Hlavná

Ateróm

Druhy krtkov s fotografiou a popisom

Nevyužitia na ľudskom tele sa môžu objaviť pri narodení aj počas života. Môžu sa vzťahovať na rôzne typy a byť úplne odlišné od seba. Ak sa obávate o nevus, mali by ste to okamžite ukázať lekárovi. Z tohto článku sa dozviete o typoch krtkov s fotografiou a popisom, ako aj o spôsoboch diagnostiky a liečby.

Typy nevi

Rozdelenie nevi na určité druhy je predmetom rozsiahlych diskusií medzi dermatológmi a onkológmi. Faktom je, že existuje pomerne veľký počet kritérií, pomocou ktorých je možné klasifikovať nádory na koži. Okrem toho sú popísané veľmi veľa druhov krtkov. V dôsledku toho neexistuje jednotná univerzálna klasifikácia, ktorá by sa používala vo všetkých oblastiach medicíny a vo všetkých krajinách.

Z hľadiska mechanizmu výskytu nevi sú zvyčajne rozdelené do dvoch veľkých skupín:

 • Vrodené krtky. Vrodené krtky sú menej pravdepodobné, že sa stanú degenerovanými do melanómu, ale stále patria odborníkom v prekanceróznych podmienkach. Keď sa rast organizmu zastaví, rast vzdelávania sa zvyčajne zastaví. Vrodené nevy sa tiež považujú za kŕče, ktoré poprvé všimli rodičia alebo lekár pred dovŕšením veku 3 rokov vrátane. Predpokladá sa, že až do tohto momentu bola forma taká malá, že sa jednoducho nenašli pri narodení.
 • Získané materské znamienky. Získané materské znamienka sa objavujú počas celého života osoby pod vplyvom vyššie uvedených faktorov. Podľa štatistík sú viac ohrozené malignitou (malígna degenerácia), a nie vrodené vzdelanie. To možno vysvetliť skutočnosťou, že samotný vzhľad nevi je dôsledkom vonkajších alebo vnútorných faktorov. Ďalej ich vplyv môže prispieť k transformácii nádoru na rakovinu.

Avšak vrodené aj získané formy mólov môžu mať podobnú štruktúru. Najväčšou hodnotou v medicíne je histologická klasifikácia nevi. Zohľadňuje hlavné črty každého typu nádoru a umožňuje predvídať priebeh ochorenia s vysokou pravdepodobnosťou.

Prvé takmer nikdy nedosiahnu zhubnú degeneráciu, takže ich odstránenie je prevažne kozmetické. Druhým je zvýšené riziko vzniku rakoviny, preto sa odporúča, aby boli odstránené bez iných kontraindikácií.

Existujú nasledujúce typy melanomónnych nevúsok:

 • intradermálny pigmentový nevus;
 • papilomatózny nevus;
 • galonevus;
 • Mongolské miesto;
 • fibroepiteliálny nevus.

Intradermálny pigmentárny nevus

Najčastejšie sa tento typ krtkov objaví počas dospievania. Spočiatku je tvorba lokalizovaná vo vnútri kože, ktorá nevyčnieva nad jej povrch (teda názov typu, "derma" v gréčtine - koža). Rozmery zvyčajne nepresahujú niekoľko milimetrov. Tieto znamienka môžu zmeniť farbu a tvar mierne, ako telo rastie a starne. Avšak k progresii a prudkému zvýšeniu veku (ako sa to deje s niektorými inými typmi) nie sú naklonené. Malignita (malígna degenerácia) sa vyskytuje v menej ako 20% prípadov a len vtedy, ak existujú dodatočné jednorazové faktory.

Intradermálne nevy sú lokalizované hlavne v nasledujúcich častiach tela:

 • koža krku a hrdla;
 • kožné záhyby na dne končatín (v oblasti tkaniva alebo podvalu);
 • pod prsníkom (u žien);
 • koža trupu alebo končatín (veľmi zriedkavé).

Papilomatózny nevus

Tento typ krtkov je zvyčajne rýchlo pozorovaný pacientmi z dôvodu nepríjemného vzhľadu. Často sa ľudia obracajú nielen na dermatológov, ale aj na onkológa, ktorý okamžite podozrieva malígny nádor.

Prevažujúca lokalizácia takýchto útvarov je skalp, ale môžu sa vyskytovať aj na koži trupu alebo končatín. Ak je vlasový folikul umiestnený na povrchu krtka, potom sa vlasy niekedy líšia od ostatných vlasov. Vzdelanie sa môže pomaly zvyšovať po celý život človeka, ale malígna degenerácia podlieha zriedka. Vzhľadom na veľkú vonkajšiu podobnosť s niektorými typmi malígneho melanómu sa odporúča, aby sa čo najrýchlejšie vykonala biopsia nevusu a jej typ určený bunkovou kompozíciou.

Galonevus

Halonevus sa tiež často nazýva Settonov nevus. Najčastejšie sa získava a objavuje sa u ľudí s výrazne zníženou imunitou, zhoršeným hormonálnym stavom alebo ťažkými autoimunitnými ochoreniami. S týmto typom krtkov, existuje určitý druh autoimunitnej reakcie, keď telo bojuje s chybnými bunkami. Táto reakcia je slabo vyjadrená a nevedie k zápalu alebo iným akútnym prejavom. Napriek tomu prináša charakteristický imprint na vzhľad tohto vzdelania.

Galoneuvus je guľatý alebo oválny mol, ktorý vyčnieva mierne nad povrchom kože. Charakteristickým rozdielom je koruna bledej kože, ktorá obklopuje jej základňu. Veľkosť samotného nevusu je niekoľko milimetrov a šírka depigmentovanej oblasti okolo neho je až pol centimetra (častejšie 1 - 2 mm). Tento typ krtkov je lokalizovaný na koži trupu alebo končatín, ale je veľmi zriedkavo nájdený na tvári, chodidlách, chodidlách alebo slizniciach. Jednotlivé jednotky nie sú typické a pri výskyte jedného vzdelania tohto druhu je potrebné hľadať ďalšie. Najčastejšie lekári neodporúčajú odstrániť halonews, ale určujú veľké množstvo diagnostických postupov. Tieto krtky môžu byť prejavmi závažnejších ochorení, ktoré si vyžadujú včasnú kvalifikovanú liečbu. Samotné novotvary často prejdú bez liečby v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov po výskyte. Transformácia Setus nevus do rakoviny kože je veľmi zriedkavá.

Mongolská škvrna

Mongolské miesto je druh novorodenca, ktorý môže byť prítomný aj u dospelých v menej výraznej forme. V skutočnosti ide o variant geneticky podmienenej poruchy pigmentu, ktorá umožňuje jej pripisovať nevi. Názov tohto typu bol prijatý kvôli skutočnosti, že takmer 90% novonarodených Mongolov spĺňa takéto škvrny. Za niekoľko rokov však zmizli u 19 detí vo veku 20 rokov. V Mongolsku sa vyskytujú aj miesta iných národností, ale sú menej výrazné a prevalencia zvyčajne nepresahuje 0,5%.

Aj keď táto škvrna zostáva v dospelosti, zriedka spôsobuje melanóm. Kvôli nenápadnej lokalizácii a minimálnej kozmetickej poruche (dospelé škvrny sú bledé a nie veľmi sa líšia od okolitej kože), špeciálna liečba sa zvyčajne nepredpisuje.

Fibroepiteliálne nevy

Tento druh krtkov je jedným z najbežnejších v lekárskej a kozmetologickej praxi. Takéto formácie môžu byť vrodené aj nadobudnuté počas celého života. V tomto prípade nie je pozorovaná veľká závislosť na veku alebo pohlaví. Rovnako ako u iných neplodov, vrchol padá na periódy hormonálnych zmien, ale existuje pomerne málo prípadov, kedy sa tieto príznaky vyvinuli v starobe.

