Hlavná

Bradavice

Ekzém bradaviek - znaky choroby, príčiny a terapia

Ekzém sa vyskytuje z mnohých dôvodov, ale nie je možné, aby každý lekár presne odpovedal na otázku, prečo sa choroba vyvíja v jednom konkrétnom prípade alebo nie. Väčšina odborníkov sa domnieva, že ekzém bradaviek sa objavuje so znížením imunity. Aby boli charakteristické príznaky choroby, prítomnosť určitých provokačných faktorov sa považuje za povinnú.

Stručne o hlavných príčinách ekzému na bradavke

Na pozadí vnútorných porúch tela a existujúcich ochorení kože sa občas zvyšuje pravdepodobnosť vzniku dermatózy. Medzi predpoklady, ktoré môžu vyvolať vznik ekzematóznych symptómov, stojí za zmienku:

 • choroby tráviaceho traktu, pečene a obličiek;
 • problémy vo fungovaní endokrinného systému;
 • poruchy metabolických procesov;
 • užívanie antibiotík a iných liekov;
 • častý kontakt s chemickými zložkami, ktoré spôsobujú alergické reakcie;
 • infekčné choroby (hubové, mikrobiálne);
 • dedičná predispozícia;
 • helminthické invázie;
 • príčiny psychosomatickej povahy.

Ako sa ochorenie prejavuje? Aké sú príznaky choroby?

Príznaky ekzému na bradavkách sú v mnohých ohľadoch podobné ako prejavy ochorenia v iných oblastiach kože. Choroba sa rýchlo mení na chronickú rekurentnú formu. Vlnový priebeh ochorenia, pri ktorom sú remisie nahradené exacerbáciami, má slabú náchylnosť na liečbu, čo vysvetľuje vysokú pravdepodobnosť komplikácií. Napriek tomu, že táto patologická koža nie je nákazlivá, t.j. nie je prenesená z človeka na človeka, vzhľad prejavov často spôsobuje nepríjemné pocity.

Príznaky ekzému na bradavkách sú:

 • výrazný zápal v areola oblasti;
 • jasné okraje lézií, prítomnosť vizuálne nápadného obrysu;
 • červeno-ružové papulózne vyrážky obsahujúce priesvitnú kvapalinu;
 • suchá koža;
 • svrbenie, bolesť a pálenie;
 • namočenie trhlín na bradavky.

Najčastejšie sa u dojčiacich matiek vyskytuje ekzém na mliečnej žľaze. V procese dojčenia môže dieťa poškodiť bradavku, čo tiež prispieva k vzniku ochorenia. Papulárna vyrážka, ktorá sa vyskytuje v počiatočnom štádiu, do niekoľkých dní prechádza do bublín a boduje zmáčanie erózie. Po bolestivých miestach sú pokryté šupinatými kôrkami svetlohnedej farby.

U gravidných žien sa tento jav vyskytuje aj často. Oslabený organizmus budúcej matky predurčuje penetráciu infekcií. Za prítomnosti chronických ochorení kože u žien sa riziko ekzému na bradavkách zvyšuje niekoľkokrát. V prípade chronickej dermatózy sa ľahko vysvetľuje vývoj exacerbácie. Ekzém na bradavkách tehotných a dojčiacich žien sa lieči opatrne, pretože je mimoriadne dôležité, aby matka nepriniesla do aktívnych liekov.

Možné komplikácie s dermatózou na bradavke

Spravidla nie je ťažké vyliečiť patológiu, ktorá prebieha v miernej forme, ale aj po úspešnej liečbe na areole, pacienti často majú sotva viditeľné bledé škvrny. O prevedených alebo prenášaných komplikovaných ekzém na bradavky červené stopy môžu pripomenúť. To však môže byť najzávažnejší problém, ktorý ochorenie opustí po sebe. Medzi komplikáciami stojí za zmienku aj pridanie sekundárnej bakteriálnej infekcie.

Nebezpečná forma prejavu ekzému na prsníku je herpetická, t.j. paralelne s vírusom ľudského herpes simplex, ktorý prenikol alebo sa aktivoval vo vnútri tela. Na pozadí ekzému, infekcia nesie kritickú hrozbu pre tehotné ženy a ich nosenie. Príznaky spájania herpesu s ekzémom je ťažké si všimnúť, pretože vírusové vezikulárne vezikuly sa takmer nelíšia od klinických prejavov ekzému. Avšak v tomto prípade sa stav pacienta zhorší, teplota tela sa môže zvýšiť.

Tipy na liečbu: od lekárov až po pacientov s dermatózou na bradavke

Na liečbu tohto ochorenia nie je neúčinné, musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. V prípade ťažkého stavu bradaviek sa má laktácia matky prerušiť dojčením.
 2. V chronickom priebehu ochorenia je dôležité dodržiavať zásady hypoalergénnej výživy, pričom uprednostňujeme potraviny obsahujúce rastliny a bielkoviny.
 3. Pri výbere spodnej bielizne venujte pozornosť kvalite materiálov. Podprsenka by mala byť vyrobená z prírodných tkanín (najlepšie bavlny), ale v žiadnom prípade z syntetických látok, vlny alebo flanelov.
 4. Zmeňte svoje bielizeň každý deň.
 5. Detergenty pre starostlivosť o telo by mali byť hypoalergénne.
 6. Znížte frekvenciu procesov s vodou a ich trvanie vo fáze exacerbácie.

S čím začať liečbu dermatózy na prsiach a bradavkách?

Liečba ekzému bradaviek je dlhý proces, ktorý vyžaduje prísne dodržiavanie lekárskych odporúčaní. V niektorých prípadoch odborníci odporúčajú, aby sa neponáhľali s užívaním farmakoterapie a ponechali telo možnosť samostatne vyriešiť dermatologický problém. Ak pozitívne zmeny nie sú po určitý čas predpokladané, ošetrujúci lekár zvolí optimálnu liečbu. Samozrejme, samo-hojenie je tiež otázne, ak má choroba hubovú alebo bakteriálnu povahu.

V každom prípade, pred liečbou ekzémových bradaviek, musíte prehodnotiť svoj životný štýl a urobiť potrebné úpravy stravovacích návykov. V strave by nemali byť zahrnuté škodlivé produkty, potenciálne alergény.

Plán napájania vyzerá približne takto:

 1. Jedzte mliečne a kyslé mliečne výrobky.
 2. Doplniť nedostatok cenných vitamínov a stopových prvkov v tele v dôsledku čerstvej zeleniny, ovocia.
 3. Je dôležité konzumovať bielkovinové potraviny živočíšneho pôvodu s prípustným hmotnostným podielom tuku (králičie, kurčatá, hovädzie mäso, morčacie).
 4. Najmenej 2 krát týždenne sú v ponuke jedlá z rieky alebo morské ryby.
 5. Celozrnné kaše (pohánka, hnedá ryža, ovsené vločky atď.) By sa mali stať základom diétnej oblohy.

Na druhej strane v čase liečby ekzému na bradavkách je žiaduce zabudnúť na korenisté, slané, vyprážané a údené. Taktiež sa nemôžete podieľať na sladkostiach, pečivách. Alkoholické nápoje, káva, sóda sú neprípustné.

Vo väčšine prípadov sa lieková terapia kombinuje s inou liečbou pre dermis. Najmä po konzultácii s ošetrujúcim lekárom môžete doplniť zoznam liekov s liekmi a ľudovými domácimi prostriedkami. Komplexný vplyv na chorobu zabezpečuje pozitívnu dynamiku oživenia.

