Hlavná

Dermatitída

Čo masť na liečbu neurodermatitídy. Prehľad dobrých nástrojov

Neurodermatitída je druh alergickej dermatitídy, kožnej choroby neurogén-alergickej povahy.

Vo väčšine prípadov sa patológia vyvíja kvôli dedičnej predispozícii. Vyzerá to vyrážka a svrbenie na rôznych častiach tela - od tváre a krku až po pohlavné orgány a dolné končatiny.

Neurodermatitída je liečená orálnymi a vonkajšími prostriedkami. Prvý obnoví činnosť nervového systému a neutralizuje histamíny, druhá normalizuje stav kože. Dnes sa pozrieme na to, čo možno predpísať pri liečbe masťov s neurodermatitídou.

Prehľad účinných mastí z neurodermatitídy

Aby sa eliminovali príznaky neurodermatitídy, farmaceutický priemysel vyrába dva typy mastí - hormón a nehormonálny. Tiež podľa rozhodnutia lekára môže byť pacientovi predpísané antibakteriálne činidlo na vonkajšie použitie.

Masť s hormónmi

Sortiment hormonálnych mastí z neurodermatitídy je reprezentovaný nasledujúcimi názvami:

1. Advantan - hormonálny liek s antibakteriálnymi vlastnosťami odstraňuje zápaly z kože, zužuje cievy a zlepšuje syntézu aminokyselín. Tuhé tuky, ktoré sú súčasťou masti, zvlhčujú pokožku. Podiel vody v kompozícii je nevýznamný.

Husté prostriedky rýchlo zastavujú zápalový proces a odstraňujú svrbenie, návaly tekutín, nadúvanie.

Používanie Advantanu je kontraindikované pre prsné a tehotné ženy. Novorodenci majú neformovaný imunitný systém. Nemožno si predstaviť, ako krehký organizmus reaguje na liečbu. Keď je tehotenstvo liečené neurodermatitídou, Advantanus je zakázaný, pretože prebytok hormónov je nebezpečný pre vývoj plodu.

2. Prednikarb - hormonálna masť má antialergický a antibakteriálny účinok. Dobre odstraňuje zápaly na rukách, nohách, chrbte a tvári.

Na liečbu neurodermatitídy u detí je povolené podať prednjarb vo veku jedného roka. Počas tehotenstva je liečba týmto liekom kontraindikovaná. Tradične lekár určí trojitú liečbu postihnutých oblastí s použitím tenkej vrstvy masti. Dĺžka liečby je 2 týždne. V niektorých prípadoch sa kurz predlžuje na 25 dní.

3. Trimistin - antibakteriálna a protizápalová masť dokonale zvládne symptómy atopickej dermatitídy.

Používajte ho ráno a večer. Na noc vytvárajte kompresie pre lepšiu absorpciu aktívnych zložiek. Kontraindikovaný prípravok Trimistin pri hubových chorobách, tuberkulóze a prítomnosti hypersenzitívnej kože.

4. Fluorocort - liek je predpísaný na infekciu dermis nie je hubového pôvodu. Na odstránenie svrbenia a opuchu masť pôsobí masážnym pohybom trikrát denne.

Aplikácia obväzu urýchli penetráciu účinných látok do štruktúry pokožky. Termín liečby je až 10 dní. Iniciovaný neurodermit sa liečí až do 25 dní.

Masť je kontraindikovaná pri rakovinových ochoreniach, syfilizácii a negatívnej citlivosti organizmu na zložky. Materské mamičky a novorodencov mladšie ako 4 mesiace sú tiež kontraindikované. Na tvári a zdravých tkanivách, ktoré sa nachádzajú vedľa lézií, nie je možné aplikovať Fluorocort - masť z neurodermatitídy na nohách.

5. Prednizolón - liek je vhodný na odstránenie neurodermatitídy na tele detí starších ako 2 roky a dospelých.

Až dieťa má 2 roky, je lepšie predpísať vitamíny. V prítomnosti otvorených vredov a mykózy sa prednizolón nepoužíva. Aplikácia masti na otvorené rany spôsobuje silnú bolesť a vyvoláva šírenie ochorenia.

6. Hydrokortizón - masť obsahuje malé množstvo hormonálnych zložiek.

Obvykle sa predpisuje v počiatočných štádiách neurodermatitídy. Je prípustné dlhodobo používať Hydrokortizón.

7. Elokom - moderný hormonálny liek na neurodermitis je predpísaný pacientom od 2 rokov veku.

Dĺžka liečby detí je 4 týždne. U dospelých s denným užívaním masti Elocom môže liečba neurodermatitídy trvať až 12 týždňov.

Zneužívanie hormonálnych mastí je neprípustné, pretože pečeň trpí. V procese liečby telo odstraňuje toxické látky, ktoré sa zhromažďujú pod vplyvom glukokortikoidných hormónov. Vysoké zaťaženie pečene je pre telo nebezpečné.

Nehormonálne masti

Nehormonálne liečebné masti majú miernejší účinok na telo s neurodermatitídou, ale nefungujú tak rýchlo ako prípravky obsahujúce hormóny. Starajú sa predovšetkým o deti a dojčiace a očakávané matky, pretože vedľajšie účinky a škodlivé účinky na plod a telo dieťaťa nemajú žiadne prostriedky.

Aké sú masti proti neurodermatitíde bez hormónov v kompozícii:

1. Bepanten - obsahuje pantenol. Látka rýchlo liečí trhliny a vredy, zvlhčuje pokožku a obnovuje jej celistvosť. Bepanten zaobchádza s rôznymi dermatitídami a popáleniny 1-2 stupne.

Masť používajte ráno a večer. Ale s vyššou citlivosťou kože z lieku je lepšie odmietnuť, inak sa alergia zvýši a terapia nebude účinná. Analogy Bepantinu - Korneregel, D-Panthenol.

2. Radevit - zlepšuje regeneráciu a trofizmus epidermálneho povrchu, zjemňuje pokožku a odstraňuje svrbenie, uzdravuje popáleniny a škrabance.

Masť sa aplikuje na postihnuté miesta dvakrát denne (pred spaním s obväzom). Počas tehotenstva a alergie na vitamíny na liečbu neurodermatitídy Radevit je zakázané. Nadmerné užívanie lieku zvyšuje alergické reakcie. To vedie k zhoršeniu súčasnej choroby a nepriaznivým dôsledkom.

3. Zinocup - vhodné na liečbu dospelých a detí starších ako 1 rok. Pri alergických reakciách na zložky masť nepomôže liečiť neurodermatitídu.

V ostatných prípadoch sa agent aplikuje na problémovú zónu 3 krát denne. Seboroická neurodermatitída na hlave s masťou Zinocup sa ošetruje 45 dní. Odstránenie atopickej dermatitídy trvá 4 týždne. V pokročilých prípadoch je rozumné používať silné hormonálne lieky.

4. Gistan - masť antibiotikum s protizápalovými vlastnosťami. Vhodné na liečbu neurodermatitídy u rôznych kategórií pacientov vrátane malých detí a tehotných žien.

Vedľajšie účinky lieku nemajú, pretože sú vyrobené z bylín a neškodných chemických zložiek. Spôsob používania Gistanu - naneste na chorú pokožku 2 krát denne tenkou vrstvou. Kontraindikácie - syfilis, otvorené rany, mykóza a onychomykóza.

5. Eplan - krém, ktorý dokáže liečiť neurodermatitídu a popálenie na tvári, rukách a v tele.

Prípravok účinne lieči zapálené a mechanicky poškodené tkanivá. Použite ho pred odstránením problému. Schéma aplikácie - 2 ošetrenia denne počas 2 týždňov. Tehotenstvo a vek detí nie sú kontraindikáciami pri používaní Eplanu.

Pretože nie všetky tieto lieky sú vhodné na liečbu osoby, je dôležité nájsť masti s močovinou - s neurodermatitídou sa dajú použiť aj na jemné tkanivá. Sú to Carboderm a Keratolan. Zvlhčujú a zmäkčujú dermis, očisťujú z neho zrnitých častíc a minimalizujú nepríjemné pocity. Keratolan okrem močoviny obsahuje kyselinu mliečnu a monohydrát betainu. Kyselina reguluje pH kože a vykazuje exfoliačné a baktericídne vlastnosti. Betaín hydratuje pokožku.

