Hlavná

Bradavice

Ľudský papilomavírus v tehotenstve

HPV je ľudský papilomavírus, ktorý vyvoláva výskyt bradavíc, genitálnych bradavíc, papilómov a nádorových nádorov. Existuje viac ako 100 kmeňov, niektoré z nich majú onkogénnu aktivitu, iné nespôsobujú patologickú degeneráciu buniek. Vírusová infekcia sa prenáša počas sexuálneho styku, samovinfekciou prostredníctvom odrenín, škriabaním a od chorých matky k dieťaťu počas pôrodu. Ako sa HPV a tehotenstvo uskutočňujú, predstavuje vírus hrozbu pre vývoj plodu?

HPV 16 a 18 typov v tehotenstve

Ľudský papilomavírus typu 16 a 18 sa týka kmeňov s vysokým onkogénnym rizikom, infekcia vedie k vzniku rakoviny krčka maternice a hrtana. HPV je tiež schopný spôsobiť prekancerózny stav - neopláziu, pri ktorej dochádza k patologickým zmenám v štruktúre buniek.

Papilomavírus sa vzťahuje na imunodeficitné patológie, dlho po infekcii sa nemôže v žiadnom prípade prejaviť. Vonkajšie príznaky sa vytvárajú iba vtedy, keď dôjde k poklesu ochranných síl organizmu. Tehotenstvo spôsobuje oslabenie imunity, je potrebné fixovať plod v maternici, aby sa zabránilo odmietnutiu embrya. U ženy na slizniciach pošvy, vonkajšieho pohlavného orgánu, kože prsníka, inguinálnych záhybov sa vytvárajú špičkové kondylómy, papilómy.

Ak rast dosiahne veľkú veľkosť, sú lokalizované na stenách pôrodného kanála, existuje vysoké riziko komplikácií počas pôrodu, rozvoj krvácania. V takýchto prípadoch sa odporúča cisársky rez pre tehotné ženy.

Druhy HPV 16 a 18 môžu viesť k vzniku nádorových nádorov len s dlhým priebehom infekcie na pozadí ťažkej imunodeficiencie. Ale tento proces trvá mnoho rokov, prvé príznaky sa objavujú až po 15-20 rokoch. Súčasné ochorenia, infekcia HIV, nedostatok adekvátnej liečby tento termín skráti na 5-10 rokov.

Ako HPV ovplyvňuje počatie

Papilomavírus neovplyvňuje koncepciu, ženy s akýmkoľvek kmeňom HPV môžu otehotnieť, vydržať zdravé dieťa, ak neexistuje žiadna iná príčina neplodnosti, imunitný systém bežne funguje.

Ak je telo matky oslabené, vírus môže infikovať trofoblastové bunky v počiatočných štádiách tehotenstva a spôsobiť spontánne potraty. Tropoblasty iniciujú implantáciu plodového vajíčka do steny maternice spolu s tkanivom endometria, ktorý tvorí placentu. Keď sú zničené, embryo sa nemôže rozvíjať normálne, zomrie, žena najčastejšie ani nepochybuje o vzniknutom oplodnení.

Aby sa zabránilo rôznym komplikáciám, počas plánovania tehotenstva budúce matky dajú potrebné testy. Ak sa zistí HPV onkogénnych kmeňov, patologické zmeny v cervikálnom tkanive, vykoná sa dodatočná biopsia, histologické vyšetrenie. Keď vírus vyvoláva rast genitálnych bradavíc, odstráňte ich, predpíšete priebeh vitamínov a imunomodulátorov. Po liečbe môže žena plánovať tehotenstvo.

Či existuje ohrozenie plodu pri infekcii materskej HPV

Papilomavírus nepriaznivo ovplyvňuje vývoj plodu embrya, ale môže byť prenášaný z matky na plod počas pôrodu, spôsobuje papilomatózu hrtanu u dieťaťa. Infekcia sa vyskytuje iba vtedy, ak sú kondylómy lokalizované vo vagíne alebo na krku. Pri usporiadaní výrastkov na povrchu pohlavných orgánov je riziko minimálne.

Papilomatóza hrtanu je charakterizovaná tvorbou papilómov na sliznicovom hrdle, priedušnici, hlasivkách. Choroba spôsobuje poruchu funkcie dýchania, chrapľavosť hlasu. Patológia má chronický priebeh, ďalej sa šíri do priedušiek, v závažných prípadoch môže spôsobiť asfyxiu.

Je možné, že HPV prenos cez ruky, lekárske nástroje je možné. Infekcia sa môže vyskytnúť v prvých dňoch života dieťaťa s blízkym kontaktom s matkou, dojčenie. Zvýšené riziko v prítomnosti mikrodámy pokožky, slizníc.

Najnebezpečnejšou je primárna infekcia papilomavírusom počas tehotenstva. V tele ženy ešte nemajú ochranné protilátky a imunita je značne oslabená, HPV sa rozvíja oveľa aktívnejšie, poškodzuje plod, spôsobuje výskyt genitálnych bradavíc.

Aké je riziko infekcie pre budúcu matku?

Počas tehotenstva sa už existujúce papilómy rýchlo zväčšujú, objavujú sa nové prírastky. Takéto novotvary sú dobre zásobené krvnými cievami, zatiaľ čo lokalizácia v pošve môže byť ľahko traumatizovaná, čo spôsobuje zlé krvácanie v priebehu pôrodu. A tiež kondylómy sú schopné vyvolávať prekážku reprodukčného kanála, ktorý slúži ako indikácia pre cisársky rez.

Počas tehotenstva a po ňom onkogénne kmene vírusu bez antivírusovej liečby vedú k dysplázii slizníc v krčnej oblasti maternice, môžem spôsobiť rast rakovinového nádoru. Preto sa HPV nutne musí liečiť, postupy sa môžu vykonávať av období gravidity dieťaťa.

HPV diagnóza

Papilómy sa často vyskytujú počas gynekologického vyšetrenia na primárnom odkaze na lekára o tehotenstve. Niektoré mamičky majú sťažnosti na výskyt genitálnych bradavíc v oblasti vonkajších genitálií. Takýmto pacientom sú pridelené špeciálne diagnostické testy:

 • cytologická analýza fragmentu slizničného krčka maternice;
 • colposcopy;
 • titerová štúdia protilátok;
 • Digene-test (amplifikácia);
 • PCR diagnostika.

Analýza postupných reťazových reakcií umožňuje čo najpresnejšie stanovenie DNA, HPV kmeňov, stupeň ich onkogenicity, ako dlho bola infikovaná osoba. Materiálom pre štúdiu je krv, moč, plodová voda. Podľa výsledkov lekár zvolí režim liečby.

Dôležité! S rakovinou hrdla maternice sa nachádzajú vysoko onkogénne kmene papilomavírusu, najčastejšie 16, 18 typov. Pacienti sa posielajú na konzultáciu a ďalšie vyšetrenie na onkológa.

Liečba HPV počas tehotenstva

Budúce mamičky sa často pýtajú: ako liečiť HPV počas tehotenstva? Ak sa podľa výsledkov analýzy vírusových infekcií u žien zistí prítomnosť vírusu papilómu, ale neexistujú žiadne vonkajšie prejavy patológie, nie je potrebné žiadne osobitné liečenie. Budúca matka by mala sledovať svoje zdravie, správne jesť, prísne dodržiavať odporúčania lekára, pravidelne podstupovať vyšetrenie.

V prípade tvorby genitálnych bradavíc počas tehotenstva sú chirurgicky odstránené laserom, elektrokoaguláciou alebo kryokonstrikciou. Odporúča sa odstrániť rasty, ktoré sú neustále zranené bielizňou, rýchlo sa zväčšujú, sú umiestnené vo vagíne alebo môžu spôsobiť prekážku v pôrodnom kanáli. Externé papilómy, ktoré nespôsobujú nepríjemné pocity, by sa nemali odstraňovať. Po narodení dieťaťa, obnovenie imunologického stavu, môžu spontánne vyriešiť.