Nie je možné predpovedať, ako rýchlo sa pacient dokáže zbaviť ekzému. Do veľkej miery všetko závisí od celkového stavu tela, dĺžky trvania ochorenia, ako často dochádza k relapsom (ak je to chronická forma). Obzvlášť závažné ochorenie sa vyskytuje u osôb v pokročilom veku. Čím rýchlejšie sa pacient obráti na dermatológovu pomoc, tým je priaznivejšia prognóza.

Hlavné lieky na liečbu ekzému na bradavkách

Vymenovanie liekov individuálne v každom prípade, ale všetci špecialisti dodržiavajú podobnú liečebnú schému, pričom prvé miesto, ktoré nepochybne patrí medzi antihistaminiká. Úlohou týchto liekov je zmiernenie symptómov. Predpísané sú v akomkoľvek veku, ale dávka určuje lekár. Vyberá si aj liek s najvhodnejšou formou uvoľňovania - drogy môžu byť tablety alebo vo forme suspenzie.

Ekzém na bradavke je liečený takýmito prostriedkami:

Keď doktori bradavičnatých ekzémov často predpisujú vysoko kvalitné antihistaminiká, ako Loratín

 • pipolfen;
 • Fenistil;
 • Zyrtec.

Mnohí lekári dospeli k záveru, že pred liečbou ekzémových bradaviek je žiaduce znížiť úroveň intoxikácie tela. Absorbenty dnes sú veľa, všetky vám umožňujú odstrániť škodlivé látky bez vedľajších účinkov.

Zvláštne "čistenie" gastrointestinálneho traktu sa vykonáva pomocou:

Pri ťažkých léziách bradaviek sa hormonom nedá vyhnúť. Kortikosteroidy sa zvyčajne používajú zvonka, ale v pokročilých klinických prípadoch môže odborník predpísať perorálnu liečbu. Široké používanie hormonálnej liečby vám umožňuje dosiahnuť rýchle výsledky. Je potrebné vziať do úvahy, že dlhodobé užívanie liekov kortikosteroidmi spôsobuje zvyk organizmu a je plný vážnych vedľajších účinkov. Dexametazón a prednizón sú najčastejšie pilulky na ekzém bradaviek.

Pri lokálnej terapii predpíšte masti a krémy obsahujúce kortikosteroidy:

Tiež liečba ekzému na bradavkách nie je úplná bez masti a krémy obsahujúce kortikosteroidy. Jeden taký krém je Dermoveit

 • tselestoderm;
 • Sinalar;
 • Flutsinar.

Niektoré lieky, napríklad Flucinar, Dermoveit, majú kombinovaný terapeutický účinok, aktívne bojujú proti hubám alebo baktériám.

Posilnenie imunity ako povinného opatrenia pre zdravie pokožky

Súčasne s vyššie popísanými liekmi by sa mala venovať zvláštna pozornosť liečbe vitamínmi a používaniu imunomodulátorov. Posilnenie obranyschopnosti tela má mimoriadny význam pri liečbe takejto choroby, ako je bradavkový ekzém.

Na doplnenie tela so všetkými chýbajúcimi stopovými prvkami, farmakologickými vitamín-minerálnymi komplexami obsahujúcimi kyseliny listovej a askorbovej, vitamíny skupiny B, C, E, A a prípravky sú schopné:

Navyše tieto imunomodulátory sú veľmi účinné v období exacerbácií chronického ekzému.

Ľudové lieky na liečbu dermatózy na hrudi a bradavkách

Pre všetkých, ktorí uprednostňujú liečbu prírodnými prostriedkami, sa ponúkajú ďalšie dokázané účinné recepty na zdravie pokožky. Tradičné lieky na liečbu väčšiny dermatologických ochorení nemôžu slúžiť ako plnohodnotná alternatíva k tradičnej liečivej liečbe, ale dokážu ju doplniť a priniesť dobré výsledky.

Najmä väčšina z nich je zameraná na odstránenie svrbenia a opuchu:

 • Kompakty z kyslého mlieka. Pomáha s suchým šupinatým ekzémom na bradavkách. Hlavným princípom pri výbere nápoja je vysoký obsah tuku. Domáce ryazhenka, jogurt alebo jogurt to urobí. Jednoducho potrebujete mazať bradavky niekoľkokrát denne a ponecháte ju na koži pol hodiny. Opláchnite teplou vodou.
 • Oranžová kôra. Aplikujte vo fáze vlhkých papulov. Nestačí jednoducho použiť kôry na ohniská ochorenia a nechať sa konať 20 minút. Predbežne je potrebné premiešať chuť na uvoľňovanie aktívnych biologických látok, ktoré hlboko do penisu do epidermis odstránia príznaky.

Pri liečbe liekmi na liečbu ekzémov ľudovej medicíny sa odporúča používať pomarančovú kôru ako kompresie

 • Odvar z koreňa lopúcha a púpava. S jeho pomocou, môžete vytvoriť pleťové vody, ktoré odstráni návaly a zníženie bolesti. Varenie znamená, že to potrebujete: 2 polievkové lyžice. l. suchý zber pár pohárov horúcej vody. Nalejte zmes a spusťte pomalý ohň. Varte 10 minút, nechajte vychladnúť a vysušte.
 • Juicy Kalanchoe a Aloe Vera. Čerstvo stlačená kvapalina, ktorá sa odoberá v rovnakých množstvách z rastlín, sa aplikuje na choré oblasti vo forme obkladov alebo pleťových vody. Ekzém na bradavke je liečený, teda asi týždeň. Zaručuje zníženie zápalu a znižuje opuch.
 • Zemiaková kaša - univerzálny domáci liek na ekzém, vrátane a na bradavky. Rozotrite mokrú koreňovú zeleninu a rozložte lieky na miestach. Nechajte 10-15 minút.

Choroba môže byť vyliečená, iba v ojedinelých prípadoch ide do chronickej formy. Preto nemôžete ignorovať prvé príznaky ekzému na bradavkách a pri prvej príležitosti sa poraďte s lekárom.

Otázky a odpovede

Vaša otázka: Aké sú príznaky s ekzémom na bradavke?

odpoveď: Príznaky ochorenia pripomínajú idiopatický alebo mikrobiálny ekzém, ktorý sa prejavuje na hrudi charakteristickými vyrážkami. Potom sa pôvodné symptómy nahradia vlhkosťou, potom - tvorba kôr.

Vaša otázka: Existuje ekzém na bradavke u dieťaťa?

odpoveď: Deti môžu tiež ochorieť touto chorobou so slabou imunitou a akýmkoľvek predisponujúcim faktorom. Liečba u detí je oveľa dlhšia ako u dospelých.

Vaša otázka: Je možné užívať drogy z ekzému na bradavky počas tehotenstva alebo laktácie?

odpoveď: Výber liekov treba dôkladne osloviť. Vo výhodnom počte prípadov môžu všetky lieky nepriaznivo ovplyvniť stav budúceho dieťaťa.

Ak nájdete v texte chybu, oznámte nám to. Ak to chcete urobiť, jednoducho zvýraznite text s chybou a kliknite naň Shift + Enter alebo jednoducho kliknite tu. Ďakujem veľmi pekne!

