Hlavná

Bradavice

Svrab - prvé príznaky, liečba doma

Svrab - kožné infekcie od parazitných výboje, charakterizované kožné lézie svrbivých roztoče alebo roztočov (Sarcoptes scabiei). Roztoč budiče rozpoznateľné voľným okom (pod kontrolou) ako bod, je biely alebo žltkastý, nie väčšie ako maku.

Vysoká nákazlivosť svrabu u ľudí sa vysvetľuje krátkym časovým obdobím, počas ktorého je roztoč roztoč schopný preniknúť do ľudskej pokožky. Tento časový interval je 15-20 minút.

V noci sa koža škvrne ženská kliešťa a ráno tvorí vajcia. Životný cyklus roztoče je 2-8 týždňov. Potom sa sprievodca svrabom zahynie a rozkladá v dláždených chodníkoch. Mimo človeka je roztoč zabitý pomerne rýchlo. Aktivita svrabu v noci zvyšuje riziko infekcie celej rodiny v prípade použitia jednej lôžka.

V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako vypadá ľudská svraba, jej príznaky a prvé príznaky v počiatočnom štádiu po infekcii kliešťom. Okrem toho sa budeme zaoberať otázkou, ako liečiť svrab doma a aké lieky dokážu chorobu čo najrýchlejšie a najúčinnejšie zvládnuť.

Ako môžete získať svrab a čo to je?

Pozrime sa podrobnejšie na to, čo to je. Pôvodcom ľudských svrabu je zvláštne svrbenie roztoč (hmyz žijúci Náhľad na koži človeka), ktoré sa ľahko prenáša nízkym a vysokým teplotám, odolná proti dezinfekčným Hardy. Infekcia sa vyskytuje v procese osobného kontaktu s pacientom, jeho vecami, na verejných miestach, sexuálne.

V úlohe nosiča infekcie sa objavuje samica roztoče svrabu. Usadí sa pod kožu, začne podstupovať subkutánne kurzy a položiť vajíčka. O pár dní neskôr sa vajíčka zmenia na larvy. V tejto forme zostanú týždeň a pol po tom, čo sa stanú dospelými.

Choroba je extrémne nákazlivá, inkubačná doba trvá až 14 dní. Dosť rýchleho dotyku pokožky postihnutej svrabom človeka - a môžete sa nakaziť a liečba svrabom je dlhá a nepríjemná.

Prvé znaky

Zaznamenávame prvé príznaky svrabu, ktoré určujú túto chorobu. Ak sa tento príznak objaví, každý dermatológ s absolútnou istotou vytvorí presnú diagnózu:

Výskyt nory - majú podobu malých belavých pásu až do 1 cm Vo väčšine kanálov, položené kliešte umiestnené na bruchu, zadku, nôh, v podpazuší, na dlaniach a záhyby lakeť.. Drsné svrbenie, horšie v noci. Je to spôsobené zvýšenou aktivitou ženy vo večerných hodinách. Vyrážky a charakteristické svrbenie sa objavili u iných členov rodiny po priamom kontakte s infikovanou osobou.

U detí sa svrab vyskytuje v oveľa ťažšej forme ako u dospelých. Pri diagnostikovaní svrabu liečba dieťaťa často zahŕňa odstránenie parazitov zo všetkých oblastí pokožky vrátane tváre a pokožky hlavy.

Príznaky svrabu

Doba inkubácie svraba trvá 10-14 dní. Po tejto dobe larvy roztočov dosahujú stav dospelých jedincov a začínajú sa rozmnožovať. Ale keď osoba má prvé príznaky svrabu po infekcii - je ťažké predpovedať. To ovplyvňuje vek roztočov, ktoré sa dostali do tela a rýchlosť ich šírenia cez kožu.

Pre svrab je charakteristický svrbenie, čo je horšie v noci, ako aj spárované vyrážky nodulárnych vezikulov (pozri fotografiu). Drsné tahy smerom von vyzerajú tenké, mierne vyčnievajúce nad povrchom kože, prúžky, ktoré môžu ísť cikcakovito a rovno. Zvyčajne svrab kliešť končí bielou a priehľadnou bublinu, v ktorej môžete vidieť telo kliešťa (biela bodka). V zriedkavých prípadoch sa svrbenie nedá zistiť (toto sa nazýva svrab bez mŕtvice).

Najpopulárnejší porážka svrab - to interdigitálna priestor, žalúdok, strana tela, lakti, na oblasť pŕs, zadku, genitálie, a to najmä u mužov.

Ako vypadá svrab: fotky

Ponúkame na zobrazenie podrobných fotiek, aby ste vedeli presne to, čo svrab vyzerá na osobu, a aké príznaky to ponecháva na koži v počiatočnej fáze.

diagnostika

V zásade je dosť presná diagnóza svrabu a len vizuálna kontrola. Niekedy však vyžaduje mikroskopické potvrdenie, že všetky príznaky sú spôsobené roztočom. Na overenie poškodenej oblasti pokožky sa aplikuje kvapka ropnej vazelíny a potom sa vykoná oškrabanie. V štúdii o škrabkách sa zistili buď samotné parazity, alebo produkty ich životne dôležitých činností, vajcia a exkrementy.

Liečba svrabu u ľudí

Spontánne svrab nikdy neprešiel a môže trvať niekoľko mesiacov a rokov, niekedy sa zhoršuje. Ak chcete uzdraviť pacienta so svrabom, stačí zničiť kliešť a jeho vajíčka, čo sa dá ľahko dosiahnuť použitím miestnych náprav. Nepoužívajte samoliečbu a nepoužívajte ľudové lieky. Na boj proti tejto chorobe bolo vyvinutých množstvo účinných liekov. Pridajte sa k dermatológovi a vymenujte si primeranú liečbu.

Vo všeobecnosti sa na liečbu svrabov v domácnosti používajú nasledujúce lieky:

 1. Benzylbenzoát. Pri aplikácii masti alebo mydlovej suspenzie sa pokožka ošetrí 2-5 dní.
 2. Spreagel. Postrek postihnutej pokožky sa ošetruje 3 dni, v prípade potreby sa priebeh liečby opakuje po 10 dňoch.
 3. Sírna masť. Jedenkrát denne, predtým, ako sa uložíte do postele po dobu 5-7 dní, sa masť trení do postihnutých oblastí kože.
 4. Permethrin. S bavlneným tampónom sa postihnuté oblasti lubrikujú, trvanie liečby je 3 dni.
 5. Lindan. Lotion maže všetku pokožku, liek sa nechá 6 hodín, nanesie sa raz.
 6. Crotamitonu. Ovplyvnené povrchy sa krémovo mazajú dvakrát denne počas dvoch dní.
 7. Ivermektín. Poškodené oblasti pokožky sa ošetria masťou raz, v prípade potreby sa liečba opakuje po 14 dňoch.

Ako účinne liečiť svrab? Aj pre dosiahnutie najlepších výsledkov doma je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Keď je diagnóza liečby svrabom všetkými členmi identifikovaného zamerania (rodina, detský tím).
 2. Počas liečby svrabky sa pacienti nemajú umyť a meniť posteľnú bielizeň.
 3. Odevy a iné predmety, s ktorými bol pacient v kontakte, sú dezinfikované.
 4. Prostriedky na svrab sa aplikujú na celé telo a nie iba na postihnuté oblasti.

Masť zo svrabu by sa mala vnikať do pokožky so špeciálnou starostlivosťou, vyhýbať sa tvári a vlasom na hlave. Viac pozornosti by sa malo venovať priestoru medzi prstami a rukami. Najväčšia lokalizácia roztočov je na týchto miestach. Svrab u detí sa môže vyvinúť do purulentnej infekcie, takže deti sú ošetrené tvárou aj vlasmi na hlave. Uistite sa, že náprava na svrab nevchádza do úst a do očí dieťaťa: toto je dôležité!

Prognóza liečby svrabom je priaznivá: ak zistíte chorobu a organizujete liečbu včas, 100% pacientov je vyliečených.

