Hlavná

Bradavice

Mikrobiálny ekzém na rukách a nohách

Ekzém sa vzťahuje na zápalové ochorenia kože, ktoré sa neprenášajú z človeka na človeka a sú úplne nekontaminujúce. Ekzém sa spravidla vyskytuje v chronickej forme s dočasnými exacerbáciami.

História ochorenia môže byť dedičná alebo alergická, môže sa vyvinúť pod vplyvom exogénnych a endogénnych faktorov. Tiež vinníci, ktorí vyvolávajú ekzém, zahŕňajú neuroendokrinné, imunologické a psycho-vegetatívne poruchy.

Ekzém mikróbov, liečba a symptómy, ktoré dnes zvažujeme, sa najčastejšie vyskytujú u ľudí s oslabenou imunitnou obranou. S nízkou úrovňou odolnosti sa telo stane náchylnejšie na patogény, ktoré sa do neho dostanú.

Ide predovšetkým o takéto bežné patogény ako stafylokoky a streptokoky.

Etiológia a patogenéza

Prečo vzniká mikrobiálny ekzém a čo to je? Táto choroba je klasifikovaná ako sekundárna patológia, pretože sa rozvíja na pozadí už existujúcej choroby. V závislosti od príčiny jej výskytu je ekzém rozdelený do niekoľkých typov:

 1. Sykosiform - pozorovaný u ľudí s zápalom vlasových folikulov. Na pokožke sú vytvorené opuchnuté, zapálené, svrbiace oblasti červenej farby. Nachádza sa v oblasti brady, horného pera, podpaží a pohlavných orgánov.
 2. Kŕčové žily - vyvíja sa na nohách s zanedbaným prípadom kŕčových žíl.
 3. Nummulárny - má lézie okrúhleho tvaru, priemer od 1 do 3 cm, s serózno-purulentnými kôrkami. Najčastejšie sa prejavuje v rukách.
 4. Mitotický - objaví sa, keď na koži a nechty dochádza k hubovej infekcii.
 5. Paratraumatické - vyvíja sa okolo dlhotrvajúcej traumy, najmä dlhotrvajúcich nehojajúcich sa rán.
 6. Ekzémové bradavky - tvorené u žien počas dojčenia, ako aj proti svrabom. Charakterizované výskytom červených zápalových škvŕn okolo bradavky, ktoré sú silne mokré.

Vzhľad ekzému môže naznačovať problémy s orgánmi v gastrointestinálnom trakte, obličkami, poruchami humorálnej regulácie tela. Taktiež, keď sa pozoruje ochorenie, dôjde k disagamaglobulinémii, k zníženiu počtu T-lymfocytov ak zvýšeniu počtu B-lymfocytov. Tieto symptómy znamenajú, že skutočnou príčinou choroby je imunitná nedostatočnosť.

Rizikové faktory

Ľudia patria do rizikovej skupiny:

 • byť v stave stresu;
 • s tráviacimi problémami;
 • s postihnutím endokrinného systému;
 • so slabou imunitou;
 • s prejavmi alergickej diatézy;
 • s alergickými ochoreniami;
 • s nízkou úrovňou osobnej hygieny.

Treba poznamenať, že v patogenéze a spustení choroby je to posledný faktor, ktorý zohráva obrovskú úlohu. Vo väčšine prípadov sú lézie lokalizované na nohách a rukách v dôsledku ich vysokého potenia a nízkej hygieny v týchto oblastiach.

príznaky

Medzi hlavné príznaky mikrobiálneho ekzému patria zápalové lézie kože sprevádzané inou vyrážkou (papuly alebo vezikuly), ako aj erektilná erózia. Proces vyrážky je obvykle sprevádzaný ťažkým svrbením.

Ohniská majú veľké fazety a nakoniec sa spájajú bez toho, aby opustili zdravú pokožku v postihnutej oblasti. Na povrchu ohniská zápalu mikrobiálneho ekzému sú koncentrované veľké množstvo hnisavých kôr.

Nesprávna liečba mikrobiálneho ekzému alebo traumatických účinkov na léziu môže viesť k vzniku sekundárnych alergických vyrážok. Takéto vyrážky sa líšia v polymorfizme a môžu byť reprezentované červenými opuchnutými škvrnami, vezikulmi, pustulami a papuly.

S progresiou procesu sa tieto vyrážky spájajú, tvoria časti erektilnej erózie a rozšíria sa na predtým zdravé oblasti pokožky. Takto sa mikrobiálny ekzém premenil na skutočný.

Mikrobiálny ekzém: foto

Ako to vyzerá táto choroba na fotografii, odporúčame vám prečítať si obrázky.


Liečba mikrobiálneho ekzému

Keď objavili mikrobiálny ekzém, hlavnou úlohou liečby je udržanie tela ako celku, pretože ekzém má spravidla chronickú povahu kurzu, takže je veľmi zriedka možné úplne ho zbaviť.

Liečba mikrobiálneho ekzému na nohách alebo rukách závisí od histórie ochorenia a výsledkov štúdií. Zameriava sa predovšetkým na liečbu základnej patológie a na ovplyvnenie chronického zápalu.

V závislosti od príčiny vzniku ochorenia sa vyžaduje liečba plesňových lézií pokožky, pyodermie, sykózy alebo inej vhodnej patológie. V prípade varikózneho mikrobiálneho ekzému zahŕňa liečba užívanie liekov na zlepšenie krvného obehu.

Všeobecné odporúčania pre pacientov s mikrobiálnym ekzémom zahŕňajú:

 1. Starostlivá osobná hygiena, ale vylúčenie dlhodobého kontaktu s pokožkou s mikrobiálnym ekzémom.
 2. Zabránenie prehriatiu tela, ako aj traumatizáciu postihnutej oblasti.
 3. Odstránenie ložísk chronickej infekcie.
 4. Nosenie odevov z prírodných tkanín.
 5. Strava je prevažne mlieko a zelenina s prídavkom mäsových jedál, obilnín, ovocia, s výnimkou citrusových plodov. Obmedzenie príjmu tekutého, alkoholového, konzervovaného a koreneného jedla.
 6. Keď kŕčové formy mikrobiálneho ekzému - nosiť husté gumové pančuchy alebo bandáže nohy, liečba kŕčových žíl.

Liečba okrem toho zahŕňa použitie antialergických liekov, sedatív, antiseptických a antibakteriálnych látok.

Miestna terapia

V domácnosti môžete použiť lokálnu liečbu mikrobiálneho ekzému na rukách alebo nohách, je to nasledovné:

 1. Výrobky sú vyrobené z olovenej vody, rovnako ako 1% roztok resorcinolu, ošetrenie kvapalinou Castellani.
 2. Ak bol ekzém vyvolaný bakteriálnym patogénom, použili sa masti obsahujúce antibiotiká, napríklad Bactroban, detol.
 3. Ak zápalové ohniská majú mierne škvrny, aplikujte lieky s obsahom dechtu, naftalénovou masťou.
 4. V prípade hubového patogénu sa používajú antifungálne masti, napríklad Exoderyl, Loceril.