Počet non-hormonálnych látok dermatitídy patrí masti zinočnatý, Dermadrin, Dermaleks, Losterin, Takropik, Psilo balzam, Uroderm, Protopic.

recenzia

Ak chcete určiť, ktoré masti sú najlepšie pre neurodermatitídu, pomáha pacientom spätnú väzbu na internete. Samošetrenie však nemožno vykonať, lebo len dermatológ vie, ktorý liek je vhodný v konkrétnom prípade.

Ktorá masť z neurodermatitídy je najúčinnejšia

Z takejto rozšírenej choroby k dnešku, ako neurodermatitída, nikto z nás nie je imunitný. Toto veľmi nepríjemné ochorenie neurogén-alergického typu sa považuje za rozmanitú alergickú dermatitídu. Vyrážka, ku ktorej dochádza pri neurodermatitide a vyznačuje sa neprípustným svrbením, najčastejšie sa objavuje na krku, rukách, bokoch a pohlavných orgánoch. Existuje niekoľko typov tejto choroby, z ktorých najčastejšie sú:

 • Obmedzená neurodermatitída, ktorá postihuje iba určité oblasti kože. Súčasne sa stáva hrubým a suchým.
 • Hypertrofická, v ktorej sa objavujú nádorové nádory v oblasti svalov. Liečba tejto neurodermatitídy je komplikovaná jej lokalizáciou.
 • Rozptýlené, spojené s výskytom zápalu na rukách, tvári, krku, pod kolená a na lakte.
 • Psoriasiformný, charakterizovaný výskytom škvŕn šupinatých tuleňov.
 • Lineárna neurodermatitída sprevádzaná výskytom zapálených a svrbivých prúžkov na záhyboch končatín.
 • Odvápňovanie, ktoré vznikajú na pokožke hlavy.
 • Folikulárna neurodermatitída vznikajúca na pokožke hlavy.

Všetky vyššie uvedené typy ochorení dávajú osobe značné nepohodlie, takže je potrebné vykonať liečbu včas. Výber masti alebo krému, ktorý môže účinne bojovať s takouto chorobou, závisí od typu neurodermatitídy a jej závažnosti, od veku pacienta, od sprievodných ochorení a od príčin, ktoré spustili nástup choroby. Pred použitím akéhokoľvek lieku sa vždy poraďte s dermatológa, ktorý určí typ neurodermatitídy a predpíše liečbu. Pri liečbe tejto choroby sa môžu používať nielen externé lieky, ale aj tablety a vitamíny. Najčastejšie sa na liečbu neurodermatitídy používa masť alebo krém. V tomto prípade môžu byť nehormonálne a hormonálne.

Lieky na perorálne podávanie

Pri neurodermatitide sa často predpisujú lieky určené na perorálne podávanie. Patria medzi ne nasledujúce:

 • Antihistaminiká (fexofenadín, Erius, Cetrin). Tieto tablety sa používajú len podľa pokynov lekára.
 • Lieky určené na obnovenie normálneho fungovania nervového systému.
 • Enzýmové prípravky (predpísané v patologických stavoch gastrointestinálneho traktu).
 • Antiallergické lieky (glukonát vápenatý, tiosíran sodný).
 • Vitamíny A, E prispievajú k rýchlej regenerácii pokožky. Pri tejto chorobe sú predpísané aj vitamíny skupiny B.

Nehormonálne lieky

Pri liečbe neurodermatitídy v detstve je najčastejšie predpisovaná nehormonálna masť, ktorá nezahŕňa glukokortikoidné hormóny. Sú prakticky neškodné, pretože nemajú žiadne vedľajšie účinky. Predpísané sú pre tehotné a dojčiace ženy. Ich charakteristickým znakom je dlhá doba aplikácie. Nehormonálne vonkajšie činidlá na liečenie neurodermatitídy zahŕňajú:

 • Bepanten masť a jej analógy (Korneregel, D-Panthenol). Obsahuje panthenol, ktorý pomáha regenerovať pokožku. Bepanten rýchlo uzdravuje mikrotrhly a vredy, hydratuje pokožku, zmierňuje svrbenie. Táto masť je predpísaná aj pre dojčatá.
 • Gistan krém, ktorý eliminuje svrbenie a odlupovanie. Vyrába sa na základe prírodných výťažkov brezových pukov, bylinnej trávy, japonskej Sophory. Tento krém je predpísaný od 2 rokov.
 • Krém Eplan, ktorý eliminuje svrbenie, anestéziu a rýchle hojenie zápalu. Zabraňuje infekcii kože. Tento prostriedok sa používa v každom veku a dlhú dobu.
 • Krém na pokožku a jeho analógy (Friederm zinok, Pirionion Zinc, Zinokap). Tieto lieky majú antifungálne, antimikrobiálne a protizápalové účinky. Priraďte tieto prostriedky od 1 roka.
 • Krém Epidel obsahujúci pimekrolimus. Má protizápalový a protipruritický účinok. Je menovaný od veku 3 mesiacov.
 • Masť Radevit a jeho analógy (Differin, Videstim, Adaklin, Izotreksin). Tento liek účinne eliminuje svrbenie, podporuje rýchlu regeneráciu pokožky. Zjemňuje pokožku. Táto masť a jej analógy sa nemôžu používať počas tehotenstva.

Hormonové lieky

Zloženie týchto liečiv zahŕňa kortikosteroidy, ktoré sa líšia svojou účinnosťou pri liečbe neurodermatitídy. Tieto hormóny prinášajú úľavu počas exacerbácie ochorenia, pretože majú silné antialergické vlastnosti. Spravidla sú masť a krém na báze kortikosteroidov predpísané pre dospelých. Ich charakteristickým rysom je krátke obdobie používania, pretože pacientovo telo sa rýchlo zvykne na takéto liečivo a určitú dávku, čo je sprevádzané poklesom terapeutického účinku a potrebou zvýšiť dávku. Predávkovanie hormonálnych liekov vedie k rôznym vedľajším účinkom. Najobľúbenejšie a najaktívnejšie hormonálne lieky, ktoré rýchlo vyliečia neurodermatitídu:

 • Masť Ecolorm odkazuje na moderné drogy. Môže byť predpísaný aj od veku 2 rokov. Môže sa používať denne počas 12 týždňov. Liečba dieťaťa nesmie presiahnuť 28 dní.
 • Masť Advantanum - jeden z najúčinnejších hormonálnych prípravkov. Môže sa použiť na liečbu od 4 mesiacov veku. Kurz terapie pre dospelých je 3 mesiace a deti - 1 mesiac.
 • Masť Fluorocort, ktorý obsahuje syntetický hormón triamcinolón. Toto účinné činidlo má protialergické a protizápalové vlastnosti. Účinne odstraňuje svrbenie. Liečba trvá maximálne 4 týždne.
 • Trimestínová masť obsahujúca triamcinolón, ktorá poskytuje protizápalový, antipruritický a antialergický účinok. Miramistín, ktorý je súčasťou tejto drogy, má antiseptické vlastnosti.
 • Prednizolón, ktorý sa považuje za univerzálny liek. Obsahuje syntetický hormón prednizolón, ktorý má protizápalové a protialergické účinky. Aplikujte túto masť maximálne na 2 týždne.
 • Masť Prednikarb, ktorý je kombinovaným liekom, ktorý zahŕňa prednisolón a močovinu. Odstraňuje svrbenie, odstraňuje alergické príznaky, zmäkčuje pokožku a zabraňuje jej zrolovaniu. Predikardium spomaľuje vylučovanie zapálených tkanív.
 • Masť Hydrokortizón, ktorý sa používa najčastejšie na začiatku ochorenia. Dá sa používať dlho, pretože obsahuje nízku koncentráciu hormónov.

Ak kombinácia neurodermatitídy s infekciou kože používajte kombinovanú masť a krém. Zahŕňajú antibakteriálne a fungicídne účinné látky. K takýmto vonkajším prostriedkom patria masti Clotrimazol a Triderm. Vonkajšie hormonálne látky sa rýchlo vstrebávajú do pokožky, preto je potrebné ich aplikovať tenkým a rýchlo. Liečba neurodermatitídy by sa mala vykonávať pod dohľadom dermatológa.

