Hlavná

Kliniky

Herpes zoster, príznaky a liečba u dospelých

Herpes zoster je mimoriadne nepríjemné a pomerne bežné ochorenie, ktoré je vírusovej povahy. Symptómy ochorenia sa prejavujú v rôznych častiach tela. Obvykle táto osoba, končatiny, pohlavné orgány, bederná chrbtica. Niekedy sa tvoria vyrážky v iných oblastiach pokožky, ale na tvári najčastejšie.

Táto choroba má aj určité známky poškodenia nervového systému. Okrem herpes zoster môže príčinou ochorenia - varicella zoster - vyvolať výskyt kuracích kiahní u detí, rovnako ako dospelých, ktorí predtým nemali túto chorobu.

Čo je to?

Herpes zoster je sporadické ochorenie spôsobené reaktiváciou vírusu herpesvírusu typu III (vírus Varicella Zoster). Ochorenie je charakterizované prevládajúcou léziou kože a nervového systému s ťažkými komplikáciami.

Vírusy varicella-zoster pri požití do ľudského tela sa rýchlo šíria krvou, cerebrospinálnou tekutinou a škrupinou nervov. Usadzujú sa v nervových bunkách miechových ganglií, pretrvávajú tu po celý život. Prechladenie, slnenie, zneužívanie alkoholu, fyzické a duševné traumy, hormonálne cykly - všetko, čo zasiahne imunitu, vyvoláva exacerbáciu tejto choroby. S tropizmom do buniek nervového systému vírusy varicella-zoster spôsobujú choroby, ktoré sa často vyskytujú ako infekčné ochorenia centrálneho a periférneho nervového systému.

Celoživotná tajná preprava varicella zoster sa vyskytuje u približne 20% obyvateľov našej krajiny, ktorí sa zotavili ako detská kiahní. Asymptomatická preprava spiaceho vírusu môže byť celoživotná. Hlavným útočiskom pre neho sú nervové bunky tela. Pod vplyvom vnútorných a / alebo vonkajších činiteľov sa vírus stane aktívnym.

príbeh

Tinea bola známa v dávnych dobách, ale bola považovaná za nezávislú chorobu. V rovnakej dobe, ovčie kiahne po dlhú dobu, sú často mylne považované za kiahne: napriek tomu, že klinické rozdiely medzi týmito dvoma infekcie boli popísané v 60-tych rokoch XVIII storočia, spoľahlivý diferenciácie bolo možné len na konci XIX storočia.

Infekčná povaha kuracích kiahní dokázal Steiner v roku 1875 v experimentoch na dobrovoľníkoch. Predpoklady o vzťahu šindľov ovčích kiahní boli vyrobené prvýkrát v roku 1888, von Boka, ktorý dohliadal ovčími kiahňami ochorenie detí po styku s chorým herpes zoster. Potvrdenie týchto myšlienok boli prijímané iba v neskorej 1950. Keď T. Weller identifikovaný patogén u pacientov s oboma klinických foriem infekcie.

Avšak, epidemiologické údaje boli najviac presvedčivý: incidencia ovčích kiahní v vypuknutia šindľov bola významne vyššia, ako je priemer v populácii (v vypuknutia herpes zoster sekundárnej vysokým rizikom infekcie). V roku 1974, Takahashi a spolupracovníci obdržaných oslabené Oka-kmeň "divokého" vírusu, a v roku 1980 sa začala klinická štúdia vakcíny proti ovčím kiahňam v Spojených štátoch.

Ako sa mám nakaziť?

Vírus herpes zoster je vysoko nákazlivý (prenášaný), takže sa ľahko šíri z človeka na človeka vzdušnými kvapôčkami, ako aj kontaktom s pokožkou pacienta. V tomto prípade kvapalina preniká do tela, obsiahnutého vo vezikulách, vytvorených na epiderme infikovanej ovčími kiahňami alebo šindľami. Po prvýkrát infikovaná osoba ochorela na kiahňovú kiahňku, po ktorej vírus pretrváva dlhú dobu v tele.

Exacerbácia ochorenia vo forme herpes zoster sa môže vyskytnúť v dôsledku vplyvu mnohých provokačných faktorov:

 • znížená imunita, ťažká imunodeficiencia;
 • príjmu cytostatiky, chemoterapie, onkologických ochorení;
 • autoimunitné ochorenia, patologické poruchy v krvi;
 • stres, šok;
 • otravy, intoxikácie;
 • predĺžená hypotermia;
 • Starší vek (viac ako 65 rokov).

Ovčie kiahne - časté ochorenie u detí, u dospelých má epizódu choroby v histórii, môže aktivovať vírus "spánku", kontakt s dieťaťom. Herpes zoster u detí mladších ako 10 rokov sa môže prejaviť iba v prípade vrodených porúch fungovanie buniek imunitného systému, rovnako ako prenesený v prvých mesiacoch života ovčie kiahne.

Je herpes zoster nákazlivý?

Ak kontaktná osoba v detstve mala ovčie kiahne a vyvinul silnú imunitu, riziko infekcie herpes zoster je prakticky obmedzené na minimum. Avšak u ľudí, ktorí predtým neurobili kurčatá, kontakt s pacientom so šindľami môže viesť k rozvoju kiahní. Najmä toto riziko sa zvyšuje u detí a dospelých po päťdesiatich rokoch nízkej imunity.

Treba poznamenať, že herpes zoster je nákazlivý počas herpetických erupcií. V období hojenia a tvorby kôry táto choroba prestáva byť nebezpečná.

Či je možné znova byť chorý?

Vírus ovčieho kiahne, ktorý sa dostáva do ľudského tela, spôsobuje kiahňovú neštovicu. Po zotavení však tento vírus nie je eliminovaný, ale zostáva v ľudskom tele v latentnom stave. Tento vírus je asymptomaticky zakrytý v nervových bunkách v zadných koreňoch miechy.

Aktivácia vírusu sa vyskytuje vtedy, keď sa telo vystaví negatívnym faktorom, ktoré prispievajú k zníženiu imunity. V tomto prípade sa choroba opakuje, ale nie vo forme kuracích kiahní, ale vo forme šindľov. Spravidla sa opakované prejavy šindľov v budúcnosti nedodržiavajú. U pacientov s normálnym zdravotným stavom sa v dvoch percentách prípadov vyskytlo recidíva herpes zoster.

Desať percent ľudí po relapse herpes zoster sa pozoruje v prítomnosti nasledujúcich patológií:

 • Infekcia HIV;
 • AIDS;
 • onkologické ochorenia;
 • diabetes mellitus;
 • lymfocytárnej leukémie.

Z tohto hľadiska sa na zníženie rizika opätovného výskytu choroby a na zabránenie vzniku herpes zoster od roku 2006 uvoľnila vakcína proti vírusu varicella zoster. Táto očkovacia látka ukázala dobré výsledky a znížila riziko vzniku ochorenia o 51%.

Symptómy herpes zoster u dospelých

Keď sa príznaky ochorenia vyvíjajú, závisí od stavu imunitného systému dospelého. Čím je ochrana slabšia, tým výraznejší je účinok vírusu. Ťažké formy sa vyznačujú výskytom nekrotických oblastí s hlbokými jazvami, ktoré zhoršujú vzhľad.

