Hlavná

Opar

Prečo na rukách sú malé vodnaté pupienky

Naše ruky potrebujú neprestajnú pozornosť a starostlivosť, pretože denne sú v tesnom kontakte s chemikáliami, najčastejšie iné časti tela prídu do kontaktu s kontaminovanými povrchmi, ktoré sú vystavené nadmernému chladu alebo teplu. Zdravá pokožka rúk, rovnako ako tvár, je vizitkou osoby. Ale čo keby boli na rukách malé vodnaté pupienky? Takáto vyrážka je celkom bežná, čo spôsobuje fyzické nepohodlie a estetické problémy. Môžu byť spôsobené mnohými príčinami, od normálnych alergií až po závažné ochorenia vnútorných orgánov.

príčiny

alergie

Jednou z najčastejších príčin vodných pimples na ruke je alergická reakcia tela na určitý stimul. V tomto prípade, medzi mnohými prejavmi alergie, kontaktná dermatitída zaujíma vedúcu pozíciu. Táto choroba je vodný pupienok na prstoch a niekedy dokonca aj na celej kefke. Samostatné vezikuly sa spájajú na červené, opuchnuté miesta, ktoré sú svrbiace, a keď sú česané, vločia. Najčastejšími alergénmi sú chemikálie pre domácnosť (prášok na pranie, čistiace prostriedky), lieky, kozmetika, peľ rastlín, vlasy z domácich zvierat, niektoré potravinárske výrobky.

huba

Ak sa tvoria na koži červené škvrny okolo drobné odreniny, vredy, rezné rany alebo praskliny, a vyliať zároveň na ich rukách vodnatej svrbivé pupienky, je dostatočne silná, potom možnou príčinou je plesňové infekcie. Huba vstupuje do tela poškodením kože. K tomu dochádza spravidla v miestach bežného používania.

svrab

Mikroskopický parazit - kliešťa spôsobuje extrémne nákazlivé ochorenie. "Obľúbené" miesta na roztoči sú medzipriestorové priestory a vnútorná strana zápästia. Preto, keď si sám zistila, že medzi prstami rúk sú vodnaté pryshchiki, je potrebné dbať na to, aby neexistovali iné príznaky svrabu. Ide o:

- Rozumné svrbenie, ktoré je v noci oveľa horšie, pretože v noci je kliešť aktívny;

- Pod kožou sú viditeľné tenké belavé sivé drážkované drážky - svrbivé ťahy. Preto sa parazit pohybuje pod kožou;

- Vedľajšie príznaky svrabu sú poškriabanie, pustuly, krusty a umierajúce rany.

Ak nájdete tieto príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

sudamen

Vodnaté pupienky na rukách dieťaťa často naznačujú pot. Termoregulácia deti zvyčajne nemôžu vysporiadať s nadmerným teplom, takže na zadnej strane rúk, medzi prstami, v podpazuší v lakti objavia svrbivé vyrážky. Samy o sebe sú tieto vyrážky nie sú nebezpečné, však, spôsobiť značné nepohodlie dieťaťa, je vhodné vybrať si oblečenie pre počasie, uprednostňovanie prírodných vlákien, pravidelne ustaivayte vzduchové kúpele, rovnako ako pravidelne kúpať dieťa.

Infekčné choroby

Niektoré akútne infekčné ochorenia, ako je ružienka, ovčie kiahne, osýpky alebo šarlach sa prejavujú, okrem iných príznakov, malými vyrážkami na tele. Tieto ochorenia postihujú deti častejšie, avšak infekcie v akomkoľvek veku nie sú vylúčené. Vodné pupienky na rukách a nohách, ako aj v iných oblastiach tela sú v tomto prípade sprevádzané horúčkou a zhoršením celkovej pohody. Len lekár môže diagnostikovať typ infekčného ochorenia a predpísať správnu liečbu.

Chemické popálenie

Pri používaní chemikálií v domácnosti, ktoré obsahujú kyseliny alebo zásady a zahŕňajúce ich použitie len v rukaviciach, nemusíte chrániť svoje ruky a ako výsledok prsty objavili vodnaté vyrážky, môže sa jednať o chemickej popálenia.

Folikulárna keratóza

Táto choroba sa zvyčajne zdedí. Začína s nadmernou suchosťou pokožky v oblasti dlane a chodidiel. V priebehu času sa vytvárajú ohniská lézií so zaoblenými uzlíkami na rôznych miestach, v centre ktorých sú husté zrohované tŕne. Choroba neovplyvňuje kvalitu života a je problémom len estetický plán.

Choroby vnútorných orgánov

Vyrážky na rukách môžu byť spôsobené poruchami funkcie pečene, tráviaceho traktu, reprodukčného systému, metabolických porúch alebo hormonálnej nerovnováhy. Stanoviť v tomto prípade presnú príčinu možno predložiť len v lekárskej inštitúcii.

Aká je liečba?

Správna odpoveď na otázku, ako liečiť vodné pupienky na rukách, bude závisieť od dôvodov, ktoré ich spôsobili.

V prípade alergie sú antihistaminiká predpísané na vnútorné použitie, ako aj masti založené na glukokortikoidoch (steroidných hormónoch) - na vonkajšej strane. Ale hlavnou vecou je zabrániť akémukoľvek ďalšiemu kontaktu s alergénom, pretože alergická reakcia organizmu má vlastnosť sa časom zvyšovať.

V prípade, že interakcia s agresívnymi detergenty a čistiace prostriedky nájdete na začervenanie pokožky, vyrážky a vody (bubliny), mali by ste okamžite prerušiť kontakt s chémiou a dôkladne umyť ruky pod tečúcou vodou a potom aplikovať na poškodené miesto, suchý obväz.

Keď je infekcia detegovaná roztočom , lekár predpíše liečbu sírovou masťou, emulziami proti poškriabaniu a aerosólmi. Okrem toho je veľmi dôležité dezinfikovať opotrebované veci, posteľné šaty, domáce potreby.