Masť z neurodermatitídy - liečba choroby na rukách, nohách a tele s hormonálnymi a nehormonálnymi liekmi

Alergické choroby sa čoraz viac prejavujú u ľudí rôzneho veku. Dôvodom je slabá ekológia, stres, nesprávny životný štýl a genetická predispozícia. Keď sa vyskytne neurodermatitída, ktorá sa prejavuje neustálymi svrbivými vyrážkami, ochorenie neumožňuje osobe viesť obyčajný život. Preto je otázka výberu hormonálnej masti z neurodermatitídy na liečbu kože aktuálna.

Čo je neurodermatitída?

Autoimunitné ochorenia sú pohromou našej doby. Ľudia sa narodili s alergiami na vlasy zvierat, prach a dokonca aj na ľudské lupiny. Neurodermatitída je chronické zápalové ochorenie kože alergickej povahy. V lekárskej praxi sa toto ochorenie často označuje ako atopická dermatitída. Tieto dva pojmy nie sú synonymá. Neurodermatitída je druhá fáza ochorenia, ktorá sa u dospelých vyvíja. Prvá fáza ochorenia, manifestovaná u detí, sa nazýva diatéza.

Len na liečbu neurodermie

Choroba je veľmi špecifická, takže nemôžete nájsť prostriedky na jej odstránenie. Ošetrujúci lekár by mal rozhodnúť, čo má liečiť neurodermatitídu u konkrétneho pacienta. Terapia je zložitá. Dospelí v práci sa odporúčajú vyhnúť sa stresovým situáciám. Ak je ochorenie akútne, pacienti sú predpísaní:

 • antihistaminiká;
 • lieky, ktoré pomáhajú obnoviť funkcie nervového systému;
 • vitamíny A, E, P, B;
 • masti z neurodermatitídy a špeciálnych krémov;
 • prípravky obsahujúce tráviace enzýmy;
 • rehabilitácia;
 • dietetické jedlo.

Mali by ste sa zbaviť syntetických odevov. Nenecháva vlhkosť, čo prispieva k uvoľneniu potu a tvorbe podráždenia v zapálených oblastiach. Lokalizácia vyrážky zohráva dôležitú úlohu pri výbere spôsobu liečby. Ak sú papuly v oblasti rozkroku, lekári preferujú lokálne prípravky kortikosteroidov. Použitie nechtík a iných byliniek na antimikrobiálnu liečbu sa neodporúča, pretože môžu spôsobiť podráždenie a traumu na slizniciach pohlavných orgánov.

Na rukách

Končatiny častejšie ako iné časti tela sú náchylné na kožné vyrážky. Je to spôsobené tým, že kefy a nohy sú neustále v kontakte s rôznymi stimulmi. Všetko začína vzhľadom na malé škvrny a končí plnohodnotnou epidermálnou infekciou. Preto pred liečbou neurodermatitídy na rukách je potrebné vylúčiť všetky kontakty s alergénmi. Ak neviete, prečo máte vyrážku na rukách a prstoch, poraďte sa s lekárom. Samoliečenie s touto chorobou je nebezpečné.

Zinková masť pomáha pri neurodermatitíde na rukách. Má antipruritický účinok. Ak sú alergické miesta neznášané svrbením, musíte si kúpiť antiseptický krém. Obnoví bunkový metabolizmus, urýchli proces hojenia a zabráni infekcii rán. Kalcineurín je dobrou náhradou hormonálnych liekov. Môže sa používať na liečbu dermatitídy u dospelých a detí.

Na tele

Pri miernom ochorení je zápal koncentrovaný v určitej oblasti. Neprekračujú hranice, čo značne uľahčuje výber finančných prostriedkov na ich odstránenie. Ale málo z alergikov vie, ako liečiť neurodermatitídu na tele. Je potrebné použiť antifungálne lieky. Aby sa zabránilo infekciám, musíte sa kúpať s kvetmi heřmánku alebo nechtíka. Ak spozorujete vyrážku na tele, mali by ste:

 • prideliť si samostatný uterák, šampón a mydlo, tk. zvyšuje pravdepodobnosť chytania húb a iných kožných infekcií;
 • Ak chcete sestupovať alebo ísť na recepcii dermatológovi.

Masť z neurodermatitídy na tele pomôže, ak sa nepodarilo hypertrofické procesy. Môžete použiť Acriderm, Hydrocortisone alebo Butyrate. Ak sa vyvinie atrofia kože, je potrebné brať vitamíny a lieky, ktoré opravia imunitnú odpoveď na alergény. Lekár predpisuje masti proti neurodermatitíde a liekom uvedeným vyššie. Nezabudnite dodržiavať výživovú výživu. Pri aplikácii Eplany alebo Glycollanu nastane ľahká dermatitída.

Na tvári

Fyzioterapia funguje dobre pri vyrážke v blízkosti pokožky hlavy a na brade. Pred liečbou neurodermatitídy na tvári so všetkými druhmi krémov odstráňte z potravy mastné a sladké potraviny. Ak je vyrážka lokalizovaná v oblasti očí, nemožno použiť masti. Zostáva len umyť častejšie použitím mäkkých antibakteriálnych látok. Masť s neurodermatitídou u dospelých, ako je dexpanthenol a lanolín, zníži zápal.

Masť s neurodermatitídou

Lieky na kožné ochorenia alergickej povahy môžu byť s hormónmi a bez nich. Masť s neurodermatitídou založenou na kortikosteroidoch pomôže rýchlo odstrániť zápal, svrbenie a akékoľvek vizuálne prejavy ochorenia. Ale nemôžu byť použité dlho, pretože znižujú imunitné funkcie tela. Nehormonálne lieky sú vyrobené z vazelíny, glycerínu a vitamínov. Takéto lieky urýchľujú prirodzený proces regenerácie buniek, obnovujú ochranné funkcie pokožky.

nehormonálnu

Hlavnými účinnými látkami Betnoveitu, palmitátu a propionátu sú vitamíny. Urýchľujú proces hojenia rany bez ovplyvnenia hormonálneho pozadia pacienta. Tieto lieky možno považovať za univerzálne. sú vhodné pre deti i dospelých. Preto môže byť masť z nehormonálnej neurodermatitídy vybraná nezávisle, ak existuje taká potreba. Robí dobrú prácu v počiatočných štádiách ochorenia, ale nedokáže odstrániť silnú alergickú svrbenie.

hormón

Dexametazón a iné deriváty kortikosteroidov sa môžu dobre vyrovnať so silnou imunitnou odpoveďou na alergény. Masť z hormonálnej neurodermatitídy je indikovaná u pacientov, ak je ochorenie ťažké. V takýchto situáciách lieky tohto typu pomáhajú predchádzať infekcii, exfoliácii kože. Predpísať hormonálnu medikáciu vo forme masti by mal lekár po krvnom vyšetrení.

Cena mastí z neurodermatitídy

Priemerná cena Acridermy je 250 rubľov. Glycerín je možné zakúpiť za 60 rubľov. Cena za masť z neurodermie závisí od jej zloženia. Čím viac glukokortikosteroidov obsahuje, tým drahšie bude. Ale nielen hormonálne masti sú drahé. Betulin, skladajúci sa z 85% prírodných zložiek, stojí 2000 rubľov. Priemerné náklady na klobetasol v lekárňach sú 400 rubľov. Masť Betnoveit je možné zakúpiť za 300 rubľov.

Najefektívnejšie krémy a masti z neurodermatitídy

Pri neurodermatitíde (atopickej dermatitíde) na povrchu kože tvoria ohniská zápalu. Na liečbu ochorenia použite externé lieky s protizápalovým, zmäkčujúcim a antipruritickým účinkom. Krémy a masti z neurodermatitídy, ktoré prenikajú hlboko do epitelových tkanív, potláčajú symptómy ochorenia.

Príčiny vývoja patológie

Vo väčšine prípadov je neurodermatitída reakciou organizmu na potravinové alergény. Okrem toho vývoj ochorenia vedie k:

 • stresové situácie;
 • neuropsychologická nadmerná strata;
 • dedičnosť;
 • slabá imunita;
 • ochorenia autonómneho a centrálneho nervového systému;
 • interakcia s rôznymi alergénmi;
 • otrava;
 • potraviny s nízkou kvalitou;
 • nedostatočné fyzické a duševné zaťaženie;
 • liečivé prípravky;
 • chemických látok.

príznaky

 • nesnesiteľné svrbenie;
 • zhrubnutie a zápal kože;
 • vyrážka s vezikulami.

Keď sa objaví svrbenie, osoba hreje epitel, čo vedie k vzniku rôznych zranení:

 • odreniny;
 • lichenifikácia;
 • transformácia vzoru na koži;
 • pigmentácia v postihnutých oblastiach;
 • suchosť a lúpanie.

