Hlavná

Ateróm

Čo je nebezpečné a ako liečiť neurodermatitídu u detí?

Mnohí rodičia sú oboznámení s prejavmi diatézy u dieťaťa, ale len málo vedia, že je schopný ďalej indukovať neurodermatitídu. Neurodermatitída je typ svrbiacej dermatózy neuro-alergickej povahy. Ochorenie je charakterizované objavením sa na koži červených zápalových oblastí s vyrážkovými prvkami, ktoré vznikajú v dôsledku reakcie tela dieťaťa na vonkajšie a vnútorné podnety.

Patológia sa vyznačuje dlhodobým priebehom, so striedaním akútnych období s časom relatívnej pohody, keď zmiznú hlavné symptómy.

Príčiny neurodermatitídy u detí

Vznik neurodermitis spojené s nezrelým imunitným systémom a neschopnosť tela dieťaťa odolávať nepriaznivým faktorom životného prostredia. Predpoklady pre ďalší vývoj kožných problémov sa vytvárajú pri pokladaní imunitného systému dieťaťa v štádiu embryonálneho vývoja.

Dôležitú úlohu v rozvoji patologických lekárov priradiť dedičné predispozície a Všimnite si, že v prítomnosti kožných ochorení v najbližšej rodiny, je riziko neurodermitis u dieťaťa zvyšuje mnohokrát.

Alergické reakcie na potraviny sú ďalším dôvodom vzniku patológie. Vývoj takýchto stavov prispieva k nevhodnému stravovaciemu správaniu žien počas tehotenstva, k používaniu vysoko alergénnych potravín, k dlhodobému užívaniu liekov, zlým návykom. Prvé príznaky alergie sa objavia u dieťaťa 2 mesiace po narodení a do 2. roka sa zvyčajná exsudatívna diatéza môže vyvinúť na neurodermatitídu.

Navyše rozvoj neurodermatitídy u detí uľahčujú niektoré provokujúce faktory:

 • Predtým infekčné choroby
 • Patológia vnútorných orgánov (obličky, pečeň)
 • Poruchy tráviaceho traktu (dysbióza)
 • Glistulárna invázia
 • Intoxikácia tela
 • Nesprávna strava
 • Porušenie dennej rutiny
 • Stresový faktor

U detí, ktorí sú náchylní k alergickým reakciám, vzhľad príznakov neurodermitis môže spôsobiť kontakt so zvieracia srsť, peľ, niektoré potraviny (mlieko, med, citrusových plodov, zákusky), drogy a ďalšie alergény.

Preto pri prvých príznakoch dysfunkčné a vzhľadu dieťa začervenanie, vyrážka, podráždenie kože, je potrebné ho museli ukazovať pediater zistiť príčinu ťažkostí, a včasnú liečbu. Neurodermatitída liečba u detí by sa mala začať čo najskôr, to pomôže vyhnúť sa vzniku komplikácií a ďalšieho šírenia neurodermitis.

Typy neurodermatitídy u detí

Existuje nasledujúca klasifikácia neurodermatitídy:

 • Limited. Malé oblasti pokožky sú ovplyvnené, u detí je tento typ ochorenia zriedkavý.
 • Difúzne. Najčastejšie sa u detí diagnostikuje. Svaly lézie lokalizované na tvári, hrudník, záhyby končatín, krk, chrbát.
 • Folikulárnej. Ovplyvňuje oblasti kože, ktoré majú vlasové folikuly. Pre tento druh sú charakteristické erupcie vo forme špicatých papulov.
 • Lineárne. Vyzerá to ako svrbivé červené pruhy v oblasti záhybov na ramenách a nohách.
 • Psoriaziformny. Hrudky lézie lokalizované na tvári, krku a pokožke hlavy, vyzerajú ako červené kondenzované oblasti kože, pokryté malými šupinovitými šupinami.
 • Hypertrofické. Miesto porážky je inguinálna oblasť.

príznaky

Prvé prejavy neurodermatitídy sú zaznamenané u detí, začínajúc od veku 2 rokov. Najčastejšie deti vyvíjajú difúznu formu ochorenia, môžu sa kombinovať s alergickou rinitídou alebo pollinózou.

Difúzna neurodermatitída je charakterizovaná objavením sa svetlo ružových svrbivých uzlín na koži, ktoré sú náchylné na fúziu a tvorbu kontinuálnych infiltračných zón. Tieto lézie sú lokalizované na tvári, krku, záhyboch končatín, v slabín, na pokožke hlavy. Oblasti červenej, zapálenej kože nemajú jasné hranice, na povrchu sa tvoria suché šupinaté šupiny. Po čase sa koža zahusťuje, prejavuje sa výrazný kožný vzor. Na obvode lézií, ktorých veľkosť dosahuje niekoľko centimetrov, sa vytvára hyperpigmentačná zóna.

Vzhľad lézií je sprevádzané intenzívnym svrbením, môže dieťa neodolá poškriabaniu lézie, čo má za následok suchú pokožku, trhliny sú tvorené a vlhké erózie potiahnuté suchú kôrku. V prípade kožných lézií sa riziko sekundárnej infekcie alebo rozvoj chronickej furunulózy mnohonásobne zvyšuje. Neurodermatitída je charakterizovaná príznakom bielej dermografizmu (s miernou depresiou kože, zostávajú bielymi stopami).

V dôsledku neustáleho svrbenia pokožky sa dieťa stane kňučkou a podráždenosťou, v noci nespia, neustále sa roztáča a rýchlo sa unaví. Stratil chuť do jedla a môže vidieť zníženie telesnej hmotnosti a oneskorenie fyzického vývoja v porovnaní s rovesníkmi. Toto ochorenie sa rýchlo stáva chronickou prejavom neurodermitis týranie dieťaťa po celé roky, tiché obdobie nahradil exacerbácií, ktoré sú stále častejšie v chladnom období.

Limited atopickej dermatitídy u detí je zriedkavé, jej hlavné príznaky sú vyrážka, ktorá sa nachádza v zóne členkových kĺbov, bočných plochách krku, v oblasti slabín. Zvyčajne ide o jednu alebo dve lézie pozostávajúce z troch zón. V strede je oblasť odlupovania, stredná zóna je súbor malých, lesklých uzlov. Na povrchu týchto červeno-hnedých papulov sa kvôli častému poškriabaniu vytvárajú rozpadajúce sa kôry. Po obvode sú lézie zarámované oblasťou hyperpigmentácie a hranice postihnutých oblastí sú jasne viditeľné.

U detí s neurodermatózou sa zaznamenávajú poruchy nervového systému, depresia, slabosť, podráždenosť. Porucha spánku v dôsledku pretrvávajúceho svrbenia vedie k rýchlemu únave, inhibícii, ťažkostiam s učením a adaptácii v detských skupinách. Choroba vedie k narušeniu nadobličiek, čo spôsobuje zníženie imunity a časté prechladnutie.

Čo robia rodičia, ak sa objavia príznaky dermatózy? Nepoužívajte samoliečbu! Čím skôr idete k lekárovi, tým ľahšie bude riešiť túto chorobu a predchádzať nežiaducim komplikáciám.

Liečba neurodermatitídy u detí

Boj proti neurodermatitíde je komplexný a zdĺhavý proces, je potrebná komplexná liečba, vrátane lekárskej terapie, fyzioterapie, úpravy stravy. Lieky sú vybrané lekárom v závislosti od závažnosti symptómov, veku a celkového blaha dieťaťa. Individuálny prístup k pacientovi a stanovenie schémy liečby sú potrebné vzhľadom na patologické stavy a provokujúce faktory. Ak je dieťa má ochorenie vnútorných orgánov (pečeň, obličky, zažívací trakt), a to predovšetkým vykonáva nápravné opatrenia na riešenie chorobných stavov.

Je dôležité chrániť dieťa pred možným kontaktom s dráždivými látkami, ktoré spôsobujú alergické reakcie (zvieracia srsť, peľ, hygienické výrobky), a tým upraviť jedálniček dieťaťa, aby bolo vylúčené použitie výrobkov s vysokým alergickej aktivitou.

