Hlavná

Ovčie kiahne

Masť pre deti s atopickou dermatitídou

Použitie masti pri atopickej dermatitíde zohráva dôležitú úlohu pri liečbe choroby. V súčasnosti používa detská prax obrovské množstvo rôznych liekov. Požiadavky na takéto lieky sú pomerne vysoké. Tieto lieky by mali mať výrazný klinický účinok a tiež nespôsobujú nežiaduce vedľajšie účinky u detí.

Mechanizmus účinku

Aktívne látky, ktoré sú súčasťou moderných mastí, majú výrazné protizápalové vlastnosti. Sú schopní zastaviť zápal, ku ktorému došlo v dôsledku účinku provokujúceho faktora, ktorý spôsobuje atopickú dermatitídu.

Olejovitá štruktúra masti umožňuje jej aktívnym zložkám ľahko preniknúť do všetkých vrstiev kože a vyvíjať výrazný terapeutický účinok. Najčastejšie sa odporúča, aby sa tieto dávkové formy používali na suché poškodené miesta.

Udržujte masť na pokožke by mala dosiahnuť maximálnu absorpciu. Pri suchom a zapálenej pokožke je doba expozície zvyčajne 30 minút až 1 hodina.

Masti, medzi ktoré patria hormóny, sa používajú na liečenie ťažších foriem atopickej dermatitídy alebo dlhodobého priebehu ochorenia. Zahrnuté do zloženia lieku sú glukokortikosteroidy schopné potlačiť syntézu zápalových reakcií v tele a podporiť rýchle hojenie. Pri lokálnom podávaní liekov neexistujú prakticky žiadne nepriaznivé systémové účinky.

Všetky masti je možné rozdeliť do niekoľkých skupín, v závislosti od zloženia a účinku.

Zloženie masti môže byť:

Hormón. Zahrňte hlavne hormóny gortikosteroidov. Používajú sa u detí s ťažkým ochorením. Dlhodobý predpis môže spôsobiť niektoré vedľajšie účinky, najmä lokálne účinky. U malých pacientov, často používajúcich hormonálne masti, existujú oblasti s riedením kože. V takýchto prípadoch, aby sa tieto prejavy odstránili, používanie masti sa po určitý čas zastaví, aby sa úplne odstránili nepriaznivé účinky.

nehormonálnu. Skladá sa zo zinku, panthenol, rovnako ako selektívne imunomodulačné prípravky, ktoré sú schopné zlepšiť lokálnu imunitu. Takéto lieky sú najúčinnejšie na použitie v počiatočných štádiách ochorenia a exacerbácia sa vyskytuje v pomerne miernom stave.

O mechanizme činnosti:

Prípravky, ktoré zmierňujú svrbenie. Vo svojom zložení obsahujú hlavne antihistaminiká. Používajú sa na liečbu difúznych foriem atopickej dermatitídy, ktorá sa vyskytuje pri výraznom vyčerpávajúcom svrbení. Podľa mnohých matiek používanie takýchto liekov pomáha vyrovnať sa s elimináciou svrbivých kožných vyrážok u dojčiat.

Protizápalové lieky. Najčastejšie sú deťom predpísané masti ako "Eplan", "Protopik" a mnoho ďalších. Použitie takýchto liekov môže znížiť zápal a obnoviť poškodenú pokožku rýchlejšie. Účel protizápalových masťov sa zvyčajne predpisuje na celé akútne obdobie ochorenia. Kurz sa zvyčajne aplikuje od 10 do 14 dní. Aplikujte masť spravidla 2-3 krát denne, až kým sa úplne nezabudne.

Antibakteriálne. Obsahujú vo svojom zložení rôzne antibiotiká. Tieto prostriedky sú určené na boj proti sekundárnej bakteriálnej infekcii, ktorá sa spojila. Lieky na báze klotrimazolu môžu tiež odstrániť patogénne huby. Použitie kombinovaných liečiv, ako je "Advantan", pomáha súčasne liečiť bakteriálnu infekciu na koži a eliminovať nepriaznivé symptómy alergickej reakcie.

Masti, krémy a gély sa týkajú lokálnej liečby dermatitídy

Dermatitída sa nazýva zápal kože - orgán, umiestnený v ľudskom tele najjednoduchšie a napájaný obrovskou sieťou ciev. Keď nie je narušená celistvosť kože a má kyslé pH, dobre splní bariérovú funkciu a neumožňuje absorpciu látok, ktoré sa dostanú na povrch. Je potrebné vyvinúť mikrobiálny alebo alergický zápal alebo zápal, ktorý je dôsledkom pálenia - koža sa stáva priepustnou pre rôzne látky. Táto vlastnosť a použitie dermatológov, zdvihol mast z dermatitídy.

Treba povedať, že aj keď sú všeobecné procesy, ktoré sa vyskytujú so zápalom kože, podobné, mechanizmus ich spúšťania je iný. Preto je veľmi dôležité, aby sa správne vybral lokálny liek na jeho liečbu a aby sa zohľadnili aj zmeny, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v tkanive. Budeme analyzovať, aké účinné masti a krémy môžu byť použité pre každý typ dermatitídy.

Niektoré terminológie

Atopická dermatitída - nastáva v reakcii na styku s kožou s jedným z faktorov (čistiace prostriedky pre domácnosť výrobky, kozmetika, lokálne podávané lieky, kovy, rastlinná šťava). V tomto prípade sa v reakcii na tento kontakt ihneď uvoľní niekoľko imunoglobulínov a na koži sa objavia začervenanie a pľuzgiere sprevádzané svrbením. Ide o alergickú kontaktnú dermatitídu. Častejšie sa to nazýva jednoducho "kontakt".

Existuje tiež alergická atopická alebo jednoducho atopická dermatitída. Ide o ochorenie s chronickým priebehom, ktoré sa vyskytuje v reakcii na požitie látky, ktorá spôsobuje uvoľňovanie protilátok, do potravy, do dýchacích ciest alebo priamo do krvi. Podporovať výskyt atopickej dermatitídy zápalu, genetického predispozície, chronických infekcií, patologického priebehu tehotenstva, ochorení tráviacich orgánov. Stránky sčervenania a svrbenia sa objavujú na ľubovoľnej časti tela, častejšie na tvári a dlani, ale môžu sa nachádzať v tele.

Ak začervenanie, opuch jeho vzhľad povlak, bublinky naplnené priehľadnou alebo krvavé tekutiny, spojený s nálezu krycích agresívnych chemických ultrafialového žiarenia, tepla alebo za studena látok, ktoré - príliš dermatitída. Jeho názov bude odrážať povahu zápalového faktora (napr. Slnečné svetlo).

Keď zápal pokožky vznikol na pozadí zvýšenej práce mazových žliaz, v produkte ktorého sa množili baktérie Malassassia, je to seboroická dermatitída. Jeho prejavy sú osobitné. To je jasne naznačené červené ohniská, pokryté slabo odnímateľnými tukovými šupinami žltej farby. Lokality zápalu majú tendenciu postupne rásť a vzájomne sa zlúčiť. Koža bohatá na mazové žľazy je postihnutá: tvár, chlpatá časť hlavy, prsia a chrbta; v ťažkých prípadoch - axilárna fossa a inguinálne záhyby.

Princípy lokálnej liečby alergickej dermatitídy

Pozrime sa, na základe čoho je lekársky výber tohto alebo toho miestneho lieku proti dermatitíde založený.

Ak sa zápal prejavuje opuchom a vlhkým povrchom

Miestna úprava spočíva v tom, že sa uskutočňujú kompresie so slabým roztokom manganistanu draselného alebo vodným roztokom kyseliny boritej. Používané aj v lekárni pripravili chatters.

