Hlavná

Opar

Šindľový herpes

Herpes zoster sa považuje za ochorenie vírusovej povahy, ktoré sa vyznačuje herpetiformnými jednostrannými léziami vo forme vyrážok na koži. Herpes zoster sa vyznačuje syndrómom intenzívnej bolesti. Príčinou tohto ochorenia je vírus Zoster alebo vírus kiahní, ktorý patrí do rodiny herpesvírusov. Spravidla sa prvé stretnutie s vírusom vyskytuje v detstve, tečúcou vo forme ovčieho kiahne (kuracie kiahne), po ktorom vírus prechádza do latentnej formy (spánku).

Herpes zoster je známy už od dávnych čias, ale v tom čase sa považuje za samostatnú chorobu. Dlhý kiahní sa dlho považoval za kiahne. Hoci symptomatické rozdiely medzi týmito dvoma chorobami boli opísané už v polovici 18. storočia. Základná diferenciálna diagnostika sa stala k dispozícii až na konci XIX storočia. Povaha ovčieho kiahne, ako infekčná, bola dokázaná v roku 1875 v štúdiách dobrovoľnej skupiny ľudí. Predpoklady pre pripojenie názor varicella zoster bolo ponúknuté v roku 1888, kedy bol zaznamenaný výskyt ovčie kiahne u detí po styku s dopravcami herpes zoster v klinickej forme.

Ale ich konečné potvrdenie bolo zistené až koncom 50-tych rokov, kedy bol izolovaný rovnaký pôvodca z pacientov, ktorí mali obe klinické formy týchto dvoch infekčných ochorení. Údaje o epidemiológii sa však ukázali ako najpozitívnejšie: výskyt ovčieho kiahne v ohniskách herpes zoster bol oveľa vyšší ako u bežnej populácie. V roku 1974 sa v Japonsku získal oslabený kmeň vírusu herpes zoster a na začiatku osemdesiatych rokov začali v Spojených štátoch klinické skúšky očkovania proti ovčím kiahňam.

Deti, ktoré mali ovčie kiahne, sú stále nosičmi tohto vírusu. Nachádza sa v ganglii miechy, v bunkách neuroglie a zvyčajne nespôsobuje žiadne špeciálne prejavy s normálnou imunitou. Po určitom počte rokov po primárnej infekcii vírusom tela aktivácia začína prechodom vírusu z nervových buniek pozdĺž ich axónov. Keď vírus dosiahne koniec nervovej bunky, spôsobí prejav akútnej formy na koži, vedenej signálmi autonómneho nervového systému.

Herpes zoster sa prejavuje vo forme vyrážok na koži, ktoré sú niekedy sprevádzané silnou bolesťou a závažným svrbením. Treba poznamenať, že rozdiel medzi herpes zoster a herpes simplex (na perách) je v bolestivom syndróme a rozsiahlych léziách.

Príčiny herpes zoster

Herpes zoster je niekoľkonásobne pravdepodobnejšie, že sa vyskytuje na pozadí zníženej imunity. Počas obdobia klinických prejavov sa vírus šíri po celom tele a môže byť identifikovaný v obsahu vyrážok, slz a slín.

Po vstupe vírusu do nervového systému sa jeho lokalizácia pozoruje hlavne v periférnom neuróne ganglií miechy a začína sa šíriť cez nervový systém. Môže tiež dôjsť k čiastočnej denervácii. V zadnom spinálnom gangliu začína zápal zahŕňajúci hemoragickú nekrózu. Počas herpes zoster sa zápalový proces týka nielen periférnych nervov, mozgových a spinálnych ganglií, ale aj mozgových membrán s medulou.

Proces, ako vírus herpes zoster prechádza do latentného stavu a potom sa aktivuje, nebol doposiaľ špecificky študovaný.

Pásový opar nemá žiadny vzťah k vírusom herpes simplex typu 1,2, a preto sa nazýva úplne iný pohľad na vírus (vírus zoster), ale všetky druhy herpes vírusy patrí do rovnakej skupiny - herpesviridae skupiny.

Počet pacientov s vírusom herpes zoster sa v súčasnosti pohybuje okolo 3 z 10 000 osôb v starobe a okolo 15% pacientov s imunodeficienciou.

Herpes zoster má tendenciu k relapsu. Vírus zachováva majetkových škôd, nervové bunky a pokožku epitelu pacienta prostredníctvom slizníc a kože, potom sa po smere toku krvi a lymfy v aktuálnom meziobratlového tkaniva a gangliách miechy, kde je následne v latentnom stave.

Aktivácia herpes zoster sa vyskytuje s prudkým poklesom imunity, ako aj pri užívaní liekov na potlačenie imunitného systému (pri nádorových nádoroch).

Rakoviny vo forme malígneho nádoru vzniku metastáz, chlamýdie atď. môže poskytnúť prudkú exacerbáciu vírusu. A to ani sami, ale kvôli použitiu liekov, ktoré potláčajú rast rakovinových buniek (chemoterapia). Len rádioterapia prispieva k miestnemu rozvoju herpes zoster, pretože keď sa to stane, ako je smrť poškodených buniek rakoviny, a lymfocytov - zabíjač, ktoré pomáhajú udržiavať imunitu.

Transplantácia vnútorných orgánov, vírusová gangliovritida, prenos infekcie HIV, prechod do štádia AIDS, prispievajú k dlhotrvajúcemu klinickému prejavu herpes zoster. Vo všeobecnosti, s infekciou HIV, herpes zoster môže byť považovaný za jeden z jej príznakov. To znamená, že pacient, ktorý najmenej raz ročne a viac opakuje herpes zoster, je najprv nutné vykonať test na status HIV.

Vírusové lézie s herpes zosterom sú spravidla ovplyvnené kraniálnymi a medzistavcovými nervovými gangliami. DNA samotného vírusu je schopná preniknúť do bunky. A v niektorých prípadoch môže viesť k vzniku meningoencefalitídy a ovplyvniť sliznicu vnútorných orgánov.

Chcem však spomenúť, že zdraví ľudia prakticky netrpia herpes zoster. Pokiaľ ide o deti, taktiež zriedka dostatočne trpia touto chorobou. Asi 5% detí s herpes zoster má rakovinu alebo infekciu HIV. Niekedy sa herpes zoster u detí vyskytuje už v detstve a dokonca aj v období novorodenca. Zvyčajne je to spôsobené tým, že žena bola počas gravidity zhoršená herpes zoster alebo mala kiahňovú neštovicu.

Podľa výsledkov štúdií vedených americkými vedcami sa zistilo, že deti, ktoré boli očkované proti ovčím kiahňam v mladom veku, takmer nie sú vystavené riziku vzniku herpes zoster. Čo sa nedá povedať o deťoch, ktorí mali len kiahne.

Ale napriek tomu, že herpes zoster počas tehotenstva neovplyvňuje vývoj plodu, táto infekcia môže predstavovať nebezpečnú hrozbu pre priebeh tehotenstva a následnú podmienku dieťaťa v perinatálnom období.

Vírus herpes zoster postihuje jedno z 3 500 detí v perinatálnom období.

Herpes zoster u detí v období novorodencov je dôsledkom herpesu preneseného od ich matky počas tehotenstva, najmä v treťom trimestri. Herpes zoster sa môže prenášať hematogénnym spôsobom (placentálnou maternicou) alebo počas pôrodu (ak herpes postihuje sliznicu pohlavných orgánov). Taktiež počas dojčenia sa prenáša vírus.