Fibroepiteliálny nevus má obvykle kruhový tvar alebo v jeho blízkosti. Rozmery a umiestnenie sa môžu meniť. Kozmetikom sa napríklad zvyčajne zaoberajú pacienti s formáciami s priemerom približne pol centimetra umiestnenými na koži tváre. Pigmentácia takýchto materských znamienok je mierna, takže farba je často ružová alebo načervenalá. Na dotyk je formácia mäkká, ale pružná. Pacienti s palpáciou u pacientov nevznikajú.

Pretože nádor obsahuje významné množstvo buniek spojivového tkaniva, jeho odstránenie nepredstavuje veľké ťažkosti. Na druhej strane je malá degenerácia fibroepiteliálnych nevi tiež zriedkavá. Rast vzdelávania v určitom štádiu sa spomaľuje a zvyčajne nie je urýchlený až do konca života. Problémom je, že takéto krtky nie sú náchylné k spontánnemu zmiznutiu bez lekárskej pomoci.

Existujú tieto typy melanóm-nebezpečné nevi:

 • modrý nevus;
 • hraničný pigmentový nevus;
 • obrovský nevus pigmentosa;
 • neva Ota;
 • dysplastický nevus.

Modrý nevus

Modrý nevus (tiež modrá alebo Jadassona-Tiche) je variant prekancerózneho stavu, ale vo všeobecnosti sa vzťahuje na benígne formácie. Je to kolekcia melanocytov v hrúbke kože, ktorá sa často objavuje počas celého života. Zvyčajne sú takéto znamienka jednoduché, ale varianty viacerých (až do 4 - 5). Modrý nevus sa nazýva, pretože jeho bunky sú veľmi aktívne pri výrobe melanínu. V praxi môže byť farba iná. Existujú materské znamienka tohto typu tmavo modrej, tmavo fialovej, šedej alebo čiernej farby.

Mole často prečnieva nad kožou, ale môže byť niekedy palpované a vo forme intradermálneho uzla. V tejto entite neexistuje jasne definovaná štatistická lokalizácia. Pri dôkladnej kontrole si môžete všimnúť jasné hranice a určitú nepriepustnosť pokožky. Narodenie takmer nikdy nepresahuje priemer 1 cm. Rast vlasov nie je charakteristický.

Napriek tomu, že v medicínskej praxi nie je degenerácia modrého nevusu pri melanóme tak často (častejšie po zranení alebo neúspešnom pokuse o odstránenie), pacienti s týmto typom krtkov by mali pravidelne absolvovať preventívne vyšetrenie.

Hraničný pigmentárny nevus

Najčastejšie tento druh krtkov je vrodený. Len v 15-20% prípadov sa objavuje v prvých niekoľkých rokoch života. Existujú aj údaje o vývoji hraničného nevusu v dospievaní, ale tento variant je extrémne zriedkavý.

Pri absencii provokačných faktorov dochádza k rastu a zvyšovaniu pomeru k rastu organizmu. V priemere jeho veľkosť dosahuje 0,8 - 1,2 cm. S rastúcim rastom môže mól dosiahnuť priemer niekoľkých centimetrov. Zvyčajne sa výrazne nezvyšuje nad povrchom pokožky. Farba je určená vysokým obsahom melanínu a môže byť hnedá, fialová alebo takmer čierna.

V niektorých prípadoch sú zaznamenané koncentrické krúžky. V tomto prípade sa farba mení v pásikoch od okraja do stredu. Toto označenie je však nestabilné a nenachádza sa vo všetkých ohraničeniach.

V takýchto formáciách nie je žiadna špeciálna lokalizácia. Avšak tento druh krtkov je jedným z mála, ktoré sa vyskytujú na koži paliem a nôh. Pri palpácii sa konzistencia výrazne nelíši od okolitých oblastí kože. Utesnenie môže naznačovať začiatok zhubných nádorov, ktoré sa často zaznamenávajú (najmä po zraneniach alebo intenzívnom spálení).

Obrovský pigmentový nevus

Tento druh krtkov je ťažké zamieňať sa s inými kožnými léziami. Po prvé, je vždy vrodený a viditeľný, spravidla od prvých dní života dieťaťa. Po druhé, rast s rastom tela, mol dosiahne väčšiu veľkosť ako ostatné kožné útvary. V priemere sa líšia od priemeru 3 až 7 cm, ale niekedy pokrývajú celú anatomickú oblasť (krk, veľká časť trupu, tvár). Mole tohto druhu boli opísané s veľkosťou až 35-40 cm. Kozmetická chyba sa zhoršuje tým, že tvorba silne vyčnieva nad povrchom kože, čo predstavuje masívny nádor.

Farba obrovského pigmentového nevusu je zvyčajne sivá alebo tmavo hnedá. Vo veľkých rozmeroch sa môže na rôznych miestach líšiť. V tomto prípade nie je žiadna pravidelnosť a náhodne sa distribuujú miesta rôznych odtieňov.

Typické pre takéto formácie je prítomnosť hlbokých trhlín, brázd a malých bradavíc na povrchu. Často pozoruje a zvyšuje rast vlasov z folikulov na povrchu krtkov, čo nie je v iných druhoch bežné.

Liečba takýchto nevi je zvyčajne predpísaná na kozmetické účely. Prípady malignity však nie sú také zriedkavé (až do 10% prípadov). Je to spôsobené tým, že vytváranie takých veľkých rozmerov je ľahšie a častejšie traumatizované. Liečba sa odporúča chirurgicky s rozsiahlou excízou nádorového tkaniva a kožného štepu (vo veľkých veľkostiach materského znamienka).

Nevus Ota

Nevus Ota sa týka malej skupiny syndrómov neuro-kože, keď nervový faktor hrá určitú úlohu vo vývoji novotvaru. Tento typ móla sa nachádza výlučne na tvári, v oblasti lícnej kosti alebo na okraji obežnej dráhy. Je to miesto s vysokým obsahom melanínu. Menej bežná je možnosť, keď v jednej oblasti existuje niekoľko fúzujúcich útvarov.

Typické pre tento typ krtkov sú zmeny sliznice oka, pier alebo dokonca obloha, ak nevus dosiahol dostatočne veľkú veľkosť. Farba je väčšinou čierna a kyanotická. Z vizuálneho hľadiska sú viditeľné pigmentové škvrny v očném skle (očné bielkoviny) alebo v oblasti rohovky.

Ak chcete podozrievať nevus Ota, je možné, že ste získali podrobnú anamnézu. Toto vzdelávanie je vo väčšine prípadov kongenitálne (opisuje pomerne zriedkavý výskyt v dospievaní). Má jasnú genetickú predispozíciu a nachádza sa len v ázijských národoch alebo ich potomkoch. V tomto prípade je tento typ krtkovia najdôležitejší pre Japoncov a Mongolov. Menej často sa vyskytuje v Číne a predstaviteľoch národov strednej Ázie.

Zhubná degenerácia takýchto pigmentovaných škvŕn sa často nezaznamenáva, ale je spoľahlivo potvrdená mnohými autoritatívnymi štúdiami. Priraďte to k intenzívnemu vystaveniu ultrafialovému žiareniu. U pacientov s OVA nevus je ťažké ochrániť sa od nich z dôvodu pomerne veľkej veľkosti formácie (niekoľko centimetrov) a jeho ustanovenia.

Dysplastický nevus

Toto vzdelanie je približne polovica času vrodeného. Opakovane pozorované rodinné prípady ochorenia, keď boli rodopisy tohto typu diagnostikované u dvoch alebo viacerých členov tej istej rodiny (vrodeného dysplastického syndrómu).

