Hlavná

Kliniky

Ekzém na rukách - ako a čo liečiť?

Ekzém na rukách je dosť bežné chronické ochorenie povrchových vrstiev kože neuro-alergickej povahy. Je charakterizovaný zápalom kože a výskytom svrbivého vyrážky. Prvky vyrážky v pitve vylučujú seróznu tekutinu, mokrá a často degenerujú do pustúl. Koža rúk sa suchá, pokryté bolestivými prasklinami, vredmi, hrubými kôrkami. Tieto procesy sprevádza kožný peeling, pálenie a neustále svrbenie.

Ekzém nie je nákazlivá choroba, ale je charakterizovaná veľmi pretrvávajúcim priebehom s opakujúcimi sa obdobiami remisie a exacerbácie. Choroba prináša svojmu majiteľovi nielen fyzické, ale aj psychické utrpenie, keďže vyrážky sú lokalizované na otvorenej časti tela, ktoré nemožno skryť pod oblečením.

Ruky človeka sú vždy v očiach a ako vyzerajú, normálna sebaúcta a psychické pohodlie človeka do značnej miery závisí. Platí to najmä pre ženy. V mnohých prípadoch chronický priebeh choroby vyvoláva vývoj stresových stavov a pocit neustáleho podráždenia. Dôvody vývoja ochorenia, hlavné príznaky ekzému a účinné metódy liečby dermatózy, to uvádzame v tomto článku.

Typy ekzému na rukách a príčiny

Dermatológovia rozlišujú tieto typy ochorení:

 1. idiopatickej,
 2. seboroická,
 3. atopický,
 4. mikrobiálne a profesionálne.

Vznik každého typu ekzému je podporovaný určitými faktormi.

Idiopatická (pravda) ekzém môže byť spôsobené týmito dôvodmi:

 • Choroby tráviaceho traktu (cholecystitída, pankreatitída, gastritída)
 • Poruchy endokrinného systému (diabetes mellitus, ochorenie štítnej žľazy)
 • Dedičné predispozície
 • Psychotraumatické situácie, predĺžené nervové napätie
 • Kožné ochorenia
 • Choroby nervového systému (najmä vegetatívna vaskulárna dystónia)
 • Podmienky imunodeficiencie

Profesionálny ekzém na rukách vzniká v dôsledku dlhodobého kontaktu s chrómom, niklom, olovom alebo chemickými látkami (formaldehyd, kyselina, zásadité látky, farbivá). Z ekzému na rukách často trpia tí, ktorí sa v rámci svojej profesionálnej činnosti zaoberajú čistiacimi prostriedkami, farbami, maltami.

Seboroický ekzém na rukách je schopný vyvinúť na pozadí parazitácie na hlave hlavy Malassezia furfur. Tento typ choroby je charakterizovaný pretrvávajúcim prúdom a vyžaduje dlhodobú liečbu.

Mikrobiálny ekzém dochádza v dôsledku dlhotrvajúcej expozície hubových mikroorganizmov a patogénnych baktérií koži a vyvíja sa na pozadí súčasného zápalového procesu na pokožke rúk.

Atopický (alergický) ekzém na rukách. Vyskytuje sa u ľudí, ktorí sú náchylní na alergické reakcie alebo majú genetickú predispozíciu k takým ochoreniam, ako je alergická dermatitída, bronchiálna astma. Príznaky ekzému sa môžu objaviť po kontakte so zvieracími vlasmi, peľom rastlín, domácimi detergentmi (sprchový gél, šampóny, prášok na pranie).

Významná úloha vo vývoji ochorenia má špecifickú predispozíciu kožnej alebo vrodenej pokožky, ako aj znaky epidermy, charakterizované zvýšenou náchylnosťou na množstvo podnetov.

Okrem vyššie uvedených faktorov, lekári zdôrazniť, jednou z príčin progresie ekzém, nedostatok stopových prvkov v tele, vitamínu B, nedostatok polynenasýtených mastných kyselín. Okrem toho môže vývoj choroby prispieť k porušeniu činnosti obličiek, intestinálnej dysbiózy a helminthickej invázie.

Možné komplikácie

V niektorých prípadoch môže byť priebeh ekzému sprevádzaný pripojením bakteriálnej infekcie, ktorá spôsobuje vznik hnisavých komplikácií. Na pokožke sú vytvorené bubliny s purulentným obsahom, po ich otvorení tvorili mokré oblasti s nepríjemným zápachom. Proces sprevádza zvýšenie telesnej teploty a symptómy všeobecnej intoxikácie tela: bolesť hlavy, horúčka, slabosť.

Ďalšou komplikáciou je vývoj erytrodermy. Je to rozsiahly zápalový proces, ktorý zachytáva prakticky všetky kožné telieska. Táto komplikácia je veľmi nebezpečná a vyžaduje kvalifikovanú starostlivosť a hospitalizáciu pacienta

Prirodzenosť priebehu ekzému na rukách je rozdelená na:

Pri lokalizácii ochorenia sú:

 • Ekzém na prstoch
 • Ekzém rúk
 • Interdigitálny ekzém

V závislosti od výskytu ekzému je:

Príznaky ekzému na rukách

Klinický obraz choroby je veľmi podobný, ale v závislosti od rozmanitosti ekzému má svoje vlastné charakteristiky.

 • Idiopatický ekzém na rukách sa vyznačuje intenzívnym svrbením. Výpady na rukách sú umiestnené symetricky a manifestujú sa ako erytematózne bublinky. Po prvé, existuje niekoľko malých bublín, ktoré sa nakoniec spájajú. Keď sa vezikuly otvoria, uvoľní sa serózna tekutina, objavia sa zmáčacie miesta a vzniknú bolestivé bodové erózie. Chronický priebeh choroby často vedie k pripojeniu bakteriálnej infekcie.
 • Profesionálny ekzém na rukách. Manifestácia ochorenia je v mnohých ohľadoch podobná príznakom idiopatického ekzému, postihnuté oblasti sú koža na mieste priameho kontaktu so stimulom. Prvé príznaky ochorenia sa objaví ako kontaktná dermatitída, dráždivé, ale ak nie eliminovať, následný priebeh choroby sa pretrvávajúce a opakujúce sa charakter ďalšieho zhoršenia dôjde k oveľa dlhšie a ťažšie. Choroba sa stáva chronickou.
 • Atopický ekzém. Koža rúk sa zapáli a zdurená, na ňom sa objavujú malé bublinky so sérovým obsahom. Po otvorení vezikúl sa vytvoria zvlhčujúce plochy. Po pokročení ochorenia sa koža rúk stáva suchou, pokrytou kôrou a šupinami, objavujú sa bolestivé trhliny a erózie. Pacient sa obťažuje neustálym svrbením.
 • Mikrobiálny ekzém na rukách. Podliatiny ekzému sú umiestnené vedľa trhlín alebo purulentnej rany. Vyzerajú ako jasne načrtnuté ružové alebo červené škvrny, pokryté suchými šupinami alebo kôrkami. Po odstránení váhy sa pozoruje nadmerné vypúšťanie. Strihy erózie sú náchylné na periférny rast.
 • seborrheic ekzém je častejšie pozorovaný v prirodzených záhyboch kože na extenzných plochách končatín. Zapálené oblasti pokožky sú pokryté váhy, po odstránení ktorých sú vlhké ohniská.

Ekzém na rukách môže vyzerať rozdielne, ale existujú bežné príznaky choroby, charakteristické pre akúkoľvek jeho odrodu. Tento zápal, hyperémia (začervenanie) a opuch kože. Vzhľad sérových bublín naplnených sérovou tekutinou, ktoré po otvorení opúšťajú zvlhčujúce miesta erózie, bolestivých rán a trhlín.

Ďalším príznakom je pretrvávajúce intenzívne svrbenie, sprevádzajúce vyrážky a odlupovanie kože v dôsledku odlúčenia zkorodovaného epitelu. Celkový počet týchto znakov jasne naznačuje vývoj dermatózy a hovorí o potrebe vyhľadávať kvalifikovanú lekársku starostlivosť. Ako môže liečiť ekzém na rukách, na dosiahnutie trvalého zlepšenia a obnovy kože?