Symptómy vývoja herpes zoster u novorodencov môžu byť zistené jeden týždeň po prenose vírusu. Keď sa herpes zoster používa u detí perinatálneho obdobia, vezikuly sa emitujú na koži a slizniciach. Veľmi často vírus ovplyvňuje spojivku očí bez toho, aby spôsoboval vyrážky na koži a slizniciach, ale zároveň pretrváva v tele dieťaťa. Priebeh choroby pre dieťa je dosť ťažký a trvá asi 10 dní.

Ak sa dieťa narodilo predčasne, potom vírusová infekcia vo forme herpes zoster bude postupovať omnoho zložitejšie, čo ovplyvní mozog (herpetická encefalitída). Prognóza herpes zoster u predčasne narodených novorodencov je nepriaznivá. Asi 70% predčasne narodených detí má smrteľný výsledok.

Liečba herpes zoster u novorodencov s antivírusovými liekmi znižuje perinatálnu mortalitu o polovicu. Liečba, keď je vírus zistený u novorodenca, je okamžite predpísaný.

Liečba novorodencov z herpes zoster s antivirotikami znižuje úmrtnosť detí o takmer 50%.

Herpes infekcie sú považované za najčastejšie infekčné choroby u tehotných žien, čo môže komplikovať priebeh tehotenstva. Ale herpes zoster počas tehotenstva nie je tak často, na rozdiel od herpes simplex.

Počet tehotných žien, ktoré nesú vírus herpes simplex, rastie rýchlym tempom (okolo 30% všetkých tehotných žien). S nimi sa výskyt herpes zoster počas tehotenstva zvyšuje. V prípade primárnej infekcie sa môže vyskytnúť tento typ herpes: fetálna lézia vo forme rôznych deformít, chromozomálnych abnormalít alebo intrauterinnej smrti plodu.

Počas tehotenstva môže herpes zoster viesť k vývoju dlhého nepristupujúceho herpesu s 1,2 druhmi alebo k ich kombinácii súčasne. Čo pre tehotnú ženu prinesie najsilnejšiu bolesť a nesnesiteľné svrbenie, sprevádzané horúčkou a všeobecnou malátnosťou.

Tehotenstvo samo osebe je príčinou imunodeficiencie. Za rôznych podmienok, tj so zvýšenou imunitou, tehotenstvo by bolo nemožné. Príroda plánuje fyziologické zníženie imunity počas celej tehotenstva pre úspešnú graviditu plodu. Herpes zoster sa "prebudí" v dôsledku zníženia imunity a potom nie v prvých štádiách jeho zníženia, ale pri chronickej imunodeficiencii, ktorú možno pozorovať počas tehotenstva.

Ako je zrejmé z vyššie uvedeného, ​​príčinou vzniku alebo porážky herpes zoster môže byť imunodeficiencia, ktorá sa môže vyskytnúť pri rôznych chorobách a podmienkach v akomkoľvek veku.

Herpes zoster na chrbte

Príznaky herpes zoster

Symptomatológie s herpes zoster začína celkových príznakov prodromálnych: dyspeptického poruchy, bolesti hlavy, mierne horúčka, zimnica, a vyjadrili všeobecnú malátnosť. V budúcnosti sa môže spojiť svrbenie a bolesť pozdĺž nervových periférnych vlákien. Typické sú svrbenie a pálenie kože namiesto budúcich pľuzgierov. Takéto príznaky sa považujú za vysoko subjektívne a intenzita herpetických prejavov môže byť pre každého pacienta odlišná. Trvanie počiatočného obdobia nepresiahne 5 dní, ale u detí je toto obdobie ešte kratšie ako u dospelých pacientov.

Po krátkom období prodromálne fázy môže dôjsť k významné zvýšenie telesnej teploty na subfebrile, príznaky intoxikácie vstup (svalová a bolesť hlavy, anorexia). Spolu s tým sa v priebehu niekoľkých spinálnej ganglií kožná vyrážka sa môže javiť ako škvrny ružová s výrazným bolesti, ktoré obvykle nie sú splývajú a tvorí priemer 5 mm.

Po niekoľkých hodinách sa na pozadí exantému začnú objavovať vezikuly so seróznym obsahom. Okraje týchto vezikúl sú zvyčajne nerovnomerné a ich báza je hyperemická a opuchnutá. V závislosti od stavu imunity a závažnosti priebehu herpes zoster sa môžu spájať s bolesťou a zvyšovaním regionálnych (lokálnych) lymfatických uzlín. Deti môžu mať faryngitídu, rinitídu a laryngitídu, čo značne komplikuje priebeh ochorenia.

Exantémy sú určené v oblasti projekcie nervového kmeňa. Často dochádza k jednostrannému poškodeniu nervového ganglionu, ktorý je premietaný pozdĺž nervov interkostálneho, trigeminálneho nervu tváre. Existujú prípady, keď nervové kmeňové končatiny sú zapojené do procesu lézie s následným rozvojom neuritídy. Našťastie sú také prípady veľmi zriedkavé. Najčastejšie sú v svaloch exantémy.

S herpes zoster vyrážka je možné súčasne stanoviť rôzne fázy, počnúc od začervenanie a končí oblastí hyperpigmentácia po vinutých vačkov. O týždeň neskôr začervenanie kože v okolí vačkov klesá, a spolu s ním, a opuch, tekutina na vačkoch sa zakalí, začnú vysychať, a v mieste ich lokalizácia kôry vytvorené po priechode ktorých môže dôjsť k miernemu pigmentácie kože. Výsledkom je, že v priebehu 2-3 týždňov od nástupu ochorenia dochádza k zotaveniu.

Avšak herpes zoster môže mať všeobecnú formu prejavov.

Niekedy forma generalizované vyrážky s pásovým oparom v porovnaní so pripojil kiahne, pretože lokalizácia lézií je pozorované nielen v priebehu nervu gangliá, ale aj v iných oblastiach kože a slizníc. Ak je generalizovaný herpes zoster alebo jeho klinické prejavy trvajú dlhšie ako 21 dní, je potrebné vyšetriť pacienta na určenie povahy imunodeficiencie a na prítomnosť rakoviny.

Pásový opar môže byť tiež neúspešný forma, ktorá sa vyznačuje tým, erytematózna vyrážka pozdĺž nervových uzlín, ktorá zmizne čoskoro po výskyte vačky. V tomto prípade všeobecný stav pacienta netrpí zvlášť.

Bulózna forma s herpes zoster je charakterizovaná veľkými vezikulmi, ktoré sa spájajú do veľkého, serózneho obsahu blistrov. Ak sú krvné cievy poškodené, obsah seróznych sa transformuje na hemoragickú a ak sa vyskytne sekundárna infekcia, je hnisavá. V závažných prípadoch sa tieto bubliny môžu spájať do pevných pásov, pri sušení môže dôjsť aj k sekundárnej infekcii pri tvorbe tmavej nekrotickej chrapavky. Stupeň závažnosti priebehu tejto formy herpes zoster závisí od umiestnenia exantému. Napríklad, pri poruche nervov obličky neuralgické akútne bolesti, poškodenie rohovky očí a viečka sa spoja.

Trvanie herpes zoster v akútnej forme je 2-3 týždne; s abortívnou formou asi týždeň; av prípade komplikovanej formy alebo dlhšieho trvania, viac ako mesiac. Bolesť v herpes zoster má horiaci, paroxysmálny charakter, s väčšou intenzitou v noci. Poruchy citlivosti kože a lokálneho parestézie sú najčastejšie známe príznaky herpes zoster.