Spregal

Aerosólové prípravky na liečbu svrabu sa jednoduchšie aplikujú a ich objem je dostatočný na liečbu pacienta a kontaktných osôb. Recenzie ľudí o ochorení svrabom tvrdia, že sa účinne lieči aerosolom Spragal. Strieka sa 20-30 cm od pokožky a po 12 hodinách sa nevypúšťajú žiadne voľné miesta, ktoré dezinfikujú telo a epido-shaga. Jedna aplikácia je postačujúca, ale pri komplikovaných formách svrabovej procedúry sa odporúča opakovať.

Benzylbenzoát

Efektívne, lacné a silné lieky proti svrabom. Dĺžku liečby určuje lekár v závislosti od závažnosti ochorenia. Minimálny priebeh trvá 2-3 dni, na odporúčanie dermatológa opakujte liečbu.

Deti potrebujú 10% drogy, dospelí - 20% masť. Pred aplikáciou produktu dobre umyte a nasajte čisté oblečenie. Pred použitím masť je vedieť, že spôsobuje veľmi ťažké pálenie pokožky po dobu 10-15 minút, preto nepoužívajte príliš veľa lieku naraz.

Počas tehotenstva a laktácie je použitie benzylbenzoátu zakázané.

Síra masť (5-10%).

V súčasnej dobe v rozvinutých krajinách už nepoužíva, pretože zápach, farbenie odevov, podráždenie na koži a sliznice, perkutánna absorpcia potenciálneho vplyvu na obličky. Avšak v Afrike a najchudobnejších krajinách na juhu. Americká sírová masť sa stále používa kvôli jej lacnosti.

Doteraz bola predpísaná sírová masť v Rusku, na Ukrajine av Bielorusku. Schéma aplikácie: dospelí 20% koncentrácia, deti - 10%, masť celú kožu pretrepávajú každú noc počas 5-7 dní. Šiesty alebo ôsmy deň pacient umyje a mení posteľnú bielizeň a posteľnú bielizeň.

svrab

Stručný opis choroby

Kúra svrabom u ľudí je infekčné parazitické ochorenie kože. Je známe, že ľudstvo už od staroveku, ale doktori nemohli po dlhú dobu na určenie parazita, a preto poprel patogénne povahy ochorenia a vznik kožných defektov spojených s emočný stav pacienta. V súčasnej dobe je známe, že svrab u detí i dospelých vyvolané zásadný aktivitou roztočmi Sarcoptes scabiei. Sú rozšírené v každodennom živote, ľahko prechádzajú z človeka na človeka a spôsobujú rôzne alergické reakcie. Napriek výskytu patogénov, včasné laboratórna diagnostika svrabu je ťažké vzhľadom k nedostatočnej úrovni prípravy mnohých inštitúcií STI a nedostatkom potrebného vybavenia.

Kauza činidla svrab

Svrab je vyvolaný aktivitou svrabu Sarcoptes scabiei. Majú miniatúrnu veľkosť, a preto nie sú počas bežného vyšetrenia zjavné voľným okom. Dostať na ľudskú pokožku, samičky robí dieru do nej a začne sa "uhryznúť" do hrúbky dermis, pričom charakteristickú svrbenie pohyby. V budúcnosti oplodnené ženské odloží svoje potomstvo do vytvorených kanálov.

Zvyčajne sa svrab v osobe prejavuje na dlaniach, nohách, zápästiach, lakte a pohlavných orgánoch (u mužov). Lokalizácia patogénov na týchto stránkach nie je náhodný a je spôsobené dvoma faktormi: malé množstvo vlasov a malej hrúbke pokožky. Okrem toho nohy a dlaň majú veľa potných žliaz. Prideľujú pot, ktorý vyplňuje pohyby kliešťov a vytvára najlepšie podmienky pre vývoj potomkov. Vzhľadom na svetlo sa larvy veľmi rýchlo premenia na dospelých, vyberajú sa na povrchu kože a opakujú životný cyklus vývoja. Všimnite si tiež, že keby tam bol svrab, príznaky svrab u človeka sa neustále vyvíja, pretože česanie svrbiace miesta pacient sa podieľa na prenose infekcie na zdravú kožu.

Vzhľad kliešťov je plný rôznych komplikácií. Faktom je, že produkty ich životne dôležitých aktivít sú na začiatku nezlučiteľné s ľudským telom a spôsobujú alergické reakcie, prispievajú k vzniku viacerých ložín zápalu. Obzvlášť silne svrabuje pacientov večer a v noci, keď sú parazity najaktívnejšie.

Spôsoby infekcie

Zdroj svrab je vždy osobou a domácimi predmetmi, s ktorými bol v kontakte. Kliešte ľahko prechádzajú zdravým ľuďom počas podávania ruky alebo pri priamom kontakte s pokožkou vo verejnej doprave. Časté a rodinné ohniská choroby, vzhľadom na to, že zvyčajne členovia tej istej rodiny používajú spoločné uteráky a iné hygienické predmety. Okrem toho s takmer 100% pravdepodobnosťou svrabov sa deklaruje po sexe s chorým partnerom.

Príznaky svrabu

Doba nástupu symptómov svraba sa pohybuje od niekoľkých hodín do 1,5-2 týždňov. Medzi hlavné príznaky svrabu patrí:

 • svrbenie - sa objaví asi mesiac po infekcii svrabom, je reakcia organizmu na produkciu roztočov. Nepríjemné pocity sa zosilňujú vo večerných aj nočných hodinách.
 • Svrbenie sa pohybuje vzhľad - majú podobu malých belavých pásu až do 1 cm Vo väčšine kanálov, položené kliešte umiestnené na brucho, zadok, nohy, v podpazuší, na dlaniach a záhyboch lakťového kĺbu;.
 • vývoj kožných defektov - kôry, suché trhliny, bubliny.

Svrab u detí

U detí sa svrab vyskytuje v oveľa ťažšej forme ako u dospelých. Pri diagnostikovaní svrabu liečba dieťaťa často zahŕňa odstránenie parazitov zo všetkých oblastí pokožky vrátane tváre a pokožky hlavy. Navyše zápalové procesy ovplyvňujú nechty, ktoré sú pokryté trhlinami, zahusťujú sa, sú príliš voľné. Iné infekcie sa môžu spojiť s aktivitou parazitov svrabov, čo značne komplikuje proces diagnostiky a liečby.

Niekoľko slov o diagnostikovaní svrabu. Detekcia samice kliešťa môže byť len pomocou mikroskopu. Pri laboratórnych štúdiách sa odoberajú vzorky kože a vykonajú sa šrotovanie postihnutej oblasti.

Liečba svrabu

Postup liečby svrabu je určený na základe výsledkov laboratórnej diagnózy. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov musia byť splnené tieto podmienky:

 • keď sú diagnostikované so svrabom, ošetrujú sa všetci členovia identifikovaných ohniskov (rodina, detská skupina);
 • počas liečby svrabových pacientov by sa pacienti nemali umývať a meniť posteľnú bielizeň;
 • Odevy a iné predmety, s ktorými bol pacient vystavený, sú dezinfikované;
 • finančné prostriedky na svrab sa uplatňujú na celé telo a nie iba na postihnuté oblasti.

Moderná medicína ponúka ľuďom veľký výber liekov. Svrab u ľudí sa lieči mastmi, roztokmi a suspenziami. Efektívne a ľudové lieky na liečbu svrab, ale budeme o nich hovoriť nižšie. Medzi najbežnejšie lieky patria: benzylbenzoát, spragál, sírová masť. Na prevenciu alergických reakcií a zápalov sa používajú antihistaminiká (suprastin, klaritín).

Je možné, že príznaky svrabu budú pozorované aj po ukončení liečby. V tomto prípade je potrebné opakovať všetky postupy pomocou silnejších a účinnejších prostriedkov.