Odrody liekov

Klasifikácia miestnych liekov z neurodermatitídy je ovplyvnená povahou ich účinkov. Pacientom sú predpísané lieky, ktoré môžu zmierniť zápal, eliminovať sucho, svrbenie, odlupovanie a sčervenanie.

Hydratačné a dermatoprotektívne lieky

Suchá koža je zle obnovená. V dehydratovaných tkanivách metabolické procesy neprebiehajú správne. Krém alebo masť z neurodermatitídy je nevyhnutným prostriedkom na boj proti tejto chorobe. Takéto vonkajšie prípravky sú nenahraditeľné. Používajú sa denne. Keď sa remesia epitelu rozotrie s detským krémom. Pri akútnej neurodermatitíde dospelí používajú masti s hydratačným účinkom. Prípravky tvoria ochranný film na povrchu epitelu, ktorý neumožňuje strácať vlhkosť.

Na navlhčenie epiteliálneho tkaniva sa pacientom predpisuje:

 • Bepanten. Tento liek hydratuje pokožku, urýchľuje obnovenie poškodeného epitelu.
 • Lokobeyz Rippea. Krém eliminuje suchosť, podporuje regeneráciu tkanív ekzémom a atopickou dermatitídou.
 • A-derma exomeg. Liečivo s hydratačným účinkom vyživuje a zmäkčuje suchý a vločkovitý epitel.

Dermatoprotektívne látky chránia pokožku pred pripojením vírusovej, bakteriálnej alebo plesňovej infekcie. Prípravky zmäkčujú a hydratujú pokožku, majú antiseptický účinok.

Na liečbu neurodermatitídy na rukách a iných častiach tela používajte:

 1. Radevit. Výrobok zvlhčuje a zmäkčuje epitel, zabraňuje keratinizácii kože.
 2. Kamagel. Chráni pokožku pred vonkajšími podnetmi, neumožňuje vývoj zápalových procesov.
 3. Leanin. Liek s resorpčným, antipruritickým a protizápalovým účinkom. Liečivo sa používa na liečbu neurodermatitídy, ekzému a dermatitídy.

Protizápalové nehormonálne látky

Ľahké formy neurodermatitídy sa liečia externými liekmi bez hormónov. Poškodená pokožka na nohách a iných častiach tela je ošetrená:

 1. Gistan - liek obsahujúci silikónové, betulínové a bylinné extrakty. Krém s antiseptickým účinkom odstraňuje svrbenie, podráždenie, alergickú reakciu, zápal. Nesmie sa zamieňať s kortikosteroidom Gistan-N!
 2. Naftaderm - nehormonálna masť založená na rafinovanom oleji. Droga zmäkčuje pokožku, rozpúšťa zrohovatené časti potláča svrbenie a zápalu, stimuluje regeneráciu epitelu.
 3. Desitín - prípravok s oxidom zinočnatým a rybím olejom. Produkt poskytuje hydratáciu epitelových tkanív, zlepšuje metabolické procesy, výživu kožných buniek. Liečivo má antiseptické, sušiace, protizápalové, adstringentné účinky.
 4. Pleťový uzáver - krém na báze pyrithionátu zinočnatého. Liek má antiseptický účinok. Potlačiť vývoj húb a baktérií. Krém sa používa na liečbu psoriázy, neurodermatitídy, dermatitídy, svrbenia kože. Liečba je liečená léziami na hlave, ramenách, nohách, trupu.
 5. Videstimom - masť s vitamínom A. látka inhibuje aktinická epitel inhibuje hyperkeratóza, urýchľuje regeneráciu pokožky.
 6. Eplanom je účinný antiseptický prostriedok. Chráni pokožku, potláča zápal, zjemňuje epitel a anestetizuje. Liek rýchlo napína rany, obnovuje epiteliálne bunky.
 7. Borická masť. Odstraňuje zápal, zmäkčuje pokožku, zabraňuje rozvoju bakteriálnych, plesňových a parazitárnych infekcií.
 8. Acetylsalicylová masť. Liečivo zmäkčuje a exfoliuje keratinizovanú pokožku, urýchľuje regeneráciu epitelu, uzdravuje poškodenie.

Nie všetky vonkajšie prostriedky sú vhodné na liečbu neurodermatitídy na tvári. Na obnovenie hypersenzitívnej kože sa používajú lieky s močovinou. Pacientom sú pridelené:


Formulácia s močovinou hydratujú a zmäkčujú epitel odstrániť keratínových častíc, inhibovať zápal, kožné pH udržuje v norme.

Hormonálne prípravky

Ťažké formy neurodermatitídy pomáhajú pri liečbe kortikosteroidov. Hoci vonkajšie látky s hormónmi poskytujú veľa nežiaducich vedľajších reakcií, používajú sa na potlačenie vážnych ochorení kože.

Glukokortikosteroidy sa používajú len podľa pokynov lekára. Táto podmienka musí byť dodržaná. Nesprávne použitie steroidných masti a krémov vedie k nežiaducim následkom.

Pri odmietnutí hormonálnych liekov sa zhoršuje priebeh neurodermatitídy. V tomto kontexte sa vyskytujú ťažké ťažko liečiteľné komplikácie:

Komplikácie sa vyskytujú na tvári, krku, v záhyboch pokožky.

Na liečbu použitia masti a krémy z neurodermatitídy, ktoré ovplyvňujú s rôznou silou na léziu. Existuje 7 tried kortikosteroidov.

Nadmerne účinné masti triedy 1 zahŕňajú:

V zozname vysoko aktívnych liekov 2. triedy na základe hormónov boli:

 • Tsiklokort;
 • Diprolen;
 • Acriderm GK;
 • masť Desoxymethason;
 • Fluorocinonid - krém a masť;
 • krém Halciderm.

V 3. triede sú vysoko aktívne lokálne prostriedky:

Zoznam 4 tried zahŕňa topické krémy a masti na liečbu stredne závažnej neurodermatitídy:

V zozname 5 tried boli:

Do 6. triedy kortikosteroidov sú zahrnuté nízkoaktívne látky:

Poslednými 7 triedami hormonálnych vonkajších prípravkov sú nízkoaktívne masti a krémy:

 • dexametazón-fosfát sodný;
 • metylprednizolónový acetátový krém;
 • Hydrokortizon.

V Európe sú kortikosteroidy klasifikované trochu inak. Lieky sú rozdelené do 4 kategórií. Prvá skupina liekov sú slabé glukokortikosteroidy, tieto sú silné lieky. Neberie však do úvahy, že masti s rovnakou koncentráciou aktívnych zložiek sú silnejšie ako krémy a spreje.

 • Lekár predpisovania kortikosteroidný lieky do úvahy umiestnenie lézií, veku a individuálnych vlastnostiach pacienta, závažnosti neurodermitis, drogovej činnosti.
 • Pri neurodermatitíde na tvári dieťaťa používajte kortikosteroidy s nízkou aktivitou. Dospelí s léziami na tvári sú predpísané silné lieky: Acriderm alebo Beloderm.
 • Topické kortikosteroidy sa používajú vo vzostupnom poradí. Najprv použite slabé steroidy. Ak nemajú požadovanú účinnosť, používajú sa silnejšie nástroje.

Lieky s hormónmi sa používajú v kombinácii s zvlhčovačmi. Po prvé, lézie sa lubrikujú kozmetickým prostriedkom a po 20 minútach sa ošetria steroidnou masťou.

Inhibítory kalcineurínu

Prípravky s inhibítormi kalcineurínu zastavujú zápal na pokožke. Tieto lieky spomaľujú produkciu T-lymfocytov. Masti a krémy účinne bojujú s ťažkými formami neurodermatitídy. Takéto liečivá sa vzťahujú na druhý stupeň liečby kožných ochorení.

Lieky s inhibítormi kalcineurínu neposkytujú vedľajšie účinky. Tieto masti môžu manipulovať s oblasťami s precitlivenou kožou: tvárou, oblasťou tkaniva, pohlavnými orgánmi. Mechanizmus účinku drog však zatiaľ nebol študovaný až do konca.

Niektorí lekári sa domnievajú, že dlhodobé užívanie liekov (viac ako 1 rok) môže viesť k rakovine alebo imunosupresii.

