Hlavná

Ateróm

Šindle - príčiny výskytu. Príznaky a liečba herpes zoster doma u dospelých

Herpesvírusy sú bežným patogénom rôznych infekčných ochorení a prejav chladu na perách je jedným z najľahších ochorení vyvolaných nimi. Ak je však v ľudskom tele prítomný typ vírusu, ktorý spôsobuje herpes zoster, potom sa v niektorých prípadoch môže objaviť oveľa závažnejšia symptomatológia.

Čo je šindle?

Toto ochorenie v ICD-10 sa tiež nazýva herpes zoster, pretože ochorenie choroby je spôsobené vírusom Zoster - rovnakým vírusovým činidlom ako kiahní. Ak má človek ovčie kiahne, infekcia z tela nezmizne. Nachádza sa v gangliách zadných koreňov miechy, ale nie je nebezpečná - je pod kontrolou imunity. Keď systém vnútornej ochrany z akéhokoľvek dôvodu zlyhal a oslabil, vírus sa opäť aktivuje, ale druhýkrát sa už prejavuje ako herpes zoster.

Zástupcovia absolútne všetkých vekových skupín obyvateľstva podliehajú tejto chorobe. Takáto forma herpesu sa tiež môže zhoršiť a dieťa, ale väčšina prípadov ochorenia - približne 75% - sa pozoruje u dospelých starších ako 45 rokov. Podľa zdravotnej štatistiky sú ženy v starobe dvakrát viac pravdepodobné, že prejavia takúto infekciu ako muži.

Ako vyzerajú šindle

Táto choroba má výrazné vonkajšie prejavy. Fotografia, ktorá ukazuje, čo herpes zoster, veľa na internete. Dôležité: osoba, ktorá podľa týchto obrázkov má podozrenie na manifestáciu dermatitídy spôsobenej herpesvírusom, je naliehavé vidieť lekára! Špecialista vykoná plnohodnotnú diagnózu a predpíše včasnú primeranú liečbu, čím zabráni komplikáciám tejto choroby.

V počiatočnom štádiu ochorenia sa herpes zoster javí ako súbor papuliek umiestnených na boku tela. Postihnuté oblasti majú pretiahnutý tvar, a ako to bolo obklopené pacienta v smere chrbtice na hrudi alebo pupku (od tejto doby sa objavil názov choroby v slove "herpes"). Takže na telo je spôsob, akým reaktivovaný vírus prechádza nervovými kmeňmi - od miesta jeho lokalizácie v mieche po epidermis. Pri vyvrcholení choroby sú herpetické papuly podobné pustulám. Potom sa prelomia, pokrývajú kôrou a vysušia.

Herpes zoster je nákazlivý

Ako sa táto choroba prenáša a herpes zoster nie je nákazlivý voči ostatným - prirodzené otázky, ktoré sa objavujú u chorého človeka aj jeho príbuzných. Je potrebné vedieť, že obdobie, počas ktorého je vírus aktívne prenášaný, je čas od začiatku tvorby papuliek po ich hojenie, pretože práve v sekrétoch z vezikúl je infekcia. Infekcia so šindľami ohrozuje iba ľudí, ktorí nie sú chorí s kiahňou. Ak dôjde k prenosu vírusu, človek vyvine ovčie kiahne a neskôr sa môže vyvinúť herpes zoster.

Inkubačná doba herpes zoster

Od doby, kedy pacientka trpí primárnym prejavom infekcie (ovčie kiahne) až do doby opätovnej aktivácie vírusu, môže uplynúť niekoľko rokov a dokonca desaťročia. Ak má dospelý silný imunitný systém, ktorý nie je oslabený somatickými ochoreniami, potom inkubačná doba herpes zoster môže pokračovať po celý nasledujúci život infikovanej osoby bez priameho prejavu ochorenia.

Príčiny herpes zoster

Hlavným faktorom, ktorý spôsobuje nástup ochorenia, je vážne oslabenie imunity. V tomto prípade častice vírusu získajú možnosť získať oporu v nových bunkách a potom v dôsledku ich lavínovej reprodukcie sa infekcia opakuje. Ako príčiny vzniku šindľov určujú lekári:

 • slabá strava spôsobená diétou, pôstom alebo konzumáciou potravín s nízkym obsahom vitamínov;
 • nedostatočný spánok;
 • konštantný fyzický alebo psychický stres;
 • prirodzené zníženie tónu tela v starobe;
 • umelé potlačenie imunity pri transplantácii orgánov alebo kostnej drene;
 • radiačná terapia;
 • Infekcia HIV.

Symptómy herpes zoster

V začiatočnej fáze sa ochorenie prejavuje všeobecnou malátnosťou - človek cíti zimu, jeho teplota stúpa, bolesti hlavy sú možné. Na zemi budúce erupcie na koži vyzerajú načervenalé škvrny, ktoré sú svrbiace. Po pár dňoch sa objavujú zjavné príznaky herpes zoster - papuly, ktoré sa môžu lokalizovať na chrbte, bedrovej oblasti, bokoch, bruchu, krku, zriedka - na hlave. Tieto infekčné vyrážky rastú na tele a na miestach ich lokalizácie pacient cíti svrbenie a bolesť.

Stav pacienta sa začína normalizovať približne týždeň po objavení prvých príznakov ochorenia. Na postihnutých oblastiach pokožky sa svrbenie oslabuje, nové papuly sa už nezobrazujú a tie, ktoré sa začnú prerážať a vyschnúť. Po asi týždni sa regeneruje koža pod chrastavou a koža sa bezbolestne spadne. V tomto štádiu sa svrbenie už nezaznamenáva, ale ak sa vyvinú komplikácie, človek bude dlho cítiť bolesť v oblasti lokalizácie vyrážok.

Liečba herpes zoster

Správna a včasná liečba tejto choroby je mimoriadne dôležitá, aby sa pacient rýchlo uvoľnil a jeho stav nie je zhoršený komplikáciami. Liečba herpes zoster je súčasne zameraná na zníženie pôvodcu ochorenia a na odstránenie bolestivých príznakov:

 • Ako antivírusové lieky pri tejto chorobe sa používajú tablety alebo injekcie Acyclovir, Famvir, Valaciclovir.
 • Na zmiernenie bolesti sa lekárom často predpisuje užívanie Pentalginum, Ketoprofen, Ibuprofen.
 • Pri komplexnej liečbe sú povinné imunomodulátory a tiež lieky vo forme krémov, masti, roztokov na liečbu vyrážok.

Lekár by mal určiť, ako sa má liečiť herpes zoster. Aby bol tento postup účinný a pacient nevyvinul komplikácie, liečba by sa mala začať v prvých dvoch dňoch choroby. Pacienti sa často zaujímajú, či je možné umývať so šindľami. Pri takomto ochorení je dovolené používať sprchu, ale je zakázané kúpať sa, aby sa zabránilo vzniku sekundárnej infekcie.

Liečba šindľov u starších pacientov

Táto skupina ľudí často v dôsledku tohto ochorenia vyvíja ťažké komplikácie, preto liečba herpes zoster u starších pacientov by sa mala vykonávať zvlášť starostlivo a vždy pod dohľadom lekára. Dospelým, ktorí sú náchylní na časté recidívy choroby, ako prostriedok prevencie sa ponúka očkovacia látka proti herpes Zoster špeciálnej vakcíne. Na rýchle liečenie ochorenia môžu byť predpísané fyzioterapeutické postupy a kurzy liečby vitamínmi.