Napriek tomu veria, že ich spontánny vzhľad počas puberty je možný. Na predbežnú diagnózu je potrebné objasniť, či pacient mal príbuzných s diagnostikovaným malígnym melanómom. Samotné formácie zriedka presahujú priemer o pol centimetra. Pacient má zvyčajne niekoľko dysplastických neví, ale existujú aj možné varianty s jedinou formáciou.

Na tele sa tento druh krtkov nachádza na nasledujúcich miestach:

 • horná časť chrbta;
 • dolné končatiny;
 • zadnej strane stehien (kochexu);
 • kožné záhyby a kožu okolo vonkajších genitálií;
 • iné lokalizácie (sa pozorujú oveľa menej často).

Takéto znamienka môže mať rôzne farby - od svetlohnedej až po čierne (sú dokonca aj červenkasté a ružové útvary). Často pozorované a nerovnomerné sfarbenie, keď okraje nového rastu jednej farby, a stred - druhá. Povrch nevusu je plochý, relatívne hladký. Potvrďte, že diagnózu pomáha biopsia, ktorá je určená typickým umiestnením buniek pre tento druh. Prognóza pre pacientov s týmto novotvarom (najmä so zakúpenou verziou) najnepriaznivejšie. Bez odstránenia alebo primeranej starostlivosti sa vyvíjajú v určitom štádiu malígneho melanómu vo viac ako 90% prípadov.

Prečo sa znamienka objavujú

Najrýchlejšou cestou je ožarovanie ultrafialovým žiarením. Pod vplyvom na kožu sú tzv. Fragmenty aktívnych molekúl, ktoré môžu poškodiť genetický aparát buniek a spôsobiť vznik nádoru.

Tento vývoj sa odohráva veľmi rýchlo. Keď je materská značka zranená, melanocyty sa začínajú aktívne množiť a snažia sa "opraviť škody". A ak má osoba nejakú predispozíciu k vývoju nádorov (hormonálna, genetická alebo imunologická), krtka sa môže zmeniť na melanóm.

To je dôvod, prečo je spálenie slnkom obzvlášť nebezpečné pre krtek. Ak máte nejaké genetické predispozície, môžete sa opaľovať len do poludnia, pod rozptýlenými lúčmi slnka a po kúpaní je potrebné umyť morskú slanú vodu a vysušiť. Zostávajúce na koži, aj keď veľmi malé, sú kryštály morskej soli zhromažďované na materských znamienkach, pretože znamienka sú konvexné.

Koža, ktorá je vystavená pokožke, spôsobuje vplyv lupy a pokožka na týchto miestach dostáva ťažké popáleniny.

Najnebezpečnejšie ultrafialové žiarenie pre niekoľko kategórií ľudí: ľudia s čestnou pleťou; pre osoby s viac ako 30 mólmi; pre ľudí s genetickou predispozíciou k melanómu; pre nesprávne spálené a spálené až 30 rokov; pre ľudí žijúcich v horúcom klimate.

Kedy odstrániť krtky

Kedy by som mal odstrániť krtky? Ak znamienka nie je problémom, nedotýkajte sa ich. Stáva sa však, že materské znamienko zasahuje, oprie sa o oblečenie, alebo je naopak príliš otvorené a zraniteľné. Potom musíte navštíviť lekára a rozhodne sa, čo s ním urobiť. Nie je možné odstrániť samotné znamienky, pretože to môže mať vážne dôsledky.

Odstránenie materského znamienka, ak je to potrebné, sa môže vykonať iba v nemocnici po všetkých nevyhnutných vyšetreniach a testoch.

Dnes existuje niekoľko spôsobov na odstránenie krtkov. Napríklad elektrokoagulácia, ktorá umožňuje rýchle odstránenie moču a zastavenie rastu malígnych buniek, ak nejaké existujú; odstránenie pri lokálnej anestézii aplikáciou kozmetických stehov; laserové odstránenie móla; odstránenie pomocou kryoterapie.

liečba

Liečba materského znamienka je chirurgicky odstránená chirurgom alebo rádioterapiou. Ďalšie metódy, ktorými sa odstraňujú moly:

 • kryojestrukcia dusíkom;
 • elektrokoagulácia - pomocou špeciálneho zariadenia;
 • rádiologická vlnová chirurgická metóda - koagulácia rádiových vĺn pomocou prístroja.

prevencia

Nejako nie je možné ovplyvniť narodenie materského znamienka. Prevencia má zmysel len vtedy, ak sa vzdelanie, ktoré sa objavilo, má aj najmenšia šanca na degeneráciu melanómu. Čo musíte urobiť:

 • vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu v oblasti s intradermálnym nevusom;
 • snažte sa, aby ste opaľovali tú časť tela, na ktorej je takéto materské znamenie;
 • Nechoďte na solárium, hlavne ak sú materské znamienka veľké alebo existuje veľa.

Ak zistíte, že žiadne nové výrastky na koži, sa snaží riešiť čo najrýchlejšie so svojím lekárom, aby sa ubezpečil, že vzdelanie je skutočne neškodný a riziko vzniku melanómu je neprítomný alebo minimálny.

Nevus na tele: príčiny a odstránenie

Nevus je vrodená alebo nadobudnutá forma na koži, ktorá má iný tvar a farbu.

Rozlišujte čierne, červené, hnedé, purpurové nevuse, v závislosti od toho, aké bunky sa tvoria. Névus môže byť na koži alebo nad ňou.

Ľudia poznajú iné meno - materské znamienko. Vzdelávanie sa nachádza takmer vo všetkých ľuďoch, najčastejšie na tvári. Obvykle sú materské znamienka benígne, ale niekedy degenerujú a vedú k rakovine kože (melanómu).

Vlastnosti tohto nevusu

Névus je nahromadenie netvárov bohatých na melanín. Nevakcínmi sú zmenené melanocyty (normálne bunky zodpovedné za farbu kože). To je v nich s UV-vystavenie slnečnému žiareniu, že melanín normálne formuje, čo robí našu pokožku opálený.

Kvôli rozmanitosti tvarov a veľkostí krtkov, sú ľahko zamenené s inými chorobami:

 1. Acrochordon (kožný roh) je benígne rýchlo rastúci fibróm. Acrochordon je zvyčajne odstránený, ale nie preto, že je nebezpečný. Len vzdelanie prináša kozmetické nepohodlie.
 2. Seboroická keratóza- koža v oblasti keratómu je suchá, vráskavá, hrubá, svrbivá, niekedy sa tvoria papuly s mastnou kôrkou.
 3. papilloma- ktoré vyčnievajú nad povrchom rastu kôry až do dĺžky 5-7 cm, rastú v skupinách. Choroba je spôsobená ľudským papilomavírusom.

Len lekár môže správne vykonávať diferenciálnu diagnostiku vzdelávania. Niekedy to môže vyžadovať histologickú analýzu - kus tkaniva pod mikroskopom.

V akom veku sa objavujú nevy?

Narodenie je ťažké nájsť u novorodenca. S najväčšou pravdepodobnosťou preto, že deti vzdelania sú zanedbateľné a jednoducho ich nemožno pozorovať. Po prvom roku života sú mimóza a najmä aktívne - v pubertovom období.

Je to spôsobené vplyvom melanotropného hormónu hypofýzy. Nepozorované skoršie body narastajú, zväčšujú veľkosť, získajú farbu. To je tiež normálne pre obdobie tehotenstva a laktácie.

U dospelých môžu byť vytvorené nové materské znamienka alebo staré môžu rásť. dôvody:

 • zmeny v hormonálnom pozadí;
 • traumatizovaná koža;
 • vystavenie ultrafialovému žiareniu.

Ak materské znamienko, ktoré sa s vami predtým, rozšírila svoje hranice, zatmie, začervenaná, "stratené" skalp, pokrytú prasknuté alebo zapálené - to je alarmujúce znamenie. Mali by ste skôr vidieť lekára.