Po kompresiu alebo kašou v zapálenej oblasti prekrytia gély dermatitídy, vztiahnuté na - antihistaminiká. Toto je "Fenistil-gel" alebo "Psychalzamzam". Keď je zapálená plocha oveľa dlhšie namočiť, na urýchlenie hojenia jeho použitie takého smotanovej dermatitídy ako "Bepanten" ( "D-panthenolom"), ktorý bol namočeným kože, a je premenený na vitamín podieľajúce sa na normálny metabolizmus kožných buniek, stimuluje ich delenie. Gél "Aktovegin" môže byť použitý namiesto dekspantenolovyh prostriedkov alebo "Solkoseril". Tieto nehormonálne lieky zlepšujú výživu kožných tkanív postihnutých dermatitídou.

Liečba hormonálnymi prostriedkami

-Li alergická dermatitída postihuje veľké plochy, alebo lokálne antihistaminiká mať žiadny efekt (vládne ľud vplyv na kožné alergie), menovaný steroid masti. Obsahujú laboratórne analógy hormónov - glukokortikosteroidov, ktorých "originály" produkujú nadobličkové žľazy. Tieto lokálne lieky majú výraznú antialergickú, protiedematóznu a protizápalovú aktivitu.

Kortikosteroidné masti používané na alergickú dermatitídu sú rozdelené podľa ich účinku na:

 1. Slabé: hydrokortizón a prednizolónová masť.
 2. Stredná sila: Afloderm, Dermatop, Fliksotid, Lokoid.
 3. Silné stránky: "Kutiveyt", "flutsinar" masť a krém "Advantan", "Triamcinolon" masť, masť a krém "Elokim" a "Celestoderm-B».
 4. Veľmi silná: "Dermoveit" vo forme krému alebo masti, "Halciderm".

Tieto masti by mali predpisovať lekári. Načrtol koľko dní môžete použiť (zvyčajne silný liek používaný nie dlhšie ako 3 dni, zatiaľ čo drogovej "slabú" aktivitu - až týždeň), vám povie, ako by malo byť vyradené, aby nedošlo k poškodiť vlastnej koži náhle odvolaný lokálne kortikosteroidy.

Ak sa infekcia dostala do dermatitídy

Keď začal zo zapálenej časti hnisu, alebo sa obsah bublín stal belavý krém pre lokálne liečenie atopickej dermatitídy sa združenú sekundárnej infekcie musia pridelí dermatológ, pretože tam môže byť tri možnosti:

 1. Liek obsahujúci len antibiotikum (erytromycín, tetracyklínová masť);
 2. Lokálne kombinovaný liek podľa antibiotiká alebo antiseptiká v kombinácii s ne-hormonálne činidlá "Levomekol" (+ antibiotikum zlepšuje hojenie prípravku) "Oflokain" (+ antibiotikum anestetikum);
 3. Kombinácia antibiotickej, antifungálnej zložky a hormónu: Triderm, Pimafukort.

Liečba atopickej dermatitídy

Vzhľadom na to, že táto patológia spôsobuje väčšiu úzkosť v detstve, zvážime, ktorá z masti z dermatitídy sa používa na liečbu detí.

Kombinácia hormónov a hormónov

Takéto lokálne lieky začnú liečiť deti s exacerbáciou atopickej dermatitídy. S rovnakými prostriedkami môže začať liečba, ak je ochorenie ťažké.

Výpočet na vymenovanie je nasledovný:

 • Pri zhoršení choroby, kedy malá lézie začervenanie objaví len na trupe a končatinách, zoznam hormonálne masti dermatitídy sa skladá z týchto prípravkov ako 1% krém hydrokortizón " masti "prednizolónu". Ak tomu tak nie je namočiť - masť "Afloderm" alebo "Lokoid", keď zvlhne zapálená plocha, je lepšie použiť fondov za Flixotide, 'Afloderm "vo forme krému.
 • V prípade, že zhoršenie je ťažšie (závažnosť určuje dermatológ), a zápal je lokalizovaný na koži trupu, tvári a končatinách, začínajú náklady na liečbu pomocou liekov, ako je "Advantan" (keď zvlhnúť - vo forme emulzie alebo smotany, ak to tak nie je - vo forme masti ) "Celestoderm B», «Elokim" (s namáčanie - "mometazonfuroátu" na mlieko alebo smotanu), "triamcinolón", "Polkortolon",

Množstvo aplikácie zvolí lekár. Zvyčajne "Advantan" pre deti s pol rokom sa môže aplikovať raz denne, "Afloderm" - dvakrát denne, "Lokoid" - až trikrát denne. "Elokom" je možné používať iba od 2 rokov, denne raz, kurz - až do 1 týždňa.

Pri významnom znížení závažnosti vyrážky pri atopickej dermatitíde sa neodporúča rýchle zrušenie lokálnej liečby. Je lepšie prejsť na kurz, mazanie postihnutých oblastí 2 krát týždenne počas 1-2 týždňov, v ostatných dňoch používať zvlhčovače a živiny.

Drogy "Dermoveyt", "Galtsinonid", "Haltsiderm", "diflukortolon valerát," má silný, dlhotrvajúci efekt a maximálnu hĺbku prenikania - je masť používa pre dermatitídy u dospelých a detí nad 14 rokov predpísané lekárom.

Kontraindikované hormonálne masti s akné, plesňovými a bakteriálnymi kožnými ochoreniami, svrabom, herpesom a šindelmi, tuberkulózou. Nemôžu sa použiť, ak sa objaví alergická dermatitída po očkovaní. Pre deti mladšie ako jeden rok a počas tehotenstva takéto prostriedky nie sú predpísané. Deti vo veku do 7 rokov majú predpísať steroidnú masť a krém.

 • ak sa dermatitída vyvíja na rukách, na každú ruku sa použije najviac 3 jednotky lieku (1 jednotka je suma umiestnená na falancii ukazováka tej istej osoby);
 • na chodidle - maximálne 1 jednotka;
 • v oblasti slabín - 1 jednotka na stranu;
 • na tele - maximálne 14-15 kusov.

Na tvári sa nezaobchádza s hormonálnymi masťami. Odporúča sa používať len zvlhčovače a kalcineurínové inhibítory.

Pri spájaní podozrení plesňové alebo bakteriálne flóra sú priradené k častiam dermatitída masti, v ktorom je antibiotikum a antifungálne "trider", "pimafukort".

hydratačný

U detí je až 7 rokov hormonálnej krém aplikovať priamo do zapáleného kožu, zatiaľ čo pre-tukom Emolienciá - látka má dostatočný obsah tuku, ktoré po nanesení vytvára film na koži. Dobrými zmäkčovačmi sú Emolium, Topicrem, La Roche-Pose a Cream Mustela Stelatopia.

Posledná z nich je krémová emulzia vyrobená z prírodných zložiek, ľahko sa šíri cez pokožku dieťaťa a niekoľko minút vysychá. Možno ho použiť nielen ako "základňu" pre hormonálnu činidlo, ale v prestávkach medzi aplikáciou lokálnych steroidov, a pred odchodom von, a to najmä v chladnom období. Krémová emulzia Mustelu tiež pomáha eliminovať svrbivú kožu, ku ktorej dochádza pri atopickej dermatitíde.

Aplikácie Stelatopie je možné nahradiť Fiziogel AI, môžete ich alternatívne. Fyziogel tiež pozostáva z lipidov tvoriacich membrány, ktoré sú identické s tými, s ktorými je neporušená koža chránená pred vonkajšími vplyvmi. Odstraňuje malé prejavy atopickej dermatitídy, zmierňuje podráždenie a svrbenie.

Podobné prípravky - zmäkčovadlá - najlepšie masti z dermatitídy počas tehotenstva. Sú vynikajúcou alternatívou, ak existujú kontraindikácie liečby hormonálnymi masťami.

Aplikujte zmäkčovadlá najmenej 3 krát denne a po kúpaní. Každých 3-4 týždňov sa odporúča zmeniť, aby sa zabránilo zníženiu terapeutického účinku.