Ľudové lieky proti herpes zoster

Dobrým účinkom na liečenie tejto choroby je kombinácia liekov a netradičných terapií doma. Liečba šindľov s ľudovými prostriedkami zahŕňa ich požitie (vo forme čajov, infúzií) a vonkajšie ošetrenie pľuzgierov. Tu sú niektoré účinné recepty:

 • 1 lyžička. lopúch varí 1 polievková lyžica. vriacej vody. Po 20 minútach. môžete použiť tento nápoj ako čaj, pridávajúci med.
 • Zbavte sa svrbenia pomôže vymazať miesto vyrážky s jablčným octom niekoľkokrát denne.
 • Na uzdravenie rany na noc sa postihnutá oblasť pokožky aplikuje kompresiu aloe rezu pozdĺž širokých listov.

Dôsledky herpes zoster

Pre ľudí, ktorým hrozí ochorenie, je dôležité, aby bolo potrebné liečiť ich pod dohľadom lekára, aby sa zabránilo vzniku komplikácií. Závažné následky herpes zoster sa často prejavuje v podobe post-herpetické neuralgie (keď je človek trpí svrbenie a bolesť príznaky po dlhú dobu po ukončení choroby), encefalitída, tvárové ochrnutie, strata a dokonca slepotu sluchu. Ak sa celý komplex liečby základnej choroby nevykoná včas a v plnom rozsahu, môže trvať mesiace a dokonca aj roky na úplnú rehabilitáciu.

Video: ako liečiť šindle

Informácie uvedené v tomto článku sú len informačné. Materiály tohto článku nevyžadujú nezávislé zaobchádzanie. Len kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poskytovať rady o liečbe na základe individuálnych charakteristík jednotlivých pacientov.

pásový opar

Šindle je ochorenie, ktoré je reaktiváciou spiacej vírusovej infekcie.

Patogén - vírus ovčích kiahní (vírus herpes typu 3). Mimo exacerbácie šindľov je vírus lokalizovaný v koreňoch chrbtových nervov. Pásový opar sa vyskytuje s léziami miechových miechy a medzistavcové uzlín, horúčka, intoxikácie a bublinky vyrážky pozdĺž senzorických nervov.

dôvody

Hlavné spôsoby prenosu vírusu sú podobné ako v prípade ovčieho kiahne - vo vzduchu a kontaktu (cez oddelené bubliny). Šindle pozbavené sezónnosti - nárast výskytu v chladných mesiacoch. Pri kontakte s pacientom môže herpes zoster infikovať deti kuracou kiahňou.

Vývoj choroby sa považuje za výsledok opätovnej aktivácie vírusu u osôb, ktoré boli choré s kiahňou neštovicou; mechanizmy štartovania reaktivácie zostávajú nepreskúmané, ale pacienti s imunodeficienciami, nádormi, ktoré dostali rôzne zranenia a závislých, sa považujú za rizikové.


Foto: prejavy herpes zoster

Symptómy herpes zoster

Charakterizovaný akútnym začiatkom, horúčkou, výraznou horúčavou bolesťou v mieste budúcich erupcií. Vyrážky sa objavujú pozdĺž priebehu jednotlivých citlivých nervov vo forme fuzzy ružových škvŕn (3-5 cm), proti ktorým sa vytvárajú skupiny bolestivých pľuzgierov v priebehu 18-24 hodín.

Väčšina lézií je lokalizovaná na hrudníku, ale môže byť tiež umiestnená pozdĺž priebehu akéhokoľvek citlivého nervu a spravidla na jednej strane. Výpadky vymiznú v priebehu 2-4 týždňov, bolesť môže pretrvávať celé týždne a mesiace.

Tvar oka herpes zoster
Je charakterizovaný mimoriadne silným prúdom. Sprevádzame porazenie trojitého uzla. Výpady sú lokalizované pozdĺž vetiev nervového nervu - na slizniciach oka, nosa, na koži tváre; často sa oko do procesu zapája.

Gangrenózna (nekrotická) forma
To sa prejavuje hlbokými léziami kože s tvorbou jaziev.

Každá z foriem môže byť sprevádzaná porážkou vegetatívnych uzlín nervového systému s vývojom neobvyklých znakov znakov brúsenia (oneskorené močenie, zápcha alebo hnačka).

Toto ochorenie môže byť jedným z prvých príznakov infekcie HIV. Často sa u týchto pacientov vyvinú šindle s častou kožnou léziou, ktorá pripomína kliniku, kiahňovú neštovicu.

Diagnóza sa robí na základe prejavov ochorenia. Výskumné metódy sú zriedka potrebné

Liečba herpes zoster

Antivírusové činidlá, ak sa aplikujú do 48 hodín po nástupe vyrážky, urýchľujú jej štiepenie a eliminujú príznaky ochorenia, znižujú bolesť v akútnej fáze, sú absolútne indikované sprievodnými vážnymi ochoreniami a poškodením očí.

 • Acyclovir 800 mg 5 r / deň každé 4 hodiny (okrem noci) 7-10 dní
 • alebo famcikloviru 500-750 mg 3 r / deň vo vnútri po dobu 7 dní
 • paracetamol, diklofenak - s bolesťou
 • sulfadiazín striebro - lokálne na hojenie vyrážky
 • idoksuridín - očné kvapky s poškodením očí.

Rozpustné roztoky sa zvyčajne vyskytujú v priebehu 14 až 21 dní. Bolesť môže trvať niekoľko týždňov. Komplikácie šindľov sú zriedkavé.

Šindle - príznaky u dospelých, príčiny, liečba a prevencia pre ľudí

Pásový opar alebo herpes zoster je vírusové ochorenie, vyznačujúci sa tým, re-aktivácia herpes vírusu, ktorá sa prejavuje príznakmi bežných infekčných ochorení, porúch nervového systému a v spojení so zvláštnymi kožných prejavov.

Je dôležité, aby ste včas rozpoznali príznaky a začali správne liečenie, iba tým, že sa môžete vyhnúť vážnym následkom pre dospelých. Ďalej uvažujeme, aké sú hlavné príčiny a znaky charakteristické pre herpes zoster, prečo je dôležité podstúpiť diagnostiku a začať správnu liečbu.

Čo je šindle?

Herpes zoster (herpes) je vírusové ochorenie kože, ktoré sa prejavuje jednostrannými vyrážkami a je sprevádzané silným bolestivým syndrómom. Príčinou tohto ochorenia je vírus zvieraťa varicella zoster - herpes zoster.

Šindle ovplyvňujú periférne nervy na nejakej časti kože, čo vedie k intoxikácii tela, zápalu zadných koreňov chrbtice a výskytu bublinovej vyrážky. Táto infekcia sa zvyčajne vyskytuje u dospelých a detí vo veku 10 rokov a vyvíja sa u tých, ktorí trpeli na ovčie kiahne.

Aktivácia vírusu môže byť spustená:

 • silný stres;
 • duševné alebo fyzické preťaženie;
 • znížená imunita po vírusových a infekčných ochoreniach;
 • prítomnosť malígnych nádorov.

Príčinným činidlom je vírus z rodiny Herpes viridae. Môže to spôsobiť dve úplne odlišné patológie podľa klinického obrazu: kiahne (ovčie kiahne) a herpes zoster (lišaj). Tento vírus je nukleotid s oválnou membránou s priemerom 30-50 nm. Najvhodnejšia teplota pre jeho vývoj a reprodukciu je teplota 37 stupňov Celzia.