Existujú prípady poškodenia nervov okulomotora, zvierača močového mechúra a brušných svalov. Ak sa začne rozvíjať serózna meningitída, zmeny v štúdii mozgovomiechovej tekutiny niekedy nezodpovedajú závažnosti symptómov s meningitídou. V akútnej forme herpes zoster je možný vývoj encefalitídy a meningoencefalitídy.

V oftalmickej forme herpes zoster sa môžu objaviť abnormality, ako je porážka očnej vetvy nervu trojklanného nervu. Keď symptóm Ramsay-Hunt drží predné obojstranné lézie s ochabnuté tvárových svalov a vyrážky vo zvukovode alebo sliznice dutiny ústnej a krku. Existuje tiež syndróm intenzívnej bolesti vo vonkajšom zvukovom kanáli, závraty a následne úplná alebo čiastočná hluchota.

Keď je herpes zoster motorizovaný, môže sa vyskytnúť slabá svalová slabosť, poškodenie myotómu spolu s dermatómami, ktoré sú ovplyvnené herpes vyrážkou. Herpes zoster môže mať rôznu intenzitu klinických prejavov, najmä u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Takýmito pacientmi sa môže vyvinúť encefalitída, lézia miechy. Artery môžu byť ovplyvnené, čo spôsobuje hemiplegiu.

Neuralgické bolesti s herpes zoster niekedy trvajú až šesť mesiacov. Zriedka sa herpes zoster prechádza rýchlo a bezbolestne, aj keď existujú také prípady, čo je spôsobené dobrou úrovňou imunity.

Herpes zoster môže spôsobiť komplikácie vo forme: priečnej myelitídy, ktorá nakoniec prechádza do paralýzy motorov. Herpes zoster u infikovaných vírusom HIV je kombináciou iných stavov imunodeficiencie oveľa ťažšie. Trvanie latentného obdobia pred objavením vyrážok je približne týždeň. Veľké riziko manifestácie herpes zoster predstavuje pacienti s lymfómom alebo lymfogranulomatózou. Asi 50% z nich má herpetické erupcie, ktoré sú bežné v tele. 10% má možnosť vzniku zápalu vírusu, hepatitídy a meningoencefalitídy s ďalšími závažnými komplikáciami.

Pri herpes zoster sa rozlišujú typické formy: abortívne, v ktorých sú iba vyrážky s vezikulmi a syndróm bolesti nie je; bublina, v ktorej sa vyrážky môžu objaviť ako veľké bubliny; Hemoragická, v ktorej sú vezikuly naplnené krvou; gangrénom, v ktorom je mierna nekróza tkanív, po ktorej nasleduje tvorba jaziev po zvyšok života.

herpes zoster obrázok dieťaťa

Herpes zoster u detí, spravidla pokračuje rovnakou symptomatológiou ako u dospelých. Mladé deti tolerujú herpes zoster pomerne dobre bez vyrážok, ale s bolestivým syndrómom a sčervenaním niektorých oblastí na koži. Školáci herpes zoster postihujú závažnejšie formy, ktoré postihujú kožu v uchu, čo môže viesť k ochrnutiu tvárového nervu.

Dieťa prestáva byť infekčné a môže sa vrátiť k štúdiu v čase, keď všetky vyrážky sú pokryté kôrou, ale pre ďalšiu ochranu pre ostatných by ste mali pokryť postihnuté miesta obväzom.

Pri diagnostikovaní herpes zoster je dôležité zvážiť niektoré nuansy. Mnoho neadekvátne kvalifikovaných špecialistov zamieňa herpes zoster s obličkovou kolikou, s angínou pectoris a inými podobnými ochoreniami. Pretože na začiatku ochorenia sa herpes zoster prejavuje horúčkou a ostrými bolesťami, pričom má malú postihnutú oblasť s vyrážkami.

Pre správne diagnózy sa používa: mikroskopia pre detekciu herpes zoster vírus, immunoflyurorestsentny spôsob, kultúrne spôsob, PCR a sérologické metódy diagnostiky.

Liečba herpes zoster

Veľké množstvo prípadov herpes zoster môže viesť k spontánnemu vyliečeniu aj v neprítomnosti liečby. Kvalitná terapia herpes zoster však existuje a môže výrazne zmierniť prejavy ochorenia, ako aj zabrániť vzniku komplikácií.

Cieľom terapie tejto choroby je urýchlenie zotavenia, prevencia komplikácií, zníženie bolesti, zníženie pravdepodobnosti postherpetickej neuralgie.

Lieková terapia je potrebná u pacientov s vysokým rizikom komplikácií alebo predĺženým priebehom ochorenia. Sú to osoby s stavmi imunodeficiencie, staršími pacientmi. Výhody antivírusovej liečby u mladých a zdravých pacientov neboli preukázané.

Prípady nekomplikovanej povahy sa liečia ambulantne. Hospitalizácia v nemocnici je indikovaná u pacientov, u ktorých je podozrenie na roztrúsený proces s poškodením mozgu a očí.

Na terapiu herpes zoster sa zvyčajne používajú Famciclovir, Acyclovir, Valaciclovir. Zdá sa, že valaciklovir je metabolickým zakladateľom Acyclovir a prevádza sa na ňu pôsobením produkcie enzýmov v pečeni. Molekuly acyclovir majú jedinečnú schopnosť integrovať sa do DNA vírusu. Preto sa jeho replikácia a násobenie infikovaných častíc zastaví. Famciclovir prechádza do tela v pencikloviru a pôsobí podobným spôsobom.

Bezpečnosť a účinnosť používania týchto liečiv bola dokázaná mnohými experimentmi v terapii herpes zoster. Na začiatku liečby počas troch dní od prvých prejavov vyrážok môžu pomôcť znížiť závažnosť bolestivého syndrómu, znížiť dĺžku priebehu ochorenia a pravdepodobnosť postherpetickej neuralgie.

Famciclovir a valaciklovir sa používajú vo vhodnejšom spôsobe podávania ako Acyclovir, ale nie sú dobre známe a náklady sú o niečo drahšie. Začnite používať Acyclovir v prvých 72 hodinách 0,8 g. až päťkrát denne. Recepcia Famciclovir určuje na 0,25 g. trikrát denne, a to nie neskôr ako 72 hodín od výskytu vyrážky. Trvanie liečby je približne 14 dní, ale závisí od závažnosti ochorenia.

Anestézia bolesti pri herpes zoster je jedným z dôležitých momentov liečby. Kvalitatívna anestézia umožňuje pacientovi normálne dýchať, pohybovať sa a pomáha znižovať psychické nepohodlie. V Spojených štátoch sú narkotické analgetiká predpísané na analgéziu, napríklad oxykodón.

Z narkotických analgetík možno použiť Dexketoprofen, Naproxen, Ibuprofen, Ketorolac, Ketoprofen. Tieto lieky sú nesteroidné protizápalové. Pri herpetickej neuralgii sú lieky na báze kapsaicínu veľmi účinné.

Antikonvulzívne lieky sa zvyčajne používajú na epilepsiu, ale majú aj určitú schopnosť znižovať neuropatickú bolesť. Používajú sa herpes zoster, gabapentín a pregabalín.

Existuje pozitívny trend v používaní antidepresív v terapii postherpetickej neuralgie.

Kortikosteroidné lieky znižujú svrbenie a zápal. V mnohých štúdiách bola dokázaná ich schopnosť zmierňovať klinické prejavy v pľúcach av mierne závažných formách ochorenia v kombinácii s použitím antivírusových látok.

