Hlavná

Bradavice

Herpes zoster: príznaky a liečba, foto

Herpes zoster (ďalší termín pre herpes zoster) je vírusové ochorenie charakterizované jednostrannými bolestivými kožnými vyrážkami a všeobecným poškodením tela.

Príčinným činidlom je vírus varicella zoster. Choroba sa rozvíja u tých, ktorí predtým mali v detstve alebo dospievaní ovčie kiahne.

V tomto článku sa pozrieme na to, ako herpes zoster vyzerá u dospelého človeka, jeho príznaky a spôsoby liečby.

príčiny

Infekcia vírusom môže byť v detstve, od pacientov zbavených alebo ovčieho kiahne. Herpes zoster u detí beží ako normálna ovčia kiahne. Po úplnom zotavení vírus vstupuje do nervových buniek a je v nečinnom stave. Počas inkubačnej doby nie je človek pre ostatných infekčnými.

Oblasti šindľov sa objavia, keď sa imunity znižujú. Slabosť, ktorá spúšťa chorobu, je najčastejšie spôsobená:

 • negatívny vplyv iných ochorení na telo;
 • príjem liekov, ktoré oslabujú imunitu;
 • emočný stres a následný stres;
 • neustále tvrdá práca;
 • vykonáva komplexné operácie, ktoré výrazne znižujú imunitnú obranyschopnosť tela.

Riziková skupina zahŕňa:

 1. HIV-infikovaní ľudia s AIDS;
 2. Pacientov s rakovinou alebo podstupujúcich rádioterapiu a chemoterapiu;
 3. Diabetici trpiaci cukrovkou;
 4. Ľudia užívajúci hormóny;
 5. Ľudia, ktorí utrpeli transplantáciu akýchkoľvek orgánov;
 6. Prítomnosť chronických ochorení: tuberkulóza, zlyhanie srdca, cirhóza, chronická hepatitída alebo renálna insuficiencia.

Vírus vychádza z hibernácie a procesy nervových buniek sa dostávajú na povrch kože a spôsobujú nepríjemné príznaky. Tiež príčinou vzniku herpes zoster môže byť pokročilý vek človeka, pretože starí ľudia najčastejšie trpia touto chorobou.

Je infikovaný herpes zoster?

Ľudia, ktorí už mali chorobu kiahní, sa nemôžu infikovať pacientom trpiacim pásovým oparom. Pre všetkých, najmä pre deti, ktoré nemajú ovčie kiahne, existuje riziko infekcie.

Ako sa prenáša herpes vírus? Infekcia sa vyskytuje kontaktným spôsobom - ako pri bežnej kiahňovej kiahni. Treba poznamenať, že infikovaná osoba nekontrahuje herpes zoster, ale typický ovčia kiahň so všetkými prejavmi tejto patológie.

Symptómy herpes zoster

Doba inkubácie u ľudí môže byť niekoľko desiatok rokov. Všetko závisí od toho, kedy telo nebude schopné potlačiť aktivitu vírusu.

V prípade herpes zoster sa prvé príznaky ochorenia u dospelých prejavujú chrípkovým stavom:

 • zvýšená telesná teplota;
 • bolesť hlavy;
 • slabosť a letargia;
 • rozšírené lymfatické uzliny.

Často sú symptómy sprevádzané horiacou bolesťou na mieste budúceho vyrážky. Najčastejšie sa na tela objavuje bublinová vyrážka v oblasti rebier a má brúsny charakter. Preto názov choroby - herpes zoster. V zriedkavých prípadoch sa na tvári objaví bolesť a vyrážka. Prvé kožné poruchy sú pozorované na nosiči a ušiach, potom sa vyrážka prenesie na sliznicu očí.

Po prvé, bubliny sú naplnené čírou kvapalinou, potom sa ich obsah stáva zakalený a sú otvorené na vytváranie kôr. Regionálne lymfatické uzliny sú zväčšené, môžu sa objaviť katarálne javy - počas tohto obdobia je pacientovi najväčšie epidemické nebezpečenstvo pre ostatných. Rovnako ako u typického ovčieho kiahne, u pacientov so šindľami môže dôjsť k niekoľkým vlnám podsypy, pred každým z ktorých sa stav pacienta zhorší.

Zvyčajne choroba trvá asi 20 dní - po tejto dobe vezikuly vysušia, kôry vypadnú a na povrchu pokožky zostáva zjavná pigmentácia, ktorá zmizne po 2-3 mesiacoch.

diagnostika

S rozvinutým klinickým obrazom gangliových foriem šindelov diagnóza nepredstavuje žiadne ťažkosti.

Chyby sa často vyskytujú v počiatočnom období ochorenia, keď sú príznaky intoxikácie, horúčky a ostrých bolesti. V týchto prípadoch sa nesprávne stanovila diagnóza angíny pektoris, pľúcny infarkt, obličková kolika, akútna apendicitída atď.

Odlišujte od jednoduchého herpes, erysipela, akútneho ekzému; generalizovaná forma herpes zoster - z kuracích kiahní. Na laboratórne potvrdenie diagnózy sa vírusová detekcia používa s mikroskopiou alebo pomocou imunofluorescenčnej metódy, izolácie vírusu na tkanivových kultúrach, sérologických metódach.

Herpes zoster: foto

Keď táto choroba vyzerá, ponúkame podrobné fotografie na zobrazenie.

komplikácie

Prognóza miernych foriem ochorenia je priaznivá, zvyčajne nie sú žiadne relapsy a vážne dôsledky herpes zoster. Oslabení ľudí po závažnom zápalovom procese sú však možné v budúcich exacerbáciách.

Niektorí pacienti sa sťažujú na:

 • lokálna bolesť až do šiestich mesiacov po zotavení - 25%;
 • prítomnosť bolestivých reakcií dlhšie ako šesť mesiacov - 16%;
 • bolesti hlavy a závrat - 3%;
 • poruchy motorickej gule - 4,5%;
 • získaná strata sluchu - 2,7%;
 • znížená videnie - 1,8%

V závažných prípadoch môže byť postihnutý mozog (encefalitída, meningitída), mŕtvica, zápal miechy. Očné formy herpesu často vedú k slepote kvôli nekróze sietnice, ako aj iným ochoreniam orgánov zraku.

Často v priebehu 1-2 rokov po zotavení človek trpí bolesťou čriev, žalúdkom a ťažkosťami v blízkej srdcovej oblasti. Najnebezpečnejšie dôsledky sú spravidla pozorované pri absencii konzervatívnej liečby v akútnom období.

Liečba herpes zoster

Väčšina prípadov šindľov končí pri nezávislom zotavení, dokonca aj pri absencii liečby. Avšak lieky existujú a môžu výrazne zmierniť symptómy ochorenia a predchádzať komplikáciám. Symptomatická liečba herpes zoster sa podáva individuálne v závislosti od závažnosti priebehu.

Na liečbu u dospelých sa používajú určité lieky:

 1. Antivírusové lieky (Acyclovir) sú účinné pri ich vymenovaní počas prvých 3 dní choroby.
 2. Liečba postihnutej kože s liečivami obsahujúcimi Acyclovir, roztok brilantnej zelenej, Solcoseryl.
 3. Na zníženie bolestivého syndrómu a zmiernenie zápalu sa predpisujú prípravky skupiny NSAID (Nimesulid, Meloksikam a ďalšie).
 4. Ak sa vyskytnú príznaky závažnej intoxikácie - detoxikačná liečba (infúzne roztoky), po ktorej nasleduje užívanie diuretík.
 5. Symptómy poškodenia nervového systému zahŕňajú antidepresíva, sedatíva, hypnotiká.
 6. Na zníženie svrbenia - antihistaminiká.
 7. V prípade bakteriálnej infekcie prvkov vyrážky - antibiotiká.