Svrab - liečba ľudovými prostriedkami

Pamätajte, že pred použitím ľudových receptov by ste mali konzultovať s odborníkmi, ktorí vám povedia o nuansách týchto alebo iných prostriedkov a možných dôsledkoch ich používania. Uveďme zoznam najúčinnejších receptov:

 • mix 1 polievková lyžica. lyžička terpentínu s 2 lyžičky. lyžice masla. Výsledná zmes sa nanáša na pokožku pred spaním;
 • 1 polievková lyžica. Lžička s kandidánom sa zmieša so 4 lyžičkami lyžice. lyžice vazelíny. Výrobok je určený iba na externé použitie. Celé telo je liečené nielen postihnutými oblasťami;
 • brezový decht sa aplikuje rovnomerne na svrbivé oblasti, odmyje sa po 3 - 4 hodinách teplou vodou.

Spôsoby šírenia svrabu u ľudí

V súčasnosti stále viac a viac často lekári diagnostikujú prípady vývoja kožných problémov. Jednou z dávnych patológií je svrab. Svrab je ochorenie kože spôsobené roztočom, ktorý sa nedá vidieť voľným okom. Zvláštnosťou patológie je to, že sa rýchlo šíri, je ťažké liečiť. Okrem toho môže svrab spôsobiť závažné zdravotné komplikácie. Existuje choroba nielen v dospelom veku, ale aj deťom a dokonca aj v dojčenskom veku. Zvážte, čo spôsobuje svrab a ako s ním zaobchádzať.

patogenézy

Porážka kože s roztočom roztoča spôsobuje svrab. Parazit sa vyvíja výlučne na osobu, prenáša sa prostredníctvom kontaktnej metódy. Čoraz viac sa vyskytujú mýty o šírení zamorenia: zvieratá, antisociálny spôsob života, nehygienické podmienky atď. Avšak, všetky tieto mýty nemajú logické potvrdenie a svrab môže dôjsť absolútne v každej osobe.

Patogén - roztoš svrab, malý ektoparazit, ktorého telo je 0,3-0,4 mm. Na telo vizuálne je neviditeľný. Má silné čeľuste, ktoré vytvárajú otvory v epidermis. Na pokožke sa však pohybujú len mladí jedinci. Starý parazit je pomalý, pretože sa zaoberá výlučne hnojením.

Po zasiahnutí človeka sa roztoč pohybuje pod kožu a je vybraný z vrstiev len v noci, pretože počas dňa sú zaneprázdnení. Ženy sú páni, potom sa invazívne vajcia ukladajú cez hornú vrstvu epidermis. Roztoč môže prežiť 2 až 7 týždňov, po smrti sa telo rozloží pod kožu a otravuje telo produktmi rozkladu. Roztoč môže zomrieť na tele bez liečivých prípravkov len pri teplote 50 stupňov. Bez majiteľa nemôže parazit žiť dlhšie ako dve až tri hodiny.

Spôsoby infekcie

Klíšťata môžu parazitizovať nielen na ľudskom tele, ale aj na domácich zvieratách. Avšak, parazit z triedy zvierat nemôže žiť na človeka, takže kliešte prevážajú len ľudia.

Infekcia svrabom sa vyskytuje až po úzkom kontakte s infikovanou osobou. Na infikovanie stačí jediné podanie ruky.

Pozrime sa na základné príčiny rozloženia roztočov:

 1. Pohlavný styk.
 2. Detské hry, ktoré vyžadujú blízky kontakt.
 3. Robiť šport.
 4. Metóda domácnosti.

Okrem toho sa po návšteve verejných miest môže objaviť svrbenie. V počiatočnom štádiu sa paraziti nevykazujú, samotný pacient si neuvedomuje, že sa na svojom tele usadili noví ľudia.

Prvé klinické príznaky sa objavujú po 7-20 dňoch, kedy sa samica začala množiť a nová kolónia mladých kliešťov rástla.

Skupina rizík

Ľudia sú vystavení infekcii bez ohľadu na vek a pohlavie. Dôvodom je slabá imunitná ochrana tela. Infekcie svrabu sú bežnejšie u detí, pretože imunitný systém dieťaťa nie je úplne vytvorený, nemôže zvládnuť inváziu. Predtým lekári verili, že roztoče sa vyskytujú iba u osoby, ktorá nedodržiava osobnú hygienu, u detí v sirotincoch. Roztoči roztoče však nezaujímajú, ako sa pacient stará o pokožku. Môžete sa nakaziť a človek, ktorý sa sprchuje, kúpi niekoľkokrát denne. Len príznaky u čistých ľudí budú menej výrazné.

znepokojení neustále svrbenie, ktoré je zosilnený vo večerných hodinách, kedy česanie staré akné, nový, infikovaných rán, čo môže viesť k závažným komplikáciám pacienti. Parazitizing na osobu, kliešť zanecháva stopy poškriabaniu, tam je podráždenie. Ide o to, že parazit sa kŕmi kožnými bunkami, počas jedla parazit vylučuje tunel. Potom umiestni vajíčka do voľného priestoru, z ktorého vychádzajú zrelé larvy. Tunel nedosahuje priemer viac ako 0,5 mm, na ktorom bude umiestnený blister s kvapalinou.

klasifikácia

Podľa vedeckej teórie existuje niekoľko foriem chorôb, ktoré sú spôsobené kliešťami. Každý typ je charakterizovaný vlastnými vývojovými vlastnosťami, takže príznaky sú rôzne:

 1. V typickej forme výraznými príznakmi svrab spôsobuje veľkú plochu poškodenie tela: stehná, prsia, zadok, genitálie, kože medzi prstami, okolo pupka. Drsné zdvihy nedosahujú dĺžku viac ako 7 mm. V tvári a dlani sa roztoči nenachádzajú.
 2. Keď sú incognito štádiu alebo choroby čistých ľudí, symptómy ochorenia sú vyhladené. Charakterizovaná slabou expresiou. Pri dlhšom vystavení ľuďom sa v bruchu a na hrudi vyskytujú jednotlivé pupienky, v priebehu spánku človeka je svrbenie narušené.
 3. Pri uzlovej forme dochádza k hypertermickej reakcii na produkty rozpadu roztočov. Forma sa vyznačuje príznakmi: tvorbou červeno-hnedých podkožných uzlín, bežných vo veľkých oblastiach tela. Pryshchiki silne svrbenie, keď svrab.
 4. Kortikálna fáza je postihnutá ľuďmi so slabým imunitným systémom. Ide o najviac nákazlivú formu ochorenia, pretože sa na kôre nahromadí veľký počet parazitov. Príznaky z nasledujúceho dôvodu: vyrážka na nohách, paží, zadku, okolo pupka, okolo úst, vlasy, tvár, uši.

Krytický typ svrabu je najnebezpečnejší, pretože postihuje viac ako 70% tela.

Klinický obraz

Svrab u ľudí sa vyskytuje s výraznými príznakmi. Hlavnými príznakmi ochorenia sú:

V závislosti od typu ochorenia sa vyskytujú lézie určitej oblasti pokožky. Môžu to byť crusts, uzliny a tak ďalej. Pri vizuálnom vyšetrení oblasti pokožky pod silným nárastom môže osoba v obale pozorovať parazita.

Pri absencii lekárskej pomoci sa môžu v hrebeňoch vyskytnúť hnisavé rany. Rana je osídlená vírusom, čo vedie k vážnym komplikáciám pre zdravie.

liečba

Diagnóza ochorenia nie je zložitá, pretože sa vyskytuje pri výrazných symptómoch. Lekár vypočúva pacienta, aby pochopil pôvod vyrážky. Okrem toho sa pacientovi odporúča vykonať testy na potvrdenie prítomnosti kliešťa v tele. Ako lieková terapia sa lekári venujú lekárenským výrobkom. Hlavné lieky sú:

 1. Síra masť, ktorá sa vtierala do celého tela, s výnimkou pokožky hlavy. Liečba sa musí vykonať raz denne počas 5 dní. Masť pomáha zabíjať nielen dospelého, ale aj potomstva roztočov.
 2. Benzylbenzoát je liek, ktorý pomáha vyrovnať sa s kliešťom. Toto riešenie by sa malo používať podľa pokynov.
 3. Spragal alebo aerosól, ktorý raz spracoval ľudské telo. Po pol dňa by ste mali mať sprchu a umývať telo mydlovou vodou.

Ak je pacient infikovaný svrabom kvôli pohlavnému styku, je potrebné spolu s partnerom vykonať liečbu.

