Hlavná

Dermatitída

Infekčnosť šindľov

Po zistení diagnózy "šindľov" sa každý človek pýta: "Môžem nakaziť moju rodinu a priateľov?" "Je táto choroba nebezpečná pre ostatných?"

Tento článok pomôže pochopiť príčiny tejto choroby, povedať vám, ako chrániť dieťa pred infekciou a aké opatrenia sú potrebné na prevenciu choroby. Zistíte, či sú šindle nákazlivé pre dospelých a deti v okolí alebo nie.

Príčiny herpes zoster

Šindle sú osobitnou formou choroby spôsobenej vírusom varicela zoster. Tvárou v tvár s tým po prvýkrát, dieťa alebo dospelá osoba ochorenie zvyčajným ovčím kiahňam.

Avšak len 20% pacientov, ktorí mali infekciu "z detstva", zaznamenali výskyt symptómov herpes zoster.

To je spôsobené tým, že po dávnych infekcii vírus pretrváva vo zmyslovom gangliách medzistavcové latentnej infekcii, pretože má sklon k štrajk periférneho nervového systému, bunky a epitel.

Po oslabení imunity po prenosných chorobách sa vírus aktivuje, a objavujú sa prvé symptómy ochorenia.

Pohyboval sa ako dieťa ovčieho kiahne, je pravdepodobné, že niekto znova ochorie. Ale herpes zoster môže byť mnohokrát ublížený, je len nevyhnutné kontaktovať vnímavú osobu s pacientom s "veterným mlynom".

Najčastejšie príčiny choroby môžu spôsobiť:

 • Časté preťaženie, stres, chronická únava;
 • Častá lokálna hypotermia (dochádza k nárastu výskytu v chladnej sezóne, čo je dôsledkom rezistencie vírusu k nízkym teplotám);
 • Príjem liekov na potlačenie imunity (imunosupresíva, glukokortikoidy);
 • Odložený priebeh žiarenia alebo chemoterapie;
 • Infekcia HIV (AIDS), drogová závislosť;
 • Onkologické ochorenia (zhubné nádory, lymfogranulomatóza);
 • Podmienky po transplantácii orgánov (vrátane kostnej drene).

Môžem sa nakaziť šindľami?

Nakazené vírusom kiahní môže byť len osoba, ktorá predtým nemala kiahne. A na tom nezáleží, stalo sa to z "veterného mlyna" pacienta alebo osoby, ktorá trpí šindľom.

V každom prípade, niekto, kto predtým nezažil tento vírus, bude mať príznaky ovčieho kiahne. Zdravá osoba, ktorá má ako dieťa ovčie kiahne alebo ktorá sa zotavila z dieťaťa s intenzívnou imunitou, nemôže "vyzdvihnúť" šindle od chorého človeka.

Ako ukazuje prax, deti s infekčnými ochoreniami sú viac infekčné ako dospelí, ktorí sú chorí s rovnakou nosológiou.

Zostávajúc v detských skupinách, tí, ktorí neboli chorí skôr, než sa dospelí dostali do vážneho rizika "chytania" vírusu vetra, a následne - ochorieť so šindľami.

Na základe lekárskeho stanoviska niektorí pacienti tvrdia, že najskôr zmiernili herpes zoster, ale predtým neudržovali ovčie kiahne.

Starostlivé vyšetrenie ich zdravotných záznamov ukazuje, že osoba trpí touto chorobou len v ľahkom, mazanom stave, v ktorom nie sú žiadne jasné vyrážky v tele a ťažké nevoľnosti. V priebehu času táto udalosť stratila význam pre pacienta a bezpečne na to zabudol.

Metódy infekcie šindľom

Hlavný spôsob prenosu vírusu je vo vzduchu, kedy dochádza k infekcii, keď sú ľudia priamo v kontakte: priateľský rozhovor, kolektívna detská hra.

Vírus varicella-zoster, ktorý sa dostáva do prostredia, nie je veľmi odolný. Pri vystavení ultrafialovému žiareniu, dezinfekčným prostriedkom a tiež pri zahriatí sa rýchlo zhoršuje. Vírus má relatívny odpor iba pri nízkych teplotách.

Infekcia sa môže vyskytnúť pri fyzickom kontakte s pokožkou pacienta so šindľami s pokožkou zdravého človeka, za predpokladu, že obsahuje obsah herpetických vezikúl.

A ak nie je vyrážka na koži pacienta alebo bubliny už dlho nahrádzajú kôry, potom nepredstavuje nebezpečenstvo infekcie pre ostatných. Je pravda, že to neznamená zotavenie človeka, pretože po zmiznutí vyrážok často dochádza k bolesti a svrbeniu v priebehu postihnutých nervov.

Teraz viete, ako sa môžete nakaziť šindľami.

Tinea u tehotných žien

Zvláštna pozornosť spočíva v tom, že je možné prenášať vírus varicella-zoster z matky na plod počas intrauterinného vývoja. Najnebezpečnejším obdobím je trimester tehotenstva od 36 týždňov.

Najpriaznivejšou možnosťou je tá, keď matka utrpela chorobu dlho pred tehotenstvom. V tomto prípade je počas prvého roka života dieťa dobre chránené pred napadnutím choroby protilátkami matky, ktoré dostáva do materského mlieka. Ak novorodenec nebol dojčený, pravdepodobnosť ochorenia je veľmi vysoká.

Rizikové skupiny

Najviac postihnutými osobami sú tí, ktorí patria do nasledujúcich skupín:

 • Ľudia vo veku 55 rokov alebo starší (je to spôsobené oslabením imunitného systému súvisiacim s vekom).
 • Tehotné ženy (všetky procesy v tele ženy sa zameriavajú na nesenie ovocia);
 • Pacienti, ktorí dlhodobo absolvovali kurz antibiotík, lieky zo skupiny cytostatik a hormónov kortikosteroidov;
 • Ľudia, ktorí sú závislí od drog.

Profylaxia herpes zoster

Po prvé, postihnuté šindle vyžadujú prísnu izoláciu v domácom prostredí so zákazom návštev až do 5. dňa po objavení sa posledných častí vyrážky.

Hospitalizácia v nemocnici podliehajúca ľuďom s ťažkým ochorením alebo v prípade výskytu komplikácií. Okrem toho sa takíto pacienti musia umiestniť do škatúľ Mel'tserovskiye (miestnosť so samostatným vchodom z ulice, čo úplne vylučuje pacienta z kontaktu s inými nemocničnými pacientmi).

Deti, ktoré sú v kontakte s chorými ovčím kiahňam alebo šindľami, sú tiež izolované. Pretože vírus nemá vo vonkajšom prostredí výraznú odolnosť, postačí vetranie miestnosti a dôkladné mokré čistenie po pobyte pacienta v miestnosti.

Informácie o liečbe, ktorá zbavuje deti, nájdete tu.

Jedným z preventívnych opatrení je vytvorenie pasívnej imunity u citlivých jedincov. Vysoko účinný je špecifický varicella-zoster-imunoglobulín, ktorý produkujú zahraniční výrobcovia.

Pri určitej dávke sa toto liečivo podáva do 48 hodín po kontakte s osobou, ktorá nebola predtým chorá pacientom so šindľom, ale najneskôr do 4 dní.

Indikáciou pre použitie tohto imunoglobulínu je kontakt s vnímavými osobami, ktorý sa vyskytol dlhšiu dobu (viac ako 1 hodinu) z nasledujúcich skupín:

 • Novorodenca z matky, ktorá sa ochorela na ovčie kiahne 5 dní pred narodením alebo do 2 dní po narodení dieťaťa;
 • Predčasne narodené deti po dobu 28 týždňov tehotenstva s nedostatočnou telesnou hmotnosťou (menej ako 1000 gramov) alebo narodené od matiek, ktoré predtým nemali ovčie kiahne;
 • Séronegatívni dospelí (bez protilátok proti vírusu varicella-zoster).

