Hlavná

Ovčie kiahne

Ľudský papilomavírus

Ľudský papilomavírus (HPV) je vysoko špecifická ľudská infekcia z rodiny Papovaviridea, ktorá má schopnosť infikovať a transformovať epiteliálne bunky. Identifikovalo viac ako sto typov HPV, z ktorých 35 infikovalo urogenitálny trakt osoby, čo spôsobilo poškodenie epitelu pokožky a slizníc pohlavných orgánov.

Nositeľom papilomavírusu je každá šiesta osoba - to je uvedené v údajoch WHO. Infekcia spôsobená papilloma vírusy, predstavuje bradavíc (condyloma) a patrí do skupiny vírusov infekčné ochorenie, ktoré sa vyznačujú tým, toho, že na pokožku a sliznicu papilomatózní znakových útvary. HPV sa vyznačuje chronickou formou s pretrvávajúcimi relapsmi.

dôvody

Prečo sa ľudský papilomavírus vyvíja a čo je? Patogén - vírus, ktorý postihuje hornú vrstvu kože a slizníc pohlavných orgánov. Prenos týchto vírusov je možný len od človeka k človeku, infekcia sa vyskytuje, keď príde do styku s kožou alebo sliznicami chorého človeka.

Môže dôjsť k infekcii ľudským papilomavírusom:

 1. Pri sexuálnom kontakte. Podľa Medzinárodnej lekárskej asociácie je papilomavírus jednou z najčastejších pohlavne prenosných chorôb, čo je viac ako 60% prípadov.
 2. Pri narodení. Infekcia sa môže prenášať pri narodení od matky po novorodenca, ktoré je následne postihnuté infekciou papilomavírusom alebo ochorením laryngeálnej papilomatózy.
 3. S autoinokuláciou. Samoinfekcia sa môže vyskytnúť, ak sa nedodržia základné hygienické pravidlá: epilácia alebo holenie.
 4. Domáca cesta. Ľudský papilomavírus je charakterizovaný zvýšenou prežitie a môže byť dlhý čas uložený v teplom vlhkom prostredí verejných priestorov, ako sú: toalety, kúpele, telocvične, bazény. Infekcia sa vyskytuje prostredníctvom rôznych kožných lézií priamo na kontakte, s použitím prostriedkov osobnej starostlivosti alebo na verejných miestach.

Rôzne typy HPV spôsobujú alebo sa podieľajú na vývoji:

 • dysplázia krčka maternice (62%);
 • predinvazívny a invazívny karcinóm krčka maternice (38%);
 • genitálny trakt genitálnych bradavíc, močový trakt (51%);
 • 10% klinicky zdravých žien je nosičmi HPV;
 • 85% pacientov s typickými genitálnymi bradavicami vonkajších genitálií vyšetrenie odhalilo ďalšie ohniská HPV infekcie pošvy a krčka maternice v značných a miernych formách.

Tieto údaje nám umožňujú liečiť pacientov s infekciami papilomavírusu genitálneho traktu ako skupinu vysoko rizikového intraepiteliálneho karcinómu krčka maternice.

klasifikácia

Uplatňuje sa táto klasifikácia:

 1. HPV, ktorého prejavom sú rôzne typy bradavíc (HPV 1-5):
 2. Plantárne bradavice (vzhľad pripomína kalus), to sú 1-4 typy HPV;
 3. Ploché bradavice, to sú 3, 10, 28, 49 typov HPV;
 4. Bežné bradavice, to je 27. typ HPV.
 5. HPV, ktoré postihujú vulvu, vagínu, pohlavné orgány, krčku maternice a dýchacie cesty, to sú 6, 11, 13, 16, 18, 31, 33, 35 typov HPV.
 6. HPV, lézia vo forme vyrážok je spojená so stavom prekancerózneho ochorenia (HPV s vysokým onkogénnym rizikom), je to HPV 39 a iné typy.

Zdá sa, že tieto benígne novotvary sa môžu vytvoriť na akejkoľvek časti tela:

 • krku;
 • čelí;
 • pod prsníkom;
 • v podpaží;
 • na pohlavných orgánoch;
 • na slizniciach vnútorných orgánov, ústnej a nosovej dutiny.

Potreba liečenia ľudského papilomavírusu je dôsledkom nasledujúcej skutočnosti. Kmeň je intracelulárny parazit, ktorý nie je schopný autoreplikovať. Na tento účel používa bunky ľudského tela. Parazitizácia vírusu môže byť dostatočne dlhá tým, že sa do ľudských chromozómov zavedie vlastná DNA. Jeho pozoruhodná aktivácia je pozorovaná na pozadí zníženej imunity.

Inkubačná doba

Inkubačná doba je dlhá: od pol mesiaca až po niekoľko rokov. Pre infekciu papilomavírusu je charakteristický latentný (latentný) tok. Osoba sa môže súčasne nakaziť niekoľkými typmi papilomavírusov. Pod vplyvom rôznych faktorov aktivácia vírusu, jeho zvýšená reprodukcia a choroba prechádzajú do štádia klinických prejavov.

Vo väčšine prípadov (až do 90%) sa v priebehu 6-12 mesiacov dochádza k samovraždeniu, v iných prípadoch dochádza k predĺženému chronickému opakovanému priebehu s možnou malignitou procesu (v závislosti od typu vírusu).

Symptómy ľudského papilomavírusu

Ľudská imunita je dostatočne silná na prekonanie vírusu v počiatočnom štádiu jeho vývoja. A vo väčšine prípadov sa choroba nevyvíja. Avšak po určitom čase, niekoľkých mesiacoch, rokoch alebo dokonca desaťročiach môžu ľudia mať určité príznaky infekcie ľudským papilomavírusom.

Existuje niekoľko skupín ochorení najčastejšie spôsobených HPV:

 1. Bradavice sú okrúhle, tuhšie ako rastliny od 2 mm do 1 cm v priemere. Hranice bradavíc sú veľmi jasne načrtnuté, bradavice majú nepravidelný tvar. Sú hrubé na dotyk a môžu mať rôzne farby. Najčastejšie sa vytvárajú na miestach, kde je koža najviac poškodená: na rukách, kolenách alebo lakťoch.
 2. Plantárne bradavice. Vyvíjajte, ak sú infikované vírusmi 1, 2 typy na tých miestach, kde sú topánky otrepané alebo tlačené na nohy. Koža na mieste bradavice sa stáva silnejšou, neexistujú žiadne jasné hranice bradavíc.
 3. Genitálne bradavice - druh bradavice sa zvyčajne objavujú na koži a slizniciach pohlavných orgánov: žaluďa a kožu predkožky u mužov, koža labia u žien. Môžu tiež nastať v mechúra, močovej trubice, krčka maternice, pošvy, na kožu okolo ritného otvoru, ústa. Externe, tieto genitálne bradavice vyzerajú ako malé konvexné formáciu, ich okraje sú nerovné (vzhľadovo ako karfiol). Toto ochorenie je spôsobené typmi ľudského papilomavírusu 6 a 11.
 4. Bovenoidná papulóza. Malé ploché plaky - bradavice (podobne ako ploché bradavice) sa objavujú okolo pohlavných orgánov. Často sa rozvíja u mužov, ktorí neustále menia svojich sexuálnych partnerov. Volané podľa typov - 16, 18, 31, 33, 42, 48, 51, 54.

Akákoľvek vírusová infekcia, ktorá je neustále v ľudskom tele (a HPV sa špecificky týka takejto choroby), je aktivovaná iba so znížením imunity.

Ľudský papilomavírus: fotografie

Ak chcete zistiť, aký je vírus ľudského papilomu v rôznych prejavoch, pripravili sme kompiláciu s fotografiou.

Symptómy ľudského papilomavírusu u žien

Infekcia sa môže uskutočniť v latentnej forme a môže spôsobiť vývoj genitálnych papilómov. Genitálne bradavice sa pozorujú hlavne u žien vo veku 15 až 30 rokov.

Hlavným rizikom vzniku ochorenia spôsobeného typmi 16 a 18 je vývoj rakoviny krčka maternice. Rakovina krčka maternice znižuje priemernú dĺžku života o 26 rokov. Z hľadiska rakovinového vývoja je nebezpečný iba vírus, ktorý sa nachádza v tele viac ako rok.

Bohužiaľ, tieto ochorenia u žien sa často vyskytujú asymptomaticky až do posledných štádií, pri ktorých je účinnosť liečby významne znížená.

Symptómy ľudského papilomavírusu u mužov

Pre mužov je ľudský papilomavírus menej nebezpečný ako pre ženy. Najčastejšie ide o pasívne nosiče. Pravdepodobnosť vzniku rakoviny je oveľa nižšia.