Pre dieťa je potrebné stanoviť správny režim dňa, zabezpečiť pobyt na čerstvom vzduchu, uskutočniteľné cvičenie a plný spánok. To pomôže predchádzať únave a upokojiť nervový systém.

Pri závažných neurologických poruchách sú malým pacientom predpísaný priebeh sedatív. Na udržanie imunity a zvýšenie obranyschopnosti tela sú indikované komplexy vitamínov a minerálov.

Počas exacerbácií sa odporúča užívať enterosorbenty (Enterosgel, Polypefan), ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny z tela. Ak existujú porušenia v zažívacom trakte, predpisujte lieky na liečbu dysbiózy.

Aby ste zvládli bolestivé svrbenie a znížili symptómy zápalu, aplikujte antihistaminiká 2 a 3 generácie s minimálnymi vedľajšími účinkami. Sú to drogy ako Cetirizine, Loratadin, Claritin, Allergoodil.

V zložitejších prípadoch, s rozsiahlymi léziami a komplikácií akútne alergické reakcie, bude lekár predpíše glyukokosteroidy tabliet alebo injekcií (prednizolón, hydrokortizón, dexametazón). Tieto lieky sa rýchlo vyrovnávajú s príznakmi neurodermatitídy, eliminujú intenzívne svrbenie, podráždenie, zmierňujú zápal. Použite ich na krátke kurzy, aby ste predišli vzniku vedľajších účinkov. Ak je priebeh ochorenia komplikovaný prídavkom hubovej alebo bakteriálnej infekcie, pacientovi sa podá antibiotiká alebo antifungálne lieky.

Miestna liečba symptómov neurodermatitídy je založená na použití rôznych masti, emulzií, krémov, chatrní. Pre odstránenie namočiť Vám liečivá s vysúšaním (s rezorcinol lotion, masť, krém zinku Skiderm), pre zmäkčenie pokožky sa dobre hodí Gistan krém. Odstráňte zápal pomôže masti a smotanu na báze dechtu, ichtyolu, síry, aby sa znížil svrbenie fit krém Glutamol, Elidel. Perfektné regeneračné vlastnosti, pomáhajú k hojeniu a obnoveniu pokožky, majú lieky Pantenol a Bepanten. V závažných prípadoch môže ošetrujúci lekár predpisovať hormonálne masti na krátkych trhoch (Lokoid, Lorinden, Advantan, Elokom).

Neurodermatitída u detí

V detskej praxi je veľký počet rôznych kožných ochorení. Neurodermatitída je jednou z najzávažnejších patológií vyžadujúcich povinnú liečbu.

Čo to je?

Patologické reakcie z kože na rôzne provokujúce faktory sa nazývajú neurodermatitída. Vývoj choroby priamo súvisí s poruchami v práci imunitného systému. Často sa neurodermatitída kombinuje s inými patologickými stavmi: bronchiálna astma, atopická dermatitída a alergický ekzém.

V detstve sú väčšinou rozptýlené alebo bežné formy ochorenia. Zvyčajne má choroba u detí chronický priebeh. Obdobia relatívnej pohody môžu byť nahradené exacerbáciami, počas ktorých je blaha dieťaťa vážne narušená a objavujú sa príznaky nepohodlia. Prvé prejavy ochorenia sa môžu vyskytnúť aj u dojčiat. Lekári hovoria, že klinické príznaky neurodermatitídy sa vyskytujú u detí už od dvoch mesiacov po narodení.

Podľa štatistík predstavujú neurodermatiti približne 45% všetkých dermatologických ochorení, ktoré sa vyskytujú u detí. Vedci poznamenávajú, že výskyt takýchto zápalových kožných ochorení sa každý rok zvyšuje.

Deti žijúce vo veľkých a najmä priemyselných mestách trpia neurodermatitídou o niečo častejšie ako ich vidiečania. Počas neurodermitis je ovplyvnená nielen koža. Dieťa má tiež narušenie imunitného systému a mnoho vnútorných orgánov.

dôvody

Rôzne faktory môžu viesť k vzniku ochorenia. Niektorí vedci sa domnievajú, že choroba sa začína vytvárať v období vnútromaternicového vývoja. V tejto dobe sú položené všetky dôležité orgány vrátane imunitného systému.

Akýkoľvek vplyv na budúci plod počas tehotenstva matky vedie k tomu, že dieťa môže neskôr vyvinúť neurodermatitídu.

Medzi hlavné príčiny vzniku choroby dieťaťa patrí:

 • Psychosomatické ťažkosti. Zlomená práca nervového systému prispieva k objaveniu na koži dieťaťa rôznych vyrážok, ktoré sú charakteristické pre túto chorobu. Toto odkladá výrazný dojem na správanie dieťaťa. Stane sa viac nervózny, stiahnutý. Často deti, ktoré majú neurodermatitídu, nekontaktujú ani s blízkymi ľuďmi.
 • Genetická predispozícia. V rodinách, kde sa vyskytli prípady neurodermatitídy, je výskyt niekoľkonásobne vyšší. Ak jeden z rodičov má alergické patológie, riziko neurodermatitídy u dieťaťa sa niekoľkokrát zvyšuje.
 • Vplyv alergénnych faktorov. Patria sem: peľ rôznych rastlín a tráv, dolievanie a vlna zvierat, kliešte na domácnosť, niektoré potravinárske výrobky, syntetické materiály, chemické aerosóly, lieky a iné. Pre vývoj ochorenia je tiež dôležitá individuálna precitlivenosť na akýkoľvek konkrétny alergén. Pri vstupe do detského tela spôsobuje alergénna zložka silnú alergickú reakciu, ktorá vyvoláva výskyt špecifických kožných vyrážok na koži.
 • Dlhotrvajúci alebo nadmerný psychoemočný stres. V detstve je duša dieťaťa stále pomerne labilná. Nervový systém dieťaťa nie je vôbec podobný tomu dospelých a nefunguje v plnom režime. Silný psychoemonasálny šok prispieva k výskytu nežiaducich prejavov neurodermatitídy u dieťaťa.
 • Chronické ochorenia gastrointestinálneho traktu. Najmä často dochádza k rôznym patologickým stavom vedúcim k vzniku neurodermatitídy, sprevádzané porušením absorpcie a asimilácie živín a vitamínov. Nedostatočné zásobovanie životne dôležitých zložiek vedie k zníženiu práce imunitného a nervového systému. Toto vyčerpanie prispieva k ďalšiemu vývoju príznakov neurodermatitídy u dieťaťa.
 • Rôzne infestácie parazitov. V detskej praxi k tomu prispievajú rôzne choroby helmintov. V priebehu svojho života uvoľňujú hlísty veľké množstvo toxických látok. Negatívne ovplyvňujú celé detské telo, postupne ho otravujú. Predĺžená helmintická invázia podporuje zníženie imunity u dieťaťa a môže viesť k vzniku príznakov neurodermatitídy.
 • Dôsledky častých infekčných ochorení. Často infikované bakteriálnymi a vírusovými infekciami, deti, podľa štatistiky, majú väčšie riziko kontraindikácie neurodermitídy. Je to spôsobené tým, že počas akejkoľvek infekčnej patológie je imunita významne znížená. Dlhodobý a závažný priebeh infekcie môže viesť k tomu, že dieťa, ktoré má predovšetkým tendenciu k rôznym alergickým reakciám, vyvoláva neurodermatitídu.

Klinické možnosti

Vzhľadom na primárnu lokalizáciu vedci rozlišujú u detí niekoľko typov neurodermatitídy. Každá z týchto foriem vyžaduje určenie vhodnej liečby. Závažnosť príznakov závisí od rôznych stavov vrátane veku dieťaťa a charakteru jeho fyzického vývoja.

