Hlavná

Dermatitída

Herpes zoster, príznaky a liečba u dospelých

Herpes zoster je mimoriadne nepríjemné a pomerne bežné ochorenie, ktoré je vírusovej povahy. Symptómy ochorenia sa prejavujú v rôznych častiach tela. Obvykle táto osoba, končatiny, pohlavné orgány, bederná chrbtica. Niekedy sa tvoria vyrážky v iných oblastiach pokožky, ale na tvári najčastejšie.

Táto choroba má aj určité známky poškodenia nervového systému. Okrem herpes zoster môže príčinou ochorenia - varicella zoster - vyvolať výskyt kuracích kiahní u detí, rovnako ako dospelých, ktorí predtým nemali túto chorobu.

Čo je to?

Herpes zoster je sporadické ochorenie spôsobené reaktiváciou vírusu herpesvírusu typu III (vírus Varicella Zoster). Ochorenie je charakterizované prevládajúcou léziou kože a nervového systému s ťažkými komplikáciami.

Vírusy varicella-zoster pri požití do ľudského tela sa rýchlo šíria krvou, cerebrospinálnou tekutinou a škrupinou nervov. Usadzujú sa v nervových bunkách miechových ganglií, pretrvávajú tu po celý život. Prechladenie, slnenie, zneužívanie alkoholu, fyzické a duševné traumy, hormonálne cykly - všetko, čo zasiahne imunitu, vyvoláva exacerbáciu tejto choroby. S tropizmom do buniek nervového systému vírusy varicella-zoster spôsobujú choroby, ktoré sa často vyskytujú ako infekčné ochorenia centrálneho a periférneho nervového systému.

Celoživotná tajná preprava varicella zoster sa vyskytuje u približne 20% obyvateľov našej krajiny, ktorí sa zotavili ako detská kiahní. Asymptomatická preprava spiaceho vírusu môže byť celoživotná. Hlavným útočiskom pre neho sú nervové bunky tela. Pod vplyvom vnútorných a / alebo vonkajších činiteľov sa vírus stane aktívnym.

príbeh

Tinea bola známa v dávnych dobách, ale bola považovaná za nezávislú chorobu. V rovnakej dobe, ovčie kiahne po dlhú dobu, sú často mylne považované za kiahne: napriek tomu, že klinické rozdiely medzi týmito dvoma infekcie boli popísané v 60-tych rokoch XVIII storočia, spoľahlivý diferenciácie bolo možné len na konci XIX storočia.

Infekčná povaha kuracích kiahní dokázal Steiner v roku 1875 v experimentoch na dobrovoľníkoch. Predpoklady o vzťahu šindľov ovčích kiahní boli vyrobené prvýkrát v roku 1888, von Boka, ktorý dohliadal ovčími kiahňami ochorenie detí po styku s chorým herpes zoster. Potvrdenie týchto myšlienok boli prijímané iba v neskorej 1950. Keď T. Weller identifikovaný patogén u pacientov s oboma klinických foriem infekcie.

Avšak, epidemiologické údaje boli najviac presvedčivý: incidencia ovčích kiahní v vypuknutia šindľov bola významne vyššia, ako je priemer v populácii (v vypuknutia herpes zoster sekundárnej vysokým rizikom infekcie). V roku 1974, Takahashi a spolupracovníci obdržaných oslabené Oka-kmeň "divokého" vírusu, a v roku 1980 sa začala klinická štúdia vakcíny proti ovčím kiahňam v Spojených štátoch.

Ako sa mám nakaziť?

Vírus herpes zoster je vysoko nákazlivý (prenášaný), takže sa ľahko šíri z človeka na človeka vzdušnými kvapôčkami, ako aj kontaktom s pokožkou pacienta. V tomto prípade kvapalina preniká do tela, obsiahnutého vo vezikulách, vytvorených na epiderme infikovanej ovčími kiahňami alebo šindľami. Po prvýkrát infikovaná osoba ochorela na kiahňovú kiahňku, po ktorej vírus pretrváva dlhú dobu v tele.

Exacerbácia ochorenia vo forme herpes zoster sa môže vyskytnúť v dôsledku vplyvu mnohých provokačných faktorov:

 • znížená imunita, ťažká imunodeficiencia;
 • príjmu cytostatiky, chemoterapie, onkologických ochorení;
 • autoimunitné ochorenia, patologické poruchy v krvi;
 • stres, šok;
 • otravy, intoxikácie;
 • predĺžená hypotermia;
 • Starší vek (viac ako 65 rokov).

Ovčie kiahne - časté ochorenie u detí, u dospelých má epizódu choroby v histórii, môže aktivovať vírus "spánku", kontakt s dieťaťom. Herpes zoster u detí mladších ako 10 rokov sa môže prejaviť iba v prípade vrodených porúch fungovanie buniek imunitného systému, rovnako ako prenesený v prvých mesiacoch života ovčie kiahne.

Je herpes zoster nákazlivý?

Ak kontaktná osoba v detstve mala ovčie kiahne a vyvinul silnú imunitu, riziko infekcie herpes zoster je prakticky obmedzené na minimum. Avšak u ľudí, ktorí predtým neurobili kurčatá, kontakt s pacientom so šindľami môže viesť k rozvoju kiahní. Najmä toto riziko sa zvyšuje u detí a dospelých po päťdesiatich rokoch nízkej imunity.

Treba poznamenať, že herpes zoster je nákazlivý počas herpetických erupcií. V období hojenia a tvorby kôry táto choroba prestáva byť nebezpečná.

Či je možné znova byť chorý?

Vírus ovčieho kiahne, ktorý sa dostáva do ľudského tela, spôsobuje kiahňovú neštovicu. Po zotavení však tento vírus nie je eliminovaný, ale zostáva v ľudskom tele v latentnom stave. Tento vírus je asymptomaticky zakrytý v nervových bunkách v zadných koreňoch miechy.

Aktivácia vírusu sa vyskytuje vtedy, keď sa telo vystaví negatívnym faktorom, ktoré prispievajú k zníženiu imunity. V tomto prípade sa choroba opakuje, ale nie vo forme kuracích kiahní, ale vo forme šindľov. Spravidla sa opakované prejavy šindľov v budúcnosti nedodržiavajú. U pacientov s normálnym zdravotným stavom sa v dvoch percentách prípadov vyskytlo recidíva herpes zoster.

Desať percent ľudí po relapse herpes zoster sa pozoruje v prítomnosti nasledujúcich patológií:

 • Infekcia HIV;
 • AIDS;
 • onkologické ochorenia;
 • diabetes mellitus;
 • lymfocytárnej leukémie.

Z tohto hľadiska sa na zníženie rizika opätovného výskytu choroby a na zabránenie vzniku herpes zoster od roku 2006 uvoľnila vakcína proti vírusu varicella zoster. Táto očkovacia látka ukázala dobré výsledky a znížila riziko vzniku ochorenia o 51%.

Symptómy herpes zoster u dospelých

Keď sa príznaky ochorenia vyvíjajú, závisí od stavu imunitného systému dospelého. Čím je ochrana slabšia, tým výraznejší je účinok vírusu. Ťažké formy sa vyznačujú výskytom nekrotických oblastí s hlbokými jazvami, ktoré zhoršujú vzhľad.

Najčastejšie je ovplyvnená koža trupu a zriedkavejšie aj končatiny. Erupcie sú sprevádzané bolesťami, ktoré sú často v prírode zahalené. Sú umiestnené na jednej strane.

