Hlavná

Ovčie kiahne

Príčiny, klasifikácia a liečba papilomatóznych neví

Papilomatózny nevus - materské znamienko nad povrchom kože, pripomínajúce štruktúru papilómu. Jeho obľúbená lokalizácia je na hlave vo vlasoch, ale niekedy môže byť na inom mieste. Tento benígny novotvar môže byť vrodený alebo sa objaví počas celého života. Podľa klasifikácie ICD 10 všetky odrody takéhoto ochorenia prechádzajú pod kódom D22.

Príčiny vzhľadu

Dôvody pre formovanie vzdelávania neboli dostatočne študované. Špecialisti predpokladajú objavenie určitých lokálnych zmien vo fáze vývoja embryí. Spôsobujú vytváranie zhlukov pigmentov vo forme krtkov.
Vývoj miesta u dieťaťa je vyvolaný týmito faktormi počas tehotenstva v matke:

 • žiarenie;
 • otravy a intoxikácie;
 • infekcie močových ciest a pohlavných orgánov;
 • porušenie hormonálnej rovnováhy ženských pohlavných hormónov.

Po narodení sa škvrna podobná papilómu nevracia okamžite. Najčastejšie rastie pomaly, zvyšuje sa s vekom.

Symptómy a znaky diagnózy

Pri skúmaní papilomatózneho nevusu pokožky je zrejmé, že jej povrch je nerovný, pokrytý tuberkulami a má nepravidelné obrysy. Podľa farby sa nemôže líšiť od bežnej kože, môže byť hnedastá, hnedá alebo takmer čierna. Vyznačuje sa fibroepiteliálnym nevusom, ktorý často prechádza cez vlasy.

Vzdelanie sa vyznačuje pomalým, ale istým nárastom veľkosti. Postupne sa rozširuje, v určitej dobe sa stáva veľmi nápadné a spôsobuje pre človeka veľa ťažkostí. Ak je nevus umiestnený vo vlasoch, dochádza k neustálej traumatizácii, krvácaniu a zápalu. V tomto prípade koža okolo krtka začervenala a napučiavala.

Pre mnohých sa nevus stáva významnou kozmetickou poruchou. A ak sa objaví na tvári a vlasy začnú rásť, potom človek neustále stráda nepohodlie a nepohodlie, sebavedomie klesá. Obzvlášť akútna reakcia na toto je adolescent.

Keď sa tento typ vzdelávania objaví u dospelých a detí, má sa to preukázať dermatológovi. Len odborník môže nezávisle odlíšiť papilomatózne nevy od iných druhov. Za týmto účelom skúma léziu a vykonáva dermatoskopiu. Niekedy na objasnenie môžete potrebovať siaskopickú štúdiu. Ak máte podozrenie na náchylnosť k melanómu alebo melanómu, vykoná sa biopsia.

Odrody nevi

Odborníci rozdeľujú tento druh materského znamienka na dve veľké podskupiny:

 1. Organický papilomatózny rast. Vyzerá to ako jedna formácia na širokej základni, mierne vyvýšená nad pokožkou. Môže mať niekoľko malých papilárnych procesov, ktoré sú pokryté vrstvou keratinizovaných buniek.
 2. Roztrúsená papilomatóza sa prejavuje ako množstvo tvarov, ktoré sa nachádzajú v celom tele. Niektoré z nich môžu časom zmiznúť a niektoré sa znova objavia.

Ak existuje zmiešaný papilomatózny nevus, mali by ste byť obzvlášť opatrní, pretože táto forma môže viesť k vzniku rakoviny.

liečba

Vzhľadom k tomu, že tento nevus je zriedkavo malígny, nestojí za to, aby sa bál malígnej degenerácie. V niektorých prípadoch je potrebné absolvovať úplné spracovanie vzdelávania.

Liekové metódy sa zvyčajne nepoužívajú, pretože neexistujú žiadne lieky, ktoré by mohli spomaliť rast a rozvoj benígneho vzdelania, oveľa menej zabrániť jeho degenerácii do rakovinového nádoru.
Ľudové lieky možno použiť iba v prípade pevnej dôvery v správnu diagnózu a pri malých krtkoch. Je to potrebné urobiť veľmi starostlivo, ak ste predtým konzultovali špecialistu. Najčastejšie sa na tento účel používa celandín, ktorého šťava sa aplikuje na tvorbu 2-3 krát denne. Ošetrenie pokračuje, až kým chyba úplne nezmizne.

odstránenie

Nevus sa musí odstrániť v nasledujúcich prípadoch:

 • trauma;
 • psychoemotional discomfort;
 • zápalové procesy;
 • podozrenie z znovuzrodenia.

Ak nie je možné vylúčiť vzhľad melanómu, potom je potrebné povinné histologické vyšetrenie. Voľba, ako sa tento problém zbaviť, ostáva u lekára: laserová terapia, elektrokoagulácia, nôž na rádiové vlny, kryokonštrukcia, exalzia skalpelu.

Odstránenie je nasledovné:

 1. Použitie laseru. V prípade umiestnenia vzdelávania na viditeľnom mieste (tvár, dekolt, krk) je táto technika najoptimálnejšia. Takmer bez príčiny bolesti sa vzdelávanie zničí, malé cievy sa okamžite spájajú, takže nie je krvácanie. Týždeň po liečbe nevus nezostáva stopa, jazva v mieste aplikácie tiež nevzniká. Táto technika nie je vhodná, ak je potrebné histologické vyšetrenie.
 2. Kryodestrukcia s kvapalným dusíkom sa vyberá prevažne vtedy, keď sa vyžaduje odstránenie na skrytých miestach. Lekár, ktorý vykonáva manipuláciu, musí mať skúsenosť s touto liečbou, inak sa poškodia okolité tkanivá a vznikne značná jazva. Na poslanie biomateriálu na histológiu sa v tomto prípade nevykonáva.
 3. Metóda rádiových vĺn umožňuje nielen zbaviť sa materského znamienka, ale aj poslať vzdialené miesto do štúdie. Po operácii zostáva malý povrch rany, ktorý prerastie bežnou tkanivou, ktorá nie je zjazvená.
 4. Koagulácia s elektrickou energiou zanecháva stopy a často sa vykonáva za anestézie, pretože je to bolestivý postup.
 5. Excízia veľkého nevusu sa vykonáva chirurgickým skalpelom. Operácia je často sprevádzaná krvácaním, vyžaduje sa rehabilitácia. Po ňom sa aplikuje šev, ktorý minimalizuje tvorbu jaziev.

Známky znovuzrodenia

Zmiešaný typ papilomatózneho nevusu môže v zriedkavých prípadoch degenerovať do rakovinového nádoru. A hoci sa to zriedka vyskytuje, mali by sme poznať príznaky tohto procesu:

 • veľmi rýchly rast a rozšírenie oblasti móla;
 • asymetria formy a neurčitosť (strata jasných obrysov);
 • výskyt nepríjemných pocitov v oblasti nevoľnosti - pálenie, mravčenie, svrbenie;
 • strata vlasov na povrchu škvrny;
 • krvácanie z krtka;
 • nad pokožkou;
 • ostré bielenie alebo stmavnutie (zmena zafarbenia);
 • výskyt ďalších ras, poranení, trhlín alebo vredov na povrchu.

Akonáhle sa objaví jedno z vyššie uvedených znakov, okamžite sa obráťte na lekára. Melanóm je jeden z najzávažnejších nádorov, je náchylný k rýchlemu rastu, má schopnosť dať metastázu všetkým vzdialeným orgánom. Preto nesmie stratiť minútu, ale naliehavo prijať všetky opatrenia na odstránenie vzdelania.

prevencia

Zabrániť vzniku vrodených nevi je takmer nemožné. Môžete však znížiť pravdepodobnosť vytvorenia nových materských znamienok a bodov počas života, ak dodržiavate určité odporúčania.

Je dôležité, aby ste slnečné svetlo dlhší čas nepokladali. Pre zdravie stačí na pobyt v lete v lete vonku 30-40 minút skoro ráno a vo večerných hodinách. Ľudia s množstvom krtkov sa neodporúča navštíviť solárium. Počas núteného vystavenia slnečnému žiareniu by ste mali používať špeciálne krémy, nosiť dáždniky a klobúky, čím chráňte pokožku.

Tam, kde sa už vytvorili krtky, je potrebné vyhnúť sa treniu ich oblečením, pri holení alebo ich poškodení počas česania. Ak sa to nedá vyhnúť, alebo ak dôjde k alarmujúcim zmenám, nemusíte paniku, nemáte sama liečbu a okamžite navštívte lekára.

Pigmentárny nevus: druh, liečba. Odstránenie pigmentového nevusu

Slovo "onkológia" vystrašuje každého človeka, ale nie vždy uvedené slovo môže znamenať nebezpečný nádor pre zdravie. Treba poznamenať, že takmer všetci máme krtky, a takisto ich možno do istej miery považovať za onkológiu. Najčastejšie máme pigmentované kožné nevinnosti na našej koži, alebo, ako sa tiež nazývajú, krtky alebo škvrny.

Čo je nevus?

Pod pojmom "pigmentovaný névus" sa zvyčajne vzťahuje k tvorbe benígne pokožky, ktorý sa skladá hlavne melanocytov - buniek, obsahujúci vo svojom zložení pigmentu "melanín". Táto formácia sa nazýva benígne, pretože pri správnej starostlivosti o pokožku oblastí, kde lokalizovaných névus, že nebude nikdy byť reborn na zhubný nádor, ktorý môže šíriť po celom tele a spôsobiť značné škody na zdraví.

Vrodené vady sa objavujú zvyčajne v dôsledku skutočnosti, že v embryonálnom období dochádza k čiastočnému prerozdeleniu prekurzorov melanocytov a niektoré z nich sa usadia v koži. Niektoré z nich sa rozvíjajú po celý život. Typicky sa nevus pigmentosa nachádza v hrúbke kože a nezvyšuje sa nad ňou, má dokonca jemný povrch a jasné hranice. Pigmentárne nevi sa môžu nachádzať na ľubovoľnej časti kože, avšak väčšinou sa objavujú na končatinách a na chrbte.

Typy nevi

Existuje veľa rôznych klasifikácií nevi. Po prvé, môžu byť rozdelené vo veľkosti:

 • malé nevusy, ktorých veľkosť je od 0,5 do jeden a pol centimetra;
 • priemerný mával až 10 centimetrov;
 • veľké nevusy - viac ako 10 centimetrov;
 • obrie pigmentosa nevusu. Takéto nevi zaujímajú pomerne veľkú oblasť tela (končatinu alebo viac), len zriedka - polovicu tváre alebo krku.

Morfologicky sa rozlišuje niekoľko foriem pigmentačných škvŕn:

 • pigmentárny papilomatózny nevus;
 • modrý nevus;
 • obmedzená melanóza dubletu;
 • pigmentárny hraničný nevus;
 • neva Ota;
 • intradermálny pigmentový nevus atď.

Charakteristickým znakom každej z týchto skupín je ich štruktúra, umiestnenie na koži, morfologické znaky, ako aj schopnosť degenerovať (malignita a transformácia na melanóm). Všetky z nich sú podmienene považované za prekancerózne ochorenia a iba niekoľko z nich je nebezpečných pre melanóm a je schopných metastázovať.

Okrem toho, že je možné izolovať a formy, ako je pigment névus, névus melanocytárním zmiešané névu (v závislosti na tom, čo sa vytvorí - melanocyty alebo melanínu pigment uvoľnená).

Klasifikácia nevi pomocou ICD-10

Podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb (ICD) môže byť pigmentový nevus rozdelený podľa jeho polohy. Konkrétne sa im prideľujú samostatné triedy (napríklad D22) a typy, ako napríklad 78.1 a KY82.8.

Súčasná klasifikácia jednotka névy na melanoformny (D22 na definíciu zasiahnutej oblasti - storočia, uší a ďalších častí tváre, vlasovej pokožky, trup, horných a dolných končatín, ako aj nešpecifikované etiológie névus), nepochádza z nádoru névy (I78.1 s výnimkou niektorých formách, vrátane triedy D22), vrodený ne-neoplastický nevus. Každý z nich má svoj vlastný prúd a jeho charakteristické vlastnosti. Liečba použitá k tomu sa tiež výrazne líšia - niektoré sa musia odstrániť len chirurgicky, druhý - pod vplyvom fyzikálnych metód, zatiaľ čo iní sa nedá liečiť vôbec.

Podobné rozdelenie bolo vytvorené na určenie rizika malignity a taktiky manažmentu pacienta.

Známky malignity

Niekedy sa môže stať, že dochádza k premenu névy na melanóm. Obvykle sa vyvíja v prípade poškodenia nevusu. Faktorov, ktoré prispievajú k tomuto névus rozmery sú veľké, usporiadanie v otvorených oblastiach tela, rovnako ako prírodné lomy (zranených v dôsledku reze, predĺžené trenie - ak sa nachádzajú névus, napríklad v oblasti krku, chodidlom). Súčasne začne podstúpiť kvalitatívnu zmenu - farba materské znamienko sa zmení z hnedej na intenzívnej čiernej, veľmi škvrna začína stúpať nad povrchom pokožky krvácať.

Hranice škvŕn sa stávajú nezrozumiteľnými, rozmazané a samotné miesto začína rýchlo rásť po stranách. Keď proces prebieha, povrch nóvu môže začať bolesť, v oblasti sa objavuje svrbenie a mravčenie. Ak sa vyskytne aspoň jeden z vyššie uvedených symptómov, okamžite vyhľadajte pomoc od onkológa.

Skupina nevi s nebezpečenstvom melanómu

Ako bolo povedané, nie všetky neví prechádzajú regeneráciou. Existuje však určitá skupina pigmentovaných klastrov, ktorá je zhubná v takmer 100% prípadov. Patrí medzi ne hranice pigmentované névy (nachádza sa na hranici medzi epidermis a dermis, je náchylné na poškodenie), modrá névus (charakteristická farba, mierne vyvýšený nad povrchom kože, ktoré sa prejavujú hlavne Ázijcov), névus OTA (druh čierne modrasté škvrny, ktorý sa nachádza hlavne na tvári), sušič obrie pigmentované névov (vrodený, sa už prejavuje u detí, má silný rast vzhľadom k rastu dieťaťa). Diagnóza týchto nevi nie je zvyčajne ťažká, ale liečba nie je vždy jednoduchá a vyžaduje si starostlivú predbežnú diagnostiku.

