Hlavná

Ovčie kiahne

Čo masť z úľov na koži je lepšia a účinnejšia na liečbu?

Žihľavka - pomerne časté ochorenie kože, najzložitejšie v diagnostickom pláne, ako jeho charakteristické príznaky sú podobné pre väčšinu kožných patológií. Náhle začervenanie kože a výskytom pľuzgierov sprevádza väčšinu kožných ochorení, takže niekedy mylne považované za žihľavky alebo alergickej dermatitídy. Na vyšetrenie, lekár by mal stanoviť správnu diagnózu a predpísať adekvátnu liečbu včas. To vám pomôže vyhnúť sa zbytočným komplikáciám a zaručí rýchle zotavenie.

Zvláštna úloha pri komplexnej liečbe urtikárie sa podáva lokálnym liekom určeným na odstránenie symptómov kože. Ide o rôzne masti, gély a krémy, z ktorých mnohé majú hormonálny základ. Ale pre úplné zotavenie nestačí len zbaviť sa viditeľných symptómov, je dôležité odstrániť základnú príčinu spôsobujúcu žihľavku. Pomôže to vybrať správne lieky.

Príčiny urtikárie

Urtikaria, ktorá sa objavuje na tele, nie bez rozumu, má také meno. Výskyt jej príznakov pripomína stopu po spálení žihľavy. V závislosti od faktorov spôsobujúcich chorobu sa rozlišuje niekoľko typov žihľavky:

 • Alergický (kontakt). Kožné reakcie sa objavia po kontakte s akýmkoľvek alergénom. Môžu to byť chemikálie pre domácnosť, zvieracie chlpy, potravinové výrobky s vysokým indexom alergickej aktivity.
 • Dávkovanie. Po užití liekov sa objavia príznaky urtikárie (antibiotiká, antidepresíva, NSAID, kortikosteroidy).
 • Slnko. Charakteristické reakcie sa vyskytujú v dôsledku vystavenia slnečnému žiareniu otvoreným oblastiam tela.
 • Chlad. Reakcie tela sa vyvíjajú v reakcii na vplyv studeného vzduchu, vody a vetra. Niekedy takéto prejavy môžu byť dosť závažné a ovplyvňujú stav mnohých systémov tela (respiračné, srdcové, obehové). V niektorých prípadoch sa vyskytujú závažné komplikácie (edém Quincke, anafylaktický šok).
 • Dermograficheskaya. Tento typ žihľavky sa objavuje ako reakcia na mechanické podráždenie kože.

Výber liekov a masti na liečbu urtikárie bude závisieť od základnej príčiny, ktorá spôsobila symptómy kože. V niektorých prípadoch môže pomôcť iba zložitá liečba, v iných stačí použiť miestne prípravky (masti, krémy).

Hlavné príznaky

Ako vyzerajú typické príznaky urtikárie a akými kritériami sa dá odlíšiť od iných ochorení kože?

 • Vyrážky. V celom tele sa na krátky čas objavujú červeno-ružové blistre rôznych veľkostí. Najväčší priemer môže dosiahnuť 10 cm. Vyrážky majú jasné hranice a mierne sa zdvíhajú nad povrchom kože. Po stlačení blednú a zmiznú na niekoľko sekúnd. Na rozdiel od iných dermatologických patológií takéto pľuzgiere zvyčajne zmiznú bez stopy v priebehu jedného dňa, pričom za nimi nie sú žiadne stopy a pigmentové škvrny.
 • Svrbenie. Výskyt vyrážky je sprevádzaný slabým svrbením. Svrbivé pocity sa zvyčajne zosilňujú smerom k večeru a rušia pacienta v noci.
 • Na rozdiel od iných ochorení kože, s úľovami sa nevyskytuje pocit pálenia alebo syndróm bolesti.
 • Rýchlosť reakcie. Zvyčajne sa príznaky urtikárie prejavujú pod vplyvom provokačných faktorov na krátky čas (až 15 minút).

Ak máte vážne príznaky, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Lekár si vyberie najlepší spôsob liečby a predpíše lieky, vrátane nevyhnutne pre vonkajšie použitie.

Masť z žihľavky na koži by mala účinne eliminovať nepríjemné príznaky (sčervenanie, vyrážky, svrbenie) a pomôcť zmierniť tento stav. Lieky na urtikáriu je možné zakúpiť v akejkoľvek lekárni, ale stojí za to pochopiť, že je lepšie, aby sa nezúčastňovali samovzdelávania a kupovali lieky po konzultácii s lekárom. Všetky prostriedky na vonkajšie použitie sú rozdelené na dve veľké skupiny: hormonálne a nehormonálne. Aké masti dávajú prednosť dosiahnutiu najlepšieho terapeutického účinku? Pokúsme sa odpovedať na túto otázku.

Výhody a nevýhody mastí z urtikárie

Aby sme pochopili, čo sa dá rýchlo vyrovnať s nepríjemným stavom, zamyslite sa nad výhodami a nevýhodami hlavných skupín masti z urtikárie.

Hormonálne prípravky

Hlavnou výhodou hormonálnych mastí je ich účinnosť a rýchlosť expozície. Sú schopní v krátkom čase odstrániť najťažšie prejavy ochorenia. V dôsledku ich aplikácie sa zaznamenáva rýchle zlepšenie stavu a zmiznutie kožných symptómov. Hormonálne lieky sa najčastejšie používajú ako masť pre žihľavku u dospelých. Deti sa snažia nepredpisovať takéto lieky. Zároveň sú výhody vyplývajúce z použitia hormonálnych látok vyrovnané významnými nedostatkami.

Účinok použitia masti na báze hormónov, vo väčšine prípadov sa jedná o krátkodobé, ako sa na ne adaptovať prebiehalo rýchlo a pokračujúce užívanie tejto drogy bude k ničomu. Ďalším dôležitým nevýhoda - obrovské množstvo kontraindikácií a systémových nežiaducich účinkov. na základe hormonálne lieky môžu spôsobiť vážne poškodenie pečene, obličky, narušenie endokrinné, kardio - cievny systém, spôsobujú kožné atrofie. Preto môžu byť použité iba v krátkych kurzov a dokončiť liečbu, postupné znižovanie dávky liekov, ktoré nespôsobuje abstinenčné príznaky.

Nehormonálne prostriedky

Nehormonálne masti nespôsobujú závislosť a abstinenčné príznaky, takže je možné ich dlhodobo používať bez poškodenia zdravia. Takéto lieky neinterferujú s endokrinným systémom a nemajú negatívny vplyv na pečeň alebo obličky. Pri liečbe nehormonálnych masti sa nemôžete obávať vývoja vedľajších účinkov, sú to úplne bezpečné a dostupné lieky. Ich jedinou nevýhodou je pomerne slabý terapeutický účinok. Zoznámime sa s najobľúbenejšími liekmi na liečbu urtikárie.

Hormonálne masti z urtikárie

Všetky hormonálne masti sú rozdelené do niekoľkých skupín podľa intenzity ich účinkov:

 1. Slabé. Do tejto skupiny patria lieky ako: Hydrokortizón, Prednisolón, Sinaflanc, Flucinar
 2. Priemerná sila nárazu. Patria medzi ne hormonálne masti Afloderm, Fluorocort
 3. Strong. Najpopulárnejšie prostriedky sú Elokom, Advantan, Lokoid, Celestoderm
 4. Veľmi silná. Do tejto skupiny patria Dermoveit a Cloveit.