Liečba ekzému v rukách

Liečba ekzému na rukách zahŕňa celý rad opatrení. Ide o všeobecnú liekovú terapiu na ústne a vonkajšie použitie. Komplex terapeutických opatrení okrem toho zahŕňa fyzioterapiu, výživu a prispôsobenie sa životnému štýlu.

liečenie

Primárnou úlohou je odstrániť provokujúce faktory: liečba komorbidít, eliminácia ohniskov chronickej infekcie, kontrola neurotických porúch.

 1. Ak je alergická povaha ochorenia niekoľko aktivít zameraných na desenzibilizáciu organizmu, to znamená zníženie jeho citlivosti na alergény. Za týmto účelom určte intravenózne infúzie chloridu vápenatého, sodíka a horčíka.
 2. Pri závažných neurotických poruchách a nespavosti je indikovaná liečba sedatívami (bromidové prípravky, hypnotiká, antidepresíva), vymenovanie reflexnej terapie a hypnózy. Dobrým efektom je použitie sedatív rastlín: Novopassita, Sedesen, Persen, tinktúra pivónie a valerián.
 3. Na detoxikáciu tela používajú enterosorbenty, pomáhajú očistiť črevá od toxínov. Za týmto účelom určujú krátke kurzy v priebehu 10 dní recepciu Polisorba, Multisorba, Enterosgelya.
 4. Pre úľavu akútnej fázy stiahnutie svrbenie a zápalov predpísať antihistaminiká prijímanie druhej a tretej generácie, ktoré majú minimálne vedľajšie účinky a kontraindikácie (Zyrtec, loratadín, Erius, Desa).
 5. Pri liečbe akéhokoľvek druhu ekzému je široko používaná liečba vitamínmi. Priraďte olejový roztok vitamínu E, kyseliny listovej, kyseliny nikotínovej a kyseliny askorbovej, injekcie vitamínov B.
 6. V prípade, že vývoj ekzému do náručia podporuje čriev dysbacteriosis alebo ochorenie vnútorných orgánov (pečeň, žlčníka), podávaných enzymatických prípravkov (Pankreatín, sviatočné, Gastenorm) alebo predmetu probiotiká (laktobaktérie, Hilak forte).

Priebeh ťažkého ekzému nie je vždy možné zmierniť použitie topických látok. Na zlepšenie stavu lekár môže predpisovať imunosupresory na perorálne podanie. Ide o také lieky ako Hydrokortizón a Diprospan vo forme tabliet alebo intramuskulárnych injekcií. Liečba týmito liekmi by nemala byť dlhá. Rýchlo rozvíjajú závislosť, navyše majú vážne vedľajšie účinky. Schému prijímania a trvanie liečby môže určiť iba ošetrujúci lekár.

Pri mikrobiálnom ekzéme predpíšte antibakteriálne látky. Na tieto účely obvykle používajú cefalosporíny a makrolidy druhej generácie. Pri spájaní plesňovej infekcie sú antimykotiká predpísané v tabletách alebo topických prípravkoch (masti, gély).

Po oslabení akútneho procesu môžu byť imunomodulátory odporúčané osobám s poškodenou imunitou. Lieky sú predpísané imunologom a liečba sa vykonáva pod jeho dohľadom.

Liečba ekzému na rukách s lokálnymi prípravkami

Na vonkajšiu liečbu ekzému sa používajú rôzne masti, krémy, gély, liečivé roztoky, aerosóly a prášok.

Na liečbu ekzému na rukách sa široko používajú lieky s antipruritickými a adstringentnými vlastnosťami:

 • Roztok mentolu
 • Roztok resorcinolu
 • Roztok dusičnanu strieborného
 • Roztok kyseliny citrónovej
 • Burovova tekutina

Dobrým výsledkom je použitie difenhydramínovej pasty a podofylínovej masti. Keď sú predpísané miesta zvlhčovania, prášky z oxidu zinočnatého, pšeničný škrob, biely íl. Na zníženie opuchu a zvládnutie mokrých oblastí sa často používajú vody s kyselinou boritou a tanínom. Na zníženie zápalového procesu a odstránenie svrbenia používajte bór-zinok, ichtyolovú masť, naftalanovú pastu.

Pri rozsiahlych léziách pokožky a ťažkom procese je indikované použitie hormonálnych kortikosteroidných masti (Skin-cap, Celestoderm, Elokom). Podľa dermatológov najlepším efektom je hormonálna masť "Advantan". Má hustú konzistenciu, ktorá vám umožňuje rýchlo odstrániť sucho a olupovanie kože, odstrániť podráždenie, odstrániť začervenanie a svrbenie. Predpísať, že tieto lieky by mali byť lekárom, aplikovať ich by mali byť krátke kurzy, aby sa zabránilo vedľajším účinkom.

Fyzioterapeutická liečba, strava a správna výživa

Dôležitou súčasťou komplexnej liečby ekzému na rukách je použitie fyzioterapeutických postupov. Pacientom sú predpísané suché radónové kúpele, parafínové vosky, kúpele s minerálnou vodou. Sú veľmi populárne relácie laserovej terapie, ozonoterapie a aeroterapie. Pacientom sa odporúčajú procedúry s terapeutickým bahnom, ozokeritoterapia, ultraphonoforéza, používanie ultrafialového ožarovania postihnutých oblastí a segmentová expozícia ultrazvuku. Medzi alternatívne metódy ponúkame liečbu pijavicami (hirudoterapiu) a akupunktúrou.

Liečba ekzému bude neúplná bez toho, aby napravila celý spôsob života a dodržiavanie určitej stravy. Pacientom sa odporúča, aby vytvorili spôsob práce a výdych, aby sa vyhli nervovému stresu a nadmernému tlaku, aby sa vzdali škodlivých návykov (alkohol, tabak).

Výživa pri výskyte ekzémov spôsobuje odmietnutie akútnych, mastných a slaných potravín, údenín, potravín obsahujúcich škodlivé prídavné látky v potravinách (umelé farby, arómy, konzervačné látky). Uprednostňuje sa čerstvá zelenina a ovocie, diétne mäso, obilniny, kyslé mliečne výrobky.

Obmedzené používanie sladkostí, čokolády, kávy, sladkých šumivých nápojov, múky a cukroviniek. Odporúča sa posilniť režim pitnej vody. Den by mal vypiť najmenej 2 litre tekutiny vo forme čistej pitnej vody, šťavy, kompóty, zelené a bylinné čaje. Jedlo by malo byť varené vo varených, dusených alebo dusených.

Dôležitým bodom pri liečbe ochorenia je starostlivá hygiena a ochrana kože rúk pred pôsobením dráždivých faktorov. Čistenie, umývanie riadu a iné práce súvisiace s nepriaznivými účinkami na pokožku sa najlepšie vykonávajú v rukaviciach. Dodržiavanie týchto odporúčaní výrazne urýchli proces obnovy a zabráni ďalšiemu relapsu choroby.

Liečba ľudovými prostriedkami

Ľudová liečba ekzému na rukách pôsobí ako doplnok k hlavnému liečeniu. V mnohých prípadoch sú tradičné receptúry liekov veľmi účinné a môžu výrazne zmierniť bolestivé symptómy ochorenia a zlepšiť pacientovu pohodu. Pamätajte, že pred použitím ľudových liekov je potrebná konzultácia s lekárom.

 • Liečebná zmes s matkou a nevlastnou matkou. Veľa rastlín prechádza mlynčekom na mäso a pridáva sa do výslednej hmoty čerstvého mlieka. Použite výslednú zmes na obklady. Na postihnutých oblastiach v noci naneste vrstvu rastlinnej hmoty a pokryte si ruky celofánom. Postup môže znížiť zápal a zmierniť bolestivé svrbenie.
 • Kúpele s morskou soľou. Tento postup je určený na liečbu suchého ekzému. Dve polievkové lyžice morskej soli sa chovajú v litre horúcej vody, vlievajú do plytkej nádoby a ruky spúšťajú. Nechajte vodu úplne vychladnúť. Procedúra sa môže vykonať denne.
 • Šťavnaté Kalanchoe. Šťava tejto liečivej rastliny má dobrý antiseptický a hojivý účinok. Rastlina musí byť rozdrvená, vylisovaná šťava a namazaná s oblasťami pokožky postihnutými ekzémami.
 • Emulzia s kuracím vajcom. Dobre pomáha pri namočení ekzému. V malej nádobe rozdeľte jedno kuracie vajcia a šľahajte ju 50 ml octom a rovnakým množstvom vody. Táto zmes sa rozmieša cez noc a pokryje sa sterilnou obrúskou. Ráno sušená kôra nie je umytá. Tento postup umožňuje týždeň vysušiť oblasti zvlhčovania a zbaviť sa svrbenia a podráždenia.