Počiatočné obdobie

Prodromal, charakterizovaný všeobecnou malátnosťou, neuralgickou bolesťou s rôznou intenzitou, trvá v priemere 2-4 dni:

 1. bolesť hlavy
 2. Teplota tela pod krvou, menej často horúčka až do 39 ° C
 3. Chladenie, slabosť
 4. Poruchy dyspepsie, gastrointestinálne poruchy
 5. Bolesť, svrbenie, pálenie, brnenie v periférnych nervoch v oblasti, kde sa objavia vyrážky.
 6. Najčastejšie s akútnym procesom sa stávajú bolestivými a regionálne lymfatické uzliny sa zvyšujú.
 7. V závažných prípadoch môže dôjsť k oneskoreniu močenia a iných porúch určitých systémov a orgánov.

Po znížení teploty zhoršujú aj iné bežné poruchy intoxikácie.

Doba vyrážky

Čas, keď sú vyrážky, charakteristické pre herpes zoster. Symptómy a charakter vyrážky závisia od závažnosti zápalového procesu. Po prvé, vyrážky majú vzhľad ohnisky s ružovými škvrnami o veľkostiach 2 až 5 mm, medzi ktorými zostávajú oblasti zdravého kože.

 1. V typickej forme ochorenia, malé, tesne zoskupené vezikuly sa na svojom mieste na druhý deň vytvoria vezikuly s priehľadným obsahom seróz, ktoré sa po 3 až 4 dňoch zakalenia.
 2. Pri veľkej gangrénej forme herpesu môže byť obsah vezikúl s prídavkom krvi, čiernou. Herpetické erupcie majú vlnitý priebeh, ako u ovčieho kiahne, to znamená, že v niekoľkých dňoch sa objavia čerstvé vyrážky s vezikulárnymi prvkami. Zdá sa, že sa bubliny z jedného miesta na druhé dotýkajú, obopínajúc telo, a preto názov tejto choroby.

Keď svetlo je forma zápalového procesu transformácie kožných uzlíkov v pustuly nie je vytvorený a nedochádza vredov, a môže byť prejavom herpes iba neurologické - bolesť bez vyrážky, inak sa nazýva herpetická neuralgia a je často mylný pre príznaky medzirebrové neuralgia, osteochondróze alebo bolesť srdca. A preto možno predpísať nedostatočnú liečbu.

Doba tvorby kôr

Zvyčajne sa po 14 až 20 dňoch tvoria kosti na mieste vyrážok. Celá začervenaná pozadia, teda miesto, kde vačky sa postupne stáva bledá, vysychajú, a žlto-hnedé chrasty odpadajú, čím trochu pigmentácie alebo depigmentácia.

Bolesť je hrozivým príznakom herpes zoster

Keď má pacient ochorenie, je vždy zaznamenaná bolesť, ktorej intenzita sa mení od sotva vnímateľných až po bolestivých, oslabujúcich pacientov, ktorí sa krátko zastavia pod vplyvom drog. Najčastejšie sa objavuje bolesť v oblasti vyrážok na koži, čo zodpovedá postihnutým nervom. Intenzita bolesti nie vždy zodpovedá závažnosti vyrážok na koži.

Po ukončení exacerbácie sa u 10 až 20% pacientov vyvinie postherpetická neuralgia, pri ktorej bolesť pretrváva dlhú dobu - niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. Bolesti sú spojené s porážkou vírusov intervertebrálnych ganglií lebečných miechových nervov a zadných koreňov miechy. Závažný priebeh ochorenia sa zaznamenáva v léziách miechy a mozgu, ako aj v muškách. Keď sú ovplyvnené vegetatívne ganglia, funkcia vnútorných orgánov je narušená.

Atypické symptómy

Príznaky herpes zoster s atypickými tokovými formami sú vyjadrené nasledujúcimi formami:

Šindľový herpes

Herpes zoster (Zoster - lat.) Je vírusové ochorenie charakterizované vyrážkou s vodnými pľuzgiermi v lokalizovanej oblasti sprevádzanou syndrómom akútnej bolesti a svrbením pokožky. Ochorenie má vzťah s bežnou chrípkou na perách, ale je spôsobené iným vírusom z rodiny herpesvírusov. Komplikované formy vírusu Zoster sa líšia v zväčšenej veľkosti pľuzgierov a menej hojenia jaziev.

Čo je herpes zoster

Herpes je pomalý, opakujúci sa fenomén. Lokalizácia erupcií na zoster má jasne definovanú stopu podobnú poškodeniu kože z častého trenia proti popruhu. Vyrážka sa objavuje ako široká páska na jednej strane tela alebo tváre, sprevádzaná akútnou svalovou bolesťou, horúčkou a všeobecnou malátnosťou.

Existujú atypické formy herpes zoster:

 • Neúspešný. Nemá bublinové vyrážky, bolestivý mušt chýba.
 • Bubliny (bulózne). Veľké blistre s nerovnými okrajmi v postihnutej oblasti.
 • Hemoragická. Vezikuly sú naplnené krvnými zrazeninami, po uzdravení sú na koži jazvy.
 • Gangrény (nekrotické). To sa prejavuje tkanivovou nekrózou a následnou tvorbou hlbokých jaziev.
 • Diseminované (zovšeobecnené). Generalizované vyrážky sú umiestnené na oboch stranách tela.

Kauza

Herpes zoster je spôsobený reaktiváciou vírusu varicella v tele. Po počiatočnom vniknutí zosteru do tela je to dlho v nervových bunkách v latentnom stave. Oslabenie ľudského imunitného systému prispieva k aktivácii vírusu po stretnutí s nosičom. Nervovými zakončeniami prenikne herpes do kože, čo spôsobuje bolesť, svrab a sčervenanie kože. O niečo neskôr sa objavia bublinky, naplnia sa hnedou kvapalinou a potom sa vytvoria kôrka. Mechanizmus reaktivácie vírusu je zle pochopený.

Trasy prenosu

Herpes sa prenáša vzdušnými kvapôčkami, kontaktom a krvou matky na plod. Nosiče patogénu sú pacienti so šindľom alebo kiahňou. Po inkubačnej dobe, ktorá trvá 10-20 dní, sa objavujú prvé bubliny. Ich vzhľad je sprevádzaný bolesťou, svrbením, všeobecnou malátnosťou.

príznaky

Symptómy herpes zoster:

 • ťažká svalová bolesť;
 • dermatitída;
 • bolesť hlavy;
 • intoxikácia tela;
 • horúčka;
 • všeobecná nevoľnosť;
 • svrbenie;
 • vyrážka;
 • sčervenanie kože;
 • vzhľad pľuzgierov;
 • lokálna zmena povrchu kože.

Choroba ovplyvňuje nervové zakončenia, čo spôsobuje akútnu bolesť v oblasti kožných vyrážok a nesnesiteľného svrbenia. Povaha bolesti je paroxysmálna, horiaca, s nárastom intenzity počas noci. Hĺbka bolesti sa môže zdať ako zápal slepého čreva, trojklanného nervu, pri útoku žlčových kameňov, žlčových koliky, ktorý sa stáva príčinou chybnej diagnóze v skorých štádiách ochorenia.

Herpes zoster u detí

Deti do 10 rokov majú menej pravdepodobnosti, že sa vyvinú šindle ako dospelí. Deti s imunodeficienciou sú ohrozené. Tehotná žena, ktorá komunikuje s nosičom herpetickej infekcie, môže prenášať vírus novorodencovi. Keď je vírusová infekcia u detí charakterizované výskytom akútnej horúčkou a vysoké teploty, prvý vyrážka sa objavia počas 1-2 dní, rýchlo naberať na sile a po 10-15 dňoch, chrasty spadne, zriedka zjazveniu. Deti netrpia neuralgickými príznakmi. Komplikované formy lišajníkov sú zriedkavé.

príčiny

Vírus šindľov sa javí ako opakovaná infekcia u osôb, ktoré utrpeli kiahňovú neštovicu. Po primárnej infekcii sa patogénne bunky usadzujú v nervových uzloch pozdĺž chrbtice, v medzičasovej časti alebo v lebke. Dlho môžu byť v spánku. Opakovaná expozícia kiahní alebo herpesvírusov môže viesť k infekcii vírusom. Priaznivými faktormi pre rekurentnú infekciu sú:

 • znížená imunita;
 • stres;
 • fyzická trauma;
 • podchladenie;
 • HIV;
 • onkologická choroba;
 • hepatitída;
 • vekové zmeny (u starších pacientov);
 • infekčné choroby;
 • hormonálna liečba, ožarovanie, foto alebo chemoterapia.

