Hlavná

Kliniky

Čo ak bola na tele dospelého človeka vyrážka a je to svrbenie?

Vyrážka na tele v dospelom človeku je príznakom rôznych kožných ochorení - od úplne neškodného dospievania až po závažné a nebezpečné infekcie. Správne rozpoznanie vyrážok pomáha pri správnej diagnostike, hoci nie je vhodné spoliehať sa výlučne na zmeny pleti.

Je potrebné poznamenať, a doba, po ktorú boj výhradne s vyrážkou nemá zmysel - je najprv nutné ošetriť základné ochorenie, po odstránení, ktoré vyrážka vyrieši samo o sebe.

Vyrážky na tele u dospelých s alergickými ochoreniami

Alergia je atypická reakcia tela na antigén, ktorý imunitný systém vníma ako hrozbu. Jednoducho povedané, s alergiami, telo reaguje na výskyt vyrážok pri kontakte s alergénmi, ktoré zvyčajne neškodia zdravému človeku. Môže to byť zvieracie chlpy, potraviny, lieky, peľ rastlín a iné provokujúce faktory.

Alergická vyrážka na tele dospelého človeka je vyrážka ako žihľavka (červené pľuzgiere podobné popáleninám) a prejavy ekzému. Červené svrbivé vyrážky, ktoré po kontakte s alergénom pokrývajú pokožku, sú definované ako toxikodermia alebo kontaktná dermatitída. Môže sa vyskytnúť samostatne alebo s vyrážkou. Fotografie tohto javu je možné podrobne preskúmať na mnohých tematických miestach na internete venovaných alergickým reakciám.

Dermatitída je vždy sprevádzaná sčervenaním postihnutej oblasti kože, svrbením a bolestivými pocity, niekedy - zvýšenou lokálnou a všeobecnou teplotou. Vyrážky s alergiami môžu mať iný vzhľad a vyzerajú ako malé červené bubliny alebo škvrny, ktoré sú zoskupené do malých škvŕn.

Charakteristickým rysom je, že alergická vyrážka je svrbivá, jej vzhľad je sprevádzaný nepohodliemi a podráždením pokožky. Zároveň vyrážka na tele s alergiou nie je nikdy hnisavá.

Ako rozoznať alergickú vyrážku na telo dospelého z iných druhov vyrážok?

 1. Najprv venujte pozornosť provokujúcim faktorom (alergénom), po kontakte s ním a na koži sú charakteristické erupcie. Môže byť obsiahnutá kdekoľvek - v potravinách, v domácom alebo uličnom prachu, v chemikáliách pre domácnosť, liekoch. Najčastejšie je možné sledovať vzťah medzi interakciou s alergénom a výskytom vyrážky aj v domácom prostredí.
 2. Po druhé, pozrite sa na vzhľad vyrážok. Pri alergických reakciách sa vyskytujú vyrážky alebo pľuzgiere, ktoré zriedkavo trvajú pustulárne alebo nodulárne. To však neznamená, že je neškodné. Prvky vyrážok majú tendenciu splynúť a môžu zachytiť veľké oblasti pokožky, čo spôsobuje podráždenie, svrbenie, bolesť a iné nepríjemné javy. Avšak svrbenie kože nie je charakteristickým znakom alergie, ako sa vyskytuje v iných typoch vyrážok na tele dospelého človeka.

Preto skutočnosť, že vyrážka vyráža a bolí, nemožno považovať za spoľahlivý diagnostický príznak. Rovnako, ako by sa nemal považovať za jednoznačný indikátor alergickej reakcie, prítomnosť symptómov všeobecnej intoxikácie - bolesť hlavy, katarálne fenomény, horúčka, zhoršenie blahobytu. Správnu diagnostiku je možné vykonať až po vykonaní alergikov na koži, ktoré umožňujú odhaliť a definovať alergéno - provokátora.

Vyrážka s kožnými ochoreniami

Kožné ochorenia sa môžu prejaviť v rôznych typoch vyrážok. Je mimoriadne ťažké diagnostikovať chorobu prostredníctvom vyrážok nešpecialista. Vyrážka môže byť škvrnitá, nodulárna, pustulózna, vodnatá, sprevádzaná rôznymi ďalšími príznakmi. Na presné stanovenie diagnózy je potrebné vykonať určitý počet špecifických testov na určenie patogénu.

Bakteriálne infekcie

Vzhľad vyrážok závisí od povahy ochorenia. Bakteriálne kožné infekcie sa prejavujú pustulóznou vyrážkou na tele a teplotou. Malé pustuly dozrievajú na koži, prasknú s uvoľnením žltastého hnisu, na ich miesto zostáva malá bolesť.

Koža v postihnutej oblasti je vždy zapálená a červená (to je rozdiel od akné a iných neinfekčných lézií). Tvar pustuliek, veľkosť a hranice postihnutej oblasti môžu byť cenným diagnostickým znakom pre odborníka.

Odreniny. S furunkulózou na tele sa objavuje veľa bolestivých abscesov. Spôsobujúcim činidlom choroby je stafylokok aureus. Zápalový prvok dozrieva dlhý čas, po ktorom sa otvára s uvoľnením hnisavého obsahu, na jeho miesto sa nachádza pomerne hlboká rana, ktorá sa pri správnom spracovaní čoskoro utiahne. Po rozriešení veľkých furuncles môžu zostať na koži jazvy.

Plesňové infekcie

Hubové lézie nevykazujú výrazné vyrážky. Namiesto toho sa koža tvorí sčervenanie a odlupovanie kože, bolestivé pri dotyku. Takáto vyrážka na tele dospelého človeka vyráža, svrbia a prináša výrazné nepohodlie.

Symptómy všeobecnej intoxikácie nemusia byť. Charakteristickým znakom hubových kožných lézií - sú umiestnené hlavne v záhyboch kože, medzi prstami, pod prsníkom u žien, v slabín, v záhybe brucha u obéznych ľudí, na povrchu rany.

Spoločným znakom hubových a bakteriálnych kožných ochorení je to, že oblasť lézie má tendenciu sa šíriť a rozširovať. Pri absencii liečby postup rýchlo postupuje a zachytáva všetky nové oblasti pokožky.

Okrem toho je priebeh takýchto infekcií sprevádzaný postupným zhoršovaním stavu pacienta. Medzi bežné kožné lézie patria:

 • Pink lichen. Priebeh ochorenia sprevádza vzhľad okrúhlych alebo oválnych ružových škvŕn s olupovaním v strede a charakteristickým červeným valcom pozdĺž obvodu. Vyrážka sa rýchlo šíri po celom tele, svrbenie a svrbenie.
 • Červené ploché lišajníky. Sú sprevádzané vzhľadom uzlovaných prvkov, ktoré sú usporiadané symetricky a zoskupené v čiarach, prstencoch alebo girlandách. Svrbivá vyrážka sa objavuje častejšie na kmeňoch, ohyboch končatín alebo genitáliách.
Vírusové infekcie

Foto: Ako rozlíšiť bradavicu od molu, kalusu alebo papilómu

Vírusové ochorenia sa môžu prejaviť aj ako vyrážka na koži. Najčastejšie z nich sú papilómy a herpes. Vírus ľudského papilómu existuje vo forme mnohých typov (viac ako 50), ktoré sa líšia v nebezpečenstve pre ľudské telo.