Liečba dieťaťa by mala byť prísne pod dohľadom lekára, pretože drogy môžu spôsobovať vedľajšie reakcie.

komplikácie

V niektorých prípadoch, pri absencii liekov, môže parazit poškodiť človeka. Môžu sa vyskytnúť nasledujúce komplikácie:

 1. Sekundárna infekcia, počas liečby sa objavujú nové bubliny, ktoré naznačujú, že kliešť zostal v ľudskom tele.
 2. Žihľavka.
 3. Dermatitída rôznej etiológie.
 4. Pseudolymphoma.

V počiatočnej fáze vývoja svrab dobre reagujú na liečbu, nemali by sme ignorovať návštevu lekára a vzhľad vyrážky a svrbenie musieť navštíviť kliniku.

Pre prevenciu chorôb je potrebné dodržiavať jednoduché pravidlá osobnej hygieny, používať len svoje veci, hrebene, kúpať sa každý deň. Nemôžete používať veci neznámych ľudí. Potom je možné riziko infekcie minimálne.

Z videozáznamu zistíte, prečo sa svrab zobrazuje:

svrab

svrab - bežné parazitárne ochorenie kože je spôsobené svrbením Sarcoptes scabiei. a je vysoko nákazlivé. Výskyt svrabu je pomerne vysoký, zatiaľ čo napriek skutočnosti, že svrab je považovaný za ochorenie antisociálnych jedincov, sú postihnutí ľudia všetkých spoločenských vrstiev. U detí a mladých ľudí sa svrab často zaznamenáva kvôli svojej mobilite a aktívnejšiemu životnému štýlu. Liečba svrabu vyžaduje liečbu benzylbenzoátu nielen postihnutých oblastí, ale aj celú kožu. K tomu dochádza pravidelnou zmenou posteľnej bielizne a posteľnej bielizne.

svrab

svrab - bežné parazitárne ochorenie kože je spôsobené svrbením Sarcoptes scabiei. a je vysoko nákazlivé. Výskyt svrabu je pomerne vysoký, zatiaľ čo napriek skutočnosti, že svrab je považovaný za ochorenie antisociálnych jedincov, sú postihnutí ľudia všetkých spoločenských vrstiev. U detí a mladých ľudí sa svrab často zaznamenáva kvôli svojej mobilite a aktívnejšiemu životnému štýlu.

Etiológia svrabu

Svrab - nákazy antropofilnymi ako svrbenie roztočov parazit len ​​u ľudí. Zdrojom infekcie je chorá osoba, svrab sa prenáša priamo na kontakt alebo cez infikované domáce predmety. Dospelý svrbí roztoč má rozmery asi 100 mikrometrov a mocné čeľuste zariadení pre porušenie v epidermis tunelov, tunelov robí žena, muž v podstate nepohybujú, ich primárnu funkciu - oplodnenie. V populácii je pomer žien a mužov 2: 1. Hnojenie samice nastáva pod kožou, po ktorom sa larvy na násadách dostanú na povrch na ďalšie zavedenie do vrstiev epidermis. Párové svrab svrabov sa vyskytuje aj na povrchu.

Takže kliešť dosiahne svoj povrch dvakrát počas svojho životného cyklu. Aby sa infiltrovala koža svrabu 15-20 minút, vysvetľuje to nákazlivosť svrabu. V prvej polovici dňa, kedy samica kladie vajcia a v noci hryzie pohyby, životný cyklus pôvodcu svrabu je od dvoch týždňov až dvoch mesiacov, po ktorej sa kliešť zomrie a rozkladá sa v progryzennyh ťahov. Krivka svrabu nie je tuhá a pri teplote +55 stupňov zomrie po 10 minútach a pri teplote +80 okamžite zomrie. Mimo človeka klepne aj pomerne rýchlo.

Mechanizmus infekcie svrabom

Infekcia svrabom je možná na verejných miestach pomocou kľučiek dverí, zábradlí schodov, telefónnych rúrok. V dôsledku toho vzniká epidemické centrum a pacient so svrabom infikuje prostredie domácej a profesionálnej povahy. Infekcia svrabom sa môže vyskytnúť počas pohlavného styku, najčastejšie infekcie človeka z infikovanej ženy. Roztoč môže mať krátky čas na zvieratách, takže infekcia svrabmi zo zvierat nie je vylúčená, aj keď je extrémne zriedkavá. Kožný agens svrab je najaktívnejší od septembra do decembra, v tomto čase je diagnostikovaný najväčší počet výskytov svrabov. Aktivity v noci spôsobujú vysoké riziko infekcie v rámci rodiny pri použití jednej lôžka. Najčastejšie postihnuté medzipodnikové záhyby, oblasti zápästia a dokonca aj počas vývoja svrabu sú ovplyvnené iné časti tela s výnimkou pokožky hlavy a oblasti podvalu.

Klinické prejavy svrabu

Inkubačná doba svrabu od troch dní do dvoch týždňov, ale pri bližšom pohľade zistíte, miesto vstupu liečbu svrab v prvých dňoch po infekcii. Keď samice začnú aktívne položiť vajcia, klinické prejavy svrabu sa zvyšujú. Existuje neznesiteľná svrbivosť, ktorá sa zosilňuje vo večerných aj nočných hodinách. Viditeľné na koži svrbenie pohybuje v lineárnych úsekoch zápal, zápalová odpoveď na svrab vysvetliť prítomnosťou chemicky aktívnych látok v slinách parazita, takže zasiahnutá oblasť je možné pozorovať alergickú infiltráciu. Vzhľadom k ťažkým svrbenie kože macerovanými sú pozorované škrabance na tele, niekedy pokryté krvavými chrasty. Klinické prejavy sú závislé na aktivite svrab roztoče života, ako udržať osobnú hygienu a na stupni citlivosti organizmu k patogénu.

Typická forma svrabu

V typickej forme svrabu erupcií lokalizovaných na brucho v pupočnej oblasti, na prednej-stehná, zadok, prsných žliaz, bočné povrchy prstov rúk a nôh, na interdigitálna kožné záhyby, muži svrab môže byť lokalizovaná na koži mieška a penisu. Mangy pohybuje sa objaví ako belavý alebo sivastý priame alebo zakrivené čiary od 5 do 7 mm, mierne nad kožou. Na tvári, na koži dlaní a nôh sa môžu objaviť len jednotlivé vyrážky. je pod lupou jasne viditeľný Itch pokrok, koniec samozrejme končí svrab malé papuly alebo vačku. Papulovezikulyarnye prvky čiastočne zahrnuté krusty krvavé bod a dosahujú veľkosť až do 0,5 mm.

Okrem kožných pohybov, ktoré majú spárované papule, na koži pacienta so svrabom sú bodové a lineárne hrebene spôsobené ťažkým svrbením. V závislosti od stupňa závažnosti svrabu sa môžu vyskytnúť ohniská pyokokovej infekcie, ktoré sa častejšie nachádzajú v zónach extensor. Na lakte sú hnisavé alebo krvavé purulentné krusty - príznak Ardieho.

Kúra čistoty

Svrab čisto - to je vymazaný formu choroby, ktorá sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú normálny imunoreaktivita nie je pozorovaný v dôsledku alergickej reakcie na prítomnosť roztočov. Zvýšenú pozornosť k osobnej hygiene, kedy ľudia niekoľkokrát denne sa osprchovať a výmena spodnej bielizne a posteľnej bielizne a tiež prispieť k opotrebovaniu klinických prejavov svrab. Je charakterizovaná jednými erupciami na hrudi a okolo pupka, ktoré prakticky nie sú macerované a nespôsobujú nepríjemné pocity, iba v noci je svrbenie. Možno vzhľad hemoragických kôr.