Pri závažnejšej chorobe je potrebné použiť konvenčnú liečbu hydrokortizónovou masťou a glukokortikosteroidmi, ktoré vám pomôžu zmierniť relaps. V niektorých prípadoch sa tieto metódy užívania týchto liekov neustále používajú s dodatočným podporným vitamínom B a C intramuskulárne.

Po odstránení akútnej fázy a zastavovaní procesu je potrebné aplikovať ožarovanie na postihnutú oblasť pokožky terapeutickým ultrafialovým žiarením. Na určenie úspešnosti liečby sa používa terapeutické bahno. Je potrebné chrániť pokožku pred účinkami mrazu, snehu, slnka, dažďa a tiež zakryť aseptickými obväzmi.

Všetko o mikrobiálnej ekzémy

Kožné ochorenia, bohužiaľ, sú veľmi časté. Jedna a tá istá choroba môže mať mnoho odrôd. Každý druh má pri ošetrení svoje vlastné nuance. Mikrobiálny ekzém nie je výnimkou.

Keď je koža oslabená z dôvodu imunitných, nervových, alergických príčin, je náchylná k radu ochorení. Pri vzniku a vývoji mikrobiálneho ekzému zohrávajú úlohu bakteriálne patogény.

popis

Jeden z druhov ekzémov - bakteriálnych alebo mikrobiálnych - spolu so spoločnými vlastnosťami tejto choroby, má svoje vlastné odlišné znaky a symptómy.

Ekzém je ochorenie kože, zápalová povaha, ktorá je založená na alergických reakciách tela, imunitných patologických stavov, porúch nervovej aktivity.

Samiocenogénne parcely nie sú nákazlivé, avšak v tomto prípade existuje riziko infekcie spôsobenej baktériami spôsobujúcimi vyrážky (huby, stafylokoky).

Ochorenie má zvýšenú úroveň recidívy. Ľudia, ktorí sú vyliečení z ekzému a sú náchylní na neho, sú vystavení riziku opakovania s vysokou pravdepodobnosťou.

Bakteriálny ekzém sa často stáva pravdivým pri nesprávnej liečbe.

Choroba je sprevádzaná vyrážkou (mokrou alebo suchou), svrbenie, pálenie, začervenanie a zápal kože. Mikrobiálna forma sa pozoruje ako sekundárny stav v poškodených oblastiach kože.

Jeho príčiny súvisia s bakteriálnymi faktormi. Ochorenie je vyvolané poškodením alebo primárnym ochorením epidermy.

V dôsledku oslabenia imunity znižuje nervové napätie úroveň ochrany pokožky a účinnosť hojenia.

Oslabené oblasti v blízkosti rany, odreniny, vredy sú infikované mikróbmi, ktoré sú za normálnej imunity absolútne neškodné pre telo.

To vyvoláva mikrobiálnu formu ochorenia. Vyrážka sa vyskytuje v blízkosti alergických kožných reakcií, trenie, zvetrávania, vyrážky plienky, kŕčových žíl.

dôvody

Faktory, ktoré trochu spôsobujú chorobu. Sú rozdelené na bežné, charakteristické pre všetky typy tejto choroby a vlastné presne mikrobiálny ekzém. Vo všetkých prípadoch sa príčiny ochorenia navzájom dopĺňajú.

Všeobecné informácie:

 • psycho-vegetačné poruchy;
 • neuroendokrinné ochorenia;
 • imunitné poruchy.

Nasledujúce príčiny sú typické pre všetky typy ochorení, ale predovšetkým vyvolávajú mikrobiálnu odrodu:

 • vysoká citlivosť na vstup patogénov infekcie a zápalu na pokožku;
 • kŕčové žily;
 • poranenia kože: odreniny, vredy, rany, intertrigo, trenie, omrzliny alebo popáleniny;
 • porážka húb: mykóza, lymfóza;
 • sú často pozorované dve skupiny patogénov. Prvá: streptokoková alebo stafylokoková infekcia. Druhá: huba rodu Candida.

príznaky

Existujú príznaky, ktoré sú vlastné všetkým typom ochorení a sú typické pre bakteriálny typ.

Často sa rozvíjajú rýchlo. Len deň môžete sledovať:

 1. sčervenanie kože;
 2. tvorba vyrážok, vezikulov;
 3. zomieranie hornej tenkej vrstvy kože.

Symptomatické, zahŕňajúce všetky typy:

 • začervenanie a zápal kože. Prvé znamenie;
 • svrbenie, pálenie. Majú rôznu mieru závažnosti. Vo väčšine prípadov je výrazný. V ťažkých formách ochorenia je ťažké ich tolerovať, rovnako ako zvyčajná bolesť. Často je nepríjemné pocity také závažné, že pacient nemôže zaspať. V týchto prípadoch sa závažné liečenie aplikuje na intravenózne injekcie špeciálnych sedatívnych (upokojujúcich) liekov;
 • vyrážka niekoľkých odrôd. Suchý alebo mokrý. Vo všetkých prípadoch exfoliovaná koža (biela, žltá), niekedy podobá psoriáze;
 • pri česaní mokrej vyrážky rezy hornej tenkej vrstvy kože. Tekutina (hnis) vyteká z výsledného vredu. Trvá dlho, rána sa vysychá;
 • ekzematózne oblasti majú výrazné hranice a jasnú geometriu;
 • niekedy po úspešnej liečbe, oblasti, kde bol ekzém, meniť farbu (stávajú sa tmavšie) alebo pokožka zostáva deformovaná.

Charakteristické znaky bakteriálneho typu:

 • predchádza kožným léziám rôznych typov. Rozvíja sa okolo pyodermických (purulentných) ohniskov: blízkych vredov, častí odrenín, fistúl, škrabancov;
 • prudko načrtnuté segmenty zápalu s umierajúcou vrstvou kože a buniek;
 • v strede miesta - hromada nekonečných kopcov (papuly) alebo pľuzgiere so sérovou tekutinou. Vytváranie mokrých segmentov, hnisavá kôra, tenká horná vrstva kože sa ľahko spája pri dotyku;
 • akumulácie vyrážok sú umiestnené vedľa seba v intervaloch ovplyvňovaných jednotlivými malými formáciami, ktoré postupne rastú;
 • tvoria asymetrické s nerovnými okrajmi, mince alebo iné;
 • ťažké pálenie a svrbenie.

Typy tejto patológie:

 • je očíslovaný. Je vo forme plátov alebo mincí. Foci zaoblené, malé veľkosti, odlišné od intenzívneho prietoku krvi, namočenia, opuchnuté. Mikrobiálny ekzém na rukách je často tohto druhu;
 • kŕčové. Sú sprevádzané kŕčovými žilami, venóznou insuficienciou. Venózne vredy sa niekedy tvoria okolo chorých žíl. Zobrazuje sa oblasť zobrazovania s podliatinou, zápalom a miernym svrbením;
 • posttraumatická. Vyskytuje sa v dôsledku porúch pri hojení rán po operáciách, ranách;
 • sycosiform. Pripomína seborrheic. Pozoruje sa u pacientov s zápalovými vlasovými folikulmi. Má vlhké, svrbivé ohniská červenej farby. Lokalizácia: kde rastú vlasy, vrátane brady a hornej pery u mužov. Pokrok sa rozširuje na ďalšie oblasti s vlasovými folikulmi;
 • papily. U dojčiacich žien alebo pacientov so svrabom. Okolo bradavky a na ňom sú vytvorené vlhké trhliny.

