Hlavná

Ovčie kiahne

Čo je HPV typ 16, odkiaľ sa objavuje a ako ho vyliečiť?

Vírus papillómu typu 16 - o nebezpečenstve tejto patológie je známy mnohým predstaviteľom spravodlivého sexu. Toto ochorenie v medicíne sa považuje za neškodné, dokonca aj napriek tomu, že takáto forma papilomatózy môže spôsobiť výskyt onkológie. Infekcia výrazne znižuje prirodzenú ochranu ženského tela bez ohľadu na vek. Symptomatické prejavy papilomavírusu typu 16 sa vyskytujú u pacientov len 2-3 mesiace po infekcii. To je dôvod, prečo sú ľudia, ktorí sa nestarajú o svoje vlastné zdravie, oveľa pravdepodobnejšie, že sa nakazia touto formou HPV.

Zo všetkých druhov papilomavíru známych vedeckej, 16 a 18 sú považované za najstrašnejšie a hrozivejšie. Čo robiť, ak máte podobnú chorobu? Môžem vyliečiť HPV 16? V našom dnešnom článku sa budeme snažiť odpovedať na najnaliehavejšie otázky od čitateľov.

Výrazné vlastnosti vírusu

Čo je HPV? Medzinárodný názov infekcie ľudského papilomavírusu je dešifrovaný ako ľudský papilomavírus. Tento mikroorganizmus je veľmi rôznorodý. Vedci predtým to bolo známe asi 100 kmeňov papilomatózou, a teraz ich počet presiahne 600. Mnoho typov HPV sú relatívne bezpečné pre ľudstvo, ale niektoré z nich sú vážnou hrozbou pre zdravie pacientov. Táto kategória zahŕňa onkogénne kmene papilomavírusov - 16, 35, 18, 31, 45, 33.

Najnebezpečnejším je papilóm typu 16 (hpv 16). Tento typ infekcie vo väčšine prípadov postihuje dospelých zástupcov žien vo veku 30-35 rokov. V počiatočnom štádiu vzniku takejto choroby pacienti nemajú žiadne klinické príznaky ochorenia, takže je veľmi ťažké diagnostikovať ľudský papilomavírusový vírus 16 včas.

Určite prítomnosť pôvodcu tohto ochorenia pomôže pravidelnú návštevu gynekológa. Počas vyšetrenia sa lekár vyhorel, aby vylúčil všetky možné patológie reprodukčného systému - na tento účel sa vykoná analýza prítomnosti pohlavných infekcií. Táto testovacia skupina zahŕňa test na vírusy papilómu 16 a 18 tohto typu. Tieto mikroorganizmy prispievajú k degenerácii normálnych kožných buniek a slizníc do malígnych novotvarov.

dátové typy symptomaticky papilomatóza spôsobiť vznik bradavíc na krčku maternice u žien, rovnako ako HPV 6 a 11, aj keď posledné uvedené kmene sú považované za bezpečnejšie. Mnohé orgány ľudského tela sú lemované slizovitým epitelom, ktorý je obľúbeným miestom reprodukcie a vývoja vírusu. A ako najčastejšie dochádza k prenosu príčinného činidla v dôsledku sexuálneho kontaktu - v prvom rade močový a reprodukčný systém ženského tela trpí príznakmi tejto choroby. Papilomavírus 16 ovplyvňuje DNA zdravých epidermálnych buniek, vďaka čomu sú transformované a začínajú nekontrolovať. Táto infekcia je veľmi nákazlivá - ľahko prechádza od infikovanej osoby k zdravým ľuďom.

Príčiny HPV 16

Vedci už dlho dokázali škodlivé účinky tohto patogénu, pretože HPV typu 16 u žien môže spôsobiť rakovinu. Ale zhubné ochorenie nie je okamžite zrejmé, pretože patogény môžu byť v pasívnej (spiacej) forme viac ako desať rokov. V súčasnej dobe, s papilomavírusmi 16, 18, bojuje s imunitou - účinne eliminuje škodcov, ktorí vstúpili do tela alebo už boli v ňom dlho. HPV infekcia prechádza do aktívnej fázy s výrazným znížením imunitnej obrany alebo v dôsledku nepriaznivých faktorov postihujúcich telo. Nasledujúce porušenia môžu byť príčinou tohto procesu:

 • zmena hormonálnej rovnováhy;
 • podchladenie;
 • používanie liekov, ktoré potláčajú reaktivitu imunitného systému;
 • stav tehotenstva alebo prerušenie operácie (potrat);
 • užívanie určitých liekov;
 • Infekčné zápalové ochorenia (chrípka, ARVI).

Vírus papillomatózy typu 16.18 môže byť infikovaný iba od osoby, ktorá je bezprostredným nosičom patogénu. Toto ochorenie sa prenáša jedným zo 4 možných spôsobov:

 • Pohlavný styk je najpravdepodobnejším mechanizmom infekcie. Škodlivé mikroorganizmy prenikajú do ľudského tela v dôsledku nechráneného kontaktu s nosičom. Infekcia sa môže vyskytnúť u tradičného a orálneho alebo análneho sexu. Bozky môžu tiež spôsobiť vývoj patológie, aj keď sa to stane veľmi zriedkavo.
 • Tehotenstvo a pôrod - dieťa sa môže nakaziť HPV 16 počas jeho výstupu z dutiny maternice. V tomto čase dieťa úzko spolupracuje s materským pôrodným kanálom, takže ak má symptómy patologických prejavov na pohlavných orgánoch, vírus môže prechádzať na novorodenca. V tomto prípade dieťa bude čoskoro ukázať prvé príznaky papilomatózy na sliznici pohlavných orgánov a ústnej dutiny.
 • Infekcia kontaktnou domácnosťou - v podobnej situácii sa patogén prenáša prostredníctvom telesných sekrétov. Infekcia HPV 16 sa uskutoční iba vtedy, ak sa na poškodenú pokožku (rany, škrabance, odreniny) zdravého človeka dostane krv alebo slín nosiča.
 • Samoinfekcia - tento mechanizmus prenosu papilomavírusu je veľmi zriedkavý. Proces infekcie sa vyskytuje počas holenia alebo depilácie vlasov. V tomto prípade môže mikrób prechádzať z postihnutých častí epidermis na normálnu pokožku.

Klinické znaky

Výskyt prvých symptomatických prejavov HPV 16 u žien súvisí s prudkým poklesom imunitnej obrany. Často je aktivácia papilomavírusu podporovaná rôznymi zápalovými alebo infekčnými ochoreniami, ktoré sa zvyčajne vyskytujú v chladnej sezóne. Špecifické príznaky tejto patológie u žien sa objavujú na sliznici vonkajších pohlavných orgánov - môžu to byť genitálne bradavice alebo rast podobné bradaviciam. Spočiatku nie sú veľmi nápadné, ale s progresiou ochorenia tieto patologické výrastky epidermis rastú a môžu dosiahnuť priemer 2-3 cm. Klinické príznaky HPV typu 16 a 18 u žien na koži sa prejavujú v nasledujúcej forme:

 • Condylomas - tvorba takýchto rastov sa považuje za najpravdepodobnejší príznak choroby. Podobné vyrážky navonok pripomínajú hubu, pretože majú malú, obdĺžnikovú stopku a väčšiu časť - hlavu. Povrch hlavy je nerovný ako hrebeň penisu. Neoplazmy spôsobené infekciou papilomatózou sú častejšie lokalizované v genitálnej oblasti. Ak sa ochorenie dlhodobo nelieči, najvyššie výrastky sa objavia na vnútornej strane stehien pacienta.
 • Bovenoidná papulóza je charakterizovaná výskytom plochých výrastkov vizuálne pripomínajúcich bradavice. Farba týchto tvarov sa môže meniť od svetlejších až po tmavšie hnedé odtiene. Patologické erupcie ovplyvňujú pokožku a sliznicu pohlavných orgánov, ženskú vagínu. Papuly spôsobené touto infekciou sú veľmi nebezpečné, pretože neskôr sa môžu premeniť na onkológiu.
 • Cervikálna neoplázia je v podstate transformácia zdravých buniek epitelu cervikálneho kanála do prvkov malígneho nádoru. Toto ochorenie sa pripisuje prekanceróznym prejavom, preto sa musí liečiť čo najskôr. Ak takýto príznak vznikne z infekcie vírusom ľudského papilomavírusu 16, 18, potom je pravdepodobnosť degenerácie neoplázie do rakoviny krčka maternice veľmi vysoká.

Existuje veľa odrôd HPV patogénov. Väčšina ochorení spôsobených týmto mikroorganizmom je asymptomatická a prechádza sama. Ale 16 a 18 typ HPV infekcie u žien podlieha okamžitej liečbe. Proces malignity - transformácia papilómu na malígny nádor - trvá niekoľko rokov, zatiaľ čo klinické príznaky onkológie sa objavujú až v neskorých štádiách jej vzniku.