Ďalšie nehormonálne lieky

Pri tejto chorobe sú u detí, dospelých, tehotných žien predpísané nehormonálne masti spôsobené dermatitídou. Môžu byť odlišné:

 1. "Eplan". Liečivo je glykolan, ktorý má hojenie rán, baktericídne a analgetické účinky. Neexistujú žiadne indikácie o tehotenstve a kŕmení.
 2. "Bepanten" (Pantoderm, Dexpanthenol, D-panthenol). Absorbovaný bunkami pokožky sa mení na kyselinu vitamín-pantoténovú, čo urýchľuje hojenie kože. Môže sa používať počas gravidity a laktácie.
 3. Masť dermatitída so zinkom ( "Zinc masť" a "Desitin" oxid zinočnatý "Tsinokap" na báze pyritiónu zinočnatého) má dobré protizápalové, antibakteriálne a protiplesňové účinky. Dobre sa používa na zmáčanie. Počas tehotenstva a kŕmenia používajte podľa pokynov dermatológa.
 4. Inhibítory kalcineurínu (krém "Elidel" a "Protopik"). Potlačujú uvoľňovanie látok, ktoré vyvolávajú alergické prejavy na koži, znižujú závažnosť zápalu. Používajú sa na liečbu krku, vrások a tváre. "Protopik" je optimálna antipruritická masť na dermatitídu. Tieto prípravky sa nepoužívajú pri herpetických erupciách, na pokožke genitálnych bradavíc alebo bradavíc pri liečbe ultrafialového žiarenia. Neodporúča sa počas tehotenstva a kŕmenia.
 5. "Radevit" - masť na báze vitamínov (D2, E a A), ktorá má protizápalový, zmäkčujúci účinok, eliminuje svrbenie.
 6. "Gistan" je miestny doplnok stravy založený na rastlinných extraktoch, dimetikone a betulíne.
 7. "Fenistil gél", ktorý je založený na antihistaminickej látke Dimethinden maleát. Má antipruritické a miestne anestetické vlastnosti.
 8. "Losterin". Vo svojom základe - dexpanthenol (o tom - vyššie), močovina (zmäkčuje pokožku), kyselina salicylová (zmäkčuje pokožku, eliminuje zápal).
 9. "Naftaderm" je farbiaci olej na báze naftalánu. Má analgetický, zmäkčujúci, antiseptický účinok.
 10. Pri infikovanej dermatitíde a jej prevencii pre deti od 3 mesiacov liečby sa liek "Dermazin" používa na základe sulfanilamidového antiseptického - sulfadiazínového striebra. Je účinný proti veľkému množstvu mikróbov, eliminuje slabé namočenie. Aplikuje sa na gázovú vložku, ktorá sa aplikuje na miesto dermatitídy až potom, čo sa zapálená koža umyje vodou a vysuší sterilnou gázou.

Predtým široko odporučil krém na liečbu dermatitídy ako "Skin-Cap" umiestnený ako non-hormonálne komplexu liečivo, majúci protizápalové, antifungálne a antibakteriálne aktivitu. Až doteraz neboli vykonané spoľahlivé štúdie, ktoré neobsahujú glukokortikoidový hormón, clobetasol propionát.

Liečba seboroických kožných lézií

Hlavným masť seboroická dermatitída - proti plesniam "ketokonazolom viac", "Nizoral", "Sebozol", "Nizoreks", "Mikozoral". Odporúča sa liečiť postihnutú kožu keratoregulačnými látkami (napríklad "Mustela Stelacer"). Vo zvláštnych prípadoch sa pasta "Sulsen", hydrokortizónová masť, ale preferencia pri liečbe tohto typu dermatitídy podáva fyzioterapeutickým metódam.

Terapia slnečných zápalov

Od slnečnej dermatitídy určenej masti na báze glukokortikoidov: "Ftorokort", "Polkortolon", "Beta-Metazon". Po zmierňovaní zápalu sú postihnuté oblasti ošetrené krémom "Bepanten" alebo jeho analógmi.

Najlepšie krémy a masti atopickej dermatitídy

Atopická dermatitída sa týka chorôb s genetickou predispozíciou k vývoju. Na boj proti patológii je potrebné prijať súbor opatrení vrátane využívania systémových a externých prostriedkov. Krémy a masti na liečbu atopickej dermatitídy zmierňujú vonkajšie symptómy, zmierňujú nepohodlie a zlepšujú kvalitu života pacientov.

Indikácie na použitie

Použitie masti na liečbu alergickej dermatitídy je odôvodnené v štádiu exacerbácie, keď sa pozorujú hlavné príznaky ochorenia:

 • povrch kože sa stáva suchý, drsný;
 • tam je neprijateľná svrbenie;
 • rozvíja opuch tkanív;
 • Zobrazujú sa červené škvrny s jasne definovanými okrajmi;
 • Plaky sa objavujú na povrchu epidermis, čo po poranení vedie k vzniku bolestivých erózií.

Vyvolanie vyššie uvedených symptómov - príležitosť konzultovať s lekárom, pretože mnohí z nich sú prítomní vo vývoji iných ochorení.

Forma vydania

Krémy a masti sa považujú za jednu z najlepších farmakologických foriem vonkajších liekov na liečbu dermatologických problémov. Tieto nástroje majú výrazné rozdiely, ktoré musíte vedieť pred použitím.

Obsahuje veľké množstvo tukov. Po aplikácii je zabezpečená hlboká penetrácia účinných látok do pokožky, čo umožňuje dosiahnuť dobrý výsledok. Táto forma je obzvlášť účinná v prítomnosti suchých vyrážok na pokožke.

Zásadný nedostatok masti - sú schopní kontaminovať oblečenie, pretože nie sú vždy vhodné na použitie. Tiež neodporúča používať masti na liečbu rán.

Obsahuje vo svojom zložení užitočné oleje a voda rýchlo vstrebáva do pokožky, zvlhčuje ju, takže nie je mastný lesk a nie je možné sa obávať kontaminovaného oblečenia.

Nevýhodou tejto formy uvoľňovania liečiva je nižšia penetračná hĺbka účinnej látky. Preto sa neodporúča používať s exacerbáciou dermatitídy. Je povolené použiť krémy na mierne namočené rany.

Hormonálne masti

Na liečbu hormonálnymi masťami je možné len po odporúčaní lekára. Používajú sa v extrémnych prípadoch, keď iné prostriedky nepriniesli požadovaný výsledok.

Nesprávne alebo dlhodobé užívanie hormonálnych liekov vedie k hyperpigmentácii, atrofii epidermy a spôsobuje porušenie nadobličiek.

Lekári odporúčajú liečbu s takýmito liekmi na krátky čas a po uvoľnení stavu postupne prejdite na bezpečnejšie lieky.

hydrokortizon

Obsahuje syntetické glukokortikosteroidy. Po externom podaní lieku sa pozoruje dekongestant, antipruritický účinok, zápal sa eliminuje. Hydrokortizón sa neodporúča dlhý čas (nie viac ako 14, niekedy až 20 dní).

tselestoderm

Obsahuje betametazónvalerát. Liek bojuje proti alergickým prejavom a znižuje zápal. Po aplikácii nie sú na pokožke žiadne stopy tukov a nepríjemná aróma.

flutsinar

Pozitívny účinok používania masti je pozorovaný kvôli prítomnosti fluocinolón acetonidu v jeho zložení. Pomáha zbaviť sa závažného svrbenia, alergií, zápalu. Pri aplikácii na pokožku sa vyhýbajte kontaktu so zdravými oblasťami tela, aby sa znížila pravdepodobnosť vedľajších účinkov. Obzvlášť opatrná liečba by sa mala vyskytnúť, ak prejavy dermatitídy sú na tvári.

