Hlavná

Dermatitída

Aké znamienka je možné odstrániť a ktoré nie je možné odstrániť?

Malé značky v podobe materských znamienok a materských znamienok niekedy dodávajú čaro a niekedy spôsobujú pre svojich majiteľov veľa nepríjemností. Bohužiaľ nie je možné odstrániť všetky materské znamienky. A hlavným problémom nie je pooperačná jazva, ale bezpečnosť pre stav ľudského zdravia. Potenciálne nebezpečenstvo krtka je, že môže byť malígne - vyvinie sa do zhubného nádoru. Aby sa eliminoval kozmetický účinok, pacient má podstúpiť niekoľko testov na vylúčenie zhubnej degenerácie nádoru.

Predtým, než požiadate o odstránenie materského znamienka, odporúčame vám to dodržiavať. Existujú krtky "pokojné" a "podozrivé". Konečný verdikt o vzdelávaní môže urobiť len špecialista, ktorý vás nasmeruje na sériu analýz a urobí správny záver. Ale môžete vopred určiť, ako je "nepríjemné" materské znamenie na tvári alebo tele. Náš popredný odborník Kirill Listratenkovobladaet praktické skúsenosti v laserovej chirurgii, takže sme radi, že vám pomôže odstrániť krtek bezbolestný, atraumatické a samozrejme bezpečné.

Podstata krtkov

Pravdepodobne ste oslávili vznik nových krtkov na miestach, kde neboli predtým. V skutočnosti sa krtky vytvárajú počas celého života človeka. Ich tajomstvo je dosť jednoduché: tieto malé a veľké body na tele predstavujú nadmerné lokálne nahromadenie pod kožou melanocytov - buniek zodpovedných za produkciu melanínového pigmentu. Každá materská značka má hlavné rozdiely v porovnaní s druhou veľkosťou a tvarom.

Každá materská značka má svoj vlastný životný cyklus. Zvyčajne sa prvé uzliny objavujú v detstve a 7-10 rokov nadobúdajú konečný vzhľad, aj keď sa môžu v priebehu času meniť. Najprv je nevus - plochá malá škvrna tmavého odtiene; potom môžete označiť ako roste, stáva sa objemným a konvexným. Intenzita farby a tvaru povrchu závisí priamo od koncentrácie a lokalizácie melanocytov - menšie a hlbšie vrstvy ich lokalizácie, čím je ľahší materská značka. Ak sú viaceré bunky umiestnené v horných vrstvách kože, krtka má zreteľný obrys, "hrubý" tvar a tmavú farbu.

Bezpečné znamienky

"Pokojné" krtky má niekoľko charakteristických vlastností:

• jeho priemer nepresahuje 0,5 cm;

• Celková štruktúra zodpovedá mikroreliéfe blízkej kože;

• U novotvaru je zaznamenaný rast vlasov;

• má jasne definované hranice;

• Rastá pomaly a trvalo, pre majiteľa je takmer nepostrehnuteľná;

• Má povrchný tvar alebo mierne vyvýšený povlak nad povrchom pokožky.

Bezpečný nevus môže v priebehu času meniť tvar a farbu a nemalo by sa to báť. V každom prípade sa však odporúča, aby boli vypustené konvexné pôrodné známky, najmä ak sú umiestnené v potenciálne traumatických miestach. Prerušenie konvexného materského znamienka a jeho samovoľnej likvidácie pomocou nití a iných improvizovaných prostriedkov môže viesť k onkológii.

Je potrebné odstrániť materské znamienko:

1. Nachádza sa na krku alebo décolleté (kvôli neustálemu podráždeniu šperkami, šatami a uzavretými šatami);

2. lokalizované v podpazuší alebo v oblasti verejnosti (kvôli riziku poranenia holiaceho strojčeka);

3. Rýchlo rastúci a meniaci sa tvar;

4. pri treníme tkaninou spôsobuje bolesť, svrbenie a pocit pálenia;

5. Vytváranie čisto estetického nepohodlia.

Patologické znamienka

Existujú aj ďalšie neoplazie, ktoré správne spôsobujú úzkosť vo svojom vlastníkovi. Môžu vyvolávať vývoj rakoviny kože. Tieto krtky tiež vyžadujú odstránenie, ale musí sa s nimi zaobchádzať onkológ alebo chirurg s výberom následnej terapie. Odstrániť abnormálne krtkovia estetických kliník a centier je extrémne nebezpečné, čo je dôvod, prečo kompetentný a svedomití plastickí chirurgovia predpísať sérii testov pri najmenšom podozrení z nádorového bujnenia.

Hlavné príznaky "podozrivej" maternice:

• ostrý vzhľad v dospelosti;

• intenzívny rast až do priemeru 1 cm;

• rýchla zmena formy a štruktúry;

• "lesklý" alebo drsný povrch, zmiznutie vzoru kože z kopca;

• Výskyt výraznej asymetrie;

• Povrchový peeling a následná tvorba kôry;

• prítomnosť svrbenia a pálenia v oblasti novotvarov;

• čiastočná alebo úplná strata vlasov z povrchu;

• vzhľad depigmentovaných plôch, úplná alebo čiastočná zmena farby;

• Ulcerácia na povrchu;

• tvorba detských uzlín;

• prítomnosť hyperémie a opuchu okolo nóvy;

• vytváranie nových uzlín priamo na povrchu;

• krvácanie (náhle alebo s malou traumou);

• Oddelenie vlhkosti a exsudátu.

zhrnutie

Každá osoba by mala pozorne sledovať svoje materské znamienky počas života. Nemali by byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu, nemôžete sa zraniť a odtrhnúť. V zásade platí, že každá materská značka je predmetom zničenia, jedinou otázkou je, ktorý špecialista vykoná postup. Ak estetický chirurg podozrieva malígny nevus, musí vás nasmerovať na radu dermatológov alebo onkológov. Ak ste označili príznaky "podozrivých" znamienok a lekár vám navrhne, aby ste ich odstránili priamo na mieste, je to prvý príznak nepoctivosti lekára. Interakcia s ním môže poškodiť vaše zdravie.

Zhrňte výsledky:

• Sledujte neoplazmy a ak existujú nejaké abnormality, kontaktujte špecialistu naliehavo;

• Keď máte veľké množstvo vyklenutých znamienok, venujte veľkú opatrnosť pri manipulácii so žuvačkami a inými dráždivými hygienickými výrobkami;

• Ak máte neporiadok, ktorý je neustále zranený, odporúčame ho odstrániť, aby ste sa ochránili pred problémami.

• Nepokúšajte sa zničiť materské znamienko doma tým, že použijete rezanie predmetov, nití a chemikálií!

• Okamžite vyhľadajte lekársku pomoc, ak uvidíte príznaky úzkosti.

• Vyhnite sa priamemu vystaveniu ultrafialovému žiareniu veľkým konvexným neviam;

• Pri výbere spôsobu likvidácie uprednostnite laserovú technológiu, ak je to možné. Odstránenie lasera - záruka ochrany pred infekciou, krvácaním a relapsom;

• Predbežne vykonajte všetky potrebné testy a štúdie s cieľom vylúčiť zhubné nádory.

Odstránenie krtka pomocou moderných technológií je rýchly, efektívny a maximálne bezpečný postup, ktorého realizácia by sa nemala obávať. Zodpovedne pristupujte k výberu lekára a pripravte si vopred výsledky všetkých potrebných testov, ktoré rozlišujú dobrosť nádoru. Náš plastický chirurg vám s radosťou pomôže zbaviť sa otravných materských znamienok, ktoré sú esteticky neatraktívne alebo potenciálne nebezpečné. Tešíme sa na vás na našej recepcii!

Potrebujem odstrániť krtky?