Šindle: spôsoby infekcie, stupeň nebezpečenstva, komplikácie, liečba

Pásový opar alebo herpes zoster je vírusové ochorenie, vyznačujúci sa tým, re-aktivácia herpes vírusu, ktorá sa prejavuje príznakmi bežných infekčných ochorení, porúch nervového systému a v spojení so zvláštnymi kožných prejavov.

Príčiny šindľov

Je to pravdepodobne spôsobené rovnakým vírusom, ktorý spôsobuje kiahne - herpesvirus tretieho typu (Varicellazoster). Neexistujú žiadne významné rozdiely vo výskyte prípadov medzi mužmi a ženami, ale predpokladá sa, že pred dosiahnutím veku 50 rokov je podiel výskytu u mužov vyšší v skupine pacientov po 50 rokoch viac žien. Výskyt tejto choroby na 1000 obyvateľov pred dosiahnutím veku 20 rokov je 0,4 až 1,6, po 20 rokoch - od 4,5 do 11. Choroba je vážnejšia v starobe a u detí a mladých - relatívne priaznivá.

Je infikovaný zoster alebo nie?

Vírus vo vonkajšom prostredí nie je pretrvávajúci: rýchlo zomrie pod vplyvom ultrafialového ožiarenia, ohrevu a expozície dezinfekčným prostriedkom. Infekcia sa vo väčšine prípadov vyskytuje v detstve a prejavuje ju ovčím kiahňam.

Priamo cez sliznice a integuments alebo po detstva varicella krvi a lymfy vírus vstúpil do nervu plexus medzistavcovej ganglií zadných miechové korene, gangliá hlavových nervov, kde budú aj naďalej existovať ako latentný (skryté) forme po mnoho rokov,

Následne, v dôsledku zníženia imunitnú reakciu u ľudí pod vplyvom určitých faktorov, aktivuje vírus, ktorý spôsobuje zápal nervov medzistavcových väčšinou uzlinách a zadné miechové korene, ktorá sa prejavuje vo forme príznakov herpes zoster. Takéto faktory vedúce k zníženiu imunitnej obrany môžu byť:

 • spoločné akútne infekčné choroby, hypotermia, hyperinzolácia;
 • tehotenstva;
 • diabetes mellitus alebo exacerbácia chronických ochorení;
 • poruchy spánku a predĺžené neuropsychické zaťaženie;
 • ohniská chronických infekcií a intoxikácie tela;
 • dlhodobé užívanie imunosupresív, cytostatických a hormonálnych prípravkov série glukokortikoidov;
 • Infekcia HIV a rakovina;
 • Röntgenové liečebné postupy, chemoterapia.

Môžem sa nakaziť od pacienta?

Na rozdiel od ovčieho kiahní, šindle sa vyskytujú vo forme sporadických (izolovaných) epizód. Nepridávali sa epidémie, sezónne závislosti, hoci niektorí autori zaznamenali nárast počtu ochorení v lete (jún - júl), ako aj na jar a neskorej jeseň, ale v menšej miere. Infekcia dospelých od chorých sa vyskytuje vo veľmi zriedkavých prípadoch. Od pacientov so šindľami sa môžu infikovať deti a dospelí, ktorí nie sú infikovaní kiahňou. Choroba sa v tomto prípade prejavuje vo forme druhého.

Ako sa prenáša?

Infekcia sa môže vyskytnúť kvapkami vo vzduchu, pomocou spoločných postelí, hygienických predmetov, náradia a v dôsledku priameho kontaktu s chorými.

Symptómy šindľov u dospelých

Trvanie časového obdobia od počiatočnej infekcie a ochorenia ovčích kiahní v detstve pred aktivácii vírusu a výskytom symptómov herpes zoster, to znamená, že inkubačná doba môže byť niekoľko desiatok rokov.

Klinický priebeh choroby je rozdelený na 3 obdobia:

 1. Predčasné obdobie.
 2. Obdobie klinických prejavov.
 3. Obdobie rozlíšenia a klinické zotavenie.

Predpovedné obdobie

Trvá 2 až 5 dní. Cielená účinná liečba v tomto období je nemožné, pretože choroba sa prejavuje len všeobecné symptómy - bolesti hlavy, všeobecné malátnosť a slabosť často nevoľnosť a vracanie, zvýšenie telesnej teploty na 38-39 Oh, bolesti svalov (myalgia), zvýšenie periférnych lymfatických uzlín.

Na určitej oblasti kože inervované postihnutých nervových koreňov v mieste budúcej kožné vyrážky často cítil výraznú svrbenie a bolesť, na sebe svrbenie, pálenie, streľba, búšenie srdca, bolesti alebo paroxyzmálna v prírode. Bolesť sa môže podobať pleuropneumónie, angíny, cholecystitída, zápal slepého čreva, intercostals neuralgia, črevné koliky a t. D., v závislosti na postihnutú oblasť.

Vo väčšine prípadov sú tieto bolesti ťažké odlíšiť od bolesti, ku ktorej dochádza pri týchto chorobách. Niekedy sa bolesť prudko zvyšuje, dokonca aj s miernym dotykom, z chladu, v noci, môže dôjsť k strate citlivosti pokožky v postihnutej oblasti. Tieto javy sú spojené s násobením vírusov a ich ďalším zavedením do nervových buniek a tkanív.

Obdobie klinických prejavov

Počas tohto obdobia sa objavujú zjavné príznaky herpes zoster. Vyskytuje sa v dvoch fázach: erythematosus - začervenanie a opuch kože pozdĺž nervov kufra a papuly, vezikulárnych. Často erytematózne režime offline fázy, a akonáhle sú zoskupené papuly (uzliny nad povrchom kože), po dobu 1-2 dní, sústruženie do vesicles (pľuzgiere) rôznych veľkostí, ktoré majú tendenciu k zlúčeniu a naplnených serózna obsah, ktorý postupne sa zakalí v prírode.

Na okraji bublín je niekedy červený okraj. Počas 3-5 dní množstvo vezikúl naďalej rastie, takže v jednej oblasti môžete vidieť prvky v rôznych fázach vývoja (polymorfizmus vyrážky). Často sú tieto vyrážky sprevádzané rovnakou bolesťou ako v prodromálnom období.

Vyrážka je jednostranne obmedzená, ale zaberá značnú oblasť. To je lokalizované v dermatomu (koža, nervov inervovaný vhodné) a len zriedka ide do ďalšej oblasti. Vo väčšine prvkov dochádza na hrudi pozdĺž medzirebrových nervov ( "obklopiť") a na ploche pozdĺž vetvy trojklanného nervu, menej - na stehnách, v lumbosakrální oblasti krku môže byť tiež ovplyvnená oculomotor a sluchového nervu. Je zriedkavá forma viscerálny formy alebo vnútorné pásový opar, v ktorej môžu byť ovplyvnené sliznice dýchacích ciest a pľúcneho tkaniva, pečene, srdca a obličiek.

Doba riešenia

Je charakterizovaná prerušením výbuchu nových prvkov 3-5 dní po nástupe ich vzhľadu, sušením vezikúl a tvorbou kôr v priemere 10 dní. Krusty samotné alebo v dôsledku traumy sú vylúčené, vytvárajú sa vredy, ktoré sa postupne epitelizujú zachovaním ružovej škvrny na určitý čas.

