Hlavná

Ateróm

Príčiny keloidných jaziev a spôsob liečby

Popáleniny, uhryznutie hmyzom, hlboké odrené a rezy po hojení pokožky môžu zanechať jazvy. Ak je chyba značnej veľkosti alebo je na viditeľnom mieste, je nepravdepodobné, že sa jej bude páčiť. Zvlášť expresívny a pozoruhodný na tele je keloidná jazva.

Prečo sa tvorí, ako to vyzerá a či je možné zbaviť sa hrubej jazvy? Všetky otázky budú zahrnuté v rámci tohto článku.

Keloidná jazva: príčiny vzniku

Keloid alebo koloidná jazva vzniká z dôvodu nesprávneho zlúčenia okrajov rany. Ak je poškodená oblasť infikovaná mikróbmi alebo vo svojej oblasti dochádza k rastu spojivového tkaniva, tvoria sa jazvy na koži. Hlavnými dôvodmi vzniku koloidných jaziev sú fúzia okrajov poškodenej oblasti a nesprávne vykonané stehy počas chirurgického zákroku.

Keloid má hustú štruktúru a nevystupuje nad povrch epidermis. V priebehu času sa chyba rozrastá. Sledujúc vývoj keloidných tkanív, experti vyvodili závery o ich pôvode. Faktory, ktoré ovplyvňujú zjazvenie kože, veľa. Uvádzame hlavné dôvody vzniku keloidov:

 • Piercing.
 • Burns.
 • Hnisanie.
 • Infekcia rany.
 • Očkovanie (očkovanie BCG).
 • Silné napätie kože obklopujúcej ranu.
 • Chirurgické zákroky (liečba apendicitídy, cisárskeho rezu, odstránenie krtkov).

Tendencia k koloidnej zjazveniu sa pozoruje u ľudí vo veku 10 až 40 rokov. U malých detí sa pokožka regeneruje rýchlo a u pacientov ctihodných rokov sa nevytvárajú keloidy. V starobe sa tvoria jazvy atrofického typu.

Ako vypadávajú koloidné jazvy

Celkový vzhľad vady závisí od rozsahu poškodenej oblasti, jej polohy, premlčacej doby, veku pacientov a ďalších faktorov. Napríklad keloidná jazva po cisárskom rezu alebo epitelizácia povrchu rany sa môže zhoršiť.

Pacienti vnímajú túto zmenu ako zvyškový jav po zápale, podobne ako infiltrátu, a chýbajú miesto včasného kontaktu s lekárom. Konzolidácia v tejto dobe mení štruktúru a mení sa na chrupavkovú kožnú manžetu cyanoticko-červenej farby. Veľkosť chyby môže byť významná.

Obrysy keloidov na hladkej kože sa môžu líšiť od tvaru skorého zápalového zaostrenia alebo zranenia. Nejednoznačnosť týchto foriem je vysvetlená šírením keloidného procesu pozdĺž línií Langer (strečové línie kože). V niektorých prípadoch jazva znižuje zdravú dermu s predĺženými pásmi, ktoré simulujú krabie nohy. Rozsiahle keloidné jazvy, ktoré zostali po popáleninách, sa pretransformujú na kontrakcie cicavcov.

U ľudí sú široké, vysoké a husté jazvy nazývané "divé mäso". Ich farba sa líši od jasne červenej až po cyanotickú. Proces rastu jaziev spôsobuje bolesť, parestéziu a svrbenie. Nepohodlie sa zlepšuje pri kontakte s odevom.

Ktoré oblasti tela sú náchylné k koloidnej zjazveniu:

Pod dolnou časťou chrbta sa keloidy objavujú zriedkavo. To je spôsobené tým, že horná časť tela je zvýšenie počtu receptorov pre testosterón (giperandrogenemiya) a TGF-beta v kožných buniek a krvnej plazmy.

Keloidy na ušných stehnách sa vytvárajú v miestach punkovania pod náušnicami a v mieste aplikácie stehov. Vznikajú 3 až 4 týždne po traumatizácii tkaniva, pretože zápalový proces ustúpi. Patológia je sprevádzaná oddelením serózno-hnisavého obsahu, bolesťou a erytémom. Jazvy na ušných lalôčikoch sa môžu objaviť aj niekoľko rokov po punkcii alebo operácii.

Nosenie niekoľkých náušníc do jedného ucha zvyšuje riziko keloidnej jazvy. Utesnené časti dosahujú rozmer s odtokom.

Ako vyzerá keloidná jazva, môžete vidieť na fotografii.

Metódy liečby a prevencie keloidných jaziev

Keloidná terapia sa vykonáva rôznymi spôsobmi:

 • Liečivé - pacientovi sú predpísané imunomodulátory a kortikosteroidy. Lieky ovplyvňujú syntézu kolagénu v tkanive jazvy.
 • Radiačná terapia.
 • Oklúzia - uloženie tlakových obväzov.
 • Chirurgické - nadmerné tkanivo sa vyrezáva laserom, skalpelom alebo kryoterapiou.
 • Fyzioterapia - magnetoterapia, elektroforéza.

lekárstvo

Použitie kortikosteroidov na liečbu keloidov zahŕňa intramuskulárne injekcie. Hormonálne lieky zmierňujú zápal a znižujú syntézu kolagénu. Pacientom sa zvyčajne injektuje acetát triamcinolónu. Kurz pozostáva z 2 - 3 injekcií s intervalom 1 - 2 mesiace. Taktiež sa používa hormonálne masti.

Liečba jaziev s imunomodulátormi je tiež založená na injekciách. Interferón sa vstrekuje do švovej línie. Liečivo zabraňuje opätovnému výskytu koloidného procesu po vyrezaní zhutneného tkaniva.

Enzýmové lieky spôsobujú, že keloid je menej výrazný v dôsledku deštrukcie kyseliny hyalurónovej a kolagénu v štruktúre patologického tkaniva. Na tento účel lekári používajú lieky Lidaz, Longidaz a Ronidaz. Telo prijíma enzýmové prípravky prostredníctvom fonoforézy alebo ultrafonoforézy.

Externých prostriedkov pre liečbu po spaľovaní jaziev a keloidov rôznych odborníkov menovaných Kontraktubeks masť, gél Lioton 100, Kelofibraza krém, Zeraderm Ultra, hydrokortizón masť a gél kremíkových dosiek spenky. Resorbcia hrubého tkaniva bude takisto prispievať k takýmto prostriedkom z jaziev a jaziev, ako sú Fermentkol a Scarguard.

chirurgia

Chirurgická excízia jazvy je lepšie kombinovaná s pooperačným hormonálnym podaním. Terapia bude najúčinnejšia a riziko relapsu je minimálne.

Ak pacient hľadá spôsob, ako sa zbaviť keloidných jaziev a súhlasí len s excíziou, účinnosť terapie sa zníži o 50%. Optimálnou možnosťou je odstránenie poškodeného tkaniva následnou aplikáciou okluzívnych obväzov. Čas obliekania je niekoľko dní podľa rozhodnutia lekára.

Laserová terapia s odstraňovaním keloidov znižuje jej veľkosť v dôsledku zníženia kolagénu. Okrem laserového žiarenia je možný aj variant s kauterizáciou jazvy.

Medzi chirurgické metódy patrí aj liečba keloidných jaziev s kvapalným dusíkom. V tomto prípade je kryoterapia krátkodobým zmrazením jazvy s ochladenou látkou. Odstrániť chybu pomôže 2 - 3 cykly zmrazenia. Čas pre každý z nich je 20 - 30 sekúnd.