O tom, ako sa prejavuje rakovina maternicového krku, by mal vedieť všetok čestný sex. Tu sú najcharakteristickejšie príznaky tejto malígnej choroby:

 • Zvýšená únava, slabosť.
 • Rýchla strata hmotnosti.
 • Prítomnosť nepríjemného zápachu vaginálneho výtoku.
 • Bolesť v bedrovej oblasti, panva.
 • Rozšírené a zhutnené inguinálne lymfatické uzliny.
 • Zníženie a úplná strata chuti do jedla.
 • Krvavý výtok sa stáva nepravidelný, objavuje sa medzi menštruáciou alebo po sexuálnom kontakte.
 • Nástup edému na jednej nohe (prejavuje sa v neskorších štádiách).

Pozor prosím! Neprehliadnite taký nebezpečný príznak ako pocit nepohodlia počas močenia. Vírus ľudského papilómu typu 16 u žien môže ovplyvniť nielen reprodukčné orgány, ale aj kanál močovej trubice. Preto je nepríjemný pocit vylučovanie moču a príliš časté zápaly urogenitálneho systému (uretritídy, zápal močového mechúra), môžu naznačovať prítomnosť rakoviny krčka maternice.

Diagnostické opatrenia

HPV sa prenáša sexuálnymi a kontaktnými cestami, ale patogén nepreniká priamo do krvného obehu. Tieto patogény množia v hrúbke kože a slizníc, preto pre túto štúdiu, pacienti odberu vzoriek hlienu z cervikálneho časti maternice a močového kanála. Pred vykonaním testu na HPV 16, 18 je zakázané močiť 2 hodiny a tiež používať vaginálne čapíky a masti 24 hodín.

Aby sa najprv diagnostikovať gynekológa ochorení skúma pohlavné orgány, vagíny a krčka maternice, predmetné s cieľom identifikovať špecifické príznaky HPV 16. Odborník vykonáva oplotenie materiál pre výskum alebo PCR pre skríning Digen testu ženy.

 • Polymerázová reťazová reakcia. Táto metóda identifikácie papilomavírusu v tele je považovaná za jednu z hlavných. Najbežnejšími variantmi testov PCR sú detekcia patogénov patogénov 16 a 18 v škvrnách. Vzorky biologického materiálu na vyšetrenie sa odoberajú z povrchu vagíny a zo sliznice krčku maternice. Táto metóda diagnózy je pomerne populárna, pretože umožňuje určiť akýkoľvek druh HPV, aj keď množstvo jej DNA nepresahuje 10 molekúl. Nemenej dôležitá je skutočnosť, že výskum polymerázovou reťazovou reakciou je lacný, ale pomerne rýchly (5-7 hodín).
 • Skríningové testovanie. Úplne nový spôsob diagnostiky, ktorý sa objavil už v medicínskom prostredí. V prípade vyšetrenia na HPV typu 18 a 16 vám táto analýza umožňuje posúdiť koncentráciu patogénu v tele. Digene-test pomáha určiť typ papilomavírusu a tiež skutočnosť, či detegovaný mikroorganizmus patrí k onkogénnym kmeňom infekcie alebo nie. Takéto vyšetrenie je zložité spolu s cytologickým vyšetrením krčka maternice.
 • Cytologická analýza. Na stanovenie ľudského papilomavírusu sa ženy počas gynekologického vyšetrenia odoberajú škvrnu z cervikálneho povrchu. Druhým názvom pre tento typ diagnózy je cytológia. V procese tohto výskumu sa odborník domnieva, že pod mnohonásobným nárastom buniek slizničného epitelu. Normálne by mali škvrny neobsahovať patologicky pozmenené štruktúry. Vzhľad transformovaných, nezdravých buniek v biomateriáli naznačuje prítomnosť dysplázie.
 • Histologická metóda. Iným spôsobom sa tiež nazýva biopsia. Štúdia predpokladá detekciu zmenených bunkových štruktúr v histologickom materiáli. Na tento účel pacienti odoberú malú vzorku tkaniva z podozrivej oblasti sliznice alebo kože. Táto diagnostická technika nám umožňuje posúdiť štrukturálnu štruktúru a fázu zmien malígnych buniek.

Zaujímavé! Hlavnou nevýhodou tejto diagnostickej techniky je vysoká pravdepodobnosť falošne negatívnych a falošne pozitívnych výsledkov. Počas PCR je mimoriadne dôležité sledovať analytickú technológiu, pretože aj najmenšie porušenie podmienok implementácie môže zmeniť priebeh štúdie. V dôsledku toho môže pacient získať nesprávny výsledok.

Ako liečiť HPV?

Mnoho pacientov kladie otázky: "Je možné sa navždy zbaviť pimilomavírusu? Je HPV 16 liečený dnes a ako žiť s podobnou diagnózou? "Odpoveď na tieto a ďalšie otázky týkajúce sa liečby tohto ochorenia je zmiešaná. Je len známe, že tento vírus nemožno úplne vyliečiť. V niektorých situáciách pomáha terapia eliminovať príznaky ochorenia a dokonca zabraňuje jej malígnemu priebehu, ale je takmer nemožné odstrániť patogén z tela infikovanej osoby. Iba v izolovaných prípadoch HPV 16 a 18 u žien zmiznú samé a navždy kvôli účinnej práci imunitnej obranyschopnosti tela.

Takže čo liečiť túto chorobu a čo robiť s HPV 16? Ak ste našli takýto druh infekcie, musíte urýchlene začať liečbu patológie. Aby sa zabránilo malígnemu rozvoju choroby, používajú sa liekové prípravky, imunostimulanty a iné metódy zbavovania sa znakov papilomatózy.

U žien je lokálna liečba HPV typu 16 odstránená z patologických výrastkov epidermy genitálnych bradavíc, bradavíc alebo papilómov. V tomto prípade je riziko onkológie veľmi vysoké, takže liečba takýchto novotvarov je povinná. Zvyčajne sa vyberie jeden spôsob odstránenia nádorových výrastkov - kryokonštrukcia, použitie laserového alebo rádioaktívneho nôžka, elektrokoagulácia. Chirurgická excízia vzdelávania sa vykonáva iba vtedy, keď iné metódy boja proti infekcii nepomáhajú.

Na liečbu HPV imunostimulačných liečiv typu 16 (Viferon, Immunal, Immunomax, Lycopid) sa používajú. V prípade porúch spánku a silných skúseností je pacientovi predpísané sedatívne lieky (Persen, Phytosed, Novo-Passit). Ak infekcia už viedla k vzniku malígneho ochorenia a bolo možné ho identifikovať až v neskoršom štádiu - pacientovi sa odporúča podstúpiť ožiarenie rádioaktívnymi vlnami a chemoterapiu. Niekedy sa uchýli k rýchlemu odstráneniu nádoru.

Ako vyliečiť HPV pomocou liekov? V tejto situácii sa odporúčajú lieky Gardasil a Cervarix. Nie sú užívané na liečbu ochorenia, ale na preventívne účely. Existujú aj iné lieky, ktoré pomáhajú znižovať pravdepodobnosť onkológie - ich lekár predpísal na základe výsledkov analýzy ženy. Chráňte sa pred infekciou HPV môžete stále v dospievaní. Za týmto účelom sa v rozvinutých krajinách vykonáva očkovanie proti najohrozujúcejším kmeňom tohto patogénu.

Je dobré vedieť! Očkovanie z onkogénnych typov papilomavírusu sa vykonáva za 9 až 12 rokov. Dospelým mužom je tiež podaná očkovacia látka Cervarix alebo Gardasil. Pomáha imunitnému systému efektívnejšie bojovať proti patogénu a znižuje činnosť vírusu. Očkovanie sa zvyčajne vykonáva po tom, čo žena prešla komplexnou terapiou ochorenia. Očkovanie sa vykonáva každé dva mesiace po dobu šiestich mesiacov, tj iba trikrát.

Ak ste určili prítomnosť takejto infekcie - nezúfajte! Dokonca aj skutočnosť, že tento patogén je vo vašom tele, zatiaľ nezaručuje nástup onkologickej patológie! V tomto prípade je veľmi dôležité postarať sa o svoje vlastné zdravie a pravidelne navštevovať odborníka. Prevencia a liečba HPV typu 16 je dnes účinná a mnoho pacientov žije vedľa tohto vírusu mnoho rokov.

Čo je nebezpečné pre vírusy ľudského papilomavírusu 16 a 18 typov pre ženy a mužov?