Komplikácie po herpes zoster

Dokonca aj jednoduchý priebeh herpetickej infekcie môže byť sprevádzaný nebezpečnou komplikáciou:

 • poruchy citlivosti kože;
 • opuch;
 • jazvy;
 • tkanivová nekróza;
 • transverzálna myelitída (zápal miechy);
 • poruchy motorických funkcií rúk, nôh, chrbta;
 • paralýza;
 • oslabenie a stratu videnia počas vyrážky v očných viečkoch;
 • výskyt zápalu na slizniciach;
 • relaps ochorenia;
 • vývoj malígnych nádorov;
 • serózna meningitída, encefalitída, akútna myelopatia;
 • výskyt sekundárnych infekcií;
 • porážka vnútorných orgánov;
 • zápal pľúc;
 • nepohodlie trávenia;
 • poruchy močenia.

Vo väčšine prípadov je ochorenie úplne preč, zriedka je zachovanie neuralgických bolestí. U ťažkých pacientov sa bolesť vyvíja do chronickej a trvá niekoľko rokov.

Herpes zoster u tehotných žien

U gravidných žien, ktoré mali ovčie kiahne, môže dôjsť k reaktivácii vírusu herpes zoster s oslabením imunity alebo prítomnosťou somatických patológií. Včasná diagnostika vo fáze plánovania a prevencie tehotenstva pomáha predchádzať chorobe. Reaktivácia vírusu nie je pre plod taká nebezpečná ako primárny vstup kuracích kiahní do tela budúcej matky. Infekcia dieťaťa sa objavuje v krvi cez maternicu. Zosterová matka spôsobuje ovčie kiahne u novorodenca.

Pri poškodení oslabeného organizmu sa u tehotných žien objavia prvé príznaky v podobe všeobecnej nevoľnosti a syndrómu chladu bez kašľa a rúk. Po 2-3 dňoch v rebrách alebo bedrovej oblasti sa červené tuberkulózy zväčšujú, čo sprevádza bolesť a svrbenie. Ako sa vyvíjajú, degenerujú sa do bublín so zakalenou kvapalinou. Postupne sa pľuzgiere spájajú vo väčšej oblasti a potom vysušia, aby vytvorili krusty. Škrabky sa odstránia bez vzniku jaziev. Po vyrážke môžu zostať bolestivé pocity pozdĺž nervových kmeňov.

diagnostika

Podrobný klinický obraz na koži nepredstavuje diagnózu práce. Môžu sa vyskytnúť chybné diagnózy v počiatočných štádiách vývoja počas inkubačného obdobia. Presnejšie diagnóza sa vykonáva v laboratórnych štúdiách sekrétoch: mikroskopia sérologické metódy, izolácia vírusu v tkanivovej kultúre, imunofluorescencie, PCR (polymerázová reťazová reakcia). Laboratórne metódy vyšetrovania sa vykonávajú v prípadoch detekcie ochorenia u detí s imunodeficienciou, u infikovaných detí, ako aj v atypických formách vírusu.

Liečba herpes zoster

Toto ochorenie sa môže vyskytnúť nezávisle bez komplikácií. Liečba herpes zoster na tele by sa mala vykonávať pod dohľadom lekára. Používa sa na zmiernenie príznakov bolesti, urýchlenie regenerácie a prevenciu komplikácií. Analgetiká, sedatíva a hypnotiká sú predpísané z liekov. Používajú sa antivírusové lieky, masti a dezinfekčné roztoky na vonkajšie použitie. S neuralgickými komplikáciami je predpísaná fyzioterapia. Atypické formy herpes vyžadujú hospitalizáciu a podávanie antibiotík.

Šindle v osobe: fotografie, symptómy a liečba

Šindle sú tiež nazývané zoster herpes - vírusová infekcia, ktorá je sprevádzaná silnými bolesťami a kožnými vyrážkami.

Choroba vyvoláva herpes vírus (herpes zoster), pôsobí ako kauzálny činiteľ ovčieho kiahne, ktorý sa v lekárskych kruhoch nazýva "kurací kiahň".

Výskyt šindľov sa vyskytuje spravidla v zime a na jeseň a častejšie u starších ľudí. Táto doba a vek sú spôsobené jednoduchou skutočnosťou - stavom imunity, ktorá je v týchto ročných obdobiach nižšia a v dôsledku veku oslabená u starších ľudí.

dôvody

Čo je to? Takže šindle sú v podstate herpes. Ale to nie je ten, ktorý zvyčajne nazývame chladom. Všetko je tu oveľa vážnejšie. Ide o varicella zoster. Je známy veľa z aktívnej detskej choroby - kiahní.

Osoba, ktorá bola chorá s kiahňou kiahňou, sa stala nosičom vírusu, ktorý bol dlhodobo neaktívny. Zvyčajne je vírus lokalizovaný v nervových tkanivách. Podľa lekárov sa vírus stáva aktívnym, najčastejšie v dôsledku oslabenia imunity, častého stresu a nervového preťaženia.

Na vyvolanie vývoja herpes zoster u dospelých môže:

 • Silný stres, oslabujúca práca;
 • užívanie liekov, ktoré znižujú obranyschopnosť tela;
 • rôzne malígne nádory, lymfogranulomatóza a nehodgkinské lymfómy;
 • účinok radiačnej terapie;
 • transplantácia kostnej drene a orgánov;
 • HIV infekcie vo fáze prechodu na AIDS.

Oslabená imunita je dôvod, prečo sa táto choroba najčastejšie vyskytuje u starších dospelých a tých, ktorí nedávno utrpeli hormonálnu, radiačnú alebo chemoterapiu.

klasifikácia

Vo väčšine prípadov sa šindle vyskytujú v typickej forme, ktorá je klasifikovaná ako gangliová, jej symptómy budú opísané nižšie. Ale v niektorých prípadoch sa ochorenie môže prejaviť aj v iných klinických formách:

 • Ucho. Vyrážka je lokalizovaná na uši, vo vonkajšom zvukovom kanáli.
 • Eye. Vyrážky sa vyberajú ako miesto lokalizácie trigeminálnej nervovej vetvy a vyskytujú sa na koži tváre, sliznice nosa a sliznice očí.
 • Gangrény (nekrotické). Vyvíja sa u ľudí s oslabenou imunitou.
 • Meningoencephalitic. Vyskytuje sa pomerne zriedkavo av ťažkom kurze sa líši.
 • Neúspešný. Je považovaná za najľahšiu formu ochorenia, charakterizovanú absenciou vyrážky s bublinami a syndrómom silnej bolesti.
 • Cystická. Táto forma je sprevádzaná výskytom veľkých blistrov naplnených seróznou tekutinou.
 • Hemoragická. Táto forma je charakterizovaná vzhľadom na bubliny naplnené krvavým obsahom.

Symptómy šindľov u dospelých

Celková doba výskytu herpes zoster u človeka od prvých príznakov až do úplného vymiznutia chrasty na koži, je zvyčajne 20-30 dní. Niekedy môže choroba úplne skončiť v priebehu 10-12 dní.

Pre herpes zoster je veľmi charakteristické, že vyrážky s ním sa objavujú z akejkoľvek strany tela. V prevažnej väčšine prípadov sú všetky vonkajšie prejavy šindľov na tele - v hrudníku, bruchu a panve. Vo viac zriedkavých prípadoch môžu byť lokalizované na rukách, nohách a hlave.