Na liečbu urtikárie môže lekár predpísať masť na hydrokortizón, Sinaflan, Afloderm. Lieky so silným účinkom (Elok, Celestoderm) sú predpísané krátkymi kúrami len s ťažkými léziami a prísne podľa indikácií. Hovorme o najbežnejších hormonálnych liekoch:

 • Prednizolónová masť spôsobená žihľavkou. Základom lieku je hormón prednizolón, ktorý má silný protizápalový a antialergický účinok. Pri vonkajšej aplikácii masť rýchlo eliminuje príznaky žihľaviek. Zároveň s dlhodobou liečbou môže liek spôsobiť vznik erytému, pálenia a svrbenia. Stojí za to zvážiť a vedľajšie účinky. Napríklad masť s prednizolónom môže spôsobiť zvýšený rast vlasov.
 • Advantan. Tento produkt sa vyrába vo forme mastnej masti a krému, ktoré sú určené pre rôzne typy pleti. Advantan patrí medzi najnovšiu generáciu steroidných liekov, takže má minimálne vedľajšie účinky. Hlavnou výhodou masti je jej rýchlosť. Tento liek účinne odstraňuje všetky prejavy úľov. Medzi vedľajšie účinky hormonálneho lieku je pálenie, svrbenie, výskyt akné.
 • Söder. Účinná látka lieku betametazón môže mať silný protizápalový účinok. Použite liek len v obmedzených oblastiach pokožky, na liečbu rozsiahlych lézií tento nástroj nie je vhodný. Počas aplikácie môžu byť zaznamenané vedľajšie účinky, ako je nadmerná suchosť pokožky, vznik trhlín a podráždenie.
 • Elokim. Tento produkt sa vyrába vo forme masti a krému, ktorý sa vyznačuje ľahšou štruktúrou. Liek má široké spektrum účinku a vysokú účinnosť. Aby sa dosiahol pozitívny výsledok, postačí sa aplikovať na postihnutú kožu raz denne. Elokom rýchlo zastaví zápal, eliminuje svrbenie, začervenanie a opuch kože. Ale pri dlhodobom používaní môže spôsobiť pocit pálenia a svrbenie.
 • Lorinden S. Základom lieku je látka clioquinolu, ktorá vykazuje vysokú účinnosť vo vzťahu k symptómom žihľavky. Liečivo má protiplesňové a antibakteriálne účinky, rýchlo odstraňuje opuch, svrbenie, znižuje zápal. Hlavnou nevýhodou lieku je riziko rozvoja atrofie kože počas dlhodobého užívania.
 • Ftorokort. Účinnou látkou masti je glukokortikoid triamcinalón. Výborne sa vyrovná so zápalom, eliminuje hlavné príznaky žihľavky. Pri použití vo veľkých oblastiach môže liek spôsobiť systémové vedľajšie účinky: svalovú slabosť, výskyt edému, atrofiu kože.
 • Kloveyt. Veľmi silná a silná hormonálna droga Jeho účinok prichádza za niekoľko minút. Odstráni všetky kožné prejavy urtikárie (sčervenanie, svrbenie, zápal, opuch). V rovnakej dobe, čím silnejšie je hormonálna masť, tým viac vedľajších účinkov má. Dlhodobé užívanie môže spôsobiť infekcie kože, suchosť, zníženú elasticitu, atrofiu kože, prírastok hmotnosti, svalovú slabosť.

Keď používate hormonálne masti, nezabudnite, že ich nemožno použiť, ak sú na koži zranenia, otvorené rany a vredy, pretože účinná látka môže ľahko vstúpiť do krvného obehu a mať neželaný systémový účinok na telo. Prípravky by mali byť aplikované na pokožku tenkou vrstvou s frekvenciou uvedenou v anotácii. Dávkovanie a trvanie liečby určuje ošetrujúci lekár.

Nehormonálne masti z urtikárie

Nehormonálne lieky neobsahujú látky škodlivé pre telo a nespôsobujú nežiadúce vedľajšie účinky. Takéto prostriedky je možné použiť ako masť pre deti a dospelých.

Zvláštnu úlohu pri liečbe urtikárie tvoria prípravky na báze zinku (zinok, zinok-salicylová masť). Takéto lieky majú vysušujúci, protizápalový a antibakteriálny účinok, rýchlo eliminujú podráždenie a svrbenie. Okrem toho existuje mnoho ďalších nehormonálnych liekov, ktoré umožňujú bojovať proti hlavným príznakom urtikárie. Uvádzame najobľúbenejšie z nich:

 • Fenistil gél. Účinný a bezpečný nástroj, ktorý možno použiť na liečbu detí, tehotných a dojčiacich žien. Základom lieku je dimetinden (blokátor histamínových receptorov). Gél začne pôsobiť niekoľko minút po aplikácii, rýchlo odstraňuje svrbenie, opuch a sčervenanie. Vo veľmi zriedkavých prípadoch spôsobuje použitie lieku suchú pokožku a pocit pálenia.
 • Psilo - balzam. Keďže účinná látka obsahuje difenhydramín. Pri aplikácii na pokožku má príjemný chladivý účinok, zmierňuje zápal, opuch a svrbenie. V zriedkavých prípadoch môže spôsobiť reakcie z precitlivenosti.
 • La Cree (smotana). Vďaka svojmu prirodzenému zloženiu na báze bylín rýchlo zvládne zápalové symptómy, eliminuje podráždenie a pocit svrbenia. Prípravok obsahuje extrakt z reťazca, sladkého drievka, fialky, avokádový olej, pantenol. Činí jemne a nepoškodzuje telo.
 • Gystan (smotana). V srdci tejto drogy sú len prírodné zložky: obrat, konvalinka, bříza, nechtíka, atď. Krém má mierny protizápalový a zmäkčujúci účinok, eliminuje nepohodlie a podráždenie. Môže byť použitý v akejkoľvek vekovej kategórii. Jediným obmedzením použitia je individuálna citlivosť na zložky krému.
 • Nezulin. Tento krém obsahuje len bezpečné prírodné zložky: harmanček, celandín, plantain, sladkého drievka, éterické oleje, pantenol. Liečivo zmäkčuje a upokojuje podráždenú pokožku, má chladiaci účinok. Okrem toho krém podporuje zlepšovanie bunkového metabolizmu, zabraňuje alergickým prejavom, eliminuje podráždenie, poskytuje antipruritický a antiseptický účinok.

Na policiach lekární existuje široká škála liekov určených na boj proti urtikárii a ďalším kožným ochoreniam. Nezabudnite sa stratiť v mori ponúk a vyzdvihnúť spoľahlivý, prístupný a efektívny variant, ktorý pomôže ošetrujúci lekár.

Pamätajte, že samoliečba je nebezpečná, nesprávne vybraný liek môže spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky a nežiaduce komplikácie. Vyhnite sa tomuto vývoju pomôžete osloviť skúseného odborníka.

Recenzia o mastich spôsobených žihľavkou

Referenčné číslo 1

S urtikáriou nie je známe, že z toho vyplýva, že sa často vyskytuje nepríjemná reakcia na užívanie drog alebo detergentov. Doslova za pár minút sa celé telo môže pokryť malou červenou vyrážkou, ktorá svrbenie a svrbenie.