V posledných rokoch lekári z celého sveta začali spozorovať, že počet pacientov s rakovinou kože sa neustále zvyšuje. Táto choroba je okrem toho stále viac diagnostikovaná nielen u starších ľudí, ale aj u mladých ľudí. Lekárska komunita sa snaží nájsť nové spôsoby, ako prekonať zhubné nádory. Ako viete, neuróny alebo krtky sú jednou z príčin melanómu. Preto sa neustále objavuje otázka: sú nevýhody také nebezpečné? Potrebujem odstrániť krtky alebo nie?

Musím odstrániť krtky a akú metódu?

Pred odpovedaním na otázku "Potrebujem odstrániť krtky?" Je potrebné zhromaždiť všetky dostupné informácie o mojom nevuse. Po prvé, treba mať na pamäti, že existuje niekoľko druhov krtkov:

 • Hemangiómy alebo vaskulárne nevusy - sú visiace uzly, ktoré sa pripevňujú k pokožke. Majú ružovú alebo červenú farbu. Zvyčajne sa neodstraňujú.
 • Nie vaskulárne materské znamienka - môže mať iný tvar a tieň. Niekedy sú zmätení s bradavicami, takže je potrebné najskôr konzultovať s lekárom.
 • Najčastejším typom je "lengito" - sú tvorené špeciálnymi bunkami nazývanými melanocyty. Nie sú odstránené a nevyhýbajú sa priamemu slnečnému žiareniu.
 • Konvexné znamienka - sú umiestnené v strednej vrstve epidermis. Môže dosiahnuť veľkosť 1 cm. Ich povrch môže byť hladký alebo nerovný. Niekedy s vlasmi.
 • Modré nevaučia - vystupujú nad kožou, nemajú vlasy, sú pomerne husté a hladké. Priemer môže byť až 2 centimetre. Často sa objavujú na zadku, na nohách alebo na rukách, na tvári. Neodporúča sa odstraňovať také krtky.
 • Gigantické materské znamienka obrovskej veľkosti - vrodená choroba, ktorá zaberá veľkú oblasť pokožky. Je nepríjemné, ak sa nachádza na rukách alebo na krku. Často sa degenerujú do melanómov. Podľa štatistík 50% všetkých nevi tohto typu prináša problémy.

Či je potrebné odstrániť materské znamienka, závisí od spôsobu, akým sa správajú. Ak sa zmení, stane sa tmavšie alebo ľahšie, rastie, zvyšuje sa, stojí za to okamžite ísť lekárovi. Keď sa nevus obáva, nemali by ste ani premýšľať o chirurgickom zákroku. Stáva sa, že krtka je na mieste, ktoré sa neustále prechádza oblečením. Potom môžete požiadať lekára, aby sa ho zbavil.

Dnes existuje niekoľko spôsobov, ktorými sa odstránia krtky. Najprv musíte poznať všetky informácie o každom z nich a potom len vybrať.

Chirurgická excízia. Stará a osvedčená liečba, charakterizovaná týmito vlastnosťami:

 • Metóda je dosť účinná. Umožňuje vám raz a navždy zbaviť sa materského znamienka.
 • Bezpečné pre ľudské zdravie.
 • Neexistuje takmer žiadna recidíva, pretože všetky bunky problémov sú odstránené.
 • Nie sú žiadne kontraindikácie.
 • Pooperačné jazvy sa ľahko a rýchlo odstránia.

Laserová excízia. Dnes sa považuje za najobľúbenejšiu metódu. To sa líši v tom, že je úplne bezbolestné, potom, čo nebolo žiadne zjazvenie. Je tiež potrebné poznamenať, že baktérie v procese laserovej chirurgie úplne zomrieť, čo znižuje obdobie zotavenia. Neexistujú žiadne jazvy, pretože nástroj s pokožkou nemá žiadnu interakciu. Postup je rýchly - trvá to až 10 minút. Niekedy je možné vykonať lokálnu anestéziu, ak ju pacient chce. Po operácii sa koža môže trochu červené, ale rýchlo prechádza.

Metóda Cryo. Počas tohto postupu sa používa kvapalný dusík, ktorý pomáha zmraziť nevus. To pomáha úplne zničiť bunky, po ktorých sú odstránené lekárom. Postup trvá nie viac ako niekoľko minút. Len pár týždňov, a zabudnete na materské znamienko.

Musím odstrániť svoju materskú značku na svojom tele?

Mole na tele sa objavujú hneď po narodení. Zvyčajne ich nemôže byť viac ako tucet. Po celý život môže počet nevi narastať alebo klesať. Zvyčajne majú vzhľad malého pigmentovaného miesta, ktorý v žiadnom prípade neovplyvňuje jeho majiteľa. Ak sa však krtek začne bez rozumu zvyšovať, znamená to, že sa dostal do aktívneho stavu. V tomto prípade je veľmi dôležité čo najskôr navštíviť lekára. Dysplastické nevy (ktoré menia svoj tvar, farbu, veľkosť) sú degenerované do malígnych nádorov. Spravidla sa transformácia neuskutoční okamžite, ale trvá päť až desať rokov. Ak odstránite nevus, považuje sa to za prevenciu rakoviny kože.

Kedy by som mal vidieť lekára?

 • Ak sa materské znamienko na tele stalo oveľa väčšie ako predtým.
 • Keď má nevus nerovné hrany alebo "roztrhané" tvary.
 • Ak sa materské znamienko stane viacfarebným.
 • Keď sa formácia zvýši na 5 mm.
 • Ak sa na mieste nevysuchu vyskytne svrbenie alebo podráždenie.

Musím na krku odstrániť krtky?

Vzhľad krtkov v oblasti krku prináša nielen ďalšie nepohodlie, ale spôsobuje aj vážne problémy. Dermatológovia veria, že špeciálne problémy sú spôsobené hemangiómami, ktoré rastú z krvných ciev. Takéto závesné krtky sú často poškodené počas holenia alebo dokonca len poškriabaním. Ak k tomu dôjde, okamžite zapáliť tvorbu peroxidu vodíka, zelenky alebo alkoholu.

Tiež krk je otvorená časť tela, často je na priamom slnečnom svetle. Môžete tiež trieť nevus na krku s oblečením, najmä obojky košele.

V ktorom prípade by som mal ísť k dermatológovi?

 • Ak je nevus väčší ako 1 cm.
 • Keď moč začína rásť rýchlo.
 • Ak začala krvácať.
 • Keď sa mení farba materského znamienka.
 • Keď začala škála vzdelávania.
 • Chĺpky, ktoré rástli v nóve, náhle vypadli.
 • Keď sa forma nóvu zmení.
 • Keď krtek začína svrbieť.

Musím odstrániť krtky na tvári?

Dokonca aj vtedy, ak máte na tvári materskú značku, nemusí to nutne znamenať, že prinesie zdravotné problémy. Niekedy tento spôsob reaguje na určité dôležité faktory. Stojí za to navštíviť lekára, ak sa narodenie na tvári objaví veľmi často a vo veľkom množstve. Takéto formácie navyše nijako nenatierajú vašu pleť. Môžete sa prísť navštíviť dermatológov, ale je najlepšie okamžite kontaktovať onkológa. Je veľmi dôležité byť bezpečný. Po vyšetrení a diagnostike vzdelávania lekár odporúča, či odstráni krtky na tvári.

Ak cítite nasledujúce príznaky, ihneď sa zaregistrujte na stretnutie:

 • Névus v jeho tvári začal bolesť.
 • Vyskytla sa závrat a silné svrbenie.
 • Vzhľad alebo farba materského znamienka sa začala meniť.
 • Jeho tvar sa mení.

Musím odstrániť veľké krtky?