Počiatočné obdobie ochorenia je podobné prejavom ochorenia alebo ARVI. Je charakterizovaná všeobecnou malátnosťou, neuralgickou bolesťou rôznej intenzity, trvá v priemere 2-4 dni:

 1. Bolesti hlavy.
 2. Teplota tela pod krvou, menej často horúčka až do 39 ° C.
 3. Chladenie, slabosť.
 4. Poruchy dyspepsie, gastrointestinálne poruchy.
 5. Bolesť, svrbenie, pálenie, brnenie v periférnych nervoch v oblasti, kde sa objavia vyrážky.
 6. Najčastejšie s akútnym procesom sa stávajú bolestivými a regionálne lymfatické uzliny sa zvyšujú.
 7. V závažných prípadoch môže dôjsť k oneskoreniu močenia a iných porúch určitých systémov a orgánov.

V ďalšej fáze je charakteristický vzhľad opuchnutých ružové škvrny, sú behom 3-4 dní zoskupených erytematózne papúl, ktoré sa rýchlo zmení v bubliny. Asi 6-8 hodín bublinky začnú schnúť alebo namiesto nich objavujú žlto-hnedú kôrku, ktorý potom zmizne samy o sebe, mierne zafarbenie môže zostať na svojom mieste.

Bolestivé pocity, nazývané aj postherpetická neuralgia, môžu trápiť človeka niekoľko týždňov a dokonca mesiacov po zmiznutí iných príznakov, ktoré ju zbavujú.

Atypický prúd

Vyššie opísaná klinika je typická pre typickú formu ochorenia, ale niekedy vyrážky môžu mať iný charakter:

 1. Nevhodná forma - po vytvorení papuly sa vyrážka prudko regresuje a obíde bublina.
 2. Forma bubliny je charakterizovaná vývojom väčších vezikúl, zoskupených; exsudatívne prvky sa môžu zlúčiť, vytvárať bubliny - s nerovnými okrajmi.
 3. Bulózna forma - vezikuly sa spájajú, tvoria veľké bubliny s hemoragickým obsahom.
 4. Gangréna forma herpes zoster je najzávažnejším prejavom ochorenia; na mieste vezikúl sa vyvinú ulceratívne nekrotické zmeny - s výsledkom zjazvenia; zatiaľ čo je pozorovaný závažný všeobecný stav (odráža výraznú imunosupresiu).
 5. Generalized forma - po výskyte lokálnych lézií, nové vačky sú rozdelené po celom povrchu kože a slizníc (napr forma je bežné v imunitnej nedostatočnosti).

Stojí za zmienku, že pred objavením sa vyrážky je diagnóza herpes zoster prakticky nemožná. Vznikajúce bolesti (v závislosti od lokalizácie) môžu pripomínať choroby srdca, pľúc, nervového systému. Po vyvolaní charakteristické vyrážky - s jednostrannými lokalizované exsudatívna prvkov pozdĺž nervov (monomorfních prvkov - bublín rôznych veľkostí), a výrazný neurologické bolesti - diagnózu šindle - žiadne ťažkosti.

Šindle: foto

Ako herpes zoster u dospelého človeka ponúkame podrobnú fotografiu vyrážok na koži.

komplikácie

Pri závažnom klinickom priebehu a nedostatočnej liečbe môžu šindle spôsobiť vážne komplikácie:

 1. Najčastejšou (až 70%) je postherpetická neuralgia. Bolesti pozdĺž nervu sú ponechané niekoľko mesiacov, niektoré trvajú dlhé roky a tým starší pacient je pravdepodobnejšie, že sa táto komplikácia rozvinie.
 2. Paralýza, ktorá sa prejavuje porušením motorických konárov nervov;
 3. Paralýza tvárového nervu a skosenie tváre na jednej strane;
 4. Zápal pľúc, duodena, močového mechúra;
 5. Očné lézie rôznej závažnosti;
 6. Meningoencefalitída je mimoriadne zriedkavá, ale najnebezpečnejšia komplikácia. V období od 2 do 20 dní od nástupu ochorenia existuje silná bolesť hlavy, fotofóbia, vracanie, môžu sa vyskytnúť halucinácie a strata vedomia.

V súvislosti s rizikom vzniku následkov špecialisti naliehajú na pacientov, aby odmietli samošetrenie doma a včas, aby vyhľadali pomoc špecializovaných inštitúcií.

Liečba šindľov u ľudí

Nekomplikované prípady sa liečia doma. Hospitalizácia je indikovaná všetkým ľuďom s podozrením na rozšírený proces s poškodením očí a mozgu.

Vo väčšine prípadov môžu šindle dospelého jedinca odísť samostatne bez liečby. Avšak bez použitia liekov je pravdepodobnosť závažných komplikácií ochorenia vysoká, ako aj neschopnosť tolerovať silnú bolesť v akútnej a chronickej fáze. Metódy terapie sú zamerané na urýchlenie zotavenia, znižovanie bolesti a prevenciu účinkov herpesu.

Schéma liečby herpes zoster u ľudí je založená na použití nasledujúcich liekov:

 1. Antivírusové lieky. Na liečbu herpes zoster sa používajú acyklovir, valaciklovir a famciklovir. Na začiatku liečby do 72 hodín od objavenia sa prvého vyrážky sú schopní znížiť závažnosť bolesti, znížiť dĺžku ochorenia a pravdepodobnosť postherpetickej neuralgie. Famciclovir a valaciklovir majú vhodnejší spôsob podania ako acyklovir, ale sú menej skúmané a niekedy drahšie.
 2. Lieky proti bolesti. Anestézia je jedným z kľúčových momentov pri liečbe herpes zoster. Primeraná anestézia umožňuje normálne dýchať, pohybovať sa a znižovať psychické nepohodlie. Z bežných analgetík používajte: ibuprofén, ketoprofén, dexketoprofén atď.
 3. Antikonvulzíva. Antikonvulzíva sa bežne používajú pri epilepsii, ale majú aj schopnosť znižovať neuropatickú bolesť. Pri použití herpes zoster možno niektoré z nich použiť, napríklad gabapentín a pregabalín.
 4. Antidepresíva. Pozoruje sa pozitívna úloha antidepresív v liečbe postherpetickej neuralgie.
 5. Kortikosteroidy. Znížte zápal a svrbenie. Niektoré štúdie preukázali svoju schopnosť v kombinácii s antivírusovými látkami znížiť symptómy miernych a stredne ťažkých foriem ochorenia. Avšak tieto lieky sa v súčasnosti neodporúčajú na použitie pri tejto chorobe.

Účelom liečebnej terapie je predovšetkým tých, ktorí majú vysoké riziko komplikácií, ako aj v dlhodobom priebehu ochorenia. Liečba je indikovaná pre osoby s imunodeficienciou a pacientov, ktorých vek prekročil 50-ročnú bariéru. Účinnosť antivírusovej liečby u mladých a zdravých ľudí nie je preukázaná.

Pri šindle je dôležité, aby ste nepanikli. Vo väčšine prípadov včas iniciovaná antivírusová liečba poskytuje rýchly výsledok a pomáha predchádzať komplikáciám. Avšak zanedbávať návštevu špecialistu, najmä ak ide o nervy tváre alebo trojklaného nervu, taktiež nestojí za to.

Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

Ak sú na koži alebo slizniciach bubliny, musíte sa obrátiť na dermatológa. V niektorých prípadoch sa vyžaduje dodatočné vyšetrenie neurológov. Pri dlhšom, intenzívnom, opakujúcom sa priebehu je potrebné konzultovať s odborníkom na imunológiu a infekčné ochorenia.