HPV u mužov môže vyvolať výskyt genitálnych bradavíc na predkožku, penis glansu alebo frenul. Takéto formácie musia byť naliehavo odstránené, pretože zabraňujú nielen dodržiavaniu osobnej hygieny, ale aj riadeniu sexuálneho života.

prevencia

Uvádzame hlavné oblasti prevencie infekcie ľudským papilomavírusom:

 • opatrenia na osobnú hygienu na verejných miestach;
 • zdravý životný štýl, ktorý podporuje imunitu na vysokej úrovni;
 • správny režim práce a odpočinku;
 • mierna telesná výchova;
 • príjem vitamínov, ovocia, štiav;
 • iba jeden sexuálny partner (v ideálnom prípade);
 • používanie kondómu počas sexuálneho styku.

V súčasnosti existujú očkovania proti ľudskému papilomavírusu: Gardasil a Cervarix. Vakcína Gardasil je účinný proti HPV 6, 11, 16 a 18 (ktoré chránia proti rakovine krčka maternice a genitálne bradavice), a vakcína Cervarix je účinný proti HPV typov 16 a 18 (ktoré chránia proti rakovine krčka maternice, ale nie z bradavice).

Liečba ľudského papilomavírusu

V súčasnosti neexistuje žiadne antivírusové liečivo, ktoré by spôsobilo vymiznutie ľudského papilomavírusu z tela.

Rôzne interferóny (reakferón, tsikloferón a iné) a interferonogény (poludan, prodigiozan a iné) môžu znížiť už existujúce kondylómy, ale neznižujú výskyt nových. Preto hlavným spôsobom liečenia vírusu ľudského papilomavírusu zostáva odstránenie kondylómov chemickými alebo chirurgickými metódami.

Tu sú hlavné metódy odstránenia papilomového tkaniva:

 1. Radiochirurgická. Elektróda rádiovej vlny odstráni nádor, koaguluje cievy. Potom je potrebný antiseptický obväz.
 2. Laser. Bezkontaktná a krvná metóda. Na mieste odstráneného papilómu je kôra, pod ktorou sa uzdravuje. Nevýhody - riziko opakovania, vysoké náklady, potreba rozdrviť zostávajúce jazvy.
 3. Elektrokoagulácia. Účinnosťou, výsledkom a cenami je metóda podobná predchádzajúcim metódam.
 4. Chirurgická. Ide o operáciu pod miestnou anestéziou.

Pred začatím liečby sa uistite, prosím, od svojho lekára:

 1. Aké liečebné metódy sú k dispozícii na klinike, kde sa liečite?
 2. Koľko stojí každá liečba a aké sú možné komplikácie?
 3. Bude operácia bolestivá?

Je potrebné zdôrazniť, že odstránenie bradavíc by nemala byť považovaná k úplnému vyliečeniu infekcie ľudským papilomavírusom, pretože v tomto prípade sa človek neprestáva byť vírus, to znamená, že počas niekoľkých rokov sa môže znovu objaviť papilárne polypy. Z tohto dôvodu sa na účely prevencie odporúčajú lekárom vykonať regeneráciu celého organizmu ako celku.

cryocautery

Kryokoagulácia (moxibuscia s kvapalným dusíkom) je rýchly a účinný spôsob liečenia genitálnych bradavíc. Postup môže byť mierne bolestivý a nepríjemný, ale zriedkavo sa veľmi obávajú pacientov.

Kryokoagulácia kondylómu sa uskutočňuje niekoľko týždňov v niekoľkých sedeniach. Úplné odstránenie genitálnych bradavíc sa pozoruje u 75-80% pacientov, ktorí podstúpili všetky postupy.

Poradenstvo pre pacientov

Nesnažte sa diagnostikovať a liečiť samotný ľudský papilomavírus.

 1. Najprv musíte vybrať správnu metódu.
 2. Po druhé, existuje vždy riziko zmätenia špicatého kondylómu s malígnym nádorom.

Lepšie neriskovať a dôverovať svojim zdravotníckym pracovníkom - to zabezpečí dlhý a šťastný sexuálny život. Sexuálny život počas liečby papilomavírusu je zastavený až do úplného zotavenia. Je potrebné preskúmať a, ak je to potrebné, zaobchádzať s partnerom.

Ľudský papilomavírus: príznaky a liečba

Ľudský papilomavírus - hlavné príznaky:

 • Sčervenanie kože
 • Svrbivá koža
 • Vzhľad bradavíc
 • Zápästia vzdelávanie
 • Nepohodlie počas pohlavného styku
 • Podráždenie pokožky v oblasti pohlavných orgánov

HPV infekcie (ľudský papilloma vírus, HPV) - ochorenie onkogénne charakteru, ktorá sa prejavuje vo forme papilárnych formácií (bradavice, genitálne bradavice) na ľudskej koži alebo v oblasti genitálií. Takmer rovnako vystavené vírusu sú muži i ženy.

Stojí za zmienku, že infekcia tohto typu môže naznačovať vznik malígneho nádoru. Dnes je v medicíne známe viac ako 100 druhov tohto vírusu. Asi 30 z nich postihuje iba ženské pohlavné orgány.

etiológie

Asi 60% svetovej populácie je potenciálnym nositeľom infekcie papilomavírusu. Vo väčšine prípadov sa vírus prenáša od chorého na zdravého. Okrem toho sú provokujúce faktory:

 • skoršia sexuálna aktivita v ranom veku;
 • nechránený sex, častá zmena sexuálnych partnerov;
 • chronický zápal v genitálnej oblasti, infekčné ochorenia močového systému;
 • časté potraty;
 • slabá imunita;
 • zneužívanie alkoholu;
 • nedodržiavanie pravidiel osobnej hygieny.

Ako dokazuje lekárska prax, ženy sú na vrchole rizikovej skupiny. Pravdepodobnosť "získania" takej choroby je pomerne vysoká u ľudí vo vekovej skupine 20-45 rokov. To znamená, že majú aktívny sexuálny život.

Všeobecné príznaky

Príznaky tohto typu infekcie závisia od toho, čo spustilo spúšť. Jediný klinický obraz nemá pocit nevoľnosti. Tieto príznaky však môžeme odlíšiť:

 • tvorba bradavíc;
 • podráždenie kože v genitálnej oblasti;
 • nepohodlie počas pohlavného styku;
 • sčervenanie a čiastočné svrbenie.

Zároveň stojí za zmienku, že symptómy vo forme podráždenia kože a svrbenia môžu tiež naznačovať inú chorobu. Preto sama liečba nestojí v žiadnom prípade. S takými príznakmi je lepšie okamžite konzultovať dermatológov.

Bradavice sú najčastejšie viditeľné na miestach, ako je tento:

 • na kožu dlaní, podrážky;
 • v genitálnej oblasti;
 • v ústnej dutine.

V závažnejších prípadoch sa tento typ infekcie môže vyvinúť v krčku maternice, močového mechúra a vagíny. Ak chcete zbaviť bradavíc, je to možné len chirurgickou metódou. Infekcia papilomavírusu u žien môže viesť k rakovine krčka maternice. Čo sa týka mužov, onkogénny faktor sa pozoruje omnoho menej často.

Je tiež potrebné poznamenať, že v prvých štádiách vývoja ochorenie tohto typu symptómov sa takmer nedá. To často vedie k onkogénnemu rizikovému faktoru infekcie.

patogenézy

Infekcia vírusom je možná len vtedy, ak má zdravá osoba mikrotrauma v pohlavných orgánoch. V tomto prípade vnikne papiloma vírus do tela zdravého človeka a začína sa rozvíjať.

Inkubačná doba onkogénneho typu vírusu môže trvať niekoľko mesiacov až niekoľko rokov, bez príznakov. Inými slovami, už infikovaná osoba môže byť nosičom a nie je podozrivá.

HPV u žien

Ako už bolo uvedené, ženy vo veku 20-45 rokov sú najviac ohrozené vírusom. Ale tu stojí za zmienku skutočnosť, že v hlavnej rizikovej skupine sú tí, ktorí často menia svojich sexuálnych partnerov a majú nechránený sex.

Tento typ infekcie u žien je rozdelený do nasledujúcich skupín:

 • vysoká onkogénnosť;
 • nízka onkogenita;
 • non-oncogénny typ.

Najnebezpečnejším pre zdravie žien je infekcia vysokého typu onkogenicity. Takmer vždy vedie k onkologickým ochoreniam - zhubnému nádoru, rakovine krčka maternice. Riziko tohto vývoja patológie je 90%. Situáciu zhoršuje skutočnosť, že v prvých štádiách vývoja choroba nedáva symptómy. Príležitostne sa v oblasti dlaní a jazyka môžu objaviť malé bradavice.