Pomocou herpes zoster sa môžete sprchovať, ale v žiadnom prípade sa nekoupejte, pretože vyrážky nemôžu byť dusené. Pri svrbení pokožky môžete používať kompresie s Calamine. Úderom vyrážky je najlepšie sa čo najviac vyzliekať. Menej kontaktu s odevom a väčším kontaktom so vzduchom, tým lepšie.

Pri liečbe herpes zoster u detí, najmä u novorodencov, je dôležité vziať do úvahy perinatálny vek, v ktorom je prísne zakázané vymenovanie určitých liekov. To isté platí pre herpes zoster počas tehotenstva.

Za prítomnosti prejavov a symptómov herpes zosteru u novorodencov sa liečba okamžite uskutočňuje s liekom Acyclovir 50 mg / kg denne počas 3 týždňov.
Súbežná herpes konjunktivitída u detí sa môže liečiť masťou Idoxuridínom.

Keď je tehotenstvo dôležité na monitorovanie stavu imunity a zabránenie pádu. Je dôležité, aby ste užívali multivitamín, prechádzali na čerstvom vzduchu, absolútne odmietali zlé návyky. Pre budúce matky je dôležité pamätať si, že od samého začiatku tehotenstva je ich imunita výrazne znížená pri fyziologickom pokračovaní tehotenstva, pretože v iných podmienkach je ich pokračovanie nemožné. Pretože je dôležité chrániť sa pred veľkým množstvom dopravných zápch, najmä v sezónnom období vzniku epidémie.

Profylaxia aj pre pacientov s herpes zoster je preventívne kalenie, použitie fyzioterapie a bylinných liekov na udržanie imunity. Odmietanie fajčiť a piť alkoholické nápoje im veľmi pomôže.

Stojí za zmienku, že herpes zoster je nevyliečiteľná choroba, ale za dobrých životných podmienok je možné dosiahnuť stabilné obdobie remisie a tak ďalej až do konca života pacienta.

Herpes zoster: príznaky a liečba

Herpes zoster alebo šindle je infekčné ochorenie spôsobené vírusom z rodiny Herpesvirus. Jeho hlavnými prejavmi sú porážka kože a periférnych nervov. V niektorých prípadoch môže byť infekcia zovšeobecnená, čo môže spôsobiť encefalitídu alebo myelitídu. Klinické prejavy choroby sú celkom špecifické, na ktorých je diagnostika založená. Pri liečbe sa používajú špecifické anti-herpetické liečivá skupiny Acyclovir, ktoré blokujú násobenie vírusu. Z tohto článku sa môžete dozvedieť o znakoch a metódach liečenia herpes zoster.

Slovo "herpes" u mnohých ľudí je spojené s erupciami na perách, ktoré sa objavujú pri chlade. Herpes zoster na erupcie na perách nemá nič spoločné. Príčinné činitele sú odlišné, sú zjednotené len pôvodom vírusov z jednej rodiny a nič viac.

Príčina herpes zoster

Iba osoba, ktorá má ovčie kiahne (ovčie kiahne), môže mať herpes zoster. "Predtým" znamená niekedy v živote, dokonca pred 50-60 rokmi. Je to možné, pretože pôvodca kuracích kiahní a šindľov je rovnaký.

Pôvodcom oboch chorôb je herpes simplex vírus typu 3 (a všetky z nich ešte vedieť, 8) s názvom varicella zoster (poznámka - za studena na pery spôsobiť 1. a 2. typu herpes vírusu). Tento vírus na prvom stretnutí s ľudským telom generuje kiahňovú neštovicu. Najčastejšie sa to deje. Klinické zotavenie z ovčích kiahní nie je sprevádzané 100% elimináciou vírusu z tela. Jeho množstvo v tele klesá pôsobením protilátky, ale, ako to bolo, zvyšky "skrývanie" v neurónoch zadného rohu miechy, ganglií kraniálnych nervov, gangliách autonómneho nervového systému, aspoň - v gliových bunkách. A zostať tam pretrvávať po celý život, pretože s takým lokalizáciu nedostupné pre pôsobenie protilátok, ktoré cirkulujú v krvi.

Počas celého života sa vírus môže pod vplyvom provokačných faktorov opätovne aktivovať a nechať "prístrešie". Zároveň sa pohybuje pozdĺž periférnych nervov smerom k pokožke, kde sa prejavuje ako svrbivá vyrážka. Prokurujúce faktory sú:

 • podchladenie (vrátane konceptov);
 • akútne respiračné vírusové infekcie (najmä na pozadí zníženej imunity);
 • užívanie kortikosteroidov alebo chemoterapie (pretože sami znižujú imunitné sily tela);
 • trauma;
 • stres;
 • exacerbácia chronických somatických ochorení (najmä s ohľadom na ochorenia krvi);
 • staroba.

Všetky provokujúce faktory sa v zásade stávajú zdrojom zníženej imunity. A teraz, s poklesom ochranných síl, herpesvírus typu 3 vystupuje z jeho neurologického "útočiska". A potom sú šindle.

Odložený herpes zoster nenecháva trvalú imunitu, pretože vírus sa znova skrýva v nervových gangliách. Ak sa imunita znova zníži, môže sa znovu aktivovať a spôsobiť ochorenie. Môže sa to stať veľa krát.

Samotný vírus je veľmi nákazlivý (nákazlivý). To znamená, že aj malý kontakt s chorým človekom môže spôsobiť kiahňovú neštovicu. To znamená, že v prípade, že rodina ochorie dospelých šindle, a tam je dieťa, ktoré nemala ovčie kiahne, je takmer 100%, bude to vyzdvihnúť ovčie kiahne. Pre ostatných dospelých nie je kontakt so šindľom taký nebezpečný, ale iba za normálnej imunity.

Hoci je vírus veľmi nákazlivý, je veľmi nestabilný vo vonkajšom prostredí. Rýchlo zomrie, keď je ohrievaná, vystavená slnečnému žiareniu, ošetrená dezinfekčnými prostriedkami. Nízke teploty však prispievajú k jeho zachovaniu.

Symptómy herpes zoster

Najčastejšie sa choroba začína s príznakmi prodromálnych: existuje všeobecná malátnosť, slabosť, únava, slabosť, bolesti hlavy, horúčka (mierne), bolesť svalov, zimnica. Môže sa vyskytnúť aj slabé svrbenie a mravčenie v mieste budúcich vyrážok. Tieto príznaky môžu trvať len niekoľko hodín, alebo možno niekoľko dní.

Potom sa prudko zvyšuje intoxikácia, čo je sprevádzané silnejším nárastom teploty, bolesťou po celom tele, zimnicami. Na pozadí týchto javov na koži sa objavujú vyrážky. Ako vyzerá vyrážka s herpes zoster? Najprv sa na koži objavia červeno-ružové škvrny s rozmermi 2 až 5 mm. Po dni sa škvrny zmenia na vezikuly, ktoré sa nachádzajú na širokej základni a majú sklon k zlúčeniu. Koža okolo pľuzgierov je opuchnutá, hyperemická (červená). Obsah bublín je transparentný, ale rýchlo sa stáva zakalený. Počas niekoľkých dní sa objavia nové a nové bubliny (vedľa predchádzajúcich). Po približne 6-8 dňoch sa vezikuly vyschnú a na ich mieste sa tvoria nažltlé kôrky. Keď kože vypadnú, zostáva pigmentácia kože, ktorá môže pretrvávať dlhý čas (niekoľko mesiacov).