Herpes zoster - príčiny, symptómy, diagnóza a liečba antivírusových liekov

Herpes u mnohých spolupracovníkov s bežnými nádorovými vyrážkami, ktoré síce nie sú tak príjemné, ale vážne dyscomfort nedodávajú. Avšak táto infekcia je mnohostranná a jednou z jej odrôd je herpes simplex, ktorý sa vyznačuje nielen poškodením kože, ale aj nervovým systémom. Kauzálnym činidlom herpes zoster je varicella zoster alebo herpes zoster, ktoré môžu byť infikované v ranom detstve.

Čo je šindle?

Pri klasifikácii vírusových ochorení podľa ICD-10 sa táto choroba nazýva herpes zoster. Ochorenie sa vyznačuje výskytom kožných vyrážok na tele alebo slizniciach, poškodenia buniek centrálneho a periférneho nervového systému. Herpes zoster je často sprevádzaný poškodením nervov a silným bolestivým syndrómom. Každý môže infikovať herpes vírus, ale väčšina prípadov sa vyskytuje u ľudí starších ako 50 rokov.

Infekčné alebo nie

Ak má človek ovčie kiahne ako dieťa, jeho telo vyvinulo imunitu voči ovčím kiahňam, čo znova znižuje pravdepodobnosť infekcie na minimum. Pre ostatných pacientov môže kontakt s pacientmi spúšťať tvorbu šindľov. Najmä často sú dospelí s nízkou imunitou ochorení a starší ľudia trpia. Vírusy herpes zoster sa prenášajú iba v čase vzniku charakteristickej vyrážky a počas hojenia rán nie sú nebezpečné.

Pôvodný herpes zoster

Varicella-Zoster patrí do čeľade Herpesvididae, rodu Poikilovirus. Organismus patogénu má kruhovú alebo mierne podlhovastú formu s jadrom pozostávajúcim z buniek DNA. Okolo vírusu je obal obsahujúci lipidy. Akonáhle v ľudskom tele, varicella zoster vyvoláva vývoj primárnej infekcie - kuracie kiahne. Po úspešnej liečbe vírus nezomrie, ale usadil sa v mieche, následne vyvolal recidívy choroby vo forme šindľov.

Ako vyzerajú šindle

Keď sa objavia klinické symptómy, nie je ťažké rozpoznať herpes zoster. V počiatočnom štádiu je ochorenie charakterizované objavením sa mnohých malých vezikúl s tekutinou. Lokalizácia vyrážok je bok, bedra, žalúdok. Nie tak typický vzhľad vyrážky na tvári, krku alebo ušiach. Lokality zasiahnuté varicella zoster, majú predĺžený tvar, ako keby obklopili ľudské telo. Preto názov choroby - šindle.

Vírus varicella-zoster - odrody

Infekcia vírusom herpesu môže mať rôzne klinické prejavy, najmä u ľudí so zníženou imunitou. Niektorí pacienti môžu mať šindle na tvári, iné na ušiach alebo oči. V súvislosti s tým boli lekári akceptované nasledujúce klasifikácie atypických prejavov vírusu:

 • Očný opar - charakterizovaný ťažkými léziami slizníc membrány očí, očných viečok a vetvy trojklaného nervu.
 • Ramsey-Huntov syndróm - porážka tvárových nervov vedie k ochrnutiu tvárových svalov. Typické príznaky: typické vyrážky v orofaryngu a ušnice.
 • Poruchy svalov sa prejavujú svalovou slabosťou, sprevádzanou porážkou krku alebo ramien.
 • Aboratívny herpes - charakterizuje neprítomnosť zápalov zápalu a syndrómu bolesti.
 • Hemoragická forma - pacient môže mať vezikuly s krvavým obsahom, po hojení ktorých sú jazvy.
 • Bulharský typ lichen - sa prejavuje vo forme veľkých herpetických erupcií s nerovnými okrajmi.
 • Gangrenózny herpes - vyvoláva nekrózu tkanív s následnou tvorbou jaziev.
 • Rozptýlené liško - herpes zoster ovplyvňuje kožu na oboch stranách trupu.

príčiny

Nástup herpes zoster je priamo spojený s ochorením detí - kiahní. Tieto ochorenia spôsobujú rovnaké ochorenie - varicella zoster. Ak ste detská ovčia kiahne, riziko lišajníkov sa zvyšuje. Ide o to, že vírus kiahní nezmizne po zotavení, ale skrýva v nervových bunkách miechy. Tam môže byť už mnoho rokov, ale s prudkým poklesom imunity sa znovu prebudiť.

Príčiny herpes zoster môžu byť odlišné, ale hlavné príznaky herpes zoster sa prejavujú poklesom imunitnej odpovede organizmu. Riziko infekcie je:

 • uskutočňovanie imunosupresívnej liečby;
 • HIV infekcie alebo AIDS;
 • stres, depresia, strata sily;
 • užívanie určitých liekov, napríklad imunosupresív alebo antibiotík;
 • chronické ochorenia vnútorných orgánov;
 • onkologické ochorenia;
 • chirurgická intervencia na koži;
 • dôsledky radiačnej terapie.

Symptómy ochorenia

Klasický obraz herpes zoster začína s výskytom silnej bolesti streľby v oblasti chrbta, pása alebo rebier. Obete cíti všeobecnú nevoľnosť, slabosť, nevoľnosť, niekedy sa môže mierne zvýšiť telesná teplota. O niekoľko dní neskôr sa v bodoch bolesti objavia fuzzy ružové škvrny a po približne jednom dni sa objavia bubliny. Postupne vysušujú a vytvárajú krusty. Infekčné príznaky sa môžu mierne líšiť v závislosti od stavu pacienta a od štádia ochorenia.

Inkubačná doba

Nepretrváva viac ako 3-5 dní, počas ktorých sa prejavujú príznaky intoxikácie tela. Počas tohto obdobia sa pacienti sťažujú na silné bolesti hlavy, zimnica a slabosť. Práca tráviaceho traktu môže byť narušená, chuť do jedla sa môže stratiť. Deň alebo dva po aktivácii vírusu dochádza k bolesti v nervových kmeňoch a svrbenie, kde sa následne objavia vyrážky.

Doba vyrážky

V počiatočnom štádiu sú malé ružové škvrny s priemerom 3 až 5 mm s nerovnými okrajmi. Potom sa na týchto miestach vyskytuje herpetická vyrážka vo forme skupinových seróznych vezikúl. Môžete vidieť infiltráciu, zväčšené lymfatické uzliny. V závažných prípadoch môžu vyrážky obsahovať krvné zrazeniny. Niekedy teplo stúpa - až o 39 stupňov.

Liečenie kože

V tejto fáze herpes sa vezikuly postupne rozpadajú. Zápal sa začína vysychať, začervenanie a opuch vychádzajú. Na mieste, kde sa predtým lokalizovali vyrážky, je kôra, ktorá klesá na vlastnú päsť. Teplota sa postupne dostáva do normálu, iné príznaky intoxikácie tela idú. Toto obdobie trvá od 7 do 8 dní, celkové trvanie choroby je 2,5 až 3 týždne.

Charakteristiky manifestácie herpes zoster

Pri normálnej funkcii imunitného systému sa symptómy herpes zoster nemusia objaviť. Osoba, ktorá má ovčie kiahne, môže žiť s vírusom celý svoj život a nikdy nevie o diagnóze herpes zoster. Existujú však aj opačné prípady, keď sa ochorenie môže objaviť alebo sa vyskytne s atypickým klinickým obrazom. Charakteristiky manifestácie herpes zoster v tomto prípade sú uvedené v tabuľke:

Symptómy herpes zoster

Ako tok šindľov?

Pri herpes zoster sa bolestivé pocity vyskytujú počas rastu nervových kmeňov, častejšie v medzikontálnom priestore. Niektorí pacienti majú bolestivý charakter, ktorý sa zhoršuje v noci. Iní sa sťažujú na paroxysmálne, horiace lumbago, ktoré pretrváva po povinnej liečbe.