Video: Nuansy choroby

lokalizácia

Ruky a nohy sú oblasti, kde sa najčastejšie vyskytujú ekzemotogénne oblasti. Končatiny sa ťažko udržujú v pokojnom stave a neustále sa nachádzajú v sterilných podmienkach. Spolu tieto faktory vyvolávajú vývoj ochorenia.

Na rukách

Je prísne zakázané vystaviť končatinu interakcii s:

 1. chemické prostriedky;
 2. náterové hmoty;
 3. laky;
 4. podnety;
 5. alergény.

Ruky by mali byť udržované v teple, nepodliehajú podchladeniu ani náhlym zmenám v teplotných podmienkach a poveternostným vplyvom.

Ak sa na spodných častiach končatín vyskytne mikrobiálny ekzém na rukách a úplne izoluje pokožku od dráždivých látok, je ťažké ihneď po kontakte s nimi ošetriť pokožku dezinfekčným krémom.

Pracujte najlepšie v ochranných rukaviciach. Ozdoby na prstoch a rukách by mali byť odstránené.

Proti svrbeniu sú špeciálne krémy:

Voda vyvoláva vývoj ochorenia, preto by ste mali minimalizovať kontakt s touto chorobou. Koža je dezinfikovaná slabým roztokom manganistanu draselného, ​​kyseliny boritej alebo alkoholu.

Ruky sa čistia hypoalergénnymi hygienickými výrobkami, mydlo je vybrané neutrálne, rastlinné vody (celandín), sušené masti (zinok) sú povolené.

Vyrobte pleťové vody z nechtíka, aloe. Ako sušiace prášky sa používa napríklad kompozícia oxidu zinočnatého (30 g), mentolu (2 g), pšeničného škrobu (50 g) a sírovej farby (5 g).

Na nohách

Nohy používajú rovnaké prostriedky ako pre ruky. Ak je mikrobiálny ekzém na nohách sprevádzaný kŕčovými žilami, terapia je kombinovaná s nosením špeciálnych úpletových kompresorov, prípravky na tonifikáciu prietoku krvi.

Nohy by sa nemali načítať. Pri chôdzi sa nadmerné cvičenie môže prejaviť edémom a zápal sa bude zvyšovať.

Keď sa vyrážka nachádza na spodných častiach končatín, topánky by mali byť dobre vetrané, ponožky by sa mali nosiť len z prírodných tkanín. V noci odporúčame vytvárať pleťové vody, prášky a spánok, nožičky na kopec.

diagnostika

Pri podozrení na mikrobiálny ekzém sa najskôr vykoná bakteriologické vyšetrenie. Skúšobný materiál sa odškrabne z chorých častí kože.

Mikroskopické bunky zvyčajne detegujú bunky mykózy (huby) a keď sú umiestnené vo vhodnom prostredí v laboratóriu - bakteriálne patogény.

Diagnostická úloha v opísanom prípade je presná definícia organizmu, ktorá spôsobuje mikrobiálnu vyrážku. Pomôže to presne použiť tie lieky, na ktoré je citlivý agent.

V akútnych formách ochorenia sa uskutočňujú histologické štúdie biomateriálu zo subkutánnych vrstiev vyrážok.

To určuje rozsah infekcie v tkanive, hladinu plazmy a ďalších buniek v infiltráte.

Vizuálna kontrola vám umožňuje poznamenať:

 1. opuch;
 2. lokalizácia;
 3. charakteristické vonkajšie prejavy.

Niekedy sa stanovuje diferenciálna diagnóza so znakmi psoriázy, iných typov ekzému, dermatitídy.

Mikrobiálna forma ochorenia sa často mení na skutočný ekzém.

Vo všetkých prípadoch môže lekár menovať:

 • všeobecné analýzy;
 • štúdie hladín imunoglobulínov;
 • lymfocyty.

Liečba mikrobiálneho ekzému

Komplexnosť je dôležitou charakteristikou terapie. Jeho súčasti: prípravky vonkajšie alebo intravenózne prostriedky systémového pôsobenia, diétna terapia, hygienické opatrenia.

vonkajšie

K externému liečeniu patria:

 • vody;
 • masti;
 • krémy;
 • antiseptické roztoky;
 • kaše.

Hlavná pozornosť sa venuje liekom s výraznými antibakteriálnymi vlastnosťami.

Ak sa zistí, ktorá baktéria je príčinou choroby, používajú sa prostriedky, ktoré ju zničia. Použitie úzko zameraných prípravkov a mastí všeobecného protizápalového účinku.

Bežné vonkajšie prostriedky:

 • lotion resorcinol (1%), olovnatá voda;
 • ošetrenie kvapalinou Castellani, "zelená" (zriedená), v akútnych prípadoch roztoky anilínových farbív;
 • naftalén, ichtyolová masť, prípravky z dechtu sa používajú na malý výsev;
 • masti s antibiotikami pre konkrétny patogén: baktroban, zakrytie, detol;
 • protiplesňové masti, ak sa zistí zodpovedajúca etiológia (exohydryl, bifonazol);
 • s akútnymi prejavmi - kortikosteroidy (elokom, advantan, celostoderm);
 • na veľkej ploche lézie sa používajú kalcenevrínové inhibítory: pimekrolimus, takrolimus. Zmierňujú svrbenie a zápal;
 • dobre odstráňte svrbenie, podráždenie antiseptických látok vo forme sprejov: inhalipt, libian, gum.

V obzvlášť závažných prípadoch sa používa systémová liečba:

 • antibiotiká: ampicilín, cefazolin, doxycyklín;
 • antimykotiká (flukonazol), ak existuje príčinná látka huby;
 • pri exacerbácii: kortikosteroidy na systémové použitie (triamcylón, prednizolón) alebo cytostatiká (metotrexát, cyklosporín);
 • lieky na znecitlivenie, antihistaminiká: lorotín, suprastin, diazolín;
 • IV: chlorid vápenatý, tiosíran sodný;
 • sedatíva alebo hypnotiká (valerián, matka, bróm).

Pri tomto type ekzému sú kortikosteroidné masti a hormonálne lieky menej pravdepodobné, že sa použijú, ak je počiatočná liečba bakteriálnej infekcie antibiotikami správna.

Čo je suchý ekzém? Odpoveď je tu.