Všetky údaje o nevi, ak sú zistené, potrebujú okamžitú liečbu, pretože v prípade predčasnej diagnózy a liečby sa rozvinú do melanómu.

Diagnóza pigmentovaných novotvarov

Ak sa takéto nádory nachádzajú na povrchu tela (najmä ak sa objavili v krátkom čase), okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Je povinný priradiť určitý zoznam diagnostických opatrení na určenie formy patologického procesu.

Diagnóza začína všeobecným vyšetrením, počas ktorého onkológ už môže preberať typ a úroveň nebezpečenstva materského znamienka a tiež určiť ďalší akčný plán.

Ak sa vyskytne moknutie alebo miesto začne pravidelne krvácať, mali by ste odtiecť škvrny z povrchu škvrny. Je prísne zakázané robiť biopsiu, pretože predisponuje k faktoru malignity.

Okrem týchto metód môže byť použitý aj krvný test na príbuzných (pre melanóm, charakteristické sú také skupiny príbuzných ako sú TA90 a SU100) alebo na skontrolovanie bodového povrchu pod luminiscenčným mikroskopom.

Metódy liečenia nevi

Čo robiť, ak náhle v krátkej dobe na povrchu vašej pokožky bol pigmentový nevus? Môže sa liečiť buď chirurgicky alebo pomocou nejakej inej manipulácie.

V prípade, že névus je malý a žiadna zmena na jeho strane, je možné obmedziť obvyklé pozorovanie pri starostlivom vylúčení zo škvŕn od škodlivých faktorov a UV žiarenia.

Predtým aplikovaný medikácie névy - používajú hormonálnu masti, ale nedal požadovaný efekt a prispieva len k progresii procesu (ako často dráždi povrchové škvrny a slúžil ako spúšť pre začatie jeho malignity).

Podľa odporúčaní špecialistov na liečbu pacientov s onkogénmi sa v súčasnosti výhoda venuje chirurgickým metódam. Dodatočné metódy na liečbu onkológie sa nepoužívajú, ale vykonávajú sa len s preventívnym odstránením nevi.

Chirurgická liečba

Ak máte napriek tomu pigmentový nevus, najlepšie je odstrániť, ako už bolo povedané, chirurgicky.

Operácia sa vykonáva v miestnej alebo celkovej anestézii. Lentigo vyrezané v zdravej tkanive (pre prevenciu recidívy, ako v okolitom tkanive môže zostať nádorové bunky, odsadenie pigmentových škvŕn typicky asi 5 centimetrov). Uistite sa, že dôkladné hemostázu s kontrolou, zatiaľ čo bunky proti pigmentovým škvrnám môže dostať do krvného riečišťa, čo vytvorí podmienky pre metastázy. Po odstránení oblasti kože sa vykoná starostlivá liečba operačnej rany (na odstránenie nevulových buniek, ktoré by mohli zostať v rane). Potom je rana uzavretá aseptickými stehmi a uzdravuje asi týždeň alebo dva.

Pravdepodobnosť relapsu (bez metastáz) je minimálna. Vysoké percento normálneho pooperačného odkladu a zotavenia. Povinná konzultácia pediatrického onkológa, ak sa vyvinul pigmentový nevus u dieťaťa, pretože operácia môže spôsobiť významné poškodenie zdravia detí.

Ďalšie spôsoby odstraňovania pigmentov

Okrem chirurgického zákroku existuje niekoľko ďalších techník, ktoré môžu pomôcť odstrániť pigmentový nevus. Odstraňuje sa kryodestrukciou, elektrokoaguláciou a použitím laseru.

Kryodestrukcia zahŕňa použitie miestneho mrazenia (s použitím kvapalného dusíka) a následné odstránenie poškodených tkanív.

Pri elektrokoagulácii je oblasť pigmentovanej škvrny kauterizovaná elektrickým prúdom, čo spôsobuje intradermálnu koaguláciu proteínových molekúl. Potom sa odstránilo poškodené miesto tkaniva. Výhodou tohto spôsobu je tvárnosť (vďaka utesneniu ciev) a minimálne riziko, že melanocyty a nádorové bunky vstupujú do krvného obehu.

Laser je jedným z najnovších inovácií pri odstraňovaní pigmentových škvŕn. Operácia je bezbolestná, nevyžaduje použitie anestézie a hemostázy. Melanocyty sú poškodené pomocou infračerveného laserového žiarenia (procesy peroxidácie, ktoré poškodzujú organely, sú spustené) a potom sú resorbované.

Manažment pacientov s nepoužiteľnými pigmentovanými formáciami

Niekedy sa stáva, že pigmentárny nevus sa stane malígnym a začne metastázovať. Ak vynecháte začiatok degenerácie a proces začnete, môžete pacient uviesť do stavu nefunkčnosti. Okrem toho je neschopnosť prevádzky môže závisieť od veku pacienta a jeho zdravotný stav (operácia kontraindikovaná seniorov a osoby v stave dekompenzácii srdcového ochorenia). Neprevádzajte operáciu pre tých, ktorí odmietli operáciu, ako aj pre tých, ktorým operácia môže spôsobiť významné poškodenie zdravia (napríklad ľudia s nedostatkom imunity).

Takíto ľudia sú vystavení konzervatívnej symptomatickej liečbe s použitím analgetík, protizápalových liekov, ako aj hyperkoagulantov. Na uľahčenie tohto stavu môžete využiť nejakú fyzioterapiu. Liečba je doplnená o použitie sedatív, ako aj ľahkých cytotoxických látok (okrem tých, ktorí majú imunitnú nedostatočnosť).

Prevencia vývoja a malignity pigmentovaných novotvarov

S cieľom zabrániť vzniku nových stareckých škvŕn a zabrániť im premeniť na zhubný nádor, mali by ste používať niektoré zložité akcie, ktoré pomôžu udržať je v relatívne stabilnom stave.

Najskôr je potrebné zabrániť nadmernému slnečnému žiareniu. Ultrafialové lúče vyvolávajú aktiváciu melanínu a vývoj melanocytov. Pri nadmernom oslnení je možná degenerácia škvrny, ako aj tvorba nových. Na ochranu môžete použiť špeciálne ochranné krémy, ale mali by byť použité veľmi opatrne, snažiac sa nepoškodiť povlak.

Ochrana škvŕn pred poraneniami

Nevus, umiestnený na otvorených miestach, sa odporúča zakryť oblečením. Tieto neoplazmy, ktoré sa nachádzajú na miestach so zvýšenou traumou, sa odporúča odstrániť pred ich traumatizáciou.

Nezabudnite navštíviť solárium, pretože prispievajú aj k rozvoju melanómu. To je obzvlášť nebezpečné pre tých, ktorí nedosiahli vek 28 rokov.

Mám vymazať údaje o vzdelaní?

Podobná otázka bola určite požiadaná všetkými. Pre niektorých sú tieto nevi dokonale bezpečné a riziko ich klíčenia je minimálne. V ostatných prípadoch (najmä tí, ktorí majú genetické predispozície) riziko degenerácie miest v melanómu je veľmi vysoká, a neschopnosť rozhodnúť o liečbe by mohlo byť fatálne.

Preto otázka odstránenia každého nevusu je čisto individuálna. Ak ste pripravení na riziko operácie - najlepšie je odstrániť a zabudnúť na jej existenciu. Ak sme ochotní riskovať svoje zdravie a nedotýkajte névus - svoju prácu, ale z lekárskeho hľadiska, najlepšie skoro na starať o svoje zdravie a zbaviť sa tejto malej, ale veľmi impozantné vzdelanie, takže nemusíte ľutovať svojho rozhodnutia.

Čo je intradermálny nevus

Intradermálny nevus je benígny novotvar, ktorý sa vyskytuje v dôsledku prerušenia buniek zodpovedných za melanín. Najčastejšie takéto materské znamenie neohrozuje život človeka, môže sa prejaviť absolútne v každom veku. Dnes budeme hovoriť o vnuturidermalnyh nevuses, spôsoby ich liečby a prevencie.

Ako rozpoznať intradermálnu materskú značku

Intradermálny nevus sa nedá ľahko odlíšiť od bežného materského znamienka, ale je celkom možné, stačí poznať ich hlavné charakteristické znaky:

 • povrch je mäkký s miernym tlakom;
 • farba je rovnomerná, časom sa nemení;
 • hranice materského znamienka sú jasné, jasné a rovnomerné;
 • zápal pod krtkom alebo blízko neho nie je pozorovaný.

Najčastejšie nevúpa vyzerá ako okrúhla bradavice, ktorá vyčnieva z kože (plochá). Niekedy môže mať novotvar podobu ostružiny (zaoblené hľuzovité "telo" je pripevnené k pokožke malým tenkým pedikulom). Na telo môže byť intradermálna materská znamienka jedna alebo viac. Ak existuje niekoľko nevi, môžu byť umiestnené na rôznych miestach alebo môžu byť lokalizované na jednom mieste.

Vo veľkosti môžu byť takéto znamienka v rozmedzí od 0,2 do 1 cm. Farba znakov je tiež odlišná: od čierno až po svetlohnedé alebo burgundské. Depigmentovaný intradermálny krtek sa nazýva tie nevi, ktoré sú takmer bez farby, belavé alebo bezfarebné. Vzhľadom na to môžete vidieť mriežku kapilár alebo malých inklúzií tmavohnedej farby. V priebehu času môže nevus zmeniť svoju veľkosť a farbu.

Najčastejšie krtky sú umiestnené na krku, v podpazuší, inguinálnych záhyboch, pod prsnými žľazami. S najmenšou pravdepodobnosťou sú také pigmentované materské znamienka umiestnené na rukách, nohách, chrbte alebo žalúdku.

Štruktúra nevusu sa v moderných mikroskopoch starostlivo zvažuje v lekárskych laboratóriách. Kvôli tomu sa odhalí počet buniek, ktoré sa hromadia vo vrstve kože. Novotvar má dobrú kvalitu, počet jadier v bunkách.

Prečo existujú také nové formy

Jasný a jasný dôvod na tvorbu intradermálnych nevi na pokožke ľudského tela stále nie je. Iba verzia alebo predpoklad, ktorý podľa názoru vedcov dokáže vysvetliť proces objavenia sa nádoru.

Dokonca aj vo fáze vnútromaternicového vývoja dieťaťa sa tvoria melanoblasty, takzvané nevusové bunky, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri formovaní určitých orgánov dieťaťa, ako aj jeho nervových uzlín. Navyše melanínové bunky, ktoré dodávajú pokožke nenarodeného dieťaťa určitú farbu alebo odtieň, sa vytvárajú presne v melanoblastoch. Rovnaké materské znamienka na telo dieťaťa sa objavujú v dôsledku akumulácie určitého počtu nezrelých buniek nevusov. Vzhľadom na to, že takéto materské znamienka sa tvoria hlboko vo vrstvách kože, dostali ich názov intradermálny nevus.

Okrem tvorby materských znamienok zohráva dedičný faktor dôležitú úlohu. Často sa takéto novotvary stávajú viac alebo menej zrejmé až po 12 rokoch, niekedy až po 30 rokoch ľudského života.

Je to spôsobené tým, že sa nevulové bunky transformujú do niekoľkých etáp:

 • V detstve sú intradermálne nevy zle viditeľné, pretože nie sú hlboko pod epitelom;
 • s vekom sa bunky nevusu začnú postupne meniť a presunú sa hlbšie do kože, v prvej fáze prenikajú medzi epitel a dermis;
 • ďalej sa vytvárajú takzvané hraničné znamienka;
 • Po určitom čase sa melanoblasty presúvajú do hlbšej vrstvy (dermálnej). Po tomto sa krtko stáva oveľa výraznejším a prechádza do poslednej fázy transformácie;
 • zmena tvaru, ktorá môže byť konvexná so širokou základňou alebo zaoblená a pripevnená k nohe;
 • V konečnom štádiu bunky nevusu zastavujú produkciu melanínu a niektoré sfarbenia.

Aké sú intradermálne materské znamienka?

Lekári rozdeľujú novotvary do niekoľkých typov:

 • intradermálny papilomatózny nevus alebo bradavice;
 • intradermálny pigmentárny nevus alebo melanocyt;
 • intradermálny nevecelulárny nevus.

Všetky z nich nie sú zhubné.

Intradermálny papilomatózny nevus alebo bradavice

Vizuálne má táto materská značka tvar podobajúci sa veľkej zaoblenej bradavice, často na malej nohe, ktorá je podstatne menšia ako základňa samotného nevusu. Takéto vzdelávanie je častejšie na hlave pod vlasmi. Rozmery sú rozdielne od 5 mm do 1-1,5 cm, povrch je hľuzovitý, drsný. Farba môže byť svetlohnedá a hnedá, špinavá hnedá až do čiernej farby. Pri externom prieskume niektorých intradermálnych nevi rastú vlasy malej dĺžky, dostatočne tuhé a tmavé. Veľkosť molu sa môže s časom zvyšovať. Odporúča sa odstrániť tieto nevity, ak zasahujú do osoby, podliehajú neustálemu mechanickému vplyvu, hrozí riziko chytania a roztrhnutia materského znamienka.

Intradermálny pigmentárny nevus alebo melanocyt

Melanocytic nevus je hraničná formácia, ktorá má veľmi jasnú a živú farbu. Farba pretrváva dlhú dobu kvôli obsahu veľkého množstva melanínových buniek. Veľkosť materského znamienka môže byť od 2 do 5 mm. Forma materského znamienka počas života sa môže líšiť. Povrch nevusu môže byť hrubý alebo hummoký, hladký. Mole takéhoto druhu sa tvoria najčastejšie v slabín, na krku, pod podpazušími alebo pod mliečnymi žľazami.

Intradermálna nekvletchetochny nevus

Vo vzhľade sa takýto nádych pripomína malý konvexný ovál, ktorý sa najčastejšie tvorí na tvári alebo krku. Vyžadujú si povinnú liečbu alebo odstránenie, najmä ak je výskyt osoby výrazne narušený. Takéto nevy sa objavujú viac v dospievaní, keď nastane puberta.

Symptómy intradermálneho nevusu

Veľkosť znakov sa pohybuje od jabĺk zrna po lézie, ktoré zachytia obrovské povrchy tela. Hraničné a zmiešané nevýhody majú vzhľad mäkkého, mierne bezsrstého, plochého alebo mierne nad kožou s hladkým, niekedy bradavično-papilomatóznym povrchom, tmavo hnedou farbou. Tieto non-nukes sú viac náchylné k malígnej degenerácii.

Najskoršie známky zhubného bujnenia sa týka prudký nárast ich veľkosť, vzhľad prepojenými osobami (malý uzelkegv materské znamienko na povrchu alebo v jeho obvode), rovnomerný nárast alebo stratu pigmentácie, vznik pigmentované oblasti okolo materské znamienko vzhľad bodových pigmentových névus miest v kruhu.

Intradermálne névus má tvar grilovacie tvorbe kupola často poťahujú strapatá vlasy s hladkým, niekedy papilomatózní povrchu, rôzne farby - od normálnej farby pleti na tmavo hnedú. Hnojenie intradermálneho nevusu je veľmi zriedkavé.

Ako vedieť, kedy je čas ísť na lekára

Ak chcete zabrániť melanómu, odporúča sa monitorovať stav krtkovia a kontaktovať dermatológov, ak existujú podozrivé prvky.

Podľa systému ABCDE sa pri pohľade na materskú značku venuje pozornosť nasledujúcim príznakom:

A - asymetria - asymetria materského znamienka;

B - nezrovnalosť na hraniciach - nerovný okraj materského znamienka;

C - farba - Nerovná farba rôznych častí krtka;

D - priemer - priemer materského znamienka je viac ako 6 milimetrov;

E - vyvíjanie Variabilita materského znamienka.

Nárast intraepidermálneho nevusu je nebezpečný

Každý vie, že materské znamienka môže degenerovať do jedného z najzávažnejších nádorov - melanómu.

Malo by sa to hneď poznamenať - tieto prípady sa tak často nenachádzajú, ako sa bežne verí, a ak sa krtka zväčšila, je to len zámienka navštíviť špecialistu.

Avšak, toto neznamená, že by sme nemali dávať pozor na zmeny, ktoré prebiehajú s mólami, najmä tých nádorov, ktoré sú umiestnené na tvári alebo rukách a iných telových otvorených miestach vystavených kontinuálne UV žiareniu, a krtkovia, ktoré môžu natrvalo zraniť oblečenie alebo dekorácie.

 1. Krtka rastie. To znamená veľmi rýchly rast za niekoľko týždňov alebo mesiacov.
 2. Krtka krváca. Venujte pozornosť krvácaniu kvôli poraneniu a spontánnemu krvácaniu.
 3. Značka sa zapálila. Svrbenie v oblasti nevusu naznačuje, že je buď vystavený vonkajším vplyvom alebo zmeny sa uskutočňujú v tele.
 4. Krtek mení farbu. Tu musíte venovať pozornosť tmavému alebo nerovnomernému zafarbeniu predtým "normálneho" krtka.
 5. Na oblohe sa objavila pigmentová škvrna.Lekári varujú, že ľudia s krtkom na tvári, pigmentované štruktúry s priemerom viac ako 1 cm a s viac ako 100 mólmi na celom tele sú náchylnejšie na malígny név. Z tohto dôvodu:
  • Ak ste sa vrátili z dovolenky a zistíte, že máte na tvári rastúcu krtku, alebo kačica rastie a svrbia - nestrácajte čas, choďte na lekára.
  • Ak ste v poslednom čase pôrodu a tie rastú krtka na telo, ktoré neboli vystavené vizuálne zmeny - konzultovať s odborníkom, pretože hormonálne zmeny počas tehotenstva a dojčenia by mohlo mať nepriaznivý vplyv na stav novotvarov.
  • Ak si začínate všimnúť, že z neustáleho trenia okolo goliera alebo reťazca, krtka na krku sa výrazne zvýšila - nebuďte leniví a navštívte lekára.

Napriek skutočnosti, že toto všetko môže byť celkom neškodné zmeny neohrozí niečo, čo je lepšie, aby sa zabránilo, než sa s ňou vyrovnať v budúcnosti, snáď mimo kozmetická vada, niekedy tieto príznaky sú prvé príznaky nebezpečné choroby. Konzultácia netrvá veľa času a takmer nikdy nevyžaduje žiadnu konkrétnu analýzu ani výskum. Špecialista starostlivo zhromažďovať histórii (môžete mu pomôcť v tom, ak si spomeniete pred návštevou, doba výskytu molí, doba, v ktorej sa to zmenilo a či majú tieto prípady v najbližšej rodiny) a posúdi nádory. Ak existujú nejaké pochybnosti, k vyšetreniu bude pripojený dermatologik.

Tiež, ako sa zbaviť neželaného cryodestruction molí (névu "zmrazenie" v tekutom dusíku), elektrokoagulácia (vplyvom elektrického prúdu vysokej frekvencie) alebo laserom.

Odstránenie lasera je považované za najviac estetické, takže je lepšie pre oblasť tváre, krku a dekoltu. Avšak akýkoľvek modifikovaný kríž podlieha povinnému výskumu v laboratóriu po odstránení. Neohrozujte zdravie a krásu - nepoužívajte ľudové prostriedky a nesnažte sa sami odstraňovať krtky, najmä tie, ktoré prešli zmenami.

Možnosti liečby intradermálneho materského znamienka

Intradermálne nevy majú niekoľko možností liečby:

 • laserová terapia (liečba nevusu sa vykonáva laserom);
 • cryolysis (tvorba je zmrazená kvapalným dusíkom);
 • chirurgická metóda (mol sa odstráni skalpelom);
 • elektrokauterizační (nevus je vykastrovaný špeciálnym elektrónovým nožom);
 • radiosurgery (mól sa odstráni pomocou rádiového nôžka).

Pred vymenovaním lekára sa lekár riadi veľkosťou krtka, jeho vzhľadu, farby, polohy a pravdepodobnosti prechodu na malígne vzdelanie.

Ak existuje aj najmenšie riziko, že sa nevus stane melanómom, lekár musí predpísať odstránenie materského znamienka skalpelom. Počas tohto postupu sa tiež odstráni tkanivá umiestnené v blízkosti formácie, aby sa zabránilo vzniku nádoru.

Mnohí lekári považujú laserovú chirurgiu za najúčinnejšiu metódu na liečbu intradermálnych neví. Zvlášť je dobré odstrániť veľké materské znamienka, ktoré majú priemer viac ako 3 cm, a tiež s melanómom kože.

Laserová chirurgia má množstvo výhod oproti iným metódam liečby nevi:

 • po odstránení nie je krvácanie; všetky malé plavidlá sú ihneď vypálené;
 • zdravé tkanivá a bunky nie sú ovplyvnené, čo znamená, že nie sú zranení;
 • nie je potrebná superpozícia pooperačných stehov;
 • rehabilitačná doba po operácii je minimálna;
 • jazvy takmer nezostávajú.

Nevýhody metód liečby

Pri použití tradičných, najbežnejšie metódy - chirurgia, spolu s vyrezanie névus v operačnom poli je potrebné, aby si zdravú tkanivo. Na operačnú ranu je možné infikovať následnou divergenciou stehu. Pri absencii akýchkoľvek komplikácií hojenia je primárne napätie stehy sú odstránené v 7-12 dní. Na zlepšenie estetiky švu simulujte okraje rezu. Elektrochirurgické úprava umožňuje spotrebný névus takmer bez krvi, ale nervy a ich zakončenia v prevádzkovej oblasti záujmu sú vystavené extrémnym (stresujúce) účinky rozvoju "elektrickým prúdom", ktorý inhibuje procesy opráv v koži po dobu 5-7 dní vzhľadom na vývoj ďalších porušovaniu neurotrofickému spomalenie hojenie, ktoré pokračuje podľa druhu sekundárneho napätia.

Kriovozdejstvie névy v kvapalnom dusíku, závisí na subjektívny čas voľby vystavenie chladu, čo má vplyv na hĺbku kože a základné tkanív mrazu. Ak je konečným cieľom - cryonecrosis, spolu s eliminačná névus predĺženého obdobia očistenie od nekrotických hmôt (7-10 dní), a potom začne proces opravy kože na vytvorenie nového povrchový epitel (epidermis).

Vysokoenergetické CO2-laserová liečba vám umožňuje vyčistiť nevus takým spôsobom, aby okolité tkanivá netrpeli súčasne. Súčasne sa perifokálny edém prakticky nevyvíja alebo jeho prejavy sú také minimálne, že od 2. do 3. dňa sa počiatočné prejavy hojenia chirurgickej kožnej defekty vizuálne zaznamenávajú.

Morfologický základ biológie pokožky je taký, že epiteliálne bunky pokožky sú neustále aktualizované po celý život človeka. Takáto fyziologická regenerácia je spôsobená funkčnou aktivitou kambicových, zárodočných buniek vrstvy Malpighian epidermis.

Akýkoľvek liečebný účinok na kožu po odstránení nevusu stimuluje rast buniek vrstvy Malpighiána na intenzívnejší rast a reprodukciu. Nie je to fyziologická, ale reparačná regenerácia, pretože pred odstránením nóvy bola koža v jej mieste zlomocne vytvorená a chirurgická liečba je v skutočnosti deštruktívna, t.j. nefyziologickej. V tomto aspekte liečenia problému liečby nevi sa má zvážiť alternatívna dráha pre vývoj reparačnej regenerácie.

V prípadoch, keď je úplná a charakterizovaná identitou nových epidermálnych buniek z hľadiska štruktúry a funkcií, možno hovoriť o plnohodnotnej regenerácii (restitucii). Avšak, existujú klinické situácie neúplného zotavenia (substitúcia), ak epitelizácie vady kože sú chybné, a je nahradený spojivového tkaniva sa tvorby jaziev. V zriedkavých a horších situáciách reparačná regenerácia získava patologické znaky vo forme hyper- alebo hyporegenerácie. V prvom prípade ide o škaredú keloidnú jazvu spôsobenú nadmerným kolagénom alebo zväčšenou traumatickou neuromou z nervových zakončení; v druhom prípade chronický zápalový proces, ktorého pomalá perzistencia neumožňuje epitelizáciu operačného defektu kože po odstránení nevše.

S ohľadom na vyššie uvedené je potrebné zdôrazniť, aká dôležitá odbornosť chirurga, onkológa, a čo je najdôležitejšie - významný osobné skúsenosti ošetrujúceho lekára pri výbere spôsobu liečby névov.

Autori chcú čitateľa, aby v súlade s vysokou hygienickou kultúrou, čo prispieva k manifestácii onkologickej ostražitosti na vrodené a novo vytváraných materské znamienka, a to najmä v prípadoch, keď začnú, aby sa na intenzívnejšie hnedý alebo čierny, zubaté obrysy, zväčšujú, stráca klíčiace skoršie chĺpky, trhliny, k odlupovaniu, ulcerácii, krvácaniu, zápalu.

Ak sa neporušiteľný stav materského znamienka zmenil nejako - je to veľmi presvedčivý argument pre návštevu onkologickej kliniky.

komplikácie

Takmer jediná, ale najnebezpečnejšia komplikácia materského znamienka je malignita. V tomto prípade sa neškodná materská značka zmení na melanóm.

Prevencia degenerácie materského znamienka pri melanóme

Nejako nie je možné ovplyvniť narodenie materského znamienka. Prevencia má zmysel len vtedy, ak sa vzdelanie, ktoré sa objavilo, má aj najmenšia šanca na degeneráciu melanómu. Čo musíte urobiť:

 • vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu v oblasti s intradermálnym nevusom;
 • snažte sa, aby ste opaľovali tú časť tela, na ktorej je takéto materské znamenie;
 • Nechoďte na solárium, hlavne ak sú materské znamienka veľké alebo existuje veľa.

Ak zistíte, že žiadne nové výrastky na koži, sa snaží riešiť čo najrýchlejšie so svojím lekárom, aby sa ubezpečil, že vzdelanie je skutočne neškodný a riziko vzniku melanómu je neprítomný alebo minimálny.

Papilomatózny pigmentárny zmiešaný nevus

Tento typ pigmentované névus, vyznačujúci sa tým, že sú v ňom melanocytoch a v epidermis a dermis usporiadané. Preto je vzdelanie kombináciou hraničných a intradermálnych nevií. Dermatoscopic táto kombinácia často sa objaví ako región obklopený sietí pigmentu s globulárne štruktúrou alebo homogénne sfarbené / hypopigmented structureless oblasti s jednou nádobou v tvare čiarkou a ďalšie črty charakteristické pre intradermálne névy.

Možná detekcia štruktúr podobných komédiám. Predpokladá sa, že zmiešaný nevus je štádium postupného vývoja hraničného nevusu do intradermálneho.

Pri popisovaní pigmentových nevi nemôžeme ignorovať dysplastický nevus (nevus Clark). Tento typ nevi, prvý opísaný Wallace N. Clark, Jr. v roku 1978, sa často považuje za nezávislý variant benígnych melanocytov. Vzhľadom k tomu, že melanocytární dysplázia môže potvrdiť len vtedy, keď histologické vyšetrenie a bolo zistené v žiadnom prípade všetky subjekty podozrivé z jej používania termínu "dysplastické névus" nie je opodstatnené. Je viac správne nazývať tieto nevuses nevusami Clark.

Osobitná pozornosť sa im venuje vysoké riziko malígnej transformácie, najmä u pacientov s rodinnou anamnézou melanómu. Väčšinou diagnóza - Clark névus klinickej a prítomnosť névus hovorí v prípadoch, keď získané nepravidelne sfarbené Melanocytový konštrukcia s nepravidelnými obrysy, viac ako 4-5 mm v priemere a majú tendenciu k rastu. Ide v podstate o hraničné alebo zmiešané nevysychanie. Často je porážka viacnásobná.

K dnešnému dňu neexistuje jasný popis dermatoskopických znakov Clark nevus. Jeho prítomnosť môže byť podozrenie pri detekcii striedajúcich svetlé a tmavé farebné oblasti pigmentu sieť, jeho heterogénnosť, s prítomnosťou retikulárne vzoru na pozadí homogénne zón rozptýlených bodiek a globule, atď Často sú tieto prejavy nerozlíšiteľné od melanómu, čo značne komplikuje diagnostiku.

 1. Dermatoskopický obraz toto vzdelávanie je alarmujúce. Pozornosť sa venuje asymetrii formy, štruktúry, farby. Polychrómia (3 farby), atypický pigment siete, prítomnosť structureless oblastí, zhluky čiernych guličiek nepravidelného tvaru - to všetko sú prejavy, ktoré sa vyskytujú u melanómu.

V skutočnosti sa vzdelávanie ukázalo byť aktívnym zmiešaným nevusom s traumatickými javmi (konštantné trenie s oblečením).

 1. Dermatoskopická diagnostika v tomto prípade - zmiešaný pigmentový nevus. Intradermálna zložka je v strede obklopená hranicou. V strednej časti sú jasne rozlíšiteľné veľké guľôčky, ktoré majú rôznorodé tvary a rozmery a ktoré tvoria vzor ako "dlažobná dlažba".
 2. Vzhľad a dermatoskopia prejavy tohto neúnavného alarmu - asymetrické umiestnenie intradermálnej zložky, zóna neštruktúrovaného šedo-hnedého zafarbenia, akumulácia čiernych bodiek rôznych veľkostí. Súčasne - typická sieť pigmentov okolo periférie a len dve možnosti farieb. Známky progresie z údajov pozorovania v dynamike nie sú odhalené. Diagnóza je zmiešaný pigmentový nevus.
 3. Ďalší zmiešaný nevus, dermatoskopické prejavy niekoho záhadného. Vzdelávanie je asymetrické vo farbe, štruktúre a forme, je polychróm (3 farby).

Atypický pigmentový névus sieť na ľavej strane do zhluku čiernych bodiek, množstvo rôznych tvarov, veľkostí a farbou globúl v centrálnej časti a na pravej strane. Na ľavej strane je tu pomerne veľká oválna zóna hypopigmentácia, v rámci ktorého je možné vidieť akumuláciu globúl svetlo fialová. Podobný obrázok môže naznačovať prítomnosť melanocytárnej dysplázie (Clark nevus). Vzdelávanie je predmetom pozorovania v dynamike alebo preventívnej excízii.

 1. Dermatoskopické prejavy tohto pigmentového nevusu veľmi rozmanité: na pravej strane formácie je viditeľná pigmentová sieť, na ľavej strane - svetlohnedý globulárny vzor. Zóna bez stredu v strede je nerovnomerne zafarbená, naľavo od nej je zhluk malých tmavo hnedých guľôčok. Vzdelanie bolo považované za Clarkov nevus a pri zohľadnení príznakov klinickej aktivity (rýchly rast) bola vykonaná excízia. Výsledkom pathohistologického štúdie je zmiešaný pigmentárny nevus so znakmi aktivity.
 2. Jeden z mnohých podobných zmiešaných pigmentové nevi na tele mladého pacienta. Exophytic stredná časť posunie spolu s tvorbou kontaktnej dosky dermatoskopom a tvorí ohyb, ktorý je viditeľný na tomto obrázku ako tenká hnedú líniu na ľavom okraji na hranici medzi pigmentom a centrálne počítačovej siete hypopigmentácia.
 3. Prítomnosť malých modro-čiernych guľôčok a bielo-modrý závoj, ktorý pripomína regresné štruktúry, v tomto prípade nie je dôvodom na obavy. Tvorba je symetrická vo všetkých ohľadoch, štruktúrne prvky sú v ňom rovnomerne rozložené. Rozptýlené bledo-modré zafarbenie sa objavilo v dôsledku tlaku kontaktnej dosky dermatoskopu a nachádza sa len v dermálnej zložke nevusu.
 4. Vľavo od dvoch nevi je bežný papilomatózny intradermálny nevus (nevus Unna).

Správne vzdelávanie je väčšieho záujmu. Jeho dermatoskopický vzorec je nezvyčajný, je to, akoby bol delené vertikálnou čiarou na dve polovice. Na ľavej strane v strede je guľovitý vzor ako "dlažobný kameň" obklopený pigmentovou sieťou.

Pravá - veľmi svetlo, zlúčenie navzájom ružové guličky prechádzajúcej takmer structureless ružové priestor, ktorý je bližšie k okraju nádoru, je nahradený pseudo. Okolo celej centrálnej zóny hypopigmentácie sú viditeľné bodkované cievy. Toto vzdelanie sa považovalo za Clarkov nevus.

 1. Klasický príklad Clarkovho nevusu - tvorba sa objavila na začiatku puberty, jeho rozmery presahovali 5 mm, nerovnomerné sfarbenie a nerovnomerné kontúry. Dermatoskopické prejavy v oblasti tmavých, excentricky umiestnených exofytických miest umožňujú podozrenie na melanóm. V takýchto prípadoch je zobrazená excízna biopsia. Pacient odmietol operáciu. Podľa údajov z pozorovania na 2 roky - vzdelávanie je takmer nezmenené.
 2. V centrálnej časti vzdelávania hnedasté guľôčky a jedna šedo-modrá štruktúra sú viditeľné na svetlom hnedom pozadí. Sieť pigmentov okolo obvodu v určitých oblastiach je atypická, keď sa zisťuje tesné vyšetrenie v blízkosti okrajov pigmentových bodov nevusu. Vo všeobecnosti je vzdelávanie pomerne symetrické. V takýchto prípadoch je potrebné dynamické monitorovanie. So zvyšujúcou sa podobnosťou s melanómom - excizívnou biopsií.
 3. V tomto nevi, dermatoskopický obraz je absolútne pokojný - klasický príklad pigmentárneho nevusu zmiešaného typu.
 4. Toto vzdelanie je zmiešaný nevus s prevahou hraničnej zložky. Pigmentová sieť v nevusu s príznakmi atypie, ale zaujímavejšia nie je táto, ale tmavo sfarbená štruktúra v dolnej časti nádoru. Táto štruktúra sa po páde slnkom objavila v néve.

Po dôkladnom vyšetrení možno vidieť, že má všetky znaky nevusu

Reed je centrálna zóna hyperpigmentácie so sálavými obrysmi obklopenými svetlejšou hnedou plochou. Takéto zmeny sú ospravedlňovaním pre vykrojenie nádoru.

 1. Ďalšou nevlastou Clarka. Dermatoskopický obraz je na prvý pohľad alarmujúci a naznačuje možnosť melanómu. Nevus je absolútne asymetrický, v troch farbách je polychróm (čierna, hnedá a šedo-modrá). Neštrukturálne zóny a nepravidelné atypické guľôčky šedej farby (zreteľne viditeľné v strednej časti) sa podobajú regresným štruktúram. Atypická sieť pigmentov a sektor s radiálnym vyžarovaním pozdĺž obvodu formácie. Okrem toho všetky - nepravidelné body. Nádor bol vyrezaný. Pathohistologický záver: zmiešaný nevus s javmi melanocytárnej dysplázie.

Všetko o papilomatóznom nevusu

Nevus papillomatous je benígny novotvar, ktorý sa môže vyvinúť počas obdobia vnútromaternicového vývoja. Kmeň je spôsobený nestabilnou prácou buniek, ktoré sú zodpovedné za produkciu melanínu. Papilomatózny intradermálny nevus alebo len krtek sa môže objaviť hneď po narodení alebo počas života človeka. Preto by mali byť prítomné vhodné priaznivé faktory. Nevus papilómu vo väčšine prípadov nebezpečenstva sa nepredstavuje a nezmení sa do malígnych novotvarov. V tomto prípade odborníci stále odporúčajú starať sa o stav rastu.

rysy

Foto papilomatózneho nevusu

 • Spočiatku je nevus pokožky charakterizovaný elastickou štruktúrou a vzhľadom na uzlík alebo palipul. Postupne sa papilomatózne névy (PN) môžu meniť vo veľkosti a tvare;
 • Tam sú ploché, konvexné, malé a veľké papilómy z nevusu;
 • Každý človek má veľké množstvo krtkov. Väčšina z nich sa objavuje počas dospievania alebo po 40 rokoch;
 • Niektorí ľudia majú toto postavenie v počte niekoľkých desiatok. Ale sú tu ľudia, ktorí majú stovky krtkov;
 • Obľúbené miesta papilomatózneho nevusu sú krk, podpaží, mliečne žľazy a intímne zóny;
 • Menej často sa krtky môžu vyvinúť na chrbte, hlave, tvári, bruchu, ramenách a nohách;
 • Neexistuje žiadna špecifická schéma distribúcie krtkov, pretože môžu byť umiestnené jednotlivo alebo v skupinách.

dôkaz

Foto, ako vyzerá papilomatózny nevus

Ak chcete zistiť, aké sú výrastky na pokožke hlavy alebo iných oblastiach, môžete sa sami pokúsiť. Ak sa pozriete na fotografiu papilomatózneho nevusu, identifikujú sa niektoré charakteristické znaky PN:

 • V priebehu času sa odtieň materského znamienka nemení;
 • Okraje zabudovanej hrany sú jasne vyznačené;
 • Povrch krtka je mäkký;
 • Pri dotyku nie je bolestivý pocit;
 • Nie sú prítomné zápalové alebo iné škodlivé procesy.

Pravdepodobnosť, že sa papilomatózne intradermálne melanocytárne nevity stane melanómom, je asi 16% všetkých prípadov. Preto je nepravdepodobné, že sa budete obávať rakovinových nádorov, ale je vždy potrebné sledovať priebeh PN. Najmä ak sa vaše telo vyznačuje pôsobivým počtom krtkov.

Prečo sa zobrazuje

Fotografie intradermálneho papilomatózneho nevusu

Spoločný názor na to, prečo sa zmiešaný alebo iný intradermálny papilomatózny nevus objavuje, odborníci nie. Zatiaľ čo proces je v štádiu štúdia, kvôli tomu, čo ešte nebola dosiahnutá konečná odpoveď.

Existujú tri základné teórie pôvodu.

 1. Dedičnosť. Dedičný genóm môže pôsobiť ako príčina tvorby krtkov. Tento záver bol urobený na základe toho, že mnohí ľudia vyvíjajú nádory na tých istých miestach, kde sú príbuzné prítomné materské znamienka.
 2. Nadbytok melanínu. Tento farebný pigment sa hromadí vo veľkom množstve, čo je spôsobené častým vystavením agresívnym ultrafialovým lúčom.
 3. Čo sa týka vrodených krtkov, existuje teória, že sa objavujú kvôli poruchám v tele počas obdobia vnútromaternicového vývoja.

Štatistiky jasne ukazujú, že vlasové alebo iné časti tela, na ktorých sa tvoria výrastky, sú pokryté počas puberty u človeka alebo 15-20 rokov.

Intradermálne nevy sú rozdelené do niekoľkých odrôd. Klasifikácia je spôsobená skutočnosťou, že krtky môžu mať rôzne tvary, veľkosť, farbu alebo umiestnenie dislokácie. Na základe toho experti rozdelili intravenózne nevi na niekoľko poddruhov, čo trochu zjednodušilo otázku ich štúdia.

Papilomatózny a melanocytový nevus má svoje vlastné zvláštnosti a rozdiely, ktoré musia byť známe.

 1. Papilomatózny rast. Sú to bradavice. Externá charakteristická črta podobných nádorov je malá bradavica s nohou. Vážne porasty týčiaci sa nad kožou, ich povrch je drsný a pripomína štruktúru karfiol v mnohých ohľadoch. PN sa vyznačuje rôznymi odtieňmi, ktoré sa pohybujú od tmavo hnedej až po čierne až béžové. Čo sa týka veľkosti papilomatóznych nevi, sú zvyčajne 5-15 milimetrov. V niektorých prípadoch, névus môžu rásť z jednej až niekoľkých chlpy tuhou konštrukciou. Najčastejšími papilomatóznymi výrastmi sa vyskytujú v oblasti krku, pokožky hlavy. Odvoláva sa na kožné defekty kože. V prípade, že névus spôsobuje nepohodlie alebo trvalému poškodeniu pri vykonávaní bežných každodenných činností (utiera v kúpeľni, umyte si tvár alebo nosiť pokrývku hlavy), lekárom sa odporúča zbaviť névus odstránením.
 2. Pigmentárny nevus alebo melanocytárny výrastok. Charakteristickým znakom tohto typu nevusov je jeho mierne zvýšenie vzhľadom na kožu, jasné okraje a jasné sfarbenie. Prax ukazuje, že v prevažnej väčšine prípadov takýto rast nezmení jeho farbu po celý život. Štruktúra povrchu nóvy je hladká alebo drsná a obmedzujúca veľkosť pigmentovaného rastu je 5 milimetrov. Najčastejšie dochádza k rastu pigmentového typu v intímnych zónach, na krku, pod hrudníkom alebo pod podpazuší. V zriedkavých prípadoch môže typ intradermálneho pigmentu typu nevus modifikovať tvar počas života človeka.
 3. Nesvaskulárne rastu. Väčšinou sa objavujú u novorodencov a sú to vrodené zmeny na koži. Môže sa objaviť hneď po narodení a počas nasledujúcich niekoľkých týždňov života dieťaťa. Zvyčajne majú oválny tvar, nerovnú štruktúru a plochý alebo vypuklý povrch. Väčšina ne-cievneho rastu sa vyskytuje na tvári alebo krku. Významne menej často tieto rastliny úplne zaberajú anatomickú zónu. Ak je to rast, ktorý dermatológ pripisuje kozmetickým poruchám, je lepšie ihneď odstrániť.

Nebezpečné a bezpečné

Intradermálne nevy sú tiež klasifikované ako nebezpečné a bezpečné. Ak hovoríme správnym vedeckým jazykom, potom:

 • Melanomaopasnye. Takéto materské znamienka majú zvýšené riziko, že sa stanú melanómom;
 • Melanomaneopasnye. V tomto prípade neexistuje žiadne riziko, alebo je extrémne minimálne.

Je dôležité poznamenať, že najväčšia pravdepodobnosť transformácie pigmentových intradermálnych neví. Toto nebezpečenstvo nepredstavuje papilomatózny rast.

Kedy sa obráťte na špecialistu

Mnohí ľudia majú tendenciu zbavovať sa krtkov, pretože im dávajú nepohodlie fyzickej alebo psychickej povahy. Každý má plné právo vybrať si, nechať neviny alebo ich odstrániť.

Zároveň existujú niektoré situácie, keď je potrebné konzultovať s lekárom, aby sa zabránilo rizikám vyplývajúcim z nárastu:

 • Neoplazma u novorodencov je príliš veľká;
 • Mole sa vytvára u staršej osoby;
 • Novotvary sú obrovské;
 • Vyskytuje sa veľký počet nových nevysvetľových rastov;
 • Mrieky alebo koža okolo nich je zranená;
 • Rasty sa vyskytujú na nežiaducich miestach, ktoré sú vystavené konštantnému treniu;
 • Často dochádza k novým nárastom.

Po konzultácii s dermatológiou určí charakter intradermálnych nevi a poskytne aj odporúčania pre vaše ďalšie kroky týkajúce sa rastu. Nepokúšajte sa ich odstrániť sami.