Herpes prakticky neovplyvňuje deti, choroba je diagnostikovaná hlavne u dospelých a starších ľudí. Okrem toho, keď sa pacient dostane do styku so šindľami so zdravým dieťaťom, dieťa rozvíja typickú kiahňovú kiahňku.

klasifikácia

Izolovať tieto formy šindľov u dospelých:

 • Očná forma prejavu vedie k ochoreniu trigeminálneho uzla. V tomto prípade existuje nebezpečenstvo pre zdravie očí.
 • Diseminovaná forma prejavu sa nazýva aj rozšírená. Vyvíja sa so vznikom vyrážok na celom povrchu kože.
 • Najčastejšou formou je gangliokáza. Má typické prejavy.
 • Meningoencefalitická forma - exacerbácia vírusu prebieha v ťažkej forme. Rozmanitosť prejavov vírusu vyvoláva meningoencefalitídu. Najnebezpečnejší prejav infekcie je plný vážnych následkov.
 • Forma ucha sa prejavuje ako vyrážka v ušnom kanáli a môže dôjsť k strate sluchu.
 • Gangrény - so šupinami čiernej farby, obzvlášť silná bolesť a potreba dlhodobej liečby (choroba prechádza počas 3 mesiacov, koža zostáva jazvami);
 • Všeobecne - s vonkajšími prejavmi charakteristickými pre kurčatá, často sa nevyskytuje u mladých ľudí, ale u starších ľudí.

Choroba je rozdelená na nasledujúce etapy:

 • prvé 1-3 dni - štádium prodromálneho stavu (výskyt symptómov charakteristických pre túto chorobu);
 • 3-20 dní - akútna fáza;
 • od 20. dňa do troch mesiacov - rekonvalescencia (obdobie obnovy poškodených tkanív);
 • fáza dlhodobých následkov (môže trvať až tri roky).

Príčiny u dospelých

Vírus patrí do kategórie neurodermatotropov, takže je schopný poškodiť kožné a epiteliálne bunky nervového systému. Existuje vírus u všetkých ľudí, ktorí trpia na ovčie kiahne alebo sú v kontakte s chorými. S poklesom imunologickej odolnosti tela sa vírus prebudí a znovu sa aktivuje.

Často sa objavujú šindle u pacientov vystavených rôznym druhom účinkov, ktoré majú vplyv na imunitu. K tomu je možné nosiť:

 • leukémie,
 • novotvary,
 • postupy chemoterapie,
 • dlhodobé užívanie imunosupresív a kortikosteroidov.

Rizikové faktory, ktoré vyvolávajú vývoj tejto patológie, zahŕňajú:

 • zápal pľúc,
 • tuberkulóza,
 • syfilis,
 • meningitída,
 • otravy alkoholom, arzénom alebo ortuťou,
 • sepsa,
 • chrípky,
 • metastázy rakoviny a infekcie HIV.

Najčastejšie sú šindle diagnostikované u starších dospelých s výrazným fyziologickým zánikom všetkých funkcií tela, vrátane obrany proti imúnii. Nie je však vylúčený výskyt herpetických erupcií na tele teenagerov.

 • vyskytuje sa v 5% prípadov
 • v 10% prípadov

Výsledky štatistických údajov vzťahujúcich sa k tomu, že ľudia, po 50 rokoch obranyschopnosť organizmu sú značne oslabil, a udržať si kontrolu nad vírusu je ťažké riadiť, ktorá následne spustí jeho zobrazenie.

Znížením imunitnú reakciu u ľudí pod vplyvom určitých faktorov, sú aktivované vírus, ktorý spôsobuje zápal nervu väčšinou uzlov a zadné medzistavcové miechové korene, ktorá sa prejavuje ako príznak herpes zoster.

Faktory vedúce k zníženiu imunitnej obrany môžu byť:

 • spoločné akútne infekčné choroby, hypotermia, hyperinzolácia;
 • tehotenstva;
 • diabetes mellitus alebo exacerbácia chronických ochorení;
 • poruchy spánku a predĺžené neuropsychické zaťaženie;
 • ohniská chronických infekcií a intoxikácie tela;
 • dlhodobé užívanie imunosupresív, cytostatických a hormonálnych prípravkov série glukokortikoidov;
 • Infekcia HIV a rakovina;
 • Röntgenové liečebné postupy, chemoterapia.

Je šindľový nákazlivý pre ľudí?

Šindle sú nákazlivé a je dôležité pochopiť, aké sú spôsoby prenosu nebezpečnej vírusovej patológie.

Nasledujúce metódy infekcie sú možné:

 1. Palubný kvapôčky, kde vírus je lokalizované infekcií slizníc nosičmi, kde sa dostáva do vzduchu pri kašli alebo kýchaní. Ďalej sa vírus nachádza vo forme aerosólu, kým zdravý človek neinfikuje kontaminovaný vzduch.
 2. Kontaktná cesta, v ktorej vírus vstupuje do tela zdravého človeka po priamom kontakte s kožou infikovanej osoby.

Koľko dní je infikovaný herpes zoster? Presne tak, ako sa bubliny tekutiny objavia a prasknú na koži. Akonáhle sú pokryté kôrou - nemôžete sa obávať infekcie. Zameranie infekcie je kvapalina, ktorá ich naplní, a preto, ak sa ich dotkla osoba, ktorá má vyrážku, a potom - na objekty prístupné ostatným členom svojho prostredia - vystavuje okolité nebezpečenstvo infekcie.

Treba mať na pamäti, že vírus, ktorý spôsobuje pásový opar, je veľmi nestabilný a rozkladá sa pod vplyvom slnečného ožiarenia, dezinfekčných prostriedkov, vysokým teplotám.

Najčastejšie sa ohniská zaznamenávajú na jeseň a na jar.

 • S miernou formou patologického procesu sa kožné uzliny nepremenili na vezikuly.
 • Avšak pri závažných ochoreniach sa vezikulárne vezikuly transformujú na abscesy, ktoré po určitom čase začnú vredy. V tomto prípade herpes zoster nadobúda zdĺhavý charakter a trvá až jeden a pol mesiaca.

Príznaky šindľov u ľudí

Keď sa pásový opar často pozorované u choroby vymazané, čo znamená, že v nervovom systéme sú prítomné vírusové častice, ktoré za nepriaznivých podmienok môže byť aktivovaný vonkajšie alebo vnútorné prostredie a spôsobujú proliferáciu vírusu a vzhľad ďalších klinických prejavov. Inkubačná doba môže byť dlhá - od okamihu infekcie až po prejavy prvých príznakov môže trvať niekoľko rokov.

Po aktivácii vírusu v tele, ešte pred objavením sa prvých vonkajších príznakov ochorenia sa pacient začína cítiť nevoľnosť, charakteristická pre chrípku alebo pre chrípku:

 • bolesti hlavy
 • zvýšenie teploty,
 • horúčka,
 • zimnica,
 • tráviace poruchy.

Na miestach budúcich výbuchov sa objaví brnenie, svrbenie a neuralgické bolesti. Často sa bolesti stávajú horiacimi a neznesiteľnými, zosilňujúc sa pohybom a najmenším dotykom. Proces sa šíri pozdĺž nervových kmeňov, medzipostatických ramien a nervov trigeminu.

Ak sa vírus aktivuje v tvárovom nervu, dochádza k paralýze, ktorej znaky sú:

 • asymetria tváre;
 • pacient nemôže nafúkať jeho tváre, ukázať zuby;
 • Vyrážka sa objavuje v oblasti ušnice.