 1. Papilomatóza sa prejavuje výskytom bradavíc a papilómov na koži. Oblasť lézie môže byť odlišná, samotné papilómy nevyvolávajú nepríjemné pocity, neuberajú a nemajú svrbenie, ale hlavným nebezpečenstvom je, že za určitých podmienok sa môžu degenerovať do malígneho nádoru. Odborníci preto odporúčajú, aby sa tieto neoplazmy zbavili čo najskôr.
 2. Pásový opar. Vzhľad vodnatých, bolestivých pľuzgierov je spôsobený herpesvírusom. Sú umiestnené na chrbte alebo bedra pozdĺž nervových vlákien. Po otvorení namiesto bublín zostávajú malé erózie, ktoré čoskoro vyschnú a stanú sa krustom.
 3. Herpes je ďalším bežným vírusovým ochorením, ktoré postihuje kožu a nervový systém. Vyrážka s herpesom sa vyskytuje najčastejšie na koži a červenom okraji pier, ústnej sliznici a zriedka - na genitálnej oblasti (genitálny herpes).

Výskyt vyrážok vyvoláva mikrotrauma, hypotermia a iné nepriaznivé faktory. Samotný patogén zostáva v pacientovej krvi po celý život. Po prvé, bolestivé vodnaté vezikuly sa objavujú v oblasti lézie, ktorá sa po otvorení času otvorí s uvoľnením obsahu. Na ich mieste sú malé rany, ktoré sa čoskoro zakryjú suchou kôrkou.

Parazitické infekcie

Parazitické kožné ochorenia sa prejavujú aj rôznymi typmi vyrážok. Vzhľad môže byť odlišný, závisí od dĺžky trvania ochorenia, od sprievodných faktorov.

svrab. Ochorenie môže byť podozrivé, ak sa na koži objavia načervenalé papuly alebo vezikuly s charakteristickými vypuklými čiarami na koži s tuberkulou na konci (svrab). Vytvárajú sa v mieste zavedenia patogénu av oblasti jeho pohybu pod kožu. Najčastejšie umiestnenie vyrážky je zápästia, ruky, nohy. Zavedenie parazita je sprevádzané intenzívnym svrbením, ktoré sa zosilňuje v noci.

Presne určiť povahu infekcie kože môže len lekár po príslušných testoch, ktoré identifikujú patogén. Napriek mimoriadne nepríjemným symptómom sú takéto ochorenia veľmi zriedka nebezpečné pre zdravie pacienta, oveľa viac škôd môže spôsobiť nesprávnu liečbu.

Neinfekčné kožné lézie

Existujú aj neinfekčné kožné lézie, ktoré sa prejavujú vyrážkou. Najčastejšie z nich je akné.

Whiteheads a červené pupienky sú pustulárne ochorenie, ktoré má veľmi obmedzenú oblasť. Na rozdiel od bakteriálnych kožných lézií, oblasť akné lézie nemá tendenciu sa šíriť. Ich vzhľad je spojený s porušením funkcií mazových žliaz, ktoré začínajú produkovať nadmerný objem mazu a upchávajú póry. Pri nedostatočnej starostlivosti o kožu sa patogénne baktérie rozmnožujú v zablokovaných mazových kanáloch, dochádza k zápalovému procesu, ktorý sa končí tvorbou akné.

Poruchy pigmentácie kože, ako je vitiligo alebo slnečná keratóza, môžu byť tiež považované za prejav vyrážky. Najčastejšie nie sú nebezpečné pre zdravie, ak kontaktujete lekára včas a vykonajte lekárske opatrenia. Ale keď sú vystavené nepriaznivým faktorom, existuje riziko vzniku malígnych nádorov.

Vyrážka s črevnými infekciami

Niektoré ochorenia čriev sa prejavujú vyrážkou na koži. Napríklad s brušným týfusom sa objaví veľmi charakteristická rozmanitosť vyrážok - ružovka. Predstavujú červené vyrážky na tele dospelého alebo dieťaťa, ktoré majú vzhľad malých retikulárnych formácií. Keď kliknete na ne, zmení sa ruža a znovu sa objaví. Vyrážka na ružiciach je dôležitým diagnostickým znakom týfusovej horúčky.

Výskyt vyrážky pri iných črevných infekciách nemá takú výraznú špecificitu. Na rozdiel od týfusu, s inými chorobami tráviaceho systému, vyrážka nie je cenným diagnostickým znakom, črevné symptómy, hlavne zvláštnosti porúch stolice sú dôležitejšie.

Pri parazitárnych črevných léziách sa vyrážka vyskytuje počas extra-intestinálnej fázy patogénu (toxické alergické prejavy). Napríklad výskyt vyrážky v celom tele je charakteristický pre larválnu fázu ascaridózy, ako aj pre cysticerkózu. V tomto prípade je vyrážka prítomná na krátky čas a zmizne sama po tom, ako parazit zmení fázu existencie.

Vyrážky na tele u dospelých s chronickými ochoreniami

Mnoho chronických kožných ochorení sa prejavuje špecifickými typmi vyrážok. Je to vyrážka na koži, ktorá môže byť prvým znakom, ktorý vyzýva pacienta, aby sa stretol s lekárom, ak sa inak cíti úplne zdravý. Takéto prejavy sú charakteristické pre syfilis, tuberkulózu, systémový lupus erythematosus.

Systémový lupus erythematosus je ochorenie spojivového tkaniva, ktoré vedie k jeho postupnému zničeniu. Choroba trvá dlhší čas, počas života pacienta, charakterizuje sa striedaním obdobia remisie a ťažkými exacerbáciami. Liek, ktorý umožňuje úplne zbaviť SLE, neexistuje, terapia je zameraná iba na predĺženie remisie a zmiernenie existujúcich symptómov.

Kožné prejavy lupusu sa prejavujú ako bezbolestné alebo stredne bolestivé, svrbiace červené škvrny, ktoré tvoria lézie charakteristického tvaru. Na tvári sú zoskupené na lícach, tvárach a nosoch, ktoré tvoria formu "motýľa", menej často vyrážky ovplyvňujú krk a pokožku hlavy.

syfilis. Vyrážka sa zvyčajne vyskytujú v syfilis v sekundárnom štádiu ochorenia, vo vzhľade môžu byť rôzne, ale často majú charakteristický vzhľad syphiloma - veľké jednotlivé formácie vznikajúce v rôznych oblastiach pokožky. V priebehu doby, oni otvorili s tvorbou hlboké vredy, na ktorom mieste, pretože lieči tvoril hrubý jazvy, ktoré porušujú vzhľad pokožky a ovplyvňujú mobilitu tvárových svalov.

Psoriáza, hoci má hlavne kožné prejavy, nie je výhradne ochorením kože. Ide o chronické ochorenie, ktoré postihuje kožu, spojivové tkanivo a kĺby. Je nemožné úplne zbaviť psoriázy, ale terapia môže znížiť závažnosť ochorenia a predĺžiť obdobia remisie. Kožné prejavy psoriázy vyzerajú ako malé červené papulárne lézie, ktoré sú na vrchu pokryté sivými šupinami. Po progresii ochorenia sa počet papuliek zvyšuje, spájajú sa do veľkých plakov, ktoré môžu ovplyvniť veľké plochy kože.

Ďalšie typy vyrážok u dospelých

Niektoré typy vyrážok môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ktoré nie sú príznakmi ochorenia. Patria sem napríklad podráždenie pokožky spôsobené krátkodobými nepriaznivými účinkami. Typicky, v týchto prípadoch možno vysledovať úplne jasné spojenie, s príčinou vyrážky nie sú alergén (bodnutie hmyzom, dotýkajú jedovaté alebo bodavé rastlín).

Takzvaná nervová vyrážka na tele v dospelom veku je prejavom atopickej dermatitídy. Toto je chronické ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť s rôznou intenzitou. Príčinou zhoršenia môžu byť rôzne faktory, vrátane stresu a zvýšeného emočného stresu. V takýchto prípadoch sa vyrážka objaví v priebehu jedného dňa, keď pacient pocítil nervový šok.