Cieľom terapie herpes zoster je:

 • urýchliť zotavenie;
 • zníženie bolesti;
 • zabrániť komplikáciám;
 • znížiť pravdepodobnosť postherpetickej neuralgie.

Liečba drog je potrebná pre ľudí s vysokým rizikom komplikácií alebo dlhotrvajúcim priebehom ochorenia: ľudia s imunodeficienciou, pacienti starší ako 50 rokov. Prínos antivírusovej liečby u zdravých a mladých ľudí nebol preukázaný.

Nekomplikované prípady sa liečia doma. Povinná hospitalizácia je indikovaná všetkým ľuďom s podozrením na rozšírený proces s poškodením očí a mozgu.

Šindľový herpes

Herpes zoster sa považuje za ochorenie vírusovej povahy, ktoré sa vyznačuje herpetiformnými jednostrannými léziami vo forme vyrážok na koži. Herpes zoster sa vyznačuje syndrómom intenzívnej bolesti. Príčinou tohto ochorenia je vírus Zoster alebo vírus kiahní, ktorý patrí do rodiny herpesvírusov. Spravidla sa prvé stretnutie s vírusom vyskytuje v detstve, tečúcou vo forme ovčieho kiahne (kuracie kiahne), po ktorom vírus prechádza do latentnej formy (spánku).

Herpes zoster je známy už od dávnych čias, ale v tom čase sa považuje za samostatnú chorobu. Dlhý kiahní sa dlho považoval za kiahne. Hoci symptomatické rozdiely medzi týmito dvoma chorobami boli opísané už v polovici 18. storočia. Základná diferenciálna diagnostika sa stala k dispozícii až na konci XIX storočia. Povaha ovčieho kiahne, ako infekčná, bola dokázaná v roku 1875 v štúdiách dobrovoľnej skupiny ľudí. Predpoklady pre pripojenie názor varicella zoster bolo ponúknuté v roku 1888, kedy bol zaznamenaný výskyt ovčie kiahne u detí po styku s dopravcami herpes zoster v klinickej forme.

Ale ich konečné potvrdenie bolo zistené až koncom 50-tych rokov, kedy bol izolovaný rovnaký pôvodca z pacientov, ktorí mali obe klinické formy týchto dvoch infekčných ochorení. Údaje o epidemiológii sa však ukázali ako najpozitívnejšie: výskyt ovčieho kiahne v ohniskách herpes zoster bol oveľa vyšší ako u bežnej populácie. V roku 1974 sa v Japonsku získal oslabený kmeň vírusu herpes zoster a na začiatku osemdesiatych rokov začali v Spojených štátoch klinické skúšky očkovania proti ovčím kiahňam.

Deti, ktoré mali ovčie kiahne, sú stále nosičmi tohto vírusu. Nachádza sa v ganglii miechy, v bunkách neuroglie a zvyčajne nespôsobuje žiadne špeciálne prejavy s normálnou imunitou. Po určitom počte rokov po primárnej infekcii vírusom tela aktivácia začína prechodom vírusu z nervových buniek pozdĺž ich axónov. Keď vírus dosiahne koniec nervovej bunky, spôsobí prejav akútnej formy na koži, vedenej signálmi autonómneho nervového systému.

Herpes zoster sa prejavuje vo forme vyrážok na koži, ktoré sú niekedy sprevádzané silnou bolesťou a závažným svrbením. Treba poznamenať, že rozdiel medzi herpes zoster a herpes simplex (na perách) je v bolestivom syndróme a rozsiahlych léziách.

Príčiny herpes zoster

Herpes zoster je niekoľkonásobne pravdepodobnejšie, že sa vyskytuje na pozadí zníženej imunity. Počas obdobia klinických prejavov sa vírus šíri po celom tele a môže byť identifikovaný v obsahu vyrážok, slz a slín.

Po vstupe vírusu do nervového systému sa jeho lokalizácia pozoruje hlavne v periférnom neuróne ganglií miechy a začína sa šíriť cez nervový systém. Môže tiež dôjsť k čiastočnej denervácii. V zadnom spinálnom gangliu začína zápal zahŕňajúci hemoragickú nekrózu. Počas herpes zoster sa zápalový proces týka nielen periférnych nervov, mozgových a spinálnych ganglií, ale aj mozgových membrán s medulou.

Proces, ako vírus herpes zoster prechádza do latentného stavu a potom sa aktivuje, nebol doposiaľ špecificky študovaný.

Pásový opar nemá žiadny vzťah k vírusom herpes simplex typu 1,2, a preto sa nazýva úplne iný pohľad na vírus (vírus zoster), ale všetky druhy herpes vírusy patrí do rovnakej skupiny - herpesviridae skupiny.

Počet pacientov s vírusom herpes zoster sa v súčasnosti pohybuje okolo 3 z 10 000 osôb v starobe a okolo 15% pacientov s imunodeficienciou.

Herpes zoster má tendenciu k relapsu. Vírus zachováva majetkových škôd, nervové bunky a pokožku epitelu pacienta prostredníctvom slizníc a kože, potom sa po smere toku krvi a lymfy v aktuálnom meziobratlového tkaniva a gangliách miechy, kde je následne v latentnom stave.

Aktivácia herpes zoster sa vyskytuje s prudkým poklesom imunity, ako aj pri užívaní liekov na potlačenie imunitného systému (pri nádorových nádoroch).

Rakoviny vo forme malígneho nádoru vzniku metastáz, chlamýdie atď. môže poskytnúť prudkú exacerbáciu vírusu. A to ani sami, ale kvôli použitiu liekov, ktoré potláčajú rast rakovinových buniek (chemoterapia). Len rádioterapia prispieva k miestnemu rozvoju herpes zoster, pretože keď sa to stane, ako je smrť poškodených buniek rakoviny, a lymfocytov - zabíjač, ktoré pomáhajú udržiavať imunitu.

Transplantácia vnútorných orgánov, vírusová gangliovritida, prenos infekcie HIV, prechod do štádia AIDS, prispievajú k dlhotrvajúcemu klinickému prejavu herpes zoster. Vo všeobecnosti, s infekciou HIV, herpes zoster môže byť považovaný za jeden z jej príznakov. To znamená, že pacient, ktorý najmenej raz ročne a viac opakuje herpes zoster, je najprv nutné vykonať test na status HIV.

Vírusové lézie s herpes zosterom sú spravidla ovplyvnené kraniálnymi a medzistavcovými nervovými gangliami. DNA samotného vírusu je schopná preniknúť do bunky. A v niektorých prípadoch môže viesť k vzniku meningoencefalitídy a ovplyvniť sliznicu vnútorných orgánov.

Chcem však spomenúť, že zdraví ľudia prakticky netrpia herpes zoster. Pokiaľ ide o deti, taktiež zriedka dostatočne trpia touto chorobou. Asi 5% detí s herpes zoster má rakovinu alebo infekciu HIV. Niekedy sa herpes zoster u detí vyskytuje už v detstve a dokonca aj v období novorodenca. Zvyčajne je to spôsobené tým, že žena bola počas gravidity zhoršená herpes zoster alebo mala kiahňovú neštovicu.