Ak sa huba nájde na rukách, potom je liečba určená až po stanovení jej typu. Rôzne druhy húb sú citlivé na rôzne lieky.

Liečba ovčieho kiahne u detí sa zvyčajne znižuje na odstránenie symptómov a zmiernenie svrbenia vyrážok a zmiernenie podráždenia kože. Dospelí sú však veľmi chorí, hospitalizácia nie je vylúčená.

Osýpky sú sprevádzané závažnejšími príznakmi a možnými dôsledkami, takže liečba by sa mala vykonať v nemocničnom prostredí.

Čo robiť doma

Ak vodné pupienky na rukách svrbia, potom na zmiernenie svrbenia a zabránenie pádu do česanej alebo poškodenej kože infekcie, môžete urobiť nejaké opatrenia doma.

- urobiť pleťové vody s šťava z aloe. Aby ste to urobili, vezmite list z dospelého rastliny, podržte ho v chladničke 12-20 hodín, vytlačte džús z neho a ruky raz alebo dvakrát denne. Alebo druhou možnosťou je utrieť poškodenú pokožku s mäsom čerstvého rezaného listu aloe;

- Aloe je možné nahradiť tinktúra nechtíka, má vynikajúce protizápalové antibakteriálne vlastnosti. Tinktura sa zriedi vodou na základe pomeru jednej k jednej a utrite pokožku;

- kúpele so soľou, harmančekom alebo eukalyptovým éterickým olejom;

- ak sú vyrážky spôsobené kuracím mäsom, pravidelná sprcha pomôže, rovnako ako trenie infúziou dubovej kôry.

Je veľmi dôležité pokúsiť sa nepoškodiť oblasť zápalu, pretože infekcia sa môže ľahko dostať do rany, čo má za následok vyrážku a pustuly. Ak sa to už stalo, pomoc znamená urýchlenie dozrievania akné a zabránenie ďalšiemu šíreniu infekcie: ichtyolová masť, tinktúra nechtíka, višnevská masť alebo byliny liečivých bylín.

Dokonca aj jeden vodný pupienok na jeho ruke v každom prípade vyžaduje veľa pozornosti. Koniec koncov, skutočný dôvod je takmer nemožné vytvoriť samostatne. Správne diagnostikovať ochorenie a určiť vhodnú liečbu môže len lekár.

Vodné pupienky na rukách: liečba, foto

Naše ruky sú často v kontakte s agresívnymi chemikáliami, sú vystavené rôznym mikróbom, trpia teplom, suchosťou a vlhkosťou. To všetko prispieva k výskytu rôznych erupcií na rukách, ktoré dávajú pocit nepohodlia.

Navyše, voda na pupienkach môže byť signálom o poruchách v práci vnútorných orgánov alebo o dôkazoch o prítomnosti parazitov v tele. Nie je vždy možné identifikovať príčinu sami, často musíte ísť na lekára a vykonať testy.

Nepohodlie nie je len v každodennom, ale aj v morálnom zmysle spôsobuje, že na rukách sú pupienky vody. Fotografia zobrazujúca obraz choroby je uvedená nižšie.

Príčiny vzhľadu

Príčiny vyrážok na rukách sú pomerne rozmanité, každý prípad vyžaduje individuálny prístup.

Infekčné choroby

Pri infekčných ochoreniach sa môžu vyskytnúť vyrážky na rukách. To je možné s rubeolou, osýpkami, kiahňou kiahňou. Pri takýchto ochoreniach sú nákazy na rukách svrbiace a hnisavé, môžu sa šíriť po celom povrchu tela, pacient má horúčku, zdravotný stav sa zhoršuje.

Okrem toho rôzne vyrážky na rukách a tele môžu byť spôsobené plesňovými infekciami. V podstate sú vodné bubliny lokalizované na dlaniach, nohy, môžu sa svrbieť. Mikróby môžu vstúpiť do tela aj cez malé trhliny na koži. Na získanie choroby je ľahšie vo verejných saunách, bazénoch. Aby ste sa zbavili problému, musíte kontaktovať svojho lekára včas a dodržiavať pravidlá osobnej hygieny.

háveď

Parazity môžu byť tiež vinníkmi tohto javu. Zvláštne nebezpečenstvo je svrbenie roztoč, ktorý spôsobuje svrab - veľmi nepríjemné a nákazlivé ochorenie, ktoré vyvoláva dojem malého spárovaného svrbivé vyrážky na rukách a niekedy aj na telo. Môžete sa chytiť vo verejnej doprave, cez domáce predmety a osobné veci chorého človeka.

alergie

Najčastejšie sú nákazy na rukách alergická reakcia tela na potraviny, prach, peľ niektorých rastlín, mráz a slnko, zvieracie chlpy. Medzi všetkými alergickými reakciami vedie kontaktná dermatitída. Na začiatku ochorenia sa na rukách objavujú malé malé škvrny. Pri zachytení sa začínajú prasknúť, svrbieť a odlupovať. Je možné pripojiť sekundárnu infekciu, čo vedie k vzniku zápalových procesov na rukách.

Alergén, ktorý spôsobuje toto ochorenie, obsahuje detergenty alebo kozmetiku, chemikálie pre domácnosť, lieky, s ktorými je pokožka rúk v kontakte. Z dôvodu týchto látok sa môže vyvinúť disgidrotický ekzém alebo dyshidroza. Choroba má obdobia exacerbácie na jeseň alebo na jar. Zhoršiť situáciu môže beriberi, zmena svetelného režimu dňa, stres.

Narušená práca potných žliaz

Príčina vyrážok na rukách môže byť v rozpore s mazovými žľazami. S nadmernou aktivitou sa na rukách objavujú malé pupienky. Vývoj sekrécie v nedostatočnom množstve vedie k tomu, že sa pokožka vysuší.

Nadmerná pokožka, konštantné trenie odevu spôsobuje podráždenie, v budúcnosti je možné sa pripojiť k zápalovému procesu.

dedičnosť

Je to možné a dedičné ochorenie. Pri folikulárnej keratóze, ktorá môže byť prenášaná dedičstvom, sú v ramenách nad lakťami pupienky. Tieto vyrážky sú drasticky suché a svrbiace.