V niektorých prípadoch môže výskyt vyrážky na koži prispieť k nepriaznivým podmienkam prostredia alebo k vplyvu poveternostných podmienok.

Niekedy je na tele vyrážka v dospelosti obskurnej geneze, ktorá môže byť sprevádzaná svrbením a bolesťami alebo nemajú žiadne ďalšie príznaky. Ak chcete zistiť príčinu a preto predpísať účinnú liečbu vyrážky, v tomto prípade to nebude trvať dlho.

Kedy by som mal vidieť lekára?

Ak sa objavia vyrážky, môžu existovať rôzne dôvody, v závislosti od toho, ktoré takéto prejavy predstavujú určitý stupeň nebezpečenstva pre ľudské zdravie. Je dôležité odlíšiť vyrážku na tele od dospelého človeka spôsobenú relatívne bezpečnými faktormi od známky nebezpečného ochorenia. Nasledujúce značky musia byť chránené:

 • Vyrážka neprechádza nezávisle a v priebehu dňa nedochádza k výraznému zlepšeniu stavu;
 • všetky opatrenia prijaté na liečbu vyrážky na tele u dospelého neprinášajú výsledky;
 • Vyrážka je sprevádzaná výrazným zhoršením stavu pacienta;
 • s výnimkou vyrážky a svrbenia sú príznaky iných orgánov - najmä tráviaceho alebo nervového systému;
 • Vyrážka sa rýchlo šíri cez pokožku, je tu tendencia poraziť hlboké vrstvy epidermis.

Výskyt takýchto príznakov by sa mal stať príležitosťou okamžitej liečby lekárom, pretože svedčia o závažnej povahe choroby. Ak stav pacienta nespôsobuje vážne obavy, ale vyrážka sa objavuje pravidelne, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, aby ste zistili príčinu a účel liečby.

Spôsoby liečby

Lekár-dermatológ sa zaoberá liečbou všetkých druhov vyrážok na koži. Spôsob liečby bude závisieť od príčiny spôsobujúcej výskyt vyrážky, teda zo základnej choroby. Rôzne spôsoby liečby sa používajú od konzervatívnych (liekových) po chirurgických. V rámci kurzu sú osvedčené ľudové prostriedky, metódy fyzioterapie a dokonca aj rôzne alternatívne možnosti (akupunktúra, liečba pijavicami atď.). Dôležité je len to, aby sa pacient nezaoberal samoliečbou a koordinoval jeho kroky s lekárom a presne dodržal všetky jeho odporúčania.

To znamená, že výskyt akné, dermatológ môže odporučiť rad externých látok s antiseptické, antibakteriálne a protizápalový účinok (masti, krémy, kozmetické vody, spreje). Pri hubových kožných léziách sa používajú antifungálne látky. Môžu to byť lokálne lieky na vonkajšiu liečbu vyrážok alebo prípravkov vo forme tabliet a kapsúl na požitie s ťažkými kožnými léziami.

Vyrážky bakteriálnej povahy sú liečené antibiotikami, vírusovými antivírusovými látkami. V každom prípade, lekár zvolí režim liečby individuálne, s prihliadnutím na typ patológie, závažnosť príznakov, celkového zdravotného stavu pacienta a prípadné kontraindikácie, pretože lieky používané na tento účel, majú mnoho vedľajších účinkov.

Alergické vyrážky ošetrené antihistamínové tablety (Zyrtec, Claritine, Suprastin) a externé činidlá (vrátane hormonálnej) vo forme mastí, gélov a krémy (Fenistil gél Epidel, sinaflana, Advantan).

Žiadne alergické vyrážky a infekčné príroda ľudové lieky môžu byť liečené pomocou infúzie a odvary z bylín s protizápalovým a antiseptickým účinkom (postupnosti, harmanček, lastovičník). Môžu sa užívať perorálne alebo sa pridávajú do vody do kúpeľa. Okrem toho, pre liečenie lézií môže byť použitý s sušenie lieky a anti - masti na báze zinku, kyselina salicylová alebo kyselina azelaová.

Liečba kožných lézií spôsobených vážnymi infekciami, alebo autoimunitných ochorení (lupienka, systémový lupus erythematosus, syfilis) sa vykonáva odborník a vyžaduje použitie silných liekov.

zistenie

Rôzne erupcie sa vyskytujú na koži takmer všetkých dospelých. Vzhľad malé jazvy na tele dospelého, alebo iných zmien nemusí mať žiadny vplyv na zdravie pacienta, ale ak sa príčina vyrážky nie je známy alebo je podozrenie, že sa jedná o príznak vážnej choroby, je nutné čo najskôr sa poradiť s dermatológom.

Vyrážky a svrbenie na tele v fotografiu pre dospelých

Stav kože indikuje fungovanie vnútorných orgánov a systémov. Vzhľad vyrážok rôznej povahy naznačuje výskyt patológií, vstup vírusov, patogénov, infekcie do tela. Choroby kože sprevádza svrbenie, pálenie, sčervenanie, tvorba šupín, škálovanie a suchosť kože. Ak sa objavia príznaky choroby, obráťte sa na špecialistu. Vyrážka a závažné svrbenie na tele u dospelých, liečba, fotografické formácie pomôžu zistiť príčinu vzniku vyrážok, predpísať priebeh liečby.

žihľavka

Úle sú vyrážky vo forme zapálených blistre malej veľkosti. Môžu postihnúť rôzne časti tela, tvoriť lézie. V závislosti od podnetov existuje niekoľko foriem choroby:

 1. Alergická žihľavka. Je charakterizovaná vysokou citlivosťou organizmu na pôsobenie konkrétneho patogénu: potraviny, chemikálie, prach, chlpy, hmyz.
 2. Imunokomplex sa vyznačuje aktiváciou procesu produkcie antigénu-protilátky v tele. Môže sa vyskytnúť v dôsledku dlhodobej liečby liekom.
 3. Anafylaktoidná reakcia sa vyskytuje ako dôsledok uvoľňovania mastných buniek z akumulovaných enzýmov, proteínov.

Hlavné príčiny vzniku ochorenia, vyrážky a svrbenia na tele u dospelých sú:

 • dysfunkcia pečene;
 • dysfunkcia imunitného systému;
 • predĺžená liečba drogami;
 • alergická reakcia;
 • patológia zažívacieho systému;
 • infekčné choroby;
 • patológia endokrinného systému;
 • ochorenia spojivového tkaniva;
 • malígnych novotvarov.

Fotografické príznaky a liečba u dospelých by mala byť predpísaná špecialistom, berúc do úvahy individuálne charakteristiky pacienta.

svrab

Koža sa vyskytuje ako dôsledok účinku svrabu na povrch pokožky. Po infekcii, príznaky fotografie, prvé príznaky sa môžu objaviť po niekoľkých hodinách. Inkubačná doba ochorenia je 10-12 dní. Scématické vyrážky sa rýchlo šíria po celom tele.

Typické príznaky infekcie sú:

 • závažné svrbenie postihnutých oblastí, ktoré sa zintenzívňuje vo večerných hodinách.
 • vzhľad svrbenia sa pohybuje na povrchu kože;
 • tvorba vezikúl naplnených kvapalinou, erózia, vezikuly, krusty;
 • výskyt červených zápalových škvŕn v bruchu, medzi prstami a prstami, na kmeň, nohy, zadok, hrudník, pohlavné orgány.