Nodulárna svrab

Kožná svrab sa vyskytuje v dôsledku hyperergickej reakcie oneskoreného typu, ktorá sa vyvíja ako odpoveď na produkty živočíšnej aktivity roztočov. Nodulárna forma svrabu je zvyčajne výsledkom neošetreného alebo nesprávne ošetreného svrabu. Dlhší priebeh ochorenia, reinfekcia s roztočom rozptýlila výskyt svrbivých červeno-hnedých uzlín. Vyrážka je lentikulárna povaha, uzliny sa objavujú pod inštrukciami svrbenia a nachádzajú sa na typických miestach vyrážok. Táto forma svraba je odolná proti rôznym anti-scabic terapii, pretože kvôli husté kôry, liečivé látky prakticky nekonajú na kliešť.

Kortikálna svrabka

Kortikálnej (Norwegian) svrab diagnostikovaná formy v zriedkavých prípadoch u pacientov, ktorí majú výrazne oslabenú imunoreaktivitu. Kortikálnej svrab je vysokozaraznoy forma, ako v krusty má najvyššiu koncentráciu roztočov. Imunodeficiencie, bežné ochorenie, pri ktorých dochádza k zníženiu imunity a vyčerpania, chronická liečba kortikosteroidmi, cytotoxické lieky a zneužívanie alkoholu prispievajú k rozvoju kortikálnych svrab.

Klinicky je kortikálna svrab charakterizovaná prítomnosťou šedo-špinavých kôr, ktoré majú tendenciu prekrývať sa. Krusty zvyčajne rôznej veľkosti a hrúbky, tesne navzájom zvarené a podkladové tkanivá sú po odstránení veľmi bolestivé. Po odstránení kôrky sú vystavené žlté erózie.

Ovplyvňuje extensor povrchy, zadné rúk, lakťov, kolien, medziprstové priestory, zadok, brucho, uši, aspoň tváre a vlasovej pokožky. Na dlaniach a chodidlách dochádza k silnej hyperkeratóze, ktorá obmedzuje slobodu pohybu. V prípade, že postihnutý necht dosky, ktoré sú deformované, že rozpadať, stanú hrubšie a mení farbu.

Pri nedostatočnej liečbe alebo nedostatku je svrab komplikovaný pyodermou, mikrobiálnym ekzémom a dermatitídou rôznej povahy.

Diagnóza svrabu

Diagnóza je stanovená dermatológ, lekár alebo infekčné choroby na základe klinických dát a sťažností pacientov. Prítomnosť svrbenie, ktorý je zosilnený vo večerných a nočných hodinách, a prítomnosť charakteristických lineárneho poškriabaniu, malé papuly a pozitívne symptómy Hardy umožňujú podozrenie na prítomnosť svrab. Pri pohľade od kontaktných osôb, sa zdá, že väčšina z nich má rovnaké klinické prejavy, sú informácie o pobyte v epidochage svrab.

Výskum svrab potvrdí prítomnosť tohto ochorenia, ale treba mať na pamäti, že mnoho pacientov pred návštevou u lekára starostlivo umyť, takže kliešte nemožno detekovať. Okrem toho, že tvorba krusty alebo roztočov v období nízkej aktivity, ich koncentrácia sa znižuje, ale v neprítomnosti taktov mikroskopia, ale v prítomnosti charakteristického klinického obrazu zahájiť liečbu svrab.

Aby sa zvýšila motorická aktivita kliešťov, pred odobratím materiálu sa pokožka zahrieva teplým sklom alebo kvapkajúcim olejom. Aplikácia maskovacej a anilínovej farby pomáha farbiť svrbenie. V niektorých prípadoch, keď nie je možné detegovať patogény svrabu, je pozitívna dynamika pri určovaní antipsytických liečiv terapeutickým a diagnostickým postupom. Takáto diagnóza sa nazýva ex juvantibus.

Liečba svrabu

Pri liečbe svrabu, bez ohľadu na režim, je nutné spracovávať celý kožu, nie len postihnutú oblasť, s výnimkou skalpu (okrem prípadov, kedy je svrab lokalizovaný na pokožku hlavy). sprchový gél a zmena spodnej bielizne a posteľnej bielizne, aby sa tesne pred a po liečbe svrab, v priebehu liečby, umývanie tela je zakázané.

Benzylbenzoát, vyrobený vo forme emulzií, je najbežnejším antisabíbovým prípravkom, pretože má nízku toxicitu a vysokú účinnosť. Pred použitím je potrebné umyť celé telo a potom ošetriť horné končatiny, dolné končatiny a trup, s výnimkou pokožky hlavy. Doba trenia by mala byť najmenej dve minúty na jednu oblasť. Prebieha výmena posteľnej bielizne a posteľnej bielizne s dvojitým žehleníam po praní. O dva dni neskôr sa opakuje ten istý priebeh. To dosahuje vplyv na jedincov, ktorí boli vo fáze lariev. Pri úplnom zmiernení zamerania na epidémiu a absencii reinfekcie dvojitého kurzu je dostatočný benzylester benzylu na liečbu svrabu. Po ukončení liečby, nábytku, oblečenia treba ošetriť roztokom antiseptického alebo UV žiarenia.

Aerosólové prípravky na liečbu svrabu sa ľahšie aplikujú a ich objem je dostatočný na zvládnutie pacientov a kontaktných osôb. Existujú aerosólové lieky, ktoré možno liečiť, a deti. Striekajú sa 20 až 30 cm od kože, po 12 hodinách neostávajú žiadne voľné miesta, dezinfikujú telo a epido-shaga. Jedna aplikácia je postačujúca, ale pri komplikovaných formách svrabovej procedúry sa odporúča opakovať.

Lindan - prípravok vo forme krému, ktorý nemá farbu a vôňu, pri trení svrabu sa tretí denne alebo dvakrát denne do kože. Pred liečbou a pred každou liečbou lindanom je potrebné sprchovať. Tento spôsob liečby je vhodný pre tých, ktorí sú zvyknutí si sprchovať alebo kúpať každý deň. Taktiež sa lindan uvoľňuje ako prášok na trenie do kože a vo forme šampónov. Je však lepšie používať špeciálny gél počas tehotenstva a laktácie pre deti a ženy.

Liečba kortikálnych foriem svrabov má niekoľko charakteristík. Pred aplikáciou protišmykovej terapie je potrebné zmäkčenie kôrov a ich odstránenie. Zvyčajne sa používajú mydlové kúpele a keratolytické masti. Po úplnom odmietnutí kôrov sa liečba uskutočňuje podľa bežnej schémy, kurzy sa opakujú až do úplného vyliečenia. Okrem toho sa vykonáva korekcia základnej choroby, ktorá sa stala dôvodom na oslabenie reaktivity organizmu.

Profylaxia svrabu je včasná eliminácia epizómy, určenie preventívnej liečby. Pravidelné vyšetrenie detí v predškolských zariadeniach a vzdelávacích inštitúciách a dodržiavanie osobnej hygieny výrazne znižujú, ale nevylučujú infekciu svrabom.

Svrab - príznaky, prvé príznaky, príčiny, diagnóza a liečba

Svrab - nákazy antropofilnymi ako svrbenie roztočov parazit len ​​u ľudí. Zdrojom infekcie je chorá osoba, svrab sa prenáša priamo na kontakt alebo cez infikované domáce predmety.

Čo je svrab?

Kúra je ochorenie kože spôsobené parazitáciou svrabu (Acarus scabiei) v povrchových oblastiach kože.

Kúra sa prenáša s predĺženým priamym kontaktom "z kože na pokožku", takže je ľahšie sa nakaziť v posteli v noci. Deti sa často nakazia, keď spia na rovnakej posteli s chorými rodičmi. Je to spôsobené biologickými vlastnosťami kliešťa:

 • svrab roztoč je aktívny večer a v noci,
 • na prenikanie kožných roztočov potrebujete asi 30 minút,
 • vo vonkajšom prostredí roztoč rýchlo zomrie (pri teplote 21 ° C a vlhkosti 40-80% po 24-36 hodinách) a aktivita stráca ešte skôr.

Hlavné príznaky svrabu u dospelých sú nasledovné:

 • Intenzívne svrbenie, horšie v noci
 • Vzhľad malého červeného vyrážok na koži
 • Po bližšej kontrole môžete vidieť pohyby svrbenia, ktoré vyzerajú ako zvlnené šedo-biele pruhy. Takéto pohyby končia s vezikulmi (uzliny, v ktorých samica ukladá vajíčka).

