Hlavná

Opar

Melanocytické névy epidermálneho pôvodu

- benígne kožné lézie, malformácie týkajúce melaninobrazuyuschih prvky (epidermálne melanocyty), ktoré syntetizujú pigment melanín, ktorý chráni telo proti nadmernému UV žiareniu.

Melanocytické nevi sa nachádzajú v ¾ populácie s farbou kože, na všetkých miestach. Môžu byť vrodené, ale často sa vyskytujú po narodení. Ich počet a veľkosť sa zvyšuje pred nástupom 16-18 rokov a potom klesá. Niektoré z nich majú malígny potenciál, najmä pigmentované formácie, ktoré naďalej rástli po dosiahnutí veku 18 rokov, ako aj rýchlo rastúce nevoby u detí, by mali byť znepokojené.

V súlade s klasifikáciou J.Bhawan (1979) o stupni vývoja melanocytárních névov epidermálneho pôvodu deliteľný tri základné typy:

 1. Intraepidermálny (hraničný) nevus
 2. Komplexný nevus
 3. Intradermálny nevus

Etapy vývoja

Melanocytické nevety epidermálneho pôvodu sa objavujú v detstve a dosahujú maximálny počet dospievajúcich. Vznik nových nevúdivov u dospelých je možný, ale nie tak často. Vo svojom vývoji vždy prejdú niekoľkými fázami, ktoré vedú k invázii a fibróze.

Deti často pozorované hranice névy, v ktorom hniezda névus bunky sú umiestnené na bazálnej membráne, na hranici medzi epidermis a dermis.

S vekom, bunky nevusu zvyčajne postupne prenikajú do papilárnej vrstvy dermis a nevus sa stáva komplikovaným alebo intradermálnym.

Intradermálny nevus je poslednou etapou vývoja melanocytárneho nevusu. Ponorenie do dermis sa skončilo. Tu nevus naďalej rastie, alebo ide do pokojnej fázy. V priebehu času prechádza fibrózou. Ako sa ponoríte do dermis névus bunky strácajú schopnosť syntetizovať melanín, a nevokletochny nevi stráca pigmentácie. Čím menej vtákov zostáva v epidermis, tým ľahšia je farba nóvy.

Hraničný nevus

Melanocytické nevety epidermálneho pôvodu sa objavujú v detstve a dosahujú maximálne množstvo pre dospievanie. Vznik nových nevúdivov u dospelých je možný, ale nie tak často. Vo svojom vývoji vždy prejdú niekoľkými fázami, ktoré vedú k invázii a fibróze.

Deti často pozorované hranice névy, v ktorom hniezda névus bunky sú umiestnené na bazálnej membráne, na hranici medzi epidermis a dermis.

Klinický obraz prejavuje miesto, menej často papule, okrúhle alebo oválne, hladké; povrch, rovnomernú pigmentáciu od žltej až hnedej farby. Priemer formácie - od 1-2 mm v priemere - do 1 cm, ale môže dosiahnuť 4-5 cm névus okrajové prvky náhodne rozptýlené v kufri, horné končatiny, tvár, dolných končatín, niekedy lokalizované na dlaniach a chodidlách..

dermatoscopic hraničný nevus predstavuje typickú sieť hnedého pigmentu. Pásy mriežky sú rovnomerné, bunky vo vnútri mriežky sa zanedbateľne líšia. Mriežka je menej výrazná pozdĺž obvodu formácie. Môžu byť čierne škvrny alebo hnedé granuly, ktoré sú zvyčajne koncentrované v strede. Sú tiež oblasti homogénnej pigmentácie. Vo všeobecnosti, pri dermatoskopii, hraničný nevus sa vyznačuje jednotnosťou sfarbenia a usporiadaním prvkov dermatoskopického obrazu.

histologicky hraničný nevus charakterizuje jasne vymedzené hniezda melanocytov v dolných vrstvách epidermis. V horných vrstvách dermis sa stanoví zvýšený počet melanofágov, čo je minimálny subepidermálny infiltrát.

Hraničný nevus sa môže stať komplikovaným, čo sa často vyskytuje v pubertálnom období.

Všetko o intradermálnom nevuse

Moles prítomné na koži človeka sú nebezpečné (môžu sa stať malígne v priebehu času) a bezpečné. Intradermálny nevus je benígna forma, ktorá neohrozuje ľudské zdravie. Ale v niektorých prípadoch sa môže zrodiť do nebezpečného nového rastu, takže je potrebné sledovať vonkajšie zmeny znakov.

Tento pohľad líši tmavší odtieň (hnedej alebo tmavo hnedý), definované hranice a mäkkosť. Zároveň chýba zápalové procesy, a vzhľad je podobný bradavice a členitom teréne. Intradermálne névy sú jednotlivé alebo viacnásobné malá veľkosť nádorov asi 3-5 mm dlhý dosah 5 cm. Zriedka nachádza materské znamienka nie sú pigmentované forme.

Odrody novotvarov

Intradermálny melanocytárny nevus je najbežnejší. Tento druh sa získava v priebehu času a nachádza sa v celej populácii s až 15 mólmi na ľudskom tele. Mimo to má okrúhly tvar s jasne definovanými okrajmi, od červenej až po tmavo hnedú. V medicíne existujú rôzne formy tvorby melanocytov:

 1. Nevokletochnye. Formované na tvári a krku, nevyvolávajú nepríjemné pocity, preto sa liečba uskutočňuje na základe osobnej túžby pacienta. Zriedkavo sa vyskytujú počas dospievania a sú transformované do nebezpečných novotvarov. Odstránenie sa zobrazuje iba v prípade vážnej chyby. Vzhľadom na vek stráca odtieň novotvaru pôvodnú sýtosť farieb.
 2. Intradermálny pigmentárny nevus. To sa líši v tom, že krtci majú intradermálnu metódu lokalizácie, to znamená v samotnej dermis. Tieto formácie sú bezpečné, ale v prípade ich zmien (veľkosť, štruktúra) je potrebné podstúpiť prieskum.
 3. Papilomatózny intradermálny nevus. Vzhľad je podobný papilómu s nohou. Často sa tvoria na chlpatých častiach tela, hlavy. Jeho charakteristickým znakom je, že má heterogénnu štruktúru, veľké rozmery. Stáva sa, že papilomatózny nevus má chlpatý povrch. Ak novotvorba zasahuje do hygienických postupov, je často poškodená, musí sa urýchlene odstrániť.
 4. Intradermálny pigmentárny nevus (hraničná). Má čiernu farbu kvôli vysokému obsahu melanínu. V počiatočnom štádiu vývoja je krtk podobný uzlu bez nohy, v priebehu času sa povrch stáva nerovný, nerovný. Farba tvarov sa nezmení a zostáva vždy čierna. Pigmentované formácie sa objavujú na krku, v podpazuší, genitálnej oblasti. Existujú jedny aj viacero krtkov.

Po mnoho rokov sa vedci pokúšali objasniť význam výskytu krtkov, vrodených materských znamienok. Konkrétne študovali časti kože, na ktorých sú umiestnené.

Prečo sú lekári nastavené? Pretože obyčajný atypický krtek sa môže vyvinúť do melanómu. Intradermálny nevus je bezpečný, ale podľa histológie je to zázemie pre vývoj melanómu, ktorý sa pozoruje v 16 zo 100 prípadov.