Všeobecné informácie

Lekári odporúčajú:

 • Vylúčenie prehriatia alebo omrzliny;
 • Je zakázané vystaviť poškodenú oblasť zaťaženiam a ešte viac úrazom;
 • pravidelná hygiena (umývanie antiseptickými látkami, roztoky);
 • vylúčenie dlhodobého kontaktu s vlhkosťou ekzematogénnych oblastí;
 • odevy vyrobené z prírodných tkanín;
 • s kŕčovými žilkami - vhodné kompresné spodné prádlo, bandážovanie nohy a liečba žíl;
 • strave. Zmes mlieka a zeleniny s kaše a doplnkom vo forme vareného mäsa. Pridajte viac vlákniny, zeleniny, ovocia a zeleniny, okrem ostrých, citrusových a dráždivých (korenie, cesnak, cibuľa). Pikantné, údené, nakladané, konzervované;
 • príjem tekutín je obmedzený, alkohol je zakázaný;
 • vitamínová terapia (vitamíny A, B, D, vápnik, zinok);
 • vylúčiť stres, nervové napätie a silné fyzické zaťaženie, čo vedie k vyčerpaniu.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické metódy sú obzvlášť účinné pri správnej strave a liečbe vitamínmi.

Použiť nasledujúce liečebné postupy:

 • magnetoterapia;
 • ožarovanie ultrafialovým žiarením;
 • UHF;
 • laserová a ozónová terapia.

Okrem liečivého účinku tieto metódy prispievajú k zmiznutiu stop po vyrážke.

Ľudové opravné prostriedky

Ľudské lieky sa používajú ako doplnok k základnej terapii.

Lokálne na miestach chorých alebo vnútorne používajte tieto prostriedky:

 • pleťové vody z bylín alebo rastlín: celandín, nechtík, aloe, materská a nevlastná matka;
 • efektívne mlieko z kolekcie: pre 20 g šnúry, žihľava brezových púčikov, kvetenstvo nechtíka, rašelina, ľubovník bodkovaný;
 • Vyrážka je zvlhčená odvarom ihličiek a kužeľov: 100 gramov na liter vriacej vody, nalejte jednu hodinu, aplikujte 15 minút;
 • 100 g čerstvo vybral listy vlašských orechov nalejte pol litra vody, varíme 5 minút a trváme hodinu. Agent postihuje postihnuté oblasti;
 • Listy z elderberry majú silný antiseptický účinok. Oni sú umývaní, zbití, takže nechávajú šťavu a na 15 minút sa na choré miesta aplikujú, obalujú potravinársky film;
 • infúzia z koreňa púpavy zvyšuje imunitu, nalieva sa vriacou vodou, trvá 12 hodín a opitá sa niekoľkokrát denne.

prevencia

Mikróbový ekzém na pažích, nohách a iných častiach tela sa objavuje u ľudí náchylných na kožné choroby s neuro-alergénnou a imunitnou povahou, ako je psoriáza, dermatitída.

Takíto ľudia by mali venovať osobitnú pozornosť nasledujúcim faktorom:

 • kvalitatívne liečenie akejkoľvek pyodermálnej vyrážky, alergických reakcií, tepelných, chemických alebo iných poškodení;
 • starostlivosť o obväzy a odstránenie sadry;
 • snažte sa používať výživu mlieka a zeleniny, aby zahŕňala alergénne potraviny, minimalizujte konzumáciu alkoholu, obmedzte sladké, akútne;
 • chronických ochorení, najmä kŕčových žíl, infekčné choroby by sa mali liečiť včas.

Ako si vybrať masť z ekzému na nohách? Podrobnosti v článku.

Je masť účinná od mokrého ekzému? Prečítajte si viac.

Tipy

 1. Je prísne zakázané pokrýt oblasti postihnuté vyrážkou.
 2. Aby sa zanechala menej stop po ekzéme, koža by mala byť pravidelne mastná antiseptickými zmäkčovacími krémami.
 3. Kontakty s vodou zhoršujú situáciu, preto minimalizujte postupy v oblasti vody, nepoškodzujte postihnuté miesto alebo ho pokryte potravinovým filmom.

Mikrobiálny ekzém nie je ľahký, ale je liečený. Hlavnou vecou je zabrániť jej pretečeniu do pravého tvaru, čo komplikuje terapiu.

Mikrobiálny ekzém na nohách a rukách - liečba a fotografie choroby

Mikrobiálny ekzém je klinickým variantom ekzému, ktorý má druhoradý charakter a vyvíja sa na kožných plochách postihnutých mikrobiálnou alebo plesňovou infekciou. Najčastejšie ekzém lokalizácia stáva chronickou pustulárnu lézie okolo zle sa hojacich infikovaných rán, trofické vredy, odreniny, škrabance a iné kožné lézie. Zápalové zmeny a ekzémové prejavy v tejto patológii sa vyskytujú na pozadí už existujúcej choroby. Môže sa objaviť mikrobiálny ekzém v dôsledku kŕčových žíl alebo v dôsledku chronických ochorení kože.

Najčastejším patogénom je hemolytický streptokok. Okrem toho, ako mikrobiálne činidlo môžu pôsobiť Staphylococcus epidermidis alebo aureus, Proteus, Candida húb a iných patogénov. ochorenie pozadí znížiť bariérovej funkcie kože, a spájanie mikrobiálne činidlá spôsobujúce senzibilizáciu organizmu (zvýšená citlivosť na podnety) vyvolať vývoj a mikrobiálne ekzém.

Podľa štatistík je výskyt tejto formy dermatitídy až 25% všetkých prípadov ekzému. Mikrobiálny ekzém nie je nákazlivý, ale je náchylný na chronický priebeh vyžadujúci dlhodobú liečbu. Aký je príčinou choroby, aké sú nepriaznivé faktory, ktoré ju vyvolávajú?

Príčiny mikrobiálneho ekzému

Vznik a vývoj mikrobiálneho ekzému sa vyskytuje pod vplyvom viacerých faktorov, a to vonkajších aj vnútorných.

 • Znížená imunita
 • Choroby nervového systému
 • Porušenie funkcií endokrinného systému
 • Genetická predispozícia
 • Alergický faktor
 • Choroby vnútorných orgánov (pečeň, obličky, tráviaci trakt)

Príčinou ochorenia sú často kŕčové žily, lymfóza, chronické mykotické kožné ochorenia. Na vyvolanie ochorenia môže byť dedičné predispozície a tendencia k alergickým reakciám. Alergické procesy, ktoré sa vyskytujú v tele, prispievajú k vývoju patologickej imunitnej reakcie tkanív, sprevádzané zápalom a poškodením kože.

Keď infekčné stimuly interagujú s možnými alergénmi, vyvíja sa chronický priebeh ochorenia s trvalým recidívujúcim zápalom v epidermis.

Mikrobiálne ekzém často vzniká okolo zle sa hojacich rán, pooperačných fistuly, vredy predkolenia a iné poškodenie kože v dôsledku nedostatku antiseptické ošetrenie a kontaminácia patogénnymi mikroorganizmami (Staphylococcus, Streptococcus, huby).