Trvanie tohto obdobia je 2 týždne - 1 mesiac. Pokračovanie výskytu nových prvkov dlhšie ako 7 dní naznačuje prítomnosť výraznej imunodeficiencie u pacienta. V oblasti ružových škvŕn po dlhú dobu môže zostať šupinatá, nadmerná alebo naopak znížená pigmentácia. Keď je stafylokoková infekcia spojená so sérovým obsahom vezikúl, dochádza k hnisaniu, čo môže sprevádzať nové zvýšenie teploty a zvýšenie trvania hojenia s tvorbou jaziev.

Existujú atypické formy prejavu choroby, napríklad:

 • neúspech - jednorazové vyrážky alebo ich absencia;
 • mozgov;
 • hemoragická forma so silným bolestivým syndrómom;
 • generalizované, v ktorých sa vyrážky objavujú na všetkých pokožkách;
 • Rozptýlená forma, ktorej pravdepodobnosť sa zvyšuje s vekovými vezikulami vylievanými vo vzdialenosti od postihnutej oblasti;
 • gangrenózne, veľmi tečúce a vyskytujúce sa obvykle u starších a slabých ľudí; prejavuje sa ako vyrážka vezikúl s krvavým obsahom a hlbokými dlhotrvajúcimi vredmi s následnou tvorbou jaziev.

Možné komplikácie a následky

Komplikácie šindľov sú zriedkavé. Patria medzi ne:

 • Encefalitída, ktorá sa vyvíja niekoľko dní po nástupe vyrážky;
 • myelitída (strata šedej a bielej hmote miechové), ktoré sa môžu po erupcii vyvinúť po približne dva týždne, a je vyjadrená v obmedzenej strate citlivosti a niekedy pol alebo plných (v závažných prípadoch) priečnych lézií miechy;
 • paralýza očných motorov - dochádza po 1,5 mesiaci a niekedy dokonca aj po šiestich mesiacoch od nástupu ochorenia;
 • jednostranná, ale častejšie bilaterálna, rýchlo progresívna nekróza sietnice, ktorá sa vyskytuje v týždňoch a niekedy aj v mesiacoch;
 • parézu svalov končatín, ak je lézia lokalizovaná v tejto zóne.

Najčastejšími dôsledkami ochorenia sú postherpetické svrbenie a bolestivý syndróm (neuralgia), ktoré sa niekedy vyskytujú spoločne. Postherpetická neuralgia sa vyskytuje v 10-20% prípadov. Spôsobuje pacientom značné utrpenie a môže trvať dlhšie ako 4 mesiace, a to aj roky. Táto bolesť je troch typov:

 • 90% - sa vyskytuje s povrchným ľahkým dotykom;
 • hlúpe lisovanie alebo horenie, konštantné a hlboké;
 • pravidelné spontánne pľuzgiere alebo vo forme "elektrického šoku".

Významným rizikom je herpes zoster počas tehotenstva, pretože patogén je schopný preniknúť do placenty a ovplyvniť nervový systém plodu. To vedie k vrodeným deformáciám alebo k jeho smrti. Ochorenie, ktoré sa vyskytlo v prvom trimestri, zvyčajne vedie k placentárnej nedostatočnosti a spontánnemu potratu. V treťom trimestri sa takéto komplikácie vyskytujú menej často, ale nie sú úplne vylúčené.

Ako liečiť šindle

Cieľom liečby ochorenia je znížiť závažnosť príznakov ochorenia a zabrániť výskytu jeho komplikácií. Ako liečiť chorobu?

Jedinou účinnou farmakologickou látkou namierenou proti príčine ochorenia sú antivirotiká, ktoré zahŕňajú:

 1. Acyklovir - užívaný po dobu 7-10 dní na 0,8 gr. 5 krát denne.
 2. Valaciklovir, ktorý je acyklovir druhej generácie - sa užíva do 1 týždňa po 1 gr. 3 krát denne.
 3. Famvir (famciklovir) - do 1 týždňa na 0,5 g. 3 krát denne.

Ak účinok užívania antivírusových liekov nie je k dispozícii, protivírusová terapia pokračuje až do zastavenia výskytu nových vyrážok.

Pre rýchlejší účinok a zabrániť novej lézie môžu použiť masti na báze antivírusových činidiel, "acyklovir", "acyklovir Acre", "Zovirax", "Vivoraks", "Infagel" (imunomodulačných).

Tiež sa používa deoxyribonukleázu, inhibuje syntézu vírusovej DNA. Liečivo sa podáva injekciou do svalu 1 alebo 2 krát denne 50 mg počas 1 týždňa. Ak sú stafylokokové alebo streptokokovej infekcie a hnisanie vyrážka elementy priradené antiseptík alebo antibiotiká, topicky vo forme emulzií, suspenzií, mastí, pleťových vôd a ústnej antibiotiká (v prípade potreby).

Ako zmierniť bolesť?

Na tento účel sa používajú vnútri kyselina acetylsalicylová, Pentalgin, paracetamol, Nimesil, Nurofen, tramadol. Tieto lieky majú tiež protizápalový účinok. V prípade, že sú neúčinné, a vyjadril syndróm bolesti pridaný antidepresívami (amitriptylín, nortriptylín), a antikonvulzíva (pregabalín gabapentín), a v niektorých prípadoch (najmä syndróm chronickej bolesti) - glukokortikoid činidlo počas 3 týždňov s postupným znižovaním dávky.

Môžem sa umyť?

Keď sa akútne obdobie znižuje, môžete sa sprchovať 15 minút. Teplota vody by nemala presiahnuť 37 ° C. Kúpele s rovnakým trvaním a pri rovnakej teplote vody sa môžu užívať až 2-krát za týždeň, ale s infúziou harmančeka, celandínu, nechtíka. Postupy s vodou je potrebné robiť opatrne, bez poškodenia vezikúl a kôr.

Liečba herpes zoster u starších pacientov vykonané brať do úvahy, či majú zníženú obranyschopnosť a súvisiacich ochorení, najmä v ťažkej herpes zoster. Ak je to potrebné, priradený acyklovir intravenózne, imunoterapia izoprinozin je imunostimulačné a antivírusového činidla, rekombinantný interferón (Viferon, IFN, IntronA a kol.). Súčasne držal intravenóznej detoxikačné terapie (v ťažkých prípadoch), opravu komorbidít.

Neodporúča sa používať šindle doma, najmä bez konzultácie s lekárom. Spravidla sú ľudské lieky v tejto chorobe neúčinné. Ich použitie môže viesť k predĺženiu procesu a závažným komplikáciám.

Tiež sa odporúča, aby všetci pacienti liečení vitamínové prípravky (v prípade neexistencie alergie na ne) a správnej výživy. Špeciálna strava so šindľami sa nevyžaduje. Musíte použiť ľahko stráviteľné potraviny bohaté na živočíšnych a rastlinných bielkovín, vitamínov, stopových prvkov a obmedzené sacharidov a tukov zvierat - ryby, biele hydinové mäso, orechy, fazuľa, zelené stuff, mliečne výrobky, zelenina, ovocie. Je možné použiť vitamínové infúzie a odvary (brusnicová šťava, vývar boky, atď.), Výťažky z liečivých bylín, vlastniaci sedatívne účinky a regulačnú funkciu čriev účinkom (Leonurus výťažky, harmanček, fenikel, kôpor semená, hloh ovocie vývar).

V dôsledku adekvátnej komplexnej liečby je možné sa vyhnúť komplikáciám. Avšak u niektorých pacientov je možné udržať neuralgickú bolesť už niekoľko rokov.