Najčastejšie je ovplyvnená koža trupu a zriedkavejšie aj končatiny. Erupcie sú sprevádzané bolesťami, ktoré sú často v prírode zahalené. Sú umiestnené na jednej strane.

Počiatočné obdobie

Prodromal, charakterizovaný všeobecnou malátnosťou, neuralgickou bolesťou s rôznou intenzitou, trvá v priemere 2-4 dni:

 1. bolesť hlavy
 2. Teplota tela pod krvou, menej často horúčka až do 39 ° C
 3. Chladenie, slabosť
 4. Poruchy dyspepsie, gastrointestinálne poruchy
 5. Bolesť, svrbenie, pálenie, brnenie v periférnych nervoch v oblasti, kde sa objavia vyrážky.
 6. Najčastejšie s akútnym procesom sa stávajú bolestivými a regionálne lymfatické uzliny sa zvyšujú.
 7. V závažných prípadoch môže dôjsť k oneskoreniu močenia a iných porúch určitých systémov a orgánov.

Po znížení teploty zhoršujú aj iné bežné poruchy intoxikácie.

Doba vyrážky

Čas, keď sú vyrážky, charakteristické pre herpes zoster. Symptómy a charakter vyrážky závisia od závažnosti zápalového procesu. Po prvé, vyrážky majú vzhľad ohnisky s ružovými škvrnami o veľkostiach 2 až 5 mm, medzi ktorými zostávajú oblasti zdravého kože.

 1. V typickej forme ochorenia, malé, tesne zoskupené vezikuly sa na svojom mieste na druhý deň vytvoria vezikuly s priehľadným obsahom seróz, ktoré sa po 3 až 4 dňoch zakalenia.
 2. Pri veľkej gangrénej forme herpesu môže byť obsah vezikúl s prídavkom krvi, čiernou. Herpetické erupcie majú vlnitý priebeh, ako u ovčieho kiahne, to znamená, že v niekoľkých dňoch sa objavia čerstvé vyrážky s vezikulárnymi prvkami. Zdá sa, že sa bubliny z jedného miesta na druhé dotýkajú, obopínajúc telo, a preto názov tejto choroby.

Keď svetlo je forma zápalového procesu transformácie kožných uzlíkov v pustuly nie je vytvorený a nedochádza vredov, a môže byť prejavom herpes iba neurologické - bolesť bez vyrážky, inak sa nazýva herpetická neuralgia a je často mylný pre príznaky medzirebrové neuralgia, osteochondróze alebo bolesť srdca. A preto možno predpísať nedostatočnú liečbu.

Doba tvorby kôr

Zvyčajne sa po 14 až 20 dňoch tvoria kosti na mieste vyrážok. Celá začervenaná pozadia, teda miesto, kde vačky sa postupne stáva bledá, vysychajú, a žlto-hnedé chrasty odpadajú, čím trochu pigmentácie alebo depigmentácia.

Bolesť je hrozivým príznakom herpes zoster

Keď má pacient ochorenie, je vždy zaznamenaná bolesť, ktorej intenzita sa mení od sotva vnímateľných až po bolestivých, oslabujúcich pacientov, ktorí sa krátko zastavia pod vplyvom drog. Najčastejšie sa objavuje bolesť v oblasti vyrážok na koži, čo zodpovedá postihnutým nervom. Intenzita bolesti nie vždy zodpovedá závažnosti vyrážok na koži.

Po ukončení exacerbácie sa u 10 až 20% pacientov vyvinie postherpetická neuralgia, pri ktorej bolesť pretrváva dlhú dobu - niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. Bolesti sú spojené s porážkou vírusov intervertebrálnych ganglií lebečných miechových nervov a zadných koreňov miechy. Závažný priebeh ochorenia sa zaznamenáva v léziách miechy a mozgu, ako aj v muškách. Keď sú ovplyvnené vegetatívne ganglia, funkcia vnútorných orgánov je narušená.

Atypické symptómy

Príznaky herpes zoster s atypickými tokovými formami sú vyjadrené nasledujúcimi formami:

Šindle: Symptómy a liečba

Herpes zoster (lišaj) ​​je pomerne časté ochorenie spôsobené mikroorganizmami herpesvírusu. Príčinným činidlom choroby je vírus Varicella-Zoster. Infekcia u ľudí sa spravidla vyskytuje v detstve. A v tomto prípade dieťa ochorí kiahňou kiahňou (ovčie kiahne). Keď zmiznú všetky príznaky primárnej infekcie, patogén je fixovaný v nervovom vlákne a po aktivácii spôsobuje herpes zoster.

Vývoj choroby nastáva pri vytváraní priaznivých podmienok pre vývoj vírusu, ktoré priamo súvisia s oslabením ochrannej funkcie imunity.

Všeobecné informácie

Keďže patológia šindľov je infekčná, môžu sa infikovať. Vysielané viacerými spôsobmi:

Herpes zoster sa prejavuje jednostrannými vyrážkami, ktoré sa vyskytujú na tele, tvár pacienta (foto) sprevádzaný silnou bolesťou.

Po vykonaní diagnózy a potvrdení diagnózy si lekár zvolí najvhodnejšie metódy liečby. Najčastejšie, ak sa pacient nachádza šindle, liečba bude pozostávať z užívania:

 • antivirotiká;
 • nesteroidné protizápalové liečivá;
 • analgetiká (lieky na bolesť);
 • imunomodulačné liečivá;
 • vitamínov a pri dodržiavaní prísnej diéty.

Bohužiaľ, herpes vírus, ktorý spôsobuje šindle, nemožno odstrániť z tela, takže nereaguje na účinok antibiotík. Preto, aby sa zabránilo opätovnému vzniku poruchy, mali by sa dodržiavať viaceré preventívne tipy, ktoré pomáhajú udržiavať ochrannú funkciu imunity v tóne.

dôvody

Pri požití v ľudskom tele sa herpes prejavuje vo forme kiahní. Zvyčajne je chorý v detstve. Neskôr so zhoršením stavu imunity sa pozoruje opakovaná reprodukcia vírusov - objavuje sa herpes zoster.

Faktory, ktoré prispievajú k vzniku ochorenia, je veľké množstvo, ktoré zahŕňa:

 • imunodepresia (infekcia HIV alebo AIDS, imunosupresívna liečba);
 • stav konštantného napätia;
 • používanie imunosupresorov (lieky, ktoré znižujú imunitnú obranu, sa používajú pri liečbe nádorov);
 • rôzne ochorenia spojené s vnútornými orgánmi;
 • onkologické ochorenia;
 • vystavenie žiareniu;
 • chirurgické operácie;
 • podchladenie;
 • prehrievanie;
 • poruchy hormonálneho systému;
 • poraziť s leukémia;
 • očkovanie.

Všetky uvedené faktory prispievajú k oslabeniu imunity a pomáhajú pri prejave ochorenia. Najčastejšie sa táto patológia pozoruje u dospelých a najmä u starších ľudí. Avšak, šindle u detí sú veľmi zriedkavé, ale stále môžu vzniknúť. Priebeh ochorenia závisí od stupňa inhibície imunitného systému.

druh

Ľudské šindle majú niekoľko foriem:

 • eye;
 • ucho;
 • abortifacient;
 • bulózny;
 • meningoencephalitic;
 • hemoragické;
 • zovšeobecnený;
 • gangrenózne.