Na prevenciu primárnej infekcie HPV sú tehotným ženám predpísané bezpečné antivirotiká:

 • Anaferón sa vzťahuje na homeopatické lieky, hlavnou činnosťou je vývoj protilátok proti HPV a iným vírusom, čím sa zvyšuje imunita.
 • Viferon má imunomodulačný, antiproliferatívny účinok. Liek nemá priame antivírusové vlastnosti, ale zabraňuje ďalšiemu rastu, reprodukcii patologických buniek. Podporuje replikáciu vírusovej častice a účinky imunitných činidiel. Liek je predpísaný od 14. týždňa tehotenstva s použitím vaginálnych čapíkov alebo masti.

Akékoľvek tablety počas tehotenstva môžu užívať len podľa pokynov lekára. Počas liečby sa uprednostňujú prírodné rastlinné alebo homeopatické prípravky, ktoré nie sú schopné preniknúť do placentárnej bariéry, nepoškodzujú plod. Do tejto skupiny patria Umkalor, Erebra, Albator, Immunoflazid.

HPV počas gravidity v zriedkavých prípadoch spôsobuje vznik komplikácií a vedie k infekcii novorodenca. Gynekológ vymenuje infikovanú ženu s antivírusovou liečbou vo fáze plánovaného rodičovstva, sleduje stav budúcej matky počas obdobia nesúceho dieťa. Ak kondylómy, papilómy rastú na veľké veľkosti, sú lokalizované vo vagíne, indikuje sa chirurgické odstránenie počas tehotenstva alebo cisárskeho rezu.

Papilomavírus a tehotenstvo. Za to stojí za to znepokojovať?

Každá budúca matka sa začína starať viac o zdravie svojho dieťaťa ako o ňu. Ale zo zdravia matky závisí veľa a ak počas tehotenstva žena utrpela nejakú chorobu, môže to mať vplyv na zdravie dieťaťa. Papilomavírus a tehotenstvo - ako nebezpečná je táto choroba v "zaujímavej" pozícii pre matku aj dieťa?

Čo je papilomavírus? Symptómy ľudského papilomavírusu

Táto choroba sa týka najbežnejších infekčných chorôb, ktoré sa prenášajú sexuálne. Je pravda, že tretina infikovaných nevie, že sú nositeľmi papilomavírusu. Prečo? Vírus môže byť v neaktívnom stave po celý čas, to znamená, že sa vôbec nezobrazuje.

Symptómy ľudského papilomavírusu

Osoba, ktorá je nosičom papilomavírusu, nemôže mať žiadne príznaky ani niekoľko rokov po infekcii - vírus je v "čakaní" a akonáhle ľudský imunitný systém oslabuje, bude "vystupovať". Na čo - v doslovnom zmysle slova: papilómy, bradavice začínajú rásť na slizniciach a v oblasti pohlavných orgánov. Vonkajšie sú veľmi podobné karfiolom - veľa kvetenstva červenej alebo ružovej. Tieto rastliny sú bezbolestné, ale s veľkým množstvom môžu poskytnúť nepohodlie počas sexuálneho styku a dokonca krvácajú po ňom. Niekedy sa svrbenie alebo zapálenie. Zobrazuje žltobiele výber - tak vírus "zjednodušuje" svoju existenciu a vytvára priaznivé prostredie.

Papilómy sú rozdielne - ploché aj konvexné a umiestnené jeden po druhom a v skupinách. Vo väčšine prípadov sú na dotyk mäkké. Papilómy sa môžu objaviť na rôznych miestach - na labkách, na perineu, okolo konečníka, vagíny a krčka maternice. Mimochodom, je to na maternici maternice, že vírus môže vyvolať vývoj rakovinových buniek. Je to onkológia - najnebezpečnejšia komplikácia papilomatózy.

Zriedkavo, ale v praxi av takých prípadoch sa bradavice objavujú na perách, v ústnej dutine. Niekedy môžu ísť sami, ale nemyslite si, že je tak ľahké sa zbaviť papilomavírusu - môže sa prejavovať časom, viac ako raz. Preto by sa choroba mala brať veľmi vážne a mala by byť pripravená na dlhú a nákladnú liečbu.

Môže ľudský papilomavírus ovplyvniť tehotenstvo?

Často je to dostatočné, keď otehotniete u žien a prejavuje sa papilomavírus. A to nie je prekvapujúce - zmena hormonálneho pozadia, imunitný systém sa stáva slabým, telo vynakladá veľa energie. Sú papilómy škodlivé pre plod, ovplyvňujú priebeh tehotenstva? Mnoho gynekológov bude strašiť - papilomavírus môže spôsobiť prerušenie tehotenstva, patológie u plodu atď. Ako však ukazuje prax a skúsení lekári hovoria, táto choroba neovplyvňuje priebeh tehotenstva. Avšak, bradavice môžu priniesť nepohodlie (oni rastú rýchlo, tam sú vypúšťanie). Pokiaľ ide o vplyv na dieťa, vnútromaternicová infekcia plodu je zriedkavá, rovnako ako infekcia počas pôrodu (v takom prípade výskyt papilómov na vokálnych šnúrkach u detí v ranom veku).

Ako liečiť papilomatózu počas tehotenstva?

Či sa má liečiť papilomatóza počas tehotenstva - rozhodne lekár. Niekedy sa bez toho, aby sa akokoľvek podarilo, bradavka sa stratila. Ak po narodení nezmiznú, musíte sa zbaviť kondylómu. V prípade, že sú veľmi veľké, najmä na krčku a vagíne, musia byť odstránené, pretože počas pôrodu môžu vyvolať krvácanie. Ako sa liečia kondylómy? Neexistuje žiadna univerzálna droga. Okrem toho sú antivírusové lieky často počas tehotenstva kontraindikované.

V žiadnom prípade nemôžete odstrániť kondylómy pomocou bežných bradavíc! Postup je prísne lekárom!

Existuje niekoľko spôsobov odstraňovania bradavíc - chemické prípravky, zmrazovanie tekutého dusíka, chirurgická cesta, odstránenie lasera, elektrokoagulácia.

prevencia

Prevencia papilomavírusu je veľmi jednoduchá - chránený pohlavný styk a stály partner. Štatistiky ukazujú, že používanie kondómu znižuje riziko infekcie o 70%. Treba však poznamenať, že vírus je schopný preniknúť cez latex. Ak je to žiaduce, môžete získať očkovaciu látku od niektorých zamestnancov HPV, ale to nezaručuje 100% výsledok, pretože zamestnanci HPV vírusu majú viac ako tucet. Okrem toho, očkovanie je veľmi kontroverzná otázka.

HPV a tehotenstvo: znaky, riziko plodu, príznaky, účinky na počatie

Papilómy v tehotenstve - častý jav. Na rozdiel od mnohých infekcií sa HPV počas tehotenstva nepovažuje za významnú hrozbu pre zdravie dieťaťa alebo samotnej matky. Tvorba ochorenia plodu nemá žiadne škodlivé účinky. Jedinou hrozbou pre dieťa môže byť genitálna papilomatóza matky, pretože ide o vážne riziko prenosu patogénu pri narodení prirodzene.

Vzdelávanie (vzhľad) papilómov typu 16, 18 počas tehotenstva: foto

HPV 16, 18 a tehotenstvo - stavy, ktoré si vyžadujú okamžité sledovanie odborníkom, pretože tieto kmene patogénu môžu viesť k vzniku rakovinového nádoru.