V takýchto situáciách sa zachováva masť Sinaflan. Ale používam ho len na otvorených miestach tela, vyrážam na mojich rukách a na krku. Celé telo nie je riskantné, pretože je to hormonálny prostriedok, ktorý môže spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky. Zvyčajne nasledujúci deň vyrážka zmizne a všetko sa vráti do normálu.

Referenčné číslo 2

Nedávno tam boli príbuzní a dcéra na večeru s dortom. Rád zjedla celý kúsok a čoskoro bola pokrytá červenými škvrnami. Práve tu mi tento koláč vyzeral podozrievavo, príliš nerozumné boli jeho ruže. Ale každý, kto ju zjedol, nemal žiadne dôsledky, ale dcéra mala žihľavku.

Okamžite šla navštíviť lekára, ktorý predpísal antihistaminikum a odporučil prípravky na ošetrenie pokožky. Kúpili sme v lekárni Fenistil gél a spracované vyrážky, ktoré sú silne poškriabané. Čoskoro začalo zmiznúť začervenanie, vyrážka bledla, dieťa sa zlepšilo. Spala pokojne a ďalšie ráno z prejavov urtikárie nebola stopa. Teraz musíte byť obzvlášť opatrní pri všetkých druhoch sladkostí a cukroviniek, kde je veľa konzervačných látok a farbív.

Bezpečné a účinné masti z urtikárie pre deti a počas tehotenstva

Liečba urtikárie tradične zahŕňa podporu pre hypoalergénne menu, použitie liekov a vonkajšie prostriedky na svrbenie.

Masti a krémy dobre uvoľňujú opuchy, zvlhčujú pokožku a uvoľniť neprípustné svrbenie postihnutých častí tela.

Aké prostriedky sú najlepšie a najefektívnejšie - tento materiál chápeme.

klasifikácia

Všetky prostriedky, s ktorými si môžete rozmazať kožu s úľovou, rozdeľte na dve veľké skupiny: hormonálne a nonhormonálne. Odlišujú sa v zložení a majú rôzne aktívne účinné látky.

Nehormonálna skupina obsahuje veľké množstvo rôznych produktov, masti, krémy a gély, z ktorých mnohé sú povolené na použitie v tehotenstve a malé deti.

Hormonálne prípravky efektívnejšie, ale majú množstvo vedľajších účinkov. Ich použitie je prísne obmedzené a vyžaduje predchádzajúcu konzultáciu lekára. Deti do 3 rokov týchto liekov sú kontraindikované.

Okrem iných skupín drog je potrebné zdôrazniť glukokortikosteroidy externá aplikácia. Sú vymenovaní lekárom za závažné a rozsiahle kožné lézie, ale majú veľa vedľajších účinkov. Ich použitie by malo byť krátkodobé.

z skupiny sorbentov, osobitná pozornosť sa venuje gelu na interné použitie - Enterosgel. Odťahuje alergény a toxíny z tela, normalizuje činnosť tráviaceho traktu, čo je dobré na liečbu urtikárie.

Existujú krémy a masť na báze tuku, ktoré nespadajú do vyššie uvedených skupín, ale majú účinok na ochranu proti vlhkosti v dôsledku vytvorenia tenkého ochranného filmu na povrchu kože. Oni sa nazývajú emócie a používajú sa pred chôdzou alebo po kúpaní.

Gely na hydrofóbnej báze tiež pomáhajú zmierniť svrbenie kvôli ich schopnosti preniknúť hlboko do kože.

Hormonálne lieky

Hormonálne masti na topické použitie majú svoje názvy kvôli obsahu aktívnych prvkov podobne ako ľudské hormóny, ale umelo vytvorené v laboratóriu.

Sú rozdelené do niekoľkých skupín:

 1. silný;
 2. mierna akcia;
 3. Mierne aktívny.

Viac aktívnych zložiek hormonálnych liekov, tým viac ich kontraindikácií a vedľajších účinkov. Vo všeobecnosti sa takéto prostriedky používajú iba na predpis lekára, ak iné lieky neposkytujú správny účinok.

Masti z prvej skupiny sa nevzťahujú na citlivé oblasti pokožky a tvár, sú určené pre ruky a telo. Medzi ne patria: Dermovate, Celestoderm, Elokom, Advantan.

Sú určené na liečbu urtikárie u dospelých a deti môžu byť predpísané na ťažkú ​​chorobu a po 6 rokoch.

Mierne a mierne lieky obsahujú hormóny, ktoré sú veľmi podobné tým, ktoré sú produkované v nadobličkách, takže sú bezpečnejšie a môžu sa používať na tvár a očné viečka.

zvážiť vlastnosti populárnych hormonálnych masti:

 • prednizolón.

Účinnou zložkou je prednizolón, ktorý dokonale eliminuje alergiu a zápal. Koná rýchlo, ale má nevýhody.

Často existuje neznášanlivosť na prednizolón u ľudí, dlhodobé užívanie môže spôsobiť a zintenzívniť svrbenie. Nepoužívajte liek počas tehotenstva.

 • Advantan.

  Moderný liek, ktorý je k dispozícii v rôznych formách: krém na báze tuku so stredne ťažkým tukom alebo vodou.

  Je potrebné zvoliť vhodnú možnosť, v závislosti od suchosti kože a iných príznakov.

  Z vedľajších účinkov možno pozorovať zvýšený rast vlasov, akné, svrbenie.

 • Elokim.

  Liečivo má širokú škálu účinkov s antihistaminikami a protizápalovými účinkami. Platí iba raz za deň.

  Môže to nepriaznivo ovplyvniť prirodzenú produkciu hormónov počas obdobia rastu u detí, spôsobiť alebo zintenzívniť svrbenie.

 • Loriden.

  Antifungálny a antibakteriálny krém, ktorý rýchlo odstraňuje opuchy pokožky a symptómy žihľavky. Účinnou zložkou je clioquinol.

  Kontraindikované pre použitie u detí a môže spôsobiť atrofiu pokožky s veľmi dlhou aplikáciou.

  Nehormonálne prostriedky

  Tieto krémy a masti majú menej vedľajších účinkov a sú široko používané na liečbu urtikárie u detí a dospelých.

  • Zinok masť.

  Populárny liek na mnohé ochorenia kože.

  Oxid zinočnatý má protizápalový účinok a antibakteriálny účinok.

  Môže sa aplikovať niekoľkokrát denne na postihnuté miesta pokožky.

  Existujú analógy s podobnou činnosťou: Zinokap a Desitin. Všetky lieky tejto skupiny sa používajú od narodenia, jedinou kontraindikáciou je, že by nemala byť aplikovaná priamo na pustuly.

 • Psili Balm.

  Gél má antihistamínový účinok, uľahčuje alergickú reakciu pokožky a celého organizmu vďaka schopnosti preniknúť do obehového systému.

  Kontraindikované počas gravidity a deti do 6 rokov.

 • Fenistil gél.

  Má podobný účinok ako predchádzajúci gél, rovnaká aktívna zložka - difenhydramín. Koža môže byť rozmazaná až 4 krát denne.

  Je prijateľné používať počas tehotenstva a deti do jedného roka s opatrným použitím iba na miestach s poškodenou kožou.

  Prostriedky rastlinného pôvodu, ktoré majú protizápalové, protiplesňové, antiseptické účinky.

  Vzhľadom na prítomnosť vlákna, sladkého drievka, harmančeka, fialky a iných užitočných rastlín prípravok zlepšuje regeneráciu pokožky, upokojuje ju a zmierňuje svrbenie.