Nasleduje stručný popis každého typu ochorenia.

očné

Pomocou tohto formulára sa objavia šindle na hlave. Existuje porážka trojitého nervu, alebo skôr jeho orbitálnej vetvy, ktorá pomáha pri zavádzaní inervácie z oka do nervu. Aktiváciou vírus Varicella-Zoster spôsobuje výskyt bolestivých erupcií. Lokalizované šindle na tvári, sliznice očí, nos.

Porážka orbitálneho nervu vyvoláva vývoj:

Herpetická keratitída

Je charakterizovaná porážkou rohovky. Po prvé, pacient zaznamená silnú bolesť a dochádza k prudkému zníženiu videnia. Potom sa objaví na postihnutej strane:

 • začervenanie;
 • opuch očných viečok;
 • opuch očnej gule.

Na obryse miesta prvej vetvy ternárneho nervu v blízkosti očnej bubliny sa objavia bezfarebné vyrážky. Pacient sa pozoruje:

 • strach zo svetelných zdrojov;
 • nadmerné slzenie.

Herpetická konjunktivitída

Keď nastane táto patológia, dôjde k útlaku spojovky. Aj pred objavením sa vyrážky sa môže vyskytnúť ťažká neurologická bolesť. V budúcnosti dochádza k rozšíreniu očných krvných ciev, čo vedie k zápalu a začervenaniu. V oku sa vyskytujú dráždivé pocity, na povrchu kože sa vyskytuje vyrážka lineárneho smeru. Vyrážky predstavujú priehľadné vezikuly. Často sa tento typ herpes vyskytuje u detí.

Herpetická blefaritída

Na očných viečkach av oblasti očí sa vyskytujú erupcie. Táto choroba sa vyvíja na pozadí neznesiteľných bolestivých a svrbivých pocitov. Existuje precitlivenosť na svetelné zdroje.

ucho

Forma ucha je charakterizovaná objavením sa syndrómu Ramsay Hunt. Vyjadruje sa po porážke uzla tvárového nervu. Tento nerv je spojený so všetkými svalmi tváre. Z tohto dôvodu je na postihnutej strane pozorovaná paralýza, tvoria sa patologické deformácie v ústach, v uchu.

Na postihnutej oblasti tváre sa môžu objaviť vyrážky vo forme vezikúl na:

Tieto vyrážky sprevádzajú:

 • silná bolesť v ušiach;
 • zhoršenie sluchu až po úplnú stratu;
 • zakrpatené chuťové poháriky;
 • bolesti hlavy;
 • kŕč očných svalov, ktorý vedie k širokému otvoreniu oka;
 • absencia vrások na čele;
 • vyhladenie nasolabiálneho záhybu;
 • zníženie obočia a rohu úst.

nevydarený

V neúspešnej forme nie je vezikulárna vyrážka. Rýchlo prechádzajú:

 • sčervenanie (erytém);
 • papulárne vyrážky predstavované hustou vločkovitou vyrážkou.

bulózny

Bulózna forma šindľov je charakterizovaná tvorbou veľkých blistrov z križovatky malých. Existuje tiež spojenie skupín herpetických vyrážok, ktoré vedú k úplnému poškodeniu častí tela. Formuláre bublín často obsahujú krvné žily. Na mieste ich liečenia sa objavujú husté tmavé kruhy.

meningoencephalitic

S týmto formulárom sú vyrážky, ktoré obopínajú medzikonálnu oblasť tela. Choroba je závažná a viac ako 50% infekcie končí smrteľným následkom. Keď sa po výskyte kožnej vyrážky prejavuje meningoencefalitída rozmanitosť, nasleduje vývoj symptómov meningoencefalitídy:

 • vracanie;
 • bolesť hlavy;
 • zvýšenie úrovne teploty;
 • halucinácie.

hemoragická

Tam je bublina vyrážka, kde hemoragická (krvavá) látka je obsiahnutá vo vezikuly.

generalizovaný

Choroba je reprezentovaná izolovanými herpetickými erupciami. V budúcnosti je možné vytvoriť individuálne alebo viacnásobné bublinové štruktúry.

Snětivý

Najčastejšie sa vyskytuje s výrazným znížením imunity. Pri pokožke dochádza k hlbokému poškodeniu kože, pretože sa vyvíjajú nekrotické formácie. V budúcnosti sa po zmiznutí príznakov môžu objaviť drsné jazvy.

príznaky

Šindle sú charakterizované vymazaným procesom vývoja, inými slovami, nervový systém obsahuje častice vírusového mikroorganizmu, ktoré sa aktivujú len vtedy, keď sa vytvárajú nepriaznivé podmienky vo vonkajšom alebo vnútornom prostredí. Doba asymptomatickej infekcie (inkubácia) je pomerne dlhá - môže trvať niekoľko rokov až do vzniku prvých príznakov.

Na začiatku vývoja patológie bude signalizovať vzhľad nepríjemných a silných bolestivých pocitov. V budúcnosti sa na tejto stránke vytvorí ohnisko vyrážok. V tejto časti tela sa pacient cíti:

Môžu trvať od niekoľkých hodín až po tri dni. Možno vznik nepríjemných a bolestivých pocitov s útlakom infekčnej povahy nervových procesov.

V budúcnosti sa tu rozvíja zápalová, červenkastá škvrna. Po pomerne dlhej dobe (6-36 hodín) sa začnú objavovať bublinové vyrážky. Sú reprezentované skupinovými formáciami, ktorých priemer je 0,2 až 0,5 mm a obsahujú aj seróznu látku. Nespavosť sa nemusí objaviť okamžite, ale niekoľko dní.

Po niekoľkých dňoch sa začnú otvárať bublinové erupcie a vytvárajú kôru sériovej farby alebo erózie - poruchy, ku ktorej dochádza na koži (foto).

Počas nasledujúcich dvoch týždňov dochádza k hojeniu erózií, k obnoveniu integrity epitelu. Na postihnutom mieste sa prejavuje neskoršia depigmentácia.

V prípade, že je stav imunity deprimovaný, je možné pripojiť sekundárnu infekciu, ktorá v budúcnosti povedie k vzniku kožných ochorení typu abscesu a vzniku jaziev malých rozmerov.

Okrem vyrážok sa herpes zoster cíti:

 • závažné bolesti hlavy;
 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • slabosť svalov;
 • zvýšená teplota;
 • syndrómy straty vedomia;
 • zhoršenie vizuálnej funkcie;
 • bolesť v ušiach.

Dôležité! Keď prvýkrát zistíte niektorý z vyššie uvedených znakov, musíte sa obrátiť na svojho lekára, pretože liečba nemôže byť oneskorená. Ak pomoc nie je včasná, povedie to k vážnym a bolestivým komplikáciám.

Počas vymenovania lekár vykoná všetky potrebné diagnostické postupy na potvrdenie diagnózy a určenie smeru liečby tejto choroby.

diagnostika

Šindle majú množstvo výrazných symptómov, ale na objasnenie diagnózy sú potrebné ďalšie laboratórne testy. Vďaka nim je prítomnosť mikroorganizmov u pacienta nepriamo alebo priamo potvrdená. Medzi vykonanými laboratórnymi štúdiami:

 • všeobecný krvný test, ktorý dokáže odhaliť pacienta s leukopéniou, lymfocytózu, monocytózu;
 • vyšetrenie krvi a alkoholu - vykonáva sa na zistenie špecifických viacjadrových buniek;
 • štúdie sérovej zložky krvi - kontrola prítomnosti a koncentrácie antivírusových organelov v tele pacienta;
 • polymerázová reťazová reakcia (PCR) - deteguje genetickú zložku vírusu (DNA).

