Hlavná

Bradavice

Jemná vyrážka

Vyrážka na ľudskom tele spôsobuje nepríjemné pocity. Po prvé: nerozdáva krásu. Po druhé: často vyrážka sprevádza svrbenie, pálenie alebo dokonca bolestivé pocity. Príčiny výskytu vyrážky na ľudskom tele môžu byť nespočetné. Je potrebné poznamenať, že výskyt vyrážky by mal okamžite poradiť s lekárom, pretože by to mohlo spôsobiť nielen alergie alebo opary, ale aj chronické ochorenia, o ktorom pacient nie je vedomý. Zvlášť akékoľvek vyrážky, či už ide o najnevinnejšie, vyžadujú liečbu.

Malá vyrážka u dieťaťa

Príčiny vyrážky na tele u detí nie sú menšie ako u dospelých. U 20-30 percent všetkých novorodencov sa objavuje neonatálna cefalická pustulóza. Non-nákazlivá choroba, ktorá sa vyskytuje len v prvých dňoch a mesiacoch života mimo maternice, je považovaný za následok vznik veľkého množstva tela detskom baktérií kvasiniek, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou ľudskej mikroflóry. Táto choroba je neškodná a nevyžaduje závažné lieky. Charakteristické je skutočnosť, že v akné novorodencov (tzv. Pustulóza), póry nie sú upchaté. V tomto prípade sa zriedka vyčerpajú zložky vyrážky alebo zriedka spôsobujú zápaly. Táto choroba na tele dieťaťa vyzerá ako reliéf začervenanie, ktoré niekedy nie sú ani viditeľné vôbec a možno nájsť len vtedy, keď sa dotkol.

Neužívajte novorodenú cefalickú pustulózu pomocou nechtíka alebo iného tradičného lieku. Stojí za to pamätať, že koža dieťaťa je dosť citlivá a nesprávne neoprávnené zaobchádzanie môže spôsobiť veľa škody. Dostatok bude jednoduché kúpanie dieťaťa v kúpeľni s riešením otáčania. Ak sa malá vyrážka u dieťaťa nevyskytne v priebehu jedného až troch mesiacov, pediatr môže predpísať masti, ktoré urýchlia proces hojenia. Ale v žiadnom prípade by ste nemali zamieňať akné novorodencov a akné deti. Akné deti - choroba je závažnejšia a prejavuje sa u detí od troch do šestnástich mesiacov. V tomto prípade je vyrážka podobná dospelému akné a má bielu alebo čiernu hlavu. Nedostatok správnej liečby môže viesť k tomu, že telo dieťaťa zostane jazvať. Tu je príčinou nadmernej produkcie androgénov, čo si vyžaduje odbornú radu a správnu liečbu.

Ďalšou úplne neškodnou chorobou je potenie, ktorá tiež nie je nákazlivá. Potenie dochádza, ak sa dieťa nadmerne potia. Tiež vyrážka kvôli potu - akúsi reakciou na skutočnosť, že dieťa je príliš horúca, alebo sa cíti nepríjemne v mokrých plienkach, že rodičia zabudnúť zmeniť. Nebojte sa o zdravie dieťaťa. K liečbe ochorení, ktoré postihuje najmä deti mladšie ako 1 rok, je nutné buď aby nedošlo k prehriatiu dieťaťa, alebo na to, aby bol v suché oblečenie a čisté plienky. Ak sa dieťa dostane správnej starostlivosti, potom sa potné, ktoré sa prejaví ako malá vyrážka v dieťati ružovej farby, zmizne sama.

Ružová alebo červenkastá vyrážka je niekedy reakciou na podvýživu dieťaťa mladšieho ako 1 rok. Vyzerá to ako potravinová alergia vizuálne, ako bola spálená listami žihľavy, takže názov "žihľavka" neustále fixuje svoju chorobu. Spôsob boja proti žiaričom je veľmi jednoduchý. Ak dieťa stále pije materské mlieko, matka by mala zmeniť stravu a odstrániť všetko, čo môže spôsobiť alergie. V rizikovej skupine sú také produkty, ako sú citrusové plody, vlašské orechy, teľacie mäso, plnotučné mlieko a červené ryby. Alebo ak je dieťa kŕmené výlučne zmesami, nahraďte zmes priamo. A potom malá vyrážka u dieťaťa rýchlo príde na "nie." Často príčina takéhoto javu, ako je alergia na potraviny, sa stáva príliš skoro alebo nesprávne začala kŕmiť novorodenca.

Alergie spôsobené vonkajšími podnetmi sa nazývajú kontakt. Dôvodom pre jeho vzhľad možno považovať nesprávny výber prášku na pranie detských vecí. Malá vyrážka, ktorá sa podobá na trenie, prejde po výmene prášku hypoalergénnym. Stojí za to venovať pozornosť aj šatníku: syntetické vlákna a samotná vlna nie sú zlými alergénmi pre mimoriadne jemnú pleť dieťaťa prvého roka života.

Osýpky, šarlach, ovčie kiahne sú infekčné choroby, ktoré môžu vážne poškodiť zdravie dieťaťa, ak je liečba oneskorená. Preto pri prvých príznakoch ochorenia, ktoré sprevádzajú hojné vyrážky, je potrebné zavolať sanitku alebo dokonca lekára doma.

Roseolovú alebo trojdňovú horúčku odmietajú ako fakt mnohí lekári. Ale nie menej pediatri ju rozpoznajú. Symptómy sú nárast teploty, ktorý náhle poklesne tretí deň. Zároveň sa telo dieťaťa zakryje ohniskovou vyrážkou, ktorá trvá maximálne týždeň. Ako uviedli absolventi, príčinou jej výskytu u detí až do 2 rokov je zvyčajný herpes vírus.

Malá vyrážka u dospelých

Nemal by byť dôvod na obavy, ak existujú vyrážky na tele by mali byť u dospelých. Malá vyrážka u dospelých môže byť dôsledkom infekčného ochorenia detí: kiahní, osýpky, šarlach, rubeoly. Pre staršiu generáciu sú tieto choroby pomerne ťažké kvôli vysokej teplote, všeobecnej letargii. Existujú časté komplikácie, napríklad: zápal pľúc. Ale okrem detských infekcií vyrážka môže byť prvým príznakom vážnej choroby alebo dôsledkom ich výskytu: mononukleóza, brušný týfus, týfovej horúčky, meningococcemia, a mnoho ďalších. Choroba je akútna a vyžaduje liečbu v nemocnici v jednotke intenzívnej starostlivosti. Presná vyrážka (vyrážka je plochá, pri stlačení nezbledne) môže indikovať problémy s cievami. V tomto prípade je hospitalizácia nevyhnutná. Stojí za zmienku aj alergia ako jedna z najčastejších príčin vyrážok u dospelých.