  Ak nie sú žiadne jednotlivé neznášanlivosti zložiek lieku, môžete ho užívať ihneď po narodení.

 • Gistan.

  Viacnásobná zložka lieku. Obsahuje ako účinné syntetické látky, tak rastlinné extrakty.

  To zmierňuje svrbenie a zmierňuje symptómy kvôli polysacharidy Abyssinia 657. dexpanthenol, ako súčasť drogy, bol regeneráciu buniek a bisabolol - dezinfikuje a redukuje zápal.

  Vitamíny a minerály rastlinného pôvodu dobre vyživujú pokožku a urýchľujú proces obnovy.

  Môže sa používať u detí a počas tehotenstva.

  Existuje aj hormonálny liek Gestan-H, ktorého použitie musí byť dohodnuté s lekárom.

  Pravidlá uplatňovania

  Tam sú všeobecné odporúčania o používaní masti a krémy, ktoré sa môžu v každom konkrétnom prípade mierne líšiť.

  1. pozorne prečítajte návod na použitie - uvádza sa spôsob aplikácie, dávkovanie a kontraindikácie;
  2. Zvyčajne je potrebné rozmazávať poškodené oblasti pokožky 2 až 4 krát denne použitím krému alebo masti s tenkou vrstvou;
  3. zdravé oblasti pokožky sa neodporúčajú rozmačknúť, ale môžete uchopiť priľahlé oblasti okolo postihnutej kože;
  4. Po aplikácii je potrebné dôkladne opláchnuť zvyšky lieku z rúk.

  Pre hormonálne prípravky existujú Odporúčania pre dávkovanie, vypočítané pomocou ukazovateľa ETUC. Ide o špeciálnu jednotku na meranie množstva krému alebo masti, ktorá sa hodí na špičku ukazováka.

  V závislosti od časti tela je dávka nasledovná:

  • pre ruku - 3 ЕКП;
  • pre osobu - 2.5 ЕКП;
  • kefa - 1 EKP;
  • noha - 6 ЕКП;
  • chrbát alebo hrudník - 7 EKP.

  Iné metódy liečby

  Samozrejme, nie všetky existujúce lokálne prípravky boli rozobrané v článku. Farmaceutický sortiment je pomerne široký a Každý rok sa objavujú čoraz sofistikovanejšie prostriedky s minimálnymi vedľajšími účinkami.

  Ak vás zaujíma Iné metódy liečby urtikária, potom odporúčame, aby ste si prečítali materiály na nižšie uvedených odkazoch.

  Masť pre svrbenie a podráždenie pokožky

  ✓ Článok kontrolovaný lekárom

  Najrýchlejší spôsob, ako sa zbaviť svrbenia kože, je použiť špeciálnu masť. Ale preto, že svrbenie a podráždenie môžu byť spôsobené rôznymi príčinami, potom by mala byť mast použitá vždy, keď je to vhodné, inak výsledok bude nulový. Sortiment takýchto liekov je veľmi široký a výber správneho lieku pre neskúseného človeka nebude jednoduchý. Aby sme sa nemali mýliť, stačí študovať základné vlastnosti najbežnejších liekov s antipruritickým účinkom.

  Masť pre svrbenie a podráždenie pokožky

  Príčiny svrbenia

  Existuje niekoľko hlavných príčin svrbenia a podmienečne sú rozdelené na explicitné a skryté. Prvý typ zahŕňa:

  • škrípanie hmyzom;
  • úpal;
  • alergie;
  • huba;
  • kožné choroby;
  • ovčie kiahne;
  • trauma kože.

  Možné príčiny pruritu

  Určiť dôvod je veľmi jednoduchý a typické vysoko viditeľných prejavov: začervenanie a opuch, opuch, vyrážka, zmeny na koži, odlupovanie.

  Druhý typ provokujúcich faktorov nemá takéto príznaky:

  • endokrinné poruchy;
  • ochorenia obličiek a pečene;
  • z psychoemotionálnych dôvodov;
  • vedľajších účinkov určitých liekov.

  Svrbenie pokožky tela - spôsobuje

  Jednotlivé ochorenia vnútorných orgánov sa často prejavujú svrbením kože na rôznych miestach a iné špecifické príznaky sa objavujú oveľa neskôr. To vedie k tomu, že ľudia sa snažia neúspešne zbaviť nepohodlie pomocou lokálneho pôsobenia, ale klinika nerieši problém nedostatočnej s ohľadom na vážne. Tento postoj prispieva k rozvoju ochorenia a komplikuje liečbu.

  Aby sa predišlo tejto situácii, nezabudnite dôležité pravidlo: Ak je vaša pokožka začne svrbieť bez zjavného dôvodu, svrbenie pretrváva po dobu niekoľkých dní alebo ak dôjde v krátkych časových intervaloch, nemôžu byť predmetom žaloby mastí, budete musieť podstúpiť vyšetrenie vnútorných orgánov.

  Ak máte svrbenie, musíte sa podrobiť testu

  Často sa na nervy objavuje svrbenie po strese alebo emočnom nadmernom podráždení. Tu je jasne vysledovaný vzťah vzhľadu pruritu s úzkosťou, psychickými problémami, pocitom úzkosti. Je pravidlom, že po nástupe sedatíva alebo odstránenie rušivých faktorov svrbenie je rýchla, ale masti a iné prostriedky lokálne aplikácie sú neúčinné.

  Medzi vedľajšími účinkami niektorých liekov sú príznaky takýchto príznakov. Mnohí z nich najskôr nespájajú ťažkosti s užívaním liekov a pokúšajú sa ich zbaviť mastimi alebo pomocou ľudových prostriedkov. Tieto opatrenia zvyčajne majú krátkodobý a slabý účinok alebo vôbec nekonajú. Najlepším riešením v tejto situácii bude prestať užívať liek alebo ho nahradiť, ale len na predpis lekára, aby ste nekomplikovali liečbu základnej choroby. Pri výbere drogy sami, vždy starostlivo prečítajte zoznam vedľajších účinkov - to vám pomôže vyhnúť sa nežiaducim následkom.

  Svrbenie sa môže vyskytnúť v dôsledku užívania určitých liekov

  Antipruritické masti

  antihistaminiká

  Tieto prostriedky sú schopné za niekoľko minút uľahčiť stav, eliminovať nadýchanie a odstránenie zápalu, poskytnúť chladenie a upokojujúci účinok. Sú rozdelené do troch skupín:

  • nehormonálne - používajú sa na ľahké alergie a jediné uhryznutie hmyzom;
  • hormonálne (kortikosteroidy) - eliminácia lokalizovaného svrbenia pri kožných ochoreniach, ťažké alergie;
  • antialergické masti obsahujúce antibiotiká.

  Masť pre svrbenie: prostriedky pre deti a dospelých

  Najčastejšie na odstránenie svrbenia sprevádzajúceho vyrážku na pokožke u dospelých a detí sa používa topická látka, masť. Pred liečbou je potrebné určiť príčinu vzniku patológie. Ak je to jediná vyrážka, môže to byť hmyz. Pri lokalizácii na tvárach malých detí, najmä pri používaní detskej receptúry alebo pri zavádzaní návnad, musíte kontaktovať alergikov o potravinových alergiách. Plesňové a vírusové vyrážky majú svoje vlastné špecifické vlastnosti. Vo všetkých týchto prípadoch sa používa určitý typ masti.

