Hlavná

Bradavice

Pityriáza u človeka - fotografie, príznaky a liečba

Tinea versicolor (alebo pityriasis versicolor) - je kožné ochorenie, ktoré nastane, keď vypestované v rohovitej vrstvy epidermis kvasinky Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur). Pôvodcom tejto choroby je oportunistické huba, ktorá sa vyskytuje v 90% ľudí na pokožke hlavy, trupu a horných oblastiach kože záhybov.

Pityriáza postihuje hornú časť kmeňa, pričom sa nachádza hlavne v oblasti krku, hlavy, brucha a hrude. Toto ochorenie sa tiež nazýva viacfarebné lišajníky, pretože sa objavuje vonkajší charakteristický symptóm - odfarbenie kože.

Ochorenie sa prejavuje vo forme škvŕn na šupinatej koži hnedých, belavých a žltkastých odtieňov. Pigmentácia môže mať rôzne veľkosti a tvary - valcovité, oválne, okrúhle. Tieto miesta sa spájajú s abstraktnými číslami, ktoré sa podobajú geografickej mape. Pacient cíti v príslušných oblastiach len mierny svrbenie.

Príčiny vzhľadu

Prečo sa pityriáza objavuje a čo je to? Choroba vyvoláva kvasinkovú hubu, ktorá žije takmer všade v prostredí a na ľudskej pokožke. Spravidla spôsobuje problémy v mokrom a horúcom počasí, typické pre krajiny tropického pásma. Keď prídu priaznivé podmienky, huba začne rásť a množiť sa rýchlejšie a vytvoriť veľké kolónie na koži človeka.

Vznik choroby môže spôsobiť určité faktory. Patria medzi ne nasledujúce príčiny pityriázy:

 • zvýšené potenie,
 • zmena chemického zloženia potu,
 • mazotok,
 • zníženie fyziologického odlupovania pokožky,
 • znížená imunita,
 • patológia vnútorných orgánov,
 • diabetes, tuberkulóza, reumatizmus, AIDS (v týchto prípadoch sa vyskytuje v 52 až 63% prípadov),
 • zvýšená vlhkosť vzduchu (čo vysvetľuje vysokú frekvenciu pityriázy v tropických a subtropických krajinách),
 • tehotenstva alebo perorálnej antikoncepcie.

Predtým, než pacient určí liečbu, príkaz pacienta podrobí komplexnej vyšetreniu s cieľom identifikovať príčiny, ktoré viedli k vzniku farebnej deprivácie. Keď sa problém objaví, musí sa odstrániť na prvom mieste a po odstránení hlavnej príčiny prechádza lišajník sám, bez použitia liekov.

Symptómy pityriázy u ľudí

Pityriáza je bežná u stredného veku a u mladých ľudí, väčšinou u mužov. Veľmi zriedkavo je infekcia diagnostikovaná u starších pacientov a detí mladších ako 14 rokov. Choroba sa vyvíja v priebehu niekoľkých mesiacov odo dňa, keď jej hlavný patogén zasiahne ľudskú pokožku.

Symptómy pityriázy sú nasledovné:

 1. Na tele alebo pod vlasovým krytom sa objavujú ostré škvrny nepravidelného tvaru, ktoré sa mierne odlišujú od celkového tónu pleti.
 2. Reprodukcia škvŕn, zmena ich farby. V závislosti od tónu sú rozlíšené čierne, žlté a achromatické (bezfarebné) slnečné svetlo;
 3. V závislosti od typu pokožky sú škvrny silne alebo nie veľmi vločkovité, ale bez príznakov svrbenia.
 4. V neskorších štádiách ochorenia môže pigmentácia úplne nahradiť pôvodnú farbu kože v postihnutých oblastiach.

Miesta, kde sa môžu vyskytnúť vyrážky, sú podpazušia, chrbát, krk, hrudník, ramená. Ovplyvnené oblasti pokožky nereagujú na slnečné svetlo (nie je pokryté spálením ohnúť), v lete vyzerajú ľahšie ako zdravá pokožka.

Ak sa diagnostika liečby pityriazis lišejníkom neuskutočnila alebo nebola dostatočná, začnú sa škvrny zväčšovať a prípadne sa zlúčiť do väčších miest. Ovplyvnené oblasti pokožky vyzerajú z estetického hľadiska veľmi neatraktívne a spôsobujú významné psychické poškodenie. V rovnakom čase sa pityriáza viacfarebných lišajníkov môže vyvinúť už niekoľko rokov, zachytávajúc viac a viac oblastí pokožky.

Pityriáza: foto

Ponúkame na prehliadanie detailných fotografií, na ktorých je možné vidieť, ako vyzerajú šialené lišajníky u človeka.

Ako sa diagnostikuje?

Presná diagnóza pityriázy sa robí na základe údajov z vizuálneho vyšetrenia a zozbieranej histórie. Zistil som, že balzámový jódový test Balzery, po ktorom sa postihnutá koža stáva tmavo hnedou.

Okrem toho lekári často používajú špeciálnu lampu z dreva. V jeho svetle, miesta akumulácie húb dávať žltkastá žiara.

Liečba pityriázy u ľudí

Pri diagnostikovanej pityriáze je mimoriadne dôležité dodržiavať osobnú hygienu počas liečby. Doma si musíte aspoň dvakrát denne sprchovať. Odevy, bielizeň vrátane postelí by sa mali umývať pri najvyšších možných teplotách a žehliť.

Ako zaobchádzať s otaroidnými lišajmi, na ktoré skupiny príprav sa treba venovať pozornosť? Dermatológ predpíše podľa svojho uváženia nasledujúce typy liekov:

 1. Prípravky obsahujúce terbinafín. Tieto činidlá ničia fungálne membrány, zastavujú rast infekcie a zabraňujú ďalšiemu šíreniu lézií. Prípravky obsahujúce terbinafín sa uvoľňujú vo forme spreja alebo krému, ktoré ošetrujú postihnuté miesta 2 krát denne.
 2. Deriváty imidazolu sú blokátory pôsobenia fungálnych enzýmov. Inhibujú syntézu svojich membrán a zničia patogénne bunky. Táto skupina zahŕňa bifokonazol, ketokonazol, ekonazol, mikonazol a klotrimazol. Sú uvoľňované ako krémy a masti, s ktorými pacient musí liečiť lišajníky 2 r. za deň. Na liečbu pokožky hlavy sa poskytujú šampóny s ketokonazolom.
 3. Lieky s derivátmi pyroxolamínu (cyklopyrox, tolcyklát). Účinok týchto liekov porušuje penetráciu látok potrebných pre normálne fungovanie a vývoj húb. V dôsledku toho sa ich rast a vývoj zastavia, hubové bunky sú zničené. Masti a krém sa aplikujú na postihnutú kožu 1-2 krát denne.
 4. Nizoral. Používa sa dvakrát denne, priebeh liečby je tri týždne.
 5. Serno-salicylová masť. Používa sa na začiatku ochorenia, keď trochu vyráža. Kurz liečby je týždeň.

Spoločný štipľavý lichen alebo jeho opakujúci sa priebeh je indikáciou pre všeobecnú antifungálnu liečbu. Vykonáva sa prijímaním takýchto antifungálnych liekov, ako je itrakonazol, orálne, ketokonazol.