Počas liečby vyrážky a zo svrbenia na tele dospelého pacienta a po ukončení liečby sa musia dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Telo nevyvoláva imunitu voči chorobe, po kontakte s infikovaným povrchom sa vyrážka môže znova objaviť. Keď svrab potrebuje pravidelne meniť posteľnú bielizeň, oblečenie, uteráky. Pri umývaní je potrebné vykonávať dezinfekciu vecí, dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, tráviť systematicky mokré čistenie.

Liečba pozostáva z medikamentóznej a vonkajšej liečby.

lišajník

Lishay sa vyznačuje tvorbou nodulárnych vyrážok na koži, sú sprevádzané ťažkým svrbením, pálenie, zápalom.

V závislosti od príznakov a príčin výskytu sa rozlišuje niekoľko typov lišajníkov:

 1. pásový opar je malé vodnaté bubliny, ktoré môžu byť sprevádzané bolestivými pocitmi, svrbením, horúčkou, zápalom lymfatických uzlín. V dôsledku expozície vírusových baktérií so zníženou imunitou, stresujúcej situácie po infekčnom ochorení existuje lišajník.
 2. Peregrine lichen charakterizované výskytom malých škvŕn na koži ružovej a hnedej, ktoré tvoria lézie. Vyrážka na tele dospelého človeka vyráža, vybledne. Proces potenia je aktivovaný.
 3. Pink lichen sa vyznačuje tvorbou veľkých škvŕn na koži. Formácie môžu byť olúpané, líšia sa prítomnosťou červeného okraja, tvoria lézie.
 4. pásový opar postihuje všetky časti tela, vrátane chlpatých. Charakteristické vlastnosti sú: výskyt červených škvŕn, olupovanie, svrbenie, výskyt špecifického zápachu, silné krehké vlasy.
 5. Červené ploché lišajníky Je charakterizovaná tvorbou červených papulov s lesklým povrchom, ktoré tvoria krúžky. Vyskytuje sa na podrážkach nohy, nohy, môže ovplyvniť sliznice.
 6. svrab sa objavuje vo forme červených škvŕn na záhyboch rúk, nôh, v páse a zadku. Formácie sú suché, lúpanie, môžu tvoriť ložiská lézie, sprevádzané svrbením.

Infúzia u dospelých

Potenie vzniká vo forme malých bublín u ľudí s nadmernou hmotnosťou, zvýšené potenie. Výstrahy sa objavujú na miestach, kde sú oblečenie pevne pripevnené k telu a nie je prístup k voľnému vzduchu. Tiež môže dôjsť k pocení pri vysokej telesnej teplote, so znečistenou kožou a hojným potenie.

Vyrážky sa môžu vyskytnúť na chrbte, bruchu, hrudníku, tvári, krku, podpaží, na záhyboch rúk nohy. Choroba sa neprenáša priamym kontaktom. S takou vyrážkou a svrbením na tele v dospelom veku liečba sa nevyžaduje. Vzhľad potenia môže naznačovať dysfunkciu endokrinného, ​​nervového, kardiovaskulárneho systému.

Hlavné dôvody pre vznik potenia sú:

 • zvýšené potenie;
 • zvýšenie telesnej teploty pri prechladnutí;
 • fyzické zaťaženie;
 • úzke odevy zo syntetických materiálov;
 • dlhodobý pobyt v horúcej miestnosti;
 • nadváhou;
 • dlhodobý pobyt na slnku;
 • dekoratívna kozmetika.

Keď sa objaví celý svrbenie tela a charakteristické vyrážky, mali by sa prijať opatrenia na vylúčenie dráždivých látok: nosiť voľné oblečenie vyrobené z prírodných materiálov, dodržiavať pravidlá osobnej hygieny.

Stevens-Johnsonov syndróm

Stevensov-Johnsonov syndróm je charakterizovaný bulóznymi léziami slizníc a kože ako dôsledok expozície alergénom. Choroba môže ovplyvniť ústnu dutinu, oči, močovodný systém.

Ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku infekčnej choroby, dlhodobého užívania liekov, malígneho nádoru. Vyvolať vývoj choroby môže byť vírusové, plesňové, bakteriálne mikroorganizmy: herpes, hepatitída, osýpky, ovčie kiahne, tuberkulóza, salmonelóza, kvapavky, mykoplazmózy, trihofitia, histoplazmóza.

svedok že to môže byť Stevens-Johnsonov syndróm, môžu mať nasledujúce príznaky:

 • vysoká telesná teplota;
 • bolesť hlavy, nevoľnosť;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • svalová bolesť;
 • bolesť v krku, kašeľ;
 • narušenie práce bytového komplexu;
 • výskyt veľkých pľuzgierov v ústnej dutine, ktoré môžu prasknúť, kôrka;
 • hnisavý zápal očnej gule;
 • vývoj očných ochorení, ako je blefaritída, keratitída;
 • výskyt uretritídy, vulvitidy, vaginitídy;

Choroba môže preniknúť s komplikáciami: krvácanie z močového mechúra, pneumónia, bronchiolitída, kolitída, zlyhanie obličiek, strata zraku.

mykóza

Mykóza sa vyvíja v dôsledku parazitických húb. Môže sa vyskytnúť choroba na pohlavných orgánoch, nechty, vlasy, sliznice, dýchacie orgány, zhkt. Infekcia huby môže byť pri priamom kontakte s poškodenou kožou s patogénom na verejných miestach: sauna, kúpele, bazén.

Mykóza môže dôjsť u chorôb, ako je HIV, cukrovka, zhubný nádor, trofických vredov, ekzémy, erysipel.

V mykóze, takéto príznaky, takto:

 • závažné svrbenie;
 • plienkovú vyrážku, zápal a podráždenie kože v záhyboch;
 • objavenie vyrážok vo forme pľuzgierov, škvŕn, vredov, trhlín, pustúl;
 • kožný peeling;
 • špecifický zápach nôh;
 • poškodenie, poškodenie konštrukcie dosky na nechty.

Keď sa objavia prvé známky ochorenia, mali by ste sa poradiť s odborníkom. On vám povie, ako sa liečiť, fotografia vyrážok pomôže stanoviť správnu diagnózu.

Preskúmali sme vyrážku a svrbenie na tele dospelého, liečby, fotografie. A stretli ste sa s týmito chorobami? Rozumiete dôvodom? Na čo boli zaobchádzané? Zanechajte svoj názor alebo spätnú väzbu pre každého vo fóre

Kožná vyrážka u dospelých, príčiny a fotografie

Pokožka - najväčší orgán človeka, a nie je divu, že v priebehu chorôb, ktoré sa vyskytujú v tele sa objavili nežiaduce účinky v podobe rôznych druhov vyrážky objavujú na koži. Akýkoľvek príznak musí venovať pozornosť v tomto článku na kožné vyrážky u dospelých budeme analyzovať príčiny s fotografiami, ktoré vám pomôžu určiť vinníka lézie, a choroba sa jedná, skorý príznak ktoré sú často kožné prejavy.

Vzhľadom k tomu, kožné vyrážky, je prvým príznakom mnohých chorôb, nie je možné ignorovať tento signál akýkoľvek náhle objavil podozrivé vyrážky by mal byť vyšetrený kvalifikovaným lekárom (dermatológ, alergológ alebo lekára), rovnako ako choroba v oslabenej forme sa môže prejaviť kožné zmeny, bez ďalších príznakov.

Vyrážka môže naznačovať:

 • Problémy imunitného systému.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu.
 • Alergické reakcie.
 • Problémy s nervovým systémom spôsobené stresom.

Takže čo je kožná vyrážka?