  Vyrážka sa objavuje ako dôsledok rôznych patologických faktorov. V prípade svrbenia sa kruh príčin výrazne zúžil. Pomocou lokalizácie a výskytu vyrážky môžete stanoviť približnú diagnózu.

  Plesňové vyrážky na koži

  Najbežnejšie situácie sú:

  • Ak je vyrážka lokalizovaná v intímnych miestach a na koži nohy, príčinou sú huby. Najčastejšie ide o huby rodu Candida a mikroskopia. Vyrážka s plesňovou infekciou má špecifický vzhľad: postihnutá koža je pokrytá suchou a exfoliačnou kôrkou. Pozemky sa zlúčia a tvoria malé zhluky. Farba kože nad plesňovou vyrážkou sa výrazne líši od zdravých častíc a postihnutá oblasť stúpa. Huba spôsobuje pálenie a vážne svrbenie.
  • Vyvolanie vyrážky spôsobuje takéto vírusové infekcie ako osýpky, rubeola, kiahne. Tieto ochorenia by mali byť jasne diferencované. Keď kiahne kiahní, kožné prejavy vyzerajú ako malé papuly, ktoré sa potom zmenia na vezikuly. Po 1 - 2 dňoch sa roztrhajú a sú rozdrvené. Funkciou ovčieho kiahní je, že súčasne sa na tele objavia nové "mladé" škvrny, vezikuly a krvavé krvácanie. Vyrážky s ovčími kiahňami tiež závažne svrbia a spôsobujú nepríjemné pocity.

  Polymorfizmus vyrážky s ovčími kiahňami

  Osýpky a zarděnka sú vzácne, za rok sú všetky deti očkované proti týmto ochoreniam. Pri osýpkach je vyrážka lokalizovaná na častiach ohybovej časti tela a nemá svrbenie. Má rebríkovú podobu: prvý deň je na tvári, druhý deň sa objaví na trupu a na 3. deň sa na nohách začervenali. S rubeolou, na rozdiel od osýpok, škvrny pokrývajú celé telo po dobu 1 dňa. Rubella tiež nesprevádza svrbenie.

  Svrbivá vyrážka môže vyvolať uhryznutie komárami a lieky, ktoré spôsobujú alergickú reakciu. Sú charakterizované jednotlivými erupciami, v centre ktorých by mal byť zistený zvyšok hmyzu. Okolo prvých 2-3 hodín sa vytvorí miesto hyperemie, vznikne nadýchanie, toto miesto sa začne svrbieť.

  Vyrážky z plienok

  Veľmi často majú dojčatá príznaky podráždenie, ktoré sú spojené s dlhodobým používaním plienok - svrbenie a olupovanie sa vyskytuje v tejto oblasti perineum. U dospelých sa môžu tiež vytvárať v prirodzených záhyboch. Dôvodom vzhľadu je pôsobenie chemických látok (prášky, roztoky, čistiace prostriedky), nesprávna výživa (cukor a mastné potraviny).

  Alergické vyrážky sa vyznačujú silným svrbením a odlupovaním a môžu sa lokalizovať v celom tele. Najčastejšie sa vyskytujú na tvári (s potravinovými alergiami).

  Účinné masti na liečbu plesňových vyrážok - Terbinafín, Exoderyl a Clotrimazol. Mali by sa aplikovať na postihnuté oblasti kože, používať liek priamo okolo kandidózy a ovplyvňovať zdravý obal tela. Opakujte tento postup 2-3x denne počas 10-14 dní.

  Clotrimazol je domáci prípravok, ktorý bol syntetizovaný v polovici minulého storočia. Na liečbu vyrážky môžete použiť masť alebo gél, ktoré obsahujú účinnú látku vo forme imidazolovej zlúčeniny. Clotrimazol má inú koncentráciu, ktorá je vhodná aj pre deti v malom veku. Mechanizmus pôsobenia činidla je spojený s blokádou syntézy proteínov a kyselín, ktoré sú hlavnou štrukturálnou zložkou hubovej bunky.

  Liečivo ničí kolónie nasledujúcich druhov: candida, microsporum, trichophytum, cryptococcus a niektoré druhy dimorfných húb. Pri aplikácii masti na pokožku sa klotrimazol absorbuje iba do povrchových vrstiev epidermy vrátane vlasov a nechtov. V krvi sa nachádza v minimálnych množstvách, takže nespôsobuje komplikácie. Vylučuje sa z tela žlčou. Nežiaduce reakcie Clotrimazolu zahŕňajú opuch a spláchnutie v oblasti aplikácie, ktorú oni sami prechádzajú po použití lieku.

  Terbinafín sa dodáva ako masť a krém. Krém navyše obsahuje benzylalkohol a kyselinu stearovú, takže je produkt vhodný na mokré podmienky. Masť obsahuje zvlhčovacie zložky vo forme vazelíny a propylénglykolu. Mechanizmus účinku terbinafínu je spojený s porušením ochrannej membrány húb, v dôsledku ktorej zahynú. Liečivo je účinné proti dermatofytom, plesniam a kvasinkovým hubám.

  Po aplikácii lieku na kožu sa v krvi nachádza približne 4% látky. Vylučuje sa do moču, neviaže sa na pečeňové enzýmy a preto neoslabuje účinok iných liekov. Kontraindikácie pri používaní terbinafínu sú vek do 3 rokov, tehotenstvo, dojčenie, neznášanlivosť zložiek lieku. Jedná sa o veľmi účinný antifungálny liek, pomáha zbaviť sa choroby za 5-7 dní pri každodennom užívaní. Nežiaduce reakcie sú len alergie, ktorá sa prejavuje vo forme jasne červenej bodovej vyrážky.

  Exodermil obsahuje ako účinnú látku naftyfín. Liečivo je moderné liečivo a označuje najefektívnejšie antifungálne lieky. Pomáha vyliečiť hubu nechtov - používa roztok alebo lak. Liečivo má tiež silnú fungicídnu účinnosť proti patogénom rodu Candida, mikrosporum, aspergilus a sporotík. Mechanizmus účinku spočíva v tom, že látka potláča kľúčový enzým, ktorý sa podieľa na syntéze ergosterolov.

  Po lokálnom použití asi 7% látky preniká do krvi, zvyšok je fixovaný v oblasti lézie. Absorbované liečivo sa vylučuje nemodifikovaným pomocou obličiek. Na rozdiel od iných látok tejto skupiny sa Exoderyl vyznačuje dlhým časom vylučovania. Preto sa môže používať raz denne. Jedinou kontraindikáciou je alergická intolerancia naftyfínu. Počas liečby môže byť koža šupinatá - ide o špecifickú komplikáciu Exoderilu. Charakteristika liekov:

  Mierna forma ovčieho kiahne nespôsobuje vážne komplikácie, preto sa na liečbu používajú iba sušiace činidlá - roztok jódu alebo zelenokopírusu. Ak sa stav zhorší a svrbivá vyrážka sa rozšíri telo by mala začať liečbu špeciálnymi masti: Cykloferón, Acyclovir a iné antiherpetiká prostriedky. Účinne odstráňte pocit svrbenia a pálenia s kozieho mlieka - Kalamin, PoksKlin.

  Masť sa odporúča na liečbu všetkých prvkov kiahní, okrem suchých vezikúl s kôrkou, pretože v nich nie je žiadny vírus.