Radiačná terapia

Ionizujúce ožarovanie s bukóznymi lúčmi spôsobuje deštrukciu kolagénových vlákien. Výsledkom postupu je zníženie oblasti koloidnej jazvy. Na dosiahnutie maximálneho účinku sa pacient podrobí šiestim ožiareniu s dodržaním intervalu medzi postupmi v priebehu 1,5 - 2 mesiacov.

Radiačná terapia ako metóda odstraňovania keloidných jaziev je kontraindikovaná pri dermatologických ochoreniach, obličkových patológiách a prítomnosti otvorených alebo zle zahojených rán.

Lisovanie obväzov

Tesné silikónové obväzy uložené na oblasti jaziev znížia jeho povrch v 25% prípadov. Nosenie je odporúčané dlho, po dobu 6 - 8 mesiacov. Liečba okluzívnymi dresingmi spôsobuje nepríjemné pocity.

prevencia

Hlavný dôraz pri liečbe keloidných špecialistov je zameraný na elimináciu defektu a prevenciu jeho výskytu. Ak je koža pacienta náchylná na zjazvenie, je lepšie odmietnuť kozmetické operácie. Ak sa plánuje chirurgický zákrok na vitálne znaky, je potrebné informovať chirurga o predispozícii keloidu. Uvedomujúc si, že lekár pri zatváraní pooperačných rán neumožní nadmerné napätie kože.

Aby nedošlo k vytvoreniu keloidnej jazvy, po odstránení materského znamienka je dôležité dodržiavať všetky odporúčania týkajúce sa starostlivosti o ranu.

Vytvorená kôra sa nemôže odtrhnúť, zvlhnúť a vystaviť ultrafialovému žiareniu. Aj v chladnej sezóne sa ošetrovaná oblasť musí mazať opaľovacími prípravkami.

Ak sa rana namočí, ztuhne alebo kôra nezmizne po dlhú dobu, mali by ste sa poradiť s lekárom a získať stretnutia. Pri prvých príznakoch koloidnej jazvy po odstránení krtkov, môžete použiť Kontraktubeks.

Recepty tradičnej medicíny

Okrem užívania liekov môžu byť keloidné jazvy liečené ľudovými prostriedkami. Po dohode s lekárom môže človek používať zlúčeniny z liečivých rastlín, prísne dodržiavať proporcie a dávky recepcií znakhar. Je tiež potrebné revidovať stravu a zahrnúť do denného menu vitamínové potraviny a potraviny bohaté na bielkoviny, zinok a stopové prvky.

Čo môžete jesť na rýchle hojenie keloidných jaziev:

Od mastných a vyprážaných potravín je lepšie odmietnuť.

aplikácie

Listy žihľavy, kvety nechtíka a harmančeka a rebríčka a Hypericum suroviny sú zmiešané v rovnakých častiach, napríklad v '15 v kolekcii číslo bude potrebovať 0,5 litra vriacej vody. Kompozícia sa opája vo vodnom kúpeli počas 15 minút a obalená v horúcej látke počas 1 hodiny.

Potom sa kvapalina odfiltruje, utierka sa navlhčí čistou infúziou a obväzy sa obviažu na problémové miesto. Na vrchu sa aplikuje polyetylén a obväz je zabezpečený šatkou po dobu 2 hodín. Postup sa vykonáva denne po dobu 2 mesiacov.

Bylinná masť

Produkcia masti na vyhladenie keloidnej cicatrie doma začína prípravou tinktúry.

Môžete použiť takéto zariadenia ako:

Podľa vlastného uváženia sa odoberie jedno alebo viac rastlín. 30 g suroviny sa naleje do pohára vodky. Tára pevne uzavretá a vytiahnutá 2 týždne na chladnom mieste.

15. deň sa tinktúra filtruje a spojí s roztaveným tukom - bravčovým alebo jazvečíkom. Na 100 g tinktúry vezmite 100 g tuku. Zmes sa ďalej miesi na parnom kúpeli 10 minút, ochladí sa a tretí sa do zhutnenej tkaniny 3 krát denne. Kurz je určený na 1 mesiac.

Éterické oleje

Zvážte, ako odstrániť keloidné jazvy pomocou éterických olejov. V rovnakých pomeroch sa mätový olej striedavo mieša s neroli a rozmarínovým olejom. Druhým variantom terapeutickej zmesi je palisový olej + olej z čajovníka + kadidlo. Jazva sa ošetruje ráno a večer.

Pečené pečivo

Z teplého mlieka a hrachovej múky urobte plochý koláč a dajte jazvu na 1 hodinu. Cesto používajte denne.

kapusta

Na obnovenie liečenej pokožky sa používa kapusta - prírodný zdroj vitamínu E.

Niekoľko čistých listov je rozdrvené a kaša je spojená s medom. Požadované množstvo kompozície je rozložené na viacvrstvovú časť gázy a pribintovyvayut na jazvu po dobu 3 hodín. Medzi gázou a obväzom bola položená polyetylénová vrstva. Manipulácia sa vykonáva dvakrát denne.

Melón a vajcia

Rovnaké časti v jednom kontajneri premiešajú vaječný škrup s melónom. Komponenty sa zriedia rastlinným olejom na hmotu v podobe kaše. Na keloid sa konečná formulácia aplikuje iba raz denne, ale po dobu 2 mesiacov.

včelí vosk

Slnečnicový olej (alebo kukuričný olej, rakytník rešetliakový, ruža šípová) sa zahreje a v kombinácii s včelím voskom - 400 ml na 100 g prípravku Tomy pri nízkej teplote po dobu 15 minút, načo sa ochladí a namazané jaziev 2 krát denne.

Sophora japončina

Ovocie Sophora bude potrebovať 2 šálky.

Sú drvené a kombinované s husím tukom. Produkt sa umiestni na vodný kúpeľ a udržuje sa v teple 1,5 hodiny. V nasledujúcich troch dňoch sa liek znovu ohreje na hodinu a pol a na 4. deň sa zmes nechá vrieť. Potom sa masť ochladí a ošetrí sa neúspešne vyliečenými tkanivami.

Althaea

Boj s keloidmi pomôže resorbovať, protizápalové a protiedémové vlastnosti althea. 20 gramov suchých mletých koreňov rastlín naliať pohár studenej vody a nechať komponenty, aby zostali až do rána (zloženie sa vykonáva večer). Hotový výrobok sa aplikuje na jazvu aspoň 5 krát denne. Althae je možné nahradiť mätou.

Kafrový olej

Nástroj je silne namočený obväz. Krém sa aplikuje na jazvu a pokryje celofán. Zabezpečte obväz s obväzom.

Ako sa zbaviť keloidných jaziev po operácii

Obsah článku

 • Ako sa zbaviť keloidných jaziev po operácii
 • Ako sa zbaviť jaziev a jaziev
 • Ako sa zbaviť veľkého nosa

Samotný mechanizmus výskytu keloidov je spojený s nadmerne silnou tvorbou spojivového tkaniva v mieste poškodenia a jeho degeneráciou do hyalínu. A ak kožná porucha ovplyvnila dermis, zvyšuje sa riziko rozvoja keloidov. Spôsoby prevencie jeho tvorby ešte neboli vyvinuté. Z tohto dôvodu by sa s plastickými lekármi a kozmetičkami mali liečiť po ich výskyte.