Ak hnačka postihuje trojité nervy, pacienti sa sťažujú na silnú bolesť hlavy, závraty. Keď je ušné šindle, objavujú sa erupcie na umývadle alebo okolo umývadla, vo vnútri zvukovodu. Môže dôjsť k strate sluchu a zníženiu zrakovej ostrosti.

Často je bakteriálna infekcia spojená s vírusom zosterovania spôsobeným streptokokmi a stafylokokmi. V tomto kontexte sa vyvinie zápal pľúc, meningitída, infekčné ochorenia kože, herpetická neuralgia.

V akých prípadoch je potrebná hospitalizácia?

Iba pacienti s léziami očných nervov, mozgu, s infekciou na ušiach sú hospitalizovaní. Pri takých prejavoch herpetickej infekcie sa môžu objaviť ťažké komplikácie: meningitída, slepota, neuralgia trojklanného nervu. Naliehavé vidieť lekára by malo byť, keď je silná bolesť hlavy, strata vedomia, svalová slabosť, bolesť v ušiach, kŕče, vysoká telesná teplota. Lekárske konzultácie sú potrebné:

 • ak sa herpes objavil u novorodenca;
 • počas tehotenstva alebo laktácie;
 • ak sa objavili charakteristické erupcie u starších pacientov;
 • pacienti s diabetes mellitus;
 • pri včasnej diagnostike rakoviny alebo pri podávaní antineoplastických liekov;
 • ľudia s chronickou srdcovou, pečeňovou alebo renálnou insuficienciou.

Liečba herpes zoster

Je veľmi dôležité začať liečbu počas prvých 2-3 dní po objavení sa kožných vyrážok. Tým sa zabránia komplikáciám. Účinná liečba sa nedá bez použitia antivírusových liekov. Ak chcete odstrániť bolesť, lekár Vám predpíše analgetiká. Na zvýšenie imunity imunomodulátorov a na prevenciu herpes zoster sa odporúča užívať vitamíny A, E, B.

Antivírusové lieky

Používanie týchto liekov pomáha predchádzať vzniku komplikácií. Na základe všeobecného stavu pacienta a prejavu infekčných symptómov lekár predpíše jednu antivírusovú látku. Môže to byť:

 • Famvir sa podáva týždenne v dávke 3 tablety denne. Liek neznižuje syndróm bolesti a pomáha predchádzať závažnej neurologickej reakcii.
 • Valaciclovir - podobne ako v prípade lieku Famvir. Predpísané sú dávky 2 tablety trikrát denne počas jedného týždňa.
 • Liečivo Acyclovir - je schopné urýchliť procesy regenerácie mäkkých tkanív. Tablety sa majú piť 4 krát 5 krát denne počas 7 dní.
 • Valtrex - zastaví násobenie vírusu. Kurz je pridelený na 7 dní. Optimálna dávka je 2 tablety trikrát denne.

Nesteroidné protizápalové lieky

Táto skupina liekov má analgetický účinok, znižuje zápal, účinkuje ako účinný antipyretikum. Liečte herpes zoster nesteroidnými liekmi po konzultácii s lekárom. Spravidla používajú:

 • Ibuprofen drink 1 tabletu až 4 krát denne. Maximálny priebeh liečby je 5 dní.
 • Diklofenak vo forme tabliet sa má užívať v dávke 50 až 150 mg dvakrát alebo trikrát denne.
 • Ketoprofen sa na začiatku užíva v šokovej dávke 300 mg denne počas jedla. Počas udržiavacej liečby sa dávka zníži na 150 mg denne.
 • Piroxikam dávky 10 až 30 mg jedenkrát.

Analgetiká pre analgéziu

Na zmiernenie bolesti počas liečby môže lekár odporučiť lieky proti bolesti lokálneho alebo systémového účinku. S menšou léziou nervového systému sú účinné:

 • Baralgin je kombinovaný analgetikum. Priradené vnútri 1-2 tablety 2-3 krát denne.
 • Naproksen - je vo forme suspenzií, rektálnych čapíkov a tabliet. Dospelí určujú sviečku na 1 kus v noci alebo na tabletu s obsahom 500 mg.
 • Pentalgin je kombinovaný prípravok. Sú podávané perorálne celé, nie žuvanie 1 tabletu 1 denne.
 • Analgin - je predpísaný 0,25-0,5 gramov 2-3 krát denne. Počas trvania liečby je potrebné sledovať krvný obraz.

imunomodulátory

Počas liečby je dôležité nielen prísne dodržiavať odporúčania lekára, ale aj zvýšiť obranyschopnosť tela. Preto lekári odporúčajú normalizovať výživu. Existuje viac čerstvej zeleniny a ovocia, piť šťavy. Okrem správnej stravy je možné predpísať imunomodulátory:

 • Tsikloferon - 2 alebo 4 tablety na schému pre 1-2-4-6-8-11-14-17-20-23 deň.
 • Genferon - 500 IU dvakrát denne počas 10 dní.
 • Viferon v sviečkach na 2 kusy ráno a večer. Trvanie liečby je 10 dní.
 • Galavit - 1 svieca na noc počas 5 dní.

vitamín

Lekári hovoria, s vekom, prirodzené zmeny v tráviacom trakte vedie k tomu, že telo horšie absorbovať vitamíny A, C, B a rôzne minerály, a to je vážna rana do imunity. Pre podporu tela počas obnovy, lekári odporúčajú pri vitamínových a minerálnych komplexov v rámci schémy: 10-15 dní prijatý, prestávka po dobu 2 týždňov a nový priebeh liečby.

Liečba herpes zoster - súbežná liečba

Ako doplnok k hlavnému liečeniu môžete konzultovať s lekárom aj iné liečebné postupy. Fyzioterapeutické postupy zlepšujú krvný obeh, zmierňujú bolestivý syndróm, znižujú pigmentáciu po odstránení kôry. Správna výživa a príjem interferónov podporuje posilnenie imunity. Na trvanie liečenia je pacient zakázané kúpať, plávať alebo akýmkoľvek iným spôsobom na mokrej opary.

Fyzioterapeutické postupy

Fyzioterapia pomáha zbaviť sa mnohých chorôb a herpes zoster nie je výnimkou. Výber konkrétnej techniky závisí od štádia:

 • Ak je ochorenie akútne, ponúknite:
  1. Magnetoterapia - telo je ovplyvnené variabilnými vysokofrekvenčnými magnetickými poľami. Takéto postupy majú analgetický a protizápalový účinok, urýchľujú biochemické reakcie v tkanivách. Minimálny kurz je 10 procedúr.
  2. Ultrafialové ožarovanie. Pod vplyvom UV žiarenia sa vírus Zoster prestane množiť. Takáto terapia zvyšuje imunitu, urýchľuje zotavenie. Pre úplnú liečbu musíte prejsť 5 reláciami.
 • Vo fáze regresie navrhujú:
  1. Amplipulová terapia - technika zahŕňa použitie sínusových prúdov s nízkou frekvenciou. Relácie pomáhajú urýchliť regeneráciu buniek, zmierniť opuch a zápaly.

Lokálna liečba

Terapia používajúca aerosóly, gély alebo protivírusové masti je predpísaná len ako súčasť komplexného ošetrenia herpesu. Ako samostatné prípravky sú takéto lieky neúčinné. Z vonkajších prostriedkov použite:

 • Alpizarinovuyu masť - má antibakteriálny a protizápalový účinok.
 • Eperdwin - má dobrý antivírusový účinok, zastavuje počet vyrážok.
 • Diamantový roztok, kastylanom sušené injekčné liekovky, majú antimikrobiálny účinok.