Lekári rozlišujú niekoľko klinických variantov ochorenia:

 • Obmedzené alebo miestne. V tomto prípade je patologická vyrážka prevažne lokalizovaná v jednej, menej často dvoch priľahlých anatomických zónach. Môžu sa vyskytovať takmer všade: na rukách, na tvári, na krku, na chrbte, na rukách a nohách.
 • rozptýliť. Tento variant sa vyznačuje výskytom kožných vyrážok na rôznych miestach tela dieťaťa.
 • lineárne. Je charakterizovaná prítomnosťou špecifických kožných zmien hlavne na rukách alebo nohách malého pacienta.
 • Folikulárnej. Kožné vyrážky sa vyskytujú viac v oblasti pokožky hlavy, na miestach, kde vlasy rastie.
 • hypertrofické. Patologické kožné vyrážky pokrývajú hlavne celý tkaniva.
 • Psoriaziformny. Kožné vyrážky ovplyvňujú pokožku tváre a pokožky hlavy.

príznaky

Podozrenie na chorobu je možné a doma nezávisle. Na pozadí predchádzajúcej úplnej pohody má dieťa množstvo nepriaznivých symptómov kože. Tieto klinické príznaky môžu byť vyjadrené rôznymi spôsobmi. Obvykle u detí sú ešte menej vyjadrené než u dospievajúcich. Podľa štatistík sa vážny priebeh choroby vyskytuje vo veku 12-14 rokov.

Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre neurodermatitídu:

 • Vzhľad červených škvŕn. Môžu mať rôzne priemery a tvary. Často je obrys takýchto kožných vyrážok nerovný. Zvyčajne sa líšia od zdravého pokoženia. V niektorých prípadoch namiesto škvŕn na koži sa objavujú početné bubliny, ktoré majú vnútri seróznu kvapalinu.
 • Ťažké svrbenie. Možno je to hlavný a najvýraznejší príznak tejto choroby. Svrbenie s neurodermatitídou je jednoducho neprípustné. To prináša výrazné nepohodlie dieťaťu a výrazne narúša jeho pohodu. Choré dieťa neustále hreje na svrbivú pokožku, čo prispieva k tomu, že druhá infekcia vstúpi do rany a začína hnisavosť.

Všetko o neurodermatitide u detí: príčiny, príznaky, ľudové a moderné terapie

Úvod »Zdravie» Detské choroby »Všetko o neurodermatitide u detí: príčiny, príznaky, ľudové a moderné terapie

Neurodermatitída sa týka ochorení kože a je druhom alergickej reakcie tela na alergén.

V medicíne sa tiež nazýva atopická dermatitída.

Vyskytuje sa to najčastejšie u detí v predškolskom veku, ale môže sa pozorovať aj u adolescentov a dospelých, ak sa neuskutočnila včasná liečba.

Čo je neurodermatitída?

Neurodermatitída je choroba s imunoalergickou povahou. To znamená, že telo imunitu dieťaťa nemôžu plne vyrovnať sa s alergénom a symptóm úľava sa snaží signál rodičom, ktorá by mala znížiť záťaž spojenú s ním, a aby sa zabránilo všetkým možným stykom s dráždivými látkami.

Táto choroba nie je nákazlivá. Nie je prenášaná vzdušnými kvapôčkami, v tesnom kontakte alebo pri používaní bežných domácich predmetov. Dôvody pre vznik dermatitídy sú veľa. A na základe pôvodnej príčiny a priebehu samotnej choroby je neurodermatitída rozdelená na:

 • difúzna;
 • obmedzená;
 • hypertrofické;
 • lineárne;
 • folikulárnej;
 • psoriaziformny.

Difúzna forma sprevádzané porážkou jednotlivých častí tela - krk, tvár, dolné a horné končatiny v oblasti lakťa a kolena.

Pre obmedzené neurodermatitídy je charakteristická poškodenie malých oblastí tváre (väčšinou líca), krku, hrudníka, chrbta, ramien a nôh. Hypertrofická forma ochorenia je sprevádzaná len léziou oblasti slabín. Na ňom sa objavia červené svrbiace škvrny, ktoré nakoniec tvoria kôru.

lineárne Neurodermatitída sa vyznačuje porážkou iba dolných a horných končatín. Pre folikulárnu formu je charakteristická porážka tých oblastí pokožky, kde je pokožka hlavy, a dermatitída psoriázy pokrýva len tvár a pokožku hlavy.

Napriek tomu, že existuje veľa foriem neurodermatitídy, je tiež klasifikovaný ako atopická dermatitída a žihľavka. V prvom prípade je choroba dedičná a pokračuje v mimoriadne ťažkej forme av druhom prípade ochorenie môže vzniknúť v dôsledku nesprávneho a predčasného liečenia neurodermatitídy v počiatočných štádiách jej vývoja.

V každom prípade všetky typy neurodermatitídy vyžadujú osobitný prístup k liečbe. Preto nestojí za to, že by sme sa snažili samostatne určiť svoju formu a pokúsiť sa s touto chorobou zvládnuť samostatne. pretože neurodermatitída je alergická reakcia organizmu. A pri nesprávnej liečbe sa môže zintenzívniť, čo povedie k zhoršeniu blaha dieťaťa.

Ako na liečbu suchého kašľa u dieťaťa? Prečítajte si v tomto článku.

Neurodermatitída u detí: prečo sa vyskytuje?

Neurodermatitída u dieťaťa sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov. Najčastejšie to je dedičná, to znamená, že v prípade, že rodičia sú chorí alebo stále trpí neurodermitis alebo alergiou, je tu veľké riziko, že sa choroba bude tiež prejavuje v ich detí.

Aj najbežnejším dôvodom vzniku neurodermatitídy u detí je banálna alergia na vonkajšie podnety - prach, zvieracie chĺpky, peľ rastlín atď. Môže sa objaviť celkom náhle a najčastejšie je sprevádzané aj príznakmi bežného alergie - zápalu slizníc úst, nosa a očí.

V prípade, že funkcia tráviaceho systému je narušená, môže tiež viesť k rozvoju tejto choroby. Pretože to vedie k poklesu produkcie enzýmov, ktoré podporujú rýchle rozdelenie prichádzajúcich potravín a ich elimináciu, čo vedie k oneskoreniu a nástupu alergickej reakcie.

Emocionálne pozadie dieťaťa tiež zohráva veľkú úlohu pri rozvoji rôznych chorôb, vrátane neurodermatitídy. Ak dieťa často prežíva stres a dlhodobo trpí emočným stresom, potom existuje vysoké riziko vzniku kožných ochorení. Zahŕňa to aj rôzne porušenia v práci centrálneho nervového systému.

Navyše neurodermatitída sa môže vyskytnúť na pozadí intoxikácie tela a helminthickej invázie, ako aj so skrytými formami zápalových ochorení.

Spravidla sa neurodermatitída vyskytuje okamžite z niekoľkých dôvodov, čo komplikuje proces jej liečby. Po zistení a vylúčení jednej príčiny sa ochorenie môže prejaviť aj jasne, až kým sa nestane druhá príčina a neodstráni sa. Vo väčšine prípadov sú potrebné špeciálne testy na určenie typu alergie a príčiny jej výskytu.

Neurodermatitída u detí: ako sa to prejavuje?

Bez ohľadu na formu ochorenia je neurodermatitída takmer vždy rovnaká. Spočiatku sa na tele objavia červené škvrny, ktoré potom začínajú svrbieť a prinášajú deťom strašné nepríjemné pocity. Svrbenie sa stáva takou silnou, že deti začínajú neustále poškriabať postihnuté oblasti, čo na ich mieste spôsobuje tvorbu rán a kôr.

V priebehu času tieto kôry zmiznú a zanechávajú vlhké ružové škvrny, ktoré sú pre dieťa najnebezpečnejšie. Prečo? Áno, pretože sú dirigentom a útočiskom pre baktérie. A keďže svrbenie nezmizne, deti tiež pokračujú v poškrabaní týchto miest, infikujú a zriedia pokožku.

To všetko prispieva k zintenzívneniu zápalového procesu a šírenia postihnutých oblastí. Preto by liečba mala byť komplexná, to znamená, že by mala nielen odstrániť základné príčiny, ale tiež pomôcť znížiť svrbenie, čo vyvoláva vznik komplikácií a prináša deťom veľa problémov.

Neurodermatitída u detí a jej podobnosť s psoriázou

Psoriáza a neurodermatitída sú dva podobné ochorenia na prvý pohľad. Avšak z lekárskeho hľadiska sú tieto ochorenia odlišné, majú odlišnú povahu a symptomatický obraz.