Condylomata sa tvoria v type infekcie s vysokou onkogenicitou. Táto forma je podobná bradaviciam, ale s nerovnými okrajmi. Takéto formácie sa môžu objaviť v oblasti vagíny, konečníka, v perineu. Niekedy kondylómy môžu mať formu bublín s kvapalinou, ktorá nakoniec praskne a vyžaruje nepríjemný zápach.

Vysoký typ infekcie HPV môže tiež spôsobiť rakovinu pošvy a vulvy. V zriedkavých klinických prípadoch je možná rakovina nazofaryngu. Stojí za zmienku, že je takmer nemožné úplne vyliečiť vysokú formu onkogenity HPV.

Papilomavírus u mužov

Papilomavírusová infekcia u mužov sa môže vyskytnúť bez akýchkoľvek príznakov. Treba tiež poznamenať, že v hlavnej rizikovej skupine majú muži, ktorí často menia sexuálneho partnera, nechránený sex.

Patologické zloženia sú lokalizované v týchto miestach:

 • na hlave a trupu penisu;
 • na pokožke miešku;
 • v perineu;
 • na sliznici.

Takéto formácie môžu byť zoskupené. Spravidla svrbenie a iné nepríjemné pocity, ktoré nespôsobujú. Veľmi zriedkavo môžu byť sprevádzané svrbením alebo pálenie iba počas sexuálneho styku.

Vírus tohto typu u mužov môže mať formu vysokej onkogenity. To vedie k rakovine pohlavných orgánov. Ale ak začnete liečbu včas, riziko onkogénnych ochorení je minimalizované. Bradavice, ktoré sú spôsobené vírusom HPV, sa odstránia chirurgicky alebo pomocou špeciálnych chemických roztokov. Medzitým predpíšte antivírusové lieky. Preto sa v počiatočných štádiách vývoja tohto typu ochorenia u mužov môže úplne zbaviť.

diagnostika

Diagnóza infekcie HPV pozostáva z niekoľkých etáp. Spočiatku sa vyšetrí lekár a objasní sa jeho anamnéza. Ak je ochorenie podozrivé u žien, potom by malo primárne vyšetrenie vykonať gynekológ. Potom je možné predpísať takéto testy:

 • škrabanie vagíny;
 • biopsia vaginálneho tkaniva;
 • PCR analýza.

Tá umožňuje nielen presné stanovenie diagnózy, ale aj určenie príčiny vývoja patologického procesu, jeho formy vývoja. Ak existuje riziko vzniku rakoviny, potom sa navyše priradí všeobecný a biochemický krvný test, inštrumentálne vyšetrovacie metódy.

Povinné, ak je podozrenie na HPV infekciu kolposkopiou. Toto je vyšetrenie krčka maternice, identifikovať hlboké patologické zmeny.

Pokiaľ ide o mužov, diagnóza má približne rovnaký obraz. Po vyšetrení urológom alebo chirurgom sa dáva smerovanie na vykonanie testov.

Iba výsledky diagnostiky môže príslušný lekár predpísať správny priebeh liečby. Čím skôr je choroba diagnostikovaná, tým menšie riziko komplikácií.

liečba

V súčasnosti neexistuje žiadny liek v medicíne, ktorý by mohol úmyselne zničiť vírus HPV. Preto je liečba zložitá. Zohľadňuje nielen formu choroby, ale aj príčinu jej výskytu. Je tiež potrebné poznamenať, že osoba, ktorá bola chorá alebo má HPV vírus, by mala pravidelne vyšetrovať ošetrujúci lekár. Liečte vírus papilómu úplne možný iba v počiatočných fázach. V každom prípade je vždy riziko vzniku rakoviny alebo vzniku malígneho nádoru. Je jednoduchšie sa s vírusom nepoškodiť, než sa ho zbaviť.

Liečba infekcie papilomavírusom môže byť podmienene rozdelená do nasledujúcich fáz:

 • odstránenie bradavíc alebo genitálnych bradavíc;
 • liečebná terapia na zabránenie vzniku nových formácií;
 • terapia zameraná na posilnenie imunity.

Malo by sa vziať do úvahy, že takýto liečebný program je použiteľný len vtedy, ak neexistuje riziko vzniku malígneho nádoru alebo pohlavne prenosných infekcií. Ak je tento test potvrdený, program liečby obsahuje lieky na odstránenie ochorenia pozadia. V každom prípade sa používajú antivírusové lieky. Vo väčšine prípadov predpisujte lieky širokej škály akcií. Avšak takéto lieky nevylučujú recidíva choroby.

Je omnoho ťažšie liečiť vírus HPV, ak prešiel do chronickej formy a má vysoký onkogénny faktor. V tomto prípade vymenujte ďalšie testy a aplikujte chemoterapiu.

Liečbu vírusu ľudského papilomavírusu je možný iba odborným špecialistom. Samočinná liečba je neprijateľná, pretože vírus HPV je považovaný za onkogénny. Preto je vo väčšine prípadov ťažké ju vyliečiť. Dokonca aj chirurgické odstránenie genitálnych bradavíc alebo bradavíc nevylučuje ich reedukáciu.

Ako správne zaobchádzať s vírusom papilomavíru, môže to povedať iba špecialistovi. Použitie ľudových prostriedkov na vyliečenie HPV nestačí. Preto ak máte nejaké príznaky choroby, mali by ste ihneď vyhľadať kompetentnú lekársku pomoc.

prevencia

Jedným z najúčinnejších preventívnych opatrení je očkovanie proti vírusu. To umožňuje zabrániť vývoju tela nielen infekcie HPV, ale aj rakoviny krčka maternice. Okrem toho by ste mali dodržiavať tieto pravidlá:

 • iba chránený sex;
 • posilnenie imunitného systému;
 • pravidelné vyšetrenie s gynekológom alebo urológom;
 • dodržiavanie osobnej hygieny.

Musíte starostlivo monitorovať svoje zdravie, nemanipulujte s alkoholom a nefajčite. Pokiaľ ide o intímny život, malo by byť možné vyhnúť sa častým zmenám v sexuálnych partneroch. S príznakmi by ste mali okamžite konzultovať s lekárom, skôr ako sami liečiť.

Ak si myslíte, že máte Ľudský papilomavírus a príznaky typické pre toto ochorenie, potom môžete pomôcť lekárom: dermatológ, gynekológ, urológ.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostickú službu, ktorá na základe príznakov vyberá pravdepodobné ochorenia.

Papilómy sú patologické stavy na ľudskom tele. Najčastejšie sa prejavuje formou bradavíc alebo bradavíc. Je pozoruhodné, že takéto formácie sa môžu prejaviť prakticky v ktorejkoľvek časti ľudského tela. Ak je papilóm zapríčinený vírusom HPV, potom by sa táto choroba mala liečiť ako onkogénna. Riziko zhubného nádoru alebo rakoviny je 80%.

Papilomatóza je ochorenie spôsobené papilomavírusmi (HPV). Je pre ňu charakteristické, že tvoria na akejkoľvek časti kožných alebo slizníc špecifické formácie - papilómy.

Slnečná dermatitída - je pomerne zriedkavá porucha, ktorá sa vyvíja nielen kvôli intenzívnemu pôsobeniu slnečného žiarenia, ale na pozadí individuálnej reakcie tela.

Borrelióza, ktorá je tiež definovaná ako Lyme choroba, Lyme borelióza, borelióza prenášaná kliešťom a inak, je prirodzenou ohniskovou chorobou transmisívneho typu. Borrelióza, ktorej symptómy spočívajú v poškodení kĺbov, kože, srdca a nervového systému, je často charakterizovaná chronickým, ako aj opakujúcim sa vlastným priebehom.

Rosacea, alebo ako inak je táto kožná choroba určená, rosacea, podľa charakteristík prejavu je chronické ochorenie. Rosacea príznaky sa prejavujú v začervenanie kože, rovnako ako k tvorbe hrbolčekov a pľuzgieriky spolu s inými typmi vyrážky na tvári, okrem tejto aby viac ako polovica prípadov sa vyskytuje u ochorenia oka.

Pomocou fyzických cvičení a sebakontroly môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Ľudský papilomavírus. Informácie pre pacientov.

Ľudský papilomavírus je rodina vírusov, ktoré spôsobujú ľudské bradavice, papilómy, dyspláziu alebo rakovinu krčka maternice a pohlavných orgánov. Toto je najbežnejšia vírusová infekcia genitálnej oblasti.

Všeobecná rodina: Papillomaviridae. Latinský názov: ľudský papilomavírus.
Skratka: HPV alebo HPV (ako je uvedené v analýzach).

Pre lekárov a študentov: celá história zmien v klasifikácii papilomavírusov na internetovej stránke Medzinárodného výboru pre taxonómiu vírusov - odkaz.

obsah:

Čo je to tento vírus?

 1. Viac ako 50 rokov bolo objavených viac ako 100 typov ľudského papilomavírusu. Patogénne pre ľudí - 80 typov.
 2. Podľa WHO je 70% svetovej populácie infikovaných HPV.
 3. HPV 16 a 18 typov častejšie než iné typy vedú k rakovine krčka maternice.
 4. HPV je v prevažnej väčšine príčinou rakoviny pohlavných orgánov u žien a mužov.
 5. Liečiť HPV úplne a navždy nebude úspešný. Je možné len na chvíľu potlačiť jeho vývoj a nedovoliť vzhľad formácií.
 6. Najefektívnejšou profylaxou proti rakovine krčka maternice a pohlavných orgánov je vakcína 6, 11, 16 a 18 typov papilomavírusov.

Ako sa infekcia vyskytuje?

Zdrojom vírusu sú kožné bunky chorého človeka. Nie krv! Nespúšťajte sliny! Len kožné bunky alebo sliznice.

Ak má pacient papilóm, dokonca aj malý vzhľad, je to priamy zdroj vírusu!
V tomto prípade pacient nemusí mať vyšetrenie bradavíc alebo kondylómov. Zmeny môžu byť stále mikroskopické, nie sú viditeľné pre oko (subklinická fáza ochorenia). Takáto osoba však môže už vírus prenášať inej osobe.

Infekcia sa zvyčajne vyskytuje aj v detstve. Prostredníctvom mikroskopovania pokožky dieťaťa (škrabance, odreniny), papilomavírus preniká do kože a spôsobuje výskyt bradavíc. Pre predstavu o tom, aké druhy bradavíc sú tu čítať http://www.dermatologvenerolog.ru/borodavki/3-vidy-borodavok-foto-ikh-raznovidnosti-v-mkb-10.

U dospelých niektoré druhy vírusu (uvedené nižšie) spôsobujú vývoj anogenitálnych bradavíc alebo genitálnych bradavíc na pohlavných orgánoch (podrobnejšie si prečítajte o kondylómoch). Mechanizmus prenosu týchto typov je prevažne sexuálny.
Je však teoreticky možné mať spôsob prenosu v domácnosti - prostredníctvom všeobecných hygienických potrieb, okraja toalety, kúpanie, návšteva kúpeľa, bazéna atď.
Prostredníctvom mikrotraumov pohlavných orgánov sa vírus prenáša z jedného pohlavného partnera na druhého. V tomto prípade nemusí mať pacient žiadne viditeľné zmeny v oku. Ale mikroskopické zmeny na sliznici pohlavných orgánov môžu byť. A tieto zmenené bunky sú zdrojom vírusu.

Ďalej vírus preniká do kože alebo sliznice a spĺňa rôzne bunky ľudského imunitného systému. Vo väčšine prípadov imunitné bunky zničia vírus. Viac informácií o práci imunitného systému nájdete tu.

Ak je však imunitný systém oslabený, vírus úspešne prenikne do buniek bazálnej vrstvy kože alebo epitelu sliznice, HPV DNA je zabudovaná do chromozómov buniek a mení prácu týchto buniek. Bunky začínajú byť nadmerne rozdelené a rozširujú sa v obmedzenom priestore, smerom von na bradavice a papilómy.

pamätať:

- typy HPV, ktoré spôsobujú bradavice, prenikajú do tela už v detstve,

- typy HPV, ktoré spôsobujú genitálne bradavice, prenikajú do tela najmä počas sexuálneho styku.

Parazity v čreve nie sú príčinou papilómov. (pozri expozíciu od Eleny Malysheva). Dôvodom je iba vírus HPV.

V zriedkavých prípadoch môže vývoj infekcie papilomavírusu v ľudskom tele viesť k malignancii (tj degenerácii do rakoviny). Preto sú všetky typy papilomavírusov klasifikované podľa stupňa onkogenicity (to znamená podľa stupňa možného rakovinového vývoja).

Typy HPV sú onkogénne a ne-onkogénne

(Podľa výskumu McConcl DJ 1991;. Lőrincz T., 1992, Bosch E X. et al, 2002;. Kozlov VI, Puchner AF 2003;. Syrjänen S., 2003; Shakhov NM a ďalší, 2006;).

1) Bez rakovinových typov HPV, ktoré nikdy nespôsobujú rakovinu: 1, 2, 3, 4, 5, 10, 28, 49

2) Nízko-onkogénne typy HPV (veľmi zriedkavo spôsobujú rakovinu): 6, 11, 13, 32, 34, 40, 41, 42, 43, 44, 51, 72.

3) Druhy priemerného rizika rakoviny (percento priemerného rakovinového degenerácie): 26, 30, 35, 52, 53, 56, 58, 65.

4) Vysoko onkogénne typy HPV (riziko degenerácie rakoviny je vysoké): 16, 18, 31, 33, 39, 45, 50, 59, 61, 62, 64, 68, 70, 73.

Mimochodom, niekedy sa klasifikácia mení. Napríklad typ 58 HPV u žien už nie je vysoko koenotický. Začalo sa to odvolávať na typy s miernou onkogenicitou.

Výskyt chorôb:

 • V 73-90% prípadov s rakovinou krčka maternice sa zistili 16, 18 a 45 typov HPV
 • V 77-93% prípadov s rakovinou krčka maternice sa zistili 16, 18, 45, 31 a 59 typov HPV
 • V 80-94% prípadov s rakovinou krčka maternice sa zistilo: 16, 18, 45, 31, 33 a 59 typu HPV
 • Prekancerózne stavy v urológii a gynekológii sú často kombinované s 61, 62, 68, 70, 73 typmi HPV.

Najčastejšie v analýzach sú:

 • ľudský papilomavírus 16 (špalda HPV 16) - 50%
 • ľudský papilomavírus 18 (HPV 18) 10%

HPV typu 16

 • Vyskytuje sa v 50% testov HPV.
 • Spôsobuje vzhľad:
 • U žien a mužov - anogenitálne bradavice (alebo genitálne bradavice), rakovina ústnej sliznice.
 • U žien: rakovina krčka maternice
 • U mužov: Bovenoidná papulóza a rakovina kože penisu.
 • Diagnóza: PCR analýza v špecializovaných laboratóriách.
 • Liečba: liečbu hlavného prejavu vírusovej infekcie + antivírusových a imunitných liekov (viac informácií o liečbe HPV).
 • Prevencia: očkovanie.

Typ HPV 18

 • Vyskytuje sa v 10% testov HPV.
 • Spôsobuje vzhľad:
 • U žien a mužov - genitálne bradavice, rakovina ústnej sliznice.
 • U žien: rakovina krčka maternice
 • U mužov: rakovina penisu a bovenoidná papulóza.
 • Diagnóza: PCR analýza v špecializovaných laboratóriách.
 • Liečba: liečbu hlavného prejavu vírusovej infekcie + antivírusových a imunitných liekov (viac informácií o liečbe HPV).
 • Prevencia: očkovanie.

Príznaky a klinika

Symptómy a prejavy HPV infekcie sú bradavice, papilómy a
dysplázia krčka maternice.

A) Bradavice.
Sú spôsobené nasledujúcimi typmi HPV: 1, 2, 3, 4, 5, 10, 28, 49.

 • juvenilné (alebo ploché) bradavice - sú spôsobené typmi 3 a 5 vírusu. Jedná sa o malé ploché vyvýšeniny na koži, ktoré sa vyskytujú hlavne u detí. Podrobnosti o tomto druhu bradavíc sú tu popísané.
 • schitis (alebo plantárne bradavice) - sú spôsobené 1 a 2 typmi vírusu (viac o nich môžete čítať tu).
 • vulgárne bradavice na prstoch - sú spôsobené vírusmi typu 2 (podrobný článok o nich tu).

B) Označené kondylómy.
Lokalizácia: na pohlavných orgánoch, v konečníku, v ústach a na perách (typy - 6, 11, 13, 16, 18, 31, 35). Viac o týchto bradaviciach - prečítajte si.

Hlavný mechanizmus prenosu tejto choroby u dospelých je sexuálny. Veľmi zriedka môže dôjsť k kontaktnému spôsobu prenosu - prostredníctvom bežných toaliet, cez špinavý okraj záchodovej misy, pomocou spoločnej kúpeľne, vo vani atď.

V prípade, že matka trpí špicatým condylomatosis, sa dieťa narodí, on je tiež napadnutý, a potom sa môžu objaviť tiež genitálne bradavice a hrtana papilomatóza a dýchacie cesty (pozri vyššie popísané). Avšak výskyt týchto príznakov u dojčiat je extrémne nízky. Deti majú dostatočne vysokú úroveň imunity, ktorá ich chráni pred podobnými prejavmi infekcie.

v) Papilomatóza hrtana.
Na hlasivkách sa objavuje nárast počtu papilómov. Je spôsobená vírusom typu 11. Niekedy sa to prejavuje u detí narodených ženám, ktoré majú genitálne bradavice.

G) Bovenoidná papulóza.
Malé ploché plaky - bradavice (podobne ako ploché bradavice) sa objavujú okolo pohlavných orgánov. Často sa rozvíja u mužov, ktorí neustále menia svojich sexuálnych partnerov. Volané podľa typov - 16, 18, 31, 33, 42, 48, 51, 54.

E) Cervikálna dysplázia.
Viac impozantný klinické prejavy infekcie HPV u žien - cervikálna intraepiteliálna neoplázia (alebo dysplázia) z krčka maternice a rakoviny krčka maternice (viď foto). Toto je najbežnejší typ malígneho priebehu infekcie. Podrobnejší článok o CIN a dysplázia je tu.

pamätať:

- erózia krčka maternice a HPV - FAR nie je rovnaká. Podrobný článok o tom, čo je erózia krčka maternice a ako sa líši od dysplázie a HPV, je tu.

Moderná medicína sa 100% istotou prehlasuje, že rakovina krčka maternice je spôsobený výhradne papilloma vírusy typu 16, 18, 31, 33, 35, 39, 40, 42, 43, 55, 57, 59, 61, 62, 66, 67.

E) Rakovina kože penisu (Bowenova choroba).
Je to spôsobené typmi vírusov - 16 a 18.

G) Dnes niektorí zahraniční vedci sa domnievajú, že vírus ľudského papilómu je príčinou vzniku rakoviny akejkoľvek lokalizácie. Pretože rakovina je malígny nádor epitelu kože alebo sliznice, HPV vírus, ktorý spôsobuje dysplastické javy len v epiteli, spôsobuje výskyt rakoviny. A s rakovinou krčka maternice je to 100% preukázané.

Existujú dôkazy o rakovine prsníka a rakovine hrtana, hoci v globálnych odporúčaniach ešte nie sú zdokumentované. A podľa niektorých výskumných pracovníkov v oblasti rakoviny nie je ďaleko od toho dňa, kedy rakovina inej lokalizácie (napríklad črevá) je tiež známa ako výsledok aktivity ľudského tela ľudského papilomavírusu.

pamätať:
- akákoľvek vírusová infekcia, ktorá je neustále v ľudskom tele (a HPV je práve taká), je aktivovaná iba so znížením imunity.

diagnostika

1) PCR analýza.
Hlavnou cestou diagnostiky papilomavírusu je PCR reakcia. Použitie špeciálnych činidiel určuje prítomnosť HPV DNA v materiáli od pacienta. Najčastejšími typmi HPV analýzy sú 16, 18 typov vírusu, ako aj množstvo ďalších vysoko-onkogénnych typov.

Materiál na analýzu sa odoberá zo sliznice vagíny a krčka maternice. U mužov - so sliznicou penisu.

Nižšie na fotografii - príklad PCR analýzy a jej interpretácie.

Reakcia PCR a môže poskytnúť falošný výsledok, a to ako falošne pozitívne a falošne negatívny výsledok, a to najmä v prípade, že k porušeniu podmienky (aj tlačiť tabuľku, ktorá túto štúdiu, by mohlo viesť k falošne výsledku).

Takže podľa moderných výskumníkov na Západe bolo až 20% všetkých výsledkov PCR pre papilomavírus nepravdivé. A táto skutočnosť nezávisí od zložitosti zariadenia a od kvality reagencií.

2) Digen-test.
Nová štúdia získala popularitu v medicínskom prostredí. Tento test sa používa na stanovenie prítomnosti klinicky významných koncentrácií vírusu. Kvôli tomuto testu je možné identifikovať - ​​vysoký stupeň onkogenicity vírusov v tele pacienta alebo nízky.

Digene-test sa používa v spojení s cytológiou krčka maternice a sú tiež hodnotené komplexným spôsobom.

3) Vyšetrenie gynekológom a / alebo urológom.

4) Cytologické vyšetrenie.
Pri vyšetrení je vyšetrený náter, ktorý bol urobený počas gynekologického vyšetrenia. Táto štúdia sa často nazýva "tekutá cytológia", alebo jednoducho - "cytológia".

V tomto prípade laboratórny asistent pod mikroskopom určuje prítomnosť alebo neprítomnosť patologicky zmenených buniek, ktoré by normálne nemali existovať, ale objavujú sa len vtedy, keď sa choroba vyvíja. Prítomnosť takýchto zmenených buniek môže indikovať prítomnosť CIN (alebo cervikálnej dysplázie) u ženy.

5) Histologické vyšetrenie.
Vyšetruje sa aj mikroskopický kúsok tkaniva, tiež s gynekologickým alebo urologickým vyšetrením. Ďalším názvom pre túto štúdiu je "biopsia". Pod mikroskopom lekár posúdi stupeň zmeny tkaniva, ktorý bol použitý na štúdiu.

12 mýtov o ľudskom papilomavíruse

Ľudský papilomavírus (alebo HPV - ľudský papilomavírus) sa prenáša iba z človeka na človeka. Podľa štatistík v našej krajine je 60% populácie infikovaných týmto vírusom. A dôvodom tak širokej prevalencie tejto vírusovej infekcie sú rôzne spôsoby jej prenosu.

Podľa mnohých ľudí sa HPV prenáša iba cez pohlavný styk s vaginálnymi, análnymi a pohlavnými sexuálnymi kontaktmi. Existuje však pravdepodobnosť spôsobu prenosu tejto infekcie prostredníctvom kontaktov v každodennom živote a na verejných miestach.

Infekcia týmto vírusom spôsobuje výskyt charakteristických výrastkov na koži a slizniciach. Teraz je známe asi 130 kmeňov HPV a väčšina z nich vyvoláva výskyt nádorov na určitých miestach. To znamená, že výskyt bradavíc na koži rúk nespôsobí infekciu pohlavných orgánov.

Porážka pohlavných orgánov môže byť vyvolaná 30 kmeňmi vírusu a asi 20 z nich je onkogénnych. Väčšina ľudí vie, že prítomnosť ľudského papilomavírusu v tele môže spôsobiť rakovinu pohlavných orgánov, ale aj táto informácia nie vždy spôsobuje, že lekár hľadá a liečí infekciu. Obvinení z tohto postoja k ich zdraviu sú početné mýty o HPV. V tomto článku vás oboznámime s 12 z nich a budete môcť urobiť správne rozhodnutie o potrebe liečby.

Mýtus č. 1: používanie kondómu eliminuje riziko kontrakcie s HPV

Sex pohlavne chránený výrazne znižuje riziko sexuálne prenosných chorôb, ale nie je 100% zárukou bezpečnosti. Vírus papilómu sa môže prenášať pri akomkoľvek kontakte slizníc - bežných polievok, pohlavných pohlavných pohlavných stykoch alebo používaní bežných hygienických predmetov.

záver: kondómy by sa mali používať na bezpečný sex, ale nezrušiť pravidelné vyšetrenia u lekára na včasné zistenie sexuálne prenosných chorôb (vrátane HPV).

Mýtus číslo 2: HPV je častejšie infikované ženami

Podľa štatistík sa HPV častejšie zisťuje u žien, ale u mužov a detí hrozí infekcia. Výsledky hromadných skríningových testov ukazujú, že infekcia je diagnostikovaná u 40-50% žien a mužov, sexuálne aktívnych, a pravdepodobnosť nákazy vírusom cez nechránený pohlavný styk, je 60-66%.

záver
Pravidelné vyšetrenie na detekciu infekcie papilomavírusu by mali vykonávať ženy aj muži v akomkoľvek veku.

Mýtus č. 3: detekcia HPV v monogamnom páre indikuje zradu jedného z partnerov

Práve tento mýtus spôsobil nesprávne závery o zmenách párov a viedol k rozpadu mnohých rodín. Avšak detekcia HPV nie je vždy spojená s nevěrou partnera. Infekcia genitálneho papilomavírusu môže byť v tele dlho skryté. Tento prúd možno pozorovať mnoho týždňov, rokov a desaťročí.

záver
Identifikácia HPV nie je vždy skutočnosťou zradenia partnera. Infekcia sa už niekoľko rokov vôbec nedá správať a môže sa zistiť náhodne počas bežných vyšetrení alebo pri liečbe iných ochorení. Pomocou analýzy je možné určiť typ HPV, ale žiadna metóda vyšetrovania neumožňuje určiť trvanie vírusu v tele alebo určiť, ktorý z partnerov sa stal "vinníkom" svojho vzhľadu. Infekcia vírusom sa môže vyskytnúť kedykoľvek v živote (vrátane až po vytvorenie páru).

Mýtus č. 4: ženy vo veku nemusia robiť testy HPV

Mnoho žien po nástupe menopauzy nielenže nevykonáva testy na HPV, ale veľmi zriedkavo navštevuje gynekológa. Avšak štatistiky ukazujú vysoké riziko fatálnych chýb: 41% pacientov s karcinómom krčka maternice zomiera vo veku 65 rokov a starších, a jeden zo štyroch prípadov je choroba zistená v tomto veku.

záver
Onkogénne typy ľudského papilomavírusu sa môžu začať znovu prejavovať po dlhých časoch latentného zistenia v tele. Ženy v akomkoľvek veku by mali pravidelne navštevovať gynekológa na preventívne vyšetrenia a testy na detekciu HPV sa majú vykonať raz za 3-5 rokov vo veku 30-65 rokov.

Mýtus č. 5: Všetky typy HPV môžu spôsobiť vývoj rakoviny pohlavných orgánov

Vedci dokázali identifikovať viac ako 130 typov HPV a asi 30 z nich je schopných infikovať genitálie. Existujú dve hlavné skupiny HPV:

 • vysoko onkogénne - medzi ne patrí kmeňmi 16, 18,31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73 a 82, ktoré sú zaznamenané v 95-100% rakoviny krčka maternice ;
 • nizkoonkogennye vírusy - medzi ne patrí kmeňmi 6, 11, 36, 42, 43, 44, 46, 47 a 50, sú s väčšou pravdepodobnosťou vychádzať na svetlo na plochých a genitálne bradavice, počiatočných fázach dysplázia a veľmi zriedka v invazívnej rakoviny krčka maternice.

záver
Mnoho kmeňov vírusu papilómu nespôsobuje žiadne problémy a samovznietenie niekoľko mesiacov po nástupe symptómov a 90% z nich sa po 2 rokoch odstráni. A len niektoré kmene HPV sú onkogénne a sú schopné vyvolávať degeneráciu buniek do rakovinových kmeňov.

Mýtus č. 6: Vzhľad genitálnych bradavíc spôsobí rakovinu krčka maternice

Bradavice na genitáliách sa objavujú v dôsledku infekcie rôznymi druhmi vírusu papilómu. Nie všetky sú onkogénne, a preto sa rakovina krčka maternice vo všetkých prípadoch nevyvíja.

záver
Ak chcete predpovedať pravdepodobnosť vzniku rakoviny pri detekcii infekcie papilomavírusom, je potrebná analýza na určenie typu vírusu. Karcinóm krčka maternice je možné vyvolala iba jeho onkogénne kmene - 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 a 68. V 94% prípadov vzniku rakoviny spôsobuje kmeň 16 alebo 18.

Mýtus č. 7: detekcia onkogénneho vírusu v testoch naznačuje vývoj rakoviny krčka maternice

HPV môže dlho zostať v tele a nevykazuje sa v žiadnom prípade. Jeho detekcia v analýzach nie je vždy príznakom vývoja rakoviny alebo prekancerózneho stavu. Výskyt HPV vždy indikuje zníženie imunity.

záver
Potvrďte diagnózu "rakoviny krčka maternice" môžu len výsledky histologického vyšetrenia tkanív biopsie. Detekcia onkogénnych alebo iných kmeňov HPV v neprítomnosti takého potvrdenia naznačuje zníženie imunity a zvýšenie počtu vírusov. V takýchto prípadoch by žena mala venovať pozornosť stavu imunitného systému a vykonávať liečbu zameranú na jej podporu.

Mýtus č. 8: HPV sa nemôže vakcinovať kvôli nedostatku údajov o účinnosti vakcíny

Tento mýtus sa objavil, pretože HPV vakcíny skutočne nemôžu chrániť osoby pred infekciou všetkými druhmi vírusu. Avšak vakcíny Cervarix a Gardasil môže zabrániť infekcii s najviac onkogénnymi typmi 16 a 18 vírusu a Gardasil môže zabrániť infekcii a iné druhy, ktoré spôsobujú vývoj genitálnych bradavíc.

záver
Očkovanie proti HPV by sa malo uskutočniť, pretože vakcíny môžu chrániť pred najnebezpečnejšími typmi vírusu, ktoré vyvolávajú rakovinu. Je najúčinnejšie uskutočňovať takéto očkovania dospievajúcim pred nástupom sexuálnej aktivity. Avšak v inom veku účinnosť očkovania zostane vysoká. Dokonca aj keď žena bola počas svojho života infikovaná niektorým z HPV kmeňov, vakcína bude schopná chrániť pred infekciou inými typmi.

Mýtus č. 9: Účinnosť nánosu papiera je vyššia ako očkovanie

Pap smear a očkovanie proti HPV sú rôzne postupy a ich účinnosť sa nedá porovnať. Roztok môže odhaliť už objavujúce sa mutácie alebo prekancerózne zmeny v cervikálnych bunkách. A uskutočňovanie očkovania umožňuje zabrániť infekcii onkogénnymi typmi HPV a rozvojom rakoviny.

záver
Očkovanie proti HPV je účinné a pomáha predchádzať vzniku rakoviny krčka maternice. Je oveľa účelnejšie vykonať tento postup ako čakať na začiatok degenerácie buniek do rakovinových buniek.

Mýtus č. 10: Po odstránení genitálnych bradavíc nemôže osoba nakaziť sexuálneho partnera

Niektorí odborníci sa domnievajú, že po odstránení kondylómov je riziko sexuálneho partnera znížené. Pri chirurgickej liečbe HPV-indukovaných lézií sa vyrezáva len väčšina infekčných tkanív. Avšak vírus zostáva v ľudskom tele a ľudia s odobratými alebo nepokrytými kondylómami môžu byť zdrojom infekcie.

záver
Okolo vzdialených bradavíc tkanivo obsahuje vírus a chirurgická liečba týchto nádorov neznižuje riziko infekcie HPV na nulu. Vo väčšine prípadov sa zbavuje genitálnych bradavíc, aby sa vylúčilo fyzické a morálne utrpenie zo života pacienta, ale po operácii zostáva vírus v tele a riziko infekcie sexuálneho partnera zostáva.

Mýtus č. 11: HPV možno úplne vylúčiť

Zatiaľ čo vedci nemohli vytvoriť liek, ktorý dokáže úplne odstrániť vírus z ľudského tela. Moderná medicína môže ponúknuť účinné spôsoby liečenia chorôb, ktoré sú spôsobené HPV. Pomocou minimálne invazívnych alebo chirurgických techník sa môžete zbaviť bradavíc, bradavíc genitálií alebo cervikálnej dysplázie. Za týmto účelom sa používa chemická koagulácia, elektrokoagulácia, laserová liečba, kryokonštrukcia, rádiový vlnový nôž alebo chirurgický skalpel. Ale "zabiť" vírus je úplne nemožné pomocou operácie alebo predpisovania farmakologických liekov.

V mnohých prípadoch môže stačiť chirurgická liečba a opatrenia zamerané na zvýšenie imunity na deaktiváciu vírusu. Vitamínová výživa, aktívny životný štýl, vonkajšie prechádzky a nedostatok stresu môžu pomôcť normalizovať funkcie imunitného systému a vírus nebude v analýzach zistený. Ale v mnohých prípadoch sa pacientom odporúča terapia zameraná na zlepšenie imunity. Na tento účel možno použiť interferónové prípravky, nešpecifické imunomodulátory, indinol a určité špecifické protivírusové činidlá.

záver
Dokonca aj po liečbe ochorení spôsobených HPV zostáva vírus v tele. Pri jeho dekontaminácii sa odporúča vykonať liečbu a opatrenia zamerané na zlepšenie imunity. Pacienti, u ktorých bola diagnostikovaná infekcia papilomavírusom, by mali byť pravidelne vyšetrovaní a mali by sa riadiť všetkými odporúčaniami lekára.

Mýtus číslo 12: tehotné ženy s HPV sa vždy narodia s deťmi s respiračnou papilomatózou

Riziko napadnutia HPV počas pôrodu existuje, ale nie je vysoké. Pri prekročení infekcie pri narodení kanála je možné iba dva špecifické typy vírusu - 6 a 11. Zisťujú sa u žien s genitálnymi bradavicami. Keď dieťa dostane tieto HPV a infekcia sa začne, môže sa vyvinúť respiračná papilomatóza. Táto choroba zasahuje do normálneho dýchania, ale je liečiteľná.

Vykonávanie pôrodu cisárskym rezom zvyšuje šancu predchádzať infekcii, ale nedáva 100% záruku. Okrem toho pri vykonávaní takejto operácie pre dieťa je vždy hrozia komplikácie, ktoré môžu byť spôsobené chirurgicky, a to je vyšší než riziká spojené s možným vznikom respiračnej papilomatóza.

záver
Tehotná s HPV, genitálne bradavice a mal by byť v dostatočnom predstihu pred dodávka diskutovať s lekárom možnosť nákazy dieťaťa a zvoliť vedenie pôrodu.

Ktorému lekárovi sa môžete prihlásiť

Na včasné zistenie HPV infekcie by každá žena mala pravidelne vyšetrovať gynekológ a muž by mal vyšetrovať androlog alebo urológ. Genitálne bradavice vyžadujú liečbu venereológa.

TV kanál "Rusko 1", program "Na najdôležitejšie", problém na tému "HPV": "

Ľudský papilomavírus - symptómy, diagnostika, liečba

Ako sa prenáša a ako sa má liečiť ľudský papilomavírus?

Ľudský papilomavírus (HPV) Je to skupina vírusov, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia u mužov a žien - od genitálnych bradavíc po nádorové nádory. Nachádzajú sa u približne 70% žien a prejavy infekcie vyvolanej HPV sú diagnostikované v jednej alebo inej forme u 50% infikovaných ľudí.

Ako sa prenáša HPV?

Vírus sa spravidla jednoducho prenáša z infikovanej osoby na zdravého človeka. Podľa výskumu amerických vedcov je vo veku 50 nosičov papiloma vírusu osem z desiatich.

Vírus sa prenáša nasledujúcimi spôsobmi:

 • Počas pôrodu. HPV sa prenáša z infikovanej matky na dieťa v procese narodenia. Novorodenec vyvíja papilómy v genitálnej oblasti, na sliznicovom hrdle a v ústach.
 • Sexuálne kontakty. Typy vírusu, ktoré spôsobujú vývoj genitálnych bradavíc, sú zvyčajne prenášané sexuálne, cez orálny a análny sex.
 • autoinfection - Počas odstraňovania vlasov sa vírus prenáša z jedného miesta na druhé.
 • Domáca metóda infekcie. Jeden z najbežnejších metód infekcie, a preto je vírus veľmi častý. Známka prítomnosti HPV - bradavice, genitálnych bradavíc, papilómov. Vírus je odolný voči rôznym vonkajším faktorom a môže pretrvávať dlhú dobu, napríklad v sprchách a bazéne. Môžu sa infikovať dokonca aj prostredníctvom menšieho poškodenia kože.

príznaky

Vo väčšine prípadov sa HPV neprejavuje, pretože ľudská imunita môže potlačiť svoju činnosť. Ak z nejakého dôvodu zlyhá imunitný systém, vírus sa okamžite začne aktivovať.

Podľa výskumu sa pozoruje iba 1 až 5% infikovaných pacientov akékoľvek prejavy ochorenia. V ostatných infikovaných vírusoch je v tele v asymptomatickej forme. Aktivujú sa, zhromažďujú sa na koži a sliznici, narúšajú reprodukciu buniek a objavujú sa výrastky naznačujúce prítomnosť ochorenia.

Symptómy HPV:

 • bradavice Sú tuhé a okrúhle výrastky, ich priemer sa mení. Hranice rastu sú jasne vymedzené, ale bradavice s nepravidelným tvarom sa často nachádzajú. Vo väčšine prípadov sa vytvárajú na miestach, kde je koža najviac poškodená: na rukách, lakte alebo kolenách. Majú hrubý povrch a sú v rôznych farbách.
 • papilloma - toto je predĺžený rast, ktorý je pripevnený k pokožke nohou. Farba papilómov sa spravidla neodlišuje od farby kože, ale v niektorých prípadoch môže byť hnedastá. Papilómy sú tvorené hlavne v podpaží, tváre, slabín, u žien - pod prsnými žľazami. Rýchlo sa rozširujú, rozširujú a môžu pokrývať významné oblasti pokožky.
 • Špicatý condylóm - je to jemné rastu na koži, pripevnené pomocou nohy. Majú ako bradavice hrubý povrch. Obľúbené miesta genitálií sú vonkajšie genitálie, oblasť okolo konečníka. Veľkosť a množstvo bradavíc sa zvyšuje pomerne rýchlo, najčastejšie sú usporiadané v zhlukoch a trochu sa podobajú hlavám karfiolu.

Prvé príznaky infekcie HPV po pohlavnom styku sa môžu objaviť po niekoľkých týždňoch.

Priebeh choroby

Táto choroba má štyri fázy:

 • Latentný prúd. Vírus je v tele, ale zároveň sa v žiadnom prípade nevykazuje a nespôsobuje zmeny v bunkách. V tomto štádiu sa dá detegovať len pomocou analýzy PCR.
 • Vzhľad klinických príznakov. Vírus urýchľuje rozdelenie epidermálnych buniek. Na koži sa objavujú špecifické výrastky, ktoré je možné detegovať PCR, ako aj histológia a cytológia (určuje sa prítomnosť hyperkeratózy v tele).
 • Dysplázia. Papilomavírusová DNA začína interagovať s DNA buniek, čo prispieva k vývoju integrovanej formy. Štruktúra buniek vírusu sa mení, tento jav sa nazýva - koylocytóza. Identifikovať všetky vyššie uvedené diagnostické metódy vrátane kolposkopie.
 • karcinóm. Integrácia vírusu podporuje mutáciu buniek, ako aj výskyt malígnych buniek, čo naznačuje vývoj invazívnej rakoviny. V tomto prípade sa diagnostika uskutočňuje na základe klinických prejavov vrátane všetkých uvedených metód.

Špecifickosť HPV u žien

Infekcia často prechádza latentnou formou, ale niekedy môže spôsobiť rýchly vývoj genitálnych papilómov, ktoré sú najčastejšie pozorované u žien vo veku 15 až 35 rokov.

Pravdepodobnosť ochorenia kondylomatózy u žien je pomerne vysoká a je najmenej 15%. Akonáhle je infikovaný vírusom v mladosti, žena už mnoho rokov nemusí ani o ňom vedieť. Avšak na začiatku menopauzy môže vírus mutovať a spôsobiť zmeny v bunkách pohlavných orgánov.

Hlavné nebezpečenstvo vzniku ochorenia spôsobené vírusmi 16 typov a 18 typov, - rakoviny krčka maternice. Táto choroba znižuje priemernú dĺžku života žien v priemere o 25 rokov. Z hľadiska vývoja patológie je nebezpečný iba vírus, ktorý "spí" v tele ženy dlhšie ako jeden rok. Preto rutinné vyšetrenie gynekológa môže zabrániť jeho negatívnym dôsledkom. Odporúča sa ísť na testovanie HPV od 26 do 28 rokov.

Špecifickosť HPV u mužov

U mužov najčastejšie táto infekcia má latentnú formu. V niektorých prípadoch sa môžu vyvinúť genitálne bradavice, ktoré ohrozujú degeneráciu buniek na intracelulárny novotvar (malígny) penisu a konečníka. Okrem toho muži môžu vyvinúť rakovinu penisu. Okrem zmien v genitálnej oblasti je možný výskyt papilomatózy hrtanu a úst vo forme návratu.

Špecifickosť HPV u detí

Kožné bradavice sa vyskytujú u približne 12% žiakov. Medzi všetky kožné ochorenia u detí sú najčastejšie. Aj deti môžu vyvinúť papilomatózu hrtana, ktorá sa prejavuje v chrapľavosti hlasu, v niektorých prípadoch je hlas úplne stratený.

Okrem toho deti majú horšiu dýchaciu funkciu, počas aktivity sú pozorované dyspnoe. V závažných prípadoch sú možné kŕče hrtana až po zadusenie, čo ohrozuje nezvratné dôsledky.

Diagnóza ochorenia sa vykonáva vyšetrením pacienta. Choroba sa lieči chirurgickým zákrokom. V súčasnosti v medicíne neexistuje ani jedna neoperatívna metóda na liečbu tohto ochorenia u detí a dospelých.

Dobrou alternatívou je len odstránenie papilómov laserom, ale táto metóda zvyšuje len pravdepodobnosť malignity. Dokonca aj keď dieťa má nové po odstránení papilómu, prechádzajú nezávisle s vekom.

Po operácii sa dieťaťu podá jedna dávka steroidného lieku, ktorý zabraňuje opuchu. Aj v pooperačnom období sú predpísané antibiotiká, estrogénové prípravky a arzén, aby sa zabránilo infekcii. Použitie metionínu v priebehu mesiaca počas rehabilitácie pomáha predchádzať recidíve choroby.

HPV a tehotenstvo

Odborníci často vystrašujú budúce matky s hroznými dôsledkami tehotenstva, ktoré sa vyvíjajú na pozadí HPV. Avšak medicína dnes nevie o prípadoch, keď je papilomavírus hrozbou pre tehotnú ženu alebo vyvíjajúci sa plod.

Tehotné ženy by mali byť upozornení len objavil jej genitálne alebo análny bradavice sú typy 6 vyvolané vírusmi alebo 11. Vzhľadom k tomu, existuje možnosť, že tento vírus môže byť prenesený na dieťa pri pôrode a spôsobiť respiračné papilomatóza.

V tomto prípade odborníci nie sú istí, ako presne vírus prenáša vírus od ženy k plodu: cez placentu, počas pôrodu alebo počas popôrodného obdobia. Na tomto základe neexistuje žiadna záruka, že doručenie cisárskym rezom ochráni dieťa pred infekciou. Preto prítomnosť tehotnej ženy s HPV 6 alebo 11 nie je indikáciou cisárskeho rezu.

Tento spôsob podávania je predpísaný iba vtedy, keď kondylómy môžu interferovať s narodením plodu, alebo ich prítomnosť hrozí spôsobiť vážne krvácanie ženám. V každom prípade sa žena, ktorá sa chystá stať matkou, by mala vedieť o riziku vývoja respiračnej papilomatózy u dieťaťa. Akékoľvek iné typy papilomavírusov nie sú nebezpečné pre tehotenstvo a dieťa.

diagnostika

Na vyšetrenie pacientov s HPV sa používa niekoľko účinných metód:

 • Vyšetrenie gynekológom alebo urológom. Vykonáva sa štandardná kontrola.
 • Cytologické vyšetrenie. Pri gynekologickom vyšetrení si žena odoberie tampón. Táto metóda výskumu sa nazýva "cytológia" alebo "kvapalná cytológia". V tomto prípade laboratórny asistent odhalí pod mikroskopom prítomnosť alebo neprítomnosť zmenených buniek. V norme by mali byť neprítomné, pretože sa objavujú len pri vývoji danej choroby. Prítomnosť takýchto zmenených buniek môže často indikovať prítomnosť ženy s cervikálnou dyspláziou.
 • Histologické vyšetrenie. Pri skúmaní sa vyšetrí kúsok tkaniva. Táto metóda má iné meno - "biopsia". Lekár pod mikroskopom skúma stupeň zmeny tkaniva odobratého na štúdiu. Pri liečbe HPV je potrebné vedieť: vírus nemôže byť úplne odstránený z tela. Hlavným cieľom terapie je odstrániť prejavy vírusu a významne znížiť jeho koncentráciu.
 • Digen-test. Nová štúdia, ktorá získava popularitu v medicíne. Tento test sa používa na stanovenie prítomnosti významných koncentrácií vírusu, takže je možné zistiť stupeň onkogénnosti vírusov v tele pacienta. Digene-test sa spravidla používa v spojení s cytológiou. Výsledky štúdie sú tiež komplexne vyhodnotené.
 • PCR analýza - hlavná metóda diagnostiky papilomavírusu. Najčastejšími typmi výskumu sú ľudský papilomavírus 16 a typ 18. Materiál na analýzu je odobraný z krčka maternice a ženskej sliznice vagíny. U mužov - so sliznicou penisu. Vo veľmi zriedkavých prípadoch PCR nemôže poskytnúť presný výsledok, a to ako falošne negatívny, ako aj falošne pozitívny výsledok, najmä ak sú porušené podmienky pre diagnózu.

liečba

Dnes neexistujú žiadne spoľahlivé spôsoby liečenia HPV infekcie. U mnohých ľudí infikovaných HPV sa imunita sama úspešne vyrovná s touto infekciou; tých, ktorí majú telo nemôže zvládnuť sám, môže to byť rakovina krčka maternice, rakovina análny, genitálne bradavice, rakoviny pošvy, vulvy, žaluďa penisu.

Genitálne bradavice nie sú zhubné ochorenie, ale vyžadujú náročné a časovo náročné nákladné liečenie. Často sa to opakuje a vyžaduje veľa peňazí. Existujú genitálne bradavice rovnako u mužov a žien.

Pri liečbe HPV sa používa mnoho metód:

 1. Použitie lokálnych nekrotizujúcich liekov.
 2. Príjem antivírusových látok.
 3. Posilnenie imunity.
 4. Odstránenie prejavov - genitálne bradavice, papilómy, dysplázia alebo rakovina krčka maternice.

Všetky metódy sa účinne vykonávajú v modernej medicíne.

Miestne nekrotizujúce lieky (alkálie, kyseliny):

 • solkoderm;
 • Superchistotelo;
 • Collomak;
 • Verrukatsid;
 • Duofilm;
 • Verrukatsid;
 • Kondilin;
 • Ferezol atď.

Antivírusové lieky:

 • Epigenes-sex (sprej): postihnutá oblasť sa štyrikrát striekne;
 • izoprinozin (Groprinozín): vymenujte 2 tabuľky. trikrát denne počas 14-28 dní;
 • panavir: prezentované v sieti lekární v rôznych formách - čapíky, injekcie, spreje, gél - vymenovanie závisí od lokalizácie a prevalencie procesu;
 • Allokin-alfa: Liečba - 6 injekcií, podkožne raz za 2 dni, podané jednu liekovku, prášok sa rozpustí v 1 ml 0,9% roztoku chloridu sodného;
 • Aldara - 5% krém. Liečivo je imiquimod. Používa sa na genitálne bradavice.

Prípravky, ktoré zvyšujú imunitu:

 • IFN: prášok 1 fľaša sa má riediť 0,5 lyžičkou vody. Vezmite 30 minút. pred jedlom dvakrát denne po dobu 14 dní;
 • polyoxidonium: ležal v vagíne alebo konečníku v noci na 1 sviečku. Priebeh liečby je 10 dní;
 • Immunal: užívajte 1 tabletu 3x denne. Predpísajte liečbu počas 2 až 8 týždňov v závislosti od priebehu ochorenia.

Odstránenie papilómov:

 • odstránenie lasera;
 • odstránenie skalpelu;
 • odstránenie kvapalným dusíkom;
 • odstránenie Surgitronom;
 • odstránenie rádiových vĺn;
 • Odstránenie elektrickým prúdom.

Ľudové prostriedky na liečbu papilomu:

 • Tráva je celandín. Odporúča sa mazanie papilómu čerstvým džúsom z chleba 2-3 krát denne.
 • Cesnakové bradavice. Tento nástroj účinne zabíja vírusy. Šťava z cesnaku je rozmazaná s bradavicou alebo je narezaný plast aplikovaný na nový rast.

Samošetrenie HPV vo väčšine prípadov neprinesie pozitívny výsledok. Často vedie k progresii ochorenia. Zvlášť nebezpečné je samošetrenie v prípade pohlavných chorôb.

Očkovanie proti HPV

Podľa štatistík, dva roky po začiatku dôverných vzťahov, je až 70% žien infikovaných HPV. Dokonca aj u jedného pohlavného partnera je 20% žien nosičmi papilomavírusu. Po začatí pohlavného styku sa žena musí prejsť ročné gynekologické vyšetrenie, vrátane sterov na testoch onkotsitologiyu, biopsia a HPV.

Jedným z najnovších vývojov v oblasti imunológie je vakcína na prevenciu infekcií spôsobených HPV. Vývoj rôznych typov očkovacích látok zameraných na boj proti HPV sa začal v 80. rokoch. Počiatočné údaje z klinických štúdií slúžili ako základ pre uskutočňovanie prieskumov žien a detí rôznych vekových skupín.

Odvtedy sa zaznamenal úspech pri zlepšovaní očkovania proti vírusu a preukázala sa ich vysoká účinnosť a bezpečnosť. V súčasnosti boli vyvinuté 3 typy vakcín.

V Rusku bola doteraz zaregistrovaná len vakcína Gardasil, ktorá je zameraná proti štyrom typom HPV (11, 6, 16, 18). Očkovacia látka je určená pre ženy do 26 rokov a deti od 8 rokov. V prípade očkovania žien sa ochrana vytvára len z tých typov infekcií, ktoré žena ešte nebola infikovaná.

prevencia

Primárna profylaxia HPV je preventívna imunizácia očkovacou látkou Gardasil, ktorá pomáha účinne chrániť pred takýmito ochoreniami, ako sú:

 • kondylóm (genitálne bradavice);
 • rakovina krčka maternice;
 • prekanceróznych a patologických zmien v krčku maternice;
 • rakovina vulvy a vagíny.

Sekundárna prevencia:

 • vylúčiť nerozvážne dôverné vzťahy;
 • Pravidelne (aspoň raz ročne) vykonávať gynekologické vyšetrenie diagnostické opatrenia (PAP testu), ktoré môžu detekovať HPV postupujú včasnú liečbu a zabrániť komplikáciám;
 • liečenie následkov HPV infekcie;
 • dodržiavať zdravý životný štýl.

Ľudský papilomavírus je skupina chorôb, ktoré sú pomerne rozšírené na celej planéte. Len pozorný postoj k akýmkoľvek zmenám v vlastnom organizme a okamžitá výzva špecialistovi pomôže predísť ich vzhľadu.