Argumentácia potreby liečby

V kozmetickej a lekárskej praxi sa liečba keloidnej jazvy považuje za prioritu. Dôvodom je kozmetická porucha a riziko vzniku nádorov. V centre liečenia sa zachováva zápal, čo vedie k proliferácii spojivového tkaniva. Pretrvávajúci priebeh zápalového procesu a ďalšia nekontrolovaná proliferácia keloidov vytvára predpoklady pre tvorbu kožných a malígnych nádorov.

Pri takých formáciách ako sú keloidné jazvy je liečba relatívnou nevyhnutnosťou. Ide o jazvy na otvorených miestach tela. Keloidy bez progresívneho rozširovania alebo kontrakcie kože nad povrchom môžu zostať osamote: ich rast buď úplne zastaví, alebo má malú aktivitu. Z tohto dôvodu je hlavným substrátom liečby keloidné jazvy na tvári, nohách, rukách, krku, mliečnej žľaze, v oblasti pubé a perinea.

Metódy liečby keloidných jaziev

V kozmetike a medicíne sa liečba keloidných jaziev vykonáva rôznymi spôsobmi s rôznou účinnosťou. Kozmetológia stanovuje cieľ zlepšiť telo a v rámci lekárskej, plastickej chirurgie, fyzioterapie, farmakologickej lokálnej a systémovej terapie. Hlavným cieľom liečby je buď úplné odstránenie jazvy alebo jej vyhladenie.

Medzi lekárske metódy patrí liečba v plastickej chirurgii. Ak to chcete urobiť, musíte sa obrátiť na regionálnu alebo hlavnú nemocnicu, kde sa praktizuje smer plastickej chirurgie. V regiónoch sa takéto operácie nemôžu uskutočniť, pretože neexistujú špeciálne nástroje a materiál na šitie. Tiež liečba môže pozostávať z transplantácie miesta kože, ktoré trvá dlhú dobu.

Druhou cestou je farmakologická liečba. Znižuje sa na lokálne podávanie glukokortikoidov (diprospan) vo forme injekcií. Pri takejto patológii ako keloidné jazvy je najjednoduchšia metóda liečba diprospanom. Tretia metóda je lokálny fyzioterapeutický účinok. V dôsledku toho sa používajú enzýmové preparáty proteáz, ktoré môžu zničiť časť keloidného tkaniva.

Kozmetické metódy sú založené na laserovej a kryogénnej liečbe. Injekcie liekov a manipulácie, podobné chirurgickým, sa neuplatňujú. Priorita v kozmeteológii je sporná vzhľadom na lokálnu liečbu: aplikácia (aplikácie) látok, ktoré majú kozmetický účinok na zdravú pokožku. Ale ich vplyv na keloidy ešte nebol preukázaný, hoci takáto terapia môže maskovať defekt.

Liečba keloidných jaziev v plastickom chirurgovi

Chirurgické metódy zahŕňajú určité riziko, ktoré je spojené s rastom nových keloidov po uzdravení. Samotná operácia sa uskutočňuje s cieľom odstrániť tkanivo jazvy a opätovne odrezať okraje rany. V širokej oblasti bachoru, napríklad pri popálení, sa vykoná oneskorený kožný štep. Ďalej sú okraje operačnej rany redukované a spojené pomocou intradermálnej kozmetickej nite.

Výhodou plastickej chirurgie je vysoká účinnosť. Pre špecialistov je takmer žiadny problém s vykonávaním. Môže sa to však uskutočniť na úrovni súkromnej plastickej kliniky alebo v regionálnych a federálnych vedeckých a praktických centrách. Z tohto dôvodu sa pacient musí usilovať o postúpenie plastického chirurga. Druhým spôsobom, ako podstúpiť operáciu, je ísť priamo na súkromnú plastickú kliniu.

Liečba dipropán keloidnými jazvami

Pri takomto intradermálnom vzdelávaní ako keloidné jazvy je liečba diprospanom veľmi účinná. Liečivo je glukokortikoid - steroidný hormón, ktorý pôsobí na lokálnej úrovni. Aplikuje sa vo forme injekcií do tkaniva brucha v jeho centrálnych oblastiach. Existuje obrovský počet metód liečby s rôznymi pojmami. Je potrebná špecifická schéma na objasnenie s lekárom dermatológa, plastického chirurga alebo kozmetika. Iba títo špecialisti majú správnu a dostatočnú kvalifikáciu na liečbu diprospanom.

Diprospan, podobne ako lokálny steroid, potláča pomalý zápal v hrúbke keloidnej jazvy. Tým sa znižuje riziko jeho šírenia, aj keď to úplne nevylučuje. Liečivo tiež znižuje schopnosť buniek spojivového tkaniva syntetizovať nové molekuly kolagénu. V počiatočnej fáze sa z nich skladá budúca keloidná jazva. Jedná sa o štrukturálne proteíny, ktoré zabezpečujú pevnosť pokožky a iných tkanív.

Znižuje tiež syntézu kolagénu a rýchlosť jeho premeny na hyalín (silný proteín, ktorý tvorí väčšinu pevného "zrelého" keloidu). Vzhľadom na bielkovinu prakticky nepodlieha farmakologickému a topickému spôsobu aplikácie kozmetickej liečby, pretože žiadna z liekov sa nedostane do jazvy.

Liečba diprospan sa uskutočňuje metódou výmenného kurzu. Spočiatku sa vykonáva jedna alebo dve injekcie (v závislosti od veľkosti jazvy a stanovenej lekárom), po ktorých sa pacient vráti domov. Po uplynutí lehoty stanovenej lekárom sa vykoná opakovaná injekcia hormónu. Čas je stanovený po výbere východiskovej základnej dávky, pretože existuje veľa metód liečby diprospanom. A kvôli úspešnému výsledku liečby je potrebné dodržiavať odporúčania lekára správne, pretože nie je možné vykonať samotnú injekciu diprospánov.

Laserová kozmetologická liečba keloidných jaziev

Pri takom intradermálnom vzdelávaní ako keloidné jazvy môže liečba laserom znížiť viditeľnosť defektu. Pomocou zariadenia na korekciu laserom sa horná vrstva jazvy vyhorela, čo sa uvoľňuje nad povrchom pokožky. Rovnako ako u diprospánu, liečba je úplne diktovaná odborníkom, pretože jeho schémy a poradie terapie sú individuálne pre každého pacienta.

Laserová liečba sa môže vykonať aj v kozmetických klinikách, aj keď väčšina týchto procedúr vykonáva dermatológ. Laserová liečba zahŕňa niekoľko sedení, počas ktorých je čiastočne odstránená horná vrstva bachora. Dermatológ, kozmetik alebo chirurg vymenuje plán procedúr. Zvyčajne sa vykonáva 1 zasadnutie týždenne. Na liečbu môžete potrebovať 8 až 15 relácií.

Účinnosť tejto techniky je malá, lebo laser môže odstrániť len hornú časť jazvy. Samotné keloidné jazvy sa nachádzajú intradermálne, a preto bez chirurgického zákroku, ich úplné odstránenie je nemožné. Z tohto dôvodu je hlavnou úlohou kozmetika znížiť kožnú poruchu. Laser môže úspešne zakryť jazvu, ktorá bude takmer neviditeľná.

Keloidné liečenie jaziev s kryogénom

Kryogén je ďalším prostriedkom miestnej liečby. Je to studená látka, ktorá zabíja miesto pokožky v mieste aplikácie. Postup je veľmi bolestivý, čo ho odlišuje od prakticky bezpečnej laserovej techniky. Oveľa menej zasadnutí je však potrebné na maskovanie defektu. Liečba kryogénom je oveľa lacnejšia, hoci existuje vždy riziko nových jaziev v dôsledku vážnych traumatických účinkov.

Liečba metódami aplikácie keloidných jaziev

Najviac neužitočnou metódou pri liečbe keloidných jaziev ostáva aplikácia kozmetiky. Žiadne známe prípravky na starostlivosť, omladenie alebo regeneráciu nemôžu preniknúť do hrúbky spojivového tkaniva, nieto cez hyalín keloidnej jazvy. Preto sú zbytočné a účel ich vymenovania je neistý.

Používajú sa na urýchlenie regenerácie pokožky. Ale na úrovni svojej vnútornej štruktúry sa dlho obnovuje. Tieto lieky by nemali byť predpísané ani vtedy, ak je poškodená samotná pokožka. V každej z kníh o praktickej dermatológii je stanovené, že starostlivosť a kozmetické prípravky sa môžu aplikovať len na neporušenú pleť. Preto sa nemôžu aplikovať po ošetrení laserom alebo pri kryoterapii. Hlavnou úlohou pacienta, ktorý sa snaží znížiť vzhľad jazvy, nie je zastaviť lekára, aby vykonal svoju prácu.

Z aplikačných metód je však jedna účinná technika. Podstatou liečby je aplikácia proteolytických enzýmov do oblasti brucha. Látky, ktoré sú schopné rozbiť proteínové molekuly brucha, sa v tomto prípade používajú lokálne. Vo forme injekcií sa ešte nepoužívajú, pretože je ťažké dávkovať pre každého pacienta.

Postup liečby enzýmovými prípravkami je dlhý, ale jemnejší ako kryoterapia alebo chirurgická operácia. Trvá 2 mesiace až rok. A niekedy sa používajú fyzioterapeutické metódy na urýchlenie prechodu enzýmov do hrúbky tkaniva jazvy. Najčastejšie používaná elektroforéza a ultrazvuková kavitácia.

Liečba pijavicami a analýza jej účinnosti

S takýmto množením spojivového tkaniva ako keloidných jaziev, liečba pijavicami vyzerá absurdne. Dôvodom je nedostatok látok, ktoré môžu ovplyvniť štruktúru jazvy v sekrécii slinných žliaz pijavice. Sú schopní dať osobe len jednu užitočnú látku, ktorá sa nevzťahuje na kozmetológiu. Toto je hirudín, ktorý znižuje schopnosť krvných zrazenín (nepriamy antikoagulant). Iné priaznivé účinky z použitia pijavice nie sú k dispozícii.

Riziká pri liečbe keloidných jaziev

Tak ako pri každej liečbe, liečba keloidných jaziev má svoje riziká. Väčšina z nich je kvôli chirurgickým zákrokom. Zložitosť ich vykonávania je nízka, ale nie vždy je možné prideliť miesto cicatrix, odstrániť ju alebo ho, potom zatvoriť chybu tela pokožky. Niekedy to vyžaduje transplantáciu kože zo susedných oblastí tela. Riziko chirurgických zákrokov je tiež spôsobené infekčnými komplikáciami. Aj napriek antibakteriálnym činidlám sa môžu prejaviť aseptické opatrenia, antiseptiká a dezinfekcia, čím sa zvyšuje riziko vzniku hypertrofickej jazvy a neskôr keloidu.

Tiež riziká spojené s laserovou terapiou. Tento účinok nevylučuje, že rýchlosť regenerácie bachora bude vyššia ako frekvencia ožarovania. V dôsledku toho môže byť jazva obnovená na novú liečbu. Z tohto dôvodu je obzvlášť dôležité, aby sa v prípade post-horľavých keloidných jaziev uskutočnilo niekoľko schôdzí kryoterapie, po ktorej sa pokračovalo v liečbe laserom.

Najviac opodstatnené metódy sú stále nasledujúce: laserová terapia a liečba diprospanom. Chirurgickú liečbu je možné vykonávať iba s širokými a hlbokými alebo popálenými cikcitrickými činidlami. Súčasne je výskyt nádorov z spojivového tkaniva okolo 0,1 percenta, čo neznamená naliehavú potrebu zbaviť sa všetkých keloidov na tele. Preto je potrebné odstrániť alebo maskovať len tie jazvy, ktoré sa nachádzajú na krku, tvári, v oblasti pubika alebo perinea, na otvorených miestach rúk alebo chodidiel.

Keloidné jazvy: príčiny a liečba

Jazvy sa nazývajú vytváranie spojivového tkaniva, ktoré sa vyskytujú v mieste poškodenia tkanív tela. Jazvy - fyziologický jav, ktorý je výsledkom hojenia poškodených tkanív. Pri bežnom liečebnom procese sa jazvy na koži po chvíli stávajú takmer neviditeľnými a nespôsobujú osobám žiadne nepríjemnosti.

Čo sú hypertrofické a keloidné jazvy

S niektorými jednotlivými znakmi tela dochádza v procese hojenia k nadmernej proliferácii spojivového tkaniva. Výsledkom sú hypertrofické alebo keloidné jazvy. Keloid je hustá proliferácia spojivového tkaniva pripomínajúceho nádor.

Hlavné rozdiely medzi keloidnými jazvami z hypertrofických:

 1. Keloidná jazva je mimo rany, zatiaľ čo hypertrofická jazva vystupuje len nad jej povrchom.
 2. Hypertrofické jazvy neprejavuje, až na vzhľad, zatiaľ čo u pacientov keloidných sa často sťažujú na bolesť, svrbenie jazvy, cítiť kožné kontrakcie a parestézia (porušenie citlivosť) v oblasti rany.
 3. Hypertrofické jazvy nakoniec ustúpi - vyrovnať sa stávajú bledý a keloidné jazva je takmer bez zmeny - jeho farba je fialová alebo do modra, ako v keloidné tkaniva rast krvných ciev.
 4. Rozdiely na mikroskopickej úrovni - u keloidných jaziev 7-8 krát viac kolagénu ako u hypertrofických.

Tak, keloidné jazvy môže byť podozrenie sa nasledujúcimi znakmi: v rane je vytvorený hrubý, škaredé jazvy, ktorý má farbu od bledoružové do purpurovo modra. Táto jazva môže pulzovať a priniesť nepríjemný pocit - bolesť, svrbenie, znížená citlivosť pokožky. Keloid vo svojej forme pripomína nádor a presahuje hranicu rany, zatiaľ čo sa výrazne zdvíha nad svojim povrchom.

Príčiny keloidných jaziev

Tieto jazvy môžu vzniknúť aj pri najmenšom poškodení pokožky - škrabance a škrabance.

Dôvody môžu byť:

 • nesprávne prispôsobenie okrajov rany;
 • zranená infekcia s následným vyčerpaním;
 • nadmerné napätie pokožky pri aplikácii stehov;
 • hormonálna nerovnováha;
 • imunodeficiencie;
 • dedičná predispozícia.

Kto najčastejšie tvorí keloidné jazvy

Tendencia keloidných jaziev sa pozoruje u ľudí vo veku 10 až 40 rokov. Starí ľudia a deti majú oveľa menej pravdepodobné, že rozvinú keloidy. To sa vysvetľuje maximálnou regeneračnou schopnosťou pokožky v dospelosti. U detí je koža elastejšia a normálne sa uzdravuje, u starších ľudí sa najčastejšie vytvárajú atrofické jazvy.

Vedci poznamenali závislosť lokalizácie keloidných jaziev v závislosti od rasy. Napríklad biely ľudia majú tendenciu tvoriť keloidné jazvy na tvári, horných končatinách a hrudníku, zatiaľ čo u ázijských pacientov na hrudi je keloid extrémne zriedkavý. U čiernych ľudí sa na nohách vytvárajú keloidy s vyššou frekvenciou. Tieto fakty naznačujú genetickú predispozíciu k tvorbe keloidných jaziev.

Liečba keloidných jaziev

Hlavným pravidlom, ktoré by malo byť riadené liečbou keloidov, je predchádzanie ich výskytu.

Pacienti náchylní na keloidné jazvy by sa mali vzdať akéhokoľvek kozmetického zákroku. Pri operáciách vykonávaných na indikáciu života by mal pacient informovať chirurga o jeho predispozícii keloidov. V tomto prípade sa lekár vyhne nadmernému namáhaniu kože pri zatváraní pooperačných rán. Je žiaduce, aby na stenu a kĺbových plochách neboli žiadne rezy - na týchto miestach je pravdepodobnosť keloidného výskytu oveľa vyššia.

Existuje niekoľko spôsobov liečenia keloidných jaziev kombinovaných do nasledujúcich skupín:

 • lekárske metódy (použitie kortikosteroidov a imunomodulátorov - liekov, ktoré ovplyvňujú tvorbu kolagénu v bachore);
 • chirurgických metód, zamerané na excíziu nadbytočného tkaniva (excízia skalpelom, laserom a kryochirurgickým zákrokom);
 • okluzné techniky - používanie tlakových obväzov;
 • fyzioterapeutických metód - elektroforéza, magnetoterapia;
 • rádioterapie;
 • korekcia keloidov s kozmetikou.

Prejdime podrobnejšie o každej metóde.

Lieky na liečbu keloidných jaziev

Použitie kortikosteroidov - intramuskulárne podávanie hormonálnych liekov vedie k zníženiu syntézy kolagénu, znižuje koncentráciu zápalových látok. Najčastejšie sa podáva triamcinolón acetát - dve až tri násobné injekcie s intervalom 1-2 mesiacov. Ďalšou možnosťou je použitie hormonálnych masti. Tieto metódy môžu byť sprevádzané komplikáciami, ako je atrofia brucha, vzhľad telangiektáz (vaskulárne hviezdičky) a zmeny v pigmentácii.

Použitie imunomodulátorov je najnovšou metódou liečby. Interferón, injikovaný do švovej línie, je schopný zabrániť opätovnému výskytu keloidnej jazvy po jej vyrezaní.

Enzýmové prípravky pomáhajú znížiť keloid kvôli deštrukcii jeho štruktúrnych zložiek - kyseliny hyalurónovej a kolagénu. Medzi tieto lieky patria: "Lidase" a "Ronidasa". Modernejšou prípravou je "Longidasa", ktorá je kombináciou hyaluronidázy s polyoxidónium (imunomodulátor). Najúčinnejšou metódou zavedenia enzýmových prípravkov je fonoforéza alebo ultrafonoforéza.

Iné liečivo s výrazným protizápalovým účinkom, ktoré sa používa už mnoho rokov na liečbu post-popálených hypertrofických a keloidných jaziev: "Kontratubeks".

Prípravok "Fermenkol" prispieva k rozpusteniu kolagénu v bachore.

Účinok užívania liekov sa zaznamenáva 3-4 týždne po začiatku ich užívania. Optimálny účinok sa rozvíja po 2-3 kurzoch fonoforézy alebo po 10 až 15 aplikáciách.

Chirurgické procedúry na odstránenie keloidných jaziev

Chirurgické odstránenie keloidných jaziev je najmenej účinným spôsobom liečby - relapsy sú zaznamenané v 50 až 100% prípadov. Optimálna možnosť - kombinácia excízie s uložením okluzívnych (lisovacích) obväzov. Na niekoľko dní po operácii sa aplikuje tesné obväz.

Kryochirurgia - krátkodobé zmrazenie bachoru tekutým dusíkom. V niektorých prípadoch stačí 2-3 cykly zmrazenia po dobu 20-30 sekúnd na dosiahnutie požadovaného účinku.

Laserová terapia - vplyv pulzného laserového žiarenia na tkanivo jazvy spôsobuje zníženie v dôsledku zníženia kolagénu. Ďalším účinkom laserovej expozície je kauterizácia jazvy.

Chirurgické techniky sú najúčinnejšie kombinované s pooperačným podaním kortikosteroidov - v tomto prípade je frekvencia relapsu minimálna.

Fyzikálne metódy

Uloženie pevných silikónových obväzov na jazvu vedie k jej zníženiu približne o 20-25% prípadov. Avšak dlhodobé, 24-hodinové nosenie týchto obväzov je potrebné - do 6-8 mesiacov, čo dáva výrazné nepohodlie.

Radiačná terapia

Vplyv na povrchu keloidnej jazvy ionizujúcim žiarením (Bucca lúče) spôsobuje deštrukciu kolagénových vlákien, čo vedie k zníženiu objemu jazvového tkaniva. Priraďte až 6 ožarovacích sedení v intervaloch 1,5-2 mesiacov. Kontraindikované je táto metóda liečby ochorení obličiek, za prítomnosti nezhorených rán a kožných ochorení.

Kozmetické procedúry

Upozorňujeme: dermabrasion, šupky, mezoterapia sú účinné iba pri liečení hypertrofických jaziev - pokiaľ sú vystavené tieto agresívne techniky keloidné jazvy na vysokým rizikom recidívy a ďalšie proliferácia keloidov.

Treba poznamenať, že hypertrofické jazvy by sa mali podrobiť mletím iba po úplnom stabilizovaní. Známky úplnej stabilizácie takýchto jaziev sú získanie normálnej farby (farba pleti alebo trochu bledšia) a mierny pokles objemu.

Chemické peelingy s hypertrofickými jazvami sa vykonávajú v dvoch fázach. V prvej fáze použite silikónový krém, ktorý chráni pokožku pred vysušením a pomáha stabilizovať jazvu. Druhá fáza sa priamo odlupuje.

Ktorá metóda liečby keloidných jaziev je najúčinnejšia

Nepochybne je najúčinnejšou metódou použitie injekcií hormonálnych liekov. Jazvy s malou a strednou veľkosťou je možné takmer úplne odstrániť mastmi s kortikosteroidmi. Pri veľkých jazvach sa odporúča použiť kombináciu niekoľkých metód - excízia brucha s následným použitím okluzívnych obväzov a zavedenie kortikosteroidov s imunomodulátormi.

Avšak žiadna metóda neposkytuje úplnú záruku, že keloid nie je relapsom. Pri liečbe tejto patológie sa musí použiť prísny individuálny prístup, pri ktorom sa berú do úvahy všetky parametre jazvy: jej poloha, doba existencie, sklon k opakovaniu.

Najúčinnejšie metódy na odstránenie keloidných jaziev sú podrobne popísané v tomto prehľade videí:

Gudkov Roman, resuscitačný lekár

Celkom je to 22.547 zobrazených dnes

Čo sú keloidné jazvy a ako sa ich zbaviť?

Málokto z nás nedostal rany ani zranenia vo forme výstrižkov, popálenín alebo zápalu. Na mieste hlbokých zranení sú stopy, nazývané keloidné, atorické alebo normotraficheskimi jazvy, ktoré majú výraznú kozmetickú chybu a spôsobujú veľa nepohodlia svojim majiteľom. Keloidné jazvy sú obzvlášť problematické, pretože majú schopnosť rásť mimo ranu a majú ošklivý vzhľad.

No, ak sú tieto skladby ukryté pod oblečením. Ale ak sú otvorené zóny alebo tvár znetvorené, potom sú takí pacienti s väčšou pravdepodobnosťou než iní, aby požadovali odstránenie keloidov alebo aspoň aby ​​boli neviditeľné.

Prečo sa objavujú keloidné jazvy?

keloidy - toto je degenerácia spojivového tkaniva hlbokých kožných vrstiev, ktorá vyzerá ako nádorovitá forma s hladkým povrchom, ktorý sa zdvihne nad hladinu kože. Väčšina lekárov dodržiava verziu, že tvorba hrubých zmien cicavcov v koži je ovplyvnená porušením mechanizmov tvorby spojivového tkaniva. Ak hojenie rán nastane bez hnisavosti, stopy z nich nebudú tak škaredé. V opačnom prípade veľkosť jazvy môže nakoniec prekročiť veľkosť samotnej rany.

Z vonkajšieho hľadiska majú keloidné jazvy cyanotickú alebo karmínovú farbu, ostré okraje a hranice, ktoré presahujú hranice zdravého kože. Tvorba jazvy sa odohráva v niekoľkých fázach a časový proces môže trvať niekoľko mesiacov.

Jedným z hlavných faktorov ovplyvňujúcich tvar a veľkosť keloidu je aktivácia fibroblastových buniek, ktoré sú zodpovedné za deštrukciu starých buniek a tvorbu nových, ako aj za produkciu kolagénu a elastínu. Bežne je tento proces v rovnováhe, ale s nerovnováhou sa zvyšuje množstvo produkovaných kolagénových vlákien, čo nakoniec ovplyvňuje výskyt jaziev.

Metódy korekcie a odstránenia keloidných jaziev

Keloidné jazvy sa liečia chirurgicky a terapeuticky. Všeobecným trendom v liečbe terapeutických metód je preložiť hrubú hypertrofickú formu brucha do normotrofickej formy, to znamená, že jazvy sú takmer neviditeľné. Pri chirurgickej metóde liečby sa vykonáva úplná alebo čiastočná excízia keloidných jaziev.

Pred výberom metódy, ako sa zbaviť keloidných jaziev, je potrebná lekárska konzultácia. Spôsob liečby bude do značnej miery závisieť od umiestnenia jaziev, veľkosti, tvaru a veku lézie. Podľa veku sú jazvy mladé (od 3 mesiacov do 5 rokov) a dospelé, ktorých vek je viac ako 5 rokov.

Vzhľadom k tomu, že charakter keloidov nie je dostatočne skúmaný a s vekom, stav jazvy sa zhoršuje, veľmi často po liečbe hrubých jaziev sa objavujú recidívy. Preto sa v liečbe používajú kombinované terapie.

Všetky metódy liečby sa môžu podmienene rozdeliť na nasledujúce skupiny:

 • Liečba liekom.
 • Terapia fyzikálnymi a fyzioterapeutickými metódami.
 • Radiačná a rentgenová terapia.
 • Korekcia kozmetických postupov.

Liečebná terapia

Postup liečby liekom sa môže zvoliť a uskutočniť jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • Úvod do tkaniva keloidných jaziev kortikosteroidov. Tým sa znižuje produkcia kolagénových fibroblastov. Počet injekcií určí lekár a interval medzi nimi je 4 až 6 týždňov.
 • Liečba interferónom sa týka imunomodulačnej terapie. Liečivo sa vstrekuje do tkaniva jazvy prvý deň počas 2-3 týždňov a potom 3 mesiace 1-2 krát týždenne.
 • Lieky, ktoré zastavujú rast spojivového tkaniva. V podstate sa na tento účel používajú enzýmy (Lidasa, Longidase a Ronidáza), ktoré štiepia kyselinu hyalurónovú. Táto kyselina je cementujúca zložka keloidnej jazvy. Liečba sa tiež uskutočňuje v priebehu 5 až 20 injekcií.

Keloidné liečenie jaziev fyzikálnymi a fyzioterapeutickými metódami

Najbežnejšie používané metódy sú nasledujúce metódy

mikroprúdy. Pomocou masti alebo gélov obsahujúcich enzýmy môžete vykonávať elektroforézu, fonofóru a iné miestne postupy. Z miestnych fondov sa používajú Kontraktubeks, Aldara, Scarguard, Dermatics, Lyoton a ďalšie.

kompresia. K novotvarom je možné aplikovať kompresné obväzy a náplasti obsahujúce silikón. Táto metóda liečby je dobré aplikovať ihneď po poranení a hojenie jazvy. Doba liečby môže byť 2-3 mesiace až 1 rok.

Odstránenie keloidných jaziev pomocou laseru. Účelom tohto postupu je lepenie malých kapilár, ktoré podávajú tkanivo jazvy. Lasery používajú uhlíkové, argónové lasery, ako aj laserovú dermabráziu. Aby sa zabránilo relapsu, je táto liečba kombinovaná s hormonálnou terapiou.

cryosurgery. Tekutý dusík sa aplikuje v krátkych (5-15 sekundových) aplikáciách, čo spôsobuje poškodenie buniek spojivového tkaniva.

Odstránenie keloidných jaziev chirurgicky. Prax ukázala, že tento prístup často prináša recidívy, preto sa používa iba pri veľkých jazvách v kombinácii s inými terapeutickými technikami.

Po excízii keloidu je bežné prijať preventívne opatrenia na výskyt recidívy, ktoré zvyčajne začínajú už v štádiu vzniku novej jazvy (10-25 dní). Prevencia keloidov prináša dobré výsledky, keďže staršie formácie sú ťažšie liečiteľné ako čerstvé. Medzi preventívnymi opatreniami sa používajú všetky terapeutické metódy opísané vyššie. Okrem toho, aby sa zabránilo ďalšiemu rastu, majú sa použiť opaľovacie prípravky s SPF 30 alebo viac.

Radiačná a rentgenová terapia

Cieľom terapie je zničiť fibroblasty a staré bunky spojivového tkaniva. Iba vonkajšia vrstva kože je vystavená ožiareniu bez toho, aby zahŕňala hlbšie tkanivá v procese, čo sa dosahuje pomocou malej dávky žiarenia.

Očkovanie a rengenoterapiya majú veľa kontraindikácií - to sú ochorenia obličiek, pečene, krvotvorného systému, srdca, krvných ciev a ďalších stavov.

Korekcia keloidov pomocou kozmetických postupov

Účelom takýchto postupov je odstrániť vonkajšie kozmetické kožné defekty. Opravy sú predmetom malých jaziev a jaziev s obdobím formovania maximálne 6 mesiacov. Zo všetkých postupov sa častejšie používa peeling, hlboká dermabrázia a mezoterapia a bezinetická mezoterapia. Liečba kozmetickými metódami by nemala byť agresívna a mala by ovplyvniť hlboké vrstvy kože. Je žiaduce vykonať povrchové postupy, aby sa zabránilo ďalšiemu vzniku jaziev.

3 najlepšie metódy, ako sa zbaviť keloidných jaziev!

Keloid (keloidný jazva) je nádorovitá proliferácia hrubého vláknitého spojivového tkaniva kože. Príčiny keloidov sú nejasné. Jednotlivci majú predispozíciu k rozvoju keloidov.

Príčina keloidných jaziev

Presné príčiny tvorby keloidných jaziev v tele nie sú známe. Keloidy sa môžu vyskytnúť v určitých situáciách. Možnou príčinou môžu byť zmeny bunkových spojení, ktoré riadia proliferáciu a rast buniek. Keloidy sa zvyčajne vytvárajú na mieste poškodenia kože.

Poškodenie kože, ktoré môže viesť k tvorbe keloidov, zahŕňa:
akné
popáleniny
rezy
ovčie kiahne
chirurgia
prenikavý
tetovanie
Kusy hmyzu
očkovanie
Niektorí ľudia majú keloid, ktorý sa môže objaviť spontánne. Neexistuje žiadna súvislosť medzi závažnosťou rany a keloidnými formáciami. Niekedy dokonca aj malé odretia na pokožke môžu viesť k rozvoju keloidov.

Liečba keloidných jaziev chirurgickým zákrokom a laserovými procedúrami je nákladná. Existuje veľa jednoduchých domácich prostriedkov, ktoré môžu pomôcť kontrolovať keloidy.

Ďalších niekoľko účinných domácich opravných prostriedkov vám môže pomôcť zbaviť sa tohto problému.

Med je jedným z najlepších a najefektívnejších prírodných zložiek, ktoré môžu hydratovať a hojiť pokožku. To pomôže účinne odstrániť keloidné jazvy z kože s pravidelným používaním niekoľko týždňov.
Vezmite čerstvý prírodný med a naneste ho na jazvy. Miestne ošetrujte oblasť, aby ste zlepšili krvný obeh a tiež zabránili akumulácii odumretých buniek kože.
Opakujte tento proces dvakrát denne niekoľko týždňov, aby ste dosiahli efektívne výsledky.

Sóda na pečenie je ďalšou účinnou a ľahko dostupnou zložkou, ktorú môžete použiť na liečbu keloidných jaziev na koži. To pomôže odstrániť kožu špiny.
Zmiešajte jednu čajovú lyžičku jedlej sódy s troma čajovými lyžičkami peroxidu vodíka a dostatočným množstvom vody, kým sa nedosiahne jednotná hmotnosť.
Aplikujte túto pastu priamo na problémové oblasti na koži bavlneným tampónom a nechajte zmes 15-20 minút.
Tento postup musíte zopakovať trikrát až štyrikrát denne, aby ste dosiahli požadované výsledky za 2 týždne.
Táto pasta pomôže zmierniť zápal a pomôže aj pri liečení.

Viac užitočných článkov a zaujímavých videí na našej stránke BUDE ZDRAVÉ!

Čo sú keloidné jazvy a ako sa ich zbaviť?

Mnoho ľudí má keloidné jazvy na koži. Nestrácajú žiadne nebezpečenstvo, ale vyzerajú veľmi neatraktívne, najmä v otvorených oblastiach tela. Moderné metódy pomôžu zbaviť sa týchto škaredých formácií alebo aspoň ich znižovať. Metódy domácej liečby budú nevyhnutnou pomôckou pri liečbe drogovej závislosti.

obsah

V živote sa často stretávame so situáciami, v ktorých rôzne traumy vedú k poškodeniu kože. Niektoré z nich sa rýchlo vyliečia a nezostávajú za nimi žiadne stopy, ale sú tu aj rany, ktoré postihujú hlboké vrstvy kože, a po uzdravení zanechávajú jazvy a jazvy. Jazvy sa môžu objaviť aj na neporušenej koži.

Zdá sa, že sú úplne odlišné, ale hlavne nepohodlie a problémy majiteľa spôsobujú keloidné jazvy.

Čo je keloidná jazva?

Keloid je proliferácia spojivového tkaniva. Vo vzhľade sa takéto jazvy podobajú nádorovým formáciám, ktoré majú červenkastú alebo cyanotickú farbu.

Často, po vážnych poraneniach sa na tele objavujú škaredé jazvy, ale včasná výzva lekárovi pomôže odstrániť túto chybu

Tvar jaziev môže byť odlišný; môžete vidieť podobné hviezdy alebo dlhé struny, ktoré majú ostré hranice a vyčnievajú nad povrch kože. Výskyt takýchto jaziev je obvykle sprevádzaný bolesťou a svrbením.

Je potrebné vedieť. Charakteristickým znakom keloidných jaziev je ich schopnosť neustále rásť, čo vedie k prekonaniu hraníc rany.

Navyše, takéto jazvy sú aj po liečbe schopné častých recidív.

Keloidné jazvy sú príčinou vzhľadu

Ak sa takáto jazva objaví po prvýkrát, príčinou môže byť:

 • Staré traumy, po ktorých sa nevyskytli viditeľné stopy.
 • Poruchy v práci hormonálneho systému.
 • Doba nosenia dieťaťa.
 • Infekčné choroby v chronickej forme.
 • Genetické znaky štruktúry spojivového tkaniva.
 • Chirurgická intervencia.

Jednotlivé znaky spojivového tkaniva alebo neopatrné šitie rany po chirurgickom zákroku vedú k vzniku keloidných jaziev, s ktorým je ťažké zvládnuť

Sekundárne keloidy sa môžu objaviť v dôsledku:

 • Traumatické kožné lézie.
 • Odreniny.
 • Nesprávne odstránenie rôznych lézií na koži.
 • Ako dôsledky akné.

Poznámka. Zistilo sa, že u žien sa tvoria keloidné jazvy častejšie. To sa dá vysvetliť prítomnosťou mnohých provokačných faktorov, ako je plastická chirurgia, piercing ucha, piercing, kozmetické procedúry.

Mnoho žien, nespokojných s ich vzhľadom, sa často uchýli k službám plastických chirurgov, ale nemajú podozrenie, že operáciu môže komplikovať tvorba keloidných jaziev

Druhy keloidných jaziev

Keloidy na koži môžu byť pravdivé alebo falošné. Prvý z nich sa zvyčajne tvorí spontánne a falošná jazva sa objaví až po poranení a môže sa nachádzať na akejkoľvek časti tela.

Keď nastane otázka, ako liečiť keloidné jazvy, potom ich vek má veľký význam. Vzhľadom na tento faktor sú takéto formácie rozdelené na:

 1. Mladé keloidy, niekoľko mesiacov až 5 rokov. Majú hladký povrch a červenavú farbu.
 2. Staré keloidné jazvy staršie ako päť rokov, majú nerovný povrch, farba je bledšia.

Etapy vývoja keloidov

Všetky keloidné jazvy a jazvy počas formácie prechádzajú niekoľkými fázami.

 1. V prvej fáze je postihnutá oblasť pokrytá tenkou vrstvou epitelu. O niekoľko dní neskôr začne proces zhutňovania a hrubnutia. Farba sa zhoršuje a v tomto stave zostáva jazva 2-3 týždne.

Hneď po poranení sa rana začne uťahovať a zdá sa, že nepredstavuje tvorbu keloidu

 1. Potom sa začne proces opuchu. Jazda rastie vo veľkosti, palpácia je bolestivá, začína prečnievať nad kožu. Po uplynutí približne jedného mesiaca bolesť ustúpi, ale intenzita farby sa zvyšuje, stáva sa načervenalá.

Liečivá rana sa náhle začne napučiavať a vytvára sa škaredá jazva s načervenalou farbou

 1. Ďalej tvorba keloidu prechádza zhutňovacím krokom. Keloid je pokrytý plakmi, stáva sa hustý a hľuzovitý.

Postupne sa bolestivosť zmizne, ale keloidná jazva sa stáva hrboľatá a znetvorí vzhľad osoby, ktorá sa nachádza na otvorenom úseku

 1. Stupeň zmäkčovania je charakterizovaný prejavom pohyblivosti jazvy, jej blednutia a vymiznutia bolesti.

Trvá niekoľko mesiacov a jazva nespôsobuje úzkosť, pokiaľ nie je zápalový proces

Je potrebné vedieť. Vytvorené keloidné jazvy, jazvy nie sú nebezpečné pre ľudí, ale môžu spôsobiť psychické nepohodlie, ak sú v otvorených oblastiach tela.

Ako sa zbaviť keloidných jaziev

Zvláštnosť keloidných jaziev zahŕňa výber liečby len v spojení s lekárom. Najčastejšie je účinná kombinácia viacerých možností liečby.

 1. Liečba.
 2. Použitie fyzioterapeutických metód.
 3. Kozmetické procedúry.
 4. Liečba ľudovými prostriedkami.

Odstránenie keloidných jaziev a jaziev s drogami

Ak lekár zvolí odstránenie jaziev z liekov, pacientovi sa pridelí:

 • Injekcie kortikosteroidov sa injektujú priamo do jazvy. Postupy sa konajú v intervaloch niekoľkých týždňov.

Injekcia moderných liekov priamo do keloidnej jazvy pomôže zmäkčiť ju a urobiť ju menej jasnou

 • Na posilnenie imunitného systému pacienta je indikovaný interferón. Taktiež sa tieto lieky injektujú do spojivového tkaniva keloidu každý druhý deň. Trvanie kurzu je zvyčajne nie kratšie ako 2-3 týždne. Potom prejdú na inú liečebnú schému a liek sa zavádza po dobu 3 mesiacov niekoľkokrát týždenne.
 • Predpísané lieky, ktoré pomáhajú zastaviť rast spojivového tkaniva. Zvyčajne ide o lieky založené na enzýmoch, napríklad Longidase, Lidase.

Je to dôležité. Výber liekov a trvanie liečby by mal určiť len ošetrujúci lekár.

Keloidné odstránenie jaziev fyzioterapeutickými metódami

Fyzioterapia má niekoľko metód, ktoré môžu spôsobiť, že zjazvenie nie je tak nápadné.

 1. Účinky ultrazvuku. Počas procedúry lekár aplikuje na jazvu špeciálne masti s enzýmami a na efektívnejšie použitie používa elektroforézu, fonoforézu.

Moderné postupy pomáhajú znížiť viditeľnosť jaziev a jaziev

 1. kompresia umožňuje bojovať s mladými jazerami, ktoré nie sú staršie ako rok. Na jazvu sa aplikuje obväzová bandáž, ktorá neumožňuje rozšírenie jazvy. Mal by sa nosiť najmenej 24 hodín denne.

Rada. Teraz sú k dispozícii silikónové omietky, ktoré je možné použiť na zabránenie vzniku keloidných jaziev. Nanášajú sa na ranu hneď po uzdravení.

 1. Aplikácia laseru. Laserové žiarenie môže lepiť kapiláry a zastaviť podávanie jazvy. Na zvýšenie účinku tejto terapie sa dopĺňa príjem hormonálnych liekov.

Laserová liečba vyhladzuje jazvy a znižuje ich jasnosť

 1. kryoterapia pomáha zabíjať zjazvené tkanivo. Najvyššia účinnosť sa dosahuje pri odstraňovaní mladých jaziev.

Pomocou kryoterapie sa môžete zbaviť mnohých kožných problémov vrátane keloidov. Nevýhody spôsobu zahŕňajú možné zatemnenie ošetrenej oblasti.

Rada. Keď sa jazvy nachádzajú v otvorených oblastiach pokožky, ochranné prostriedky proti slnečnému žiareniu musia byť bez problémov použité.

Kozmetické procedúry proti jaziev

Treba poznamenať, že hypertrofické jazvy môžu byť najlepšie korigované pomocou kozmetických postupov, ale keloidné s veľkými ťažkosťami. ale moderné kozmetické postupy pomáhajú prinajmenšom mierne upraviť vzhľad jazvy za predpokladu, že to nie je dlhšie ako 6 mesiacov.

Na tento účel sa používajú nasledujúce metódy:

 • chemický peeling;
 • mezoterapia;
 • mezoinzhektor.

Kozmetológia má zásobu metód, ktoré pomáhajú pri riešení škaredých keloidných jaziev

Tradičná medicína prichádza na záchranu

Keď sa keloidy objavujú u mnohých ľudí, vzniká otázka, ako odstrániť keloidné jazvy doma? Ľudové metódy môžu byť vynikajúcim doplnkom k hlavným metódam terapie, sú dobre kombinované s liečivou a fyzioterapeutickou liečbou.

Tu sú niektoré recepty:

 1. Na jazvu môžete aplikovať kompresie z infúzií lekárne z harmančeka, ľubovníka, mäty, feniklu.
 2. Použitie rakytníka pomáha zlepšovať krvný obeh.
 3. Keloid môže byť spracovaný s čajovým olejom, rozmarínom.
 4. Pripravte zmes rovnakého množstva melónov a vajec vajec, pridajte akýkoľvek rastlinný olej a aplikujte pripravenú zmes denne na bachor.
 5. Kapusta je známa svojimi regeneračnými vlastnosťami, takže si môžete pripraviť veľa rozdrvených listov rastliny a medu a aplikovať na keloidné jazvy, udržať si aspoň hodinu.
 6. Kafrový olej pomáha predchádzať relapsu, takže ho možno použiť na preventívne účely. Musia navlhčiť utierku a aplikovať na jazvu na niekoľko hodín.
 7. Pripravte si tinktúru z koreňa živého. Aby ste to urobili, nakrájajte koreň a naliať ho alkoholom, zmiešajte s vodou v rovnakých pomeroch. Napustené asi 7 dní a potom sa môže použiť na liečbu jaziev.

Použitie ľudových prostriedkov, môžete urobiť jazvu menej nápadné, odstrániť zápal. Použitie takýchto liekov je odôvodnené v kombinácii s inými liekmi.

Je potrebné vedieť. Použitie vyššie uvedených metód liečby keloidných jaziev nemôže zabezpečiť ich úplné odstránenie, nemôže dôjsť k relapsu.

Prevencia keloidných jaziev

Ako odstrániť keloidné jazvy je už jasné. Je možné zabrániť ich formovaniu? Preto je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Ak je poškodená veľká oblasť kože, použite obväz napríklad u žien po cisárskom rezu.
 2. Ak máte vredy na jazvu, nevypláčajte ich, musíte navštíviť špecialistu.
 3. Nerastrujte jazvy.
 4. Ak je pokožka poškodená, nezneužívajte opaľovanie, kúpele a sauny.
 5. Zabráňte infekcii rán a odrenín.

Ak sa na staré jazve alebo jazve objavia príznaky zápalu, je nevyhnutné navštíviť špecialistu

 1. Vyhnite sa napätiu tkanív v blízkosti rany.

Napriek tomu, že keloidné jazvy nie sú nebezpečné, ich prítomnosť na koži prináša pacientovi psychologické nepohodlie. Preto je lepšie nedovoliť ich vzdelanie. Ak sa nedá vyhnúť výskytu jazvy, je potrebné kontaktovať špecialistu čo najskôr.