Príznaky mikrobiálneho ekzému

Klinický obraz s mikrobiálnym ekzémom je charakterizovaný tvorbou zapálených, ostro vymedzených veľkých ohniskov s odstránenou rohovou vrstvou z obvodu. Na zápalových miestach sa vyskytujú erupcie vo forme bublinkových prvkov (vezikuly) so sérovým obsahom. Po ich otvorení sa vytvára erupčná erózia, na povrchu ohniska ekzému sa vytvára vrstva hnisavých kôr.

Vysypnye prvky sú náchylné na fúziu a periférny rast. Okolo ohniskov ekzému na vonkajšom zdravom pokožke sa nachádzajú prehliadky (jednotlivé malé pustuly a suché vločkovité oblasti). Proces výskytu a disekcie prvkov vyrážky je sprevádzaný ťažkým svrbením. Rozvinuté ložiská ekzému sú asymetrické, náchylné k nadmernému rastu a tvorbe sekundárnych vyrážok.

Lekári rozlišujú niekoľko poddruhov mikrobiálneho ekzému charakterizovaného charakteristickými symptómami:

 • Nummulyarnaya (Like). Je charakterizovaný výskytom izolovaných ekzematóznych ohniskov s guľatým tvarom s priemerom od 1 do 3 cm, najčastejšie postihuje kože rúk. Mikrobiálny ekzém na rukách sa vyznačuje jasnou hranicou postihnutých oblastí, erytematóznym, edémovým, zmáčavým povrchom, tvorbou exsudatívnych papulov a vrstvou hnisavých kôr. Táto forma mikrobiálneho ekzému je náchylná k šíreniu a ťažko liečiteľná.
 • Kŕčové žily. Vyvíja sa na pozadí žilovej nedostatočnosti a kŕčových žíl. Hlavným miestom lokalizácie sú dolné končatiny. Mikrobiálny ekzém na nohách často sprevádza trofické vredy, okolo ktorých vzniká ekzematózna oblasť s výrazným edémom a zápalom.
 • Paratravmaticheskaya. Vyvíja sa, keď je narušený proces hojenia pooperačných rán, odrenín, vredov a ďalších zranení epidermy.
 • mykotická. Tento druh ekzému sa vyskytuje na pozadí hubových lézií kože horných a dolných končatín.
 • sycosiform. Sykóza je pustulózna kožná lézia spôsobená zlatým Staphylococcus aureus. Hlavným miestom lokalizácie sykózy je oblasť pokožky hlavy, fúzy a fúzy u mužov, axilárne dutiny, pubis. Pri pripojení mikrobiálneho ekzému, umierajúcich, vysoko svrbivých sa vytvárajú opakujúce sa erózie.
 • Ekzémové bradavky. Vyvíja sa u žien v dôsledku poškodenia bradaviek počas dojčenia, ako aj u jedincov infikovaných svrabom. To sa prejavuje výskytom červených, zapálených oblastí okolo bradavky. Ohniská majú jasné hranice, zapálená pokožka vo vnútri je pokrytá bolestivými, svrbiacich trhlín.

Keď sa objavia prvé príznaky mikrobiálneho ekzému, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, inak ďalší vývoj ochorenia ohrozuje šírenie infekčného a zápalového procesu a poškodenie obrovských povrchov kože.

Diagnóza ochorenia

Diagnózu možno vykonať správne len odborníkom, ktorý je založený na histórii, všeobecnom zobrazení choroby a množstve laboratórnych testov. Vizuálna kontrola umožňuje zaznamenať charakteristické vonkajšie príznaky: vyrážky, začervenanie a opuch kože, prítomnosť mokrých oblastí a purulentných vrstiev.

Na objasnenie diagnózy existujú špeciálne metódy výskumu, ktoré umožňujú študovať vzorky kože na prítomnosť mykotických buniek. Na základe štúdie oškrabávania kože pod mikroskopom alebo pomocou histologickej alebo bakteriologickej analýzy môže doktor dokázateľne diagnostikovať mikrobiálny ekzém.

Dôležitým bodom je určenie typu mikroorganizmu a identifikácia jeho citlivosti na lieky, čo je nevyhnutné pre ďalšie úspešné liečenie tejto choroby. V pochybných prípadoch sa odoberá histologické vyšetrenie vzorky biopsie, ktorého vzorka sa odoberá z hlbokého zamerania mikrobiálneho ekzému.

Mikrobiálny ekzém sa musí odlišovať od iných druhov ekzému, inej dermatitídy a prejavov psoriázy. Ak je podozrenie na prechod mikrobiálneho ekzému na zvlhčovanie (pravdivé), je predpísaný všeobecný krvný test, stanoví sa hladina lymfocytov a imunoglobulínov.

Len skúsený odborník vie, ako liečiť mikrobiálny ekzém a aké lieky si vyberiete v každom konkrétnom prípade. Samošetrenie je neprijateľné, lekár si zvolí optimálny liečebný režim s ohľadom na stav pacienta a možné kontraindikácie, čo dosiahne najlepšie výsledky a poskytne trvalý pozitívny účinok.

Liečba mikrobiálneho ekzému

Liečba choroby je zložitá, zahŕňa systémovú terapiu, lokálnu liečbu, opatrenia na zabránenie šírenia ohniska ekzému do zdravých oblastí kože. Dôležitou úlohou v liečbe choroby je úprava výživy a osobnej hygieny.

Systémová terapia

Pri ťažkej mikrobiálne ekzém, sprevádzané bakteriálne infekcie, predpísané antibiotiká (ofloxacín, ampicilín, azitromycín, cefazolín). Ak sa na pozadí plesňovej infekcie vyskytne ekzém, je indikované použitie antimykotických liekov. V procese šírenia a rozsiahle lézie kože pozemkov je, predpísať systémové kortikosteroidy (prednizolón, triamcinolón) a cytotoxické látky (cyklosporín).

Vyhýbanie sa svrbeniu a zníženiu zápalu pomáhajú antihistaminiká:

Na posilnenie obranyschopnosti tela a na zníženie citlivosti na dráždivé látky sa uvádzajú intravenózne infúzie tiosíranu sodného, ​​chlorid vápenatý.

Uvoľnite napätie a upokojte nervový systém pomôže sedatívam:

V závažných prípadoch, s poruchami spánku a nervovými poruchami, pomáhajú hypnotiká a antidepresíva.

Priebeh choroby uľahčuje príjem vitamín-minerálnych komplexov. Na zvýšenie odolnosti tela a posilnenie imunity predpíšte injekcie vitamínov (A, B, E), príjem imunomodulátorov.

Miestna liečba (masti a smotana)

Ohniská mikrobiálneho ekzému sú ošetrené masťami na báze zinku, dechtu, ichtyolu, naftalanového oleja. Vytvorte pleťové vody roztokom resorcinolu, olovenej vody a kapsuly Castellani. V akútnom období sú ohniská ekzému ošetrené zeleňou alebo roztokmi anilínových farbív.

Ak sa zistí bakteriálny patogén ekzému, predpísané sú masti obsahujúce antibiotikum (detol, drapolén). V prítomnosti hubovej infekcie sa používajú masti obsahujúce antifungálne zložky (exoderil, bifonazol, loceril).