Nedodržanie pravidiel osobnej hygieny

Ak sa nerešpektujú hygienické predpisy, existuje riziko takého nepríjemného javu. V dobre upravených rukách môže dokonca aj zanedbateľná trhlina viesť k vzniku zápalového procesu.

Choroby vnútorných orgánov

Ďalším dôvodom - ochorenia vnútorných orgánov. Nemôžete to urobiť bez kvalifikovanej lekárskej starostlivosti. Je potrebné konzultovať s lekárom, aby ste vykonali testy a určili príčinu problému. Takéto vyrážky sa vyskytujú pri systémovom poškodení pečene, hepatitíde, poruche v zažívacom trakte, zhoršenému metabolizmu alebo hormonálnym poruchám. Po otrave toxickými látkami sa môžu objaviť aj pupienky na rukách.

Liečba vyrážok

Ak chcete vybrať správnu liečbu, najprv musíte navštíviť lekára a vykonať potrebné testy. Samoliečba s hormonálnymi, protiplesňovými alebo antibakteriálnymi liekmi môže mať extrémne negatívne dôsledky.

Ak pľuzgiere na rukách sprevádzaný svrbením, lekári predpisujú špeciálnu kašu, s radom zásobníkov alebo harmanček, smotanou a masti s kortikoidmi. Keď erupcie infekčné charakter predovšetkým liečiť základné ochorenie, ako aj, v prípade, vyrážky sú spôsobené problémami s vnútorných orgánov.

Ak je vyrážka spojená s prenikaním kožných svrab, lekár predpísať špeciálne masť a doporučujeme dezinfikovať všetky osobné veci človeka. V prípade, že nákazy na rukách spôsobujú parazity, sú predpísané antiparazitárne náplne.

Dyshidróza si vyžaduje špeciálny prístup. Pred začiatkom liečby je potrebné zistiť, čo vyvolalo ochorenie. Počas vyšetrenia je potrebné vylúčiť poruchy vo fungovaní endokrinného alebo nervového systému, GIT alebo iných orgánov. Okrem toho je potrebné vylúčiť možné alergény z prostredia pacienta, ako sú napríklad umývacie alebo čistiace prostriedky, kozmetika.

Liečba dyshidrotického ekzému by mala byť komplexná s použitím vonkajších aj protizápalových liekov. Ak chcete vysušiť škvrny vody, použite slabý roztok manganistanu draselného, ​​fukocínu. Okrem toho sa používajú špeciálne masti, na zvýšenie účinnosti je predpísaná fyzioterapia.

Ak je voda na rukách alergickou reakciou na čokoľvek, vyhnite sa kontaktu s alergénom. Otvorené blistre by mali byť ošetrené dezinfekčnými prostriedkami. Svrbenie pomôže odstrániť bylinné kúpele. Okrem toho lekár môže predpísať použitie antihistaminík, domácich aj lokálnych.

Ak chcete odstrániť svrbenie, môžete použiť šťavu z aloe. Predbežný list rastliny musí stáť 24 hodín v chladničke. Potom vytlačiť šťavu z listu a trieť dlane raz denne. Na tieto účely je tiež vhodný na infúziu nechtíka.

Ak je vyrážka spojená so stresom alebo beriberi, je potrebné užívať sedatíva, vitamínovú terapiu. Musíte sa pokúsiť viesť zdravý životný štýl, dobre jesť a vyhnúť sa stresu.

prevencia

S ohľadom na prevenciu je potrebné zabezpečiť pokožku rúk včasnou a kompetentnou starostlivosťou, nepoužívať chemikálie pre domácnosť bez osobných ochranných prostriedkov. Pokúste sa vyhnúť kontaktu s možnými alergénmi. Pri výbere rukavíc na umývanie riadu dávajte pozor na skutočnosť, že v nich nie je prášok, ktorý prekrýva pokožku. Pravidelne musíte používať živiny a zvlhčovače na starostlivosť o pokožku. Nezabudnite na osobnú hygienu po pobyte na verejnom mieste.

Okrem toho je veľmi dôležitá a správna výživa, ktorá by mala byť vyvážená a plná. Na tom závisí nielen stav pokožky, ale aj celého organizmu ako celku. Vyčistite svoje telo, môžete sa zbaviť pupienkov na rukách a tele. Z menu je potrebné vylúčiť škodlivé potraviny, pokúste sa jesť zdravé potraviny, čerstvú zeleninu a ovocie. Nedoporučuje sa zneužívať vyprážané, múky, údené. Okrem toho sa musíte zbaviť zlých návykov.

Výborným preventívnym nástrojom je opaľovanie. Je zaujímavé, že opaľovanie v soláriu je rovnako účinné ako na pobreží rieky. Treba však pamätať na preventívne opatrenia.

Akékoľvek vyrážky na koži nemožno ignorovať, pretože takáto reakcia môže naznačovať vážne zdravotné problémy.

Čo robiť, ak máte na rukách vodnaté pupienky

Vodnaté pupienky na rukách by v žiadnom prípade nemali zostať bez pozornosti, pretože sú často príznakmi vážnej choroby. Spravidla tieto formácie spôsobujú určité nepohodlie a celkom nepríjemné pocity.

Príčiny vzniku vodných pupienkov na rukách

Záchvaty malé bubliny na rukách niekedy majú vlastnosť pravidelného objavovania sa a zmiznutia, a tým zavádzajú osobu. Koniec koncov, ak vyrážka zmizne sama, väčšina ľudí si myslí, že nie sú vážnym problémom a nevyžadujú liečbu.