Napríklad pri psoriáze sa kožné lézie vyskytujú na miestach, kde sa vyskytuje častý kontakt a trenie s odevom, ako aj na vonkajších povrchoch kĺbov.

Tiež s psoriázou majú kôry takzvané šupiny, po odstránení ktorých sa na povrchu pokožky objavuje olejovitá kvapalina a veľmi tenký lesklý film, ktorý sa veľmi ľahko poškodí. Pri najmenšom tlaku na ňu praskliny a kvapky krvi začínajú pôsobiť na svojom povrchu.

Tento symptomatický model nie je charakteristický pre neurodermatitídu. Je charakterizovaný vzhľadom na tenkú ružovú kôru, ale nie je tak tenká a nie je náchylná na rýchle poškodenie. A tiež kôry s neurodermatitídou, na rozdiel od psoriázy, nezasychajú veľa a nevytvárajú.

Neurodermatitída u detí: moderné metódy liečby

Liečba neurodermatitis nevyžaduje hospitalizáciu dieťaťa.

Spravidla sa vykonáva doma.

A aby táto liečba bola najúčinnejšia, je potrebné dodržiavať určité pravidlá:

 1. Je potrebné vytvoriť pre dieťa príjemné psychologické prostredie, v ktorom sa liečba uskutoční;
 2. Pravidlá osobnej hygieny sa musia dodržiavať pravidelne. Umývanie rúk by sa malo vykonávať 4 až 5 krát denne. Ale najdôležitejšou vecou je kontrola rastu nechtov. Keďže deti často poškriabú postihnuté miesta, špina a infekcia pod nechtami môžu ľahko preniknúť do epidermis kože a spôsobiť zápal. V miestnosti, kde je choré dieťa, musíte vykonať denné mokré čistenie.
 3. Každý deň je potrebné liečiť postihnuté oblasti špeciálnymi masťami, podávať perorálne antihistaminiká a brať protizápalové lokálne kúpele s rôznymi bylinami;
 4. V prípade, že došlo k sekundárnej infekcii, sú potrebné špeciálne antifungálne a antibakteriálne lieky.

Aké lieky sa používajú na liečbu neurodermatitídy u detí?

Okamžite si všimnime, že všetky lieky na liečbu neurodermatitídy u dieťaťa by sa mali používať len podľa pokynov lekára. Pretože táto choroba má rôzne príčiny a na základe toho, ako aj typ ochorenia, sú tieto lieky vybrané.

Masť, ktorá vyžaduje niekoľkokrát denne na liečenie postihnutých oblastí kože, by mala obsahovať protizápalové zložky, ktoré majú tiež rýchly hojivý účinok. Často sú predpísané masti, v ktorých sú obsiahnuté látky ako síra, decht, naftalan a ichtyol.

Liečivo na perorálne podávanie by malo mať antihistaminový účinok, to znamená zablokovať histamínové receptory, čím sa zabráni vzniku alergií. Existuje tiež potreba použitia imunostimulačných liečiv a komplexov vitamínov.

Okrem toho však lekári dôrazne odporúčajú postupy pri ultrafialovom ožiarení postihnutých oblastí, pretože prispievajú k rýchlemu hojeniu rán a ich dezinfekcii, čím zabraňujú pripojeniu sekundárnej infekcie.

Neurodermatitída u detí: výživa

Výživa u detí s neurodermatitídou by sa mala líšiť od výživy zdravých detí. Tu je potrebné minimalizovať použitie alergénov, farbív a konzervačných látok. Takýmto deťom je prísne zakázané používať kyslé, údené, horúce a tučné jedlá. Taktiež je potrebné vylúčiť rôzne organizmy z cukroviniek, sódov a iných škodlivých "moderných" lahôdok.

Dieťa v žiadnom prípade nemôže dostať balenú šťavu, pretože obsahuje množstvo aditív, ktoré zvyšujú chuť a vôňu produktu a tiež zvyšujú trvanlivosť.

Chorému dieťaťu treba podávať iba čerstvo pripravené domáce šťavy, najlepšie z mrkvy, jabĺk alebo celery. V deň sa odporúča piť 0,7 - 1 l šťavy, ale nie viac.

Prioritou by mali byť kyslé mliečne výrobky, ako aj rôzne zelené zeleniny a med. Orechy a cestoviny sa môžu podávať, ale vo veľmi malých množstvách. Pokiaľ ide o cukrovinky a pekárske výrobky, musia byť úplne vylúčení z výživy dieťaťa.

Akým spôsobom môžete rýchlo vyliečiť sólu?

Neurodermatitída u detí: liečba ľudovými prostriedkami

Liečba neurodermatitídy je zložitý a zdĺhavý proces, preto s cieľom akosi urýchliť to, veľa ľudí začne používať ľudové lieky v kombinácii s modernou medicínou. Samozrejme, že majú aj svoju pozitívnu stránku, ale nie je vhodné ich použiť bez konzultácie s ošetrujúcim lekárom.

Najspoľahlivejší ľudový liek na liečbu neurodermatitídy je masť, pripravená na základe propolisu. Pri príprave použite petrolatum a lanolín v rovnakých pomeroch, umiestnite ich do húsienky a priveďte do varu do vodného kúpeľa. Potom pridajte drvený propolis v pomere 10: 1 (10 dielov zmesi petrolatum a lanolínu a 1 diel propolisu).

Zmes by sa mala dobre premiešať a ochladiť a po dvakrát denne mačte postihnuté oblasti. Uchovávajte v chladničke.

Tiež nie je menej efektívne infúzia chmeľu a zákruty. Zložky sa rozdrvia a zmiešajú v rovnakých pomeroch. Potom sa z výslednej zmesi odoberie niekoľko polievkových lyžíc byliniek, naleje sa s strmou vriacou vodou (200 ml) a infúzia sa predlžuje 1 až 2 hodiny. Po infúzii je filtrovaná a opitá v noci v teplej forme.

Môžete tiež použiť infúzie lopúcha. Pri príprave si vezmite 2 lyžičky. rozdrvený koreň lopúcha, nalial vriacou vodou (150 - 200 ml) a pri nízkej teplote sa varí štvrťhodinu. Potom, čo je filtrované a dieťa pred ¼ šálkou pred každým jedlom.

A na zmiernenie svrbenia môžete niekoľkokrát denne vyčistiť, postihnuté miesta sú naplnené bylinkami. Aby ste to urobili, vezmite niekoľko tráv (dubový koreň, šalvia, harmanček atď.), Nalejte pohár vriacej vody a naplňte ju 10 minút. V prijatej infúzii sa navlhčí bavlnený kotúč alebo tkanina s gázou a postihnuté miesta sa utierajú.

Neurodermatitída je choroba, ktorá si vyžaduje individuálny prístup v každom prípade. Takže nedávajte lieky samy a ukážte dieťaťu špecialistovi.

Metódy liečby neurodermatitídy u detí

U detí koža často trpí rôznymi erupciami. Jedným z najbežnejších typov ochorení kože je neurodermatitída. Má svoje vlastné charakteristiky vývoja a prejavu. Aké sú príznaky a liečba neurodermatitídy u detí?

Čo je neurodermatitída?

Neurodermatitída u dieťaťa je neprimeraná reakcia pokožky na vonkajšie podnety. Vznik ochorenia súvisí s porušením fungovania imunity. Patológia často sprevádza ďalšie ochorenia: astma, dermatitída, ekzém.

Podľa lekárskej štatistiky je neurodermatitída diagnostikovaná v polovici prípadov celkového počtu ochorení pokožky u dojčiat. Lekári hovoria, že frekvencia patológie sa zvyšuje každý rok. Najčastejším ochorením sa vyskytujú malí pacienti, ktorí žijú v oblastiach s nepriaznivými environmentálnymi podmienkami.

Pri neurodermatitíde je ovplyvnená nielen koža, ale aj vnútorné orgány.