V prípade rozsiahlych lézií a závažného priebehu ochorenia je indikovaná aplikácia sprejov a masti s kortikosteroidmi (Celestoderm, Elok, Advantan). Použiť ich by mali byť krátke a len podľa pokynov lekára.

Dobrý účinok umožňuje vymenovanie protizápalových nehormonálnych liekov. Jedná sa o masti a krémy radevit, losotín, eplan.

Nedávno lekári stále viac nahrádzajú hormonálne masti, ktoré majú závažné vedľajšie účinky, na inhibítory kalcivinu. Sú to drogy, ako je takrolimus, pimecrolimus. Vedú ekzém dobre aj na veľkých plochách, rýchlo uvoľňujú zápal a eliminujú svrbenie bez toho, aby postihli telo.

Účinné pleťové vody na báze neriedeného rybieho oleja, použitie neutrálnych mastí, rôznych práškov a hovorcov. Po potlačení akútneho procesu sa odporúča podstúpiť fyzioterapeutické postupy.

Metódy fyzioterapeutického ošetrenia

Metódy fyzioterapeutického ošetrenia pri liečbe mikrobiálneho ekzému zahŕňajú:

 • Ozónová terapia.
 • kryoterapia
 • Laserová terapia
 • UHF, UFO

Dobrý výsledok sa dosiahne pri aplikácii bahna, aseptických obväzov s odvarmi bylín, ktoré majú protizápalový účinok.

Základné odporúčania pre pacientov
 • Je potrebné liečiť súbežné ochorenia a odstrániť ohniská chronickej infekcie v tele.
 • Neprehrievajte a nepoškodzujte postihnuté časti tela.
 • Dodržujte starostlivú osobnú hygienu a zároveň zabráňte dlhodobému kontaktu postihnutých oblastí s vodou.
 • Pri kŕčových ekzémoch sa odporúča nosiť husté gumové pančuchy alebo bandáž končatín s lekárskymi obväzmi.
 • Pacienti s mikrobiálnym ekzémom nemôžu nosiť syntetické, vlnené alebo flanelové spodné prádlo. Odevy by mali byť vyrobené z prírodných materiálov, ktoré umožňujú pokožke "dýchať".
 • Vyhnite sa psychoemotickému stresu a nadmernej nervozite.
 • Vylúčte dlhodobú expozíciu postihnutým oblastiam studeného alebo slnečného žiarenia.
 • Po stieraní akútneho procesu je potrebné pravidelne navštevovať dermatológa na preventívne vyšetrenie.
 • Pacienti s mikrobiálnym ekzémom musia upraviť stravu a dodržiavať určitú diétu.
Charakteristiky výživy pri mikrobiálnom ekzéme

Pacientom sa odporúča, aby dodržiavali mliečno-zeleninovú stravu s prevahou kyslých mliečnych výrobkov, čerstvého ovocia a zeleniny bohatej na vlákninu a vitamíny v strave. Jedlo by malo byť v pare, varené alebo dusené. Z ponuky vyraďte ostré, slané, nakladané výrobky, korenie a koreniny.

Mali by ste prestať používať čokoládu, sladkosti, múku a cukrovinky. To úplne vylučuje alkohol, konzervované potraviny, kávu. Nejedzte potraviny, ktoré môžu spôsobiť alergické reakcie (citrusové plody, bobule, kurací vajcia, morské plody, orechy, sladké šumivé nápoje). V ponuke môžu byť zeleninové polievky, varená zelenina, obilniny, strava z mäsa.

Liečba mikrobiálneho ekzému s ľudskými prostriedkami

Ako doplnok k hlavným metódam liečby môžete použiť recepty tradičnej medicíny. Účinne odstráňte zápaly, podráždenie a svrbenie pomôže pleťové vody a aplikácie od odvaru liečivých rastlín.

 • Odvar z listov orechov. Listy čerstvého vlašského orecha (100 g) naliať 500 ml vody, variť na nízkej teplote 10 minút, trvať a filtrovat. Chladený vývar sa používa na pleťové vody.
 • Použitie ich borovicových ihiel. 100 g rastlinných surovín sa naleje s litrom strmej vriacej vody, trvá jednu hodinu, prefiltruje a ochladí. Používa sa na aplikácie. Sterilná obrúska je impregnovaná odvarom a aplikovaná na postihnutú oblasť počas 15 minút.
 • Komprimujte z listov bielej. Čerstvé listy rastliny sa dôkladne umyjú, biť s nožom, kým sa šťava extrahuje a nanesie na stredy erózie. Listy z čiernych kvetov majú výrazný antiseptický účinok.
 • Infúzny yarrow. Na prípravu infúzie sa do sklenenej vriacej vody naleje dve polievkové lyžice suchého rastlinného surového materiálu a ponechá sa 40 minút. Pripravená infúzia sa filtruje a použije na orálne podávanie alebo na pleťové vody.

Pamätajte, že pred použitím ľudových receptov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Recenzie o liečbe mikrobiálneho ekzému

Referenčné číslo 1

Mám už niekoľko rokov mikrobiálny ekzém. Ruky sa nafúknu, koža na nich vybuchne, objaví sa mokrá erózia. A neustále nesnesiteľné svrbenie, ktoré vám neumožňuje spať, kvôli čomu ste podráždení a nervozita.

Snažil som sa masť Trepidermu na chvíľu, pomohol na chvíľu, potom to všetko začalo znova. Teraz lekár vymenoval alebo navrhol droppers s lekárskymi riešeniami, antihistaminikami. Zdá sa, že je lepšie a svrbenie nakoniec prešlo.

Referenčné číslo 2

Pre mňa z mikrobiálneho ekzému na nohách alebo nohách masť Advantan dobre pomáha alebo pomáha, rýchlo čistí alebo odstraňuje zápal a svrbenie, odstraňuje alebo vytiahne nudné. A keďže sa ekzém vyvinul na pozadí hubovej lézie nôh, lekár predpisuje masti s antifungálnym účinkom. Teraz som absolvoval liečbu, výsledok bol dobrý, bolestivé praskliny boli takmer vyliečené, vyrážky a vlhké oblasti zmizli. Na mieste ohniskov ekzému zostáva niekoľko tmavých škvŕn, ktoré niekedy sú svrbivé, ale pokračujem v liečbe, dúfam v pozitívny výsledok.

Príznaky mikrobiálneho ekzému

Mikrobiálny ekzém je prejavom ekzému na miestach poškodenia kože, okolo rany, odreniny, fistuly, popáleniny alebo omrzliny. Má tendenciu k periférnemu rastu. Proces je sprevádzaný svrbením.

Mikrobiálny ekzém sa vyvíja na mieste rany

Liečba ako povinný postup

Infekčný ekzém je liečený komplexnou terapiou, rovnako ako akýkoľvek iný druh ekzému. Znamená splnenie určitých požiadaviek:

 • zabrániť prehriatiu a hypotermii;
 • dodržiavanie osobnej hygieny s veľkou starostlivosťou, zabránenie vnikaniu vody na poškodenú pokožku;
 • dodržiavanie diéty.