V skutočnosti sú pupienky na rukách vonkajším prejavom vnútorných problémov tela. A niekedy ich vylučovanie len prostredníctvom vonkajšieho vplyvu nemusí byť dostatočným opatrením.

svrab

Vodnaté pupienky na rukách môžu byť znakom svrabu. Ide o vážnu chorobu vyvolanú mikroskopickým kliešťovým parazitom. Svrab sa šíril veľmi rýchlo, prechádzal od človeka k človeku. Z tohto dôvodu na prvom mieste nasleduje vylúčenie tejto choroby zo všetkých možných možností.

Pre svrab charakterizovanú nasledujúcimi príznakmi:

 • šupinatá pokožka s namočenými laceráciami (obzvlášť náchylná k erupciám medzi prstami);
 • prítomnosť svrbenia, horšie v noci alebo po užití vody;
 • Prítomnosť svrbenia sa pohybuje - tenké sivé prúžky vedúce k pľuzgierom.

Iné infekčné choroby

Malé pľuzgiere na rukách môžu byť jedným z príznakov takýchto infekčných ochorení ako osýpky, rubeola alebo kiahní. Môžu sa objaviť nielen na končatinách, ale aj na iných miestach tela. Tieto infekčné choroby sú spravidla sprevádzané silným zvýšením telesnej teploty. Tiež príčinou vzniku nepríjemných vezikúl na rukách môže byť subkutánny molluscum.

huby

Plesňové infekcie môžu byť sprevádzané aj šupinatými pupienkami na rukách. Stane sa to vtedy, keď osoba zanedbá pravidlá osobnej hygieny a infekcia prenikne do otvorených rán na dlaniach rúk.

neprenosných

Biele bubliny na prstoch sa môžu objaviť z iných dôvodov:

 1. Ako alergická reakcia na niektoré potraviny, ťažké chlade, jasné slnečné lúče a iné dráždidlá. V tomto prípade ich môžete bojovať pomocou antihistaminík.
 2. Pri upchávaní potných žliaz sa môžu na rukách aj pravidelne objavovať vodnaté pupienky. Táto choroba sa nazýva potenie. Blistre v tomto prípade neprinášajú žiadne nepríjemné pocity. A časom sa roztrhajú a zmiznú.
 3. Vodnaté pupienky na rukách môžu byť výsledkom nedostatku prirodzenej ochrany kože. To sa stáva častejšie pri veľmi suchom pokožke, alebo je výsledkom podráždenia pri tieli proti oblečeniu.
 4. Príčinou vyrážok môžu byť aj problémy vnútorných orgánov, hormonálne poruchy alebo stresové situácie.

Pozor! Chémia!

V poslednej dobe sa často príčinou vzniku rôznych druhov akné na rukách stáva domáca chémia. Mydlo, umývacie prášky, rôzne čistiace a čistiace prostriedky môžu spôsobiť nepríjemné vyrážky na rukách. Takéto akné zvyčajne prechádza samo od seba, akonáhle človek odstráni zdroj podráždenia zo svojho domova. Ale niekedy to nemusí stačiť a bude musieť podstúpiť liečbu antihistaminikami.

Vodnaté pupienky na rukách: liečebné a preventívne opatrenia

Ak zistíte, že na ruke je vodnatý pupienok, potom to samozrejme nie je ospravedlnením pre útek do nemocnice. Zvlášť, ak vás nespôsobí žiadnu úzkosť.

Ale ak si všimnete, že blister sa každým dňom zvyšuje, vedľa neho alebo na iných miestach sú nové, a to ešte viac, ak máte pupienky na rukách svrbenie - potom v takomto prípade musíte navštíviť lekára.

Ako minimalizovať nepríjemnosti

Dokonca aj vtedy, keď ste už konzultovali dermatológov a začali liečiť, môžu mať vodnaté pupienky na rukách veľké množstvo nepríjemných pocitov. Preto, aby sa tento problém čo najskôr zbavil, je možné prijať určité opatrenia nezávisle:

 1. Pokúste sa vyhnúť stresovým situáciám.
 2. Dávajte dostatok času na nočný spánok.
 3. Vyhýbajte sa výrobkom, ktoré môžu vyvolať vyrážku. Nejedzte údené, vyprážané, mastné, horúce a sladké.
 4. Ak je vyrážka spôsobená kuracím mäsom - pravidelne, aspoň 2 krát denne sa sprchujte. Pryshchiki mazať tinktúru z dubovej kôry, použite tieto prostriedky na umývanie z akné.
 5. Nakrájajte pupienky s aloe šťavou alebo tinktúrou nechtíka. Tieto rastliny dokonale dezinfikujú a zmierňujú zápal z kože. Tinktura nechtíka môže byť kúpená pripravená v lekárni. A šťava z aloe môže byť pripravená doma na vlastnú päsť. Preto musíte zobrať list z aloe (najlepšie ak je to list zrelého rastliny). Odstráňte fóliu zabalenú vo fólii a nechajte deň v chladničke. Druhý deň vymažte šťavu z nej. Zriedte šťavu vriacou vodou v pomere 1: 1.

Preventívne opatrenia

Tí, ktorí pravidelne pozorujú prítomnosť vodných pupienkov na svojich rukách, bude užitočné použiť tieto tipy:

 1. Dôkladne analyzujte svoju stravu. Možno máte príliš záľubu smažených, mastných, pikantných alebo sladkých jedál. V ideálnom prípade by ste mali dodržiavať kánony správnej výživy a piť dostatok tekutiny denne. Niekedy stačí len držať určitú stravu, aby ste sa zbavili pupienkov.
 2. V čase, keď nie je k dispozícii akné, pokúste sa uplatniť procedúru na peeling. Ak to chcete urobiť, môžete použiť morskú soľ av neprítomnosti jej používať obvyklé kuchárstvo. Robiť peeling nie je ťažké. Len rozlomte ruky, naneste soľ na ne a masírujte pokožku. Zvyšnú soľ opláchnite čistou vodou. Peeling sa dá tiež vykonať pomocou špeciálnych nástrojov na uloženie. Ak sa tento postup vykonáva pravidelne, možno sa prestanú objavovať na vašich rukách vodnaté vyrážky, alebo sa objavia oveľa menej často.
 3. Vyhnite sa vystaveniu priamej ultrafialovej lúče koži. Často je to slnko, ktoré spôsobuje výskyt vyrážok na koži. V tomto prípade sa nesmiete opaľovať.