Papilomavírus (HPV) je skupina vírusov, ktorá zahŕňa viac ako 200 druhov (kmeňov) HPV. Viac ako 40 druhov sa môže prenášať počas sexu, od kože a slizníc infikovaných na koži a slizniciach sexuálneho partnera.

Infekcia papilomavírusom môže viesť k vzniku benígnych novotvarov (papilómy, bradavice alebo kondylómy) na koži a sliznici takmer kdekoľvek. Niektoré typy vírusu môžu spôsobiť zhubnú degeneráciu epitelu a viesť k rakovine. Typy HPV 16 a 18 predstavujú prevažnú časť nádorových nádorov vyvolaných infekciou papilomavírusu.

1. Cesty prenosu

 1. 1 Sexuálny prenos (počas vaginálneho, orálneho, análneho sexu). Vírus sa môže prenášať aj bez klinických prejavov v nosiči. Bariérová antikoncepcia (kondóm) nezaručuje 100% ochranu pred infekciou.
 2. Vertikálny prenos: vírus sa prenáša z matky na plod (s plodovou vodou, počas prechodu pohlavného ústrojenstva počas pôrodu).

2. Klasifikácia

Existujú dve klinické formy HPV infekcie:

 1. 1 anogenitálnej Forma: kožné papilómy, kondylómy sú vytvorené na koži a mukóznych genitálu, hrádza do konečníka a perianálnej oblasti.
 2. 2. Negénna forma: porážka kože hlavy, krku, trupu, končatín, dlane a chodidiel.

Tabuľka 1 - Typy HPV, čo vedie k poškodeniu kože a slizníc.

Tabuľka 2 - Typy HPV, čo vedie k poškodeniu pohlavných a perianálnych lézií

S výtokom:

 1. 1 Asymptomatická infekcia (prítomnosť infekcie je potvrdená iba PCR a DNA hybridizáciou). Vo väčšine prípadov infekcia prebieha tajne a nie je sprevádzaná žiadnymi príznakmi: žiadne sťažnosti, žiadne kožné prejavy. Avšak pacient je nakažlivý pre sexuálneho partnera.
 2. 2 Subklinické (epiteliálne postihnutie je určené len po ošetrení roztokom 3-5% kyseliny octovej a mikroskopie).
 3. 3 Klinicky exprimovaná infekcia (voľným okom sú definované rôzne kožné lézie - papilómy).

HPV, pohlavne prenosné infekcie, sú rozdelené do dvoch kategórií:

 1. 1 Kmene s nízkym onkogénnym rizikom - vírusy tejto skupiny nespôsobujú rakovinovú transformáciu epitelu, ale vedú len k výskytu genitálnych bradavíc a papilómov.
 2. 2 Kmene s vysokým onkogénnym rizikom môžu viesť k vzniku rakovinových nádorov. Existuje približne 12 kmeňov najčastejšie zistených pri rakovinových ochoreniach (vrátane 31, 35, 33 atď.). Dve z nich (typ 16 a 18) sú zodpovedné za väčšinu rakovín spôsobených HPV.

3. Prevalencia

 1. 1 Najčastejšou sexuálnou infekciou je infekcia papilomavírusom.
 2. 2 Viac ako 50% sexuálne aktívnej populácie je infikovaných.
 3. 3 Pravdepodobnosť infekcie ľudským papilomavírusom sa zvyšuje s počtom sexuálnych partnerov.
 4. 4 Negenitálne kožné bradavice sú najčastejšie u adolescentov, rovnako ako u dospelých pracujúcich s mäsovými výrobkami (frekvencia výskytu je 10%).
 5. Papilomavírus postihuje ženy častejšie: vírus je zistený u 22-35% žien a 2 - 35% mužov. Incidenčný pomer medzi ženami a mužmi je 1,4: 1.
 6. 6 Onkogénne kmene vedú k výskytu asi 5% všetkých druhov rakoviny na svete.

4. Symptómy HPV 16 a 18

U pacientov infikovaných HPV typmi 16 a 18 sa často nevyskytujú žiadne sťažnosti zo zdravotných dôvodov. Často sa infekcia môže zistiť iba v priebehu komplexného prieskumu sexuálnych infekcií.

Vzhľad nádorov (papilómy, bradavice, condylomata) na koži prípadne so súčasným infekcii niekoľkých kmene HPV (napr., Keď infikované papilloma vírusy 16, 18, a 1-6 typov).

4.1. Erozia infekcie krčka maternice a papilomavírusu

U žien s cervikálnou eróziou môže HPV infekcia, tj 16 a 18 typov HPV, spôsobiť epiteliálnu dyspláziu.

Preto takéto ženy s ročným vyšetrením gynekológa vykonali náter na onkocytológiu a kolposkopiu.

Long-existujúce epitelu dysplázie môže byť premenený na rakovinu krčka maternice (príznakov - vaginálne krvácanie medzi obdobiami alebo po pohlavnom styku, bolesť a nepohodlie pri sexe, pocit plnosti v bruchu a hrádze).

Pacienti s dyspláziou vyžadujú pravidelné vyšetrenie gynekológom a opakovanými plodmi tampónu na účely monitorovania.

5. Rakovina a papilomavírus 16 až 18 typov

Infekcia HPV nie je nutne sprevádzaná nástupom rakoviny, ale ich pravdepodobnosť u infikovaných jedincov je značne zvýšená.

 1. 1 Rakovina krčka maternice. Takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice sú pozorované na pozadí infekcie HPV. HPV typy 16 a 18 sa vyskytujú u žien v približne 70% všetkých prípadov rakoviny krčka maternice.
 2. 2 Rakovina konečníka. V približne 95% prípadov sa nádor vyvíja na pozadí infekcie papilomavírusu. Jej najčastejšie príznaky sú krvácanie a prítomnosť vzdelania. Tieto príznaky sa môžu mylne interpretovať ako hemoroidy. Polovica homosexuálnych pacientov so skvamocelulárnym karcinómom konečníka bola predtým diagnostikovaná s papilómami anorektálnej oblasti.
 3. 3 Rakovina úst, hrdla a hrtana. U 7 z 10 pacientov s rakovinou tejto lokalizácie bol vývoj nádoru ovplyvnený HPV infekciou (polovica pacientov bola infikovaná HPV typu 16).
 4. 4 Zriedkavé nádory: rakovina penisu, vagína.
 5. 5 Obrovský kondylóm - malígny nádor, ktorý v tvare a forme pripomína karfiol. Najčastejšie sa nádor vyvíja na hlave penisu, perineu, predkožky, môže sa zväčšovať, šíriť sa do okolitých tkanív.
 6. Bowenova choroba - forma intraepidermálneho karcinómu, malígneho nádoru, môže prechádzať do invazívneho skvamózneho karcinómu.
 7. 7 Bowenoidná papulóza - tvorba viacerých novotvarov na koži pohlavných orgánov, ktorá je vyvolaná HPV. Zvyčajne je ochorenie benígne, v 2,6% sa pozoruje malígna transformácia.

6. Diagnostika

 1. 1 Kontrola genitálií. Vyšetrenie vykonáva dermatovenerológ, urológ (u mužov), gynekológ (u žien).
 2. 2 Dodatočne sa vykonávajú ženy:
  • Kontrola krčka maternice a vagíny v zrkadlách.
  • Tampón z cervikálneho kanálika, po ktorom nasleduje jeho mikroskopia (štúdia sa vykonáva na detekciu atypických buniek, iný názov je náter na onkocytológiu).
  • Colposkopia (vyšetrenie krčka maternice pomocou špeciálneho zariadenia s viacnásobným zväčšením) s cielenou biopsii z patologického miesta.
 3. 3 Skúmanie pacienta a jeho / jej sexuálneho partnera pre hlavné PTS:
  • Plot ster z močovej trubice u mužov, z cervikálneho kanála žien, a jej sfarbenie ster mikroskopia, detekcia DNA STI významných patogénov (vrátane HPV typov 16 a 18) pomocou DNA hybridizácie, PCR.
  • Krvné testy na prítomnosť protilátok proti HIV vírusu, hepatitíde B a C (imunoblot, ELISA).
  • Užívanie krvi na reakciu mikrorecipitácie, ELISA a RPHA (testy na syfilis).
 4. 4 Biopsia. Zvyčajne sa pri zhromažďovaní materiálu kondylóm alebo papilóm vyrezáva úplne pod miestnou anestézou a posiela sa na histologické vyšetrenie.

7. Liečba a dohľad

Jednotné štandardy liečby a drogy s preukázanou účinnosťou zatiaľ neexistujú. Hlavným odporúčaním pre pacienta s asymptomatickou infekciou je pravidelné pozorovanie a skríning od ošetrujúceho lekára.