Všeobecne sa uznáva, že vyrážky sú zmeny v koži a (alebo) slizniciach. Zmeny môžu zahŕňať v prvom rade zmeny farby, štruktúru povrchu kože, olupovanie, svrbenie v oblasti sčervenania a bolesti.
Lokalizovaná vyrážka môže byť v rôznych miestach na tele pre rôzne typy jaziev existuje typický vzhľad miesta, napríklad na ruky a tvár sa často prejavujú vyrážka spojená s alergickými reakciami, prejavy rovnaké na povrchu tela, najčastejšie spojené s infekčnými chorobami.

Pamätajte, že vyčesávanie vyrážok je v každom prípade neprípustné, čo povedie k ešte väčšiemu podráždeniu pokožky a prípadnému vzniku abscesov.

Typy vyrážky

primárny - vznikajú na miestach zdravej pokožky alebo slizníc v dôsledku patologických procesov v tele.


sekundárne - vznikajú na mieste primárneho pôvodu z určitých dôvodov (napr. nedostatok liečby)

Nepochybne najpriaznivejšie z hľadiska možností diagnostiky a následnej úspešnej liečby sú primárne výčnelky. Všetky výčnelky sa líšia vo vzhľade, ako je veľkosť, tvar, obsah, stupeň farby, zoskupenie atď.

Poďme analyzovať hlavné typy výčnelkov

škvrna - sa prejavuje zmenou odtieňa alebo sčervenania kože. Vyskytuje sa pri ochoreniach, ako je syfilitida, ružica, vitiligo, dermatitída a tento druh prejavov zahŕňa znaky, pihy.

Vyrážka pre alergie

Dôvodom pre neustále svrbenie a viditeľné kožná vyrážka často alergie, to je celkom bežné v dnešnej dobe, asi 70 percent ľudí, ktorí sú vystavení alebo tak nejako, ktoré sa stretávajú s alergickými reakciami.

Pozor prosím! V prípade akútnej alergickej reakcie s tvorbou opuchu by ste mali ihneď zavolať tímu chorých ambulancií!

Tiež sa často prejavuje alergickú dermatitídu -, keď je vystavený alergénu v mieste kontaktu, regiónu vyrážky, napríklad reakciou s odevom - vyrážky v páse, zadné a miesta na tele, kde oblečenie najviac priliehajúca ku koži, alebo v reakcii na parfum alebo dezodorant - v oblasti najväčšieho zásahu látky (často pod podpazuší)

V miernou formou alergickej reakcie symptómov podobajú príznaky prechladnutia: nádcha, možnému slinách a slzenie. Ak sa objavia príznaky, ako sú závraty, tachykardia, kŕče a nevoľnosť, že môže posúdiť závažné alergické reakcie, v ktorých existuje riziko anafylaktického šoku, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom.

Príčiny alergií môžu zahŕňať:

 • Vlna domácich zvierat
 • Pyl rastlín v lete alebo jesennom období roka
 • lieky
 • Potravinárske výrobky (čokoláda, mlieko, citrusy atď.)
 • Rôzne prídavné látky v potravinách
 • Látky obsiahnuté v parfumérii alebo chemikáliách pre domácnosť
 • Látky tvoriace šatňové predmety (textílie, kovy, farbivá)

Vyrážka s infekčnými ochoreniami

Vyrážka infekčných chorôb sú často charakterizované postupné vzhľad, ona najprv sa objaví na jednom mieste, potom ďalšie, ako každý infekcie, existujú typické miest vyrážok, špecifický tvar a veľkosť, že je dôležité mať na pamäti všetky podrobnosti o prieskume a hlásiť všetky tieto informácie s lekárom.

Nižšie uvažujeme o vyrážke pre rôzne infekčné ochorenia:

rubeola - v počiatočnom období ochorenia sa na tvári a krku objaví malá vyrážka, potom sa do 2 až 6 hodín vyrážka rozšíri po celom tele. Zvyčajne vyzerá ako okrúhle alebo oválne začervenanie 2 až 10 mm. Pokožka zostáva až 72 hodín, potom zmizne bez viditeľných stôp. Ak nájdete podobné vyrážky vo vašom tele, konzultácia a vyšetrenie lekára je nevyhnutná, pretože podobné vyrážky sú príznaky mnohých infekčných ochorení. Tiež pripomenúť, že ružienka predstavuje mimoriadne nebezpečenstvo pre tehotné ženy, pretože u matkinej choroby infekcia môže poškodiť plod.

osýpky - Koronárna choroba sa zvyčajne prejavuje katarálnymi prejavmi. Vyrážka sa objaví po 2-7 dňoch. Primárne výčnelky - na koži nosa a za ušnicami, potom sa rozšíria po 24 hodinách na pokožku hrudníka, tváre, potom sú ruky a krk tiež pokryté vyrážkami. Po 72 hodinách sú vyrážky pokryté vyrážkami, vyrážka je častejšie nasýtená a roztápaná. Po aktívnej fáze ochorenia sa vyrážka mení na farbu a vytvára druh pigmentových škvŕn.

Kuracie kiahne - s nástupom ochorenia sa prejavuje ako červené škvrny, potom vzniknú bubliny s červeným krúžkom a kvapalinou vnútri, podobne ako kvapky rosy. Po dvoch dňoch klesne vonkajší povrch bubliny a stáva sa menej elastickým. Následne bubliny hrubé, stali sa kruhovým a do siedmich dní klesli bez toho, aby zostali viditeľné stopy.

Šarlátová horúčka - Vyrážky v šarlach sa objavujú 24 hodín po infekcii, oblasti aktívnych prejavov sú chrbát, svaly, lakte a kolenné záhyby, podkožná koža. Potom na koži je zápal, niekedy tam je mierne modrú v miestach tvorby roseol. Tvár so šarlami obvykle nie je ovplyvnený vyrážkou.

Vyrážky na telo dospelého. Čo to môže byť, ak je to svrbenie, plytké vo forme pryshchikov, veľké so sčervenaním. Fotografie a ako sa uzdraviť

Vyrážky sú často známkou vývoja zápalových procesov, tvorby patológií, indikácie požitia ľudských vírusov alebo infekcií. Lokalizácia sa môže vyskytnúť na ľubovoľnej časti tela, končatín, tváre a dokonca aj na hlave pod líniou vlasov.

Vyrážka, ktorá sa objavuje na tele dospelého, sa svrbí, čo spôsobuje veľa nepríjemností a spôsobuje nepríjemný postoj druhých. Povaha vyrážok je infekčná a neinfekčná.

Príčiny vyrážky

Stav pokožky naznačuje kvalitu vnútorných orgánov a systémov. Dôvody na výskyt príznakov ochorenia na koži sú veľa.

Vyrážka sa zobrazí, keď:

 • zmena vo fungovaní imunitného systému;
 • alergické reakcie spôsobené dlhotrvajúcou medikáciou;
 • patologické choroby tráviaceho a endokrinného systému;
 • porušenie funkcie pečene a choroby spojivového tkaniva;
 • benígnych a malígnych novotvarov.

Navyše vznik akné je katalyzovaný stresom a nervovými poruchami.

Diagnóza je založená na úvode k anamnéze a objektívnej štúdii stavu tela, ktorá zahŕňa:

 • určenie lokalizačných miest a postupnosť výskytu vyrážok;
 • štúdiu trvania vývojového procesu a charakteru vyrážky;
 • oboznámenie sa s predispozíciou na alergické reakcie;
 • Identifikácia liekov, ktoré boli odobraté v predchádzajúcom období.

Nezabudnite skontrolovať prítomnosť ľudských patologických ochorení a možnosť kontaktu s infekčnými pacientmi. Liečba sa určí po vyšetrení pacienta a určení zdroja vyrážky.

choroba

Najčastejšou príčinou kožných vyrážok sú ochorenia.