Nehormonálne prostriedky

Použitie nehormonálnych masti je odôvodnené ich bezpečnosťou napriek nižšej účinnosti s ohľadom na prostriedky obsahujúce hormóny.

Môžu sa používať na dlhodobé liečenie detí, tehotných a dojčiacich žien.

Zinok masť

Lacná, ale účinná, dobre odstraňuje zápal, podráždenie, vytvára liečivý účinok. Použitie zinkovej masti na príliš suchú alebo šupinatú pokožku zintenzívni tieto nepríjemné javy.

Pred aplikáciou výrobku je potrebné postihnutú plochu dobre čistiť a vysušiť. Môže sa rozmazávať každé 2 hodiny alebo menej, v závislosti od závažnosti zápalového procesu.

Ichthyol masť

Populárna nehormonálna masť obsahujúca v kompozícii Ichthyol. Táto látka vytvára výrazný antiseptický, protizápalový, antipruritický účinok. Je dôležité správne aplikovať masť: vytrepte ju, až kým nie je mierny pocit tepla. Výhodou činidla je takmer úplná absencia vedľajších účinkov.

Sírna masť

Názov tejto drogy sa vysvetľuje jej zložením, ktoré zahŕňa síru, vazelínu a špeciálne vyčistenú vodu. Hlavná účinná látka po kontakte s pokožkou začne interagovať s organickými štruktúrami, ktoré sú na nej umiestnené. V dôsledku toho sa tvoria zlúčeniny s výrazným antimikrobiálnym účinkom.

Odporúča sa použiť masť pred spaním a nevypláchnuť pokožku až do nasledujúcej aplikácie. Pred každou manipuláciou by ste mali mať teplú kúpeľ.

Masť heparínu

Má výrazný protizápalový účinok, ktorý pretrváva po aplikácii na pokožku. Ďalším účinkom aplikácie je odstránenie krvných zrazenín a zabránenie ich výskytu. Je to dôležité v prípade problémov s krvnými cievami. Pomocou lieku je možné významne znížiť pocity svrbenia a bolesti, pretože obsahuje anestetikum.

Trvanie liečby určí lekár. V priemere trvá asi jeden týždeň. Počas dňa sa odporúča použiť finančné prostriedky nie viac ako trikrát.

Calendula masť

Vyrobené z prírodných surovín. Vďaka prítomnosti extraktu z nechtíka sa dosiahne regeneračný, protizápalový, antibakteriálny účinok. Pri používaní drogy sa zvyšujú vlastné miestne obranné mechanizmy, čo umožňuje rýchlejšie prekonanie ochorenia.

Napriek prirodzenému zloženiu má masť nechtíka predpísať lekár. To platí najmä pre deti, ženy v postavení alebo ošetrovateľstvo.

Fenistil gél

Liečivo sa používa ako antialergické činidlo s výrazným antipruritickým, anestetickým a protizápalovým účinkom. Vzhľadom na štruktúru začne gél pracovať len niekoľko minút po aplikácii. Hlavná výhoda Fenistil gélu - možnosť aplikácie na liečbu dojčiat z mesačného veku.

Gistan

Liek má rastlinnú základňu. Obsahuje prírodné výťažky z brezových púčikov, mliečnych, fialiek, závitov a iných bylín. Preto Gistan pomôže s výskytom alergických vyrážok na tele s vývojom vážneho svrbenia, podráždenia a zápalu kože. Môže sa použiť na prevenciu sekundárnej infekcie poškodenej epidermis, pretože je to dobrý antiseptický prostriedok.

Skin-Cap

Produkt obsahuje zinok v kompozícii, preto má výrazný antiseptický a protizápalový účinok. Pri pravidelnej aplikácii Skin-Kap sa môžete zbaviť nadmerného olupovania kože, ktorý sa často pozoruje pri atopickej dermatitíde. Liek sa používa na liečbu dospelých a detí vo veku 3 rokov.

Elidel Cream

Vhodný na boj proti dermatitíde u detí od troch rokov. Jeho pozitívny účinok sa vysvetľuje prítomnosťou pimekrolimu v kompozícii. Tento krém s atopickou dermatitídou blokuje vývoj alergickej reakcie, ktorá zastavuje zápalový proces.

Podľa pacientov niektoré z nich po aplikácii krému vykazovali zvýšenie príznakov dermatitídy. To naznačuje prítomnosť individuálnej neznášanlivosti zložiek lieku.

Aplikácia krému Epidel by mala byť konzistentná s lekárom a po prvej aplikácii musíte pozorne sledovať reakciu tela.

Desitin

Hlavnou účinnou látkou lieku je oxid zinočnatý. Pomáha zbaviť sa zápalu, podráždenia kože, svrbenia a iných nepríjemných prejavov atopickej dermatitídy.

Štruktúra Desitina zahŕňa vazelínu. Preto po aplikácii masti na povrch pokožky vzniká tenká vrstva, ktorá zabraňuje šíreniu ohniská zápalu na zdravé časti tela.

Protopic

Zloženie masti zahŕňa takrolimus, ktorý pomáha v boji proti alergiám a zápalu. Môže sa používať na liečbu dospelých a detí. Liek je bezpečný, pretože nespôsobuje kožnú atrofiu pri dlhodobom používaní. Náklady na Protopiku sú pomerne vysoké, ale odôvodňuje jej účinnosť.

Vundehil

Pomáha vyrovnať sa so všetkými negatívnymi prejavmi ochorenia. Vytvára antiseptický, protizápalový, hemostatický účinok. Vďaka použitiu lieku sa zrýchľuje regenerácia kože. Hlavnou výhodou Vundehily je možnosť aplikácie na sliznice.

Takéto pozitívne vlastnosti sa vysvetľujú jeho zložením. Hlavnými aktívnymi zložkami sú extrakt z rašeliny, sophora, propolis, carofilen.

Prostriedky na urýchlenie liečenia

Pri vývoji atopickej dermatitídy koža pacienta zažíva deficit vlhkosti. Preto v popredí prídu príznaky, ako je peeling, suchosť, pocit tesnosti. Odstránenie a urýchlenie hojenia pomôže špeciálnym krémom a mastiam.

Bepanten

Jedná sa o detský krém z atopickej dermatitídy, ktorý sa môže použiť na liečbu dospelých. Je schopný uzdraviť malé rany, odstrániť podráždenie a zmäkčiť pokožku. Pozitívny účinok lieku Bepanthene je možný v dôsledku prítomnosti panthenolu v jeho zložení.

D-panthenol

Obsahuje dexpanthenol, ktorý má výrazný účinok hojenia rán. Po aplikácii masti na pokožku zmäkčuje, zvlhčuje a eliminuje podráždenie. Výrobok je bezpečný, takže je možné ho použiť na prevenciu alergických vyrážok.

panthenol

Ďalší prípravok obsahujúci dexpanthenol. Je pomerne lacný, môže byť použitý na liečbu detí rôzneho veku.

Panthenol zriedkavo spôsobuje vedľajšie účinky iba v prípade individuálnej neznášanlivosti.

Bepanten plus

Okrem dexpanthenolu obsahuje chlorhexidín dihydrochlorid. Preto nemá nielen účinok hojenia rán, ale má aj antiseptický účinok. Pomocou tejto funkcie môžete zabrániť sekundárnej infekcii pokožky postihnutej dermatitídou.

La Cree

Tento krém má zmäkčujúci, zvlhčujúci, regeneračný a antimikrobiálny účinok. Používa sa hlavne ako súčasť komplexnej terapie atopickej dermatitídy, ekzému, psoriázy. La Cree sa tiež odporúča na liečbu uhryznutia hmyzom, popálenín a ďalších zranení na pokožke.

hydratačný

Zabráňte relapsu atopickej dermatitídy a urýchlite jej regeneráciu pomôže hydratátorom, ktorý vyživuje pokožku a eliminuje podráždenie.