Na liečbu neurodermatitídy používajte:


Pri výbere lieku lekár koreluje s prínosmi a rizikami užívania lieku. Na liečenie miernej neurodermatitídy sa používajú nehormonálne regenerujúce vonkajšie činidlá s protizápalovým účinkom. Ak nie je žiadna pozitívna dynamika, používajú sa silné lieky.

Tradičná medicína

Ľudové lieky odstraňujú vonkajšie príznaky ochorenia: potláčajú svrbenie, zápal, olupovanie. Domáce masti zvlhčujú a zmäkčujú pokožku, utiahnutia rany, urýchľujú regeneráciu epiteliálnych buniek.

V domácnosti pripravujú masti podľa nasledujúcich receptov:

 • Vezmite 50 g lanolínu a vazelíny, vložte do vodného kúpeľa. Do zmesi pridajte propolisové hobliny (20 g), zmiešajte činidlo, až kým nebude rovnomerné. Chladená masť sa aplikuje na boľavú škvrnu 3 krát denne. Výrobok zmäkčuje a dezinfikuje pokožku, urýchľuje regeneráciu epitelu.
 • Masť s dechtom a voskom. Vezmite 25 gramov brezového dechtu, vosku a husacieho tuku. Komponenty sú vložené do nádoby z hlinenej hlinky, na červené horúce tehly, stlačené na 4 hodiny. Agent by mal jemne variť. Pripravená masť sa ochladí, aplikuje sa na poškodenú pokožku 3 krát denne.
 • Masť z pečenej masti a aloe je účinný ľudový spôsob liečenia neurodermatitídy. Zmiešajte 1 šálku zohriatej slaniny s 20 gramami kaše z listov aloe a 3 kvapky jedlého oleja. Chladivo sa aplikuje na lézie 3 krát denne.

Neurodermatitída sa nedá vyliečiť navždy. Masti a krémy pomáhajú dosiahnuť stabilnú remisiu.

Ľudské lieky posilňujú účinok liekov, zvyšujú obdobie medzi exacerbáciami ochorenia. Ak chcete získať pozitívny terapeutický účinok, musíte dodržiavať odporúčania lekára a správne používať lieky, ktoré sú im predpísané.

Masť z neurodermie na rukách

Masť z neurodermatitídy - liečba choroby na rukách, nohách a tele s hormonálnymi a nehormonálnymi liekmi

Alergické choroby sa čoraz viac prejavujú u ľudí rôzneho veku. Dôvodom je slabá ekológia, stres, nesprávny životný štýl a genetická predispozícia. Keď sa vyskytne neurodermatitída, ktorá sa prejavuje neustálymi svrbivými vyrážkami, ochorenie neumožňuje osobe viesť obyčajný život. Preto je otázka výberu hormonálnej masti z neurodermatitídy na liečbu kože aktuálna.

Čo je neurodermatitída?

Autoimunitné ochorenia sú pohromou našej doby. Ľudia sa narodili s alergiami na vlasy zvierat, prach a dokonca aj na ľudské lupiny. Neurodermatitída je chronické zápalové ochorenie kože alergickej povahy. V lekárskej praxi sa toto ochorenie často označuje ako atopická dermatitída. Tieto dva pojmy nie sú synonymá. Neurodermatitída je druhá fáza ochorenia, ktorá sa u dospelých vyvíja. Prvá fáza ochorenia, manifestovaná u detí, sa nazýva diatéza.

Len na liečbu neurodermie

Choroba je veľmi špecifická, takže nemôžete nájsť prostriedky na jej odstránenie. Ošetrujúci lekár by mal rozhodnúť, čo má liečiť neurodermatitídu u konkrétneho pacienta. Terapia je zložitá. Dospelí v práci sa odporúčajú vyhnúť sa stresovým situáciám. Ak je ochorenie akútne, pacienti sú predpísaní:

 • antihistaminiká;
 • lieky, ktoré pomáhajú obnoviť funkcie nervového systému;
 • vitamíny A, E, P, B;
 • masti z neurodermatitídy a špeciálnych krémov;
 • prípravky obsahujúce tráviace enzýmy;
 • rehabilitácia;
 • dietetické jedlo.

Mali by ste sa zbaviť syntetických odevov. Nenecháva vlhkosť, čo prispieva k uvoľneniu potu a tvorbe podráždenia v zapálených oblastiach. Lokalizácia vyrážky zohráva dôležitú úlohu pri výbere spôsobu liečby. Ak sú papuly v oblasti rozkroku, lekári preferujú lokálne prípravky kortikosteroidov. Použitie nechtík a iných byliniek na antimikrobiálnu liečbu sa neodporúča, pretože môžu spôsobiť podráždenie a traumu na slizniciach pohlavných orgánov.

Končatiny častejšie ako iné časti tela sú náchylné na kožné vyrážky. Je to spôsobené tým, že kefy a nohy sú neustále v kontakte s rôznymi stimulmi. Všetko začína vzhľadom na malé škvrny a končí plnohodnotnou epidermálnou infekciou. Preto pred liečbou neurodermatitídy na rukách je potrebné vylúčiť všetky kontakty s alergénmi. Ak neviete, prečo máte vyrážku na rukách a prstoch, poraďte sa s lekárom. Samoliečenie s touto chorobou je nebezpečné.

Zinková masť pomáha pri neurodermatitíde na rukách. Má antipruritický účinok. Ak sú alergické miesta neznášané svrbením, musíte si kúpiť antiseptický krém. Obnoví bunkový metabolizmus, urýchli proces hojenia a zabráni infekcii rán. Kalcineurín je dobrou náhradou hormonálnych liekov. Môže sa používať na liečbu dermatitídy u dospelých a detí.

Pri miernom ochorení je zápal koncentrovaný v určitej oblasti. Neprekračujú hranice, čo značne uľahčuje výber finančných prostriedkov na ich odstránenie. Ale málo z alergikov vie, ako liečiť neurodermatitídu na tele. Je potrebné použiť antifungálne lieky. Aby sa zabránilo infekciám, musíte sa kúpať s kvetmi heřmánku alebo nechtíka. Ak spozorujete vyrážku na tele, mali by ste:

 • prideliť si samostatný uterák, šampón a mydlo, tk. zvyšuje pravdepodobnosť chytania húb a iných kožných infekcií;
 • Ak chcete sestupovať alebo ísť na recepcii dermatológovi.

Masť z neurodermatitídy na tele pomôže, ak sa nepodarilo hypertrofické procesy. Môžete použiť Acriderm, Hydrocortisone alebo Butyrate. Ak sa vyvinie atrofia kože, je potrebné brať vitamíny a lieky, ktoré opravia imunitnú odpoveď na alergény. Lekár predpisuje masti proti neurodermatitíde a liekom uvedeným vyššie. Nezabudnite dodržiavať výživovú výživu. Pri aplikácii Eplany alebo Glycollanu nastane ľahká dermatitída.

Fyzioterapia funguje dobre pri vyrážke v blízkosti pokožky hlavy a na brade. Pred liečbou neurodermatitídy na tvári so všetkými druhmi krémov odstráňte z potravy mastné a sladké potraviny. Ak je vyrážka lokalizovaná v oblasti očí, nemožno použiť masti. Zostáva len umyť častejšie použitím mäkkých antibakteriálnych látok. Masť s neurodermatitídou u dospelých, ako je dexpanthenol a lanolín, zníži zápal.

Masť s neurodermatitídou

Lieky na kožné ochorenia alergickej povahy môžu byť s hormónmi a bez nich. Masť s neurodermatitídou založenou na kortikosteroidoch pomôže rýchlo odstrániť zápal, svrbenie a akékoľvek vizuálne prejavy ochorenia. Ale nemôžu byť použité dlho, pretože znižujú imunitné funkcie tela. Nehormonálne lieky sú vyrobené z vazelíny, glycerínu a vitamínov. Takéto lieky urýchľujú prirodzený proces regenerácie buniek, obnovujú ochranné funkcie pokožky.

nehormonálnu

Hlavnými účinnými látkami Betnoveitu, palmitátu a propionátu sú vitamíny. Urýchľujú proces hojenia rany bez ovplyvnenia hormonálneho pozadia pacienta. Tieto lieky možno považovať za univerzálne. sú vhodné pre deti i dospelých. Preto môže byť masť z nehormonálnej neurodermatitídy vybraná nezávisle, ak existuje taká potreba. Robí dobrú prácu v počiatočných štádiách ochorenia, ale nedokáže odstrániť silnú alergickú svrbenie.

hormón

Dexametazón a iné deriváty kortikosteroidov sa môžu dobre vyrovnať so silnou imunitnou odpoveďou na alergény. Masť z hormonálnej neurodermatitídy je indikovaná u pacientov, ak je ochorenie ťažké. V takýchto situáciách lieky tohto typu pomáhajú predchádzať infekcii, exfoliácii kože. Predpísať hormonálnu medikáciu vo forme masti by mal lekár po krvnom vyšetrení.