V prevažnej väčšine klinických prípadov začínajú akútne pásy šindľov. To samo osebe znamená:

 • zvýšenie telesnej teploty asi o 39 stupňov, čo je sprevádzané pridaním všeobecných toxických reakcií (vo forme zimy, všeobecnej nevoľnosti a bolesti hlavy).
 • Súčasne je plocha inervácie spinálnej ganglií (jeden alebo viac z nich) je potiahnutá charakteristické kožné vyrážky, ktorého vzhľad je tiež spojené s určitými pocitmi (bolesť, znecitlivenie, a tak ďalej.).

Obdobie vyrážok. Začína o 2-4 dni neskôr a závisí od formy ochorenia. Charakteristické pre každý prejav ochorenia:

 • vyrážky najprv vyzerajú ako ružové škvrny až do 5 mm (pozri fotografiu),
 • po tom, ako začnú tvoriť skupiny malých bublín s kvapalným obsahom, spočiatku transparentné, 3-4 dni neskôr sa stávajú zakalené, niekedy so stopou krvi.

na fotografii: šindle od 1 do 12 dní

Po niekoľkých dňoch sa obsah bublín zakalí a samotné pľuzgy vysušia a stanú sa pokrčenými. Keď kôra zmizne, na koži zostáva červený pigment. Po skončení reťazca procesov sa vyrážka môže opakovať.

Lokalizácia vyrážok + fotografií

Výpady sú lokalizované v oblasti poškodeného nervu, to závisí od toho, ktorá časť nervového systému je "zachytávaná" vírusom. O niekoľko dní neskôr sa objaví bublina vyrážka na mieste. Vezikuly sa líšia v malom priemere, obsah je zvyčajne transparentný.

Najčastejšie sa vyrážka vyskytuje v nasledujúcich oblastiach tela:

 • oblasť trojklaného nervu na tvári;
 • medzi rebrami;
 • horné a dolné končatiny;
 • ticho oblasti.

Počas výskytu vyrážky dochádza k zvýšeniu počtu lymfatických uzlín v tele pacienta.

Charakteristickým rysom herpes zoster je jednostranná lokalizácia vyrážok, to znamená, že papuly sa objavujú len na jednej strane tela.

Pri nekomplikovanej forme trvá 3-4 týždne. Niekedy, v miernych prípadoch, pri absencii silnej bolesti, herpes prechádza 12-14 dní.

Posledná fáza herpes zoster (vyrážka začne klesať a vysušovať)

Symptómy rôznych foriem šindľov

Niekedy ochorenie poskytuje atypický klinický obraz:

 • Nevhodná forma - neexistuje stav tvorby vodných vezikúl. Na pozadí absencie kožnej vyrážky je bolesť taká intenzívna.
 • Bulózna forma - zväčšujúce sa veľkosti vezikúl sa spájajú a vytvárajú bubliny veľkého priemeru.
 • Hemoragická forma - hlboké ničenie tkanív s poškodením kapilár na koži vedie k plneniu liekoviek krvou. Liečenie sa vyskytuje pri tvorbe jaziev a drážok na koži.
 • Gangréna - v mieste bublín sa vytvárajú hlboké vredy. Uzdravenie je predĺžené, v dôsledku čoho sa na ich mieste vytvárajú hrubé jazvy.

komplikácie

Herpes vírus, ktorý vyvoláva chorobu so šindľami, ovplyvňuje predovšetkým ľudský nervový systém. Výrazne oslabuje imunitu a celkový odpor tela. Preto existuje veľa vážnych vedľajších účinkov, ktoré môže táto choroba viesť.

Malo by sa pamätať na to, že komplikácie s nesprávnym liečením ochorenia môžu pretrvávať už mnoho rokov. V tomto prípade je silná bolesť, ktorá porušuje kvalitu života pacienta. Vyhnite sa vývoju negatívnych dôsledkov pomôže len včasná liečba špecialistovi a správne zvolenej liečbe.

Najčastejšie z nich sú:

 • paralýza, prejavujúca sa porážkou motorických konárov nervov;
 • zápal pľúc, dvanástnik, močový mechúr;
 • lézie očí rôznej závažnosti;
 • paralýza tvárového nervu a skosenie tváre na jednej strane.

V súvislosti s rizikom komplikácií lekári vyzývajú pacientov, aby odmietli samošetrenie a včas požiadali o pomoc špecializované inštitúcie.

diagnostika

Laboratórne štúdie zohrávajú veľmi dôležitú úlohu, pretože umožňujú určiť so 100% presnosťou, ktorý vírus je zdrojom problémov.

Analýzy pre herpes zoster:

 • Polymerázová reťazová reakcia.
 • Imunofluorescenčná analýza.
 • Sérologická metóda.
 • Test na lymfoblastickú transformáciu (pre dojčatá v maternici).

Jedným z najbežnejších testov je polymerázová reťazová reakcia, obsah močového mechúra a krv pacienta. Analýza umožňuje identifikovať presný typ vírusu herpes izoláciou jeho DNA a protilátok proti vírusu.

Liečba šindľov u dospelých

Pacienti, u ktorých je diagnostikovaná ťažká forma herpes zoster, sú nevyhnutne hospitalizovaní v infekčnom zariadení. Je to preto, že pre ľudí, ktorí nie sú imúnni voči vírusu herpes zoster, sú zdrojom infekcie.

V prípade, že je pacient ošetrovaný ambulantne, je mu pridelené:

 • symptomatická terapia zameraná na zastavenie syndrómu bolesti,
 • a tiež ukazuje použitie antivírusových liekov, ktoré zabraňujú sekundárnej infekcii prostredníctvom serózneho obsahu vezikúl.

Liečba herpes zoster má tieto ciele:

 • znížiť počet a plochu bublinových vyrážok;
 • znížiť riziko komplikácií;
 • urýchliť liečebné obdobie;
 • na zníženie celkového syndrómu intoxikácie;
 • znížiť riziko relapsu;
 • na opravu imunologických porúch na pozadí infekcie vírusom herpes.

Lieky pre dospelých

Jedinou účinnou farmakologickou látkou namierenou proti príčine ochorenia sú antivirotiká, ktoré zahŕňajú:

 1. Acyklovir - užívaný po dobu 7-10 dní na 0,8 gr. 5 krát denne.
 2. Valaciklovir, ktorý je acyklovir druhej generácie - sa užíva do 1 týždňa po 1 gr. 3 krát denne.
 3. Famvir (famciklovir) - do 1 týždňa na 0,5 g. 3 krát denne.

Ak účinok užívania antivírusových liekov nie je k dispozícii, protivírusová terapia pokračuje až do zastavenia výskytu nových vyrážok.

Nesteroidné protizápalové lieky majú nasledujúce terapeutické účinky:

 • zníženie bolesti (analgetický účinok);
 • znížiť zápalové reakcie (protizápalový účinok);
 • normalizovať telesnú teplotu (antipyretický účinok).

Ak sú šindle obyčajne predpísané:

Externá úprava lišajových škvŕn

Eliminovať svrbenie a opuch kože mastí menovaných - v liečbe herpes zoster osvedčených liekov, vydané ruskými, nemeckými a britskými výrobcami. Na upokojenie nepríjemných symptómov pacient môže použiť prostriedky s obsahom acykloviru, a to:

Ďalej lishaynyh ložiska prostriedky rukoväte je povolené "Viru-Merz-Serol" účinné pre liečbu herpes erupcií a gélu "Panavir" - antivírusové imunomodulátor.