Ďakujeme za upovedomenie o chybe. V blízkej budúcnosti budeme riešiť všetko a stránka bude ešte lepšia!

Pagetova choroba je zriedkavá a zákerná forma rakoviny

Pagetova rakovina je ochorenie, ktoré ovplyvňuje bradavkovitý komplex prsných žliaz. Jeho meno bolo prijaté na počesť lekára J. Pageta, ktorý prvýkrát opísal patogenézu a klinické prejavy tejto choroby. Choroba patrí do kategórie veľmi zriedkavých, predstavuje len 1-5% všetkých prípadov rakoviny prsníka. V 95% prípadov sú pacienti s Pagetovou chorobou diagnostikovaní rakovinou prsníka.

Patogenéza ochorenia a jeho klinické formy

V prípade rakoviny, Pagetova predmetom rakoviny sú vždy veľkým mliečnej a potné žľazy a ich kanály, takže choroba môže vyvinúť nielen do hrude, ale podpazuší, na genitáliách, okolo ritného otvoru mužov a žien. Choroba je zistená najmä u predstaviteľov oboch pohlaví starších ako 50 rokov. Priemerný vek pacientov s touto diagnózou je u mužov 68 rokov a u žien 61 rokov.

V predstaviteľoch silnej polovice ľudstva Pagetova rakovina má vysokú mieru únikov, agresivity a vážne následky. To je spôsobené tým, že muži prsné svaly sú malé, takže rakovinové bunky rýchlo narazí na svalové tkanivo, a potom prenikajú do lymfatických uzlín, kde sa rýchlo metastázovať a šíri po celom tele.

Formy rakoviny Paget sa líšia vo svojich prejavoch. V tabuľke sú uvedené hlavné klinické formy ochorenia a ich prejavy.

V 50% prípadov sú zaznamenané lézie bradavky a jej areola. U 40% sa nachádza uzlový novotvar, ktorý môže byť palpovaný. Pri 10% Pagetovej choroby sa náhodne zistí po vyšetrení výtoku z bradavky.

dôvody

Doteraz nebola stanovená žiadna presná príčina, ktorá by spôsobila vývoj Pagetovej choroby. Existujú len dve predpoklady, ktoré pomáhajú objasniť výskyt tohto patologického procesu.

Z hľadiska epidermotropii sa má za to, že vývoj nádorových buniek rakoviny prsníka s názvom Paget bunky sa nachádzajú v hlbokých vrstvách prsníku, dostať sa do mlieka potrubia a šíri sa nad nimi, dosiahne bradavku. Kedysi v bradavej tkanive začnú aktívne rásť. Dôkazom epidermotropickej teórie je skutočnosť, že v 95% prípadov, keď detegovanie Pagetovej rakoviny u pacientov súčasne nájde iné typy rakoviny prsníka. Nádorové bunky umiestnené v tkanivách bradaviek sú tvorené epitelom mliečnych kanálikov a majú žľazovú povahu.

Podľa teórie transformácie je príčinou vzniku Pagetovej rakoviny rýchla degenerácia buniek epitelu tkaniva bradaviek a nasávacej bradavky do malígnych. Dôkazom tejto teórie sú prípady zistenia rakoviny Paget bez vývoja malígnych novotvarov iného miesta.

Hlavnými rizikovými faktormi pre vznik Pagetovej choroby sú:

 • prítomnosť veľkého množstva karcinogénov v životnom prostredí;
 • poranenie prsníka a najmä bradavky a bradavky;
 • opaľovanie bez topín v soláriu a pod slnečným svetlom;
 • zlá hygiena kože prsníka;
 • genetickú predispozíciu k tejto chorobe, najmä v mužskej línii.

symptomatológie

Skoré príznaky Pagetovej rakoviny nespôsobujú u pacienta úzkosť, nie sú špecifické a nemajú obavy. Preto sa takmer nikto neodvoláva na lekára.

Nástup choroby sprevádza mierne sčervenanie, podráždenie a olupovanie kože bradavky a nosového hrnčeka. Mnohí to spájajú s alergickou reakciou na syntetické oblečenie, suchú pokožku a nevidia nič neobvyklé. Symptomatické príznaky zmiznú pomerne rýchlo, čo ešte viac zhoršuje situáciu. Pacient sa utišuje, nevidí žiadne príznaky ochorenia, nekonzultuje s lekárom a choroba medzičasom pokračuje vo svojom tele. Niekedy sa vonkajšie prejavy odstránia pomocou hydratačných masti alebo liekov obsahujúcich kortikosteroidy.

Po pokročení ochorenia sa začína objavovať závažnejšie príznaky, ktoré nemožno prehliadnuť. Bradavka sa stáva veľmi citlivá, nie je možné ju dotknúť z dôvodu bolestivých pocitov. Človek je pravidelne rušený brnením, svrbením, pálenie v hrudníku, v oblasti bradaviek. Na bielizni môžete vidieť stopy, ktoré z bradavky zanechávajú serózny hemoragický výboj. Vsuvka zmení svoj tvar, vyrovná a zatahuje. Neskôr sa na areole a bradavke objavujú vredy, erozívne zmeny, suché kôry. Ak odstránite tieto kôrky, sú mokré oblasti.

Pagetova choroba postihuje hlavne jeden prsník, ale existujú prípady, keď sa rakovinové bunky okamžite tvoria v dvoch mliečnych žľazách. V budúcnosti sa ekzémové prejavy rozšírili na kožu prsníka. Zhoršená oblasť mierne stúpne nad zdravé tkanivá.

V polovici prípadov s palpáciou prsníka sa môžu cítiť uzlinové nádory v tkanivách prsníkov a zvyšovať susedné lymfatické uzliny. Keď choroba prechádza do neskorého štádia, krvavá kvapalina sa začína uvoľňovať z bradavky, kvôli zničeniu bradavkovitého komplexu.

diagnostika

Včasnosť diagnózy je kľúčom k úspešnej liečbe. Je dôležité sledovať stav prsníka a vzhľad na bradavky alebo dvorca vločky, začervenanie a vypúšťanie ešte tekutiny z bradavky, by mal navštíviť lekára.

Pre diagnostiku sa používajú laboratórne a hardvérové ​​výskumné metódy:

Konzultácia špecialistu.

Ženy najskôr navštívia mammóga. Vedie vizuálne vyšetrenie prsníka, vďaka čomu je možné zistiť zmeny charakteristické pre Pagetovu rakovinu. Jedná sa o rany, mokrý ekzém, suché krusty.

Mamografia.

Ak existuje podozrenie na rakovinu Paget, mamografia sa uskutočňuje v 3 projekciách, čo umožňuje vylúčiť prítomnosť malígnych nádorov iných odrôd. Mamografia je najinformatívnejším spôsobom detekcie novotvaru v mliečnej žľaze. Tento postup je najcitlivejší, ak existuje nodulárny nádor. Ak nie je pozorovaný nádorový uzol, diagnostická citlivosť nepresiahne 50%.

Ultrazvuk mliečnych žliaz.

Ide o povinný postup, ktorý sa vykonáva s podozrením na Pagetovu rakovinu. Ultrazvuk často odhaľuje patologické procesy, ktoré neodrážajú mamografiu.

MR.