Druhy krtkov

Na ľudskom tele nie je možné nájsť dva podobné mary: všetky majú individuálny vzor, ​​veľkosť a farbu.

Nevúdy sú vrodené a získané. Ten sa môže objaviť v akomkoľvek veku. Mole sú umiestnené na tele (častejšie na končatinách) a na tvári. Môžete ich stretnúť a na okraji pier, jazyka a vagíny.

Vrodené krtky sa vyznačujú priemerom:

 • malé - do 15 mm;
 • priemer - do 10 cm;
 • veľké - viac ako 10 cm.

Posledné dva druhy sú najčastejšie malígne (degenerujú sa do malígneho formovania).

Neuvus je tiež klasifikovaný podľa pôvodu:

 1. Melanocytic epidermal - najčastejšie sa nachádza v povrchovej vrstve kože. Každá osoba môže nájsť tucet týchto formácií. Majú okrúhly alebo oválny tvar a hladké okraje. Farba sa mení od tmavo červenej až hnedej farby:
 • Settonov nevus (melaniform) je pigmentovaný bod obklopený depigmentačnou oblasťou (bezfarebná), často zapálená oblasť je v strede;
 • pigmentárny komplexný nevus - podobne ako papulóza s papilómiou vytvorenými na nej, až do 10 mm;
 • recidivujúci melanocytárny - pseudomelanóm, vytvorený na mieste nesprávne odstráneného nevusu, ktorý je väčší ako predchádzajúci materinský znak, nepravidelného tvaru;
 • nevus Becker - na začiatku sa na koži objavuje niekoľko hnedých krtkov, ktoré sa spoja a vytvárajú nerovnomerné škvrny až do priemeru 20 cm. Nevus sa vytvára u chlapcov v prechodných rokoch pod vplyvom mužských pohlavných hormónov - androgénov;
 • dysplastický névus - "materské znamienko" nepravidelného tvaru s nejasných hraníc, akejkoľvek farby je vytvorený na uzavretých oblastiach tela (hrudník, zadok).
 1. Melanocytárne intradermálne - tvorené zmenenými melanocytmi dermis. Viac náchylné na malignitu:
 • Modrý névus - niekedy buniek (1 cm) a jednoduchý (až 3 cm), sivá, modrá farba, koža na ňom je zvyčajne hladká, bez srsti, ktoré majú byť odstránené;
 • papilomatózny alebo bradavičnatý - má hľuzovitý povrch, často umiestnený na tvári a krku, pokrytý vlasmi.
 1. Hranica - umiestnená medzi dvoma vrstvami. Oni sú často nazývaní krtci.

Príčiny tvorby nevusov

Prečo sa znamienka zobrazuje? Vrodené nevi sa vytvárajú v dôsledku embryogénnych porúch. Zrodia sa a slúžia ako dôkaz príbuzenstva.

Získané rovnaké vznikajú pod vplyvom patologických faktorov:

 • vystavenie priamemu slnečnému žiareniu - ultrafialovému žiareniu spôsobuje nadmerné vytváranie melanínu, čo spôsobuje nielen výskyt nových materských znamienok, ale aj degeneráciu starých;
 • hormonálne zmeny - vplyv hormónov hypofýzy a stimuluje vznik a zánik névov (tehotné ženy, dojčenie, v priebehu menopauzy, vzhľadom na vývoj endokrinných patológií);
 • žiarenie alebo röntgenové žiarenie;
 • vírusové ochorenia.

Môžem odstrániť nevus?

Väčšina nevi je absolútne bezpečná. Nepotrebujú chirurgickú intervenciu. Aby ste predišli poškodeniu pod slnkom, môžete kryť krtky s oblečením, panamou alebo bandážovými obvinkami.

V prípade, že je materská značka umiestnená na nebezpečnom mieste (často traumatizované, otrepané oblečením alebo topánkami), je lepšie ju odstrániť, až kým nedôjde k komplikáciám.

Otázku odstránenia nevusu rozhoduje iba lekár. Každé vzdelávanie podlieha podrobnej analýze: musíte posúdiť tvar, veľkosť, farbu, dostupnosť vlasov, polohu atď. Ak údaje nestačí, lekár sa podrobí ďalším vyšetrovacím metódam.

Aby ste to urobili, urobte odtlačok z povrchu nóvy, ktorý sa potom skúma pod mikroskopom. Ak sa nájdu rakovinové bunky, mólo sa musí odstrániť.

Ak je nevus úplne benígny, ale nesie aj estetické nepohodlie - môže sa tiež odstrániť. Predtým sa poraďte s lekárom.

Ako môžem odstrániť nevus?

Obvykle sa s takýmto problémom zaoberá dermatológ-onkológ. V prípade, že vo vašom meste nie je taký špecialista, onkológ, chirurg alebo dermatológ môžu odstrániť materské znamienko.

Existuje niekoľko spôsobov, ako liečiť pigmentované formácie. Všetky sú vykonávané výlučne v nemocnici pod dohľadom zdravotníckeho personálu.

 1. Chirurgický spôsob - pomocou skalpelu. Je vhodnejší pre veľké nevi. Operácia sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Spolu s materským znamienkom, spotrebnou daňou a 2-3 cm okolitého tkaniva. Vzorky sa potom posielajú na histologickú analýzu.
 2. Kryodestrukcia - mrazenie kvapalným dusíkom. Metóda je vhodná pre malé formácie. Proces nevyžaduje ďalšiu anestéziu. Po kryodestrukcii nezostávajú jazvy.
 3. Elektrokoagulácia - spaľovanie prúdom. Deti sú pod anestéziou, u dospelých - s lokálnou anestézou. Používa sa na odstránenie malých a stredných krtkov.
 4. Laserová terapia - vhodná na odstránenie nevi v citlivých oblastiach (na tvári, krku). Laser má vysokú presnosť, po operácii nie sú žiadne jazvy. Avšak je pravdepodobné, že nie všetky bunky nevusu zomrú, ak hĺbka prieniku lúča nie je dostatočná.

Metóda je zvolená lekárom na základe vlastností nevi a funkčných schopností kliniky. Prianie pacienta sa v tomto prípade zohľadňuje ako posledné.

Odstránenie krtka je chirurgický zákrok, lebo po operácii môže dôjsť k komplikáciám:

 • zápal - s nesprávnou starostlivosťou o pooperačnú ranu;
 • malignizácia na mieste vzdialeného vzdelávania - ak nebulus nebol úplne vyrezaný;
 • tvorba jaziev - kozmetická porucha.

Prevencia malígneho nevusu

Aby sa zabránilo vzniku melanómu, je potrebné vylúčiť vplyv patologických faktorov. Zabráňte dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu. Pri relaxovaní na mori nezabudnite používať opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom.

Ak máte na svojom tele mnoho znamienok a pigmentových škvŕn, je lepšie dávať pozor na priame slnko a tiež obmedziť návštevy solária. Noste také oblečenie a topánky, ktoré vašu kožu neublížia.

Ak si všimnete akékoľvek zmeny névus alebo výskyt nových útvarov, lepšie raz odborného lekára, aby nedošlo k ujsť začiatok patologického procesu. Pamätajte, rakovina kože je veľmi ťažké liečiť.

Rodné znamienka (nevi) na tele: existuje nejaké nebezpečenstvo a ako ich odstrániť?

Nevylézy na tele sú inak nazývané príznaky, krtky a sú benígne lézie, ktoré sa objavujú na koži. Moles sú buď na rovnakej úrovni ako koža, alebo nad nimi stúpajú, príčiny ich výskytu sú rozmanité, hlavne ide o genetickú predispozíciu a určitý typ kože. Veľkosti nevi zobrazené na fotografiách nižšie sa menia od veľmi malých (1-2 mm) do veľkých (15-25 cm).