Papilomavírus (HPV) 16, 18 typov počas tehotenstva sa prejavuje vo forme špicatých procesov, sústreďuje sa najčastejšie v intímnych zónach ženy. Takéto rastu majú potenciál na rozvoj rakoviny. Ak je HPV zistený u tehotných žien, žena automaticky padne do rizikovej skupiny a je pod prísnym dohľadom špecialistu.

Aký je účinok HPV na plod? Existuje vysoká pravdepodobnosť infekcie novorodenca v generickom procese. Potom môže dieťa vyvinúť papilomatózu dýchacích ciest alebo úst a hrdla. Prítomnosť HPV týchto typov u budúcej matky - indikácia pre cisársky rez.

Ak počas tehotenstva papiloma vírus aktívne prechádza a ohrozuje život plodu, zvažuje sa problém odstránenia nádorov. Spôsob odstránenia je zvolený ošetrujúcim lekárom v závislosti od stavu ženského tela a stupňa vývoja ochorenia.

Papilómy počas tehotenstva - indikácia dôkladného a dôkladného vyšetrenia. Dôkladné sledovanie lekára je stanovené, aby sa zabránilo negatívnemu vplyvu choroby na dieťa.

Tehotenstvo a HPV 31

V poslednej dobe bolo u 31 genotypov menej pozornosti venovaných papilomavírusom ako 16 a 18. Teraz sa názory lekárov trochu zmenili. HPV 31 je na druhom mieste v nebezpečenstve vzniku rakoviny. Externé príznaky výskytu papilomavírusu (HPV) u tehotných žien je vývoj skvamóznych procesov. Hlavnými léziami papilomatózy sú genitálna oblasť a krčka maternice. Tento typ je charakterizovaný absenciou genitálnych bradavíc.

Hlavným nebezpečenstvom vírusu pre ženu sa považuje možnosť výskytu bovinnej papulózy a neoplázie. Pre dieťa je to veľké riziko zlyhania infekcie vírusového dýchacieho traktu v prirodzenom pôrodnom procese.

HPV 33 a tehotenstvo. Existuje nebezpečenstvo?

Čo je nebezpečné pre HPV počas tehotenstva? Plodové ložisko je silné namáhanie ženské telo. Procesom hormonálnej úpravy, znížením imunity a rýchlym prírastkom hmotnosti sú hlavnými dôvodmi aktívneho rastu nádorov. Obzvlášť často sú v oblastiach so zvýšeným trením papilómy.

Ako ovplyvňuje papilomavírus tehotenstvo? HPV 33 nepredstavuje riziko pre plod a neovplyvňuje proces tehotenstva. Riziko nadobudnutia dieťaťa je nízke. Avšak vírus papilloma počas tehotenstva môže mať negatívny vplyv na zdravie žien:

 • S poklesom ochranných síl tela sa patológia aktívne rozvíja a existuje riziko onkologických ochorení. Keď je detegovaný vírus tohto typu, je dôležitá histologická a cytologická analýza.
 • Vyvrtnutie v intímnej zóne počas pôrodu môže spôsobiť krvácanie, preto je často uprednostňovaná cisársky rez.

Papilómy počas tehotenstva: príčiny

Neexistuje presná definícia príčin vzniku papilomatózy v tehotenstve, ale odhalili sa niektoré faktory, ktoré určujú aktívny vývoj novotvarov:

 1. Hormonálna reorganizácia. Pod vplyvom hormonálneho stresu dochádza k aktívnemu rastu formácií. Tieto dôsledky sa nedajú vyhnúť, pretože moderná medicína nie je schopná kontrolovať skoky týchto látok v tele budúcej matky.
 2. Rýchle zvýšenie telesnej hmotnosti. Najčastejšie sa HPV novotvary prejavujú u ľudí s nadváhou. Bližšie k tretiemu trimestru tehotenstva, ženy rýchlo získavajú váhu, čo vyvoláva aktiváciu rastu vírusových buniek. Tento problém môže byť vynechaný stranou s jasnou kontrolou tohto indikátora a neumožňujúce nadmerné váhy podľa stanovených noriem.
 3. Trenie a nadmerné potenie. Najčastejšie sa papilomatóza vyskytuje v oblastiach s vyšším trením alebo príslušenstvom s pokožkou. Pri písaní hmotnosti sa mnohé veci stávajú malými. Trenie kože na oblečení sa zintenzívňuje. Počas fetácie je dôležité nosiť pohodlné a priestranné veci, zabrániť treniu pokožky. Papilomatóza sa často objavuje v teplých a vlhkých oblastiach tela, takže oblasti so zvýšeným potentiálnym pocitom sú najzraniteľnejšie. Počas tehotenstva je dôležité starostlivo monitorovať vašu hygienu, aby ste predišli vzniku patologických príznakov.
 4. Genetická tendencia osoby prejavovať infekciu. Ak má žena predispozíciu k papilomatóze, musí určiť účinok HPV na tehotenstvo. Tiež by ste mali konzultovať s odborníkom: Môžem otehotnieť s HPV?

Papilómy (HPV) počas tehotenstva: foto

Ako ovplyvňuje papilóm tehotenstvo? Symptómy choroby, spravidla, rovnako. Vzhľad novotvarov u dochádzajúcich matiek sa nelíši od papilómov v iných skupinách obyvateľstva. Avšak vyrážky v tomto období sú rozsiahlejšie a líšia sa v aktívnom raste. Často sa nachádzajú na tvári, krku, hrudníku, ramenách, v oblasti axilárnych dutín. Adolescenti môžu trápiť budúcu matku a ich trauma je veľmi nebezpečná. Poškodenie štruktúry novotvaru môže viesť nielen k krvácaniu a prenikaniu infekcie, ale aj k onkologickej chorobe.

Príčiny výskytu ochorenia a to, či sú papilómy (HPV) ovplyvnené tehotenstvom, sú najčastejšie kladené otázky. Jednoznačnú odpoveď môže poskytnúť iba kvalifikovaný odborník po vizuálnom posúdení a diagnostike.

HPV a plánovanie tehotenstva

Ako ovplyvňuje HPV koncepciu a tehotenstvo? Prítomnosť papilomavíru ovplyvňuje nielen koncepciu plodu, ale tiež komplikuje proces tehotenstva. Ak existujú lézie v genitálnej oblasti a vnútorných orgánoch urogenitálneho systému ženy, existuje vysoká pravdepodobnosť opustenia prirodzeného pôrodného procesu.

Môžem otehotnieť s papilómom? HPV v tele ženy nemá negatívny vplyv na prácu orgánov a systémov. Preto môžete otehotnieť s HPV. Otázka je iba v zdraví mamy a dieťaťa.

Je možné otehotnieť s papilomavírusom s vysokým onkogénnym rizikom? Pred plánovaním tehotenstva bude každá žena vedomá najprv navštíviť gynekológa. Po cytologickom vyšetrení škvrny bude jasné, či je možné plánovať koncepciu dieťaťa alebo či je vhodné odložiť tehotenstvo. Po liečbe HPV sa môžete znova vrátiť k tejto otázke.

Ak výsledky skríningu naznačujú patologické zmeny - koncepcia je jednoznačne odložená. Ak je vírusová záťaž normálna - môžete otehotnieť. Pri HPV je stav žien neustále monitorovaný. Pri zistení infekcie by ste nemali odkladať plánovanie dieťaťa, pretože správne liečenie ľudského papilomavírusu počas tehotenstva alebo pred počatím dáva vysokú šancu na vznik zdravého dieťaťa.

Spôsobuje papilomavírus (HPV) koncepciu?

Ak žena počas tehotenstva má papilómy, nebojte sa. Medicína zatiaľ nepreukázala negatívny vplyv ochorenia na graviditu a zdravie plodu. Vírus nespôsobuje patológiu a malformácie dieťaťa, nevyvoláva potrat alebo predčasný pôrod. Proces koncepcie HPV nemá žiadny účinok.