Zobrazovanie magnetickou rezonanciou je schopné odhaliť patologický proces v počiatočných štádiách, a to aj vtedy, ak nie sú žiadne viditeľné klinické príznaky, a tiež odlíšiť zistené novotvary. MRI presne identifikuje umiestnenie nádoru, ukazuje prevalenciu nádoru (hĺbka jeho penetrácie, veľkosť postihnutej oblasti). Umožňuje určiť zhrubnutie bradaviek a tkaniva atreoly na detekciu nádoru v kanáloch, keď je ochorenie asymptomatické.

Genetické a molekulárne testy.

Je potrebné identifikovať typ rakoviny a jej citlivosť na metódy terapie.

Scintigrafia.

Umožňuje odhaliť najzávažnejšie nádory. To je veľmi dôležité pre včasnú diagnostiku. Metóda je založená na zavedení rádioaktívnych izotopov do organizmu s následnou štúdiou výsledkov ich distribúcie v tkanivách. Scintigrafia mliečna žľaza je vysoko postup pre detekciu karcinómu Paget, pretože v deliacich sa bunkách intraduktální Paget aktívne hromadia 99tTs rádioizotop.

Biopsia.

Táto laboratórna štúdia je určená na stanovenie nádorových buniek v odobratom materiáli. Pre analýzu sa odoberajú tkanivá bradaviek a areoly. Lekár odoberie malú vzorku tkaniva, ktorá sa potom vyšetrí pod mikroskopom na zistenie buniek Paget.

Biopsia je spojená s určitým rizikom, pretože invazívne pôsobenie (mechanická penetrácia) môže zrýchliť metastázu nádoru. Ak dôjde k výtoku z bradavky, potom sa ich plot opiera o ďalšie cytologické vyšetrenie.

Pri diagnostike diferenciácia sa vykonáva rakoviny Paget od dermatitídy, lupienky svrab povrch bazilomy, ekzém bradavky, melanóm, tuberkulóza a syfilis prsné herpes infekcie.

terapia

Pagetova choroba je liečená komplexom. Hlavnou cestou na odstránenie ochorenia je chirurgická intervencia. Ale pred a po operácii na hrudníku, rádioterapia, hormonálne-obsahujúce lieky, chemoterapia sú povinné.

operácie

Keď je nádor detegovaný v počiatočnom štádiu, resekuje sa prsník, ktorý odstraňuje časť prsnej žľazy a bradavkovitý komplex obsahujúci nádor. Po dlhšej dobe sa pacienti podrobia rekonštrukčnej chirurgii mamoplastiky, aby prsník prirodzenú formu a skryť defekt.

Ak je zistený Pagetova choroba v pokročilom štádiu, v kombinácii s intraduktálním karcinómom potom vymenovať radikálnu mastektómií, ktorá spočíva v odstránení prsníka, tukovom tkanive, prsných svalov a lymfatických uzlín.

Radiačná terapia

V budúcnosti je systémová liečba Pagetovej choroby zameraná na prevenciu opätovného výskytu choroby, jej metastáz. Radiačná liečba sa vykonáva vo všetkých štádiách zisťovania rakoviny Paget. Ak existujú kontraindikácie na chirurgickú intervenciu (najmä u starých ľudí), potom sa ako alternatívna liečba použije ožiarenie, ktoré nahradí operáciu.

Radiačná terapia sa kombinuje s chemoterapiou a priebeh sa vykonáva pred operáciou a po operácii. To používa moderný spôsob ožarovania Intra Beam (lúč Intra), v ktorej po odstránení nádoru do rany je vložený do ožarovacieho 15-20 minút, a až potom je šitý. Lúče prispievajú k zničeniu zvyšných nádorových buniek, čo vo veľkej miere znižuje pravdepodobnosť relapsov.

chemoterapia

Postup je povinne určený, ak je postihnuté lymfatické uzliny. Chemoterapia sa uskutočňuje v dvoch etapách. Prvý kurz je určený pred operáciou. Nazýva sa neoadjuvantná a má za cieľ zastaviť rast nádorov. Druhý kurz je zameraný na odstránenie malígnych buniek, pravdepodobne po operácii.

imunoterapia

Použite netoxické lieky, ktoré silne ovplyvňujú nádor. Jedná sa o monoklonálne protilátky schopné lokalizovať rakovinové bunky a zničiť ich.

Liečba liekmi obsahujúcimi hormóny

Hormonálna terapia sa vykonáva s použitím Tamoxifenu, Nolvadexu, Zitazonia len pri detekcii hormónov citlivých na steroidné hormóny. Pred aplikáciou hormónov sa odporúča pacientom v reprodukčnom veku zablokovať prácu vaječníkov.

výhľad

Prognóza ochorenia bude závisieť od mnohých faktorov.

 • klinická fáza Pagetovej rakoviny;
 • vek pacienta, počet postihnutých lymfatických uzlín komplikujúcich prítomnosť morfologických znakov, ochorenie s kombináciou infiltratívny lobulárna karcinóm, a nádorov.

Pagetova rakovina je veľmi agresívna, pravdepodobnosť opätovného výskytu je extrémne vysoká, aj po operácii.

Prognóza života pacienta s takouto chorobou je nepriaznivá, v priemere žijú ľudia 3 roky a ak sa zistí infiltrácia a metastázy, obdobie sa skracuje na jeden rok. V štádiu metastáz nedôjde k úplnej liečbe, predpísaná symptomatická a paliativna liečba. Ak nie sú lymfatické uzliny ovplyvnené, prognóza je priaznivá, takmer 90% pacientov žije viac ako 10 rokov.

prevencia

Pagetova choroba, podobne ako u mnohých druhov rakoviny, je takmer nemožné zabrániť, a ťažko ju možno zistiť v počiatočnom štádiu kvôli absencii špecifických príznakov.

Preventívne opatrenia zahŕňajú:

 • pravidelné prechody diagnostických vyšetrení mliečnych žliaz. Iba návšteva špecializovaného mammologa v čase, keď to vyšetríte, môžete chorobu zistiť včas;
 • opatrná starostlivosť o prsia (nosiť bavlnené spodné prádlo, monitorovať hygienu pokožky, neopaľovať s otvorenou hrudnou kosťou);
 • zbaviť sa zlých návykov.

Včasná diagnostika a liečba Pagetovej choroby v počiatočných štádiách výrazne zlepšuje šance na prežitie chorých a prognózu pre neskorší život.

Zápal bradavky

V mammológii sa zápal bradaviek považuje za jednu z odrôd patológií prsnej žľazy. Najčastejšie sa tento stav prejavuje a diagnostikuje u laktujúcich žien (v kombinácii s popôrodnou mastitídou). Jeho kód pre ICD 10 - trieda XV (tehotenstvo, pôrod a šestonedelie) - O91.0 (v súvislosti s narodením infekcie vsuvky).

Existujú však zápaly súvisiace s laktáciou bradaviek (telitol), ako aj zápal hrudníka bradaviek (areolit); podľa ICD 1 je ich kód N61 (ochorenie prsníkov). Problémy so zápalom bradaviek sa môžu vyskytnúť nielen u žien, ale aj u mužov.

Kód ICD-10

Príčiny zápalu bradavky

Vo väčšine prípadov je patogenéza zápalu bradaviek a okolitého areola z infekčnej povahy. Infekcia - obvykle, Staphylococcus aureus alebo Streptococcus agalactiae - preniká bradavky sa nachádza na jeho hornej ploche mliečnych póry alebo prostredníctvom k dispozícii na bradavky trhlín a iných microdamages. Výsledkom môže byť stafylokokové pyodermia vsuvky (impetigo) alebo streptokokovú pyoderma - pustulárnu zápal dvorca. Možno, že sa objaví furuncle v okolí bradavky.

