Hlavná

Opar

Viacfarebné lišajníky u človeka: fotografie, príznaky a liečba

Lisha je obrovská, pestrá, farebná - to sú všetky názvy rovnakej kožnej choroby spôsobenej hubami rodu kvasníc. Tieto mikroorganizmy patria do kategórie podmienene patogénnej, môžu byť prítomné na koži zdravých ľudí bez toho, aby im spôsobovali nejakú úzkosť.

Ale za určitých podmienok (nadmerné potenie, chronických ochorení, hormonálna nerovnováha, a tak ďalej.) Môžu huby začnú nekontrolovateľne množiť a spôsobiť rozvoj tinea versicolor.

Bez dlhodobej adekvátnej liečby ľudského tela zostávajú hnedé škvrny, ktoré zbavujú pacienta sebadôveru a vytvárajú psychologické komplexy. U žien sa ochorenie často začína počas tehotenstva a po narodení dieťaťa.

Príčiny vzhľadu

Prečo existuje viacfarebný lichen a čo to je? Keď vidíte prvé príznaky ružovej lišajnice na koži (pozri fotografiu), nepanikujte. Podľa lekárov je ružová lišajka vodcom medzi kožnými ochoreniami, ktoré sa zhoršujú v jarných mesiacoch. Vzhľad šupinatých škvŕn je spôsobený mikroskopickou kvasinkovou hubou Malassezia furfur, ktorú nesie väčšina ľudí.

Dôvody pre rozmanité licheny môžu byť nasledujúce:

 • nadmerné potenie;
 • špeciálne zloženie potu, ktoré podporuje vývoj mikroorganizmov;
 • stres a vysokú telesnú aktivitu;
 • hormonálne poruchy;
 • problémy pri práci v zažívacom trakte;
 • nedodržiavanie osobnej hygieny;
 • dedičná predispozícia.

Ako je zrejmé, aktivácia huby nastáva, ak osoba trpí vegetatívno-vaskulárnymi poruchami, keď sa zvyšuje obsah tuku v koži, znižuje sa imunita alebo sa potenie mení.

Priebeh choroby

V pazúrovej oblasti, na hrudníku, žalúdku, ramenách a chrbte sa objavujú šupinaté škvrny. Tieto škvrny môžu mať okrúhly alebo oválny tvar, žlté, hnedé, zriedkavo čierne. Pri absencii liečby sa malé škvrny zlúčia do veľkých lézií.

Keď sú škvrny škrabané, odhalí sa zanedbateľné porubové škálovanie. Ochorenie sa vyznačuje predĺženým priebehom, často kombinovaným s psoriázou a inými kožnými ochoreniami.

Symptómy viacfarebných lišajníkov u ľudí

V prípade multi-farebné zbavenie osoby Hlavnými príznakmi sú náhodne usporiadané malý, neustále exfoliačný, žltá, tmavo hnedá, postupne prijať červenohnedé alebo tmavých škvŕn na koži tela. Tieto lézie sú najčastejšie ramená, krk, chrbát, hrudník, podpaží.

chov huby v epidermis, narúša melanocyty, čo spôsobuje, že nie je syntetizovať pigment melanín, a podporovať vznik neštandardné farebné kože. Ďalšími príznakmi tejto choroby sú závažné svrbenie a potenie.

Viacfarebný lichen: fotografie

Ako to vyzerá táto choroba na koži človeka, ponúkame podrobné fotografie na zobrazenie.

diagnostika

Správne diagnostikovať, s výnimkou kontroly charakteristických vyrážok, odborník pomáha:

 1. Inšpekcia pod lampou z dreva (ohniská žiarivého lišajníka pod fluorescenčným svetlom vyžarujú hnedú alebo žltú žiara).
 2. Štúdium váhy pod mikroskopom.
 3. Balserov test (ohniská, keď sú namazané jódom, začnú aktívne absorbovať liek).
 4. Histologické vyšetrenie.

Liečba viacfarebných lišajníkov u ľudí

Takže po návšteve lekára a presnej diagnóze môžete pokračovať v otázke, ako sa zbaviť viacfarebných lišajníkov? Najskôr je potrebné poznamenať, že režim liečby by mal byť natretý len špecialistom, berúc do úvahy všetky znaky tela, súvisiace faktory a ako dlho trpí pacient tieto príznaky.

K prípravám účinným proti viacfarebnému lichenu sa vzťahujú nasledujúce prostriedky:

 • Systémové antimykotikum v tabletách (McMirror, Furazolin);
 • lieky série triazolov (flukonazol);
 • prípravky na báze sulfidu selénu (Sulsen);
 • lieky na báze imidazolu (Sertaconazol, Ketaconazol).

Pri výskyte alergií je alternatívnou metódou terapie trenie benzylbenzoátu, síro salicylovej masti alebo hydrosulfitu sodného. Dôležitým bodom pri liečbe pityriázy v domácnosti je dodržiavanie všetkých etáp osobnej hygieny (bežná sprcha, výmena spodnej bielizne a oblečenia).

Všeobecne platí, že liečebné schémy pre viacfarebné lišajníky sú početné, ale princíp liečby je jeden. K dnešnému dňu je najefektívnejšou metódou etiotropická liečba zameraná na zničenie pôvodcu ochorenia. Prostriedky etiotropnej liečby zahŕňajú rôzne antifungálne látky lokálneho a systémového účinku, ktoré sa používajú na liečbu doma.

výhľad

Abnormálne lišajky môžu byť úspešne liečené, ak nie samé lieky. Ale niekedy, v súvislosti s obnovou produkcie melanínu, dokonca úspešná terapia môže trvať niekoľko mesiacov.

Často dochádza k remisii ochorenia, najmä v lete, ako aj k nesystematickej symptomatickej a autoreaktívnej liečbe.

prevencia

Aby ste sa vyhli kontaminácii s farebnými lichenmi na dovolenke, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

 1. Pred opaľovaním musíte najskôr vysušiť a potom ľahnúť na piesok alebo vrh;
 2. Opaľovanie sa dávkuje;
 3. Neopaľujte sa na prírodných plážach;
 4. Je nevyhnutné používať opaľovacie prípravky a emulzie, najmä ak máte dlhú dobu na slnku
 5. Používajte jednotlivé plážové uteráky, často ich umyte;
 6. Sprcha po plávaní v spoločných nádržiach je povinná.
 7. Dodržiavať pravidlá hygieny a nepoužívať svoje veci.

Ako sa zbaviť viacfarebných zbavení raz a navždy? Aby sa zabránilo opätovnej infekcie, je nutné vykonať vytvrdenie, takže voda a ocot, a voda-soľ rubdown, vyhnúť potenie, utrieť kožu v jarnom salicylovú alkohole.

Zaznamenajte doktorovi: +7 (499) 116-79-45

Viacfarebný lichen - infekčné ochorenie húb, ktoré ovplyvňuje stratum corneum epidermis. Ďalšie názvy: pityriáza, slnečná huba

Solárne to "premenoval" na časté prejavy po dlhom pobyte na priamom slnečnom svetle. Najväčšia prevalencia patológie sa pozoruje v krajinách s horúcim a vlhkým podnebím. Priemerná miera výskytu v Rusku je nízka - od 5 do 10%

Lekársky názov "pásový opar" v sebe spája niekoľko podobných príznakov ochorenia (pozri. "Ďalšie Druhy zbavenie osoby"), v ktorom spoty formulár na koži. Pri viacfarebnom zbavení môžu mať škvrny rôzne odtiene: od žltohnedej až po tmavo hnedú.

Príčinný činiteľ ochorenia môže pokojne žiť na koži a nie sám zradiť. Za priaznivých okolností sa začne aktívne množiť a vedie k prejavu ochorenia.

Najviac náchylní ľudia s tendenciou k dermatomykóze. Najbežnejšie sú predstavitelia mužov - dospievajúci a mladí dospelí.

Patogény a metódy infekcie

Choroba spôsobuje kvasinkovú hubu opísanú už v polovici 19. storočia G. Robinom. V 20. storočí boli identifikované jeho odrody. Huba môže byť troch druhov, ktoré sa líšia svojou formou a sú schopné premeniť sa na seba.

 • okrúhla forma - Pityrosporum orbiculare;
 • oválny - Pityrosporum ovale;
 • mycelial - Malassezia furfur.