Hlavnou hrozbou pre plod je výskyt charakteristických výrastkov v rôznych oblastiach pokožky alebo slizníc. Prenos infekcie z matky na dieťa sa môže vyskytnúť počas vývoja plodu alebo keď novorodenci prechádzajú cez pôrodný kanál. Zvyčajne sa u novorodencov objavujú novotvary v oblasti konečníka, na genitáliách, v ústnej dutine alebo v dýchacích cestách. Len ich lekár môže určiť.

Papilomavírus počas tehotenstva vstupuje do aktívnej fázy kvôli zníženiu imunity ženy. Známkou latentnej formy infekcie je výskyt rastu až po počatí. Často sú papilómy po tehotenstve a obdobie dojčenia nezávislé. Je to spôsobené stabilizáciou hormonálneho zázemia a je znakom normálneho fungovania imunitného systému. V takomto prípade by sa človek nemal báť zdravia, hoci je potrebná pravidelná návšteva ošetrujúceho lekára. Už existujúce formácie počas tehotenstva môžu zmeniť svoj tvar, farbu a vlastnosti.

Niektoré formy ochorenia sa môžu stať prekážkou koncepcie dieťaťa. Pri neúspešných pokusoch o oplodnenie sa výrazne zníži pravdepodobnosť normálneho priebehu tehotenstva a možnosť vykonávania prirodzeného pôrodu.

Ľudský papilóm v tehotenstve: čo robiť?

Kauzálnym faktorom infekcie je v tele takmer každej osoby, takže sa nebojte a panika, ak lekár diagnostikoval ľudský papilomavírus v tehotenstve. Infekcia sa prejavuje len za priaznivých podmienok pre jej vývoj. Hlavnou príčinou papilómov v tehotenstve je oslabenie obranyschopnosti tela. Ak chcete prejaviť novotvar, treba liečiť pokojne.

Pred plánovaním dieťaťa je vždy lepšie prejsť testy na vírus. Tým sa ochránite seba a svoje dieťa, rovnako ako zbaviť sa zbytočnej úzkosti. Je obzvlášť dôležité, aby diagnóza prešla na tie ženy, ktoré mali predtým patogén.

Ak sa papilómy u tehotných žien nezobrazia v intímnych zónach a orgánoch močového mechúra, ale na iných miestach tela, riziko prenosu ochorenia na plod je minimálne.

Najlepším spôsobom boja proti infekcii počas tohto obdobia je udržanie imunitnej obranyschopnosti tela. Žena, ktorá nesie plod, sa musí starať o seba, jesť správne a obohacovať stravu s výrobkami, ktoré podporujú rast imunity.

Aké testy na HPV počas tehotenstva by sa mali vykonať?

K dispozícii sú nasledujúce diagnostické metódy:

 • Samohodnotenie značiek HPV. Identifikácia prítomnosti papilómov týmto spôsobom môže byť s ich lokalizáciou na vonkajšej koži kože a sliznice.
 • Identifikácia papilomatózy pri vizuálnom vyšetrení s kolposkopom. Metóda vám umožňuje dať len predbežnú diagnózu. Pre presnejšiu definíciu patológie je potrebné podrobiť niekoľko špeciálnych analýz.
 • Štúdia PCR umožňuje identifikovať typ vírusu a určiť možnosť výskytu onkologických ochorení.
 • Štandardný HPV test je zameraný na detekciu vírusových buniek v tele. Vyšetrenie vykonávajú všetky ženy pri registrácii.
 • Cytologická štúdia - identifikácia patogénu na základe tampónu odobraného z cervikálneho kanála.
 • Histologické vyšetrenie sa vykonáva na základe biopsie postihnutých tkanív. Diagnóza umožňuje určiť pravdepodobnosť onkológie.

Liečba HPV u tehotných žien

V každom scenári vývinu choroby potrebujú všetky ženy, ktoré sú diagnostikované s HPV pri prenose plodu, kvalifikovanú liečbu. Po zmene stavu urogenitálneho systému sa očakávaná matka automaticky dostane do rizikovej skupiny a musí byť pod neustálym lekárskym dohľadom. Je dôležité, aby ste absolvovali všetky predpísané testy.

Liečba liekom v počiatočných štádiách tehotenstva je kontraindikovaná, pretože užívanie liekov môže nepriaznivo ovplyvniť zdravie nenarodeného dieťaťa. Liečba papilomatózy s liekmi sa priblíži len k tretiemu trimestru. Terapia je zameraná na imunomoduláciu a potlačenie infekcie.

Odstránenie príloh sa vykonáva iba v krajnej nevyhnutnosti, keď patológia nesie ohrozenie plodu alebo existuje vysoké riziko poškodenia rasov počas podávania s vývojom krvácania. Výber postupu odobratia vykonáva lekár po dodaní všetkých predpísaných testov.

Aby ste predišli negatívnemu vplyvu na plod HPV, pri plánovaní tehotenstva je lepšie konzultovať s lekárom a vykonať testy pred počatím.

MINISTERSTVO UPOZORNENIE: "Papilómy a bradavice sa môžu kedykoľvek stať melanómom."

Tehotenstvo a infekcia papilomavírusu

Nie tak strašne ako to vyzerá. HPV - ľudský papilomavírus - raz v tele budúcu mamičku, výrazným negatívnym dopadom, ktoré nemajú žiadne ovocie ani žena sama. Nikto zatiaľ nepreukázal, že infekcia ľudského papilomavírusu ovplyvňuje priebeh tehotenstva. Jediná situácia, v ktorých môže vírus ohroziť dieťa - anogenitálnej bradavice (condylomata acuminata) spôsobené infekciou HPV 6 a typu 11.

Všeobecne platí, že ľudský papilomavírus je prítomný v krvi u takmer 90% obyvateľov zeme. Podľa rôznych zdrojov je s ním 70-95% ľudí v reprodukčnom veku infikovaných. A mimochodom, väčšina vírusu sa nezobrazuje. S výnimkou prípadov, keď je imunita osoby veľmi oslabená. HPV sa nazýva jedna z najbežnejších vírusových ochorení. Dnes je známe približne sto rôznych typov HPV. Tretina sa prenáša sexuálne. Vykazuje kondylómy a papilómy vo vagíne, na krčku maternice.

Avšak väčšina typov HPV nemá významné príznaky. Navyše nie sú známe presné mechanizmy prenosu tohto vírusu z človeka na človeka.

V prípade, že koncepcia HPV bola v latentnej forme, že v priebehu tehotenstva sa môže vrátiť do obľúbeného bradavice - sú kožné výrastky (bradavice mäkké) v prípade, že ste už skôr, môže rásť vo veľkosti a zmien. Zbavte sa im počas zaujímavej situácie sa neodporúča, pretože akékoľvek popálenie - stres pre pokožku, a teda - pre dieťa. Preto by tehotná žena s HPV mala byť stále pod lekárskym ohľadom. Akékoľvek spôsoby liečby jej budú predpísané až po 28. týždni tehotenstva. Koniec koncov, v tom čase už boli vytvorené systémy a orgány dieťaťa a nie sú vystavené hrozbe negatívnych účinkov liekov.

V zriedkavých prípadoch môže papilomavírus ovplyvniť plod. Napríklad, ak bradavice (borodavkoobraznye mäsovo sfarbený kožné výrastky a slizníc, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v oblasti konečníka a genitálií), sú umiestnené v pošve, je tu riziko, že počas priechodu pôrodnými cestami dieťa dýcha dopredu a s dychom dostane HPV. Existuje vysoká pravdepodobnosť infekcie papilomavírusom dieťaťa pri narodení - pretože tam sú bradavice na hlasivky. Preto ženy, ktoré trpia vaginálnymi kondylómami, sa dôrazne odporúčajú uchýliť sa k cisárskym rezom.