Lokobeyz

To spôsobuje, že suchá koža je mäkká a pružná. Táto kozmetika pomáha obnoviť prirodzenú ochrannú bariéru pokožky, ktorá zabraňuje opakovanému vypuknutiu ochorenia. Kvôli bezpečnému zloženiu, neprítomnosti škodlivých farbív a príchutí sa krém môže používať pre deti.

Ruzam +

Odporúča sa pre citlivú pokožku na zvlhčenie. Okrem toho produkuje antipruritický, protizápalový účinok. Pri pravidelnom používaní pomáha predchádzať vzniku alergií.

Antipruritiká

Keďže vyrážky pri atopickej dermatitíde sú často sprevádzané neprípustným svrbením, odporúča sa používať špeciálne antipruritické lieky. Oni nielen zbaviť nepríjemné pocity, ale tiež zabrániť sekundárnej infekcie kože.

Okrem antihistaminík opísaných vyššie sa používa masť Diakhyl. Pomáha zbaviť sa svrbenia a vytvára antiseptický účinok. Použite podľa potreby, ale nie viac ako trikrát denne.

Ako sa liečia deti?

Často sa vyskytuje atopická dermatitída u detí mladších ako 2 roky. Je to spôsobené ich nedokonalým imunitným systémom, ktorý prudko reaguje na vonkajšie podnety. Je to u detí, že choroba ide do chronickej formy, ktorá si vyžaduje dlhodobú liečbu.

Pri akútnej chorobe lekár predpisuje hormonálne masti - Hydrokortizón, Flucinar. Ak by bolo možné zastaviť hlavné príznaky ochorenia, používajú sa prostriedky na zmiernenie a liečenie rán - Bepanten, zinková masť, Protopic. Ak sekundárna infekcia kože bude vyžadovať lieky s antibakteriálnym účinkom - Linkomycínová masť, Dioxydín.

kontraindikácie

Všetky masti a krémy používané pri atopickej dermatitíde majú určité kontraindikácie. Najčastejšie sú zakázané používať v prítomnosti individuálnej neznášanlivosti.

Kortikosteroidy sú kontraindikované pre tehotné ženy a malé deti.

Vzhľadom na širokú škálu produktov starostlivosti o pokožku by ste si mali pred použitím ich prečítať. Akékoľvek liečivo sa smie používať iba po návšteve lekára a príslušnej diagnóze.

Masti a krém na liečbu atopického ekzému

Atopická dermatitída (AD) je geneticky determinovaná choroba kože alergickej povahy.

Vo väčšine prípadov sa prvé príznaky AD objavujú už v prvých šiestich mesiacoch života dieťaťa: suché svrbiace škvrny sa objavujú na koži, ktoré sa postupne zväčšujú a navzájom sa spájajú.

Bolo vedecky dokázané, že ľudia trpiaci atopickou dermatitídou sú s väčšou pravdepodobnosťou než iní, ktorí sa vyvíjajú bronchiálnou astmou a inými vážnymi ochoreniami, takže nemôžete nechať chorobu viesť.

Okrem antihistaminických tabliet a suspenzií sú lokálne lieky proti artritíde veľmi účinné.

Indikácie použitia masti na atopickú dermatitídu

Pri atopickom ekzéme sú miestne lieky určené, ak:

 1. pacient trpí ťažkým svrbením,
 2. zvýšenie vyrážok,
 3. erózia na mieste erupcií,
 4. postihnuté oblasti pokožky sa namočia.

Nehormonálne prípravky

Eplan

 • Cena: 150 rubľov.
 • Vlastnosti: komplexná kompozícia poskytuje liečivý, antibakteriálny, upokojujúci účinok, môže byť použitá na prevenciu relapsu ochorenia.
 • Pros: nízka cena, bezpečné zloženie.
 • Nevýhody: môžu byť použité iba v neotvorených prípadoch atopickej dermatitídy.

Bepanten (Panthenol, D-Panetnol, Pantoderm)

 • Cena: pôvodná cena lieku približne 500 rubľov na balík a generiká je možné zakúpiť za cenu 150 rubľov.
 • Vlastnosti: masti a krémy obsahujúce pantenol, majú silný hydratačný a hojivý účinok, môžu sa aplikovať na ľubovoľnú časť tela.
 • Pros: dobrá znášanlivosť, žiadne vedľajšie účinky, schopnosť používať aj u dojčiat.
 • Nevýhody: vysoké náklady na pôvodnú drogu.

Skin-Cap

 • Cena: 1200 rubľov na tubu.
 • Vlastnosti: účinne bojuje proti zápalu a tiež zničí patogény (baktérie, huby, vírusy).
 • Pros: účinná pri infekcii postihnutých oblastí, široká škála indikácií, použitie u detí starších ako 12 mesiacov je povolené.
 • Nevýhody: vysoké náklady, nespoľahlivosť (existuje spoločný názor, že výrobca zariadenia neuvádza v pokynoch všetky komponenty zahrnuté v jeho zložení).

ekzoderil

 • Cena: 350 rubľov.
 • Vlastnosti: populárne antifungálne činidlo, ktoré má tiež protizápalové vlastnosti.
 • Výhody: účinné vo väčšine prípadov, keď nie je možné určiť príčinu dermatitídy, nízke náklady.
 • Nevýhody: nevhodné pre pacientov s AD, u ktorých je ochorenie výlučne alergické.

Radevit

 • Cena: 200 rubľov.
 • Vlastnosti: masť na báze vitamínov A a E, ktorá liečí erózie a praskliny.
 • Výhody: cena, rýchle urážlivé zlepšenie.
 • Nevýhody: neschopnosť používať v detstve, potreba používať spoľahlivé antikoncepčné metódy počas trvania liečby (má teratogénny účinok).

Gistan

 • Cena: 150 rubľov.
 • Vlastnosti: je to biologicky aktívna prísada, vyvinutá na základe extraktov bylín a rastlín, je považovaná za antihistaminikum a protizápalovú látku.
 • Výhody: má prirodzené, bezpečné zloženie, lacné.
 • Nevýhody: tí, ktorí používajú nápravu, často neuvádzajú, že to nie je dostatočne účinné.

Elidel

 • Cena: 1000 rubľov.
 • Vlastnosti: Zloženie liečiva zahŕňa pimekrolimus, ktorý sa týka imunosupresívnych látok. Potlačuje imunitnú odpoveď kožných tkanív, čím znižuje zápal.
 • Výhody: veľmi vysoká účinnosť aj v prípadoch, keď iné prostriedky nepomáhajú.
 • Nevýhody: vysoká cena, pravdepodobnosť vzniku vážnych vedľajších účinkov spojených s poklesom telesného odporu.

Protopic

 • Cena: 1500 rubľov za balenie.
 • Vlastnosti: nehormonálne činidlo, ktorého aktívnou zložkou je takrolimus, ktorý má silný protizápalový účinok.
 • Výhody: na rozdiel od iných podobných produktov nevedie k atrofii kože, môže byť používaný u detí.
 • Nevýhody: veľmi vysoká cena.

Fenistil

 • Cena: 200 rubľov.
 • Funkcie: rýchlo odstraňuje aj najťažšie svrbenie, čím sa znižuje tvorba eozinofilov a žírnych buniek v kožných tkanivách.
 • Výhody: Dostupné vo forme gélu, ktorý sa rýchlo vstrebáva a nepožíva oblečenie, môže byť použitý u detí a tehotných žien.
 • Nevýhody: nezistil sa.

Losterin

 • Cena: asi 400 rubľov.
 • Vlastnosti: Komplexný výrobok, ktorý nielenže odstraňuje svrbenie a odstraňuje podráždenie, ale tiež exfoliuje keratinizovanú pokožku.
 • Pros: zloženie krému obsahuje účinné zložky chemického aj prírodného pôvodu, ktoré nie sú kontraindikované pre deti.
 • Nevýhody: krém je pomerne drahý a rýchlo konzumovaný.