Zo všetkých predložených metód je metóda polymerázovej reťazovej reakcie považovaná za najpresnejšiu, ale pri spaľovaní je nákladná. Ďalšie serologické štúdie sa vykonávajú v každej zdravotníckej inštitúcii.

Pri identifikácii vírusovej infekcie sa však dosiahnu najlepšie výsledky pomocou zložitých opatrení, ktoré pomôžu správne vypočítať typ vírusu.

liečba

Ak má osoba s normálnym zdravotným stavom herpes zoster, nemusí sa liečiť.

Zvyčajne sa tinea upravuje u starších pacientov, pretože majú obrannú funkciu a vírus herpes sa ľahšie aktivuje.

Predpísať liečebné postupy v týchto situáciách:

 • akútna forma ochorenia prevažuje;
 • existujú choroby s nedostatkom imunitného systému;
 • vývoj ochorenia nastáva v prítomnosti ťažkých patológií vnútorných orgánov.

Existujú terapeutické postupy pre:

 • zníženie počtu a šírenia zón bublinovej vyrážky;
 • zníženie rizika komplikácií;
 • zrýchlenie liečivého obdobia;
 • zníženie všeobecnej intoxikácie;
 • znížiť možnosť opakovaných záchvatov;
 • korekcia imunologických kmeňov, ktoré vznikli v dôsledku vírusovej infekcie.

Priebeh niektorých liekov predpísal lekár po analýze:

 • konzultácie s pacientom;
 • podrobnú inšpekciu;
 • výsledok výskumu.

Zameraním sa na formulár, ktorý zobrazuje šindle, príčiny a liečenie, je možné rozlíšiť niekoľko skupín liekov používaných v rôznych technikách, aby sa zbavili patológie:

Antivírusové lieky

Lieky zamerané na potlačenie vírusovej aktivity. Určené na rýchle a účinné zastavenie akútnych prejavov infekcie.

Aplikujú sa zvonka (tieto masti ošetrujú oparu na tvári a iných častiach tela).

nesteroidné

Nesteroidné protizápalové lieky sú určené na tieto účely:

 • zníženie bolesti;
 • zníženie zápalovej reakcie;
 • zníženie telesnej teploty na normálne.

Medzi takéto lieky sú určené:

analgetiká

Lieky, ktoré majú analgetický účinok. Lekár môže predpísať menovanie:

Imunomodulátory a vitamíny

Podieľať sa na znižovaní koncentrácie vírusov v krvnom riečisku a tkanivách. Keďže množstvo štúdií odhalilo, že zavedenie exogénnych interferónov neovplyvňuje ochrannú funkciu imunitného systému, na liečbu infekcie sa používajú endogénne induktory interferónu, čo prispieva k vývoju vlastného interferónu rôznych typov.

Používa sa aj liečba vitamínmi. Keď choroba s herpes vyžaduje zvýšený príjem vitamínov A, E a C. Zvyšujú obranyschopnosť tela, sú antioxidanty. B vitamíny zlepšujú proces regenerácie kože a podieľajú sa na tvorbe protilátok a metabolických procesov.

Prísne diéty

Zahŕňa výnimku:

Odporúča sa používať nasledujúce produkty:

Domáca liečba

Liečba doma je lepšie kombinovaná s tou, ktorú predpisoval lekár, pretože to bude významný prírastok. Existuje niekoľko receptov, ktoré možno použiť pri liečbe:

Tinktúra bylín pelyň

Pelyňa sa má naliať s etylalkoholom v pomere 1 lyžička. na 100 ml. Ďalej sa zmes infúzie počas jedného týždňa na chladnom mieste. Používajte ako kompresie.

Infúzia pelyňa a tansy

Pepenec a tansy v rovnakom pomere 2 lyžice. Lyžice by mali byť naplnené pohárom vriacej vody, trvať 15 minút na vodnom kúpeli. Pijete 1/2 šálku trikrát denne pred jedlom.

Infúzia bodliakov

 • nakrájané listy lopúcha;
 • voda.

1 polievková lyžica. Lyžičku odmerajte 100 ml vody. Potom položte varte a varíme 3 minúty. Používa sa infúzia vo forme obkladov.

prevencia

Aby sa zabránilo relapsom, ktoré sa môžu vyskytnúť, keď sa vírus zavádza do tela po celý život, je potrebné dodržiavať niektoré odporúčania na prevenciu:

 • denná prechádzka pod holým nebom;
 • temperovať telo;
 • vykonávať mierne denné cvičenie;
 • opustiť zlé návyky (alkohol, fajčenie);
 • jesť vyvážené, to znamená pomerne brať tuky, bielkoviny a sacharidy;
 • pravidelne navštevovať saunu alebo kúpeľ;
 • aby sa zabránilo stresu.

Opakovaná infekcia herpes zoster je možná za podmienok, ktoré znižujú ochranné sily imunity.

zistenie

Existuje pásový opar spôsobený infekciou vírusom Varicella-Zoster, ktorý je po celý život implantovaný do ľudského nervového systému. Často sa vyskytuje u dospelých, ale je to možné u detí. Ochorenie je charakterizované určitými symptómami a liečbou.

Vo všeobecnosti, herpes zoster má charakteristické príznaky a liečba u dospelých a detí je najčastejšie založená na nich. Cieľom terapie je zníženie aktivity vírusu a urýchlenie prechodu vyrážok.

Šindľový herpes

Herpes zoster sa považuje za ochorenie vírusovej povahy, ktoré sa vyznačuje herpetiformnými jednostrannými léziami vo forme vyrážok na koži. Herpes zoster sa vyznačuje syndrómom intenzívnej bolesti. Príčinou tohto ochorenia je vírus Zoster alebo vírus kiahní, ktorý patrí do rodiny herpesvírusov. Spravidla sa prvé stretnutie s vírusom vyskytuje v detstve, tečúcou vo forme ovčieho kiahne (kuracie kiahne), po ktorom vírus prechádza do latentnej formy (spánku).

Herpes zoster je známy už od dávnych čias, ale v tom čase sa považuje za samostatnú chorobu. Dlhý kiahní sa dlho považoval za kiahne. Hoci symptomatické rozdiely medzi týmito dvoma chorobami boli opísané už v polovici 18. storočia. Základná diferenciálna diagnostika sa stala k dispozícii až na konci XIX storočia. Povaha ovčieho kiahne, ako infekčná, bola dokázaná v roku 1875 v štúdiách dobrovoľnej skupiny ľudí. Predpoklady pre pripojenie názor varicella zoster bolo ponúknuté v roku 1888, kedy bol zaznamenaný výskyt ovčie kiahne u detí po styku s dopravcami herpes zoster v klinickej forme.

Ale ich konečné potvrdenie bolo zistené až koncom 50-tych rokov, kedy bol izolovaný rovnaký pôvodca z pacientov, ktorí mali obe klinické formy týchto dvoch infekčných ochorení. Údaje o epidemiológii sa však ukázali ako najpozitívnejšie: výskyt ovčieho kiahne v ohniskách herpes zoster bol oveľa vyšší ako u bežnej populácie. V roku 1974 sa v Japonsku získal oslabený kmeň vírusu herpes zoster a na začiatku osemdesiatych rokov začali v Spojených štátoch klinické skúšky očkovania proti ovčím kiahňam.