Recenzie na liečbu ekzému na rukách

Referenčné číslo 1

Po dlhú dobu som vystrašená z ekzému na rukách alebo ruke. Moja práca sa týka stavebných zmesí a riešení. Preto pokožku na rukách a reaguje. Neustále sa zapália, vyrážajú sa, objavujú sa svrbivé bubliny, potom sa roztrhajú a pokožka sa zakryje bolestivými prasklinami a hrubými kôrkami. Doktor povedal, že ekzém je profesionálny a je alergický.

Som neustále vyliečená, pretože choroba sa často zhoršuje. Snažil som sa veľa masti a krémy, išiel som na procedúry s parafínovými kúpeľmi, urobil UFO. Pokúsil som sa rozmaznať silnými hormonálnymi krémami, vypil som antihistaminiká. Ale zakaždým, keď exacerbácia bude čoraz ťažšie. Zrejme budete musieť zmeniť zamestnanie, pretože kým nebudete odstránený kontakt so škodlivými látkami, nebude sa dosiahnuť pozitívny výsledok.

Referenčné číslo 2

Mám ekzém začal na nervózny základ, po rozchodu s mladým mužom. Koža na rukách bola zapálená, neustále svrbená, pokrytá suchými kôrkami a vredmi. Bolo mi predpísané sedatíva, antidepresíva, vitamín.

Bola liečená masťami a antihistaminikami. Snažil som sa ľudové recepty, ale nemám dostatok času robiť procedúry na dennej báze alebo variť zeleninové odvarky. Teraz je výrazné zlepšenie, nie je svrbenie, bolestivé trhliny sa vyliečili, začervenanie prestalo. Budem sa zaoberať ďalej, chcem dosiahnuť stabilnú odpustenie.

Ekzém na prstoch a dlaňach

Ekzém na prstoch a dlaňach je ochorenie, ktoré je príčinou alergie zápalovej a vyskytuje sa na povrchu horných končatín v dôsledku kontaktu s alergénom, na nervy, účinkov vonkajších faktorov a chronických ochorení. Charakteristickým rysom patológie je dlhodobý priebeh procesu so striedaním periódy remisie a akútnej fázy ochorenia.

Špecialisti rozlišujú niekoľko druhov ekzému, ktoré klasifikujú poruchu na príčinu, ktorá spôsobuje poškodenie.

Medzi najbežnejšie príznaky patológie patria:

 • sčervenenie postihnutých oblastí kože,
 • vzhľad vyrážok, opuch a malé pľuzgiere na nich.

Súčasne sa u pacienta objaví vážne svrbenie, pri absencii liečby prechádza choroba na zložitejšie formy s výskytom trhlín v rukách a smrťou časti obalov.

Príčiny vzniku patológie

Napriek tomu, že v pomerne veľkom počte prípadov odborníci zistili, že je ťažké určiť príčinu, liek je známy ako faktory, ktoré prispievajú k vývoju porušenia a podmienky, ktoré vyvolávajú jeho výskyt. Medzi dôvody patrí:

 • Porážka tela ako typ chronickej infekcie
 • Prítomnosť gastrointestinálnej patológie u pacienta, napríklad prítomnosť helmintov alebo ochorení, ako je intestinálna dysbakterióza, gastritída alebo enterokolitída.
 • Choroby endokrinného systému, napríklad dysfunkcia nadobličiek, narušenie endokrinných žliaz, tyreotoxikóza.
 • Genetická predispozícia, pri ktorej prítomnosť poškodených štruktúr DNA spôsobuje slabosť ľudského imunitného systému.
 • Patológie, ktorých výskyt je spojený s odchýlkami v psychosomatike pacienta alebo činnosti jeho centrálneho nervového systému.

Porážka kože nastáva, keď existujú vnútorné predpoklady a vystavenie sa vonkajšiemu faktoru, ako sú:

 1. Patogénna mikroflóra, ktorá zahŕňa rôzne typy bakteriálnych a hubových mikroorganizmov.
 2. Alergény, ktoré vstupujú do tela
 3. Lieky, ak má pacient individuálnu neznášanlivosť voči svojim zložkám
 4. Používanie nekvalitnej kozmetiky.
 5. Kontakt s pokožkou so syntetickými čistiacimi prostriedkami, farbou, lakom, olejom alebo rozpúšťadlom.
 6. Dlhé rukavice z latexu.
 7. Dlhodobá expozícia atmosférickým faktorom, ako je dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu, vetru atď.

V tomto ohľade existuje množstvo špecialít, ktoré majú vysoké riziko vzniku ekzému rúk. Podľa štatistík je v takmer 4/5 prípadoch výskyt ekzému medzi prstami, na špičkách a na prstoch, na zadnej strane ruky a na dlaniach spojený s profesionálnou činnosťou.

Foto: Počiatočná fáza ekzému na kĺbe prstov

Viac ako ostatné patológie sú náchylné na:

 • chemikov a pracovníkov výskumných laboratórií;
 • kaderníctvo;
 • maliarov a maliarov;
 • čističe;
 • zamestnancov podnikov zaoberajúcich sa spracovaním kovov.

Pri kontaktovaní a interakcii s človekom nie je ekzém nebezpečný. Jedinou výnimkou je možný prenos infekcie krvou v domácnosti.

Klasifikácia ekzému na prstoch a palmách

V závislosti od povahy ochorenia sa môže objaviť povrch kože:

Foto: Dyshidrotický ekzém na prst

 1. dyshidrotický ekzém;
 2. mikrobiálny ekzém;
 3. alergický ekzém;
 4. idiopatický ekzém.

Tiež sa rozlišujú také druhy ako:

Začiatočná fáza je charakterizovaná prejavom hyperemie kože a opuchu, na mieste, kde vzniknú neskoršie vodné bubliny.

Počas krátkeho časového obdobia sa vezikuly zničia, čo spôsobí praskanie pokožky na rukách a miesta poškodenia štruktúry, ktoré sa nazývajú erózie. Po nejakej dobe sa vyskytuje erózia povlakom kôrky, na povrchu ktorej koža začne oblak.

V tomto štádiu sa interdigitálny ekzém prejavuje v tom, že pacient pocíti pálenie a vážne svrbenie v oblasti poškodenej kože.

Pri tomto type poruchy je charakteristický postupný vývoj, menej výrazné svrbenie, neprítomnosť erózie a bubliny na povrchu kože.

Táto klasifikácia však nie je vyčerpávajúca, pretože mokrá a suchá forma patológie sa môže kombinovať v priebehu vývoja ochorenia. Na určenie štádia ochorenia, na ktorom závisí priebeh nevyhnutných opatrení terapie, sa praktizuje rozdeliť ekzém na:

 1. akútna forma, ktorej charakteristickými znakmi je vývoj ochorenia na mokrom základe;
 2. chronický ekzém, ktorý sa vyskytuje vtedy, keď choroba prechádza do štádia remisie a ktorá má charakteristické vlastnosti suchého druhu.

Kombinácie jednotlivých druhov a turbulencií môže byť obraz patológiu zmiešaného pôvodu, a po detekcii charakteristických symptómov ochorenia, sa odporúča, aby sa určil ako určiť povahu priebehu choroby a cieľovú zodpovedajúce individuálne ošetrenie.

Symptómy ochorenia a fotografické prejavy

V závislosti od toho, ako ekzém vyzerá na prstoch, špecialisti zistia charakteristické príznaky.

Skutočná forma v akútnom štádiu sprevádzané:

 • zápal,
 • edém,
 • hyperémia postihnutých oblastí, po ktorej nasleduje vývoj typu mokrého ekzému.

pre idiopatická odroda vyznačujúci sa:

 • silná bolesť na postihnutých plochách prstov,
 • pálenie a svrbenie s výraznou intenzitou.