Timogen

 • Cena: 250 rubľov.
 • Vlastnosti: imunomodulačné činidlo, zlepšujúce ochranné funkcie tela. Liečia kožné lézie a zmierňujú zápal.
 • Pros: Viditeľný efekt sa dosahuje veľmi rýchlo.
 • Nevýhody: liek sa môže použiť iba po konzultácii s ošetrujúcim lekárom z dôvodu pravdepodobnosti výskytu nežiaducich reakcií. Neodporúča sa používať u detí mladších ako 10 rokov.

Naftaderm

 • Cena: 500 rubľov.
 • Vlastnosti: produkt založený na ropných produktoch. Má výrazný protizápalový a antihistaminový účinok, zmäkčuje pokožku.
 • Výhody: široká škála indikácií, dobrá znášanlivosť.
 • Nevýhody: pomerne vysoké náklady.

Videstim

 • Cena: najviac 100 rubľov.
 • Vlastnosti: masť na báze retinolu s hojivým a regeneračným účinkom.
 • Pros: dostupnosť, efektívnosť.
 • Nevýhody: zakázané počas tehotenstva.

Solcoseryl (Actovegin)

 • Cena: 200-300 rubľov.
 • Vlastnosti: Masť je vyrobená z krvi teliat. Výrobca zabezpečuje, že prispieva k skoršej regenerácii pokožky a uzdravuje eróziu.
 • Pros: nízka cena, úsporná spotreba.
 • Nevýhody: liek má nepreukázanú účinnosť, možno kontamináciu prionovými ochoreniami.

Desitin

 • Cena: 100 rubľov.
 • Vlastnosti: lacná zinková masť, ktorá zmierňuje podráždenie a začervenanie.
 • Výhody: cena.
 • Nevýhody: môže zvýšiť suchosť, čo je neprijateľné pri atopickej dermatitíde.

Aysida

 • Cena: 200 rubľov za balenie.
 • Vlastnosti: náplasť založená na široko známej látke ASD, pôvodne používanej vo veterinárnej medicíne.
 • Pros: pacienti, ktorí sa pokúšali o nápravu, sami tvrdia, že okamžite eliminuje všetky nepríjemné príznaky a zabraňuje relapsu krvného tlaku.
 • Nevýhody: lekári neodporúčajú používať Isid smotan, pretože jeho bezpečnosť u ľudí nebola študovaná.

Tsinokap

 • Cena: 300 rubľov.
 • Vlastnosti: ďalší nástroj na báze zinku s antifungálnym, antibakteriálnym a protizápalovým účinkom.
 • Výhody: bezpečnosť, možnosť použitia v detstve.
 • Nevýhody: Existujú lacnejšie analógy nástroja.

"Zorka", "Sila lesa"

 • Cena: "Zorka", určená pre kravy, stojí asi 60 rubľov za banku a "Forest Power", určená špeciálne na ľudskú spotrebu, približne 600 rubľov, čo je 10 krát drahšie.
 • Vlastnosti: tieto látky zlepšujú krvný obeh v tkanivách a eliminujú zápal.
 • Pros: posudzovanie podľa recenzií sú obaja veľmi efektívne.
 • Nevýhody: nezistil sa.

Hormonálne prípravky

Táto skupina liekov sa oprávnene považuje za najúčinnejšiu v boji proti atopickej dermatitíde.

Hormonálne krémy a masti obsahujú steroidné hormóny, ktoré potláčajú nadmernú imunitnú odpoveď tela.

tselestoderm

 • Cena: 250 rubľov.
 • Vlastnosti: masť s betametazónom, predpísaná nielen pri atopickej dermatitíde, ale aj pri rade ďalších ochorení kože.
 • Pros: nízke náklady, rýchle dosiahnutie terapeutického účinku.
 • Nevýhody: je zakázané používať v detstve.

Advantan

 • Cena: 400 rubľov.
 • Vlastnosti: moderný výrobok založený na hydrokortizóne s výrazným protizápalovým účinkom.
 • Výhody: takmer nespôsobuje vedľajšie reakcie, má tukovú štruktúru, ktorá prispieva k ďalšiemu zvlhčovaniu.
 • Nevýhody: pomerne vysoké náklady.

flutsinar

 • Cena: 200 rubľov.
 • Vlastnosti: vysoký dávku hormónu, ktorý je predpísaný, keď iné lieky sú neúčinné.
 • Výhody: účinná aj v najťažších prípadoch, je dostupná vo forme masti a gélu (pre rôzne typy pleti).
 • Nevýhody: má veľké množstvo vedľajších účinkov, ktoré sú kontraindikované u tehotných žien a detí.

Futsikort

 • Cena: 350 rubľov.
 • Vlastnosti: činidlo, ktorého zloženie nie je len steroidný hormón, ale aj lokálne antibiotikum.
 • Pros: vhodné pre tých pacientov, ktorí majú bakteriálnu infekciu na ekzém.
 • Nevýhody: nezistil sa.

Akriderm

 • Cena: 100 rubľov.
 • Vlastnosti: najobľúbenejšie kortikosteroidy proti atopickej dermatitíde.
 • Pros: nízke náklady, možnosť použitia u detí.
 • Nevýhody: pravdepodobnosť nežiaducich reakcií (najmä atrofie kože).

Najbezpečnejšia masť pre deti

Na liečbu atopickej dermatitídy u detí je vhodnejšie vybrať nehormonálne látky. Zvyčajne sa menuje

 • ichthyolová masť,
 • keratolan,
 • zinková masť,
 • Radevit.

Kortikosteroidy môžu tiež preniknúť do kože dieťaťa a mať systémový účinok, takže nie všetky masti sa môžu používať v detstve.

Zvyčajne sa lekár pokúša vyhnúť sa vymenovaniu hormonálnych prostriedkov až do posledného, ​​ale v niektorých prípadoch sa ešte musí urobiť.

Najčastejšie v detstve platí:

 • hydrokortizónová masť,
 • flutsinar,
 • Advantan.

Všeobecné kontraindikácie

Napriek vysokej účinnosti hormonálnych mastí nemožno vo všetkých prípadoch akceptovať. Existuje niekoľko situácií, v ktorých je použitie týchto prostriedkov prísne zakázané:

 • citlivosť na ktorúkoľvek zložku činidla,
 • akútne vírusové ochorenia,
 • začali bakteriálne a plesňové infekcie,
 • rozsiahle povrchy rany,
 • ťažká imunodeficiencia,
 • infekcia tuberkulózy.

Možné vedľajšie účinky

Kortikosteroidné masti poslednej generácie takmer nevstupujú do krvného obehu a nemajú vedľajšie účinky, avšak v niektorých prípadoch, najmä u detí, sa môžu vyvinúť závažné nežiaduce reakcie.

Najčastejšie sú pacienti konfrontovaní s:

 • steroid akné,
 • strihy,
 • hyper a hypopigmentácia,
 • atrofia kože,
 • pristúpenie bakteriálnych alebo vírusových infekcií,
 • strata vlasov v mieste, kde sa výrobok aplikuje, alebo naopak, zvýšením množstva vlasov.

Záver a závery

Atopická dermatitída - alergická kožná choroba, výrazne zhoršujúca kvalitu života pacienta. Na liečbu používajte hormonálne a nehormonálne krémy a masti.

Liečebný režim by mal zvoliť lekár so zreteľom na jednotlivé charakteristiky priebehu choroby a pacienta.

Zoznam nehormonálnych masti z dermatitídy

Dermatitída - zapálené sčervenanie kože vyvolané kontaktmi s alergénmi. Takáto choroba je typická nielen pre dospelých, ale aj pre deti, dokonca aj v detstve - to môže byť vyvolané množstvom symptómov.