Krtkoro je obrazom zlozvyku na koži, ktorý sa môže v tom istom čase stať malígnym nádorom. Pred mnohými ľuďmi sa často vyskytuje otázka: musím odstrániť veľké krtky? Toto sa má vykonať, ak lekár odporučí túto liečbu. Veľké nevi spravidla veľmi zasahujú do bežného života: sú často otrepané šatami, majú nepríjemný vzhľad, môžu vyrastať vlasy.

Musím odstrániť visiace krtky?

Závesné mlyny sú vždy benígne nádory, ktoré rastú z epitelu. Vyzerajú ako malé uzliny, ktoré vyrastajú z kože. Podľa jeho štruktúry je takéto materské znamienko nerovnomerné. Najčastejšie nemá farbu, ale niekedy môže mať tmavší odtieň. Tieto nevi sa veľmi starostlivo monitorujú, pretože veľmi často degenerujú.

Ak je závesný krtek umiestnený na krku, môže sa pri nosení oblečenia vysadiť. V prípade, že je nevus zranený, je potrebné okamžite spracovať formáciu a zastaviť krv. Tiež sa uistite, že ultrafialové nezaťažuje materské znamienko.

Niekedy sa tieto príznaky objavia pod náručou. Je veľmi dôležité, aby ste ich nasledovali, pretože existujú potné žľazy. Ak poškodíte taký névus, potom sa môžu množiť baktérie.

Zvláštne nepríjemnosti prinášajú visiace krtky do oblasti slabín, najmä pre ženy. Často oholia oblasť bikín, takže nevus ľahko môže byť traumatizovaný. Zastavte krvácanie a liečte ranu.

Aby ste predišli problémom, potrebujete navštíviť lekára, aby preskúmal visiace znamienko. Zvyčajne sú odstránené.

Zdravotnícky odborník-editor

Portnov Alexey Alexandrovich

vzdelanie: Kyjevská národná zdravotnícka univerzita. AA Bogomolets, špecializácia - "Lekárske podnikanie"

Potrebujem odstrániť krtky?

Je ťažké nájsť osobu, ktorej telo by nemalo jedinú materskú značku. Vo väčšine prípadov nespôsobujú nepríjemné pocity a my ich jednoducho nevšimneme. Ale premýšľali ste niekedy, čo je materská značka, prečo sa zdá, je možné odstrániť krtky?

Mnohí počuli strašné príbehy, že krtky môžu regenerovať a spôsobiť rakovinu. Takže je potrebné odstrániť krtky? Ako rozoznať nebezpečnú materskú značku od úplne neškodného? Môžem odstrániť krtek na svojom tele? Nebezpečenstvo týchto malých útvarov je, že niektorí sa naozaj v určitom čase môžu znova narodiť ako zhubný nádor - melanóm. Je veľmi dôležité identifikovať takúto degeneráciu v najskorších štádiách, aby ste ju úspešne zvládli. Liečba melanómu v neskorých štádiách je v mnohých prípadoch bohužiaľ neúčinná. Ak sa však malígny nádor objaví včas, prognózy liečby sú veľmi optimistické. Choroba po liečbe nedáva metastázy a relapsy viac ako päť rokov. To je dôvod, prečo je pri prvých podozreniach tak dôležité, aby sa okamžite obrátili na dermatologa alebo dermatoonkologu.

Takže ktoré znamienka môžu byť vymazané a ktoré nie? Čo môže vyvolať ich degeneráciu do nádoru? Aj keď vám lekár odporučí odstrániť materské znamienko, nebojte sa. Moderné metódy vám to pomôžu takmer bezbolestne a rýchlo. Dobre preukázateľný napríklad spôsob radiochirurgického odstránenia. V tomto prípade je miera zranenia minimálna a po odstránení nebude žiadna jazva. Neodstraňujte krtek sám! To je veľmi nebezpečné a môže vyvolať ďalší vývoj melanómu. Preto, či je potrebné odstrániť znamienka, lekár by sa mal rozhodnúť po starostlivom preštudovaní.

Birthmark - čo to je

Nevus pigmentosa alebo mol sú melanocyty, ktoré sa hromadia v určitej oblasti viac než na zvyšku povrchu tela. To vedie k hyperpigmentácii, pretože melanocyty produkujú pigment melanín. Mole nie sú považované za patológiu, lebo ich možno nájsť takmer každý človek. Množstvo však môže byť iné. Vzhľad je ich normou v detstve. A vo veku desať rokov sa vytvára konečné množstvo a druh. Potom by sa nemali meniť po celý život.

V skutočnosti je krtci benígny nádor. Rastú z normálnych buniek rôznych štruktúr kože. Nevus sa môže skladať z dermis (hlbokej vrstvy kože) alebo epidermis (vonkajšej vrstvy kože). Existujú vrodené alebo získané materské znamienka. Vrodené príznaky sa objavujú po 2-3 mesiacoch, hoci sú prítomné na koži od narodenia. Rastú ako ich majster rastie. Získané sa objavujú po narodení, najčastejšie počas hormonálnych zmien v tele. Preto sa krtosi často objavujú u dospievajúcich, počas tehotenstva alebo menopauzy. Zároveň sa môžu meniť aj materské znamienka.

Či je potrebné odstrániť znamienka? Nie sú potenciálnym zameraním rakoviny, pretože v 80% všetkých prípadov sa melanóm objavuje na absolútne čistom mieste pokožky. Len zvyšných 20% zahŕňa prípady vývoja melanómu z krtkov.

Čo s nimi robiť

Najprv si všimnite aktuálny stav každého z vašich materských znamienok. Pri prvých viditeľných zmenách alebo nepríjemnostiach, naliehavo konzultujte s onkológom. Nesnažte sa s problémom vyriešiť sami! Iba skúsený lekár má právo rozhodnúť o bezpečnosti materského znamienka. Taktiež si vyberá taktiku na sledovanie podozrivých formácií. Môže to byť dynamické pozorovanie, fotografovanie s pravidelným hodnotením celej dynamiky, vyšetrenie pomocou dermatoskopu. No, ak to dokazujú, lekár rýchlo vykoná excíziu nevusu. Získaná vzorka sa nevyhnutne posiela na histologické vyšetrenie.

V zriedkavých prípadoch, keď existuje dôvod na podozrenie na melanóm, chirurg bude musieť využiť maximálne hlboké vyrezanie celého povrchu nádoru. Potom je operácia doplnená preventívnou protinádorovou farmakoterapiou.

V žiadnom prípade by ste nemali odstrániť krtky alebo sa o to obrátiť s tými lekármi, ktorí nemajú špeciálne vzdelanie. Nie najlepšou voľbou bude početné kozmetické salóny. Bohužiaľ, často pracujú pre ľudí, ktorí nemajú lekárske vzdelanie alebo sú povrchní. V dôsledku nesprávneho odstránenia sa môže melanóm rýchlo rozvinúť.

Ak roste

Norma sa posudzuje, ak sa materské znamienko postupne zvyšuje až na 30 rokov. V tomto čase v tele stále existujú procesy rastu. Po 30 rokoch sa zvyčajne nezvyšujú. Jednotlivé formácie môžu rásť veľmi pomaly (o niekoľko rokov o 1 mm). Rýchlejší rast sa považuje za nebezpečný. Napríklad by mal upozorniť, či sa zvýši o 2-4 mesiace. Toto je príznakom znovuzrodenia.

Ak sa točí

To je považované za nebezpečný príznak vzhľadu svrbenia v oblasti krtka. Preto s takýmto príznakom vždy konzultujte s onkológom. Nebezpečný je tiež vzhľad peelingu, krustovania, zmeny farby, krvácania. To sú príznaky malígneho nádoru.

Ak krváca

Ak je krvácanie výsledkom traumy, s najväčšou pravdepodobnosťou to nie je nebezpečné. Ide o úplne prirodzenú reakciu tkaniva v prípade poškodenia. Dôvodom upozornenia by malo byť nevyčerpané krvácanie. Môže byť trvalá alebo pravidelne obnovovaná. Potom by ste mali dostať radu lekára.