Etiológia ich vývoja môže byť odlišná, ale majú charakteristické sprievodné symptómy:

 • prudké zvýšenie telesnej teploty;
 • zimnica, nevoľnosť, závrat;
 • strata chuti do jedla, nevoľnosť;
 • narušenie zažívacieho traktu, hnačka;
 • vyrážka, kašeľ, bolesť hlavy.

Tiež možné bolestivé pocity pri prehĺtaní, bolesti v oči, tinitus. Infekčné choroby sa prenášajú vzdušnými kvapôčkami. Vyrážka sa objavuje v počiatočnom štádiu ochorenia a rozširuje sa prakticky po celom tele.

Neinfekčné kožné lézie sú alergie a ochorenia spojivových tkanív a ciev, ako je napríklad systémový lupus erythematosus, trombocytopenická purpura, herpes a ďalšie.

Vyrážka zo slnka

Určitý druh alergickej reakcie, ktorý sa vyskytuje u ľudí citlivých na ultrafialové žiarenie.

 1. V 60% prípadov sa objavuje na tvári a zvyšok na otvorených miestach tela.
 2. To sa prejavuje prejavom sčervenania s svrbením, dlhotrvajúcou expozíciou stimulu, môžu sa objaviť pľuzgiere alebo začína peeling.
 3. Po zmiznutí vyrážky v miestach jej lokalizácie pokožka zostáva pigmentovaná.

Ochorenie je genetické a vyskytuje sa v dôsledku dlhodobého užívania určitých liekov.

Vyrážky po pôrode

Vyvíjajú sa v dôsledku zníženej imunity a oslabenia tela spôsobeného tehotenstvom a pôrodom.

Dôvodom môže byť:

 • chronické choroby;
 • poruchy vo fungovaní žlčníka a pečene;
 • psychický stres;
 • nedostatok vápnika a oslabená imunita žien.

Zvýšenie syntézy kortizolu so súčasným zvýšením progesterónu narušuje rovnováhu, čo vedie k hormonálnym zmenám. Použitie krémov, masti, liekov a nesprávnej výživy môže vyvolať svrbivú vyrážku podobnú žihľavosti.

Aký je vzhľad vyrážky?

Akýkoľvek vyrážka je primárny prvok, ako sa objavuje na čistom pokožke. V závislosti od intenzity a polohy lokality naznačuje porušenie v práci celého organizmu alebo jeho jednotlivých systémov.

Ak chcete diagnostikovať iba na základe toho, že vyrážka na tele dospelých je svrbenie, je to nemožné, pretože je potrebný ďalší výskum.

Existuje niekoľko typov kožných lézií:

 • bubliny s kvapalinou,
 • šupinovité formácie;
 • s hyperemiou postihnutej oblasti;
 • vyvýšenina na koži;
 • chaoticky umiestnené, vo farbe podobnej dermis.

V skutočnosti sa pri všetkých vyrážkach pozoruje svrbenie, pálenie, suchosť a zmenšenie kože.

Jemná vyrážka

Môže sa objaviť počas latentnej fázy ochorenia.

Na koži je tento typ vyrážky reprezentovaný papulkami, pľuzgiermi alebo škvrnami:

 • majú odtieň svetlo ružovej až jasne červenej farby;
 • na dotyk mierne konvexné;
 • pokožka je na miestach drsná.

Miesto lokalizácie, ako aj dynamika distribúcie sú determinované druhom ochorenia a jeho trvaním.

Veľké vyrážky

Vzhľad vyrážok sa podobá kúskom komárov. Môže sa objaviť ako pupienky, bodky alebo škvrny. Veľké škvrny jednotlivých častí tela sú pokryté vitiligom, týfusom, syfilitickou roseolou, toxodermózou. Miesto pri palpácii čiastočne zmizne a znova sa objaví.

Červená vyrážka

Väčšinou sa vyskytuje u ľudí so zvýšenou citlivosťou na potraviny a lieky. Je to jasne vymedzená časť kože jasnej červenej farby. Pri erysipelách a infekciách infekčného typu sú lokalizované oblasti vyrážky mierne zvýšené.

Vodnatá vyrážka

Blistre, ktoré sa skladajú z vačkov prevažne zaoblenými vyplnené zakalené, transparentné alebo krvavá tekutina kožné lézie sú infekčné alebo alergické povahy.

 1. Vyrážka s priemerom nepresahujúcim ½ cm umiestnených v epidermis alebo nižšie sa objaví v herpes, ekzém, alergická dermatitída, ovčie kiahne, pásový opar.
 2. Vyjadrenia väčšej veľkosti sa nachádzajú na zapálenej a nezmenenej koži a objavujú sa v dôsledku oddelenia epidermy z dermis. Základom sú uhryznutie hmyzom, popáleniny rastlín, žihľavka, toxickoalergická dermatitída, rovnako ako dedičné a genetické choroby.

Ak tento typ vyrážky neprejde do 24 hodín a má tendenciu zvyšovať lokalizáciu, znamená to, že potrebujete pomoc špecialistu.

Choroby, ktoré spôsobujú vyrážku

Vo väčšine prípadov je výskyt vyrážky na tele u dospelého, najmä ak sa svrbí, dôkaz o výskyte chorôb.

 1. Pri niektorých typoch infekcie zostávajú lézie pokožky až do úplného zotavenia, zatiaľ čo v iných môžu zmiznúť po prechode choroby na novú fázu vývoja.
 2. Všetky vyrážky majú špecifické znaky, podľa ktorých je možné predpokladať typ patológie.

Detské ochorenia u dospelých často poskytujú obraz odlišný od klasickej formy.

žihľavka

Vyskytuje sa na rôznych častiach tela vo forme vyrážok malých rozmerov, ktoré sa môžu postupne zlúčiť do jedného celku.

Dôvodom môže byť:

 • vysoká citlivosť na špecifický typ patogénu, ako sú potraviny, chemikálie, kožušina zvierat, škrípanie hmyzu a iné;
 • porušenie mechanizmu produkcie antigénov a protilátok v dôsledku dlhodobého podávania liekov alebo zlyhania imunitného systému;
 • uvoľňovanie leukocytov z enzýmov a proteínov.

Tvar, celková plocha a rýchlosť tvorby závisia od zdroja katalyzátora, ktorý sa stal dráždivým.

svrab

Táto vyrážka na tele dospelého človeka je silne svrbivá, najmä večer a noci. Príčinou je roztoč, ktorý robí jeho pohyby v hornej vrstve epidermis.

Inkubačná doba je v priemere 1,5-2 týždňov.

 1. Ak niekto nie je prvýkrát infikovaný, potom môže začať alergická reakcia druhý deň po tom, ako koža zasiahne klinček.
 2. To sa prejavuje tvorbou vezikúl a papule v miestach, kde parazity prenikajú.

Údery sú podobné konvexným líniám belavých farieb, ktoré sa nachádzajú v miestach charakteristických pre vývoj pruritu.

Stevens-Johnsonov syndróm

Ochorenie má toxicko-alergickú povahu.

Je považovaný za malígny typ exsudatívneho erytému.

 1. Na tomto procese sa podieľajú slizničné oko a ústa, ako aj orgány močového mechúra.
 2. Príčinou je alergická reakcia na užívanie antibakteriálnych liekov.
 3. Kvôli potlačeniu ochranných reakcií tela je poškodená koža a zodpovedajúce malé krvné cievy.
 4. Jedným z príznakov vývoja je početné vyrážky červenohnedých škvŕn s pľuzgiermi nad nimi, v ktorých je krv alebo vodnatá kvapalina.