Vo väčšine prípadov možno liečbu herpes zoster u starších pacientov vykonávať na ambulantnej báze, ale niekedy je potrebná urgentná hospitalizácia.

Indikácie pre pobyt v nemocnici sú:

 • vek nad 75 rokov;
 • stavy imunitnej nedostatočnosti v anamnéze; alergické reakcie na lieky (najmä
 • ak skôr pacient mal anafylaktické reakcie fixované);
 • závažné chronické ochorenia, ktoré sa môžu zhoršiť pri užívaní určitých liekov (najmä ochorení obličiek a pečene).

Je neprijateľné ožarovať pacientov so šindľami s ultrafialovými lúčmi. Je známe, že pri priamom vystavení UV žiareniu je herpes vírus zabitý, ale v prípadoch, keď sa nachádza vo vnútri ožiareného organizmu, dochádza k jeho aktivácii. To spôsobuje zvýšené príznaky ochromenia a rozvoj nežiaducich komplikácií.

Vo väčšine prípadov je prognóza ochorenia pozitívna. Aktívna fáza vírusu sa stáva latentnou. Človek sa môže cítiť úplne zdravý. Z negatívnych dôsledkov - dlhodobo narušiť bolesť neurologickej povahy.

Ľudové opravné prostriedky

Šindle môžu byť ošetrené ľudovými prostriedkami, ale len po súhlase dermatológa. Niektoré recepty majú vedľajšie účinky, preto sa uistite, že ste ich pred použitím skontrolovali.

 1. Ash, zmiešaný s vodou, pomáha utišiť podráždenú pokožku, zbaviť sa svrbenia a nepríjemných pocitov. Najlepšie je použiť popol z brezových kmeňov. Na zlepšenie blahobytu postačuje 3-5 procedúr. Kashitsa by mali byť mazané chorých oblastí (skladovať 10-30 minút).
 2. Pripravte si liečebnú masť zo stolovej soli a sódy. Zoberú si jednu lyžičku. l. a po pridaní sa doplní vodou, aby sa získala kompozícia podobná hustote kyslej smotany. Liečba kože je 3 r. za deň. Po 3 - 4 dňoch by mal prísť úľavu.
 3. Na ošetrenie šindľov doma odporúčame brezový decht. To znamená liečenie postihnutých epidermálnych ložísk. Tiež bubliny dobre vysušia a masť na báze síry a glycerínu zvládne svrbenie.
 4. Matka a nevlastná matka sú liečivé rastliny, čerstvé listy pomôžu zbaviť sa príznakov. Pred použitím musia byť rozdrvené na konzistenciu kaše. Aplikujte na postihnutú oblasť 20 minút. Vezmite matku a mahecu dovnútra, môžete si vziať 2-3 kvapky trávovej šťavy a nalejte 150 ml vody (3 krát denne, 60 minút pred jedlom).
 5. Cesnakový olej. Cesnak klinček prechádza tlače, hotový suspenzia sa pretiahol tenká, šťava sa zmieša s niekoľkými kvapkami olivového oleja.
  To znamená, že niekoľkokrát denne ošetrujete pleť herpesu - cesnakový olej zmierňuje svrbenie a urýchľuje proces hojenia rán.
 6. Boj so svrbením a zápalom na pokožke pomáha infúziách imortelle: 1 lyžička. suché liečivé byliny naliať pohár vriacej vody, trvať najmenej jednu hodinu. Hotový výrobok ošetruje bolestivé oblasti pokožky dvakrát denne.

prevencia

V prípade, že sa herpes objaví a príznaky sa začínajú aktívne objavovať, mali by ste dodržiavať tieto tipy:

 • ak sa choroba už rozvíja, mali by ste plávať čo najmenšie;
 • pretože je už známe, či je pásový opar je nákazlivý, verejnosť musí byť istí, používať masku ochorenia prostredníctvom vzdušných kvapôčok nezačnú odovzdať iné (v ideálnom prípade by pacient mal byť izolovaný od ostatných);
 • Čo najskôr, musíte začať liečiť šindle v osobe, aby sa zabránilo zhoršenie príznakov;
 • je potrebné zaoberať sa posilnením imunity.

Šindle: príčiny a liečba

✓ Článok kontrolovaný lekárom

Pásový opar alebo herpes zoster - je infekčné ochorenie spôsobené vírusom varicella zoster. Tento patogén je tropný pre pokožku a nervového tkaniva, teda ovplyvňuje nielen kožu, ale aj prvky nervového systému.

Šindle a jej ošetrenie

Ochorenie je charakterizované silnou horúčavou bolesťou, ktorá sa zosilňuje v noci. Zvýšenie intenzity bolesti tiež uľahčený rôznymi dráždivých faktory, ako sú za studena alebo zvýšenej teplote okolia, dotyk. Môže sa vyskytnúť porucha citlivosti. Vizuálne prejavom je opuch a začervenanie, ktorá je nahradená vyrážka, ktorá sa objaví po niekoľkých dňoch, keď postihnutý nerv prechádza. Pleť je vyčistená erupcia najviac 4 týždne, a bolesť môže trvať až niekoľko mesiacov, prinášať nepohodlie pre človeka.

Riziko herpes zoster je rozvoj komplikácií v podobe dodatočného bakteriálnej infekcie, ktorá vedie k zápalu mozgu a mozgových blán, srdcového svalu, obličiek, pľúc, kĺbov. Pneumónia, ktorá významne zvyšuje riziko úmrtia pri tomto ochorení herpesu, je pneumónia.

Etiológia ochorenia

Varicella Zoster patrí do herpetickej skupiny. Tiež sa nazýva herpes typu 3. Vírus môže spôsobiť vznik dvoch ochorení.

 1. Kuracia kiahňa je veľmi častá, vysoko nákazlivá patológia, ktorá postihuje hlavne deti. U dospelých sa to zriedka vyskytuje. Väčšina pacientov utrpela túto infekciu pred pubertou. V detstve je choroba postupuje ľahšie a vedie k vzniku pretrvávajúcej imunity. Po akútnej infekcii zostáva vírus v neaktívnom stave v nervových bunkách. Relaps sa vyskytuje zriedkavo a vedie k rozvoju druhej formy ochorenia.

Kožná vyrážka s oparu

Vírus má tri spôsoby prenosu:

 • vzdušných;
 • pin;
 • je možné aj transplacentárnu cestu (od matky po plod).

Zdrojom infekcie je len osoba s ovčím kiahňam alebo šindľami. Zvyčajne sa pri kontakte s dospelým, ktorý má druhú formu ochorenia, dieťa vyvinie ovčie kiahne a naopak. Osoba je považovaná za infekčnú dva dni pred prvými prejavmi vírusu a dokonca až kým všetky kôry suché a nespadnú. Vo väčšine prípadov však nie je nebezpečné pre tých, ktorí už mali kiahne. Kožné vločky nie sú považované za infekčné.

Herpes zoster - infekcia

Spočiatku vírus vstupuje do tela cez sliznicu, a potom je nesená krvi a lymfy na kožu a nervových štruktúr (miechové a mozgové uzly rohov miechy, predĺženej miechy štruktúry a t. D.).

Šindle často vyvíjajú sekundárne na pozadí poklesu celkového imunitného stavu osoby, ku ktorému môže dôjsť v niekoľkých prípadoch:

 • s HIV infekciou;
 • na pozadí iných infekčných chorôb;
 • so zraneniami;
 • ako dôsledok užívania liekov, ktoré potláčajú imunitu, steroidy a nesteroidnú povahu;
 • s poklesom imunity spôsobenej inými príčinami (stres, podvýživa, nadmerná práca atď.);
 • kvôli rakovine (lymfogranulomatóze) alebo diabetes mellitus.