Príčiny u detí

Existuje niekoľko dôvodov, prečo deti vyvíjajú neurodermatitídu. Patria medzi ne:

 1. Dedičné predispozície.
 2. Alergény: peľ, vlna, laktóza a iné.
 3. Častý stres, preťaženie nervového systému.
 4. Porucha funkcie tráviaceho systému.
 5. Poruchy v práci centrálneho nervového systému.
 6. Otrava tela.
 7. Prítomnosť parazitov.
 8. Zápalové procesy.

Často dieťa má niekoľko faktorov naraz, čo vyvoláva vznik ochorenia kože.

Druhy a formy detskej neurodermatitídy

Neurodermatitída u detí je rozdelená do nasledujúcich typov:

 1. Limited. S ním je vyrážka vždy vytvorená na rovnakom náplaste krytu. Škvrny majú jasné hranice, veľkosť vyrážok je malá. Najčastejšie sa táto forma nachádza na koži v oblasti klavikel, paží, chrbta, kolená. V zriedkavých prípadoch postihujú lézie tvár, brucho, krk, nohy.
 2. Difúzne. Vyznačuje sa veľkým množstvom vyrážok. Bodky sú umiestnené blízko seba, majú tendenciu k odtoku, čo vedie k porušeniu veľkých plôch pokrytia. Najčastejšie sa objavujú vyrážky na tvári, krku, hrudníku, bruchu a chrbte, no nikdy sa nedotýkajte dlaní a chodidiel chodidiel. Táto forma neurodermatitídy sa vyskytuje vo väčšine prípadov.
 3. Atopická. Pri tomto type patológie sa škvrny objavujú v rôznych častiach tela alebo v jednej oblasti v závislosti od povahy patogénu. Môže trpieť akoukoľvek časťou tela, s výnimkou dlaní a nôh.

Tieto typy neurodermatitídy u detí sa vyskytujú v chronickej forme (remisie sú nahradené exacerbáciami). Frekvencia akútnych periód závisí od toho, aké ochorenie je zlé. Z tohto dôvodu je liečba patológie primárne zameraná na prevenciu exacerbácie.

Príznaky a skoré príznaky

Je možné sa domnievať, že dieťa vyvíja neurodermatitídu, ktorú môže každý rodič. To si vyžaduje poznanie príznakov choroby. Patria medzi ne:

 • Vyrážky na koži. Majú červený odtieň, majú rozdielne tvary a rozmery, nerovné hranice. Niekedy namiesto škvŕn sa vytvára veľa bublín, v ktorých sa nachádza sérová tekutina.
 • Ťažké svrbenie. Zvlášť vyjadruje to, že dieťa prináša nepohodlie, zhoršuje jeho zdravotný stav. Pacient sa neustále svrbí, čo vedie k vzniku rany, cez ktoré prechádzajú patogénne mikroorganizmy, čo spôsobuje hnisavý proces.
 • Zhoršenie celkového stavu. Na pozadí závažného svrbenia je dieťa rozmarné, jeho chuť klesá, bolesť hlavy, teplota stúpa, spánok je narušený. Dieťa sa stáva neaktívnym, odmieta hrať.
 • Peeling epidermis. Koža v oblasti červených škvŕn exfoliuje. To je obzvlášť viditeľné, keď je postihnutá pokožka hlavy. V priebehu času sa môže vyskytnúť zvlhčujúca vyrážka a namiesto odlupovania sa kvapalina začne oddeľovať od škvŕn.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú, mali by ste okamžite navštíviť lekára: vykoná štúdiu a povie vám, ako liečiť neurodermatitídu u malých detí.

Je prísne zakázané pokúšať sa vyliečiť ochorenie kože samostatne, aby sa zabránilo zhoršeniu problému.

Diagnostické metódy

Keď uvidíte lekára, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je skontrolovať pokožku. Špecialista odhaduje veľkosť škvŕn, oblasť lézie a skúma príznaky, ktoré narušujú malého pacienta. Po tomto sa pridelí laboratórny krvný test a odrezanie sa odoberá z povrchu vyrážok.

Ako rozlišovať od psoriázy?

V procese diagnózy je dôležité rozlišovať medzi neurodermatitídou a psoriázou. Ich prejavy sú podobné, ale v skutočnosti majú choroby iný charakter a zaobchádza sa s nimi inak. Rozdiely medzi patologiami sú nasledovné.

Pri psoriáze sa škvrny vytvárajú častejšie na tých častiach tela, ktoré sú najviac vystavené tkanivému oblečeniu, ako aj na koži cez kĺby. Ak je vyrážka škrabaná, vzniká "olejový efekt" a po odstránení váhy sa vytvorí tenká vrstva ružového odtieňa, ktorá sa ľahko poškodí a krváca.

S rozvojom neurodermatitídy neexistujú žiadne takéto prejavy.

Spôsoby liečby

Na liečbu neurodermie je to potrebné komplexným spôsobom na dlhú dobu. Liečba zahŕňa osobnú hygienu, lieky, fyzioterapiu, správnu výživu. Ako doplnok sa používajú metódy liečby ľudových liečiv.

Pokyny na starostlivosť

Liečba neurodermatitídy sa vykonáva s povinným dodržiavaním hygienických predpisov dieťaťa a priestorov. Je potrebné pravidelne ventilovať miestnosť, vykonávať mokré čistenie, eliminovať všetky dráždivé látky, ktoré môžu zvýšiť priebeh patológie.

Je žiaduce zbaviť sa kobercov, domácich rastlín, domácich zvierat. Kúpte malého pacienta každý deň v teplej vode. Lekári odporúčajú pridávať mangán alebo furacilín.

Oblečenie pre dieťa by malo byť vyberané priestranné, bez obmedzenia tela. Položky šatníka by mali byť vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré dráždia pokožku.

Liečebná terapia

Na odporúčanie ošetrujúceho lekára je pacientovi predpísané lieky. Výber liekov závisí od toho, čo spôsobilo ochorenie. Použiť lokálne lieky s protizápalovým účinkom, ktoré niekoľkokrát denne liečia pokožku.

Lekári odporúčajú používať masti obsahujúce síru, decht a naftalén v ich zložení: podporujú rýchle hojenie. Okrem externých liekov vymenúvajte prostriedky na perorálne podávanie, ktoré majú antialergický účinok. Pacienti tiež užívajú lieky na stimuláciu imunitného systému a multivitamínových komplexov.

Fyzioterapeutické opatrenia

Ako doplnok k liečbe neurodermatitídy sa odporúča, aby pacienti absolvovali fyzioterapiu. Najpopulárnejšou metódou fyzioterapie ochorenia kože je ľahká liečba. Môže ísť o ožarovanie jednoduchou kremennou lampou alebo selektívnou fototerapiou. Druhá metóda je predpísaná za predpokladu, že v tele pacienta nie je akútny zápal.

Lekári radí rodičom, aby poslali svoje deti trpiace neurodermatitídou do sanatória na liečbu. Existujú všetky podmienky pre úspešné odstránenie patológie. V takýchto inštitúciách sa prezentuje celý rad potrebných fyzioterapeutických postupov.

Diéta s neurodermatitídou u detí

Od malých pacientov sa vyžaduje, aby upravili stravu. Menu by nemalo obsahovať produkty, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu, farbivá a konzervačné látky. Pacientom je zakázané konzumovať ostré, kyslé, tučné, údené jedlá.

Táto strava by nemala obsahovať nápoje a šťavy v sáčku v baleniach: obsahujú látky, ktoré zvyšujú chuť a vôňu produktu a zvyšujú jeho trvanlivosť. Takéto zložky sú škodlivé pre zdravie. Deťom s neurodermatitídou sa podávajú čerstvo stlačené šťavy: jablko, mrkva.

Odporúča sa používať viac kyslých mliečnych výrobkov, zeleninu. Je dovolené jesť med. V obmedzených množstvách sú pacientom podávané orechy, cestoviny. Cukrovinky a chlieb nemôžu byť použité pre choré deti.

Liečba ľudovými prostriedkami

Na zvýšenie účinku hlavných metód liečby neurodermatitídy sa používajú netradičné lieky. Sú vyrobené z liečivých bylín, ktoré majú hojivý, antipruritický, antialergický účinok. Z rastlín robte odvar na perorálny príjem alebo na vonkajšie použitie.