Oválna odroda vedie aj k vzniku seboroickej dermatitídy (pozri články "Seboroická dermatitída na tvári", "Seboroická dermatitída na hlave") a folikulitída.

O spôsoboch infekcie nemáme spoločný názor. Niektorí odborníci sa domnievajú, že choroba sa objavuje výhradne v dôsledku vnútornej nerovnováhy tela a nie je nákazlivá. Existuje však aj ďalší názor - o možnosti prechodu huby z človeka na človeka nasledujúcimi spôsobmi:

 • počas priameho kontaktu, čo dokazujú početné prípady prepuknutia patológie v rámci tej istej rodiny;
 • prostredníctvom výrobkov pre domácnosť, hygieny (župany, uteráky), hračky, odevy atď.;
 • v niektorých spoločných priestoroch: šatne, fitinky, bazény.

Nesúhlasy s infekčnosťou tejto choroby vysvetľuje podmienená patogénna povaha huby: mnohé z nich sú jej nosičmi, avšak prejavy a progresie sú možné najmä v pozadí oslabenia imunity

Príčiny Peregrine lišejníkov

Faktory vyvolávajúce vývoj ochorenia možno rozdeliť na:

 • endogénnej (tj vyplývajúce z vnútorných príčin);
 • exogénne (ktoré sú dôsledkom vplyvu vonkajších okolností);

Prvé z nich sú:

 1. Nadmerné potenie: môže byť znakom tela alebo môže byť dôsledkom porušenia funkcie určitých systémov alebo orgánov. Zmenené chemické zloženie potu prispieva k rozvoju plesňových ochorení.
 2. Prítomnosť chronického infekčného procesu spojeného s ochoreniami, ako je kaz, tonzilitída, pyelonefritída, vedie k zníženiu imunity.
 3. Problémy s tráviacim systémom. Akékoľvek prerušenie gastrointestinálneho traktu sa nevyhnutne odráža v stave pokožky a vlasov. Viacfarebný lichen môže byť dôsledkom chorôb, ako je gastritída, vredy, zlyhanie pečene atď.
 4. Vegetasovaskulárna dystónia je ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku narušenia normálneho fungovania autonómneho nervového systému a vedie k záchvatom paniky, predĺženej depresii, závratom a mdloby.
 5. Diabetes mellitus a iné patologické stavy spojené s narušením endokrinného systému.
 6. Problémy s respiračnými orgánmi: pneumónia chronického typu, bronchiálna astma, tuberkulóza.
 7. Zmeny v hormonálnom pozadí spojené s určitými obdobiami života (prechodný vek, u žien - tehotenstvo, menopauza) alebo porušenie pankreasu, vaječníkov, nadobličiek atď.
 8. Sklon k dermatomykóze a niektorým ďalším ochoreniam kože.
 9. Nadváha.
 10. Olejová koža.
 11. Porušenie normálneho priebehu fyziologických procesov v hornej vrstve kože.
 12. Genetická predispozícia.

Z externých (exogénnych) faktorov je potrebné poznamenať:

 1. Zvyk nosiť tesné oblečenie (najmä v horúcom počasí), ktorého dôsledkom je narušenie normálny krvný obeh a lymfatickú protiprúdom, podráždenie pokožky.
 2. Používanie niektorých liekov: antipyretiká, protizápalové lieky, antibiotiká a perorálne kontraceptíva.
 3. Škodlivé návyky: fajčenie a konzumácia alkoholu.
 4. Konštantné nervové napätie a stres.
 5. Dlhodobé vystavenie ultrafialovému žiareniu.
 6. Nadmerné nadšenie pre antibakteriálne produkty starostlivosti o pokožku. Patria sem mydlo, sprchové gély, šampóny a pod.

Symptómy a priebeh patológie

 1. Choroba sa nemôže prejaviť dlho. Doba inkubácie trvá od dvoch týždňov až po dva mesiace alebo viac. Za prítomnosti provokačných faktorov začne huba aktívne rásť a množiť sa.
 2. Na postihnutých oblastiach patogénu sa objavujú škvrny. Spočiatku sú objasnené, potom nadobúdajú rôzne odtiene: od žltej až po ružovú a tmavo hnedú.
 3. Rozdiel oproti ostatným typom lišajníkov je neprítomnosť zápalu v léziách.
 4. Na začiatku sú škvrny malé. Ako choroba postupuje, ktoré rastú, niekedy splývajú, čo vedie k značným časti oblasti, rôzne farby od zvyšku pokožky.
 5. Spoty majú spravidla nerovné hrany.
 6. Postupom času môžu meniť farebnosť, stmavnúť (najčastejšie tmavo hnedá alebo farba kávy a krému).
 7. Pre viacfarebnú lišu charakterizuje neprítomnosť svrbenia a odlupovania postihnutých oblastí. Neexistuje ani reliéf: postihnuté oblasti sa nezvyšujú nad zvyšok povrchu kože.
 8. Lokality úplne bez vlasových folikulov (dlaní a nôh) nikdy nie sú ohromení
 9. Bodky sú lokalizované hlavne na koži hrudníka, chrbta, brucha, aj keď môžu byť na iných miestach tela. Niekedy sa objavujú škvrny na chlpatých miestach (hlava, podpaží, ticho), ale nespôsobujú vypadávanie vlasov a tvorbu holých miest. V tomto prípade môžu byť detekované pomocou lampy z dreva.
 10. Choroba nie je sprevádzaná zmenou zdravotného stavu alebo inými subjektívnymi pocitmi. Vo všeobecnosti vedie k psychickému utrpeniu, čo spôsobuje vývoj komplexov a vedie k izolácii a niekedy k izolácii pacientov zo spoločnosti.

Ochorenie je charakterizované predĺženým priebehom - až 6 mesiacov alebo dlhšie. Obzvlášť dlho sa to deje u adolescentov a detí. V tejto vekovej skupine je šírenie patologických zmien na koži: pleť sa pomstil, brucho, krk, horné a dolné končatiny, podpazušie, hlavu zriedka - tvár.

Odstránenie liečby

1. Pri ošetrení tejto odrody sa používa široko používaný lichen antimykotické prostriedky na vonkajšie použitie: masti, roztoky, krémy, spreje. Najpopulárnejšie sú:

 • bifozín, bifonazol, mykospóry;
 • salicylové šampóny a gély;
 • salicylový roztok s prídavkom harmančeka;
 • klotrimazol.

Miestni agenti by mali byť aplikovaní na postihnuté miesta dvakrát denne najmenej 2 týždne.

2. V prípade predĺženého chodu a prítomnosti veľkej plochy poškodenia, protiplesňové systémové prípravky vo forme tabliet:

 • terbinafín - jeho analógy sú lamizil, exteriér, terbinox, terbisil, bramisil;
 • Ketokonazol (nizoral, oronazol, fungá, mykozorál);
 • itrakonazol - podobné lieky: itrazol, candital, rubinate, irunine, oregula, rumikoz.

Počas liečby musíte dodržiavať určité pravidlá:

 • denne vyčistiť v dome;
 • v miestnosti, kde žije pacient, použite dezinfekčné prostriedky;
 • uteráky, bielizeň (posteľ a posteľ) umývajte veľmi teplou vodou - minimálne 95 stupňov;
 • železné oblečenie a bielizeň na oboch stranách;
 • často sa mení lufa a iné hygienické predmety alebo sa s ňou zaobchádza so špeciálnymi prostriedkami na zničenie huby;
 • opaľovanie pre túto chorobu je kontraindikované: postihnuté oblasti sa netopia, ale sú pokryté bielymi škvrnami - existuje tzv. psevdoleykoderma.

Po liečbe je potrebné temperovať telo, regulovať režim spánku a odpočinku, revidovať stravu vrátane výrobkov bohatých na vitamíny.

Je veľmi dôležité posilniť imunitu, pretože viacfarebný lišaj má tendenciu k relapsu.

Viacfarebné lišajníky: príznaky u ľudí, fotky, liečba a prípravky

V srdci vzhľadu viacfarebného lišca je plesňová infekcia. Ochorenie je bežné v miestach s teplým a vlhkým podnebím a hyperfunkcia potných žliaz je tiež známa ako provokujúci faktor. O všetkých príčinách viacfarebných lišajníkov u ľudí, o symptómoch a liečbe patológie sa hovorí ďalej.

Viacfarebný lichen - čo je táto choroba?