Problém spojený s výskytom vodnatých pupienkov na rukách sa môže dotknúť každého bez ohľadu na vek a pohlavie. Ale bude to možné s ňou zvládnuť oveľa rýchlejšie a ľahšie, ak bude príčina ich výskytu rozpoznaná v čase a bude schopná správne liečiť. Ak máte iné typy akné po ruke, potom si môžete prečítať o účinných opatreniach na boj proti nim v tomto článku.

Ako rozpoznať povahu vodnatých vyrážok na rukách, a aké opatrenia na prijatie preventívnych opatrení, môžete sa naučiť z videa.

Ako liečiť vodné pryshchiki na rukách alebo ruke?

Voda pichľuje na rukách - problém známy mnohým. Najčastejšie sa na prstoch alebo na vonkajšej strane dlane objavujú malé pľuzgiere. Niekedy vyrážky sú sprevádzané svrbením a nepríjemným pocitom pálenia. Ale tiež sa stáva, že takéto vodnaté vyrážky nespôsobujú žiadne nepríjemnosti, len zkazia vzhľad rúk. V každom prípade, vodnaté pupienky na rukách vyžadujú liečbu, ale najprv musíte pochopiť dôvod ich vzhľadu.

dôvody

Najčastejšie externé riešenie tohto problému nemá správny účinok alebo má krátkodobý účinok, ale všetko preto je potrebné správne určiť charakter erupcií. Mnohí pacienti venujú pozornosť tomu, že pľuzgiere na rukách sa objavujú v období jeseň-zima a potom po nejakom čase prejdú sami. Ale nie každý si myslí, že akékoľvek vyrážky na koži sú jasným signálom tela o akýchkoľvek nezrovnalostiach v jeho práci. Preto nie je potrebné liečiť samotnú vyrážku, ale snažiť sa liečiť príčinu, ktorá ju spôsobila.

Teraz už zvážime možné dôvody.

alergie

Najčastejšou príčinou je alergia. Môže to byť čokoľvek: pre potraviny, kozmetiku, chemikálie pre domácnosť, slnečné lúče, mráz a chladu. Blistre alebo, ľudia hovoriaci, "žihľavka" sa vyskytne po kontakte s alergénom. Preto musíte ihneď zistiť, aká je vaša alergia. Preto je potrebné vykonať špeciálne testy u alergikov. Po identifikácii príčiny sú predpísané antihistaminiká.

Spravidla po ukončení liečby prechádza alergia. Pri absencii liečby sa znovu objavia vodnaté pupienky. Ak ich skopírujete, vytvorí kôru, ktorá je veľmi ľahko infikovaná a zapálená.

ekzém

Vodnaté pľuzgiere môžu byť ekzémy, najčastejšie postihujú kože rúk, ale môžu sa tiež presunúť do iných oblastí. Vzniká zo stresových situácií, podvýživy, v dôsledku porúch tráviaceho traktu. Ekzém je nepríjemné, ktorý spôsobuje svrbenie a pálenie: svrbiace pupienky, a česanie bubliny, pacient zhoršuje len situáciu - vyrážka šíri do ešte viac miesta a ťažko liečiteľné.

Ako zaobchádzať s vodnatými pryshchiki v tomto prípade? Nezabudnite konzultovať s dermatológom. Správne zistiť príčinu, v prípade potreby predpísať ďalšie testy, určiť liečbu alebo ju odkázať špecializovanému odborníkovi.

Je zrejmé, že ak je ekzém zapríčinený stresom, môžu byť predpísané sedatíva alebo sedatíva. Ak je problém v zažívacom systéme, odporúča sa podrobiť sa kompletnému vyšetreniu, predpisovať lieky a špeciálnu diétu.

Infekčné choroby

Infekčné ochorenia, ako sú osýpky, rubeola alebo kiahne, sú sprevádzané vyrážkou. Môže mať iný charakter: od vodnatých vezikúl po pľuzgiere a zápaly. Spravidla sa takéto vyrážky objavujú nielen na rukách, ale aj na celom tele. Ďalším znakom infekčnej choroby je horúčka.

V tomto prípade musíte okamžite izolovať pacienta. Najčastejšie tieto choroby postihujú deti a dajú ich docela ľahko. Pre dospelých majú "detské" ochorenia vážne dôsledky. Niet divu, že hovoria, že detské choroby by mali byť choré v detstve.

svrab

Svrab spôsobený roztočom môže tiež spôsobiť vodnaté bubliny. V tomto prípade sa červené pupienky, naplnené čírou tekutinou, objavujú na najjemnejších miestach kože rúk - medzi prstami a potom sa šíria po celom povrchu tela.

Súbežné príznaky sú:

 • Ťažké svrbenie, ktorá sa zintenzívňuje v blízkej noci a po prijatí teplej sprchy.
 • Koža je viditeľná svrab roztoče, ktorý končí vodnou bublinou.
 • Koža sa začína odlupovať, a dostupné rany - mokrý.

Ak chcete liečiť vodné pryshchiki na rukách alebo ruku v tomto prípade, lekár-dermatológ bude výzva. Predpíše masti a antihistaminiká.

Plesňové infekcie

V tomto prípade je potrebná liečba antifungálnymi masťami. Samotný dôvod nezmizne, ale pridá len k vašim zbytočným problémom, takže neodkladajte liečbu.

sudamen

Pri upchávaní potných žliaz môže dôjsť k potenie. V tomto prípade pokožka rúk je pokrytá malými bublinami s čírou tekutinou. Tieto blistre spravidla nespôsobujú nepríjemné pocity a nepotrebujú liečbu. Časom prechádzajú samy.

Suchý typ pleti

Suchá koža je veľmi citlivá, najmä v zimnej sezóne. Kvôli slabej práci mazových žliaz medzi suchou pokožkou a odevom (najmä ak je to syntetické) dochádza k treniu a podráždenosť pokožky sa javí ako vodnatá pupočka.