Diagnóza a liečba

Aké úlohy súvisia s diagnostikovaním? Spočiatku sa určuje rozmanitosť vzdelania, potom sa určujú taktiky terapie. Počas vyšetrenia zistite, kedy sa objavil nádor, jeho poloha, typ tvaru, veľkosť a prípadné zmeny, ktoré sa objavili až nedávno, či už bola liečba pred a na čo sa výsledky.

Ak nie je typ vzdelania rozpoznaný, použije sa ďalšia diagnostika. Môžu mať škvrny priamo z lézie, alebo skôr z krvácajúcich trhlín, ktoré sa často nachádzajú na povrchu močálu.

Smearová analýza pomáha určiť, aké sú riziká degenerácie intradermálneho papilomatózneho (bezpečného) nevusu do malígnej formy. Proces odfarbenia má nepríjemnú stranu, poškodenie lézie, ktoré prispieva k rozvoju melanómu.

Existuje aj metóda luminiscenčnej mikroskopie, keď je vyšetrenie vykonávané pomocou mikroskopu. Najdrahšou cestou je diagnostika s počítačom.

Všeobecne platí, že vzdelávanie nie je potrebné liečiť, ak sa jedná o bezpečnej typ materské znamienko, ale ich rast sa nedá zabrániť, a preto sa uchýliť k chirurgickému zákroku, a v prítomnosti plytkej rozsype útvary je použitý laser.

Indikácie pre chirurgické odstránenie

Častou indikáciou je znetvorenie ľudského vzhľadu alebo umiestnenie v odľahlej časti tela (hlava, chrbát, rozkrok), ktorý zabraňuje ovládať svoje zranenia, prítomnosť veľkého počtu nádorov po celom tele, umiestnenie névus pod nechtovú platničku, končatín, alebo na sliznicu, ktorá je neustále utierať, čo spôsobuje nepohodlie zakopnutia na ich oblečenie.

Okrem toho existujú dôležitejšie dôvody:

 • náhly nárast intradermálneho vzdelania;
 • zápal okolo materského znamienka;
 • svrbenie, trhliny a krvácanie;
 • nerovnomerne pigmentované časti molu;
 • výskyt pigmentovaného nevusu, malých nádorov.

Dôležité! V prítomnosti malých neoplaziem nezvyčajnej formy, farby a tvaru - sú odstránené pred začiatkom prechodného veku, to znamená do 12 rokov. Ak sú veľké krtky alebo s rizikom transformácie, zbavia sa aj bez čakania na zmeny. Nie je potrebné odložiť procedúru, aby sa zabránilo degenerácii do zhubných nádorov.

Existuje niekoľko spôsobov liečby nádoru. Aké liečenie závisí od veľkosti, typu a stupňa rizika transformácie.

Možné metódy odstránenia:

 1. Chirurgický zákrok (odstránenie skalpelu).
 2. Kryodestrukcia (zmrazenie kvapalným dusíkom).
 3. Laserová terapia (laserová liečba).
 4. Elektrokoagulácia (spaľovanie elektrickým nožom).
 5. Radiosurgery (odstránenie vzdelania pomocou rádiového nôžka).

Naše storočie je špičkové zdravotnícke zariadenie, ktoré pomáha riešiť problémy súvisiace so zdravím a estetickou krásou. Neexistujú žiadne nevyriešiteľné situácie, pretože každý deň existujú nové alternatívy liečby.

Odporúčania po odstránení intradermálneho nevusu

Intradermálny nevus je jedným z najbežnejších odrôd krtkov. Zbavenie sa novotvaru je vážny krok, ktorý musíte premýšľať, pretože aj napriek modernej technológii môžu byť komplikácie.

Nedávno som čítal článok, ktorý popisuje liek Inbalanc Whitening Milk remediu na liečbu a prevenciu herpesu. Pomocou tejto drogy sa môžete FOREVER zbaviť PIGMENT STAINS, vyhladiť farbu pokožky a spomaliť jej starnutie.

Nebola som zvyknutá na dôveru k žiadnym informáciám, ale rozhodla som sa skontrolovať a objednať obal. Zmeny som si všimol o týždeň neskôr: škvrny sa zmenšili a menšie. Po mesiaci aplikácie nebola stopa po škvrnách, koža sa stala pevnejšou a čerstvou. Skúste a vy, a ak máte záujem, potom nasledujúci odkaz je článok.

Ak ide o metódu excízie - vznikne sa rana, pre ktorú je potrebné venovať pozornosť, ako možné exacerbácie:

 • preniknutie infekcie;
 • krvácanie v podkožnej vrstve vo forme krvnej škvrny blízko rany;
 • jazva, ktorej hodnota závisí od parametrov materského znamienka a skúseností z práce chirurga;
 • jazvu, ktorá môže zostať na mieste švov.

Pri spôsobe odstraňovania kryokonštrukcie sú ovplyvnené tkanivá okolo ohniska a v dôsledku toho môže dôjsť k popáleniu a na mieste vzdialenej formácie dochádza ku kondenzácii. Dôležitým rizikom je relaps - opätovný výskyt intradermálneho melanocytárneho nevusu a existuje riziko degenerácie do malígneho nádoru. A pri spôsobe odstraňovania rádiového nôžka je nízke percento rizika, že zostane červená jazva.

Podmienky, ktoré sú dôležité sledovať pacienta po odstránení krtka: za pár týždňov po operácii (kým neprestane byť dlhšia kôry) by mali byť obmedzené na návštevu kúpeľa, bazény, sauny, nezraniť koži, ktorá bola predtým móle huba, platí kozmetiku, parfumy.

Po zmiznutí kôry by mala táto oblasť chrániť pred vystavením slnečnému žiareniu asi 2 mesiace a krém sa aplikuje proti pigmentácii. Je tiež možné použiť náplasť, ktorá neprejde slnečným lúčom. Dodržiavanie týchto tipov pomôže zabrániť vzniku rekurencie alebo tvorby jaziev na mieste odstránenia novotvarov.

Intradermálne névy nie sú nebezpečné pre ľudské zdravie, ale rovnako ako v prípade s inými druhmi molí, vyžaduje starostlivú pozornosť na včasnej diagnostike a liečbe abnormalít.

Melanocytic nevus: príznaky a liečba

Melanocytic nevus - hlavné príznaky:

 • Kožné škvrny
 • Opuch kože okolo novotvaru
 • Brnenie v oblasti krtka
 • Bolestivosť materského znamienka
 • Svrbenie novotvaru
 • Sčervenanie pokožky v blízkosti formácie
 • Horieť kožu okolo novotvarov
 • Chĺpky na novotvar
 • Rast novotvaru
 • Tmavý okraj okolo materského znamienka
 • Pleťový peeling okolo novotvaru

Melanocytic nevus - je novotvar na koži, ktorý často má benígny priebeh a vyvíja sa na pozadí vývojových porúch melanín-tvoriacich prvkov. Takéto množstvo pigmentovaných škvŕn môže byť primárne a sekundárne, prečo predisponujúce faktory, ktoré ich spôsobia, sa budú líšiť. Najbežnejšou príčinou je hormonálna porucha.