Scabular kliešť u človeka

Má oválny tvar. Na prednej časti jeho končatín sú pazúry, sú prísavky, a chrbát je pokrytý štetinami, čo mu umožňuje rýchlo sa pohybovať. Koľko života svrabu žije závisí od pohlavia a veku.

Avšak, jej smrť môže nastať skôr, ak opustí majiteľa a prechádza varením alebo zmrazením. Pri plusovej teplote môže žiť na veciach a oblečení ďalšie tri dni.

Ak vezmeme do úvahy charakteristiky životného cyklu roztočov, postupuje takto:

 1. Muž oplodňuje ženu priamo na ľudskú pokožku, po ktorej zomrie.
 2. Po párení samica ihneď prenikne pod kožu, preniká jej lazou.
 3. Potom svrbenie tvorí všetky nové pohyby, z ktorých každý zanechá 2-4 vajíčka.
 4. Larvy tvoria asi tri dni, potom opúšťajú vajíčka a kŕmia krvou.
 5. Po týždni sa larvy stanú sexuálne zrelé a vystupujú na povrch.
 6. Cyklus sa potom opakuje: párenie, smrť muža a prenikanie samičky pod kožu.

Ale tu je potrebné poznamenať, že aj napriek pomerne krátkeho života parazitov, z ktorých každý čas opustiť telo asi stovky vajec, a preto je dôležité začať liečbu pri prvých známkach svrab, k zastaveniu infekcie.

Príčiny vzhľadu

Príčiny ochorenia:

 • nedostatočná hygiena;
 • kontakty s infikovanými ľuďmi v preplnenom spôsobe života;
 • prenášanie vecí iných ľudí;
 • veľa sexuálnych partnerov;
 • použitie iných osobných hygienických položiek.

Dôležité! Klíšťadlo prechádza medzi ľuďmi. Nie je možné získať svrab zo zvierat.

V riziku infekcie svrabom najčastejšie patria do nasledujúcich kategórií obyvateľstva:

 • Deti a dospievajúci, ktorí sú v kolektoch (materské školy, školy)
 • Osoby vo väzení
 • Osoby žijúce v obmedzených, nehygienických podmienkach
 • Osoby, ktoré vedú aktívny a promiskuitný sexuálny život.

Príznaky svrab + fotky vyrážky

Symptómy svrab:

 • Vyrážka u dospelých a detí, lokalizovaná v rôznych oblastiach a horšie v noci. Je to spôsobené tým, že v nočných hodinách ženy vykazujú aktivitu z hľadiska svojej životnej činnosti.
 • Tvorba nápadných úderov svrabu.
 • Polymorfizmus sa vyznačuje tvorbou papulov a vezikúl, ktoré sú pokryté kruhovým hemoragickým plánom.
 • Obľúbené miesta infekcie - žalúdok, záhyby medzi prstami, bokmi, bokmi a slepými svalmi, u žien - na hrudi, u mužov - v slabín. Zvlášť nápadná je vyrážka na rukách.
 • Na telo sa choroba tvorí červené škvrny, ktoré sú vždy svrbiace, sú "zakryté", "obklopené" čiarami, ktoré majú neatraktívny šedý tón.

Typické miesta svrab so svrabom:

 • takmer všetky interdigitálne priestory a bočné plochy prstov,
 • v 50% - oblasť zápästia,
 • 50% mužov má pohlavné orgány,
 • 25% má nohy,
 • 20% - kufor,
 • v 17% - ruky a nohy (okrem rúk a nôh),
 • 10% žien má mliečne žľazy.

A tiež: ohybové záhyby predlaktia a ramien, zadky, boky a popliteálne dutiny.

Typická svrbivá vyrážka je malý uzlík červeného odtieňa, s prechodom času sa mení na malé bubliny, ktoré sa čoskoro otvoria, pričom za nimi zostane krvavá alebo hnisavá kôra.

Symptómy typickej svrabu

Od okamihu infekcie až po prvé príznaky svrabu môžu prejsť menej ako jeden deň, niekedy týždeň alebo viac. Inkubačná doba ochorenia môže byť odlišná. Niekedy sa určuje počet parazitov, ktoré sa dostali na kožu.

 • Hlavným príznakom počiatočnej fázy je svrbenie. Jeho intenzita sa zvyšuje. Obzvlášť silné sa tento znak stane večer a v noci. To možno vysvetliť zvýšením aktivity patogénu do konca dňa.
 • Prítomnosť svrbenia sa pohybuje. Itch pohybuje predstavujú niekoľko tyčí priame alebo zakrivené biele, šedé čiary na koži, menšia ako jeden centimeter. Na slepom konci zdvihu je vizualizovaná injekčná liekovka, v ktorej je umiestnená samica kliešťa. Kurzy sa často vyskytujú v tých častiach kože, kde stratum corneum má najväčšiu hrúbku.
 • Výrobky života roztoče roztoče spôsobujú alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje kožnými vyrážkami (papuly, vezikuly). Kvôli svrbeniu človek hreje prvky erupcie, kde sa na mieste objavujú erózie a potom krvavé krusty. Bodové krusty v ulnarskej oblasti sa nazývajú príznakom Gorchakova.

Vznik svrbenia sa pohybuje na ramene

Príznaky nórskeho formulára

Nórska svrabka bola objavená v polovici storočia pred posledným. Ide o pomerne vzácny druh. Tiež sa nazýva kortikálny alebo kôrovcový. V podstate postihuje ľudí, ktorí majú porušený imunitný status.

Charakteristické znaky svrabu:

 • Rôzne zložky vyrážky s odvodňovacou charakteristikou, od škvŕn, po pľuzgiere, prítomnosť ulcerovaných trhlín v koži.
 • Vzhľad kôrok rôznych odtieňov žltej a hnedej. Zvyšujúca sa hrúbka a zlúčenie môžu vytvoriť akúsi "škrupinu" nad časťami tela.
 • V krustách, keď ich študujete, je v rôznych štádiách ich životného cyklu identifikované veľké množstvo roztočov. Niekedy ich počet dosiahne 200 na cm2.
 • Identifikujte parazit a môžete byť na nechty, ktoré sa pod vplyvom huby a flóry zahustia a uvoľnia sa.
 • Dodržiavanie opísaného obrazu rozšírených pustulárnych lézií kože, furunkulózy, v dôsledku pripojenia sekundárnej infekcie.
 • Predlžuje sa nárast teploty.

Nodulárna svrab

Nodulárna forma svrabu sa vyvíja v dôsledku najvýraznejšej reakcie organizmu na produkty vitálnej aktivity parazita. V reakcii na tvorbu toxických látok imunitný systém reaguje s alergickými prejavmi: výskyt červenej vyrážky vo forme uzlín a intenzívneho svrbenia.

 • Uzlíky sú umiestnené priamo nad pohybom svrbenia a pri vyčesaní sú pokryté hrubými a suchými kôrkami.
 • Kruhové uzliny dosahujú priemer 20 mm, sú málo a nachádzajú sa v slabinách, na stehnách, v podpazuší, na zadku alebo na hrudníku.

Príznaky svrabu u čistých ľudí

Svrab čisto - to je vymazaný formu choroby, ktorá sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú normálny imunoreaktivita nie je pozorovaný v dôsledku alergickej reakcie na prítomnosť roztočov. Zvýšenú pozornosť k osobnej hygiene, kedy ľudia niekoľkokrát denne sa osprchovať a výmena spodnej bielizne a posteľnej bielizne a tiež prispieť k opotrebovaniu klinických prejavov svrab.

Je charakterizovaná jednými erupciami na hrudi a okolo pupka, ktoré prakticky nie sú macerované a nespôsobujú nepríjemné pocity, iba v noci je svrbenie.

Komplikovaná svrab

S touto formou ochorenia bude klinikou komplikácií vo forme:

 • dermatitída,
 • furunkulóza kože,
 • erysipel,
 • abscesy a flegmóniu mäkkých tkanív.

