pozostávajúci z hnedého tuku hibernómu. V priebehu hibernómu nie sú žiadne významné rozdiely, je častejšie zistené u detí a opakuje sa.

Špeciálne odrody lipómu sa uvažujú mielolipoma, keď sa okrem tukových tkanív zistili aj hemopoézy, ktoré neporušujú funkciu kostnej drene. Často rastie myelipóm vo vnútri tela (retroperitoneum, v dutine malého panvového útvaru).

Kruhový krčný lipóm niektorí autori sa vo všeobecnosti neodvolávajú na skutočné nádory a sú zvyčajne diagnostikované u jedincov trpiacich alkoholizmom s ťažkým poškodením funkcie pečene.

Subkutánny angiolipóm sa vyskytuje u mladých ľudí, častejšie u mužov, a predstavuje početné podkožné bolestivé uzliny v prednej brušnej stene alebo predlaktí. chondrolipoma a osteolipoma sa líšia v ostrovčekoch chrupavky a kostného tkaniva, ktoré sú súčasťou nich.

S dlhodobou existencie v nádore možno pozorovať degeneratívne zmeny - mucilaginized, ukladanie vápenatých solí, ktoré nie sú uvedené v jeho aktuálnej alebo prognózy.

Príčiny tvorby lymskej formy

Neexistuje konsenzus o príčinách lipómu, predpokladá sa však úloha viacerých faktorov:

 • dedičnosť;
 • Zmeny metabolizmu tukov;
 • trauma;
 • Súbežná patológia - diabetes mellitus, dysfunkcia štítnej žľazy a pankreasu, ochorenie pečene, alkoholizmus atď.;
 • Starší vek a znížená prirodzená imunita.

Dedičné predispozície na nádory z tukového tkaniva sa zisťuje lipomatóza, keď sa tvoria viaceré uzly v celom tele členov rodiny. Pravdepodobne príčinou tohto javu bude genetická chyba prenášaná od rodičov k potomkom bez ohľadu na ich pohlavie.

Poruchy metabolizmu lipidov s určitou mierou pravdepodobnosti, môže tiež prispieť k rastu vápna. To však neznamená, že nádor sa nevyhnutne vyskytuje u obéznych ľudí, ktorí trpia nadbytkom tukových tkanív. U tenkých jedincov sa lipóm nachádza tiež pomerne často a môže dosiahnuť značné rozmery.

V ľudskom tele existujú mechanizmy, ktoré regulujú ukladanie podkožného tuku v jednom alebo inom množstve v rôznych častiach. Pri strese, nepriaznivých vonkajších faktoroch, sú možné činnosti v takejto regulácii, potom sa lokálne zvyšuje tvorba tukového tkaniva a rast nádorov.

zranenia v štádiu regenerácie môže byť sprevádzané zvýšené množenie buniek, ktoré pravdepodobne spôsobí lipóm v mieste poškodenia podkožného tuku.

Známky a symptómy nádorov tukového tkaniva

V počiatočných štádiách nádor nie je pre pacienta nebezpečný a nespôsobuje žiadne obavy, zmeny kože nie sú typické a pacient najčastejšie nepovažuje za potrebné konzultovať s lekárom. Pri lokalizácii lipomu na chrbte alebo na krku by ste mali byť pri masáži opatrní, pretože takýto účinok spôsobuje zvýšený prietok krvi a môže prispieť k rastu novotvaru.

Jednotlivé lipómy majú vzhľad uzlíkov s mäkkou alebo hustou konzistenciou, bezbolestné, ľahko premiestnené palpáciou. Najčastejšie sa nachádzajú na chrbte, na krku, prsiach, bokoch alebo predlaktiach. Ak je lipóm umiestnený subkutánne, je možné ho ľahko zistiť aj pri pohľade - nádor sa objavuje v podobe zaoblenej formácie, koža, ktorá sa nezmenila. Pri usporiadaní lymeho pozdĺž nervových vlákien, pri kompresii týchto nádorov veľkými nádorovými uzlinami, sa objavuje bolesť. Navyše, niektoré dedičné formy lipomatózy sú sprevádzané výskytom viacerých bolestivých uzlín v rôznych častiach tela.

Lipóm, ktorý sa nachádza vo vnútri tela, skúmať alebo testovanie nemožné, ale známky stlačenie vnútorných orgánov, ciev alebo nervov zvyčajne ukazuje na prítomnosť nádoru, ktorý môže byť ľahko detekovaný modernými metódami vyšetrovania.

V prítomnosti exprimovaného kozmetickú vadu sú možné príznaky poruchy psycho-emocionálny stav, pretože tieto nádory sú vidieť okolo a kazia vzhľad, ktorý je zvlášť obavy z reálnej pohlavia.