Či je alebo nie je herpes zoster nákazlivý: aké nebezpečné je

Herpes zoster je vírusový variant lišejníkov, ktorý sa vyskytuje v dôsledku herpes zoster, ktorý vstupuje do ľudského tela. Vírus tiež spôsobuje ovčie kiahne.

Aby ste ochránili seba a svoje prostredie pred výskytom tejto choroby, musíte poznať jeho vlastnosti a potenciálne nebezpečenstvo.

Ako sa prenášajú šindle?

Po prvýkrát sa herpes zoster môže objaviť ako ovčie kiahne. Neexistuje žiadna definitívna odpoveď na otázku, či je herpes zoster nákazlivý. Spodná línia spočíva v tom, že tieto lišejníky a ovčie kiahne sú veľmi úzko spojené a sú spôsobené rovnakým patogénom.

Keď sa telo prvýkrát stretne s patogénom - je to ovčie kiahne, a to je malátnosť, vysoká horúčka a viacnásobné bublinové vyrážky.

Po krátku dobu (asi 5-7 dní), vírus sa stáva slabšie a telo vytvára ochranný štít, ktorý bude v budúcnosti nenechá tento človek ochorieť s ovčími kiahňami.

Musíme si uvedomiť, že herpes vírus, raz, ktorá sa dostane do ľudského tela, nikdy nezmizne a skrýva v ganglií a nervových kmeňov, prežívajúce na príležitosť, až sa objaví. K tomu dochádza pri nachladnutí, stresu, zníženej imunite po zime. Tento proces sa prejavuje vo forme herpes zoster, iného typu herpes, ktorý postihuje naše telo.

Dlho sa predpokladalo, že osoba, ktorá bola chorá s ovčím kiahňam, nebola sa obávať kontaktovania chorých kuracích kiahní alebo šindľov.

Teraz však existuje informácia, že sa zaznamenali prípady opakovanej infekcie. Ak sa v niektorých prípadoch vyvinie ovčie kiahne, v iných je to nedostatočné. Toto sa zvyčajne vyskytuje u ľudí so zníženou imunitou alebo rakovinou po chemoterapii. Choroba je tiež u ľudí s HIV.

Spôsoby prenosu herpes zoster

Vírus Herpes zoster môže byť zdvihnutý kontakt buď vo vzduchu kvapôčky. Táto osoba môže najrýchlejšie infikovať ostatných, ak má vezikuly, ktoré sú zbavené, alebo ovčie kiahne. Samotný vírus nemôže byť životaschopný, takže infekcia sa vyskytuje len od človeka k človeku.

Ak je zdravá osoba, ktorá netrpí ovčím kiahňou, je v kontakte s chorou kurací kiahňou alebo je zbavená, potom vždy existuje nebezpečenstvo infekcie. Spravidla človek vyvíja ovčie kiahne. Tu je potrebné zdôrazniť, že ovčie kiahne u dospelých s príznakmi a komplikáciami vždy prechádzajú oveľa ťažšie ako dieťa.

Osoba, ktorá má ovčie kiahne a má normálnu imunitu pri kontakte s pacientmi s kiahňami alebo ovčím kiahňam, sa neinfikuje.

Musíme si uvedomiť, že osoba, ktorá má za sebou už ovčie kiahne, je tu možnosť výskytu šindľov o stave oslabenie všeobecnú imunitu av neprítomnosti kontakte s infekčným osobou.

Ak je človek už chorý s ovčími kiahňami, potom sa kedykoľvek objaví lienový vírus, akonáhle takáto príležitosť nastane.

Existuje niekoľko mechanizmov prenosu herpes zoster:

 • Najčastejšie sa lišajnica prenáša vzdušnými kvapôčkami v procese komunikácie medzi ľuďmi.
 • Tiež sa choroba prenáša prostredníctvom kontaktu a každodenného chodu prostredníctvom hygieny, domácich predmetov a osobných predmetov.
 • Lichén sa môže prenášať z matky na plod počas tehotenstva, to znamená transplacentárne.
 • Riziková skupina zahŕňa deti, ktoré sa objavili u matky, ktoré nesú ovčie kiahne alebo herpes zoster, ak majú tieto príznaky choroby 5 alebo menej dní pred pôrodom.
 • Vírus Herpes zoster nie je prenášaný sexuálne, na rozdiel od genitálneho herpesu. Ak je človek na tele vezikúl rozdrvený a vysušený, možno tvrdiť, že už nie je nákazlivý.
 • Osoba, ktorá nemá vonkajšie príznaky herpesu, to znamená akékoľvek vyrážky, zvyčajne nie je infekčné, aj keď je v hermetickom tkanive herpes vírus.

Tinea u detí

Choroba sa prenáša transplacentálne - od matky po dieťa. Deti, ktoré mali ovčie kiahne, sa stali nosičmi vírusu herpesu.

Keď je imunita oslabená, vírus sa začne stávať aktívnejším. To znamená, že dieťa je schopné infikovať iné deti, s ktorými komunikuje v škole, škôlke alebo detskom ihrisku. Infekcia sa vyskytne iba u tých, ktorí predtým nemali ovčie kiahne.

U detí sa šindle prenášajú podobnými mechanizmami, podľa ktorých sa vyskytujú u dospelých.

Ak dieťa nie je veľmi často ochorené a je zahalené a dostane každý rok celý objem vitamínu D, opaľuje sa na mori, potom kontakt s herpes zoster alebo ovčím kiahňam ho neohrozuje infekciou.

Aby sa dieťa nedostalo choroby, mal by tiež dostať celý komplex vitamínov, výživové a minerálne látky musia byť neustále prítomné vo svojej strave. Mimochodom, aby ste presne určili, že problém je vážny, musíte vedieť, ako lišajník u detí vyzerá.

Za týchto podmienok dieťa nebude schopné zaujať ovčie kiahne, ak ešte nebola chorá. Napriek tomu, aj v prípade infekcie, choroba u dieťaťa bude plynúť ľahšie a ľahšie ako u dospelých.

Je veľmi dôležité vedieť, ako sa prenášajú šindle a pochopiť povahu tejto choroby, čo pomôže zastaviť jej ďalšie šírenie. Tým, že sa zabráni vzniku ochorenia, človek sa zachráni pred mnohými negatívnymi dôsledkami a potrebou únavnej liečby.

Šindle - príčiny výskytu. Príznaky a liečba herpes zoster doma u dospelých

Herpesvírusy sú bežným patogénom rôznych infekčných ochorení a prejav chladu na perách je jedným z najľahších ochorení vyvolaných nimi. Ak je však v ľudskom tele prítomný typ vírusu, ktorý spôsobuje herpes zoster, potom sa v niektorých prípadoch môže objaviť oveľa závažnejšia symptomatológia.

Čo je šindle?

Toto ochorenie v ICD-10 sa tiež nazýva herpes zoster, pretože ochorenie choroby je spôsobené vírusom Zoster - rovnakým vírusovým činidlom ako kiahní. Ak má človek ovčie kiahne, infekcia z tela nezmizne. Nachádza sa v gangliách zadných koreňov miechy, ale nie je nebezpečná - je pod kontrolou imunity. Keď systém vnútornej ochrany z akéhokoľvek dôvodu zlyhal a oslabil, vírus sa opäť aktivuje, ale druhýkrát sa už prejavuje ako herpes zoster.

Zástupcovia absolútne všetkých vekových skupín obyvateľstva podliehajú tejto chorobe. Takáto forma herpesu sa tiež môže zhoršiť a dieťa, ale väčšina prípadov ochorenia - približne 75% - sa pozoruje u dospelých starších ako 45 rokov. Podľa zdravotnej štatistiky sú ženy v starobe dvakrát viac pravdepodobné, že prejavia takúto infekciu ako muži.