Podľa výsledkov štúdií vedených americkými vedcami sa zistilo, že deti, ktoré boli očkované proti ovčím kiahňam v mladom veku, takmer nie sú vystavené riziku vzniku herpes zoster. Čo sa nedá povedať o deťoch, ktorí mali len kiahne.

Ale napriek tomu, že herpes zoster počas tehotenstva neovplyvňuje vývoj plodu, táto infekcia môže predstavovať nebezpečnú hrozbu pre priebeh tehotenstva a následnú podmienku dieťaťa v perinatálnom období.

Vírus herpes zoster postihuje jedno z 3 500 detí v perinatálnom období.

Herpes zoster u detí v období novorodencov je dôsledkom herpesu preneseného od ich matky počas tehotenstva, najmä v treťom trimestri. Herpes zoster sa môže prenášať hematogénnym spôsobom (placentálnou maternicou) alebo počas pôrodu (ak herpes postihuje sliznicu pohlavných orgánov). Taktiež počas dojčenia sa prenáša vírus.

Symptómy vývoja herpes zoster u novorodencov môžu byť zistené jeden týždeň po prenose vírusu. Keď sa herpes zoster používa u detí perinatálneho obdobia, vezikuly sa emitujú na koži a slizniciach. Veľmi často vírus ovplyvňuje spojivku očí bez toho, aby spôsoboval vyrážky na koži a slizniciach, ale zároveň pretrváva v tele dieťaťa. Priebeh choroby pre dieťa je dosť ťažký a trvá asi 10 dní.

Ak sa dieťa narodilo predčasne, potom vírusová infekcia vo forme herpes zoster bude postupovať omnoho zložitejšie, čo ovplyvní mozog (herpetická encefalitída). Prognóza herpes zoster u predčasne narodených novorodencov je nepriaznivá. Asi 70% predčasne narodených detí má smrteľný výsledok.

Liečba herpes zoster u novorodencov s antivírusovými liekmi znižuje perinatálnu mortalitu o polovicu. Liečba, keď je vírus zistený u novorodenca, je okamžite predpísaný.

Liečba novorodencov z herpes zoster s antivirotikami znižuje úmrtnosť detí o takmer 50%.

Herpes infekcie sú považované za najčastejšie infekčné choroby u tehotných žien, čo môže komplikovať priebeh tehotenstva. Ale herpes zoster počas tehotenstva nie je tak často, na rozdiel od herpes simplex.

Počet tehotných žien, ktoré nesú vírus herpes simplex, rastie rýchlym tempom (okolo 30% všetkých tehotných žien). S nimi sa výskyt herpes zoster počas tehotenstva zvyšuje. V prípade primárnej infekcie sa môže vyskytnúť tento typ herpes: fetálna lézia vo forme rôznych deformít, chromozomálnych abnormalít alebo intrauterinnej smrti plodu.

Počas tehotenstva môže herpes zoster viesť k vývoju dlhého nepristupujúceho herpesu s 1,2 druhmi alebo k ich kombinácii súčasne. Čo pre tehotnú ženu prinesie najsilnejšiu bolesť a nesnesiteľné svrbenie, sprevádzané horúčkou a všeobecnou malátnosťou.

Tehotenstvo samo osebe je príčinou imunodeficiencie. Za rôznych podmienok, tj so zvýšenou imunitou, tehotenstvo by bolo nemožné. Príroda plánuje fyziologické zníženie imunity počas celej tehotenstva pre úspešnú graviditu plodu. Herpes zoster sa "prebudí" v dôsledku zníženia imunity a potom nie v prvých štádiách jeho zníženia, ale pri chronickej imunodeficiencii, ktorú možno pozorovať počas tehotenstva.

Ako je zrejmé z vyššie uvedeného, ​​príčinou vzniku alebo porážky herpes zoster môže byť imunodeficiencia, ktorá sa môže vyskytnúť pri rôznych chorobách a podmienkach v akomkoľvek veku.

Herpes zoster na chrbte

Príznaky herpes zoster

Symptomatológie s herpes zoster začína celkových príznakov prodromálnych: dyspeptického poruchy, bolesti hlavy, mierne horúčka, zimnica, a vyjadrili všeobecnú malátnosť. V budúcnosti sa môže spojiť svrbenie a bolesť pozdĺž nervových periférnych vlákien. Typické sú svrbenie a pálenie kože namiesto budúcich pľuzgierov. Takéto príznaky sa považujú za vysoko subjektívne a intenzita herpetických prejavov môže byť pre každého pacienta odlišná. Trvanie počiatočného obdobia nepresiahne 5 dní, ale u detí je toto obdobie ešte kratšie ako u dospelých pacientov.

Po krátkom období prodromálne fázy môže dôjsť k významné zvýšenie telesnej teploty na subfebrile, príznaky intoxikácie vstup (svalová a bolesť hlavy, anorexia). Spolu s tým sa v priebehu niekoľkých spinálnej ganglií kožná vyrážka sa môže javiť ako škvrny ružová s výrazným bolesti, ktoré obvykle nie sú splývajú a tvorí priemer 5 mm.

Po niekoľkých hodinách sa na pozadí exantému začnú objavovať vezikuly so seróznym obsahom. Okraje týchto vezikúl sú zvyčajne nerovnomerné a ich báza je hyperemická a opuchnutá. V závislosti od stavu imunity a závažnosti priebehu herpes zoster sa môžu spájať s bolesťou a zvyšovaním regionálnych (lokálnych) lymfatických uzlín. Deti môžu mať faryngitídu, rinitídu a laryngitídu, čo značne komplikuje priebeh ochorenia.

Exantémy sú určené v oblasti projekcie nervového kmeňa. Často dochádza k jednostrannému poškodeniu nervového ganglionu, ktorý je premietaný pozdĺž nervov interkostálneho, trigeminálneho nervu tváre. Existujú prípady, keď nervové kmeňové končatiny sú zapojené do procesu lézie s následným rozvojom neuritídy. Našťastie sú také prípady veľmi zriedkavé. Najčastejšie sú v svaloch exantémy.

S herpes zoster vyrážka je možné súčasne stanoviť rôzne fázy, počnúc od začervenanie a končí oblastí hyperpigmentácia po vinutých vačkov. O týždeň neskôr začervenanie kože v okolí vačkov klesá, a spolu s ním, a opuch, tekutina na vačkoch sa zakalí, začnú vysychať, a v mieste ich lokalizácia kôry vytvorené po priechode ktorých môže dôjsť k miernemu pigmentácie kože. Výsledkom je, že v priebehu 2-3 týždňov od nástupu ochorenia dochádza k zotaveniu.

Avšak herpes zoster môže mať všeobecnú formu prejavov.

Niekedy forma generalizované vyrážky s pásovým oparom v porovnaní so pripojil kiahne, pretože lokalizácia lézií je pozorované nielen v priebehu nervu gangliá, ale aj v iných oblastiach kože a slizníc. Ak je generalizovaný herpes zoster alebo jeho klinické prejavy trvajú dlhšie ako 21 dní, je potrebné vyšetriť pacienta na určenie povahy imunodeficiencie a na prítomnosť rakoviny.

Pásový opar môže byť tiež neúspešný forma, ktorá sa vyznačuje tým, erytematózna vyrážka pozdĺž nervových uzlín, ktorá zmizne čoskoro po výskyte vačky. V tomto prípade všeobecný stav pacienta netrpí zvlášť.