Dokonca aj malý lipóm na tvári môže spôsobiť vážne psychické nepohodlie, vyžadujúce odstránenie nádoru, ktorý by s inou lokalizáciou mohol byť jednoducho pozorovaný.

Charakteristickým znakom nádorového charakteru uzlov na tele je absencia ich poklesu pri znižovaní hmotnosti pacienta. Okrem toho sa nádor môže tiež zvýšiť vďaka hromadeniu bunkovej hmoty a zmenou pomeru veľkosti nádoru k veľkosti tela pacienta.

Lipómy umiestnené na ramenách (predlaktia, ruky) alebo stehna majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku bolestivého syndrómu, pretože ich veľkosť sa zvyšuje kvôli blízkosti ciev, nervov a šliach. Keď sú cievy stlačené, bolesť bolesti sa zvyšuje s fyzickou námahou na končatine. Ak sa lipóm objavil v jednom z predlaktia, potom je pravdepodobne jeho vzhľad na druhej strane.

Nádory umiestnené v parenchýmových orgánoch, oko sa nedá vidieť, ale charakteristickým príznakom ich prítomnosti môže byť bolesť nekonštantnej bolesti a porušenie funkcie orgánu, v ktorom vznikli. Najčastejšie poškodenie pečene, obličiek, niekedy - vaječníkov, sleziny, steny žalúdka alebo čriev.

lipom na hlave

Lipómy na hlave sú obvykle diagnostikované u žien, že pravdepodobne súvisí s častejším prechladzovaním textílií pri zanedbávaní teplých čeleniek. Tieto nádory nedosiahnu veľkých rozmerov, ako je možné vidieť voľným okom v raných fázach vývoja, a pacient bude iste poslaný k lekárovi pre korekciu zrakovej vady. Obľúbeným miestom lokalizácie nádoru sú tváre, čelo, hranica rastu vlasov a pokožka hlavy, brada.

Lipóm mozgu - tento fenomén je zriedkavý, ale ak sa objaví, príznaky budú dosť vážne: halucinácie, bolesti hlavy, poruchy motorickej funkcie, zrak, poruchy likorfodynamiky. Lipómy mozgových komôr u novorodencov môžu viesť k hydrocefalu a vážnemu oneskoreniu vo vývoji. Okrem stlačenia určitých častí mozgu nádor spôsobuje zvýšenie intrakraniálneho tlaku, čo sa prejavuje ťažkou úzkosťou u detí, intenzívnymi bolesťami hlavy a vracaním.

Lipóm na prednej strane krku môže spôsobiť zmeny hlasu, porušenie prechodu potravy cez pažerák, agónia škytavka. Keby žmýka krčnej žily, narušenú žilový odtok krvi z mozgu a pacienti sa sťažujú na bolesti hlavy, závraty, strata aktivity mentálnej aktivity. Keď je nádor umiestnený na zadnom povrchu krku, také príznaky chýbajú, ale je možné kompresiu spinálnych koreňov a syndróm bolesti.

Lymfóm prsníka sa zvyčajne vyvíja z tukového tkaniva tejto oblasti. Externé príznaky a klinika sa nelíšia od ostatných lokalizácií nádoru - miesto je bezbolestné, ľahko posunuté, koža nad ním sa nemení. S významným množstvom tukového tkaniva v okolí nádoru prsníka môže byť detekovaná hneď, ale akonáhle sa skúmal na mäkkom pohyblivé uzlík, bezodkladne konzultuje s mammalogy.

Zvlášť nebezpečné sú lipómy v dutinách srdca, ktoré vyvolávajú rozvoj arytmií a srdcového zlyhania v dôsledku porušenia kontrakčnej funkcie myokardu. Pri obsadení významného objemu predsiene alebo komôr môže nádor narušiť pohyb krvi a môže viesť k pľúcnemu edému, akútnej žilovej stazii vo veľkom obehu a dokonca aj k zástave srdca. Ak chcete zachrániť život pacienta, je v takýchto prípadoch možné iba operáciu v srdcovej nemocnici.

Diagnostika pier

Pri subkutánnom umiestnení diagnóza lipómu nespôsobuje ťažkosti pri vyšetrovaní a hmataní formovania lekára. Diagnózu je možné vylepšiť ultrazvukom.

Dostupnosť Lipóm sa nachádza v parenchýme orgánu alebo telovej dutiny, retroperitoneálny priestor vyžaduje oveľa vážnejšie prístup a použitie ďalších výskumov metódy, umožňujúce určiť umiestnenie, rozmery a proporcie jeho nádoru do okolitých tkanív. Pacienti sú:

 • ultrazvuk;
 • MRI;
 • CT, ktoré môžu byť kombinované s kontrastnými nádobami;

Pri dôkladnom vyšetrení pacienta sa objasňujú nielen vlastnosti lipomu, ale aj eliminácia nebezpečnejších patologických procesov (vaskulárne aneuryzmy, parazitická invázia) vrátane malígnych nádorov. Niekedy sa stanovuje diagnóza lipómu vylúčením iných ochorení a zmien v nádorovej podobe.