Ak chcete úspešne zbaviť pityriazis zbavujúcich liekov, nemali by byť vybrané náhodne, ale iba po vyšetrení a konzultácii s dermatológiou.

Ľudové opravné prostriedky

Ako doplnok k liečbe predpísanej dermatológa môžete použiť tradičné lieky recepty.

 1. Masť z šťuky. Čerstvé listy šťovík sa rozdrvia v mixéri a zmiešajú sa s rovnakým množstvom husto zakysanej smotany. Používa sa na kompresie do postihnutej oblasti.
 2. Zmierňuje stav, odstránenie svrbenia a bylinného oleja a tiež účinnú masť z prášku tejto rastliny. Preto sa časť ľubovínového ľurtu odoberá a spojí s vazelínou alebo smaltzom.
 3. Jablkový muštový ocot je najefektívnejším a najjednoduchším ľudovým prostriedkom na liečbu pityriázy u ľudí. Namažte škvrny 5-6 krát denne, do týždňa. Namiesto otického škvrny je možné namazať šťavou z nechtíka lekárskeho, cibule alebo brusnicami.
 4. Ako inak sa zbaviť bezprávia deprivácie? Aplikujte pri ošetrovaní voňavých rastlín. Rozmrazíme ju na prášok, premiešame s maslom jeden až päť a pomazame pityriasis lišejníky.

Treba mať na pamäti, že fytopreparáty (rastlinné lieky) sa majú používať len v kombinácii s liečbou protiplesňovými liekmi predpísanými lekárom, dodržiavaním stravy a hygienickými postupmi.

prevencia

Ľudia s viacfarebnými lichenmi by sa mali vyhnúť:

 1. Nadmerné teplo;
 2. Ťažké náklady;
 3. Stresujúce situácie;
 4. potenie;
 5. Dlhodobá kontaminácia (hygiena pokožky);
 6. Syntetické výrobky (iba 100% bavlna).

Požadovaná dezinfekcia odevov, klobúkov, posteľnej bielizne a posteľnej bielizne v 2% roztoku sódy a žehlenia s horúcou žehličkou s parou.

Pityriáza alebo viacfarebné lišajníky: príčiny, príznaky, liečba

Pitiriazis lichen (alebo farebný lišajník) je hubová lézia povrchnej hornej vrstvy kože (epidermis) u ľudí.
Latinský názov: Pityriasis versicolor
Kód ICB10: B36.0
Synonymá: zbaviť sa žltej, lichenovej, viacfarebnej, slnečnej huby, slnečného alebo plážového lišajníka.

Liečba pityriázy - u dermatológov.

obsah:

dôvody

Jediným dôvodom pre vznik pityriázy u ľudí je kvasnicovitá huba Pityrosporum (to znamená, že sa podobá kvasinkám).
Tento patogén má tri formy: Malassezia furfur (mycélia forma), Pityrosporum orbiculare (kruhový tvar) a Pityrosporum ovale (ovál huba). Za normálnych okolností, kože človeka môže byť Pityrosporum orbiculare a Pityrosporum ovale, ale nespôsobujú šindle. Po týchto foriem hubou pohybu do tvaru Malassezia furfur, osoba vyvíja mnohofarebný lišajníkov.

Najmä mladí ľudia, väčšinou muži, sú chorí v krajinách s horúcou a vlhkou klímou. Deti a starí ľudia zriedkavo ochorejú.
Ak sa u dieťaťa alebo staršej osoby objaví šialený lišaj, je potrebné pozrieť sa na základnú chorobu alebo predisponujúci faktor, ktorý viedol k vzniku plesňových infekcií na koži.

Choroba je chronická, často dochádza k relapsom.

Zápallivosť (infekčnosť) je nízka. To znamená, že huba sa, samozrejme, prenáša z človeka na človeka. Je však nepravdepodobné, že sa budete môcť nakaziť od pacienta so zlomyseľnou dystóniou. Koniec koncov, s pravdepodobnosťou 90%, je to príčinný činiteľ pre každú osobu na Zemi.

Okrem hlavného dôvodu existujú predisponujúce faktory, ktoré prispievajú k vývoju huby v ľudskej pokožke:

 • diabetes mellitus a iné endokrinné ochorenia,
 • HIV a imunodeficienciu v dôsledku liečby rakoviny krvi,
 • zvýšené potenie ľudského tela,
 • zdôrazňuje,
 • dedičná predispozícia, špeciálne zloženie potu a prebytok kožného mazu,
 • choroby tráviaceho traktu,
 • vo všeobecnosti - zníženie imunity, ktoré je určené na boj proti hubám.

príznaky

 • Hlavné symptómy a sťažnosti pacientov: škvrny, mierne svrbenie a odlupovanie.

 • Hlavným príznakom viacfarebných lišajníkov sú škvrny na koži rôznych farieb: ružové, biele a žltohnedé škvrny.

 • Na škvrnach sa objaví peeling vo forme malých šupín podobných pšenicovým otrubám. Preto bol tiež nazývaný "pityriáza".
 • Umiestnenie bodov: ramená, ruky, krk, horné telo (chrbát, hrudník), brucho. Na tvári - veľmi zriedkavo.
 • Veľkosť škvŕn je od niekoľkých mm do 2-3 cm.
 • Vzhľad je postupný: škvrny sú najprv malé, jednotlivé, potom sa zlučujú do konglomerátov. Na periférii - aj izolované malé škvrny.

 • Zápal nie je prítomný: nie je žiadna bolesť, nie je edém, nie je žiadne hnisanie.
 • V lete na pozadí zdravej opálenej kožných lézií javí ako biele škvrny, ako huba ovplyvňuje pigmentových kožných buniek (melanocyty) a neumožňuje im akumulovať pigment.
 • Na mojej hlave

  Ak sa pityriáza nachádza na pokožke hlavy, nazýva sa seborea alebo lupiny.

  Príznaky sú úplne rovnaké - škvrny, šupinatá pokožka hlavy, peeling. V tomto prípade je najčastejšie len peeling a znepokojenie pacientov.
  Ako liečiť pityriázu na hlave a iných chlpatých miestach tela - áno, rovnako ako v iných častiach tela. Len si nemali zvoliť krém ani masť, ale sprej alebo roztok na vonkajšie ošetrenie pokožky a šampón s antifungálnou látkou.

  diagnostika

  Diagnóza pityriázy u osoby je založená na:

  1) Hlavné príznaky: škvrny na koži rôznych farieb, zlúčenie do konglomerátov.

  2) Štipľavý peeling škvŕn.

  3) Škvrny bez zápalu.

  4) Diagnóza pod mikroskopom je hlavným príznakom viacfarebného lišajníka. Odstráňte olúpané kožné častice z povrchu škvŕn, ošetrujte alkalickým roztokom draslíka a pozrite sa pod mikroskopom. Ako huby, tak ich mycelium sú viditeľné.

  5) Kontrola pokožky pod lampou z dreva. Drevená lampa je ultrafialová žiarivka s lupou na vyšetrenie pokožky.
  Škvrny štipľavých lišajníkov pod drevenou lampou poskytujú žltozelenú žiara, ktorá sa líši od okolitej kože alebo červenohnedej. A viacfarebné škvrny lišajníka produkujú aj iný žiarič pod drevenou lampou.

  6) Test jódu alebo Balcerov test sú dôležitým diagnostickým symptómom. Môže sa vykonávať doma, a ak nie, dá sa predpokladať, že ste sami diagnostikovali farebné lišajníky.
  Vezmite tinktúru jódu, škvrny škvrny a okolitú zdravú pokožku. Po niekoľkých sekundách utrite, takže na koži nie sú žiadne kvapky jódu. Zdravá koža sa stáva žltkastou a škvrny pityriázy znižujú príliš jód a stávajú sa hnedou.

  Diferenčná diagnostika sa vykonáva:

  • S nónom Beckerom v štádiu, keď ešte nie je žiadny rast vlasov. Prečítajte si článok o nevšednom Beckerovi.
  • S ružovým hnačkou Zhibera aj v počiatočnej fáze. Prečítajte si materiál o ružovom lišejníku.

  liečba

  Liečba pityriázy má iba kozmetické indikácie, pretože nie sú prítomné ani zápaly ani lézie iných orgánov s touto chorobou. Takíto pacienti nie sú nákazliví, keďže huba je prítomná takmer u všetkých ľudí, je to len v imunite.

  Ako liečiť pityriázu:

  1) Korekcia základnej choroby (ak existuje), ktorá viedla k výskytu otriparóznych lišajníkov. Nesmieme zabúdať na tento smer. Je potrebné zbaviť sa provokujúceho faktora.

  2) Lokálna starostlivosť o pleť.

  Je vždy držaný.
  Používajú sa krémy, masti, šampóny, spreje a roztoky s antifungálnymi (antimykotickými) činidlami.

  • Ketokonazol (mycosoril alebo nizoral) - masť alebo krém. Mazané postihnuté oblasti boli zbavené 1-2 krát denne počas 3 týždňov - až do vymiznutia príznakov pityriázy.
  • Acriderm GK. Prečítajte si viac o Acryderme GK Jedná sa o masť, ktorá obsahuje betametazón + klotrimazol + gentamicín. Používa sa pri zriedkavej čiernej hnačke, hlavne pri kombinovanej sekundárnej infekcii a vysokej závažnosti vyrážok. Liečba trvá 1-2 týždne, potom pokračujte v pravidelných, non-hormonálnych krémoch.
  • Trider. Prečítajte si viac o Triderme Toto je západný analóg Acriderm GK, len drahší. Pokyny na použitie sú rovnaké.
  • Šampón Nizoral - na umývanie tela a hlavy. Hlava by mala byť tiež liečená, pretože lupiny sú prítomné takmer u všetkých pacientov s farebnou depriváciou.

 • Bifonazol (krém alebo roztok) - postihnutú kožu namažte 1-2 krát denne počas 3 týždňov.
 • Presne tá istá liečebná schéma pri použití nasledujúcich lokálnych protiplesňových činidiel:

  • Clotrimazol (krém alebo roztok),
  • miconazol (krém),
  • terbinafín (lamizil) - smotana,
  • fungoterbine (sprej alebo gél),
  • oxykonazol (krém),
  • termoklín (sprej alebo krém).

  V prípade, že multi-farebné šindle ovplyvní oblasti sa rast vlasov (na hlave, v slabinách, na stydké pysky alebo penisu), je lepšie nepoužívať masti alebo krémy a spreje alebo riešenie vyššie uvedených liečiv.

  3) Všeobecné ošetrenie.

  • s bežnými léziami na veľkých plochách kože,
  • s oslabenou imunitou,
  • s neúčinnosťou lokálnej liečby po 2 týždňoch.

  Niekoľko dermatológov však odporúča, aby vždy používali systémové antifungálne lieky súbežne s krémami alebo masťami. Účinnosť takejto liečby je vyššia vďaka účinku na huby vo vlasových folikuloch.

  varovanie: všeobecné liečenie bez lokálnej liečby je neúčinné!

  Antifungálne lieky sú predpísané v tabletách alebo kapsulách, ktoré sa musia užívať perorálne.

  • Fluconazol (v kapsulách 150 mg). Ako užívať: 2 kapsuly 1 krát za týždeň - počas 2 týždňov. To znamená, že v pondelok vzali 2 kapsuly, o týždeň neskôr - 2 ďalšie kapsule. Rýchle, lacné a efektívne.

 • Itrakonazol - 200 mg jedenkrát denne - 1 týždeň.
 • Ketokonazol - 200 mg jedenkrát denne - po dobu 3-4 týždňov.
 • Približná schéma liečby pityriázy

  1. Fluconazol - 2 kapsuly 1 krát za týždeň - 2 týždne.
  2. Šampón Nizoral - umyte si hlavu a telo každý večer prvý týždeň. A každý druhý deň - 2 a 3 týždne.
  3. Miesto Nizoralu pre telo môžete použiť Thermicon spray - 1 denne na postihnuté miesta - 3 týždne.
  4. Kyselina salicylová - namažte postihnuté miesta raz denne ráno.
  5. Prijatie multivitamínov (Complivit, Selmevit a ďalšie).
  6. Komplex opatrení na zvýšenie imunity. Prečítajte si článok - ako posilniť imunitný systém.

  Liečba pityriázy počas tehotenstva

  • Nepoužívajte žiadne antifungálne lieky vo vnútri, pretože môžu mať negatívny vplyv na plod.
  • Vonkajšie, lokálne, je najlepšie použiť šampón Nizoral. A to len v tých prípadoch, keď prínos pre telo matky prevyšuje riziko pre plod. Liečba by mala byť koordinovaná s vaším gynekológom.
  • Vo väčšine prípadov je lepšie čakať na doručenie a potom mať úplný priebeh liečby.
  • Pamätajte, že patogén neovplyvňuje plod a neovplyvňuje doručenie.

  Pri dojčení

  • Nevkladajte drogy dovnútra.
  • Neužívajte prsia maslom a krémami.

  Ako zhodnotiť účinnosť liečby?

  1. Prvý príznak by mal zmiznúť - odlupovanie škvŕn.
  2. Mala by byť zafarbená, aspoň ružová a hnedá. Biele škvrny môžu chvíľu pretrvávať, až pokožka rovnomerne opaľuje.
  3. V škrabaní z kože by nemali byť žiadne huby a vlákna mycélia húb.

  prevencia

  Nezabudnite: ak skvrny prešli, neznamená to, že sa nevrátia. Choroba je chronická, nemôže byť vyliečená navždy. Preto je prevencia povinná!

  • Prijatie ketokonazolu 400 mg raz za mesiac - každý mesiac. Alebo iné antifungálne liečivo.
  • V máji pred začiatkom letného obdobia: šampón Nizoral - umývajte raz denne - 3 dni v rade.
  • Pri celom liečebnom období umyte oblečenie o 95%.
  • Oblečenie by sa malo žehliť s horúcou žehličkou počas celej doby liečby.
  • Nenoste syntetické oblečenie - neabsorbuje pot.
  • Pri nadmernom potenie: používanie antiperspirantov a oblečenia sa často mení!
  • Liečba všetkých ochorení a náprava stavov, ktoré viedli k výskytu otriparóznych lišajníkov.
  • Posilnenie imunitného systému rôznymi spôsobmi je povinné.
  • Môžem ísť na solárium a opaľovať sa? V čase liečby - nie. Po ošetrení - môžete a dokonca potrebujete ľahko opaľovať sa na slnku, pretože slnečné svetlo zabíja patogén - hubu.

  Ľudové opravné prostriedky doma

  Ľudové opravné prostriedky doma
  V skutočnosti, moderné antimykotiká nie sú tak drahé opustiť svoju účinnú liečbu. Ľudových prostriedkov s tinea versicolor sú neúčinné, pretože nepôsobí na príčinu (huby) a nemajú žiadnu antimykotické účinky pri podaní. Hoci ako dodatočná liečba sa môžu používať ľudové metódy.

  Prevencia relapsu sa môže vykonať aj s použitím ľudových prostriedkov doma.

  1) Dechtové mydlo - mydlo postihnutých oblastí 1 denne.

  2) Boritá kyselina alebo boritanový alkohol - mastné škvrny 2-3 krát denne.

  3) 1 diel 3% ocot + 1 diel tinktúry jódu - zmiešajte v pohári, utrite škvrny na pokožke 1 krát denne.

  4) Ocot 3% - namažte postihnutú pokožku 2 krát denne.

  5) Odvar z bylinkami otáčania - navlhčite gázovú utierku s odvarom a naneste na postihnuté miesta 2-3 krát denne.

  6) Odvar z bylinkového vlašského orechu - navlečte gázovú obrúsku odvarom a naneste na postihnuté miesta 2-3x denne.

  7) kyselina salicylová. Na fórach na internete mnohí ľudia odporúčajú liečbu viacfarebnej kyseliny lišejníka salicylovej. Kyselina salicylová je keratolytická látka, ktorá odstraňuje odlupovanie, nadsadenú vrstvu kože. Ale príčinou choroby je huba - tento liek nefunguje vôbec. Preto sa môže používať len v kombinácii s inými ľudovými alebo farmaceutickými výrobkami.

  8) Močený alkohol - mačte postihnuté oblasti pokožky 1 krát denne. Často sa skombinujte so sirnou masťou - najprv si potrieme pokožku alkoholom a potom aplikujeme masť.

  9) Síra masť - platí na pokožku 1 krát denne, večer.

  10) V lete - opaľovanie.

  11) Prijatie multivitamínových prípravkov je povinné.

  recenzia

  Spätná väzba pacientov: najčastejšie vedené liečebné postupy s modernými liekmi majú pozitívny účinok. Príznaky ochorenia rýchlo vymiznú. Ale po niekoľkých mesiacoch sa môžu vrátiť. Choroba je chronická a ako ju vyliečiť raz a navždy - nikto nevie.

  Recenzie a odporúčania dermatológov: je potrebné vykonať samopriemyselnú starostlivosť o recidívy choroby a raz za 3 mesiace sa má dermatológovi preukázať.

  Armáda

  S pityriázou žijú v armáde. Avšak, ak človek má recidívu a sťažnosti (svrbenie, odlupovanie), potom môže poskytnúť odklad zo smeru na ošetrenie pokožky a pohlavné kliniky. Do budúceho volania v armáde, musí sa liečiť k relapsu ochorenia.

  Tiež odporúčam čítanie týchto materiálov:

  varovanie: Ak lekár neodpovedal na vašu otázku, odpoveď je už na stránkach lokality. Použite vyhľadávanie na stránkach.

  Ďalším nešťastím pre človeka - pityriáza (farebné) lišajníky, aké sú lieky na liečbu

  Čo je abrazívny (viacfarebný) lišajník u ľudí?

  Samotné slovo "lichen", známej medicíne od čias starovekého Grécka, znamená úplne odlišné kožné ochorenia, ktorých hlavným rysom je tvorba šupinatých škvŕn. Pityriáza, alebo farebný lišaj - hubové ochorenie spôsobené kvasinkou hubou - Malassezia furfur.

  Stále Malassezia furfur môže spôsobiť takúto chorobu ako povrchné mykózy.

  Charakteristickým rysom infekcie je takmer úplná absencia zápalu a extrémne nízka nákazlivosť. To je spôsobené tým, že rast mikroorganizmu sa vyskytuje iba v najvyšších povrchových vrstvách kože.

  príčiny

  Huba, ktorá spôsobuje štipľavé lišajníky, je náš prirodzený spoločník a je neustále na ľudskej koži. Avšak choroba sa vyskytuje iba za určitých podmienok. Dva faktory znamenať: pohlavnej identity (bežnejšie u mladých mužov a dospievajúci počas puberty) a potenie (čo je dôvod, prečo sa choroba bežne vyskytujú v krajinách s teplým podnebím, rovnako ako vagotonics).

  Podporuje zníženie ochranných vlastností pokožky (a následne penetráciu huby), akúkoľvek imunodeficienciu, vrátane pri cukrovke, prijímaní kortikosteroidov, otravy, pôsobením žiarenia, infekciou HIV atď.

  Symptómy pityriázy u ľudí

  Choroba je lokalizovaná hlavne na chrbte a na hrudi, menej často na krku, na vonkajšom povrchu ramien a na pokožke hlavy. Hlavným rysom - vzhľad malých škvŕn rôznych odtieňov hnedého (odtiaľ názov - viacfarebný). Farby s nárastom času a navzájom sa zlúčiteľné, vytvorené ohniská majú jemný parietálny obrys. Na povrchu škvŕn je ťažko zjavný peeling, takže vzhľad lišejníkov je veľmi podobný povrchu otruby.

  Zaujímavé je, že v procese vitálnej aktivity huba špecificky inhibuje schopnosť buniek produkovať čierny pigment melatonín, ktorý je vždy tvorený pôsobením ultrafialového žiarenia na kožu. Preto postihnuté oblasti zbavujú epidermis nezmení farbu počas spálenia a v lete sa vyčnievajú na spoločnom vyčinenom pozadí s bielymi škvrnami.

  Je nákazlivý šindľový nákazlivý?

  Nie, nie. Huby, ktoré spôsobujú lišaj, a tak sú prítomné na koži každej zdravej osoby, ktorá sa nachádza v mazových žľazách. Dôvodom na vznik pityriázy je zníženie ochranných vlastností kože z dôvodov uvedených vyššie.

  Pre liečbu pityriázy u ľudí

  V súčasnej dobe je hlavnou cestou liečby pityriazis (viacfarebných) lišejníkov u človeka terapia pomocou miestnych lokálnych antifungálnych prípravkov vo forme masti, sprejov a šampónov. Veľmi zriedkavo, ale niekedy je potrebné používať tablety systémového účinku.

  Pretože patogén je kvasinkovitá huba, na liečenie tejto choroby sa používajú antimykotiká účinné proti kvasinkám.

  Patria sem finančné prostriedky niekoľkých chemických skupín (vzhľadom na súčasný názov lieku a jeho obchodnú značku):

  imidazoly:

  • Ketokonazol = Nizoral
  • Bifonazol = Micospor
  • Clotrimazol = Canesten
  • Isokonazol = Travogén
  • Ekonazol = Pevar
  • Miconazol = Mikozolón
  • Oksikonazol = Mifungar

  triazol:

  • Intrakonazol = Orungal
  • Flukonazol = diflukán

  alylamíny:

  • Terbinafín = Lamisil
  • Naftyfín = Exoderyl

  Sulfid selénu:

  • Persulfid selénu = Sulsen

  Ako liečiť litery pityriazis u človeka rozhoduje ošetrujúci lekár, avšak najväčšia účinnosť s menším vedľajším účinkom je demonštrovaná imidazolovými derivátmi. Malo by sa povedať, že ak sa pityriáza objaví na hladkej kože, potom je spravidla terapia účinná len externými prostriedkami. V prípade zapájania vlasov, natož dlhých vlasov, je potrebná kombinácia všeobecných a lokálnych antimykotik. To je spôsobené tým, že huba, lokalizovaná vo vlasových folikuloch, je veľmi zle citlivá na lokálne účinky antimikrobiálnych látok. Systémové antimykotiká sa používajú aj v zlej miere prispôsobiteľnej lokálnej liečbe pityriázy.

  Pri vykonávaní terapie je možné použiť prípravky rôznych chemických skupín, napríklad šampón Nizoral alebo Solsen v kombinácii s kapsulami Diflucan alebo Orungal. Z vonkajších prostriedkov sa uprednostňujú pleťové vody a spreje, ktorých aplikácia je technicky jednoduchšia a účinnejšia ako aplikácia masti a krémy na ošetrenie pityriázy.

  Prognóza a prevencia relapsov

  Opačný vývoj škvŕn nastáva dostatočne rýchlo, ale je ťažké odstrániť samotný patogén - naďalej žije v žiarovkách vlasov a mazových žliaz. Preto je pityriáza náchylná k relapsu, najmä počas horúcej sezóny. Aby k tomu nedošlo, musíte dodržať dve podmienky:

  1. Neodpravujte lieky samy a nevykonávajte adekvátny priebeh liečby pod dohľadom dermatológa. Mnohí pacienti prestávajú užívať antimykotiká hneď, ako dostanú prvý kozmetický účinok. Takéto liečenie nie je radikálne: najpravdepodobnejšie sa opakuje herpes.
  2. Vykonajte rad preventívnych opatrení, ktoré bránia vývoju huby.

  Patria medzi ne:

  • Denná zmena a žehlenie
  • Pravidelná dezinfekcia oblečenia a klobúkov, rovnako ako posteľná bielizeň v 2% roztoku sódy
  • Vyhnite sa noseniu syntetického oblečenia (spôsobuje výraznejšie potenie)
  • V horúcom období - antimikrobiálne predpisy každé 2-3 týždne do oblasti, kde je výskyt lišajníkov, alebo denné kože mierne kyslé roztoky stieranie (ocot, citrónová šťava), kyselina salicylová alkohol
  • Vyhnite sa stresu, nadmernej slnečnému žiareniu

  Liečba doma s ľudovými prostriedkami

  V srdci liečby je použitie rôznych rastlín, ktoré majú slabo kyslé vlastnosti (zastavenie hubového rastu) alebo priamu antimykotickú aktivitu (zničia hubu na koži). Ak chcete zaobchádzať s pityriasnyj zbaviť v dome podmienky, aby vám riešiť.

  Patria medzi ne:

  • Oxalická masť: pripravte zo zmesi kyslej smotany alebo krému s šťavelovou kašou. Doba liečby - nie menej ako 10 dní
  • Masť vonná vo vode alebo z ľubovníka bodkovaného: v tukovej báze (vazelína, maslo) pridajte drvené sušené bylinky alebo čerstvé rastliny. Po zmiešaní sa získava masť, ktorá je tiež rozmazaná v oblasti distribúcie lišejníkov

  Je tiež možné použiť masti na báze nechtíka, kamzíka, celandínu, striedajúcich sa rastlín - rastlín s výraznými antiseptickými vlastnosťami. Počas liečby sa dodržiavajú všetky vyššie uvedené pravidlá prevencie hygieny.

  Pityriáza (farebná) lišaj

  26. októbra 2012

  Pityriáza (viacfarebná) lišaj Je choroba, ktorá sa vyvíja pod vplyvom chronickej mykotickej infekcie, ktorá sa šíri na stratum corneum epidermis.

  Spoločný názov "pásový opar" bola známa v staroveku, kedy sa doba stanovená takmer všetkých kožných ochorení, v ktorých farebné šupinatá miesta sa objavia na povrchu kože. Táto infekčná patológia sa často prenáša na človeka dedením. Táto choroba je častejšia u ľudí, ktorí žijú v krajinách s veľmi horúcou klímou.

  Príčiny Peregrine lišejníkov

  Príčinou ochorenia je ochorenie huby Pityrpsporum orbiculare a Malassezia furfur, ktoré sa vyvinú v stratum corneum a folikuloch. Existuje mierna nákazlivosť choroby. Podľa odborníkov je vývoj ochorenia u človeka nejakým spôsobom ovplyvnený silným a pretrvávajúcim potentizovaním, zvláštnosťami chemického zloženia potu a tiež individuálnymi vlastnosťami každej osoby. Existujú aj štúdie, ktoré naznačujú častejšiu manifestáciu ochorenia u pacientov s pľúcna tuberkulóza. Najčastejšie sa farebná deprivácia vyskytuje u mladých ľudí oboch pohlaví. Veľmi zriedkavo je choroba diagnostikovaná u detí predškolského veku. Choroba však niekedy postihuje kožu detí, imunitný systém oslabený diabetes mellitus, vegetatívny neuróza so zvýšeným potenie. V tomto prípade je dôležité okamžite poskytnúť liečbu farebnej deprivácie a rozhodnutie o tom, ako liečiť túto chorobu, by malo byť prijaté výlučne lekárom.

  tehotenstvo, ako aj hormonálna nerovnováha, vyvolané inými príčinami, je tiež faktorom prispievajúcim k prejavu tejto choroby.

  Symptómy pityriázy

  Keď sa choroba vyvíja, jednotlivé časti kože sú postupne ovplyvnené. Majú škvrny, ktoré majú žltohnedú farbu s ružovým nádychom. Toto miesto sa spočiatku objaví v ústia vlasových folikulov, po ktorom sa začína zvyšovať. Neskôr sa škvrny spájajú a zaberajú veľké oblasti pokožky, pripomínajúc zároveň druh geografickej mapy. Farba miesta sa tiež mení: stmavne, stáva sa hnedou a káva. Preto sa táto choroba nazýva "farebný lichen". Také škvrny nezvyšujú úroveň kože. Vyjadrené príznaky viacfarebné zbavenie pacienta, spravidla, neobťažujú. Obrysy škvŕn sú väčšinou okrúhle, oválne, niekedy valcovité. Iba príležitostne sa ochorenie prejavuje v mieste lézie miernym svrbením a slabým odlupovaním kože. Liehovina sa nachádza hlavne v hornej časti ľudského tela: na hlave, na krku, na chrbte a na hrudi, na vonkajšej strane ramien. U detí a dospievajúcich sa choroba najčastejšie prejavuje na hrudi, krku, v podpaží, na bruchu.

  Existuje niekoľko druhov lišajníkov, ktoré sa líšia štruktúrou. Preto v závislosti od typu ochorenia je predpísaná viacfarebná lišajová liečba. Lekári to vybrali
  žltá pityriazis lichen, čierna pityriáza lišajník, achromický pityriózny lichen. Preto predtým, ako sa rozhodne, ako vyliečiť hnačku, má lekár vykonať dôkladnú diagnostiku.

  Choroba môže trvať dlhú dobu: niekoľko mesiacov a dokonca rokov. A aj po úplnom vyliečení choroby niekedy po chvíli môže dôjsť k jeho relapsu.

  diagnostika

  Lekár dokáže stanoviť túto diagnózu bez ťažkostí a založiť svoje závery na typickom klinickom obrázku choroby. Ak sa však pri diagnostike objavia určité ťažkosti, používajú sa niektoré pomocné diagnostické metódy. Na tento účel sa používa tzv. Baldzerov jódový test. Koža postihnutá ochorením sa lubrikuje 5% roztokom alkoholu jód. V takomto prípade budú miesta s uvoľnenou hornou vrstvou kože intenzívnejšie zafarbené ako zdravá pleť. Namiesto jódu sa niekedy používa aj 1-2% roztok anilínových farbív. Okrem týchto metód sa používa aj fenomén "hoblín" (tzv. Bénierov príznak). Ak sú škvrny škrabané nehom, vrstva rohovky sa uvoľní a horné stupnice sa oddelia. V diagnostickom procese sa na detekciu lézií pokožky skrytých voľným okom používa ortuťovo-kremenná lampa. Takýto výskum sa nevyhnutne vykonáva v temnej miestnosti. Svetelné lúče prechádzajú cez drevený filter - sklo impregnované soľami niklu. V tme budú škvrny na postihnutých oblastiach červeno-žlté alebo tmavohnedé svetlo. Odhaľovaním takýchto skrytých ohniská je možné vykonať adekvátne a rýchle ošetrenie a napokon vyhnúť sa komplikáciám, ako aj opakovaným prejavom ochorenia. Na potvrdenie ochorenia sa používa aj mikroskopické vyšetrenie materiálov odobratých z miesta lézie.

  V niektorých prípadoch je v procese stanovenia diagnózy potrebné odlíšiť chorobu od syphilitic roseola, ružové zbavujú Zhiberu. Tieto ochorenia vykazujú podobné znaky, avšak s určitými rozdielmi.

  liečba

  S cieľom poskytnúť účinnú liečbu pacientom s diagnózou pityriázy je nevyhnutné používať antimykotiká, ktoré sa aplikujú zvonka, a je tiež dôležité dezinfikovať bielizeň. Antimirkoticheskie riešenia, ktoré sa používajú, ak lekár predpisuje liečbu pityriázy, môžu byť použité v rôznych formách. Takže prax aplikácie masti, roztokov, krémov sa praktizuje. Najmä je menovaný bifalazol, salicylalkohol a salicylovej masti, resorcinolalkohol, sírová masť, terbinafín, Mikozolon, tsikloperoks, klotrimazol atď. Všetky prostriedky sa používajú až do vymiznutia viditeľných prejavov ochorenia. Definovaním spôsobu liečenia bežných štipľavých lišajníkov, lekár predpisuje podávanie bežných antimykotik, ktoré umožňujú urýchliť proces obnovy. Sú to drogy ketokonazol, itrakonazol. Niekedy sa používa antimykotikum aj vo vnútri, čo pomáha zabrániť výskytu recidív v budúcnosti.

  Pri liečbe ambulantnej liečby. Pri výbere toho, čo má liečiť chorobu, odborník neodporúča dodržiavať určitú diétu. Zároveň je v niektorých prípadoch možná liečba ľudovými prostriedkami. Celková prognóza na liečbu ochorenia je priaznivá: pri absencii preventívnej liečby a prítomnosti faktorov prispievajúcich k ochoreniu sa však môže znova prejaviť.

  Niekedy je stratený pod vplyvom slnečného žiarenia. V tomto prípade zostanú biele oblasti na mieste lézie, pretože koža sa nedá zapáliť do slnka. Tento jav sa nazýva psevdoleykodermoy.

  Ale aj tak by pacienti mali vedieť, že aj napriek relatívne ľahkému vyliečeniu, po dlhšom spätnom získavaní času je potrebný návrat pôvodného pigmentu kože. Navyše v horúcom období sa niekedy vracia ochorenie alebo pigmentácia kože.

  Liečba ľudovými metódami

  Existuje mnoho receptov ľudovej medicíny, ktorých používanie sa praktizuje s depriváciou. Môžete pripraviť odvar z eukalyptu a otočí sa, pričom rovnaké časti listov týchto rastlín. Tri lyžice tejto zmesi nalijeme 1 liter horúcej vody a 40 minút pripravíme vo vodnom kúpeli. Naplňte vývar, môžete ho použiť ako pleťové vody a kompresie.

  Gadgety môžu byť tiež vyrobené zo skutočného celandine, pri príprave ktorého jedna polievková lyžica by mala byť naliata cez noc 400 ml vriacej vody a trvali na 20 minút.

  Účinné pleťové vody z repy a citrónu. Aby ste túto zmes vyrobili, musíte ju stlačiť z čerstvej repy a jedného citrónu. Taký liek sa môže používať buď vo vnútri alebo vonku. Vnútri musíte užívať 100 ml trikrát denne počas dvoch týždňov. Vytvárajú tiež kompresy z vibránu. Spočiatku je potrebné ich zmraziť, pretláčať cez sito a pridať do zmesi rovnaké množstvo vody, vypustiť. Kompresia sa aplikuje na miesto lézie dvakrát denne a zmes sa ponechá 40 minút.

  Pripravte si masť z ľubovníka a brezového dechtu. Spočiatku je potrebné miešať rozdrvenú čerstvú bylinku ľubovníka s jemným maslom v rovnakom pomere. Potom pridajte ďalšiu časť brezového dechtu a premiešajte všetko v homogénnej mase. Táto masť sa uchováva v chladničke a aplikuje sa raz denne: mala by byť aplikovaná na postihnutú oblasť na utierke 40 minút.

  Popri opísaných receptúrach sa používajú aj iné ľudové metódy, napríklad masť z koreňa bielych šovinistov založených na vazelíne. Vnútorne vezmite odvar z liečivých rastlín: celandín, liečivá veronika, sladkého drievka, rašelina, koreň púpavy, zoster, mäta.

  Liečebné kúpele sú vyrobené z borovice a tansy: na jednej kúpeli je potrebné pripraviť odvar z jedného plného lístka plechových ihličiek a rovnakého množstva tansy trávy. Do kúpeľa sa pridajú vývar spolu s 1 kg morskej soli. Kurz liečby trvá pätnásť dní, kúpeľ sa má užívať každý deň pred spaním. Tiež účinný ako odvar a infúzie akýchkoľvek častí lopúcha.

  Ďalšia masť sa pripravuje z niekoľkých zložiek: musíte brať 2 polievkové lyžice. lyžice koreňa lopúcha, predbežne rozdrvené, 10 kvetov z nechtíka, 15 kužeľov chmeľu. Všetky tieto zložky zaspávajú v 200 ml vody a varia sa 20 minút pri nízkej teplote. V filtrovanom vývaru sa pridajú 2 polievkové lyžice. lyžice koreňového práškového cukru, rovnako ako 100 ml vazelíny. Masť by mala byť dobre zmiešaná a ochladená, potom dvakrát denne sa aplikuje na postihnutých miestach a zbaví sa 40 minút.

  prevencia

  Preventívne opatrenia sú veľmi dôležité v prípade, že je lišejník diagnostikovaný s jedným z členov rodiny. Je dôležité dôkladne preskúmať všetkých ľudí, ktorí sú v kontakte s pacientom. Okrem toho sa skúška uskutočňuje použitím luminiscenčnej lamy. Oba oblečenie a lôžko pacienta by mali byť dezinfikované, vriace veci roztoku uhličitanu sodného a starostlivo žehliť.

  Na prevenciu ochorenia by sa nemalo nosiť syntetické oblečenie. Je dôležité monitorovať svoju hygienu každý deň a robiť vodné procedúry. Okrem toho by sa mali použiť niektoré metódy na boj proti zvýšenému potenie tela.

  Ľudia, ktorí sú náchylní na túto chorobu, v horúcich letných dňoch, musia pravidelne utrieť pokožku salicylovým alkoholom alebo okyslenou vodou, na prípravu ktorej sa používa citrónová šťava alebo ocot. Niekedy, približne raz za tri týždne, sa tiež môžu použiť antifungálne látky na prevenciu recidívy choroby.

  Pacienti, u ktorých je diagnostikovaná viacfarebná lišajnica, by nemali byť vystavené silnému zaťaženiu, dlhému pobytu na slnku, podliehať stresu a nosiť syntetické bielizeň.

  Ako liečiť viacfarebnú pityriázu

  Viacfarebný lišajník bol pomenovaný kvôli vzhľadu škvŕn rôznej miery zrelosti mnohých odtieňov - od ružovej až po hnedú. Táto mykodermatóza sa vyskytuje hlavne na jar alebo v lete, keď vzniknú optimálne podmienky pre vývoj huby - nadmerné potenie, vysoká teplota kože.

  Bežná varianta farebného lichenu je štipľavá forma. S ním sa na koži objavujú škvrny pripomínajúce otruby. Diferenciálny znak choroby je necitlivosť na ultrafialové svetlo. Svetlohnedé, belavé škvrny sa objavujú v počiatočnej fáze patológie. Dermatológovia definujú nosológiu prítomnosťou depigmentačných miest na pozadí vyčistenej kože, ktoré sú jednoznačne obmedzené a pripomínajú otruby. Pre spoľahlivú diagnózu sa vykoná mikroskopické vyšetrenie. Vlákna, myceliálna huba je dobre zobrazená mikroskopom.

  Dermatológovia nazvali chorobu "farebný leopard" kvôli prítomnosti viacfarebných ložísk de- a hyperpigmentácie.

  Pityriáza viacfarebných lišajníkov - príznaky

  Symptómy pityriázy sú špecifické, dlhodobé liečenie. Kožné mykózy sa eliminujú po celé mesiace alebo roky pravidelného používania antifungálnych liekov, masti. V začiatočnej fáze sa objavujú načrtnuté ohniská farby "káva s mliekom". Postupne sa spájajú jednotlivé zložky vyrážok a vytvárajú veľké miesta.

  Porucha pigmentácie pityriázou vzniká v dôsledku produkcie špeciálnej látky - kyseliny azelaínovej - hubou. Zlúčenina blokuje aktivitu melanocytov - buniek, ktoré produkujú kožný pigment. Bez melanínu nie je spálenie slnkom. Postihnuté oblasti kvôli tomu, s viacfarebným lišajníkom, majú roztrieštenú štruktúru. Patológia sa podobá na inú nosologickú formu - "vitiligo".

  Bežné príznaky rozmanitých lišajníkov:

  1. Výrazné svrbenie;
  2. Kožná vyrážka;
  3. Pereprity peeling s uvoľnením hornej vrstvy pokožky;
  4. Záblesk rezov je žltozelený v lúčoch žiarovky;
  5. Pozitívny jódový test (Balzer) - pri zafarbení jódom dochádza k hnedeniu tvaroviek;
  6. Výrazné olúpanie patologického zaostrenia pri škrabaní.

  Diagnostické kritériá pre diagnostiku viacfarebných (vrátane tubulárnych a štipľavých) sú dostatočné na včasnú detekciu.

  Patogenéza pityriázy

  Skoré štádiá mykózy sú charakterizované jednotlivými bodmi na koži, lokalizovanými vo vlasových folikuloch. Pri zväčšení sa vytvárajú ohniská až do veľkosti 1 cm, uzly majú ružový odtieň s hladkým farebným gradientom prvkov na hnedé. Rôzne farby prvkov vyrážky podporili vytvorenie jedinečnej definície pityriázy - "viacfarebnej".

  Keď sa horná vrstva epidermis uvoľní, vytvoria sa váhy. Morfologicky, formácie majú formu otrúb. Výrazný peeling po hojenie škvŕn nemožno vysledovať, ale s externým škrabaním sa objavujú čipy - syndróm "čipov".

  Jednotlivé klinické formy v priebehu fúzie môžu tvoriť veľké ohniská podľa typu "geografických obrysov". Uzly dosahujú priemer 15 cm, majú nerovnomerné obrysy. Symptómy sú charakteristické pre mykózy, ktoré sa vyskytujú pri infekcii HIV. Postupne existujú iné typy vyrážok - plaky alebo papuly.

  Pri častom opaľovaní na slnku nie sú patologické ohniská náchylné na lúpanie a plochy lišejníkov sa stávajú ľahšími. Podmienka sa nazýva klinický jazyk - leukoderma, keď sa svetelné škvrny objavujú pod vplyvom blokády syntézy melanínu v koži, vyvolanej zmenou metabolizmu.

  Pri opaľovaní sa svrbenie vyznačuje zlým prejavom. Najmä často patológia sprevádza nadmerné potenie. Liečba podobnej podobnej formy je dlhá. Na pozadí terapie sa pravidelne vyskytujú exacerbácie.

  Ako liečiť viacfarebné lišajníky: všeobecné a miestne odporúčania

  Pri opise, ako správne zaobchádzať s rôznofarebnými lišajmi, by sa dôležitosť kombinovaných metód mala zdôrazniť zahrnutím nasledujúcich postupov:

  1. Úplná výživa;
  2. Lokálna liečba;
  3. Antifungálne lieky.

  Diéta v strašidelnom viacfarebnom lišejníne zahŕňa obmedzenie korenia, marinády, údené produkty, mäsové bujóny. Odpad by mal pochádzať zo syra, fazule, hrachu, iných strukovín, čokoládových výrobkov. Na liečbu mykózy je potrebné pridávať do dávky mliečne pokrmy, zeleninu, živočíšne bielkoviny. Plná nasýtenosť tela vitamínovými a minerálnymi zložkami umožňuje obnoviť lokálnu imunitu, urýchliť hojenie ohniska.

  Lokálna liečba pityriazis multicolor lišejníkov

  Ak má osoba pityriazis viacfarebný lichen, lokálna liečba je založená na antifungálnych, keratolytických mastiach. Lieky na liečbu dermatomykózy by mali byť prejednané s dermatológiou.

  Bežné antifungálne masti:

  • Zmes, bifonazolový krém (1%) sa aplikuje tenkou vrstvou raz denne počas 2-3 týždňov;
  • Mycosoril (ketokonazol) v podobnom receptúre sa používa 2% masť;
  • Terbinafín - na trenie 2-3 týždne (1% masť);
  • Clotrimazol -1% roztok sa tretí po dobu 3 týždňov;
  • Cyclopyrox - krém sa aplikuje 10 dní vo forme 1% roztoku.

  Pri liečbe pityriázy je potrebné mazať celú pokožku. Vŕtať masť by mala byť tiež v oblasti pokožky hlavy. V štatistike sa opisuje výskyt recidívy ochorenia po dlhodobej starostlivej liečbe, ale bez liečby hlavy. Na tomto mieste môže byť uložená infekčná nádrž, ktorá sa stane zdrojom opätovnej infekcie.