Ako vyzerajú šindle

Táto choroba má výrazné vonkajšie prejavy. Fotografia, ktorá ukazuje, čo herpes zoster, veľa na internete. Dôležité: osoba, ktorá podľa týchto obrázkov má podozrenie na manifestáciu dermatitídy spôsobenej herpesvírusom, je naliehavé vidieť lekára! Špecialista vykoná plnohodnotnú diagnózu a predpíše včasnú primeranú liečbu, čím zabráni komplikáciám tejto choroby.

V počiatočnom štádiu ochorenia sa herpes zoster javí ako súbor papuliek umiestnených na boku tela. Postihnuté oblasti majú pretiahnutý tvar, a ako to bolo obklopené pacienta v smere chrbtice na hrudi alebo pupku (od tejto doby sa objavil názov choroby v slove "herpes"). Takže na telo je spôsob, akým reaktivovaný vírus prechádza nervovými kmeňmi - od miesta jeho lokalizácie v mieche po epidermis. Pri vyvrcholení choroby sú herpetické papuly podobné pustulám. Potom sa prelomia, pokrývajú kôrou a vysušia.

Herpes zoster je nákazlivý

Ako sa táto choroba prenáša a herpes zoster nie je nákazlivý voči ostatným - prirodzené otázky, ktoré sa objavujú u chorého človeka aj jeho príbuzných. Je potrebné vedieť, že obdobie, počas ktorého je vírus aktívne prenášaný, je čas od začiatku tvorby papuliek po ich hojenie, pretože práve v sekrétoch z vezikúl je infekcia. Infekcia so šindľami ohrozuje iba ľudí, ktorí nie sú chorí s kiahňou. Ak dôjde k prenosu vírusu, človek vyvine ovčie kiahne a neskôr sa môže vyvinúť herpes zoster.

Inkubačná doba herpes zoster

Od doby, kedy pacientka trpí primárnym prejavom infekcie (ovčie kiahne) až do doby opätovnej aktivácie vírusu, môže uplynúť niekoľko rokov a dokonca desaťročia. Ak má dospelý silný imunitný systém, ktorý nie je oslabený somatickými ochoreniami, potom inkubačná doba herpes zoster môže pokračovať po celý nasledujúci život infikovanej osoby bez priameho prejavu ochorenia.

Príčiny herpes zoster

Hlavným faktorom, ktorý spôsobuje nástup ochorenia, je vážne oslabenie imunity. V tomto prípade častice vírusu získajú možnosť získať oporu v nových bunkách a potom v dôsledku ich lavínovej reprodukcie sa infekcia opakuje. Ako príčiny vzniku šindľov určujú lekári:

 • slabá strava spôsobená diétou, pôstom alebo konzumáciou potravín s nízkym obsahom vitamínov;
 • nedostatočný spánok;
 • konštantný fyzický alebo psychický stres;
 • prirodzené zníženie tónu tela v starobe;
 • umelé potlačenie imunity pri transplantácii orgánov alebo kostnej drene;
 • radiačná terapia;
 • Infekcia HIV.

Symptómy herpes zoster

V začiatočnej fáze sa ochorenie prejavuje všeobecnou malátnosťou - človek cíti zimu, jeho teplota stúpa, bolesti hlavy sú možné. Na zemi budúce erupcie na koži vyzerajú načervenalé škvrny, ktoré sú svrbiace. Po pár dňoch sa objavujú zjavné príznaky herpes zoster - papuly, ktoré sa môžu lokalizovať na chrbte, bedrovej oblasti, bokoch, bruchu, krku, zriedka - na hlave. Tieto infekčné vyrážky rastú na tele a na miestach ich lokalizácie pacient cíti svrbenie a bolesť.

Stav pacienta sa začína normalizovať približne týždeň po objavení prvých príznakov ochorenia. Na postihnutých oblastiach pokožky sa svrbenie oslabuje, nové papuly sa už nezobrazujú a tie, ktoré sa začnú prerážať a vyschnúť. Po asi týždni sa regeneruje koža pod chrastavou a koža sa bezbolestne spadne. V tomto štádiu sa svrbenie už nezaznamenáva, ale ak sa vyvinú komplikácie, človek bude dlho cítiť bolesť v oblasti lokalizácie vyrážok.

Liečba herpes zoster

Správna a včasná liečba tejto choroby je mimoriadne dôležitá, aby sa pacient rýchlo uvoľnil a jeho stav nie je zhoršený komplikáciami. Liečba herpes zoster je súčasne zameraná na zníženie pôvodcu ochorenia a na odstránenie bolestivých príznakov:

 • Ako antivírusové lieky pri tejto chorobe sa používajú tablety alebo injekcie Acyclovir, Famvir, Valaciclovir.
 • Na zmiernenie bolesti sa lekárom často predpisuje užívanie Pentalginum, Ketoprofen, Ibuprofen.
 • Pri komplexnej liečbe sú povinné imunomodulátory a tiež lieky vo forme krémov, masti, roztokov na liečbu vyrážok.

Lekár by mal určiť, ako sa má liečiť herpes zoster. Aby bol tento postup účinný a pacient nevyvinul komplikácie, liečba by sa mala začať v prvých dvoch dňoch choroby. Pacienti sa často zaujímajú, či je možné umývať so šindľami. Pri takomto ochorení je dovolené používať sprchu, ale je zakázané kúpať sa, aby sa zabránilo vzniku sekundárnej infekcie.

Liečba šindľov u starších pacientov

Táto skupina ľudí často v dôsledku tohto ochorenia vyvíja ťažké komplikácie, preto liečba herpes zoster u starších pacientov by sa mala vykonávať zvlášť starostlivo a vždy pod dohľadom lekára. Dospelým, ktorí sú náchylní na časté recidívy choroby, ako prostriedok prevencie sa ponúka očkovacia látka proti herpes Zoster špeciálnej vakcíne. Na rýchle liečenie ochorenia môžu byť predpísané fyzioterapeutické postupy a kurzy liečby vitamínmi.

Ľudové lieky proti herpes zoster

Dobrým účinkom na liečenie tejto choroby je kombinácia liekov a netradičných terapií doma. Liečba šindľov s ľudovými prostriedkami zahŕňa ich požitie (vo forme čajov, infúzií) a vonkajšie ošetrenie pľuzgierov. Tu sú niektoré účinné recepty:

 • 1 lyžička. lopúch varí 1 polievková lyžica. vriacej vody. Po 20 minútach. môžete použiť tento nápoj ako čaj, pridávajúci med.
 • Zbavte sa svrbenia pomôže vymazať miesto vyrážky s jablčným octom niekoľkokrát denne.
 • Na uzdravenie rany na noc sa postihnutá oblasť pokožky aplikuje kompresiu aloe rezu pozdĺž širokých listov.

Dôsledky herpes zoster

Pre ľudí, ktorým hrozí ochorenie, je dôležité, aby bolo potrebné liečiť ich pod dohľadom lekára, aby sa zabránilo vzniku komplikácií. Závažné následky herpes zoster sa často prejavuje v podobe post-herpetické neuralgie (keď je človek trpí svrbenie a bolesť príznaky po dlhú dobu po ukončení choroby), encefalitída, tvárové ochrnutie, strata a dokonca slepotu sluchu. Ak sa celý komplex liečby základnej choroby nevykoná včas a v plnom rozsahu, môže trvať mesiace a dokonca aj roky na úplnú rehabilitáciu.