Farba v závislosti od buniek, ktoré ju vytvorili, môže byť:

Benígne formácie môže nastať nielen na koži, ale aj na sliznice (napr., Pošvy), spojovacie škrupiny, okraje pier, očí nádoby sú škvrny, kožné javy sa skladá z nevoid buniek.

Nevúdy sú vrodené a získané. Bunky tvorby sa objavujú dokonca aj v intrauterinnom stave vyvíjajúceho sa ľudského tela. Vznikajú v neurónovom hrebete - "bunkové ukladanie", ktoré slúžia ako základňa pre tvorbu rôznych anatomických štruktúr.

Podľa štatistík má takmer 80% zástupcov svetovej populácie s bielou pokožkou na svojom tele. U dospelých môže byť číslo 30 alebo viac. V detstve nemusia byť, ale v období puberty, počas tehotenstva sa pod vplyvom slnečnej aktivity objavujú na koži nevy.

Benígne vzdelávanie, rozvoj, prechádza niekoľkými fázami:

 • intraepiteliálne (počiatočné);
 • hraničný priechod;
 • intradermálne (vo veku 30 rokov);
 • reverzné (v pokročilom veku jednotlivých buniek "návrat" na vrstvy kože).

Nevúsy sú akumulované neocyty obsahujúce veľké množstvo melanínu. Nekarcinómy sa nazývajú zmenené melanocyty - bunky, ktoré určujú odtieň ľudskej kože. Pri vystavení slnečnému žiareniu sa v nich objavuje melanín, ktorý dodáva pokožke farbu slnka.

Dôležité vedieť! Tvary a veľkosti materské znamienka sú tak rôznorodé, že sú zamieňané s niektorými dermatologických patológiou, "kožné rohy" (myómov), seboroická keratóza, bradavice. Preto iba odborník dokáže presne stanoviť diagnózu diferenciáciou. Často to vyžaduje histologickú analýzu na štúdium odobratého tkanivového biomateriálu.

Príčiny nevi

Zhoršená embryogenéza je príčinou vzniku vrodeného nevusu. Môžu mať dedičnú povahu a slúžia ako dôkaz toho, že patria do toho istého rodu.

"Baby" melanocytárne nevity sa vyskytujú pri nasledujúcich predisponujúcich podmienkach:

 • vystavenie toxickým zlúčeninám, žiareniu na ženu nesúcej dieťa;
 • prítomnosť v gravidných ochoreniach, rozvinutých v urogenitálnom trakte;
 • toxikóza, hrozby potratov;
 • dedičná nepriaznivá predispozícia.

Výskyt získaných nevúdivov uľahčujú tieto provokujúce faktory:

 • hormonálny "výbuch" v pubertovom období;
 • obdobie tehotenstva s kolísaním hormonálneho pozadia;
 • prijaté perorálne kontraceptíva;
 • patológia kože infekčných a alergických znakov;
 • trauma kože v dôsledku mechanického pôsobenia;
 • slnečné žiarenie (vystavenie priamemu slnečnému žiareniu);
 • účinok žiarenia na ľudské telo, röntgenové lúče;
 • choroby vírusovej etiológie.

Typy nevi

Klasifikácia névy na histologických vlastností poskytuje odhad charakteristických rysov typu vzdelania, ktoré uľahčuje efektívne prognózu ochorenia. Existuje viac ako 50 druhov materských znamienok, z ktorých je desať nevi bežných.

Podmienenosť rozdelenia na skupiny sa týka nádorov:

 1. Melanomónny (s tendenciou k degenerácii do malígnych útvarov).
 2. Melanomoneopasnyh (nemá tendenciu k degenerácii do malígnych formácií).

Melaneopatické formácie zahŕňajú nasledujúce typy nevi:

modrý

Takýto jediný subjekt, ktorý je zhlukom melanocytov, je v prekanceróznom stave, aj keď sa nazýva benígny. Zároveň nemá tendenciu k onkologickej degenerácii. Farba nóvy - modrastá alebo modročerná - závisí od aktívnej produkcie melanínu v bunkách nevusov. Má pravidelný tvar, hladké kontúry. Vzhľadom na zvýšenie úrovne kože, ako névy môžu často zranení častí oblečenia, šperky a tak ďalej. U pacientov s krtka by mali byť pravidelne hodnotené ako profylaktické opatrenia, aby sa zabránilo degenerácii do malígneho nádoru.

Hraničný pigmentár

Je to vrodená forma, ktorá prejavuje svoje vlastnosti okamžite v prvých obdobiach života človeka. Nevus sa vyvíja spolu s rastúcim organizmom aj bez vplyvu akéhokoľvek vonkajšieho faktora. Hnedá / hnedá / čierna škvrna môže dosiahnuť v priemere od 1,5 mm do dvoch - troch alebo viacerých centimetrov. Takéto neviny "usadzujú" na dlaniach, nohách. Malignita sa môže prejaviť po traume alebo predĺženom vystavení slnku.

Obrie pigmentované

Nevus, dosahujúci až 50 cm v priemere, má vrodenú formu formácie. Odlišuje sa od ostatných formácií v odtieňoch šedej / hnedej, stúpa nad úroveň kože. Vzdelanie má trhliny, drážky, bradavice, takže riziko možnej traumatizácie a degenerácie do malígneho nádoru je skvelé. V tomto prípade sa pacientovi odporúča chirurgicky vyriešiť problém.

Nevus Ota

Zjavenie kožného fenoménu je priamo závislé na nervovom faktore. Miesto, pozostávajúce z veľkého množstva melanínu, sa nachádza na najviac otvorenej časti tela - na tvári. Čierna modrá formácia genetickej orientácie sa vyskytuje u predstaviteľov ázijskej rasy.

Nevúbené na ľudskom tele, príčiny, fotografie, ako sa zbaviť.

Nevýhody na ľudskom tele, príčiny vzhľadu.

Príčiny výskytu nevi sú odlišné. Všetko závisí od typu každého konkrétneho vzdelávania. Väčšina nevi patrí do jednej z troch odrôd získaného melanocytárneho nevusu. Z týchto troch sa z ničoho na tele objavujú hraničné melanocytové nevy a ich dysplastické varianty. Dve ďalšie odrody sú výsledkom ďalšej transformácie hraničného nevusu. Najčastejšie sa objavujú zložité hranice, intradermálne od komplexu (pozri fotografiu). Často pacienti a mnohí lekári považujú externe podobné erupcie seboroickej keratózy, ktoré sú čoraz viac na tele s vekom, pre nevi. Preto by mal byť popis takýchto útvarov skúmaný v časti o seboroickej keratóze.

Príčiny výskytu získaných pigmentových név na tele.

Všetky tri typy získaných pigmentových nevi majú viac príčin vzhľadu a ďalšej transformácie. Väčšina dôvodov je uvedená nižšie.

 • Slnečné žiarenie (opaľovanie) sa nazýva hlavným dôvodom, prečo môžu byť odchýlky od pravidelných silných (horiacich) až po pravidelné silné alebo slabé. V každom prípade slnečné svetlo stimuluje násobenie melanocytov v pokožke. A niekedy sú zlyhania, z ktorých sa tieto melanocyty zhromažďujú do hniezd. Navyše nesie malú časť žiarenia, ktoré poškodzuje gény.
 • Kolísanie hladiny pohlavných hormónov, štítnej žľazy alebo nadobličiek môže ovplyvniť citlivé štruktúry na povrchu melanocytov. To vedie k rozmnožovaniu. Z toho dôvodu sa objavujú nevety na tela u tehotných žien, pacientov s ochoreniami štítnej žľazy a nadobličiek.
 • Rôzne dermatologické ochorenia so zápalom, zjazveniami a pľuzgiermi vedú k zmene citlivosti, poškodeniu melanocytov. Čo tiež prispieva k vzniku nových materských znamienok.
 • Znížená imunita alebo liečba liekmi, ktoré menia imunitu, môže viesť k zníženiu kontroly nad imunitným systémom počas násobenia melanocytov. V dôsledku toho spôsobiť nevuse na tele.
 • Možno vzhľad iných pigmentových nevi na tele, ktoré nie sú tak časté, vyzerajú špeciálne, ale budú mať vnútornú štruktúru podobnú konvenčnému pigmentovému nevi. Príčiny vzácnej pigmentovej nevusy sú rovnaké ako u bežných. Medzi vzácnejšie pigmentárne nevity patria: dysplastické, halo-nevus, papilomatózne, reed, špicové, bodkované, modré.