Ako sa v tomto prípade zaobchádza s vodou? Pravidelne zvlhčite pokožku špeciálnou kozmetikou a prírodnými olejmi a maskami. Vymeňte syntetické výrobky za odevy vyrobené z prírodných materiálov. Pite veľa čistej vody.

Hormonálne poruchy

Hormonálne zlyhanie je ďalšou príčinou pľuzgierov na rukách. V tomto prípade neočakávajte, že prejde sám. Hormonálne poruchy - to je veľmi závažné, môžu viesť k porušeniu tela a jednotlivých vnútorných orgánov.

Choroby vnútorných orgánov

Ako bolo uvedené vyššie, akékoľvek vyrážky na pokožke sú jasným signálom, ktorý vám dáva vaše telo. Niečo v jeho práci je rozbité a mali by ste mu venovať pozornosť. Ak sa voda na rukách nezapadá do žiadneho z vyššie uvedených opisov, musíte okamžite prejsť na lekársku konzultáciu a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu.

Chemické popálenie

A posledná vec, ktorá môže spôsobiť vzhľad blistrov na rukách, je základné chemické popálenie pomocou chemikálií pre domácnosť. Ak ste pracovali bez rukavíc, je pravdepodobné, že dôjde k chemickému popáleniu.

Ak pocítite pocit pálenia a na tomto mieste sa vytvára blister, ihneď si umyte ruky a udržiavajte postihnutú oblasť pod tečúcou vodou počas štvrtej hodiny. Potom jemne osušte ruky, ale netierajte ju uterákom, pretože môžete roztrhnúť bublinu a chemicky pretrepávať hlbšie do kože.

Potom, ak je to možné, zavolajte sanitku a poraďte sa s lekármi. Poskytnú kompetentné rady, ktoré v tomto prípade urobia ďalej.

Samozrejme, náprava, ktorá spôsobila popáleniny, musí byť odstránená z domáceho používania.

Ako vyliečiť vodnaté pupienky na rukách

Po predpísaní liečby základného problému môžete zrýchliť proces odstránenia pľuzgierov na rukách:

 1. Keď sa sprcha pravidelne dopúšťa teplej sprchy, najmenej dvakrát denne. Noste bielizeň z prírodnej bavlny. Problémové oblasti je možné vysušiť infúziou dubovej kôry.
 2. Vynikajúca bojuje s vodou pupienky tinktúru nechtíka. Suší, dezinfikuje a uzdravuje. Môžete si ho kúpiť v akejkoľvek lekárni a stojí za to.
 3. Ďalším populárnym liekom je šťava z aloe vera. Potrebujeme list rastliny stredného veku. Vytlačte šťavu a namažte postihnuté miesta. Môžete zriediť šťavu vriacou vodou v rovnakých pomeroch.
 4. Dokonca aj keď vodné bubliny svrbenie, ukážte trpezlivosť a nedotýkajte sa ich. Prebodnutím vyrážky zhoršíte problém. Ak k tomu dôjde a blister sa roztrhne, ošetrite ranu v blízkosti okrajov, ale nedotýkajte sa filmu. Takže znížite riziko infekcie. Zaobchádzať s ranou iba na okraji, v žiadnom prípade nečistiť antiseptické na ranu, tým viac čerstvé. Spôsobí neuveriteľnú bolesť a môže spôsobiť popáleniny a následne nový blister.

Čo robiť, ak sú na rukách vodné pupienky

Vodnaté pupienky na rukách sa často objavujú na jeseň av zime.

Nielenže nevyzerajú esteticky, ale prinášajú aj fyzické nepohodlie - svrbenie, bolesť.

Práve zamaskovanie vyrážok pod oblečením nie je riešením problému.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

Vyrážka môže byť príznakom ochorenia.

Príčiny vzhľadu

Malé vodnaté pupienky majú charakteristickú vlastnosť - môžu sa objaviť a miznú spontánne.

Najčastejšie sú tieto vyrážky lokalizované na rukách, nohách alebo tvári.

Dôvody na vznik vodných pupienkov na rukách môžu byť niekoľko. Najbežnejšie z nich sú:

 • alergie;
 • nachladnutie;
 • dermatologické patológie;
 • infekčné choroby;
 • nervové poruchy;
 • popáleniny.

alergie

Jasne červená, zvýšené škvrny nad povrchom kože a závažné svrbenie naznačujú, že ide o žihľavku.

Alergická reakcia vo svojich prejavoch je podobná spáleniu žihľavy, a preto dostala meno.

Alergény môžu byť:

 • peľ rastlín;
 • kožušiny domácich zvierat a chumáčov vtákov;
 • prach z domácností;
 • zložky kozmetických výrobkov alebo chemikálií pre domácnosť;
 • syntetické odevné tkaniny;
 • slnečné lúče;
 • mráz (studená alergia);
 • potravinárske výrobky;
 • liečivých prípravkov.

prechladnutie

 • So studenými, vodnými miestami sa často objavujú na perách a sú prejavom herpesu.
 • A s aktiváciou herpes zoster, ktorý spôsobuje vírus herpes zoster, môže sa objaviť vyrážka na prstoch a na rôznych miestach tela.
 • Rovnaký vírus, ktorý sa prvýkrát dostane do tela neinfikovanej osoby, sa stane príčinou neštovice.

Video: "Príčiny akné a najefektívnejšia liečba akné"

Choroby, ktoré spôsobujú vyrážky

Malé vyrážky na rukách sa môžu objaviť s rôznymi dermatologickými ochoreniami infekčnej a neinfekčnej povahy.

infekčné

Foto: ovčie kiahne u dospelých

 • Infekcie detí. Osýpky, ovčie kiahne, ružienka, šarlach sú častejšie diagnostikované u detí, ale môžu sa vyskytnúť aj u dospelých. V tomto prípade sa koža objaví s tekutými bublinami a vyrážka postihuje nielen ruky, ale aj iné oblasti tela. Infekcie sú sprevádzané horúčkou, malátnosťou a inými prejavmi, podľa ktorých doktor dokáže presne stanoviť diagnózu.