Presne mechanizmus spôsobujúci chorobu nie je stanovený. Niektorí odborníci sa domnievajú, že herecký faktor zohráva tu veľkú úlohu. Podľa štatistík má 1/10 pacientov smrteľný výsledok.

Plesňové infekcie

Vyzerá to ako malá vyrážka, skôr ako škvrnitosť alebo hmyz.

 1. Pre rast plesní vyžaduje určité podmienky, preto hlavným miestom lézie stávajú vlhké oblasti tela: prsty na nohách, podpazušie a triesla, brucho oblasť pod záhyby tuku, mliečne žľazy, pokožku hlavy a tváre.
 2. Choroba sa prenáša kontaktom.
 3. Môžete sa infikovať v sprche, bazéne a iných miestach bežného používania.
 4. Rashes neustále mokré a svrbenie. Okolo nich je pýcha bielej alebo červenej farby, intertrigo.
 5. Existuje tendencia zlúčiť niekoľko miest prejavu do jedného.

Farba, typ a povaha vyrážky sa líši od typu patogénu.

Črevné infekcie

Vzhľad lézií črevných infekcií Sekundárne ako hlavným príznakom je hnačka, vracanie, horúčka, slabosť, horúčka a zdurenie lymfatických uzlín. Kožná vyrážka typická týfusu a týfovej horúčky, paratýfusom A a B, keď črevné yersinióza, parazitárnych inváziou, cholera, úplavica a mnoho ďalších chorôb.

Kontaktná dermatitída

Poškodenie sa vyskytuje pri priamom kontakte s pokožkou.

 1. V miestach lokalizácie sa vyskytuje veľmi svrbivá vyrážka.
 2. Lokality vyrážok sú náchylné k infekcii a vyžadujú si osobitnú starostlivosť.
 3. Aby ste sa zbavili tejto choroby, musíte presne identifikovať príčinu a odstrániť ju.

pyoderma

Porážka stafylokokov a streptokokov spôsobuje tvorbu kožných vyrážok s hnisom na pokožku. Vniknú hlboko do kože ranami a začnú sa rozvíjať v prípade zlyhaní metabolických procesov, abnormalít krvného obehu obehového a centrálneho nervového systému. Katalyzátorom ochorenia môžu byť terapeutické metódy liečenia s predĺženým použitím liekov určitých skupín.

V podstate sú ovplyvnené pot a mastné vlasy, vlasové folikuly trpia:

 • Zápalový proces zachytáva povrch a hlbokú úroveň;
 • na koži v mieste ochorenia sa vyskytuje vyrážka pozostávajúca z malých bublín naplnených zakalenou tekutinou;
 • po uzdravení kôra zmizne bez toho, aby zanechala jazvy.

Bez špeciálneho priebehu antibiotík a liečby kožných lézií nie je možné túto chorobu zastaviť.

furunkulóza

Zápalový proces okolo vlasového folikulu spôsobený požitím stafylokokovej infekcie môže spôsobiť hnisavé nekrotické ochorenie.

 1. Vyvolanie vzniku viacerých vyrážok môže spôsobiť hypovitaminózu, cukrovku a chronickú intoxikáciu.
 2. V počiatočnom štádiu je ovplyvnený len folikul a následne sa rozšíri do priľahlých mazových žliaz.
 3. Po otvorení sa uvoľňuje hustý hnis a boláky objavili možné uvažovať o čap, ktorý následne tiež zamietnutý s hnisavými masami a krvi.

Choroba môže byť lokalizovaná v jednej oblasti a je bežná. Liečba sa vykonáva pod dohľadom špecialistov. Hlavnou príčinou vyrážok je nedodržiavanie hygieny.

folikulitída

Choroba spôsobená zápalom vlasových folikulov v dôsledku vniknutia vírusov, húb, baktérií a parazitov do kože. Väčšina patogénov spadá do malých rán a mikrotrhliniek, ktoré sú k dispozícii na koži.

V počiatočnom štádiu je charakteristický vzhľad okolo chĺpkov malých vyrážok červenej, ktoré sa potom premenili na pľuzgiere:

 • Po otvorení sa vytvorí koža na koži;
 • komplikácie sú príčinou vzniku furuncles a abscesu.

Vývoj nastáva, keď dochádza k narušeniu metabolických procesov, ako aj k nedodržiavaniu pravidiel osobnej hygieny.

ekzém

Choroba, ktorá spôsobuje zápal kože, často sprevádzaný ťažkým svrbením. Prvým príznakom je vzhľad ružových pľuzgierov a vyrážok v hornej podkožnej vrstve. V postihnutých oblastiach je kryt zahustený, suchý, načervenalý a vločkovitý.

Pri štiepení miesta kožných vyrážok sa namočia a krvácajú. Konštantný vplyv určitého podnetu sa môže stať katalyzátorom. Výskyt ochorenia v 60% prípadov je dôsledkom dedičnosti a genetickej predispozície.Taký ekzém u dospelých je zriedkavý. To môže byť vyvolané stresom a hormonálnymi poruchami.

Je charakterizovaná:

 • prítomnosť chrasty na viečkach a vo vonkajšom zvukovom kanáli;
 • na tvári je znázornená na miestach lokalizácie mazových žliaz;
 • nemá svrbenie a ľahko sa liečí.

Vzhľadom na veľký počet typov sa liečba choroby vykonáva individuálne.

svrab

Vyrážka na tele dospelého človeka sa nachádza hlavne na lakte kolena a hlavy, to nie je príliš veľa. V zanedbanom stave sa môže preniesť do uší, hrudníka a ďalších častí tela.

 1. V 90% prípadov je choroba dedičná. Môže to byť kvôli infekcii.
 2. V počiatočnom štádiu sa objavujú malé, ružovo-červené suché plaky okrúhleho alebo oválneho tvaru.
 3. Pre tento typ vyrážky typický striebristý, neustále sa rozpadajúci povlak.

Je známe, že príčinou je zrýchlený rast kožných buniek, ale tento problém nebol dôkladne študovaný. Vizuálne sú prejavy podobné ekzému, v dôsledku čoho sa často za ňu mýli psoriáza.

lišajník

Táto choroba môže byť dôsledkom infekčnej infekcie a vzniká ako súbežná s lymfómami, leukémiou a inými poruchami hematopoetického systému. Zavolal zástupca herpesvírusovej skupiny. Najbežnejšie sú: viacfarebné, ružové a kožovité druhy.

V podstate sú kožné vyrážky segmentové a majú jednostrannú lokalizáciu:

 • Miesto nie je obmedzené na určitú oblasť tela;
 • sú znázornené vyrážkou vo forme vezikúl, ktoré majú v hornej časti mierne odsadenie;
 • neoplazmy sa objavujú postupne, jedna skupina za druhou;
 • v léziách má koža sčervenanie s hnedastým nádychom.

Pre kožušinu je typická strata vlasov v miestach jej vzniku a tvorba hnisu. Po ukončení vývojového procesu zostávajú jazvy na mieste vyrážok, ako aj v oblasti depigmentovanej kože.

alergie

Vo všeobecnosti sa javí ako reakcia na intoleranciu jedla alebo drog a môže sa vyskytnúť aj po zavedení séra do liečby základnej choroby.

Na alergickú povahu hovoria miesta lokalizácie na hrudi a končatinách:

 • sa objavujú neočakávane a rýchlo;
 • môže zmeniť tvar a polohu;
 • vždy silne svrbenie.

Ak je príčinou kontakt s dráždivým, potom vyrážka na tele dospelého človeka na miestach, ktoré prichádzajú do kontaktu s alergénom, veľmi sa točí. Typický typ údajov nemá vyrážku, môže byť jednak špinavý, jednak škvrnitý, má sklon k zlúčeniu. Za podmienok ďalšieho vystavenia alergénu sa zvyšuje množstvo vyrážok.