Viacfarebný lichen je infekčná kožná patológia, zvyčajne nie je sprevádzaná zápalovým procesom. Patogén - podmienečne patogénne huby rodu Pitirosporum (Pityrosporum), čo má vplyv na kožu rohovej vrstvy, čo má za následok výskyt hnedé škvrny alebo žltkastý-ružové (viď foto).

Viacfarebný lichen - fotografia osoby

Liečba je zameraná na odstránenie formácií a má predovšetkým estetický charakter. Priebeh choroby je dlhý, ale nie je prenášaný iným ľuďom a nemá žiadne komplikácie.

Druhy farebných lišajníkov:

 • Inverzia, v ktorej sú body vytvorené v záhyboch kože - podpazušie, pod prsné žľazy vo vnútorných záhybov končatín - a nie zápalového charakteru.
 • Erythematózne - šupinaté - aj nezaťažujúce, škvrny sú lokalizované na rôznych miestach tela a majú rozdielne veľkosti.
 • Folikulárny - typ okrádanie sprevádzaný zápalom, vredy prítomné na miestach až 3 mm a sú svrbenie a spôsobovať ťažkosti. Táto forma ochorenia sa vyvíja v ťažkých prípadoch, napríklad po liečbe hormonálnymi liekmi alebo antibiotikami, pri diabete mellitus.

Príčiny výskytu viacfarebných lichenov

Z Pityrosporum húb, čo spôsobuje pityriasis versicolor, žije v malom počte na koži zdravého človeka, ktorý je súčasťou normálnej mikroflóry a sú vo forme Pityrosporum orbiculare. Za istých podmienok sa začínajú množiť a prechádzať do ich patogénnych foriem:

 • Pityrosporum ovale je huba, ktorá má oválny tvar a spôsobuje primárnu léziu stratum corneum;
 • Malassezia furfur - je aktivovaný v ďalšom vývoji choroby, po vzniku škvŕn prenikajú do hlbších vrstiev a tvorí mycélia.

Všetky tri pomenované formy sú odrody jedného druhu kvasinkových húb a provokujúce príčiny vzhľadu farebných lišajníkov sú:

 • zvýšené uvoľnenie potu - v horúcom počasí, s vysokou fyzickou námahou, na pozadí patológií;
 • slabá nevyvážená výživa;
 • ochorenia s pravidelným nárastom teploty;
 • seborrhea mastného typu;
 • dlhodobé používanie antimikrobiálnych látok, perorálnych kontraceptív alebo glukokortikoidov;
 • alkalický pot, vyvolaný obezitou, diabetom, malígnymi novotvarmi;
 • dedičná predispozícia;
 • ktorí žijú v krajinách tropického alebo subtropického pásma, na porovnanie - v tropech s touto patológiou sa zrazí až 40% obyvateľstva, v miernom pásme iba až do 5%;
 • vo veku do 10 rokov a po 55 rokoch.

Zníženie imunity sa lekármi nepovažuje za jeden z hlavných predisponujúcich faktorov alebo príčin rôznej farby. Pitirosporum huba sa neprenáša z človeka na človeka, je táto forma lišajníkov nie je nákazlivá, a to napriek jeho infekčné povahy.

Symptómy farebných lišajníkov v človeku - foto

fotografia príznakov rôznofarebnej farby u ľudí

Jedným z hlavných príznakov viacfarebných lišajníkov je výskyt škvŕn rôznych veľkostí na koži. Stále častejšie sú umiestnené v hornej časti tela - ramená, hrudník, brucho, triesla, paže, chrbát, - a majú kruhový alebo oválny tvar a zubaté okraje.

Niekedy sa objavujú na pohlavných orgánoch, pokožke hlavy a tváre a nikdy sa nedotknú nohami a kefami.

S priebehom choroby od 3 do 4 mm sa zväčšujú na väčšiu veľkosť a môžu sa kombinovať na veľké škvrny, ktoré tvoria rôzne tvary. Na ich povrchu sú viditeľné najmenšie ľahké suché váhy, pri čistení, ktoré začnú peeling.

Čím menej pacient umyje telo, tým výraznejší je. Pacienti užívajúci sprchu alebo vaňu každý deň, váhy sú takmer neviditeľné, pretože odumreté čiastočky neustále opláchnuť vodou.

Škvrny na koži s rôznofarebnými lišaj plochý nie je vyvýšený, nie je ohromený zápalom, nie je jasné vymedzenie okruhu a zo zdravej kože oddelená len svojou farbou. Môžu byť mierne alebo mierne svrbiace a v postihnutej oblasti tela niekedy vypadnú vlasy, s výnimkou pokožky hlavy.

Odtieň farebných lichenov je svetlo ružový, hnedý, žltkastý alebo červený. V takom prípade sa môže na tele objaviť niekoľko rôznych farieb.

prejavy sú úplne iné, to je jasne vidieť na fotografii

Po opálení sa škvrny stávajú jasné až do bielej farby a sú výrazne poškriabané. A silný lúpanie v dôsledku vystavenia slnku môže niekedy viesť k nezávislému vyliečeniu lišejníkov. To sa vysvetľuje oddelením všetkých keratogénnych buniek postihnutých hubou. Neodporúča sa však špeciálne opaľovať sa na účely liečby.

 • Hlavné poškodenie, ktoré prináša viacfarebný lišaj človeku, je nepríjemný vzhľad a psychické nepohodlie.

Komplikácie, ktoré sú nebezpečné pre život a zdravie, nespôsobujú patológiu. Otrienoid lišejníky sú často diagnostikované v detstve a dospievaní. Jeho príznaky a formy sú podobné ako u dospelých.

Viacfarebný lišajník u detí sa často vyvíja kvôli tomu, že nosí príliš teplé a syntetické oblečenie, najmä v horúcom počasí a tiež kvôli užívaniu liekov.

Liečba viacfarebných lišajníkov, prípravkov a masti

V niektorých prípadoch existuje nezávislý liek, ale drogy správne zvolené lekárom umožňujú zbaviť sa viacfarebnej zbavujúcej sa oveľa rýchlejšie. Po vyliečení škvrny zostávajú na koži ešte 2-4 mesiace, postupne miznú bez stopy.

Všeobecná taktika liečby líšatých prípravkov s rôznymi farbivami je nasledujúca:

 1. Liečba kože s antifungálnymi a keratolytickými masťami striedavo.
 2. Použitie špeciálnych šampónov na lokalizáciu lézií na pokožke hlavy.
 3. Prijatie antifungálnych tabliet s neúčinnosťou miestnych prostriedkov.

Príklady špecifických príprav sú uvedené nižšie.

Miestne fondy

Antifungálne masti z viacfarebných lišajníkov priamo ovplyvňujú hubu a inhibujú jej činnosť. Aplikujte kompozície na základe:

 • ketokonazol - Mycoquette, Nizoral, Sebozol, Dermazol;
 • clotrimazol - Imidil, Funginal, Kanison, Amicon;
 • ekonazol - Ecodax, Ifenec;
 • Sertaconazol - Sertamicol, Zalain, Sertaconazol;
 • Mikonazol - mikozón, dakarín;
 • terbinafín - Lamisil, Dermgel, Myconorm, Exifin;
 • bifonazol - mykospóry, bifasam;
 • naftyfín - Exodermil, Mycoderyl.

Keratolytiká sú potrebné na zmäkčenie, aktívnu exfoliáciu keratinizovaných buniek z povrchu pokožky a jej čistenie. Pri ošetrení rôznorodých lístia sa používajú také keratolytické činidlá:

 • masť salicylová 5%;
 • 5-10% roztok kyseliny glykolovej;
 • decht z dechtu;
 • alkoholy - resorcinol 5%, salicyl 3-5% alebo ich kombinácie.

tablety

Ak používanie vonkajších prostriedkov nepracuje do jedného mesiaca, predpisujú sa antifungálne lieky na perorálne podanie. Častejšie ide o tabletu založenú na:

 • ketokonazol - Nizoral, Fungavis, Mycosoril, Oronazol;
 • itrakonazol - Kanditral, Tecnazol, Miconiol;
 • Flukonazol - Nofung, Flukostat, Tsiskan, Diflucan, Mikomaks.

šampóny

V prípade poškodenia viacfarebnej pokožky pokožky hlavy by mal byť bežný šampón nahradený terapeutickým šampónom. Môže obsahovať ketokonazol (Nizoral, Sebozol, Keto-plus) alebo iné účinné látky v zložení:

 • sulfid selénu - Solsen Forte, Sulsen;
 • pyritón zinok - Keto-plus, kožný uzáver.

Ďalšie odporúčania

Ľudové lieky na liečbu multi-farebné lišajníky sú len schopné znížiť intenzitu peeling a zvláčňujú pokožku, ale nemajú vplyv na aktivitu patogénu. Používanie octu, bylinných infúzií a odvarov preto nemožno považovať za alternatívu k liečbe liekmi.

Počas liečby je dôležité dodržiavať určité odporúčania:

 • bielizeň a uteráky umývané vo veľmi horúcej vode;
 • po umytí bielizne na oboch stranách žehlite;
 • denné upratovanie;
 • huby a ďalšie hygienické príslušenstvo na spracovanie s vriacou vodou s mydlom alebo protiplesňovými roztokmi.

Opaľovanie kontraindikované, pretože UV žiarenie môže spôsobiť psevdoleykodermu pri ktorej postihnutých oblastí zbelie.

Počas liečby a po zotavení je potrebné temperovať, obohatiť stravu o čerstvú zeleninu, ovocie a byliny, dodržiavať zdravý pracovný a odpočinkový režim. Ak chcete vylúčiť vývoj recidívy choroby, je užitočné vziať 1 pilulku antifungálnej látky každý mesiac.

výhľad

Patológia môže trvať mnoho rokov bez toho, aby spôsobila vážne poškodenie, s výnimkou nepohodlia a estetického nepohodlia. Viacfarebný lichen môže dobre reagovať na liečbu, nemá žiadne závažné komplikácie a nepredstavuje nebezpečenstvo pre život a zdravie.

V niektorých prípadoch môže byť nepríjemným následkom folikulitída, ktorá zapaľuje vlasové folikuly na hrudi a chrbte, ale táto choroba je tiež dobre liečená.

Pri negramotnej samošetrení alebo bez liečby môžu byť lézie na koži dlhší čas a ochorenie môže byť nahradené obdobiami remisie (v lete) a exacerbáciami.

Farebné deprivácie na tele človeka: fotografie, príznaky, liečba

Farebný lichen - plesňová lézia pokožky, prejavujúca sa škvrnami na tele. Toto ochorenie sa tiež nazýva slnečná huba alebo pityriáza.

Kožné kryty trpia parazitom a obťažujú osobu len s charakteristickými miestami a nie so svrbením, ako u iných druhov húb.

Muži a ženy so zníženou imunitou spadajú do rizikovej skupiny a sú predisponovaní k tejto chorobe.

Identifikujte problém

Dermatológ diagnostikuje viacfarebné lišajníky na zvláštnosti škvŕn.

Vyzerá to úplne inak: formácie môžu byť umiestnené na ľubovoľnej časti tela, ale sú najčastejšie lokalizované na bočných častiach trupu, hrudníka a ramien. Trvanie liečby môže byť oneskorené vzhľadom na schopnosť húb tvoriť ochranu používaných liekov.

Bezfarebné lišajníky na tele

V zriedkavých prípadoch sa na tvári objavuje farebný lišaj. Môžete zistiť prítomnosť farebnej deprivácie v skalpe so špeciálnym zariadením.

Infekčnosť choroby je minimálna, Prípady infekcie medzi ľuďmi sú pomerne zriedkavé. Huba môže žiť iba na ľudskej pokožke, takže nie je možné infikovať zvieratá alebo používať veci iných ľudí.

Farebné deprivácie: príčiny

K dnešnému dňu nie je presná príčina farebného odfarbenia dermatológov stanovená, podobne ako táto otázka, je nákazlivá alebo nie. Iba faktory, ktoré ovplyvňujú činnosť tejto choroby, sú známe.

Hlavné príčiny a choroby, ktoré spôsobujú vzhľad farebných škvŕn:

 • prudké zníženie imunity;
 • tuberkulóza;
 • seborrhea;
 • chronické choroby pľúc;
 • diabetes mellitus.

Vzhľadom k tomu, bodkovaný lišejník vyvoláva ťažké potenie, často sa vyskytuje u ľudí, ktorí trpia hyperhidrózou. V tomto prípade sú škvrny umiestnené v zónach aktívnej sekrécie potu.

Individuálna predispozícia osoby k hubám rodu Pityrpsporum orbiculare v kombinácii so zvláštnosťami fungovania organizmu môže vyvolať výskyt lišajníkov. Choroba je podporovaná špeciálnym chemickým zložením potu, dysfunkciou epidermálnych buniek, všeobecným oslabením tela rôznymi problémami a neurózami.

Ďalšie faktory vedúce k vývoju viacfarebných lichenov:

 • chronická únava, nedostatok spánku;

farebný lichen

 • dlhodobý stres;
 • zmena klímy;
 • nedostatok vitamínov;
 • nesystematické používanie výrobkov osobnej starostlivosti;
 • odevy vyrobené z syntetických materiálov;
 • použitie syntetického posteľného prádla;
 • ionizujúce žiarenie;
 • dlhodobé užívanie kortikosteroidov.
 • V prípade kontaktnej infekcie môže inkubačná doba ochorenia trvať dva týždne až šesť mesiacov.

  Symptómy ochorenia (príznaky)

  Určite prítomnosť huby môže byť len špecialista. Avšak je možné predpokladať výskyt hubovej lézie prítomnosťou ružových, hnedých alebo žltkastých škvŕn na koži. Formácie majú nerovný okraj a asymetrický tvar.

  Pri každom jednotlivom pacientovi, umiestnenie, rozsah lézie, farba škvŕn bude iná. Veľkosť škvŕn v počiatočnom štádiu môže mať priemer až jedného centimetra. Po rozšírení ochorenia sa škvrny začnú zväčšovať a zlúčiť sa do jedného.

  Tvar škvŕn sa tiež mení: stane oválny alebo kosoštvorcový, s aktívnym olupovaním v strede.

  Najčastejšie sú škvrny umiestnené na hrudi, ramenách, krku a žalúdku. U dospievajúcich sa na nohách a rukách nachádza kvitnúce lišajníky.

  Pri farebnej deprivácii sa na tele objavujú škvrny v chaotickom poradí. Aby nedošlo k zámene škvrny na slnku s ružovou farbou, diagnostiku by mala vykonať špecialista. Často sú tieto druhy hubových lézií podobné z dôvodu rovnakej symptomatológie - v niektorých prípadoch majú škvrny farebnej deprivácie ružový odtieň.

  Ako vyzerá farebná deprivácia: foto

  Ak chcete presne určiť typ ochorenia, odborník aplikuje na zdravé a infikované časti tela päť percent tinktúry jódu. Huby rodu Pityposporum sú silnejšie zafarbené ako v zdravom pásme.

  Táto diagnóza sa nazýva rozpad Balzer a pomáha lekárom diagnostikovať bez škrabancov.

  V miestach porážky s farebnou depriváciou nie je svrbenie a bolesť. Určiť farebnú depriváciu môže byť odlupovanie kože na postihnutých oblastiach po zmočení vodou.

  Pri ďalšej kontrole môže dermatológ skontrolovať miesta pod špeciálnym svetlom. V svetle lampy dreva budú škvrny farebných lišajníkov mať žltkastý nádych.

  Dámska lampa v činnosti, keď je zistená strata

  Toto ochorenie najúčinnejšie určuje škrabanie.

  Za týmto účelom sú škvrny lokalizácie pokožky oškrabané kožnými šupinami, ktoré sa potom posielajú na mikroskopické vyšetrenie. Po potvrdení príznakov u osoby, liečba začne okamžite.

  Ďalšie príznaky farebnej deprivácie:

  • v postihnutej oblasti je zvýšené potenie;
  • z dôvodu porušenia syntézy melanínu v oblastiach s miestami, spálenie slnkom nie je ľahké;
  • peeling mení intenzitu z slabého na silný;
  • Tieto škvrny sa rozžiarili pod ultrafialovým svetlom a stmavili počas chladnej periódy roka;
  • lišajové formácie sa spájajú s kožou, zriedka vyčnievajú nad povrch.
  k obsahu ↑

  Dôsledky tejto choroby

  Prítomnosť farebnej deprivácie nevedie k nebezpečným komplikáciám a nepoškodzuje zdravie. Iné typy húb môžu ovplyvniť a negatívne ovplyvniť vnútorné orgány a systémy človeka.

  Jediné problémy, ktoré môžu byť spôsobené zbavením - škvírajúce škvrny môžu spôsobiť zápal a hnisavosť pokožky.

  Ak sa neustále dotknete škvŕn, navlhčite ich vodou alebo poškodíte pokožku v zapálenom priestore, môže to spôsobiť výskyt seboroického ekzému a iných podobných epidermálnych ochorení.

  Keď sa pacientovi podarilo vyliečiť farebnú depriváciu, pigmentové škvrny bielej farby zostanú na koži dlhú dobu. Postupne sa porovnávajú s tónovou kožou pod vplyvom ultrafialového žiarenia.

  videa:

  Okrem narušenia estetického vzhľadu kože môže farebná deprivácia viesť k sociálnym problémom. Stres a strach z výskytu na verejných miestach vedú k neurózam, nespavosti, postihnutiu. Ak si nemyslíte, ako liečiť lišaj, môže to spôsobiť relaps.

  Spôsoby liečenia farebnej deprivácie

  Liečba formácií sa vykonáva doma. Výnimkou sú zriedkavé prípady komplikácií, keď je huba pripojená k bakteriálnej infekcii.

  Súbor opatrení zameraných na boj proti farebnej deprivácii zahŕňa lokálne a systémové lieky (masti a pilulky). Jedna masť z lišajníka nefunguje v plnom rozsahu, pretože vonkajšia látka nemôže preniknúť hlboko pod kožu a zničiť hlavný patogén tejto choroby.

  Okrem užívania liekov a liečby infikovanej oblasti pokožky musíte hubu zničiť:

  • dodržiavať strave, ktorá vylučuje spotrebu vyprážaných a tučných jedál, alkoholických nápojov, kvasiniek, sladkých jedál a kvasu;
  • mať slnečné kúpele (za predpokladu, že liečba prebieha počas teplého obdobia);
  • pozorne dodržiavať hygienu tela;
  • dezinfikovať byt, oblečenie, posteľnú bielizeň a domáce predmety pacienta.

  Pri nedostatočnej farebnej deprivácii lekár predpisuje systémové antimykotiká, ktoré zabraňujú relapsu a čo najviac skracujú trvanie liečby. Drogy musia trvať niekoľko dní.

  Tieto lieky zahŕňajú:

  • Lamisil;
  • flukonazol;
  • klotrimazol;
  • Terbinafine a ďalšie.

  Uvedená forma ochorenia je ťažko liečiteľná a často vyvoláva recidívu. Preto budú opatrenia v tomto prípade prísnejšie, budete potrebovať liek Neotigason, ktorý normalizuje fungovanie epidermálnych buniek.

  Ak škvrny zasiahnu veľkú plochu pokožky, nezabudnite na silnú pigmentáciu. V tomto prípade dermatológ po základnej liečbe predpíše liek, ktorý reguluje syntézu kožných pigmentov a obnoví farbu.

  Pretože vo väčšine prípadov je plesňová infekcia spôsobená znížením imunity, paralelne s hlavnou liečbou môže lekár predpisovať lieky na zvýšenie odolnosti tela. Je to tinktúra Echinacea, Immunal, Levsei a rôznych komplexov vitamínov a minerálov.

  Vonkajšie ošetrenie postihnutých oblastí sa vykonáva pravidelne dva až tri týždne:

  • pramene a aplikácie zóny s hubami so salicylalkoholom;
  • obaľovanie miest so sírou masťou;
  • ošetrenie oblasti postihnutej lichenom, protiplesňové činidlá vo forme roztokov, pleťové vody, spreje;
  • nahradenie bežného šampónu počas liečby šampónom "Nizoral" na hygienu tela.

  Vonkajšia aplikácia prostriedkov je zobrazená pred úplným zmiznutím prvkov, ktoré ich zbavujú.

  Tradičné metódy liečby

  Okrem toho sa môže použiť liečba s osvedčenými ľudovými prostriedkami:

  1. Boritá kyselina v množstve 10 g zmiešaného so sklenenou vriacou vodou. Po ochladení roztoku je potrebné ošetriť pokožku niekoľkokrát denne s vatovým tampónom.

  Boritá kyselina

 • Živočíšny bujón: do dvoch pohárov vriacej vody sa pridá polievková lyžica drvených rastlinných stoniek. Trvá na tom, že potrebujete 15-20 minút. Chladená hmota sa aplikuje na hubové škvrny dvakrát denne.
 • Zmes striedajúcich sa a eukalyptových - v množstve dvoch polievkových lyžíc naplnených vriacou vodou a trvá pol hodinu vo vodnom kúpeli. Toto kombinované riešenie sa používa pred spaním.
 • Presné dodržiavanie pokynov lekára pomôže rýchlo zbaviť škvŕn na tele a zabudnúť na farbu deprivácie navždy. Pre preventívne účely sa odporúča používať terapeutické šampóny alebo pleťové mlieko proti hubám raz týždenne. K preventívnym opatreniam je potrebné pridať kontrolu nad pocením a včasnou hygienou tela.

  Tradičné metódy liečby: video

  Odporúča sa, aby bol menej pravdepodobné, že by ste boli v zle vetraných miestnostiach, aby ste sa vyhli stresu, ťažkej fyzickej práci a nosili oblečenie vyrobené z prírodných materiálov.

  Pityriáza (farebná) lišaj

  26. októbra 2012

  Pityriáza (viacfarebná) lišaj Je choroba, ktorá sa vyvíja pod vplyvom chronickej mykotickej infekcie, ktorá sa šíri na stratum corneum epidermis.

  Spoločný názov "pásový opar" bola známa v staroveku, kedy sa doba stanovená takmer všetkých kožných ochorení, v ktorých farebné šupinatá miesta sa objavia na povrchu kože. Táto infekčná patológia sa často prenáša na človeka dedením. Táto choroba je častejšia u ľudí, ktorí žijú v krajinách s veľmi horúcou klímou.

  Príčiny Peregrine lišejníkov

  Príčinou ochorenia je ochorenie huby Pityrpsporum orbiculare a Malassezia furfur, ktoré sa vyvinú v stratum corneum a folikuloch. Existuje mierna nákazlivosť choroby. Podľa odborníkov je vývoj ochorenia u človeka nejakým spôsobom ovplyvnený silným a pretrvávajúcim potentizovaním, zvláštnosťami chemického zloženia potu a tiež individuálnymi vlastnosťami každej osoby. Existujú aj štúdie, ktoré naznačujú častejšiu manifestáciu ochorenia u pacientov s pľúcna tuberkulóza. Najčastejšie sa farebná deprivácia vyskytuje u mladých ľudí oboch pohlaví. Veľmi zriedkavo je choroba diagnostikovaná u detí predškolského veku. Choroba však niekedy postihuje kožu detí, imunitný systém oslabený diabetes mellitus, vegetatívny neuróza so zvýšeným potenie. V tomto prípade je dôležité okamžite poskytnúť liečbu farebnej deprivácie a rozhodnutie o tom, ako liečiť túto chorobu, by malo byť prijaté výlučne lekárom.

  tehotenstvo, ako aj hormonálna nerovnováha, vyvolané inými príčinami, je tiež faktorom prispievajúcim k prejavu tejto choroby.

  Symptómy pityriázy

  Keď sa choroba vyvíja, jednotlivé časti kože sú postupne ovplyvnené. Majú škvrny, ktoré majú žltohnedú farbu s ružovým nádychom. Toto miesto sa spočiatku objaví v ústia vlasových folikulov, po ktorom sa začína zvyšovať. Neskôr sa škvrny spájajú a zaberajú veľké oblasti pokožky, pripomínajúc zároveň druh geografickej mapy. Farba miesta sa tiež mení: stmavne, stáva sa hnedou a káva. Preto sa táto choroba nazýva "farebný lichen". Také škvrny nezvyšujú úroveň kože. Vyjadrené príznaky viacfarebné zbavenie pacienta, spravidla, neobťažujú. Obrysy škvŕn sú väčšinou okrúhle, oválne, niekedy valcovité. Iba príležitostne sa ochorenie prejavuje v mieste lézie miernym svrbením a slabým odlupovaním kože. Liehovina sa nachádza hlavne v hornej časti ľudského tela: na hlave, na krku, na chrbte a na hrudi, na vonkajšej strane ramien. U detí a dospievajúcich sa choroba najčastejšie prejavuje na hrudi, krku, v podpaží, na bruchu.

  Existuje niekoľko druhov lišajníkov, ktoré sa líšia štruktúrou. Preto v závislosti od typu ochorenia je predpísaná viacfarebná lišajová liečba. Lekári to vybrali
  žltá pityriazis lichen, čierna pityriáza lišajník, achromický pityriózny lichen. Preto predtým, ako sa rozhodne, ako vyliečiť hnačku, má lekár vykonať dôkladnú diagnostiku.

  Choroba môže trvať dlhú dobu: niekoľko mesiacov a dokonca rokov. A aj po úplnom vyliečení choroby niekedy po chvíli môže dôjsť k jeho relapsu.

  diagnostika

  Lekár dokáže stanoviť túto diagnózu bez ťažkostí a založiť svoje závery na typickom klinickom obrázku choroby. Ak sa však pri diagnostike objavia určité ťažkosti, používajú sa niektoré pomocné diagnostické metódy. Na tento účel sa používa tzv. Baldzerov jódový test. Koža postihnutá ochorením sa lubrikuje 5% roztokom alkoholu jód. V takomto prípade budú miesta s uvoľnenou hornou vrstvou kože intenzívnejšie zafarbené ako zdravá pleť. Namiesto jódu sa niekedy používa aj 1-2% roztok anilínových farbív. Okrem týchto metód sa používa aj fenomén "hoblín" (tzv. Bénierov príznak). Ak sú škvrny škrabané nehom, vrstva rohovky sa uvoľní a horné stupnice sa oddelia. V diagnostickom procese sa na detekciu lézií pokožky skrytých voľným okom používa ortuťovo-kremenná lampa. Takýto výskum sa nevyhnutne vykonáva v temnej miestnosti. Svetelné lúče prechádzajú cez drevený filter - sklo impregnované soľami niklu. V tme budú škvrny na postihnutých oblastiach červeno-žlté alebo tmavohnedé svetlo. Odhaľovaním takýchto skrytých ohniská je možné vykonať adekvátne a rýchle ošetrenie a napokon vyhnúť sa komplikáciám, ako aj opakovaným prejavom ochorenia. Na potvrdenie ochorenia sa používa aj mikroskopické vyšetrenie materiálov odobratých z miesta lézie.

  V niektorých prípadoch je v procese stanovenia diagnózy potrebné odlíšiť chorobu od syphilitic roseola, ružové zbavujú Zhiberu. Tieto ochorenia vykazujú podobné znaky, avšak s určitými rozdielmi.

  liečba

  S cieľom poskytnúť účinnú liečbu pacientom s diagnózou pityriázy je nevyhnutné používať antimykotiká, ktoré sa aplikujú zvonka, a je tiež dôležité dezinfikovať bielizeň. Antimirkoticheskie riešenia, ktoré sa používajú, ak lekár predpisuje liečbu pityriázy, môžu byť použité v rôznych formách. Takže prax aplikácie masti, roztokov, krémov sa praktizuje. Najmä je menovaný bifalazol, salicylalkohol a salicylovej masti, resorcinolalkohol, sírová masť, terbinafín, Mikozolon, tsikloperoks, klotrimazol atď. Všetky prostriedky sa používajú až do vymiznutia viditeľných prejavov ochorenia. Definovaním spôsobu liečenia bežných štipľavých lišajníkov, lekár predpisuje podávanie bežných antimykotik, ktoré umožňujú urýchliť proces obnovy. Sú to drogy ketokonazol, itrakonazol. Niekedy sa používa antimykotikum aj vo vnútri, čo pomáha zabrániť výskytu recidív v budúcnosti.

  Pri liečbe ambulantnej liečby. Pri výbere toho, čo má liečiť chorobu, odborník neodporúča dodržiavať určitú diétu. Zároveň je v niektorých prípadoch možná liečba ľudovými prostriedkami. Celková prognóza na liečbu ochorenia je priaznivá: pri absencii preventívnej liečby a prítomnosti faktorov prispievajúcich k ochoreniu sa však môže znova prejaviť.

  Niekedy je stratený pod vplyvom slnečného žiarenia. V tomto prípade zostanú biele oblasti na mieste lézie, pretože koža sa nedá zapáliť do slnka. Tento jav sa nazýva psevdoleykodermoy.

  Ale aj tak by pacienti mali vedieť, že aj napriek relatívne ľahkému vyliečeniu, po dlhšom spätnom získavaní času je potrebný návrat pôvodného pigmentu kože. Navyše v horúcom období sa niekedy vracia ochorenie alebo pigmentácia kože.

  Liečba ľudovými metódami

  Existuje mnoho receptov ľudovej medicíny, ktorých používanie sa praktizuje s depriváciou. Môžete pripraviť odvar z eukalyptu a otočí sa, pričom rovnaké časti listov týchto rastlín. Tri lyžice tejto zmesi nalijeme 1 liter horúcej vody a 40 minút pripravíme vo vodnom kúpeli. Naplňte vývar, môžete ho použiť ako pleťové vody a kompresie.

  Gadgety môžu byť tiež vyrobené zo skutočného celandine, pri príprave ktorého jedna polievková lyžica by mala byť naliata cez noc 400 ml vriacej vody a trvali na 20 minút.

  Účinné pleťové vody z repy a citrónu. Aby ste túto zmes vyrobili, musíte ju stlačiť z čerstvej repy a jedného citrónu. Taký liek sa môže používať buď vo vnútri alebo vonku. Vnútri musíte užívať 100 ml trikrát denne počas dvoch týždňov. Vytvárajú tiež kompresy z vibránu. Spočiatku je potrebné ich zmraziť, pretláčať cez sito a pridať do zmesi rovnaké množstvo vody, vypustiť. Kompresia sa aplikuje na miesto lézie dvakrát denne a zmes sa ponechá 40 minút.

  Pripravte si masť z ľubovníka a brezového dechtu. Spočiatku je potrebné miešať rozdrvenú čerstvú bylinku ľubovníka s jemným maslom v rovnakom pomere. Potom pridajte ďalšiu časť brezového dechtu a premiešajte všetko v homogénnej mase. Táto masť sa uchováva v chladničke a aplikuje sa raz denne: mala by byť aplikovaná na postihnutú oblasť na utierke 40 minút.

  Popri opísaných receptúrach sa používajú aj iné ľudové metódy, napríklad masť z koreňa bielych šovinistov založených na vazelíne. Vnútorne vezmite odvar z liečivých rastlín: celandín, liečivá veronika, sladkého drievka, rašelina, koreň púpavy, zoster, mäta.

  Liečebné kúpele sú vyrobené z borovice a tansy: na jednej kúpeli je potrebné pripraviť odvar z jedného plného lístka plechových ihličiek a rovnakého množstva tansy trávy. Do kúpeľa sa pridajú vývar spolu s 1 kg morskej soli. Kurz liečby trvá pätnásť dní, kúpeľ sa má užívať každý deň pred spaním. Tiež účinný ako odvar a infúzie akýchkoľvek častí lopúcha.

  Ďalšia masť sa pripravuje z niekoľkých zložiek: musíte brať 2 polievkové lyžice. lyžice koreňa lopúcha, predbežne rozdrvené, 10 kvetov z nechtíka, 15 kužeľov chmeľu. Všetky tieto zložky zaspávajú v 200 ml vody a varia sa 20 minút pri nízkej teplote. V filtrovanom vývaru sa pridajú 2 polievkové lyžice. lyžice koreňového práškového cukru, rovnako ako 100 ml vazelíny. Masť by mala byť dobre zmiešaná a ochladená, potom dvakrát denne sa aplikuje na postihnutých miestach a zbaví sa 40 minút.

  prevencia

  Preventívne opatrenia sú veľmi dôležité v prípade, že je lišejník diagnostikovaný s jedným z členov rodiny. Je dôležité dôkladne preskúmať všetkých ľudí, ktorí sú v kontakte s pacientom. Okrem toho sa skúška uskutočňuje použitím luminiscenčnej lamy. Oba oblečenie a lôžko pacienta by mali byť dezinfikované, vriace veci roztoku uhličitanu sodného a starostlivo žehliť.

  Na prevenciu ochorenia by sa nemalo nosiť syntetické oblečenie. Je dôležité monitorovať svoju hygienu každý deň a robiť vodné procedúry. Okrem toho by sa mali použiť niektoré metódy na boj proti zvýšenému potenie tela.

  Ľudia, ktorí sú náchylní na túto chorobu, v horúcich letných dňoch, musia pravidelne utrieť pokožku salicylovým alkoholom alebo okyslenou vodou, na prípravu ktorej sa používa citrónová šťava alebo ocot. Niekedy, približne raz za tri týždne, sa tiež môžu použiť antifungálne látky na prevenciu recidívy choroby.

  Pacienti, u ktorých je diagnostikovaná viacfarebná lišajnica, by nemali byť vystavené silnému zaťaženiu, dlhému pobytu na slnku, podliehať stresu a nosiť syntetické bielizeň.

  Viacfarebný lišajník: patogén, symptómy, zásady liečby

  Viacbarevný (pityrius) lišajník u človeka je hubová infekcia stratum corneum epidermis. Choroba sa vyskytuje u ľudí väčšinou mladého veku, bez ohľadu na pohlavie. U detí je pomerne zriedkavé a obvykle sa spája s chronickou patológiou, čo vedie k výraznému zníženiu imunity. Často viacfarebné zbavujú ľudí, ktorí žijú v oblastiach s teplým a vlhkým podnebím. Choroba nie je sprevádzaná nepríjemnými symptómami napriek nevzhľadnému vzhľadu.

  Bez dlhodobej adekvátnej liečby ľudského tela zostávajú hnedé škvrny, ktoré zbavujú pacienta sebadôveru a vytvárajú psychologické komplexy. U žien sa ochorenie často začína na pozadí tehotenstva a po narodení dieťaťa sú okrem domácich problémov znepokojení aj to, či je viacfarebný lišaj alebo nie je nákazlivý? Pochopenie procesov vyskytujúcich sa v koži pri interakcii s patogénom umožňuje pochopiť povahu patológie a princípy účinnej liečby.

  Stručne o štruktúre kože

  Koža je jedinečné ľudské telo pozostávajúce z niekoľkých vrstiev, z ktorých najväčší povrch je epidermis (viacvrstvový zvlhčujúci epitel). Bunková štruktúra pokožky sa obnovuje denne: mŕtve bunky z jej povrchu zmiznú, nesú mikróby, častice prachu a nečistôt. Takáto organizácia je možná kvôli intenzívnemu množeniu buniek bazálnej (najnižšej vrstvy) epitelu. Mladé bunky sa postupne pohybujú smerom nahor, pretože sú posunuté zhora mladšími epitelovými bunkami. Postupne sa hromadia keratín (pevný, silný proteín), strácajú svoje jadro a zomierajú. Najvyššia vrstva epitelu pozostáva z horných šupín - mŕtve epiteliálne bunky naplnené keratínom. Na povrchu sú voľne zviazané a postupne spadajú.

  Živé bunky epidermis sú navzájom tak pevne spojené, že ani vírusové častice ich nedokážu preniknúť - najmenšie patogénne látky. Povrch kože je dodatočne chránený lipidovým filmom, ktorý je produkovaný mazovými žľazami. Imunitné bunky vylučujú do horných vrstiev epitelu ochranných proteínov - sekrečného imunoglobulínu A. Viažu patogény, ktoré do kože, a zabrániť ich hĺbku úvod. Tajomstvo potných žliaz má baktericídny účinok vďaka inému ochrannému proteínu, lyzozýmu. Takže ľudská koža je spoľahlivo chránená pred zavedením patogénnych činidiel z vonkajšieho prostredia.

  Kauza

  Pôvodcom polychromatického lišajníkov - je oportunistické huba Malassezia furfur (Malassezia furfur). Žije na koži 90% zdravých ľudí v normálnej mikroflóre vo forme neaktívnych spór. Ochranné epidermálne faktory bránia spor klíčenie, avšak pokles ich činnosť vedie k vzniku živorenie foriem húb - podhubie. Mycelium - aktívne chová bunky patogénu, ktoré rastú do hlbokých epiteliálnych vrstiev a spôsobujú ich slabý zápalový proces.

  Ochranná reakcia epitelu na zavedenie huby je zvýšenie násobenia buniek bazálnej vrstvy. Obnova epidermy prebieha intenzívnejšie, aby sa vyčistil patogén z tela spolu s nadsadenými šupinami. Z tohto dôvodu sú postihnuté oblasti huby intenzívne šupinaté s malými, otrhanými šupinami, ktoré dali ďalší názov viacfarebnému zbaveniu - "pityriazis".

  Imunitné bunky slabo reagujú na hubu, pretože sú zvyknutí na svoju konštantnú prítomnosť na povrchu kože vo forme neaktívnych spór. Imunitná ochrana je sprostredkovaná iba humorálnymi faktormi - krvnými proteínmi, čo vedie k vzniku zápalu v epidermis, ktorá je podobná alergickej reakcii. Často je to neefektívne a bez liečby choroba tečie roky, často sa opakuje.

  Patogénna forma huby prakticky nie je nákazlivá, ale môže byť nebezpečná pre ľudí so zníženou imunitou: tehotné ženy, staršie osoby, oslabené deti. Ako sa vyskytuje príčinný činiteľ viacfarebného lišajníka? Infekcia je možná s:

  • úzky kontakt s chorými;
  • používanie posteľnej bielizne a spodnej bielizne;
  • používanie bežných osobných hygienických predmetov (loofá, uterák).

  Predisponujúce faktory

  Ako sa už uviedlo, spóry huby Malassezia furfur žijú na koži väčšiny zdravých ľudí. Na rozvoj patológie sú však potrebné určité podmienky, ktoré im umožnia klíčenie. Hlavné príčiny vzniku viacfarebného lišajníka:

  • tehotenstva;
  • diabetes mellitus;
  • tuberkulóza;
  • dlhotrvajúci psychoemotický stres;
  • vyčerpania;
  • vírusová infekcia;
  • operatívna intervencia;
  • opuch;
  • Infekcia HIV;
  • hyperhidróza (zvýšené potenie);
  • liečba glukokortikoidmi alebo cytostatikami;
  • hypovitaminóza A.

  Viacbarevné lišajníky počas tehotenstva sa vyskytujú na pozadí prirodzeného zníženia imunity pod vplyvom hormonálnej úpravy. Najčastejšie sa objavujú symptómy po 5-6 mesiacoch ložiskových drobkov, pretože v tejto dobe sa depresia imunitného systému stáva klinicky významnou.

  príznaky

  Hlavné príznaky rozmanitých lišajníkov:

  • žlté / ružové / svetlohnedé škvrny na koži;
  • zvýšené odlupovanie postihnutých oblastí;
  • mierny svrbenie.

  Morfologické prvky viacfarebných lichenov sú škvrny rôznych farieb. Spočiatku sa tvoria okolo úst vlasových folikulov a postupne narastajú. Prvky lišajníka sa môžu zlúčiť navzájom a vytvárajú čísla s nerovnými obrysmi. Ich farba je odlišná, takže lichen sa nazýva viacfarebný. Zrelé škvrny sú spravidla tmavohnedé alebo "kávy s mliekom".

  Okraje ohniska sú na rovnakej úrovni s povrchom kože a neodlišujú sa od zdravého tkaniva. Palpácia im neprináša žiadne nepríjemné pocity, nezmiznú pod tlakom. Povrch škvŕn je pokrytý malými bielymi suchými šupinami, ktoré sa pri škrabaní ľahko odstránia. V niektorých prípadoch dochádza k odlupovaniu len v prípade poškriabania.

  Tieto škvrny sú asymetrické, to znamená, že ich lokalizácie na pravej a ľavej polovici tela môžu byť odlišné. Najčastejšie sa vyskytujú na koži hrudníka, chrbta, krku, brucha. Menej často - na pokožke hlavy, horných končatín, bokov. V detstve av pubertálnom období sa škvrny rozšírili na kožu, zachytili krk, hrudník, chrbát, axilárne dutiny a končatiny.

  Čo je nebezpečné farebné šindle? Predĺžený pretrvávajúci priebeh ochorenia vedie k senzibilizácii organizmu - nadmernej aktivite imunitnej odpovede. Takýto mechanizmus je základom kožných alergických reakcií, atopickej dermatitídy, kontaktnej dermatitídy.

  diagnostika

  Diagnózu viacfarebných lišajníkov vykonáva dermatológ. Skúma pacienta, zhromažďuje anamnézu, skúma sťažnosti a berie materiály pre ďalší výskum. Dlhý priebeh ochorenia, postupné zvyšovanie škvŕn vo veľkostiach, variabilita ich farby a absencia nepríjemných symptómov - všetky tieto znaky hovoria o odnoži. V dejinách zvyčajne lekár odhalí akékoľvek dôvody na zníženie imunity.

  V pochybných prípadoch v arzenáli dermatológa existuje množstvo kvalifikačných testov na diagnostiku rôznorodých lišajníkov:

  • Balzerov test - oblasť kože, zachytávajúca bodovú oblasť, mazať alkoholovým roztokom jódu. Huba spôsobuje uvoľnenie stratum corneum, takže oblasti, ktoré ju zbavujú, sú farbené jódom intenzívnejšie ako zdravá epidermis.
  • Bénierov syndróm (fenomén "roj") - ak sa horný okraj stratum corneum odlupuje vo forme malého holenia, na povrchu škvrny na okraji šmýkača dochádza k odlupovaniu.
  • Ožarovanie drevenou lampou - svetlo ortuťovo-kremennej lampy, prechádzajúce cez sklenený filter dreva, spôsobuje fluorescenciu v bunkách húb. Malassezia furfur dáva žltú alebo žltohnedú žiara, keď sa pacient ožaruje v tmavej miestnosti.

  Okrem toho sa uskutočňuje mikroskopia kožných šupín získaných z listov farbenia. Za týmto účelom lekár vyškrabá kožu v ohnisku lézie šupky a opatrne ju zbiera na váhe. Ďalej ich laboratórny asistent ponorí do slabého roztoku alkalických látok a skúma pod mikroskopom. Mycelium Malassezia furfur je definované ako hrubé zakrivené vlákno s priemerom 2 až 4 mikróny. Spolu s nimi sa nachádzajú hubové spóry - zaoblené útvary pokryté dvojvrstvovou kapsulou, usporiadanou vo forme zväzkov hrozna.

  Pred liečbou viacfarebných lišajnikov dermatológ priraďuje sériu štúdií na určenie príčiny ochorenia:

  • Všeobecná analýza krvi s leukoformulou - umožňuje posúdiť celkový stav tela, počet a pomer rôznych tried imunitných buniek, podozrenie na zníženú imunitu alebo chronické zápalové ochorenie.
  • Stanovenie glukózy v krvi a jej tolerancia - viacfarebný lišajník u starších ľudí často naznačuje porušenie metabolizmu uhľohydrátov. Keď sa na prázdnom žalúdku zistí mierne zvýšenie hladiny glukózy v krvi, vykoná sa test glukózovej tolerancie. Za týmto účelom sa pacient vyhodnotí na lačnom cukre, potom sa podá piť sladenú vodu a opakovane určuje obsah cukru v pravidelných intervaloch. Ak sa koncentrácia glukózy v určenej dobe nevráti do normálu, vykonajú sa ďalšie štúdie.
  • Biochemická analýza krvi - poskytuje orientačné informácie o práci rôznych telesných systémov. Viacfarebný lišaj sa môže objaviť s rôznymi chronickými ochoreniami, ktoré možno podozrievať zmenou biochemického zloženia krvi.
  • Krv ELISA protilátok proti infekcii HIV má škodlivý účinok na bunky imunitného systému, čo vedie k imunodeficiencii a zníženiu aktivity epidermálnych ochranných faktorov.

  Tieto indikatívne testy umožňujú lekárovi zúžiť rozsah diagnostického hľadania základnej príčiny ochorenia. Detekcia a vylúčenie je zárukou, že liečba rôznofarebných lišajníkov bude úspešná.

  terapia

  Ako liečiť pityriázu je najlepšie známe dermatológovi, takže konzultácia s ním je potrebná pre každého pacienta. Liečba sa vykonáva na ambulantnej báze, pacient nemusí mať zdravotné postihnutie. Ak podľa výsledkov testov má pacient poškodenú glukózovú toleranciu, predpísaný je hnačka na viacfarebnú hnačku. Zahŕňa obmedzenie jednoduchých uhľohydrátov na fyziologické minimum. Pacient by mal zo stravy vylúčiť sladkosti, sladké nápoje, niektoré ovocie, biely chlieb a bunky, obmedziť konzumáciu zemiakov, kukurice, bielej ryže.

  V srdci terapie rozmanitých lístie ležať:

  • Keratolytické liečivá - prerušujú spojenie medzi hornými šupinami, čím urýchľujú obnovenie epidermy a vylučovanie patogénu z jeho hrúbky.
  • Antimykotiká - porušujú životný cyklus húb, zabraňujú reprodukcii mycélií a jeho ďalšiemu šíreniu.

  S obmedzenou formou ochorenia (jedna alebo viac malých ohniskov) lekár predpisuje antifungálne lieky na topické použitie:

  • flukonazol;
  • terbinafín;
  • klotrimazol;
  • mikonazol;
  • ketokonazol;
  • Bifonazol.

  Masť alebo sprej s antimykotikami sa aplikuje na zmenenú oblasť a priľahlé zdravé tkanivá 1-2 krát denne počas jedného týždňa. Spravidla je takýto spôsob liečby dostatočný na odstránenie prejavov lišajníka. Nevýhodou je vysoká toxicita protiplesňových liekov.

  Alternatívne liečebné režimy kombinujú liečbu pokožky s keratolytickým a prírodným antifungálnym liekom. Účinné prostriedky - 2% kyselina salicylová (roztok alkoholu). Aplikuje sa na banie s bavlneným kotúčom, po ktorom sa maže jódom alebo sa používa Fukortzin (farba Kastelani).

  Dobrý terapeutický účinok zahŕňa rozhovor s kyselinou salicylovou, alkoholom a resorcinolom. Pripravte si ho na predpis v štátnych lekárňach. Výrobok má krátku skladovateľnosť, takže si môžete objednať novú dávku na liečbu relapsov. 2-4% roztok kyseliny borite dobre preniká do postihnutého tkaniva a zastavuje rast mycelia Malassezia furfur. Liečba kyselinou boritou je kontraindikovaná u detí a tehotných žien, pretože má toxický účinok, keď sa vstrebáva do krvi.

  Liečba metódou Demjanoviča je ošetrenie kože jedným z nasledujúcich spôsobov:

  • 20% roztok benzylbenzoátu;
  • 10% sírová salicylová masť;
  • 60% roztok hydrosulfitu sodného.

  Potom sa na ohniská deprivácie aplikuje 6% kyselina chlorovodíková, má výrazný antifungálny účinok.

  Systematické liečenie zbavujúce (tabliet) lekár menuje s bežnou kožnou léziou alebo pretrvávajúcou rekurentnou chorobou. Tablety Intraconazole sa užívajú 100 mg dvakrát denne po jedle počas 15 dní. Ak je liečba neúčinná, opakujte liečbu po 2 týždňoch. Liečba antifungálnych látok nepriaznivo ovplyvňuje pečeň, takže lekár pozoruje jej stav, keď užíva antimykotiká vo vnútri. Liečba vlasov s rôznymi farbami doma sa môže vykonávať len prostriedkami, ktoré neobsahujú antifungálne zložky.

  Preventívne opatrenia

  Na prevenciu relapsu sa odporúča používať antifungálne šampóny (Nizoral, Ketoconazol) od marca do mája. Prostriedok sa používa ako sprchový gél po dobu troch po sebe nasledujúcich dní 1 krát za mesiac. Ľudia, ktorí sa ochoreli, musia nosiť oblečenie vyrobené z prírodných tkanín - umožňujú odparovanie potu z povrchu pokožky a nevytvárajú skleníkový efekt, ktorý je priaznivý pre vývoj huby.

  Počas liečby je potrebné dezinfikovať posteľnú bielizeň pacienta v 2% roztoku saponátu. Ak chcete získať to, musíte rozpustiť lyžicu sódy v 1 litri horúcej vody a pridať kúsok mydla na pranie na to. V tomto roztoku premiešajte bielizeň niekoľko hodín a potom sa umyje obvyklým spôsobom. Po umytí sa bielizeň vyhladí na oboch stranách parou, aby sa zabránilo opakovanej infekcii patogénnou formou huby.

  Viacfarebný lišajník je markerom inhibície imunitného systému ako celku alebo porušenia ochrannej bariéry pokožky. Liečba kožných prejavov musí byť nevyhnutne kombinovaná s hľadaním základnej príčiny choroby a jej korekcie. V opačnom prípade človek čaká na sériu dlhodobých recidív, zbavených, odolných voči akejkoľvek terapii.