Vrodené vady na tele, príčiny.

Možno, že sa pri narodení trochu neznervózní, neviny sa nakoniec stanú čoraz zreteľnejšími a upútajú pozornosť. Ľudia sa zdá, že nevyskytá sa takmer nikde. V skutočnosti je to len nová úroveň vo svojom prejave. Príčina výskytu všetkých vrodených nevolí, melanocytov alebo typu hamartu sú malé chyby, ktoré vznikajú počas obdobia vnútromaternicového vývoja osoby. S ohľadom na skutočnosť, že bunky sa potom rýchlo množia a počas reprodukcie sa to vždy neuskutočňuje hladko. V prvom rade sa objavujú na tele nasledujúcich druhov: mastné, bradavice.

Nevus na tele snímku.

Na fotografii sa nevie na telo zvyčajne získaných pigmentových druhov vyzerajú v závislosti od ich typu.

 • Hraničné nevy sú ploché, tmavo hnedé alebo čierne. Hrany môžu byť trochu nejasné v dôsledku kožného vzoru. Tieto znamienka sa objavujú u ľudí najčastejšie, predovšetkým zo slnka.
 • Komplexná pigmentárna nevaučená látka na tele má najčastejšie vyčnievajúcu strednú časť a plochý tmavý okraj na koži okolo, ako na fotografii nižšie. V zriedkavých prípadoch sa komplexné krtci skladajú z dvoch častí rôznych farieb, veľkostí a výšky, spojených dohromady.
 • Intradermálne nevety obvykle sa nezobrazujú na tele, ale na tvári. Na fotografii vyzerajú ako nárazy telesnej alebo tmavšej farby, hranice sú jasné, rovnomerné. Na dotyk sú mäkké. V priebehu rokov rastú ešte vyššie a stávajú sa ešte viac viditeľnými.
 • Dysplastické nevhody na tele sú nepriaznivým znakom. Majú nepravidelný asymetrický tvar, nejasné hranice, variabilnú farbu alebo príliš veľké. Stačí, ak máme jedno takéto znamenie na to, aby zvážil dysplastický nevus. Na snímke sa tieto nevýhody podobajú tým, ktoré sú plnené melanómom. A tiež majú zvýšenú pravdepodobnosť prechodu na melanóm.
 • Halo-nevuses na telo sú tvorené v dôsledku nesprávnej reakcie imunity. Na fotografii sú okolo takých nevi biele škvrny. Približne rovnaký druh môže mať melanóm. V dôsledku účinku imunity môže mól v strede bielych škvŕn úplne zmiznúť a normálna farba pokožky sa v priebehu času obnoví.
 • Vrodené (vrodené) pigmentárne nevuse na telo novorodenca sa často nachádzajú v malom počte. V zriedkavých prípadoch, spolu s jedným veľkým, sa nachádza niekoľko menších vrodených pigmentových név. Na fotografii vrodené pigmentové nevity majú nerovnomerné sfarbenie, tuberkulózy, vlasy.
 • Papilomatózne nevity na tele sa objavujú v malom počte alebo v singulárnom. Na fotografii majú povrch s jemnými výrastkami - papily. Niekedy na materskej značke sú krusty, váhy.
 • Warty nevuse na telo na rozdiel od papilomatóznych, vždy kongenitálnych a nie pigmentovaných. Príčina vzniku je porušením vývoja povrchovej vrstvy ľudskej kože. Často sú zoskupené v riadku. Na rozdiel od papilomatóznych, hustých, hrubých, s vekom sa stávajú čitateľnejšie.
 • Nevus Reed, Spitz sa stretnú na tele v singulárnom. Častejšie u detí alebo mladých ľudí. Nevus Reed je prakticky čierne vzdelanie. Rastá rýchlo, hranice sú mierne rozmazané. Nevus Spitz - ružová, rýchlo rastúca.
 • Bodkovaný nevus sa vyskytuje aj na tele v singulárnom. Na fotografii to vyzerá ako veľká hnedá náplasť, v ktorej vyniknú malé tmavé bodky. Nie je nebezpečný pre ľudí, tmavé bodky sú len malé hraničné nevi.
 • Mastný nevus na tele je menej častý u človeka než na tvári. Tiež vrodené, ale nie pigmentované. Príčiny výskytu v rozpore s vývojom mazových žliaz v tejto oblasti počas vývoja dieťaťa. Na fotografii je sivá materská značka žltkastá, lesklá, jemne vylúpená, bez vlasov.
 • Nevus Becker na tele sa nachádza hlavne v hornej polovici chrbta, môže prechádzať do ramena a ramena. Je tiež vrodená, ale nevzťahuje sa na pigmentované. Vlasy sú charakteristické, ale hnedá škvrna na koži pod ňou je úplne hladká.
 • Modré nevauky na tele sa nachádzajú aj v jednej kópii, ísť v malom množstve. Najčastejšie u ľudí v závode Mongoloid. Podľa vzhľadu sú viac vyblednuté, šedivé, nie nevyhnutne modré.

Ako sa zbaviť nevi na tele?

V prvom rade je potrebné konzultovať s dermatológiou, chirurgom alebo onkológom. Ukáže na tých nevi, zbaviť sa toho, čo musíte najprv urobiť. Je možné, že existuje riziko melanómu alebo prechod niektorých krtkov do melanómu. Pamätajte si, že melanóm je jedným z najnebezpečnejších onkologických ochorení. Aby sme sa zbavili nevi na tele, je to predovšetkým dysplastické, často traumatizované bežné pigmenty, veľké modré, mazové. Mazivá nechodí k melanómu, ale môže ísť na bazalóm - druh rakoviny kože. Lekári ponúkajú chirurgické odstránenie, kryogestrukciu, laserovú liečbu, elektrokoaguláciu, metódu rádiových vĺn. Najnebezpečnejšie a podozrivé nevýhody na tele alebo na tvári sa chirurgicky odstránia, aby sa vyšetrili pod mikroskopom úplne. Nezávisle odobrať krtky na tele sa neodporúča kvôli riziku melanómu.

Druhy nevi na ľudskom tele

S pomocou predchádzajúcich článkov sme už zvážili typy neví, ktoré sa môžu vyskytnúť na ľudskom tele, dali im jasnú klasifikáciu, popísali metódy určovania a rozlišovania nevi medzi sebou. Takisto vieme, ako bojovať, liečiť a odstraňovať nevi, ktoré znepokojujú a sú nebezpečné pre zdravie. Ale to nie je všetko množstvo krtkov a škvŕn, ktoré sa môžu objaviť v osobe. Pridajme zoznam a konkrétnejšie zvážime typy nevi.