Vzhľad vyrážky je spojený s bolestivými pocitmi v mieste jeho umiestnenia. Bolesť je spojená s porážkou nervových procesov zodpovedných za bolesť a lokálne zmeny kože. Vo väčšine prípadov pacienti charakterizujú svoje pocity ako výrazné svrbenie, čo znemožňuje odpočinok a spánok. Bolesťou môže byť vŕtanie, pálenie, streľba pozdĺž priebehu postihnutého nervu. Bolestivé pocity sú trvalé, zosilnené v noci. Pacienti ušetria postihnutú oblasť, pretože dokonca aj vánok, nie len dotyk, môže zhoršiť bolesť.

Veľmi špecifická je povaha vyrážok, ktorá slúži ako kritérium diagnostiky. Škvrny a bubliny sa nachádza pozdĺž periférnych nervov do tela vo forme priečnych prúžkov (najčastejšie iba na jednej strane), tvárou v zóne umiestnení jednotlivých vetiev trojklanného nervu v oblasti ušnice (s poškodenia gangliových lícne nerv), pre dlinniku končatín, Najbežnejším vyrážka s herpes zoster sú lokalizované pozdĺž medzirebrové nerv alebo vľavo alebo vpravo, prinajmenšom - remene celého tela. Odtiaľ názov choroby "herpes", pretože vyrážka podobá trasu z pásu, pokrývajúci trup.

Horúčka trvá niekoľko dní, obvykle až do objavenia sa nových prvkov vyrážky a potom sa postupne normalizuje. Tiež príznaky intoxikácie postupne zmiznú. V priemere je celkové trvanie ochorenia približne 3 týždne. Bolesť zvyčajne klesá s vymiznutím vyrážky, ale niekedy zostáva trvanlivá. V druhom prípade sa tvorí takzvaná postherpetická neuralgia. O tom, v akých prípadoch sa vyskytuje postherpetická neuralgia, ako sa ukáže a ako sa s ním zaobchádza, sa môžete naučiť z nasledujúceho článku.

Existuje niekoľko samostatných foriem herpes zoster:

 • tvar oka, v ktorom je ovplyvnená prvá vetva nervového nervu. V tomto prípade sú vyrážky umiestnené v oblasti obežnej dráhy, vrátane očnej gule. V tomto prípade sa môže vyvinúť herpetická keratitída (poškodenie rohovky), ktorá je plná komplikácií z výhľadu;
 • ušné tvarovaný diel (Ramsay-Hunt syndróm). V tomto prípade je vyrážka s lézií na ganglion lícneho nervu. Okrem bolesti a vyrážky môže vyvinúť periférna tváre paréza svalov skrúteniu tvár, liatie jedlo z úst a nosa, aby to bolo, a neschopnosť uzavretie viečka na postihnutej strane;
 • nekrotická forma, pri ktorej sú poškodené hlboké vrstvy kože. Súčasne takmer vždy dochádza k kolapsu sekundárnej bakteriálnej infekcie, ochorenie prebieha do značnej miery a po zotavení zostáva jazva na koži postihnutej oblasti. Táto forma sa vyvíja u osôb s prudkým poklesom imunity (napríklad s infekciou HIV);
 • močový mechúr (bulózna) forma. Vyskytuje sa, ak sa malé bubliny zlúčia do veľkých;
 • hemoragická forma. Je diagnostikované, či je obsah blistrov krvavý;
 • generalizovanej alebo diseminovanej forme, v ktorej sa vyrážka rozšíri po celom tele a dokonca aj na sliznicu. Táto forma sa rozvíja aj u osôb s výrazným znížením imunity;
 • neúspešná forma. Je charakterizovaný len vzhľadom na škvrny pozdĺž nervových kmeňov, nie sú vytvorené bubliny. Jedná sa o pomerne jednoduchú formu, ktorá nie je sprevádzaná príznakmi intoxikácie a môže pre pacienta dokonca prejsť bez povšimnutia.

V mnohých prípadoch môže byť infekcia prenesená do centrálneho nervového systému. V tomto prípade sa vyvinie meningitída, encefalitída, meningoencefalitída, myelitída so zodpovedajúcou symptomatológiou. Takéto formy môžu mať dokonca smrteľný výsledok.

Diagnóza herpes zoster

Diagnóza sa vykonáva na stanovenie na základe typického klinického obrazu, teda prítomnosť charakteristické vyrážky na určitom mieste (pozdĺž priebehu periférnych nervov) proti obscheinfektsionnyh symptómov. Niekedy dochádza k ťažkostiam v diagnostike prvých dňoch choroby, kedy nie je vyrážka, alebo v prípadoch, kedy pacient nevie, či bol chorý skôr kiahne vyrážka a nachádza sa po celom tele (generalizované forma).

Laboratórne diagnostické metódy sa zriedkavo používajú v ťažko rozpoznateľných prípadoch. Používa sa na detekciu vírusu mikroskopom, imunofluorescenčnými alebo sérologickými metódami.

Liečba herpes zoster

Všetky metódy liečby herpes zoster možno rozdeliť do troch skupín:

 • etiotropické (zamerané priamo na príčinu ochorenia);
 • patogenetické (ovplyvňujú mechanizmy vývoja ochorenia);
 • symptomatická (pomôcť vyrovnať sa s jednotlivými príznakmi).

Etiotropická liečba

Doteraz sa používajú špecifické anti-herpetické lieky. Patria sem lieky Acyclovir (Zovirax, Virolex, Gerpevir), Valtrex, Ganciclovir, Famciclovir. Lieky majú taký mechanizmus účinku, že zabraňujú množeniu vírusu herpesu. Zabraňujú výskytu nových prvkov vyrážky (čo znamená, že oblasť lézie sa stáva oveľa menšou ako bez liečby), urýchli tvorbu kôrov, zabrániť generalizácii infekcie. Existujú rôzne formy prípravkov vo forme prášku na prípravu injekcií, tabliet, kapsúl, sirupov, masti a krémov na vonkajšie použitie. Zvyčajne sa intravenózne použitie kombinuje s externým použitím.

Schéma aplikácie zahŕňa použitie intravenóznej infúzie Acyclovir 5 mg / kg trikrát denne počas 5 až 10 dní. Alternatívou k intravenóznemu podaniu je použitie Acyclovir v 800 mg tabletách 5 krát denne počas 5 až 10 dní. Súčasne sa na postihnutú pleť aplikuje krém alebo masť 5 krát denne počas 5 až 10 dní. Niekedy sa spolu s acyklovir sa uchýlili k použitiu iných imunomodulačnej prípravky: Viferon, Cyclopheron, tilorona (Amiksina, Lavomax) Izoprinazina a ďalšie.

V závažných prípadoch sa používanie Acyclovir kombinuje s použitím ľudského imunoglobulínu. Ak sa spojí bakteriálna infekcia, musia sa predpísať antibiotiká.

Patogenetická liečba

Táto skupina metód zahŕňa prostriedky na boj proti intoxikácii. Na tento účel používajte intravenózne roztoky glukózy, Ringerovho lieku, reosorbylactu a ďalších. V niektorých prípadoch je ich podávanie kombinované s diuretikami (Furosemid, Lasix). Použitie vitamínov B je ukázané v súvislosti s ich selektívnym a dokonca analgetickým účinkom na nervový systém. Antihistaminiká (Eryus, Suprastin, Zodak a ďalšie) sa môžu použiť na zníženie edémov a zvýšenie účinku analgetík. Výber prostriedkov závisí od formy a závažnosti ochorenia v konkrétnom prípade.

Symptomatická liečba

Ako prostriedky na symptomatickú terapiu používajte:

 • antipyretiká (paracetamol, ibuprofén a iné);
 • analgetiká (kombinované prípravky založené na nesteroidných protizápalových liečivách, narkotické analgetiká, ako je tramadol);
 • blokáda s anestetikami (so silným bolestivým syndrómom);
 • spacie pilulky (ak bolesť bráni pacientovi úplne odpočívať).