Vývoj patológie v chronickej forme sprevádzané:

 • výskyt edému,
 • zhrubnutie kože,
 • získanie červeno-modrej farby,
 • tvorba váhy s výraznými prejavmi svrbenia.

Dyshidrotický ekzém prejavuje sa:

 • pri formovaní na bočných plochách prstov veľa pupienkov s vážnym svrbením na povrchu postihnutých oblastí.

Profesionálna varieta ekzému môže prúdiť, kombinovať príznaky mokrého a suchého typu.

 • V priebehu vývoja ochorenia sa najprv objaví sucho kože, po ktorom sa na jednom z prstov rozlišuje oblasť lézie, čo je zapálená oblasť.
 • V priebehu času dochádza k rozšíreniu priestoru obsadeného léziou s prenikaním zápalu hlboko do vrstvy dermis, v dôsledku čoho sa na rukách objavujú praskliny.
 • V akejkoľvek fáze môžu byť prejavy suchého radu patológie doplnené známkami zmáčacej formy.

Mikrobiálna patológia charakterizované:

 • asymetrická lézia ručného povrchu, ktorá prebieha na pozadí silných zápalových procesov ovplyvňujúcich hlboké vrstvy dermy,
 • následný vzhľad vezikúl s hnisavosťou, odlupujúce sa kôry, ktoré sa líšia v žltom odtieni.

Ekzém medzi prstami

Prečo sa objavuje medzi prstami

Mnoho ľudí sa zaujíma, kde môže prísť ekzém medzi prstami. Odpoveď na túto otázku je skôr jednoduchá a triviálna - v skutočnosti ide o nedodržanie základných hygienických pravidiel.

Skutočnosť, že koža na tejto časti tela je veľmi jemná a tenká, že plní funkciu akejsi membrány spájajúcej falanga, a je skvelým miestom pre rozvoj rôznych typov kožných ochorení.

Jedným z faktorov, ktoré podporujú ekzém, je prítomnosť huby a na druhej strane sa objavuje, ak človek nevie o pravidlách osobnej hygieny, alebo ich nevykonáva kvalitatívne.

 • nosiť rukavice a krúžky iných ľudí;
 • pri umývaní rúk mydlom a ich utieranie ručníkom, dotýkajúc sa oblasti medzi prstami;
 • pri práci s chemikáliami nepoužívajte gumené rukavice;
 • Neumývajte si ruky po pobyte na verejnosti.

Ak si ľudia môžu na seba doručiť aspoň jednu položku zo zoznamu uvedeného vyššie, potom môžeme bezpečne povedať, že sú v riziku.

príčiny

Existuje niekoľko foriem alebo typov ekzémov:

 1. atopický
 2. profesionálny
 3. Mikrobiálne
 4. seborrheic
 5. pravdivý
 6. škôlka

Jedna z najbežnejších príčin ekzému, najmä u malých detí - genetická predispozícia na alergické ochorenia.

Prakticky všetci pacienti majú záujem o to, aký ekzém sa objavuje na prstoch a ako ho vyliečiť. V tejto dobe nie je presná príčina vzniku tohto ochorenia známa. Stále je predmetom výskumu. Existuje však niekoľko faktorov, ktoré vyvolávajú patológiu. Uvádzame hlavné z nich:

 • kontakt s výrobkami obsahujúcimi chemikálie (kozmetika, farby, lieky atď.);
 • používanie čistiacich prostriedkov a pracích prostriedkov bez gumových rukavíc;
 • trvalý stres a iné neurologické poruchy
 • poruchy štítnej žľazy;
 • gastritída a iné ochorenia gastrointestinálneho traktu;
 • poruchy funkcie imunitného systému;
 • parazitmi;
 • prudká zmena klímy (horúce podnebie v inej krajine alebo práca v klimatizovanej izbe);
 • alergia na syntetické materiály alebo zliatiny šperkov;
 • nedostatok vitamínov a mikroelementov vo výžive.

Všetky tieto faktory zvyšujú pravdepodobnosť ochorenia. Hlavnou príčinou ekzému kože je predispozícia tela k ochoreniu a náchylnosť človeka k špecifickým alergénom.

Predpokladá sa, že ekzém na prstoch - v 90% prípadov, choroby z povolania. Stávajte to, dospelí, svojou povahou často v kontakte s rôznymi chemikáliami, ako sú kaderníctvo, lekári, biológovia, maliari, čistiace prostriedky.

Rôzne dráždivé látky - prášky na umývanie a čistenie, chemické reagencie, lepidlá, živice, niektoré dezinfekčné prostriedky a lieky - môžu spôsobiť nástup ochorenia, ak sa systematicky aplikujú.

Keď sa objavia prvé príznaky, mali by ste vždy kontaktovať dermatológa, ktorý predpíše ošetrenie kurzu, aby ste predišli progresii patológie.

Povedať 100% presných príčin vzniku výskytu ekzému je dosť ťažké, pretože choroba napriek vývoju modernej medicíny ešte stále nie je úplne pochopená.

Možno len poznamenať, že zápalový proces je reakciou organizmu na vnútorné alebo vonkajšie podnety.

Môže to byť veľa, medzi najčastejšie je potrebné poznamenať:

 • náklady na povolania pri nakladaní s chemikáliami by mala byť prisúdiť členským štátom (pracujúci pre výrobu preglejok a drevotrieskových dosiek, maliari, stavitelia, chemici, biológovia, pracujúci na výrobu farieb a lakov, odborníkmi kaderníctvo);
 • psychologický faktor (častý pobyt pacienta v stresových situáciách);
 • prítomnosť hubových chorôb;
 • beri-beri;
 • struma;
 • prítomnosť potravinovej alergie;
 • častá nechránená interakcia s čistiacimi prostriedkami a dezinfekčnými prípravkami doma;
 • prudká zmena teplotných podmienok (najmä tých, ktorí majú radi relaxáciu v tropických krajinách, ako aj pracovníci kancelárie s klimatizáciou);
 • faktory exogénneho pôvodu (priamy kontakt prstov so syntetickými tkaninami a kovovými zliatinami používanými na výrobu šperkov);
 • prítomnosť parazitických ochorení u ľudí;
 • zníženie pracovnej kapacity imunitného systému;
 • faktor dedičnosti (1-2 riadky).

Samozrejme, existuje veľa dôvodov na manifestáciu ekzému, ale to neznamená, že teraz je potrebné byť chránený pred celým svetom. Najprv musíte byť informovaní o tejto chorobe av prípade príznaku prvých príznakov urobíte všetky potrebné opatrenia na jej odstránenie.

Moderná medicína ešte úplne nerozumie povahu pôvodu exempláru, takže otázka príčiny ochorenia je stále otvorená. Avšak niektoré faktory, ktoré by mohli vyvolať vývoj patológie, sú identifikované:

Príčiny ekzému prstov a rúk sú početné. Medzi ne patrí:

 • alergické reakcie;
 • vírusy (herpes);
 • baktérie;
 • huby;
 • seborrhea;
 • dlhotrvajúci kontakt s látkami, ktoré poškodzujú pokožku.

Druhy ochorení

Podľa manifestovaných príznakov sú dve hlavné formy ekzému na prstoch identifikované: mokré a suché. Keď sa forma zvlhčí, na koži sa objavia bublinky s tekutinou. Po zaschnutí pokožka vysuší a praskne. Existuje aj niekoľko typov ochorení.

Idiopatická (pravá) forma

Existujú tri hlavné formy ekzému, v závislosti od príčiny, ktorá ju vyvolala:

To je pravda. Prvé sa objavujú bubliny s obsahom seróz. Ruky sú pokryté malými trhlinami, červenaním a neznesiteľnými svrbeniami.

Chronická forma je sprevádzaná opuchom a hlbokými trhlinami v koži. Liečba ekzému na rukách je náročný a dlhý proces.

Ekzém prstov v lekárskej praxi je rozdelený na niekoľko druhov v súlade s faktorom, ktorý vyvolal jeho vzhľad. Existuje pomerne veľa z nich, ale najčastejšie sa pacienti obrátia na špecialistov so suchou a dishydrotickou.

Obe ochorenia sú celkom nepríjemné a sú úplne opačné vo svojej etiológii.

Ekzém dysgrogickej formy sa vo väčšine prípadov prejavuje na dlaniach vo forme sčervenania kože a plytkej vodnej vyrážky.

Primárna diagnóza patológie lekára bola spojená s nadmernou prácou potných žliaz, práve kvôli tomu bol uvedený názov choroby. Neskôr však bolo jasné, že mnohí z pacientov netrpeli hyperhidrózou.

Patológia sa objavuje takto:

Typy a odrody vzorky vyvíjajúcej sa na prstoch závisia od príčiny, ktorá spôsobila chorobu, skôr z alergénu, ku ktorému reagovalo telo. Najčastejšie sa na rukách vyskytuje ekzém:

 • pravdivé - charakterizované erupciami vo forme vezikúl, ktoré prasknú a tvoria bolestivé povrchy, dobre reagujú na liečbu, ale opakujú sa s najmenším znížením imunity alebo v podmienkach vysokej vlhkosti;
 • dysgidrotická - pre tento druh je sčervenanie, nadýchanie ohniskov, tvorba vezikúl a pľuzgierov naplnených exsudátom sú charakteristické, ktoré potom prasknú a prinášajú bolestivé pocity;

V závislosti od etiologického faktora (príčiny) sa rozlišujú nasledujúce typy ekzému:

 • idiopatickej;
 • seborrheic;
 • mikrobiálnej;
 • atopický (alergický);
 • profesionálne;
 • detské;
 • mozolevidnaya.

S prúdom ekzému na rukách sú rozdelené na:

Lokalizácia ekzému kože rúk sa deje:

 • ekzém rúk;
 • ekzém na prstoch;
 • ekzém medzi prstami.

V závislosti od toho, ako ekzém vyzerá na rukách, sú:

 • suchý ekzém na rukách a prstoch;
 • vlhký ekzém na rukách a prstoch.

Oddelene, nasledujúce typy ekzému:

 • ekzém na rukách detí;
 • ekzém na rukách počas tehotenstva vrátane ekzému na rukách po pôrode.

Príznaky ekzému na rukách

Ak náhle začali ruky prerážať svrbenie a začervenali - je to prvý prejav počiatočného štádia ekzému. Ďalší príznak - na mieste prvých lézií sa objavujú bubliny a vezikuly sú naplnené priehľadnou vodnou tekutinou. Teplota pokožky dlaní a rúk stúpa.

Svrbenie, pálenie a začervenanie zaberajú veľký priestor a zvyšujú sa. Na postihnutú kožu sa začína tvoriť vredy, rany, trhliny a mokré oblasti. V období týchto príznakov sa môžete infikovať infekciou otvorením rany.

Podľa klinických ukazovateľov je ekzém rozdelený na mokré a suché. V prvom prípade existujú klasické príznaky skutočnej formy ochorenia, zatiaľ čo suchý ekzém sprevádza xeróza a tvorba bolestivých trhlín.

Etiológia a patogenéza choroby ovplyvňujú klinický prejav ochorenia, ale pri každom type ekzému je vždy klasický komplex symptómov:

 • svrbenie a pálenie v zápalovom krídle;
 • edém a hyperemia tkanív;
 • výskyt raznomorfného vyrážky, ktorého prvky sú naplnené sérovými obsahmi;
 • otváranie vezikúl a pokrytie rany seróznou tekutinou, ktorá po vysušení vytvára husté krusty;
 • exfoliácia kôrov a obnovenie dermálnej vrstvy dermis.

Celý cyklus klinického prejavu choroby sprevádza všeobecná slabosť, malátnosť, poruchy spánku a výkonnosti, podráždenosť a niekedy hypertermia tela.

sa vyznačuje veľmi hmatateľným svrbením. Erupcie sú najčastejšie lokalizované na otvorených miestach tela, vrátane rúk - môžu byť erytematózne, papulózne, bublinové a charakterizované symetriou.

Akútny proces začína malými bublinovými vyrážkami, ktoré sa pri procese chronitalizujú, splynia a otvárajú a vytvárajú erózie bodov. Chronický priebeh choroby vedie k lichenifikácii kože.

Morfologicky, ekzém na rukách môže vyzerať odlišne v závislosti od dôvodov, ktoré to spôsobili. Ale budú existovať určité známky, ktoré spájajú všetky druhy kópií. Takéto príznaky zahŕňajú rôzne prejavy zápalového procesu, a to:

 • zápalová hyperémia (začervenanie);
 • zápalová poddajnosť sčervenanej oblasti alebo jej okrajov;
 • tvorba rôznych bublín naplnených kvapalinou, rovnako ako otvorené bubliny s erektilnou kožnou eróziou pod nimi;
 • odlupovanie kože v dôsledku odlúčenia zkorodovaného epitelu v dôsledku prerušenia spojení medzi epiteliálnymi bunkami (akantolýza);
 • svrbenie v oblasti začervenania v dôsledku edémov a stláčania nervových zakončení a bolestivých receptorov.

Foto ekzém na rukách

Ako sa diagnostika vykonáva?

Napriek vysokej prevalencii tohto typu patologických ochorení nie je vždy možné rýchlo liečiť. Zvyčajne je to polymorfná - znamená to, že postihnutá oblasť môže byť súčasne obalená niekoľkými fázami patológie.

Počas akútneho priebehu ochorenia sa môže rýchlo zastaviť, pričom vonkajšia pomoc nie je potrebná. Napriek tomu existujú situácie, keď sa ekzém v oblasti rúk ťažko liečiť.

Diagnostika nie je jednoduchá úloha. Niekedy je príčina ochorenia úplne jasná a vyžaduje len potvrdenie v laboratóriu av niektorých prípadoch môže proces hľadania patogénu trvať niekoľko rokov.

liečba

Liečba zemiakmi

Dobrá pomoc pre suché ekzémové kúpele z zemiakového vývaru: 3-4 zemiakové hľuzy, čisté, varte, urobte teplé kúpele na ruky alebo jednoducho opláchnite poškodenú pokožku chladeným odvarom.

Môžete to urobiť niekoľkokrát denne. Pomáha pri ekzémoch a surových zemiakoch: jeho tenké taniere alebo trieštivá kaša, ktorá sa viaže na boľavý bod na hodinu.

Dosky zemiakov nie sú menej vhodné náhrady za listy kapusty, ale najprv musia byť zmäknuté dreveným kladivom - čo sa týka listov kapusty.

Rastlinné oleje v boji proti ekzému

Úspešne pomôcť vyrovnať sa s suchými ekzémami rastlinných olejov. Zmäkčujú pokožku, liečia malé trhliny a odstraňujú lúpanie.

Na báze rastlinných olejov sa pripravujú rôzne krémy a masti. Môžu byť zakúpené v lekárni (napríklad krémy s rakytníkom alebo výťažkom z harmančeka) alebo sami.

Olej založený na trávniku alebo púpava kvety sa tak robí. Je potrebné vyplniť sklenenú nádobu s čerstvými listanicami alebo kvapky púpavy, surové suroviny nalejte s rastlinným olejom (najlepšie olivami), nechajte na deň v teplom tmavom mieste.

Potom sterilizujte vo vodnom kúpeli asi 40 minút (počítanie času začínajúceho od bodu varu vody), nechajte na ďalší deň. Potom olej pretlačte a stlačte.

Levanduľový olej sa robí rovnakým spôsobom, len pri pohári olivového oleja potrebujete 2 polievkové lyžice. l

Suchá tráva levandule. Suchý ekzém na prstoch je ošetrený olejovými kúpeľmi: do vyhrievaného oleja, znížte prsty na niekoľko minút.

Môžete jednoducho mazať pokožku rúk niekoľkokrát denne s rakytníkom olejom, púpavou paprikou, harmančekom, celandínom alebo levanduľou. Olej na báze púpava kvety, okrem ekzému, úspešne lieči popáleniny, uhryznutie, výtok z nosa, dermatitídu, svrab a herpes.

Byliny proti ekzému

Pri diagnostikovaní ekzému na prstoch rúk liečba často zahŕňa nešpecifickú liečbu desenzibilizujúcich účinkov: autohemoterapia, krvná transfúzia, hirudoterapia, laktoterapia. Pri ťažkých ekzémoch sa vykonáva hemosorpcia, enterosorpcia a plazmaferéza.

V prípade správne predpísanej liečby a dodržiavania všetkých odporúčaní pacienta je možné dosiahnuť dostatočne dlhú remisiu ochorenia, predĺžiť obdobie života bez zhoršenia ekzému.

Komplexná liečba ekzému do náručia zahŕňa zmiernenie telo alergénov a ich komplexy s protilátkami detoxikáciu, použitie antihistaminík, obnovenie zdravia gastrointestinálneho traktu, korekcia imunitných reakcií, sedácia terapie.

Dôležitým bodom terapie je použitie kortikosteroidov, ktoré môžu inhibovať zápalové procesy v tele.

Miestna liečba je zameraná na zmiernenie bolesti, pálenia, pocitu suchosti pokožky, prevencie infekcie. Použite hormonálne a antiseptické masti, pleťové vody, kúpele a r / d

Odporúča sa chrániť postihnutú pokožku pred vystavením slnečnému žiareniu, mrazu a poveternostným vplyvom. Osoby trpiace ekzémami strane komplexné rehabilitačné (laserová terapia, magnetoterapia, ozónovej terapiu, kryoterapia, alebo ožiarením ultrafialovým ložísk choroba) môže byť priradený.

Veľkým terapeutickým účinkom sú tiež terapeutické kúpele a bahno. Pacientom sa odporúča, aby dodržiavali hypoalergénnu výživu, prestali fajčiť a alkohol, venovali osobitnú pozornosť hygienickým opatreniam.

Ak je ekzém v rukách ľudových prostriedkov, sú veľmi účinné a používajú sa ako doplnok k hlavnému liečeniu alebo sú alternatívou k takejto liečbe v prípade jej neúčinnosti.

 1. Účinné proti ekzémom surových zemiakov. Táto metóda sa používa utieraním zaparenej škvrny so zemiakovou šťavou alebo ako maska ​​z strúhanej zeleniny pod bavlneným obväzom. Môžete tiež pridať do drvenej hmoty lyžicu čerstvého medu. Udržujte túto masku na koži minimálne 2 hodiny.
 2. Tri alebo štyri čerstvé umývané rastliny matka a nevlastnej matky prechádzajú mlynčekom na mäso a nalejú sa čerstvým mliekom, kým sa nedosiahne hustá konzistencia. Na postihnutých oblastiach je produkt rozdelený rovnomerne. Potom je zabalený celofánom alebo potravinovým filmom a zabalený do bavlnenej tkaniny. Procedúra sa vykonáva v noci 2 až 3 krát.
 3. Suchý ekzém rúk je dobre ošetrený soľnou vodou. Soľ (najlepšie mora) sa pridá do horúcej vody, asi 2 polievkové lyžice na 1 liter vody. Takéto kúpele s ekzémom na rukách sú vyrobené v nádrži s roztokom a sú tam, kým sa voda ochladí. Môžete to robiť každý deň, až kým nedosiahnete znateľné zlepšenie.
 4. V slnečnicovom oleji (200 g) pridajte kolofón, mydlo na bielizeň, šťavu z aloe, včelí vosk (každý 50 g). Zahrejte na nízkej teplote až do rozpustenia prísad, pripravte masť. Zmiešajte postihnutú pokožku zmesou.

Ľudské prostriedky sú považované za nekonvenčné, ale nie sú založené na modernej farmakológii? Je to prírodné zložky rastlinného a živočíšneho pôvodu s bohatým súborom vitamínov a stopových prvkov, ktoré účinne pomáhajú liečiť kožné ochorenia, najmä ekzémy na rukách.

Liečba ekzému medzi prstami bude najefektívnejšia len vtedy, ak bude príčina problému eliminovaná včas. V mnohých prípadoch pacienti nevedia, ako sa zbaviť ekzému, alebo sa nekonzultovali s lekárom, ktorí sa pokúšali zvládnuť túto chorobu samostatne.

Často terapia prináša dočasnú úľavu a choroba trvá na chronickej forme.
.

Ak sa choroba vyskytne s exacerbáciami, pacient potrebuje komplexnú liečbu ekzému päty alebo ruky. V tomto prípade je terapia zameraná na celkové posilnenie a regeneráciu tela a po odstránení prejavov ochorenia.

Antialergické a sedatívne prípravky sa používajú hlavne pri liečbe. Doktor tiež môže predpisovať vitamíny a imunomodulačné činidlá na základe krvných testov pacienta. Na zmiernenie symptómov môžete na prsty použiť špeciálnu masť z ekzému. Podobné masti zmierňujú zápal, upokojujú pokožku. S mikrobiálnou formou ochorenia a výskytom hnisu predpisujú antibakteriálne lieky. Ak sa ochorenie často zhoršuje, odporúča sa vykonať krátky priebeh detoxikácie pomocou sorbentov.

Ak sú oblasti postihnuté ochorením veľmi malé a nepredstavujú vážny problém pre pacienta, môže sa liečba obmedziť na použitie masti s oxidom zinočnatým, obkladmi s furatsilínom a liečivými rastlinami.

Liečba ekzematóznych kožných lézií sa nedá úplne vyliečiť bez presného vymedzenia príčiny choroby a jej eliminácie.

Iba odstránením provokačného faktora možno dúfať na úplné zotavenie, inak sa choroba dostane do chronickej fázy, ktorá je ťažko liečiteľná a stará sa o pacienta s predĺženými a častými recidívami.

Počiatočná fáza ochorenia je dokonale liečiteľná a vedie k úplnému zotaveniu s včasnou lekárskou starostlivosťou.

Topická liečba sa vyberá individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy stav jeho povrchov na rane:

 • so suchým ekzémom - zvlhčujúca a výživná mastí;
 • ak sú pasty a smotana na mokré sušenie;
 • s mikrobiálnym - miestnym antibakteriálnym činidlom;
 • keď alergická - antialergická masť.

Schéma všeobecného lekárskeho ošetrenia je vhodná na liečbu akéhokoľvek druhu ekzému na rukách a je zameraná na:

 • zníženie citlivosti a reaktivity organizmu na alergénne faktory;
 • posilnenie imunitného systému;
 • protizápalová liečba;
 • antibakteriálna liečba;
 • sedatívna terapia.

Pre zníženie citlivosti na účinky provokujúcich faktorov, a preto odstránenie príznakov alergickej reakcie, je vhodné použiť znecitlivujúce činidlá a antialergické látky.

Pre zníženie nutné podstúpiť scitlivenie parenterálnu liečbu s liekmi, ako je glukonát vápenatý, tiosíran sodný, chlorid vápenatý.

Antiallergické lieky pomáhajú eliminovať svrbenie, opuch, pálenie a spláchnutie, čo výrazne uľahčuje celkové zdravie pacienta a vedie k normálnej imunitnej odpovedi.

Najefektívnejším moderným prostriedkom tejto činnosti sú Loratadine, Suprastin, Tavegil, Ketotifen.

Na normalizáciu práce imunitného systému je potrebné dbať na jeho posilnenie. Za týmto účelom sa odporúča piť preč priebeh imunomodulačných liekov, ktoré vyberie ošetrujúceho lekára, s prihliadnutím na výsledky všeobecného a imunologické vyšetrenie krvi.

Medzi rastlinnými prípravkami existuje aj veľa liekov na posilnenie imunity: echinacea, eleutherococcus, koreň sladkého drievka.

Pri normálnom fungovaní imunitného systému je dôležitý aj dostatok vitamínov a stopových prvkov. 2 krát ročne potrebujete piť multivitamínový prípravok, nezabudnite v sezóne jesť zeleninu a ovocie.

Protizápalové lieky na liečbu ekzému sú najčastejšie používaným pôvodom glukokortikosteroidov.

Znamená to, že zloženie liekov zahŕňa látky obsahujúce hormóny. Ošetrujúci lekár vyberie potrebné nápravné opatrenie, ktoré sa aplikuje na krátky terapeutický kurz.

V žiadnom prípade nevykonávajte samoliečbu a nevyberajte si sami dávku. To môže byť pre vaše zdravie nebezpečné.

Otázka "Ako liečiť ekzém na prstoch?" Mala by byť podaná čo najskôr. Z dôvodu, že ochorenie má tendenciu sa šíriť: počínajúc jediným prstom, môže čoskoro zakryť celý kef. A potom bude s ňou oveľa ťažšie zvládnuť a bude potrebný čas.

Pri liečbe tohto typu ekzému sú pozorované tri hlavné trendy:

 • Odstráňte dráždivé látky (alergény, ktoré spôsobujú zhoršenie kože rúk).
 • Aktívne bojovať so sprievodnými chronickými ochoreniami.
 • Starostlivo sa starajte o pokožku, vyhýbajte sa tak zmáčaniu, ako aj vysušeniu.

Liečba je zložitá. Mnoho pacientov trpí niekoľko rokov. Skoršia liečba sa začína, tým väčšia je šanca na zlepšenie kvality života.

Terapeutická masť z ekzému na rukách odstraňuje zápal, vysušuje pokožku, zastavuje reprodukciu baktérií, zmierňuje svrbenie.

Lekári zvyčajne predpisujú takéto masti:

Hydrokortizónová masť. Populárny nástroj. Odstraňuje príznaky choroby dobre. Priraďte alergické prejavy. Aplikujte prípravok v tenkej vrstve. Bez odporúčania lekára sa nemôžete uchádzať. Existuje množstvo kontraindikácií, preto by ste si mali prečítať pokyny na použitie hydrokortizónovej masti.

Dermazin. Liečivo perfektne pomáha v počiatočnom štádiu ochorenia. Keď chronická forma nie je účinná. Skontrolujte, či sú v masti prítomné nejaké zložky, ktoré spôsobujú alergie.

Použite len na suchú a čistú pokožku! Nie je možné rozmaznať rany.

Prednizolón. Liečba je podobná hormonálnej masti na báze kortizónu a hydrokortizónu. Znižuje svrbenie, znižuje zápal a príznaky alergie, zmierňuje bolesť. Hormonálne lieky sa nemôžu užívať dlhšie ako 2 týždne. Existujú závažné vedľajšie účinky prednizolónu, ktoré sú tu uvedené.

Shin-cap. Účinne bojuje proti hubám a baktériám, neumožňuje množenie patogénnych mikroorganizmov. Nie sú žiadne kontraindikácie. Konzultácia lekára je povinná. Použiť masť na ruky nemôže byť dlhšia ako 14 dní.

Krém na ekzém:

Ako na liečbu ekzému na rukách alebo ruke? Chronický ekzém rúk a iných častí tela je charakteristický trvaním toku. Liečba sa priraďuje individuálne pre každého pacienta a zohľadňuje typ ekzému, závažnosť zápalového procesu a individuálne charakteristiky pacienta (vek, všeobecný stav, výsledky liečby,

). Na otázku, ako liečiť ekzém na rukách, môžete odpovedať jedným slovom - v komplexe.

Všeobecná farmakoterapia

Patogenetická liečba je hlavným typom liečby, bez ktorej nie je možné vyliečiť ekzém na rukách. Tento typ terapie je zameraný na vyrovnanie alebo zníženie negatívneho vplyvu vonkajšieho prostredia alebo zmenených funkcií vnútorných orgánov.

Pri diagnostikovaní ekzému na prstoch rúk liečba často zahŕňa nešpecifickú liečbu desenzibilizujúcich účinkov: autohemoterapia, krvná transfúzia, hirudoterapia, laktoterapia.

Pri ťažkých ekzémoch sa vykonáva hemosorpcia, enterosorpcia a plazmaferéza.

Určené biostimulanty: kurzy injekcií výťažku z aloe alebo placenty 1,0-1,5 ml.

Keď sú predpísané neurotické poruchy:

 • lekár môže predpisovať bromid sodný vo vnútri na 5-15 ml 3 r / deň
 • brómampamor tiež tri r / deň počas 2 týždňov
 • len na predpis liekov tranquilizéry v malých dávkach - Nosepam, Phenosepium, Chlozepid nie viac ako 10 dní
 • sedatívne bylinné prípravky - Novopassit, Persen, Valeriana, Tinktúra pivoniek, Sedasen

Enterosorbenty a lieky na zníženie intoxikácie:

 • Medzi enerosorbentmi môžete vybrať Polyphepan, Multisorb, Enterosgel, Polysorb, Atoxil, Filter STI (inštrukcie) aj krátky kurz nie dlhší ako 10 dní
 • Intravenózna injekcia tiosíranu sodného 10-20 infúzií s objemom 10 ml. alebo chlorid vápenatý
 • Pri mykotickom ekzéme je roztok hexametyléntetramínu
 • Glukonát vápenatý intramuskulárne 10-20 injekcií

Hormonálna liečba

Pretrvávajúci ekzém prstov, medzi prstami, je liečený hormonálnymi liekmi, ktoré sa používajú iba na predpis lekára, krátky priebeh s postupným odobratím lieku a iba v prípade extrémnej potreby.

Použitie kortikosteroidov má závažné vedľajšie účinky a množstvo kontraindikácií, môže prispieť k rozvoju infekčných procesov, exacerbácie chronických ochorení, pretože znižuje imunity (pozri.

hormonálne masti z psoriázy).

Zvlášť nebezpečné je ich dlhodobé alebo časté nekontrolované používanie. S lokalizáciu ekzému len v rukách, prsty môžu byť obmedzené iba pomocou lokálnej hormonálne metódy, ale v prípade, že zovšeobecnenie zápalového procesu, môže fungovať aj orálny hormonálnu substitučnú terapiu, to netrvá dlhšie ako 10 až 15 dní v miernom kontrolovaných dávok :.

 • kortikotropín vo výške 40 jednotiek denne (800 až 1000 jednotiek za jeden cyklus)
 • prednizolón 20-40 mg denne
 • triamcinolón 10 mg denne
 • Dexametazón 2,5 tablety denne

vitamín

Vitamínoterapia je indikovaná na liečbu akéhokoľvek druhu ekzému na rukách. Avšak vzhľadom na nedávny výskum vedcov o prípravkoch obsahujúcich syntetické vitamíny by sa malo liečiť veľmi opatrne (pozri poškodenie syntetických vitamínov):

Ako liečiť ekzém na prstoch?

Na základe charakteristík ochorenia, ktoré zahŕňajú:

 • vzhľadu;
 • priebeh ochorenia;
 • počet ohnisiek a stupeň úrazu;
 • trvanie anamnézy;
 • fyziologického a psychologického stavu pacienta.

Samozrejme, ak povaha ochorenia už nadobudla všetky ostré charakteristiky, samozrejme tradičný liek bude mať malý účinok. Ale v tých prípadoch, keď sa používa pri prejavoch prvých znakov, existuje veľká šanca, ako sa ho zbaviť bez drahých liekov.

So suchým ekzémom pomáhajú veľmi dobre nasledujúce recepty.

Kompletná liečba ekzému je možná len vtedy, ak je možné časom vylúčiť príčinu ochorenia. Ale zvyčajne terapia má iba dočasný účinok a samotná choroba sa mení na chronickú formu so všetkými následkami a relapsmi.

Pri exacerbovanom ekzému je predpísaná komplexná liečba zameraná predovšetkým na celkové zotavenie tela a potom na elimináciu symptómov.

liečenie

Tieto lieky môžu byť obsiahnuté v rôznych tabletách, ako aj v mastiach a krémoch.

Masť z ekzému na rukách sa môže použiť na svrbenie, nadmerný zápal, nadmerné vysušenie pokožky. Na tento účel sú do masti zahrnuté rôzne chemikálie vrátane hormónov glukokortikoidov.

Také hormonálne masti majú silný protizápalový účinok, ale majú byť liečení opatrne a nepoužívať dlhšie ako dva týždne. Po ošetrení ekzému na rukách mastí s hormónmi je potrebné prejsť na liečbu pomocou iných masti alebo krémov.

Krém z ekzému na rukách sa líši od masti tým, že má jemnejšiu konzistenciu. Voľba medzi krémom alebo masťou je v kompetencii ošetrujúceho lekára.

Prostriedky a spôsoby liečenia patológie

Liečba ekzému na prstoch rúk s ľudovými prostriedkami je rozšírená. Medzi najbežnejšie recepty - liečivú masť z prírodných zložiek.

Môže sa používať na liečbu ekzému na prstoch a prstoch. Na prípravu tohto lieku potrebujete rafinovaný slnečnicový olej (200 ml), včelí vosk (20 g), polovicu tvrdého žĺtka.

Zahrejte olej vo vodnom kúpeli, nalejte vosk a pridajte kúsky žĺtka. Kmeň a masť nechajte vychladnúť.

Aplikujte túto masť odporúčame trikrát denne na poškodenú pokožku, kým symptómy úplne neprestávajú.
.

Tiež sa kapusta používa pri domácej liečbe. Jej plechy potrebujú pol hodiny na to, aby pracovali v mlieku na malom ohni.

Potom sa takto pripravená kapusta aplikuje na postihnutú pokožku, pokryté kusom polyetylénu na vrchu a fixovaná obväzom. Kompresia sa môže ponechať cez noc.

Urobte to 7 dní v rade.
.

Ďalším bežným prostriedkom na liečbu ekzému na prstoch je odvar s reťazcom. Aby ste to dosiahli, musíte naliať strúh (10 gramov) s pohárom vriacej vody (200 ml). Naplňte vývar po dobu jednej hodiny. Potom sa do nej ponorí bavlnený tampón alebo tkanina a aplikuje sa na chorú pokožku, až kým symptómy úplne nezmiznú.

Borovicový olej sa používa aj na prevenciu a hojenie kožných trhlín. Predpokladá sa, že je schopný znížiť vyrážky, olupovanie a svrbenie.

Vyrobte si to z borovicových ihiel, ktoré sa zberajú v marci. Ak chcete pripraviť výrobok, musíte zbierať polovicu troch litrových plechov ihiel (môžete ich brúsiť, aby ste zvýšili účinok), a potom nalejte slnečnicový olej.

Počas 2-3 týždňov by ihly mali na chladnom mieste trvať na oleji. Výsledný produkt môže vyčistiť vyrážku.

Môžete uložiť borovicový olej až na jeden rok.
.

Masť na ekzém na rukách

Masti na liečbu ekzému sú zmesou liečivých prísad a tukových látok, ktoré umožňujú spomaľovať odparovanie a prenos tepla.

Najčastejšie sú tieto masti predpísané:

 • Lokoid;
 • Wilkinsonova masť;
 • trider;
 • Elokim;
 • Advantan;
 • prednizolón;
 • takrolimus;
 • Salicylová masť;
 • tselestoderm;
 • Borická masť;
 • Skin-Cap.

Pre pleťové vody pomocou 3% roztoku kyseliny boritej, 0,1% roztok v Rivanol stíhaním vyjadrený moknutija - pasta (5% boritej Naftalan, boritá Degtiarnaya).

Pred liečbou ekzému na rukách sa uistite, že diagnóza je správna. Negramotné užívanie lieku môže výrazne zhoršiť už bolestivý stav vašej pokožky.

K dnešnému dňu existuje pomerne rôznorodý rozsah mastí, ktoré sa používajú na liečbu ekzému na rukách. Ak chcete zaistiť, aby sa pacient nedostal do zachytenia, nasleduje zoznam najúčinnejších a overených prostriedkov.

Malo by sa pamätať na to, že všetky z nich sú hormonálne, preto ich používajte s mimoriadnou opatrnosťou, ako aj vylúčenie detí z ich účinkov pri absencii lekárskeho vymenovania.

Účinok liekov na topickú aplikáciu je zameraný na zníženie zápalovej reakcie organizmu a zvýšenie rýchlosti hojenia.

Masť z ekzému prstov:

 • elokom - sa aplikuje na postihnuté miesta tela 1 krát denne s tenkou vrstvou;
 • lakoid - používa sa 3 až 5-krát denne podľa predpisujúceho lekára;
 • advantan - aplikovaný raz denne na liečbu dyshidrotického ekzému na prstoch.

Spolu s vyššie uvedenými liekmi sa môžu použiť aj iné masti patriace do triedy antialergických nehormonálnych látok. Mínus tejto aplikácie sa považuje za dlhší proces obnovy.

Medzi nimi je potrebné poznamenať:

Čo je pre pacienta nevyhnutné, rozhodne ošetrujúci lekár na základe klinického obrazu choroby.

Prevencia ekzému na prstoch

Aby ste sa vyhli exacerbáciám a znížili pravdepodobnosť opakovaného výskytu choroby, potrebujete veľmi opatrne robiť domáce práce a vyhýbať sa kontaktu s agresívnymi chemikáliami. Dodržujte nasledujúce preventívne opatrenia:

 • čistite iba rukavicami: odporúčame nosiť látkové rukavice pod gumovými rukavicami, pretože latex je schopný vyvolať alergiu;
 • chrániť pokožku pred chemikáliami pre domácnosť a inými látkami, ktoré môžu spôsobiť podráždenie;
 • Umývajte riad iba kefkou a rukavicami: na ruky neklaďte mastnotu, čistiaci prostriedok a horúcu vodu;
 • pozorujte ruky: používajte liečivé masti a krémy na miestach, kde sa objavuje ekzém (prsty, ruky, dlaň, podložky atď.);
 • Neprehrievajte a podchladzujte pokožku, vyhýbajte sa mrazu a vyhoďte pokožku pod slnkom;
 • viesť zdravý životný štýl a posilniť imunitu: dobre jesť, sledovať režim, dostať spánok, ísť na prechádzku a ísť do športu;
 • Vyhnite sa stresu a nervovej tiesni, odpočívajte viac, používajte sedatívne postupy;
 • používať neutrálnu kozmetiku pre všetky hygienické postupy. Vhodné prostriedky bez farbív, parfumov a chemických prísad.

Aby sa zabránilo tejto chorobe, je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:

Prevencia tohto typu ekzému zahŕňa dodržiavanie určitých pravidiel v každodennom živote a pri manipulácii s látkami, ktoré spôsobujú patologický proces:

 • Čistiaca práca v domácnostiach sa používa iba v rukaviciach a gumové rukavice musia nosiť textil, pretože latex môže tiež spôsobiť alergickú reakciu.
 • zabrániť priamemu kontaktu s chemikáliami v domácnosti a inými dráždivými látkami;
 • pri neprítomnosti umývačky riadu by mali byť riad umývať kefkou s dlhou rukoväťou, aby sa zabránilo kontaktu s pokožkou rúk mastnotou, čistiacim prostriedkom a horúcou vodou;
 • použitie na hygienické postupy neutrálnych výrobkov bez príchutí, farbív a iných prísad;
 • starostlivo monitorovať hygienu rúk, mazať oblasti, na ktorých je obvykle lokalizovaný ekzém, hydratačné krémy, dezinfekčné liečebné masti;
 • zabráňte prehriatiu a hypotermii pokožky rúk - mráz alebo silné slnečné žiarenie vysušujú pokožku a spôsobujú exacerbáciu;
 • posilniť imunitu všetkými možnými spôsobmi: naplno jesť, dostať spánok, chodiť veľa a hrať šport.

Prevenčné opatrenia sú veľmi dôležité pre akýkoľvek ekzém, pretože je jednoduchšie predchádzať ochoreniu, než vyliečiť. Dodržiavanie jednoduchých pravidiel správania v každodennom živote pomôže predchádzať častým relapsom a tým výrazne zlepšiť kvalitu života.

Diéta a výživa

Odporúča sa, aby sa vzdal pikantné a slané potraviny, silné mäsové vývary, vaječné bielky, grilované mäso, zverina, údená, konzervy, syry, údeniny, koreniny, kávy, čokolády, alkohol.

Príprava bielkovinových produktov (mäsa, rýb) by sa mala vykonávať diétne. Vo všeobecnosti je zobrazená ľahká diéta mliečno-zeleninová.

Pri prvých príznakoch ochorenia vylúčte zo stravy:

 • Čokoláda, med, sladkosti.
 • Alkohol.
 • Citrusové plody.
 • Uzené mäso.
 • Ostré nádoby.
 • Silné bujóny.
 • Prebytok soli.

Jedlo by malo byť pravidelné. Potraviny bohaté na vitamíny posilnia telo, pomôžu pri boji s ochorením.

Strava by mala byť dodržaná aj v prípade úplného zotavenia. Zákeľné ochorenie sa môže ľahko vrátiť, ak sa porušujú pravidlá výživy.