Video: ako liečiť šindle

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Je dôležité vedieť, či sú šindle sú nákazlivé alebo nie? Príčiny a liečba

Choroba sa prejavuje formulára na kožné vyrážky vo forme bublín naplnených kvapalinou, vzhľad, ktorý predchádza silné bolesti a pálenie - A pásový opar alebo herpes zoster (Herpes zoster). Ochorenie pochádza zo skutočnosti, že vírus varicella-zoster je aktivovaný, latentný až kým imunita nosiča vírusu oslabuje v dôsledku koincidencie mnohých faktorov.

Takmer vždy sa pacient a jeho okolie zaujímajú o otázku: Pásové šnúry sú nákazlivé alebo nie? Aby sme to zistili, je potrebné podrobne zvážiť patogenézu ochorenia a príčiny vzniku herpes zoster.

Ako sa vírus šindľov prejavuje

Vírus Herpesviridae, čo je súčasne príčinou dvoch ochorení: kurací kiahní a šindle, v druhom prípade ovplyvňuje zakončenie nervových vlákien. Keď sa autonómny nervový systém zapojí do procesu, vnútorné orgány môžu byť ovplyvnené, môže začať meningoencefalitída. Ak vírus preukáže svoje epiteliotropné vlastnosti s ovčími kiahňami, potom v oparu v popredí - neurotropné.

V priebehu 1-5 dní nastane aktivácia vírusu pozdĺž postihnutého nervu silná bolesť.

V tomto období sú chyby v diagnostike časté, napríklad zápal nervových koreňov v lumbosakrálnom sa môže považovať za prejavy radikulitídy.

Existujú príznaky intoxikácie tela: zhoršenie celkového zdravia, zvýšená teplota.

V miestach, kde sa objavuje príznak bolesti, môže sa koža olupovať, svrbenie a brnenie, prudko zvýšiť citlivosť, bolestivé aj ľahké dotyky kože, trecie odevy.

O niečo neskôr na koži v projekcii nervov postihnutých vírusom sa objaví vezikulárny exantém. Je to obrovská skupina vezikúl s vodnatým (menej často krvavým) obsahom.

Funkciou herpes zoster je, že postihuje iba jednu polovicu kmeňa, bez ohľadu na to, ktorá časť tela je ovplyvnená.

Po troch až štyroch týždňoch sa kvapalina vo vezikuloch stáva zakalená, sú pokryté krušinou, ktorá zmizne a zanecháva za sebou dlhú nezmazateľnú škvrnu, podobne ako stopa horľavosti. V prípade porážky vírusu nervmi spojenými s vnútornými orgánmi sa objavujú bolestivé príznaky podobné koli alebo zápalu.

Pri léziách tvárového nervu sa exantém môže vyskytnúť na rohovke oka, viečka, zápal lymfatických uzlín postihnutej strany nie je vylúčený.

Herpes zoster sa prejavuje silnou bolesťou až do vynechania vyrážky. Často bolestivosť pretrváva oveľa dlhšie - niekoľko mesiacov a dokonca rokov. Okrem bolesti v léziách sa môže vyskytnúť pocit necitlivosti, ktorý pretrváva dlhú dobu.

Šindle príčiny

Hlavnou príčinou ochorenia spôsobeného šindľami je aktivácia vírusu, ktorý je prítomný u osoby, ktorá mala kiahňovú neštovicu. Vírus po prenášanej ovčie kiahni zostáva v tele, ide do latentnej (latentnej) formy a začína narúšať nervové zakončenie, keď telo čiastočne stráca imunitnú obranyschopnosť.

Faktory, ktoré znižujú imunitu, môžu byť:

 • Starší vek (od 60 rokov)
 • Odložené onkologické ochorenia a infekcia HIV
 • Stav po žiarení a chemoterapii
 • Stres, chronická únava
 • Transplantácia orgánu alebo kostnej drene
 • Dlhodobé užívanie silných liekov (imunosupresíva, kortikosteroidy)
 • Diabetes mellitus

Ak sú známe rizikové faktory a príčiny výskytu herpes zoster, je možné prijať preventívne opatrenia - vyhnúť sa stresu, optimalizovať pracovný a odpočinkový režim a podstúpiť preventívnu lekársku prehliadku v čase. Zvyšujú imunitu cvičenia a zvyšujú podiel čerstvého ovocia a zeleniny v strave.

Možnosť kontrastu s herpes zoster

Keď vieme, ako ľahko sa prenáša kurčatá, pacienti majú záujem - Je herpes zoster infikovaný u ľudí? Tí, ktorí mali ovčie kiahne, sa nemusia obávať infekcie u osoby s otvorenými prejavmi ochorenia. U nich bola vyvinutá imunita voči tomuto vírusu a opakovaná infekcia je vylúčená. Len vy musíte aktivovať svoj vlastný vírus.

A pre tých, ktorí nemajú ovčie kiahne vo svojej histórii - šindle sú nákazlivé. Ale oni nebudú ochorení šindľov, ale s ovčích kiahní, pretože tento druh herpes je sekundárne infekcie. Môžete sa infikovať vzdušnými kvapôčkami, cez bežné objekty, tehotná žena môže prejsť vírusom cez placentu k dieťaťu.

Tiež by vás mohlo zaujímať:

Koľko dní je infikovaný herpes zoster? Presne tak, ako sa bubliny tekutiny objavia a prasknú na koži. Akonáhle sú pokryté kôrou - nemôžete sa obávať infekcie. Zameranie infekcie je kvapalina, ktorá ich naplní, a preto, ak sa ich dotkla osoba, ktorá má vyrážku, a potom - na objekty prístupné ostatným členom svojho prostredia - vystavuje okolité nebezpečenstvo infekcie.

Malo by sa vziať do úvahy, že vírus, ktorý spôsobuje šindle, je veľmi nestabilný, je zničený pri vystavení slnečnému žiareniu, dezinfekčným prostriedkom, vysokej teplote.

Aké testy pomôžu diagnostikovať

Konvenčné krvné testy, moč nie sú predpísané, pretože diagnóza sa robí podľa vzhľadu vyrážok. Ak má lekár pochybnosti (častejšie sa to stane, keď ochorenie postihuje vnútorné orgány), vykoná sa veľmi presná a citlivá analýza bublinovej kvapaliny pri PCR polymerázovej reťazovej reakcii.

Herpes zoster a deti

Mnohí rodičia sa obávajú otázky - pre deti tinea infekčné ochorenie alebo nie? Dá sa povedať s plnou istotou, že po kontakte s chorým dieťaťom má vysokú šancu na chytanie kiahní, ak ešte nemal infekciu. Prípady zosterového herpesu u detí, ktoré získali imunitu po kiahní, sú veľmi zriedkavé.

Pre detský herpes zoster je príčinou a predpokladom vzhľadu rovnaké faktory ako u dospelých: zníženie imunity po ťažkých ochoreniach, hormonálne lieky, stav po ožiarení a chemoterapia. Vykazuje sa ako všeobecné zhoršenie zdravia, vysoká horúčka, výskyt bolesti a nepríjemné pocity v mieste poškodenia nervov.

Liečba herpes zoster

Pri ochorení, ako sú šindle, sú príčiny a liečba úzko spojené. Keďže choroba má vírusovú povahu, hlavné lieky budú protivírusový (Acyklovir). Na zmiernenie podmienky platí lieky proti bolesti a protizápalový (Baralgin, Pentalgin, Ibuprofen, Diclofenac), odstránenie svrbivých masti a obkladov s mentolom a kalaminom.