Liečba mikrobiálneho ekzému na nohách

Mikrobiálny ekzém na nohách sa najčastejšie vyskytuje na mieste poškodenia alebo kŕčových žíl. Existuje proces infekcie spôsobený určitým oslabením imunity a neschopnosti v tejto chvíli tela odpudzovať útoky vonkajších mikróbov spadajúcich do rany. Keď je liečba predpísaná predovšetkým antihistaminikami. Pre externé odstránenie problému používajte všetky druhy mastí a krémov.

 1. Prednizolónová masť obsahujúca kortikosteroidy. Odstraňuje podráždenie, alergická reakcia, má antitoxický účinok. Pomáha dosiahnuť rýchly výsledok.
 2. Hydrokortizónová masť.
 3. Söder. Odstraňuje nepríjemné svrbenie a opuch, ale má veľa vedľajších účinkov.
 4. Flutsinar.
 5. Dermasan a ďalšie.

Na liečbu mikrobiálneho ekzému na rukách použite nasledujúce typy liekov:

 • antihistaminiká;
 • hormonálne látky a masti;
 • nehormonálne lieky;
 • imunomodulátory.

Flucinar - masť pre ekzém

Príčiny ekzematóznej vyrážky mikrobiálneho typu

Faktory spôsobujúce výskyt mikrobiálneho ekzému:

 • chronická forma gastritídy;
 • porucha funkcie pečene;
 • neuropsychiatrické poruchy;
 • dlhodobé užívanie liekov;
 • kŕčové žily;
 • narušenie práce v obličkách a nadobličkách;
 • plesňové ochorenie nôh;
 • genetická predispozícia.

Vyskytuje sa na rukách na miestach vyrážok spôsobených avitaminózou a kontakte s detergentmi alebo toxickými látkami, ktoré spôsobili poškodenie pokožky.

V závislosti od rôznych faktorov sa choroba stane:

 • novonarodný bakteriálny ekzém;
 • posttraumatický;
 • sykoformová (v oblastiach zápalu vlasových žiaroviek);
 • ekzém vírusového typu;
 • kŕčové.

Pri akomkoľvek prejave tejto povahy sa kultúra bakteriológie odovzdá, čo sa používa na zistenie, ktoré baktérie spôsobili poškodenie tkaniva.

Kŕčový ekzém na nogahách

Čo je ekzém vírusového typu

Takáto diagnóza sa deje najčastejšie deťom. Spôsobuje prejavy ekzémového vyrážkového vírusu Herpes. Prenesené kvapôčky vo vzduchu z chorého človeka. Okamžitá hospitalizácia je potrebná.

 • zvýšenie telesnej teploty, niekedy až o 40 stupňov;
 • bolesti hlavy a bolesti svalov;
 • letargia, únava;
 • výskyt vyrážky po celom tele;
 • príznaky intoxikácie.

U detí dochádza k porušeniu vedomia, nervozity, prejavu stomatitídy, konjunktivitídy, pretože vyrážka sa rýchlo šíri po celom povrchu tela.

Diagnóza, liečba

Ako liečiť mikrobiálny ekzém? Presnou odpoveďou na túto otázku bude analýza. Jedným z hlavných spôsobov boja proti hubovej infekcii je peroxid vodíka. Po ošetrení sa aplikujú antibakteriálne masti.

Hlavným nebezpečenstvom v priebehu ochorenia je pripojenie sekundárnej infekcie. Samozrejme, antibiotiká sa používajú v terapii. V podstate v tabletách alebo prsiach: floxacín, azitromycín atď.

Choroba sa vyskytuje, obvykle v akútnej forme. Včasná liečba sa stane prísľubom, že ochorenie sa nebude rozvinúť do chronického ochorenia.

Azitromycín sa používa na liečbu mikrobiálneho ekzému

Je ekzém?

Mikrobiálny ekzém má pomerne nepríjemný vzhľad. Pri pohľade na hnisavé kópie sa aj najbližšie začína trochu vyhýbať od postihnutých. Napriek všetkej svojej nepríťažlivosti však tento druh ekzémovej vyrážky nie je infekčný.

Takáto forma ako vírusový ekzém sa prenáša. Bežný mikrobiálny ekzém je spôsobený vírusom typu A vírusu herpes simplex, menej často typ B. Prevádza ho osoba infikovaná oparom, chrípkou alebo ARI.

Vyrážka sa zvyčajne objavuje na zadnej strane rúk a hlavy, slizníc, okolo úst a na pohlavných orgánoch. V dôsledku oslabenej imunity sa zvyšuje riziko infekcie sekundárnej infekcie, čo vedie k komplikáciám. Pri tejto forme ekzému je potrebné podliehať neustálemu ošetreniu.

Chronický ekzém

Hnisavý ekzém infekčnej povahy sa stáva chronickým ochorením s nesprávnou a predčasnou liečbou akútnych foriem ochorenia. Chronické prejavy sa objavia a ustupujú počas obdobia remisie. Liečba neochotne spôsobuje chronické ochorenie.

 • sedatíva;
 • liečba vitamínmi;
 • antihistaminiká;
 • rehabilitácia;
 • prostriedky na vonkajšie použitie v závislosti od stupňa poškodenia.

Vitamíny sú predpísané pre chronický ekzém

Kŕčová dermatitída

Jedným z typov chronického mikrobiálneho ekzému je lipodermatoskleróza. Nachádza sa na dolných končatinách. Progresuje na pozadí ochorenia, ako sú kŕčové žily.

 • vonkajšie viditeľné prejavy na koži kŕčových žíl;
 • svrbenie na oblasť kože žíl;
 • výskyt kruhového erytému;
 • tam je zápal, šupinatá.

Stav pokožky sa naďalej zhoršuje, ak nereaguje na tieto signály, čo nakoniec vedie k vzniku žilových vredov. dôvody:

 • malofunkcia žíl;
 • krvný obeh v opačnom smere;
 • opuch žilových kanálov, čo vedie k opuchu okolitých oblastí kože;
 • porušenie integrity pokožky;
 • dostať sa do mikrotrhlín baktérií;
 • rozpad tkanív.

Varická dermatitída sa vyskytuje nad poškodenými žilami

Ľudové lieky na liečbu infekčných ochorení

Čo je mikrobiálny ekzém? Ide o vnútorný faktor, ktorý spôsobil poškodenie kože, na mieste, kde baktérie zasiahli ranu z vonkajšieho sveta. Preto je potrebné zaobchádzať s vonkajším znakom a nezabudnite na čistenie tela toxínov a zvyšovanie imunity.

Najčastejšie ľudové recepty s použitím bylín sa používajú s potešením aj v úradnej medicíne ako dodatočná liečba komplexnej terapie.

Pri internom príjme sú vhodné tinktúry.