Symptomatológia sa mierne líši v závislosti od rozmanitosti nádoru. Charakteristickým znakom je tiež to, že charakteristiky nevi sa budú líšiť v závislosti od vekovej kategórie osoby.

Diagnóza je založená na inštrumentálnych postupoch zameraných na identifikáciu rôznych kožných novotvarov. Taktika terapie sa vyberá individuálne pre každého pacienta, ale často sa vykonáva s pomocou minimálne invazívnej lekárskej intervencie.

V medzinárodnej klasifikácii chorôb má takáto choroba niekoľko významov, ktoré sú charakteristické pre každú formu ochorenia. Kód ICD-10 teda bude D 22,0 - D 22,9.

etiológie

Vzhľadom k vedeckému výskumu v oblasti dermatológie klinických pracovníkov sa dozvedel, že takmer všetky druhy proti pigmentovým škvrnám, ktoré patria do melanocytárním névus, vrátane tých, ktoré boli získané v priebehu života, sú spôsobené vrodenými poruchami spojenými s vývojom na koži. Tieto odchýlky spôsobujú výskyt benígnych novotvarov.

Vrodený melanocytárny nevus ako hlavné predisponujúce faktory majú takéto zdroje:

 • nadmerné zmeny obsahu hormónov, menovite progesterónu a estrogénu, počas obdobia tehotenstva;
 • prenesená budúcou matkou počas tehotenských ochorení z orgánov močového systému;
 • dlhodobé účinky na telo tehotných nepriaznivých faktorov, medzi ktoré patria toxické látky, všetky druhy žiarenia a závislosť od zlých návykov;
 • porušovanie genetického charakteru.

Vzhľadom na vplyv vyššie uvedených dôvodov sú melanoblasty nepravidelne tvorené, čo sú špeciálne bunky, ktoré sú zdrojom vývoja melanocytov. Na tomto pozadí dochádza k stagnácii melanoblastov v niektorých častiach kože, čo spôsobuje, že sú transformované na pigmentované škvrny.

Sekundárny nevus kože je spôsobený nasledujúcimi etiologickými faktormi:

 • hormonálna nerovnováha - najčastejšie sa tieto formácie rozvíjajú v dospievaní počas puberty, pričom veľké množstvo nevi sa objavuje v rôznych častiach tela;
 • dlhodobé účinky ultrafialového žiarenia na pokožku;
 • zneužívanie solária alebo dlhodobé vystavenie priamemu slnečnému žiareniu;
 • obdobie plodu a nástup menopauzy;
 • nekontrolovaný príjem antikoncepcie;
 • priebeh zápalových procesov na koži, najmä dermatitída, akné a akné;
 • alergické poškodenie kože;
 • diagnóza blízkych príbuzných choroby, ako je melanóm.

klasifikácia

Hlavné oddelenie rozdeľuje chorobu na získaný a vrodený melanocytárny nevus. Napriek tomu môžu primárne a sekundárne nádory mať iný vzhľad.

Pigmentačné škvrny sú teda rozdelené na:

 • hraničný nevus - charakterizovaná skutočnosťou, že nezvyšuje povrch kože a má jasné hranice a často má hnedú alebo čiernu farbu. Vo väčšine prípadov je to primárne, ale môže sa tiež získať. V detstve nepredstavuje hrozbu, ale ako človek vyrastie, človek sa môže zmeniť na komplexný nevus;
 • intradermálny melanocytárny nevus - predstavuje novotvar vo forme kopuly pokrývajúcej veľkú oblasť kože. Jeho povrch je pokrytý vlasmi a priemer je jeden centimeter. Často diagnostikované u adolescentov a dospelých;
 • komplexný alebo epidermo-kožný nevus - sa líši od hranice v tom, že sa zdvíha nad pokožkou a je často lokalizovaná v hlave. Má jednotnú farbu, ale vyzerá to ako papule, ktorá je tiež známa ako papilomatózny nevus. S vekom sa takmer nikdy nezmení jeho vzhľad, ale v niektorých prípadoch sa premenil na intradermálny nevus;
 • galonevus - vlastnosti takejto pigmentovanej škvrny sú podobné predchádzajúcej forme vzdelávania, ale líšia sa tým, že sú doplnené pigmentovaným okrajom, ktorý sa objavuje na pozadí priebehu autoimunitných procesov. Veľmi často sú takéto ženy vystavené takýmto typom a osobám v dospievajúcom veku. Zriedkavo pôsobí ako vrodená patológia;
 • bodkovaný nevus - má nerovnomerné kontúry s hnedým odtieňom vystupujúcim nad kožou. Môže byť vrodená aj získaná;
 • dysplastický melanocytárny nevus - je nezávislý alebo je transformáciou iných odrôd novotvarov. Má fuzzy hranice, nerovnomernú farbu a nepravidelný tvar. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že ide o prekancerózny stav, to znamená, že môže viesť k melanómu, ktorý si vyžaduje jeho okamžité odstránenie;
 • bradavický nevus - jeho zvláštnosťou je to, že nemá bunky nevusu, ktoré sa nemôžu stať malígnymi. Najčastejšie postihuje pokožku hlavy;
 • modrý nevus - má niekoľko odrôd a je rozdelený na bežné a bunkové. Hlavný rozdiel je v počte a veľkosti formácií, ktoré sa môžu pohybovať od jedného do troch centimetrov. Často lokalizované na tvári a krku, hornej časti tela a prstov, zadku a spodnej časti chrbta;

Klasifikácia nevi podľa vekovej kategórie osoby a počtu pigmentových škvŕn:

 • u novorodencov - len 5% môžete vidieť vzhľad nevi vo forme krtkov. Ak pokrývajú veľkú oblasť, sú veľmi nebezpečné, pretože môžu viesť k rozvoju melanómu;
 • v dospievaní sa v 90% prípadov vyskytujú melanocytické nevity;
 • u osôb od veku 25 rokov môže byť okolo štyridsiatich pigmentových škvŕn;
 • pre ľudí starších ako tridsať rokov je charakteristická prítomnosť najviac dvadsať mólov;
 • u starších pacientov sú nevety takmer úplne chýbajúce, pretože to je spôsobené zmenami obsahu hormónov v krvi.

symptomatológie

Okrem vonkajších prejavov vo forme škvŕn už ani získaný ani vrodený melanocytárny nevus už nemá žiadne klinické príznaky. Neoplazmy nie sú sprevádzané bolesťou a horíkom, rovnako ako iné nepríjemné pocity. Avšak pomerne často sa dajú vidieť jednotlivé vlasy alebo viac vlasov, ktoré sú hustejšie a tmavšie ako ostatné vlasy.

Samostatne stojí za zmienku tie odrody nevusov, ktoré sú náchylné na malignitu. Keď nastane proces malignity, často pod vplyvom ultrafialového žiarenia, môžu byť príznaky, ktoré by mali byť spúšťačom pri hľadaní kvalifikovanej pomoci.

Transformácia melanómu môže sprevádzať:

 • rýchly rast pigmentovanej škvrny;
 • zmena tvaru nádoru;
 • vytvorenie temného okraja okolo krtka;
 • zvýšená farba;
 • zápal, sčervenanie alebo opuch kože obklopujúcej nevus;
 • izolácia syfilisu alebo iných patologických tekutín;
 • prudké zvýšenie počtu melanocytárnych nevusov;
 • pocit pálenia, svrbenie a brnenie;
 • odlupovanie pokožky v problémovej oblasti;
 • syndróm strednej bolesti.