  Acyclovir je prvým predstaviteľom antivírusových látok, ktoré pôsobia na pôvodcu kuracích kiahní a herpesu. Zloženie masti zahŕňa aktívny acyklovir, propylénglykol, stearát a vodu. Antivírusová aktivita je spojená s narušením hlavnej nukleovej kyseliny vírusu. Preto existujú tri komplexné mechanizmy, ktoré sa vyskytujú na biochemickej úrovni. V dôsledku toho vírus zomrie.

  Použitie masti Acyclovir vedie k slabému účinku. Je to spôsobené tým, že nástroj je neaktívny. Látka musí prejsť sériou transformácií v pečeni tak, aby jej aktívne metabolity začali pôsobiť na vírusy. Pri použití 98% je lokalizovaná v oblasti aplikácie a nemôže byť predmetom tohto procesu. Preto sa terapeutický účinok spomaľuje. Niektoré štúdie dokazujú, že použitie acykloviru vo forme masti neprinesie liečebný výsledok. Mala by sa považovať za tablety alebo sa aplikovala s krémom Zovirax, v ktorom je acyklovir obsiahnutý v aktívnej forme.

  Cykloferón zahŕňa kyselinu akridonoctovú, ktorá v zložení masti prichádza vo forme glukamínovej soli. To je potrebné na urýchlenie aktivácie hlavnej účinnej látky priamo v pokožke. Glukamínová soľ je už aktívnou látkou, ktorej mechanizmus účinku je spojený so zvýšením produkcie imunitných buniek. Po aplikácii masti sa zameranie infekcie zameriava na cytokíny a prostaglandíny - to sú prirodzené protivírusové látky v tele.

  Nepoužívajte lieky pre deti mladšie ako 4 roky a tehotné. Tsikloferon je induktorom interferónmi a akýkoľvek zásah do imunitného systému u pacientov s nádormi, diabetes alebo zlyhanie imunity by malo byť vykonané podľa pokynov ošetrujúceho lekára. Charakteristika prípravkov:

  V závislosti od typu hmyzu na kousanie sa veľkosť vyrážky môže líšiť. Zvyčajne je hyperémia po bodnutí včiel nepresahuje 10-15 mm a po osí sa zvyšuje na niekoľko centimetrov a pozoruje sa výrazná opuchy. Existujú prípady poškodenia hlbokých vrstiev kože, až po nekrózu, po uhryznutí čmeliaka.

  Najúčinnejšie lieky s antipruritickým účinkom sú Rescue, Fenistil. Po uhryznutí čmeliaka sa vyvinie generalizovaná alergická reakcia, ktorá sa musí liečiť s použitím hormónov a antihistaminík.

  Záchranca má antipruritickú a protiedematóznu aktivitu. Zloženie lieku zahŕňa vitamíny, prírodný olej z rakytníka, esenciálne rastlinné oleje a včelí vosk. Vzhľadom na komplexný účinok všetkých zložiek má pacient bolesť, svrbenie a znížený opuch. Včelí vosk má silný protizápalový účinok a znižuje závažnosť hyperémie v priebehu niekoľkých hodín. Esenciálne oleje zmäknú pokožku, eliminujú podráždenie a potláčajú pocit svrbenia.

  Záchranca sa používa na symptomatickú terapiu mnohých chorôb: popáleniny, vyvrtnutia, modriny a tak ďalej. Pri masírovaní mastí sa má aplikovať 2-4 krát denne, aby sa zabránilo kontaktu so sliznicou. Účinok v podobe nedostatku svrbenia príde o niekoľko minút. Po 4-5 dňoch bude miesto uhryznutia úplne vyliečené. Neexistujú žiadne nežiaduce reakcie a kontraindikácie lieku. Pri pacientoch s kŕčovými žilkami dolných končatín a malých detí je potrebná opatrnosť. Cena sa pohybuje od 100 do 250 rubľov na tubu.

  Fenistil obsahuje dimetinden - ide o antihistaminikum, ktoré má špecifický účinok proti svrbeniu a pálenie. Mechanizmus liečby drog je spojený s blokádou histamínových receptorov, čo vedie k porušeniu prejavov alergie, keďže histamín je jeho hlavným mediátorom. Po použití lieku klesá oblasť edému a hyperemia sa znižuje, svrbenie tiež zmizne, osoba prestane črepieť na mieste uhryznutia. Liek sa často používa na zníženie príznakov po nákaze komárom.

  Fenistil sa nemôže podávať deťom vo veku 1 mesiac, osobám s bronchiálnou astmou a počas tehotenstva. Počas laktácie a dojčenia sa liek používa striktne podľa lekárskeho predpisu. Nežiaduce prejavy sú: bolesť hlavy, ospalosť, sucho v ústach, veľmi zriedkavo sa vyvinie nauzea. Príznaky depresie CNS sú spôsobené dodatočným sedatívnym účinkom Fenistilu. Náklady na zariadenie je 260-400 rubľov.

  Alergická vyrážka nemá jasnú charakteristiku: môže to byť papulózna, štipľavá a dokonca hemoragická. Zvyčajne sa zameriavajú na lokalizáciu - diatéza sa nachádza na lícach a koži trupu. pre liečba použité hormonálne masť (Elokom, Ftorokort) a antihistaminiká (Fenistil, Gystan). Hormonálne lieky sa používajú až po vymenovaní pediatra alebo dermatovenerológov. Táto skupina liekov veľmi často spôsobuje vznik ťažkých endokrinných porúch (adrenálna insuficiencia, Itenko-Cushingov syndróm) s dlhodobým užívaním.

  Gistan - je prípravok zeleniny, ktorá obsahuje výťažky z nasledujúcich rastlín: ľalia, lupiny, púčikov brezy, rozrazil láskavce, milkweed postupnosť, fialky, nechtík a vodnateľnosťou. Používa sa iba na liečbu alergických vyrážok, ktoré sprevádzajú začervenanie a výrazné svrbenie. Mechanizmus antialergického účinku je spôsobený obsahom prírodnej antihistaminikovej látky. To znamená betulín - nachádza sa v brezových púčikoch.

  Liečivo nie je hormonálne, preto nie je návykové a nemá žiadne nežiaduce reakcie. Po aplikácii na postihnutú kožu tvorí Gystan film, ktorý pozostáva z dimetykónu. Nenecháva vodu a ultrafialové žiarenie, ktoré zhoršujú priebeh alergie, ale vzduch voľne preniká vrstvou krému. Údolie konvalinky zlepšuje cirkulačné procesy v mieste vyrážky, preto opuch edému klesá rýchlejšie. Cena trubice je 100-180 rubľov.

  Elokom obsahuje ako hlavnú zložku mometazón fuorat. Mechanizmus antipruritického účinku je spojený s potlačovaním aktivity prozápalových buniek blokovaním ich syntézy z kyseliny arachidónovej. Elokom je možné zakúpiť vo forme krému a masti. Prvý je vhodnejší pre všeobecnú diatézu. Jedinou kontraindikáciou je alergická intolerancia na mometazón. Pri topickej aplikácii sa do systémového obehu vstrebáva iba 3-4% liečiva.

  Nežiaduce reakcie sa vyskytujú často, najmä pri dlhodobom používaní (viac ako 3 mesiace) a pri aplikácii veľkého množstva masti zo svrbenia na pokožku. Mali by ste použiť maximálne 5 g finančných prostriedkov na stránku s veľkosťou dlane dospelého človeka. Elokom sa má vtrieť do postihnutej oblasti pomocou jemných pohybov, bez poškodenia vyrážky. Nežiaduce reakcie zahŕňajú: dermatitídu, maceráciu pokožky, atrofiu a výskyt kožných strihov. Cena sa pohybuje od 250 do 400 rubľov.