Zaznamenajú sa aj nasledujúce možné príčiny zápalu bradaviek:

 • suchá koža, čo vedie k vzniku trhliniek bradaviek;
 • trauma bradaviek;
 • Dermatóza (vyskytuje sa v dôsledku podráždenia pokožky bielizňou a odevom, detergentmi a kozmetikou atď.);
 • ekzémová bradavka (podrobnejšie pozri - Ekzém na bradavkách);
 • Kandidóza (huba Candida albicans);
 • porážka vsuvky HSV (herpes vírus);
 • ektázia mliečnych kanálikov (plazmocytická alebo komedomastitis) u žien v perimenopauzálnom období;
 • intraduktálne (intra-flow) papilómy.

Okrem toho, zápal bradavky u žien je jedným zo symptómov benígnej vo svojich potrubia - adenómov, a môže byť tiež v primárnej hypotyreózy, tzn štítnej nedostatkom hormónov (čo vedie k nerovnováhe TSH uvoľňujúce hormón a zvýšenou syntézu prolaktínu).

Okrem týchto spôsobuje zápal v oblasti nátrubku (s výnimkou posledných dvoch), zápal bradavky u mužov je často sprevádzaná gynekomastia - abnormálne zväčšenie pŕs, spojené s endogénne hormonálna nerovnováha v tele, alebo pri anabolické steroidy. Títo zápaly sú tiež postihnuté mužmi s nedostatkom imunity a diabetes mellitus.

Lekár zdôrazniť, že zápal bradavky u žien s dlaždicového typu dermatitídy, alebo plačúce ekzém, môže v skutočnosti byť príznakom rakoviny Pagetovou - Rakovina bradavky a dvorca ochorenia.

Symptómy zápalu bradaviek

Ako správne poznamenávajú lekári, symptómy zápalu bradaviek sa môžu meniť v závislosti od príčiny, intenzity a individuálnych vlastností tela. Známky zápalu bradaviek u žien, rovnako ako symptómy zápalu bradaviek u mužov, môžu byť trvalé alebo sa cítia iba vtedy, keď sa bradavka vyšetrí alebo stláča; sa môže postupne zvyšovať, ale môže sa zdať náhle, napríklad ako zápal bradaviek počas tehotenstva, ako aj zápal bradaviek počas dojčenia. Symptómy sa môžu prejaviť v jednom prsníku alebo oboch. Poškodenie bradaviek v podobe prasklín vedie k extrémnej bolesti pri kŕmení dieťaťa a z trhlín môže byť pridelená syvová a dokonca aj krv. Infekcia spôsobuje výskyt purulentného výtoku a môžu sa náhle objaviť prvé príznaky zápalu infekčnej etiológie strukov a zahŕňajú: edém bradaviek alebo celého prsníka; zvýšená citlivosť na bradavka, bolesť a svrbenie; bolesť alebo pálenie počas dojčenia; sčervenanie kože; bolestivá "hrudka" v hrudníku; pocit tepla v prsnej žľaze; zvýšenie telesnej teploty na + 38,5 ° C alebo viac, zimnica; zvýšené axilárne a krčné lymfatické uzliny; všeobecná slabosť.

Symptómy zápalu bradaviek dermatologickej povahy sa prejavujú prejavom erytému a odlupovaním červenej kože; pri ekzémovom pôvode patológie - svrbenie, pocit pálenia, sčervenanie bradavky a aróma s tvorbou miest zvlhčovania pokrytých chrastavami. Plesňové zápaly bradaviek s podobnými znakmi u dojčiacej matky môžu spôsobiť kandidózu (drozd) v ústach dieťaťa. Pozri - Liečba drozdov u novorodencov. A pre herpesvírus je zápal charakterizovaný závažným svrbením a papuly so seróznym obsahom.

Príznaky impetiga v bradavej oblasti sú sčervenanie a opuchy dermálnych častí s tvorbou malých abscesov, ktoré sa po spontánnej disekcii pretvárajú na kôrky a vracanie sa vyskytuje pod nimi. Teplota tela je nižšia a pacienti sa sťažujú na všeobecné zlé zdravie.

V duktálnej ektázii (zvyčajne bilaterálne) sú príznaky zápalu bradaviek vyjadrené bolesťou, svrbením, edémom a lepkavými sekrétmi. Keď je sústava palcovia, je často možné odhaliť rúrkové štruktúry dilatovaných kanálov.

Kým už boli zaznamenané klinické príznaky zápalu bradavky spôsobenej adenómom, mali by ste v tkanivách bradavky pridať hmatateľnú, pružnú zaoblenú formáciu.

Prvé známky zápalu dvorca, ktorá bola výsledkom zápalu žliaz Montgomery, ktoré sa prejavujú vo forme opuchu jedného alebo viacerých vrcholov, ich bolesti a vzhľad hnedého alebo bezfarebného vypúšťania.

Ak je zápal je spôsobený gidradenity okolo bradavky, pacienti primárne zápalové hnisavé uzol sa objaví v bradavke (docela bolestivé pohmat), potom strukov prekmity, začervená a po prielomu začína pustula pyorrhea navonok.

Kde to bolí?

tvar

Zápal bradavky počas tehotenstva a dojčenia

Zápal bradaviek počas tehotenstva môže byť dôsledkom všetkých vyššie uvedených faktorov, ktoré majú silnejší patogénny účinok v dôsledku fyziologického zníženia imunity a potlačenia mononukleárnej fagocytózy u tehotných žien.

Zrejmé a známe príčiny, ktoré spôsobujú zápal bradaviek počas dojčenia, zahŕňajú:

 • spojené s laktáciou trhliny bradaviek (ICD 10 - O92.1) a ich infekcie;
 • zranenie bradaviek pri kŕmení dieťaťa v dôsledku chýb pri jeho aplikácii na hrudník;
 • laktostázy a akútnej laktálnej mastitídy, ktorá sa vyvíja v porovnaní so stagnáciou mlieka;
 • bakteriálna mastitída (bakteriálna infekcia mliečnych kanálikov);
 • nedodržiavanie hygieny matiek počas laktácie.

U 80% detí narodených je prekrvenie prsnej žľazy, ktoré mnohí vnímajú ako boľavé bradavky u novorodeného dieťaťa. Tento jav, prejav pediatrov, napriek možnému výtok z bradavky, bez nebezpečenstva a s časom prechádza od batoľa z krvi postupne opustiť ženské pohlavné hormóny, prijaté od matky v maternici. Hlavná vec - dodržiavať hygienu a zabezpečiť, aby sa predišlo preplneniu nevyvinuli do zápalu - sa začervenaním a horúčkou, typické pre mastitídy novorodenca.

Zápal atolovej bradavky

Zápal okolo bradavky (isolitída) nastáva, keď:

 • Zapálil periareolárne žľazy Montgomery (umiestnené v blízkosti vsuvky mazových žliaz). Možné príčiny takého zápalu - charakteristika týchto "žliaz" a sekundárnych bakteriálnych infekcií; Zápal je lokálny a veľmi zriedkavo spôsobuje systémové reakcie.
 • Zuckova choroba sa rozvíja, to znamená hypodermický absces paraspínovej zóny s mummilárnou píšťalkou (fistula). Patogenéza ochorenia je spojená s výskytom metaplázie epiteliálnych dlaždicových buniek, čo vedie k obštrukcii mliečnych kanálikov. Môže to byť ako u nešťastných žien a u mužov s nadmernou telesnou hmotnosťou.
 • vzniká lokalizovaná v areole vsuvky hydradenitídy (pretože v potrubí sú potné žľazy).
 • pod vplyvom folikulitídy Staphylococcus aureus (zápal žiaroviek arómu).