Bulózna forma s herpes zoster je charakterizovaná veľkými vezikulmi, ktoré sa spájajú do veľkého, serózneho obsahu blistrov. Ak sú krvné cievy poškodené, obsah seróznych sa transformuje na hemoragickú a ak sa vyskytne sekundárna infekcia, je hnisavá. V závažných prípadoch sa tieto bubliny môžu spájať do pevných pásov, pri sušení môže dôjsť aj k sekundárnej infekcii pri tvorbe tmavej nekrotickej chrapavky. Stupeň závažnosti priebehu tejto formy herpes zoster závisí od umiestnenia exantému. Napríklad, pri poruche nervov obličky neuralgické akútne bolesti, poškodenie rohovky očí a viečka sa spoja.

Trvanie herpes zoster v akútnej forme je 2-3 týždne; s abortívnou formou asi týždeň; av prípade komplikovanej formy alebo dlhšieho trvania, viac ako mesiac. Bolesť v herpes zoster má horiaci, paroxysmálny charakter, s väčšou intenzitou v noci. Poruchy citlivosti kože a lokálneho parestézie sú najčastejšie známe príznaky herpes zoster.

Existujú prípady poškodenia nervov okulomotora, zvierača močového mechúra a brušných svalov. Ak sa začne rozvíjať serózna meningitída, zmeny v štúdii mozgovomiechovej tekutiny niekedy nezodpovedajú závažnosti symptómov s meningitídou. V akútnej forme herpes zoster je možný vývoj encefalitídy a meningoencefalitídy.

V oftalmickej forme herpes zoster sa môžu objaviť abnormality, ako je porážka očnej vetvy nervu trojklanného nervu. Keď symptóm Ramsay-Hunt drží predné obojstranné lézie s ochabnuté tvárových svalov a vyrážky vo zvukovode alebo sliznice dutiny ústnej a krku. Existuje tiež syndróm intenzívnej bolesti vo vonkajšom zvukovom kanáli, závraty a následne úplná alebo čiastočná hluchota.

Keď je herpes zoster motorizovaný, môže sa vyskytnúť slabá svalová slabosť, poškodenie myotómu spolu s dermatómami, ktoré sú ovplyvnené herpes vyrážkou. Herpes zoster môže mať rôznu intenzitu klinických prejavov, najmä u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Takýmito pacientmi sa môže vyvinúť encefalitída, lézia miechy. Artery môžu byť ovplyvnené, čo spôsobuje hemiplegiu.

Neuralgické bolesti s herpes zoster niekedy trvajú až šesť mesiacov. Zriedka sa herpes zoster prechádza rýchlo a bezbolestne, aj keď existujú také prípady, čo je spôsobené dobrou úrovňou imunity.

Herpes zoster môže spôsobiť komplikácie vo forme: priečnej myelitídy, ktorá nakoniec prechádza do paralýzy motorov. Herpes zoster u infikovaných vírusom HIV je kombináciou iných stavov imunodeficiencie oveľa ťažšie. Trvanie latentného obdobia pred objavením vyrážok je približne týždeň. Veľké riziko manifestácie herpes zoster predstavuje pacienti s lymfómom alebo lymfogranulomatózou. Asi 50% z nich má herpetické erupcie, ktoré sú bežné v tele. 10% má možnosť vzniku zápalu vírusu, hepatitídy a meningoencefalitídy s ďalšími závažnými komplikáciami.

Pri herpes zoster sa rozlišujú typické formy: abortívne, v ktorých sú iba vyrážky s vezikulmi a syndróm bolesti nie je; bublina, v ktorej sa vyrážky môžu objaviť ako veľké bubliny; Hemoragická, v ktorej sú vezikuly naplnené krvou; gangrénom, v ktorom je mierna nekróza tkanív, po ktorej nasleduje tvorba jaziev po zvyšok života.

herpes zoster obrázok dieťaťa

Herpes zoster u detí, spravidla pokračuje rovnakou symptomatológiou ako u dospelých. Mladé deti tolerujú herpes zoster pomerne dobre bez vyrážok, ale s bolestivým syndrómom a sčervenaním niektorých oblastí na koži. Školáci herpes zoster postihujú závažnejšie formy, ktoré postihujú kožu v uchu, čo môže viesť k ochrnutiu tvárového nervu.

Dieťa prestáva byť infekčné a môže sa vrátiť k štúdiu v čase, keď všetky vyrážky sú pokryté kôrou, ale pre ďalšiu ochranu pre ostatných by ste mali pokryť postihnuté miesta obväzom.

Pri diagnostikovaní herpes zoster je dôležité zvážiť niektoré nuansy. Mnoho neadekvátne kvalifikovaných špecialistov zamieňa herpes zoster s obličkovou kolikou, s angínou pectoris a inými podobnými ochoreniami. Pretože na začiatku ochorenia sa herpes zoster prejavuje horúčkou a ostrými bolesťami, pričom má malú postihnutú oblasť s vyrážkami.

Pre správne diagnózy sa používa: mikroskopia pre detekciu herpes zoster vírus, immunoflyurorestsentny spôsob, kultúrne spôsob, PCR a sérologické metódy diagnostiky.

Liečba herpes zoster

Veľké množstvo prípadov herpes zoster môže viesť k spontánnemu vyliečeniu aj v neprítomnosti liečby. Kvalitná terapia herpes zoster však existuje a môže výrazne zmierniť prejavy ochorenia, ako aj zabrániť vzniku komplikácií.

Cieľom terapie tejto choroby je urýchlenie zotavenia, prevencia komplikácií, zníženie bolesti, zníženie pravdepodobnosti postherpetickej neuralgie.

Lieková terapia je potrebná u pacientov s vysokým rizikom komplikácií alebo predĺženým priebehom ochorenia. Sú to osoby s stavmi imunodeficiencie, staršími pacientmi. Výhody antivírusovej liečby u mladých a zdravých pacientov neboli preukázané.

Prípady nekomplikovanej povahy sa liečia ambulantne. Hospitalizácia v nemocnici je indikovaná u pacientov, u ktorých je podozrenie na roztrúsený proces s poškodením mozgu a očí.

Na terapiu herpes zoster sa zvyčajne používajú Famciclovir, Acyclovir, Valaciclovir. Zdá sa, že valaciklovir je metabolickým zakladateľom Acyclovir a prevádza sa na ňu pôsobením produkcie enzýmov v pečeni. Molekuly acyclovir majú jedinečnú schopnosť integrovať sa do DNA vírusu. Preto sa jeho replikácia a násobenie infikovaných častíc zastaví. Famciclovir prechádza do tela v pencikloviru a pôsobí podobným spôsobom.

Bezpečnosť a účinnosť používania týchto liečiv bola dokázaná mnohými experimentmi v terapii herpes zoster. Na začiatku liečby počas troch dní od prvých prejavov vyrážok môžu pomôcť znížiť závažnosť bolestivého syndrómu, znížiť dĺžku priebehu ochorenia a pravdepodobnosť postherpetickej neuralgie.

Famciclovir a valaciklovir sa používajú vo vhodnejšom spôsobe podávania ako Acyclovir, ale nie sú dobre známe a náklady sú o niečo drahšie. Začnite používať Acyclovir v prvých 72 hodinách 0,8 g. až päťkrát denne. Recepcia Famciclovir určuje na 0,25 g. trikrát denne, a to nie neskôr ako 72 hodín od výskytu vyrážky. Trvanie liečby je približne 14 dní, ale závisí od závažnosti ochorenia.