  Fluorokort je zložený z triamcenolónu a kyseliny stearovej. Triamcenolón má rovnaký mechanizmus ako všetky hormonálne steroidné masti. Po použití lieku sa zápal znižuje, vyrážka zmizne a opuch zmizne. Masť nepreniká do cievneho lôžka, jeho hlavná zložka pôsobí len v hrúbke dermis.

  Nemôžete používať Fluorocort pre pacientov s tuberkulózou kože, otvorenými ranami, popáleninami a akné na tvári. Pre deti mladšie ako 2 roky a tehotné ženy je liek kontraindikovaný. Medzi nežiaduce reakcie patrí zvýšenie príznakov alergickej dermatitídy vo forme pocitu sucha a odlupovania. S rozvojom pigmentácie alebo výskytom príznakov hubovej infekcie okamžite zastavte aplikáciu masti a poraďte sa so svojím lekárom.

  Fluorocort sa má aplikovať 2-krát denne, pokrývajúci pokožku s čistým obväzom alebo náplasťou na vrchu. To je potrebné pre lepšiu absorpciu liečiva z povrchu tela. Dĺžka trvania liečby nepresiahne 10 dní. V niektorých situáciách (podľa pokynov lekára) môže byť 20-25 dní. Neboli hlásené prípady predávkovania. Cena trubice je 200-350 rubľov.

  Vzhľad sčervenania a svrbenia u detí je spojený s častým opotrebovaním plienok, takže vyrážka je lokalizovaná v perineálnej oblasti. U dospelých sa môže rozvinúť podráždenie aj v intímnej oblasti, podpaží, tváre a krku. Symptóm na tvári môže byť príznakom spálenia alebo výsledkom použitia nekvalitnej kozmetiky. V každom prípade efektívne zvládnite svrbenie a podráždenie Bepantinu a Panthenolu.

  Bepanten obsahuje dexpanthenol, ktorý je analógom vitamínu B. Po aplikácii voľne preniká do epidermis a transformuje do kožných buniek na kyselinu pantoténovú. Je súčasťou najdôležitejším faktorom v spojivovom tkanive - koenzima A. To znižuje podráždenie v mieste svrbenie, urýchľuje proces hojenia, postihnutá oblasť sa pevná. Nie sú žiadne kontraindikácie používania lieku Bepantin. Môže sa aplikovať na akýkoľvek povrch pokožky, trenie do pokožky hlavy a chodidiel.

  Pred aplikáciou produktu by sa pokožka mala opláchnuť a dôkladne vysušiť. U detí sa Bepanten používa ako preventívna opatrnosť (po každej zmene plienky a plienky sa mačú v oblasti tkaniva). Ošetrovateľky môžu používať masť na liečbu a prevenciu výskytu trhlín v bradavkách mliečnej žľazy. Pokračujte v používaní lieku Bepanthene dlhú dobu, až kým nedosiahnete samotné ozdravenie.

  Pri miernej forme dermatitídy sa masť používa ako hlavná metóda liečby. V prípade bežných foriem svrbivého vyrážky sa má používať spolu s etiologickými liekmi (hormóny, antihistaminiká). Rúrka Bepantinu je možné zakúpiť za 300-500 rubľov.

  Panthenol tiež obsahuje dexpanthenol, ktorý sa po preniknutí do epidermy zmení na aktívnu formu vitamínu B5. Prostriedok má rovnaké priaznivé vlastnosti ako vyššie uvedený prípravok. Keď je svrbenie silné, odporúča sa použiť Panthenol vo forme spreja, ktorý sa rýchlo šíri po celom tele a ľahko sa vstrebáva. Dexpanthenol vytvára film nepriepustný pre vodu, ktorý chráni poškodené oblasti pokožky, posilňuje regeneračné procesy v hrúbke pokožky.

  Neexistujú žiadne kontraindikácie pre použitie miestnych foriem Panthenolu. Môže sa používať od prvých dní narodenia, ako aj ako liečba alebo prevencia podráždenia kože akejkoľvek etiológie. Výrobok sa vyrába v Rusku, takže jeho cena nepresahuje 100-150 rubľov.

  Krémy a masti zo svrbenia - popis lacných a účinných liekov

  Svrbenie nepriaznivo ovplyvňuje stav kože, vyvoláva podráždenie, zasiahne ľudskú psychiku. Pri intenzívnom poškriabaní na koži sa objavujú mikrotrhly, v ktorých voľne prenikajú patogénne baktérie. Infekcia spôsobuje zvýšenie svrbenia, začervenanie kože, tvorbu bublinových vyrážok.

  Keď vezikuly prasknú, nahradia ich abscesy, mokré vredy. Ak chcete zbaviť neznesiteľnej svrbenia, pomôžte mastiam a krémom. Ale s týmito liekmi je eliminovaný len nepríjemný symptóm, je dôležité nezabudnúť na liečbu základnej choroby. Preto je potrebné vyšetriť lekárom.

  Príčiny svrbenia kože

  1. Alergická reakcia.
  2. Vystavenie ultrafialovému žiareniu a vysokej teplote vzduchu. Pri dlhšom vystavení slnečnému žiareniu v horúcom počasí sa pokožka stáva suchá a červená.
  3. Endokrinné patológie. Poruchy tráviaceho traktu.
  4. Plesňová infekcia.
  5. Dôsledky útokov hmyzu.
  6. Kožné parazity.
  7. Liečivé modriny, škrabance, modriny.

  Aké typy liekov sa používajú pri poškriabaní?

  Sú pridelené antihistaminiká, imunostimulanty, kortikosteroidy, lokálne anestetiká. Každá kategória liekov sa používa na liečbu špecifických ochorení.

  1. antihistaminiká lieky. Používa sa na odpudzovanie alergických reakcií na pokožku. Odstráňte opuch a vyhnite sa svrbeniu. Obnovte priechodnosť krvných ciev, čím sa znižuje hyperémia.
  2. kortikosteroidy. Používajú sa na liečbu pruritu spôsobeného dermatologickými ochoreniami. Účinné proti lokalizovanému svrbeniu, ale zvyčajne nepoužiteľné proti všeobecnej forme patológie. Je neprípustné pre dlhodobé používanie, pretože je schopné kožné napadnutie.
  3. Anestetika miestnych účinkov. Obsahujú látky, ktoré blokujú šírenie impulzov pozdĺž nervov a znižujú citlivosť pokožky. Vysporiadajte sa s miernym svrbením. Sú rozdelené na amidy a estery.
  4. imunostimulanty. Patria sem inhibítory kalcineurínu. Používajú sa na liečbu atopickej dermatitídy. Účinne odstráňte svrbenie, potlačte zápalovú reakciu.

  Masti na uvoľnenie svrbenia a podráždenia pokožky

  V dnešnej dobe nie je ťažké nájsť dobrý antipruritický liek. V lekárňach sa veľké množstvo vonkajších liekov aplikuje proti svrbeniu pokožky, čo pomáha eliminovať konkrétne choroby. Ak chcete vybrať optimálnu drogu, musíte poznať príčinu svrbenia. Nižšie sú uvedené najspoľahlivejšie a často používané antipruritické masti.