Deti, ktoré mali ovčie kiahne, sú stále nosičmi tohto vírusu. Nachádza sa v ganglii miechy, v bunkách neuroglie a zvyčajne nespôsobuje žiadne špeciálne prejavy s normálnou imunitou. Po určitom počte rokov po primárnej infekcii vírusom tela aktivácia začína prechodom vírusu z nervových buniek pozdĺž ich axónov. Keď vírus dosiahne koniec nervovej bunky, spôsobí prejav akútnej formy na koži, vedenej signálmi autonómneho nervového systému.

Herpes zoster sa prejavuje vo forme vyrážok na koži, ktoré sú niekedy sprevádzané silnou bolesťou a závažným svrbením. Treba poznamenať, že rozdiel medzi herpes zoster a herpes simplex (na perách) je v bolestivom syndróme a rozsiahlych léziách.

Príčiny herpes zoster

Herpes zoster je niekoľkonásobne pravdepodobnejšie, že sa vyskytuje na pozadí zníženej imunity. Počas obdobia klinických prejavov sa vírus šíri po celom tele a môže byť identifikovaný v obsahu vyrážok, slz a slín.

Po vstupe vírusu do nervového systému sa jeho lokalizácia pozoruje hlavne v periférnom neuróne ganglií miechy a začína sa šíriť cez nervový systém. Môže tiež dôjsť k čiastočnej denervácii. V zadnom spinálnom gangliu začína zápal zahŕňajúci hemoragickú nekrózu. Počas herpes zoster sa zápalový proces týka nielen periférnych nervov, mozgových a spinálnych ganglií, ale aj mozgových membrán s medulou.

Proces, ako vírus herpes zoster prechádza do latentného stavu a potom sa aktivuje, nebol doposiaľ špecificky študovaný.

Pásový opar nemá žiadny vzťah k vírusom herpes simplex typu 1,2, a preto sa nazýva úplne iný pohľad na vírus (vírus zoster), ale všetky druhy herpes vírusy patrí do rovnakej skupiny - herpesviridae skupiny.

Počet pacientov s vírusom herpes zoster sa v súčasnosti pohybuje okolo 3 z 10 000 osôb v starobe a okolo 15% pacientov s imunodeficienciou.

Herpes zoster má tendenciu k relapsu. Vírus zachováva majetkových škôd, nervové bunky a pokožku epitelu pacienta prostredníctvom slizníc a kože, potom sa po smere toku krvi a lymfy v aktuálnom meziobratlového tkaniva a gangliách miechy, kde je následne v latentnom stave.

Aktivácia herpes zoster sa vyskytuje s prudkým poklesom imunity, ako aj pri užívaní liekov na potlačenie imunitného systému (pri nádorových nádoroch).

Rakoviny vo forme malígneho nádoru vzniku metastáz, chlamýdie atď. môže poskytnúť prudkú exacerbáciu vírusu. A to ani sami, ale kvôli použitiu liekov, ktoré potláčajú rast rakovinových buniek (chemoterapia). Len rádioterapia prispieva k miestnemu rozvoju herpes zoster, pretože keď sa to stane, ako je smrť poškodených buniek rakoviny, a lymfocytov - zabíjač, ktoré pomáhajú udržiavať imunitu.

Transplantácia vnútorných orgánov, vírusová gangliovritida, prenos infekcie HIV, prechod do štádia AIDS, prispievajú k dlhotrvajúcemu klinickému prejavu herpes zoster. Vo všeobecnosti, s infekciou HIV, herpes zoster môže byť považovaný za jeden z jej príznakov. To znamená, že pacient, ktorý najmenej raz ročne a viac opakuje herpes zoster, je najprv nutné vykonať test na status HIV.

Vírusové lézie s herpes zosterom sú spravidla ovplyvnené kraniálnymi a medzistavcovými nervovými gangliami. DNA samotného vírusu je schopná preniknúť do bunky. A v niektorých prípadoch môže viesť k vzniku meningoencefalitídy a ovplyvniť sliznicu vnútorných orgánov.

Chcem však spomenúť, že zdraví ľudia prakticky netrpia herpes zoster. Pokiaľ ide o deti, taktiež zriedka dostatočne trpia touto chorobou. Asi 5% detí s herpes zoster má rakovinu alebo infekciu HIV. Niekedy sa herpes zoster u detí vyskytuje už v detstve a dokonca aj v období novorodenca. Zvyčajne je to spôsobené tým, že žena bola počas gravidity zhoršená herpes zoster alebo mala kiahňovú neštovicu.

Podľa výsledkov štúdií vedených americkými vedcami sa zistilo, že deti, ktoré boli očkované proti ovčím kiahňam v mladom veku, takmer nie sú vystavené riziku vzniku herpes zoster. Čo sa nedá povedať o deťoch, ktorí mali len kiahne.

Ale napriek tomu, že herpes zoster počas tehotenstva neovplyvňuje vývoj plodu, táto infekcia môže predstavovať nebezpečnú hrozbu pre priebeh tehotenstva a následnú podmienku dieťaťa v perinatálnom období.

Vírus herpes zoster postihuje jedno z 3 500 detí v perinatálnom období.

Herpes zoster u detí v období novorodencov je dôsledkom herpesu preneseného od ich matky počas tehotenstva, najmä v treťom trimestri. Herpes zoster sa môže prenášať hematogénnym spôsobom (placentálnou maternicou) alebo počas pôrodu (ak herpes postihuje sliznicu pohlavných orgánov). Taktiež počas dojčenia sa prenáša vírus.

Symptómy vývoja herpes zoster u novorodencov môžu byť zistené jeden týždeň po prenose vírusu. Keď sa herpes zoster používa u detí perinatálneho obdobia, vezikuly sa emitujú na koži a slizniciach. Veľmi často vírus ovplyvňuje spojivku očí bez toho, aby spôsoboval vyrážky na koži a slizniciach, ale zároveň pretrváva v tele dieťaťa. Priebeh choroby pre dieťa je dosť ťažký a trvá asi 10 dní.

Ak sa dieťa narodilo predčasne, potom vírusová infekcia vo forme herpes zoster bude postupovať omnoho zložitejšie, čo ovplyvní mozog (herpetická encefalitída). Prognóza herpes zoster u predčasne narodených novorodencov je nepriaznivá. Asi 70% predčasne narodených detí má smrteľný výsledok.

Liečba herpes zoster u novorodencov s antivírusovými liekmi znižuje perinatálnu mortalitu o polovicu. Liečba, keď je vírus zistený u novorodenca, je okamžite predpísaný.

Liečba novorodencov z herpes zoster s antivirotikami znižuje úmrtnosť detí o takmer 50%.

Herpes infekcie sú považované za najčastejšie infekčné choroby u tehotných žien, čo môže komplikovať priebeh tehotenstva. Ale herpes zoster počas tehotenstva nie je tak často, na rozdiel od herpes simplex.