Nevus Becker

Častejšie Nevus nevus sa vyskytuje v mužskej polovici obyvateľstva

Takzvaný Becker nevus je pomerne častý epidermálny nevus. Vzniká neskoro vo veku 10-15 rokov. Spočiatku sa zdá, v ramenách, chrbte, pod prsiami, na predlaktí, holene, trochu menej nápadné v panvovej oblasti, a len zriedka na tvár a krk. Spravidla škvrna pomaly rastie a tvorí pozdĺž okrajov pigmentácií, ktoré sa postupne spájajú s ohniskami nóvy. Tento prvok sa zvyšuje a často dosahuje veľkosť väčšiu ako 20 cm v priemere, čím vytvára nepochopiteľné geometrické tvary nepravidelného tvaru. Farba nóvy sa mení od svetložltej až tmavo hnedej. Na konci obdobia puberty je pokrytá vlasmi a tento obal môže prejsť aj na zdravú pleť. Névus povrch je trochu drsné a vráskavá, a to najmä do stredu prvku, jeho štruktúra je prakticky Warty hmatateľné, ale je viditeľný pri osvetlení zo strany.

Beukův nevus sa sám rozvíja bez rozdielu, často bez zmien v priebehu života, ale niekedy môže dôjsť k zníženiu intenzity jeho pigmentácie. Aj keď je nevus často nebezpečný, spôsobuje veľké estetické problémy v závislosti od polohy jeho polohy. Liečba je spravidla neúčinná, môže sa dosiahnuť pomocou dermabrázie (v zriedkavých prípadoch) alebo použitím argónového lasera.

Nevus Sutton

Suttonove nevýhody sú pigmentové krtky (zvyčajne komplexné a intradermálne nevy), obklopené kruhovou depigmentovanou (nenatloupanou) kožou

Známa medicína a taká vec, ako je nevus Sutton. Vo väčšine prípadov je névus Sutton nie je melanomoopasnym a niekedy môžu zmiznúť z povrchu kože, keď to nečakal, ale existuje malé percento obavám, že névus kože môže byť premenený na zhubný nádor (ako takmer každý mol a spot), alebo slúžia ako lemovanie melanomopasnym novotvarom na povrchu kože.

Nevus Unny

Nevus Nevna je kožná porucha u novorodencov

Tento druh nevusu môže mať niektoré ďalšie mená, ako je škvrnitosť lososa alebo bocian. Ide o benígnu formáciu, ktorá je jedným z typov nevysychového prúdu horiaceho alebo vína. Pomerne bežný jav, ktorý sa vyskytuje u približne 40% novorodencov. Tento nedostatok vo vývoji kože môže byť lokalizovaný na okcipitálnej časti a na tvári - čelo, viečka, nosový mostík. Typické umiestnenie škvŕn zodpovedá povrchu najvyššieho tlaku počas pôrodu s kosťami panvy matky na hlave dieťaťa počas prechodu pôrodného kanála. Zvyčajne sa škvrny zmiznú už v prvých rokoch života, ale často zostávajú na celý život (a to na okcipitálnej časti), ale keďže nespôsobujú komplikácie, sú jednoducho zabudnutí a jednoducho zmiznú v ľubovoľnom období života. Existujú však prípady, kedy sa nevus Unny stal podkladom pre vývoj dermatologickej choroby - psoriázy alebo seborrhey. Vo väčšine prípadov takýto nevus nevyžaduje liečbu a zmizne sám, ale ak pretrváva v staršom veku, laserová technika bude najspoľahlivejšou a najkrajší kozmetická metóda.

Neville Settona

Veľkosť viacerých neviditeľných údajov sa pohybuje od 1 mm do 1 cm.

Settonov nevus sa môže pozorovať u človeka vo forme samostatných viacnásobne pigmentovaných nevi, ktoré sú obklopené sfarbenou pokožkou. Tam sú niektoré prípady, keď to vyzerá úplne naopak, ako škvrnitý, achromic alebo chlpatý nevus v stredu vitiligo mieste, ktorý sa líši od neprítomnosti zóny zahušťovania pigmentácie. Výsledok takého nevusu môže byť niekoľko - niekedy zmizne samo o sebe, niekedy môže sprevádzať pokožku človeka po celý život a niekedy prechádza do nevokartsinomu. Liečba sa takmer nikdy neurobí, lekári hovoria, že použitie liekov, ako je psoralen, furalen, beroxán a amfifurín, môže byť úspešné.

Nevus Fire

Nevus sa môže vyskytnúť na ľubovoľnej časti tela, ale častejšie sa vyskytuje na tvári dieťaťa.

Typ nevusu, ktorý môže priniesť značné množstvo problémov. Vyzerá to ihneď po narodení dieťaťa a nezmizne z povrchu kože, ale naopak vyrastie, keď dieťa vyrastie a stáva sa zreteľnejšou farbou a tvarom. Ak je bod detegovaný a určený včas, bude najlepšie sa zaregistrovať u lekára a byť neustále pozorovaný, pričom sa vykonajú testy a podstúpia vyšetrenia. Akonáhle lekár dostane svoje rozhodnutie na odstránenie, mali by ste využiť šancu a stiahnuť ju laserom alebo chirurgickou excízou.

Nepigmentový nevus

Takáto dermatóza je vrodená a môže sa vyskytnúť u mužov a žien všetkých ras.

V srdci pigmentu nevusu je zníženie aktivity melanocytov, ale s normálnym množstvom v koži. Nepigmentový nevus je charakterizovaný vzhľadom na povrch kože asymetricky umiestnených malých bielych škvŕn okrúhleho alebo oválneho tvaru s jasnými hranicami. Tento nevus pokožky sa najčastejšie vyskytuje v detstve, trochu menej v dospievaní, nezmizne počas života a nezmení jeho farbu.

Vaskulárny nevus

Cavernózny a kapilárny hemangióm

Cievny nevus vzniká ako dôsledok proliferácie krvných ciev nesprávnym smerom a nazýva sa hemangióm. Najčastejšie u ľudí je kavernózny hemangióm a kapilárny hemangióm. Kapilár má tvar fialovo-farebnej náplasti s rozmermi od 1,3 do 10 cm, objavuje sa na tele po narodení a prvýkrát sa rozrastá o niekoľko mesiacov. Často, vo veku 7 rokov, tento hemangióm úplne zmizne a nevyžaduje predchádzajúcu liečbu. Ak hemangióm nezmizne alebo nepohodlie, lekári predpisujú hormonálnu liečbu, pretože neodstránenie tohto problému sa neodporúča, môže po excízii zostať veľká jazva. Cavernózny hemangióm je zase mäkký, nodulárny tvar fialovej alebo čerešňovej farby. Tento vaskulárny nevus je vrodený a pozostáva z rozšírených patologických ciev. Niekedy krváca z hemangiómu krváca, po ktorom úplne zmizne, ale je tiež možné odstrániť chirurgickou metódou alebo elektrokoaguláciou.

Mastný nevus

Nevada Jadassona alebo mazový nevus je hyperplázia mazových žliaz vrodeného typu. Môže sa to vyskytnúť v detstve a nachádza sa na hlave dieťaťa - v poli chrámu, na okraji krku, vedľa čela, sa niekedy objavuje na tvári alebo iných častiach tela. Nevus mazových žliaz je všeobecne asymptomatický, plochý, mäkký a elastický v tvare oválneho alebo lineárneho tvaru. Veľkosť je od 0,5 do 9 cm. Nebezpečný vzhľad nóvy, ktorý môže spôsobiť množstvo patológií spojených s kožou a vnútornými ochoreniami. Preto sa Nevass Yadasson prakticky odstraňuje chirurgickým odstránením najneskôr do nástupu dospievania, najlepšie skôr.

Modrý nevus

Modrý nevus je uzol alebo uzol tmavo modrej farby s hustou elastickou konzistenciou. Na povrchu nie sú žiadne vlasy.

Existujú tri typy modrého nevusu - môže to byť bunkový nevus, nevus melanómu alebo obyčajný modrý nevus. Je charakterizovaná akumuláciou veľkého počtu buniek v hĺbke dermis, ktoré produkujú látku melanín. Najčastejšie je na tvári, nohách alebo zadku modrý nevus. Rozlišovať modrý névus z névus hranice a iné typy môžu byť na štyroch vlastností: solitérne lézie kože, prítomnosť névus vo farbe modrej, veľké i malé obmedzenia infiltrovannost. Modrý nevus sa považuje za melanomónny, pretože sa zriedka regeneruje.