 1. Infúzia čerstvého nechtíka. Polievková lyžica kvetín sa naleje do 250 ml vriacej vody. Brániť. Vezmite dvakrát alebo trikrát denne.
 2. Efektívna je infúzia šalvie. Na lyžici kvetov pol litra vody. Vezmite každé 3-4 hodiny.
 3. Sekvencia a kužele chmeľu sú tiež užitočné na prípravu liečebného média.
 4. Root jedenásť rozdrvené - jedna lyžica na šálku vody.
 5. Bobule Kaliny pomôžu očistiť telo a mať imunomodulačný účinok. Štyri lyžice sušených bobúľ na pol litra vriacej vody. Trvať na päť hodín. Vezmite si pohár denne pred jedlom.

Kompresie a pleťové vody:

 • zber bylín: dubová kôra, mäta, šnúra, ľubovník bodkovaný;
 • Čierna reďkovka tartaya sa používa 20 minút na poškodené miesta;
 • pribintovy v nočných kruhoch čerstvých uhoriek.

Chmeľové kužele sa odoberajú vo forme odvaru

Masti a kúpele ako dobrá alternatíva

Vytvorte cesto z jačmennej múky a octu a roztierajte so zmesou ekzému. Prešiel cez mlynček na mäso kapusta listy, zmiešané s otrubami a mliekom. Brew až do hotovej. Bavlnená pasta vložte miesta, ktoré spôsobujú vznik.

Sušené listy žihľava a biela ľalia sa brúsia, zmiešajú sa s mliekom. Varte cestoviny. Ak chcete potlačiť pokožku a upevniť obväz, nie menej ako päť hodín.

Efektívny kompres je vyrobený z čerstvej rastlinnej matky a nevlastnej matky. Prejdite na mlynček na mäso, pridajte teplé mlieko. Kompresia sa nechá cez noc.

Populárne masti s brezovým dechtom v kompozícii, masti na báze solidolu. Cesnak, kapusta a med tiež tvoria vynikajúci tím v boji proti ekzému.

 • pre sedem litrov vody polievková lyžica kreolínu: po desať minút stúpať postihnuté oblasti, pokožka po tom, ako sa postupy nesmú otrieť - trvanie je asi tri týždne;
 • kúpele so soľou pred spaním: morská soľ a jednoduché kuchárstvo, vhodné, môžete pridať pár kvapiek jódu;
 • kúpele s odvarom celandínu.

V Creole môžete ukradnúť postihnuté oblasti pokožky

Napájanie

Integrálnym faktorom je správna výživa. Spracovaním potravy telo uvoľňuje energiu pre jeho normálne fungovanie. Chronický mikrobiálny ekzém nemôže byť vyliečený bez správnej stravy. Pomocou správnej stravy sa dá vyhnúť prejavom relapsov v budúcnosti. Ekzémová diéta s mikrobiálnymi ekzémami.

 1. Nezahŕňa škodlivé potraviny s vysokým obsahom cholesterolu, ostrými a slanými jedlami, tučným jedlom.
 2. Preferované jedlo je v pare, varené alebo dusené.
 3. Pokúste sa konzumovať veľa rastlinných potravín.
 4. Po mesiaci a pol môžete rozšíriť stravu. Keď exacerbácia trochu poklesne.
 5. Veľké percento obyvateľov dnes trpí alergiami. Preto je dobrou alternatívou hypoalergénna strava.
 6. Najlepšia je strava bielkovín a zeleniny.
 7. S mikrobiálnym ekzémom dodržiavajte strave rastlinného mlieka. Hlavný obsah korenia v strave je obmedzený.

Súbežne s diétou nie je nadbytočné revitalizovať vaše telo tým, že hrá šport a temperovanie. Dôležitým prínosom pre zdravú výživu nie je len prevencia a liečba ekzému, ale aj úplné zotavenie tela.

Jedlo pre pár - najužitočnejšie pre pacientov s ekzémom

Liečba a prevencia

Mikrobiálny ekzém, liečenie jeho prejavov v rôznych častiach tela má odlišný príčinný účinok. V dôsledku toho bude postupnosť akcií mierne odlišná. Spoločné, samozrejme, bude odstránenie nákazy infekcie.

Ekzém na nohách - hlavnou príčinou tohto druhu mikrobiálneho ekzému sú kŕčové žily. Z tohto dôvodu je nevyhnutné, aby ste to zaobchádzali predovšetkým. Je potrebný pomerne jasný súlad s pravidlami a režimom:

 • strava;
 • liečba rán antiseptikami (masti, kompresie);
 • užívanie liekov, ktoré pomáhajú posilňovať krvné cievy, ktoré zlepšujú prietok krvi;
 • prísne dodržiavanie hygieny;
 • povinné doručenie testov;
 • používanie vitamínov a minerálov;
 • bandáž nohy.

Ekzém na rukách je najčastejším problémom. Najčastejšie, na určenie príčiny, musíte prejsť testy, vykonať alergologické testy. Zabráňte kontaktu s dráždivými látkami a dodržiavajte hypoalergénnu diétu. Je dôležité dodržiavať pokyny lekára.

Ak sa na trupu vyskytujú ohniská, odporúčame vyhnúť sa používaniu syntetických vlákien. Tiež by ste sa mali obmedziť na pitie alkoholu. Aj Citrus by mal byť vymazaný. Priradiť fyzioterapiu:

 • UHF, UFO;
 • magnetická terapia;
 • laserová terapia;
 • prístroje na liečbu ozónom.
 • včasné spracovanie a hygienická starostlivosť o rany na pokožke;
 • starostlivosť o pokožku pod sádrom;
 • strava;
 • prevencia chronických ochorení.

Mikrobiálny ekzém, príčiny jeho výskytu nie sú spoľahlivo známe. V podstate existujú dve: vonkajšie a vnútorné.

Infekčný ekzém nemôže byť infikovaný, aj keď príde do kontaktu s postihnutými tkanivami chorého človeka. Ekzém je individuálnym prejavom reakcie tela na vonkajšie a vnútorné podnety.

Diéta proteín-zelenina - vynikajúca prevencia chorôb

výhľad

Naše telo je náchylné na rôzne životné faktory. Ich vplyv na telo spôsobuje tieto alebo iné prejavy. Prirodzene, ekzém je dôsledkom. Vždy stojí za to počúvať telo, pretože najprv to bolo erytém - jednoduchá vyrážka bez škvŕn a abscesov. A predčasné alebo nesprávne zaobchádzanie viedlo k takýmto dôsledkom. Akútne obdobie mikrobiálneho ekzému sa nesmie vynechať a okamžite začať liečbu, aby sa nevyvinula do chronickej formy.

Hlavnou liečbou je diéta, zachovanie existujúcich v tele chronických ochorení v režime spánku, liečba vitamínmi. Cure chronický ekzém nemôže, môžete len zabrániť jeho akútnym prejavom.

Ľudia s chronickými ochoreniami sú náchylní na relaps. Avšak akútny typ s včasným zásahom je úspešne liečiteľný. Preto ak máte na mysli, že nemáte jednoduché vyrážky, ale mikrový ekzém na rukách - ihneď kontaktujte odborníka bez straty drahocenného času.