Počet tehotných žien, ktoré nesú vírus herpes simplex, rastie rýchlym tempom (okolo 30% všetkých tehotných žien). S nimi sa výskyt herpes zoster počas tehotenstva zvyšuje. V prípade primárnej infekcie sa môže vyskytnúť tento typ herpes: fetálna lézia vo forme rôznych deformít, chromozomálnych abnormalít alebo intrauterinnej smrti plodu.

Počas tehotenstva môže herpes zoster viesť k vývoju dlhého nepristupujúceho herpesu s 1,2 druhmi alebo k ich kombinácii súčasne. Čo pre tehotnú ženu prinesie najsilnejšiu bolesť a nesnesiteľné svrbenie, sprevádzané horúčkou a všeobecnou malátnosťou.

Tehotenstvo samo osebe je príčinou imunodeficiencie. Za rôznych podmienok, tj so zvýšenou imunitou, tehotenstvo by bolo nemožné. Príroda plánuje fyziologické zníženie imunity počas celej tehotenstva pre úspešnú graviditu plodu. Herpes zoster sa "prebudí" v dôsledku zníženia imunity a potom nie v prvých štádiách jeho zníženia, ale pri chronickej imunodeficiencii, ktorú možno pozorovať počas tehotenstva.

Ako je zrejmé z vyššie uvedeného, ​​príčinou vzniku alebo porážky herpes zoster môže byť imunodeficiencia, ktorá sa môže vyskytnúť pri rôznych chorobách a podmienkach v akomkoľvek veku.

Herpes zoster na chrbte

Príznaky herpes zoster

Symptomatológie s herpes zoster začína celkových príznakov prodromálnych: dyspeptického poruchy, bolesti hlavy, mierne horúčka, zimnica, a vyjadrili všeobecnú malátnosť. V budúcnosti sa môže spojiť svrbenie a bolesť pozdĺž nervových periférnych vlákien. Typické sú svrbenie a pálenie kože namiesto budúcich pľuzgierov. Takéto príznaky sa považujú za vysoko subjektívne a intenzita herpetických prejavov môže byť pre každého pacienta odlišná. Trvanie počiatočného obdobia nepresiahne 5 dní, ale u detí je toto obdobie ešte kratšie ako u dospelých pacientov.

Po krátkom období prodromálne fázy môže dôjsť k významné zvýšenie telesnej teploty na subfebrile, príznaky intoxikácie vstup (svalová a bolesť hlavy, anorexia). Spolu s tým sa v priebehu niekoľkých spinálnej ganglií kožná vyrážka sa môže javiť ako škvrny ružová s výrazným bolesti, ktoré obvykle nie sú splývajú a tvorí priemer 5 mm.

Po niekoľkých hodinách sa na pozadí exantému začnú objavovať vezikuly so seróznym obsahom. Okraje týchto vezikúl sú zvyčajne nerovnomerné a ich báza je hyperemická a opuchnutá. V závislosti od stavu imunity a závažnosti priebehu herpes zoster sa môžu spájať s bolesťou a zvyšovaním regionálnych (lokálnych) lymfatických uzlín. Deti môžu mať faryngitídu, rinitídu a laryngitídu, čo značne komplikuje priebeh ochorenia.

Exantémy sú určené v oblasti projekcie nervového kmeňa. Často dochádza k jednostrannému poškodeniu nervového ganglionu, ktorý je premietaný pozdĺž nervov interkostálneho, trigeminálneho nervu tváre. Existujú prípady, keď nervové kmeňové končatiny sú zapojené do procesu lézie s následným rozvojom neuritídy. Našťastie sú také prípady veľmi zriedkavé. Najčastejšie sú v svaloch exantémy.

S herpes zoster vyrážka je možné súčasne stanoviť rôzne fázy, počnúc od začervenanie a končí oblastí hyperpigmentácia po vinutých vačkov. O týždeň neskôr začervenanie kože v okolí vačkov klesá, a spolu s ním, a opuch, tekutina na vačkoch sa zakalí, začnú vysychať, a v mieste ich lokalizácia kôry vytvorené po priechode ktorých môže dôjsť k miernemu pigmentácie kože. Výsledkom je, že v priebehu 2-3 týždňov od nástupu ochorenia dochádza k zotaveniu.

Avšak herpes zoster môže mať všeobecnú formu prejavov.

Niekedy forma generalizované vyrážky s pásovým oparom v porovnaní so pripojil kiahne, pretože lokalizácia lézií je pozorované nielen v priebehu nervu gangliá, ale aj v iných oblastiach kože a slizníc. Ak je generalizovaný herpes zoster alebo jeho klinické prejavy trvajú dlhšie ako 21 dní, je potrebné vyšetriť pacienta na určenie povahy imunodeficiencie a na prítomnosť rakoviny.

Pásový opar môže byť tiež neúspešný forma, ktorá sa vyznačuje tým, erytematózna vyrážka pozdĺž nervových uzlín, ktorá zmizne čoskoro po výskyte vačky. V tomto prípade všeobecný stav pacienta netrpí zvlášť.

Bulózna forma s herpes zoster je charakterizovaná veľkými vezikulmi, ktoré sa spájajú do veľkého, serózneho obsahu blistrov. Ak sú krvné cievy poškodené, obsah seróznych sa transformuje na hemoragickú a ak sa vyskytne sekundárna infekcia, je hnisavá. V závažných prípadoch sa tieto bubliny môžu spájať do pevných pásov, pri sušení môže dôjsť aj k sekundárnej infekcii pri tvorbe tmavej nekrotickej chrapavky. Stupeň závažnosti priebehu tejto formy herpes zoster závisí od umiestnenia exantému. Napríklad, pri poruche nervov obličky neuralgické akútne bolesti, poškodenie rohovky očí a viečka sa spoja.

Trvanie herpes zoster v akútnej forme je 2-3 týždne; s abortívnou formou asi týždeň; av prípade komplikovanej formy alebo dlhšieho trvania, viac ako mesiac. Bolesť v herpes zoster má horiaci, paroxysmálny charakter, s väčšou intenzitou v noci. Poruchy citlivosti kože a lokálneho parestézie sú najčastejšie známe príznaky herpes zoster.

Existujú prípady poškodenia nervov okulomotora, zvierača močového mechúra a brušných svalov. Ak sa začne rozvíjať serózna meningitída, zmeny v štúdii mozgovomiechovej tekutiny niekedy nezodpovedajú závažnosti symptómov s meningitídou. V akútnej forme herpes zoster je možný vývoj encefalitídy a meningoencefalitídy.

V oftalmickej forme herpes zoster sa môžu objaviť abnormality, ako je porážka očnej vetvy nervu trojklanného nervu. Keď symptóm Ramsay-Hunt drží predné obojstranné lézie s ochabnuté tvárových svalov a vyrážky vo zvukovode alebo sliznice dutiny ústnej a krku. Existuje tiež syndróm intenzívnej bolesti vo vonkajšom zvukovom kanáli, závraty a následne úplná alebo čiastočná hluchota.

Keď je herpes zoster motorizovaný, môže sa vyskytnúť slabá svalová slabosť, poškodenie myotómu spolu s dermatómami, ktoré sú ovplyvnené herpes vyrážkou. Herpes zoster môže mať rôznu intenzitu klinických prejavov, najmä u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Takýmito pacientmi sa môže vyvinúť encefalitída, lézia miechy. Artery môžu byť ovplyvnené, čo spôsobuje hemiplegiu.