Cena mastí z neurodermatitídy

Priemerná cena Acridermy je 250 rubľov. Glycerín je možné zakúpiť za 60 rubľov. Cena za masť z neurodermie závisí od jej zloženia. Čím viac glukokortikosteroidov obsahuje, tým drahšie bude. Ale nielen hormonálne masti sú drahé. Betulin, skladajúci sa z 85% prírodných zložiek, stojí 2000 rubľov. Priemerné náklady na klobetasol v lekárňach sú 400 rubľov. Masť Betnoveit je možné zakúpiť za 300 rubľov.

Ako si vybrať masť z neurodermatitídy

Ak chcete vybrať nápravu choroby, poraďte sa s lekárom. Vyberte si masť z neurodermatitídy bez odbornej pomoci je ťažké. Ak sa rozhodnete kúpiť masť podľa recenzií, pozorne si prečítajte pokyny pre každú drogu. Niektoré hormonálne masti môžu spôsobiť závislosť. Normalizácia metabolizmu pomôže krému s kyselinou pantoténovou a retinolom, tieto zlúčeniny sa podieľajú na regenerácii buniek.

Video: nápravu na neurodermatitídu

Alexandra, 43 rokov

Utrpenie neurodermatitídy trpelo 24 rokov. Akékoľvek vzrušenie spôsobilo silné vyrážky na tele. Lekár odporučil použitie protopiktu, tk. Vyvinul som miernu dermatitídu. V zložení lieku neboli žiadne hormóny, čo ma potešilo. Masť pomohla zbaviť sa svrbenia a hyperpigmentácie na lakťoch, ale chronická forma dermatitídy nezmizla.

Posledná exacerbácia neurodermatitídy bola pre mňa ťažké. Na holeniach a na kefách sú nespálené kôry. Otočila som sa do lekárne na masť a tam mi Bepanten odporučil a povedal, že má protizápalový účinok a zmierňuje poškodené oblasti. Po aplikácii sa kôry po aplikácii zjemnili, ale silné svrbenie sa vrátilo.

Bolo mi odporúčané, aby priateľ použil krém s neurodermatitídou založenou na kortikosteroidoch. Vybrala som si Beloderma. Prvých 2 týždne bolo všetko v poriadku. Vyrážka bola preč, svrbenie, a potom na mieste, kde sa vyskytli zápaly, došlo k deprivácii. Šiel som k lekárovi a povedal, že hormonálne lieky oslabujú miestnu imunitu. Takže buďte opatrnejší.

Neurodermatitída je kožné ochorenie neurogén-alergického typu, ktoré sa považuje za rozmanitú alergickú dermatitídu. Hlavná úloha pri vývoji choroby sa pripisuje dedičnej predispozícii k tejto chorobe.

Známky a typy neurodermatitídy

Ochorenie sa prejavuje tým, že na rôznych miestach kože je vyrážka, ktorá je sprevádzaná nepríjemnou svrbivosťou. Najčastejšie postihnuté oblasti sú krk, ruky, stehná a pohlavné orgány. Neurodermatitída sa môže "usadiť" a na pokožke hlavy, tváre, nohy.

Schéma prejavu ochorenia: svrbenie> škvrny> vyrážka> suché šupinaté pupienky umiestnené vedľa seba> zhutnené plaky na koži.

Zóny pokryté chorobou a rozsah lézie sú odlišné. Tieto príznaky sa považujú za základ pre klasifikáciu neurodermatitídy do nasledujúcich typov:

 1. LIMITED. Len niektoré oblasti pokožky sú postihnuté, ktoré sa stávajú suché a hrubé.
 2. Difúzne. Vykazuje zapálené ohniská v oblasti rúk, tváre, krku, lakťových kĺbov, popliteálnych dutín.
 3. Hypertrofické. V inguinálnej zóne sú nádorové útvary.
 4. LINEAR. Tento typ je charakterizovaný výskytom svrbivých striae v oblasti záhybov končatín.
 5. PSORIAZIFORMNY. Na pokožke krku a hlavy sú červené tulene, ktoré sú pokryté suchými šupinami.
 6. Folikulárnej. V oblasti pokožky hlavy sa vytvárajú svrbiace akuminátové výčnelky (papuly).
 7. DEKALVIRUYUSCHY. Zvyčajne postihuje vlasové oblasti pokožky. V dôsledku toho vypadnú vlasy v oblasti zápalového zaostrenia.

Neurodermatitída akéhokoľvek druhu je pre človeka nepríjemná a vyžaduje si okamžitú liečbu.

Ako sa lieči neurodermatitída?

Prvým krokom k zotaveniu bude vidieť dermatológov. Bude presne určiť formu neurodermitu a predpísať vhodné lieky, ktoré je potrebné brať ústne, vyzdvihnú finančné prostriedky na vonkajšie použitie.

Vnútorné prostriedky zahŕňajú:

 • lieky, ktoré pomôžu obnoviť nervový systém;
 • antihistaminiká;
 • vitamíny;
 • enzýmy (s patologickými stavmi v zažívacom trakte).
 • masti;
 • gély;
 • fyzioterapia (klimatoterapia, ultrafialové žiarenie atď.).

Lekár vždy zvolí vhodnú liečbu pre pacienta. Závisí to od:

 • od veku pacienta,
 • z príčin, ktoré spôsobili neurodermatitídu,
 • od typu neurodermatitídy,
 • od sprievodných ochorení.

Revízia masti z neurodermatitídy

Dnes farmakologický trh ponúka na liečbu dermatitídy rôzne masti, krémy, gély: nehormonálne, hormonálne a antibakteriálne.

Nehormonálne masti a krémy z neurodermatitídy

Tieto lieky majú najľahší účinok a nie sú veľmi účinné. Preferencia takýchto liekov je daná pri liečbe neurodermatitídy u detí. Masti, ktoré nezahŕňajú hormóny, sa môžu používať dlhšie. Nemajú žiadne vedľajšie účinky a neškodia zdraviu.

Nehormonálna masť z neurodermatitídy je žiaduca na použitie nielen na liečbu detí, ale aj u žien počas tehotenstva a laktácie. Lieky, ktoré neobsahujú hormóny glukokortikoidov, zahŕňajú:

Masť Bepanten (analógy D-Panthenolu, Korneregel atď.) - vyrobené na báze panthenolu. Tieto masti prispievajú k rýchlej regenerácii kože. Koža pod ich vplyvom je navlhčená a mikrotrhly a vredy sa liečia. Tieto miestne lieky môžu byť použité na liečbu aj novonarodených detí.

Gestan krém - má utišujúci účinok, eliminuje peeling, upokojuje svrbenie. Zloženie lieku zahŕňa výťažky z reťazca, brezové pupeny, japonská sopora. A tiež levanduľový olej, bisabolol, pantenol. Je povolené pre deti od 2 rokov.

Pozor prosím! Crema Gistan a Gistan H majú rozdielne zloženie. Gystan je nehormonálny liek a Gistan H je hormonálny.

Krém a aerosól Kožný uzáver (analógy: masti Pyrithion Zinc, Friederm zinok, Zinocap). Tieto lieky majú protizápalové, protiplesňové a antimikrobiálne účinky. Môžete požiadať o dospelých a deti po roku.

Krém Epidel. Účinnou látkou lieku je pimekrolimus. Krém reaguje so zápalom kože a účinne odstraňuje svrbenie. Prípravok môžu používať dospelí a deti od 3 mesiacov.

Krém Eplan. Vlastní anestetické vlastnosti, upokojuje svrbenie. Vďaka Eplanu je infekcia rán vylúčená a liečivá doba je skrátená. Nielenže liečí, ale aj chráni pokožku. Eplan sa môže používať opakovane a dlho. v jeho zložení nie sú žiadne hormóny a antibiotiká. Použitie lieku je dovolené z akéhokoľvek veku, ako aj počas tehotenstva. Táto droga neovplyvňuje plod a jeho absorpcia do krvi je minimálna.