Anestézia bolesti pri herpes zoster je jedným z dôležitých momentov liečby. Kvalitatívna anestézia umožňuje pacientovi normálne dýchať, pohybovať sa a pomáha znižovať psychické nepohodlie. V Spojených štátoch sú narkotické analgetiká predpísané na analgéziu, napríklad oxykodón.

Z narkotických analgetík možno použiť Dexketoprofen, Naproxen, Ibuprofen, Ketorolac, Ketoprofen. Tieto lieky sú nesteroidné protizápalové. Pri herpetickej neuralgii sú lieky na báze kapsaicínu veľmi účinné.

Antikonvulzívne lieky sa zvyčajne používajú na epilepsiu, ale majú aj určitú schopnosť znižovať neuropatickú bolesť. Používajú sa herpes zoster, gabapentín a pregabalín.

Existuje pozitívny trend v používaní antidepresív v terapii postherpetickej neuralgie.

Kortikosteroidné lieky znižujú svrbenie a zápal. V mnohých štúdiách bola dokázaná ich schopnosť zmierňovať klinické prejavy v pľúcach av mierne závažných formách ochorenia v kombinácii s použitím antivírusových látok.

Pomocou herpes zoster sa môžete sprchovať, ale v žiadnom prípade sa nekoupejte, pretože vyrážky nemôžu byť dusené. Pri svrbení pokožky môžete používať kompresie s Calamine. Úderom vyrážky je najlepšie sa čo najviac vyzliekať. Menej kontaktu s odevom a väčším kontaktom so vzduchom, tým lepšie.

Pri liečbe herpes zoster u detí, najmä u novorodencov, je dôležité vziať do úvahy perinatálny vek, v ktorom je prísne zakázané vymenovanie určitých liekov. To isté platí pre herpes zoster počas tehotenstva.

Za prítomnosti prejavov a symptómov herpes zosteru u novorodencov sa liečba okamžite uskutočňuje s liekom Acyclovir 50 mg / kg denne počas 3 týždňov.
Súbežná herpes konjunktivitída u detí sa môže liečiť masťou Idoxuridínom.

Keď je tehotenstvo dôležité na monitorovanie stavu imunity a zabránenie pádu. Je dôležité, aby ste užívali multivitamín, prechádzali na čerstvom vzduchu, absolútne odmietali zlé návyky. Pre budúce matky je dôležité pamätať si, že od samého začiatku tehotenstva je ich imunita výrazne znížená pri fyziologickom pokračovaní tehotenstva, pretože v iných podmienkach je ich pokračovanie nemožné. Pretože je dôležité chrániť sa pred veľkým množstvom dopravných zápch, najmä v sezónnom období vzniku epidémie.

Profylaxia aj pre pacientov s herpes zoster je preventívne kalenie, použitie fyzioterapie a bylinných liekov na udržanie imunity. Odmietanie fajčiť a piť alkoholické nápoje im veľmi pomôže.

Stojí za zmienku, že herpes zoster je nevyliečiteľná choroba, ale za dobrých životných podmienok je možné dosiahnuť stabilné obdobie remisie a tak ďalej až do konca života pacienta.

Herpes zoster: príznaky a liečba

Herpes zoster alebo šindle je infekčné ochorenie spôsobené vírusom z rodiny Herpesvirus. Jeho hlavnými prejavmi sú porážka kože a periférnych nervov. V niektorých prípadoch môže byť infekcia zovšeobecnená, čo môže spôsobiť encefalitídu alebo myelitídu. Klinické prejavy choroby sú celkom špecifické, na ktorých je diagnostika založená. Pri liečbe sa používajú špecifické anti-herpetické liečivá skupiny Acyclovir, ktoré blokujú násobenie vírusu. Z tohto článku sa môžete dozvedieť o znakoch a metódach liečenia herpes zoster.

Slovo "herpes" u mnohých ľudí je spojené s erupciami na perách, ktoré sa objavujú pri chlade. Herpes zoster na erupcie na perách nemá nič spoločné. Príčinné činitele sú odlišné, sú zjednotené len pôvodom vírusov z jednej rodiny a nič viac.

Príčina herpes zoster

Iba osoba, ktorá má ovčie kiahne (ovčie kiahne), môže mať herpes zoster. "Predtým" znamená niekedy v živote, dokonca pred 50-60 rokmi. Je to možné, pretože pôvodca kuracích kiahní a šindľov je rovnaký.

Pôvodcom oboch chorôb je herpes simplex vírus typu 3 (a všetky z nich ešte vedieť, 8) s názvom varicella zoster (poznámka - za studena na pery spôsobiť 1. a 2. typu herpes vírusu). Tento vírus na prvom stretnutí s ľudským telom generuje kiahňovú neštovicu. Najčastejšie sa to deje. Klinické zotavenie z ovčích kiahní nie je sprevádzané 100% elimináciou vírusu z tela. Jeho množstvo v tele klesá pôsobením protilátky, ale, ako to bolo, zvyšky "skrývanie" v neurónoch zadného rohu miechy, ganglií kraniálnych nervov, gangliách autonómneho nervového systému, aspoň - v gliových bunkách. A zostať tam pretrvávať po celý život, pretože s takým lokalizáciu nedostupné pre pôsobenie protilátok, ktoré cirkulujú v krvi.

Počas celého života sa vírus môže pod vplyvom provokačných faktorov opätovne aktivovať a nechať "prístrešie". Zároveň sa pohybuje pozdĺž periférnych nervov smerom k pokožke, kde sa prejavuje ako svrbivá vyrážka. Prokurujúce faktory sú:

 • podchladenie (vrátane konceptov);
 • akútne respiračné vírusové infekcie (najmä na pozadí zníženej imunity);
 • užívanie kortikosteroidov alebo chemoterapie (pretože sami znižujú imunitné sily tela);
 • trauma;
 • stres;
 • exacerbácia chronických somatických ochorení (najmä s ohľadom na ochorenia krvi);
 • staroba.

Všetky provokujúce faktory sa v zásade stávajú zdrojom zníženej imunity. A teraz, s poklesom ochranných síl, herpesvírus typu 3 vystupuje z jeho neurologického "útočiska". A potom sú šindle.

Odložený herpes zoster nenecháva trvalú imunitu, pretože vírus sa znova skrýva v nervových gangliách. Ak sa imunita znova zníži, môže sa znovu aktivovať a spôsobiť ochorenie. Môže sa to stať veľa krát.

Samotný vírus je veľmi nákazlivý (nákazlivý). To znamená, že aj malý kontakt s chorým človekom môže spôsobiť kiahňovú neštovicu. To znamená, že v prípade, že rodina ochorie dospelých šindle, a tam je dieťa, ktoré nemala ovčie kiahne, je takmer 100%, bude to vyzdvihnúť ovčie kiahne. Pre ostatných dospelých nie je kontakt so šindľom taký nebezpečný, ale iba za normálnej imunity.

Hoci je vírus veľmi nákazlivý, je veľmi nestabilný vo vonkajšom prostredí. Rýchlo zomrie, keď je ohrievaná, vystavená slnečnému žiareniu, ošetrená dezinfekčnými prostriedkami. Nízke teploty však prispievajú k jeho zachovaniu.