Neuralgické bolesti s herpes zoster niekedy trvajú až šesť mesiacov. Zriedka sa herpes zoster prechádza rýchlo a bezbolestne, aj keď existujú také prípady, čo je spôsobené dobrou úrovňou imunity.

Herpes zoster môže spôsobiť komplikácie vo forme: priečnej myelitídy, ktorá nakoniec prechádza do paralýzy motorov. Herpes zoster u infikovaných vírusom HIV je kombináciou iných stavov imunodeficiencie oveľa ťažšie. Trvanie latentného obdobia pred objavením vyrážok je približne týždeň. Veľké riziko manifestácie herpes zoster predstavuje pacienti s lymfómom alebo lymfogranulomatózou. Asi 50% z nich má herpetické erupcie, ktoré sú bežné v tele. 10% má možnosť vzniku zápalu vírusu, hepatitídy a meningoencefalitídy s ďalšími závažnými komplikáciami.

Pri herpes zoster sa rozlišujú typické formy: abortívne, v ktorých sú iba vyrážky s vezikulmi a syndróm bolesti nie je; bublina, v ktorej sa vyrážky môžu objaviť ako veľké bubliny; Hemoragická, v ktorej sú vezikuly naplnené krvou; gangrénom, v ktorom je mierna nekróza tkanív, po ktorej nasleduje tvorba jaziev po zvyšok života.

herpes zoster obrázok dieťaťa

Herpes zoster u detí, spravidla pokračuje rovnakou symptomatológiou ako u dospelých. Mladé deti tolerujú herpes zoster pomerne dobre bez vyrážok, ale s bolestivým syndrómom a sčervenaním niektorých oblastí na koži. Školáci herpes zoster postihujú závažnejšie formy, ktoré postihujú kožu v uchu, čo môže viesť k ochrnutiu tvárového nervu.

Dieťa prestáva byť infekčné a môže sa vrátiť k štúdiu v čase, keď všetky vyrážky sú pokryté kôrou, ale pre ďalšiu ochranu pre ostatných by ste mali pokryť postihnuté miesta obväzom.

Pri diagnostikovaní herpes zoster je dôležité zvážiť niektoré nuansy. Mnoho neadekvátne kvalifikovaných špecialistov zamieňa herpes zoster s obličkovou kolikou, s angínou pectoris a inými podobnými ochoreniami. Pretože na začiatku ochorenia sa herpes zoster prejavuje horúčkou a ostrými bolesťami, pričom má malú postihnutú oblasť s vyrážkami.

Pre správne diagnózy sa používa: mikroskopia pre detekciu herpes zoster vírus, immunoflyurorestsentny spôsob, kultúrne spôsob, PCR a sérologické metódy diagnostiky.

Liečba herpes zoster

Veľké množstvo prípadov herpes zoster môže viesť k spontánnemu vyliečeniu aj v neprítomnosti liečby. Kvalitná terapia herpes zoster však existuje a môže výrazne zmierniť prejavy ochorenia, ako aj zabrániť vzniku komplikácií.

Cieľom terapie tejto choroby je urýchlenie zotavenia, prevencia komplikácií, zníženie bolesti, zníženie pravdepodobnosti postherpetickej neuralgie.

Lieková terapia je potrebná u pacientov s vysokým rizikom komplikácií alebo predĺženým priebehom ochorenia. Sú to osoby s stavmi imunodeficiencie, staršími pacientmi. Výhody antivírusovej liečby u mladých a zdravých pacientov neboli preukázané.

Prípady nekomplikovanej povahy sa liečia ambulantne. Hospitalizácia v nemocnici je indikovaná u pacientov, u ktorých je podozrenie na roztrúsený proces s poškodením mozgu a očí.

Na terapiu herpes zoster sa zvyčajne používajú Famciclovir, Acyclovir, Valaciclovir. Zdá sa, že valaciklovir je metabolickým zakladateľom Acyclovir a prevádza sa na ňu pôsobením produkcie enzýmov v pečeni. Molekuly acyclovir majú jedinečnú schopnosť integrovať sa do DNA vírusu. Preto sa jeho replikácia a násobenie infikovaných častíc zastaví. Famciclovir prechádza do tela v pencikloviru a pôsobí podobným spôsobom.

Bezpečnosť a účinnosť používania týchto liečiv bola dokázaná mnohými experimentmi v terapii herpes zoster. Na začiatku liečby počas troch dní od prvých prejavov vyrážok môžu pomôcť znížiť závažnosť bolestivého syndrómu, znížiť dĺžku priebehu ochorenia a pravdepodobnosť postherpetickej neuralgie.

Famciclovir a valaciklovir sa používajú vo vhodnejšom spôsobe podávania ako Acyclovir, ale nie sú dobre známe a náklady sú o niečo drahšie. Začnite používať Acyclovir v prvých 72 hodinách 0,8 g. až päťkrát denne. Recepcia Famciclovir určuje na 0,25 g. trikrát denne, a to nie neskôr ako 72 hodín od výskytu vyrážky. Trvanie liečby je približne 14 dní, ale závisí od závažnosti ochorenia.

Anestézia bolesti pri herpes zoster je jedným z dôležitých momentov liečby. Kvalitatívna anestézia umožňuje pacientovi normálne dýchať, pohybovať sa a pomáha znižovať psychické nepohodlie. V Spojených štátoch sú narkotické analgetiká predpísané na analgéziu, napríklad oxykodón.

Z narkotických analgetík možno použiť Dexketoprofen, Naproxen, Ibuprofen, Ketorolac, Ketoprofen. Tieto lieky sú nesteroidné protizápalové. Pri herpetickej neuralgii sú lieky na báze kapsaicínu veľmi účinné.

Antikonvulzívne lieky sa zvyčajne používajú na epilepsiu, ale majú aj určitú schopnosť znižovať neuropatickú bolesť. Používajú sa herpes zoster, gabapentín a pregabalín.

Existuje pozitívny trend v používaní antidepresív v terapii postherpetickej neuralgie.

Kortikosteroidné lieky znižujú svrbenie a zápal. V mnohých štúdiách bola dokázaná ich schopnosť zmierňovať klinické prejavy v pľúcach av mierne závažných formách ochorenia v kombinácii s použitím antivírusových látok.

Pomocou herpes zoster sa môžete sprchovať, ale v žiadnom prípade sa nekoupejte, pretože vyrážky nemôžu byť dusené. Pri svrbení pokožky môžete používať kompresie s Calamine. Úderom vyrážky je najlepšie sa čo najviac vyzliekať. Menej kontaktu s odevom a väčším kontaktom so vzduchom, tým lepšie.

Pri liečbe herpes zoster u detí, najmä u novorodencov, je dôležité vziať do úvahy perinatálny vek, v ktorom je prísne zakázané vymenovanie určitých liekov. To isté platí pre herpes zoster počas tehotenstva.

Za prítomnosti prejavov a symptómov herpes zosteru u novorodencov sa liečba okamžite uskutočňuje s liekom Acyclovir 50 mg / kg denne počas 3 týždňov.
Súbežná herpes konjunktivitída u detí sa môže liečiť masťou Idoxuridínom.