Pre každého pacienta sa zbierka liečivých rastlín vyberá individuálne. Kompozícia by mala byť zložka, ktorú pacienti dobre tolerujú.

Pred použitím zariadenia treba preštudovať kontraindikácie jej použitia.

Ak chcete požiť, môžete použiť takýto ľudový prostriedok: urobte kolekciu rovnakého množstva valeriánov, ľanového semena, koreňového lopúcha, fialového listu a hodiniek, koreňu Angelica. Oddeľte 2 polievkové lyžice bylín, pripravte 500 ml vriacej vody do termosky a nechajte varenie v noci. Jesť jednu tretinu pohára trikrát denne pred jedlom.

Pre pleťové vody používajte takýto recept: miešať v rovnakých pomeroch koreň althaea, oregano, ľubovník bodkovaný, mäta, plantain, harmanček, tymian, struna, jalovec. Infúzia sa vykonáva rovnakým spôsobom ako predchádzajúci liek, ale používa sa na liečbu postihnutých oblastí kože.

Možné komplikácie a prognóza

Prognóza neurodermatitídy závisí od toho, ako je starý pacient, ako zlé je choroba, či sú terapeutické opatrenia účinné. Ak sa u dieťaťa objavila patológia, liečba je jednoduchšia a výsledok ochorenia je priaznivý. Ale s vekom je ochorenie ťažšie a môže sa vyvinúť do chronickej formy. V tomto prípade je potrebné liečiť exacerbácie neurodermatitídy počas celého života.

Pacienti často vyvíjajú zápalové kožné lézie, ktoré sa objavujú v dôsledku prenikania infekcie do zapálených rán v mieste vyrážky. Vzhľadom na vývoj infekcie kožné bunky atrofujú. Aby sa zabránilo takýmto javom, je potrebné liečiť neurodermatitídu včas v prípade dojčiat a dojčiat staršieho veku.

prevencia

Môžete sa vyhnúť vzniku neurodermatitídy. K tomu musíte dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, dobre jesť. Ak má dieťa tendenciu alergii, nemôžete kontaktovať s dráždivými látkami.

Odevy dieťaťa, ktoré sú v priamom kontakte s telom, musia byť vyrobené z prírodných materiálov, neobsahujú farbivá. Dom vyžaduje mokré čistenie každý deň. Od chovu domácich zvierat a vnútorných kvetov je lepšie odmietnuť.

Ak má rodič neurodermatitída, potom je nemožné chrániť dieťa pred patológii. V tomto prípade musíte dodržiavať všetky vyššie uvedené pravidlá, aby ste udržali pohodu pacienta.

Neurodermatitída je nepríjemné ochorenie kože, ktoré zhoršuje kvalitu života pacienta. Je potrebné začať s liečbou ihneď po výskyte prvých príznakov spolu s lekárom. Je prísne zakázané liečiť dieťa nezávisle.

Neurodermatitída u detí

Dnes, žiadna mama nebude prekvapená zistiť, že vaše dieťa má alergiu, najmä potravu. Ale v poslednej dobe ešte jedna choroba, podobná alergii, sa stala častejšou medzi diagnózami pre batoľatá.

Ide o neurodermatitídu, ktorá predstavuje asi 40% všetkých patológií kože detstva.

Rodičia sú znepokojení, ale je to tak strašné a zákerné ochorenie? Stojí to za rozumnosť?

Aké je neurodermatitída?

V závislosti od umiestnenia a tvaru ohniska sa rozlišuje niekoľko typov neurodermatitídy:

 1. Obmedzená - na tele sa nachádza jedna alebo viac malých ohniskov.
 2. Difúzia - na tele sa nachádza niekoľko ohniskov, ktoré sa zlúčia a prechádzajú do seba.
 3. Folikulárne ohniská sú lokalizované na miestach s najväčším počtom vlasových folikulov, t.j., kde väčšina dospievajúcich vlasov rastie.
 4. Psoriasiformné ohniská lokalizované na tvári, pokožke hlavy a na vonkajšej strane podobné psoriáze.
 5. Lineárne - zameranie je lokalizované iba na rukách a nohách.
 6. Hypertrofické - ložiská umiestnené iba v slabín.
 7. Dekulvirujushchy - centrá sú lokalizované len na pilar časti tela s následnou stratou vlasov v mieste lézie.

Choroba postihuje deti všetkých vekových kategórií: od detí až po dospievajúcich. A v rôznych vekových obdobiach, choroba môže mať rôzne formy.

U detí sa najskôr objaví na 2-3 mesiace, zvyčajne je to ohnisková forma ochorenia.

Po dvoch až troch rokoch je neurodermatitída častejšie lineárna alebo psoriatická.

U dospievajúcich sa ohniská častejšie formujú na tvári, rukách a končatinách a majú obmedzený charakter.

príznaky

Prvým a najzreteľnejším príznakom je neznesiteľná svrbenie na mieste porážky.

Vznikajúce červenkasté uzliny a škvrny (škvrny) na koži sú sucho, že dieťa začína neklidne správať, odmietať jesť a môže dokonca spať aj zle. Po svrbení dochádza k poškriabaniu a zápalu kvôli ľahkému prístupu hlbších vrstiev kože k baktériám. V léziách sa pokožka stáva veľmi suchou, odlupuje sa a praskne. V procese liečby alebo mimo exacerbácie postihnutých oblastí sa nesmie líšiť od zdravého kože.

Neurodermatitída sa vyznačuje sezónnosťou - exacerbácie sa často vyskytujú na jeseň a na jar. Existuje aj vzťah ochorenia s psycho-emocionálnym stavom dieťaťa - exacerbácia sa vyskytuje v okamihoch najväčšieho stresu, úzkosti a nepohodlia okolia dieťaťa.

Je to nákazlivé?

Neurodermatitída - rozhodne neprenosné ochorenie. Jedno dieťa nemôže infikovať iného. Ak sa v rodine vyskytuje táto choroba u viacerých detí, s najväčšou pravdepodobnosťou to rodičia zdedili rodičia, dokonca aj vtedy, ak túto chorobu neukázali.

Aké ochorenia sú podobné neurodermatitíde?

alergie

Až doteraz niektorí zmätili tieto pojmy a odpísali všetky prejavy neurodermatitídy na alergie. Spoločné pre tieto ochorenia - svrbenie a komunikácia s príjmom alergických potravín. Alergia spravidla prechádza hneď po odstránení provokujúceho faktoru a na pozadí užívania antialergických liekov. Neurodermatitída bude musieť byť liečená dlhší čas a vážnejšie.

svrab

Psoriatická forma neurodermatitídy vyzerá ako psoriáza: lesklé plaky sa nachádzajú na tvári a pokožke hlavy. Ale pre psoriázu je príznakom "olejovej škvrny" a "krvavej rosy" po odstránení váhy z povrchu.

ekzém

Charakterizované výskytom červených škvŕn na koži, olupovanie. Potom sa pripájajú svrbenie a poškriabanie. Hranica medzi ekzémom a neurodermatitídou je veľmi tenká, je takmer nemožné rozlišovať medzi chorobami. Často však ekzém postihuje dospelú populáciu.

liečba

diéta

Prvý, a čo je najdôležitejšie - dodržiavanie stravy s jedlom iba tých potravín, ktoré nespôsobujú exacerbáciu choroby. Je potrebné vyhnúť sa všetkým výrobkom obsahujúcim farbivá, príchute, rôzne konzervačné látky. Je tiež potrebné obmedziť používanie údených, marinovaných, vyprážaných potravín. Ak dieťa dojčí, strava musí nevyhnutne vyhovovať matke. V žiadnom prípade by ste nemali prestať dojčiť, takže stres pre telo chorého dieťaťa bude ešte väčší a toto ochorenie len zhorší.

Čo nemožno použiť kategoricky?