  Dermatológovia radšej používajú terbinafín na liečbu farebných lišajníkov. Droga bola študovaná domácimi a zahraničnými lekármi. Klinická prax používania ukázala vysokú účinnosť lieku.

  Lieky na lokálnu terapiu mykózy sú dobre tolerované. Prostriedky občas vyvolávajú erytém, pálenie, malú eróziu, svrbenie na mieste lokalizácie hubových ohniská. Macerácia závoja, individuálna citlivosť na jednotlivé zložky antifungálnych masti sa často pozoruje v prvom trimestri gravidity. Používajte antimykotické gély, krém pri dojčení až po starostlivom výbere.

  Tehotná je lepšie odtieni škvrny alternatívnymi zlúčeninami:

  • Sodná soľ hydrosulfitu (60%);
  • Liečba kože kyselinou chlorovodíkovou je metóda Demjanova;
  • Odstránenie kože sírovou salicylovou masťou (10%);
  • Benzylbenzoát.

  Tieto metódy sú považované za zastarané, pretože vyvolávajú nepríjemný zápach, pálenie, svrbenie v oblastiach kožných lézií.

  Pri určovaní spôsobu liečby pityriázy, ktorá nie je eliminovaná lokálnymi masťami, sa dermatológovia pozerajú na antimykotiká. Tabletované a kapsulové formy spolu s lokálnymi prostriedkami umožňujú lepšie zvládnuť plesňovú infekciu, ale liečba je dlhá.

  Väčšina liečebných režimov pre pityriázu zahŕňa prípravky flukonazol, itrakonazol.

  Štandardná metóda vyžaduje použitie liekov s trvaním 15 dní na 100-150 mg. Pri komplexných formách viacfarebných lišajníkov je potrebné predĺžiť trvanie príjmu liečiva do 2 mesiacov.

  Antimykotiká na liečbu pityriázy majú množstvo vedľajších účinkov:

  • Častá neopodstatnená únava;
  • Bolesť hlavy;
  • závraty;
  • Porucha črevnej funkcie s príznakmi zvracania, bolesti epigastrie, nadúvanie, obštrukcia čriev, nauzea;
  • Patológia pečene;
  • Porušenie tvorby krvného systému;
  • Nerovnováha srdcovej aktivity;
  • alergie;
  • Neurologické choroby.

  Nesmiete predpísať antimykotické lieky na liečbu rôznorodých lišajníkov u detí mladších ako 4 roky, zvýšenie QT intervalu na elektrokardiograme, individuálnu intoleranciu. Pripravujú sa opatrenia na renálnu a hepatálnu insuficienciu, ložiská plodu, ťažké srdcové choroby, alkoholické nápoje. Antibakteriálne látky v mykózach nie sú predpísané, pretože majú nízku účinnosť.

  Ako liečiť pityriázu viacfarebných lišajníkov v rizikovej skupine

  Tehotná, deti s viacfarebným lišajníkom sú predpísané keratolytické lieky - boritá, sírová, salicylová. Zmesi sa používajú na ošetrenie povrchu kože dvakrát denne. Postup liečby trvá niekoľko týždňov. V praxi experti zistili, že účinnosť lokálnych foriem je výrazne zvýšená, keď sa spolu s nimi používajú systémové antifungálne lieky.

  Počas tehotenstva sú antifungálne lieky predpisované s opatrnosťou, pretože mnohé lieky majú negatívny vplyv na plod. Pri nosení dieťaťa odporúčajú dermatológovia osobitnú šupinu, bezpečnú pre dieťa. Liečivo pozostáva z mastenca, alkoholických prísad, zinku, škrobu, stabilizujúcich prísad, glycerínu. Zmes "cindol" sa používa na ošetrenie kožných lézií trikrát denne s vatovým tampónom.

  Boltushka má nasledujúce mechanizmy účinku: protizápalové, antialergické, dezinfekčné, sušiace.

  Prípravky na liečbu pityriazisových viacfarebných lichenov

  Zvážte bežné varianty liekov, ktoré sa používajú na liečbu rôznorodých lišajníkov:

  • Resorcinol alebo salicylalkohol - 5% roztok;
  • Bifonazol, cyklopyrox, klotrimazol, psoril - fungicídne prípravky;
  • Kellual, Nizoral, keto-plus, sebazol, foltenefarma - na liečbu seboroickej dermatitídy pri hubových infekciách;
  • Flukonazol, ketokonazol, intrakonazol - antifungálne lieky so zvýšeným poteniačom;
  • Šampón so selénom, sulfid zinočnatý - na liečbu folikulitídy spôsobenej hubou Pityrosporum.

  Na zvýšenie účinnosti liečby lišejníkov sa používa kombinácia liekov rôznych foriem - lokálne masti, antifungálne činidlá, šampóny s pyritiónom zinku. V závažných prípadoch sa odporúča kombinácia systémového ketokonazolu a šampónu.

  Pre etiologickú liečbu dermatomykózy sa používajú 2 lieky - lamilický sprej, itrakonazol. Účinok týchto liekov skúmali európski dermatológovia.

  Pri štúdiu pomocou elektrónového mikroskopu bolo možné stanoviť zmeny, ktoré sa vyskytujú v kultúrach patogénov - húb M. furfur pod vplyvom itrakonazolu.

  Štúdie ukázali, že pod vplyvom antimykotika sú deštrukčné zmeny v bunkách huby. Súčasne pri použití lieku sa v cytoplazme objavia štrukturálne prestavby, deštrukcia bunkovej membrány. Liečivo ovplyvňuje nielen aktívne bunky huby, ale aj reprodukčnú formu - blastospóry.

  Vysoká antifungálna účinnosť itrakonazolu je evidentná. Liečivo sa môže použiť na liečbu pacientov s atypickými formami pityriázy.

  Lamisil sprej (terbinafín) sa predpisuje pacientom s obmedzenými formami. Používa sa na liečbu ohniská lézií trvajúcich až 7 dní.

  Klinické štúdie odhalili deštruktívne zmeny v bunkách huby pod vplyvom lieku, čo viedlo k úmrtiu parazita.

  Pri používaní lieku dochádza k mykologickému a klinickému vyliečeniu viacfarebného lišejníka pityriázy.

  Fungicídna aktivita je obmedzená na jednotlivé formy, ale činidlo sa vyznačuje minimálnymi vedľajšími účinkami. Svrbenie bolo pozorované len u určitých kategórií pacientov.

  Terapeutický účinok sa zvyšuje s kombináciou antimykotických liekov s dezinfekciou lôžka a spodnej bielizne. Na ošetrenie pokožky hlavy počas patológie sa odporúča šampón "Nizoral". Aplikuje sa 3 dni po začiatku liečby a potom raz na 1 mesiac.

  Pri hodnotení výsledkov vyššie uvedených prieskumov bolo možné zistiť, že pri generalizovaných druhoch nemôže byť lokálna liečba vykonaná kvôli nízkej racionalite. Najlepšia antimykotická aktivita sa pozoruje pri použití itrakonazolu, flukonazolu.

  Pri lokálnej forme sa terapeutická účinnosť dosiahne použitím topických topických produktov, ako je terbinafín.

  Silný pozitívny účinok sa dosahuje použitím antifungálnych liekov v spojení s nápravnou liečbou lokálnych masťov. Zároveň je potrebná strava, hygiena pokožky a ďalšie odborné odporúčania.