Symptómy herpes zoster

Najčastejšie sa choroba začína s príznakmi prodromálnych: existuje všeobecná malátnosť, slabosť, únava, slabosť, bolesti hlavy, horúčka (mierne), bolesť svalov, zimnica. Môže sa vyskytnúť aj slabé svrbenie a mravčenie v mieste budúcich vyrážok. Tieto príznaky môžu trvať len niekoľko hodín, alebo možno niekoľko dní.

Potom sa prudko zvyšuje intoxikácia, čo je sprevádzané silnejším nárastom teploty, bolesťou po celom tele, zimnicami. Na pozadí týchto javov na koži sa objavujú vyrážky. Ako vyzerá vyrážka s herpes zoster? Najprv sa na koži objavia červeno-ružové škvrny s rozmermi 2 až 5 mm. Po dni sa škvrny zmenia na vezikuly, ktoré sa nachádzajú na širokej základni a majú sklon k zlúčeniu. Koža okolo pľuzgierov je opuchnutá, hyperemická (červená). Obsah bublín je transparentný, ale rýchlo sa stáva zakalený. Počas niekoľkých dní sa objavia nové a nové bubliny (vedľa predchádzajúcich). Po približne 6-8 dňoch sa vezikuly vyschnú a na ich mieste sa tvoria nažltlé kôrky. Keď kože vypadnú, zostáva pigmentácia kože, ktorá môže pretrvávať dlhý čas (niekoľko mesiacov).

Vzhľad vyrážky je spojený s bolestivými pocitmi v mieste jeho umiestnenia. Bolesť je spojená s porážkou nervových procesov zodpovedných za bolesť a lokálne zmeny kože. Vo väčšine prípadov pacienti charakterizujú svoje pocity ako výrazné svrbenie, čo znemožňuje odpočinok a spánok. Bolesťou môže byť vŕtanie, pálenie, streľba pozdĺž priebehu postihnutého nervu. Bolestivé pocity sú trvalé, zosilnené v noci. Pacienti ušetria postihnutú oblasť, pretože dokonca aj vánok, nie len dotyk, môže zhoršiť bolesť.

Veľmi špecifická je povaha vyrážok, ktorá slúži ako kritérium diagnostiky. Škvrny a bubliny sa nachádza pozdĺž periférnych nervov do tela vo forme priečnych prúžkov (najčastejšie iba na jednej strane), tvárou v zóne umiestnení jednotlivých vetiev trojklanného nervu v oblasti ušnice (s poškodenia gangliových lícne nerv), pre dlinniku končatín, Najbežnejším vyrážka s herpes zoster sú lokalizované pozdĺž medzirebrové nerv alebo vľavo alebo vpravo, prinajmenšom - remene celého tela. Odtiaľ názov choroby "herpes", pretože vyrážka podobá trasu z pásu, pokrývajúci trup.

Horúčka trvá niekoľko dní, obvykle až do objavenia sa nových prvkov vyrážky a potom sa postupne normalizuje. Tiež príznaky intoxikácie postupne zmiznú. V priemere je celkové trvanie ochorenia približne 3 týždne. Bolesť zvyčajne klesá s vymiznutím vyrážky, ale niekedy zostáva trvanlivá. V druhom prípade sa tvorí takzvaná postherpetická neuralgia. O tom, v akých prípadoch sa vyskytuje postherpetická neuralgia, ako sa ukáže a ako sa s ním zaobchádza, sa môžete naučiť z nasledujúceho článku.

Existuje niekoľko samostatných foriem herpes zoster:

 • tvar oka, v ktorom je ovplyvnená prvá vetva nervového nervu. V tomto prípade sú vyrážky umiestnené v oblasti obežnej dráhy, vrátane očnej gule. V tomto prípade sa môže vyvinúť herpetická keratitída (poškodenie rohovky), ktorá je plná komplikácií z výhľadu;
 • ušné tvarovaný diel (Ramsay-Hunt syndróm). V tomto prípade je vyrážka s lézií na ganglion lícneho nervu. Okrem bolesti a vyrážky môže vyvinúť periférna tváre paréza svalov skrúteniu tvár, liatie jedlo z úst a nosa, aby to bolo, a neschopnosť uzavretie viečka na postihnutej strane;
 • nekrotická forma, pri ktorej sú poškodené hlboké vrstvy kože. Súčasne takmer vždy dochádza k kolapsu sekundárnej bakteriálnej infekcie, ochorenie prebieha do značnej miery a po zotavení zostáva jazva na koži postihnutej oblasti. Táto forma sa vyvíja u osôb s prudkým poklesom imunity (napríklad s infekciou HIV);
 • močový mechúr (bulózna) forma. Vyskytuje sa, ak sa malé bubliny zlúčia do veľkých;
 • hemoragická forma. Je diagnostikované, či je obsah blistrov krvavý;
 • generalizovanej alebo diseminovanej forme, v ktorej sa vyrážka rozšíri po celom tele a dokonca aj na sliznicu. Táto forma sa rozvíja aj u osôb s výrazným znížením imunity;
 • neúspešná forma. Je charakterizovaný len vzhľadom na škvrny pozdĺž nervových kmeňov, nie sú vytvorené bubliny. Jedná sa o pomerne jednoduchú formu, ktorá nie je sprevádzaná príznakmi intoxikácie a môže pre pacienta dokonca prejsť bez povšimnutia.

V mnohých prípadoch môže byť infekcia prenesená do centrálneho nervového systému. V tomto prípade sa vyvinie meningitída, encefalitída, meningoencefalitída, myelitída so zodpovedajúcou symptomatológiou. Takéto formy môžu mať dokonca smrteľný výsledok.

Diagnóza herpes zoster

Diagnóza sa vykonáva na stanovenie na základe typického klinického obrazu, teda prítomnosť charakteristické vyrážky na určitom mieste (pozdĺž priebehu periférnych nervov) proti obscheinfektsionnyh symptómov. Niekedy dochádza k ťažkostiam v diagnostike prvých dňoch choroby, kedy nie je vyrážka, alebo v prípadoch, kedy pacient nevie, či bol chorý skôr kiahne vyrážka a nachádza sa po celom tele (generalizované forma).

Laboratórne diagnostické metódy sa zriedkavo používajú v ťažko rozpoznateľných prípadoch. Používa sa na detekciu vírusu mikroskopom, imunofluorescenčnými alebo sérologickými metódami.

Liečba herpes zoster

Všetky metódy liečby herpes zoster možno rozdeliť do troch skupín:

 • etiotropické (zamerané priamo na príčinu ochorenia);
 • patogenetické (ovplyvňujú mechanizmy vývoja ochorenia);
 • symptomatická (pomôcť vyrovnať sa s jednotlivými príznakmi).

Etiotropická liečba

Doteraz sa používajú špecifické anti-herpetické lieky. Patria sem lieky Acyclovir (Zovirax, Virolex, Gerpevir), Valtrex, Ganciclovir, Famciclovir. Lieky majú taký mechanizmus účinku, že zabraňujú množeniu vírusu herpesu. Zabraňujú výskytu nových prvkov vyrážky (čo znamená, že oblasť lézie sa stáva oveľa menšou ako bez liečby), urýchli tvorbu kôrov, zabrániť generalizácii infekcie. Existujú rôzne formy prípravkov vo forme prášku na prípravu injekcií, tabliet, kapsúl, sirupov, masti a krémov na vonkajšie použitie. Zvyčajne sa intravenózne použitie kombinuje s externým použitím.