Na miestach, kde vyrážka trvá dlhší čas, sa objavujú papuly a pľuzgiere a môže sa začať oddeľovanie povrchových vrstiev.

Syfilická vyrážka

Vyskytuje sa v druhom období vývoja. Nevyvoláva žiadne nepríjemné pocity, odhalí sa len pri vizuálnej kontrole. Na bruchu sa objaví malá vyrážka. Môžu byť vyjadrené papuly, uzliny alebo škvrny. Pacient počas tohto obdobia je už nosičom a slúži ako zdroj infekcie. Trvanie vyrážok je od 1 do 1,5 mesiaca, po ktorom zmiznú bez stopy.

Pri opätovnom nastúpení:

 • lokalizované v slabín, na ramenách a hrudníku, v blízkosti konečníka;
 • Vyrážky sú jednotlivé a majú bledú farbu.

Neopracovaná choroba je príčinou ireverzibilného poškodenia vnútorných orgánov a mozgu.

Lokalizácia vyrážky

V závislosti od miesta vyrážky, povahy rozšírenia a formy, vyrážka môže naznačovať alergické reakcie a môže byť signálom o kožných ochoreniach.

Na tvári

Táto stránka sa ťažko skrýva, takže jej porážka s vyrážkou spôsobuje pre pacienta najviac problémov.

Dôvodom sú:

 • kortikosteroidy používané v terapii;
 • Kozmetika a masti obsahujúce alergén;
 • nedostatočná osobná hygiena;
 • narušenie endokrinného systému;
 • hormonálne zmeny súvisiace s vekom;
 • súbežné a chronické ochorenia.

Okrem toho môže spôsobiť oslabenie ochranných reakcií kože a viesť k vyrážke môže byť dlhodobý pobyt na priamom slnku a časté návštevy kúpeľných salónov.

Na tele

Vyrážka na tele je indikátorom vývoja infekčných ochorení:

 • malé červené škvrny, rozptýlené po celom tele a bez miesta presnej lokalizácie, sú so syfilisom, ružovým lichenom a toxikémom drog;
 • pre psoriázu, dermatitídu, alergie a väčšinu infekčných ochorení detí sa vyznačuje červenou vyrážkou vo forme papuly, ktorá tvorí malé nádory, ktoré sa postupne šíria po celom trupu.

Iba dermatológ môže diagnostikovať po preskúmaní výsledkov testov.

Na nohách a rukách

Dermatitída, plesňové infekcie, zlá osobná hygiena a ďalších autoimunitných ochorení môžu spôsobiť kožné lézie na rukách a nohách a vzhľad rôznych lézií na nich.

Nie je možné ponechať vyrážku na týchto častiach tela bez pozornosti, pretože môžu signalizovať oslabenie ochranných reakcií tela, ako aj následok alergie na použitie nového výrobku alebo použitie nevhodného výrobku.

Vyrážajú po celom tele

Vzhľad sčervenania, papule, plaky a vyrážky na všetkých miestach tela je najčastejšie s chorobami charakteristickými pre detstvo, ako sú osýpky, kiahne, ružienka.

Napriek skutočnosti, že u dospelých sa tieto choroby vyskytujú v závažnejšej forme ako u detí, napriek tomu s správnym a včasným prístupom k lekárovi nepredstavujú nebezpečenstvo.

Oveľa nebezpečnejšie ako infekcia a sprievodné patológie sprevádzané vyrážkou po celom tele:

 • šarlach;
 • odrody tyfusu;
 • enterovírusových a meningokokových infekcií.

Viaceré prejavy vyrážky sú charakterizované pseudotuberkulózou, tuberkulózou a inými chorobami.

Čo to znamená, ak vyrážka vyráža?

Svrbenie sprevádza nie všetky vyrážky. Je to príznak určitého počtu ochorení.

 1. Svrbenie vyráža pri reakciách na potraviny, lieky, chemikálie a iné látky, ktoré sú ľudským alergénom.
 2. Oni sú hýčkaní komármi, včelami a iným hmyzom, vrátane parazitov na ľudskom tele.
 3. Príčinou môže byť aj porucha nervov, dermatitída a počet patológií infekčného typu.

V každom prípade, keď sa objavia vyrážky, konzultácia dermatológov je potrebná, najmä ak:

 • uchováva niekoľko dní a množstvo sa neznižuje;
 • podobný jav je prítomný u niekoho z blízkeho prostredia;
 • s výnimkou vyrážok existujú ďalšie príznaky choroby;
 • vyrážky sa začnú premenovať na pľuzgiere.

Na zníženie svrbenia môžete užívať sedatíva a antialergické lieky.

Spôsoby liečby

Hlavnou voľbou metód expozície je správna diagnóza príčin ochorenia.

 1. Metódy závisia od formy a rozsahu úniku a môžu vyžadovať chirurgický zákrok.
 2. Spočiatku používa konzervatívnu liečbu s využitím fyzioterapie, použitia protizápalových a antibakteriálnych masti, antifungálnych liekov, ako aj externé ošetrenie vyrážok.
 3. Liečebný režim sa vyberá individuálne v závislosti od formy a príčiny lézie.
 4. Neinfekčné a nealergické vyrážky sa môžu liečiť ľudovou medicínou.

Akékoľvek poškodenie pokožky by sa malo liečiť pod dohľadom lekára. Dávkovanie liekov je tiež koordinované so špecialistom.

Populárne lieky na liečbu vyrážok

Na zastavenie vedľajších účinkov a negatívnych reakcií tela, ktoré sa vyskytujú pri kožných vyrážkach, sa používajú antihistaminiká.

Najbežnejšie sú tablety, ako napríklad:

Suprastin a Tavegil sú považované za univerzálny liek, pretože rýchlo uvoľňujú príznaky. Negatívnou stránkou je pocit ospalosti, ktorý sa objavuje u pacientov v dôsledku depresie liekov CNS. Kortikosteroidy sa používajú pri absencii dynamiky liečby.

Sú to hormonálne látky a preto vyžadujú presné dávkovanie:

Okrem toho sa používajú liečivé látky na vonkajšie použitie. Najväčší účinok sa dosiahne použitím "Levomikolu", "Lokoidy", "Gistany" a ďalších mastí.

Všetky lieky majú množstvo kontraindikácií, preto sa neodporúča samošetrenie.

Ľudové opravné prostriedky

Kombinácia tradičnej a tradičnej medicíny umožňuje urýchliť dosiahnutie pozitívneho účinku.

Osobitne sa odporúča používať rastlinné lieky, ak sa vyrážka, ktorá sa objavuje na tele dospelého človeka, sa ho obáva a má svrbenie:

 1. Kompresie z odvaru kôry dubu prispievajú k hojeniu rán a odstráneniu zápalu.
 2. Utieranie jablčného octu postihnuté oblasti pokožky ekzémom vedie k zníženiu ich oblasti.
 3. Alergické reakcie sa odstránia šťavou Kalanchoe zriedenou v pomere 1/3 s vodou.
 4. Dobrý svrbenie odstraňuje šťavu z hloh, polievka z lopúcha a červeného pelargónie.
 5. Celerová šťava, pridávaná do jedla, zlepšuje imunitu a pomáha zbaviť sa žihľavky.

Použitie rastlín, ktoré čistia tráviaci trakt, obličky a pečeň pomáha odstrániť škodlivé látky z tela, čo má pozitívny vplyv na liečbu vyrážky.

Videá o kožných vyrážkach, príčinách a čo robiť

Akné vyrážka na tvári:

Príčiny kožnej vyrážky: