Hlavná

Opar

Čo ak bola na tele dospelého človeka vyrážka a je to svrbenie?

Vyrážka na tele v dospelom človeku je príznakom rôznych kožných ochorení - od úplne neškodného dospievania až po závažné a nebezpečné infekcie. Správne rozpoznanie vyrážok pomáha pri správnej diagnostike, hoci nie je vhodné spoliehať sa výlučne na zmeny pleti.

Je potrebné poznamenať, a doba, po ktorú boj výhradne s vyrážkou nemá zmysel - je najprv nutné ošetriť základné ochorenie, po odstránení, ktoré vyrážka vyrieši samo o sebe.

Vyrážky na tele u dospelých s alergickými ochoreniami

Alergia je atypická reakcia tela na antigén, ktorý imunitný systém vníma ako hrozbu. Jednoducho povedané, s alergiami, telo reaguje na výskyt vyrážok pri kontakte s alergénmi, ktoré zvyčajne neškodia zdravému človeku. Môže to byť zvieracie chlpy, potraviny, lieky, peľ rastlín a iné provokujúce faktory.

Alergická vyrážka na tele dospelého človeka je vyrážka ako žihľavka (červené pľuzgiere podobné popáleninám) a prejavy ekzému. Červené svrbivé vyrážky, ktoré po kontakte s alergénom pokrývajú pokožku, sú definované ako toxikodermia alebo kontaktná dermatitída. Môže sa vyskytnúť samostatne alebo s vyrážkou. Fotografie tohto javu je možné podrobne preskúmať na mnohých tematických miestach na internete venovaných alergickým reakciám.

Dermatitída je vždy sprevádzaná sčervenaním postihnutej oblasti kože, svrbením a bolestivými pocity, niekedy - zvýšenou lokálnou a všeobecnou teplotou. Vyrážky s alergiami môžu mať iný vzhľad a vyzerajú ako malé červené bubliny alebo škvrny, ktoré sú zoskupené do malých škvŕn.

Charakteristickým rysom je, že alergická vyrážka je svrbivá, jej vzhľad je sprevádzaný nepohodliemi a podráždením pokožky. Zároveň vyrážka na tele s alergiou nie je nikdy hnisavá.

Ako rozoznať alergickú vyrážku na telo dospelého z iných druhov vyrážok?

 1. Najprv venujte pozornosť provokujúcim faktorom (alergénom), po kontakte s ním a na koži sú charakteristické erupcie. Môže byť obsiahnutá kdekoľvek - v potravinách, v domácom alebo uličnom prachu, v chemikáliách pre domácnosť, liekoch. Najčastejšie je možné sledovať vzťah medzi interakciou s alergénom a výskytom vyrážky aj v domácom prostredí.
 2. Po druhé, pozrite sa na vzhľad vyrážok. Pri alergických reakciách sa vyskytujú vyrážky alebo pľuzgiere, ktoré zriedkavo trvajú pustulárne alebo nodulárne. To však neznamená, že je neškodné. Prvky vyrážok majú tendenciu splynúť a môžu zachytiť veľké oblasti pokožky, čo spôsobuje podráždenie, svrbenie, bolesť a iné nepríjemné javy. Avšak svrbenie kože nie je charakteristickým znakom alergie, ako sa vyskytuje v iných typoch vyrážok na tele dospelého človeka.

Preto skutočnosť, že vyrážka vyráža a bolí, nemožno považovať za spoľahlivý diagnostický príznak. Rovnako, ako by sa nemal považovať za jednoznačný indikátor alergickej reakcie, prítomnosť symptómov všeobecnej intoxikácie - bolesť hlavy, katarálne fenomény, horúčka, zhoršenie blahobytu. Správnu diagnostiku je možné vykonať až po vykonaní alergikov na koži, ktoré umožňujú odhaliť a definovať alergéno - provokátora.

Vyrážka s kožnými ochoreniami

Kožné ochorenia sa môžu prejaviť v rôznych typoch vyrážok. Je mimoriadne ťažké diagnostikovať chorobu prostredníctvom vyrážok nešpecialista. Vyrážka môže byť škvrnitá, nodulárna, pustulózna, vodnatá, sprevádzaná rôznymi ďalšími príznakmi. Na presné stanovenie diagnózy je potrebné vykonať určitý počet špecifických testov na určenie patogénu.

Bakteriálne infekcie

Vzhľad vyrážok závisí od povahy ochorenia. Bakteriálne kožné infekcie sa prejavujú pustulóznou vyrážkou na tele a teplotou. Malé pustuly dozrievajú na koži, prasknú s uvoľnením žltastého hnisu, na ich miesto zostáva malá bolesť.

Koža v postihnutej oblasti je vždy zapálená a červená (to je rozdiel od akné a iných neinfekčných lézií). Tvar pustuliek, veľkosť a hranice postihnutej oblasti môžu byť cenným diagnostickým znakom pre odborníka.

Odreniny. S furunkulózou na tele sa objavuje veľa bolestivých abscesov. Spôsobujúcim činidlom choroby je stafylokok aureus. Zápalový prvok dozrieva dlhý čas, po ktorom sa otvára s uvoľnením hnisavého obsahu, na jeho miesto sa nachádza pomerne hlboká rana, ktorá sa pri správnom spracovaní čoskoro utiahne. Po rozriešení veľkých furuncles môžu zostať na koži jazvy.

Plesňové infekcie

Hubové lézie nevykazujú výrazné vyrážky. Namiesto toho sa koža tvorí sčervenanie a odlupovanie kože, bolestivé pri dotyku. Takáto vyrážka na tele dospelého človeka vyráža, svrbia a prináša výrazné nepohodlie.

Symptómy všeobecnej intoxikácie nemusia byť. Charakteristickým znakom hubových kožných lézií - sú umiestnené hlavne v záhyboch kože, medzi prstami, pod prsníkom u žien, v slabín, v záhybe brucha u obéznych ľudí, na povrchu rany.

Spoločným znakom hubových a bakteriálnych kožných ochorení je to, že oblasť lézie má tendenciu sa šíriť a rozširovať. Pri absencii liečby postup rýchlo postupuje a zachytáva všetky nové oblasti pokožky.

Okrem toho je priebeh takýchto infekcií sprevádzaný postupným zhoršovaním stavu pacienta. Medzi bežné kožné lézie patria:

 • Pink lichen. Priebeh ochorenia sprevádza vzhľad okrúhlych alebo oválnych ružových škvŕn s olupovaním v strede a charakteristickým červeným valcom pozdĺž obvodu. Vyrážka sa rýchlo šíri po celom tele, svrbenie a svrbenie.
 • Červené ploché lišajníky. Sú sprevádzané vzhľadom uzlovaných prvkov, ktoré sú usporiadané symetricky a zoskupené v čiarach, prstencoch alebo girlandách. Svrbivá vyrážka sa objavuje častejšie na kmeňoch, ohyboch končatín alebo genitáliách.
Vírusové infekcie

Foto: Ako rozlíšiť bradavicu od molu, kalusu alebo papilómu

Vírusové ochorenia sa môžu prejaviť aj ako vyrážka na koži. Najčastejšie z nich sú papilómy a herpes. Vírus ľudského papilómu existuje vo forme mnohých typov (viac ako 50), ktoré sa líšia v nebezpečenstve pre ľudské telo.

 1. Papilomatóza sa prejavuje výskytom bradavíc a papilómov na koži. Oblasť lézie môže byť odlišná, samotné papilómy nevyvolávajú nepríjemné pocity, neuberajú a nemajú svrbenie, ale hlavným nebezpečenstvom je, že za určitých podmienok sa môžu degenerovať do malígneho nádoru. Odborníci preto odporúčajú, aby sa tieto neoplazmy zbavili čo najskôr.
 2. Pásový opar. Vzhľad vodnatých, bolestivých pľuzgierov je spôsobený herpesvírusom. Sú umiestnené na chrbte alebo bedra pozdĺž nervových vlákien. Po otvorení namiesto bublín zostávajú malé erózie, ktoré čoskoro vyschnú a stanú sa krustom.
 3. Herpes je ďalším bežným vírusovým ochorením, ktoré postihuje kožu a nervový systém. Vyrážka s herpesom sa vyskytuje najčastejšie na koži a červenom okraji pier, ústnej sliznici a zriedka - na genitálnej oblasti (genitálny herpes).

Výskyt vyrážok vyvoláva mikrotrauma, hypotermia a iné nepriaznivé faktory. Samotný patogén zostáva v pacientovej krvi po celý život. Po prvé, bolestivé vodnaté vezikuly sa objavujú v oblasti lézie, ktorá sa po otvorení času otvorí s uvoľnením obsahu. Na ich mieste sú malé rany, ktoré sa čoskoro zakryjú suchou kôrkou.

Parazitické infekcie

Parazitické kožné ochorenia sa prejavujú aj rôznymi typmi vyrážok. Vzhľad môže byť odlišný, závisí od dĺžky trvania ochorenia, od sprievodných faktorov.

svrab. Ochorenie môže byť podozrivé, ak sa na koži objavia načervenalé papuly alebo vezikuly s charakteristickými vypuklými čiarami na koži s tuberkulou na konci (svrab). Vytvárajú sa v mieste zavedenia patogénu av oblasti jeho pohybu pod kožu. Najčastejšie umiestnenie vyrážky je zápästia, ruky, nohy. Zavedenie parazita je sprevádzané intenzívnym svrbením, ktoré sa zosilňuje v noci.

Presne určiť povahu infekcie kože môže len lekár po príslušných testoch, ktoré identifikujú patogén. Napriek mimoriadne nepríjemným symptómom sú takéto ochorenia veľmi zriedka nebezpečné pre zdravie pacienta, oveľa viac škôd môže spôsobiť nesprávnu liečbu.

Neinfekčné kožné lézie

Existujú aj neinfekčné kožné lézie, ktoré sa prejavujú vyrážkou. Najčastejšie z nich je akné.

Whiteheads a červené pupienky sú pustulárne ochorenie, ktoré má veľmi obmedzenú oblasť. Na rozdiel od bakteriálnych kožných lézií, oblasť akné lézie nemá tendenciu sa šíriť. Ich vzhľad je spojený s porušením funkcií mazových žliaz, ktoré začínajú produkovať nadmerný objem mazu a upchávajú póry. Pri nedostatočnej starostlivosti o kožu sa patogénne baktérie rozmnožujú v zablokovaných mazových kanáloch, dochádza k zápalovému procesu, ktorý sa končí tvorbou akné.

Poruchy pigmentácie kože, ako je vitiligo alebo slnečná keratóza, môžu byť tiež považované za prejav vyrážky. Najčastejšie nie sú nebezpečné pre zdravie, ak kontaktujete lekára včas a vykonajte lekárske opatrenia. Ale keď sú vystavené nepriaznivým faktorom, existuje riziko vzniku malígnych nádorov.

Vyrážka s črevnými infekciami

Niektoré ochorenia čriev sa prejavujú vyrážkou na koži. Napríklad s brušným týfusom sa objaví veľmi charakteristická rozmanitosť vyrážok - ružovka. Predstavujú červené vyrážky na tele dospelého alebo dieťaťa, ktoré majú vzhľad malých retikulárnych formácií. Keď kliknete na ne, zmení sa ruža a znovu sa objaví. Vyrážka na ružiciach je dôležitým diagnostickým znakom týfusovej horúčky.

Výskyt vyrážky pri iných črevných infekciách nemá takú výraznú špecificitu. Na rozdiel od týfusu, s inými chorobami tráviaceho systému, vyrážka nie je cenným diagnostickým znakom, črevné symptómy, hlavne zvláštnosti porúch stolice sú dôležitejšie.

Pri parazitárnych črevných léziách sa vyrážka vyskytuje počas extra-intestinálnej fázy patogénu (toxické alergické prejavy). Napríklad výskyt vyrážky v celom tele je charakteristický pre larválnu fázu ascaridózy, ako aj pre cysticerkózu. V tomto prípade je vyrážka prítomná na krátky čas a zmizne sama po tom, ako parazit zmení fázu existencie.

Vyrážky na tele u dospelých s chronickými ochoreniami

Mnoho chronických kožných ochorení sa prejavuje špecifickými typmi vyrážok. Je to vyrážka na koži, ktorá môže byť prvým znakom, ktorý vyzýva pacienta, aby sa stretol s lekárom, ak sa inak cíti úplne zdravý. Takéto prejavy sú charakteristické pre syfilis, tuberkulózu, systémový lupus erythematosus.

Systémový lupus erythematosus je ochorenie spojivového tkaniva, ktoré vedie k jeho postupnému zničeniu. Choroba trvá dlhší čas, počas života pacienta, charakterizuje sa striedaním obdobia remisie a ťažkými exacerbáciami. Liek, ktorý umožňuje úplne zbaviť SLE, neexistuje, terapia je zameraná iba na predĺženie remisie a zmiernenie existujúcich symptómov.

Kožné prejavy lupusu sa prejavujú ako bezbolestné alebo stredne bolestivé, svrbiace červené škvrny, ktoré tvoria lézie charakteristického tvaru. Na tvári sú zoskupené na lícach, tvárach a nosoch, ktoré tvoria formu "motýľa", menej často vyrážky ovplyvňujú krk a pokožku hlavy.

syfilis. Vyrážka sa zvyčajne vyskytujú v syfilis v sekundárnom štádiu ochorenia, vo vzhľade môžu byť rôzne, ale často majú charakteristický vzhľad syphiloma - veľké jednotlivé formácie vznikajúce v rôznych oblastiach pokožky. V priebehu doby, oni otvorili s tvorbou hlboké vredy, na ktorom mieste, pretože lieči tvoril hrubý jazvy, ktoré porušujú vzhľad pokožky a ovplyvňujú mobilitu tvárových svalov.

Psoriáza, hoci má hlavne kožné prejavy, nie je výhradne ochorením kože. Ide o chronické ochorenie, ktoré postihuje kožu, spojivové tkanivo a kĺby. Je nemožné úplne zbaviť psoriázy, ale terapia môže znížiť závažnosť ochorenia a predĺžiť obdobia remisie. Kožné prejavy psoriázy vyzerajú ako malé červené papulárne lézie, ktoré sú na vrchu pokryté sivými šupinami. Po progresii ochorenia sa počet papuliek zvyšuje, spájajú sa do veľkých plakov, ktoré môžu ovplyvniť veľké plochy kože.

Ďalšie typy vyrážok u dospelých

Niektoré typy vyrážok môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ktoré nie sú príznakmi ochorenia. Patria sem napríklad podráždenie pokožky spôsobené krátkodobými nepriaznivými účinkami. Typicky, v týchto prípadoch možno vysledovať úplne jasné spojenie, s príčinou vyrážky nie sú alergén (bodnutie hmyzom, dotýkajú jedovaté alebo bodavé rastlín).

Takzvaná nervová vyrážka na tele v dospelom veku je prejavom atopickej dermatitídy. Toto je chronické ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť s rôznou intenzitou. Príčinou zhoršenia môžu byť rôzne faktory, vrátane stresu a zvýšeného emočného stresu. V takýchto prípadoch sa vyrážka objaví v priebehu jedného dňa, keď pacient pocítil nervový šok.

V niektorých prípadoch môže výskyt vyrážky na koži prispieť k nepriaznivým podmienkam prostredia alebo k vplyvu poveternostných podmienok.

Niekedy je na tele vyrážka v dospelosti obskurnej geneze, ktorá môže byť sprevádzaná svrbením a bolesťami alebo nemajú žiadne ďalšie príznaky. Ak chcete zistiť príčinu a preto predpísať účinnú liečbu vyrážky, v tomto prípade to nebude trvať dlho.

Kedy by som mal vidieť lekára?

Ak sa objavia vyrážky, môžu existovať rôzne dôvody, v závislosti od toho, ktoré takéto prejavy predstavujú určitý stupeň nebezpečenstva pre ľudské zdravie. Je dôležité odlíšiť vyrážku na tele od dospelého človeka spôsobenú relatívne bezpečnými faktormi od známky nebezpečného ochorenia. Nasledujúce značky musia byť chránené:

 • Vyrážka neprechádza nezávisle a v priebehu dňa nedochádza k výraznému zlepšeniu stavu;
 • všetky opatrenia prijaté na liečbu vyrážky na tele u dospelého neprinášajú výsledky;
 • Vyrážka je sprevádzaná výrazným zhoršením stavu pacienta;
 • s výnimkou vyrážky a svrbenia sú príznaky iných orgánov - najmä tráviaceho alebo nervového systému;
 • Vyrážka sa rýchlo šíri cez pokožku, je tu tendencia poraziť hlboké vrstvy epidermis.

Výskyt takýchto príznakov by sa mal stať príležitosťou okamžitej liečby lekárom, pretože svedčia o závažnej povahe choroby. Ak stav pacienta nespôsobuje vážne obavy, ale vyrážka sa objavuje pravidelne, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, aby ste zistili príčinu a účel liečby.

Spôsoby liečby

Lekár-dermatológ sa zaoberá liečbou všetkých druhov vyrážok na koži. Spôsob liečby bude závisieť od príčiny spôsobujúcej výskyt vyrážky, teda zo základnej choroby. Rôzne spôsoby liečby sa používajú od konzervatívnych (liekových) po chirurgických. V rámci kurzu sú osvedčené ľudové prostriedky, metódy fyzioterapie a dokonca aj rôzne alternatívne možnosti (akupunktúra, liečba pijavicami atď.). Dôležité je len to, aby sa pacient nezaoberal samoliečbou a koordinoval jeho kroky s lekárom a presne dodržal všetky jeho odporúčania.

To znamená, že výskyt akné, dermatológ môže odporučiť rad externých látok s antiseptické, antibakteriálne a protizápalový účinok (masti, krémy, kozmetické vody, spreje). Pri hubových kožných léziách sa používajú antifungálne látky. Môžu to byť lokálne lieky na vonkajšiu liečbu vyrážok alebo prípravkov vo forme tabliet a kapsúl na požitie s ťažkými kožnými léziami.

Vyrážky bakteriálnej povahy sú liečené antibiotikami, vírusovými antivírusovými látkami. V každom prípade, lekár zvolí režim liečby individuálne, s prihliadnutím na typ patológie, závažnosť príznakov, celkového zdravotného stavu pacienta a prípadné kontraindikácie, pretože lieky používané na tento účel, majú mnoho vedľajších účinkov.

Alergické vyrážky ošetrené antihistamínové tablety (Zyrtec, Claritine, Suprastin) a externé činidlá (vrátane hormonálnej) vo forme mastí, gélov a krémy (Fenistil gél Epidel, sinaflana, Advantan).

Žiadne alergické vyrážky a infekčné príroda ľudové lieky môžu byť liečené pomocou infúzie a odvary z bylín s protizápalovým a antiseptickým účinkom (postupnosti, harmanček, lastovičník). Môžu sa užívať perorálne alebo sa pridávajú do vody do kúpeľa. Okrem toho, pre liečenie lézií môže byť použitý s sušenie lieky a anti - masti na báze zinku, kyselina salicylová alebo kyselina azelaová.

Liečba kožných lézií spôsobených vážnymi infekciami, alebo autoimunitných ochorení (lupienka, systémový lupus erythematosus, syfilis) sa vykonáva odborník a vyžaduje použitie silných liekov.

zistenie

Rôzne erupcie sa vyskytujú na koži takmer všetkých dospelých. Vzhľad malé jazvy na tele dospelého, alebo iných zmien nemusí mať žiadny vplyv na zdravie pacienta, ale ak sa príčina vyrážky nie je známy alebo je podozrenie, že sa jedná o príznak vážnej choroby, je nutné čo najskôr sa poradiť s dermatológom.

Vyrážka na koži: ako zistiť vyrážku na vyrážke, čo je človek chorý

Ľudská koža je najväčší orgán, ktorý, ako lakmusový test, zobrazuje to, čo sa deje vo vnútri tela. Akékoľvek vyrážky sú prvým príznakom ochorenia alebo infekcie, preto neváhajte, ak sa na tele objaví vyrážka. Na riešenie kožných vyrážok je potrebné, aby dermatológ a ak sa vyrážka prejavuje v genitálnej oblasti - gynekológu alebo urológovi.

vyrážky, vyrážky

"Data-medium-file =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya-syip.jpg?fit=450%2C300 "data- veľký-file = "https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya-syip.jpg?fit=790%2C525" class = "veľkosť alignnone -large wp-image-8332 "src =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya-syip-828x550.jpg?resize=790 % 2C525 "alt =" vyrážka, "šírka =" 790 "height =" 525 "srcset =" // i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya -syip.jpg? veľkosť = 828% 2C550 828W, https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya-syip.jpg?resize=450% 2C300 450W, 768w https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya-syip.jpg?resize=768%2C510, https: // i1. wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya-syip.jpg?w=894 894w "veľkosti" = (max-šírka: 790px) 100vw, 790px "dát prepočtu -dims = "1" />

Kliknutím otvoríte / zatvoríte ponuku článku →

Typy vyrážok a príčiny ich výskytu

Vyrážka je vizuálna zmena štruktúry a farby kože, charakterizuje ju sčervenanie, svrbenie, odlupovanie a dokonca aj bolesť. Halo erupcie, napriek vonkajšej integrity, pozostáva zo samostatných prvkov, ktoré zahŕňajú:

 • vredy (defekty na povrchu epidermy spôsobené spomalením procesov obnovy v horných vrstvách kože);
 • erózia (povrchová chyba epitelu bez tvorby jaziev)
 • papulka (hustá uzlina, ktorá sa nachádza nad povrchom kože);
 • vezikula (kvapalina naplnená kapsula umiestnená v horných vrstvách epidermis);
 • pustula (tvorba dutín na povrchu kože, naplnená hnisom);
 • blister (prvok na povrchu kože zapríčinený zápalom a edémom papilárnej vrstvy dermis);
 • uzliny (husté, bezbolestné uzliny na koži);
 • krvácanie (subkutánne krvácanie spôsobené vysokou permeabilitou stien krvných ciev);
 • petechiae (bodové subkutánne krvácanie spôsobené traumou kapilár);
 • abscesy (hlboko umiestnené formácie naplnené hnisom).

V závislosti od miesta kožnej vyrážky môžete určiť zdroj problému. Najmä:

 • Alergické reakcie poskytujú vyrážku na rukách a tvári;
 • Infekcie sú charakterizované vyrážkami na tele (brucho, chrbát);
 • STI sú lokalizované na genitáliách, vnútornom povrchu bokov a kože okolo konečníka;
 • Stres oslabuje imunitný systém, takže lokalizovaná vyrážka na celom tele (ale na rozdiel od alergie alebo vyrážky na základe infekcie, reakcie na alergény a imunoglobulínu, je negatívny)%;
 • Problémy črevo, vyjadrené ako závažných kožných anomálie (pre ulceróznej kolitídy - nodulárna erytém (zápal podkožného tuku a krvných ciev, ako sú uzly), v prípade problémov s pankreasu - atopická dermatitída, pyodermia vyprovokovanie črevné infekcie - vredov na koži);
 • Vyrážky v prípade problémov s krvou alebo krvnými cievami sa vyskytujú na bruchu a potom sa rozšíria po celom tele. Je charakterizovaná nedostatkom svrbenia.

Aký druh vyrážky je typický pre alergie?

Vyrážky na koži na alergie nie sú spôsobené imunitnou reakciou krvi na alergické elementy. Všetky haptény sú spôsobené jednoduchými chemickými zlúčeninami, ktoré nemajú imunogenicitu. Ale majú vlastnosť spojenia s nosičovým proteínom. Priľne k makromolekule, novo vytvorený komplex syntetizuje imunoglobulíny. V organizme sa vníma ako mimozemšťan, čo vyvoláva zvýšenie hladiny leukocytov. V dôsledku toho sa pokožka zakryje červenými škvrnami rôznych veľkostí a rôznych miest.

Alergická vyrážka sa vyznačuje týmito charakteristikami:

 • Nie vždy spôsobuje svrbenie a horúčku;
 • Je sprevádzaný opuchom tváre, viečok, tečenia nosa;
 • FIELD kožné vyrážky zodpovedajúce miesta v kontaktnom alergénom (alergia na ozdoby - na zápästie alebo prsty na dezodorant - v podpazuší, na kozmetiku - na očné viečka alebo okolo úst);
 • Krvný test ukazuje zvýšenie počtu eozinofilov;
 • Biochemický krvný test zostáva nezmenený.

Najbežnejšou formou vyrážky pri alergiách je žihľavka. Vo vzhľade sa podobá ružovým škvrnami, ktoré sa objavia na koži po kontakte s žihľavou. Urtikaria je reakcia na peľ, kozmetiku, prach. To je často lokalizované na ohybách lakťov, kolená a zápästia. Sú sprevádzané silným svrbením a odlupovaním kože.

V závislosti od alergénu má vyrážka nasledujúce typy:

 • Alergia k jedlu. Je to erytematózna vyrážka vo forme hrubých škvŕn, ktoré sa zdvíhajú nad povrchom pokožky. Charakteristickou črtou potravinovej alergie je silné svrbenie.
 • Studená alergia. Vyskytuje sa, ak je exponovaná pokožka vystavená účinkom chladu (vzduch, voda). Aj keď priame chlad nevyvoláva alergickú reakciu, to je spúšť pre alergické reakcie na poruchy štítnej žľazy, sleziny, atď Cold alergie sprevádzaný slzenie, výtok z nosa, ako aj vzhľad belavé a ružovej, podobné raschosy, kožné škvrny, ktoré po chvíli zmiznú. Ak je človek aspoň raz stalo, alergia na chlad, potrebuje k lekárovi zistiť pravú príčinu poruchy v tele.
 • Alergie (atopická dermatitída) na živočíšny prach / vlnu. Často sa diagnostikuje u detí. Vyzerá to ako svrbivá vyrážka sprevádzaná zvýšenou suchosťou kože. V niektorých prípadoch sú mokré vredy. Najjednoduchší test na detekciu atopickej dermatitídy: vezmite obyčajný školský pravítko a 20 sekúnd stlačte oblasť vyrážky. Ak po niekoľkých minútach zostane biela páska na koži, ide o atopickú dermatitídu. Pokiaľ pokožka znovu získa svoju pôvodnú farbu, je to vyrážka inej povahy.
 • Alergia na alkohol. Alkohol má vazodilatačný účinok. V dôsledku toho sa do krvi vstrebuje viac látok vrátane toxických látok. Čím viac zložiek alkoholického nápoja, tým silnejšia je alergia. Najobvyklejším "nápojom" je absinth, ktorý zahŕňa palinu, aníz, fenykl, koriander, citrón. Koža je pokrytá červenými škvrnami, ako z popálenin. U chronických alkoholikov, ktorí každodenne používajú lacné víno, je červená, akoby tvár potiahnutá počasím, dôsledkom neustáleho intoxikácie tela alkoholom. Ak sa takáto reakcia vyskytne u obyčajnej osoby, potrebuje zistiť zdroj alergie a poradí sa s lekárom. Najväčším nebezpečenstvom je Quinckeho edém, keď pľúca zväčšujú a človek zomrie počas niekoľkých minút.

Alergická vyrážka je 4 typy: jedlo, kontakt, dýchacie a dýchacie. Najväčšie alergie sú deti. Malo by sa pamätať na to, že nie všetky výrobky používané dospelými sú vhodné pre deti.

Je nemožné vynechať dieťa bez pozornosti. Najnebezpečnejším je vyrážka spôsobená meningokokovou infekciou. Vonkajšie to pripomína alergiu na jedlo, ale zároveň stúpa telesná teplota. Je lepšie byť v bezpečí a akékoľvek vyrážky by mal dieťa konzultovať s lekárom.

Infekčná vyrážka: charakteristické znaky a rozdiel od alergických vyrážok

Charakteristické znaky alergickej vyrážky sú vezikuly (kapsuly s tekutinou vo vnútri), papuly (tkanivá podobné zrnám) a pustuly (bubliny s hnisom). Infekčné vyrážky majú tieto príznaky.

Rôzne infekcie a vírusy, vstup do tela, poškodenie, predovšetkým sliznice, rovnako ako pokožka. Na rozdiel od alergickej vyrážky, infekčná vyrážka vždy sprevádza zvýšenie telesnej teploty.

Tiež charakteristické príznaky infekcie:

 • intoxikácia, vracanie, bolesť hlavy
 • únava
 • štádiu, rozšírenie vyrážky na iné časti tela s každým novým dňom
 • rozšírené lymfatické uzliny
 • Vyrážky majú formu papuliek, vezikúl a pustúl
 • pokožka vysuší a exfoliuje.

Vyrážka s infekciou nespôsobuje svrbenie, ale dotýkanie sa spôsobuje bolesť. Príčinou vyrážok sú nasledujúce ochorenia:

 • Herpes: v závislosti od typu vírusu je ovplyvnená koža tváre (pery) alebo pohlavné orgány (hlava penisu, labky). Vyrážka má vzhľad vezikúl, ktoré sa postupne otvárajú a na ich mieste sa vytvárajú vredy. Po dokončení sa vytvorí kôra, ktorú nemožno dotknúť;
 • Svrab: patogén je mikroskopický kliešť, ktorý necháva pokožku pod najtenšími pohybmi. Existuje neznesiteľná svrbenie;
 • Varicella: vyrážka sa podobá nákaze komára, naplneného seróznou tekutinou. Vezikuly sa rozšíria po celom tele, vrátane pokožky hlavy. Podrážky a dlane zostávajú neporušené;
 • Šarlátová horúčka: vyrážka má formu ružových bodov ružovej ruže rôznych tvarov. O niekoľko dní neskôr sa vyrážka zmení na bledosť a zhroutí sa. Po normalizácii teploty pokožka vypadne a rozpadne sa. Charakteristickým znakom je sčervenanie jazyka a zväčšenie papily;
 • Osýpka: Vyrážka má formu papuliek, ktoré sú lokalizované na vnútornej strane tváre, dásní. Vyrážka sa rozširuje od krku smerom dozadu, nakoniec sa otáča na končatiny. Sliznica očí sa zapálí;
 • Rubella: pokožka je pokrytá červenými škvrnami, lokalizovaná v oblasti stehien a zadku, je malátnosť;
 • Infekčná mononukleóza: nárast lymfatických uzlín, zväčšenie adenoidov. Vyrážka sa pozoruje po celom tele, vrátane podnebia;
 • Meningokoková infekcia: ide o extrémne nebezpečnú infekciu, ktorá vedie k úmrtiu alebo postihnutiu dieťaťa. Práve na výskyte vyrážky môžete vidieť príznaky ochorenia v prvý deň infekcie. Vyrážka počas meningokokovej infekcie je dôsledkom expozície toxínom spôsobenej vitálnym účinkom meningokokov, ktoré zvyšujú vaskulárnu permeabilitu. Vyrážka má hemoragický charakter, t.j. má formu malých krvácaní. Nachádza sa hlavne na zadku, končatinách.

Existuje efektívny test, ktorý umožňuje odlíšiť meningokokovú vyrážku od iných vyrážok. Musíte si vziať sklenu, otočiť ju, stlačiť na miesto vyrážky a mierne ju otočiť, až koža okolo bielej. Ak sa pokožka zmení na miesto vyrážky, potom to nie je záležitosť meningokokovej infekcie. Ak si zachováte rovnakú farbu vyrážky, mali by ste okamžite zavolať sanitku.

Vyrážka spôsobená krvnými a cievnymi ochoreniami

Vyrážka v krvi alebo vaskulárne ochorenia je spôsobená poškodením steny kapilár, čo vedie k vzniku petechií na povrchu kože - malých jasne červených bodiek. Na rozdiel od bežných krvácaní, vyrážka v krvných ochoreniach nemení farbu pri lisovaní. Ochorenie je indikované inými príznakmi:

 • bolesti kĺbov (v kolenách, členkoch);
 • čierne stolice, hnačka, ťažká bolesť brucha ako pri otravách;
 • Vyrážka pokrýva celé telo.

K ochoreniam spôsobujúcim hemoragickú vyrážku nesie:

Idiopatická trombocytopenická purpura (Verlhofova choroba) je ochorenie krvi, pri ktorom sú tromby blokované malými tepnami a kapilárami. To sa vyskytuje hlavne u detí, najmä u novorodencov. Ochorenie má autoimunitné príčiny nejasnej etymológie. tj vlastné imunitné bunky vnímajú krvné doštičky ako cudzie telo a napadajú ich. Vyrážka je bezbolestná, vyskytuje sa ako reakcia na podávanie lieku lokalizovaného v mieste vpichu.

Hematologických malignít. Je to malígny nádor, ktorý sa vyskytuje veľmi často v detstve. Vyrážka má niekoľko typov:

 • hemisféra červeno-hnedej farby, pokryté kôrkou;
 • blistre so sérovou tekutinou vo vnútri;
 • podobne ako podliatiny vyrážky ako veľké veľkosti a vo forme krvavých bodov, ktoré sa zdajú byť bez akéhokoľvek základu.

Vo všetkých prípadoch vyrážka spôsobuje vážne svrbenie. Krvné testy na hemoblastózu ukazujú signifikantné zvýšenie počtu bielych krviniek v dôsledku zníženej imunity. Hemoglobín padá, lymfatické uzliny sa zvyšujú. Počet krvných doštičiek klesá, dieťa sa rýchlo stane unavené. Hlavnou príčinou vyrážky v krvi alebo vaskulárnych ochoreniach je zníženie počtu krvných doštičiek a porušenie syntézy proteínov zahrnutých do trombózy. Takáto vyrážka sa vyskytuje pri užívaní liekov, ktoré podporujú zriedenie krvi (aspirín, warfarín, heparín).

Diabetická angiopatia. Ide o narušenie kapacity ciev dolných končatín, vyvolané diabetes typu 1 a typu 2. Kvôli tejto chorobe, steny nádob sa stávajú tenšie, krehké. To spôsobuje dystrofiu kože. Na pokožke sa objavujú vredy a erózia.

Vyrážka spôsobená tráviacimi problémami

Stav pokožky vo veľkej miere závisí od práce vnútorných orgánov. Pomocou mapy vyrážok na tvári môžete určiť, ktoré orgány majú problémy.

 • akné na čele naznačuje problémy s črevom;
 • vyrážka na vlasovej línii naznačuje problémy s žlčníkom;
 • pupienky na moste nosa - nesprávne fungovanie s pečeňou;
 • abscesy na chrámoch - problémy so slezinou;
 • vyrážky nad perom - porušenie čriev;
 • akné na nos - srdcové choroby alebo poruchy endokrinného systému;
 • vyrážka na bruchu - gynekologické problémy.

Vyrážky pri ochoreniach pečene

V počiatočných štádiách ochorenia sa pečeň prakticky vôbec nevykazuje. Najčastejším príznakom je špecifická kožná vyrážka. Sú spôsobené zvýšeným množstvom žlčových kyselín v krvi, čo spôsobuje všeobecnú intoxikáciu tela. Koža získa žltý odtieň.

Pri cholestáze (upchatie žlčových ciest) je vyrážka lokalizovaná na nohách a dlaňach, má vzhľad stopy, ako keby to bolo pri popálení. Pri cirhóze zomierajú pečeňové bunky, celé telo sa zakryje škvrnami. Parazitárne ochorenia pečene spôsobujú vyrážky, ktoré sa podobajú na žihľavku. Sú lokalizované v bedrovej oblasti a na bruchu.

Charakteristickou je aj kombinácia vyrážky a cievnych klíčkov, ktoré spôsobujú vážne svrbenie, čo je v noci ešte horšie. Užívanie antihistaminík (antialergických liekov) nespôsobuje úľavu. Zvýšenie bilirubínu dáva pokožke žltastý odtieň.

Vyrážky pri ochoreniach čreva

Ak je obsah čreva z tela zle odstránený, potom niektoré z toxínov začnú vstupovať do krvi. Telo sa začne zbavovať jedov samo prostredníctvom systému vylučovania. Z tohto dôvodu sa stav pokožky zhoršuje, pretože sa stáva charakteristickým:

 • vysoký obsah tuku
 • nudná pleť
 • akné, nielen na tvári, ale aj na zadnej strane, žalúdok, hrudník
 • viditeľné "čierne body", podobné kráterom sopky
 • pokožka sa stáva suchá, dehydratovaná
 • po liečbe akné ostáva jazva.

Po novoročných sviatkoch veľa ľudí zaznamenáva zhoršenie pokožky, pozoruje menšie vyrážky, ktoré samy odchádzajú. Sú spojené s kontamináciou tela toxínmi, ktoré spôsobuje veľa ťažkého jedla.

Vyrážka s ochorením pankreasu

Pankreas reguluje sekrečné funkcie, takže porucha práce tela ovplyvňuje stav kože. Pri exacerbácii pankreatitídy okolo pupka sa lokalizujú hemoroidné (podobne ako modriny) vyrážky, samotná pokožka nadobúda mramorový odtieň. Urtikaria sa nachádza po celom tele s pruhmi, červené "kvapky" na koži - sú tiež viditeľné vaskulárne aneuryzmy. Čím viac červených vyčnievajúcich bodov na tele, tým intenzívnejšia choroba ide.

Vyrážka na nervy

Podčiarkuje, nervové preťaženie často spôsobuje kožnú vyrážku. Pod vplyvom stresovej situácie je imunita potlačená. Telo vynakladá prostriedky na udržanie normálneho stavu vnútorných orgánov. Z tohto dôvodu sa skoršie skryté choroby zhoršujú. Tiež oslabenie imunity vyvoláva žihľavku - malú vyrážku podobnú reakcii epidermy na dotyk žihľavy. Iným spôsobom sa táto patológia nazýva nervový ekzém. Na rozdiel od bežnej alergickej reakcie je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • závažné svrbenie, ktoré nie je odstránené antihistaminikami
 • rýchlejší pulz, palpácia rúk
 • nepokojný spánok, nočné potenie
 • záchvaty paniky, pocity úzkosti a nebezpečenstva
 • opuch tváre a končatín.

Zvyčajne vzniká nervový ekzém po traumatickej situácii alebo silnom strese. Liečba kožných vyrážok krémami alebo liekmi nepomôže. Zlepšenie nastane až po normalizácii životnej situácie. Svrbenie žihľavky na nervy upokojuje upokojujúce kúpele morskou soľou, ktorá dobre funguje aj na nervovom systéme.

Vyrážky na koži s gynekologickými problémami

Stav reprodukčných orgánov u ženy je úzko závislý na hormonálnom pozadí. Mnoho ochorení (fibroidy maternice, cysty na vaječníkoch, endometrióza) sú spôsobené hormonálna nerovnováha, najmä pomer androgénov (mužských pohlavných hormónov) a ženských pohlavných hormónov, čo predovšetkým signalizujú špecifické kožné vyrážky. Androgény, ako je testosterón a DHT (dihydrotestosterón), produkované nadobličkami u žien a semenníkov. Bunky lemujúce mazové žľazy kože majú androgénny receptor. Keď množstvo hormónov stúpa, receptory reagujú a koža uvoľňuje viac tuku, čím vytvára živnú bázu pre baktérie. A DHT začína byť produkovaný nadobličiek pred nástupom puberty, tak u mladistvých, najmä dievčat, ktoré erupcie boli pozorované po mnoho rokov 10-12.

V polycystických vaječníkoch výrazne stúpa ženský hormón, pokles estrogénu a progesterónu a hladina androgénu. Žena s porušením menštruačného cyklu, na tvári a na hrudi je silné "teen" akné. V slabín, podpaží a okolo krku je viditeľné zatemnenie kože. Tiež žena poznamenala zvýšené vlasy nohy, ruky, cez pery. To všetko je spôsobené hormonálnou nerovnováhou.

Zvýšenie hladiny ženských hormónov tiež ovplyvňuje stav kože. Okrem akné na tvári a tele, nadbytok estrogénu spôsobuje, že pokožka je nudná a nudná. Zdá sa, že stratila tón. Takisto dochádza k zníženiu hladiny cukru v krvi a k ​​zvýšeniu počtu krvných doštičiek.

Zvýšenie progesterónu tiež neprechádza bez stopy. Koža má progesterónové receptory, ktoré reagujú na rast hormónu zvýšením produkcie kožného mazu až do vzniku mastnej seborey. Vlasová časť hlavy je pokrytá kôrkami, na tvári a na tele sa objavujú ružové škvrny, koža, na ktorej sa vločky a exfoliuje. U dospievajúcich je tvár pokrytá tuberkulami, ktoré pri lisovaní uvoľňujú tekuté mazové tajomstvo.

Deti majú tiež hormonálnu vyrážku, ktorá môže veľmi vystrašiť mladú matku. Ide o tzv. Neonatálnu cefalickú pustulu. Vyskytuje sa preto, že dieťa začína žiť oddelene od tela matky a pre neho to je vážny hormonálny šok. Sekrecia mazových žliaz sa zvyšuje, kanály sú upchaté, čo vytvára priaznivé podmienky pre činnosť mikróbov.

Telo novorodenca sa tiež zbaví hormónov, ktoré mu počas tehotenstva dodá matka. Okrem vyrážok na koži, dievčatá napučiavajú hrudník, dochádza k výtoku z vagíny. Chlapci napučiavajú šourku a penis. Všetky tieto príznaky zmiznú po niekoľkých dňoch. Mama sa musí dávať pozor, aby sa dieťa nepotechovalo, takže sa baktérie nerozmnožujú na koži.

Vyrážky na tele v fotografiu pre dospelých s vysvetleniami

Kožné vyrážky môžu narušiť nielen dojčatá a deti, ale aj dospelých. Príčiny iného druhu môžu vyvolať vyrážku na tele dospelých. Fotografie s vysvetleniami bežné kožné vyrážky pomôže určiť prítomnosť možných ochorení v tele.

Vyrážky na tele dospelých fotografií

Koža, ako najväčší orgán, pôsobí ako druh indikátora, ktorý signalizuje prítomnosť rôznych vnútorných patológií. Na druhej strane, vyrážky nie sú kľúčovou chorobou, sú to len symptóm vážnej choroby. V závislosti od typu a prírody môže vyrážka na tele pri fotografovaní pre dospelých s vysvetleniami sa rozšíriť na osobu extenzívne alebo lokálne. Najčastejšie pokrýva pokožku rúk, nôh a tváre. Príčiny vyrážok zahŕňajú rôzne faktory, vrátane infekčnej povahy a alergických reakcií. Tiež vyrážky sa môžu líšiť v pocitoch: niektoré spôsobujú nepríjemné pocity, svrbenie a horí vážne. A zvyšok, okrem estetických nepríjemností, nespôsobuje bolesť.

Väčšina vyrážok sa líši od lokalizácie, farby, rýchlosti tvorby, prítomnosti alebo absencie bolestivých pocitov. Medzi hlavné typy kožných vyrážok u dospelých patria:

 1. Makuly (škvrny). Môžu byť rôzne farby - červená, hnedá alebo biela. Sú na rovnakej úrovni ako zvyšok kože;
 2. Papuly. Formácie na povrchu kože, ktoré sa podobajú uzlu bez vnútornej dutiny;
 3. Bubliny (vezikuly a býky). Vyplnený kvapalným obsahom dutiny v koži;
 4. Pustulujte pľuzgiere. Element s hnisavým vnútorným obsahom;
 5. Pľuzgiere. Element vyrážok s hustým a hrubým povrchom;
 6. Brown. Môže sa vytvoriť na mieste pľuzgierov, erózií a vredov;
 7. Erozie a vredy. Rôzne veľkosti a hĺbky lézií prvkov kože, ktoré sa vyznačujú porušením integrity pokožky.

Výskyt vyrážok na tele je spôsobený množstvom konkrétnych dôvodov, ktoré možno pripísať infekčné choroby (červený plochý lichen, syfilis, plesňová infekcia), nekomunikovateľné ochorenia (alergie, krvné choroby) a choroby, ktoré primárne ovplyvňujú pokožku.

Syfilitická kožná vyrážka u mužov a symptómov

Špecifický typ vyrážky, ktorý môže ovplyvniť celú pokožku, je syfilitová vyrážka. Fotografie mužov a symptómov sa prejavujú v sekundárnom období ochorenia. Charakteristické príznaky všetkých foriem, pri ktorých sa táto kožná reakcia prejavuje, je: úplná absencia bolesti alebo nepohodlia. Okrem toho je izolovaná čerstvá vyrážka s jasnou farbou a opakujúca sa so slabou farbou. Ktoré sa objavia po chvíli (zvyčajne po 2 mesiacoch) po spontánnom vymiznutí čerstvej vyrážky.

Výpady (syfilis) u mužov sa môžu rozšíriť na pohlavné orgány, na hrudník, v rohoch úst, vo vlasovej pokožke, pod paží a na chodidlách. Aj syfilis môže mať jednoduché alebo viacnásobné formácie. Po infekcii sa u mužov vyvinú červenkavé vredy malých rozmerov. Nachádzajú sa buď na penise, okolo močovej trubice alebo v oblasti konečníka. Pre mužov je tiež charakteristické, že jedna fáza choroby postupne nahrádza druhú, prúdiace so všetkými charakteristickými znakmi pre každú symptomatológiu.

Syfilitický chancre môžete rozlíšiť od iného zápalového prvku nasledujúcimi znakmi: absencia zápalu obalu okolo vredu, pocity svrbenia a bezbolestnosť pri lisovaní. príznaky sekundárnej fáze ochorenia sú: zvýšenie lymfatických uzlín, mierny nárast teploty, bolesť kĺbov, slabosť a malátnosť.

Syfilitická kožná vyrážka u žien a symptómy

Často a u žien sa vyskytuje infekčná choroba s takou poruchou ako syfilitová vyrážka. Fotografie žien a symptómov jasne ukazujú ich charakteristické črty: červeno-ružové škvrny a umiestnenie na bokoch a ramenách. Vyrážka syfilistického charakteru je veľmi podobne ako u alergikov, takže ich možno ľahko zameniť. V tomto ohľade musí lekár zistiť presnú diagnózu. Vyrážka na tele v snímke pre dospelých s vysvetleniami tohto druhu sa najčastejšie podobá príznakom lišajníka alebo psoriázy.

Samozrejme, dôležité je, že v rôznych fázach sa prejavuje iná forma vyrážky. Napríklad papulové prvky môžu byť vytvorené v rôznych štádiách ochorenia. Podľa klinických opisov naznačuje prítomnosť syfilitových papulov sekundárna fáza závažné ochorenie. Prvky kožných ochorení môžu mať takéto príznaky: červený alebo ružový odtieň, s výraznými čírymi hranicami, bez svrbenia, podobný infiltrácii tkaniva.

Ak v druhej fáze sú papuly, potom v terciárnom sú hromady a subkutánne tesnenia červeno-modrej farby. Formácie sú usporiadané do skupín a potom tvoria jazvy. Ak v čase nezačatia liečby, potom údaje o vzdelaní po rozpadu zanechajú vady po sebe. Stojí za zmienku, že je nemožné rozpoznať takúto chorobu bez všeobecnej analýzy CSF (cerebrospinálnej tekutiny).

Alergická kožná vyrážka u dospelých

Vzhľad niektorých zmien v koži môže naznačovať nerovnováhu v tele, ktorá sa môže prejaviť ako alergické vyrážky. Medzi takéto kožné ochorenia patrí: chloasma, urtikária, melanóm, rosacea, lupus erythematosus, akné, dermatitída a ekzém.

Nie je zriedkavé po použití akéhokoľvek lieku, citrusového ovocia alebo sladkej, alergickej kožnej reakcie. Takéto príznaky naznačujú včas doručenie testov od imunologa, Určiť, čo spôsobilo príznaky alergickej choroby. Na základe získaných výsledkov je predpísaná vhodná liečba. Farmakoterapia začína len po odstránení dráždivého alergénu. Zvyčajne je vyrážka vyvolaná alergiou sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • kýchanie;
 • zápal nosovej sliznice;
 • zápal slizníc.

Prvkami alergickej reakcie na pokožku môžu byť stredné alebo veľké veľkosti vo forme červených škvŕn, kôr, papulí a malých pľuzgierov. Pre takúto vyrážku sa vyznačuje silným svrbením, a výskyt prvkov vyrážky sa podobá malým kapilárnym krvácaním.

Môžete používať ďalšie lieky bez lekárskeho predpisu na zmiernenie nepríjemného svrbenia - zvlhčovače (masť, krém, pleťová voda). antihistaminiká predpísané ošetrujúcim alergikom, po objavení sa alergénu. Pre prevenciu sa odporúča jesť správne, posilniť imunitu a viesť zdravý životný štýl.

Červená vyrážka na tele dospelých a svrbenie

Červené škvrny sú výsledkom infekčných ochorení (hubových) a syfilisov. Vo väčšine prípadov s takýmto porušeniami sa na tele dospelého človeka objaví jasne červená vyrážka. A svrbenie je niekedy silnejšie ako jednoduché vyrážky. Červené škvrny, bodky alebo pupienky sa môžu vytvoriť na konkrétnych miestach, ako aj na všetkých kmeňoch. Súčasne s prvkami vyrážky sa vyskytuje svrbenie, pálenie a charakteristický peeling.

Ak prináša bolestivé pocity (bolesť, svrbenie), potom môže hovoriť o možnej infekčnej chorobe v tele. Jednou z najčastejších infekcií, ktoré vyvolávajú kožné vyrážky, sú: lichen, rubrofytické, bradavice, bradavice, herpes a syfilis. Medzi neinfekčné choroby patria lekári: melanóm, psoriáza, seboroická dermatitída a akné.

Vyrážka na tele dospelého neznamená, že to môže byť

Často sa diagnostikuje príčina a druh kožnej vyrážky je veľmi problematický. Niektoré kožné ochorenia sa môžu vyskytnúť bez vážnych príznakov. Ale ak sa objaví vyrážka na tele dospelého človeka a nemá to svrbenie iba po deratizácii pacienta povedať len dermatológ.

Možné príčiny tejto reakcie bez svrbenia môžu byť: infekcie, metabolické poruchy, vystavenie účinkom chladu, ultrafialové žiarenie, niektoré druhy alergických reakcií, črevná infekcia. Niektoré krvné choroby môžu vyvolať vyrážky bez svrbenia. Ak malé začervenanie nespôsobuje nepríjemné pocity, nedochádza k svrbeniu a neodlupuje sa, je lepšie navštívte lekára a získať účinnú liečbu.

Zohľadňuje sa zodpovedný stav liečby vyrážok u dospelých včasná diagnóza. Dermatológ musí najprv analyzovať vonkajšie charakteristiky vyrážok a identifikovať ich príčinu a potom predpísať potrebnú liečbu.

Pozreli sme sa na vyrážku na tele dospelých fotografií s vysvetleniami. Spoznali ste takúto chorobu? Nechajte svoju spätnú väzbu alebo spätnú väzbu pre každého vo fóre.

Vyrážky na koži

Vyrážky na koži sa prejavujú ako náhle javy na koži v ktorejkoľvek oblasti tela. Vyrážka sa vyznačuje zmenou krytu, sčervenaním alebo bledosťou a tiež svrbením. Príznak môže byť vytvorený ako lokálna reakcia na vonkajšie provokujúce faktory alebo ako znak rozvoja patologického procesu. Choroby, ktoré sa prejavujú vo forme kožných vyrážok, sú pomerne veľa, preto etiológia označenia je rôznorodá.

etiológie

Výskyt kožných výrastkov u dospelých a u dieťaťa sa môže vytvoriť pod vplyvom týchto faktorov:

 • infekcie;
 • alergie;
 • ochorenia krvi a krvných ciev.

Najbežnejšou príčinou výskytu príznaku je infekčná infekcia. Takáto ochorenia lekár patrí - osýpkam, rubeole, ovčie kiahne, šarlach, herpes atd Tieto ochorenia sa prejavujú v charakteristickej vyrážky, sprevádzaný vysokou horúčkou, nechutenstvo, horúčka, bolesti hlavy, krku a žalúdka, nádcha, kašeľ, a.. porušenie stolice.

Alergické kožné vyrážky sú často diagnostikované lekármi. Táto forma vývoja symptómov môže byť rozpoznaná absenciou príznakov infekcie, ako aj kontaktom s alergénom. Veľmi často takáto reakcia na tele môže byť zaznamenaná rodičmi dieťaťa. Problémovými faktormi sú potraviny, zvieratá, chemikálie, drogy.

Ak dôjde k porušeniu krvného obehu a vaskulárneho ochorenia, môže mať pacient z týchto dôvodov vyrážku:

 • znížený počet alebo narušenie funkcie krvných doštičiek;
 • zhoršená vaskulárna permeabilita.

Niekedy sa objavuje symptóm pri neprenosných ochoreniach, ktoré zahŕňajú:

Vyrážky sa tvoria na koži s ochorením pečene. Ak je orgán zlomený, zmení sa tón pleti pacienta a objaví sa vyrážka.

Typické červené vyrážky môžu byť z uhryznutia hmyzom, s akné, psoriázou, plesňovými ochoreniami a svrabom. Tiež zčervenanie na koži môže byť spôsobené kriedou.

klasifikácia

Klinici zistili, že typy vyrážok môžu byť takéto prejavy:

 • škvrny - sú červené, hnedé, biele makuly;
 • blistre - sa objavujú v hustom a drsnom koži na koži;
 • papuly - prvok, ktorý vyzerá ako uzliny v hrúbke kože;
 • Bubliny - môžu byť veľké a malé, vytvorené v kožnej dutine s čírou tekutinou;
 • erózia a vredy - počas formovania je narušená celistvosť kože;
 • kôry - sa objavujú na mieste bývalých pľuzgierov, pustúl, vredov.

Všetky tieto typy vyrážok na tele sú rozdelené na primárne a sekundárne. Prvý typ zahŕňa uzliny, pľuzgiere, abscesy, pľuzgiere. A druhá skupina odrôd vyrážky spočíva vo výskyte peelingu, erózie, odrenín a kôry.

symptomatológie

Pokiaľ kožné vyrážky u detí a dospelých vzniknú na pozadí poškodenia pečeňových funkcií, potom charakteristické symptómy môžu naznačovať toto:

 • žltý odtieň kože;
 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • špinavý zápach;
 • silná sekrécia potu;
 • syndróm bolesti v oblasti pečene;
 • svrbenie na tele;
 • prudká strata hmotnosti;
 • rozbitá stolica;
 • hnedá farba jazyka;
 • horkú chuť v ústnej dutine;
 • výskyt trhlín v jazyku;
 • zvýšená teplota;
 • žilový vzor na bruchu.

Ak je príčinou infekčné ochorenia, potom môžu vyrážky na koži začať na koži, ísť na tvár, nohy a postupne postihovať celé telo. Keď pacient s rubeolou prvýkrát prekoná vyrážku na tvári a šíri sa po celej koži. Prvé ohniská zápalu sú lokalizované na miestach, kde sa povrch končatín najčastejšie ohýba, v blízkosti kĺbov, na chrbte a zadku. Všetky vyrážky môžu mať rôzne odtiene - ružové, červené, bledé, hnedé.

Infekčné patológie sa často prejavujú nielen v vyrážke, ale aj v iných znakoch. Viac podrobností možno zistiť na klinickom obrázku:

 • zvýšená teplota;
 • malátnosť;
 • slabosť;
 • bolestivé útoky;
 • zápal jednotlivých oblastí tela pacienta, napríklad oči, mandle atď.;
 • môže nastať fotofóbia;
 • časté srdce;
 • ospalosť;
 • svrbenie;
 • pocit pálenia.

Vyrážky na koži vo forme červených škvŕn sú charakteristické pre vývoj takýchto infekčných ochorení - kuracie kiahne, rubeoly, osýpky, šarlach.

diagnostika

Ak sa prejavia akékoľvek prejavy vyššie uvedených symptómov, pacient by mal naliehavo požiadať o pomoc lekára. Ak chcete získať informácie o vyrážke na koži, môžete mať alergikov, špecialistu na infekčné ochorenia. Po počiatočnom fyzickom vyšetrení a minimálnom vyšetrení lekár presmeruje pacienta na iného odborníka, ak príčina ochorenia nie je zakrytá zápalom, alergiou alebo infekciou.

liečba

Liečba alergických kožných vyrážok lekára predpíše až po diagnóze. Liečba je založená na eliminácii etiologického faktora, takže lieky by mali byť vhodné.

Ak človek vytvoril vyrážku z mechanického poškodenia alebo potenie, potom v tomto prejave nie je nič strašné. Doma môžete pomazanú oblasť pomazat 'krémom alebo olejom, aby ste mierne odstránili opuch a svrbenie. Po čase príznak zmizne. Aj doma môžete príznaky ochorenia odstrániť s takýmto odporúčaním od lekárov:

 • nosiť veci z prírodnej bavlny, aby nedošlo k podráždeniu;
 • umyť telo mydlom alebo sprchovým gélom;
 • Ak chcete vylúčiť zo života všetky veci, ktoré môžu vyvolať vyrážku na koži.

Ak je symptomatológia u pacienta výraznejšia, má charakteristické indikátory, ktoré pacientovi prinášajú nepohodlie, potom je absolútne nevyhnutná konzultácia s dermatológmi.

Ak bol výskyt choroby alergia, je dôležité, aby lekár identifikoval tento alergén so vzorkou a potom predpísal liečbu. Pacient sa musí vždy odstrániť z tohto objektu alebo odstrániť produkt z potravy. Taktiež vyliečiť takéto označenie môže byť spôsobené antihistaminikami a tabletami.

V prípade, že vonkajšie, a síce, že vyrážka vyvinula z vírusu, a symptómy ochorenia je doplnená o vysokej teplote, potom sa pacient môže dať antipyretickými lieky. Pri komplikácii ochorenia sú predpísané antibiotiká a protizápalové lieky.

Pomerne často, kožné vyrážky diabetu, ochorením pečene, infekčných ochorení alebo v alergických rozpoznaný lekárov nie je ľahké, pretože príznak sa často prejavuje v rovnakých obrázkoch - svrbenie, začervenanie, opuch. V tomto ohľade lekári určujú prvú terapiu pacienta, ktorej cieľom je zbaviť sa znakov a nie príčin vzniku ochorenia.

Účinná liečba používa komplexné opatrenia na odstránenie klinického obrazu, v rámci ktorého musí pacient dodržiavať tieto metódy:

 • denná rutina;
 • užívať lieky;
 • strava;
 • psychoterapie;
 • fyzioterapia.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku nepríjemných symptómov, musí pacient dodržiavať osobitné pravidlá. Ak človek vie, že má alergie na určité veci, potom sa odporúča okamžite odstúpiť od nich a vylúčiť alergény zo života. Aby sa zabránilo vyrážkam spôsobeným hubami a infekciami, odporúčajú lekárom, aby tieto opatrenia dodržiavali:

 • monitorovať osobnú hygienu - umyť telo, utrieť sucho, vyčistiť nechty a sledovať čistotu ušných štítkov;
 • Nezdieľajte osobné veci s outsideri a nepoužívajte uteráky, zubné kefky, nemeňte oblečenie a papuče;
 • pravidelne umyť oblečenie;
 • vyčistite miestnosť prachu.

Ak chcete znížiť riziko potenia alebo poškodenia, musíte použiť špeciálne krémy, oblečte si podľa sezóny a buďte opatrní pri cestovaní do lesa a na hory.