Schéma aplikácie zahŕňa použitie intravenóznej infúzie Acyclovir 5 mg / kg trikrát denne počas 5 až 10 dní. Alternatívou k intravenóznemu podaniu je použitie Acyclovir v 800 mg tabletách 5 krát denne počas 5 až 10 dní. Súčasne sa na postihnutú pleť aplikuje krém alebo masť 5 krát denne počas 5 až 10 dní. Niekedy sa spolu s acyklovir sa uchýlili k použitiu iných imunomodulačnej prípravky: Viferon, Cyclopheron, tilorona (Amiksina, Lavomax) Izoprinazina a ďalšie.

V závažných prípadoch sa používanie Acyclovir kombinuje s použitím ľudského imunoglobulínu. Ak sa spojí bakteriálna infekcia, musia sa predpísať antibiotiká.

Patogenetická liečba

Táto skupina metód zahŕňa prostriedky na boj proti intoxikácii. Na tento účel používajte intravenózne roztoky glukózy, Ringerovho lieku, reosorbylactu a ďalších. V niektorých prípadoch je ich podávanie kombinované s diuretikami (Furosemid, Lasix). Použitie vitamínov B je ukázané v súvislosti s ich selektívnym a dokonca analgetickým účinkom na nervový systém. Antihistaminiká (Eryus, Suprastin, Zodak a ďalšie) sa môžu použiť na zníženie edémov a zvýšenie účinku analgetík. Výber prostriedkov závisí od formy a závažnosti ochorenia v konkrétnom prípade.

Symptomatická liečba

Ako prostriedky na symptomatickú terapiu používajte:

 • antipyretiká (paracetamol, ibuprofén a iné);
 • analgetiká (kombinované prípravky založené na nesteroidných protizápalových liečivách, narkotické analgetiká, ako je tramadol);
 • blokáda s anestetikami (so silným bolestivým syndrómom);
 • spacie pilulky (ak bolesť bráni pacientovi úplne odpočívať).

Z prostriedkov fyzioterapie je účinný UVA (ultrafialové ožarovanie) v zóne vyrážok, UHF, laserovej terapii a kremeni.

V mnohých prípadoch je opodstatnené mazanie vyrážok roztokmi brilantne zelenej ("zelenej"), metylénovej modrej, ktoré pomáhajú vysušiť vezikuly a súčasne dezinfikovať účinok. Iba treba pamätať na to, že je potrebné tieto látky aplikovať veľmi presne a bodovo, pretože veľkorysosť v tomto prípade môže spôsobiť veľa škody.

Ďalším dôležitým bodom pri liečbe herpes zoster: postihnutá oblasť by mala byť otvorená, to znamená, aby bol prístup vzduchu. Takže bubliny majú nižšie riziko stratifikácie sekundárnej bakteriálnej infekcie a rýchlejšie vyschnú.

Preto je herpes zoster nepríjemnými dôsledkami reaktivácie vírusu herpes simplex typu 3, ktoré sa vyskytujú na pozadí zníženia imunity vo všeobecnosti. Hlavnými prejavmi ochorenia sú špecifická vyrážka vo forme vezikúl a bolesť v tejto oblasti v dôsledku lézie nervových kmeňov. Vo väčšine prípadov má ochorenie priaznivú prognózu a končí až do 3 týždňov. Je však možné vyvinúť zložité formy, ktoré si môžu vyžadovať dlhšiu liečbu. Moderné úspechy v oblasti medicíny majú pomerne široký arzenál účinných prostriedkov boja proti vírusu a umožňujú vám poraziť infekciu.

Európska klinika "Siena-med", video na tému "Liečba šindľov. Klinika a diagnostika šindľov »:

Herpes zoster, príznaky a liečba u dospelých

Herpes zoster je mimoriadne nepríjemné a pomerne bežné ochorenie, ktoré je vírusovej povahy. Symptómy ochorenia sa prejavujú v rôznych častiach tela. Obvykle táto osoba, končatiny, pohlavné orgány, bederná chrbtica. Niekedy sa tvoria vyrážky v iných oblastiach pokožky, ale na tvári najčastejšie.

Táto choroba má aj určité známky poškodenia nervového systému. Okrem herpes zoster môže príčinou ochorenia - varicella zoster - vyvolať výskyt kuracích kiahní u detí, rovnako ako dospelých, ktorí predtým nemali túto chorobu.

Čo je to?

Herpes zoster je sporadické ochorenie spôsobené reaktiváciou vírusu herpesvírusu typu III (vírus Varicella Zoster). Ochorenie je charakterizované prevládajúcou léziou kože a nervového systému s ťažkými komplikáciami.

Vírusy varicella-zoster pri požití do ľudského tela sa rýchlo šíria krvou, cerebrospinálnou tekutinou a škrupinou nervov. Usadzujú sa v nervových bunkách miechových ganglií, pretrvávajú tu po celý život. Prechladenie, slnenie, zneužívanie alkoholu, fyzické a duševné traumy, hormonálne cykly - všetko, čo zasiahne imunitu, vyvoláva exacerbáciu tejto choroby. S tropizmom do buniek nervového systému vírusy varicella-zoster spôsobujú choroby, ktoré sa často vyskytujú ako infekčné ochorenia centrálneho a periférneho nervového systému.

Celoživotná tajná preprava varicella zoster sa vyskytuje u približne 20% obyvateľov našej krajiny, ktorí sa zotavili ako detská kiahní. Asymptomatická preprava spiaceho vírusu môže byť celoživotná. Hlavným útočiskom pre neho sú nervové bunky tela. Pod vplyvom vnútorných a / alebo vonkajších činiteľov sa vírus stane aktívnym.

príbeh

Tinea bola známa v dávnych dobách, ale bola považovaná za nezávislú chorobu. V rovnakej dobe, ovčie kiahne po dlhú dobu, sú často mylne považované za kiahne: napriek tomu, že klinické rozdiely medzi týmito dvoma infekcie boli popísané v 60-tych rokoch XVIII storočia, spoľahlivý diferenciácie bolo možné len na konci XIX storočia.

Infekčná povaha kuracích kiahní dokázal Steiner v roku 1875 v experimentoch na dobrovoľníkoch. Predpoklady o vzťahu šindľov ovčích kiahní boli vyrobené prvýkrát v roku 1888, von Boka, ktorý dohliadal ovčími kiahňami ochorenie detí po styku s chorým herpes zoster. Potvrdenie týchto myšlienok boli prijímané iba v neskorej 1950. Keď T. Weller identifikovaný patogén u pacientov s oboma klinických foriem infekcie.

Avšak, epidemiologické údaje boli najviac presvedčivý: incidencia ovčích kiahní v vypuknutia šindľov bola významne vyššia, ako je priemer v populácii (v vypuknutia herpes zoster sekundárnej vysokým rizikom infekcie). V roku 1974, Takahashi a spolupracovníci obdržaných oslabené Oka-kmeň "divokého" vírusu, a v roku 1980 sa začala klinická štúdia vakcíny proti ovčím kiahňam v Spojených štátoch.

Ako sa mám nakaziť?

Vírus herpes zoster je vysoko nákazlivý (prenášaný), takže sa ľahko šíri z človeka na človeka vzdušnými kvapôčkami, ako aj kontaktom s pokožkou pacienta. V tomto prípade kvapalina preniká do tela, obsiahnutého vo vezikulách, vytvorených na epiderme infikovanej ovčími kiahňami alebo šindľami. Po prvýkrát infikovaná osoba ochorela na kiahňovú kiahňku, po ktorej vírus pretrváva dlhú dobu v tele.