Urýchlite tvorbu kôry drog, ktorej hlavnou účinnou látkou je octanu hlinitého (Kvapalina Burova), Fukortzin a zelenka. Ak sa neuropatické bolesti stávajú ťažké vydržať, začínajú dostávať takéto analgetiká, Tramadol, oxykodón, metadón.

Šindľový herpes - sporadická infekcia, ktorá postihuje nervovú sústavu u ľudí so zníženou imunitou. Jeho prejavy sú podobné vyrážkam s ovčím kiahňam, ktoré sú spôsobené rovnakým vírusom, ale sprevádzané ťažkou dlhou bolesťou. Na prevenciu ochorenia nemožno dovoliť zníženie imunity.

Je infikovaný herpes zoster?

Poďme to na začiatku, šindľa je nákazlivá alebo nie? Ako ukázala prax, herpes zoster je veľmi nákazlivý. Po prvé, infekcia týmto vírusom je spôsobená vysokou reaktivitou imunitného systému na pôsobenie mikróbu na telo. Deti majú väčšie riziko herpes zoster. V ťažkých časoch pre telo, na jar a na jeseň, keď vitamíny sú tak nedostatočné v tele, potom dieťa môže nosiť herpes vírusy.

Je herpes zoster infikovaný u dospelých? Ak bola osoba v detstve chorá s ovčím kiahňam, imunita sa produkuje na herpes a je už nemožné dostať herpes zoster.

Etiológia vírusu

Ľudia majú vo všeobecnosti protilátky, ktoré neumožňujú rozšírenie herpesu. Ale herpes zoster vírus je veľmi šikovný, môže sa prispôsobiť zabitie svojho lieku, okrem toho, že je schopný ukryť telo v chrbtovým gangliách, nervové vlákna, a zostať v ľudskom tele po mnoho rokov.

Pokiaľ ide o vývoj vonkajšieho prostredia, vírus silne klesá s ultrafialovým svetlom a teplom, a je oveľa ťažšie chytať, a pri nízkych teplotách, že je naopak dobré prežíva a silnie vďaka nižšej imunitu.

Zlá ekológia, nízka kvalita potravín zvyšuje riziko kontrakcie herpesu. Žiaľ, nedávno sa zvyšuje tendencia výskytu herpes zoster. Výskyt ovčieho kiahne u detí sa tiež zvyšuje.

Mnoho ľudí má záujem o otázku, či je herpes zoster nákazlivý? Bohužiaľ, existuje niekoľko faktorov, ktoré vyvolávajú nástup ochorenia. Príčiny herpes zoster, ktoré vyvolávajú výskyt choroby na prvom mieste:

 • znečistenie ovzdušia a vody;
 • znížená imunita;
 • nepriaznivé prostredie;
 • absencia prírodných produktov a vitamínov v strave.

Avšak aj u tých ľudí, ktorí boli v detstve chorí s ovčím kiahňam, s agresívnymi vplyvmi na životné prostredie, môžu byť opakované príznaky.

Považme za najdôležitejšiu vec, ako sa prenáša vírus herpes zoster. To sa šíri prostredníctvom vzdušných kvapôčok, infikované jednoducho dotykom a trasúcimi sa rukami, ale pamätajte, že vírus zostáva a predmety pre domácnosť, a to nielen v produktoch pre osobnú starostlivosť, ale aj na zábradlie vo vozoch verejnej dopravy v supermarketoch, na kľučky dverí. Ideálne miesto šírenia tejto nákazy, sú teplé a vlhké priestory, ako sú bazény, sauny, s výnimkou ani nebude piesok na verejnej pláži.

Symptómy herpes zoster

Ako pochopiť, že ste chorý so šindľami? Zvážte príznaky herpes zoster u detí a dospelých.

V skutočnosti, kurací kiahň a šindle sú jednou a tou istou chorobou, iba v rôznych štádiách. Vírus po dieťati mal ovčie kiahne ako dieťa, zostáva v tele v živote, ale nemusí sa prejaviť až do konca života, ak má osoba silnú imunitu. S oslabením imunity, najmä ak človek trpí rakovinou alebo HIV, choroby, ktoré vážne poškodzujú imunitný systém, sa vírus herpes zoster môže začať prejavovať.

Ako sa zjavuje lumbálny lalok? Existujú len dva typy prejavov, typické a atypické.

Typická forma sa prejavuje nasledujúcimi znakmi:

 • Šírené. V tomto prípade sa pľuzgiere rovnomerne vylijú po celom tele.
 • Gangliokozhnaya. Vyrážka sa tvorí pozdĺž nervu.
 • Eye. Očný nerv a oko trpia, vyrážky sa objavujú po celej hlave a tvári.
 • Ucho. Tu sa postihnutým orgánom stáva ušný nerv, vyrážky sa nachádzajú na hlave, paralýza tvárového nervu je možná a tvár sa obracia jedným smerom.

Atypická forma má iné charakteristiky:

 • Gangrenózne. Vyvíja sa v kombinácii s bakteriálnou léziou, zatiaľ čo vyprázdňovacie vezikuly obsahujú hnis, keď prasknú, tkanivo, ktoré je pod vezikulom, zomrie.
 • Neúspešný. Pri tejto forme vyrážky nie je jednoducho žiadna bolesť.
 • Cystická. Blistre dosahujú obrovské rozmery.
 • Hemoragická. Bubliny sú naplnené krvou.

Symptómy herpes zoster u dospelých sa na začiatku nelíšia od bežnej vírusovej infekcie:

 • teplota stúpa;
 • objaví sa chlad;
 • prudko znižuje pracovnú kapacitu;
 • všeobecné zdravotné zhoršenie;
 • hlava začne bolet;
 • znížená chuť do jedla;
 • trávenie je narušené;
 • strata hmotnosti.

Latentná doba vírusu

Inkubačná doba môže trvať dlhé roky, ak spočítete od získania vírusu do tela pred prejavom jeho prvých príznakov.

Na začiatku ochorenia sú príznaky podobné bežnému nachladnutiu a trvajú od 1 do 4 dní, všetko závisí od imunity. U dospelých je silnejší a dlhší ako u detí.

Po dni alebo dvoch sa objavia príznaky tohto konkrétneho vírusu. Najčastejšie diagnóza ochorenia nie je zložitá a laboratórne testy nie sú potrebné. Pri príznakoch ochorenia okolo herpesu je potrebné presne vedieť, či osoba v detstve trpí ovčím kiahňam. Pri prvotnom vyšetrení pacienta treba venovať pozornosť vyrážkam alebo vezikulám, ktoré sa z miest na tele premenili na pľuzgiere s tekutinou.

Kde sa objavia vezikuly, pocit svrbenia a pálenia. Niekedy sa objaví aj veľmi silná bolesť, aj keď sa dotkne pokožky pacienta. Zvyšuje sa periférne lymfatické uzliny. Takéto príznaky zvyčajne trvajú asi týždeň. Po tomto vysušuje pľuzgieria a na tomto mieste sa vytvára kortikálny povlak. O niekoľko dní neskôr tieto kôrky spadnú a toto miesto zobrazuje liečivé oblasti pokožky.

Najčastejšie sú vyrážky jednostranné a prejavujú sa po nervovi. Avšak herpes zoster na tele môže byť lokalizovaný pozdĺž nervu nohy, medzi rebrami, v páse a na tvári.

Čas do úplného zotavenia závisí od imunity osoby. Tento vírus je chorý od 15 dní do mesiaca. Starší ľudia, ľudia so slabou imunitou, majú väčšiu pravdepodobnosť závažnejšej choroby a sú dlhšie.