Z prostriedkov fyzioterapie je účinný UVA (ultrafialové ožarovanie) v zóne vyrážok, UHF, laserovej terapii a kremeni.

V mnohých prípadoch je opodstatnené mazanie vyrážok roztokmi brilantne zelenej ("zelenej"), metylénovej modrej, ktoré pomáhajú vysušiť vezikuly a súčasne dezinfikovať účinok. Iba treba pamätať na to, že je potrebné tieto látky aplikovať veľmi presne a bodovo, pretože veľkorysosť v tomto prípade môže spôsobiť veľa škody.

Ďalším dôležitým bodom pri liečbe herpes zoster: postihnutá oblasť by mala byť otvorená, to znamená, aby bol prístup vzduchu. Takže bubliny majú nižšie riziko stratifikácie sekundárnej bakteriálnej infekcie a rýchlejšie vyschnú.

Preto je herpes zoster nepríjemnými dôsledkami reaktivácie vírusu herpes simplex typu 3, ktoré sa vyskytujú na pozadí zníženia imunity vo všeobecnosti. Hlavnými prejavmi ochorenia sú špecifická vyrážka vo forme vezikúl a bolesť v tejto oblasti v dôsledku lézie nervových kmeňov. Vo väčšine prípadov má ochorenie priaznivú prognózu a končí až do 3 týždňov. Je však možné vyvinúť zložité formy, ktoré si môžu vyžadovať dlhšiu liečbu. Moderné úspechy v oblasti medicíny majú pomerne široký arzenál účinných prostriedkov boja proti vírusu a umožňujú vám poraziť infekciu.

Európska klinika "Siena-med", video na tému "Liečba šindľov. Klinika a diagnostika šindľov »:

Šindľový herpes

Čo je herpes zoster?

Herpes zoster je sporadické ochorenie spôsobené reaktiváciou vírusu herpesvírusu typu III (vírus Varicella Zoster). Ochorenie je charakterizované prevládajúcou léziou kože a nervového systému s ťažkými komplikáciami.

Celoživotná tajná preprava varicella zoster sa vyskytuje u približne 20% obyvateľov našej krajiny, ktorí sa zotavili ako detská kiahní. Asymptomatický nosič spiaceho vírusu môže byť celoživotný. Hlavným útočiskom pre neho sú nervové bunky tela. Pod vplyvom vnútorných a / alebo vonkajších činiteľov sa vírus stane aktívnym.

Riziková skupina zahŕňa všetkých ľudí s latentnou formou vírusu Varicella Zoster, ale vo väčšej miere má:

Vek od 50 rokov a starší;

Porušenia bunkového spojenia imunitného systému;

Ženy s komplikovaným tehotenstvom;

Deti, ktoré utrpeli kiahňovú neštovicu;

Osoby mladšieho a stredného veku s HIV.

Incidencia herpes zoster je 5-12 na 100 000 občanov. Približne 80% prípadov je osôb starších ako 50 rokov. Staršie ženy sú choré dvakrát tak často ako muži. V mladom a strednom veku nie sú rodové rozdiely. Ochorenie končí ťažkým, v 1-5% veľmi ťažkých komplikáciách.

Herpes zoster sa vyznačuje nízkou letalitou, ktorá nie je vyššia ako 2%. Väčšina úmrtí sa vyskytuje u pacientov starších ako 75 rokov alebo u mladých ľudí s ťažkými formami AIDS.

Herpes zoster infikovaný vírusom HIV

U ľudí vo veku 20 až 40 rokov môže OŠ slúžiť ako indikátor infekcie HIV, je zistená u približne 10-25% nositeľov HIV, zatiaľ čo:

Priemerný vek pacientov je 32 ± 4 roky v porovnaní s 65 ± 5 rokov u ľudí, ktorí neboli infikovaní vírusom HIV;

Sklon k relapsu je 60% v porovnaní s 1,3% u ľudí, ktorí nie sú infikovaní HIV;

Hlboké poškodenie kože - 30% oproti 5% u ľudí, ktorí nie sú infikovaní vírusom HIV.

Herpes zoster u pacientov s rakovinou a pacientov, ktorí podstúpili transplantáciu orgánov

Výskyt herpes zoster u pacientov podstupujúcich chemoterapiu alebo drogovú prevenciu pri odmietnutí transplantovaného orgánu je 25 až 50% a letalita na 5-7%.

Herpes zoster u tehotných žien

Frekvencia detekcie: 7 prípadov na každých 100 tisíc žien. Klinický priebeh choroby v prvom trimestri gravidity je jedným z dôvodov jej prerušenia v dôsledku nedostatku placenty, intrauterinnej hypoxie a oneskoreného vývoja plodu.

Herpes zoster u detí

V skutočnosti to znamená opakované ochorenie dieťaťa, ktoré malo predtým ovčie kiahne počas prvého roka života, alebo ktoré sa zmiešali in utero s matkou, ktorá bola počas tehotenstva po prvýkrát infikovaná kiahňou kiahňou. Dôkaz o závažnosti herpes zoster pre deti chýba, s výnimkou zriedkavých výnimiek imunodeficiencie dieťaťa.

Symptómy herpes zoster

OG sa vyznačuje rôznymi symptómami, ktoré závisia od štádia patogenézy. Existujú štyri hlavné obdobia:

Prodromal - od nuly do tretieho, maximálne desiateho dňa;

Sharp - od desiateho do dvadsiateho dňa;

Rekonvalescencia - od troch týždňov do troch mesiacov;

Dlhodobé následky sú od troch mesiacov do troch rokov.

Symptómy prodromálneho štádia pozostávajú z troch zložiek: všeobecné klinické, neurologické a kožné vyrážky.

Kombinácia dvoch z nasledujúcich štyroch znakov - dôvodom na kontakt s klinikou

Febrilná teplota od 38 do 39 o C, niekedy subfebril od 37 do 37,5 o C. Zvýšená teplota trvá nie viac ako päť až desať dní. Dlhodobá hypertermia je charakteristická pre herpes zoster, komplikovaný meningitomilnou encefalitídou. Bežné príznaky sa pozorujú v približne 20% prípadov.

Zvýšenie regionálnych lymfatických uzlín, hlavne z jednej strany (na krku, v podpazuší, pod kĺbovou kosťou, v slabinách) na mieste svrbenia, bolesti a vyrážok.

Bolestivosť na mieste vyrážok (konštantná, paroxysmálna, dotýkajúca sa, pocit pálení, šitie), ktorá často pretrváva niekoľko mesiacov po zotavení - post-kostnej neuralgie.

Bublinová vyrážka na jednej strane tela - na hrudi, bruchu alebo tvári vo forme pásky alebo škvrny, ktorá obklopuje celý priestor. U 70% pacientov sa vyrážka objaví počas prvých troch dní po vzniku horúčky.

Lokalizácia vyrážok

Najcharakteristickejšími miestami lokalizácie vyrážok s herpes zosterom sú hrudník, hlava, krk a pás. Približný pomer vyrážok na rôznych miestach tela:

Hrudník - 55%;

Vyrážka je lokalizovaná v oblasti dermatomu - kože, ktorá je inervovaná z koreňa nervu postihnutého vírusom. Keď poznáme topografiu dermatitídy (tu) a lokalizáciu vyrážok na tele pacienta, je možné určiť, ktorá časť nervu sa podieľa na patogenéze. Zahalená projekcia hrudného dermatómu na tele vysvetľuje názov choroby.