 1. Výrobky, ktoré spôsobujú exacerbáciu choroby, sú u vášho dieťaťa. Môžu to byť štandardné zložky stravy - čokoláda, svetlé ovocie a zelenina alebo niečo čisto individuálne.
 2. Výrobky, ktoré často spôsobujú alergické reakcie u veľkej väčšiny alergikov. Toto mlieko, med, orechy, kuracie vajcia, kakao, kuracie mäso, morská ryba.
 3. Tiež by mali byť vylúčené produkty, ktoré obsahujú veľké množstvo iniciátorov alergických reakcií, pretože obsahujú histamín a podobne. Patria medzi ne banány, paradajky, morské plody, nakladané a marinované potraviny, čokoláda, sója, špenát, kuracie vajcia.
 4. Potraviny, ktoré dráždia tráviaci trakt sú akútne korenie, horčica, chren, reďkev, reďkovka.
 5. Všetky druhy zeleniny a ovocia jasných farieb - žltá, červená, oranžová.
k obsahu ↑

Čo môžete jesť?

 1. Všetky druhy krúpov.
 2. Kyselé mliečne výrobky, najlepšie domáce štartéry.
 3. Chudé mäso okrem kurčiat.
 4. Zelenina a ovocie sú svetlozelené a biele.
 5. Syr.
 6. Rastlinný olej, najlepšie rafinovaný.
 7. Dietný obilný chlieb.

Bohužiaľ, iba dodržiavanie diéty nestačí na to, aby sa choroba zhoršila čo najmenej.

Lieky, ktoré môže predpísať lekár

 1. Antihistaminiká (antialergické).
 2. Masti a krémy s hormónmi.
 3. Komplexy vitamínov s posilňujúcim účinkom.
 4. Ak je sekundárna infekcia spojená s miestami poškriabaniu, predpísané sú masti na báze antibiotika.

Okrem liečby lokalizácie ohniska v otvorených oblastiach tela je užitočná a účinná fyzioterapia - ultrafialové pôsobenie, kúpele so sírovodíkom alebo radón.

účinky

Neurodermatitída je závažné ochorenie, ktoré sa musí liečiť počas celého života. Avšak niektoré deti po nástupe do puberty už nemajú epizódy choroby.

Deti, ktoré mali v detstve epizódy neurodermatitídy, často trpia bronchiálnou astmou a alergickými reakciami vo svojom dospelom živote.

Neurodermatitida: príznaky a liečba u detí

V lekárskej literatúre sa dá diagnostikovať "neurodermatitída u detí". Čo to znamená?

neurodermatitída

Termín "neurodermatitída" bol zavedený do praxe dermatológov v roku 1981. Ale v súčasnosti táto diagnóza znamená atopickú dermatitídu (AD), ktorá sa deje v dvoch formách:

 • difúzna neurodermatitída;
 • lokalizovaná neurodermatitída.

Nie je žiadna príčina AD, je to multifaktoriálna choroba. Vedúca úloha vo vývoji neurodermatitídy u dieťaťa patrí k alergiám (atopii). To potvrdzujú časté kombinácia kožných zmien astma, zápal spojiviek, vazomotorickej nádchy, žihľavky. Niektorí autori rozlišujú takéto prejavy v samostatnej patológii - atopickom syndróme.

Zohľadňuje sa vzťah krvného tlaku k poruchám génov. Nástup ochorenia je spojený s antigénmi A24, A1, D24, DR7, B12 podľa systému HLA.

Neurodermatitída u dieťaťa často odohráva na pozadí geneticky spôsobené fermentopathy tráviaceho systému, čo je dôvod, prečo tento stav vyvinie chronické vnútorné opojenie. Podľa lekárov, malabsorpcia zložiek potravín, dyskinéza žlčových ciest vedie k tvorbe komplexov autoagresívnych. Dôsledkom toho je porucha nervovej a endokrinnej regulácie, práca imunitného systému.

Symptómy difúzneho krvného tlaku

Debut BP často spadá do prvých mesiacov života dieťaťa. Neurodermatitída u dieťaťa nastáva s nasledujúcimi príznakmi:

 • Vzhľad vyrážky na hlave a tvári, krku, ramenách, v oblasti lakťov a pod kolenami.
 • Sčervenanie kože, jej opuchy a vlhkosť.
 • Tvorba kôrovcov na hlave a šupinatých oblastiach tela.
 • Svrbivé svrbenie.

Dieťa súčasne ukáže úzkosť, spí zle, často plače, môže sa vzdať prsníka. V závislosti od výskytu určitých symptómov dermatológovia rozlišujú nasledujúce formy atopickej dermatitídy:

 1. Exsudatívnou. Pozorované v detstve je charakteristický vzhľad mokrých oblastí.
 2. Erythematózne (difúzne sčervenanie kože).
 3. Erythematomuskulárny jednoduchý. Vyvíja sa u mladších detí, na lícach sú pozorované očné sčervenanie a olupovanie.
 4. Erythematosquamous s lichenizáciou. Tento variant je diagnostikovaný u detí vo veku 2-10 rokov.
 5. Lichenoid-prurigginous s formáciou uzlíkov na končatinách a výrazný svrbenie. Najviac tečie.

Kožné zmeny s neurodermatitídou sú reprezentované bielou dermografizmom, šedivým nádychom a suchou pokožkou, hrebeňmi spôsobenými svrbením.

Zmeny z pery

Často deti v patologickom procese zahŕňajú červený okraj pier a kožu, ktorá ich obklopuje. Takéto zmeny sa nazývajú atopická cheilitída.

Niekedy je zápal rúk jediným znakom neurodermatitídy. V tomto prípade, deti sa sťažujú na bolesti a svrbenie v rohoch pier, počas inšpekcie rovnaký našiel najväčšie zmeny - sucho, ťažké začervenanie spôsobené zápalom, praskliny.

V oblastiach s červeným okrajom, ktoré priliehajú k sliznici úst, nedochádza k poškodeniu. Ústna dutina sa tiež nikdy nepodieľa na difúznom zápalovom procese.

Porážka endokrinného systému

Difúzna neurodermatitída je charakterizovaná fenoménom miernej nedostatočnosti nadobličiek - hypokorticizmus.

To sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Odfarbenie kože, hyperpigmentácia.
 • Hypotenzia (zníženie krvného tlaku a svalového tonusu).
 • Adynamia (nízka pohyblivosť dieťaťa).
 • Hypoglykémia (zníženie hladiny cukru v krvi).
 • Nízka hmotnosť dieťaťa.
 • Znížené vzdelanie a sekrécia žalúdočnej šťavy a súvisiacich porúch trávenia.
 • Zriedkavé močenie.
 • Únava.

Rodičia dávajú pozor na slabosť dieťaťa, nedostatok záujmu o hračky, porušovanie motorického vývoja.

Zhoršená imunita

Pri difúznej neurodermatitíde u detí dochádza k dysfunkcii faktorov bunkovej a humorálnej imunity. Počet cirkulujúcich T-lymfocytov klesá a počet leukocytov a eozinofilov sa zvyšuje. Poruchy v práci imunitného systému vedú k častým infekciám kože, ktoré sa môžu vyskytnúť veľmi ťažko. V léziách lézie akumulujú stafylokoky, ktoré zhoršujú priebeh ochorenia.

Atopická dermatitída sa vyznačuje exacerbáciami v zime, v lete je zvyčajne odpustenie choroby.

Neurotické poruchy

Takmer všetky deti s ťažkou atopickou dermatitídou majú neurotické poruchy. Sú spojené s konštantným, bolestivým svrbením, čo je hlavný príznak tejto choroby.

Rodičia si poznamenajú nasledujúce prejavy u detí:

 • nespavosť;
 • nadmerná excitabilita;
 • niekedy apatia, inhibícia;
 • asténia a zrýchlené vyčerpanie;
 • emocionálna nestabilita.

V niektorých prípadoch sú zmeny z centrálneho nervového systému primárne a zohrávajú úlohu spúšťacieho faktora atopickej dermatitídy. Ale častejšie je to sekundárny príznak, ktorý zhoršuje priebeh základnej choroby.

Symptómy lokalizovanej neurodermatitídy

Pri lokalizovanej neurodermatitide sú postihnuté niektoré oblasti tela:

 • oblasť veľkých kĺbov;
 • vnútorné stehná;
 • medziročné záhyby;
 • zóna konečníka a genitálií;
 • krk (na bokoch a za sebou).