Masť Radevit (analógy: masti Widestim, Differin, Adaklin, Isotrexin atď.). Liečivo zlepšuje regeneráciu a trofizmus tkanív, odstraňuje svrbenie a zjemňuje pokožku. Tehotenstvo je kontraindikáciou používania lieku Radevite a jeho analógov.

Na liečbu neurodermatitídy existuje veľa iných liečivých masti, gélov a krémov: Losterin, Fenistil, Soventol a iné.

Pozor prosím! Ak nejaká nehormonálna masť z neurodermie okamžite zlepší váš stav, potom by vás to malo upozorniť (možno, že v masti existujú hormóny, ale to nie je uvedené v pokynoch). Koniec koncov, účinok nehormonálnych liekov nastáva po dlhšom používaní.

Hormonálne masti z neurodermatitídy

Dnes je významné miesto v liečbe dermatitídy obsadené kortikosteroidnými masťami (v každodennom jazyku - hormonálnym). V tejto skupine je veľké množstvo liekov (viac ako 50). Lekár sa snaží vyberať pre každého dospelého človeka a najmä dieťa takú masť, ktorá kombinuje výhody a bezpečnosť.
Hormonálna masť z neurodermatitídy, samozrejme, prinesie úľavu počas obdobia exacerbácie ochorenia. Účinne odstraňuje svrbenie, má zjavné antialergické vlastnosti. Ale žiadna z týchto masti sa nemôže používať dlho. Ľudské telo sa na ne zvykne rýchlo zvyknúť, do určitej dávky. Po určitom čase sa terapeutický účinok masti zníži a bude musieť zvýšiť jeho dávku.

Predávkovanie vedie k vedľajším účinkom:

 1. Nadledvinová kôra začína produkovať svoje vlastné hormóny v omnoho menšom množstve.
 2. Pečeň funguje v zosilnenom režime na vylučovanie toxických látok, ktoré sa hromadia v dôsledku prítomnosti syntetických glukokortikoidných hormónov v tele. Takáto práca pečene na nosenie je nebezpečná.
 3. Obličky tiež trpia toxínmi. Priepustnosť bunkových membrán sa môže znižovať, vápnik môže pretrvávať, môže sa vytvoriť kameň.

Dodržiavanie správnej rovnováhy medzi terapeutickým účinkom masti z neurodermatitídy a jej vedľajších účinkov je kľúčom k úspešnej a bezpečnej liečbe.

Masť Ecolum a Advantan sú moderné hormonálne výrobky. Ich použitie je povolené aj pre deti (od 2 rokov - Ecol, zo 4 mesiacov - Advantan). Odporúča sa používať dospelú osobu na denné použitie najviac 12 týždňov a pre deti - najviac 28 dní.

Sily expozície hormonálne masti možno rozdeliť do kategórií:

 1. Prednizolón a hydrokortizón - obsahujú chemické zlúčeniny s nízkou aktivitou.
 2. Fluorocort a Afloderm - so strednou aktivitou.
 3. Apulein - obsahuje látky s priemernou aktivitou.
 4. Dermoveit je kortikosteroid s látkami s vysokou aktivitou.

Ak sa neurodermatitída kombinuje s infekciou kože, potom sa na liečbu predpísajú kombinované masti. Vo svojom zložení sú okrem hormónov obsiahnuté aj fungicídne a antibakteriálne látky. K takýmto masám patria Triderm, Clotrimazol atď.

Počas tehotenstva a laktemie je potrebné odhadnúť prínos a riziká vyplývajúce z aplikácie hormonálnej masti z neurodermie. Koniec koncov, účinné látky môžu prechádzať placentou alebo vstúpiť do materského mlieka.

Pozor prosím! Nepoužívajte samoliečbu. Informácie tohto článku sú určené na informačné účely a nenahradia poradenstvo lekára.

Účinná masť z neurodermatitídy: ako si vybrať

Na liečbu neurodermatitídy sa najčastejšie používajú lokálne lieky - masti, krémy, pleťové vody s protizápalovým, zmäkčujúcim a antipruritickým účinkom. Dôležitým prvkom účinnosti lieku - možnosť jeho prenikania do hlbokých vrstiev kože. Z tohto hľadiska sú masti efektívnejšie ako krémy, pretože okluzívny účinok vedie k lepšej absorpcii. Masti tiež obsahujú menej konzervačných látok - potenciálne dráždivé látky a alergény.

Príznaky neurodermatitídy

Termín "atopickej" sa používa od roku 1891, bol uvedený ako symbol neurotických porúch charakterizovaných svrbením, nasleduje zápal a zhrubnutie pokožky. toto ochorenie je často spájaný s atopickou dermatitídou, ale v skutočnosti je celá skupina epidermálne ochorení, ktoré tiež patrí svrbenie kože, svrbenie, chronické jednoduché lišajník (Vidal choroby).

Charakteristické príznaky neurodermatitídy sú:

 • patologické svrbenie, pokusy o uľahčenie (česanie) vedú k poškodeniu kože - bodové alebo lineárne excoriácie;
 • lichenizácia, zmena vzhľadu kože;
 • zmena pigmentácie;
 • suchosť a lúpanie v léziách.

Často je neurodermit charakterizovaný ako nervovo-alergické ochorenie. Patogenéza je komplexný zápalový lokálny proces zahŕňajúci bunkové a imunologické reakcie. Tento stav sa predpokladá, že mnoho výskumných pracovníkov, je multifaktoriálne, vrátane príčin porúch zvaných fungovanie nervového systému, genetická predispozícia, individuálnej citlivosti na určité látky (alergia), chronické autoimunitné ochorenie.

Priamy vzťah medzi frekvenciou výskytu neurodermitis a stresu, neurologické a hormonálne poruchy, fyzické a emocionálne napätie, zlá výživa, chronických aj akútnych infekčných a zápalových ochorení, imunitnom stave a kožu. Až 40% prípadov sa vyskytuje u detí vo veku od 12 do 14 rokov, čo je spôsobené nezrelosťou imunitného systému.

Neurodermatitída môžu byť sprevádzané bakteriálne a vírusové infekcie kože, ktorá je spojená so stratou ochrannej funkcie v dôsledku sucha a zranenia od poškriabaniu. Najčastejším pyoderma spôsobené stafylokoky a streptokoky a herpetickým ekzémom vzhľadom k kožné infekcie vírusom Herpes simplex.

Typy neurodermatitídy

 1. Limited, alebo, ako sa tiež nazýva, jednoduché chronické lišajníky. Na tele sa objavujú jednoznačne výrazné zapálené ohniská zaoblenej formy - papulové prvky, v ktorých sú rozlíšené tri zóny:
  • centrálne lichenizované;
  • Médium, pokryté červenými papuliami s lesklým povrchom;
  • periférne, koža, na ktorej je hyperpigmentovaná.

V priebehu času sa môžu vytvoriť väčšie pláty s odlupujúcim sa povrchom. Typickými miestami lokalizácie sú nohy a holenie, zadná časť krku, koža na kĺboch, perineum, pohlavné orgány.

 • Difúzia, lepšie známa ako lichenoidná forma atopickej dermatitídy. Medzi zdravou a postihnutou kožou nie sú žiadne ostré hranice, svrbenie a zápaly pokrývajú veľké plochy kože. Najčastejšie sú extenzory povrchov končatín, členkov, krku, inguinálnej oblasti, vnútorných stehien. Koža je červená, edematózna, pokrytá odreninami a prasklinami spôsobenými poškriabaním.

  Niektorí autori obmedzujú tieto dva druhy, iné identifikujú množstvo iných foriem neurodermatitídy:

 • Hypertrofické. Nachádza sa v oblasti svalov a genitálií.
 • Psoriaziformny. Vzniká na hlave a krku, postihnutá koža sa vyznačuje silným lúpaním.
 • Lineárne. Na záhyboch končatín sa mení vzor kože - je hrubý, objavujú sa bradavky.
 • Dekalviruyuschy. Ovplyvňuje pokožku hlavy a môže sa vyskytnúť aj na iných miestach tela, kde vlasy rastie. Ďalšie spôsobuje vypadávanie vlasov.
 • Folikulárnej. Ovplyvňuje vlasové folikuly, ktoré sa vyznačujú vzhľadom na špicaté papuly.
 • Hydratačné a dermatoprotektívne masti

  Suchá koža s neurodermatitídou zhoršuje priebeh choroby, pretože zabraňuje jej zotaveniu a normálnemu metabolizmu v tkanivách.