  Akriderm

  Antibiotikum, predpísané pre dermatologické ochorenia. Používa sa na dermatitídu, psoriázu, ekzém, infekčné kožné lézie, plienkovú vyrážku. Masť sa nemá používať pre dojčiace ženy, ľudí trpiacich tuberkulóznym lupusom, ovčím kiahňam, oparu s otvorenými ranami a trofickými vredmi. Je zakázané liečiť liek pre deti mladšie ako jeden rok.

  sinaflana

  Antialergická, protizápalová, antipruritická masť. Je predpísaný pre psoriázu, ekzém, alergické svrbenie, po napadnutí hmyzom, drobné popáleniny, vystavenie ultrafialovému žiareniu. Liečivo je nežiadúce na zvládnutie veľkých oblastí tela a veľmi citlivej kože.

  Beloderm

  Antipruritická masť s protizápalovým, antialergickým, anti-exudatívnym účinkom. Znižuje edém, zmierňuje bolesť, zväčšuje sčervenanie a podráždenie pokožky. Používa sa na psoriázu, ekzém, alergické svrbenie, depriváciu, eliminuje účinky napadnutia hmyzom.

  nystatín

  Antifungálna antibiotická polyénová skupina. Odporúča sa na liečbu kožných ochorení vyvolaných kvasinkovými hubami. Môžu byť použité tehotnými ženami a dojčiacimi matkami.

  oxoline

  Antivírusová masť používaná na chrípkové a herpes vírusy. Pomáha zbaviť sa myknutia kože zápalovými reakciami, dermatitídou a lišajníkmi. Liek sa môže používať počas tehotenstva.

  Sírna masť

  Antiseptikum, ktorý má antifungálny a antiparazitický účinok. Je predpísaný predovšetkým na liečbu svrabu, ale tiež pomáha pri dermatitíde, psoriáze, seboreu. Liek môže používať tehotné ženy a dojčiace matky. Nepoužívajte masť, keď síra netoleruje.

  mesoderma

  Masť od poškriabaniu, ktorá má protizápalový, antialergický účinok. Potlačuje zápal, eliminuje svrbenie, znižuje opuch. Je predpísaný na liečbu ekzému, psoriázy, neurodermatitídy, senilného a análneho svrbenia.

  Psili Balm

  Antihistaminová masť, účinne zvládnuť ťažké svrbenie. Pôsobí ako kožný chladiaci prostriedok a anestetikum. Je predpísaný pre alergické reakcie, kontaktnú dermatitídu, ekzém, popáleniny, útoky hmyzu. Počas liečby je zakázané piť alkohol a opaľovať sa.

  Krémy na svrbenie

  Ak sa chcete úspešne zbaviť mykania kože, je potrebné vedieť, ktorý krém a akú masť zmierňuje svrbenie s určitým ochorením kože. V lekárňach si môžete kúpiť nielen masti, ale aj kvalitné krémy zo svrbenia, ktoré sú účinné a majú mäkkú štruktúru. Zoznam populárnych a overených antipruritických krémov je uvedený nižšie.

  Losterin

  Liečivo je založené na naftaláne. Je predpísaný pre psoriázu, ekzém, seborrheu. Má protizápalový, antiseptický účinok, eliminuje svrbenie, pomáha odfarbovať mŕtve kožné častice. Zabraňuje vysušovaniu a podráždeniu kože, urýchľuje regeneráciu poškodených tkanív. Tento liek sa rýchlo vstrebáva, nezanecháva škvrny na oblečení.

  Gistan

  Antialergická kozmetika. Aktívnou zložkou je mometazón. Krém proti svrbeniu a pálenie sa používa na liečbu alergií, ekzému, účinkov hmyzu, fotodermitidy. Neodporúča sa používať lieky pre tehotné ženy a dojčiace matky.

  Odporúčané čítanie:

  pimafutsin

  Antifungálna antibiotická skupina makrolidov. Účinnou látkou je natamycín. Krém sa používa na liečbu hubových ochorení pokožky a slizníc, nechtov. Predpísaný je predovšetkým pacientom s zápalom vagíny, vulvitidou, balanopoestídom, kandidózou, hubovým otitisom. Aplikujte len na oblasť pokožky, ktorá svrbia. Nie sú vedľajšie účinky.

  klotrimazol

  Skupina protizápalových liekov imidazolových derivátov. Vhodné na liečenie patologických stavov vyvolaných dermatofytmi, kvasnicovitými a plísňovými hubami. Pomáha sa vyrovnať s:

  • seborrhea;
  • Psevdomikozom;
  • pásový opar;
  • Huba na nechty;
  • zaparenín;
  • kandidóza;
  • športovec je;
  • Tine.

  Nezulin

  Antiallergické činidlo založené na prírodných zložkách. Je predpísaný na terapiu kontaktov a atopickej dermatitídy, alergického a senilného svrbenia. Zloženie krému zahŕňa mätu, levanduľ, esenciálne oleje z bazalky, výťažky z plantejn, heřmánek, celandín, sladkého drievka.

  Terbizil

  Antifungálna lieková skupina allylamínov. Účinnou zlúčeninou je terbinafín. Krém pomáha zbaviť sa svrbenia a podráždenia kože, ak je infikovaný plesňovou infekciou. Je predpísaný pri hubových ochoreniach kožných a slizníc, nechtov, kandidózy, pityriázy a kožných ciest, epidermofytídy, rubrofytiky.

  troksevazin

  Angioprotektívne liečivo, ktoré má protiedematózny a protizápalový účinok. Účinnou zložkou je troxerutín. Liečivo je určené na liečbu chronickej venóznej insuficiencie. Je predpísaný pre dermatitídu, trofické vredy, kŕčové žily, povrchovú tromboflebitídu.

  Proktozan

  Protizápalové, sušiace, anestetické, adstringentné liečivo na liečbu anorektálnych ochorení. Používa sa v proktológii na liečbu hemoroidov a iných ochorení lokalizovaných v análnej pasáži. Účinnými zlúčeninami sú bufexamak, subhalogenát bizmutu, oxid titaničitý, monohydrát hydrochloridu lidokaínu.

  La Cree

  Ľahko regenerujúci krém, ktorý má protizápalový, antibakteriálny, antialergický, antipruritický účinok. Zvlhčuje, tóny, zmäkčuje pokožku. Vynikajúce zvládnutie svrbenia, sčervenania, šupinatosti pokožky. Zloženie lieku zahŕňa prírodné zložky: výťažky z strún, fialky, avokádové oleje, vlašské orechy, pantenol, bisabolol.

  Vagis

  Liečivo pre intímnu hygienu. Mäkký a jemný krém eliminuje svrbenie a pálenie v pošve, hydratuje pokožku pohlavných orgánov. Používa sa na zháňanie zápalu, odstránenie sčervenania, odstránenie nepríjemného zápachu z pohlavných orgánov. Aktívne zložky sú polidokanol, aloe šťava, vitamíny A, E, D. Liečivo má ľahkú štruktúru, dobre sa absorbuje, nezanecháva škvrny na oblečení.

  Elidel

  Protizápalové lieky predpísané na liečbu atopickej dermatitídy u dospelých pacientov a detí vo veku troch mesiacov. Dokonale odstraňuje svrbenie a pálenie. Účinnou zložkou je pimekrolimus. Je zakázané používať krém, keď je koža infikovaná vírusovou, bakteriálnou, plesňovou infekciou.