Príležitostne sa choroba môže vyskytnúť vo forme miernej žihľavky, ako komplexnej odozvy tela na cudzí antigén. Bude to hlavné zaobchádzanie.

diagnostika

Diagnóza sa robí s prihliadnutím na sťažnosti človeka, výsledky vyšetrení, epidemiologické údaje, výsledky výskumu. Použiť nasledujúce diagnostické metódy:

 • Extrakcia kliešťa z mozgovej príhody s ihlou na ďalšiu štúdiu pod mikroskopom;
 • Metóda tenkých častí kože v oblasti svrbenia;
 • Spôsob vrúbkovania vrstvy po vrstve v oblasti slepého konca pohybu svrbenia až po vznik krvi s ďalšou mikroskopiou materiálu;
 • Expresná diagnostika s použitím kyseliny mliečnej;
 • Spôsob alkalickej prípravy.

Svrab sa odlišuje od chorôb, ktoré tiež sprevádzajú svrbenie. Takéto choroby zahŕňajú mikrobiálny ekzém, uzlíkovú svrbenie. Avšak, na rozdiel od svrabu, svrbenie počas týchto ochorení znepokojuje pacienta počas dňa. Skutočným znakom svrabu sú pohyby roztočov.

Tiež, svrab musí byť odlíšený od syfilis, pretože majú veľa spoločných príznakov. Diagnóza je objasnená pomocou sérologických štúdií.

Liečba svrabu u dospelých

Pri liečbe svrabu, bez ohľadu na režim, je nutné spracovávať celý kožu, nie len postihnutú oblasť, s výnimkou skalpu (okrem prípadov, kedy je svrab lokalizovaný na pokožku hlavy). sprchový gél a zmena spodnej bielizne a posteľnej bielizne, aby sa tesne pred a po liečbe svrab, v priebehu liečby, umývanie tela je zakázané.

Odporúčania na liečbu svrabu:

 1. Všetci pacienti, ktorí žijú spoločne, sú liečení v rovnakom čase, pretože môže dôjsť k opakovanej infekcii aj po vyliečení.
 2. Pacient je povinný vysvetliť povinné prísne dodržiavanie liečebného režimu.
 3. Predpísaný liek sa aplikuje na telo iba rukami samotného pacienta. Táto požiadavka je spôsobená prítomnosťou veľkého počtu svrbivých pohybov na palmách. Ak chcete parazity zbaviť čo najskôr, ruky by mali aktívne kontaktovať lieky predpísané lekárom. Všetko trenie sa vykonáva v smere rastu vlasových folikulov s obmedzením intenzity v oblastiach s jemnou pokožkou.
 4. Pred použitím akéhokoľvek lieku nezabudnite skrátiť nechty a pod nimi podať liečivú látku, pretože v priebehu česania je veľa parazitov nahromadených.
 5. Kaučukovník (samička) počas dňa, spravidla odpočíva, začína zintenzívňovať večer a v noci. Z tohto dôvodu je efektívny čas pre procedúru večer.
 6. Všetky odevy, vankúše, prikrývky, bielizeň, hračky, predmety na použitie musia byť podrobené spracovaniu na zničenie svrbenia. Spôsoby - horúce železo, varenie 5 - 10 minút, balenie po dobu 3 dní všetko v uzavretých plastových vreciach, zavesenie oblečenia vo vzduchu po dobu 2 - 4 dní. Takéto ošetrenie je povinné, aby sa zabránilo opakovanej infekcii z kliešťov, ktoré zostali na bielizni, okolitých predmetoch alebo oblečení.

Akaricídne prípravky (scabicidy)

Mnoho chemických zlúčenín má anti-bunkovú aktivitu. Avšak obmedzené množstvo scabicídov sa používa na liečbu svrabu. Je to spôsobené tým, že sa lieky aplikujú na celú pleť.

Prípravky proti svrabom by mali spĺňať tieto požiadavky:

 • byť málo toxické;
 • byť antialergénne;
 • nespôsobujú lokálne podráždenie pokožky;
 • na vyvolanie lokálneho vplyvu a nie na resorpčné, t.j. pôsobiť na mieste aplikácie a nie po príchode do krvného obehu;

Svrab - fotografické príznaky, prvé príznaky a liečba svrabu

Rýchla navigácia na stránke

Vyrážka a závažné svrbenie pokožky je častým javom moderného života. Vo väčšine prípadov sú tieto príznaky spôsobené alergickou reakciou. Nevylučujte však pomerne nepríjemnú chorobu - svrab, ktorého prvé príznaky sú veľmi podobné alergii.

Rozlišovať svrab od iných chorôb je jednoduché, oveľa vážnejšie téma - ako sa vyhnúť infekcii a účinne liečiť svrab.

Svrab - čo je to?

Kúra je nákazlivá parazitárna choroba spôsobená kontaktom s pokožkou s roztočom (pozri foto nižšie). Infekcia a šírenie choroby sa vyskytuje iba u žien s parazitom.

Mimo ľudského tela je kliešť životaschopný až do 3 dní pri izbovej teplote a okamžite zomrie varením a zmrazením. Najčastejšie sa svrab zaznamenáva na jeseň av zime, možno v masovej infekcii v rodine, v detských skupinách.

Ženské svrab roztoče vo veľkosti nie viac ako 0,4 mm, preniká do epidermis a robí malý ťah, na konci ktorého položí vajcia. Po oplodnení zomierajú muži a nepoškodzujú človeka.

Po štyroch až štyroch dňoch sa vyliahnuté larvy plazia na kožu a po dosiahnutí dospelého stavu (po 2 - 3 týždňoch) sa všetko opäť zopakuje. Intenzita príznakov svrabu, svrbenie a kožné vyrážky závisí od počtu roztočov, ktoré sa dostávajú na kožu.

Obľúbené miesta na zavedenie roztočov sú časti tela s jemnou pokožkou:

 1. Interdigitálne priestory na rukách;
 2. Vnútorný povrch zápästia a lakťa;
 3. Okolo bradaviek a pod prsia (u žien);
 4. Sexuálny penis u mužov.

U dospelých je výskyt svrbivých ťahov na tvári a na pokožke hlavy extrémne zriedkavý. U detí sa kliešť môže usadiť takmer všade, dokonca aj na podrážke.

Spôsoby infekcie svrabom

Lokalizácia svrabu naznačuje možný spôsob infekcie:

 • V rukách - s dlhodobým (až 30 min) kontaktu s chorého v priebehu hry (v hračkách), za použitia uteráka na suché ruky a nosiť rukavice cudzinci;
 • Na tele - pri nosení oblečenia, ktoré pacient používa, cez posteľnú bielizeň alebo pri použití osušky, sa najčastejšie objavuje vyrážka na páse a zadok, v podpazuší;
 • Genitálne - sexuálneho kontaktu (dlhodobý kontakt s pokožkou infikovaný), muži svrab roztoče je od prechodu na penisu s rukou (za predpokladu, počiatočné vzhľad vyrážky na medzi prstami a zápästie).

Prvé príznaky svrabu, symptómov a fotografií

Prvé známky svrabovej fotografie, svrbenie

Typická svrabka vyzerá ako párové lokalizované kožné vyrážky, spojené cez kožu cez kožu šedivú dĺžku zdvihu nie viac ako 1 cm.

Úzku prehliadke možno vidieť vonkajšie známky svrabu na jednom konci má kožné lézie stimuláciu - vstupný otvor a na druhej strane - červenkasté papuly (odložený larvy).

Etapy svrab:

Doba inkubácie - od získania roztoče až po prvé príznaky svrabu trvá 7-10 dní. Inkubačná doba je dlhšia (až 6 týždňov) pre veľmi čistých ľudí, ktorí sa každý deň sprchujú.

Masívna penetrácia parazita na pokožku urýchľuje výskyt príznakov ochorenia.

Primárne poškodenie kože - spočiatku svrbenie v mieste injekcie kliešťa. Neodolateľným nutkaním nuly je spôsobené nielen k poškodeniu rohovej vrstvy epidermis, ale aj špecifické alergické reakcie na slín parazita lariev a odložená.

Dokonca aj pri lokálnom šírení vyrážok svrbí takmer celé telo, najmä večer a noci, čo vyvoláva nespavosť. Počas dňa je človek podráždený a cíti sa v spoločnosti obmedzený.

 • Jedna žena robí niekoľko ťahov. Na pokožke sa objavujú škvrny, ktoré sa nakoniec liečia tvorbou séróznych alebo krvavých kôr.

Opakované napadnutie roztoče svrab - po 2-3 týždňoch sa vyliahnuté parazity opakujú. Vyrážky prechádzajú do vzdialených oblastí kože. Zvyšuje nervozitu, citovú nestabilitu.

Stupeň komplikácií - nedostatok liečby svrabu a neustále poškrabanie kože vedie k infekcii. V dôsledku toho sú najprv malé abscesy, potom je možné rozšíriť pyodermiu.

Atypické formy svrabu sú zriedkavé. Nasledujúce varianty priebehu ochorenia sú možné:

 • Ľudia bezohľadných (alkoholici, bezdomovci) a zníženou imunitou svrbenie môže byť prakticky chýba aj v tejto fáze, a to len príznakom svrabu je charakteristická vyrážka, šíri po celom tele.
 • Kúra čistoty - s miernym svrbením je svrab a v príliš čistých ľuďoch, len jediné párové vyrážky sa nachádzajú na koži.
 • Nodulárna svrab - okolo okrúhleho svrbenia sa vytvorí guľaté červenavé tesnenie. Najčastejšie sú uzliny málo, nachádzajú sa na genitáliách, v pásme pása, v podpazuší.
 • Nórska svrab - vyskytuje sa u ľudí s ťažkou imunodeficienciou (tuberkulózou, AIDS) as poklesom citlivosti pokožky (paralýza, neuropatia). Na pozadí absencie svrbenia sa vytvárajú ložiská hyperkeratózy (zhrubnutie, hrubnutie kože), ktoré rastú pozdĺž obvodu a spájajú sa do obrovských oblastí. Patologické zmeny sa vzťahujú na tvár, nechty, vlasy. Panaritium koexistuje so špinavými žltými kôrkami až do hrúbky 3 cm.
 • Pseudochromia - vyvolaná kousnutím klíšťat žijúcich na koži zvierat. Jednoduché alebo viacnásobné (nie párové) uhryznutie počas niekoľkých hodín vyvoláva miestne sčervenanie a vážne svrbenie. Pseudocyst je nezaran a s malým počtom uhryznutí nevyžaduje liečbu.

Dôležité! Charakteristický znak svrabu, ktoré môže určiť domov už pri prvej príznaky: kožná vyrážka v mieste farbenia jódom alebo metylénovej modrej jasne ukazuje, prechádzať cez stratum corneum svrbenie ťahov.

Liečba svrab - účinné lieky

Ak je podozrenie na svrab, je potrebné sa obrátiť na dermatológa - lekár dokáže presne diagnostikovať a predpísať účinný priebeh liečby. Domáca liečba svrabu bez konzultácie s lekárom je neprijateľná.

Pri alergiách je použitie antiparazitárnych liečiv plné zhoršenia alergickej reakcie. Nedostatočné nezávislé ošetrenie svrabu môže viesť k relapsu: po chvíli sa znova objavia vyrážky a svrbenie.

Liečba svrabu sa vykonáva doma prostriedkami predpísanými dermatológa. Trvanie liečby závisí od štádia ochorenia.

Pri primárnom zavádzaní roztočov sú dostatočné 2 postupy spracovania celého tela. Rozloženie mierky parazita vyžaduje 5-7 ošetrení. So vznikom pyodermy sa uskutočňuje antibiotická terapia.

Populárne antiscabetické lieky:

 • Síra masť - prakticky neaplikovať kvôli ostrému zápachu a potrebe nanášať na kožu po dobu najmenej 5-7 dní. Mazb zle absorbuje a na bielom listoch mastné škvrny (v zložení vazelíny).
 • Benzylbenzoát je emulzia bielej farby bez silného zápachu. Pre deti sa odporúča koncentrácia 10%, pre dospelých - 20%. Toto je najlacnejší liek na svrab. Liečba sa opakuje po 4 dňoch večer, vždy po umytí. Emulzia sa pretreje do celého tela (50 ml stačí 1 krát), prípravok sa dobre vstrebáva. Benzyobenzoát neovplyvňuje larvy kliešťov, takže opätovné spracovanie je povinné. Sprcha sa dá odobrať 10-12 hodín po procedúre.
 • Permethrin je drahší a má vysokú účinnosť. Ďalšou výhodou tohto produktu je množstvo foriem uvoľňovania: sprej, masť, pleťová voda. Na liečbu svrabu sa používa 5% permethrinu (nesmie sa zamieňať s menej koncentrovanými liekmi na liečbu pedikulózy). Pred použitím si prečítajte návod!
 • Spragal je najdrahšie liečba svrabom. Francúzska príprava nemá zápach a nezanecháva stopy na oblečenie. Zásobník stačí na 3 ošetrenia. Nemôžete vdychovať! Podľa pokynov Spregal tiež zničí larvy kliešťov, ale aby sa zabránilo opakovaniu, odporúča sa opakovať liečbu v 3 dňoch.
 • Metóda Demjanovich sa používa pri liečbe sociálne nezabezpečených pacientov v dermatologicko-venereologických dispenzaroch alebo oddeleniach dermatológie. Spracovanie zmesou kyseliny chlorovodíkovej a hydrogensíranu sodného trvá viac ako 1 hodinu.

Môže sa vyskytnúť alergická reakcia na ktorúkoľvek z antiparazitických látok. Výsledné svrbenie po liečbe neukazuje neúčinnosť liečby a je ľahko eliminované antihistaminikami (Tavegil, Suprastin).

Prevažujúci názor, že čistí ľudia nemajú svrab, je v koreňoch nesprávny. Časté pranie môže iba znížiť počet klíšťat na koži, ale ich neodstráni.

Pravidlá pre liečbu svrabu

Pri liečbe svrabu dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 1. Liečte všetkých pacientov v rodine súčasne.
 2. Dezinfekcia - varenie prania po dobu 5-10 minút, po ktorej nasleduje žehlenie (môžete žehličku dobre ukradnúť). Tieto opatrenia je možné nahradiť buď zavesením bielizne na balkóne, alebo balením do plastového vrecka po dobu 5 dní. Všetka bielizeň (od nohavičiek až po posteľnú bielizeň a plášte) sa ošetruje a ošetrujú sa detské hračky, ktoré prichádzajú do kontaktu s pacientom. Klávesnica počítača, kľučky dverí a iné predmety treba utierať dezinfekčnými prostriedkami. Oblečenie a posteľná bielizeň sa opäť menia na konci liečby.
 3. domáce prostriedky - zmes horčicový olej a cesnak, čistý decht apod -.. neodporúča vzhľadom k nedostatočnej účinnosti štatistické dáta metód podľa svrab.

výhľad

Ak chcete úplne vyliečiť svrab, je potrebné prísne dodržiavanie pravidiel používania antiparazitárnej drogy. Relaps po liečbe, vymenovaná dermatológka, je úplne vylúčená. Opakovaná infekcia je možná len vtedy, ak nie sú dodržané pravidlá dezinfekcie.

Pri absencii včasnej liečby roztoče u svrabov u detí, glomerulonefritída, sa reumatická patológia srdca často vyvíja na pozadí streptokokovej pyodermie.

 • Nepriaznivá prognóza s nórskymi svrabmi. Jej liečba zriedkavo prináša výsledky, často sa zaznamenávajú úmrtia v dôsledku veľkej intoxikácie tela a narušenia srdca.

Profylaxia svrabu

Aby sa zabránilo šíreniu svrabu, bol vypracovaný zoznam povinných pravidiel:

 • Ľudia, ktorí boli v kontakte s pacientom, podliehajú jedinej liečbe.
 • Pacienti s rovnakým zameraním (rodina, skupina v materskej škole) sú liečené súčasne.
 • V centre svrabu sa karanténa aplikuje počas 7-10 dní. Dezinfekcia je povinná.