Biochemický krvný test často nemá žiadne vlastnosti, ale u niektorých pacientov sú možné zmeny cholesterolu a lipidových frakcií.

Najpresnejšou metódou diagnostiky je morfologické vyšetrenie nádoru, ktoré sa zvyčajne vykonáva po odstránení celého lipómu. Punkter alebo intraoperačný výskum je neúčinný kvôli zložitosti takýchto štúdií pre tukové tkanivo. Lekár a pacient dostanú po operácii presnú diagnózu na odstránenie lipómu, pokiaľ sa nepoužili minimálne invazívne metódy, pri ktorých sa nádor ihneď zničí bez toho, aby opustil jeho fragmenty.

liečba

Liečba lipómu zahŕňa odstránenie celého nádoru spolu s kapsulou. Keďže ide o nádorový proces, samotná liečba je v akejkoľvek forme neprípustná. Po prvé, pacient, ktorý nemá špeciálne vedomosti, nedokáže presne určiť, čo presne predstavuje neoplazmus na tele. Po druhé, nie sú nijaké nevykonávané nonsurgické metódy na boj proti tomuto nádoru ak sa ocitnete podozrivé vzdelanie, je lepšie ísť rovno k lekárovi.

Samozrejme, že v prípade, že Lipóm je malé rozmery a nespôsobuje žiadne subjektívne ani estetické problémy, to je celkom oprávnené bdelé čakanie, pretože riziko chirurgického zákroku môže byť vyššia ako predpokladaných prínosov. Nádor rastie veľmi pomaly a nie je náchylný na malignitu, takže môžete obmedziť svoj dohľad na lekára. Samozrejme, lekár by mal navrhnúť takúto možnosť, preto by nemala návštevu odložiť. Na žiadosť pacienta je možné zbaviť sa drobných bezpríznakových lipomy, ak z nejakého dôvodu pacient si praje, aby ho určite odstrániť.

Indikácie na odstránenie lipómu môžu byť:

 • Bolestivosť, kompresia ciev a nervov v mieste lokalizácie nádoru;
 • Výskyt príznakov zápalu v zóne rastu novotvaru;
 • Rýchly rast;
 • Kozmetická porucha;
 • Zhoršená funkcia okolitých tkanív alebo orgánov;
 • Túžba pacienta.

Vnútrolebečná, intrakardiálne lipomy, rovnako ako opuchy, čo ohrozuje jeho rozchod s lokalizáciou v brušnej dutine alebo Retroperitoneum sú absolútnou indikácie k operácii, ktorá by nemala byť odložené z dôvodu potenciálnych život ohrozujúcich komplikácií.

Výber spôsobu anestézie a spôsobu odstránenia lipómu je daný jeho polohou, veľkosťou a stavom pacienta. Pri malých povrchových formáciách je preferovaná lokálna anestézia, ale ak je nádor umiestnený v tele, bez všeobecnej anestézie je nevyhnutná.

Je dôležité, aby sa odstránil Lipóm radikál, ktorý je nielen tukového tkaniva rast centrum, ale aj okolité kapsule, alebo relaps je takmer nevyhnutné, a pacient bude musieť ísť k lekárovi a znášať nepríjemné liečebné postupy. Je dôležité zveriť príslušnému odbornú liečbu a zabrániť manipulácii s tumorom v kozmetických salónoch a liečiteľov a tradičných liečiteľov v tomto prípade je lepšie, aby sa vyhla party.

K dnešnému dňu sú najbežnejšou liečbou pre lipóm:

 1. Chirurgické odstránenie.
 2. Rádioterapia.
 3. Laserová liečba.
 4. Metóda punkovania a odsávania.

chirurgia liečba zahŕňa odstránenie nádoru skalpelom. Tento prístup je oprávnený pre veľké neoplazmy, umiestnenie v tkanivách, ktoré nie sú prístupné fyzikálnym metódam ovplyvňujúcim bunky. Lekár zvolí adekvátnu metódu anestézie v súlade s umiestnením nádoru a stavom pacienta. Vo väčšine prípadov môže byť odstránenie lipómu vykonané na ambulantnej báze, ale pri veľkých nádoroch a predovšetkým pri raste v tele sa pacientovi poskytne hospitalizácia.