Prečo sa objavujú

Mole je benígny nádor. S najväčšou pravdepodobnosťou sa objavujú v dôsledku patologicky aktívnej deľby buniek na malej ploche kože. Toto stanovisko je oficiálne prijaté medzi modernými dermatologikmi.

Možné faktory vyvolávajúce výskyt krtkov:

 1. Pri vývoji epidermis sa vyskytujú chyby. Je to kvôli chybám vo vývoji epidermis, že dieťa má vrodené krtky (to je asi 60% z celkového počtu nevií). Sú od narodenia, len sa stávajú viditeľnými iba počas 2-3 mesiacov života.
 2. Genetická predispozícia. Z genetických dôvodov sa materské znamienka prenáša na svoje deti. Ak má jeden z rodičov na tele mnoho znakov, potom sa s najväčšou pravdepodobnosťou táto funkcia prejaví u dieťaťa. Je zaujímavé, že nielen veľkosť, ale aj umiestnenie materského znamienka sa dajú prenášať. Najčastejšie ide o veľké nevi, materské znamienka.
 3. Časté vystavenie slnku. Vzhľadom na ultrafialové žiarenie sa produkcia melanínu zvyšuje, pretože tento pigment chráni pokožku pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. Pri dlhodobom vystavení ultrafialovému žiareniu začína proces produkcie melanocytov (tieto bunky produkujú melanín). Melanocyty, ktoré nemajú čas distribuovať do kože rovnomerne, tvoria klastre. Vonkajšie budú vyzerať ako nový nevus.
 4. Zranenie kože. Nepriamo môže vzhľad neviu tiež spôsobiť traumu. Vysvetľuje to skutočnosť, že po traumatizácii tkanív na tomto mieste sa hromadia mnohé biologicky aktívne látky. Sú zodpovedné za rýchlu regeneráciu. Pri nadmernej regenerácii sa proces obnovy nezastaví. Pokračuje a tvorí prebytočné tkanivo. Stane sa krtkom.
 5. Choroby, pri ktorých je narušená hormonálna rovnováha. Ak dôjde k prerušeniu rovnováhy hormónov, môže sa produkovať melanotropný hormón. Simuluje zvýšené množenie melanocytových buniek, ktoré tvoria nevus.
 6. Dlhodobá liečba hormonálnymi liekmi. Infekcie: bakteriálne a vírusové. Infekcie tiež vyvolávajú výskyt nových krtkov, ako lokálne poškodených tkanív v oblasti zápalu.

Nevus u detí

Vrodené krtky sú viditeľné na telo dieťaťa 2-3 mesiace. Predtým sú príliš malé na to, aby boli detekované voľným okom. Normálne proces ich formácie trvá až 10 rokov a považuje sa za neškodný. Budú rásť až do 25-30 rokov.

Nevus u žien

Vzhľad móla u žien a mužov nemá zásadné rozdiely. Jediným rozdielom je, že žena môže mať počas gravidity alebo menopauzy nové materské znamienky. To sa vysvetľuje hormonálnymi skokmi.

Pozrime sa podrobne na rôzne typy krtkov.

"Pokojné"

To je ten typ, ktorý nám dáva najmenšiu úzkosť a nepríjemnosti. Nemusíte ich mazať, ak nie sú žiadne zmeny. Vo väčšine prípadov sa nebudú znovuzrodenie. Ak chcete zistiť, koľko krtka je "pokojná", vezmite lupu. Dôkladne zvážte každú svoju materskú značku. Vonkajšie môžu vyzerať odlišne. Všetko závisí od toho, aké sú hlboké neurónové bunky a stupeň ich pigmentácie. Ak sa nachádzajú na povrchu epidermis, krtka sa bude podobať vizuálnemu plátu alebo plochému bodu mierne vyvýšenému nad pokožkou. Keďže tieto krtky sú blízko k povrchu epidermis, sú často intenzívne sfarbené (tmavo hnedé a dokonca aj čierne). Akú veľkosť by mal byť nevus? V normálnom stave by nemal mať priemer viac ako pol centimetra. Povrch môže byť vyrazený, ale táto reliéf by sa nemala líšiť od toho, čo je na okolitej epidermis. Rovnako rastú vlasy a majú drážky, ako v bežnej oblasti pokožky.

Farba krtka bude menej intenzívna, ak sa nevulové bunky nachádzajú hlbšie. V tomto prípade bude krtka vyššia nad kožou. Povrch normálneho krtka by sa nemal akýmkoľvek spôsobom líšiť od povrchu okolitej epidermis. Mala by mať normálnu hladkú farbu, jasné obrysy. Ak vlasy rastie na nevus, toto je presný znak jeho "pokoja".

"Podozrivé"

Existujú znaky, ktoré možno podmienene klasifikovať ako "podozrivé". Ich vzhľad by vás mal upozorniť. Toto je príležitosť navštíviť dermatológov a objasniť, aké bezpečné sú. Pravidelne kontrolujte svoju tvár a telo, aby ste neprehliadli svoj vzhľad.

Podozrivé by sa malo považovať za nevus, ktorý:

 • sa objavili už v dospelosti;
 • vo veľkosti viac ako 1 cm;
 • čas sa začal meniť.

To neznamená, že nevyhnutne vedú k rozvoju melanómu. Ale pre svoju vlastnú bezpečnosť by mali byť preukázané lekárovi. Je možné, že bude lepšie sa ich zbaviť. Buďte opatrní! Starostlivo pozorujte stav pokožky. Viditeľné nevi by mali byť pravidelne kontrolované. Je lepšie použiť lupu. Ak zrazu narazíte na materské znamienko, ktoré sa jasne líši od ostatných, potom sa bez toho, aby ste stratili drahocenný čas, obráťte na skúseného onkológa.

Okamžite sa poraďte s onkológom, ak spozorujete takéto zmeny:

 1. Kožný vzor zmizol z povrchu nóvy;
 2. jeho povrch sa stal lesklý, lesklý;
 3. jeho tvar sa zmenil a jeho obrysy sa stali asymetrickými, "vytesanými";
 4. veľkosť nevusu sa zmenšila alebo bola väčšia;
 5. v jeho zóne došlo k pádu, svrbenie;
 6. jeho povrch sa začal odlupovať, začali sa objavovať suché kôrky;
 7. Chĺpky začali vypadávať na nevus;
 8. čiastočne alebo dokonca úplne zmenil farbu;
 9. ste našli depigmentované oblasti na nóve;
 10. na jeho povrchu sa objavili ďalšie uzliny;
 11. na jeho povrchu sa objavili vredy;
 12. okolo nevusu pozorujete korunu s hyperemia (sčervenanie);
 13. jeho povrch sa začal mokrý;
 14. objavilo sa krvácanie (môže to byť len spontánne alebo dokonca pri najmenšom traume je značné krvácanie);
 15. tam boli detské uzly.

Všetky tieto príznaky sú naliehavým dôvodom konzultácie s onkológom. Pamätajte, že akákoľvek zmena z nevusu, ktorý ste našli, by vás mal viesť k tomu, aby ste sa dostali k dermatológovi-onkológu. Vzhľad nerovných obrysov, nerovnomerné sfarbenie nóvy, jeho rýchly nárast, koruna sčervenania, vzhľad kôry, pálenie a svrbenie - to je dosť dobrý dôvod na vykonanie operácie.