  Masť udržať hydratáciu pokožky - najdôležitejšie položkou liečbu a starostlivosť o pleť s neurodermitis alebo závislosť na akúkoľvek dermatitídu, dokonca alergickú povahu.

  Tieto prostriedky by sa mali využívať čo najčastejšie. Počas periódy remisie je krém na pokožku dostatočný na zvlhčenie pokožky, ale s exacerbáciou neurodermatitídy môžu byť potrebné závažnejšie masti - zmäkčovadlá.

  Emolienty vytvárajú film na pokožke, ktorý zabraňuje strate vody. Takéto prostriedky zahŕňajú:

  • séria Mustela Stelatopia;
  • Laboratórium Aven Trixera;
  • line "Exomega" od firmy A-Derma;
  • Topicrem;
  • Lipicar;
  • "Aflokrem".

  Protizápalové nehormonálne masti

  Medzi najobľúbenejšie nehormonálne masti z neurodermatitídy možno hovoriť:

  1. "Gistan". To obsahuje silikónový dimethikon kvapalina, biologicky aktívne zlúčenina je betulín z brezovej kôry a rad rastlinných extraktov (konvalinky, vlčieho bôbu, púčikov brezy, milkweed postupnosti, nechtíka, fialová). Je deklarovaný ako liek na zmiernenie svrbenia a prevenciu poškodenia zdravého pokožky.
  2. "Naftaderm". Výrobok je založený na purifikovanom naftalánovom oleji, ktorý je zmesou uhľovodíkov, dusíkatých zásad, kyselín nafténových, anorganických látok. Masť znižuje svrbenie, aktivuje hojenie kože, zmierňuje zápal.
  3. "Desitin". Obsahuje antiseptické a protizápalové zložka - oxid zinočnatý zmäkčovadlá látku - vazelínou a lanolín, a treščej pečene olej - zdroj polynenasýtených mastných kyselín potrebných pre metabolizmus a hydratáciu pokožky.
  4. "Skin-Cap '. Hlavnou aktívnou zložkou je pyritión zinku, líši sa od oxidu zinočnatého s výraznejšími antimikrobiálnymi a antifungálnymi vlastnosťami, má protizápalový účinok.
  5. "Bepanten". Obsahuje dexpanthenol, z ktorého sa syntetizuje kyselina pantoténová - účastník vo väčšine bunkových procesov potrebných na tvorbu a opravu tkanív.
  6. "Radevit". Vitamínová masť, pozostávajúca z vitamínov A, E, D. Stimuluje regeneráciu tkanív, normalizuje proces keratinizácie.
  7. "Pozrime sa na to." Účinná látka palmitát retinolu (vitamín A) sa týka dermatoprotektívnych liečiv, stimuluje regeneráciu kože a zabraňuje jej zvýšenému keratinizácii.
  8. "Eplan". Všeobecne sa ukázalo, že je účinným antiseptikom, ale má tiež protizápalové a zmäkčovacie vlastnosti v dôsledku prítomnosti glykolanu, polyetylénglykolu a glycerínu.

  Hormonálne masti

  Napriek vedľajším účinkom sú lokálne kortikosteroidy aj naďalej základom liečby zápalových ochorení kože, vrátane neurodermatitídy. Mnohí, ktorí sa obávajú používania hormonálnych liekov, nemôžu byť vyliečení, čo vedie k zložitému priebehu choroby. Najčastejšie vedľajšie účinky sú:

  • hyperpigmentácia;
  • akné;
  • strie;
  • zriedenie a atrofiu kože.

  Častejšie tieto javy možno pozorovať na tvári, krku a kožných záhyboch, v súvislosti s tým pri liečbe neurodermatitídy na rukách, nohách, tele, môžu byť použité silnejšie masti.

  Glukokortikosteroidy, v závislosti od úrovne aktivity, sú rozdelené do siedmich tried (podľa odporúčania WHO).

  Prvá trieda, nadmerná aktivita:

  • clobetasol propionát 0,05% krém ("Dermovate");
  • Diflorazón diacetát 0,05% masť (Psorcon);

  Druhá trieda, vysoko aktívna:

  • amcinonidová masť 0,1% ("Cyclocort");
  • betamethason dipropionátová masť 0,05% ("Diprolen", "Acriderm GK");
  • deoxymethazónová masť 0, 025%;
  • Fluokinonidový krém, 0,05% masť (Fluocinonidová masť);
  • chalcinonidový krém 0,1% ("Halciderm").

  Tretia trieda, vysoko aktívna:

  • betametazóndipropionátový krém 0,05% (Akriderm, Beloderm);
  • Betametazón valerátová masť 0,1% ("Celestoderm-B");
  • triamcinolón acetonidová masť 0,1% ("Aristocort");

  Štvrtá trieda, aktuálne komodity so strednou aktivitou:

  • deoxymethazónový krém 0,05% ("Topicort");
  • Fluid acetonidová masť 0,025% (Cremegen);
  • triamcinolón acetonidový krém 0,1% ("Kenalog").

  Piata trieda, mierne aktívna:

  • betametazóndipropionátový sprej 0,02% ("Beloderm");
  • betametazón valerátový krém 0,1% (Betnoveit);
  • Fluocinonid acetonidový krém 0,025% ("Sinalar");
  • hydrokortizón butyrátový krém 0,1% ("Lokoid");
  • hydrokortizónový valerátový krém 0,2% (Westcourt).

  Šiesta trieda s nízkou aktivitou:

  • betametazónový valerátový krém 0,05%;
  • Desonidový krém 0,05% (Tridesilon, DesOven);

  Siedmy stupeň, nízko aktívny:

  • dexametazón-fosfátový krém 0,1%;
  • metylprednizolón acetátový krém 0,25%.
  • hydrokortizón 1%, 2,5%.

  Existuje aj klasifikácia, ktorá sa uplatňuje v mnohých európskych krajinách. To zahŕňa štyri triedy topické hormónu - od prvého, najslabšie (hydrokortizón), štvrté, je 600 krát silnejší ako (klobetazolpropionát, betametazón dipropionát), ale neberie do úvahy, že, napríklad, masť na rovná sa koncentrácia účinnej látky bude silnejší krém alebo sprej.

  Pri vymenúvaní kortikosteroidov je potrebné brať do úvahy vek pacienta, polohu neurodermatitídy, závažnosť ochorenia a aktivitu lieku.

  Takže v detstve a so zápalom na tvári používajú menej aktívne glukokortikoidy, s neurodermatitídou u dospelých, používajú sa masti ako Acriderm a Beloderm.

  Typicky sú topické steroidy predpísané "postupne" - najslabšie v prvom rade, silnejšie sú používané pri absencii účinku liečby. Odporúča sa ich kombinovať s hydratačným krémom a aplikovať ich 15-20 minút pred kortikosteroidom.

  Inhibítory kalcineurínu

  Masť založená na inhibítoroch kalcineurínu potláča zápalové procesy potlačením aktivity kalcineurínu, ktorá zabraňuje proliferácii T lymfocytov. Štúdie dokazujú účinnosť liekov aj pri ťažkých formách neurodermatitídy. Odporúča sa ich použiť ako druhú líniu liečby ochorení kože. Hlavnými výhodami inhibítorov kalcineurínu sú neprítomnosť vedľajších účinkov obmedzujúcich použitie kortikosteroidov a možnosť aplikácie na oblasti s tenkou, citlivou pokožkou (tvár, pohlavné orgány). Medzi nedostatky patrí nedostatočné poznanie prostriedkov. Existuje názor, že následky dlhodobého (viac ako ročného) užívania môžu byť onkologické ochorenia a rozvoj imunosupresie.

  Krémy z neurodermatitídy na báze inhibítorov kalcineurínu zahŕňajú:

  Pri výbere masti na liečbu neurodermatitídy zohráva správnu úlohu správne posúdenie pomeru rizika a prínosu. Takže pri kožných léziách mierneho stupňa majú nehormonálne protizápalové a regeneračné masti dostatočnú účinnosť, používajú sa hormonálne lokálne prípravky, keď na takúto liečbu nie je odpoveď. V každom prípade, akékoľvek samošetrenie bez lekárskej konzultácie môže byť nebezpečné a plné komplikácií.