Bepanten masť sa môže používať aj pre deti

Symptómia a stručný opis

Symptómy dermatitídy - fenomén, ktorý môže človek venovať pozornosť nie okamžite. Môžu sa stretnúť, ako naraz, a niekoľko z nich:

 • svrbenie;
 • návaly tepla;
 • vyrážka;
 • lúpanie;
 • zápal s výtokom (v akútnej forme).
 • fotodermatitis - to je prípad, keď sa objavia vyrážky po vystavení slnečnému žiareniu na pokožke;
 • Atopická dermatóza spôsobená potravinovými alergénmi alebo zo životného prostredia;
 • kontaktná forma je tvorená priamym kontaktom s podnetom, trením proti tkanivu;
 • Seborrheic spôsobuje nadmernú sekréciu kožného mazu, reprodukciu kožných húb.

Dermatitída sa vyskytuje v každom veku. Výber topických činidiel pri liečbe dermatitídy je založený na prechode od slabších, bez hormónov k silnejším liekom. V závislosti od štádia a priebehu choroby sa hormonálne masti vyberú na dermatitídu alebo naopak. Ak sa ochorenie prejaví v akútnej forme, silné lieky (hormonálne) sú predpísané už na začiatku liečby. V iných prípadoch je možné vykonať nehormonálne masti a krémy.

Fotodermatitída je spôsobená slnečným žiarením

Masť alebo smotana?

Masť sa používa hlavne na poškodenie škrabancov, má číru farbu a mastnú textúru, pomalú absorpciu. Krém má ľahkú štruktúru, rýchlo sa vstrebáva, ale po sušení môže dôjsť k olupovaniu. Dĺžka účinku je poskytovaná aplikáciou lokálnych terapeutických činidiel. Výsledok závisí od antihistaminík a sedatív, ktoré majú antipruritický a protizápalový účinok.

V modernej lekárskej praxi existuje obrovská škála všetkých druhov krémov, gélov, masti na odstránenie takého nepríjemného problému, ktorý dnes čelia dospelí aj deti.

Nezabúdajte však, že liečba vonkajšieho prejavu choroby nie je všeliekom. Pokiaľ nie je zistená skutočná príčina a nie sú zistené vhodné terapeutické opatrenia, môžu sa opäť vyskytnúť vyrážky. Čo robiť:

 • absorpcia dostatočného množstva vody pomôže rýchlejšie zvládnuť dermatitídu;
 • sorbenty, typom bieleho uhlia, atoxylom alebo aktívnym uhlím - nebudú nadbytočné;
 • užite antihistaminikum;
 • odstránenie kontaktov s patogénmi - povinné;
 • hypoalergénna diéta.

Rozdiely medzi hormonálnymi a nehormonálnymi masťami sú dôležitým aspektom, na ktorý je potrebné venovať pozornosť.

 1. Nehormonálna masť spôsobená dermatitídou. Hlavnou výhodou aplikácie je, že môže byť dlhodobo používaný, a to ako pre dospelých, tak pre deti bez poškodenia zdravia. Nemajú vplyv na hormonálnu rovnováhu tela. Nevýhodou je, že pri veľmi dlhodobom používaní môžu spôsobiť alergie a účinok bude úplne chýbať.
 2. Hormonálna masť. Priraďte k akútnemu prejavu dermatitídy, keď liečba nehormonálnymi prostriedkami nefunguje. Sú rozdelené podľa typu akcie do štyroch typov: od slabých až po najsilnejšie. V prvých dvoch typoch liečby je proces pomerne pomalý, ale riziko vedľajších účinkov je veľmi nízke. Účinok je krátkodobý, aj keď rýchly, keď sa organizmus stáva závislým na lieku. Majú negatívny vplyv na všetky systémy orgánov. A existuje takzvaný abstinenčný syndróm. Drogy nemožno náhle prevrátiť.

Naftaderm - masť bez hormónov

Všeobecné odporúčania pre použitie nehormonálnych masti

Nehormonálnu krém dermatitída, rovnako ako formulácia pre tablety, liek, ktorého príjem je bez súhlasu lekára nemôže poskytnúť len efekt, ale aj skomplikovať situáciu.

 1. Začnite liečiť najslabšími prostriedkami, v prípade potreby hladko prejdite na agresívne prípravky.
 2. Masť sa aplikuje ľahko na čistý, suchý povrch pokožky dvakrát až trikrát denne.
 3. Masti netrnú do kože, ale čakajú na úplnú absorpciu.
 4. Ak sú lézie na pokožke hlavy, odporúča sa použiť pleťové mlieko alebo tampón s podobným zložením.
 5. Ak sa zrazu začne rozvinúť dermatitída, musíte liečbu zrušiť a poradiť s lekárom.

Hormonálne masti obsahujú glukokortikosteroidy - hormóny, ktoré produkujú nadobličkové žľazy. Účinnosť týchto liekov sa dosahuje prostredníctvom vplyvu na výmenu bielkovín a sacharidov. Predpísané sú, ak hormón kortizón nie je dostatočne produkovaný v tele, čo vyvoláva neschopnosť zvládnuť zápalový proces.

Radevit - nehormonálna masť mierneho účinku

Detské masti z dermatitídy bez hormónov

Príčiny detskej dermatitídy sú nasledovné:

 • potravinové alergény;
 • predčasná náhrada plienky, nevhodná hygiena pokožky dieťaťa;
 • syntetické odevy, posteľná bielizeň, nevhodná detská kozmetika;
 • lieky;
 • plynný vzduch;
 • infekčné choroby;
 • tesné otáčanie.

Na liečbu detskej dermatitídy stačí použiť masti a prášok bez hormónov. Pri výbere liekov uprednostňujú antihistaminické antiseptiká. Tu sú niektoré z nich:

 1. Bepanten a jeho analógov. Môže sa používať od narodenia.
 2. Koža a Radevit.
 3. Naftaderm.
 4. Desitín nepredpokladá liečbu infikovaných oblastí pokožky.
 5. Timogénový krém alebo Sudocream.
 6. Zinková masť.
 7. Gystan - masť na báze prírodných bylín. Má protizápalový účinok.
 8. Exodermil je predpísaný na sekundárnu infekciu.
 9. Epidel sa má používať s mimoriadnou opatrnosťou. Počas používania sa vyhýbajte pôsobeniu ultrafialového žiarenia. Jedna z zložiek lieku môže spôsobiť vznik rakovinového nádoru.
 10. Vundehil je ďalší prípravok založený na prírodných extraktoch. Hemostatický, hojivý, baktericídny liek.

Exodermil pomáha pri sekundárnej infekcii

Masti a krémy s kortikoidmi deťom sú nebezpečné, pretože prenikajú cez kožu do krvi, môže spôsobiť v priebehu doby, nadobličiek alebo rozvoj Cushingovho syndrómu.

Hormonálne masti sa používajú v zriedkavých prípadoch, keď je dermatitída v zanedbanej forme. Zvlášť zriedkavo predpisované lieky s kortikosteroidmi pre deti a u dospelých pre pleť tváre, pretože riziko stenčenia pokožky je skvelé. A tiež non-hormonálny krém z dermatitídy môžete urobiť sami. Niekedy, keď je použitie liekov z akéhokoľvek dôvodu nemožné, môžete použiť ľudové lieky, ktoré ste včas konzultovali s dermatológiou.

 1. Na liečbu dermatitídy na rukách vhodného nástroja: niekoľko kvapiek acetátu retinolu v roztoku oleja (môžete kúpiť v lekárni) zmiešané s detským krémom.
 2. Zmiešajte kvety mladiny, celandín (vrchol a koreň), nechtíka s propolisom a rastlinným olejom. Zmes dôkladne premiešajte, až kým sa nedosiahne homogénna hmota. Uchovávajte na tmavom, suchom a chladnom mieste.
 3. Zmiešajte prášok vo farbive s vazelínou. Použite s prerušeniami na štyri dni.