Foto: infekcia pliesňou

 • Plesňové infekcie. Červené škvrny a rozptyl malé pupienky sú častejšie lokalizované v blízkosti poškodenia kože - škrabance, škriatky, trhliny.
 • Pemphigus. Presný pôvod ochorenia ešte nebol objasnený, ale väčšina lekárov sa domnieva, že príčinou poškodenia kože je vírus. Vyrážka sa najskôr nachádza na sliznici úst a pier, pretože zápal sa zhoršuje, šíri sa do rúk a iných častí tela. Pimfle s pemfigom sú naplnené bahnitým obsahom a prasknú, zlúčia sa do veľkej erózie.
svrab

Foto: svrab na prstoch

Ide o infekčnú dermatologickú chorobu spôsobenú mikroskopickým parazitom - roztočom a prenášaným kontaktom.

Svrab môže byť označený nasledujúcimi znakmi:

 • vyrážky vo forme vezikulov, ktoré sú častejšie lokalizované na rukách a medzi prstami, menej často postihujú predlaktia a nohy;
 • nesnesiteľné svrbenie, ktorého intenzita sa zvyšuje v noci, keď roztoč začne aktívne jesť a položiť vajíčka, a po teplej kúpeľ, sprchu;
 • svrab na koži (tenké pásy šedej alebo svetlo ružovej farby);
 • kožný peeling;
 • škrabanie, zvlhčovanie rán, krvavé krusty a pľuzgiere (vyskytujú sa pri vyčesaní a vniknutí do infekcie).

neprenosných

Vodné pichliačky na rukách sa môžu vyskytnúť aj pri chorobách neinfekčného pôvodu.

Sú to:

 • dyshidróza (inak dyshidrotický ekzém alebo potenie) - vyrážka je spôsobená porušením potných žliaz;
 • nadmernej suchosti, pri ktorých koža nevykonáva prirodzené ochranné funkcie a rôzne vonkajšie vplyvy spôsobujú podráždenie a výskyt pupienkov;
 • choroby tráviaceho, endokrinného a reprodukčného systému;
 • metabolických porúch (pupienky sa najprv objavia na prstoch, potom sa rozšíria do rúk, predlaktia);
 • hormonálne poruchy a perestrojka.

Poruchy nervového systému

Stres, emocionálny šok alebo nervová únava môžu tiež spôsobiť vodnaté pupienky na rukách a iných miestach tela.

popáleniny

Vypálenie kože môže spôsobiť rôzne prostriedky chemikálií pre domácnosť, najmä ak sú zneužité.

Prečo sa v detských rukách objavujú malé pupienky? Zistite si tu.

Zároveň sa koža stáva červenou, na jej povrchu sa objavujú malé bubliny s vodnatým obsahom.

 • Keď dostanete chemické popáleniny, ihneď odstráňte pokožku z odevu, umyte postihnutú oblasť pod tečúcou vodou po dobu 10-15 minút, potom aplikujte suché obväz a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
 • Netierajte pokožku, pretože agresívne látky prenikajú ešte hlbšie.

Čo spôsobuje vodnaté pupienky na rukách detí

U malých detí je hlavnou príčinou vyrážky hyperhidróza (potenie), ktorá môže byť spôsobená:

 • nie je plne tvorená funkciou termoregulácie;
 • charakteristiky štruktúry kože vrátane úrovne nulovej pH.

Erupcie s hyperhidrózou nie sú samy osebe nebezpečné, ale spôsobujú vážne svrbenie, ktoré dieťaťu spôsobuje nepríjemné pocity.

Črepanie pupienkov môže viesť k infekcii a vzniku zápalových procesov.

Predchádzať potničky o dieťa pomerne ľahko - čo je najdôležitejšie, aby kúpať dieťa každý deň, starostlivo utrite kožu, usporiadať vzduchové kúpele, vybrať oblečenie vyrobené z prírodných vlákien a v závislosti od teploty vzduchu.

Ďalšou častou príčinou vyrážky u detí sú infekčné ochorenia.

Foto: vyrážka s kuracími kiahňami po ošetrení ozeleňovania

Osýpky, kurací kiahní, šarlach, streptoderma, rubeola sú spôsobené výskytom vezikúl naplnených čírou tekutinou.

V prípade osýpok a kiahní kiahní má vyrážka primárny vplyv na kožu v oblasti axilárnych nádrží a na vnútornej strane predlaktia.

Všetky infekcie sú sprevádzané malátnosťou, horúčkou.

Typy vyrážky

Pri niektorých ochoreniach vyrážka vyzerá takmer identická a presnú diagnózu môže urobiť iba lekár.

V ostatných prípadoch majú pupienky charakteristické črty, podľa ktorých je možné predpokladať vývoj určitej choroby (pomoc - fotografia s vysvetleniami, ktoré je možné vidieť a čítať na internete).

Vo všeobecnosti je koža rúk ovplyvnená nasledujúcimi druhmi vyrážok:

 • malé biele pupienky - dochádza častejšie pri metabolických porúch (sú nadržané epidermis častice nie sú odstránené včas, sa hromadia na povrchu, čo prispieva k vzniku vyrážok a lúpanie);

Foto: Daryova choroba

 • podkožný - sa často objavujú v dôsledku upchatia pórov mazové zátky (zmes mazu, zrohovatenej častice, pot a nečistoty), menej pravdepodobné, že sa symptomatická dedičné choroby - Darierova choroba;
 • hnisavý - vzniká v dôsledku prenikania infekcie do kožných lézií (praskliny, rany, škrabance) alebo vývoja baktérií v upchatých póroch;

Foto: vodnatá vyrážka

 • vodový - najčastejšie sa stávajú príznakom infekčnej choroby a vyskytujú sa aj pri alergiách, dyshidroze.