Dôležité! Časté opakovanie recidívy na tom istom mieste môže byť nepriamym príznakom onkologickej choroby.

Kožného ochorenia so zníženou imunitou

Je to pri AIDS, rakovine, imunosupresívnej liečbe, v najvážnejšej forme sa vyskytujú šindle. V týchto prípadoch je riziko generalizácie ochorenia sprevádzané lymfadenitídou, intenzívne vyrážky sú vysoké.

Šindle sú viac náchylné na mužov vo veku nad 40 rokov. Vyššieho veku, a diabetes sú rizikovými faktormi pre najzávažnejšie formy ochorenia - gangrénou, ktorý je odlišný nekrotické vredy pokryté tmavé chrasty.

Gangrenózna forma lišajníka

Zvýšenie výskytu v jesenno-zimnom období je typické.

Ako liečiť šindle?

Liečba herpes zoster by mala byť komplexná a mala by zahŕňať aj vplyv na vírus, zameraný na zablokovanie jeho šírenia a symptomatické.

Tinea u dospelých

Šindľov je ochorenie spôsobené vírusom herpesu. Ovplyvňuje nielen kožu, ale aj nervový systém. Šindle a kiahne majú spoločnú etiológiu a patogenézu. Moderná medicína označuje pásové pásy na infekčné choroby, ktoré sú veľmi nákazlivé, pretože ich vyvoláva herpes vírus. Ochorenie je charakterizované klasickou triadou:

Symptomatická, podobná infekčným chorobám;

Kožný prejav, charakteristický pre herpetickú infekciu;

Manifestácie z nervového systému, obidva periférne a centrálne.

Dostupné štatistické údaje naznačujú, že sa objavujú šindle u každej štvrtej osoby, ktorá mala v anamnéze kiahní. A choroba sa dostane do aktívnej fázy po dosiahnutí muža 50 rokov. V tejto vekovej skupine je najčastejšie diagnostikovaná herpes zoster. Sexuálny rozdiel medzi chorými nie je.

Okrem toho v poslednej dobe boli častejšie prípady šindľov v mladosti a dospelosti. Vedci vysvetľujú túto skutočnosť nepriaznivou ekologickou situáciou v mestách, oslabením ľudského imunitného systému, vysokou náchylnosťou na infekčné a vírusové ochorenia. Často šindle sprevádzajú pacientov s onkológiou, ktorých počet sa neustále zvyšuje. Občas sa vyskytuje u ľudí, ktorí podstúpili ožarovanie alebo chemoterapiu.

Je známe, že väčšina ľudí trpí v detstve ovčie kiahne, čo znamená, že v ich tele existuje herpes vírus, ktorý vyvoláva šindle. V tomto ohľade je riziko jeho opätovnej aktivácie pre každého obyvateľa planéty približne 10%.

Symptómy herpes zoster

Symptómy herpes zoster nie je možné pozorovať. Klinický obraz je charakterizovaný ostrým nástupom, so silnou bolesťou a ťažkým pálenie na mieste zranenia.

Choroba postihuje oblasť ľudského tela najčastejšie na jednej strane.

Zóny lokalizácie herpes zoster môžu byť:

Dolné a horné končatiny;

Tvár (časť jej pozdĺž ternárneho nervu);

Ak šindle ovplyvnia časť tváre, vyrážka sa bude nachádzať pozdĺž ternárneho alebo tvárového nervu. Ak je postihnutá oblasť tela, vyrážka bude lokalizovaná priebeh miechových nervov. Táto skutočnosť je dôsledkom vysokej akumulácie vírusu v nervových uzlinách, v 11 pároch kraniálnych nervov, v zadných kostiach v každej polovici miechy. Preto sú kožné prejavy lokalizované v priebehu postihnutého nervu.

Odborníci rozlišujú tri obdobia, z ktorých každý zodpovedá jej príznakom herpes zoster:

Nástup choroby

Toto obdobie sa nazýva prodromal. Sú sprevádzané všeobecnou malátnosťou, psycho-vegetatívnou (neurologickou) bolesťou, ktorá môže mať inú intenzitu. Trvanie počiatočného obdobia môže byť od 48 hodín do 4 dní.

Súbežne s pacientom dochádza k nasledujúcim symptómom:

Zvýšená telesná teplota až do subfebrilových markerov (horúčka je veľmi zriedkavá, ale je tu miesto, kde sa dá);

Poruchy fungovania zažívacieho traktu a pridružených dyspeptických porúch;

Bolesť, pálenie, svrbenie, výrazné brnenie v oblasti tej časti tela alebo tváre, kde sa v budúcnosti vyskytnú vyrážky;

Keď príznaky vzrastajú, opuch lymfatických uzlín sa stáva bolestivým a ťažkým na dotyk;

Porucha procesu vyprázdňovania močového mechúra sa pozoruje pri ťažkých ochoreniach.

Keď sa telesná teplota znižuje, príznaky spôsobené týmito látkami vo forme intoxikácie výrazne oslabujú.

Doba vyrážky

Ďalší štádiu ochorenia sa vyznačuje výskytom vyrážok na koži. Ich intenzita a množstvo závisia od závažnosti herpes zoster. Vyrážky majú vzhľad malých škvŕn, ktorých veľkosť nepresahuje 0,5 mm. Sú ohniská, ružové. Medzi nimi sú oblasti nepoškodenej kože.

Ak má choroba klasický klinický priebeh, potom na mieste vzniknutých ohniská po dni, objavia sa vezikuly. Budú naplnené sérovým obsahom: bezfarebné a priehľadné. Po 1 dni sa kvapalina, ktorá je vo vnútri vezikúl, stáva zakalená.

Ak sa šindle tečú ťažko, potom vo vezikuloch vidíme kvapalinu s prídavkom krvi a oni sami budú čierne. Vyrážka, charakteristická pre herpes zoster, je podobná v vlnovej podobe s erupciami, ktoré sa objavujú s kiahňou kiahňou. To znamená, že v priebehu niekoľkých dní sa objavia nové vezikuly na jednom alebo druhom mieste. Erupcie postupne obopínajú telo, odkedy sa názov choroby vyskytol.

Ak lišajník beží v miernej forme, potom je možné mať len dermálne uzliny bez následnej tvorby pustúl. Alebo človek vôbec dokáže otestovať len bolesti v priebehu nervov a vyrážky nebudú.

V súvislosti s mazaním klinických prejavov ochorenia je tak dôležité vystaviť správnu diagnózu rozlišovaním šindľov v miernych formách od interkostálnej neuralgie, osteochondrózy a bolesti v srdci.

Doba tvorby kôr

Po uplynutí dvoch týždňov (maximálne 1,5 týždňa) na mieste, kde sa predtým objavili erupcie, tvorba kôrovcov zo žltej na hnedú. Miesto, kde sa vezikuly nachádzali, strácajú svoju bohatú farbu. Postupne dochádza k pádu kože z nich, po ktorých koža zostáva oblasťou pigmentácie.

Bolesť so šindľami

Človek vždy trpí silnými bolesťami, ktoré vznikajú aj pri malom dotyku s kožou. To je spôsobené tým, že vírus je lokalizovaný v nervových bunkách, narušuje ich prácu a výrazne zvyšuje citlivosť nervových zakončení. Bolesť zažívaná človekom môže byť porovnaná so spálením bolesti. Zvlášť sa zintenzívňujú, keď postihnuté oblasti zasiahne voda. Z tohto hľadiska sa vedci ešte nedospeli k jedinému rozhodnutiu - stojí za to kúpať sa so šindľami.