Dietetické jedlo

Americkí vedci zistili, že keby každý deň konzumoval 1 gram lyzínu, počet recidív infekcie herpes vírusom klesne o takmer 2,5 krát. Poskytnite telo tejto antivírusovej aminokyseline pomôže tvaroh, mlieko, jogurt a ďalšie mliečne výrobky. Lyzín je bohatý na ryby, mäso a vajcia. Mierne menej aminokyselín sa vyskytuje v strukovinách, sušených marhule a obilninách. Súčasne sa odporúča vzdať liekov obsahujúcich arginín počas trvania liečby - čokolády, chleba a iných pekárskych výrobkov z pšeničnej múky.

interferóny

Masti alebo aerosóly na báze interferónu pomáhajú budovať silnú preventívnu bariéru na ochranu pred oparom. V skutočnosti sú interferóny proteíny, ktoré môžu znížiť množstvo vírusu v ľudskej krvi. Existuje veľa liekov založených na týchto látkach. Mnohé z nich sa vyrábajú v tabletách a nazývajú sa imunomodulátory, ale interferóny vo forme masti alebo aerosólov sa môžu použiť na doplnenie hlavnej antivírusovej liečby. Sú to prípravky s obchodnými názvami:

Metódy prevencie

Včasná liečba, dodržiavanie všetkých predpisov a odporúčaní lekára, herpes zoster nespôsobuje komplikácie. Hlavná vec - pri prvom podozrení alebo výskytu charakteristických príznakov, ihneď sa poraďte so svojím lekárom a vykonať diagnózu. Avšak, liečba a vziať veľa tabletiek, je lepšie, aby sa zabránilo rozvoju herpes vopred. Existujú dva hlavné spôsoby: očkovanie a stimulácia imunity.

očkovanie

Dnes existuje len jedno očkovanie proti tomuto typu herpesu. Bola vytvorená na základe umelo vypestovaného vírusu Varicella-zoster. Zostavax sa podáva subkutánne raz. Trvanie terapeutického účinku sa pohybuje od troch do piatich rokov. Nemôžete však podať injekciu. Vakcína je kontraindikovaná, ak:

 • tehotenstva;
 • choroby HIV alebo AIDS;
 • prítomnosť alergie na zložky;
 • katarálne ochorenia.

Zvýšená imunita

Lekári sa domnievajú, že najlepší spôsob, ako ochrániť lišejníky, je vždy udržiavať dobrú imunitu. Aby ste to dosiahli, musíte zistiť výživu, jesť viac čerstvého ovocia a zeleniny, piť šťavy a pravidelne absolvovať liečbu vitamínmi. Posilnite ochrannú bariéru tela a pomôžte so športom, každodenné prechádzky na čerstvom vzduchu a odmietanie zlých návykov.

video

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

Metódy liečenia herpes zoster na tele

Herpes zoster (pásový opar) je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje herpesvírus typu 3 (vírus varicella-zoster). Viac ako 90% svetovej populácie je infikovaných vírusom Zoster, ale prejavy infekcie sa pozorujú v 10-20% prípadov. Riziková skupina zahŕňa starších ľudí, novorodencov, tehotné ženy, pacientov s imunodeficienciami. Po zotavení môže patológia spôsobiť reziduálne javy vo forme postherpetickej neuralgie - syndrómu pretrvávajúcej bolesti pozdĺž interkostálnych nervov. V závažných prípadoch sa vyvíja poškodenie viditeľného orgánu, mozgu a vnútorných orgánov. Aby sa zabránilo nežiaducim následkom, liečba herpes zoster v tele by sa mala vykonávať včas pod dohľadom kvalifikovaného odborníka.

dôvody

Herpesvírus typu 3 je vysoko nákazlivý, prenášaný z človeka na osobu kontaktom, domácimi, dýchacími cestami. Až 90% svetovej populácie je infikovaných v detstve až do 5-8 rokov. Primárne stretnutie organizmu s patogénom spôsobuje ovčie kiahne (ovčie kiahne), ktoré sa týkajú detských infekcií. Niekedy sa primárna infekcia vyskytuje u dospelých, v tomto prípade je ochorenie ťažšie ako u detí.

Po zotavení z ovčích kiahní vírus nie je úplne vylúčený z tela, preniká do nervových buniek miechových ganglií, ide do latentného stavu ("spánku") životnej činnosti. Perzistencia patogénu trvá počas celého života a nemá negatívny vplyv na zdravie. S poklesom obranyschopnosti tela môže vírus prejsť do aktívnej fázy života. Na nervových vláknach sa patogén pohybuje do častí tela, ktoré sú inervované postihnutými miechovými gangliami. To vedie k vzniku šindľov u dospelých pacientov.

Herpesvírus typu 3, ktorý spôsobuje šindle, sa vyvinie u detí mladších ako 5 rokov.

Rizikové faktory pre opakovanie herpetickej infekcie typu 3:

 • obdobie novorodenca;
 • dojčatá, ktorých matka mala počas tehotenstva herpes zoster;
 • starší ľudia (po 50 rokoch);
 • tehotenstva;
 • dlhodobé podávanie glukokortikoidov;
 • onkologická patológia;
 • chemoterapia, rádioterapia;
 • vrodené a získané imunodeficiencie, najmä HIV / AIDS;
 • dospelých, ktorí v detstve nemali kiahne a nedostali očkovanie proti infekcii.

Šindľov je reliéf (exacerbácia) infekcie spôsobenej vírusom zosteru, ktorý je v tele v stave "spánku". Ochorenie sa zvyčajne vyvíja na pozadí silnej inhibície imunitného systému. Menej bežná patológia sa vyskytuje s miernym poklesom obranyschopnosti tela: hypotermia, prechladnutie, prehriatie, chronický stres, silný emocionálny šok, fyzická nadmerná práca.

Klinický obraz

Herpes zoster na tele sa vyskytuje na pozadí zníženej imunity a aktivácie vírusu herpes simplex typu 3 v spinálnych gangliách. V klinickom zobrazení sa vyskytujú 3 syndrómy: bolesť, koža, intoxikácia. Prostredníctvom prítomnosti základných syndrómov môže ošetrujúci lekár diagnostikovať bez stanovenia ďalších metód vyšetrenia. Neprítomnosť jedného alebo dvoch syndrómov spôsobuje, že diagnóza je ťažká z klinických príznakov a vyžaduje si stanovenie ďalších diagnostických metód.

Šindľov je reliéf (exacerbácia) infekcie spôsobenej vírusom zosteru, ktorý je v tele v stave "spánku". Ochorenie sa zvyčajne vyvíja na pozadí silnej inhibície imunitného systému.

 • lokalizácia bolesti - v priebehu jedného alebo viacerých medzikostálnych priestorov, kde prechádzajú interkostálne nervy postihnutých miechových ganglií;
 • povaha bolesti - pálenie, pečenie, oplotenie;
 • intenzita bolesti - stredný a vysoký stupeň intenzity, nezávisí od motorickej aktivity.

Syndróm kože (príznaky sa zobrazujú v chronologickom poradí):

 • sčervenanie a opuch kože pozdĺž interkostálnych nervov (obdobie trvá 2 až 4 dni);
 • svrbenie a nepríjemné pocity v oblasti jedného alebo viacerých medzikostálov;
 • objavenie zoskupeného malého vezikulárneho vyrážok s priehľadným alebo žltkastým obsahom (obdobie trvá 5 až 10 dní);
 • po otvorení vezikúl sa vytvárajú plytké vredy, ktoré sú pokryté kôrou tmavohnedej farby;
 • Čistenie kože od kôrky nastáva v priebehu 10-14 dní;
 • na mieste vyrážky sa koža nemení, zriedka sa vyskytujú pigmentové škvrny alebo oblasti depigmentácie pokožky.