Warty nevus

Warty nevus je jednoducho definovaný druhom.

Ide o rovnaký epidermálna névus alebo ichthyosiform névus - vrodená, papilomatózní Warty-vzdelávania, ktorý je veľmi podobný na akumuláciu veľkého počtu bradavíc na jednom mieste. Je považovaná za vrodenú chybu, ale môže sa objaviť aj vo veľmi mladom veku. Existujú dva typy bradavicových nevusov - systémové a lokalizované. Hoci je nevus veľmi typický, je potrebné ho určiť iba lekárskymi prostriedkami, ako aj následnou liečbou. Odporúča sa neodstraňovať bradavicový nevus u detí mladších ako dva roky, je lepšie konzultovať s lekárom a liečiť ho liekmi. Samotný nevus neustále rastie a je vzhľadom na časté traumy pomerne nebezpečný, takže ho nestojí za záchranu a ak je to možné, je potrebné ju stiahnuť.

Melanocytic nevus

Dysplastické melanocytární névus (synonymum: Clark névy, atypická melanocytární névus) - je získané melanocytární névus, ktorý je prekurzorom melanómu.

Melanómový nevus sa považuje za získaný a objavuje sa u puberty, detstva alebo dokonca počas tehotenstva. Beníne subjekty, ktoré majú hladký povrch, oválny okrúhly tvar, hladké hranice a jednotnú farbu. V priemere na ľudskom tele, podľa štatistík poskytnutých lekármi je možné počítať 10-15 prejavov tohto nevusu. Prítomnosť väčšieho počtu sa už musí obávať a považovať za znak zvýšenej možnosti melanómu. Vďaka svojej štruktúre a patologickej forme je v zriedkavých prípadoch melanocytárny nevus veľmi citlivý na mechanické poškodenie a veľmi ľahko sa môže poškodiť. Takže ak sa nevus pokožky nachádza na mieste so zvýšeným rizikom, je lepšie ju odstrániť v čase, samozrejme po porade s lekárom.

Nevus papilomatózny

Miesto nevusu je pokožka hlavy, aj keď môže byť umiestnená na akejkoľvek časti kože.

Nevusový papilóm je bežný, papilomatózny nevus, ktorý sa veľmi podobá jeho vonkajším vlastnostiam na papilóme. Hrboľatá, nerovná, drsná, môže mať rozdielne veľkosti a tvary. Farba - od farby kože až po špinavú hnedú farbu. Podobný nevus sa môže prejaviť, či už jednotlivo alebo mnohonásobne, vo väčšine prípadov sa objavuje od narodenia, ale môže sa objaviť v inom veku. Počas celého života rastie extrémne pomaly, ale to napriek tomu prináša svoj výsledok a nevus začína zasahovať, najmä keď je na tvári alebo v nebezpečných oblastiach, kde môže byť roztrhaný alebo česaný. Ak papilomatózny nevus nezasahuje, môže to byť ponechané, ale ak spôsobuje nepríjemné pocity, môže sa odstrániť v akejkoľvek klinike, kde je kvalifikovaný odborník.

Intradermálne nevi

Intradermálne nevy v oblasti nosa.

Intradermálny nevus je pomerne častý novotvar, ktorý sa môže prejaviť vo forme vyrážky, papule alebo uzla. Farba nóvy sa mení od tmavo hnedej až po farbu kože. Štúdie a mikroskopická analýza ukazujú veľké množstvo pevných hniezd nevnískových buniek a vzácnych neokytov, ktoré sú ponorené do dermis. Často existujú Tutonové bunky, ktorých existencia v jednej alebo inej oblasti smeruje k intradermálnemu nevusu.

Fibroepiteliálne nevy

Fibroepitálny nevus - to je eminencia nad kožou, sférická a jemne elastická.

Nevus sa objavuje už od narodenia, ale môže sa objaviť aj v každom čase života - častejšie v detstve a puberte, o niečo menej často v dospelosti a niekedy aj u starších ľudí. Nevus rastie, ale tento proces je veľmi pomalý. Má fibroidnú štruktúru a často sa objavuje na tvári, preto je dôvodom na kontakt s lekárom. Kvantitatívne sa fibroepiteliálny nevus líši len málo od ostatných nevi a môže sa množiť až do tuctu alebo dokonca niekoľkých. Nemá žiadne bolestivé pocity, s výnimkou estetickej duše, keď sa nachádza na prominentnej časti tela a nie je veľmi pekné vzdelanie. Fibroepiteliálny nevus môže byť ružový, načervenalý, mierne fialový alebo častejšie hnedastý. Často sa povrch neuróza preniká vzácnou líniou vlasov. Zápalové procesy s nevusom neboli zistené, s výnimkou prípadov poškodenia. V typických prípadoch je možná obvyklá diagnóza takého nevusu v stave bez zápalu, ktorá nespôsobuje ťažkosti.

Nebulózny nevulus

Ľudia, ktorí nie sú vaskulárnymi nevi, jednoducho volajú materské znamienka. Patrí sem intradermálny nevus. Vyskytujú sa v detstve, rastú v počte a veľkosti v období dospievania a môžu úplne zmiznúť s týmito rokmi. Nevokletochnye névy môžu byť niekoľkých typov, v závislosti na ich umiestnenie a charakteristiky - hranice nevokletochny névus, névus a intra dermálnej nevokletochny zložité nevokletochny névus. Normálny névus neobťažuje ľudí a nevyžaduje žiadne ošetrenie, s výnimkou prípadov, keď sa obava degenerácia névu na zhubný nádor.

Komplexný nevus

Komplikované névy je papule alebo uzlík malej veľkosti asi 1 cm., Všeobecne klenutý alebo guľovitý hnedá, tmavo hnedá a niekedy aj čierne.

Synonymá pre tento názov sú dermoepidermálny nevus a zmiešaný nevus. Vzťahuje sa na získané nevi. Zmiešané nevity majú znaky intradermálnej a hraničnej. V dôsledku intraepidermální majú pomerne tmavú farbu, ale vzhľadom k intradermálne - mierne vyvýšený nad úroveň kože a môžu byť detekované vizuálne aj na dotyk. Povrch nevusu je hladký, ale v niektorých prípadoch sa stáva nadržaný. Komplexný nevus je melanomopoický.

záver

V túto chvíľu sme preskúmať veľký počet névov a úplne pochopiteľné stane len jedna vec - identifikovať nevi jednoduché a zložité, jeho názov a klasifikáciu, samozrejme, je to možné, dávať pozor na typ, farbu, veľkosť a iné vlastnosti, ale ak táto definícia je správna, ak teraz už účet druhov nevi ide na desiatky? Môže niekto z nás, bez istého vzdelania, urobiť presnú diagnózu a identifikovať nebezpečenstvo vopred? Zdá sa nám, že tam je, a to je dôvod, prečo všetky naše odporúčania navštíviť lekára pri najmenších obáv nevi zostávajú v platnosti. Zvlášť, kvalifikovaný lekár môže nielen dať névy označenie, ale tiež hovorí, prečo sa objavil na hlave, aké sú dôvody, ktoré obyčajný, pigmentovaná nevie, ktorá je známa ako krtko, chová nejasné, to vysvetľuje, čo vrodenú névus, a ktorý je získaný. Všetky informácie, ktoré ste dostali od svojho lekára bude zhodnotiť situáciu a rozhodnúť, či chcete odstrániť jednoduché materské znamienko, aký spôsob, ako to urobiť, a ako sa starať o miesto na koži po odstránení névus. Odporúčame vám čítať článok o Bekukovom nevuse.