Niektorí lekári sú toho názoru, že je potrebné sa vyhnúť pre úpravu vody, zatiaľ čo iní veria, že dobre pomocníka kúpeľ s prídavkom morskej soli, a niektorí odporúčajú užívať iba sprchovací kút, po ktorom telo môže jednoducho dostať za mokra.

Popíšte povahu bolesti, pacienti naznačujú, že môžu byť tupé, horiace alebo vŕtanie, niektorí ľudia ich porovnávajú s prechodom cez postihnutú oblasť elektrického prúdu. Bolesť má tendenciu sa stavať po menšom mechanickom alebo tepelnom útoku. Môžu aj naďalej obťažovať človeka aj po vyrážkach úplne zostupujú. K tomu dochádza u približne 15% všetkých, ktorí sa zotavili zo šindľov.

Dôvodom zvyšnej bolesti je, že vírusy zničili nervové tkanivo a trvá určitý čas na ich obnovenie. Najčastejšie postherpetická neuralgia v starobe môže pretrvávať niekoľko mesiacov a u mladých ľudí prechádza maximálne 10 dní po zmiznutí vyrážky.

Príčiny šindľov

Je známe, že herpes zoster spôsobuje vírus varicella zoster, ale tiež vyvoláva ovčie kiahne. Tieto dva ochorenia sa však radikálne líšia v príznakoch a počas zápalu.

Keď ste mali dieťa ako dieťa, nepredpokladajte, že vírus úplne porazil imunitný systém. Jednoducho ide do latentného stavu a existuje v tele v pokojnom stave. Miesto jeho lokalizácie je kraniálne nervy a nervové uzliny. Vírus môže byť v depresívnom stave mnoho rokov, pokiaľ ľudská imunita riadi jeho reprodukciu a produkuje protilátky proti nej v požadovanom objeme.

Keď niektoré spojenie imunitného systému zlyhá, vírus zoster sa opäť stáva aktívnym, ale už nespôsobuje ovčie kiahne, ale šindle. Z tohto dôvodu názor, že po prežitie ovčieho kiahne ešte raz s touto chorobou sa nezráža, nikdy nie je omylom. Nemôže dôjsť k opätovnej infekcii, pretože vírus už existuje v tele, ale ochorenie sa môže stáť viac akútne s vysokou pravdepodobnosťou, ale bude pokračovať v toku ako šindle.

Špecialisti identifikujú nasledujúce príčiny vzniku šindľov:

Starší vek. Pri prekročení hranice 50-60 rokov má človek 7-krát vyššie riziko vzniku ochorenia v porovnaní s mladými ľuďmi. Asi 5% dôchodcov podáva sťažnosti na príznaky herpes zoster. Vysvetlenie tejto skutočnosti je veľmi jednoduché, pretože u starších ľudí dochádza k prirodzenému zníženiu imunity, k zníženiu hladiny endorfínov, k zhoršeniu procesu asimilácie vitamínov a mikroelementov. Špička hovorov prichádza na jeseň a na jar.

V mladom veku sa šindle vyvíjajú v dôsledku poruchy v imunitnom systéme.

K tomu je možné nosiť:

Ochorenia krvi a krvotvorných orgánov;

Autoimunitné patológie, nedostatočná imunita;

Onkologické choroby malígnej povahy;

Prechod chemoterapie alebo rádioterapie;

Šindle v osobe: fotografie, symptómy a liečba

Šindle sú tiež nazývané zoster herpes - vírusová infekcia, ktorá je sprevádzaná silnými bolesťami a kožnými vyrážkami.

Choroba vyvoláva herpes vírus (herpes zoster), pôsobí ako kauzálny činiteľ ovčieho kiahne, ktorý sa v lekárskych kruhoch nazýva "kurací kiahň".

Výskyt šindľov sa vyskytuje spravidla v zime a na jeseň a častejšie u starších ľudí. Táto doba a vek sú spôsobené jednoduchou skutočnosťou - stavom imunity, ktorá je v týchto ročných obdobiach nižšia a v dôsledku veku oslabená u starších ľudí.

dôvody

Čo je to? Takže šindle sú v podstate herpes. Ale to nie je ten, ktorý zvyčajne nazývame chladom. Všetko je tu oveľa vážnejšie. Ide o varicella zoster. Je známy veľa z aktívnej detskej choroby - kiahní.

Osoba, ktorá bola chorá s kiahňou kiahňou, sa stala nosičom vírusu, ktorý bol dlhodobo neaktívny. Zvyčajne je vírus lokalizovaný v nervových tkanivách. Podľa lekárov sa vírus stáva aktívnym, najčastejšie v dôsledku oslabenia imunity, častého stresu a nervového preťaženia.

Na vyvolanie vývoja herpes zoster u dospelých môže:

 • Silný stres, oslabujúca práca;
 • užívanie liekov, ktoré znižujú obranyschopnosť tela;
 • rôzne malígne nádory, lymfogranulomatóza a nehodgkinské lymfómy;
 • účinok radiačnej terapie;
 • transplantácia kostnej drene a orgánov;
 • HIV infekcie vo fáze prechodu na AIDS.

Oslabená imunita je dôvod, prečo sa táto choroba najčastejšie vyskytuje u starších dospelých a tých, ktorí nedávno utrpeli hormonálnu, radiačnú alebo chemoterapiu.

klasifikácia

Vo väčšine prípadov sa šindle vyskytujú v typickej forme, ktorá je klasifikovaná ako gangliová, jej symptómy budú opísané nižšie. Ale v niektorých prípadoch sa ochorenie môže prejaviť aj v iných klinických formách:

 • Ucho. Vyrážka je lokalizovaná na uši, vo vonkajšom zvukovom kanáli.
 • Eye. Vyrážky sa vyberajú ako miesto lokalizácie trigeminálnej nervovej vetvy a vyskytujú sa na koži tváre, sliznice nosa a sliznice očí.
 • Gangrény (nekrotické). Vyvíja sa u ľudí s oslabenou imunitou.
 • Meningoencephalitic. Vyskytuje sa pomerne zriedkavo av ťažkom kurze sa líši.
 • Neúspešný. Je považovaná za najľahšiu formu ochorenia, charakterizovanú absenciou vyrážky s bublinami a syndrómom silnej bolesti.
 • Cystická. Táto forma je sprevádzaná výskytom veľkých blistrov naplnených seróznou tekutinou.
 • Hemoragická. Táto forma je charakterizovaná vzhľadom na bubliny naplnené krvavým obsahom.

Symptómy šindľov u dospelých

Celková doba výskytu herpes zoster u človeka od prvých príznakov až do úplného vymiznutia chrasty na koži, je zvyčajne 20-30 dní. Niekedy môže choroba úplne skončiť v priebehu 10-12 dní.

Pre herpes zoster je veľmi charakteristické, že vyrážky s ním sa objavujú z akejkoľvek strany tela. V prevažnej väčšine prípadov sú všetky vonkajšie prejavy šindľov na tele - v hrudníku, bruchu a panve. Vo viac zriedkavých prípadoch môžu byť lokalizované na rukách, nohách a hlave.