"Potenciálne nebezpečné"

 1. "Potenciálne nebezpeční" lekári berú do úvahy všetky nevýhody, najmä veľké.
 2. Tiež môžu byť považované za melanózu Dyubrya. Je najviac vystavený starším ľuďom. Najčastejšie sa to môže pozorovať v oblasti tváre a tváre.
 3. Vzťah medzi traumou materského znamienka a jeho degeneráciou je presne dokázaný. Preto sú všetky nevi považované za "potenciálne nebezpečné", ktoré sa nachádzajú na miestach s vysokým trením (inguinálne, bedrové, obojstranné zóny).

Ale aj keď ste našli niečo podobné v sebe, nie je to vôbec ospravedlnenie pre paniku. Možno vaše materské znamienky nepredstavujú žiadnu hrozbu. Iba stupeň ich bezpečnosti by mal stanoviť lekár.

Ak sa nevôbec objaví u dieťaťa, rodičia by sa o to nemali obávať. Predpokladá sa, že je to celkom normálne. Venujte svoju pozornosť svojim nevi a sledujte ich stav. Osobitná pozornosť by sa mala venovať pozorovaniu veľkých útvarov. Čím väčšia je, tým väčšia pozornosť si zaslúži. Ak dôjde k zmene nevusu, odporúča sa chirurgický zákrok.

červená

Ak na tele nájdete malú konvexnú červenú bodku, potom ide o senilný angióm. Sú absolútne neškodné, pretože nikdy nevyvinú rakovinové nádory. No, ak je väčšia ako bodka, potom je to pravdepodobne Spitzov nevus. Je to bezpečné, ale ukazuje, že táto osoba má vyššie riziko vzniku rakoviny kože. Avšak konvexná materská značka červenej farby u ľudí, ktorí dosiahli 45 rokov, môže byť príznakom rakoviny. Preto stojí za to venovať viac pozornosti. Ak takýto červený nevus nie je svrbivý, nevybledne, nerastie a nekrváca, potom je to špicový nevus alebo senilný angióm. V opačnom prípade existuje riziko vzniku počiatočného štádia rakoviny kože.

závesný

Často môžeme nájsť na našej kožnej výchove, podobne ako na nevus, ale na tenkej stonke. Môže to byť:

 • Akrohordony. Mäsité tóny, ktoré sa nachádzajú v inguinálnych záhyboch, pod paží, na krku.
 • Keratóza alebo epidermálny nevus. Konvexné formácie telesného alebo tmavého odtieňa, rôzne veľkosti, s hladkým alebo hrboľatým povrchom.

Každý druh visiaceho krtkov je bezpečný. Obavy sú len vtedy, keď začali silne rásť, zmenili svoj tvar, farbu, tvar alebo konzistenciu, začali krvácať. Sú to príznaky, že vnútri materského znamienka začal proces vzniku rakovinového nádoru, takže okamžite bežte na onkológ! Ale ak zavesenie molu náhle začalo čierne, začalo to zraniť, potom je to príznak toho, že jej jedlo bolo narušené. Často sa to deje zo skutočnosti, že jej noha je skrútená, alebo sa oprie o oblečenie. Po takomto zahmlievaní môže rýchlo vypadnúť. To je absolútne bezpečné a nebude viesť k vzniku nových formácií. Ale ak ste zrazu ocitli veľa akrochordónov, potom stojí za to robiť analýzu glukózy. To môže byť príznakom vývoja diabetu.

Veľké krtci

Moly, ktorých veľkosť presahuje 6 mm, sa považujú za veľké. Vo väčšine prípadov nie sú nebezpečné. Hlavnou podmienkou je, že by sa nemali časom zvyšovať a meniť ich štruktúru. Nebezpečné iba veľké tmavé znamienka (hnedá, šedá, purpurovo-čierna). Sú najpravdepodobnejšie degenerovaní do rakoviny. Nebude však zbytočné kontrolovať bezpečnosť veľkých krtkov v dermatológovi. Vprach ich preskúma pod dermatoskopom a v prípade potreby urobí biopsiu.

Čo robiť, ak sú krtky príliš veľa

Niektorí ľudia majú dostatok krtkov od prvých mesiacov života. To je normálne. Ale stojí za to byť upozornený na to, či sa v krátkom čase (2-3 mesiace) objavilo mnoho materských znamienok. Potom musíte bezodkladne prejsť k dermatológovi alebo dokonca k onkológu. Dermatológ presne určí typ nevi a zistí, či existujú nejaké dôvody na obavy. Najčastejšie sa zvýšenie počtu krtkov stane reakciou na spálenie a niektoré ďalšie vonkajšie faktory. Môžu byť tiež vyvolané hormonálnymi zmenami počas tehotenstva, menopauzy alebo dospievania. Ale tiež to môže byť príznakom kožných ochorení, patológií imunitného systému, výskytom nádorov na vnútorných orgánoch.

odstránenie

Hlavnou indikáciou na odstránenie krtkov je jeho potenciálna hrozba degenerácie do rakoviny. Stupeň nebezpečenstva nevusov by mal posúdiť onkológ. Bohužiaľ, medzi ľuďmi existuje názor, že by sa nemali dotýkať materské znamienka, aby nevyvolávali znovuzrodenie. Je to extrémne chybné a nebezpečné. Odstránenie nevusu nielenže nevyvoláva rakovinu, ale v niektorých prípadoch to zabráni tomu, aby sa objavila. Takéto operácie sú v maximálnom počte prípadov bezpečné. Možné komplikácie sú veľmi zriedkavé. Najčastejšie sú spojené s alergiou na anestéziu alebo krvácanie.

Nasledujúce metódy sa používajú na odstránenie nevi:

 1. Chirurgická.
 2. Laser.
 3. Kryodestrukcia (používajúca kvapalný dusík).
 4. Elektrokoagulácia (elektrická kaviareň).
 5. Rádiová vlna.

Pri výbere metódy lekár berie do úvahy vlastnosti nóvy. Obyčajné materské znamienka a tie, ktoré sú podobné rakovine, sú najlepšie odstránené pomocou skalpelu, pretože to umožňuje vyňať všetky ich tkanivá. V iných prípadoch je vhodný kvapalný dusík alebo laser. Toto sú najmenej traumatické metódy.

Čo čaká po odstránení

Niekoľko hodín po odstránení sa môže objaviť bolesť v zranenej zóne. Je to spôsobené tým, že je porušená celistvosť kože. Môže sa ľahko zastaviť pomocou anestetík. Mali by byť odporúčané lekárom. Najbežnejšie používané protizápalové nesteroidné látky (Ketorol, Nurofen, paracetamol, Nimesulid, Ketanov atď.). Raná sa s najväčšou pravdepodobnosťou nebude musieť liečiť zvlášť, kým sa stehy odstránia (7-10 dní po operácii). Ak chcete urýchliť hojenie, lekár môže predpísať masti: Methyluracil, Solcoseryl, Levomekol.

Pred hojením rany, aby infekcia neprenikla, nie je zápal, dodržujte také jednoduché odporúčania:

 1. Na ranu neaplikujte kozmetické výrobky.
 2. Nechladzujte kôru a neroztrhnite ju.
 3. Ak rana nezaútočí na slnko, jemne ju zatvorte lepiacou omietkou alebo čistou handričkou.

Pri chirurgickom odstránení sa rana úplne uzdraví za 2-3 týždne. Ak sa použijú iné metódy, môže sa tento proces rozvíjať rýchlejšie. Je zriedkavé, že sa takáto rana môže zapáliť kvôli infekcii. V tomto prípade sa liečenie predlžuje a po ňom zostane jazva.

Známky infekcie rany:

 • jeho zápal;
 • zvýšená bolesť;
 • objavil sa hnis;
 • začal rozptýliť svoj okraj.

V prípade infekcie by ste mali okamžite navštíviť lekára.

Takže prítomnosť krtkov by nemala spôsobovať úzkosť. Hlavná vec - pravidelne ich prehliadajte. V prípade akýchkoľvek zmien nezdržujte návštevu dermatológa.