Ak kondylómy nie sú vo vagíne, dieťa sa neinfikuje s HPV. Ale aby ste neostali imunitu, tehotná žena s HPV by sa mala postarať o seba a udržať jej telo s cieľom udržať zdravie. Koniec koncov, HPV môže viesť k exacerbácii takej choroby ako drozd.

Ak žena má tvorbu kože, mala by prejsť analýzu HPV pred otehotnením. Takže ona bude pokojnejšia. Koniec koncov, niektoré typy vírusu môžu byť onkogénne a vyžadujú starostlivé sledovanie lekára počas tehotenstva.

Stojí za to pamätať, že ak žena pred tehotenstvom lekári našli papilomovírus, potom musíte absolvovať liečbu a je lepšie mať nejaké dieťa potom. Najmä po dlhom čakaní nie je potrebné - lekár zvyčajne dáva otehotnieť už v nasledujúcom mesačnom cykle po liečbe HPV.

Zvlášť to platí pre tých, ktorým bola predpísaná liečba podofylotoxínom (toto protivírusové liečivo spôsobuje nekrózu kondylómu). Samozrejme, len lekár by mal predpisovať všetky potrebné lieky.

Doteraz nebol nájdený liek na úplné vyliečenie HPV. Moderná liečba je zameraná predovšetkým na "utopenie" infekcie a boj s príznakmi. Condylomata sa buď odstráni (napríklad laserovou terapiou), alebo sú predpísané lieky, ktoré znižujú koncentráciu vírusu v tele.

Niektorí vedci považujú HPV za jednu z príčin rakoviny krčka maternice. Argument je, že liečba bradavíc na krku pomocou zmrazenia alebo inou metódou je nemožná, pretože takýto zásah môže viesť k predčasnému pôrodu.

Ľudský papilomavírus v tehotenstve

Tehotenstvo je najdôležitejším obdobím života každej ženy. Budúce matky sú obzvlášť dôležité pre svoje zdravie, takže všetky choroby sú zvyčajne diagnostikované pri prvých prejavoch. HPV počas tehotenstva je dosť bežné. Nasledujúci článok vám povie o charakteristikách priebehu infekcie papilomavírusu počas tehotenstva.

Hlavný vinník

Príčinou infekcie papilomavírusovej infekcie je vírus, ktorý postihuje hornú vrstvu kože a slizníc pohlavných orgánov. Prenos týchto vírusov je možný len od človeka k človeku, infekcia sa vyskytuje, keď príde do styku s kožou alebo sliznicami chorého človeka. Po infekcii vírus zostáva v koži a slizniciach, nevstupuje do krvi a do iných orgánov. Infekcia papilomavírusom nie je pohlavne prenosná choroba. Infekcia sa môže vyskytnúť nie nevyhnutne počas sexuálneho styku, použitie kondómu, panenstva, neustáleho sexuálneho partnera - nie je zárukou neprítomnosti HPV v tele.

Pre infekciu papilomavírusu je charakterizovaný latentným (latentným) tokom, inkubačná doba (od infekcie až po výskyt prvých príznakov ochorenia) trvajúca od 3 mesiacov do niekoľkých rokov.

V iných prípadoch môže HPV žiť v organizme dlho, dokonca aj od narodenia, a byť prvýkrát vystavený uprostred života v súvislosti s depresiou imunity. To aktivuje vírus, jeho zvýšená reprodukcia a choroba prechádza do štádia klinických prejavov.

synonymá

 • Infekcia spôsobená HPV; genitálne bradavice.
 • MKB CODE 10
 • A63 Iné choroby prenášané prevažne pohlavím, inde nezaradené.
 • A63.8 Iné určené ŠTI.
 • B97.7 Papilomavírusy ako príčina chorôb klasifikovaných inde.

Epidemiológia infekcie papilomavírusu

Ľudský papilomavírus (HPV) je príčinou benígnych a malígnych novotvarov. Vírus ovplyvňuje viacvrstvový plochý epitel kože a slizníc. Prenosová cesta je kontakt, vrátane sexuálneho. Prenos infekcie papilomavírusu počas podávania je zriedkavý. Klinický obraz perinatálnej infekcie sa vyvíja do 2 rokov. Prítomnosť genitálnych bradavíc u detí starších ako 18 mesiacov, najmä počas 2 rokov, naznačuje možnosť sexuálneho napadnutia.

HPV je definovaný ako poškodené tkanivá a nezmenený epitel. V 80% prípadov s nezmeneným maternicovým krčkom je zistená HPV typ 16. Medzi mladými ženami (priemerný vek 22,9 rokov) sa HPV detegoval u 33%. Najčastejšie sa vírus nachádza v cervikálnom kanáli a v vulve - 46%. Vo väčšine prípadov je príčinou infekcie HPV typu 16 a 18. Nie všetky ženy infikované onkogénnymi typmi HPV vrátane 16. A 18. Roku vyvinú klinicky výraznú chorobu, ktorá sa zmení na rakovinu krčka maternice (rakovina krčka maternice).

Rôzne typy HPV sa zistili u 99,7% biopsií získaných z pacientov s karcinómom krčka maternice na celom svete, a to ako pri plochých epiteliálnych karcinómoch, tak u adenokarcinómov.

Doba inkubácie s vonkajšími bradavicami je 2-3 mesiace, s rakovinou a prekancerózou - rokmi.

Príčiny infekcie papilomavírusu

HPV je malý vírus, ktorý obsahuje dvojvláknovú DNA. V súčasnosti je známe viac ako 120 typov HPV. Viac ako 30 typov môže infikovať genitálny trakt. Všetky typy HPV sú rozdelené do dvoch skupín: vysoké onkogénne riziko, ktoré sú zistené u malígnych nádorov a nízke onkogénne riziko zistené pri benígnych léziách krčka maternice a kondylómov.

16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82 patria do skupiny s vysokým rizikom vzniku onkogénov., 42, 43, 44, 46, 47 a 50. V Európe je najčastejšie typ 16 HPV, ktorý sa zistil vo viac ako polovici prípadov rakoviny krčka maternice.

Ak pridáme k týmto štyrom ďalším typom HPV (18, 31, 33 a 45), zistili ich viac ako 85% všetkých prípadov tejto choroby. Infekcia spôsobená HPV s nízkym rizikom onkogénneho ochorenia zvyčajne prebieha bezproblémovo rýchlo, v priebehu 12-18 mesiacov.

Ako môže byť infikovaný vírus?

Infekcia ľudským papilomavírusom

HPV sa môže prenášať veľmi ľahko, najmä ak sú mikrotrhly alebo zranenia a zvyčajne sa to stane:

 1. Počas sexuálneho styku, orálneho a análneho sexu.
 2. Domáca cesta (pri použití holiacich strojčekov, čepele atď.) Na verejných miestach.
 3. Infekcia papilomavírusom a tehotenstvo môžu viesť k infekcii novorodenca.
 4. Nie je možné vylúčiť kvapôčky vo vzduchu.

Akonáhle v ľudskom tele vírus prenikne krvou do epiteliálnych buniek kože alebo slizníc, prestaví ju a spôsobí, že bude pracovať novým spôsobom. Výsledkom sú nové nádory. Napriek tomu, že inkubačná doba je v priemere 2-3 mesiace, v skutočnosti HPV môže byť niekoľko rokov.

patogenézy

Hlavným cieľom vplyvu onkogénnych typov HPV je zóna transformácie krčka maternice, kde sa vyvíjajú dysplastické a prekancerózne zmeny. Možná progresia z bunkových zmien súvisiacich s infekciou HPV pred vznikom rakoviny krčka maternice. Celý proces zvyčajne trvá 10-40 rokov, ale v zriedkavých prípadoch sa môže rozvinúť o 1-2 roky.

Príznaky infekcie HPV v tehotenstve

Vývoj na koži a / alebo slizniciach anogenitálnej oblasti exophytických rastov podobných karfiolu; keratinizácia, vysoká nad úrovňou kože, ktoré spôsobujú krvácanie, svrbenie, výtok. U žien je častá lokalizácia krčka maternice. Často sú postihnuté viaceré miesta naraz (napríklad krčka maternice, vagíny a vulvy). Veľkosť a počet bradavíc je odlišný. Počas tehotenstva sa klinický obraz môže zmeniť. Externé kondylómy sú zriedkavo zhubné. Len niektoré typy HPV spôsobujú rakovinu krčka maternice a anorektálnu rakovinu, rovnako ako rakovinu vulvy a penisu. Často infekcia pretečie asymptomaticky. Najťažšou komplikáciou je rakovina krčka maternice.

Komplikácie tehotenstva

Vykonávanie HPV neovplyvňuje priebeh a výsledok tehotenstva. Bolo popísaných len niekoľko prípadov laryngeálnej papilomatózy u novorodencov narodených z matiek s rozsiahlymi genitálnymi bradavicami.

Priebeh tehotenstva

V tehotenstve sa viditeľné kondylómy často opakujú, majú tendenciu výrazne stúpať, strácajú sa, veľké útvary môžu spôsobiť ťažkosti počas pôrodu. Existuje informácia, že primárna infekcia HPV počas tehotenstva môže viesť k hrozbe prerušenia, ale či taká infekcia spôsobuje vývojové vady plodu je kontroverznou otázkou. Frekvencia prenosu HPV z matky na plod, podľa rôznych výskumníkov, sa veľmi líši - od 4 do 80%.

Keďže prenos vírusu do súčasnosti nie je známy. Je pravdepodobné, že cez cervikálny kanál a plodové membrány vzostupne alebo pri kontakte, keď dieťa prechádza cez materinský rodný kanál. Nedávno sa HPV infekcia počas pôrodu spája s vývojom hrtanu, priedušnice a bronchiálnej papilomatózy a anogenitálnych bradavíc u dojčiat.

Toto ochorenie je pomerne vzácne, aj popisované prípady tohto ochorenia u detí narodených s cisárskym rezom, takže prítomnosť HPV a jeho prejavov u tehotných žien nie je indikáciou k cisárskym rezom. Indikácie na operáciu môžu slúžiť iba ako prítomnosť obrovského kondylómu, ktorý bráni dodávaniu cez prirodzený pôrodný kanál. Takéto kondylómy sa vyskytujú iba u žien s ťažkou imunodeficienciou, napríklad AIDS.

Po narodení sa HPV zistený počas tehotenstva najčastejšie nezistil a klinické prejavy vo forme masívnych výrastkov sa výrazne znižujú alebo zmiznú. Chcem poznamenať, že po prvom odhalení HPV počas tehotenstva sa zvyčajne nerozpoznal po pôrode.

Diagnóza HPV počas tehotenstva

Diagnostika sa zameriava na identifikáciu onkogénnych HPV typov: písanie vírusu, so špecifickými genotypy, dlhodobé pretrvávanie vírusu v kanáli krčka maternice krčka maternice; vírusová záťaž (množstvo vírusu) a stupeň integrácie vírusu do hostiteľskej bunky. V prítomnosti onkogénnych HPV typov je nutné vykonať cytológiu a detekciu cervikálna dysplázia krčka maternice, epitelu - biopsiu s histologické vyšetrenie.

histórie

 • vek nad 35 rokov;
 • patológia krčka maternice;
 • STI v histórii;
 • prostitúcia;
 • skorý nástup sexuálnej aktivity;
 • prítomnosť veľkého počtu sexuálnych partnerov;
 • častá zmena sexuálnych partnerov;
 • stavov imunodeficiencie.

Fyzikálne vyšetrenie

Identifikácia anogenitálnych bradavíc v zrkadlách, erózia krčka maternice a iné lézie v oblasti cervikálneho kanála.

Laboratórny výskum

U asymptomatických formách, ako je materiál pre štúdium v ​​onkogénnych HPV typov používať škrabanie epitelu močovej trubice a / alebo kanála krčka maternice. Pre detekciu iba vírusu použitého v diagnostických metód molekulárnej biológie (PCR, PCR v reálnom čase, PCR s použitím hybridnej pascí) z non-tumorigénny a nádorových písanie štýlov a stanovenie vírusovej záťaže (počet vírusovej DNA).

Pri detekcii onkogénnych typov HPV je povinné cytologické vyšetrenie so stanovením stupňa dysplázie epitelu krčka maternice. Pri vysokom stupni dysplázie sa vykoná histologické vyšetrenie. Ak existujú externé genitálne bradavice, potom sa nepoužíva typ HPV.

Sérologické vyšetrenie sa nepoužíva.

Inštrumentálny výskum

Keď sa vykoná lokalizácia bradavíc na maternice kolposkopiu, a lokalizácia vo vonkajšej ústia močovej trubice - cystoskopia. Pre vizualizáciu subklinické prejavy infekcie HPV v koži a sliznice pomocou metódy detekcie poškodenia s kyselinou octovou: 5% kyseliny octovej aplikovanej na kožu pohlavných orgánov alebo krčka maternice, bol pozorovaný po 3-5 minút v poškodených zbeleli po častiach. Pacienti s klinicky viditeľnými léziami nepodliehajú tomuto postupu.

premietanie

Všetky existujúce smernice pre prevenciu rakoviny krčka maternice obsahujú praktické odporúčania pre prideľovanie cieľových skupín na skríning, intervaly na skríning a stratégie pre špeciálne skupiny pacientov.

Na základe skúseností rôznych krajín o organizácii skríningu rakoviny krčka maternice sa po prvýkrát u nás navrhujú nasledujúce odporúčania pre implementáciu preventívnych programov v Rusku.

 • Vek začiatku skríningu je 25 rokov.
 • Vek, v ktorom nie je vhodné pokračovať v skríningu, je 65 rokov.
 • Intervaly počas screeningu - každé tri roky pre ženy mladšie ako 50 rokov a každých 5 rokov pre ženy vo veku 50 až 65 rokov.

Špeciálne skupiny pacientov:

 • ženy s chorobami maternice;
 • ženy s medzisúčtovou hysterektómii;
 • ženy s hysterektómii pre invazívny karcinóm krčka maternice.

Tehotné ženy, ktoré sa nezúčastnili na skríningu, by mali byť cytologicky vyšetrené pri registrácii na tehotenstvo a potom podľa odporúčaní z tehotenstva.

Diferenciálna diagnostika

Molluscum contagiosum

 • Mikro-papilomatóza labia
 • Perlové papuly penisu
 • Seboroická keratóza
 • Intradermálny nevus
 • Kanón in situ
 • Indikácie pre konzultácie s inými odborníkmi

  Pri detekcii dysplázie epitelu cervikálneho kanála stupňa II-III, rakoviny in situ, je zobrazená konzultácia onkogynekologa s rakovinou krčka maternice.

  Liečba infekcie papilomavírusom počas tehotenstva

  Neexistujú žiadne metódy terapie, ktoré by účinne zaručili úplné vyliečenie infekcie papilomavírusu. Vlastná bunková imunita môže na chvíľu potlačiť aktivitu HPV, ale bradavice sú náchylné k recidíve. Predpokladá sa, že odstránenie genitálnych bradavíc znižuje riziko prenosu vírusu a tiež znižuje riziko malígnej degenerácie, nie je však úplne vylúčené.

  Ciele liečby

  Eliminácia vírusu vždy nedochádza, takže liečba je zameraná na odstraňovanie anogenitálnej bradavice liečbu cervikálna erózie, cervikálny dysplázie epitelu. Všetky diagnostické, preventívne a terapeutické opatrenia sú zamerané na prevenciu rakoviny krčka maternice.

  Nežiaduce liečenie

  S malými vonkajšími genitálnymi a perianálnymi bradavicami, ako aj s intraepiteliálnymi léziami krčka maternice v miernom stupni, je možná kryoterapia.

  Vyžaduje to špeciálne vybavenie a vyškolený špecialista. Miestna anestézia alebo anestézia sú nevyhnutné. Zvyčajne sa dosiahne dobrý výsledok, ale v niektorých prípadoch môžu zostať jazvy.

  Liečivá liečba bermennosti

  Pri prítomnosti malých vonkajších genitálnych a perianálnych bradavíc sa počas gravidity neposkytuje liek.

  Chirurgická liečba

  Používa sa v prítomnosti extenzívnych genitálnych bradavíc alebo lézií krčka maternice v závažnej miere (rakovina in situ alebo rakovina krčka maternice).

  Liečba genitálnych bradavíc s beremennym

  Liečba HPV a genitálnych bradavíc by sa mala vykonávať v prvom trimestri gravidity. V prítomnosti eexofytických foriem je ich odstránenie znázornené, pretože v neskorších obdobiach je možné očakávať ich rýchly rast. To je plné rôznych komplikácií počas ďalšieho tehotenstva a pôrodu.

  V prípadoch, keď sú zistené aktívne prejavy HPV vrátane CIN 1 a 2, prerušenie sa najčastejšie nevykonáva. Po liečbe sa opäť vykoná kolposkopia a cytologické vyšetrenie. Ak sa CIN 2-3 zistí v malom čase, je optimálne zabezpečiť prerušenie tehotenstva a vhodnú liečbu. Taktiky však môžu byť odlišné, rozhodnutie sa robí konkrétne v každom prípade na základe veku, veku, klinického obrazu a vyšetrenia pacienta. V tomto prípade je konzultácia s onkológom povinná. Je možné vykonať mikrokologizáciu krčka maternice s následným dodaním cisárskym rezom.

  Za prítomnosti rakoviny krčka maternice, za predpokladu, že hĺbka invázie do nádoru nepresiahne 3 mm, sa uskutoční kondizácia krčka maternice (plytká). Diaľková časť je podrobená histologickému vyšetreniu. Taktika sa určuje po obdržaní histologických údajov v spojení s onkológom. Radikálne operácie sa vykonávajú 4-6 týždňov po pôrode. Stojí za to povedať, že v takýchto prípadoch je absolútne úplne zjednotená taktika a rozhodnutie sa robí individuálne.

  Výsledkom je, že dieťa môže vyvinúť veľmi závažné ochorenie hrtanu - rekurentnú respiračnú papilomatózu. Je veľmi ťažké liečiť a často sa tieto deti stanú zdravotne postihnutými. Našťastie táto choroba je zriedkavá.

  Indikácie pre hospitalizáciu

  V prípade potreby je chirurgický zákrok povinný.

  Prevencia a prognóza komplikácií tehotenstva

  Na prevenciu laryngeálnej papilomatózy u novorodencov v prítomnosti veľkých alebo viacnásobných genitálnych bradavíc v ženskej genitálnej oblasti sa odporúča operácia. Za prítomnosti HPV s vysokým onkogénnym rizikom neexistujú žiadne špeciálne odporúčania.

  Primárna prevencia rakoviny krčka maternice zahŕňa vykonávanie opatrení vo vzťahu k ľuďom, ktorí nemajú príznaky ochorenia, s cieľom zabrániť ich vývoju v budúcnosti. Klasickým príkladom primárnej prevencie akejkoľvek choroby je očkovanie, ktoré sa vykonáva mimo tehotenstva.

  Sekundárna prevencia rakoviny krčka maternice zahŕňa včasné zistenie a liečbu ľudí s príznakmi ochorenia s cieľom spomaliť alebo zastaviť progresiu.

  Terciárna prevencia je chirurgické odstránenie rozvinutého nádoru v kombinácii s radiačnou terapiou alebo chemoterapiou.

  Hodnotenie účinnosti liečby

  Kontrola vytvrdnutí pomocou periodického (1 každých 6-12 mesiacov) pacientov vyšetrenie, cytológie, určujúcich onkogénnych typov vírusov a ich genotypu. Nie je potrebný kontakt. Sexuálnych partnerov treba vyšetriť a vyšetriť v prítomnosti prejavov infekcie papilomavírusu - na liečbu.

  Keď sú zistené anogenitálne bradavice, registrácia sa vykonáva vo forme 089 / y-sq.

  Informácie pre pacienta

  Dlhodobá perzistencia vírusu bez vývoja rakoviny krčka maternice je možná, rovnako ako eliminácia vírusu bez liečby. Pri dlhodobom pretrvávaní genotypov s vysokou onkogénne aktivitu, jeho začlenenie do genómu bunky s rozvojom cervikálna dysplázia je možné malignity. V súvislosti s sexuálnym prenosom vírusu by sa mali vyšetriť sexuálni partneri. Pri identifikácii krčka maternice u vysoko rizikových HPV je potrebné 1 raz výskumu rok colpocytologic a detekciu cervikálnej dysplázie alebo karcinómu krčka maternice III Stupeň - pozorovania a liečby rakoviny.

  Pri identifikácii HPV typov vysokého onkogénneho rizika v tehotenstve pokračuje tehotenstvo. V prítomnosti dysplázie krčka maternice sa vykonáva kolposkopické a colpocytologické vyšetrenie.

  Papilomavírusová infekcia počas tehotenstva

  Vírus ľudského papilómu je veľmi častý: približne 90% svetovej populácie je jeho nosičom. Infekcia sa môže vyskytnúť sexuálne, kontaktným spôsobom alebo počas pôrodu. Po dlhú dobu sa ochorenie nemôže prejaviť vôbec, ale žena má tehotenstvo a papilóm prechádza do štádia exacerbácie. Novotvary sa často objavujú na koži krku, líca, hrudníka, podpaží a v slabín.

  Papillóm je názov celej skupiny vírusov. Preto, aby sme odpovedali na otázku jeho nebezpečenstva počas tehotenstva, je potrebné určiť typ a lokalizáciu. Niekedy infekcia nepredstavuje žiadnu hrozbu pre dieťa, niekedy to vyžaduje liečbu.

  Infekcia papilomavírusu v tehotenstve

  Papilomavírusová infekcia môže prebiehať dlho v latentnej forme. Exacerbácie sa vyskytujú pri znížení imunity, napríklad počas tehotenstva. Podľa štatistík sa približne 80% budúcich matiek nachádza na koži papilómu. Z vonkajšieho hľadiska sú vyrážky rovnaké ako u všetkých ostatných ľudí: mäsité alebo mierne tmavšie, zaoblené, často na pediceli. Ale v tomto období sa zdajú byť väčšie a rýchlejšie.

  Novotvary sú samy o sebe bezbolestné, ale nie sú estetické, toľko žien ich chce čo najskôr odstrániť. Ľudský papilomavírus môže byť neonkogénny a onkogénny, s nízkym alebo vysokým rizikom degenerácie do rakovinového nádoru.

  Na stanovenie typu vyrážky je potrebné vykonať laboratórnu diagnostiku.

  Nepohodlie je spôsobené papilómami, ktoré sa nachádzajú v miestach dotyku s okrajom alebo stehom oblečenia, ako aj na záhyboch končatín. V týchto prípadoch existuje možnosť ich poškodenia a rozvoj krvácania.

  Obzvlášť krehké bradavice - bradavice rastú, ktoré sú pripojené k povrchu s tenkou nohou. Často sa nachádzajú na genitáliách a môžu spôsobiť pocit nepríjemných pocitov, svrbenie, suvenír alebo žltozelený výtok z vagíny.

  Vplyv na telo tehotnej ženy a plod

  Keďže papilómy sú vírusové ochorenia, mnohé ženy majú obavy z možného vplyvu na vývoj plodu a priebeh tehotenstva vo všeobecnosti. Ak sa neoplazmy nenachádzajú na genitáliách, nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo.

  Keď sa papilómy nachádzajú na genitáliách, zrýchlenie rastu vyrážky sa zvyšuje riziko poškodenia a krvácania. Takisto sa objaví vaginálny výtok - vlhké prostredie, ideálne na reprodukciu HPV a iných patogénov infekcií. Na tomto pozadí môže dôjsť k narušeniu hormonálneho zázemia ak zníženiu imunity. Prečítajte si viac o tom, ako posilniť imunitu počas tehotenstva →

  V zriedkavých prípadoch môžu byť pohlavné papilómy prenášané na dieťa počas pôrodu. Často sa detské telo vyrovná a choroba prechádza do asymptomatickej fázy, ktorá nie je nebezpečná. Niekedy po infekcii dieťa vyvíja neoplazmy na hlasivkách (papilomatózu dýchacích ciest) alebo na iných miestach. Takéto podmienky sú nebezpečné a vyžadujú liečbu, ale sú veľmi zriedkavé.

  dôvody

  U očakávaných matiek sa vyrážky na koži objavia rýchlo a často pokrývajú veľké plochy kože. Príčiny exacerbácie infekcie papilomavírusom počas tehotenstva sú nasledovné:

  • prirodzené zníženie imunity, nevyhnutné pre úspešné nosenie dieťaťa;
  • exacerbácia niektorých chronických ochorení;
  • hormonálne zmeny, ktoré spôsobujú zmeny v horných vrstvách kože;
  • častejšie poškodenie kože, čo súvisí so zvýšením hmotnosti ženy, ako aj s imunitnými a endokrinnými zmenami;
  • diabetes mellitus, zhoršený hormonálnymi nárazmi.

  diagnostika

  Detekciu papilomovírusovej infekcie u tehotnej ženy zaobchádza dermatológ alebo venereológ. Každý typ vírusu sa prejavuje svojou vlastnou cestou. Na základe údajov o kontrole môžete stanoviť diagnózu iba v prípade genitálnych bradavíc. Je však nemožné určiť ich typ a stupeň onkogenity bez laboratórnych vyšetrovacích metód.

  Hlavnou metódou diagnostiky papilomovírusovej infekcie je analýza PCR. Ak chcete získať materiál, lekár urobí škrabanie z krčka maternice (menej často - z močovej trubice). Podstata metódy spočíva v tom, že pod pôsobením špeciálnych enzýmov sa množstvo DNA vírusu vo vzorke zvyšuje v geometrickej progresii. Potom je infekcia ľahšie viditeľná mikroskopom.

  Diagnostika PCR pomáha detekovať ľudský papilomavírus, určiť typ, na ktorý sa vzťahuje, koľko je to onkogén, a tiež poskytnúť kvantitatívne hodnotenie. Kombinácia týchto parametrov je významná, pomáha určiť, kedy sa infekcia vyskytla, a preto tí ľudia, ktorí boli nosičmi a potrebujú liečbu.

  V niektorých prípadoch, aby sa získali presnejšie informácie o vlastnostiach štruktúry tkaniva a správnej polohe vrstiev, je predpísaná biopsia. Údaje histologickej analýzy umožňujú posúdiť štádium ochorenia a riziko degenerácie formácií na onkologické.

  liečba

  Ak je žena tehotenstvo odhalené a papilloma, v závislosti na tom, ako nebezpečný vírus, liečba môže byť vykonávaná od 28. týždni tehotenstva alebo odložené až do konca procesu tehotenstva. Pri lokalizácii vyrážok v budúcej matke na miestach, kde sa často vyskytujú kožné lézie, musia byť odstránené papilómy.

  Za týmto účelom sa môže použiť chirurgická excízia s lokálnym zmrazením kože, kryodestrukcia, laserová liečba, elektrokoagulácia. Ale je potrebné pripomenúť, že väčšina bradavice zmiznú samé o sebe po pôrode, takže tento zásah - v krajnom prípade, ak je to nutné čerpacia genitálne bradavice.

  Od 28. týždňa plod už vytvoril všetky orgány a placenta ju čiastočne chráni pred škodlivými látkami pochádzajúcimi z materskej krvi. Od tohto obdobia je možné používať lieky. Lokálne používané masti a gély: Viferon, Solkoderm, Acyclovir, Oksolinovaya masť. Vnútri predpisujte lieky s imunomodulačným účinkom: Kipferon, Anaferon, Reaferon, Viferon.

  Liečba infekcie papilomavírusom sa najlepšie robí pred tehotenstvom. To pomôže predchádzať nepohodlie a zbytočné emócie v takomto kritickom období.

  komplikácie

  Najnebezpečnejšou komplikáciou infekcie papilomovírusom je rakovina krčka maternice, vagíny alebo vulvy. Viac ako 30 typov genitálnych HPV, 15 je onkogénnych. V 70% prípadov sú zhubné nádory spôsobené vírusmi 16. a 18. typu.

  Okrem rakoviny, bez včasnej liečby, sa papilómy môžu stať zdrojom infekcie. Napríklad kondylómy, ktoré sa rozširujú, začnú trápiť a krvácať, v dôsledku čoho sa sliznica zakryje vredmi. Pus spolu s krvou prispievajú k šíreniu zápalového infekčného procesu. Znižuje sa imunita, dochádza k exacerbácii chronických ochorení rôznych orgánov.

  V tehotenstve môže výrazný rast genitálnych papilómov narušiť prirodzený proces pôrodu. V takýchto prípadoch sa vykonáva cisársky rez. Riziko komplikácií u dieťaťa je nízke. Občas infekcia sa vyskytuje počas priechodu pôrodným kanála, choroba sa prejavuje v dojčenskom papilómy v respiračnom trakte, ako aj na genitáliách, konečníka, krku a podpazušia.

  prevencia

  Napriek tomu, že hlavným spôsobom prenosu infekcie je sexuálne, kondómy nechránia pred infekciou. Očkovacia látka proti infekcii papilomavírusom je vo vývoji. Preto je prevencia založená na zachovaní činnosti imunitného systému: chôdza vonku, jesť dobre, užívanie vitamínových a minerálnych komplexov atď.

  Aby sa zabránilo vyrážkam, tehotná žena musí sledovať prírastok na váhe a nosiť pohodlné spodné prádlo vyrobené z prírodného tkaniny, aby sa predišlo podráždeniu tkaniva. Ak sú počas tehotenstva prítomné papilómy, je potrebné čo najskôr o tom informovať lekára a diskutovať s ním o potrebe liečby.

  Tehotenstvo a infekcia papilomavírusom sa často vyskytujú súčasne. Zhoršenie ochorenia je vyvolané znížením imunity, hormonálnymi zmenami, prírastkom hmotnosti. Vo väčšine prípadov to nevyžaduje liečbu, pretože nepredstavuje hrozbu pre plod a pre proces tehotenstva. Ale ak vyrážky prinášajú nepohodlie, potom aplikujte lokálne protivírusové lieky, imunomodulačné liečivá a tiež chirurgicky odstraňujte papilómy.

  Autor: Olga Khanova, lekár,
  najmä pre Mama66.com