Operácia na odstránenie lipómu zvyčajne pozostáva z vyrezania uzla, to znamená, že lekár odreže tukové tkanivo spoločne s kapsulou, potom s vrstvami po vrstvách. Priebeh pooperačného obdobia je zvyčajne priaznivý a švy sa odstránia počas 7 až 10 dní. Je zrejmé, že Lipóm umiestnená vnútri dutiny lebky alebo v srdci, môže byť odstránený iba za účasti vysoko kardio- a neurochirurgov, pretože podobné lokalizácia vyžaduje nielen odpovedajúci Príprava pacienta na operáciu, ale tiež môže byť príčinou komplikácií (krvácanie, infekcie, a tak na vstupe. d.).

V prípade, že nádor bol vyjadrený lalokovitý štruktúru, "križovať" je krvné cievy, nervy alebo šliach, potom jeho odstránenie môže vytvoriť značné ťažkosti, a lekár bude potrebovať presné a namerané pohyby, pretože priesečník nervu alebo cievy môže spôsobiť vážne komplikácie pre nedbanlivosť.

"Otvorená" operácia na odstránenie lipómu nesie riziko relapsu niekoľkonásobne menej než niektoré jemnejšie metódy, lebo chirurg má možnosť skontrolovať formáciu a úplne ju odstrániť v medziach zdravých tkanív.

Medzi šetriacimi spôsobmi liečby vápnom sa osvedčila laserová aplikácia. Bez tejto metódy ovplyvňovania patologicky zmenených tkanív je moderné lekárstvo ťažké si predstaviť a onkológia nie je výnimkou. V dôsledku pôsobenia laserového lúča na nádorové tkanivo sa odstráni, zatiaľ čo okolité bunky zostávajú nedotknuté. Po odstránení lasera nie sú žiadne jazvy, hojenie je rýchle a relapsy sú veľmi zriedkavé. Laserová terapia je považovaná za metódu výberu pre malé povrchové lipómy.

Rádiová vlnová terapia má nízku traumatickosť, nezanecháva stopy na tele a nádorové bunky zomrú zahriatím. Metóda vyžaduje lokálnu anestéziu, úplné vyliečenie trvá niekoľko dní. Keďže nie je vytvorený tkanivový rez, nie je potrebné šitie a preto nebude žiadna jazva. Rozhlasový nôž odstraňuje celý nádor spolu s kapsulou, čo minimalizuje riziko recidívy. Liečba rádioaktívneho žiarenia prakticky nespôsobuje komplikácie, ale zvyčajne sa používa pri malých veľkostiach nádorov.

Odstránenie punkcie a aspirácie lipómu znamená nasávanie jeho obsahu silnou ihlou. Pacient sa môže vrátiť domov 15-20 minút po manipulácii. Nádorová kapsula, zvlášť dobre vyjadrená, sa nemôže vždy odstrániť, takže riziko recidívy je pomerne vysoké a účinnosť závisí od zručnosti a zručnosti chirurga. Metóda nevyžaduje šitie a má dobrý kozmetický výsledok.

Minimálne invazívne metódy liečby lipómu sú indikované pre malé nádory, ako aj pre ich umiestnenie na tvári, krku, hlave a ďalších otvorených miestach tela.

Komplikácie lymfómie sú zriedkavé a sú najčastejšie spojené s infekciou pooperačnej rany alebo s výskytom hematómu, hoci je možné vytvoriť keloidnú jazvu, recidívy nádoru. Zvyčajne pooperačné obdobie pokračuje dobre a s použitím šetriacich techník môže pacient ihneď ísť domov.

Liečba ľudovými prostriedkami nestráca popularitu v prípade nádorovej patológie. Online recept hmotnosť, zbaviť sa lipomy pomocou pleťovej vody, komprimuje a tak ďalej. D. V najlepšom prípade, také zaobchádzanie nebolí, ale je pravdepodobné, že nielen k ďalšiemu rastu nádorov, ale tiež dôjsť k poškodeniu kože v mieste svojho sídla, čo so sebou nesie zápalom proces, hnojenie. Okrem toho, aj keď sa nám podarí zbaviť obsahu olejové lampy, vyberte kapsulu samotný nefunguje, takže recidíva je neodvratný. Je potrebné pripomenúť, že nádor, zdanlivo neškodné, ale môže byť v skutočnosti niečo nebezpečné, tak self-liečba pomocou alternatívnej medicíny by nemala byť vykonávaná.

Skutočné príčiny rastu lipidov nie sú známe, takže neexistuje žiadna prevencia týchto nádorov. Ak máte podozrenie Lipóm potrebné ísť k lekárovi, a ak existuje genetická predispozícia k tomuto typu nádoru, je potrebné starostlivo sledovať zmeny v tele a ako nutnosti návštevy lekára.