Po zotavení na mieste vezikulárnej vyrážky sa v tele vyvinie postherpetická neuralgia (neuropatia), ktorá je sprevádzaná syndrómom dlhotrvajúcej bolesti. Typická hlúpa horiaca bolesť, ktorá sa zvyšuje s fyzickým prepracovaním, stresom, dotykom, účinkom tepla alebo chladu. Postherpetická neuralgia sa vyskytuje u mladých pacientov v 20% prípadov, u starších pacientov (50-70 rokov) v 50% prípadov u starších pacientov (po 70 rokoch) v 70% prípadov. V mladom veku doba trvania syndrómu bolesti zvyčajne nepresahuje 2-4 týždne, u starších pacientov - viac ako 2 mesiace, niekedy až do roka.

Terapeutická taktika

Keď sa objavia prvé príznaky choroby, je potrebné sa poradiť s terapeutom, dermatológiou alebo špecialistom na infekčné ochorenia. Pacienti sa zvyčajne obracajú na okresného terapeuta okresnej kliniky, ktorý v prípade potreby určí predbežnú diagnózu, určuje ďalšie metódy vyšetrovania a pošle na konzultáciu so špecialistami. Po vypočutí, vyšetrení, diagnostikovaní a porade s lekárom sa určí, ako sa má liečiť herpes zoster. Liečba choroby sa uskutočňuje podľa závažnosti priebehu, klinických prejavov, veku, celkového stavu, prítomnosti sprievodnej patológie.

Podľa rozhodnutia lekára, aby zahŕňala liečbu antivirotikami, ktoré znižujú príznaky intoxikácie, škodlivého účinku na virióny a blokujú ich proliferáciu, aktiváciu obranyschopnosť organizmu v boji proti vírusu. Po užití antivírusových antibiotík sa opuch pleti na tele rýchlejšie zotavuje a choroba trvá dlhšie ako 10-14 dní. Bez použitia etiologického ošetrenia zotavenie z herpes zoster zvyčajne trvá 20-25 dní a môže byť komplikované rozvojom postherpetickej neuralgie.

Nie vo všetkých klinických prípadoch sa odporúča predpisovať antivírusové lieky, ktoré majú vysokú toxicitu pre vnútorné orgány, predovšetkým pre hepatobiliárny systém. S vysokou úrovňou imunity a účinnosťou symptomatickej terapie sa antivírusové lieky nezahŕňajú do liečebného režimu. Ako liečiť šindle, špecialista rozhodne na základe získaných diagnostických údajov. Samoliečba nie je prípustná, vedie k progresii infekcie a vzniku komplikácií (mozog, srdce, pečeň, oko).

Konzervatívna terapia herpes zoster zahŕňa antivírusové a symptomatické lieky, fyzioterapiu, starostlivosť o pleť postihnutú vyrážkou. Najefektívnejšia komplexná liečba, ktorá znižuje riziko progresie ochorenia a vznik komplikácií.

Antivírusové lieky (etiologická liečba)

Antivírusové lieky potláčajú replikáciu (násobenie) herpesvírusu. Účelovo v kroku začervenanie kože, bolesť v medzirebrových priestorov a svrbenie, kým vezikulárnej vyrážky a formácie v prvých dňoch herpetické vačky. V neskoršom období ochorenia antivírusové lieky nie sú dostatočne účinné. Prípravky sú predpísané na perorálne podávanie vo forme tabliet na intravenóznu injekciu ako topickú terapiu vo forme masti a gélov.

Efektívne antivirotiká:

 • Acyclovir (zovirax);
 • famciklovir (famvir, familial, minaker);
 • valaciklovir (valtrex, valvir, valcikón);
 • masti a gély na topickú aplikáciu - sirol vir-merz, acyklovir, herperax.

V detstve predpíše len lieky acyklovir. Gély a masti založené na protivírusových liekoch sa aplikujú na plochy tela postihnutého vyrážkou každé 3-4 hodiny pred vznikom kôry.

Symptomatické lieky (symptomatická liečba)

Prípravky uľahčujúce a eliminujúce klinické príznaky ochorenia sa zvyčajne nazývajú symptomatické lieky. Pri liečení herpes lichen sa môže symptomatická liečba uskutočniť bez predpísania antivírusovej liečby.

Antivírusová terapia je najúčinnejšia v počiatočných štádiách herpes zoster.

Symptomatické lieky na liečbu herpes zoster:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) pre odstránenie bolesti, znižuje zápal a opuch kože, vnútorných orgánov, mozgu, zníženie zvýšenej telesnej teploty - ibuprofen, diklofenak, nimesulidu, paracetamol;
 • imunomodulátory na posilnenie bunkovej a humorálnej imunity - imunálna, tikloferón, poloskidónium;
 • multivitamíny zlepšiť metabolizmus a posilnenie imunity - kyselina askorbová, vitamíny skupiny B (B1, B6, B12), E, ​​A;
 • antihistaminiká na odstránenie opuchy a svrbenie pokožky - suprastin, loratodín, zodak;
 • sedatíva na zníženie nervovej vzrušivosti a svrbenia - tinktúra motherwort a valerián, novopasit, persen;
 • anestetiká na topické aplikácie - masti a gély s lidokaínom, acetaminofénom;
 • liečivá na topickú aplikáciu - de-pantenol, pantenol;
 • antiseptické prostriedky na lokálnu aplikáciu - chlórhexidín, zinková masť, miramistín.

Dávkovanie a doba trvania príjmu určí ošetrujúci lekár pre každý prípad v závislosti na veku, závažnosti ochorenia, prítomnosti sprievodných ochorení vnútorných orgánov. V prípade postherpetickej neuralgie sa vykonáva blokáda novokaínu a perkutánna elektrická stimulácia nervov na zníženie bolestivého syndrómu.

fyzioterapia

Fyzioterapia je predpísaná na stimuláciu imunitného systému a vysušenie vezikulárnej vyrážky. Po prvé, postupy sa vykonávajú pre deti a starších pacientov. Kurzy fyzioterapie sa odporúčajú po dobu 7-10 dní. Priradiť laserové a ultrafialové žiarenie, diadynamické prúdy, UHF.

Starostlivosť o pleť

Počas tvorby herpetickej vezikulárnej vyrážky sa odporúča užívať teplú sprchu 1-2 krát denne s mydlom. Stránky postihnutého vyrážok suché s mäkkým teplým uterákom. Aplikujte obväzy mastmi na lokálnu liečbu. Po vytvorení kôry sa odporúča sprchovať 1 krát za 2-3 dni. Po kontakte s vyrážkou by ste mali umyť ruky antiseptikom. Nečistite pokožku a neotvárajte injekčné liekovky, aby ste predišli sekundárnej infekcii škrabancov a rán. Lokality postihnutej pokožky by mali byť v kontakte s odevmi vyrobenými z prírodných tkanín bez tlaku a trenia.

Keď sa podáva herpes zoster, fyzioterapeutické postupy sa aplikujú priamo na postihnuté oblasti tela.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku ochorenia, je potrebné dodržiavať preventívne opatrenia.

 1. Dodržujte racionálnu stravu a správny režim dňa.
 2. Odmietajte zlé návyky (fajčenie, drogová závislosť, zneužívanie alkoholu).
 3. Zabráňte podchladeniu alebo prehriatiu tela.
 4. Užívajte lieky prísne podľa pokynov lekára. Nepoužívajte samoliečbu.
 5. Deti a dospelí, ktorí v detstve nezažili ovčie kiahne, by nemali byť kontaktovaní s pacientom s oparom.

Preventívne opatrenia umožňujú posilnenie imunity a zníženie rizika infekcie herpesvírusom typu 3.

Šindľov je infekčné ochorenie, ktoré má priaznivú prognózu s včasnou detekciou a terapiou. Aby sa zabránilo chorobám, imunita musí byť posilnená. Zdravý imunitný systém neumožňuje aktiváciu vírusu a spôsobuje výskyt klinických príznakov infekcie.