Ak chcete viesť k malignancii, môže to byť trauma, chemické alebo tepelné poškodenie materského znamienka.

diagnostika

Iba odborník v oblasti dermatológie môže zistiť typ patológie založený na údajoch z inštrumentálnych vyšetrení. Avšak pred začiatkom takejto diagnózy musí lekár samostatne vykonávať niekoľko manipulácií, z ktorých:

 • študovať anamnézu pacienta a jeho blízkych príbuzných;
 • analyzovať históriu pacienta;
 • vykonať dôkladné fyzické vyšetrenie nevusu, v priebehu ktorého sa vyhodnotí stav kože;
 • podrobný rozhovor s pacientom - potvrdenie prítomnosti a závažnosti ďalších príznakov, čo naznačuje transformáciu na rakovinu.

Analytické laboratórne-diagnostické opatrenia sú prezentované:

 • luminiscenčná mikroskopia;
 • CT a MRI;
 • škrabanie z povrchu nóvy krvácaním - pre ďalšie laboratórne štúdie;
 • analýza krvi na prítomnosť príbuzných.

liečba

V tých situáciách, kedy melanocytární névus nevykazuje známky zhubného bujnenia, a nedáva človeku psychologickú a emocionálne nepohodlie, špecifická liečba tohto ochorenia nie je vykonávaná.

V opačnom prípade, ako aj vo výraze symptómov malignity, je indikované chirurgické odstránenie krtkov. Hlavnými minimálne invazívnymi metódami terapie sú:

 • kryogestrukcia zameraná na zmrazenie nóvy kvapalným dusíkom;
 • elektrokoagulácia - zatiaľ čo novotvar je ovplyvnený vysokou teplotou. Proces tvorby kauterizácie môže byť sprevádzaný bolestivými pocitmi;
 • laserová liečba;
 • Radiurgia je najnovšou metódou liečby, pri ktorej je vzdelávanie odrezané rádiovým nôžkom. Táto technika je neúčinná v prítomnosti obrovských nevi;
 • chirurgické odstránenie skalpelom - okrem nóvy sa časť vonkajších tkanív vyrezáva.

Po vyrezaní je potrebné pravidelne umývať pracovnú plochu s antiseptickými látkami. Treba poznamenať, že až do okamihu spontánneho vyzrážania kôry nie je potrebné umožniť kontakt rany s vodou.

prevencia

Osobitné preventívne opatrenia, ktoré pomáhajú predchádzať vzniku melanocytárneho nevusu, neexistujú. Na zníženie pravdepodobnosti vzniku ochorenia je potrebné:

 • neumožňujú dlhší kontakt s pokožkou so slnečným žiarením alebo ultrafialovým žiarením;
 • na ošetrenie pokožky špeciálnymi prostriedkami, ktoré ju chránia pri spálení;
 • Nechcem navštíviť solárium pre osoby s viacerými pigmentovými škvrnami;
 • ročné vyšetrenie s dermatológiou.

Prognóza melanocytárneho nevusu je prevažne priaznivá, a to aj po operácii na odstránenie malígneho materského znamienka.

Ak si myslíte, že máte Melanocytic nevus a symptómy charakteristické pre túto chorobu, môže vám dermatológ pomôcť.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostickú službu, ktorá na základe príznakov vyberá pravdepodobné ochorenia.

Pigmentárny nevus - je pomerne časté ochorenie kože, ktoré má často benízny priebeh. V niektorých prípadoch sa môže tvoriť na sliznici úst, očí a pohlavných orgánov. Príčiny stareckých škvŕn nie je celkom známy, ale odborníci z odboru dermatológie zistila, že vrodené a získané névy sa môžu vyvinúť v dôsledku celkom odlišných predispozíciou.

Keratóm je benígna forma na ľudskej koži, vo forme plakov, škvŕn, uzlín a podobných rastov. Novotvary sa vytvárajú vďaka zhutneniu a keratinizácii epidermálnych buniek, presnejšie jej stratum corneum. Obmedzenia týkajúce sa pohlavia, táto choroba nie je. Je potrebné poznamenať, že keratóm pokožky sa najčastejšie prejavuje u ľudí starších ako 40 rokov, najvyšší výskyt je 50-65 rokov. V niektorých prípadoch prechádza senilný keratóm sám, bez ďalšej liečby. Možno degeneráciu do zhubnej tvorby.

Karcinóm skvamóznych buniek je ochorenie charakterizované tvorbou malígneho nádoru v oblasti epitelu. Je pozoruhodné, že tento typ rakoviny môže rýchlo metastázovať do blízkych lymfatických uzlín a vnútorných orgánov, čo v konečnom dôsledku vedie k zlyhaniu viacerých orgánov a smrti.

Papilomatózny nevus je benígna forma, ktorá sa vo svojom klinickom obrázku podobá papilómu. Často lokalizované na hlave, to však nevylučuje vzhľad vzdelávania na iných miestach tela.

Stredná cysta krku je zriedka diagnostikovaná, vrodená anomália vývoja. Je charakterizovaný výskytom novotvarov s obsahom kvapaliny v oblasti krku. Existuje bočná a stredná patológia krku. Bočné formuláre sa rozpoznávajú bezprostredne po narodení dieťaťa, zatiaľ čo stredné formy sa môžu prejaviť v priebehu rastu. Najčastejšie sa vzdelávanie môže zlikvidovať operačnou cestou, ktorá sa uskutočňuje u dospelých a detí.

Pomocou fyzických cvičení a sebakontroly môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Melanocytic nevus: príčiny, príznaky, liečba

Melanocytické nevi (alebo krtky) sú zastúpené mnohými druhmi a takmer všetci ľudia - sú zistené v ¾ obyvateľov zemegule. Takéto útvary na koži sú benígne nádory, ale v posledných rokoch v dôsledku neustáleho nárastu počtu pacientov s rakovinou kože, odborníci dôrazne odporúčame, aby všetci ľudia dávať pozor, tak poznám mnoho z nás materských znamienok. Môžu byť vrodené alebo získané a zmeniť ich vzhľad v priebehu času. A pod vplyvom určitých faktorov, bunky, z ktorých sú zložené, sú schopné degenerovať do rakovinových buniek.

V tomto článku vás budeme oboznámiť s príčinami vzhľadu, odrôd, príznakov a metód liečby najbežnejších melanocytových név.

Na ľudskom tele sa objavujú melanocytárne nevity v dôsledku plnenia kožných buniek nazývaných nevocyty, prírodného pigmentu - melanínu. Takéto bunky sú patologicky deformované melanocyty a môžu nezávisle syntetizovať melanín.

dôvody

Neexistuje konsenzus o príčinách výskytu melanocytových név. Niektorí odborníci sa domnievajú, že v období embryonálneho vývoja sa vytvárajú vrodené krtky a získané - pod vplyvom niektorých vonkajších alebo vnútorných provokačných faktorov. Ostatní dermatológovia sa domnievajú, že všetky melanocytické nevity, ktoré sa dokonca objavujú počas celého života, sa objavujú v dôsledku genetických mutácií.