Patogenéza vyrážok na dermatome

Postupná patogenéza vyrážok na dermatome:

Papuly - jeden alebo dva dni;

Vezikuly, ktoré sa spájajú do skupín vezikulov - päť až sedem dní;

Krusty namiesto vezikúl, proces je dokončený do 30. dňa choroby.

Štádium erytému je veľmi krátky alebo chýba, patogenéza začína papulóznymi erupciami. Ak nemáte liečbu, štádium vyrážok trvá asi mesiac. Dlhšia fáza vyrážky (až dva až štyri mesiace) je dôkazom imunodeficientných stavov pacienta. Intenzita vyrážok sa líši: od jednorazovej až po vyčerpávajúce formy vyrážky. Niekedy sa nevytvára vyrážka. Táto forma sa nazýva "zoster bez vyrážky" (zoster sine herpete).

Na slizniciach sú tiež šindle. Namiesto vyrážky vzniknú povrchové erózie červenej farby.

U pacientov bez anamnézy imunodeficiencie je vyrážka lokalizovaná v jednom, zriedkavo v niekoľkých dermatómoch. Je potrebné poznamenať, že vyrážka, lokalizovaná napríklad v ľavej dermatome, sa zriedka vyskytuje v analogickom práve a naopak. V imunodeficientných podmienkach pacienta je lokalizácia vyrážky v dermatome zistená a v celom tele je to generalizovaná forma herpes zoster. Pri infekcii HIV u pacienta sa lokalizácia vyrážky roztrúsenej po celom tele nazýva roztrúsená forma herpes zoster.

Bolesť s oparu

Bolesť môže byť:

Iba na začiatku choroby;

Počas celej choroby (asi mesiac);

Dlhá doba po zmiznutí príznakov ochorenia.

Pošvová bolesť je bolestivý syndróm trvajúci viac ako štyri mesiace (120 dní) od nástupu ochorenia.

Charakteristika bolesti po inzulíne

Existujú tri druhy nepohodlia, ktoré opísali pacienti so syndrómom bolesti po inzulíne:

Konštantná, vrátane horiacich, nudných, hlbokých, lisovacích;

Spontánne vrátane - piercing, ťahanie, streľba;

Vyvolaný (prideľuje až 90% všetkých pacientov) - sa objavuje pri dotyku tela, pri obliekaní, pokrývajúc prikrývkou.

V akútnom období bolesť nemusí nevyhnutne zodpovedať intenzite vyrážok. Takmer vždy sa zvyšuje v noci pod vplyvom vonkajších stimulov, účinkov chladu, tepla alebo dotyku. Bolesť môže tiež vyvolať tesné spodné prádlo. Často sú javy paradoxnej súčasnej kombinácie zníženej a zvýšenej citlivosti rôznych častí tela.

Herpes zoster sprevádzaný zápalom nervového uzla - ganglionitída. Patogenéza môže zahŕňať jedno alebo viac miest. Porážka nervov môže byť komplikovaná rýchlym znížením sluchu alebo videnia.

Varianty vývoja patogenézy v jednotlivých nervových uzloch:

Porážka V-dvojice tvárových nervov a trigeminálneho nervu. Lokalizácia vyrážok - na hlave, v chlpatých alebo bezsrstých zónach, ktorá zodpovedá jednej z troch odbočiek nervu. Zápal je sprevádzaný bolestivými bolesťami v oblasti vyrážok, hypertermie, edému podkožného tkaniva postihnutej strany hlavy. Podrobné vyšetrenie odhaľuje body so zvýšenou bolesťou pozdĺž trojklaného nervu.

Porážka VII páru nervových obličiek, jeho kraniálny uzol (Huntov syndróm). Vyzerá ako vyrážka v oblasti zvukovodu, na sliznici jazyka a podnebia. Sú sprevádzané závratmi, bolesťou na strane hlavy s ožiarením na tvári, krku alebo na zadnej strane hlavy. Zahŕňa komplikácie vo forme paralýzy tvárových svalov, jednostranné straty sluchu, hluk v ušiach.

Poranenie cervikálneho uzla. Tento uzol tvoria vetvy štyroch krčných chrbtových nervov C1-C4. Ochorenie sa prejavuje vyrážkami na krku a na hrudi. Sú sprevádzané horiacimi bolesťami, niekedy bolesťami na palpácii na jednej strane v oblasti hlavy, tváre a krku. Záverom je porušenie citlivosti kože, predĺžená bolesť častí tela inervovaná koreňmi uzla.

Porážka cievnej hrudníkovej hrudnej uzliny. Spôsobuje bolesť v oblasti hrudníka, ktorá sa podobá na záchvat angíny pectoris. Vyúsťuje do komplikácií vo forme porušenia inervovaných oblastí pokožky a vnútorných orgánov. Koža môže zmeniť pigmentáciu, znížené potenie, znížený tón.

Porážka nervových uzlín v kokcézskej zóne. Vyskytujú sa vyrážky v konečníku a silná bolesť. Možné komplikácie: porušenie (oneskorenie) močenia, lézie pohlavných orgánov.

ophthalmoherpes

Porážka koreňov tvárových nervov, ktoré inervujú očné zóny, sa nazýva oftalmoprevírus. Ochorenie sa prejavuje keratitídou, léziami skléry, dúhovkou očí a optickým nervom v podobe jeho atrofie. Výpady, keď sa podieľajú na patogenéze koreňov optických nervov, sú lokalizované na jednej strane hlavy od úrovne očí až po vrchol hlavy. V tomto prípade sú najnebezpečnejšie vyrážky na krídlach a špičke nosa (Getschinsonov príznak). Kombinácia dvoch herpetických vírusov: vírus varicella zoster a herpes simplex - najčastejšia príčina paralýzy tvárového nervu (Bellova paralýza).

Prítomnosť bublinových vyrážok na tvári - príležitosť osloviť očného lekára na konzultáciu a antivírusovú terapiu, ktorá približne o 50% znižuje pravdepodobnosť komplikácií herpes pred očami.

Rôzne patogenézy sú základom klinickej klasifikácie herpes zoster.

Klasifikácia lokalizácie patogenézy herpes zoster

Povinná účasť na patogenéze príznakov poškodenia nervového systému a kožných vyrážok je základom klasifikácie herpes zoster.

Herpes zoster sa môže prejaviť:

Meningitída, encefalitída, meningoencefalitída (zápal mozgu a jeho membrán, ich kombinácie);

Lézie iných orgánov nervového systému (ganglioitída);

Lézie očí (zápal spojivky, viečka, dúhovka, očné bulvy a rohovky);

Vyrážky rozptýlené (rozptýlené) v tele;

Komplikácie, ktoré sa šíria do iných orgánov a systémov;

Skrytý kurz bez vyrážok;

Diagnóza a diferenciálna diagnostika herpes zoster

Definícia a diferenciácia ochorenia sa vykonáva na základe klinických otázok, externého vyšetrenia a palpácie poškodených oblastí.

Nasledujúce podobné patológie sú vylúčené:

Zosteriformované šindle spôsobené herpes simplex;

Laboratórne metódy - diagnostika PCR, detekcia špecifického vírusu. Vzorka sa odoberie z vezikuly.

Príčiny herpes zoster

Je potrebné poznamenať, že herpes zoster sa vyvinie u ľudí s homeostatickými poruchami spôsobenými starnutím tela a / alebo poškodením ochrannej špecifickej imunity. Existujú iné príčiny vývoja patológie (pozri začiatok článku).