Môžem odstrániť krtek na svojom tele?

✓ Článok kontrolovaný lekárom

Mole (nevi) sú benígne kožné lézie, ktoré vznikajú v dôsledku nadmernej akumulácie farebného pigmentu, ktorý dáva farbu dúhovky, vlasov, obočia a kože. Materské znamienka sa môže vyskytnúť s nedostatkom melanínu - v tomto prípade nebudú mať tradičnú čiernu alebo hnedú farbu, ale plnú alebo ružovú farbu. Veľkosť krtkov môže byť v rozmedzí od 1-2 mm do 1,5-2 cm. Existujú prípady, kedy nevúsky dosiahli veľmi veľké rozmery (viac ako 15-20 cm3). Ľudia s takýmito formáciami by mali byť pod stálym dohľadom onkológa, pretože pravdepodobnosť degenerácie materského znamienka pri melanóme je rakovinový nádor kože.

Malé materské znamienka zvyčajne neinterferujú s osobou a môžu dokonca poskytnúť zvláštne čaro človeku, ale ak je nevi veľký alebo konvexný, mnohí ľudia premýšľajú o ich odstránení. Pred rozhodnutím o tomto kroku je potrebné zistiť, či je možné odstrániť krtky na tele a aké komplikácie sa môžu vyskytnúť po odstránení.

Môžem odstrániť krtek na svojom tele?

Aké sú riziká znamienok?

Malé ploché materské znamienka vo väčšine prípadov nepredstavujú nebezpečenstvo pre človeka, ale prevenčné pozorovanie každé 2-3 roky je potrebné aj pri takomto vyrážke. Situácia je oveľa komplikovanejšia s objemnými, konvexnými neviami, pretože takmer 95% zhubných nádorov (reinkarnácie benígnych nádorov do rakovinových nádorov) sa vyskytujú presne u veľkých krtkov. Najčastejšie diagnostikované sú tri typy rakoviny, kože, ktoré sú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

Ako rozpoznať nebezpečnú materskú značku

Dôležité! Diagnóza krtkov je veľmi dôležitá pri prevencii rakovinových lézií. Najnebezpečnejšími sú obrovské, hraničné a modré formácie - riziko malignity u týchto pacientov bude asi 42%. Osobitná pozornosť by sa mala venovať nevrateniu Clarka a Oty. Odborníci odporúčajú ihneď po ich zistení ich odstránenie, pretože tento typ krtkov najčastejšie degeneruje do zhubných nádorov.

Ďalším nebezpečenstvom konvexných krtkov je pravdepodobnosť zranenia a infekcie. Najmä to platí pre tie formácie, ktoré sa nachádzajú na častiach tela, často v kontakte s inými povrchmi (s umývaním v sprche, obväzom atď.). Ak je materská značka náhodne roztrhnutá alebo poškodená, je možné vyvinúť superinfekciu a infekciu krvi, ako aj hnisavé-nekrotické zápalové procesy.

Môžem odstrániť alebo nie?

Odborníci na túto tému nemôžu poskytnúť jednoznačnú odpoveď, pretože malé krtky, ktoré nevykazujú príznaky malignity alebo zápalu, neovplyvňujú životnú aktivitu osoby a jeho blaho.

Ako odlíšiť malígne znamienko od benígneho

Absolútne indikácie na odstránenie nevi sú pre onkológov nasledujúce podmienky:

 • zastaviť rast vlasov na povrchu krtka;
 • krvácanie a výtok tekutiny z nóvy;
 • vzhľad okolo krtka niekoľkých malých škvŕn a bodiek;
 • svrbenie a pálenie v mieste vzdelávania;
 • tvorba kôry a suchých kôr na povrchu krtka.

Odstránenie sa prejaví aj v prípade, že sa formácia v žiadnom prípade neprejaví, ale má veľké rozmery, neprirodzene čiernu farbu alebo konvexný tvar. Ak počet znakov na telu prekročí 10-15 kusov, otázka potreby odobratia bude posudzovaná onkológom alebo dermatológa-chirurgom. Relatívnou indikáciou na odstránenie je prítomnosť konvexných krýs v otvorených oblastiach tela, ktoré sú často vystavené mechanickému nárazu alebo ultrafialovému žiareniu.

Príčiny vzniku krtkov

Odporúča sa odstránenie znamienok, ktoré rastú na pokožke hlavy, pretože môžu byť ľahko poškodené hrebeňom alebo chemikáliami (napríklad farbenie vlasov). Nevyžiadané osoby v perineu, je potrebné odstrániť aj slabiny, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť poškodenia holiaceho príslušenstva alebo elastického spodného prádla. To isté platí pre vyrážky v podpaží: dokonca aj použitie mäkkých krémov na epiláciu nechráni nevus pred poškodením a ak osoba používa holiaci strojček, riziko vzniku poranenia sa niekoľkokrát zvyšuje.

Dôležité! Ak počas mechanickej expozície došlo k náhodnému poškodeniu materského znamienka, nemali by ste v žiadnom prípade konať sami. Akákoľvek liečba pred lekárskym vyšetrením je zakázaná - môže to viesť k rýchlemu rastu rakovinového nádoru v prípade, že malus mal malú povahu. A takáto situácia je potrebné starostlivo pokryť materské znamenie sterilnou utierkou a konzultovať špecialistu. Ak dermatológ alebo chirurg už neurobí na klinike, môžete ísť do každej nemocnice, kde je lekár v službe - dermatológ alebo onkológ.

Pravdepodobnosť vzniku melanómu

Možné komplikácie po odstránení

Odstránenie krtkov môže byť vykonané akýmkoľvek spôsobom, ale je potrebné požiadať o procedúru iba v onkologickej dispenzarizácii. Faktom je, že akékoľvek chyby v procese zákroku, ako aj neúplné odstránenie nevusu, môžu viesť k rýchlemu rastu malígnych buniek ak vzniku melanómu. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné vykonať predbežné vyšetrenie a získať odbornú konzultáciu o dostupných kontraindikáciách.

Venujte pozornosť! Pacienti po odstránení materského znamienka zvyčajne nepotrebujú hospitalizáciu, ale ak lekár trvá na potrebe lekárskeho dozoru, nevzdávaj sa, hlavne počas operácie sa niečo pokazilo.

V zriedkavých prípadoch sú možné ťažké formy alergickej reakcie na lieky používané na anestéziu, preto je lepšie byť v starostlivosti lekárov v prvý deň po zákroku.

Stojí za to odstrániť krtky?

Kedy nemôžem odstrániť krtky?

Absolútne kontraindikácie pre odstránenie nevi neexistujú (okrem tehotenstva). Ak dôjde k najmenšiemu podozreniu na možnú malígnu povahu vzdelania, pacient bude odkázaný na onkologickú nemocnicu, kde lekár zhodnotí vzhľad materského znamienka a predpíše diagnostické opatrenia. Tehotné ženy odstraňujú krtky, ktoré sa nevykonávajú kvôli vysokému riziku komplikácií. V prípade vitálnych znakov (napríklad s progresívnym melanómom) lekár môže odporučiť zastavenie tehotenstva. Ak neexistuje žiadna naliehavá indikácia, postup sa určí po pôrode a po skončení laktácie (ak to dovoľuje časovanie).

Dočasné a relatívne kontraindikácie odstránenia nevi sú:

 • nestabilita krvného tlaku (záchvaty hypotenzie a hypertenzie);
 • infekcia herpes vírusom (v akútnom štádiu);
 • hepatitída;
 • iné infekcie rôzneho pôvodu.