Všetci odborníci sa však domnievajú, že určité faktory sa môžu stať dôvodom na vznik získaných krtkov a ich degeneráciu do rakovinových nádorov. Zahŕňajú:

 • hormonálna nerovnováha v dospievaní, počas tehotenstva, užívanie antikoncepčných prostriedkov a menopauzy;
 • genetické poruchy;
 • časté vystavenie ultrafialovému žiareniu na pokožke;
 • alergické a zápalové ochorenia kože (dermatitída, akné atď.).

Všetky tieto faktory spôsobujú poruchy vo vývoji špecifických melanoblastových kožných buniek, ktoré sú zdrojom syntézy melanínu. Transformujú sa na ne-sacharidy, hromadia sa v určitých oblastiach kože a vytvárajú znamienka.

Druhy a symptómy

Melanocytické nevi môžu mať rôzne tvary, farby a veľkosti. Odborníci rozlišujú niekoľko svojich odrôd a každý z nich má rôzne príznaky.

Hraničný nevus

Môže byť rôznej veľkosti a je lokalizovaná v rôznych častiach tela. Okrajový nevus pozostáva z pigmentovaných buniek, ktoré sú umiestnené medzi epidermis a dermis (t.j. medzi hornou a strednou vrstvou kože). Výsledkom akumulácie takýchto buniek je hnedá škvrna na koži, ktorá mierne vyčnieva nad povrchom pokožky. Intenzita jeho farby môže byť odlišná.

Táto materská značka sa objavuje v detstve a roste s týmito rokmi. Niekedy sa môže hraničný nevus premeniť na iné odrody. Zvyčajne nie sú nebezpečné z hľadiska malignity.

Pigmentárny komplex

Farba takého melanocytárneho nevusu sa môže pohybovať od čiernej až po svetlohnedú. Na rozdiel od hraničnej línie sa zdvíha nad povrchom pokožky a získava vzhľad papuly a niekedy sa na ňom rastie aj vlas.

intradermálne

Tento druh melanocytárneho nevusu je najbežnejší a môže byť pozorovaný na akejkoľvek časti tela. Bunky, ktoré ju tvoria, sú v dermis a krtka nevyčnieva nad pokožku. V priebehu rokov sa nemôže meniť alebo premeniť na intradermálny nevus.

Intradermálny nevus

Tento druh melanocytárneho nevusu má tvar ostružiny alebo dómu a zaberá veľkú škvrnu kože. Na povrchu vlasov často rastie. Zvyčajne sa u dospievajúcich alebo dospelých zistil intradermálny nevus.

Vrodené nevi

Takéto množstvo melanocytárnych nevív sa vytvára počas vnútromaternicového vývoja, ale nie sú vždy viditeľné na koži novorodenca. V prvom roku života sa prejavujú vrodené vény a vo väčšine prípadov sú lokalizované v dolných častiach tela. U detí s takýmito formáciami sa odporúča, aby mali dohľad nad onkológom.

Škvrnitý nevus

Takéto množstvo melanocytárnych nevív sa môže objaviť ako v intrauterinnom období vývoja, tak v priebehu života. Obrysy takýchto móla nad povrchom móla sú nerovnomerné a majú hnedastý odtieň.

Galonevus

Tento druh melanocytárneho nevusu sa podobá jeho vzhľadu so zložitým nevusom, ale vedľa neho je pigmentovaný okraj. Také zmeny kože sú spôsobené autoimunitnými reakciami. Zvyčajne sa u žien pozorujú halónky a zriedkavo sú vrodené.

Verrux (alebo bradavicový) nevus

Tento typ melanocytárneho nevusu je bežnejší u malých detí, ale môže byť prítomný ihneď po narodení alebo u dospelých. Jeho vzhľad vyzerá ako bradavice.

S lokalizovanou formou má tvar nevusu jasne definovanú brušnú formáciu alebo vyzerá ako bradavice s rovnakou farbou. Pigmentácia sa môže pohybovať od tmy po telesné. Obrysy takýchto útvarov môžu byť odlišné.

Pri systémovom veruke nevus sa podoba kožných zmien podobá vence. Formácie môžu obsadiť veľkú plochu, sú častejšie lokalizované pozdĺž veľkých nervových kmeňov alebo ciev a ich farba je zvyčajne tmavá.

Dysplastický nevus

Tento typ melanocytárneho nevusu patrí k prekurzorom melanómu, pretože pravdepodobnosť jeho malignity dosahuje takmer 100%. Zvyčajne sa v dospievaní objavuje dysplastický nevus, ale jeho nové prejavy sa môžu pozorovať po celý život. Môže byť rodinná aj sporadická.

Dysplastický nevus má vzhľad škvrny s rozmazanými obrysmi. Jeho odtieň sa môže pohybovať od svetlohnedej až fialovo-hnedej. Stred nevusu mierne stúpa nad pokožkou a môže mať papulovitú zložku, pripomínajúcu jej vzhľad, vyprážané vajcia.

Veľkosti takýchto melanocytových nevi môžu na rozdiel od bežných materských znamienok dosiahnuť až 1,3 cm v priemere. Zvyčajne sa nachádzajú na pokožke hlavy alebo v uzavretých oblastiach tela (hrudník, zadok). A počet takýchto útvarov môže byť odlišný - od jedného po viacero (niekedy viac ako 100).

Nevus "škvrny na kávu"

Tento typ melanocytárneho nevusu je bežnejší u novorodencov alebo mladších detí a je definovaný u 10-20% populácie. Častejšie sa to vyskytuje u afrických Američanov.

Škvrny na kávu môžu byť viaceré alebo jednotlivé a ich veľkosť sa zvyšuje s rastom osoby. Nauzy sú jednoznačne obmedzené a majú jednotnú farbu, ktorá sa môže meniť od svetlých po tmavo hnedé odtiene. Vyskytujú sa len na koži a neovplyvňujú sliznice a ich veľkosť sa môže pohybovať od niekoľkých milimetrov do 20 cm.

Modrý nevus alebo modrý nevus Jadassona-Tiche

Takéto melanocytové nevity majú charakteristické sfarbenie od modrej po tmavú alebo čiernu a modrú a možno ich nájsť u ľudí všetkých vekových skupín, ale zvyčajne sa objavujú počas puberty. Častejšie sú tieto formácie pozorované u žien. Sú schopní premeniť sa na melanóm.

Modrý nevus mierne stúpa alebo nevyčnieva nad pokožku. Ide o zväzok kruhového, fusiformného alebo oválneho tvaru až do priemeru 1 cm (niekedy až do 3 cm). Keď skúma dojem prítomnosti cudzieho tela pod kožou.

Zvyčajne je modus nevus lokalizovaný na nohách, predlaktia alebo na zadnej strane rúk alebo chodidiel, menej často v ústach alebo tvári. Spravidla samo osebe nespôsobuje nepríjemné pocity alebo bolesť. Nepohodlie sa vyskytuje iba vtedy, keď sa nachádza na miestach, ktoré sú často vystavené traumatizácii.

Involučný nevus alebo fibrózna papulka nosa

Tento typ melanocytárneho nevusu je celkom zriedkavý a vystupuje ako nezávislá choroba. Vláknová papulka nosa je získaný benígny nádor, ktorý má vzhľad kopuly alebo papuly preklenutej nad kožou. Jeho farba sa môže pohybovať od telesnej až po červenkastú alebo tmavo hnedú.