Nevysvetliteľné na konci sú spúšťače - faktory, ktoré tlačia telo na cestu patogenézy herpes zoster. Mnoho ľudí, ktoré majú všetky predpoklady pre rozvoj choroby (prítomnosť latentného vírusu, hlboké poškodenie imunitného systému) a nikdy dostať chorý herpes zoster.

Zákerný mechanizmus vývoja choroby, rozmanitosť symptómov a pomerne ľahká choroba sú faktory, ktoré odvádzajú pozornosť od hrozby vážnych následkov zmrzačovania pohlavných orgánov pre ľudské zdravie.

Následky a komplikácie herpes zoster

Herpes zoster zriedka končí smrťou pacienta. Avšak početné prípady nepríjemných stavov ľudí po ochorení boli zaznamenané. Možný vývoj poškodenia kôry a látky mozgu, ako aj miechy, ich membrán a koreňov.

Po dokončení patogenézy iba 28% pacientov nevyžaduje žiadne komplikácie.

Niektorí pacienti sa sťažujú na:

Lokálna bolesť do šiestich mesiacov po zotavení je 25%;

Prítomnosť bolestivých reakcií dlhšie ako šesť mesiacov - 16%;

Bolesti hlavy a závrat - 3%;

Poruchy motorickej gule - 4,5%;

Dosiahnutá strata sluchu je 2,7%;

Zrakové postihnutie je 1,8%.

Približne 0,2% pacientov vyvinúť kardiovaskulárne zlyhanie, ischemická choroba srdca a ukončená ischemická cievna mozgová príhoda a niekedy progresie rakoviny. Nekróza sietnice s pravdepodobnosťou 70-80% vedie k vzniku úplnej slepoty.

Je infikovaný herpes zoster?

Prvý kontakt s vírusom sa vyskytuje v detstve, potom vírus spôsobuje ovčie kiahne. Choroba prebieha podľa benígneho scenára. Opakovaná neštovice sa nepoškodí. Herpes zoster vzniká najmä po reaktivácii vírusu herpes zoster.

Pravdepodobnosť prenosu vírusu varicella zoster od pacienta, ktorý u zdravého človeka je pomerne veľký, ale to naozaj nie je jedno, v priebehu epidémie, pretože šindle je charakterizovaná sporadickú cez (ojedinelé prípady).

Medzitým je dodržiavanie konvenčných ochranných opatrení nevyhnutným predpokladom komunikácie s pacientom s herpes zoster.

Liečba herpes zoster

Antivírusová terapia zahŕňa súbor opatrení vrátane použitia antivírusových, analgetických a protizápalových liekov vo forme tabliet a masti. Imunokorporácia, liečba vitamínmi a iné metódy sú oprávnené v prípadoch dohodnutých s ošetrujúcim lekárom.

Maximálny účinok špecifickej liečby sa môže vypočítať v prípade liečby, ktorá sa začne najneskôr 72 hodín po zistení prvých klinických príznakov herpes zoster. Včasná iniciácia terapie významne zvyšuje pravdepodobnosť rýchleho dokončenia patogenézy a ľahkého recidívy bez komplikácií.

I. Najúčinnejšie špecifické protivírusové lieky (pre dospelých):

Valaciclovir - tab. na 1,0 g trikrát denne, sedem dní;

Famciclovir - tab. na 0,5 g trikrát denne, sedem dní.

Acyclovir - tab. na 0,8 g päťkrát denne, sedem až desať dní;

Zovirax - 2,0 gr. za deň počas 7-10 dní za sebou.

Existujú kontraindikácie a obmedzenia, napríklad obdobie tehotenstva a laktácie. Uvedená dávka sa má skontrolovať u lekára. Antivírusová látka, predpísaná pre deti z opary z krvi - Acyclovir v tabuľke. 0,02 g / kg, štyri alebo päťkrát denne.

II. Lieky, ktoré zmierňujú bolesť v počiatočných štádiách ochorenia:

Aspirín, paracetamol, ibuppren, diklofenak;

Alfentanil, Anileridin, Remifentanil, Sufentanil;

III. Antidepresíva, vymenovanie s predĺženým syndrómom bolesti:

Amitriptylín, klomipramín, imipramín, trimipramín, doxepín, dotiepín;

Maprotiline, Pirlindol, Mirtazapine, Mianserin;

Fluoxetín, citalopram, escitalopram, sertralín, fluvoxamín;

Venlafaxín, duloxetín, milnacipran.

V. blokády Novokauínu. Kombinácia novokaínu a kortikosteroidov vo forme sympatických a epidurálnych blokád je odôvodnená iba v prípade syndrómu silnej bolesti.

VI. Liečba očných myší. Na základe rovnakých princípov liečenia herpes zoster pridajte lokálnu terapiu očné masti, kvapky, linimenty. Aplikácia je konzistentná s lekárom v závislosti od polohy očných lézií.

VII. Použitie infračerveného a viditeľného spektra žiarenia znižuje bolestivý syndróm a znižuje dĺžku vyrážky.

V Rusku zaznamenala vakcínu pre ovčie kiahne Variliks (Varilix) firmy GlaxoSmithKline, ale špeciálna vakcína proti herpes zoster neexistuje.

Liečba ľudovými prostriedkami

Použitie liečivých liekopisných bylín je oprávnené v miernej forme patogenézy herpes zoster.

Zber liečivých rastlín na zníženie nervovej excitability

Všetky nasledujúce receptov zbierky rastlín (voliteľné), je pripravený nasledovne: jedna polievková lyžica bylín trvať v pohári vriacej vody po dobu 20-30 minút, ochladí sa a piť 1 / 2-1 / 3 šálky 2-3 krát denne na úľavu od miernej bolesti a nervový dráždivosť, ako aj s nespavosťou.

Listový list mäty, hlbokomorský list - 2 diely, koreň valeriánovej a chmeľové kužele, každá jedna časť.

Valerian koreň, listy mäty - 3 diely, listy hodinky - 4 diely.

Valeriánsky koreň - 2 diely, koreň harmančeka - 3 diely, ovocné kmene - 5 dielov.

Plody feniklu a kvety harmančeka - 1 diel marshmallow koreň, koreň sladkého drievka, podzemku pýr plazivý - 2 diely každá (vhodné pre deti).

Valeriánsky koreň, múčnatka, slamky zeleného ovsa - 1 diel.

Valeriánsky koreň, kvet hlohu, listy máty, imela trávy, trávnatá tráva - 1 časť každá.

Listy mäty - 1 diel, vresová tráva, listy melisy - 2 diely, koreň valeriánov - 4 diely.

Listy zubného kameňa, slamka zeleného ovsa, ovocie - 2 diely, kvet hloh, heřmánkové kvety - každá jedna časť.

Bylina materinský, trávnatá tráva, vresná tráva - 2 diely, chmeľové šištičky, ovocné kmene - každá jedna časť.

Heather listy, plevel trávy, tymián bylina, koreň valerián - 2 diely, koreň čakanky - 1 diel.

Zber liečivých rastlín odporúčaných pre kožné ochorenia

Všetky nasledujúce poplatky sú pripravené nasledovne: lyžica bylín vylejte vriacou vodou, varíme 10-15 minút, trváme a ochladíme na izbovú teplotu.

Pražená bylina, nechtové kvety, lístky bokov, dubová kôra, listy z ostružiny, bylinková tráva - každá jedna časť. Vonkajšie vo forme pleťových krémov na umývanie a zápal pokožky s vyrážkami.

Dubová kôra, odroda kalamusu - 1 diel. Vonkajší pre mokré vyrážky na zmiernenie zápalu.

Autor článku: Syutkina Vera Gurievna, lekár-imunológ