Príčiny herpes zoster

K príčinam herpes zoster, lekári pripisujú provokatívne faktory, ako napríklad vek.

Najčastejšie starší ľudia trpia touto chorobou, sú starší ako 50-60 rokov, chorí 7 krát častejšie kvôli oslabenej imunite, ale zvyčajne sa obrátia na lekára za pomoc, spravidla iba 5%. Zvýšené riziko ochorenia u starších pacientov je spojené so znížením imunity, produkcia endorfínov sa s vekom znižuje. Najčastejšie sa vyskytuje v lete a na jeseň počas reštrukturalizácie tela a nedostatku stopových prvkov a vitamínov.

Mladí ľudia sú spôsobení chorobami, ktoré oslabujú bunkovú imunitu tela:

 • ochorenia krvi alebo krvotvorných orgánov;
 • autoimunitné ochorenia, stavy imunitnej nedostatočnosti;
 • malígnych nádorov, najmä po prechode radiačnej chemoterapie;
 • Infekcia HIV;
 • diabetes mellitus;
 • transplantácia orgánov, kostná dreň;
 • prenos ťažkých zranení;
 • chronické ochorenia, ako je hepatitída, zlyhanie srdca a obličiek, tuberkulóza, cirhóza.

Ľudia, ktorí užívajú imunosupresívne pilulky, majú väčšiu pravdepodobnosť ochorenia v dôsledku tohto typu herpes, pretože hormóny glukokortikosteroidov a cytotoxické lieky značne znižujú imunitu.

Ak dospelá osoba v detstve netrpí ovčím kiahňam a po prvýkrát infikovaná pásovým oparom, v malom počte prípadov sú možné príznaky ovčieho kiahne a šindľov.

V prípade mladých ľudí sa aj po neurologickom ochorení alebo po závažných infekčných ochoreniach zvyšuje riziko vzniku oparov. Po dlhšej a ťažkej hypotermii tiež závažné psychické stresy ovplyvňujú aj po ťažkom fyzickom vyčerpaní priaznivé prostredie pre tento vírus.

Deti, ktoré sú v blízkom kontakte s infikovaným dospelým, napríklad v materskej škole, dostanú ovčie kiahne.

Herpes vírus a tehotenstvo

Tehotné ženy sú tiež medzi najviac ohrozené herpes infekcie, ale je tu ďalší riziko: tehotné ženy nie je vždy ochorení je príznačné, že ešte nebezpečnejší pre dieťa. Najsmrtejším dôsledkom účinku šindľov na dieťa sa stáva mŕtve narodenie alebo blednutie tehotenstva. Po prenesení matku tejto infekcie väčšia pravdepodobnosť, že dieťa sa narodí s detskou mozgovou obrnou, s ťažkými léziami mozgu a nervového systému, čo vedie k hluchota, slepota a ďalších následkov viesť k postihnutiu dieťaťa.

Ak žena nemá dosť času na to, aby ovčie kiahne do tehotenstva, ak vstúpi do tela vírusu počas tehotenstva dieťaťa, môže sa rozvinúť ťažká zovšeobecnené formy lišajníkov s meningeálnych porúch.

Ako liečiť herpes zoster

Liečba herpes zoster by sa mala nevyhnutne uskutočniť v dvoch smeroch: oslabenie samotného vírusu a odstránenie príznakov. Liečbu má predpísať a vykonávať výlučne lekár, pretože nezávislá liečba môže reagovať s ťažkými komplikáciami až po smrteľný výsledok.

Ako liečiť šindle a aké lieky? Pomocou antivírusových liekov. Sú to Acyclovir, Valaciclovir a Pharmciclovir. Liečba závisí od zvolenej prípravy.

Príznaky a liečba herpes zoster u dospelých sa výrazne líši od priebehu ochorenia u detí. A tiež stojí za to pamätať, že pri boji proti vírusu nie je spôsob, ako sa vyhnúť sprievodným príznakom. Lieky môžu znížiť silu a trvanie príznakov.

Ako liečiť šindle, aby bol efekt najväčší? Takže liečba bude úspešná s pomocou Famvir. Vyrovnáva sa s týmito vírusmi, ktoré sa ukázali ako odolné voči Acycloviru. Famvir v tele je konvertovaný na acyklovirfosforečnan, ktorý blokuje ďalšie množenie vírusu. Predáva sa len na lekársky predpis.

Acyclovir tiež odstraňuje herpes (pásový opar), užíva sa nepretržite počas doby regenerácie a užíva päť tabliet denne. Vydáva sa v lekárňach bez lekárskeho predpisu, cena je veľmi nízka, vyrába sa nielen vo forme tabliet, ale aj vo forme subkutánnych injekcií, masti a gélov.

Valacyclovir - tieto tablety sú dvakrát tak účinné ako Acyclovir. Tento liek má vedľajšie účinky, takže dávkovanie môže predpisovať iba lekár.

Počas akútnej zoster nemôžu používať lieky, ktoré znižujú imunitu, a nemôžu byť použité kortikosteroidy a je prísne zakázané ožarovanie pacienta ultrafialovým svetlom, pretože ultrafialové lúče nezabíjajú vírus, ale naopak prispieť k posilneniu činnosti vírusu herpes zoster.

Tinea u detí a starších ľudí

Herpes zoster u detí mladších ako 10 rokov je extrémne zriedkavé, iba ak sa niekoľko faktorov zhoduje. Tinea u detí sa vyskytuje len v súhrne silného zníženia imunity a infekcie lišajovým vírusom. Zdrojom môže byť iba dospelý alebo dieťa staršieho veku. Malé deti zvyčajne nie sú ochorené.

Liečba šindľov u starších pacientov sa vykonáva s pilulkami, krémami a masťami. Na liečbu je potrebné vyhnúť sa komplikáciám v budúcnosti. Predpísané sú antihistaminiká alebo analgetiká. Ak sa lieky používajú doma, kurz bude pokračovať približne pol mesiaca.

Liečba herptických ľudových liekov

Ak chcete odstrániť príznaky pri liečbe herpes zoster u dospelých, použite overené ľudové recepty. Na zmiernenie bolesti a zápalu obklady aplikovaný lopúcha Helichrysum, tekvica, aby sa mlieko z mäty a nechtíka, bandáže listu nátržník a pleťové vody z vody a soli.

Skontrolujte, pleťové vody jablčného octu, koža sa spracuje s roztokom peroxidu vodíka, vyrobený bandáž z aloe listov, aby masti z glycerolu a síra make poľahčujúce zásobníky škrob a soľné kúpele jodidu draselného rýchlo liečiť zranenia na tele z herpes.

Liečba ľudovými liekmi je jednoznačne účinná, ale v kombinácii s liekmi. Je potrebné začať liečbu včas a priblížiť sa k liečbe vážne, takže po chorobe nie sú žiadne komplikácie.

Komplikácie po herpes zoster

V prípade samostatnej liečbe herpes zoster alebo exacerbácie ochorenia v niektorom z foriem možných komplikácií. K dispozícii je veľké riziko veľkého počtu chorôb: postherpetickej neuralgie, priečna myelitída, a hepatitídy, artritídy, Reye syndróm, meningoencefalitídy, vírusovej pneumónie, serózna meningitída, myokarditída, Guillain-Barrého syndróm, glomerulonefritídu, polyradikuloneuropatie, keratitída, akútna myelopatie a hepatitídy.

Takže sme zistili, ako liečiť herpes zoster. Tento vírus je veľmi zákerný a vyžaduje povinnú liečbu pod dohľadom lekára, aby sa zabránilo vzniku vedľajších ochorení.