Konzistencia nádoru môže byť elastická, mäkká alebo hustá. Nachádza sa v oblasti nosa, nasolabiálneho trojuholníka a niekedy aj na tvári. Veľkosti vláknitej papuly nosa môžu dosiahnuť 1 a viac centimetrov. Pri zraneniach sa taký nádor zapáli a koža okolo neho prechádza infiltráciou. S vekom sa nevus postupne rozrastá a mení farbu na ľahší. Malignita takéhoto nádoru sa vyskytuje zriedkavo.

Znepokojujúce zmeny v nevi

Postupom času, pod vplyvom rôznych faktorov - najmä špecialisti identifikovať riziko zhubného bujnenia kožných buniek pod ultrafialovým svetlom - melanocytární névy môžu zvrhnúť v rakovinové nádory.

Táto transformácia môže byť sprevádzaná takými príznakmi:

 • rýchly rast;
 • zmena obrysov;
 • vzhľad tmavého ráfika;
 • viac nasýtených alebo jasných farieb;
 • zápal kože okolo krtka;
 • výskyt krvavých a iných sekrétov.

Ak sa objavia takéto príznaky malignity, okamžite sa poraďte s dermatológiou alebo onkológom!

liečba

Taktika na liečbu melanocytárnych nevív sa určuje nasledujúcimi parametrami:

 1. Klinický obraz nevusov: veľkosť, rozmanitosť, riziko malignity.
 2. Vybavenie nemocnice potrebným vybavením.

Niektoré kliniky, kvôli nedostatku potrebného vybavenia, môžu ponúknuť svojim pacientom len klasické odstránenie nevše chirurgicky. V takýchto prípadoch je lepšie konzultovať pacientov v špecializovaných dermatologických alebo onkologických centrách.

Na odstránenie melanocytárnych nevív sa môžu použiť nasledujúce techniky:

 1. Cryodestruction. Na zmrazenie nádoru sa používa kvapalný dusík alebo kyselina uhličitá. Po spracovaní nevusu sa na ňom tvorí kôra, pod ktorou rastie vrstva zdravého kože. Takáto minimálne invazívna operácia nespôsobuje výrazné nepríjemné pocity, ale v niektorých prípadoch si vyžaduje opakovanie postupu.
 2. Laserová liečba. Na odstránenie nádoru sa používajú laserové lúče. Takáto minimálne invazívna operácia nespôsobuje nepríjemné pocity a umožňuje úplné odstránenie nevysu. Po jeho zavedení telo neopúšťa jazvy, ale oblasť kože pod krkom môže byť ľahšia ako tón pleti.
 3. Elektrokoagulácia. Na odstránenie nádoru sa používa elektrický prúd, ktorý ohrieva a vypaľuje tkanivá. Takýto minimálne invazívnej chirurgie umožňuje neovplyvní okolité zdravé tkanivo eliminuje krvácanie, ale v sprievode bolestivých pocitov a nemôže byť vykonané, ako sa zbaviť veľkého névy.
 4. Radiosurgická liečba. Na odstránenie nádoru sa používa rádiový nôž, pod vplyvom ktorého dochádza k deštrukcii tkaniva nevusu. Po vykonaní takého minimálne invazívneho a bezbolestného zásahu do tela nezostane zjazvenie. Použitie rádiového noža je však možné s obrovskými nevi.
 5. Chirurgické odstránenie. Na odstránenie nádoru sa použije skalpel. S jeho pomocou doktor vycentruje nevus a časť okolitých zdravých tkanív. Intervencia sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii a deťom sa odporúča celková anestézia. Táto metóda odstraňovania nevusu sa odporúča, ak sa šíria krtky alebo keď sú na ťažko dostupných miestach.

Po odstránení melanocytárnych nevív sa pacientovi odporúča obliecť a liečiť chirurgickú ranu antiseptickými roztokmi. Pred spontánnym odstránením kôry by sa nemal povoliť kontakt s vodou.

K akému lekárovi sa obrátiť?

Pri prítomnosti melanocytových nevúsok by ste sa mali poradiť s dermatológiou. Odloženie návštevy lekára nie je možné v prípadoch, keď krtky začali vykazovať známky malignity. Po vyšetrení nevi môže lekár odkázať pacienta na dermatoonkologa.

Televízny kanál Ripheus. Perm ", špecialista hovorí o melanocytickej nevus:

Intradermálny nevus (intradermálna melanocytová)

obsah:

Intradermálny melanocytárny nevus. Hlavné funkcie.

Intradermálny nevus (intradermálny) je poddruh zvyčajne získaného melanocytového alebo pigmentového nevusu. Presnejšie - toto je posledná etapa jeho vývoja pred zmiznutím. Väčšina pigmentových buniek, melanocytov, prechádza do podkladovej vrstvy kože nazývanej dermis, niektoré pigmentové bunky umierajú a sú nahradené tukom a spojivovým tkanivom. Z toho vyplývajú všetky charakteristické zmeny, ako je strata farby, proliferácia hustého tkaniva, z ktorej pozostáva dermis a veľká konvexita nevusu. Intradermálny nevus je veľmi častý po 30 až 40 rokoch, najmä u žien. Na tvári tohto typu nevusu možno nájsť oblasť pier, nosa, úst, v zóne rastu vlasov, menej často - v oblasti uší a očí. Veľmi zriedkavo sa v oblasti nohy a kefy objavuje intradermálny nevus. Zvyčajné rozmery týchto močov sú od 0,5 do 1 cm. Farba tvorby je často telesná alebo svetlo hnedá a zriedka sa vyskytujú ďalšie tmavé útvary. Sú vo forme hladkých gombíkov alebo uzlov so širokou základňou. Môže sa prejaviť ako mäkký, chrumkavý, pokrčený kožný puzdro. Nevus na úzkej stonke je často umiestnený na kmeň, krk, podpaží a slabín. Vystavené vyčnievajúce nevi sú náchylnejšie na zranenie. Najbežnejšie je tvar kopuly. Povrch môže byť lesklý. Na vrchole nevusu môžu byť pokryté jednotlivé vlasy, hnedé kôry, váhy, dilatačné nádoby. Niektoré intradermálne nevy môžu mať nohu - užšiu základňu. Pigmentové bunky intradermálne névy sú umiestnené príliš ďaleko - v dermis, a takmer nie sú syntetizovať melanín, ktorý je príčinou svetlejšie farby v porovnaní s hraničnou névov. Avšak niektoré podobné rasty si zachovali hnedú farbu. Intradermálny nevus sa nemení mnoho rokov a spôsobuje hlavne kozmetické problémy. Vredy na intradermálnom nevuse alebo krvácaní sa objavujú len v dôsledku traumy a hoja sa nezávisle niekoľko dní. Spojenie s sekundárnou infekciou alebo rozšírenie cystov mazových žliaz môže spôsobiť akútny zápal a edém nevusu. Spočiatku môže byť taká zmena v nóve znepokojujúca kvôli podozreniu na melanóm, tieto zmeny však rýchlo vymiznú na pozadí liečby. Na druhej strane, ak nedôjde k zlepšeniu, biopsie sú možné.

Nádory kože, podobne ako intradermálny nevus.

Na povrchu móla môžu byť dilatačné nádoby. V dôsledku toho sa intradermálny nevus môže niekedy silne podobať na bazalióm, ktorý začína bez ulcerácie, ale je oveľa mäkší na dotyk než bazálna bunka. Navyše, bazálna bunka môže mať strhnutie v strede a nerovný okraj. Acanthoma adenoides cysticum, neurofibrom, dermatofiroma a vláknitý papule - benígna nádor, je veľmi podobný vzhľadu k vnutridemalnym névus. Dermatofibróm môže byť charakterizovaný charakteristickou depresiou, sťahovaním do stredu s tlakom na okraji. Fibroepiteliálny polyp a neurofibróm nemožno odlíšiť od intradermálneho nevusu vo vzhľade. Veľmi zriedkavo sa objavuje nepigmentálny melanóm podobný vzhľadu s intradermálnym nevusom alebo samotný nevus sa nakoniec premenil na melanóm. Skúsený dermatológ alebo onkológ môže vylúčiť melanóm. V ťažkých situáciách je možné vykonať biopsiu.

Melanocytické nevity, ktoré sa tvoria na základe intradermálneho podania.

 • Papilomatózny nevus - Iný intradermálny alebo komplexný nevus. Tento mol má charakteristický papilárny povrch, ktorý v kombinácii s ružovou farbou robí veľmi podobný moruše (moruše). Papilomatózny intradermálny nevus sa častejšie nachádza na koži trupu, na povrchu paží, na krku. Krtek je jemný na dotyk, má ružovú alebo hnedú farbu. Pod mikroskopom sa len malá časť papilomatóznych nevi označuje ako intradermálne melanocytárne nevity. Väčšina z nich sú súčasťou melanocytov medzi epidermis a dermis, časť melanocytov v dermis, a sú zložité pigmentové névy. Intravenózny papilomatózny nevus sa od vonkajšieho prostredia odlišuje svetlejšou farbou, stúpa vyššie a nemá pozdĺž okrajov tmavý plochý okraj. Tento druh je najčastejšie zamieňaný so seboréznou keratózou (senilnými bradavicami). Najmä ak sú na povrchu nevusu kôry alebo váhy. Zvyčajne sa však vyskytuje naopak, všetky ložiská seboroickej keratózy sa považujú za nevhodné. Pretože papilomatózny nevus má nerovnomerné povrchové poškodenie, dochádza k častým intradermálnym neviam než obvykle. Traumatizované materské znamienko je lepšie pozorovať lekára, pretože je ťažké odlíšiť sa od melanómu. Zvyčajne sa traumatizované materské znamienky vyliečia do jedného až dvoch týždňov. Ak sa nevyskytuje hojenie - je potrebné sa poradiť s onkológom.
 • Dysplastický nevus môže byť zriedkavo vytvorená z intradermálneho podania. Aby sme nazvali intradermálnym nevusom dostatočne dysplastickým, aby sme porušili uniformitu farby, nepravidelný tvar, symetriu, podozrivý rast. Ako vždy, prvá vec, ktorá sa v tomto prípade vylúči, je melanóm.
 • Nevus Setton alebo Halonews, je tiež niekedy vytvorená z intradermálnej pigmentózy. Presnejšie, okolo pôvodnej materskej značky sa objaví svetlý kruh alebo okraj. Svetlý okraj je obývaný leukocytmi, ktoré napadajú pigmentové bunky. Rovnako ako v prípade dysplastického nevusu, je najprv potrebné odstrániť podozrenie na melanóm kontaktovaním onkológa.

Odstránenie intradermálneho nevusu.

Odstráňte intradermálny nevus najčastejšie v dôsledku kozmetických indikácií. Zvlášť, keď krtka vyrastie na tvári. O niečo menej často príčinou odstránenia sú trvalé zranenia v dôsledku umiestnenia na nepríjemných miestach a vysokého charakteru alebo úzkej nohy. Zriedkavo sa odstránil intradermálny nevus kvôli podozreniu na melanóm alebo bazalóm, vzorky tkaniva sa posielajú na histologické vyšetrenie. Súbor metód na odstránenie štandardu pre všetky melanocytické nevity (laserové, rádiové vlny, chirurgické). Je lepšie nepoužívať kryodestrukciu a elektrokoaguláciu, najmä na tvári.

Melanocytické nevi

Benígny novotvar, ktorý vzniká v dôsledku patologickej akumulácie melanocytov v kožných bunkách, sa nazýva hraničný melanocytárny nevus. Existujú aj ďalšie odrody melanocytárnej patológie kože, z ktorých každá má charakteristické znaky a príčiny výskytu. Zvážte, aké druhy melanocytárnych nevusov sú, aký je diagnóza patológie a aký druh liečby bude potrebný v prípade, že sa nevus stane potenciálne nebezpečným?

Melanocytic nevus vzniká v dôsledku nadmernej akumulácie pigmentových buniek v určitých oblastiach kože.

Aká je táto patológia?

Pigmentovaná alebo melanocytová tvorba - obmedzené mutované oblasti kože, ktoré vznikli v dôsledku zlyhania produkcie pigmentového melanínu. Napriek tomu, že nevi majú na začiatku benígnu etiológiu, s kombináciou nepriaznivých faktorov existuje riziko, že sa nádor zmení na malígny nádor. Nevus sa u mužov a žien javí rovnaký. Vzdelanie môže byť vrodené alebo získané, ale v prípade zmeny v správaní nevi, obe vyžadujú dôkladnú štúdiu, diagnostiku a odstránenie.

druh

hraničné

Molek, pozostávajúci z pigmentových buniek umiestnených v strede epidermy a dermis, sa nazýva hranica. Kvôli masívnej akumulácii pigmentu na koži sa objaví tmavá škvrna, ktorá vyčnieva nad povrch dermis. Farebná farba sa môže pohybovať od svetlo-červenej až hnedo-čierna. Vzdelávanie sa vytvára v detstve, keď dieťa vyrastie, míl sa zväčšuje. Za nepriaznivých okolností sa nevus premenil na malígnu formáciu, ale takéto situácie sú zriedkavé.

intradermálne

Benízne vzdelanie, ktoré vo vzhľade vyzerá ako bradavice. Povrch je mäkký, farba sa mení od svetlohnedej až hnedej nasýtenej. Vzdelávanie stúpa nad kožou, častým miestom lokalizácie - tváre, krku, zóny dekoltu. Ak je materská značka neustále zranená, existuje nebezpečenstvo degenerácie na onkologickú chorobu, takže lekár vám poradí, aby ste odstránili takýto nevus.

zmiešaný

Zmiešaný nevus je prechodná forma medzi hraničnými a nevaginálnymi nevi. Neoplazmus môže byť čisto hraničný alebo čisto intradermálny. Formácia vo vzhľade je podobná sférickému rastu hustého konzistencie s priemerom nie väčším ako 10 mm. Farba farieb sa líši od svetlohnedej po čierne. Za nepriaznivých podmienok je pravdepodobnosť degenerácie zmiešaného nevusu v malígnom nádore vysoká.

Galonevusam je zraniteľnejším ženám a jeho prítomnosť je obmedzená na opaľovanie. Späť na obsah

Galonevus

Získané vzdelanie je spôsobené poruchami práce imunitného systému. Krtka má podobnosti so zložitým nevusom, ale líši sa tým, že halón sa zdá byť tmavší ako stredný okraj. Problém sa často vyskytuje v ženskej polovici. Pri vytváraní takej škvrny stojí za to obmedziť vystavenie slnku, skontrolovať svoje telo a vykonať testy. Nevus nevyžaduje liečbu, a ak sa zlepší, zmizne sama, ale stále existujú prípady malígnej degenerácie.

bradavičnatosti

Verruccus alebo warty nevus vyzerá ako bradavica, farebná farba sa líši od tmavo hnedej až po telo. Forma je častejšie nepravidelná, ak sa vytvorí systémový dravý nevus, na koži to vyzerá ako girlanda, ktorá zaberá veľa priestoru. Tento druh melanocytárneho nevusu sa tvorí častejšie pozdĺž obrovských ciev a nervových kmeňov.

intradermálne

Intradermálny je najbežnejší typ melanocytárneho nevusu, ktorý sa tvorí na koži na akomkoľvek mieste. Melanocytické bunky, z ktorých sa skladajú, sú v hornej vrstve kože a samotný novotvar nezvyšuje nad kožou. Častejšie je vzdelávanie v stabilnom stave a zriedkavo sa degeneruje do nebezpečného ochorenia.

Nevus môže byť tiež kongenitálnym javom na koži človeka. Späť na obsah

vrodený

Vrodený nevus - benígny novotvar sa vytvára na koži človeka v lone matky. Rodné znaky rôznych foriem a farieb sa líšia od svetla po hnedú tmu. Formácie sa nachádzajú na úrovni kože alebo trochu vyčnievajú, veľkosť je s hrachom a môže dosiahnuť obrovské priemery. Za nepriaznivých podmienok existuje riziko degenerácie kongenitálneho nevusu v melanóme, takže majitelia novotvaru by mal pravidelne monitorovať onkodermatológ.

pigmentové

Tvorba melanocytov, ktorá stúpa nad kožou, vyzerá ako papule, pretože kvôli hojnému dodávaniu krvi do novotvaru vlasy na ňom silne rastie. Skladá sa z melanocytových buniek, ktoré sa hromadia v dermis a epidermis. Farba pigmentového nevusu môže byť svetlohnedá a sú tu aj čierne krtky. Ak je nevus poškodený, existuje možnosť premeny na zhubný nádor.

bodkovaný

Škvrnitý nevus sa vytvára v maternici alebo počas života človeka. Vzdelávanie stúpa nad kožou, obrysy môžu mať nepravidelné tvary. Farba farieb sa líši od svetlého na hnedú tmu. Ak sa novotvar zmení tvar, bolí, krváca, stojí za to požiadať o onkodermatológ.

dysplastické

Melanocytová dysplázia je nebezpečný pigmentovaný nádor, pravdepodobnosť premeny na rakovinový nádor je 100%. Vytvorené na dermis počas dospievania, ak je v rodinnej anamnéze vytvorenie takých névy a malígne transformácie v chorobe, dopravca by mal poradiť so svojím lekárom, ktorý vám poradí, ako sa vysporiadať s novou tvorbou. Hlavným miestom lokalizácie dysplastického nevusu je chlpatá časť tela a uzavreté oblasti, formácie sú jednoduché a viacnásobné.

Komplexný nevus

Komplexný melanocytárny nevus je benígny novotvar, prechodný variant melanocytárneho nevusu. Pigmentovaný novotvar vyzerá ako papulka, ktorej maximálna veľkosť môže byť 10 mm. Telo moču začne klíčiť v horných vrstvách kože, postupne sa rozširuje do hlbokých tkanív. Hoci novotvar spočiatku má benígnu etiológiu, za nepriaznivých okolností je riziko degenerácie na onkologické ochorenie vysoké.

lentiginous

Lentigo je pigmentová makula, okrúhly tvar s homogénnym povrchom, ktorý má hnedú alebo čiernu farbu. Pigment je lokalizovaný v epidermis, horná vrstva je tiež ovplyvnená. Tento typ nádorov sa považuje za prekanceróznu patológiu, ktorá sa pri zrážaní nepriaznivých okolností degeneruje do melanómu. Preto, ak má človek taký rad melanocytárnych novotvarov, stojí za to pravidelne navštevovať onkodermatológov a sledovať správanie makuly.

papilomatózní

Vzdelanie, ktoré je neškodné, šance na degeneráciu do rakoviny sú nulové. Krtka sa môže vytvoriť počas vývoja v maternici a môže sa objaviť počas života človeka. Krtka vyčnieva nad hladinu kože, horné telo je hľuzovité, tvar je nepravidelný. Najbežnejšie umiestnenie hlavy je hlavu, tvár, krk, menej často trup a končatiny. Ak je materská značka umiestnená na mieste, kde je neustále zranená, lekár vám odporučí odstrániť formáciu, pretože pravidelné poškodenie vyvoláva nebezpečnú zápalovú komplikáciu.

Nevus "škvrny na kávu"

Nevus tejto odrody sa nachádza v čiernych predstaviteľoch, tvorí sa v detstve, je pluralitný a individuálny. Rozmery novotvary sa zvyšuje, ako zrelé, niektorí dosiahnuť s priemerom 25 cm. Névus má jasné obrysy, jednotnú farbu, farba od svetlo až tmavo hnedé.

Modrý nevus vyžaduje pozorovanie a komplikácie vyžadujú odstránenie tohto vzdelania. Späť na obsah

Modrá alebo modrá

Nebezpečný novotvar, ktorého riziko degenerácie pri melanóme je extrémne vysoké. Krtek má charakteristickú modrú alebo tmavo modrú farbu, objavuje sa v akomkoľvek veku, hlavne v ženskej polovici. Vzdelanie mierne stúpa nad dermis, vyzerá ako oválny vak, až do priemeru 30 mm. Hlavné miesto lokalizácie - holenia, ramená, vnútra rúk alebo chodidiel, sa zriedkavo vytvára na tvári. Ak sa materské znamienko neobťažuje, lekár vám poradí, aby ste ju pozreli, ale s patologickými príznakmi sa má okamžite odstrániť.

involuční

Získaný, benígny novotvar, ktorý vyzerá ako kopula, uzol alebo papule, ktoré sa tiahnu nad pokožkou. Tvorba elastickej konzistencie, jemná, hustá. Ak je vzdelanie traumatizované, dlho sa liečí a často je zapálené. Degenerácia na malígnu chorobu sa vyskytuje zriedkavo, ale stále stojí za pozornosť pre vzdelanie.

Diagnóza melanocytárneho nevusu

Počas diagnostiky stojí za to venovať pozornosť podobnosti niektorých novotvarov s inými kožnými ochoreniami, takže je dôležité rozlišovať melanocytárny kríž od iných formácií. Ak existuje podozrenie z malignity, lekár vám poradí, aby ste vzali vzorku na histológiu. Pri vizuálnej kontrole lekár odhadne stav tvorby, jeho verziu a nebezpečenstvo a ak existujú podozrenia, pacientovi odporučí, aby sa zbavil patológie.