Dermatitída na tvári

Dermatitída - zapálené kožné vyrážky sprevádzané svrbením a odlupovaním. Miesto na tele je iné. Ale najviac nepríjemné miesto jeho ospravedlnenia je človek. Po prvé, samozrejme, chcem sa ho zbaviť čo najskôr. Nehormonálne masti spôsobené dermatitídou na tvári sa nezhodujú, pretože to je nemožné. Používajú sa v systéme s inými liekmi zameranými na celkové zlepšenie organizmu. Predstavuje tieto masti:

 • cap kože;
 • Radevit;
 • aysida;
 • videstim
 • krém s ochranou pred vystavením slnečnému žiareniu.

Kožný uzáver - prípravky na dermatitídu na tvári

Krémy na nehormonálnu dermatitídu

Zoznam krémov a masti, ktoré neobsahujú hormóny, je jednoducho obrovský - pod nimi sa môžete zoznámiť s najobľúbenejšími z nich a vybrať si niečo vhodné pre váš konkrétny prípad.

cap kože. Je určený na odstránenie nepríjemných symptómov kožných ochorení vrátane dermatitídy. Liečivo je široké spektrum účinku. Forma uvoľňovania nie je len v krému, ale aj v aerosóle, šampóne. Vyrába sa v Španielsku.

Actovegin - krém bez zápachu. Podporuje urýchlenie regeneračného procesu, aktivuje metabolické procesy v tkanivách, zlepšuje krvný obeh.

Zinocap je protizápalový, antibakteriálny prostriedok miestnej činnosti.

Desitín je masťový dermatoprotektor, ktorý sa používa na zápaly a podráždenie kože. Zabraňuje vzniku vyrážky plienky.

Eplan má hojenie rán, baktericídny účinok. Vytvára takzvanú ochrannú fóliu, ktorá trvá 8 hodín.

Liek Bepanten je určený na liečbu dermatitídy u dojčiat a tiež na liečenie rany na bradavkách u dojčiacich matiek.

Naftaderm je protizápalový, protizápalový prostriedok.

Gystan chráni pokožku pred baktériami

Gystan je lokálne antihistaminikum. Vytvára film na koži, ktorý prenáša vzduch a zabraňuje prenikaniu baktérií a alergénov.

Aisida - nová generácia kozmetiky, ktorá má vplyv na imunitný systém, je tiež antiseptikom.

Radevit zvyšuje ochrannú funkciu pokožky, eliminuje keratinizáciu.

Fenistil je indikovaný na svrbenie dermatóz rôznych typov, popáleniny.

La Cree - kozmetický produkt, ktorý regeneruje pokožku, je určený na použitie v každom veku.

Pantaflamarín je indikovaný na atopickú dermatitídu, rýchlo sa odstraňuje svrbenie a opuch.

Timogen - krémový imunostimulačný protizápalový účinok. Je indikovaný na liečbu rôznych dermálnych erupcií.

Zinkovo ​​mast pre dermatitídu je najuniverzálnejší a najbezpečnejší prostriedok. V dôsledku absencie toxických prísad sú vedľajšie účinky minimalizované. Masť širokého spektra účinku.

Solkoseryl je výživný stimulant. Droga bola vytvorená na základe kresby z krvi mladých teliat. Dezinfekčný prostriedok nemá žiadny účinok, preto by sa mal aplikovať po antiseptickom ošetrení.

Videstim má vo svojom zložení retinol, ktorý urýchľuje hojenie a regeneráciu. Je indikovaný na urýchlenie a hojenie s kožnými vyrážkami sprevádzanými suchosťou, peelingom, zápalom.

Losterin - liek na denné použitie s dermatitídou, čo spôsobuje suchú pokožku. Môže byť použitý v spojení s hormonálnymi vonkajšími látkami.

Protopic je selektívny inhibítor zlúčenín zápalových mediátorov. Zorka stimuluje regeneráciu tkanív, vyživuje a hydratuje.

Losterin sa môže používať každý deň

Keď sú predpísané hormonálne masti

Hormonálne masti s atopickou a seboroickou dermatitídou sú predpísané bez zbytočného odkladu. Používajú sa v určitej postupnosti av kombinácii s inými liekmi v systéme. Dlhodobé používanie týchto látok vedie k stabilnej expanzii nádob. Takéto lieky poskytujú pomerne rýchly účinok pri akútnych prejavoch vyrážky, čo odstraňuje najbolestivejšie príznaky. Na základe závažnosti dermatitídy sa môžu používať kortikosteroidy:

 • lokálne;
 • (v kompozícii sú okrem hormónov zahrnuté aj antibiotiká)

Druhý typ je jemný účinok s nižším obsahom hormónu. Zoznam hormonálnych liekov:

 • Mometazón glukokortikosteroid je syntetický. Má antihistaminikum, antipruritický, protizápalový účinok.
 • Dermoveyt. Znížením tvorby kolagénu v pokožke nemá špecifický antibakteriálny a antialergický účinok.
 • Tridermový kortikosteroid s lokálnym antibiotikom. Ukazuje antibakteriálne, protiplesňové pôsobenie, odstraňuje opuch.
 • Pimafukort. Je to indikované pre dermatózy komplikované sekundárnou alebo hubovou infekciou, vipsogal určený na liečbu psoriázy, má všeobecný terapeutický účinok na pokožku.
 • Aurobin. Je uvedené v ochorenie slizníc v anorektálny oblasti a pokožku celého tela - antipruritika, anestetiká, protizápalové činidlo, lorindel vybitá alergické dermatózy s keratínovú kôry.
 • Tselestoderm. Priradenie na odstránenie príznakov dermatitídy kože citlivej na kortikosteroidy je fukicort indikovaný na zápalovú dermatitídu spôsobenú baktériami citlivými na kyselinu fusidovú.
 • Lokoid, lipocream. Po dlhú dobu si zachováva pozitívny výsledok po zastavení, ftorokort - vazokonstrikčné protizápalové, anti-histamínu akcii - na odpovediach pacientov tolerovali skôr to nie je zlé.
 • Betametazónvalerát. Decongestants, protisvrbivé liek má nízku nasiakavosť v koži, čo znižuje riziko vedľajších účinkov, znižuje pulkortolon kapiláry prestupu, znižuje opuchy, svrbenie, zápal.
 • Diflukortolon. Znižuje počet lymfocytov a eozinofilov - u detí sa používa pod prísnym dohľadom lekára, nie viac ako päť dní.
 • Diprosalik. Je určený na liečbu dermatitídy na pokožke hlavy a iných častí tela, dezinfekcie a keratolytov.

Hormonálne masti by mali byť v prísnom poradí predpísané na použitie len lekárom. Hormonálne masti na liečbu dermatitídy na tvári sú uvedené v krátkom kurze s následným zrušením. Výhodou je vysoká účinnosť, mínus možné hyperpigmentácia, preťahovanie kože, ako aj jej smrť. Môže tiež spôsobiť akné.

Avšak hormonálne masti novej generácie sú navrhnuté s minimálnym rizikom vedľajších účinkov a sú určené na dlhodobé používanie.

Aurobin zmierňuje podráždenie v rektálnej zóne

Kontraindikácie používania masti s hormónmi

Ak sa masť s hormonálnym zložením správne vyberie a zvolí sa správne dávkovanie, liečba je úspešná a bez komplikácií a rýchlo dosiahne stanovený cieľ. Existuje však množstvo ochorení, pri ktorých je absolútne nemožné používať tento druh drog:

 • akné;
 • plesňové infekcie;
 • herpes, ovčie kiahne, šindle;
 • svrab;
 • pohlavné choroby;
 • tuberkulóza;
 • plienkovú dermatitídu u dojčiat.

Najdôležitejšou vecou nie je zabudnúť, že len odstránením hlavného problému môžete zabudnúť na dermatitídu raz a navždy.