Keď je tehotenstvo dôležité na monitorovanie stavu imunity a zabránenie pádu. Je dôležité, aby ste užívali multivitamín, prechádzali na čerstvom vzduchu, absolútne odmietali zlé návyky. Pre budúce matky je dôležité pamätať si, že od samého začiatku tehotenstva je ich imunita výrazne znížená pri fyziologickom pokračovaní tehotenstva, pretože v iných podmienkach je ich pokračovanie nemožné. Pretože je dôležité chrániť sa pred veľkým množstvom dopravných zápch, najmä v sezónnom období vzniku epidémie.

Profylaxia aj pre pacientov s herpes zoster je preventívne kalenie, použitie fyzioterapie a bylinných liekov na udržanie imunity. Odmietanie fajčiť a piť alkoholické nápoje im veľmi pomôže.

Stojí za zmienku, že herpes zoster je nevyliečiteľná choroba, ale za dobrých životných podmienok je možné dosiahnuť stabilné obdobie remisie a tak ďalej až do konca života pacienta.

Herpes zoster: príznaky a liečba

Herpes zoster je vírusové ochorenie akútnej povahy, ktorého príznakmi sú vyrážky na koži a príznaky poškodenia nervového systému. Pásový opar (to je druhé meno je považované za chorobu) je spôsobená rovnakým vírusom, ktorý spôsobuje ovčie kiahne, takže medzi tieto choroby majú určitú podobnosť.

Príčiny herpes zoster

Pásový opar je spôsobená činidlo, ktoré je odolné voči mnohých vonkajších faktorov - je zabitý, keď sa zahrieva 10 minút, rovnako krátku dobu, že by sa zabiť vírus s ultrafialovým žiarením a dezinfekčných prostriedkov. Vírus je perfektne zachovaný pri nízkych teplotách, schopný prežiť aj pri hlbokom zmrazení.

Iba ľudia, ktorí predtým trpeli ovčími kiahňami v latentnej alebo typickej forme, sa môžu nakaziť herpes zoster. Epidémia na prepuknutie a šírenie chorôb je nikdy zmienil, ale poznamenal, že častejšie trpia herpes zoster starších ľudí, aj keď majú svoje miesto sa objavujú prípady diagnostiku príslušnej choroby a mladí / stredného veku.

Príčinná látka herpes zoster patrí do skupiny nákazlivých infekcií. Ak dieťa, ktoré predtým nemalo ovčie kiahne, kontaktuje chorého, potom je 100% pravdepodobné, že do 21 dní po kontakte sa vyvinie kiahne. Vírus sa šíri vzdušnými kvapôčkami.

Keď má človek ovčie kiahne, ktorý sa často vyskytuje v detstve, zostáva v jeho tele nejaké množstvo vírusu. Pod vplyvom nepriaznivých faktorov, medzi ktoré patrí stres, vystavenie chladu, nervové napätie, benígne / malígne nádory, vírusom ľudskej imunodeficiencie, vírus prebudí a provokuje vzhľad zápalových lézií na koži.

Symptómy herpes zoster

Za púhych pár dní pred nástupom ochorenia (aby som bol presný - pred výskytom výraznejších známok) ľudí si sťažoval na konštantnej nízkej intenzite bolesti hlavy, celková slabosť, zvýšenie teploty tela, aby subfebrile indikátory dyspepsia. Súbežne s týmito pocitmi sa pridá horľavosť a nepohodlie na pokožke v miestach budúcich vyrážok.

Ak hovoríme o období výrazného klinického obrazu, bude to charakterizované prudkým nárastom teploty na vysoké hodnoty, nevoľnosťou a vracaním, odmietnutím potravy. V oblasti postihnutého nervu sa objavujú charakteristické erupcie - prvé malé škvrny (priemer 2-5 mm) ružovej farby a po pár dňoch bubliny s bezfarebným obsahom vo vnútri.

V najvýraznejší jednostranné kožné prejavy pásového oparu, a sú umiestnené prevažne na tvári pozdĺž vetvy trojklanného nervu v medzirebrové priestore. Veľmi zriedkavo sa objavujú vyrážky pozdĺž nervov horných a dolných končatín, v oblasti vonkajších genitálií. Zvyčajne sú vyrážky sprevádzané miernym zvýšením regionálnych lymfatických uzlín a ich bolestivosťou.

Niekoľko dní po prvej vyrážke sa pozadia, na ktorom sa nachádzajú, menia od ružovo-červenej až po bledú, bubliny začínajú suché a na ich mieste tvoria kôrky, ktoré spadajú až po 3-4 týždňoch. Symptómy intoxikácie zmiznú až po normálnej telesnej teplote.

Vyššie uvedený klinický obraz je považovaný za klasický, avšak v niektorých prípadoch môžu vyrážky mať aj iný charakter:

 • bulózna forma - vezikuly sa spájajú a na ich mieste sa formujú veľké bubliny s hemoragickým obsahom;
 • neúspešná forma - po úplnom vytvorení papuly vyrážka začne regresiu, navyše bublinová fáza úplne chýba;
 • všeobecná forma - po jasne lokalizovaných vyrážkach sa na povrch pokožky a slizníc šíri nové ohniská.

V tomto prípade je postihnuté nervové tkanivo, takže pacienti si budú sťažovať:

 • paroxysmálne horiace bolesti, ktoré sa objavujú v noci;
 • poruchy citlivosti kože na špecifických miestach patologických lézií;
 • svalová paréza.

Upozorňujeme: po prvej epizóde herpes zoster vo väčšine prípadov dochádza k pretrvávajúcej remisii. Neuralgická bolesť môže pretrvávať mnoho mesiacov a dokonca rokov po zotavení.

Diagnóza príslušnej choroby nie je ťažká, pretože má charakteristické vlastnosti.

Liečba herpes zoster

Terapia pri tejto chorobe je len zložitá. Samozrejme, lekári si individuálne vyberajú individuálne lieky, ale existujú všeobecné zásady predpisovania:

 1. acyklovir - antivírusové liečivo, ktoré bude účinné pri vymenovaní prvých troch dní choroby. Nimesulid a meloxikam sú prípravky nehormonálnej protizápalovej série, ktoré poskytujú analgetické a protizápalové účinky.
 2. Antidepresíva, hypnotiká a sedatíva - menovaný iba v prípade, že existujú výrazné príznaky poškodenia nervového systému.
 3. antihistaminiká - vymenovať iba vtedy, ak je pacientom trápená obsedantnou svrbivosťou v léziách okolo herpes zoster.
 4. Detoxikačná liečba a následného príjmu preparátov - diuretík - je vhodné vymenovať pacientov, u ktorých sa na pozadí progresie okolitého herpesu pozoruje intenzívna intoxikácia organizmu.
 5. Topické prípravky, ktoré obsahujú Acyclovir, roztok brilantnej zelenej a Solcoseryl, ktoré ošetrujú postihnuté oblasti kože.
 6. Antibakteriálne lieky - odporúča sa predpisovať iba v prípade bakteriálnej infekcie prvkov vyrážky.

Herpes zoster je choroba, ktorej nemožno zabrániť preventívnymi opatreniami. Hneď ako sa na koži objaví nevysvetliteľná etiológia, je potrebné ihneď sa poradiť s dermatológiou - len odborník bude schopný objektívne posúdiť stav pacienta, urobiť presnú diagnózu a predpísať primeranú liečbu.

Konev Alexander, terapeut

Celkom je 4,484 zobrazených ako celkom 3 zobrazených dnes