Dôležité! Ak je odstránenie krtku urgentným lekárskym opatrením, môže byť operácia predpísaná aj vtedy, ak existujú kontraindikácie, avšak v tomto prípade starostlivo zváži všetky riziká a predpokladaný prínos pre pacienta. Konzultácie onkológ-dermatológ, onkológ-chirurg a anesteziológ sú povinné. V niektorých prípadoch sa môže vyžadovať špecialista na infekčnú chorobu, kardiológ alebo endokrinológ.

Video - ako rodné znamienka sú nebezpečné

Je možné odstrániť krtky pre deti?

Odstránenie neviov u detí sa vykonáva len na prísnych indikáciách. Odborníci radia neponáhľať do konania pred pubertou, rovnako ako k odstráneniu materských znamienok môžu ovplyvniť hormonálnu zázemie dieťaťa a ovplyvniť jeho sexuálne a reprodukčné vývoj. Odstráňte mólami pre deti môže byť použitá iba vtedy, ak existujú známky patologického procesu (svrbenie, krvácanie, sčervenanie kože okolo molu) alebo vzdelanie prináša fyziologické nepohodlie. Podliehajú povinné odstránenie znamienok v orgánoch a nosovej dierky, a vedľa nich, ako v tomto prípade, že dieťa nie je dostatok kyslíka, a to vyvinie chronické hypoxie.

Je možné odstrániť krtky "Cleaner"?

"Čistota" - najznámejší liek na odstránenie kožných útvarov doma. Obsahuje glycerín, komplex uhličitých extraktov šalvie, borovice, bergamot, čajový stromček, celandín a škoricu, ako aj hydroxid sodný. Liečba sa týka metód chemického odstraňovania rastu kože a účinne sa vyrovná s bradavicami, natypami a papilómami.

Niektorí veria, že môžete použiť "čistotu" a odstrániť krtky. Liečivo je vhodné len na formácie, ktoré sú spôsobené patologickou proliferáciou epiteliálnej vrstvy a dermálnych buniek. Moles majú odlišnú povahu výskytu, takže náprava bude neúčinná a môže spôsobiť vážne komplikácie.

Nevus v sekcii

Dôležité! Nemôžete odstrániť krtky pomocou "čistoty". V závažných prípadoch je možné získať chemické popáleniny, poškodiť povrchovú vrstvu melanínu a malígny nevus.

Môžem odstrániť krtky počas menštruácie?

Odstránenie nevi počas menštruácie sa zvyčajne nevykonáva, pretože existuje vysoké riziko komplikácií, ktoré zahŕňajú:

 • dlhodobé krvácanie v mieste odstránenia;
 • zvýšený krvný tlak;
 • porušovanie hormonálnej rovnováhy;
 • zlé hojenie rán.

U žien s pravidelným menštruačným cyklom sa plánuje operácia odstraňovania krtkov na obdobie od 8 do 13 dní cyklu alebo od 18 do 24 dní. Ak menštruácia začala v období, na ktoré bola operácia predpísaná, mali by ste o tom informovať lekára a odložiť dátum intervencie.

Metódy odstraňovania

Spôsoby odstránenia krtkov

Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť nevi. Odlišujú sa od účinnosti, vedľajších účinkov a iných charakteristík, takže optimálny spôsob odobratia by mal byť zvolený ošetrujúcim lekárom s ohľadom na stav a zdravotné vlastnosti pacienta.

 1. Odstránenie lasera. Pri tejto metóde sa patologická melamínová vrstva rozreže laserovým nôžkom. Po odstránení nezostávajú jazvy a jazvy na pokožke a jeden postup zvyčajne postačuje na dosiahnutie požadovaného výsledku. Nevýhody zahŕňajú vysoké náklady na bolestivé pocity počas operácie, ktoré sa ľahko odstránia anestézou.
 2. elektrokauterizační. Je to kauterizácia tvorby vysokofrekvenčným elektrickým výbojom. Po ukončení procedúry môže zostať malá horúčka namiesto materského znamienka, ale úplne prejde 2-6 týždňov po operácii (závisí to od regeneračných vlastností epidermis).
 3. Odstránenie rádiových vĺn. Namiesto lasera lekár používa rádiofrekvenčný vysokofrekvenčný nôž. Postup je úplne bezbolestný. Hlavnou výhodou je absencia jaziev a stopy na mieste, kde bol krtk.
 4. Cryodestruction. Táto metóda sa používa veľmi chutne, pretože na úplné odstránenie materského znamienka a okolitých tkanív môže byť potrebných niekoľko postupov. Podstatou kryoestrukcie je zmrznutie nóvy kvapalným dusíkom. Metóda sa nedá nazvať vysoko účinnou, pretože pravdepodobnosť neúplného odstránenia tkaniva zostáva pomerne vysoká.

Video - odstránenie laserových krúžkov

Väčšina lekárov považuje chirurgickú liečbu za najúčinnejší spôsob, ako odstrániť krtky. Napriek vyššej traumatizácii v porovnaní s laserovou alebo rádiovou vlnou, táto metóda sa používa na mnohých onkologických klinikách a dispenzaroch. Dôvodom je skutočnosť, že lekár môže okamžite posúdiť stav tkanív počas operácie a zistiť, či boli odstránené všetky patologické bunky.

Niektorí pacienti odmietajú chirurgickú liečbu kvôli jaziev, ktoré zostávajú po odstránení stehov. Takéto stopy sú teraz úspešne ošetrené špeciálnymi masťami a gélmi (napríklad Kontraktubeks), takže sa nevzdávajte, ak lekár trvá na tomto spôsobe odstránenia.

Páčia sa vám článok?
Uložte, aby ste nestratili!

Môžem dostať rakovinu, ak odstránim svoju materskú značku - celú pravdu bez mýtov

Až doteraz vedci nedosiahli konsenzus, prečo existuje móle (névy) na koži, ale je známe, že dedičnosti - jedným z faktorov, ktoré môžu ovplyvniť výšku človeka. A ak vaši príbuzní nemali problémy s materskými znamienkami, zdá sa, že neexistuje dôvod na obavy. V zásade tieto kožné útvary nijakým spôsobom neovplyvňujú náš život a ani im nevenujeme osobitnú pozornosť. Stáva sa však, že krvácanie krtkov, zväčšenie veľkosti, svrbenie, sa na tele objavujú mnohé nové formácie. Je známe, že najnebezpečnejšia materská značka sa môže zmeniť na melanóm a je to nebezpečná rakovinová kožná choroba. Čo potrebujete vedieť o materských znamienkach, aby ste sa cítili pohodlne a nemali obavy o svoje zdravie, môžete odstrániť znamienka na kozmetické alebo preventívne účely a ako sa vyhnúť riziku rakoviny kože?

Čo je to melanóm, a vždy sa objavuje na mieste materského znamienka

Veda vie o niečo viac ako sto druhov rakoviny, ale medzi nimi melanóm (rakovina kože) je jedným z najnebezpečnejších a agresívnych malígnych nádorov. Zákernosť tohto typu rakoviny kože je bezkonkurenčná. Vyvolávať degeneráciu materského znamienka v melanóme v dospelosti môže dokonca zapáliť, prijaté aj v detstve. Akonáhle sa objavil pred mnohými rokmi, ochorenie môže byť skryté a nepostrehnuteľné pre to, aby sa oči rozvinuli v horných vrstvách kože dlhú dobu až do 50 rokov. Ale potom sa jednotlivé bunky latentného nádoru začnú klíčiť hlboko do tela a mole alebo pigmentovaná škvrna sa stáva zameraním nádoru.