Liečba je indikovaná u pacientov, ktorí majú príznaky infekcie HPV (výskyt papilómov / genitálnych bradavíc). Hlavným prístupom k terapii je odstránenie viditeľných papilómov (fyzikálne metódy, topická aplikácia liekov) a vymenovanie imunostimulantov.

Imunoterapia a odstránenie papilómov nevedú k zneškodneniu pacienta z HPV, ale prispievajú k jeho regresii. V dôsledku toho má pacient šancu na relaps.

U žien sa odporúča lokálna protizápalová liečba pri lokalizácii zmien v infekcii krčka maternice a papilomavírusu.

Pacient potrebuje pravidelné sledovanie s lekárom (každé 3-6 mesiace) s tampónom z krku, aby sa stanovil stupeň epiteliálnej dysplázie. Chronický zápal, zvýšenie stupňa dysplázie eróziových buniek, rakovina in situ môžu byť indikáciou pre konizáciu (indikácie určuje lekár-gynekológ).

HPV typ 16 u žien

HPV typ 16 je považovaný za jeden z najnebezpečnejších. Je to spôsobené tým, že tento kmeň HPV je onkogénny, spôsobuje rakovinu. Kľúčom k úspešnej liečbe pri detekcii HPV typu 16 je včasná diagnostika ochorenia. Z tohto článku sa naučíte rozpoznať typ HPV 16 v počiatočnom štádiu a ako vyliečiť túto chorobu.

Prehľad

Ľudský papilomavírus (HPV) je najčastejšou vírusovou infekciou pohlavných orgánov. Väčšina sexuálne aktívnych žien a mužov nadobudne infekciu v určitom okamihu svojho života a niektorí môžu byť opäť infikovaní.

Špičkové obdobie získania infekcie pre ženy aj pre mužov začína ihneď po tom, ako sa stanú sexuálne aktívnymi. HPV je sexuálne prenosné, ale penetrantný sex nie je potrebný na prenos vírusu. Kontakt s telesnými pohlavnými orgánmi je dobre známy prenosom infekcie.

Mnoho typov HPV nespôsobuje problémy. Infekcie HPV zvyčajne prechádzajú samy o sebe bez akýchkoľvek zásahov niekoľko mesiacov po ich získaní a okolo 90% prejde po dobu 2 rokov. Malá časť infekcií s určitými typmi HPV môže pretrvávať a rozvinúť sa do rakoviny.

K dnešnému dňu je rakovina krčka maternice najčastejšou chorobou spojenou s HPV. Takmer všetky prípady rakoviny krčka maternice môžu byť spôsobené HPV infekciami.

Napriek obmedzeným údajom o anogenitálnych rakovinách iných než je rakovina krčka maternice, rastúci počet dôkazov naznačuje spojitosť medzi HPV a rakovinou konečníka, vulvy, vagíny a penisu. Hoci tieto typy rakoviny sú menej časté ako rakovina krčka maternice, ich asociácia s HPV ich robí potenciálne prevenciou použitím rovnakých stratégií primárnej prevencie ako pri rakovine krčka maternice.

Typy HPV, ktoré nespôsobujú rakovinu (najmä typy 6 a 11), môžu spôsobiť genitálne bradavice a respiračnú papilomatózu (chorobu, pri ktorej nádory rastú v dýchacích cestách vedúcich z nosa a úst do pľúc). A aj keď tieto podmienky veľmi zriedkavo vedú k smrti, môžu často viesť k ochoreniu. Genitálne bradavice sú rozšírené a extrémne infekčné.

Choroby spôsobené rôznymi typmi HPV

Ako sa vyskytuje HPV infekcia?

Papilomavírusy sa vyskytujú u žien po nástupe sexuálnej aktivity, detekcii HPV v panve - kazuistike. Podľa niektorých správ medzi mladými ženami vo veku 18 - 22 rokov infekcia dosahuje 80%. Niektorí z nich o tom nikdy nevedia - silná imunita zachráni telo od "nezvaných hostí", iní budú musieť bojovať za svoje zdravie, materstvo a dokonca aj život.

Preto nie je nič prekvapujúce, že pri skúmaní manželského páru sa papilomavírusy nachádzajú len v manželke.

Ako zistiť HPV 16

Viac ako pol milióna žien dostane rakovinu krčka maternice každý rok v dôsledku HPV infekcie. V počiatočnom štádiu nie sú príznaky infekcie papilomavírusu, objavujú sa neskôr, niekedy mnoho rokov po okamihu infekcie. Zvyčajné klinické príznaky sa nestávajú. Prítomnosť HPV potvrdzuje cytologickú štúdiu a pozitívne výsledky HPV testov, ako aj detekciu papilomavírusov v bioptickom tkanive krčka maternice. Preto je pre každú ženu veľmi dôležité, aby každoročne vykonávala screening krčka maternice, aby určila stav krčka maternice a možnú infekciu HPV.

HPV - Existuje spása?

Detekcia onkogénnych HPV typov 16, 18 nie je verdikt. Moderná medicína vie, ako obnoviť zdravie žien a radosť z materstva. V liečebnom centre HPV je presne diagnostikovaný, čím sa eliminujú falošné pozitívne výsledky.

Napríklad rádiochirurgická liečba. Najčastejšie sa používa radiochirurgie slučky excízia, ktorý je diagnostické a terapeutické postupy súčasne, čo umožňuje lekárovi byť istí, že výsledky a ženám zaručiť úplné uzdravenie.

Ako identifikovať HPV 16

Ľudský papilomavírus "zaberá" kožu a sliznice, v krvi nie je žiadna krv. Preto, pre analýzu v MJC sa škvrny od močovej trubice a krčka maternice - u žien. 2 hodiny pred testom, nemôžete močiť, na jeden deň - vstúpiť do vaginálnych masti, čapíky.

Štúdia sa uskutočňuje polymerázovou reťazovou reakciou v expresnej laboratóriu. V prípade pozitívnej kvalitatívnej analýzy a detekcie HPV 16 genotypizáciou sa vykonáva kvantitatívny skríning Digene:

 • Ak je DNA papilomavírusu stanovená v množstve 0-3 μg, výsledok sa považuje za slabý pozitívny a nemá klinický význam.
 • Zvýšenie markera na 3-5 Lg naznačuje priemerné riziko vzniku rakoviny.
 • Viac ako 5 Lg naznačuje vysoké riziko rakoviny. Ženy s touto analýzou by mali podstúpiť kolposkopiu a navštíviť gynekológa aspoň dvakrát ročne.

Symptómy a symptómy HPV typu 16

Väčšina infekcií spôsobených vírusom HPV nevedie k výskytu príznakov alebo ochorení a prechádza sama. Pretrvávajúca infekcia niektorými typmi HPV (najčastejšie typy 16 a 18) môže viesť k vzniku prekanceróznych patologických stavov. Bez liečby sa tieto stavy môžu vyvinúť na rakovinu krčka maternice, ale tento proces zvyčajne trvá mnoho rokov.

Príznaky rakoviny krčka maternice sa zvyčajne vyskytujú iba v pokročilom štádiu rakoviny a môžu zahŕňať nasledovné:

 • nepravidelné, intermenštruačné (v období medzi mesiacmi) alebo abnormálne vaginálne krvácanie po pohlavnom styku;
 • bolesť chrbta, nohy alebo panvovej oblasti;
 • únava, strata hmotnosti, strata chuti do jedla;
 • nepohodlie vo vagíne alebo výtok s nepríjemným zápachom; a
 • jedna opuchnutá noha.

V pokročilých štádiách sa môžu objaviť závažnejšie príznaky.

Ako HPV infekcia vedie k rakovine krčka maternice

Hoci väčšina HPV infekcií a rakovinových patologických stavov sú samy o sebe pre všetky ženy, je tu riziko, že HPV infekcia sa môže stať chronickou a prekanceróznych chorobné stavy rozvinúť do invazívnej rakoviny krčka maternice.

U žien s normálnym imunitným systémom sa rakovina krčka maternice vyvíja v priebehu 15-20 rokov. U žien so oslabeným imunitným systémom, napríklad pri infekcii HIV v neprítomnosti liečby, to môže trvať len 5-10 rokov.

Je možné vyliečiť papilomavírus typu 16

Imunita zdravého človeka nezávisle ničí papilomavírusy 6-12 mesiacov po infekcii. Preto sa analýza HPV 16 vykonáva trikrát. Ak sú výsledky opakovaných testov pozitívne, predpísať liečbu: imunostimulačné, antivirotiká a vitamíny.

Benígne nádory, v prítomnosti HPV 16, sú povinné odstrániť kvôli vysokému riziku malignity. Takže v roku 2008 nemeckí vedci preukázali spojitosť medzi rakovinou krčka maternice a papilomavírusmi. A v 41 až 54% prípadov je to len 16, čo je veľmi onkogénny genotyp.