Hnisavý zápal hrudníka bradavky s hormonálnym pôvodom je diagnóza prevažne mladých pacientov. Ale jej výskyt u tehotných lekárov vysvetľuje, že veľkosť izomérov a žliaz Montgomery počas tehotenstva je výrazne zvýšená, zatiaľ čo sekrécia mazu, ktorá ich upcháva, sa zvyšuje.

Diagnóza zápalu bradaviek

Spočiatku diagnóza zápalu bradavky zahŕňa vyšetrenie a palpáciu mliečnych žliaz a zaznamenávanie všetkých sťažností pacientov.

Potom - na určenie presnej diagnózy - lekár predpisuje testy; môže to byť všeobecný krvný test a biochemická analýza (na úrovni hormónov - genitálnej a štítnej žľazy, rovnako ako HPV a onkomarkery - s podozrením na papilóm a Pagetovu rakovinu); škrabanie alebo výsev výtoku z bradavky na prítomnosť bakteriálnej infekcie, plesne Candida, HSV.

Inštrumentálna diagnostika, ako je rádiografia mliečnych žliaz (mamografia), doktografiya (výskum mliečnych kanálikov), ultrazvuk.

Pretože mnohé z príznakov intracelulárnej rakoviny Pagetovej sú podobné ako v prípade zápalu bradaviek alebo ich ekzému, je potrebná diferenciálna diagnostika. Ak je podozrenie na Pagetovu rakovinu, sú predpísané biopsie kože bradavky a jej histologické vyšetrenie.

Diagnóza zápalu bradaviek u mužov môže vyžadovať imunochemiluminiscenčný krvný test pre hlavné steroidné mužské a ženské hormóny.

Čo je potrebné prieskum?

Komu sa obrátiť?

Liečba zápalu bradaviek

Liečba zápalu bradavky je predpísaná v závislosti od jej príčiny, stanovená lekárom počas vyšetrenia každého pacienta.

V bakteriálnych zápalov bradavka muštu antibiotiká (napríklad ampicilín, gentamicín, oxacilín, klindamycín a ďalšie.). tetracyklín masť sintomitsinovaja emulzie, masť klotrimazol, Levomekol et al. cumlíky odporúča roztok sódy denné umývanie (čajová lyžička na 250 ml teplej vody), s obsahom alkoholu antiseptické roztoky (chloroxylenol, chlórhexidín, cetrimid) sú taktiež stanovené.

Masti Actovegin a Solcoseryl podporujú hojenie zapálených bradaviek v dôsledku stimulácie tkanivového trofizmu. Tehotné a dojčiace ženy sú pri používaní kontraindikované.

Zápal bradaviek počas tehotenstva a dojčenia sa liečí pomocou dexpanthenolovej masti (D-Panthenol) alebo Bepanten plus krému. Prečítajte si viac o antibiotikách na dojčenie.

Medzi lieky na zápal okolo bradavky spôsobené hydradenitídou patria perorálne antibiotiká (Amoxicilín, Doxycyklín, Linkomycín), ktoré trvajú jeden až dva týždne. Z vonkajšieho prostredia sa zápal ošetrí mierne teplým roztokom stolovej soli a tiež sa používajú masti obsahujúce antibiotiká (Mupirocin, Levomikol atď.). Môže to vyžadovať chirurgickú liečbu - otváranie exudatívnej dutiny a jej vyprázdňovanie. Pomoc chirurga je niekedy potrebná na otvorenie dlhotrvajúceho abscesu s odlišnou etiológiou, ako aj v prípadoch obštrukcie alebo ektázie mliečnych kanálikov.

Herpes na bradavky a dvorca sa zvyčajne lieči dermatológ, ktorý prideľuje ako liečivá vo forme mastí, ako acyklovir, Zovirax, Bactroban a kol. Hubovitých infekcií (Candida) vyžadujú ústnej protiplesňové prípravky a použitie nystatín masť, mikonazol, Mikostatin, klotrimazol, terbinafín alebo Zalain, ktoré sa nepoužívajú počas tehotenstva a laktácie.

Komplikácie niektorých príčin zápalu džúsov môžu byť vo forme zjazvenia a zviditeľnenia prsníka. A život ohrozujúce následky zahŕňajú predovšetkým zápalovú reakciu celého tela na zápal infekčných bradaviek a bakteriálnu septimiu mastitidy.

Ľudová liečba zápalu bradaviek a homeopatie

Pri aplikácii akejkoľvek tradičnej liečby je potrebné pamätať na to, že proces infekčného zápalu s tvorbou hnisu vyžaduje farmakoterapiu a v tejto situácii nestojí za to bojovať proti baktériám bez antibiotík.

Mnoho domácich liekov na zapálené bradavky sa ponúka, napríklad:

 • Ak príčina zápalu bradaviek dojčíte, môžete použiť vlastné materské mlieko a aplikovať ho na postihnuté bradavky pred a po kŕmení, čo mu umožní úplne vyschnúť vo vzduchu.
 • Teplé desaťminútové stlačenie zapálených bradaviek (iba v neprítomnosti purulentného zápalu).
 • Starostlivá masáž bradaviek s teplým olivovým alebo mandľovým olejom (lyžica) s prídavkom dvoch alebo troch kvapiek oleja z čajovníka, ktorý má antiseptické vlastnosti.
 • Maste postihnutú oblasť pomocou kocky ľadu zabalenej do sterilného tkaniva.
 • Namiešajte bradavky s čerstvou šťavou z aloe vera 4 krát denne po dobu troch dní (pred umývaním sa dieťa musí umyť - aby dieťa nemalo hnačku).

Vykonávanie liečby bylinami sa odporúča pomocou práškových listov bazalky, ktoré sú vyrobené z čerstvej rastliny a aplikované na bradavky a otolárne zóny trikrát denne po dobu jedného týždňa. Rovnakým spôsobom môžete použiť kvetiny nechtíka, ktoré úspešne nahradia esenciálny olej z nechtíka (4-5 kvapiek) zmiešaný s olivami (čajová alebo dezertná lyžica).

Protizápalové a anti-mikrobiálne vlastnosti harmančeka pomôcť liečbe bolestivých bradaviek počas tehotenstva a dojčenia (tiež stláča s harmančeka vývaru alebo zavlažovanie it vsuvka).

Počas obdobia reprodukčnom veku a dojčiace hruď, homeopatia neplatí. V ostatných prípadoch, homeopatické prípravky ponúkajú alumen pacientov, Arnica, Calcarea Carbonic, Chamomilla, grafity Sanguinaria (vsuvka pre pravého prsníka) a Silicea (na ľavej prsnej bradavky).