Exacerbácia ochorenia vo forme herpes zoster sa môže vyskytnúť v dôsledku vplyvu mnohých provokačných faktorov:

 • znížená imunita, ťažká imunodeficiencia;
 • príjmu cytostatiky, chemoterapie, onkologických ochorení;
 • autoimunitné ochorenia, patologické poruchy v krvi;
 • stres, šok;
 • otravy, intoxikácie;
 • predĺžená hypotermia;
 • Starší vek (viac ako 65 rokov).

Ovčie kiahne - časté ochorenie u detí, u dospelých má epizódu choroby v histórii, môže aktivovať vírus "spánku", kontakt s dieťaťom. Herpes zoster u detí mladších ako 10 rokov sa môže prejaviť iba v prípade vrodených porúch fungovanie buniek imunitného systému, rovnako ako prenesený v prvých mesiacoch života ovčie kiahne.

Je herpes zoster nákazlivý?

Ak kontaktná osoba v detstve mala ovčie kiahne a vyvinul silnú imunitu, riziko infekcie herpes zoster je prakticky obmedzené na minimum. Avšak u ľudí, ktorí predtým neurobili kurčatá, kontakt s pacientom so šindľami môže viesť k rozvoju kiahní. Najmä toto riziko sa zvyšuje u detí a dospelých po päťdesiatich rokoch nízkej imunity.

Treba poznamenať, že herpes zoster je nákazlivý počas herpetických erupcií. V období hojenia a tvorby kôry táto choroba prestáva byť nebezpečná.

Či je možné znova byť chorý?

Vírus ovčieho kiahne, ktorý sa dostáva do ľudského tela, spôsobuje kiahňovú neštovicu. Po zotavení však tento vírus nie je eliminovaný, ale zostáva v ľudskom tele v latentnom stave. Tento vírus je asymptomaticky zakrytý v nervových bunkách v zadných koreňoch miechy.

Aktivácia vírusu sa vyskytuje vtedy, keď sa telo vystaví negatívnym faktorom, ktoré prispievajú k zníženiu imunity. V tomto prípade sa choroba opakuje, ale nie vo forme kuracích kiahní, ale vo forme šindľov. Spravidla sa opakované prejavy šindľov v budúcnosti nedodržiavajú. U pacientov s normálnym zdravotným stavom sa v dvoch percentách prípadov vyskytlo recidíva herpes zoster.

Desať percent ľudí po relapse herpes zoster sa pozoruje v prítomnosti nasledujúcich patológií:

 • Infekcia HIV;
 • AIDS;
 • onkologické ochorenia;
 • diabetes mellitus;
 • lymfocytárnej leukémie.

Z tohto hľadiska sa na zníženie rizika opätovného výskytu choroby a na zabránenie vzniku herpes zoster od roku 2006 uvoľnila vakcína proti vírusu varicella zoster. Táto očkovacia látka ukázala dobré výsledky a znížila riziko vzniku ochorenia o 51%.

Symptómy herpes zoster u dospelých

Keď sa príznaky ochorenia vyvíjajú, závisí od stavu imunitného systému dospelého. Čím je ochrana slabšia, tým výraznejší je účinok vírusu. Ťažké formy sa vyznačujú výskytom nekrotických oblastí s hlbokými jazvami, ktoré zhoršujú vzhľad.

Najčastejšie je ovplyvnená koža trupu a zriedkavejšie aj končatiny. Erupcie sú sprevádzané bolesťami, ktoré sú často v prírode zahalené. Sú umiestnené na jednej strane.

Počiatočné obdobie

Prodromal, charakterizovaný všeobecnou malátnosťou, neuralgickou bolesťou s rôznou intenzitou, trvá v priemere 2-4 dni:

 1. bolesť hlavy
 2. Teplota tela pod krvou, menej často horúčka až do 39 ° C
 3. Chladenie, slabosť
 4. Poruchy dyspepsie, gastrointestinálne poruchy
 5. Bolesť, svrbenie, pálenie, brnenie v periférnych nervoch v oblasti, kde sa objavia vyrážky.
 6. Najčastejšie s akútnym procesom sa stávajú bolestivými a regionálne lymfatické uzliny sa zvyšujú.
 7. V závažných prípadoch môže dôjsť k oneskoreniu močenia a iných porúch určitých systémov a orgánov.

Po znížení teploty zhoršujú aj iné bežné poruchy intoxikácie.

Doba vyrážky

Čas, keď sú vyrážky, charakteristické pre herpes zoster. Symptómy a charakter vyrážky závisia od závažnosti zápalového procesu. Po prvé, vyrážky majú vzhľad ohnisky s ružovými škvrnami o veľkostiach 2 až 5 mm, medzi ktorými zostávajú oblasti zdravého kože.

 1. V typickej forme ochorenia, malé, tesne zoskupené vezikuly sa na svojom mieste na druhý deň vytvoria vezikuly s priehľadným obsahom seróz, ktoré sa po 3 až 4 dňoch zakalenia.
 2. Pri veľkej gangrénej forme herpesu môže byť obsah vezikúl s prídavkom krvi, čiernou. Herpetické erupcie majú vlnitý priebeh, ako u ovčieho kiahne, to znamená, že v niekoľkých dňoch sa objavia čerstvé vyrážky s vezikulárnymi prvkami. Zdá sa, že sa bubliny z jedného miesta na druhé dotýkajú, obopínajúc telo, a preto názov tejto choroby.

Keď svetlo je forma zápalového procesu transformácie kožných uzlíkov v pustuly nie je vytvorený a nedochádza vredov, a môže byť prejavom herpes iba neurologické - bolesť bez vyrážky, inak sa nazýva herpetická neuralgia a je často mylný pre príznaky medzirebrové neuralgia, osteochondróze alebo bolesť srdca. A preto možno predpísať nedostatočnú liečbu.

Doba tvorby kôr

Zvyčajne sa po 14 až 20 dňoch tvoria kosti na mieste vyrážok. Celá začervenaná pozadia, teda miesto, kde vačky sa postupne stáva bledá, vysychajú, a žlto-hnedé chrasty odpadajú, čím trochu pigmentácie alebo depigmentácia.

Bolesť je hrozivým príznakom herpes zoster

Keď má pacient ochorenie, je vždy zaznamenaná bolesť, ktorej intenzita sa mení od sotva vnímateľných až po bolestivých, oslabujúcich pacientov, ktorí sa krátko zastavia pod vplyvom drog. Najčastejšie sa objavuje bolesť v oblasti vyrážok na koži, čo zodpovedá postihnutým nervom. Intenzita bolesti nie vždy zodpovedá závažnosti vyrážok na koži.

Po ukončení exacerbácie sa u 10 až 20% pacientov vyvinie postherpetická neuralgia, pri ktorej bolesť pretrváva dlhú dobu - niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. Bolesti sú spojené s porážkou vírusov intervertebrálnych ganglií lebečných miechových nervov a zadných koreňov miechy. Závažný priebeh ochorenia sa zaznamenáva v léziách miechy a mozgu, ako aj v muškách. Keď sú ovplyvnené vegetatívne ganglia, funkcia vnútorných orgánov je narušená.

Atypické symptómy

Príznaky herpes zoster s atypickými tokovými formami sú vyjadrené nasledujúcimi formami: