Hlavná

Bradavice

Red lichen planus: príčiny, príznaky a liečebné metódy

Plochý lišaj - chronické, systémové, imunitne sprostredkované zápalové a dystrofické ochorenie kože, slizníc, klince, vyznačujúci sa tým, že zahŕňa mnoho foriem a klinických prejavov. V štruktúre všeobecného chorobnosti v dermatológii chronickej planus je od 0,78 do 2,5%, vrátane ochorenia, lokalizované na sliznici dutiny ústnej - na 35-40%.

Počas posledných niekoľkých rokov došlo k nárastu počtu pacientov, ktoré sa na túto chorobu odvolávajú na lekárske inštitúcie, a pri sledovaní pacientov počas šiestich až dvadsiatich rokov v rozsahu 0,4 - 5% sa zaznamenala transformácia na rakovinu. Aké sú príčiny a príznaky, ako zaobchádzať s plochý lišaj a to napriek skutočnosti, že v posledných rokoch došlo tiež k významnému zvýšeniu frekvencie vzácne, ťažko diagnostikovať, ťažké a atypické formy riadenia. Okrem toho sa choroba vyznačuje dlhým (5 až 40 alebo viac rokov) ťažkým a relapsujúcim priebehom, odolnosťou voči tradičným metódam liečby.

Príčiny a mechanizmus vývoja

Existujú rôzne teórie vysvetľujúce príčiny výskytu červených lišajníkov:

 • dedičná, založená na prípadoch dvojčiat, ako aj príbuzných v druhej a tretej generácii;
 • neurogénna alebo neuroendokrinné opisuje základné príčina emocionálny stres, predĺžené neuropsychiatrické poruchy, poruchy spánku a autonómne funkcie u rôznych ochorení (diencephalic syndróm, hypertenziu, skoré menopauzy, hypotyreóza, gipoestrogeniya et al.); teória je založená na skutočnosti, že 65% pacientov ukázali jasný vzťah medzi tieto poruchy a ochorenia s výskytom alebo opakovaného ochorenia;
 • vírus, čo vysvetľuje prítomnosť vývoja ochorenia filtrovateľné vírusu, ktorý je v kožných buniek pacienta a je aktivovaný znižuje obranyschopnosť organizmu pod vplyvom mentálnych alebo fyzikálno-chemické poranenie, predĺžené vyčerpanie a t d.,; Doteraz však samotný pôvodca nebol identifikovaný a v dôsledku toho chýba inkubačná doba;
 • toxický a alergický, ktorý je založený na alergické reakcie na niektoré zložky potravín alebo chemikálií, vitamíny, antibiotiká, tetracyklínu a streptomycínu, sulfónamidov, prostriedky, ktoré obsahujú zlato, ortuť, arzén, p-aminosalicylová kyselina a jej analógy, diuretiká (furosemid), a antiarytmiká a iné;
 • teória endokrinných a metabolických porúch; je založená na všeobecnosti mechanizmov často vyskytujú s diabetom a plochý lišaj, najmä atypických tvarov a lézií sliznice dutiny ústnej.

Všetky tieto teórie nielen vysvetliť dôvod pre rozvoj plochý lišaj, pretože prítomnosť rôznych vyzrážanie a predispozičných faktorov a ich zapojenie do patogenézy ochorenia (Development Mechanism).

Prispievajúce faktory zahŕňajú:

 • infekčné choroby, najmä hepatitídu "B" a najmä hepatitídu "C";
 • poruchy metabolických procesov vo forme dyslipidémie, metabolického syndrómu, metabolických porúch pri diabete mellitus atď.;
 • primárna biliárna cirhóza;
 • xanthelasmatosis;
 • chronických ochorení a dysfunkcie tráviaceho systému.

Imuno-alergická hypotéza vývoja červených plochých lišajníkov

K dnešnému dňu neexistuje jediný predpoklad, z ktorého by mal existovať červený lichenový plán a jedna myšlienka jeho vývojových mechanizmov. Najprijateľnejšou hypotézou je imunologicko-alergická liečba choroby ako multifaktoriálna, založená na podradenosti imunitnej regulácie.

Koža a sliznice u ľudí podľa moderných koncepcií sa považujú za podstatnú súčasť imunitného systému. Zvlášť významnú úlohu obrany, ktoré sú uvedené na pozadí rastúci vplyv vonkajšie a vnútorné antigény (alergény), faktory, ktoré vedú k značným štrukturálnych a funkčných porúch konštantný (homeostázy) vnútorného prostredia.

V súlade s imunitnou teóriou sa červené ploché lichen považuje za získané systémové zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku podradnosti regulácie metabolických a imunitných procesov. To vysvetľuje neadekvátnu patologickú reakciu, narušenie enzýmových systémov s redukciou jednotlivých enzýmov atď. V reakcii na účinky traumy, vírusov, liečiv, chemických látok a ďalších faktorov.

Osobitný význam je pripojená ako aktivačný vplyv pretrvávajúce vírusy a ďalšie infekčné agens v tele v neaktívnom stave, rovnako ako vakcíny, séra a ďalšie antivírusovú a antimikrobiálne aktivačný nevhodné reakcie bunkovej a humorálnej imunity.

Ochranná reakciu organizmu v reakcii na dráždivé faktora sa vyjadruje spočiatku adaptívne procesy, ktoré vyvíjajú na úrovni centrálnych a okrajových oblastiach, ktoré sú reprezentované na kožu a / alebo sliznicu. Patogénne faktory vedú k dramatickému nárastu humorálnych (krv, intersticiálna tekutiny, lymfy, slín, gastrointestinálne šťavy) a tkanivových mediátorov a modulátory zápalu. Takáto reakcia je zameraná na odstránenie alebo neutralizáciu príčinného faktora. Ak v dôsledku zápalovej reakcie škodlivé činidlo nie je úplne eliminované alebo neutralizované, dôjde k disadaptácii obranných mechanizmov a zápal nadobudne chronický priebeh.

Následne sa prítomnosť patogénnych alebo oportúnnych mikroorganizmov vykazujúce antigény kvalitné senzitizujú (senzibilizujúca) tkaniva, čo spôsobuje ďalšie ich poškodenia a vytvára už vlastní antigény (antigény, ktoré sa stanú vlastné tkanív), ako aj komplexy pozostávajúce zo zlúčeniny mikroorganizmov s poškodených buniek tkaniva.

Tento proces vytvára normálnu ochrannú odpoveď imunitného systému, ktorý nie je narušený homeostázy v tele tak dlho, kým je zachovaná funkčný stav špecifických lymfocytov. Ako vyčerpania potlačenie funkcie v dôsledku dlhého kontinuálnej antigénne účinky vyplývajú dezintegrácie hlavnú ochrannú funkciu tkanív, telo nekontrolované imunitnú odpoveď na antigény poškodenie vlastné zdravé tkanivá pre všetky vyvolávajúce faktory.

Imunoalergická Tieto poruchy môžu byť vyvolané prakticky akejkoľvek poruchy, autonómne reguláciu funkcie, vaskulárne a metabolických porúch, rôznych intoxikáciách, dedičné faktory, infekčných bakteriálnych a vírusových patogénov. Zároveň a samotná porucha funkcie všetkých systémov tela sa vyskytuje ako dôsledok imunitných porúch, ktoré tvoria bludný kruh.

V prospech systémové patológie a nedostatočnou odpoveď imunoalergická svedčí tvorby erózie-ulcerózna procesov nielen na kožu a v ústnej dutine, ale aj v pažeráku, žalúdku, čriev, konečníka, na sliznici hale, uretry a močového mechúra na hlave penisu.

Infekčné alebo nie, červený lichen planus?

S týmito pojmami príčin a mechanizmov choroby ľahko zrejmé, odpoveď na túto otázku. Napriek skutočnosti, že choroba nie je nebezpečná na úroveň infekcie, na rozdiel od, napríklad, z kožného ochorenia, je potrebné si uvedomiť, že je často v kombinácii s chronickou vírusovou hepatitídou "C", ktorý je pôvodcom za určitých podmienok, sa prenáša z človeka na človeka.

Kliniku a diagnostiku

Červený lichen planus sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku, avšak výskyt postihuje ľudí vo veku 30-60 rokov. Ženy sú 2-krát vyššie ako u mužov, najmä v perimenopauzálnom období. Koža je zvyčajne ovplyvnená, ale sú možné (od 3 do 27%) izolovaných mukóznych lézií. Podľa povahy prejavov a toku rozlišujeme medzi typickými a atypickými formami choroby.

Typická forma

Príznaky plochý lišaj s jeho klasickej forme, čo je najbežnejší, charakterizované vyrážkou, sprevádzané svrbením, malátnosť, slabosť, pocit nepohody, neuro-psychologické nestability. Malé monomorfní (rovnaký typ) lézie s polygonálnym (mnohostena) a malé obrys pupkoobraznym dojem predstavujú dermoepidermalnye papuly s priemerom od 1 do 3 mm. Prvky sú fialové, purpurové, cyanoticky červené alebo červeno-ružové s lilami.

S bočným osvetlením sa papuly objavujú lešteným perleťovým leskom. Nie sú náchylné na periférny rast. Po aplikácii glycerolu alebo vody na ich povrch do hĺbky možno určiť charakteristickú sieť Whitham.

Papuly postupne zvyšuje v priemere na maximálne 4 mm, a potom sa ich rast zastaví, ale existuje silná tendencia zlúčiť prvky, čo má za následok tvorbu plaku je pomerne veľké vo forme krúžkov a rôznych tvarov, ktoré sa vzťahuje na malé váhy epitelu.

To nie je v hĺbke, a plaky vytvorené na povrchu oka Uithema nápadný ako belavý, prepletajú pásu typu línií a malých bodiek, ktoré sú viditeľné cez rohovej vrstvy epitelu. Tento "vzor" povrchu dosiek je spôsobený nerovnomernosťou nadmerného zahustenia epidermálnej zrnitosti (granulovanej) vrstvy.

Kožné vyrážky v plochý lišaj sú obvykle sprevádzané intenzívnym, občas bolestivých svrbenie, ktorý je schopný zbaviť človeka zo zvyšku pacientov a dokonca aj spať. Môžu byť lokálne a spoločné (zovšeobecnené). Najčastejšie lokalizácia - symetrického lézie v ohýbacie plochy predlaktí a extenzormi - dolná časť nohy v oblasti zápästia kĺbov, bočných plochách hrudník, brucho vnútornej strane stehien, v axilárny a ingvinální oblasti. Erupcia na dolných končatinách môže mať lineárny tvar.

Zvyčajne sa patologické zložky nevyskytujú v oblasti pokožky hlavy, na palmárnom a plantárnom povrchu. Na tvári plaku fialového sfarbenia sa nachádzajú len v oblasti červenej hranice perí, zvyčajne nižšej. Ich mierne šupinatý povrch je pokrytý šedo-bielou sieťou.

Vzhľad nových prvkov je "trhavý". Charakteristika tohto ochorenia je tiež Koebner jav alebo tzv izomorfné reakcie provokujúce: v akútnej fáze namiesto lineárneho poškriabaniu alebo vystavením iné mechanické, chemické alebo iné podnety objavia čerstvé typickú vyrážku.

Niektorí ľudia zistili, že zasiahnuté nechty s ich zmenou v podobe pozdĺžnych rýh, hovorí o druhu hrebenatky, začervenanie nechtového lôžka s centrami zákaly, prípadné deštrukciu nechtové hriadele, štiepenie nechtovej platničky alebo straty.

Manifestácia na slizniciach

Červené ploché lichen v ústnej dutine je lokalizované na pozadí nezmenených slizníc tváre, tvrdého podnebia, ďasien a mandlí. Spot papulózny exantém, nie sú zvýšené nad okolitý povrch, majú sivasto farebný vosk, zlúčiť a sú zoskupené do siete, krajkový "vzor", vo forme papradí, krúžkov, následne tvoriacich plaky. V jazyku majú vzhľad plochých belavých opálových nodulov, plaky s zubovitými, zreteľnými obrysmi umiestnenými na ich zadných a bočných povrchoch.

Vyrážky na slizniciach môžu byť sprevádzané miernym pocitom pálenia, pocitom "tesnosti", drsnosti a sucha. Často však nevznikajú žiadne subjektívne pocity a patologické prvky môžu byť náhodným nálezom počas zubného vyšetrenia alebo vyšetrením terapeutom ústnej dutiny respiračnou vírusovou infekciou.

Etapy choroby

Červený plochý lichen ako chronické ochorenie sa vyskytuje s obdobiami remisie a recidívami, ktoré sa môžu opakovať 1 až 5 krát za rok, a to aj napriek vykonávanej liečbe. V klinickom priebehu ochorenia, etapy, trvajúce mesiace:

 1. Akútne alebo subakútne.
 2. Progresívne, kedy je pozadie existujúcich a zvýšenie veľkosti všetky nové prvky sa objavia papulózna vyrážky alebo erózie a vredy, opuch a začervenanie, a tak ďalej. D. (v závislosti od druhu ochorenia), sprevádzané intenzívnym svrbením a Koebner javu.
 3. Stacionárne - zastavenie progresie.
 4. Povolenie, niekedy s tvorbou škvŕn nadmernej pigmentácie.
 5. Remisie.

Atypické formy červeného lichen planus

Existujúce klasifikácie sú založené na charaktere, umiestnení a forme primárnych ohniskov. V súlade s týmito príznakmi sa pridelí viac ako 15 atypických foriem ochorenia. Najdôležitejšie sú:

 1. Atrofia.
 2. Verukózneho.
 3. Bulózne alebo bublinaté.
 4. folikulárnej
 5. Erozívne a ulceratívne.
 6. Pigmentosa.

Atrofické lišajníky

Tento druh je od 2 do 10% a vyskytuje sa hlavne u dospelých. Výpadky majú vzhľad škvŕn, ktoré sú umiestnené na úrovni okolitého povrchu (exantém). Majú okrúhly alebo oválny tvar, typický pre červenú plochú lichenovú fialovú.

Na tomto pozadí môžu byť v centrálnej aj periférnej časti prvkov zahrnuté tmavšie farby a na ich povrchu perleťové alebo voskovité línie. V oblasti patologických prvkov v dôsledku povrchových atrofických procesov je epidermálna vrstva riedená a má vzhľad pergamenu. Najtypickejšia pre túto formu je lokalizácia vyrážky - krku, ramenných kĺbov, hrudných žliaz, vonkajších pohlavných orgánov a ústnej sliznice.

Druhy atrofickej formy sú:

 • prstencovitý-atrofický, reprezentovaný papulovými prvkami, v centre ktorého koža atrofuje; vyrážky sa spájajú a vytvárajú kontinuálne lézie vo forme plátov s okrajmi obrubovaného tvaru obklopeného obvodom mierne zvýšeným infiltračným valcom (edémom); väčšina týchto plakov sa nachádza izolovane;
 • keloidný lichen, ktorý sa vyskytuje zriedkavo; jeho prejavom je skleróza tkaniva v oblasti lézie; erupcie existujú po celé mesiace alebo roky a až potom sa môžu objaviť ďalšie príznaky tejto choroby.

Verruccus forma lichen planus

Verrux, alebo verrucóza, hypertrofická forma sa vyskytuje v priemere u 15% pacientov s červeným planusom. Prvkami sú papuly a plaky ružovo-červenej farby, menej často modravé. Ich povrch má rozmazaný, celulárny vzhľad, zdá sa, že je to pinched pin a je mierne pokrytý malými šupinami.

Ohniská sú charakteristické oválnym, okrúhlym alebo nerovnomerným tvarom, jasnými hranicami a strednou hyperkeratózou, takže sa podobajú bradaviciam. Rozlišujúce znaky bradavice - vysoká stabilita vyrážok k liečbe a predĺženie ich existencie, intenzívne bolestivé svrbenie. Vo výnimočných prípadoch sa prvky hypertrofickej formy objavujú na trupu a končatinách, pričom sa rozširuje (rozšírený) charakter.

Zriedkavým variantom je hyperkeratotický alebo nadržaný lišaj, v ktorom je vyjadrená nadmerná tvorba nadržaného epitelu. S touto odrodou sa objavujú plaky, ktoré majú nepravidelné obrysy a sú pokryté váhy podobné azbestu. Ich výskyt je často sprevádzaný intenzívnym svrbením.

Bulózna forma

Bublinová odroda sa vyskytuje v 2-4%, ešte častejšie postihuje sliznice. To sa prejavuje výskytom malých bublín a veľkých bublín pod epidermálnou vrstvou kože v oblastiach sčervenania (erytém), na plakoch a papulách, menej často - v nezmenených oblastiach pokožky. Bubliny s veľkosťou až 2 až 3 mm majú "tupý" kryt a obsahujú transparentnú seróznu alebo sérovú hemoragickú tekutinu.

Po ich pretrhnutí je vystavený erozívny alebo erozívny ulcerózny povrch, ktorý je obmedzený kontúram plaku alebo papuly. Po otvorení sa vytvorí hemoragická (krvavá) kôra.

Folikulárne červené lišajníky

Červený plochý lišajník tejto odrody je oveľa menej bežný ako v iných formách a môže byť kombinovaný s druhým. Výraznými znakmi prvkov folikulárnej formy sú malé špicaté papuly nachádzajúce sa v oblasti ústia vlasových folikulov. Často majú cyanotickú alebo bohatú červenú farbu, ktorá vo všeobecnosti charakterizuje prvky tejto patológie. Často sa kombinujú s typickými erozívnymi ulceratívnymi prvkami zbavujúcimi sa na koži, ako aj na sliznici dutiny ústnej dutiny. Po vyriešení vyrážky sa môžu vytvoriť povrchné atrofické jazvy.

Obvyklá lokalizácia vyrážok - koža končatín, menej často - kmeň a pokožka hlavy. Keď sú na hlave usporiadané prvky vyrážky, rozvinie sa alopécia obmedzeného charakteru (v polovici prípadov) v type alopecie areata.

Erotizujúca ulceratívna forma

To sa vyznačuje tým, na rozdiel od bulózne forme do nekonečna s predĺženým predmetu, najmä odolné proti terapeutických účinkov a časté kombinácii s diabetom a esenciálnej hypertenzie (Grynszpan syndróm - Potekaeva), rovnako ako ochorenie zažívacieho traktu. U 5% erozívnych-ulcerózna foriem sú premalígne a predĺžené pozorovanie takmer všetky erozívnej a atrofickej formy zvrhnúť rakoviny.

Erozie a malé vredy sú veľmi bolestivé, zvyčajne s nepravidelnými obrysmi a "sametovým" ružovo-červeným dnom. Ulcerózne a erozívne lézie sa spájajú spravidla s bežnými charakteristickými prvkami umiestnenými vedľa seba alebo vo vzdialenosti na koži alebo slizniciach. Prenikanie okolo dosiek má výrazné hranice a bizarné obrysy.

Vyskytujú sa hlavne na holeniach, sacrum, červenom okraji pier a sliznici dutiny ústnej dutiny. Na periférnej zóne lézií a na ich báze po dlhú dobu možno vyjadriť výrazný edém s ostrými okrajmi bizarných obrysov.

Pigmentárne lišajníky

Hlavným príznakom tejto formy je prevalencia výrazného tmavo-hnedého pozadia lézií, v ktorých sú sotva viditeľné žiarivé ostrovčeky prvkov modrofarebnej vyrážky. Sú lokalizované hlavne na koži brucha, končatín a v zadku. Tieto ohniská sú kombinované s charakteristikou vyrážok v ústnej dutine, ktoré môžu byť niekedy redundantne pigmentované.

diagnostika

Diagnóza červených plochých lišajníkov s prejavmi typickej formy u dermatológov nespôsobuje ťažkosti a je založená na charakteristických symptómoch. Ťažkosti s vykonávaním diferenciálnej diagnostiky s inými kožnými ochoreniami sa vyskytujú v atypických a zriedkavých formách ochorenia. V týchto prípadoch sa vykoná biopsia tkaniva z lézie, po ktorej nasleduje histologické vyšetrenie vzorky biopsie.

Liečba červeného lichen planus

Voľba integrovaného terapeutické intervencie má vždy individuálny charakter. Najúčinnejšia liečba môže byť len v prípade pacienta podrobnej štúdie, pretože to závisí od formy ochorenia, a lokalizácia lézie, trvanie, rozsahu vzhľadom na neuro-psychický stav pacienta a akútnych vírusových infekcií, prítomnosť ústnej ochorenie, tráviaceho systému, pečene a diabetu s prítomnosťou chronickej ložísk infekcie v tele, imunitného stavu systému, predchádzajúce účinnosti terapie.

Potrebujem strave?

Výživa s červenými plochými prúžkami by mala byť pravidelná, berúc do úvahy toleranciu potravín a alergické reakcie na ne. By mali byť vylúčené zo stravy, a to najmä v období zhoršenia, pikantné korenie, korenie, údené a nakladané potraviny, silný čaj alebo kávu, čokoládu, citrusových plodov. Okrem toho sa odporúča obmedziť produkty s významným obsahom sacharidov, tukov, ťažko stráviteľného mäsa, slaných morských plodov.

Odporúča sa používať hlavne varené alebo dusené ryby, chudé hydinové, mladého hovädzieho mäsa, zeleniny, ovocia, s výnimkou citrusov, odmietajú prijať alkoholu a sýtené nápoje. Okrem toho je žiaduce (ak je to možné) obmedziť fyzickú a psychoemotickú záťaž, prestať fajčiť.

Liečba drogami s červeným plochým leskom

Pri eróziách alebo vredoch sa vykonáva ďalšia liečba peroxidom vodíka (1% roztok), ktorý má čistiace a baktericídne vlastnosti. Môže byť tiež použitý na liečbu ulceróznych a erozívnych povrchov v ústnej dutine. Doma fixné krok a krok povolenie v súlade s možným použiť teplotu zásobníkov miestnosti s tinktúry nechtíka, rumančeka, lastovičník, eukalyptu, ľubovníka bodkovaného dermatológ. Na normalizáciu neuropsychického stavu a zníženie svrbenia je možné prevziať tinktúru valeriánskej, materskej, hlohovej.

Klinická liečba zahŕňa lokálny účinok na lézie a systémový účinok na telo. Ako lokálna terapia v podobe aplikácie je najúčinnejší masť planus obsah kortikosteroidov (Advantan, Celestoderm, Elokim flutsinar a kol.), Ktoré majú vplyv na miestne imunitné procesy, znižuje opuchy a zápaly, normalizovanie pomer buniek. Keď odolné verukózní tvoria kortikosteroidy (dexametazón, hydrokortizón, Diprophos) podávané injekčne do lézií. Majú imunosupresívne, proti, anti-alergické a protizápalové účinky.

Sú tiež používané skrutky, roztoky s antihistaminikami, mentol, kyselina citrónová, ktoré pomáhajú znížiť intenzitu svrbenia. V záujme urýchlenia epitelizácie a hojenie rán ulcerózna lézie Solcoseryl použité, šípky olej, seabuckthorn, a aby sa uľahčilo oddelenie a urýchlenie rany kôrku - salicylová masť, majúci antiseptické a keratolytická vlastnosti.

V prítomnosti vredových a erozívnou prvky na sliznice, sú spracované gélu alebo pasty s kortikosteroidmi (triamcinolón, fluocinolon) v kombinácii s chlórhexidín plákanie použitých s betametazónu.

Systémová liečba červených plochých lišajníkov je potrebná v prípadoch všeobecného rozšírenia vyrážky, pretrvávajúceho a dlhodobého priebehu ochorenia. Aby bolo možné použiť tieto do formy tabliet, ktoré sú hlavnou zložkou glukokortikosteroidmi - prednizón, dexametazón, Presotsil atď., Rovnako ako vnútrosvalovo Diprophos že protrahovaný účinok glukokortikoidu..

Ďalší spôsob liečbe pokročilého procesu, a to najmä počas axiálneho priebehu alebo prítomnosti erózie a vredy, je pri súčasnom podávaní metronidazolu, chinolóny (Delagil, Plaquenil), ktoré majú protizápalový, stredne imunosupresívne a imunomodulačné vlastnosti s glukokortikoidy, čo vedie k účinnosti ako výrazne zvýšila,

V prípadoch prevalencie alergického pozadia sú predpísané antihistaminiká, kurzy histoglobulínu podľa určitej schémy.

Navyše na liečbu plochý lišaj je nutné použiť nástroje a techniky, ktoré prispievajú k normalizácii spánku a korekcie psychosomatického stavu - ľahká antidepresíva, hypnotiká a sedatíva, masáž šije a vlasovej pokožky, elektrický, iontoforéza s sedatíva elektrolyty darsonvalya postupu. Určitý účinok v komplexnej terapie majú vitamíny "A", "E", "D", skupina "B", imunomodulátory Neovir, Dekaris.

V prípadoch ťažkého generalizovaného procesu má použitie fotochemoterapie (PUVA-terapia) vysokú účinnosť v mnohých prípadoch.

Napriek tomu, že prognóza ochorenia pre život pacienta je priaznivá, vo väčšine prípadov trvá dlho, s recidívami a je do značnej miery schopná narušiť psychologickú a sociálnu adaptáciu človeka.

Red lichen planus: príčiny, metódy liečby

Červený plochý lišaj sa vzťahuje na chronické dermatózy a prejavuje sa vo forme svrbivých papulov na kožných telách, slizniciach a v zriedkavých prípadoch na nechtoch. Rozmanitosť príznakov tejto choroby spôsobuje počet jej odrôd a niekedy výrazne komplikuje diagnostiku. V ťažkých prípadoch musí byť pacientovi pridelená biopsia na presnú diagnostiku diagnózy.

Dermatológovia v posledných rokoch zaznamenali nárast počtu prípadov tejto dermatózy. V tomto článku sa budeme oboznámiť s príčinami, príznakmi, metódami liečby a diagnózou červeného lišajového plánu. Tieto informácie budú pre vás alebo vašich blízkych užitočné a pomôžu vám pri rozhodovaní o potrebe začať liečbu.

Prevalencia tejto dermatózy medzi kožnými patologiami je asi 1-2,5% a medzi ochoreniami ústnej sliznice - asi 35%. Približne 30-40% pacientov postihuje sliznice a kožu a v 12 až 20% prípadov dochádza k rozšíreniu ochorenia na nechty. U 25% pacientov má červený lichen planus vplyv iba na sliznicu ústnej dutiny. Častejšie sa zisťuje u ľudí vo veku 40-60 rokov (väčšinou u žien). U detí je ochorenie zriedkavé.

dôvody

Zatiaľ čo vedci nemôžu presne určiť príčinu vzniku danej dermatózy. Existuje niekoľko teórií o faktoroch, ktoré to spôsobujú.

imunoalergická

Táto teória príčin vývoja tejto dermatózy vedie, pretože spája všetky ostatné. Tieto štúdie potvrdzujú, že v krvi pacientov a lézií pozorovaných v rozpore vzťahu medzi T-pomocných buniek (bunky imunitného systému poskytujúcim aktívne imunitnú odpoveď) a T supresorové (imunitné bunky, ktoré poskytujú zníženie imunitných odpovedí). Cirkulujúce imunitné komplexy, vrátane protilátok a častí kožných buniek, sa objavujú v krvi.

Táto skutočnosť naznačuje, že imunitný systém "neuznáva" svoje vlastné bunky a produkuje proti nim leukocyty, lymfocyty, protilátky a imunoglobulíny. Ako odpoveď na takúto reakciu sú samotné kožné tkanivá a sliznice poškodené. Preto sa v postihnutej oblasti vyvinú mediátory zápalovej reakcie a vyvíja sa imúnny zápalový "útok", ktorý spôsobuje smrť epidermálnych buniek a slizníc.

Vírusové alebo infekčné

Podľa tejto teórie sa vírusové alebo bakteriálne činidlo nachádza v dolných vrstvách kože a začína sa prejavovať pod vplyvom mnohých provokačných faktorov. Stimuluje rozdelenie epidermálnych buniek a imunita vytvára protilátky, ktoré zničia kožné bunky.

dedičný

Vedci naznačujú, že existuje "spánok" gén, ktorý vyvoláva túto dermatózu a je zdedený. Pod vplyvom z určitých dôvodov sa "prebudí" a spôsobuje výskyt symptómov.

Pravdepodobnosť tejto príčiny tejto dermatózy je čiastočne potvrdená štatistikou, že 0,8-1,2% pacientov malo ochorenie niekoľko generácií. V takýchto prípadoch sa choroba začína prejavovať v ranom detstve, trvá dlho a často sa opakuje.

neurogénna

Táto teória o vzniku dermatózy spočíva v tom, že jej vývoj alebo relaps sa vyvíja po traume. Je založený na skutočnosti, že takmer všetci pacienti majú túto alebo takú nervovú poruchu (neurózu, vegetonózu, neurasténiu atď.).

Potvrdením tejto teórie je umiestnenie vyrážok pozdĺž nervov počas neuritídy. U niektorých pacientov s červeným plánom sa prejavujú poruchy kožného trofizmu spôsobené léziami miechy v dôsledku iných príčin (radikulitída, trauma atď.).

opojenie

Táto teória je založená na toxickom účinku viacerých látok:

 1. Liečivé prípravky. Vývoj dermatóz môže spôsobiť 27 liekov. Napríklad, zlaté prípravky, jódu, arzénu, antimónu, hliníka, antibakteriálne liečivá (antibiotiká streptomycín a tetracyklín), chinín a jeho deriváty, antituberculosis činidlá (para-aminosalicylová kyselina, ftivazid). Paradox tohto predpokladu je, že niektoré z týchto liekov používa na liečbu dermatózy (napríklad antibiotiká alebo arzén pasty). S najväčšou pravdepodobnosťou môžu buď spôsobiť túto dermatózu, alebo viesť k toxickému poškodeniu kože.
 2. Sebeotrávení. Vývoj dermatóz sa vyvolalo akumulácii v tele toxických látok, ktoré sa objavujú v nasledujúcich chorôb: hepatitída, cirhóza pečene, ochorenia tráviaceho systému (vred, gastritída), hypertenzia, diabetes. Štúdie naznačujú, že u niektorých pacientov s plochý lišaj detekciu zmien funkčných pečeňových testov, sú definované biochemickú analýzu krvi. V ostatných prípadoch dochádza k narušeniu metabolizmu uhľohydrátov. Zvlášť závažná dermatóza sa vyskytuje u diabetes mellitus.

Je choroba?

Existencia veľkého počtu teórií o príčinách tejto choroby znemožňuje poskytnúť priamu odpoveď na túto otázku. Všetky z nich sú nepodložené a nemajú 100% potvrdenie.

Existujú prípady vývoja červených plochých lichenov od manžela a manželky alebo niekoľkých rodinných príslušníkov. Bola opísaná epizóda infekcie dermatológa, ktorý urobil biopsiu tkaniva pacienta. Po 30 dňoch mal prvé lézie kože a po 21 dňoch - rovnaké lézie kože ako pacient.

To je dôvod, prečo odborníci neodporúčajú úplne odmietnuť možnosť uzatvárania červeného lichen planus (najmä pri blízkom kontakte) a dodržiavať niekoľko pravidiel. Pri komunikácii s pacientom sa človek musí zdržať rúk a iných fyzických kontaktov, nepoužívajte jedlo, oblečenie, topánky, nožnice a iné predmety osobnej starostlivosti.

príznaky

Klinický obraz červených plochých lišajníkov sa môže vyskytovať v typických alebo atypických formách.

Typická forma

Hlavným príznakom tejto dermatózy je svrbivá červená plochá vyrážka, ktorá sa nachádza na koži alebo slizniciach. Oblasti jeho lokalizácie môžu byť odlišné.

Častejšie vyrážka s červenými lišajníkmi sa nachádza na takých miestach tela:

 • lakte záhyby;
 • vnútorný povrch zápästia zápästia a stehien;
 • popliteal fossae;
 • Bedrový región;
 • dolné brucho;
 • oblasť svalov;
 • Kĺbové členky;
 • podpazušie;
 • bočné plochy kmeňa.

Dlaň a podrážka, tvár a pokožka hlavy sú extrémne zriedka ovplyvnené červeným plochým lišajníkom.

Na slizniciach sa pozorujú vyrážky v nasledujúcich oblastiach:

 • ústna dutina: jazyk, vnútorný povrch tváre, tvrdé podnebie, guma;
 • vstup do vagíny;
 • hlavu penisu.

Vyrážka na slizniciach sa môže zlúčiť do skupín vo forme čipiek, prstencov a mriežky alebo môže byť jednoduchá. Jeho farba je blízka šedo-opálovému. V jazyku papuly môžu tvoriť belavé plaky s zúbkovaným obrysom a na perách - fialové a mierne vločkované plaky.

Keď je klinec poškodený, na nej sa objavujú pozdĺžne drážky (ryhy) a hrebene. Stane sa zahalené a valec sa môže zničiť.

Z vonkajšej strany môže vyrážka vyzerať takto:

 • papuly;
 • vyrážajúci polygonálny tvar;
 • papuly s pupočným dojmom;
 • vyrážka, ktorá sa spája s plakmi;
 • vyrážka s hyperkeratózou a keratinizáciou;
 • lesklé papuly.

S červenými lišajmi je taký charakteristický príznak ako Wickhamova sieť - vzor vo forme mriežky na povrchu najväčších papulov. Pri aplikácii na vyrážku slnečnicového oleja sa dá dobre zvážiť.

Keď sa ochorenie zhorší, pozoruje sa fenomén Kebnera. Vyjadruje sa vo výskyte nových prvkov vyrážky na mieste akéhokoľvek traumy na pokožke (napríklad trením odevu).

Atypické formy

atrofická

Táto forma sa vyvíja, keď sklerotického alebo atrofické zmeny, ktoré sa vyskytujú v dôsledku výpadku prúdu alebo nahradenie normálneho tkaniva spojivového tkaniva kože, namiesto konvenčných (typicky) papuly.

Atrofická forma môže byť:

 • primárne - rozvíja sa nezávisle a okamžite;
 • sekundárne - vzniká v dôsledku opačného vývoja papuliek.

S rozvojom tejto formy v oblasti rastu vlasov možno pozorovať stratu vlasov, a v oblasti ohýbača povrchov rúk a nôh - keratosis pilaris (alebo symptómov malý Lassuera), vyjadrené vo vlasových folikuloch upchatiu hromadenie karcinómov šupinatých buniek.

Hypertrofické (alebo bradavice)

Táto forma sa pozoruje pri hyperplázii tkaniva, ktorá sa prejavuje vo forme silne lesklých papuliek hnedej, fialovej alebo ružovej farby. Sú náchylné na fúziu a tvorbu plakov. Z vonkajšieho hľadiska tieto vyrážky pripomínajú bradavice s povrchom, ktorý je sfarbený a pokrytý malým množstvom šupín.

Zvyčajne vyrážky s touto formou červených lišajníkov sú lokalizované v oblasti predného povrchu pier. V niektorých prípadoch sa vyrážky objavujú aj v iných oblastiach.

Erozívnej a ulcerózna

Táto forma dermatózy je najťažšia a ťažko liečiteľná. Zvyčajne je sprevádzaná léziou ústnej sliznice (hlavu penisu a vstup do vagíny sa menej často zúčastňuje zápalového procesu).

Na povrchu hlienu dochádza k zmenám, ktoré sa rýchlo pretvárajú na vredy alebo erózie zaobleného nepravidelného tvaru, ktoré dávajú pacientovi bolestivé pocity. Ich dno má ružovo-zamatový povrch a často sú pokryté vrstvami alebo plakmi, ktorých odstránenie spôsobuje krvácanie.

Hojenie vredov a erózií trvá veľmi dlho a následne sa často opakujú. Takýto proces môže trvať roky.

Erozívna ulceratívna forma je často sprevádzaná hypertenziou a cukrovkou. V takýchto prípadoch hovoria odborníci o syndróme Potekaev-Grinshpan.

Bubliny (alebo bulózne)

Táto forma dermatózy sa vyvíja s rýchlym priebehom ochorenia, čo môže byť spôsobené závažným všeobecným zdravotným stavom. Najčastejšie sa vyskytuje u žien starších ako 50 rokov.

S bublinkovou formou sa na tele objavujú veľké (až do veľkosti hrachu) a malé bubliny, ktoré sa rýchlo šíria pozdĺž nezmenenej kože. Okolo takýchto zmien sú papuly alebo plaky.

Bubliny sú naplnené priehľadnou bielou kvapalinou a majú tesnú kapsulu, ktorá sa dlho neotvorí. Keď sa tieto zmeny vyskytnú v ústnej dutine, otvárajú sa rýchlejšie. Na ich mieste sa objavujú erózie a vredy, ktoré, na rozdiel od erozívnej formy červených lišajníkov, sa uzdravujú.

kruhový

Táto forma dermatózy sa šíri šírkou a vyrážka v strede lézie "mizne". Podobné zmeny na koži tvoria krúžky.

Zvyčajne sa táto forma ochorenia pozoruje u mužov. Krúžky sú lokalizované v genitálnej oblasti, na vnútornom povrchu nohy a na slizniciach.

erytematózne

Pri tejto forme tejto dermatózy sa výraznou časťou pokožky objaví sčervenanie, opuch a lúpanie. Následne sa v týchto oblastiach vytvárajú mäkké uzliny.

špicatý

S touto formou tejto dermatózy sú erupcie vo forme špicatých papuliek umiestnené na lopatke, krku alebo nohách. V strede každého prvku vyrážky sa nachádza miesto hyperkeratózy, ktoré sa podobá vyčnievajúcemu chrbtici rohovky.

pigment

Pri tejto forme dermatózy sa na tele objavia hnedé alebo tmavohnedé pigmentované uzliny. V niektorých prípadoch predchádza typickým papulám.

Monilimorfnaya

Pri tejto forme dermatózy sa na tele objavujú voskové kruhové erupcie. Sú lokalizované na krku, ušiach, čele, lakte, zadnej strane rúk, zadku a bruchu. Vyrážky sú zoskupené v podobe náhrdelníka. Charakteristickou črtou tejto formy je neporušená koža nosa, tváre, dlaní a oblasť medzi lopúch.

Červené ploché lišajníky u detí

Táto dermatóza u detí sa vyskytuje zriedkavo, ale pokračuje v agresívnejšej forme, pretože koža pokožky je usporiadaná inak - je schopná udržať viac vlhkosti a má v nej viac krvných ciev. Kvôli takýmto znakom štruktúry koža rýchlejšie napučiava, na papuli sa objavujú papuly a vyrážka nadobudne fialový alebo jasný fialový odtieň.

diagnostika

Typické ploché vyrážky na pokožke umožňujú diagnostikovať len na základe vyšetrenia pacienta. V niektorých prípadoch je diagnostika obmedzovaná rôznymi atypickými formami tejto dermatologickej choroby. Potom dermatológ odporúča vykonať laboratórne diagnostické metódy:

 • krvný test - zvýšená ESR a pozorovaná leukocytóza a eozinofília;
 • biopsia kože a histologické analýza - vo vzorkách tkaniva odhalili známky zápalu gipergranulez, hyperkeratóza, striplike infiltračných hornej dermis, hydropický degenerácia bazálnej epidermis a koloidné Civatte lýtko medzi epidermis a dermis.

liečba

Liečba tejto dermatózy sa vždy uskutočňuje postupne a komplexne.

Do plánu liečby môžu byť zahrnuté nasledujúce:

 • prostriedky na zníženie aktivity imunitného systému (v ťažkých prípadoch);
 • prostriedky na normalizáciu trofizmu tkanív;
 • prostriedky na odstránenie svrbenia, stabilizáciu fungovania nervového systému a spánok;
 • miestne masti a iné prostriedky.

Okrem toho na zrýchlenie zotavenia sa používajú metódy na ovplyvnenie faktorov vyvolávajúcich ochorenie:

 • riadenie stresu;
 • liečba patológie ústnej dutiny;
 • odstránenie škodlivých faktorov vo výrobe;
 • korekcia príjmu už predpísaných liekov;
 • normalizácia stravy atď.

Lieky sú predpísané pacientom v prípadoch porušenia všeobecného zdravotného stavu. Výber potrebných finančných prostriedkov závisí od každého klinického prípadu. Na liečbu červených plochých lišajníkov sa na orálne podanie môžu použiť nasledujúce prípravky:

 • imunosupresíva: cyklosporín A, chlórchin, hydroxychlorochin;

Ak je ochorenie sprevádzané závažným svrbením, pacientovi sa odporúčajú antihistaminiká.

 • antihistaminiká: Tavegil, Zirtek, Diazolin, Clemastin, Prometazín, Loratadin, Fenkarol atď.;
 • kortikosteroidy: Metipred, prednizolón;
 • systémové retinoidy: Neotigazon, Acitretin, Tigazon, Isotretion, Etretinat;
 • syntetické interferóny: Ridostin, Neovir, Interferón-alfa 2B;
 • antibiotiká: tetracyklín, metacyklín, doxycyklín, azitromycín, sumamed, roxitromycín;
 • hypnotiká a sedatíva: fenazepam, medazepam;
 • kardiovaskulárne prípravky na zlepšenie trofizmu tkanív: Xanthinol, Trental atď.;
 • Vitamínové prípravky: kyselina askorbová, vitamíny B, vitamín D.
 • Okrem toho liečba plán liečivo môže obsahovať lieky na liečbu sprievodných ochorení, diabetes, neuróza, hypertenzia, chronické zápalové procesy (napr., Glositída, stomatitída, atď).

  Pri lokálnej terapii červených plochých lišajníkov sa používajú nasledujúce lieky:

  • masti založené na kortikosteroidoch: Cloveit, Flumethason, Hydrocortisone, Betamethon, Triamcinolone;
  • nehormonálne protialergické masti: Gystan, Fenistil;
  • nehormonálne protizápalové masti: Pimekrolimus, Takrolimus;
  • exfoliačné masti: Belosalik, Diprosalik;
  • masti na urýchlenie regenerácie tkanív: Solkoseryl.

  Miestne lieky na liečbu tejto dermatózy môžu byť použité buď samostatne, alebo v kombinácii navzájom. Môžu byť predpísané iba lekárom, berúc do úvahy formu, závažnosť a stupeň ochorenia.

  Tradičné metódy liečby

  V niektorých prípadoch - pri absencii alergických reakcií a iných kontraindikácií pre použitie liečivých rastlín - ľudové recepty môžu byť použité na liečbu tejto dermatózy. Pred použitím ich vždy poraďte s lekárom!

  Na liečenie tejto dermatózy možno použiť nasledujúce:

  • olej alebo masť z nechtíka;
  • rakytník;
  • brezový decht;
  • vývar zase;
  • bobule-bylinné infúzie na báze borievok jalovca, listy žihľavy, čierne kvety elderberry, korene púpava.

  fyzioterapia

  V liečebnom pláne pre dermatózu patria fyzioterapeutické techniky:

  1. Magnetoterapia. Magnetické polia znižujú hladinu mediátorov zápalu, zlepšujú metabolizmus v tkanivách, eliminujú svrbenie a normalizujú činnosť nervového systému.
  2. Laserová terapia. Laserové lúče môžu znížiť zápal, svrbenie a opuchy, zlepšujú látkovú výmenu, urýchlenie ústupe lézií a vredov a regeneráciu erózií, stabilizovať fungovanie nervového systému.
  3. PUVA terapia. Užívanie alebo aplikácia na pokožku Metoksalena a následné ožarovanie kožných lézií ultrafialovým žiarením pomáha spomaľovať rozdelenie kožných buniek a urýchľovať opačný vývoj vyrážky.

  výhľad

  Vo väčšine prípadov dermatóza dobre reaguje na liečbu a pre mierne formy ochorenia sa vyliečia. Patológia sa môže objaviť po niekoľkých rokoch.

  Silný priebeh sa pozoruje pri erozívnych formách červeného lichen planus. V takýchto prípadoch sa dermatóza dlhodobo lieči a opakuje sa častejšie ako iné formy tejto choroby.

  Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

  Keď sa vyskytnú kožné vyrážky, mali by ste sa poradiť s dermatológa. Samodiagnostika a samošetrenie môžu byť nebezpečné pre zdravie.

  Plochý lišaj sprevádzané léziami v rôznych orgánoch a systémoch, takže jej liečba zahŕňa mnoho odborníkov: endokrinológ (diabetes), s psychiatrom (neuróz), zubného lekára (v lézií ústnej dutiny), kardiológ (hypertenzia). Je užitočné poradiť sa s imunológom, ktorý pomôže určiť rozbité väzby imunity.

  Kanál, ktorý šetrí zdravie, špecialista rozpráva o červenom liste:

  Červené ploché lišajníky

  Červené ploché lichen je pomerne časté ochorenie kože, ktoré rýchlo nadobudne chronický charakter. Často sa vyskytuje v chronickej forme s výskytom recidívy, akútna je oveľa menej častá. Choroba sa považuje za nebezpečnú z dôvodu jej onkogenity. Bez vhodnej liečby sú ohniská zápalu schopné degenerovať do malígneho nádoru.

  dôvody

  Na červené lišajníky, od 0,78 do 2,4% všetkých kožných ochorení a od 7 do 10% ochorení ústnej sliznice. Lishay sa vyskytuje podľa rôznych údajov v 1,3-2,4% prípadov všetkých dermatologických ochorení. A medzi ochoreniami ústnej sliznice je jej podiel podľa niektorých autorov 35%. Choroba sa vyskytuje v rôznych vekových skupinách. Ženy trpia červenou plochou nosnosťou častejšie ako muži.

  Na koreň výskytu červených plochých lichenov sa vyskytujú poruchy imunity. Pod vplyvom provokovať faktorov (psycho-emocionálny stres, trauma v širšom slova zmysle - mehanicheckaya, chemikálie, liečivo, hormonálne a metabolické poruchy) zvyšuje citlivosť a náchylnosť kožných buniek do patogénne účinky.

  Hlavné dôvody pre jeho výskyt:

  • Autoimunitné poruchy.
  • Metabolické poruchy.
  • Vírusové a infekčné choroby.
  • Porušovanie neurogénnej povahy.
  • Dedičné predispozície.
  • Alergické a toxické reakcie.
  • Endokrinné poruchy.
  • Choroby kardiovaskulárneho systému.

  História prípadu, v ktorej sa zdedil červený lišaj, nie je nezvyčajné. Lishay sa v takýchto prípadoch vyskytuje u detí a je ťažké liečiť. U detí je červený lichen planus veľmi zriedkavý. Detská populácia predstavuje len 1% z celkového počtu všetkých pacientov s červeným lichen planusom.

  Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že vás zbavuje infikovaných už nakazených osôb, nie je nákazlivé. Inými slovami, červený plochý lichen nie je nákazlivý. Väčšina je dedičná a nie je prenášaná osobným kontaktom s nosičom.

  Niektorí odborníci však neodporúčajú úplne odmietnuť možnosť uzatvárania červeného lichen planus (najmä pri blízkom kontakte) a dodržiavať niekoľko pravidiel:

  • Pri komunikácii s pacientom by sa mali odmietnuť ruky a iné fyzické kontakty,
  • Nepoužívajte jedlo, oblečenie, topánky, nožnice a iné predmety osobnej starostlivosti.

  Príznaky a fotografie červených plochých lišajníkov

  S červenou plochou lišajovou kožou často trpí, aj keď v 3-26,5% prípadov dochádza k izolovanému poškodeniu slizníc ústnej dutiny. Môžu to byť lézie vulvy, močového mechúra a močovej trubice, konečník, tráviaci trakt.

  Výpady s červenými plochými lišajníkmi sú často viacnásobné a usporiadané v skupinách, ktoré sa tvoria na kožných girlandách, krúžkoch alebo líniách

  Hlavným príznakom červených plochých lišajníkov je výskyt charakteristických vyrážok vo forme sčervenania, plakov, vredov. Pri vyrážke je umiestnenie skupiny v hlavných léziách zvláštne.

  Častejšie vyrážka s červenými lišajníkmi sa nachádza na takých miestach tela:

  • lakte záhyby;
  • vnútorný povrch zápästia zápästia a stehien;
  • popliteal fossae;
  • Bedrový región;
  • dolné brucho;
  • oblasť svalov;
  • Kĺbové členky;
  • podpazušie;
  • bočné plochy kmeňa.

  Dlaň a podrážka, tvár a pokožka hlavy sú extrémne zriedka ovplyvnené červeným plochým lišajníkom. Na slizniciach sa pozorujú vyrážky v nasledujúcich oblastiach:

  • ústna dutina: jazyk, vnútorný povrch tváre, tvrdé podnebie, guma; v
  • mozgová príhoda vo vagíne;
  • hlavu penisu.

  Výskyt lišaj v ústnej sliznici do určitej miery závislá na prítomnosti u pacientov, ochorenie gastrointestinálneho traktu (gastritída, kolitída atď.), Pečene, slinivky brušnej. U mnohých pacientov je ochorenie jasne spojené s vaskulárnou (hypertenziou) a endokrinnou (diabetes mellitus) patológiou.

  Je veľmi ťažké identifikovať červené lišajníky na tvári, ktoré sa prejavujú v podobe nezvyčajných vyrážok v oblasti kože čela, tváre, dolných a horných viečok a brady. Namiesto zvyčajných plakov majú pacienti intenzívnu pigmentáciu tmavšieho odtieňa.

  Symptómy červených lišajníkov sú preto svrbenie, začervenanie a prejavy iných typických príznakov. Určite prítomnosť ochorenia môže lekár-dermatológ s externým vyšetrením pacienta.

  Druhy choroby

  Ako môžeme vyvodiť príčiny vývoja ochorenia - červený plochý lichen nie je prenášaný z človeka na človeka. V závislosti od prejavu sa rozlišujú tieto odrody:

  Vo všetkých formách plochý lišaj aplikuje lokálnej liečbe, ktorá sa zameriava na použitie rôznych kortikosteroidných mastí (tselestoderm, Advantan, Elokim et al.). Uvádzajú sa tiež masti, ktoré majú resorpčný účinok, ktorý obsahuje ichtyol, naftalán, síru, decht a kyselinu salicylovú.

  diagnostika

  Keď sa vyskytnú kožné vyrážky, mali by ste sa poradiť s dermatológa. Diagnóza plochý lišaj je vykonané dermatológ a nepredstavuje žiadne veľké problémy, pretože je takmer vždy možné nájsť typické plaky polygonálny tvar s charakteristickou farbou, hladký povrch, pupkoobraznym depresia, priečne pruhovanie.

  Diferencovaná diagnóza je stanovená na vylúčenie leukoplakie, lupus erythematosus alebo syfilis. Hlavným smerom je identifikovať choroby na pozadí, ktoré vyvolávajú chorobu. Podrobné otázky pacienta môžu určiť predpokladaný faktor alebo dedičnosť.

  Liečba červeného lichen planus u ľudí

  Pacienti s červeným lišajníkom by sa mali dôkladne podrobiť vyšetreniu na zistenie somatických ochorení. Zvláštna pozornosť sa venuje stavu gastrointestinálneho traktu, nervového systému, indexu krvného tlaku a obsahu glukózy v krvi.

  Odstránenie provokačných faktorov:

  • odstránenie stresu a traumatických situácií u ľudí;
  • liečba u zubára, sanitácia ústnej dutiny, aby sa zabránilo poškodeniu ústnej sliznice;
  • korekcia farmakoterapie s výnimkou choroby provokačného ochorenia (antibiotiká, delagil);
  • vylúčenie pracovných a domácich rizík;
  • vyšetrenie s endokrinológom, gastroenterológom, neurológom;
  • liečba ohniskov chronickej infekcie (tonzilitída, maxilárna sinusitída, zubný kaz);
  • správna vyvážená strava, strava.

  Miestnu liečbu u dospelých a detí možno poskytnúť aj ľudové prostriedky, vrátane:

  • kúpele s použitím liečivých rastlín, napríklad šnúra a harmanček;
  • aplikácie na olejové škvrny rakytníka;
  • masť na báze kadidla a nechtíka;
  • pleťové vody, náplne, výplach úst s repkovou šťavou alebo živicou, odvar z hrozienok.

  Aktívne masti s kortikosteroidmi Advantan, sinaflana, Belosalik ktoré majú protizápalový účinok, a sú preto užitočné pri liečbe lichen ruber planus, hydrokortizón obkalyvanie ložiská.

  Papuly, prečesané na rany, sa odporúča liečiť Solcoserylovou masťou. Liečivo nasýti tkanivá kyslíkom a glukózou, regeneruje ich a zabraňuje vzniku vredov a erózií. Na chorú pokožku sa aplikuje 2 - 3 r. za deň, približne 2 týždne.

  Na zlepšenie toku metabolických procesov je indikovaná liečba vitamínmi. Priamo vitamín A a jeho deriváty majú priaznivý vplyv na delenie kožných buniek a znižujú závažnosť zápalu. Prípravok vitamínu je predpísaný po dobu 2 až 3 týždňov s dávkami 25-50 mg.

  Z metód bezdrogovej terapie červeného plochého lichenu si zasluhuje pozornosť fototerapia (ultrafialové ožarovanie). Existujú správy o liečbe pacientov s červenými planárnymi lasermi.

  Plochý červený lišajník u človeka nie vždy podstupuje liečbu, často po ukončení liečby ochorenie vracia recidívu. Preto je nevyhnutné dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré pomôžu dosiahnuť stabilnú odpustenie.

  S rastúcou intenzitou ischemických prejavov sa liečba uskutočňuje:

  • histamínové H1-blokátory, repelenty s antiserotonínom a blokátormi katecholamínov. Súčasne používajte sedatíva a antidepresíva. S ich pomocou normalizujú spánok a znižujú svrbenie.
  • Liečba vitamínmi pre pozitívny vplyv na metabolické procesy.

  Prevencia relapsu je na liečbu lézií chronickej infekcie (zápal prínosových dutín, zápal mandlí, a kazu al.), Liečenie neuropsychiatrických porúch, nervového systému, únavy a stresu.

  Ľudové opravné prostriedky

  Na liečbu červených plochých lišajníkov ľudovými prostriedkami je možné len po súhlase dermatológa.

  1. Tar. Vezmite 2 vajcia, brezový decht 150 g, čerstvý domáci krém 100 g, premiešajte a rozotrite do postihnutých oblastí až do vymiznutia vonkajších prejavov. Predzápalové ohniská utrite peroxidom vodíka.
  2. Denný kompresný olej z rakytníka. Navlhčujú gázu a dajú na postihnutú pokožku hodinu.
  3. Nechtík. Vezmite 10 g nechtových kvetencov a rozdrvte ich, rozomlete ich na 50 g vazelíny. Namažte postihnutú pokožku masťou niekoľkokrát denne, až kým nezmizne.
  4. Korene lopúcha a chmeľových šištičiek v rovnakom množstve (2 polievkové lyžice) sa kombinujú s 1 lyžičkou nechtíka a pripraví sa masť. Za týmto účelom nalejte rastliny do 200 ml vriacej vody a trochu ich zahrejte. Potom sa bujón prefiltruje a zmieša s vazelínou v pomere 1: 2. Takáto masť sa niekoľkokrát denne ošetrí lichenovými plakmi.

  prevencia

  Možné preventívne opatrenia:

  • Príjem vitamínov a minerálov.
  • Posilnenie imunity.
  • Kalenie.
  • Schopnosť zvládať stres.
  • Snažte sa predchádzať zraneniam kože a nadmernému slnečnému žiareniu, pretože dlhodobé vystavenie slnku môže spôsobiť nežiaduce reakcie.
  • Včasné odvolanie sa na špecialistov a liečbu nových chorôb.

  Ak sa objavia nepriaznivé príznaky, ktoré sa objavia na koži, okamžite vyhľadajte lekára. Včasná liečba sa začne rýchlo vyrovnávať s ochorením a chráni pred vážnymi komplikáciami.