Pagetova choroba (rakovina prsníkov)

Čo je Pagetova choroba (karcinóm prsníkov)

Aké sú príčiny Pagetovej choroby (rakovina prsníkov):

Patogenéza (čo sa stane?) Počas Pagetovej choroby (karcinóm prsníkov):

Symptómy Pagetovej choroby (karcinóm prsníkov):

Diagnóza Pagetovej choroby (karcinóm prsníkov):

Liečba Pagetovej choroby (karcinóm prsníkov):

Ktorí lekári majú byť liečení, ak máte Pagetovu chorobu (rakovina prsníkov):

Na čo sa obávate? Chcete vedieť podrobnejšie informácie o Pagetovej chorobe (rakovina bradaviek prsníkov), jej príčinách, symptómoch, spôsoboch liečby a prevencii, priebehu ochorenia a následnej strave po nej? Alebo potrebujete inšpekciu? Môžete to urobiť dohodnite si s lekárom - Klinika eurolaboratórium vždy k vašim službám! Najlepší lekári vás preskúmajú, preskúmajú vonkajšie príznaky a pomôžu vám identifikovať ochorenie príznakmi, poradiť sa s vami a poskytnúť potrebnú pomoc a diagnostikovať. Môžete tiež zavolajte lekára doma. klinika eurolaboratórium je vám otvorená nepretržite.

Ako kontaktovať kliniku:
Telefónne číslo našej kliniky v Kyjeve: (+38 044) 206-20-00 (viackanálové). Tajomník klinickej ordinácie vám vyzdvihne pohodlný deň a hodinu návštevy lekára. Naše súradnice a pokyny sú uvedené tu. Pozrite podrobnejšie informácie o všetkých službách kliniky na jej osobnej stránke.

Ak ste v minulosti vykonali akýkoľvek výskum, uistite sa, že získate výsledky v ordinácii lekára. Ak nebudú vykonané štúdie, urobíme všetko potrebné v našej klinike alebo s našimi kolegami na iných klinikách.

Ste? Je potrebné dôkladne sa zaoberať stavom vášho zdravia vo všeobecnosti. Ľudia nevenujú dostatočnú pozornosť príznaky chorôb a neuvedomujú si, že tieto ochorenia môžu byť život ohrozujúce. Existuje veľa chorôb, ktoré sa v prvom rade nezjavujú v našom tele, ale nakoniec sa ukazuje, že sa už bohužiaľ už liečia príliš neskoro. Každá choroba má svoje vlastné špecifické znaky, charakteristické vonkajšie prejavy - tzv príznaky choroby. Definícia symptómov je prvým krokom v diagnostike ochorení vo všeobecnosti. Preto je to jednoducho potrebné niekoľkokrát do roka podstúpiť lekárske vyšetrenie, nielen na prevenciu hroznej choroby, ale aj na udržanie zdravého myslenia v tele a v tele ako celku.

Ak sa chcete spýtať lekára na otázku - použite sekciu konzultácie online, možno zistíte, že tam nájdete odpovede na vaše otázky a čítanie tipy na starostlivosť o seba. Ak máte záujem o recenzie o klinikách a lekároch - pokúste sa nájsť informácie, ktoré potrebujete v sekcii Všetky lieky. Registrujte sa tiež na zdravotnom portáli eurolaboratórium, aby ste boli neustále informovaní o aktuálnych novinkách a aktualizáciách na stránkach, ktoré vám budú automaticky posielané poštou.

Prvé známky rakoviny prsníka by mali poznať každú ženu

Rakovina prsníka je typická rakovina žien. Ovplyvňuje všetky segmenty obyvateľstva rôzneho veku.

Riziko ochorenia vzrastá u žien: starších ako päťdesiat rokov, ktoré nedopísali deti, alebo po prvých troch rokoch zrodili prvé dieťa, ak má táto patológia blízky príbuzný.

O tejto chorobe

Keď bunky rakoviny prsníka žliazového tkaniva degenerujú do malígnych. Podľa štatistík je táto choroba potvrdená v 10% prípadov od veku 13 až 90 rokov. Medzi mužmi existuje patológia, ale veľmi zriedkavo.

Príčiny degenerácie normálnych buniek:

 • genetika - Ak sa v rodine vyskytla patológia, mala by sa venovať pozornosť prvým príznakom rakoviny;
 • skorá a predĺžená menštruácia - rakovina je častejšie zistená u pacientov s vysokou hladinou estrogénu;
 • Fajčenie a iné karcinogény - znížiť ochranné vlastnosti tela.

Etapy

Štádium patológie opisuje jej veľkosť a lokalizáciu. Výber liečby a jej úspech závisí od štádia.

Používajú sa tieto kroky:

 • nula - Malígne bunky sú uzavreté v kanáloch materského mlieka (mlieko prechádza cez bradavky). Najčastejšie je intracanálna rakovina liečiteľná.
 • Prvý - Malígne bunky sa dostali do susedných tkanív. Nádor nepresahuje 2 cm.
 • Druhý - nádor rastie na 5 cm, malígne formácie prenikli do lymfatických uzlín, ktoré obklopujú žľazu.
 • Tretí - pozostáva z kategórie A (nový rast viac ako 5 cm, postihnuté sú lymfatické uzliny) a kategórie B (nádor akejkoľvek veľkosti, hrudná koža, lymfatické uzliny, hrudná stena).
 • štvrtý - nádor opustil prsník, postihli sa lymfatické uzliny pľúc, pečene a iné orgány.

Pracovníci WHO spolu s svetovými onkológmi vyvinuli najkomplexnejšiu klasifikáciu rakoviny prsníka. Umožňuje úplný opis nádoru.

Klasifikácia používa 8 základných vlastností:

 • veľkosť malígnej tvorby;
 • Miesto lokalizácie;
 • objem metastáz na blízkych lymfatických uzlinách;
 • prítomnosť vzdialených metastáz;
 • štádium nádoru;
 • bunkový základ patológie;
 • úroveň histopatológie;
 • bunková expresia.

Klasifikácia podľa formulára

 • uzlový - Pečať v hrudníku. Vyskytuje sa ako zaoblené, tak nepravidelné. Pri palpácii je bezbolestné. V nasledujúcich štádiách sa môžu objaviť vredy na koži, prsná žľaza sa deformuje.
 • edematous infiltratívny - zaberá takmer celú žľazu, čo spôsobuje miernu bolesť. Koža v léziách pripomína oranžovú kôru. V blízkosti vsuvky dochádza k opuchu. Častejšie postihuje mladé ženy.
 • Mastitopodobnaya - vyvíja edém. To vedie k zvýšeniu telesnej teploty. Veľké bolestivé zhutnenie je pocit.
 • Rozhepodobnaya - pripomína zápal, ktorý je sprevádzaný začervenaním kože, uťahovaním žľazy. Nodálne neoplazmy nie sú skúmané.
 • Brigandine - nádor rastie cez mastnú, žalúdočnú tkanivu. Možno sa šíri do druhého prsníka. Viacnásobné tesnenia sa skúmajú, žľaza sa môže znížiť.
 • Pagetova rakovina - V blízkosti bradavky vzniká kôra, na prsiach sa objavujú vredy, bradavka sa deformuje, pacient cíti svrbenie. Táto patológia sa vyskytuje iba v 5% prípadov.

V tomto článku sú uvedené dôsledky chemoterapie na rakovinu prsníka.