Počiatočné obdobie ochorenia je podobné prejavom ochorenia alebo ARVI. Je charakterizovaná všeobecnou malátnosťou, neuralgickou bolesťou rôznej intenzity, trvá v priemere 2-4 dni:

 1. Bolesti hlavy.
 2. Teplota tela pod krvou, menej často horúčka až do 39 ° C.
 3. Chladenie, slabosť.
 4. Poruchy dyspepsie, gastrointestinálne poruchy.
 5. Bolesť, svrbenie, pálenie, brnenie v periférnych nervoch v oblasti, kde sa objavia vyrážky.
 6. Najčastejšie s akútnym procesom sa stávajú bolestivými a regionálne lymfatické uzliny sa zvyšujú.
 7. V závažných prípadoch môže dôjsť k oneskoreniu močenia a iných porúch určitých systémov a orgánov.

V ďalšej fáze je charakteristický vzhľad opuchnutých ružové škvrny, sú behom 3-4 dní zoskupených erytematózne papúl, ktoré sa rýchlo zmení v bubliny. Asi 6-8 hodín bublinky začnú schnúť alebo namiesto nich objavujú žlto-hnedú kôrku, ktorý potom zmizne samy o sebe, mierne zafarbenie môže zostať na svojom mieste.

Bolestivé pocity, nazývané aj postherpetická neuralgia, môžu trápiť človeka niekoľko týždňov a dokonca mesiacov po zmiznutí iných príznakov, ktoré ju zbavujú.

Atypický prúd

Vyššie opísaná klinika je typická pre typickú formu ochorenia, ale niekedy vyrážky môžu mať iný charakter:

 1. Nevhodná forma - po vytvorení papuly sa vyrážka prudko regresuje a obíde bublina.
 2. Forma bubliny je charakterizovaná vývojom väčších vezikúl, zoskupených; exsudatívne prvky sa môžu zlúčiť, vytvárať bubliny - s nerovnými okrajmi.
 3. Bulózna forma - vezikuly sa spájajú, tvoria veľké bubliny s hemoragickým obsahom.
 4. Gangréna forma herpes zoster je najzávažnejším prejavom ochorenia; na mieste vezikúl sa vyvinú ulceratívne nekrotické zmeny - s výsledkom zjazvenia; zatiaľ čo je pozorovaný závažný všeobecný stav (odráža výraznú imunosupresiu).
 5. Generalized forma - po výskyte lokálnych lézií, nové vačky sú rozdelené po celom povrchu kože a slizníc (napr forma je bežné v imunitnej nedostatočnosti).

Stojí za zmienku, že pred objavením sa vyrážky je diagnóza herpes zoster prakticky nemožná. Vznikajúce bolesti (v závislosti od lokalizácie) môžu pripomínať choroby srdca, pľúc, nervového systému. Po vyvolaní charakteristické vyrážky - s jednostrannými lokalizované exsudatívna prvkov pozdĺž nervov (monomorfních prvkov - bublín rôznych veľkostí), a výrazný neurologické bolesti - diagnózu šindle - žiadne ťažkosti.

Šindle: foto

Ako herpes zoster u dospelého človeka ponúkame podrobnú fotografiu vyrážok na koži.

komplikácie

Pri závažnom klinickom priebehu a nedostatočnej liečbe môžu šindle spôsobiť vážne komplikácie:

 1. Najčastejšou (až 70%) je postherpetická neuralgia. Bolesti pozdĺž nervu sú ponechané niekoľko mesiacov, niektoré trvajú dlhé roky a tým starší pacient je pravdepodobnejšie, že sa táto komplikácia rozvinie.
 2. Paralýza, ktorá sa prejavuje porušením motorických konárov nervov;
 3. Paralýza tvárového nervu a skosenie tváre na jednej strane;
 4. Zápal pľúc, duodena, močového mechúra;
 5. Očné lézie rôznej závažnosti;
 6. Meningoencefalitída je mimoriadne zriedkavá, ale najnebezpečnejšia komplikácia. V období od 2 do 20 dní od nástupu ochorenia existuje silná bolesť hlavy, fotofóbia, vracanie, môžu sa vyskytnúť halucinácie a strata vedomia.

V súvislosti s rizikom vzniku následkov špecialisti naliehajú na pacientov, aby odmietli samošetrenie doma a včas, aby vyhľadali pomoc špecializovaných inštitúcií.

Liečba šindľov u ľudí

Nekomplikované prípady sa liečia doma. Hospitalizácia je indikovaná všetkým ľuďom s podozrením na rozšírený proces s poškodením očí a mozgu.

Vo väčšine prípadov môžu šindle dospelého jedinca odísť samostatne bez liečby. Avšak bez použitia liekov je pravdepodobnosť závažných komplikácií ochorenia vysoká, ako aj neschopnosť tolerovať silnú bolesť v akútnej a chronickej fáze. Metódy terapie sú zamerané na urýchlenie zotavenia, znižovanie bolesti a prevenciu účinkov herpesu.

Schéma liečby herpes zoster u ľudí je založená na použití nasledujúcich liekov:

 1. Antivírusové lieky. Na liečbu herpes zoster sa používajú acyklovir, valaciklovir a famciklovir. Na začiatku liečby do 72 hodín od objavenia sa prvého vyrážky sú schopní znížiť závažnosť bolesti, znížiť dĺžku ochorenia a pravdepodobnosť postherpetickej neuralgie. Famciclovir a valaciklovir majú vhodnejší spôsob podania ako acyklovir, ale sú menej skúmané a niekedy drahšie.
 2. Lieky proti bolesti. Anestézia je jedným z kľúčových momentov pri liečbe herpes zoster. Primeraná anestézia umožňuje normálne dýchať, pohybovať sa a znižovať psychické nepohodlie. Z bežných analgetík používajte: ibuprofén, ketoprofén, dexketoprofén atď.
 3. Antikonvulzíva. Antikonvulzíva sa bežne používajú pri epilepsii, ale majú aj schopnosť znižovať neuropatickú bolesť. Pri použití herpes zoster možno niektoré z nich použiť, napríklad gabapentín a pregabalín.
 4. Antidepresíva. Pozoruje sa pozitívna úloha antidepresív v liečbe postherpetickej neuralgie.
 5. Kortikosteroidy. Znížte zápal a svrbenie. Niektoré štúdie preukázali svoju schopnosť v kombinácii s antivírusovými látkami znížiť symptómy miernych a stredne ťažkých foriem ochorenia. Avšak tieto lieky sa v súčasnosti neodporúčajú na použitie pri tejto chorobe.

Účelom liečebnej terapie je predovšetkým tých, ktorí majú vysoké riziko komplikácií, ako aj v dlhodobom priebehu ochorenia. Liečba je indikovaná pre osoby s imunodeficienciou a pacientov, ktorých vek prekročil 50-ročnú bariéru. Účinnosť antivírusovej liečby u mladých a zdravých ľudí nie je preukázaná.

Pri šindle je dôležité, aby ste nepanikli. Vo väčšine prípadov včas iniciovaná antivírusová liečba poskytuje rýchly výsledok a pomáha predchádzať komplikáciám. Avšak zanedbávať návštevu špecialistu, najmä ak ide o nervy tváre alebo trojklaného nervu, taktiež nestojí za to.

Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

Ak sú na koži alebo slizniciach bubliny, musíte sa obrátiť na dermatológa. V niektorých prípadoch sa vyžaduje dodatočné vyšetrenie neurológov. Pri dlhšom, intenzívnom, opakujúcom sa priebehu je potrebné konzultovať s odborníkom na imunológiu a infekčné ochorenia.