Liečba HPV 16

Prvým krokom pri liečbe HPV 16 je chirurgické odstránenie papilómov, dysplázií a novotvarov infikovaných buniek. Na tento postup sa používa niekoľko spôsobov, z ktorých je najšetrnejšia a účinnejšia operácia rádiových vln.

Zariadenie pre rádiochirurgiu je rádiový spúšť Surgitron. Excízia benígnych novotvarov sa vykonáva pomocou vysokofrekvenčných rádiových vĺn.

Traumatizmus rádioterapie na koži a slizniciach je 5 krát nižší v porovnaní s odstránením papilómov laserovými a elektrochirurgickými tryskami. Surgutron nenecháva jazvy na krčku maternice, čo je dôležité pre ženy s roztrhnutím kože a opuch a krvácanie po ich použití chýba.

Pre zníženie zaťaženia z onkogénnych HPV 16 za použitia interferónu drogy - látok, ktoré majú bunky v tele v reakcii na vírusovú inváziu.

Prognóza po liečbe papilomavírusu typu 16

Komplexná liečba genotypu ľudského papilomavírusu 16 umožňuje minimalizovať riziko onkologických ochorení. Ženy s dyspláziou a pozitívnym testom na HPV 16 odstránenie patologických loží nevyhnutne v dôsledku priameho spojenia papilomavírusu s vývojom rakoviny krčka maternice.

Analýzy na HPV typ 16

Výskumné metódy používané gynekológom na identifikáciu urogenitálnych infekcií vrátane HPV:

bimuňové gynekologické vyšetrenie - prítomnosť príznakov zápalu maternice a prídavných látok

Už pri vyšetrení gynekológ odhalí prítomnosť symptómu HPV - kondylómu na sliznici pohlavných orgánov. Na plnohodnotnú liečbu HPV sú však potrebné ďalšie analýzy:

Indikácie pre určenie testov na HPV sú:

Prítomnosť ženského sexuálneho partnera s urogenitálnymi infekciami

Analýzy podozrivých urogenitálnych infekcií vrátane HPV:

Diagnóza HPV je založená na detekcii HPV v roztieraní z postihnutej oblasti sliznice genitálií (analýza PCR) a protilátok proti vírusu v krvi pacientov.

Najviac informatívny je analýza vaginálnej - PCR diagnostika HPV. Identifikácia priloženej papillomavírus podmienečne patogénne flóry napomáha siatie vaginálne dysbacteriosis so súčasným stanovením citlivosti rastlín voči antibiotikám. Pre celkové hodnotenie ochorenia sa tiež odporúča výskum chlamýdie, mykoplazmy, HIV, hepatitídy a iných infekcií prenášaných sexuálne, ktoré sú často označených infekciu uvedeným vírusom ľudskej.

PCR je metóda molekulárnej diagnostiky STI vrátane časovo testovaného HPV. Metóda PCR umožňuje určiť prítomnosť HPV patogénu, aj keď vo vzorke je prítomná len niekoľko molekúl vírusovej DNA. Presnosť analýzy PCR, ak je správne vykonaná, dosahuje 100%. Metóda PCR diagnostiky STD môže detegovať aj jednotlivé bunky baktérií alebo vírusov. Diagnostika PCR detekuje prítomnosť HPV patogénu v prípadoch, keď to nie je možné vykonať pomocou iných testov. PCR analýza je obzvlášť účinná pre diagnózu skrytých existujúcich foriem mikroorganizmov, vrátane papilomavírusu, ktorý sa často vyskytujú u asymptomatických a chronických pohlavne prenosných chorôb.

Pomocou PCR analýzy sa určuje HPV patogén a nie reakcia na jej zavedenie do časti tela. Preto môže byť infekcia papilomavírusom diagnostikovaná aj v inkubačnej dobe a pri jej latentnom toku, keď nie sú žiadne klinické alebo laboratórne príznaky HPV.

Ale ani PCR diagnostika HPV nie je ideálnou analýzou. Jedná sa o výskumnú metódu veľmi high-tech, ktorá vyžaduje prísne dodržiavanie najprísnejších pravidiel pre vybavenie laboratória. Vzorka materiálu na akúkoľvek analýzu má odobrať kvalifikovaný lekár, prísne dodržiavať pokyny, ktoré mu dáva laboratórium. Vyhodnoťte výsledky analýzy PCR v prípade lekára, ktorý liečí konkrétneho pacienta.

Nie vždy pozitívnym výsledkom analýzy PCR je prítomnosť ochorenia. Falošne pozitívne výsledky analýzy sú možné, ak:

Výsledky falošne negatívnych testov sú možné aj pri zjavných príznakoch urogenitálnej infekcie. Možné príčiny takéhoto výsledku analýzy:

Analýza PCR je výkonný a účinný diagnostický nástroj, ktorý vám umožní rýchlo a presne nájsť príčinné činitele mnohých pohlavných chorôb. Najčastejšie sa používa na diagnostiku infekcií, ktoré sú sexuálne prenosné. V každom prípade sa nemôžete obmedziť len na jednu analýzu.

Okrem stanovenia patogénu HPV pomocou PCR je potrebné vyhodnotiť imunitnú odpoveď organizmu, ktorá sa určuje sérologickými metódami, napríklad ELISA.

Screening pre rakovinu krčka maternice

Screening pre rakovinu krčka maternice je testovanie pre-rakoviny a rakoviny u žien, ktoré nemajú príznaky a cítia sa úplne zdravé. Ak skríning odhalí prekancerózne patologické stavy, môžu sa ľahko liečiť a tým zabrániť vzniku rakoviny. Skríning môže tiež odhaliť rakovinu v počiatočnom štádiu s vysokou pravdepodobnosťou vyliečenia.

Vzhľadom na to, že prekancerózne stavy sa vyvíjajú v priebehu rokov, každá žena vo veku 30-49 rokov sa odporúča, aby sa podrobila skríningu najmenej raz v živote a častejšie. Screening je účinný pri znižovaní úmrtnosti na rakovinu krčka maternice len v prípade významného počtu žien.

V súčasnosti sú k dispozícii 3 rôzne typy skríningu:

 • rutinný Pap test (Pap Pap) a cytológia tekutín (LBC);
 • vizuálna kontrola s použitím kyseliny octovej;
 • testovanie vysokorizikových typov HPV.

Ako často mám robiť testy HPV?

Aby sa nepredišla nebezpečná HPV infekcia, odporúčajú sa všetky ženy, aby vykonali pravidelné testy na HPV a cytologický náter.

Ak sú vysokorizikové HPV testy negatívne, ďalší test by mal byť dokončený v priebehu 3-5 rokov.

Ak sú vysoko rizikové HPV testy pozitívne a cytologický náter je normálny, vykoná sa druhé vyšetrenie po 9-12 mesiacoch.

Ak sú vysoko rizikové HPV testy pozitívne a cytologický náter nie je normálny, je potrebná ďalšia diagnóza (kolposkopia, cervikálna biopsia). V závislosti od výsledkov týchto vyšetrení lekár poskytne vhodné odporúčania.

Ak sú vysoko rizikové HPV testy negatívne, cytologický náter je normálny, potom nasledujúci test by sa mal ukončiť po 5 rokoch.

Ak sú vysoko rizikové HPV testy pozitívne, je potrebná kolposkopia a v prípade potreby cervikálna biopsia. V závislosti od výsledkov týchto vyšetrení lekár poskytne vhodné odporúčania.

Ak je posledné dve vysoké riziko HPV a posledné 2 ster cytológie boli normálne, vyšetrenie už nerobia, pretože riziko vzniku rakoviny krčka maternice v budúcnosti je veľmi malý.

Očkovanie proti HPV

V súčasnosti existujú dve vakcíny, ktoré chránia proti HPV 16 a 18, o ktorých je známe, že spôsobujú najmenej 70% rakoviny krčka maternice. Tieto vakcíny môžu tiež poskytnúť určitú krížovú ochranu od iných menej bežných typov HPV, ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice. Jedna z týchto očkovacích látok tiež chráni proti HPV typom 6 a 11, ktoré spôsobujú anogenitálne bradavice.

Výsledky klinických štúdií naznačujú, že obidve vakcíny sú bezpečné a veľmi účinné pri prevencii HPV infekcie 16 a 18.

Oba vakcíny sú účinnejšie, ak sa očkovanie uskutočňuje pred expozíciou HPV. Preto je lepšie vakcinovať pred prvým pohlavným stykom.

Vakcíny nešetria HPV infekciu alebo HPV-súvisiace ochorenie, ako je rakovina.

Niektoré krajiny zaviedli očkovanie chlapcov vzhľadom k tomu, že očkovanie môže zabrániť rakovine genitálií u mužov i žien, a je jedným z dostupných vakcíny tiež pomáha zabrániť rozvoju genitálnych bradavíc u mužov a žien.

Očkovanie proti HPV nenahrádza screening pre rakovinu krčka maternice. V krajinách, kde existuje vakcína proti HPV, môže byť potrebný aj vývoj skríningových programov.

Integrovaný prístup k prevencii a kontrole rakoviny krčka maternice

WHO odporúča integrovaný prístup k prevencii a kontrole rakoviny krčka maternice. Odporúčaný súbor opatrení zahŕňa multidisciplinárne aktivity v priebehu životného cyklu, pokrývajúce komponenty, ako sú vzdelávanie jednotlivých obcí, sociálnej mobilizácie, očkovanie, vyšetrenie, liečba a paliatívnej starostlivosti.

Primárna prevencia začína vakcináciou proti HPV dievčatám vo veku 9-13 rokov pred tým, ako začnú mať sex.

Ďalšie odporúčané preventívne opatrenia pre chlapcov a dievčatá sú nasledovné:

 • vzdelávanie o bezpečných sexuálnych praktikách vrátane oneskoreného začatia sexuálnej aktivity;
 • propagácia a poskytovanie kondómov pre tých, ktorí sú už sexuálne aktívni;
 • prevencia užívania tabaku, ktorá často začína v dospievaní a je dôležitým rizikovým faktorom rakoviny krčka maternice a iných druhov rakoviny; a
 • mužskej obriezky.

V prípade, že liečba je potrebná na odstránenie patologických buniek alebo stavov, odporúča sa kryoterapia (deštrukcia patologického tkaniva krčka maternicou zmrazením).

Za prítomnosti príznakov rakoviny krčka maternice, možnosti liečby invazívnej rakoviny zahŕňajú chirurgický zákrok, rádioterapiu a chemoterapiu.

HPV typ 16 u žien

Papilomavírusy sú skupina vírusov obsahujúcich DNA, ktoré poškodzujú epiteliálne bunky orgánov a tkanív: kožu, sliznice.

obsah:

Aké je nebezpečenstvo HPV typu 16 pre ženy?

Charakteristickým znakom papilomavírusov je schopnosť indukovať tvorbu rôznych epiteliálnych nádorov.

Formy poškodenia tkaniva spôsobené HPV sú rôzne. Existujú asymptomatické a sotva viditeľné: keratóza, dysplázia. Klinicky sa vyskytujú: bradavice, papilómy, kondylómy. Väčšina z nich je úplne bezpečná. Bez liečby zostávajú celoživotnou kozmetickou poruchou alebo sa samy vymiznú (samoliečba).

Ale niekedy benígne lézie môžu degenerovať do zhubných nádorov - karcinómov.

 • Karcinóm alebo epiteliálny karcinóm je malígny nádor, ktorý sa vyvíja zo zmenených epiteliálnych buniek rôznych tkanív.

K dnešnému dňu sa zistilo, že infekcia papilomavírusom je hlavnou príčinou rakoviny krčka maternice. Pri klinicky exprimovanom karcinóme krčka maternice HPV vykazuje vysoké riziko onkogenity v 95 až 100% prípadov.

Okolo 100 sérotypov papilomavírusov je známe. Okolo 17 sa považuje za onkogénnu.

 • Skupina najvyššieho rizika zahŕňa typy HPV: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 46, 51, 52, 56, 58, 59 a 68.
 • Vírusy s nízkym rizikom zostávajú typy HPV: 6, 11, 42, 43, 44.
Pre ženy, obzvlášť nebezpečné, sú typy 16 a 18 HPV: najčastejšie spôsobujú rakovinu krčka maternice.

HPV 16/18 predstavuje 70% rakoviny krčka maternice spojených s infekciou papilomavírusu. A najčastejší karcinóm spinocelulárnych buniek je spojený s HPV typu 16. Zriedkavá rakovina žliaz s typom 18 HPV.

Infekcia HPV typu 16

Prevalencia infekcie papilomavírusu je extrémne vysoká: DNA jedného alebo druhého (niekedy niekoľkých) typov HPV sa vyskytuje u viac ako 80% dospelých.

Mukozotropný HPV vrátane sérotypu 16 sa označuje ako pohlavne prenosné infekcie (STI). Pravdepodobnosť infekcie krvou, domácimi predmetmi, najmä cestou vzduchom je zanedbateľná.

Spôsoby infikovania HPV typu 16:

 • Sexuálny spôsob: tradičný, orálny, netradičný sexuálny kontakt s infikovaným partnerom.
 • In utero: infekcia plodu z infikovanej matky cez placentu alebo plodovú tekutinu.
 • Počas pôrodu: infekcia novorodenca pri prechode postihnutým kondylomátom materinského rodného kanála.

Čo sa stane po infekcii HPV typu 16?

Prevažná väčšina infikovaného HPV nevie o incidente a následne nemá žiadne komplikácie.

Navyše až 75% sexuálne aktívnych žien po celý život je viackrát infikovaných rôznymi typmi HPV. Avšak u 2/3 žien je aktívna infekcia po určitom čase čiastočne alebo úplne vylučovaná imunitným systémom z tela.

"Zvyšky" vírusov sú "zachované" v citlivých tkanivách vo forme HPV DNA a zdedené vnútri klonu infikovaných buniek počas celej životnosti nosiča. V okamihu oslabenia lokálnej alebo celkovej imunity sa latentná HPV infekcia "prebudí", opakuje sa, prejavuje sa klinicky.

Príčiny zníženia imunity voči HPV typu 16 u žien:

- tehotenstvo;
- zmeny súvisiace so starnutím;
- akútne, chronické gynekologické, somatické, zápalové, infekčné choroby;
- STI: chlamýdie, genitálny herpes, CMVI, trichomoniáza, kapavka, syfilis, HIV atď.
- hormonálna nerovnováha;
- neuroendokrinné, metabolické poruchy, obezita;
- operácie, zranenia, potraty, ťažké pôrody;
- chronický stres, fyzické vyčerpanie;
- liečba cytotoxickými, imunosupresívnymi liekmi;
- agresívne slnečné žiarenie, ionizujúce žiarenie, ožarovanie;
- Fajčenie, alkoholizmus.

Dlhotrvajúci neproduktívny perzistujúci prúd HPV infekcie je možný len na pozadí porúch imunity.

Symptómy typu 16 HPV u žien

 • Latentná infekcia - žiadne príznaky.

Prítomnosť vírusu sa môže zistiť len pomocou moderných imunochemických alebo molekulárnych biologických techník, ktoré určujú prítomnosť antigénov alebo HPV DNA v tele.

U žien môže začať rakovina krčka maternice aj asymptomatický HPV typu 16.

HPV infekcia pretrváva (niekedy exacerbuje, potom ustupuje), pokračuje nevýznamne, na pozadí chronickej vulvovitídy, endocervicitídy, pseudoerózie krčka maternice. Niekedy sa pacient obáva pálení, svrbenia v oblasti pohlavných orgánov. Možné skromné ​​abnormálne vylučovanie z vagíny, dysurické javy.

V oblasti krčka maternice sa objavujú: koilotácia, leukocyty, atypické bunky; niekedy patogénna flóra (kombinácia HPV infekcie s inými STI je celkom prirodzená).

Čo by malo byť rozmazanie z vagíny u zdravých žien podrobne načrtnutých v článku: Zvýšené bielych krviniek v škvrna u ženy - dôvody.

Histologické preparáty sliznice krčka maternice vykazujú patologické zmeny v štruktúre cervikálneho epitelu. Pri transformácii nádoru sa objavila dysplázia (neoplázia, CIN).

HPV infekcia u žien je papilomatóza alebo kondylomatóza vulvy, vagíny, krčka maternice, anogenitálna oblasť.

Ako vyliečiť kondylómy, ako vyzerajú anogenitálne bradavice - podrobne si ich prečítajte v článku: Condyloma ukázal.

HPV typu 16 a rakovina krčka maternice

Štruktúra vysokorizikových papilomavírusov zahŕňa špecifické štrukturálne proteíny - onkoproteíny E6 a E9. Sú schopné inaktivovať intracelulárnu imunitu. Sú osobitne početné u HPV typu 16. Spôsobujúca genetickú nestabilitu, onkoproteíny HPV 16 iniciujú bunkovú mutáciu, vývoj intraepiteliálnej neoplázie, rakovinu krčka maternice.

Cervikálna dysplázia alebo cervikálna intraepiteliálna neoplázia (CIN / CIN) je porušením štruktúry epiteliálnych lôžok cervikálnej sliznice. Patologický proces je spôsobený abnormálnym násobením (proliferáciou) atypických transformovaných HPV buniek.

Cervikálna dysplázia je skorým prejavom infekcie papilomavírusu spôsobenej HPV 16 a 18 typmi.

Mierna a závažná dysplázia (CIN 2-3) je prekancerózny stav. Bez liečby vo veku 40-49 rokov na pozadí zmien imunity súvisiacich s vekom môže byť malígne v klinicky exprimovanej (invazívnej) rakovine. Zvyšuje sa zhubná degenerácia veľmi pomaly, rokov.

Včasná detekcia a adekvátna liečba CIN úplne zabraňuje vzniku rakoviny krčka maternice.

Preto každá žena, ktorá vedie sexuálny život, by mala urobiť plánovanú skríningovú diagnostiku HPV a poskytnúť náter na onkocytológiu (PAP test).

DNA diagnostika HPV typu 16 u žien

Materiálom pre túto štúdiu je vaginálny tampón alebo škrabanie krčka maternice.

Existujú dve hlavné molekulárne metódy na identifikáciu a overovanie HPV sérotypov:

1. Metóda PCR - polymerázová reťazová reakcia.

Umožňuje nájsť DNA určitého typu HPV v testovacom materiáli. Test PCR je veľmi citlivý. Dokazuje dokonca aj minimálne množstvo vírusového genetického materiálu.
Ale!
Podľa jeho výsledkov je ťažké rozlíšiť aktívny infekčný proces od bezpečného latentného HPV nosiča.

Dekódovanie výsledkov testu PCR pre onkogénne HPV typy 16/18

HPV typ 16: príznaky a liečba

Infekcia papilomavírusu je pomerne bežným problémom, ktorým čelia mnohí ľudia bez ohľadu na pohlavie a vek. Stojí za to povedať, že ľudský papilomavírus je termín, v ktorom sa kombinuje viac ako 70 typov vírusu (každý z nich má svoje vlastné špecifické vlastnosti). Jedným z najnebezpečnejších k dnešnému dňu je HPV 16. To je dôvod, prečo mnoho ľudí zaujíma ďalšie informácie o tomto type choroby. Ako sa prenáša infekcia? Ako vírus ovplyvňuje telo? Aké sú príznaky prítomnosti papilomavírusu? Existujú účinné metódy liečby? Odpovede na tieto otázky budú užitočné pre každého čitateľa.

Čo je HPV?

Ľudský papilomavírus je veľká skupina vírusov, ktoré patria do rodiny papilomavírusov. Moderná medicína pozná obrovské množstvo rôznych druhov daného vírusu, z ktorých každá má svoju jedinečnú DNA. HPV typ 16 - iba jedna z mnohých odrôd.

Táto infekcia je veľmi častá. Nedávne štúdie ukázali, že viac ako 60% svetovej populácie sú nositeľmi jedného alebo druhého kmeňa papilómu.

Táto infekcia spravidla ovplyvňuje kožné tkanivá a sliznice. Treba však poznamenať, že niektoré vonkajšie prejavy sú zriedkavé. Navyše väčšina kmeňov nepredstavuje skutočnú hrozbu pre ľudský život. Napriek tomu medzi nimi existujú druhy so zvýšenou onkogenitou - táto skupina zahŕňa HPV 16. Prítomnosť tohto vírusu v tele zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny.

Mimochodom, skupina vírusov s vysokým stupňom nádorového bujnenia, sú aj iné kmene, vrátane 18 a 31. Avšak, podľa štúdie, HPV typ 16 u žien často vedie k rakovine genitálií.

Spôsoby prenosu vírusu

Mnohí ľudia sa zaujímajú o otázky, ako je možné vyvolať takúto infekciu. V skutočnosti existuje niekoľko spôsobov prenosu HPV typu 16 (rovnako ako akéhokoľvek iného kmeňa):

 • Najčastejším je sexuálny spôsob prenosu, ktorý sa vyskytuje počas sexuálneho kontaktu bez použitia kondómu. Mimochodom, análny a ústny kontakt sú tiež nebezpečné.
 • Možný spôsob prenosu infekcie v domácnostiach, aj keď je to oveľa menej bežné. S poškodenú kožu a mukóznych jedincov infikovaných škrupín vírusové častice padajú na každodenných predmetov, ako sú napríklad posteľná bielizeň, uteráky, oblečenie, a tak ďalej. D. na základe ich spoločnej použitia infekcie môžu spadať do zdravého tela cez poškodenie kože vrátane škrabancov, vredy a t. d.
 • Často sa pozoruje placentárna cesta infekcie. Ak je matka nosičom vírusu, pravdepodobnosť prenosu na dieťa počas pôrodu je veľmi vysoká. Preto sa HPV 16 považuje za vážny problém medzi tehotnými ženami.
 • Samoinfekcia je tiež možná, keď vírus znova a znova vstúpi do ľudského tela počas holenia, odstraňovania chĺpkov atď.

Existujú rizikové faktory?

Ako už bolo spomenuté vyššie, ľudský papilomavírus je veľmi bežný. Napriek tomu sú niektorí ľudia náchylní na túto infekciu ako iní, najmä ak je to domáca infekcia. Čo možno pripísať rizikovým faktorom?

 • Riziková skupina by sa mala najskôr pripísať ľuďom, ktorí začali svoj sexuálny život príliš skoro.
 • HPV 16 je najčastejšie diagnostikovaný u ľudí, ktorí majú promiskuitný sexuálny život, rovnako ako tých, ktorí majú niekoľko sexuálnych partnerov súčasne a nepoužívajú kondómy.
 • Medzi rizikové faktory patrí análny styk, počas ktorého je pravdepodobnosť poškodenia slizníc a kože omnoho vyššia.
 • Prítomnosť pohlavných chorôb, vrátane trichomoniázy, chlamydií, kapavice, tiež zvyšuje riziko chytania vírusu, pretože ľudský imunitný systém je oslabený.
 • Avšak každá choroba sprevádzaná oslabením imunity sa týka rizikových faktorov (infekcia HIV, diabetes mellitus, chronické zápalové ochorenia).
 • Do toho istého zoznamu je možné niesť osoby s onkologickými ochoreniami, ktoré podstupujú rádio alebo chemoterapiu, užívajú lieky, ktoré potláčajú prácu imunitného systému.
 • HPV 16 u žien, ktoré podstúpili niektoré závažné gynekologické postupy vrátane potratov, je tiež diagnostikovaná častejšie.

Stojí za zmienku, že prítomnosť všetkých vyššie opísaných rizikových faktorov nielen zvyšuje pravdepodobnosť infekcie tela, ale zvyšuje aj pravdepodobnosť infekcie. Papilomavírus môže žiť v tele nosiča po mnoho rokov bez toho, aby mu spôsoboval škodu, pretože jeho činnosť je prísne kontrolovaná imunitným systémom. Na pozadí oslabenia ochranných síl nie je vylúčená pravdepodobnosť vzniku ochorenia s výskytom vonkajších symptómov.

Etapy priebehu ochorenia

HPV 16, ako skutočne akýkoľvek iný druh infekcie papilomavírusom, sa vyskytuje v niekoľkých štádiách. Moderná medicína identifikuje štyri hlavné štádiá ochorenia:

 • Prvá fáza sa nazýva latentná. Môže trvať niekoľko týždňov až niekoľko rokov bez toho, aby spôsobili akékoľvek vonkajšie príznaky. Určite prítomnosť vírusu v tele môže byť len pomocou diagnostiky PCR.
 • V druhom štádiu už príznaky možno pozorovať pouhým okom. Táto fáza je sprevádzaná aktívnym násobením vírusu a zrýchleným rozdelením epidermálnych buniek. Výsledkom takýchto procesov je tvorba rôznych rastov na koži a slizniciach, vrátane bradavíc, papilómov, kondylómov atď.
 • Tretia etapa je charakterizovaná procesmi dysplázie. Počas tohto obdobia typ 16 HPV DNA interaguje s genetickým materiálom ľudských buniek, čo vedie k zavedeniu vírusového genómu do normálnej DNA bunky. Týmto spôsobom sa mení štruktúra buniek.
 • Integrácia vírusovej DNA zvyšuje pravdepodobnosť ďalšieho vývoja rôznych mutácií. Štvrtou etapou je obdobie degenerácie malígnych buniek a vzniku rakoviny.

Aké sú príznaky vírusu?

Ako už bolo spomenuté, aktívne násobenie vírusu a zrýchlené bunkové delenie vedú k vzniku rôznych výrastkov kožných, známych ako bradavice. Tieto kožné lézie môžu mať rôzne tvary, veľkosti a dokonca aj farbu. V modernej medicíne je bežné rozlíšiť niekoľko základných odrôd:

 • Plošné (vulgárne) bradavice sú husté kožné formácie, najčastejšie okrúhly tvar. Neprinášajú bolesť ani iné nepohodlie, iné ako estetické. Tieto rastliny sa spravidla tvoria na koži rúk, nôh, tváre, ako aj dlaní a chodidiel. Farba bradavíc je rovnaká ako tón pleti. Často sa tieto nové formácie objavujú a miznú samy.
 • Genitálne bradavice, všeobecnejšie známe ako genitálne bradavice, sú konvexné kožné lézie s nerovnými okrajmi - ich tvar sa podobá na karfiol. Môžu mať ružovú farbu alebo sa zhodujú s prirodzeným odtieňom kože. Typicky sa condylomata vyskytuje na slizniciach pohlavných orgánov, napríklad na predkožku alebo okolo hlavy penisu, na labkách. Niekedy sa tieto nové rastliny objavujú v močovej trubici, vagíne, močovom mechúre.

Aké je nebezpečenstvo vírusu?

Niekedy HPV typ 16 vedie k rozvoju choroby známej ako "bovenoidná papulóza". Takéto ochorenie je spojené s výskytom charakteristických erupcií, ktoré vyzerajú ako zhutnené plaky, ktoré mierne stúpajú nad povrchom kože. Takéto formácie môžu mať ružovú, žltkastú alebo dokonca bielej farby. Spravidla sa objavujú vyrážky na koži stehien, v oblasti vonkajších genitálií, menej často okolo konečníka.

Bovenoidná papulóza svedčí o procese dysplázie a výskytu bunkových mutácií, čo zvyšuje riziko rakoviny. To je dôvod, prečo je 16 druhov papiloma vírusov považovaný za nebezpečný.

Aj tento kmeň vírusu u mužov môže vyvolať vývoj Bowenovej choroby, ktorá najčastejšie vedie k rakovine kože penisu. Pri absencii včasnej diagnózy a liečby choroba môže poskytnúť metastázy iným orgánom.

HPV typ 16 u žien a jeho vlastnosti

Tento vírus je pre zástupcov oboch pohlaví nebezpečný. Napriek tomu je podľa štatistiky oveľa častejšie detekovať HPV typu 16 u žien. Liečba, príznaky, prevencia - všetky tieto otázky sú veľmi zaujímavé. Ale najprv sa musíte dozvedieť o rizikách spojených s touto infekciou.

Všimnite si, že bradavice u žien často objavujú na vnútorných stenách pošvy alebo krčka maternice sliznice, teda pacient jednoducho nemôže vidieť sami.

16 a HPV 18 u žien často vedie k vývoju tzv cervikálna intraepiteliálna neoplázia, ktorý je sprevádzaný zrýchleným delenie buniek krčka maternice. Táto podmienka sa považuje za prekanceróznu. Pri absencii včasnej liečby a niekedy aj pri liečbe môže infekcia viesť k vzniku rakoviny krčka maternice.

Moderné diagnostické metódy

Prítomnosť kožných rastov alebo útvarov na pohlavných orgánoch by mala viesť k myšlienke možnosti infekcie HPV typu 16. Čo robiť v takýchto prípadoch? Samozrejme, musíte ísť k lekárovi. Aké diagnostické metódy sa používajú v modernej medicíne? Existuje niekoľko základných postupov, ktoré pomôžu určiť prítomnosť vírusu papilloma.

 • Základné vyšetrenie, počas ktorého lekár vyšetruje kožné lézie, zhromažďuje anamnézu atď.
 • Colposkopia je predpísaná pre ženy na dôkladnejšie vyšetrenie krčka maternice pre vírusové lézie.
 • Cytologické štúdie, ktoré pozostávajú z laboratórnej štúdie tkanív, ktoré boli odobraté počas šrotovania (napríklad z cervikálneho kanála). Tento test pomáha určiť prítomnosť atypických buniek.
 • Je úplne presná diagnostika PCR, ktoré môžu detekovať genetický materiál papilomavírusu, a prakticky akýkoľvek materiál, vrátane slizničných sterov, tkanivá bradavice a kondylómy.

HPV 16: Liečba

Po rozhodnutí o diagnóze lekár urobí schému liečby. V žiadnom prípade by ste sa s problémom nesnažili vyriešiť sami, najmä pokiaľ ide o HPV 16. Liečba je mimoriadne dôležitá a môže byť zverená iba skúseným odborníkom.

Táto infekcia je ťažko liečiteľná. Napriek tomu existuje príležitosť na zníženie rizika vzniku rakoviny. Takže ako vyzerá proces liečby po HPV 16? Liečba zahŕňa niekoľko dôležitých bodov - posilňuje imunitnú obranyschopnosť, znižuje aktivitu vírusu a odstraňuje existujúce rastliny.

Takže pacienti s podobnou diagnózou sú predovšetkým predpísané antivírusové lieky. Efektívne je "Inosiplex", ktorý potláča reprodukciu vírusových častíc. Interferóny majú zase antivírusové, imunostimulačné a protinádorové vlastnosti. Často pacienti predpísal lieky, ako je "Amiksin" a "TSikloferon" procesoch, ktoré aktivujú telu vlastné interferón. Aj v cykle terapie môžu byť lieky, ktoré inhibujú procesy delenia buniek, ktoré už boli infikované HPV. Efektívne sú "Podofillin", "Condilin".

Liečba HPV 16 u žien zahŕňa aj pravidelné gynekologické vyšetrenia a opakované testy až do potlačenia aktivity vírusu. Samozrejme, chorým ľuďom sa odporúča správna výživa, spánok a odpočinok, fyzická aktivita, pretože to všetko posilňuje imunitný systém, a preto urýchľuje proces hojenia.

Čo ak ste boli diagnostikovaný s HPV 16? Ako ďalej žiť? Pri správnej terapii je riziko vzniku rakoviny minimálne. A ak sa podrobujete pravidelným vyšetreniam, možno diagnostikovať onkologické ochorenie v ranom štádiu, čo dáva dobrú šancu na priaznivý výsledok. Mimochodom, nosiče vírusu by nemali povoliť nechránený sex - použitie kondómu je povinné.

Spôsoby odstránenia bradavíc a iných kožných útvarov

Často sa v modernej diagnostickej praxi diagnostikuje HPV typu 16 u žien. Liečba často zahŕňa nielen protivírusovú terapiu, ale aj odstránenie existujúcich kožných útvarov. Faktom je, že kondylómy na pohlavných orgánoch (u mužov aj u žien) sú často počas pohlavného styku zranené. To vytvára veľa nepríjemností a zvyšuje pravdepodobnosť sekundárnej infekcie tkanív hubami a baktériami. Existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť genitálne bradavice:

 • Vystavenie chemicky agresívnym látkam (účinná a prístupná technika, ale pri liečbe jemnej pokožky pohlavných orgánov je možné poškodenie zdravých tkanív).
 • Chirurgické odstránenie novotvarov.
 • Elektrokoagulácia (vplyv na kondylómy elektrickým prúdom).
 • Koagulácia rádiových vĺn (vyrezanie nahromadenia rádiovým vlnovým nôžkom).
 • Cryodestruction (vystavenie tekutému dusíku).
 • Laserová terapia (odstránenie genitálnych bradavíc laserovým lúčom je dnes považovaná za jednu z najrýchlejších, najefektívnejších a najbezpečnejších metód).

Rozhodnutie odstrániť genitálne bradavice a zvoliť vhodnú techniku ​​je úlohou lekára. Nesnažte sa zbaviť sa samého seba, pretože to môže len zhoršiť situáciu.

Existujú účinné metódy prevencie?

Dnes veľa ľudí počuje o type HPV 16. Liečba a diagnostika takejto choroby, jej prvé prejavy a spôsob prenosu sú, samozrejme, mimoriadne dôležité otázky. Je však rovnako užitočné dozvedieť sa o spôsoboch prevencie, pretože niekedy je oveľa jednoduchšie chrániť sa pred infekciou, než sa obávať liečby a možných následkov.

Po prvé, treba poznamenať, že existuje špecifická prevencia infekcií papilomavírusu, ktorá spočíva v očkovaní. Podobné vakcíny (najznámejšie a dokázané až doteraz sú "Gardasil" a "Cervarix") obsahujú fragmenty vírusovej DNA. Pri požití je pozorovaná stabilná imunita voči tejto infekcii. Očkovanie chráni najnebezpečnejšie kmene vrátane 16 a 18 typov.

Okrem toho existujú nešpecifické metódy prevencie. Je potrebné absolvovať lekárske vyšetrenie aspoň raz za šesť mesiacov. Je nevyhnutné opustiť promiskuitný sexuálny život a určite používať kondóm ako ochranu. Samozrejme, správna výživa, fyzická aktivita, včasná liečba pohlavných infekcií a zápalových ochorení posilní imunitnú ochranu, čím sa zníži riziko infekcie a aktivácie vírusu.