Akné, že svrbenie môže byť výsledkom alergií, podráždenia nadmerne vysušenej kože, infekčných chorôb, poškodenia hubami alebo stresu.

liečba

Liečba vodnatých pupienkov na rukách by sa mala vykonať s prihliadnutím na príčinu, ktorá spôsobila nepríjemný symptóm.

 • Svrab. Lokálna liečba sírovou masťou, emulziou benzylbenzoátu, aerosólom Spregal sa uskutočňuje.
 • Hubové lézie. Liečba zahŕňa použitie protiplesňových látok vo vnútri aj vonku. Voľba konkrétneho lieku sa uskutočňuje po stanovení typu patogénu.
 • Infekciu. Liečba ovčie kiahne, šarlach, rubeoly a ďalších infekcií sa redukuje na symptomatickú terapiu a liečbe kožných antiseptických riešenie na zmiernenie svrbenia a podráždenia.
 • Dyshydrosis. Liečba je komplexná, vrátane použitia upokojujúcich, antihistaminických a desenzibilizačných liekov, lokálna liečba vyrážok s antiseptickými roztokmi.
 • Alergie. Priraďte antihistaminiká na perorálne podanie, masť na báze glukokortikosteroidov na vonkajšej strane. Hlavnou podmienkou úspešnej liečby je detekcia alergénu a vylúčenie kontaktu s ním.
 • Hormonálne vyrážky. U dospievajúcich a tehotných žien sa takéto vyrážky vyskytujú nezávisle po stabilizácii hormonálneho pozadia a až do tohto bodu sa liečba znižuje na dôkladné čistenie a starostlivosť o pokožku. Ak je hormonálne zlyhanie spôsobené určitou chorobou, vykoná sa vhodná liečba, možno predpísať lieky, ktoré ovplyvňujú hladinu hormónov v tele.

Foto: vytiahnuť hnis môže byť masť Višnevsky

 • Hnisavé pupienky. V srdci liečby je liečba zápalových ohnisiek s ichtyolom alebo masťou Višnevského, ktoré urýchľujú dozrievanie abscesu a tlmenie hnisu. Na ten istý účel môžete použiť antibakteriálny prášok Baneocin alebo iné krémy a masti, ktoré obsahujú antibiotiká.
 • Akné spôsobené metabolickými poruchami. Ako liečiť vyrážky, malo by to gastroenterológ vyzvať. Obvykle sú predpísané sorbenty, ktoré odstraňujú toxíny z tela (Polysorb, Enterosgel) a lieky, ktoré normalizujú metabolizmus.

Ľudové metódy

Doma je užitočné doplniť hlavnú liečbu:

Foto: doma sa môžete kúpať soľou

 • kúpele s morskou soľou, eukalyptovým alebo borovicovým esenciálnym olejom, odvar z brezových púčikov alebo celandín;
 • zvončeky a píšťalky so slabým roztokom manganistanu draselného, ​​aloe šťavy alebo surových strúhaných zemiakov;
 • spracovanie problémových oblastí šťava z guelder-rose, odvar z ľubovníka bodkovaného;
 • rozmazanie pokožky ruky s marhuľovým olejom.

Čo robiť, ak ste zhoršený

Ak sa často objavia vodnaté pupienky na rukách, je lepšie sa poradiť s lekárom.

Foto: Ak sa vyrážky objavujú pravidelne, musíte sa pozrieť na lekára

Špecialista stanoví presnú príčinu a povie vám, čo má liečiť vyrážky.

Doma s exacerbáciou zápalových procesov potrebujete:

 • utrite problémové oblasti infúzia dubovej kôry (najmä ak je vyrážka spôsobená hrdlom);
 • liečiť pupienky šťava z aloe vera dvakrát denne;
 • presne na zapálené ohniská tinktúra nechtíka;
 • urobiť veľa vecí s antiseptickými roztokmi a bylinnými odvarmi;
 • umývajte ruky často, aby nedošlo k infekcii infekcie v prasknutých vezikulách;
 • mazať ruky vazelínový olej, glycerín, hypoalergénny krém;
 • Vezmite si vitamíny A, E, skupina B;
 • vylúčiť provokujúce faktory (pozorujte strave, vyvarujte sa stresu, zabezpečte plný spánok, neprepracujte).

V každom prípade, nemôžete hrebeň akné, aj keď sú zle svrbiace.

V opačnom prípade môžete vložiť infekciu, ktorá len zhorší zápal a vyvolá vývoj purpurových pupienkov.

prevencia

Ľudia, ktorí často čelia problému výskytu vodnatých pupienkov na rukách, odporúča dodržiavať niekoľko pravidiel.

 1. Opaľovanie. Účinok ultrafialového žiarenia zabraňuje vzniku vyrážok. Toto odporúčanie však nie je vhodné pre tých, ktorí majú akné len po vystavení slnku.
 2. Revidujte spôsob života. Jesť právo (obmedzenie spotreby údeniny, sladkosti, tučné jedlá a pečenie), dodržiavať pitný režim, vzdať zlých návykov a vyhnúť sa stresu, poskytujú dobrý odpočinok.
 3. Odstráňte vplyv chemikálií pre domácnosť na ruky. Všetci pracujú na dome, na záhrade a na záhrade, aby nosili rukavice.
 4. Vykonajte peeling. Zabráňte výskytu pupienkov pomôže odlupovať sa morom alebo soľou, ale iba ak je pokožka čistá a nie je vyrážka.

Prečo sa objavujú pupienky na ramenách od ramena k lakťu? Zistite si tu.

Vitamíny pomáhajú s akné na tvári? Čítajte ďalej.

Samozrejme, v niektorých prípadoch stačí dodržiavať preventívne odporúčania, aby sa zabránilo vyrážke.

Ak však prijaté opatrenia nepomáhajú a z času na čas vznikajú vyrážky, je lepšie vidieť lekára.

Iba špecialista bude môcť presne povedať, čo sa v konkrétnom prípade objavia vodné pupienky na rukách a vzhľadom na to vyberie optimálny liečebný režim.