Pri raste, rakovinové bunky zvyšujú veľkosť krtkov. Ale to nie je najväčšie nebezpečenstvo. Je známe, že zhubné bunky nie sú vo vzájomnom vzťahu navzájom pevne spojené, môžu sa v každom okamihu vyskytnúť zo základného nádoru. Prichádzajúc do obehového systému melanómové bunky vyvolávajú vývoj mnohých metastáz - v lymfatických uzlinách, pľúcach, očiach, mozgu, srdci. Štatistické údaje o ochoreniach rakoviny na celom svete ukázali, že každých 5 až 10 rokov dochádza k zvýšeniu geometrickej progresie prípadov degenerácie materských znamienok do melanómov. V súčasnosti je podiel melanómu medzi všetkými druhmi rakoviny 3 až 4% nádorov.

Či je možné odstrániť rodinku?

Ak krtky nezhoršujú váš vzhľad, nevyvolávajte úzkosť - je lepšie sa ich nedotknúť. Avšak existujú prípady, kedy je materská značka v ceste, neustále traumatizovaná, trúca proti oblečeniu alebo je príliš otvorená a zraniteľná. Ľudia sa v žiadnom prípade nemôžu zbaviť krtkov.

Existuje niekoľko spôsobov na odstránenie krtkov a iba odborník po dôkladnom vyšetrení výskytu nádoru môže odporučiť jednu alebo druhú metódu:

 • elektrokoagulácia - umožňuje rýchlo odstrániť krtek a táto metóda pomáha zastaviť reprodukciu malígnych buniek, ak existujú;
 • laserové odstránenie móla;
 • chirurgické odstránenie pri lokálnej anestézii, po ktorej sa bude musieť použiť niekoľko kozmetických stehov;
 • efektívne odstránenie pomocou kryoterapie.

V žiadnom prípade nemôžete odstrániť krtky, čo môže viesť k veľmi vážnym následkom a dokonca k smrti.

V poslednom desaťročí sa zvýšila incidencia degenerácie matky na zhubné nádory - melanómy. Táto choroba je najčastejšie diagnostikovaná u mladých žien do 25 rokov po rakovine prsníka, je druhou chorobou u žien vo veku 30-35 rokov.

Ako je diagnostikovaný stav krtka pred odstránením

Mole môžu a často musia byť odstránené v prípadoch, keď sú významnou kozmetickou poruchou, alebo sú systematicky traumatizované z dôvodu ich polohy. V takýchto prípadoch by ste sa mali poradiť s kozmetikom alebo dermatológiou a len odborníci rozhodnú, či sa môžu odstrániť.

Odstráňte krtky iba v nemocnici po všetkých potrebných vyšetreniach a testoch.

 • Primárne vyšetrenie dermatológa - lekár skúma pacienta, zistí okolnosti jeho vzniku a rastu.
 • Digitálna dermatoskopia je moderná metóda vizuálnej diagnostiky materského znamienka pod veľkým nárastom pomocou dermatoskopu.
 • Ultrazvuk Skin - inovatívna technológia, ktorá umožňuje bez rezy možno určiť polohu krtka hlboko v koži a vybrať najvhodnejší spôsob, ako odstrániť krtkov - laserové alebo chirurgické odstránenie.
 • Konzultácia s onkológom bude potrebná len vtedy, ak odborník v predchádzajúcich etapách vyšetrenia podozrieva malígnu povahu vyšetrovaného krtka.
 • Konzultácia plastického chirurga je potrebná, ak sa odporúča chirurgické odstránenie materského znamienka spolu s plastom získanej chyby.

Dokonca aj skúsený dermatológ niekedy nemôže ihneď určiť počiatočnú fázu degenerácie materského znamienka do zhubného nádoru. V závislosti od možností lekárskej inštitúcie, ktorú ste kontaktovali, Vám lekár môže ponúknuť štúdium typu materského znamienka pomocou nasledujúcich metód:

 • biopsia (excízia) s následným histologickým vyšetrením;
 • metóda počítačovej epiluminiscenčnej dermatoskopie - umožňuje, bez poškodenia tkaniva, zvážiť zmeny vyskytujúce sa v hlbokých vrstvách krtku, aby sa stanovil stupeň rizika v dôsledku jeho odstránenia.

Známky degenerácie krtkov (nevi)

Melanóm v našej krajine sa zaobchádza pomerne úspešne, percento plne obnovených ľudí je veľmi vysoké. Na účinné liečenie však zohrávajú obrovskú úlohu etapa, v ktorej sa liečba začala.

Domelanomny obdobie je pomerne dlhé, stačí len starostlivo ošetriť sami seba, aby ste nezmeškali prvé príznaky zmeny znamienka. Ak počas jedného mesiaca zaznamenáte zmenu tvaru alebo farby materského znamienka, poraďte sa s onkodermatológiou. V tomto prípade hovoríme o potrebe "zachytiť" chorobu v štádiu, v ktorom ju ešte možno prekonať.

Nebezpečné príznaky zmeny krtkov:

 • zmenšenie farby alebo prudké zvýšenie pigmentácie krtkov, nerovnomerné zafarbenie;
 • na periférii materského znamienka sa tvorí krúžok z uzlíkov uhlovej čiernej farby nerovnakých veľkostí, ktoré tvoria "čierne ružence";
 • "lak" povrch krtkov, nedostatok kožného vzoru na krk, peeling;
 • výskyt zápalovej koruny okolo materského znamienka červenej farby;
 • zmena obrysu materského znamienka pozdĺž obvodu, vytvorenie "zubatého" okraja, erózia kontúry nóvy;
 • zvýšenie veľkosti materského znamienka vo veľkosti, rozostrenie jeho hraníc;
 • svrbenie, brnenie, pálenie a akékoľvek iné nezvyčajné pocity v oblasti krtka;
 • vzhľad trhlín, stres, tesnenie, krvácanie v oblasti krtka.

Zvláštna, neustála pozornosť je potrebná pri materských znamienkach väčších ako 5-6 mm, ako aj ostré oddelenie od povrchu kože alebo silne pigmentovaných útvarov. Ľudia s takými materskými znamienkami by mali byť pravidelne prehliadaní, najmenej dvakrát do roka.

Možné príčiny melanómu

Odborníci sú naklonené k názoru, že v degenerácii krtkovia melanómu prešiel z výpustných zriedkavé choroby v bežnej v dôsledku zhoršenia životného prostredia, nežiaduce účinky UV žiarenia zo slnka, stenčovanie ozónovej vrstvy v atmosfére.

Ak chcete vyvolať degeneráciu materského znamienka, dráždivý, je potrebný tlak. Najväčšie nebezpečenstvo pre človeka je príliš dlho na jasnom slnku. V rizikovej skupine sú najviac vystavené mutáciám kože pod vplyvom slnečného žiarenia blond a červení ľudia s bledou pokožkou as modrými, sivými alebo zelenými očami.

Na druhom mieste medzi príčinami, ktoré môžu vyvolať vývoj rakoviny in situ molí sú tepelné, chemické alebo mechanické trauma névy, pokusy, aby krtka nezávisle nedostatočné a kozmetické zásah. Všimnite si, že ak ste náhodou ublížili, poškriabali materské znamienko, nepanikujte, nič sa nestalo. Iba pravidelné poškodenie materského znamienka môže viesť k riziku melanómu.

Bez ohľadu na to, ako to znie trite, musíte byť mladí. Láska k spáleniu tepla v mladosti sa môže v dospelosti zmeniť na rakovinovú kožnú chorobu. Po kúpaní v rybníku byť istí, že ju dôkladne vysušte uterákom, na kvapke vody alebo morskej kryštály soli na kožu môže pôsobiť ako šošovka za slnečného dňa, niekoľkokrát rastúce škodlivé účinky slnečného žiarenia. Nikdy sa opaľovať po 10 hodinách a až 15 hodinách, to je najnebezpečnejšie obdobie pre zdravie, poludňajšie slnko zabíja imunitu, treba sa mu vyhnúť. Z poškodzujúcich ultrafialových lúčov nemôžete chrániť ani markízu, ani plážový oblek.