Na začiatku ochorenia nie sú na tele žiadne viditeľné zmeny. Postupom času sa však objavujú husté papuly s váhami, zhoršuje sa svrbenie a poškriabanie. Prvky vyrážky sa môžu zlúčiť a vytvoriť veľké plaky. Druhým názvom je papulová infiltrácia. Plaky majú okrúhle jasné hranice, sú ploché, ružové alebo červenohnedé. Pri pokročilej lichenifikácii sa zintenzívňuje kožný vzorec. Takáto koža v dermatológii sa nazýva shagreen.

Typické zmeny s lokalizovanou neurodermatitídou sú tri zóny:

 • lichenized central;
 • papulárny stred;
 • hyperpigmentované periférne.

Na postihnutých miestach sú viditeľné stopy poškriabaniu, často s krvácaním, odlupovaním pokožky.

Zápal neurodermatitídy

Rodičia sa často zaujímajú pediatra: "neurodermatitída nákazlivá, alebo nie?" To by malo byť známe, že táto choroba neprenáša z jedného dieťaťa do druhého a chytiť ho tam žiadny spôsob.

Pri vývoji atopickej dermatitídy sa nezúčastňujú vírusy a baktérie, preto sa táto patologická koža nerozšírila, aj keď výskyt je vysoký. Dokonca aj v období exacerbácie BP by ste sa nemali obávať, že dieťa bude infikovať iných.

liečba

Liečba difúznej a lokalizovanej neurodermatitídy je dlhý a zložitý proces. Pretože ochorenie je polyfaktoriálne, neexistujú jediné režimy liečby. Pre každého pacienta je potrebné identifikovať najdôležitejšie provokujúce faktory a ovplyvniť ich.

Liečba neurodermatitídy zahŕňa základnú terapiu a použitie nasledujúcich liekov:

 • zmäkčovadlá;
 • topické glukokortikoidy;
 • inhibítory kalcineurínu;
 • antibiotiká.

Základná terapia

Základom základnej liečby AD - správna výživa, starostlivosť o pleť a vylúčenie provokačných faktorov. Dieťa s neurodermatitídou nemusí dodržiavať prísnu diétu. Výnimkou je situácia, keď sa preukáže vzťah medzi exacerbáciami a určitými potravinami. Je žiaduce znížiť množstvo mliečnych výrobkov v strave a silné alergény - citrusy, orechy, čokoláda.

Nie je dokázané, že diéta tehotnej ženy alebo dojčiacej matky znižuje riziko vzniku neurodermatitídy u dieťaťa. Existujú však dôkazy, že dojčenie má taký účinok. Deti v plnom GV trpia menej často od BP. Pri súčasnej diagnóze však pravdepodobnosť bronchiálnej astmy neklesá ani pri GV. Existuje dôkaz, že riziko rozvoja krvného tlaku sa znižuje, keď dieťa používa zmesi hydrolyzátu.

Pri neurodermatitide by sa mal zabrániť dlhodobému kontaktu s vodou, najmä horúcou vodou. Kúpeľ by sa mal nahradiť teplou sprchou s použitím kozmetiky s upraveným pH. Detské oblečenie by malo byť vyrobené z bavlny, syntetických materiálov, rúna a vlny spôsobujú exacerbáciu krvného tlaku.

Účinok stresu na nástup a progresiu neurodermatitídy bol tiež preukázaný. Takéto deti by mali organizovať šetriaci režim s častými prechádzkami, strednou fyzickou námahou, plným odpočinkom a spánkom.

U väčšiny detí, po 4 rokoch prejavu poklesu krvného tlaku, choroba vstúpi do štádia remisie.

zmäkčovadlá

Emolienty sú prostriedkom na zabránenie straty vlhkosti pokožkou. Vyberajú sa individuálne, pretože citlivosť pokožky u detí sa líši. Zmäkčovadlá sú kozmetické výrobky, predávajú sa v lekárňach. Tam môžete tiež kúpiť testery pre výber optimálneho lieku.

Zloženie zmäkčovadiel zahŕňa parafín alebo vosk, rôzne oleje. Vytvárajú špeciálny film na povrchu kože, ktorý chráni kryty pred stratou vlhkosti. Najčastejšie používané nástroje sú:

 • Oylatum;
 • V dermis;
 • vazelína;
 • Topikrem;
 • atopický;
 • Lipikar;
 • Muster;
 • Emolium;
 • Kožné aktíva;
 • isomočoviny;
 • Trixera;
 • Atoderm PP;
 • Dexeril;
 • Exomega.

Emolienty sa po umytí, kúpaní aplikujú na pokožku. Niektoré produkty v sérii môžu byť pridané do vody (napríklad olejatuma obsahuje výrobky na mydlo a kúpele). Je dôležité, aby zmäkčovadlá neobsahovali aromatické prísady.

Hydratačné krémy sa používajú neustále.

Topické glukokortikoidy

Glukokortikosteroidy vo forme masti a krémy sa používajú na exacerbácie neurodermatitídy. Lieky sú rozdelené do 4 tried podľa sily účinku:

 1. Slabá (hydrokortizón, prednizolón).
 2. Medium (flumetazón, triamcinolón, flukortolón).
 3. Silné (budesonid, betametazón, mometazón, fluocinolón).
 4. Veľmi silné (clobetasol).

Štvrtá trieda liekov nie je predpísaná pre dojčatá, ani nemá vplyv na tvár, zadok a záhyby pokožky.

Betametazón a mometazón sa používajú na lichenizovaných a zapálených kožných plochách. Táto liečba by však mala byť krátkodobá, aby sa zabránilo vedľajším účinkom.

Topické steroidy druhej triedy sa používajú v akomkoľvek veku, môžu sa aplikovať na tvár a záhyby pokožky. Hydrokortizón a prednizolón majú slabý účinok, ale riziko negatívnych účinkov je nižšie. Oni sú vhodnejší u detí mladších ako 2 roky a u dospelých, ak je tvár, krk a vrásky zapojení do patologického procesu.

Dermatológovia odporúčajú liečiť masti na suchú a lichenovú pleť. Ak má dieťa vlhké ohniská, krémy budú efektívnejšie.

Topické steroidy sa aplikujú na pokožku 1 krát denne. Lekári používajú dva režimy liečby:

 1. Silná droga je predpísaná krátkym chodom, potom sa nahradí zmäkčovačmi - až do ďalšieho relapsu krvného tlaku.
 2. Liečba glukokortikoidmi pred úplným zmiernením exacerbácie a následným prechodom na zmäkčovadlá.

Topické inhibítory kalcineurínu

Topické inhibítory kalcineurínu (TEC) sa týkajú nesteroidnej protizápalovej liečby. Predstavujú lieky Pimecrolimus a Tacrolimus. TEC majú imunomodulačný účinok. V krajinách Európy a Spojených štátoch sú tieto masti a krémy schválené na liečbu krvného tlaku u detí starších ako dva roky a dospelých.

Účinnosť liekov je porovnateľná s lokálnymi steroidmi strednej sily. TEC sú dobre znášané, najčastejším vedľajším účinkom je pocit pálenia v mieste aplikácie. U detí sa tieto lieky nepoužívajú, pretože sa neuskutočnili štúdie o ich bezpečnosti.

antibiotiká

Lokálne antibiotiká a antiseptiká sú predpísané na sekundárnu bakteriálnu infekciu. U detí je koža kolonizovaná zlatým stafylokokom, ktorý za určitých podmienok môže vyvolať zápal a zhoršiť priebeh atopickej dermatitídy. Aj v tomto prípade sú streptokoky, dermatofyty a kvasinkové huby.

Ak sa infekcia rozšíri, dermatológovia sa uchýlia k systémovej aplikácii antibiotík. Toto opatrenie pomáha vyliečiť exacerbáciu.

Neurodermatitída u detí, jej príznaky a liečba majú určité charakteristiky. Prognóza u batoliat je výhodnejšia ako u dospelých pacientov. Najčastejšie symptómy choroby zaniknú po 4-5 rokoch. Ale pokožka kože vyžaduje špeciálnu starostlivosť a pravidelné zvlhčovanie, aby sa zabránilo progresii krvného tlaku a vzniku komplikácií.