Červená malá vyrážka

V zásade môže byť povaha vyrážky u dospelých a u detí rovnaká. Je skutočnosť, že pre deti je veľmi netypický malá červená vyrážka, ktorá bola spôsobená problémy s krvnými cievami. A tak všetko od žihľavy a detskej infekcie až po šindle môže farbiť deti i dospelých. Samozrejme, sudamen typ kryštálu nie je typické pre seniorov. Aj akné novorodencov a detí určite neohrozuje rodičov.

Malá vyrážka na tvári

Jemná vyrážka na tvári, veľmi často je dôsledkom dlhotrvajúcej expozície jasnému letnému slnku, ktoré spôsobuje alergie. Malá vyrážka na tvári môže byť tiež akné spôsobené pubertou. V každom prípade, ak máte problémy s pokožkou na tvári, mali by ste sa poradiť s lekárom, pretože nesprávna liečba môže zhoršiť situáciu, čo povedie k vzniku jaziev na tvári.

Malé vyrážky na tele

Dôvody pre vznik vyrážok na tele, a preto pre úzkosť, môže byť veľa. Tu sú hlavné:

 1. Malé telo vyrážka vyvolalo kožné ochorenia rôzneho pôvodu: sudamen, herpes, akné, plesňové ochorenia, reakcia na bodnutie hmyzom a svrbenie.
 2. Zrážky vyvolal osýpky, kiahne, kiahne a ďalších infekčných ochorení.
 3. Vyrážka bola dôsledkom ochorení krvi alebo dokonca celého tela: infekcia HIV, syfilis, mononukleóza a tyfus.
 4. Alergická reakcia organizmu.

Jemné vyrážky na rukách

Vyrážky na rukách môžu byť prejavom alergií. Drobné vyrážky na rukách po dlhú dobu nemôže byť považovaná za podpory stresu, psychického stresu a chronických chorôb. Ak nechcete používať liečbu drogovej závislosti, potom už len neškodná vyrážka vyvinúť ekzém.

Malé vyrážky sa vyrážajú

Ak sa na tele objaví malá vyrážka, ktorá je sprevádzaná iba svrbením, potom je pravdepodobne alergiou alebo palačinkom (hlavne pre dojčatá). Najlepšou možnosťou by bolo ísť na stretnutie s dermatológa, ktorý diagnózu potvrdí alebo poprie. Ak je malá vyrážka svrbená a je sprevádzaná teplotou, potom je možné infekciu (ovčie kiahne). V každom prípade by pacientovi nemal byť povolený pokožiť rany tak, aby neinfikoval infekciu pod kožu alebo nevyvolal ekzém.

Malá vyrážka na nohách

Vyrážky na nohách a rukách muža majú podobnú povahu. Malá vyrážka na nohách môže byť prejavom hubových ochorení, ako je psoriáza, lupus erythematosus a svrab spojený s poškodením mäkkých tkanív. Ak iné príznaky ochorenia a vyrážky na tele nie sú nikde inde, vyrážka môže byť tiež pripísaná alergii alebo potenie.

Jemné vyrážky na chrbte

V posledných rokoch sa kožiari obrátili na lekárov s takýmto problémom. Je to spôsobené tým, že používajú neštandardné krémy, ktoré pod vplyvom slnka produkujú jedovaté látky, ktoré vyžadujú alergickú reakciu tela. Samozrejme, malá vyrážka na chrbte môže spôsobiť iný druh alergie. U malých detí spôsobuje potenie malú vyrážku na chrbte.

Vyrážky na tele u dospelých - príčiny a spôsoby liečby

Červená vyrážka na tele je signalizácia poplachu, ktorá signalizuje určitú chorobu. Podľa stavu pokožky človek vie veľmi dobre pochopiť vnútorný stav človeka. Výpadky na tele môžu hovoriť o prítomnosti patologických abnormalít, infekcií a zápalov. Takmer vo všetkých prípadoch, príčiny nie sú tak neškodné, ako sa môže zdať.

Samozrejme, existujú situácie, keď malá vyrážka na tele nepredstavuje zvláštne nebezpečenstvo, ale je reakciou na určitý stimul. Ak chcete vylúčiť možnosť výskytu chorôb, musíte požiadať o pomoc špecialistu a podstúpiť prieskum. Iba lekár dokáže určiť presnú príčinu takejto reakcie a určiť kompetentnú liečbu, pretože vyrážka môže byť iba jedným z príznakov nebezpečnej patológie.

Vyrážka na tele dospelého človeka sa môže líšiť tvarom, usporiadaním, farbou. Všetko závisí od toho, čo tvorí základ takýchto kožných zmien. Skúsený špecialista môže ľahko určiť, čo bolo výsledkom vyrážky a aké má príroda - infekčné alebo neinfekčné. Počas vizuálnej kontroly je stanovená podrobnejšia diagnóza, na základe ktorej je predpísaná komplexná liečba.

Vyrážka na tele môže byť reprezentovaná ako:

 • škvrny a malé blistre;
 • abscesy a vezikuly;
 • malé uzliny;
 • erytém a purpura.

Tieto typy vyrážok na tele nevstúpia vo väčšine prípadov nad úroveň kože. Môžu existovať rôzne odtiene: od svetlej ružovej až po tmavo červenú závisia od dôvodov ich vzhľadu. V niektorých prípadoch môže byť malá vyrážka na tele dospelého človeka lokalizovaná na malej ploche alebo môže pokrývať takmer celé telo. Ak máte tieto príznaky, mali by ste okamžite kontaktovať dermatológa.

Pľuzgiere majú spravidla malú veľkosť, ale v malej oblasti ich tela môžu byť zhromaždené dosť. Na dotyk sú mierne hrubé, majú hustú štruktúru. Neprinesú žiadne nepríjemné pocity, bolesť alebo nepríjemné pocity, ale to neznamená, že takýto príznak nepredstavuje hrozbu.

Abscesy sú prezentované vo forme zápalu plneného hnisom. U dospelého človeka takáto vyrážka najčastejšie poukazuje na prítomnosť vážnych ochorení, ale v dospievaní sa môže vyskytnúť bežné akné. Odborníci to nazývajú pustule.

Bubliny naplnené čírou kvapalinou majú malý priemer a môžu mierne stúpnuť nad úroveň kože. Ak chcete mať presnú predstavu o tom, čo spôsobilo vytváranie malých bubliniek, musíte prejsť príslušnými testami. Ak sú vyrážky na koži jasne červené a mierne konvexné, človek sa zaoberá erytémom. Vo väčšine prípadov je lokalizovaná na lícach, ale môže sa rozšíriť po celom tele.

Purpura je subkutánne krvácanie. Tieto lézie nie sú konvexné a majú červený nádych. Enantém je vyrážka, ktorá sa objavuje na slizniciach. Často sa môžu tvoriť uzliny, ktoré sa takmer vždy zdvihujú nad kožu, menia tvar a farbu. Ktorákoľvek z týchto podmienok vyžaduje okamžitý a kvalifikovaný zásah.

Pred začatím liečby je dôležité identifikovať hlavný faktor provokácie. Vyrážka na koži môže spôsobiť alergickú reakciu na určité potraviny alebo drogy, alebo môže tiež hovoriť o vnútorných abnormalitách. Nepoužívajte samoliečbu, môže to významne zhoršiť. Aby si dal diagnózu, človek nemôže, v dôsledku čoho je takmer nemožné vyriešiť problém samostatne.

Najčastejšími príčinami výskytu malých červených škvŕn sú alergia, infekcia a reakcia na oslabené imunity.

Keď dôjde k vylúčeniu provokujúceho faktoru, problém sám zmizne. Terapeutické opatrenia zahŕňajú nielen odstránenie vonkajších symptómov, ale aj odstránenie problému zvnútra. Dôležitú úlohu zohráva posilnenie imunity.

Postupne sa môže meniť farba a veľkosť vyrážky, namiesto počiatočných prejavov prichádza sekundárna reakcia. To je plné výskytu zmien na koži, vzniku jaziev a jaziev.

Ak nebudete venovať pozornosť červeným vyrážkam, časom budú pokryté prasklinami a krustami, počas exacerbácie začne koža a svrbenie.

Preto je dôležité včas presunúť liečbu, kým sa problém nezhorší a nespôsobí vážne nepríjemnosti.

Príčiny vyrážky na tele sú najčastejšie skryté v banálnych alergiách. Prvé vyrážky sa objavujú len niekoľko hodín po kontakte s alergénom. V tomto prípade môžu byť svrbiace, horiace a niekedy aj bolesť.

V závažnejších prípadoch je svrbivá vyrážka výsledkom infekcie, huby alebo syfilisu. Za týchto podmienok bude vyrážka vždy svrbenie a bolesť. S opakovaným syfilisom na pokožke sú vytvorené uzliny a kôry, ktoré prinášajú do života veľa nepríjemností a nepríjemných pocitov.

Jasne červená vyrážka vždy poukazuje na prítomnosť nebezpečných patologických ochorení kože.

Prejdite čo najrýchlejšie do liečby, ktorú potrebujete. Odstránenie problému v prvých fázach pomôže vyhnúť sa výskytu kópie, kôry, jaziev a v zriedkavých prípadoch aj strata končatín.

Najčastejšie, ak je výskyt vyrážky sprevádzaný mimoriadne nepríjemnými pocitmi, človek sa zaoberá infekciou. Vo väčšine prípadov to môže byť:

 • syfilis;
 • herpes alebo herpes;
 • bradavice;
 • rubrofytický alebo kondylóm;
 • molluscum contagiosum;
 • pemphigus.

Jednou z najnebezpečnejších infekčných ochorení je syfilis. Infekcia sa vyskytuje prostredníctvom sexuálneho kontaktu. V sekundárnom štádiu sa červené škvrny stávajú jasnými a pokrývajú celé telo. Najčastejšie neprinášajú nepohodlie, ale po chvíli môžu úplne zmiznúť samy. Čoskoro sa však objaví malá vyrážka na chrbte, pod mliečnymi žľazami a v oblasti slabín.

Lishay je plesňová choroba. Externe sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi. Niekedy sa na tele pacienta môžu objaviť malé svetlé škvrny, niekedy sa stávajú hnedou alebo sa podobajú váhy. Tento proces sprevádza peeling, svrbenie a bolesť.

Bradavice sú tvorené iba na rukách a nohách, tieto formácie sú pevné a husté. Molluscum contagiosum je malá kapsula, ktorá je úplne naplnená kvapalinou. Po stlačení vyleje a na koži je červená malá náplasť. Pokiaľ ide o herpes, potom sa môže objaviť len na tvári. Spočiatku ide o malé svetelné bubliny, ktoré sa nakoniec stávajú zakalené, roztrhnu a po sebe zanechajú malé červenkasté kôry.

Najčastejšou plesňovou chorobou, ktorá postihuje nohy, je rubrofia. Väčšina vyrážok je viditeľná medzi prstami. Pri nedostatku vhodnej liečby sa rozšíri po celej nohe, začne sa odlupovať, z nohy vychádzajú ostré nepríjemné zápachy.

Genitálne bradavice sa nachádzajú v genitálnej oblasti. V prvých štádiách sú viac ako bradavice, ale časom sa menia a sú viac ako červené vyrážky. Pemphigus je lokalizovaný na chrbte vo forme veľkej akumulácie vezikúl (odtiaľ názov). O niekoľko dní neskôr vybuchnú, začnú meniť farbu a viac sa podobajú na malé jazvy, hoci nie.

Nie vždy infekcia je príčinou problému. Existujú choroby, ktoré môžu vyvolať výskyt rôznych erupcií. Patria medzi ne:

 • lupus;
 • akné;
 • seboroická dermatitída;
 • melanóm a žihľavka;
 • lupienka;
 • zaparenín.

Lupus je reumatické ochorenie. Tieto škvrny majú ružovú farbu. Najčastejšie sú viditeľné na krku, rukách a tvári. Vyrážka, ktorá sa nachádza na mostíku nosa, môže vizuálne pripomínať motýľ, nemá svrbenie. Po chvíli sa stáva hustejšia a hrubšia, začína sa odlupovať.

Dermatitída postihuje oblasti, ktoré sú náchylné na potenie a kde sa nachádzajú najviac mazové žľazy. Povaha lézie je nevýznamná, škvrny majú žltý a ružový nádych. V priebehu času sa pokožka olupuje, tvoria sa trhliny, proces je sprevádzaný svrbením a bolesťou.

Adolescencia sa vyznačuje tvorbou akné. Malé abscesy sa tvoria na tvári, krku, chrbte a na hrudi a na iných miestach tela sú extrémne zriedkavé. Najnebezpečnejšou príčinou vyrážky je melanóm, ktorým je rakovina kože. Na pokožke sa vytvorí mierny vzrast hnedej farby s červenými alebo ružovými náplasťami.

Úle sú tiež považované za vážnu chorobu. Najčastejšie sa prejavuje v dôsledku alergie. Malé červené pupienky sa šíria po celom tele, svrbenie, svrbenie a bolesť. Niekedy môže teplota stúpať.

Veľa nepríjemností prináša osobám psoriázu. Papuly majú jasne červenú alebo ružovú farbu a najprv sú tieto prvky malé a jednotlivé, ale v priebehu času sa spájajú do veľkého plaku pokrytého váhy. Na začiatku zmeny koža nemá žiadne nepríjemné pocity, neskôr vyrážka na tele pošnie, popáleniny a bolesti. Bohužiaľ sa nemôžete zbaviť psoriázy, pacient môže len dočasne uvoľniť stav a zastaviť tvorbu vyrážky.

Jednou z foriem dermatitídy je plienková vyrážka, ktorá je vyvolaná ťažkým poteniačom. Nachádzajú sa v inguinálnej oblasti, v podpazuší, medzi hýždami. Manifestácie môžu byť veľmi veľké, a to v podobe malej červenej akné, ktorá je svrbenie a bolesť.

Ak na tele dôjde vyrážka, ktorá po niekoľkých dňoch nezostala, je potrebné kontaktovať špecialistu, ktorý vykoná prvotnú skúšku. Pacienta odkáže na ďalšiu diagnózu, aby identifikoval provokujúci faktor. Iba vďaka tomuto prístupu môže byť vyrážka správne vyliečená. Najdôležitejšia vec nie je odkladať, takéto zmeny môžu byť príčinou vývoja vážnych chorôb.

Ak sú takéto zmeny výsledkom alergie, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zastaviť akýkoľvek kontakt s alergénom. Niekedy je to mimoriadne ťažké, pretože to, čo je dôvodom reakcie, je často neznáme.

Často sa môže objaviť červená vyrážka po expozícii prachu, prášku na umývanie, rôznych výrobkov osobnej starostlivosti alebo po užití určitých antibiotík.

Ak chcete odstrániť príznaky, musíte zmeniť čistiace prostriedky, pravidelne mokré čistenie, snažte sa vo veľkých množstvách konzumovať citrusy, sladkosti, korenené a slané potraviny. Spolu s tým je potrebné užívať antihistaminiká.

V závislosti od toho, čo bolo výsledkom takejto reakcie, je predpísané toto alebo toto liečivo. Len odstránením príčiny a vyliečením určitého ochorenia môžete obnoviť povrch pokožky.

Liečba alergickej reakcie sa vykonáva pomocou antihistaminík a kortikosteroidov. Najlacnejšie z nich sú Eden, Cetrin a Suprastin. Treba mať na pamäti, že takéto lieky sa nezbavia samotnej alergii, ale len odstránia príznaky a znížia citlivosť receptorov na alergén.

Nehormonálne masti a sedatíva pomáhajú zmierniť pálenie a svrbenie. Ovplyvnené oblasti musia byť ošetrené alkoholom a zeleninou. Ak je to možné, nepoškriabajte postihnuté oblasti, pretože pod nechty sa môžu hromadiť mikróby, ktoré sa dostanú do podráždenej oblasti, môžu spôsobiť ešte viac svrbenia a hnisavosti.

Pri neustálom vyčesaní sa môže vytvoriť ďalšia infekcia, dochádza k malým ranám. Nezdravujú sa dlho a neustále vypúšťajú tekutinu. V takom prípade by ste sa mali poradiť s dermatológiou a zobrať vhodnú škrabku z rany. Až po tomto lekárovi predpisuje liečbu. Obvykle sú na tento účel predpísané kortikosteroidy a antibiotiká. Najčastejšie ide o masti Acriderm a Betaderm.

Niektorí, radšej naliať na postihnutých oblastiach detského prášku. Je hypoalergénny a nespôsobuje nežiaduce reakcie, ale pomáha sušiť malé pupienky. Nejúčinnejšie kortikosteroidy sú Advantan a Lokoid. Medzi nehormonálne fondy sú pridelené Gistan, Desitin a Bepanten. Ak príčina malého červeného vyrážky nie je alergická, najprv musíte vyliečiť pacienta zo samotnej choroby a až potom pokračovať v liečbe kortikosteroidmi a antihistaminikami.

Tradičná medicína môže byť použitá len ako dodatočná liečba, pretože s využitím netradičných metód nebude vyrážka vyliečená. Pred použitím ľubovoľného ľudského lieku musíte o tom informovať ošetrujúceho lekára.

Kompresie čierneho čaju vám pomôžu zbaviť sa kožných vyrážok. Podobný výsledok poskytne infúziu heřmánku a šalvie. Pri príprave lieku musíte naliať 1 lyžičku každej strúhanej byliny s pohárom vriacej vody a trvať na nej asi hodinu. Infúzia sa filtruje a používa sa na kompresie.

Ak je vyrážka lokalizovaná v celom tele, čím je pleťová voda nepríjemná, najlepšie je relaxovať v teplej vani s prídavkom šnúry a harmančeka. Na tento účel sa 5 polievkových lyžíc rastlín naleje 3 litre vriacej vody a infúzia počas 2 hodín. Potom sa infúzia prefiltruje a pridá sa do teplého kúpeľa. Pomoc pri riešení problému múmia, je chovaná vo vode a aplikovaná na postihnuté oblasti. Okrem toho sa počas liečby odporúča denne piť mrkvovú šťavu.

Po úspešnej liečbe musíte vrátiť pokožku do pôvodného vzhľadu, urobiť jej hladkou a mäkkou, odstrániť podráždenie. Aby ste to dosiahli, musíte zabezpečiť kvalitnú výživu a hydratáciu. K tomu môžete zakúpiť dobrý telový krém. Je dôležité venovať pozornosť jeho zloženiu. Nesmie obsahovať alkohol, parfumy a iné zložky, ktoré prekrývajú pokožku a môžu spôsobiť alergie. Najlepšie je vybrať si prostriedky v lekárni.

Účinným činidlom je krém La Cree. Zmierňuje alergickú vyrážku, obnovuje a upokojuje pokožku. Obsahuje iba prírodné zložky (striedavé, harmanček, pantenol, avokádový olej, sladovica), ktoré zmäkčujú pokožku, podporujú hojenie, zmierňujú svrbenie a majú antibakteriálnu vlastnosť. Panthenol pomáha regenerovať bunky, zvyšuje ochranné vlastnosti pokožky.

Červené škvrny na koži sú najčastejšie výsledkom alergickej reakcie a nepredstavujú nebezpečenstvo pre ľudský život. Ak začali prejsť po niekoľkých dňoch, nemal by existovať žiadny zvláštny dôvod na obavy.

V opačnom prípade nie je potrebné odložiť návštevu lekára. Nie je možné vylúčiť možnosť, že takáto reakcia zakrýva vážnu chorobu, ktorá si vyžaduje okamžitý zásah. Včasné opatrenia pomôžu zastaviť vývoj ochorenia a uvoľniť pacienta z nepohodlia a nepohodlia.

A trochu o tajomstvách.

Príbeh jednej z našich čitateľov Irina Volodina:

Obzvlášť mi deprimovali oči, obklopené veľkými vráskami, tmavými kruhmi a opuchmi. Ako úplne odstrániť vrásky a vrecká pod očami? Ako sa vyrovnať s opuchom a začervenaním? Ale nič tak starého alebo mladého muža, ako jeho oči.

Ale ako ich omladiť? Plastická chirurgia? Uznávaný - nie menej ako 5 tisíc dolárov. Hardvérové ​​postupy - fotorejuvenizácia, plynovodná kvapalina, rádiolýza, laserový facelift? Mierne dostupnejšie - kurz stojí 1,5-2 tisíc dolárov. A keď po celú dobu nájsť? Áno, a stále drahé. Zvlášť teraz. Preto som pre seba zvolil inú metódu.

Vyrážky a svrbenie na tele v fotografiu pre dospelých

Stav kože indikuje fungovanie vnútorných orgánov a systémov. Vzhľad vyrážok rôznej povahy naznačuje výskyt patológií, vstup vírusov, patogénov, infekcie do tela. Choroby kože sprevádza svrbenie, pálenie, sčervenanie, tvorba šupín, škálovanie a suchosť kože. Ak sa objavia príznaky choroby, obráťte sa na špecialistu. Vyrážka a závažné svrbenie na tele u dospelých, liečba, fotografické formácie pomôžu zistiť príčinu vzniku vyrážok, predpísať priebeh liečby.

žihľavka

Úle sú vyrážky vo forme zapálených blistre malej veľkosti. Môžu postihnúť rôzne časti tela, tvoriť lézie. V závislosti od podnetov existuje niekoľko foriem choroby:

 1. Alergická žihľavka. Je charakterizovaná vysokou citlivosťou organizmu na pôsobenie konkrétneho patogénu: potraviny, chemikálie, prach, chlpy, hmyz.
 2. Imunokomplex sa vyznačuje aktiváciou procesu produkcie antigénu-protilátky v tele. Môže sa vyskytnúť v dôsledku dlhodobej liečby liekom.
 3. Anafylaktoidná reakcia sa vyskytuje ako dôsledok uvoľňovania mastných buniek z akumulovaných enzýmov, proteínov.

Hlavné príčiny vzniku ochorenia, vyrážky a svrbenia na tele u dospelých sú:

 • dysfunkcia pečene;
 • dysfunkcia imunitného systému;
 • predĺžená liečba drogami;
 • alergická reakcia;
 • patológia zažívacieho systému;
 • infekčné choroby;
 • patológia endokrinného systému;
 • ochorenia spojivového tkaniva;
 • malígnych novotvarov.

Fotografické príznaky a liečba u dospelých by mala byť predpísaná špecialistom, berúc do úvahy individuálne charakteristiky pacienta.

svrab

Koža sa vyskytuje ako dôsledok účinku svrabu na povrch pokožky. Po infekcii, príznaky fotografie, prvé príznaky sa môžu objaviť po niekoľkých hodinách. Inkubačná doba ochorenia je 10-12 dní. Scématické vyrážky sa rýchlo šíria po celom tele.

Typické príznaky infekcie sú:

 • závažné svrbenie postihnutých oblastí, ktoré sa zintenzívňuje vo večerných hodinách.
 • vzhľad svrbenia sa pohybuje na povrchu kože;
 • tvorba vezikúl naplnených kvapalinou, erózia, vezikuly, krusty;
 • výskyt červených zápalových škvŕn v bruchu, medzi prstami a prstami, na kmeň, nohy, zadok, hrudník, pohlavné orgány.

Počas liečby vyrážky a zo svrbenia na tele dospelého pacienta a po ukončení liečby sa musia dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Telo nevyvoláva imunitu voči chorobe, po kontakte s infikovaným povrchom sa vyrážka môže znova objaviť. Keď svrab potrebuje pravidelne meniť posteľnú bielizeň, oblečenie, uteráky. Pri umývaní je potrebné vykonávať dezinfekciu vecí, dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, tráviť systematicky mokré čistenie.

Liečba pozostáva z medikamentóznej a vonkajšej liečby.

lišajník

Lishay sa vyznačuje tvorbou nodulárnych vyrážok na koži, sú sprevádzané ťažkým svrbením, pálenie, zápalom.

V závislosti od príznakov a príčin výskytu sa rozlišuje niekoľko typov lišajníkov:

 1. pásový opar je malé vodnaté bubliny, ktoré môžu byť sprevádzané bolestivými pocitmi, svrbením, horúčkou, zápalom lymfatických uzlín. V dôsledku expozície vírusových baktérií so zníženou imunitou, stresujúcej situácie po infekčnom ochorení existuje lišajník.
 2. Peregrine lichen charakterizované výskytom malých škvŕn na koži ružovej a hnedej, ktoré tvoria lézie. Vyrážka na tele dospelého človeka vyráža, vybledne. Proces potenia je aktivovaný.
 3. Pink lichen sa vyznačuje tvorbou veľkých škvŕn na koži. Formácie môžu byť olúpané, líšia sa prítomnosťou červeného okraja, tvoria lézie.
 4. pásový opar postihuje všetky časti tela, vrátane chlpatých. Charakteristické vlastnosti sú: výskyt červených škvŕn, olupovanie, svrbenie, výskyt špecifického zápachu, silné krehké vlasy.
 5. Červené ploché lišajníky Je charakterizovaná tvorbou červených papulov s lesklým povrchom, ktoré tvoria krúžky. Vyskytuje sa na podrážkach nohy, nohy, môže ovplyvniť sliznice.
 6. svrab sa objavuje vo forme červených škvŕn na záhyboch rúk, nôh, v páse a zadku. Formácie sú suché, lúpanie, môžu tvoriť ložiská lézie, sprevádzané svrbením.

Infúzia u dospelých

Potenie vzniká vo forme malých bublín u ľudí s nadmernou hmotnosťou, zvýšené potenie. Výstrahy sa objavujú na miestach, kde sú oblečenie pevne pripevnené k telu a nie je prístup k voľnému vzduchu. Tiež môže dôjsť k pocení pri vysokej telesnej teplote, so znečistenou kožou a hojným potenie.

Vyrážky sa môžu vyskytnúť na chrbte, bruchu, hrudníku, tvári, krku, podpaží, na záhyboch rúk nohy. Choroba sa neprenáša priamym kontaktom. S takou vyrážkou a svrbením na tele v dospelom veku liečba sa nevyžaduje. Vzhľad potenia môže naznačovať dysfunkciu endokrinného, ​​nervového, kardiovaskulárneho systému.

Hlavné dôvody pre vznik potenia sú:

 • zvýšené potenie;
 • zvýšenie telesnej teploty pri prechladnutí;
 • fyzické zaťaženie;
 • úzke odevy zo syntetických materiálov;
 • dlhodobý pobyt v horúcej miestnosti;
 • nadváhou;
 • dlhodobý pobyt na slnku;
 • dekoratívna kozmetika.

Keď sa objaví celý svrbenie tela a charakteristické vyrážky, mali by sa prijať opatrenia na vylúčenie dráždivých látok: nosiť voľné oblečenie vyrobené z prírodných materiálov, dodržiavať pravidlá osobnej hygieny.

Stevens-Johnsonov syndróm

Stevensov-Johnsonov syndróm je charakterizovaný bulóznymi léziami slizníc a kože ako dôsledok expozície alergénom. Choroba môže ovplyvniť ústnu dutinu, oči, močovodný systém.

Ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku infekčnej choroby, dlhodobého užívania liekov, malígneho nádoru. Vyvolať vývoj choroby môže byť vírusové, plesňové, bakteriálne mikroorganizmy: herpes, hepatitída, osýpky, ovčie kiahne, tuberkulóza, salmonelóza, kvapavky, mykoplazmózy, trihofitia, histoplazmóza.

svedok že to môže byť Stevens-Johnsonov syndróm, môžu mať nasledujúce príznaky:

 • vysoká telesná teplota;
 • bolesť hlavy, nevoľnosť;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • svalová bolesť;
 • bolesť v krku, kašeľ;
 • narušenie práce bytového komplexu;
 • výskyt veľkých pľuzgierov v ústnej dutine, ktoré môžu prasknúť, kôrka;
 • hnisavý zápal očnej gule;
 • vývoj očných ochorení, ako je blefaritída, keratitída;
 • výskyt uretritídy, vulvitidy, vaginitídy;

Choroba môže preniknúť s komplikáciami: krvácanie z močového mechúra, pneumónia, bronchiolitída, kolitída, zlyhanie obličiek, strata zraku.

mykóza

Mykóza sa vyvíja v dôsledku parazitických húb. Môže sa vyskytnúť choroba na pohlavných orgánoch, nechty, vlasy, sliznice, dýchacie orgány, zhkt. Infekcia huby môže byť pri priamom kontakte s poškodenou kožou s patogénom na verejných miestach: sauna, kúpele, bazén.

Mykóza môže dôjsť u chorôb, ako je HIV, cukrovka, zhubný nádor, trofických vredov, ekzémy, erysipel.

V mykóze, takéto príznaky, takto:

 • závažné svrbenie;
 • plienkovú vyrážku, zápal a podráždenie kože v záhyboch;
 • objavenie vyrážok vo forme pľuzgierov, škvŕn, vredov, trhlín, pustúl;
 • kožný peeling;
 • špecifický zápach nôh;
 • poškodenie, poškodenie konštrukcie dosky na nechty.

Keď sa objavia prvé známky ochorenia, mali by ste sa poradiť s odborníkom. On vám povie, ako sa liečiť, fotografia vyrážok pomôže stanoviť správnu diagnózu.

Preskúmali sme vyrážku a svrbenie na tele dospelého, liečby, fotografie. A stretli ste sa s týmito chorobami? Rozumiete dôvodom? Na čo boli zaobchádzané? Zanechajte svoj názor alebo spätnú väzbu pre každého vo fóre

Odkiaľ pochádza malá vyrážka na tele dospelých a detí?

Ľudská pokožka je veľmi citlivá na vonkajšie vplyvy a procesy, ktoré sa vyskytujú v samotnom tele. Zhoršenie kože môže preto signalizovať prítomnosť ochorenia. Vzhľad vyrážok na povrchu kože, vezikuly, olupovanie je príčinou obáv a liečby lekárovi. Koneckonců, všetky tieto patologické stavy kože môžu byť vonkajším prejavom vážneho ochorenia, ktoré v prípade absencie terapeutických opatrení môže viesť k závažným a nezvratným dôsledkom pre celý organizmus.

Kožné vyrážky, ktoré sa často vyskytujú pri infekčných ochoreniach, ako sú brušné a tyfuské, sú veľmi nebezpečné a môžu spôsobiť smrteľné následky.

Výskyt vyrážok sa často vyskytuje ako dôsledok vystavenia telu faktorom, ktoré vyvolávajú alergie. Ak tento účinok nie je vylúčený včas, môže dôjsť k anafylaktickému šoku, čo často vedie k smrti pacienta.

Preto je potrebné vedieť, prečo sa na tele objavuje malá vyrážka. Znalosť faktorov, ktoré spôsobujú vyrážku na tvári, chrbte, pažích alebo nohách dieťaťa, vám umožňuje nájsť skutočnú príčinu tohto javu a prijať vhodné opatrenia.

Prečo je malá kožná vyrážka u detí a dospelých

Ak sa dieťa začne naliať, potom spôsobí, že rodičia majú oprávnený poplach. Bohužiaľ, niektorí z nich sa neodovzdajú včas špecialistovi, robia sama diagnózu, podľa ktorej vedú lekárske postupy. Tento prístup je úplne neprijateľný, pretože nesprávna liečba vedie k vážnejším následkom, ako je absencia akýchkoľvek lekárskych postupov.

Vyrážka na tvári, hrudníku, chrbte a iných oblastiach pokožky dieťaťa môže mať iný charakter. Dermatológovia rozlišujú tieto hlavné formy:

 • vyrážky z cievnych, hemoragických alebo pigmentovaných škvŕn - oblasti, ktoré vystupujú len na farbu pozadia zvyšku kože, ktoré sa nezvyšujú nad povrch okolitej kože a nelíšia sa jej dotykom;
 • papulózna vyrážka pozostávajúca z hustých tuberkulín;
 • plaky - ploché formácie, ktoré sa zdvíhajú nad povrchom kože;
 • bubliny;
 • uzly;
 • pustuly, ktoré sú dutiny plnené hnisom.

Podľa typu kožných vyrážok je často možné identifikovať konkrétnu chorobu.

Prečo sa dieťa vyvinie na svojom tele?

V akých prípadoch má dieťa malú vyrážku?

Príčinou tohto javu môže byť infekčná choroba. Existuje množstvo ochorení, ktoré zvyčajne postihujú deti, a to:

Pri týchto chorobách sa vyrážka u dieťaťa objavuje na pozadí iných symptómov infekcie tela, ako napríklad:

 • zvýšenie teploty;
 • príznaky intoxikácie tela - bolesť hlavy, strata sily, zhoršenie blahobytu;
 • zápalové procesy v krku so šarlami, osýpkami a rubeolou.

Keď osýpky a rubeola tvoria malú červenú vyrážku na celom tele. Tieto ochorenia sú veľmi podobné a sú sprevádzané kašľom, tečúcim nosom, bolesť v krku. Charakteristickým znakom osýpok je slzenie, najmä pri vystavení svetlu. S touto chorobou sa na tvári dieťaťa najprv objaví malá vyrážka. Potom sa rozšíri na zvyšok kože. Po jej zbližovaní môže pokožka zostať dlho pigmentovaná a niekedy aj peeling.

Keď ide o ovčie kiahne, malá svrbivá vyrážka sa vytvára nielen na tvári, chrbte a iných častiach tela dieťaťa, ale aj v ústach a iných slizniciach. Erupcie majú charakter škvŕn, ktoré sa neskôr zmenia na bubliny a sú nahradené krustami.

Šarlátová horúčka je nebezpečná choroba, ktorá v minulosti významne prispievala k dojčenskej úmrtnosti. Preto ak je dieťa ochorené šarlami, je veľmi dôležité, aby sa čas odlíšil od iných chorôb sprevádzaných horúčkou, bolesť v krku a začervenanie. Špeciálny príznak šarlachu je malá vyrážka, ktorá sa objavuje najprv na chrbte a na hrudníku dieťaťa a potom sa presúva na celú kožu, s výnimkou malého priestoru na brade a perách. Často je to svrbenie.

Následne sa vyrážka na chrbte a na celom tele dieťaťa nahrádza peelingom trvajúcim až tri týždne. Niekedy šarla je atypická a vyzerá ako osýpky.

Existujú iné, menej známe infekčné choroby sprevádzané výskytom vyrážok, ako sú:

 • infekčný erytém;
 • náhly exantém;
 • mononukleóza;
 • yersinióza.

Infekčný erytém

Toto vírusové ochorenie má epidemickú povahu a postihuje deti, väčšinou mladé a stredné. Choroba sa najprv prejavuje horúčkou a rinitídou. Vyrážky sa objavujú v tretí deň ochorenia na tvári dieťaťa a na začiatku majú bodový charakter a potom majú podobu škvŕn, ktoré pripomínajú stopy tahov na tvári. Škvrny sa šíria po povrchu kože a navzájom sa spájajú. Výsledná vyrážka na zadnej strane dieťaťa a na iných miestach kože sa často podobá geografickej mape.

Toto obdobie choroby trvá asi týždeň. Tieto škvrny sa však môžu objaviť po chvíli zotavenia - pri strese, pod vplyvom slnečného žiarenia alebo vody po fyzickom náraze.

Náhle exantém

Príčinou tohto ochorenia je jeden z herpes vírusov. Ochorenie zahŕňa dve periódy, z ktorých prvá je charakterizovaná horúčkou a druhá - vyrážky. Počas prvého obdobia má dieťa vysokú horúčku, ale to má malý vplyv na jeho celkovú pohodu. Štvrtý deň teplota prudko klesá a objavuje sa malá vyrážka, ktorá sa nachádza hlavne na krku, chrbte a celom tele dieťaťa. Počas tohto obdobia ochorenia sa rozširujú lymfatické uzliny dieťaťa a objavujú sa príznaky intoxikácie: dieťa odmieta užívať jedlo, je pomalý alebo naopak je náladový.

mononukleóza

Táto choroba je spôsobená vírusom Epstein-Barr a prenášaná kontaktom. Pri infikovaní sa teplota u pacienta zvyšuje, angína sa vyvíja a lymfatické uzliny sa zvyšujú. Prerušenie sa vyskytne, ak pacient užíva lieky obsahujúce antibiotikum amoxicilín.

Iersinioz

Táto bakteriálna infekcia môže byť infikovaná konzumáciou surovej zeleniny alebo pitnej kozieho mlieka, ktoré nebolo podrobené predbežnému tepelnému ošetreniu. U pacientov stúpa teplota, bolesť žalúdka a bolesť kĺbov. Choroba je sprevádzaná hnačkou. Výtoky s takou chorobou sa objavujú na rôznych miestach tela a potom pokračujú k peelingu.

Zmeny v koži sa môžu vyskytnúť pri oveľa nebezpečnejšom ochorení, ako sú uvedené vyššie - s meningokokovou infekciou.

Meningokoková infekcia

Meningokokus žije v nosohltane u mnohých ľudí, ale spôsobuje len faryngitídu a miernu rinitídu. Niekedy však tento mikroorganizmus prekoná imunitnú bariéru a preniká do krvi. Tam zomierajú baktérie a uvoľňujú silný toxín, ktorý spôsobuje zrážanie krvi a vytvára početné krvné zrazeniny, ktoré spôsobujú prasknutie ciev. V dôsledku toho má pacient hemoragické erupcie.

 • vysoká teplota;
 • bolesť svalov a kĺbov;
 • bolesť hlavy;
 • nevoľnosť a zvracanie.

Nekróza sa môže vyvinúť na základe krvácania.

Môžu sa objaviť kožné vyrážky a mnohé iné infekčné choroby. Takže silné svrbenie a malá vyrážka po celom tele sa vyskytuje, keď svrab je spôsobený malými parazitickými roztočmi. Choroba sa veľmi ľahko prenáša nielen priamym kontaktom, ale aj prostredníctvom objektov. Prostredníctvom česania na tele môže dôjsť k infekcii sekundárnou infekciou.

Príčiny vyrážok u dojčiat

Najčastejšie príčiny vyrážok u dojčiat sú:

 • Toxický erytém.
 • Akné novorodenca.
 • Sudamen.

Toxický erytém sa vyznačuje tvorbou papuliek a žltých pustúl a niekedy aj červenými škvrnami. Pík takýchto vyrážok u dieťaťa sa pozoruje vo veku dvoch dní. Špeciálna liečba v prípade toxického erytému sa nevykonáva, choroba ide sama osebe. Táto kožná patológia je veľmi častá a vyskytuje sa u 50% novorodencov narodených včas.

Akné u novorodencov sa vyvíja kvôli aktivácii mazových žliaz dieťaťa hormónmi matky. Dieťa má papuly a pustuly. Na tvári dieťaťa sa najprv objaví malá vyrážka a potom prechádza na krk a zadnú časť hlavy. V prípade tejto choroby nie je potrebná žiadna špeciálna liečba a používajú sa iba hygienické postupy. Choroba sa vyskytuje u 20% detí od veku troch týždňov.

Potenie sa vyskytuje najčastejšie v lete, pretože potné žľazy produkujú viac tekutín, než môže odtekajúce potrubie prejsť. V prípade dieťaťa na tele sa vyskytujú bublina a makulárne vyrážky, ktoré deti zvlášť nerušia a pri dodržiavaní hygieny prechádza alebo sa uskutočňuje sama.

S potné žľazy je spojená s vážnejšou chorobou - vesikulkulóza. V tomto prípade sa ústie výtokových kanálov týchto žliaz zapália pod pôsobením stafylokokovej infekcie a na nohách a iných oblastiach kože v dieťati sa objaví malá vyrážka. Vyrážky majú bublina. Z prasknutých vezikúl sa uvolňuje hnis, čo spôsobuje infekciu v blízkych oblastiach kože. Liečba choroby spočíva v kauterizácii pustulov zeleňou alebo mangánom.

Neinfekčné príčiny vyrážok

U detí aj dospelých sa vyrážky môžu vyskytnúť nielen kvôli infekčnej chorobe tela. Najčastejšou príčinou takýchto ochorení kože je alergia. V tomto prípade, ak pôsobí alergické činidlo, zvyšuje sa koncentrácia histamínu v krvi, čo spôsobuje zodpovedajúcu reakciu organizmu. Najčastejšie sú alergie spôsobené nasledujúcimi faktormi:

 • zvieracie chlpy;
 • tkaniny a farbivá používané na ich farbenie;
 • niektoré lieky;
 • kvetný peľ;
 • niektoré potravinové výrobky alebo prísady, ktoré sú v nich obsiahnuté;
 • kozmetika, parfumy, prací prášok a ostatné chemikálie pre domácnosť;
 • kovy, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou.

Na základe alergií sa vyskytujú nasledujúce kožné ochorenia:

Pri ekzémoch sa objavujú škvrny, papuly a malé vezikuly, ktoré zanechávajú erózie, z ktorých sa uvoľňuje sérová tekutina. V chronickom priebehu choroby je koža šupinatá a na nej sa tvoria trhliny.

Dermatitída vonkajšími príznakmi je podobná ekzému, ale symptómológia nie je tak výrazná. Choroba je sprevádzaná ťažkým svrbením.

Urtikaria je forma dermatitídy, pri ktorej sa vytvárajú veľké pľuzgiere. Táto kožná patológia sa často vyskytuje v dôsledku alergií a môže byť akútna i chronická.

U alergických kožných ochorení, je nutné eliminovať zodpovedajúce dráždidlo - by inak mohli vyvinúť závažné chorobné stavy, ako je angioedém alebo dokonca anafylaktický šok, ktorý môže viesť k smrti.

Liečba používa externé lieky a niekedy sa používajú antihistaminiká.

Problémy s kožou môžu byť dôsledkom nielen alergií, ale aj porušovania funkcií vnútorných orgánov a vnútornej sekrécie. V tomto prípade je potrebné liečiť samotnú patológiu, ktorej vonkajším prejavom je vyrážka.

Takže výskyt vyrážky u dieťaťa môže byť dôsledkom vážnych chorôb vrátane tých, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre život. Preto ak je v tele nejaká malá vyrážka v akejkoľvek podobe, je potrebná okamžitá žiadosť lekárovi. Obzvlášť sa to týka tých prípadov, keď sú príznaky všeobecnej porážky tela - horúčka, zhoršenie pohody a tak ďalej.

Útulné miesto o zdraví

Kožné kryty sú odrazom vnútorného obrazu tela a všetky zmeny signalizujú jeho poruchu. Jednou z reakcií kože na prítomnosť ochorenia u ľudí je vyrážka. Dôvody jeho výskytu sú pomerne rozmanité. Pozrime sa, v ktorých prípadoch sa môže objaviť malá vyrážka na tele a čo treba urobiť, ak zistíte vyrážku?

Zistili sme príčiny vzniku malého vyrážky

Existuje veľa príčin malých vyrážok na koži. Pozrime sa na hlavné a zoznámime sa s taktikou liečby v každom jednotlivom prípade.

Kontaktná dermatitída

Kontaktná dermatitída (zastaraný názov jednoduchá dermatitída) je kožná reakcia, ku ktorej dochádza v dôsledku vystavenia alergénov alebo dráždivých látok. Prvkami vyrážok sú malé bodky červenej alebo ružovej, ktoré vyčnievajú nad úroveň kože. Pri dlhšom vystavení alergénu sa vyrážka premieňa na vezikuly, ktoré sú naplnené sérovým obsahom. Proces končí peelingom, často dochádza k pigmentácii.

Pacienti sa sťažujú na pálenie, bolesť, svrbenie, kožné napätie. Patológia prechádza sama o sebe v prípade kontaktu s alergénom (dráždivá látka) v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov. Doba trvania závisí od trvania: čím kratší je kontakt, tým rýchlejšie zmizne vyrážka a naopak.

V prípadoch, keď sú vyrážky sprevádzané závažným svrbením spôsobeným alergénom, je vhodné používať antihistaminiká. Aby sa zabránilo infekcii, odporúča sa štiepenie pokožky ošetriť miernymi antiseptickými látkami alebo odvarami bylín (nechtíka lekárskeho, harmančeka).

Rubrofytia nohy a kefy

Rubrofytia (rubromykóza) chodidiel a kefiek je plesňová lézia pokožky. Toto ochorenie postihuje hlavne nohy, sa môžu šíriť na ruky, veľké sklady, najmä trieslovinové, stehenné a iné oblasti kože s častým zapojením vellus a niekedy aj dlhé vlasy. Objektívne: červená malá vyrážka, pľuzgiere, erózia, peeling. Subjektívne: svrbenie. Liečba tohto ochorenia je odstrániť šupiny, eliminuje zápal pomocou obklady a masti recepcie antimykotiká dovnútra.

svrab

Kúra je parazitické ochorenie kože charakterizované intenzívnym nočným svrbením, kameňmi a šupinatou tvorbou kože. Objektívne: polymorfná vyrážka (na koži sa súčasne tvoria tuberkulózy, pľuzgiere a škvrny). Subjektívne: svrbenie, ktoré sa zosilňuje v noci. Liečba spočíva v vykonaní vonkajšej liečby askaricídnymi liekmi a dodržiavaní režimu stanoveného lekárom.

syfilis

Syfilis je chronické systémové ochorenie, prenášané spravidla pohlavným stykom. Pre sekundárny syfilis dobu, ktorá sa vyvíja v priebehu 2-4 mesiacov po infekcii s T. pallidum, vyznačujúci sa tým, vzhľad malé červené vyrážky na vonkajšej strane predlaktia a hornej časti paže, chodidlách a dlane. Nie je bolesť a svrbenie. Liečba spočíva v dlhodobom príjme antibakteriálnych prípravkov.

Infekčná endokarditída

Infekčná endokarditída je infekčné ochorenie, ktoré je sprevádzané poškodením srdcových chlopní, vnútorného plášťa srdca a susedných veľkých ciev. Táto patológia môže spôsobiť vznik hemoragickej vyrážky.

Objektívne: malé bolestivé erupcie na koži červenej farby, ktoré sú lokalizované hlavne v oblasti dlane, chodidiel, podložiek prstov. Zmizne spontánne po 1-4 dňoch.

Multiformný exudatívny erytém

Exsudatívna multiformný erytém - akútne, často recidivujúce ochorenie kože a sliznice infekčných-alergické genéza. Objektívne: zápalové škvrny ružovo-červenej alebo jasne červenej, ktoré sú náchylné na fúziu. Často sa spolu s nimi objavujú samostatne pľuzgiere, zriedkavo vezikuly a pľuzgiere. Vyrážka symetricky rozdelené predovšetkým na extensor povrchy končatín, najmä ruky, predlaktia, v menšej miere na tvár, krk, nohy, zadný doraz.

Liečba choroby je symptomatická:

1) topické - masti s kortikosteroidnými hormónmi; opláchnutie ústnej sliznice dezinfekčnými roztokmi;

2) na zníženie bolesti (najmä pri jedle) - lidokaín;

3) v závažných prípadoch - kortikosteroidné hormóny;

4) v prítomnosti sekundárnej infekcie - antibiotická terapia;

5) v prítomnosti herpetickej infekcie - antivírusové lieky (acyklovir, remamadín).

Mnoho infekčných ochorení, ako sú šarlach, osýpky, kiahne a iné, sú sprevádzané vyrážkami na tele a končatinách.

Ak sa na tele objaví malá vyrážka, nevykonávajte samoliečbu. Je potrebné konzultovať s lekárom, ktorý dokáže stanoviť správnu diagnózu a predpísať primeranú liečbu.

Malé vyrážky na tele: možné príčiny, 4,1 z 5 na základe 7 hodnotení