Klasifikácia podľa miesta

 • koža - je sčervenanie, peeling, vredy, erozívne ohniská. Akékoľvek stránky môžu trpieť.
 • Vsuvka a areola - v blízkosti kosti bradavky sa vytvárajú, deformujú sa, smerujú dovnútra. Pri rakovine Paget sa bradavka môže úplne zrútiť. V tejto oblasti je rakovina u 18% pacientov. Lekári označujú patológiu šifrou C50.0 a C50.1.
 • Horný vnútorný kvadrant - V tejto oblasti sa u 15% pacientov vyskytujú zhubné ochorenia. Šifra C50.2.
 • Dolný vnútorný kvadrant - nádor je lokalizovaný u 6% pacientov. Šifra C50.3.
 • Horný vonkajší kvadrant - patológia je lokalizovaná u 50% pacientov. Šifra C50.4.
 • Dolný vonkajší kvadrant - U 11% pacientov bola zistená malígna forma. Šifra C50.5.
 • Zadná axilárna časť - lekári označujú lokalizáciu pomocou C50.6.

Počiatočné príznaky

Klinický obraz rakoviny prsníka v počiatočných štádiách je takmer asymptomatický. Vyzerá to ako rôzne druhy mastopatie. Len s mastopatiou sú hustoty bolestivé a s onkológiou - bezbolestné.

Rany na bradavke

Onkologický proces spôsobuje výskyt malých rany, ktoré sa dlho nezdravujú. Obracajú sa na vredy, ktoré sa zväčšujú. Niektoré z nich sa spájajú. Môžu sa vytvoriť na bradavke, areole, koži.

Vypúšťanie z bradavky

Výtok môže byť bežným znakom počas tehotenstva a prirodzeného kŕmenia. V ostatných prípadoch by sa mala upozorniť na akúkoľvek kvapalinu. To je jeden z príznakov rakoviny prsníka.

Farba vypúšťania závisí od toho, ako choroba prebieha.

Odtiahnutie vsuvky

Zmena pomocou bradavky často indikuje prítomnosť patologického procesu. V blízkosti tohto nádoru sa zachytáva tkaniva bradaviek, čo spôsobuje jeho odtiahnutie smerom dovnútra. Ak predtým, než boli tieto bradavky normálneho tvaru, potom môže byť zatajenie jedného alebo obidvoch z nich znamením rakoviny prsníka.

Vsuvka môže byť nielen zatiahnutá, ale aj deformovaná, stáva sa sploštená.

Tesnenie prsníkov viditeľné počas palpácie

Štatistiky hovoria, že asi 70% žien s diagnostikovanou rakovinou zaznamenalo v priebehu palpácie určitý druh zhutnenia. Práve preto sa obrátili na špecialistu.

Prítomnosť tesnenia alebo uzliny nie vždy znamená malígnu formáciu. Často sa ukáže, že ide o benígny nádor.

Tento článok popisuje proces odstránenia prsného fibrómu.

Mierna citlivosť hrudníka

Samotná citlivosť prsníka u žien vo fertilnom veku je spôsobená stimuláciou hormónov. Avšak spolu s ďalšími príznakmi bolesť slúži ako dôvod na kontaktovanie špecialistu. Tiež stojí za to poradiť, ak je bolesť trvalá a nemá zjavnú príčinu.

Bolestivosť je bežnejšia pri tvorbe a raste cyst. Rakovina je skôr zákerná choroba. V počiatočných štádiách nedosahuje nervové zakončenie.

Zmeny vo formulári

V povahe živých organizmov neexistuje úplná symetria. Prsné žľazy sa môžu mierne líšiť. Táto asymetria je viditeľná len pri podrobnom preskúmaní. Pri malígnom procese je asymetria tak viditeľná, že zachytilo vaše oko. K tomu dochádza, keď sa nádor vyvíja v jednej z mliečnych žliaz.

Nepohodlie v hrudníku

Pocit opuchy, jemnosť je často spojená s menštruačným cyklom. Avšak, ak nepokoj nepríde - to je príležitosť pre podrobnejšie preskúmanie. Prvým znakom rakoviny prsníka je tiež bolestivá hrudka, ktorá nezmizne po menštruácii.

Zmeny v oblastiach pokožky

Koža prsníka môže byť červená. Mnoho žien ignoruje tento príznak rakoviny prsníka. Predpokladajú, že si práve tretia svoju pleť alebo stlačili podprsenku. Ak sčervenanie nezmizne, je lepšie sa poradiť so špecialistom.

Príčinou olupovania, sčervenania je nádor, ktorý vylučuje rôzne toxíny, ktoré dráždia pokožku.

Dutina na hrudi so zdvihnutím ruky

Zdvihnite ruky nahor, stojí za to venovať pozornosť správaniu prsníka. Ak sa na povrchu objaví dutina, tento náznak rakoviny prsníka nemožno ignorovať.

Dôvodom opuchu je opuch, ktorý zachyti zdravé tkanivá a láka ich k sebe.

Zvýšenie a bolestivosť regionálnych lymfatických uzlín

Druhý stupeň patológie zahŕňa porážanie malígnych častíc lymfatických uzlín podpazušia. Zvyšujú sa veľkosť, prinášajú nepríjemné pocity a bolestivosť. Možno opuch podpaží sám. Toto označenie je dôvodom na kontaktovanie špecialistu.

vlastné diagnostika

Najlepší spôsob na identifikáciu prvých príznakov rakoviny prsníka je vlastná diagnostika. Postup by sa nemal vykonávať častejšie ako raz mesačne. Z denného skúmania nie je zmysel, pretože bude ťažké rozpoznať možné patologické zmeny.

Žľazy sa vyšetrujú v siedmy deň desiateho dňa menštruačného cyklu. Trvá to viac ako 30 minút. Nie je nadbytočné uchovávať záznamy o výsledkoch vlastnej diagnostiky. To pomôže včas rozpoznať prvé príznaky rakoviny prsníka sami.

Pri identifikácii pečatí alebo podozrenia, mali by ste sa poradiť s odborníkom. Nie je potrebné sa rozrušiť, pretože to nebude vždy onkologické ochorenie.

Správnosť samodiagnostiky:

 • variť veľké zrkadlo;
 • starať sa o dobré osvetlenie;
 • starostlivo skontrolujte podprsenku na prítomnosť sekrétov v bradavkách (škvrny suchá kôrka žlté alebo hnedé);
 • stojace rovno, spúšťanie rúk odhadnúť veľkosť, tvar hrudníka;
 • pozdvihnúť ruku a vedú ju po hlave, sledovať pohyb žľazy, na ktorom by nemali byť žiadne stopy depresií, vyduchov, exkrétov v bradavkách;
 • skontrolovať pokožku na plienkovú vyrážku, vyrážku, pomarančovú kôru;
 • zobrazenie bradaviek a plôch pre zmeny farby, praskliny, škvrny, výboje;
 • cítiť mliečnu žľazu.

Ako cítiť hrudník:

 • ruky by mali byť rozmazané smotanou alebo mydlom;
 • Žľab je vyšetrená opačným ramenom, vankúšiky prstov;
 • pohyby by mali byť kruhovité, od bradavky smerom k vonkajším hraniciam orgánu;
 • osobitná pozornosť by sa mala venovať axilárnej dutine (zväčšené bolestivé lymfatické uzliny by mali byť upozornené).

Ak sa objavia nejaké zmeny, stojí za to konzultovať špecialistu (gynekológ, mammológ). Odlišuje pozorované zmeny, bude môcť poslať ďalšie vyšetrenie.

Odporúčame sledovať video, ktoré ukazuje, ako je usporiadaná prsná žľaza zvnútra a demonštruje proces autodiagnostiky: