Hlavná

Kliniky

Papilóm krčka maternice. Metódy liečby a očkovania

V poslednej dobe je príčinou rakoviny krčka maternice u žien ľudský papilomavírus (HPV). Vyvoláva rast formácií nazývaných papilómy alebo kondylómy. Infekcia sa vyskytuje v dôsledku nechráneného pohlavného styku s infikovaným partnerom. Odborníci sa domnievajú, že akákoľvek žena, ktorá nemá trvalého partnera, sa môže dostať do rizikovej skupiny pre nebezpečnú chorobu.

Príčiny papilomatózy na krčku maternice

Medzi hlavné dôvody, pre ktoré je ľudský papilomavírus aktivovaný na krčku maternice, je pridelená slabá imunita ženy. Ochranný systém jej tela môže byť stlačený kvôli častým stresom, zlým návykom a poruchám tráviacej funkcie. Všetky tieto faktory vytvárajú pozadie priaznivé pre vývoj a progresiu patológie.

Na intímnom spôsobe kontrakcie s HPV sa hovorí, že ani spôsob kontaktu, ani skutočnosť, že má kondóm, hrá rozhodujúcu úlohu.

Penetrácia patogénneho kmeňa do zdravého organizmu sa môže stať aj počas bozkávania. Orálne a análne formy nechráneného pohlavia tiež prispievajú k infekcii.

Niekoľko dôvodov nie je sexuálnej povahy:

 • porážka novorodenca v procese prechodu cez pohlavný systém chorého matky;
 • kanál infekcie domácností - použitie osobných hygienických predmetov inej osoby (možný nosič HPV);
 • návšteva verejných miest s vysokou vlhkosťou - sauny, bazény, kúpele atď.

Všetky kmene HPV majú schopnosť prežiť vo vonkajšom prostredí. Preto, aby sa zabránilo infekcii, žena by sa nemala pokúšať na niekoho inom spodnom prádle, umyť sa žuvačkami a otrieť uterákmi, ktoré jej nepatria osobne.

Pri prenikaní do tela sa HPV zavádza do hlbokých vrstiev epitelu. Toto prostredie je priaznivé pre jeho reprodukciu a rast. Počas vývoja kmeňa sa nepovažuje za nebezpečný. Stáva sa nákazlivá po dozrievaní a prichádza na povrch pokožky alebo sliznice.

Symptómy a diagnostika HPV infekcie krčka maternice

Sebapoznávanie papilomatózy vnútorných pohlavných orgánov nemôže byť ženou. Patológia sa objaví pri ďalšom vyšetrení gynekológom. Prítomnosť genitálnych bradavíc hovorí o akútnom priebehu ochorenia. Ale to by sa nemalo vystrašiť, pretože akútne infekčné procesy sa ľahšie liečia ako "spiace".

Detekcia plochého kondylómu naznačuje chronické ochorenie, ktoré viedlo k abnormálnym zmenám v hornej vrstve epitelu. Ak chcete potvrdiť diagnózu, vizuálna kontrola nestačí. Aby sa konečne overil prítomnosť / neprítomnosť patológie, lekár musí urobiť biopsiu a vzorky materiálu prejsť histologickou štúdiou. Tento postup pomôže určiť malignitu procesu.

V neskoršej fáze papilomatózy môže žena zaznamenať takéto abnormality ako:

Nižšie na obrázku sú rôzne prejavy cervikálneho papilómu.

Warty prvky majú tendenciu sa striedavo objavovať a miznú. Farba epitelu sa nemení. Tuberóznosť epitelu krčnej chrbtice môže byť videná nielen lekárom, ale tiež cítila sa ručne. Tento príznak potvrdzuje prítomnosť genitálnych bradavíc a aktiváciu kmeňa.

Identifikácia ložísk dysplázie sa identifikuje s stavom blízkym onkológii. Ich asymptomatické formovanie vedie k oneskorenej diagnóze a nie k včasnej liečbe.

Ľudský papilomavírus a krčná erózia sú kombinovaným variantom priebehu ochorenia. Prítomnosť eróznych miest na plodnom orgáne prispieva k vytvoreniu podmienok pre životnú aktivitu škodlivého činidla. Papilomatóza, ktorá sa vyvíja na pozadí erózie, zvyšuje riziko transformácie patologických ohniskov na malígny nádor.

V prítomnosti dysplastických zmien sa pacientovi objavia metódy biopsie a kolposkopie. Na stanovenie diagnózy sa môžu odobrať aj vzorky s kyselinou octovou. Metóda uľahčuje detekciu vírusových ložísk po ošetrení liekom, ktoré sa stávajú nerovnomerne sfarbené.

Účinok HPV na tehotenstvo

Ak sa počas tehotenstva tvorí papilóm na krčku maternice, môže to predstavovať hrozbu potratu. Zatiaľ čo plod je v matkinom lone, vírus mu neublíži. Počas pôrodu dochádza k infekcii a vedie k vzniku nasledujúcich patologických stavov:

Treba poznamenať, že spôsob, akým sa narodilo dieťa, nehralo žiadnu úlohu pri manifestácii jeho infekcie papilomavírusom. Príznaky ochorenia dieťaťa možno zistiť tak po prirodzenom podaní, ako aj po cisárskym rezu.

Známky infekcie papilomavírusu, zistené u tehotnej ženy, vo väčšine prípadov zmiznú po pôrode. Hrudky choroby buď zmenšujú veľkosť, alebo sa úplne rozpúšťajú. V takýchto prípadoch lekári hovoria o spontánnom uzdravení.

Keď je papilomavírus detegovaný počas obdobia plánovania tehotenstva, to znamená pred počatím, je pravdepodobnosť samoliečby výrazne znížená.

Spôsoby liečenia HPV na krčku maternice

Vzhľadom na možnosť samo-hojenia a recidívy choroby sú všetky opatrenia na liečbu ľudského papilomavírusu na krčku maternice zamerané na boj proti papilomatóznym prejavom. Nie je možné odstrániť vírus z tela, ale je celkom možné zvýšiť ochranné sily organizmu, ktoré urýchľujú hojenie epitelu. Pacientovi sa poskytujú odporúčania týkajúce sa vykonávania aktívneho životného štýlu s úplným odpočinkom, používania vitamínov a rôznych priaznivých látok, vyhýbania sa stresu a hypotermii.

Všetky terapeutické opatrenia spojené s elimináciou vonkajších prejavov HPV sú rozdelené do niekoľkých skupín:

 • zničenie alebo zničenie. Terapia sa vykonáva lokálne - odstránením problémových oblastí laserom, dusíkom alebo elektrickým prúdom. Chemická deštrukcia zahŕňa použitie liekov kyseliny trichlóroctovej, Feresolu a Solkodermy. Použitie týchto metód je tiež povolené na liečbu tehotných žien, ale v tomto prípade by špecialista mal brať do úvahy riziká možnej sekundárnej infekcie a otvorenie krvácania.
 • Imunológie. Táto terapeutická technika zahŕňa priradenie interferónov vo forme imunitných proteínov. Skupinou liekov sú Kipferon, Viferon a Reaferon.
 • Antivírusová terapia - Panavir, Alpyrazín, Cidofovir.
 • Vymenovanie cytotoxínov - Podofillin, Condilin, Ftoruratsila. Tehotenstvo je kontraindikáciou ich použitia. V iných prípadoch lieky dobre fungujú s bradavicovými prvkami na maternici.

Úspešné odvodenie kondylómu z krku maternice neposkytuje absolútnu istotu pri úplnom odstránení choroby a nemožnosti recidív. Ako pasívny nosič latentnej infekcie môže žena žiť dlho. Avšak, pod vplyvom nejakého nepriaznivého faktora pre ňu, sa papilomatóza okamžite prejavuje.

videa: liečba krčka maternice. Vakcína proti rakovine.

Očkovanie ako opatrenie prevencie papilómov na krčku maternice

Očkovanie proti papilómu a rakovine krčka maternice šetrí ženské telo z niekoľkých nebezpečných kmeňov naraz. Pretože zloženie séra neobsahuje živé kultúry, je absolútne neškodné pre osobu. Očkovanie sa uskutočňuje postupne. Po prvom očkovaní počkajte 1 - 2 mesiace a podajte druhú dávku lieku. Po tretíkrát sa preventívne opatrenie uskutočňuje po 2 až 4 mesiacoch.

Vedľajšie účinky injekčnej profylaxie sú sčervenanie oblasti tela, kde bolo injikované sérum, a mierne zhoršenie pohody žien. Odchýlky sa pozorujú niekoľko dní po injekcii.

Medzi spôsoby ochrany pred papilómom a rakovinou krčka maternice je vymenovanie Gardasilu. Suspenzia bielej farby podporuje vývoj špecifických protilátok proti účinkom kmeňov s vysokým rizikom onkogenicity. Injekcia zabraňuje dysplázii, kondylomatóze a malígnym patologickým stavom orgánov reprodukčného systému.

Gardasil sa podáva intramuskulárne po podaní dávky 0,5 ml podľa schémy 0 - 2 - 6 mesiacov. Odborníci uznávajú priebeh ukončený v prípade všetkých troch očkovaní počas jedného roka. Nepreceňujte vykonávanie revakcinácie.

Cervikálny papilóm

Cervikálny papilóm - malá jednu alebo viac papilárnych nádorov tvorené spojivového a epitelové tkanivá vírusového pôvodu. Hlavným "vinníkom" Patológia je sexuálne prenosné papilloma vírus ľudskej (HPV), krčka maternice po infekcii sa spustí proces lokálne abnormálne proliferáciu epitelu, a tam sú malé jednotlivé alebo viacnásobné, podobne ako papily výrastky. Vonkajšie vlastnosti a štruktúra papilómov krčka maternice sú rôzne.

S ľudským papilomavírusom spojeného s mnohými mýtmi, ich počet vzrástol najmä v posledných rokoch, keď vďaka vývoju moderných diagnostických a liečebných metód, prítomnosť HPV sú diagnostikované pomerne často. Je potrebné poznamenať, že vírus má veľmi veľa (vyše 120) odrôd (alebo druhov), a viac ako 30 sú schopné zapojenia pohlavného ústrojenstva. Preto vírus nie vždy jedinečne ovplyvňuje telo. Častejšie sa diagnostikuje u mladých aktívnych osôb oboch pohlaví. Medzi mladými ľuďmi, nebude prekonanie 23 rokov staré bariéry žien, HPV sa vyskytuje u 33%. Môže existovať vo forme prepravy, nevykazuje klinicky ani nevyvoláva štrukturálne poruchy rôznej závažnosti.

Pokúsme sa vyvrátiť najčastejšie mylné predstavy o vírusu ľudského papilómu:

Mýtus jeden: papilomavírus vždy vyvoláva patológiu.

Bolo spoľahlivo dokázané, že takmer 80% populácie planéty má tento vírus v krvi, ale nie každá infikovaná osoba má žiadne príznaky. Často sa prítomnosť vírusu nachádza náhodne u dokonale zdravých žien.

Mýtus dva: ľudský papilomavírus je prenosný len sexuálne.

V skutočnosti je väčšina mladých žien HPV infekcie vyvoláva vznik bradavíc na pohlavných orgánov po pohlavnom intimitu s partnerom s vírusu v krvi. Môžu to byť buď infikovaný nosič, alebo chorá osoba. Existujú však aj iné spôsoby prenosu vírusu do ženského tela, menovite kontaktné a intrauterinné. Kontaktný cestou nákazy naznačuje možnosť nákazy do solária, sauny, kúpeľných a ďalších verejných miestach, rovnako tak, ako je to možné v zdravotníckych zariadeniach, nie sú v súlade s nevyhnutnými hygienickými predpismi. Ľudský papilloma vírus je schopný preniknúť na plod počas tehotenstva zo všeobecného obehového systému matky a plodu alebo pri narodení dieťaťa priamym kontaktom s infikovanými tkanivami matky pohlavného traktu.

Mýtus tri: ľudský papilomavírus spôsobuje vždy rakovinovú degeneráciu tkanív.

V infikovaných bunkách vírus môže existovať dvomi spôsobmi. Niekedy "žije" v klietke bez poškodenia jej chromozómového aparátu, takže bunkové zloženie infikovaných tkanív zostáva rovnaké. V zriedkavo sa vyskytujúcich nepriaznivých situáciách je ľudský papilomavírus integrovaný s chromozómami (bunkový genóm) bunky, meniacimi sa jeho vlastnosti, ktoré môžu spúšťať degeneráciu rakovinového tkaniva.

Ako už bolo uvedené, v papilomavírusu existuje veľa odrôd, z ktorých väčšina vyvoláva benígne zmeny v povrchovom epiteli pokožky a slizníc. Podľa stupňa rakoviny sú izolované tri skupiny ľudských papilomavírusov. Vysoký stupeň vírusov je typu 16 a 18, stredný - 31, 33, 3, 42 a v malom rozsahu vírusy 6. a 11. typu. Avšak aj pri prítomnosti "ohrozujúcich" typov vírusu u žien so silnou imunitnou ochranou nie je cervikálny papilóm vždy transformovaný na malígny proces. Infekcia vyvolaná vírusom nízkej onkorízy sa vyznačuje benígnym priebehom a rýchlym zotavením, ktorý netrvá dlhšie ako jeden a pol roka.

Mýtus štyri: ľudský papilomavírus musí byť vždy odstránený z tela.

Otázka potreby terapie a jej metodológie nemá štandardné riešenie. Je dobre známe, že niekedy zdravý organizmus dokáže eliminovať samotný vírus. Liečba je nevyhnutná, ak detegovaný vírus patrí do "nebezpečného" typu, má klinické prejavy vo forme papilómov, v iných situáciách sa rozhodnutie posudzuje individuálne.

Mýtus päť: papilóm krčka maternice počas tehotenstva určite poškodí plod.

Samozrejme, HPV je schopný preniknúť z matky na vyvíjajúci sa plod a vyvolávať papilomatózu dýchacieho systému a vonkajších genitálií. Pravdepodobnosť takéhoto scenára je však nejednoznačná a dosahuje 5 - 80%. Doteraz nebolo spoľahlivo dokázané, ako vírus preniká do plodu a aké faktory prispievajú k ďalšej infekcii.

krčnej papilloma tehotenstvo oprávnene vyslúžil prezývku "záhadné", pretože po pôrode, porodila väčšine seba zmizne a laboratórnej diagnostiky a zároveň spoľahlivo potvrdzuje absenciu ľudského papilloma vírusu vo svojom tele. Takéto situácie sa netýkajú tých, ktorí porodili, pre ktorých bol vírus identifikovaný pred začiatkom tehotenstva, ich pravdepodobnosť samo-hojenia je nízka.

Papilóm krčka maternice vyžaduje veľkú pozornosť, pretože niekedy je spôsobený onkogénnymi typmi vírusov. Pacienti by mali pochopiť, že u žien s ľudským papilomavírusom sa papilóm vždy nevytvára na krčku maternice a prítomnosť neznamená rakovinu. Od výskytu papilómu až po vývoj onkologického procesu na krčku maternice to zvyčajne trvá veľmi dlho - od 10 do 40 rokov, veľmi zriedkavo sa toto obdobie znižuje na dva roky. Súhlasíte s tým, že za takýchto podmienok je možné diagnostikovať a úplne odstrániť patologický proces, aby sa zabránilo možným negatívnym následkom.

Diagnóza krčnej papilomavírusu začína s vizuálnou kontrolou, keď je krk časť určenú slizničnej neobvyklých druhov. Funkciou papilómu krčka maternice je jeho plochý tvar, zatiaľ čo papilómy inej lokalizácie môžu vyzerať odlišne. Byt krčnej papilóm, nie je vždy dobre znázornené v počiatočných fázach formovania, takže použitý kolposkopických, cytologické a histologické techniky pre podrobnejšie štúdiu cervikálneho hlienu.

Aby sa zbavil papilómu, nestačí mechanické odstránenie na krku formácie. Ak sa ľudský papilomavírus nevylučuje z tela, ochorenie sa určite vráti. Preto je adekvátna antivírusová terapia jednou z etáp adekvátnej liečby.

Príčiny krčka maternice

Papilóm krčka maternice má jediný pôvod: vzniká vďaka prenikaniu papilomavíru do sliznice a následnému patologickému účinku na cervikálny epitel. Pravdepodobnosť infekcie domácnosťou je samozrejme možná, ale je to veľmi zriedkavé a najbežnejší spôsob infekcie zostáva sexuálny, keď sa vírus prenáša z partnera. Partneri - nositelia ľudského papiloma vírusu, napriek tomu, že neexistujú príznaky ochorenia, môžu slúžiť ako zdroj infekcie v 46 až 67% prípadov.

Po infekcii sliznicou papilomavírusu sa udalosti môžu rozvíjať podľa niekoľkých scenárov. Často sa interné zásoby imunitného systému vyrovnávajú s infekciou a po niekoľkých mesiacoch sa HPV úplne eliminuje. Taktiež je možná asymptomatická prítomnosť ľudského papilomavírusu v tele (kanála), keď jeho prítomnosť nevyvoláva patologické zmeny. Ale vírus, ktorý nepoškodí nositeľa, môže byť zdrojom choroby pre sexuálneho partnera.

Kompletný klinický obraz krčnej papilomavírusu sa vyvíja, keď určité spúšťacie faktory na čele s oslabenú imunitu, prítomnosť mikro tráum a zápalových zmien na krčku maternice, ako aj konštantný sex s partnermi, ktorí majú HPV.

Zdravé sliznice obdarené dobrou lokálnou obranyschopnosťou sú s väčšou pravdepodobnosťou odolné voči rôznym infekčným faktorom vrátane HPV. Oveľa ľahšie je infikovať cervikálny epitel na pozadí cervicitídy vrátane špecifického pôvodu (kapavka, trichomoniáza), pseudo-erózie alebo kolpitídy. Dlhodobé užívanie hormonálnych tabletovaných antikoncepčných prostriedkov môže tiež slúžiť ako predisponujúci stav na vytvorenie papilómu krčka maternice.

Tehotenstvo sa v niektorých situáciách môže stať druhom prirodzeného, ​​predisponujúceho k infekcii faktorom HPV. Koniec koncov počas tohto obdobia imunitný systém žien prežíva vážne záťaže a hormonálne pozadie je úplne rekonštruované.

Príznaky a príznaky cervikálneho papilómu

Papilómy sú klasifikované ako benígne formácie, ktoré sa tvoria výhradne vo vonkajších vrstvách epitelu epitelu. Pri gynekologickom vyšetrení sa môžu nachádzať na koži anogenitálnej zóny a / alebo na vonkajších genitáliách slizníc. Jednorazové papilómy sú diagnostikované častejšie. Tvar papilómu a veľkosť sa veľmi líšia. Niekedy papily majú dobre definovanú tenkú základňu - "nohu". Podľa spôsobu rastového papilómu konvenčne rozdelený do exophytic (vrcholila), rastúce smerom von (tj., Výška) a endofytickými (ploché), ktoré sú mierne vyvýšený nad okolitý povrch epitelu.

Plochý papilóm krčka maternice má širokú základňu a vyznačuje sa horizontálnym rastom, takže niekedy vyzerá ako hrubá sliznica, mierne odlišná farba.

Štruktúra papilómu zodpovedá štruktúre epitelu, z ktorého je vytvorený. Papilómy môžu byť pokryté viacvrstvovým plochým, cylindrickým alebo prechodným epitelom, obsahujú odlišný počet prvkov spojivového tkaniva. Šupinatý papilóm krčka maternice je častejšie diagnostikovaný, tvorený plochým epitelom a spojivovým tkanivom.

Podobne ako akýkoľvek infekčný proces má papilóm cervixu inkubačnú dobu - čas, ktorý uplynul od zavedenia vírusu do epitelu predtým, než sa objavili štrukturálne zmeny v tkanivách. Jeho trvanie sa veľmi líši od jedného do deviatich mesiacov, pretože závisí od mnohých faktorov: stav imunitnej obrany, prítomnosť patologických zmien slizníc vagíny a krčka maternice. Častejšie sa prvé príznaky tejto choroby prejavujú tri mesiace po infekcii HPV.

Cervikálny papilóm často nespôsobuje nepríjemné príznaky, preto je diagnostikovaný po prvýkrát vizuálnym vyšetrením. Krčná dlaždicového papilloma vzhľadom k horizontálnej (endofytickými) rast nie je vždy jasne viditeľné, často sprevádza cervikálny erózie a / alebo chronickej cervicitída. Obvykle na krku je vidieť úsek s jemne kopcovitým (hrubým) povrchom. V neskorších štádiách sa táto oblasť stáva výraznejšou, pretože sa zvyšuje vo výške.

Kolposkopiu vykonávajú všetci pacienti s "podozrivými" zmenami na krčku maternice. Zvyčajne, pri kolposkopii môže skúsený odborník len podozrievať prítomnosť papilomavírusu v slizniciach, pretože jeho vonkajšie prejavy nemajú charakteristické charakteristické znaky. Veľmi dôležitá pre konečnú identifikáciu patológie sú cytologické a histologické štúdie mutovaných tkanív.

Pomocou metódy PCR je možné určiť prítomnosť ľudského papilomavírusu. Umožňuje detegovať DNA papilomavírusu a tiež ju charakterizovať.

Treba poznamenať, že prítomnosť pozitívneho výsledku diagnostiky PCR na HPV má klinický význam len u žien s prejavmi ochorenia, keď je potrebné zistiť skutočnú príčinu vzniku papilómov. Vo veku 30 rokov zdravých pacientov prítomnosť HPV nie vždy vyžaduje pozornosť, pretože v tejto vekovej kategórii sú krátkodobé epizódy infekcie, ktoré vedú k úplnej eliminácii vírusu.

Znova je potrebné pripomenúť, že prítomnosť HPV nie vždy znamená ochorenie a identifikácia jej onkogénnych typov neznamená povinný vývoj rakoviny krčka maternice.

Liečba cervikálneho papilómu

Papilóm bez ohľadu na typ je vždy odstránený z dôvodu nepredvídateľného správania infekcie papilomavírusu. Spôsob liečby je pomerne veľa, takže rozhodnutie rozhoduje ošetrujúci lekár podľa výsledkov prieskumu.

Liečba papilómu krčka maternice je vždy komplexná. Zahŕňa opatrenia na elimináciu lokálneho infekčného zápalu (ak existuje), na správnu imunitnú poruchu a na odstránenie hormonálnej dysfunkcie.

Recovery nikdy nebude úspešný, ak liečba človek papillomavírus nákazu sa vykonáva v izolácii od sexuálneho partnera, a ak pacient ignoruje lekársku pomoc o potrebe regulovať intímny život a zdržať príležitostný sex s neznámymi partnermi.

Najúčinnejšou metódou liečby je odstránenie cervikálneho papilómu jednou z deštruktívnych chirurgických metód. Niektoré situácie však neumožňujú ničiť papilóm týmto spôsobom, preto sa používajú iné, menej efektívne metódy:

- Ovplyvnenie cytostatických liekov na papilóme, ktoré potláčajú rast a zničia ho. Použite alkoholový roztok podofilínu alebo kondilínu, masti, gélu alebo krému z 5-fluóruracilu. Lieky sú "prinesené" do papilómu pomocou aplikácií. Dĺžka liečby sa určuje podľa vizuálnych zmien v tkanivách a dokončí sa liečba po úplnej deštrukcii novotvaru.

- Chemická degradácia pomocou agresívnych kyselín (trichlóracetát, dusičnan salicylová a mliečna), Ferezol alebo Solkoderma. V skutočnosti sa papilóm "vyhorel" chemicky.

Treba poznamenať, že zničenie lieku cervikálneho papilómu nie je vždy sprevádzané úplnou elimináciou ľudského papilomavírusu z tela, ale môže zabrániť negatívnym následkom tohto ochorenia. Často po liečbe sa pacient stane nosičom HPV a opakovaná epizóda papilómu sa už nikdy nestane.

Bohužiaľ, absolútne účinné metódy liečenia papilomavírusovej infekcie neexistujú, takže sa ochorenie niekedy opakuje. S opakovaným výskytom papilómu je potrebné obnoviť normálne fungovanie imunitného systému tak, aby mohol "pomôcť" vyrovnať sa s vírusom. Imunologická a regeneratívna liečba sa vyberá individuálne.

Papilóm krčka maternice počas tehotenstva si vyžaduje osobitný vzťah. Cervix v priebehu tehotenstva podlieha určitým štrukturálnym zmenám a stáva sa veľmi zraniteľným. Po kontakte s agresívnymi chemickými zlúčeninami môže tkanivo "tehotného" krčka maternice trpieť, čo vedie k poraneniu pri narodení, krvácaniu alebo sekundárnej infekcii. Ak je papilóm malý a jeho kvalita je v laboratóriu potvrdená, vykoná sa dynamické pozorovanie a tvorba sa odstráni až po pôrode.

Odstránenie krčka maternice

Chirurgická deštrukcia krčka maternice zahŕňa niekoľko metód. Vzhľadom na to, že vedú k zničeniu patologicky zmenenej sliznice, v skutočnosti opakujú postupy na liečbu mnohých ochorení krčka maternice, napríklad pseudoeróza. Často sa papilóm vylučuje nasledujúcimi metódami:

- Cryodestruction. Táto technika je založená na schopnosti oxidu dusného "zmraziť" patologickú oblasť cervikálneho epitelu. Pod vplyvom nízkych teplôt sa bunky papilómu zničia.

Diatermokulácia (moxibuscia). Bunky papilómu cervixu sú vystavené elektrickému šoku, po ktorom zomrú.

- Zničenie lasera. Po vystavení krku vysokoenergetickým laserom sa papilomové bunky doslova odparujú s minimálnym poškodením okolitých štruktúr.

- Metóda rádiových vĺn. V posledných rokoch začína nadobúdať najväčšiu popularitu, pretože sa vyznačuje najmenej traumatickým a klesajúcim obdobím regenerácie poškodených tkanív. Jedinečnosť techniky na liečbu papilómu cervixu rádiovými vlnami spočíva v tom, že elektróda, ktorá vyžaruje rádiové vlny, sa nedotýka krku, to znamená, že pôsobí bezkontaktne. Pod vplyvom rádiových vĺn sa bunky poškodené vírusom zahrievajú, varia sa z vnútra a zhrotia sa.

V posledných rokoch počet infikovaných HPV výrazne vzrástol, takže otázka prevencie ochorení má prvoradý význam. Podobne ako pri akejkoľvek inej patológii je lepšie predchádzať papilómu krčka maternice, než liečiť. Všetky opatrenia na prevenciu infekcie HPV sa dajú rozdeliť na primárne a sekundárne. V skutočnosti sú obe skupiny zamerané na prevenciu rakoviny krčka maternice.

Najobľúbenejšou mierou primárnej prevencie v súčasnosti je očkovanie v troch etapách. Sérum podávané pacientom neobsahuje životaschopné vírusy, takže nemôže "infikovať" ľudský papilomavírus. Vakcína nie je schopná vyliečiť už existujúci papilóm krčka maternice, používa sa iba na zabránenie jej výskytu. Neimplementuje ju ani infikovaní pacienti s HPV. Tehotná vakcinácia je kontraindikovaná. Najvhodnejšie na očkovanie proti HPV je 9 až 12 rokov alebo až 26 rokov, pretože sa predpokladá, že účinnosť vakcinácie po tejto vekovej hranici je dostatočne nízka.

Sekundárna prevencia znamená prevenciu opätovného výskytu papilómu krčka maternice. Podáva sa tiež ľuďom infikovaným HPV, aby sa zabránilo výskytu klinických prejavov infekcie. Používajú sa antivirotiká a imunomodulátory.

Ľudský papilomavírus u žien - príznaky, liečba, prevencia rakoviny krčka maternice

Ľudský papilomavírus Ženy najčastejšie prenáša sexuálne, môže to vyvolať malígny degenerácii epitelu a rozvoja cervikálneho karcinómu.

Existuje približne 200 typov HPV. Vedci určili aminokyselinovú sekvenciu DNA viac ako 150 sérotypov, asi 40 z nich spôsobuje choroby genitálnej oblasti a perineum.

1. Klasifikácia HPV

V oblasti infekcie sú vírusy klasifikované ako mukotrop (spôsobujú mukozálne zmeny) a dermatotropné (postihujú kožu).

V závislosti od schopnosti vyvolať zhubnú degeneráciu epitelu sa dajú odlíšiť tri podskupiny.

Tabuľka 1 - Klasifikácia HPV

Druhá skupina je schopná spôsobiť cervikálnu intraepiteliálnu neopláziu, karcinóm krčka maternice u žien, rakovinu hrtana.

Zaujímavé! Asi 70% prekanceróznych stavov, rovnako ako zhubné nádory krčka maternice sú spôsobené 16, 18 druhmi HPV!

Nízke rakovinové papilomavírusy (najmä 6 a 11) takmer vždy vedú k výskytu genitálnych bradavíc. Vírusy môžu byť príčinou nasledujúcich ochorení:

 1. 1 plantárne alebo vulgárne bradavice.
 2. 2 ploché bradavice.
 3. 3 Verderformiformná epidermodysplázia, 5 a 8 typov HPV sú často spojené s karcinómom dlaždicových buniek.
 4. 4 Rekurentná respiračná papilomatóza, bradavice spojovky, nosná a ústna dutina (6 a 11).

Tabuľka 2 - Choroby spojené s infekciou

2. Prevalencia infekcie

Najčastejšie sa infekcia týmto vírusom vyskytuje v prvých 2 rokoch od začiatku sexuálneho debutu (viac ako 80% žien), približne vo veku od 16 do 25 rokov. Druhý vrchol bol zaznamenaný v 35-50 rokoch. V Afrike, Latinskej Amerike je incidencia vyššia ako v iných regiónoch.

Odhaduje sa, že celková prevalencia infekcie je veľmi ťažká, čo súvisí s dlhou inkubáciou, častým asymptomatickým priebehom a prepravou. Predpokladá sa, že približne 1% sexuálne aktívnej populácie je postihnutých genitálnymi papilómami a 5-35% sú nosičmi vírusu.

3. Spôsoby prenosu vírusu

Hlavným mechanizmom prenosu papilomavírusu je sexuálny (priamy kontakt so sliznicami pohlavných orgánov infikovanej osoby). V roku 1989 bol vertikálny prenos potvrdený, keď bol vírus detegovaný v plodovej tekutine tehotných žien a novorodencov.

Existuje dôkaz, že HPV je schopný prekonať placentárnu bariéru (čím vyššia je závažnosť infekcie, tým väčšia je pravdepodobnosť infekcie plodu). Infekcia počas pôrodu je potvrdená narodením detí s HPV po cisárskej časti.

Perkutánny mechanizmus prenosu (prostredníctvom neporušenej kože) je dokázaný. Treba poznamenať, že karcinóm krčka maternice je jednou z mála malígnych ochorení so zavedeným etiologickým faktorom.

Zaujímavé! V roku 2008 získal nemecký fyziológ Harald zur Hausen Nobelovu cenu za objav úlohy papilomavírusu pri nástupu rakoviny krčka maternice!

Rizikové faktory sú:

 1. 1 Prvý pohlavný styk bol starší ako 18 rokov.
 2. 2 Máte viac ako jedného sexuálneho partnera, často sa menia.
 3. 3 Fajčenie, konzumácia alkoholu.
 4. 4 Imunodeficiencies (napr. HIV).

4. Klinické prejavy

Doba inkubácie je dlhá, od jedného mesiaca do roka, v priemere 3-4 mesiace. Niektoré typy papilomavírusov majú tendenciu spontánne liečiť. Je potrebné poznamenať, že od infekcie ženy a až do výskytu nádoru sa objaví približne 15-20 rokov s normálnou funkciou imunitného systému.

Známky HPV u žien závisia od typu, množstva (vírusovej záťaže), imunitnej aktivity, sprievodných ochorení (sexuálne infekcie). Najčastejšie infikované sú nosiče alebo majú asymptomatický priebeh. V iných prípadoch sú prejavy vážnejšie.

4.1. Genitálne genitálne bradavice

Vznikne po 50-95 dňoch po infekcii na pysky, v blízkosti konečníka, na sliznici vagíny, na vnútornom povrchu stehien. Oni sú rastúce ružovo-mäso farebné na širokú základňu alebo stonky rôznych veľkostí (až niekoľko desiatok centimetrov). Condylomata majú nerovnomerné obrysy, jemné na dotyk, mobilné, bezbolestné.

V malom množstve nepoškodzujte ženu, sú to len kozmetické chyby. Masívne porasty, najmä nachádzajúce sa v močovej rúre, spôsobujú ťažké nepohodlie, bolesť.

Ich druhé meno je genitálne bradavice. Formácie môžu byť umiestnené jednotlivo alebo zlúčené a vytvárajú "hrebeň penisu".

4.2. Plantárne a vulgárne bradavice

Vyskytujú sa na prstoch končatín, plantárnych a palmových plôch v podobe rastu, výšky zaobleného tvaru.

Častejšie sú jednotlivé, zriedkavejšie - priľahlé. Vulgárne bradavice spravidla zmiznú po ich výskyte v priebehu 7-12 mesiacov bez akejkoľvek liečby. S výrazným rozšírením je zobrazená lokálna liečba (moxibustion, cryodestruction).

4.3. Plošné bradavice

Môže sa objaviť u dievčat počas puberty na tvári, krku, kože rúk a nôh (len na zadnom povrchu).

Ich výskyt je podporovaný ne-onkogénnymi typmi HPV. Veľmi dôležité sú rizikové faktory: hormonálna úprava, zanedbanie hygienických pravidiel a iné. V niektorých prípadoch sa vyliečia spontánne.

4.4. Verruxiformná epidermodysplázia

Choroba sa vyskytuje v mladom veku (debut ženy mladšej ako 25 rokov) a trvá celý život. Je charakterizovaná tvorbou veľkého počtu malých plochých bradavíc v súvislosti s geneticky stanovenou predispozíciou.

Klíčení sa nachádza na končatinách (menej často na tvári a kmeň), majú tendenciu sa zlúčiť. Na pozadí epidermodysplázie sa môže vyvinúť rakovina kože, najmä oblasti vystavené ultrafialovému žiareniu.

4.5. Cervikálna intraepiteliálna neoplázia (CIN)

Intraepiteliálna neoplázia krčka maternice je hrozivé ochorenie charakterizované dlhodobou perzistenciou HPV s vysokým onkogénnym rizikom v pohlavných orgánoch. Papilomavírus, ktorý bol predtým asymptomatický v cervikálnych epiteliálnych bunkách, sa začal aktívne integrovať do DNA a narušiť jeho normálnu diferenciáciu, čo vedie k tvorbe a rastu atypických buniek.

Patologický proces začína bazálnou vrstvou, zatiaľ čo susedné vrstvy (povrch a hlboké) zostávajú nezmenené. Zmeny, ktoré sa vyskytli iba pri histologickom vyšetrení, je možné zistiť.

Externé symptómy počas gynekologického vyšetrenia chýbajú.

Choroba postihuje mladé ženy - od 25 rokov. Predpokladá sa, že v tomto veku vírus buď spontánne zmizne z tela, alebo začne prejavovať svoj patologický účinok.

Existujú tri etapy tohto procesu:

 1. 1 CIN 1 - jednoduchý stupeň.
 2. 2 CIN 2 je priemer.
 3. 3 CIN 3 (precancer) - ťažké.

Cervikálna dysplázia môže byť detegovaná kolposkopiou. Počas vyšetrenia sa odoberie materiál biopsie, ktorý sa posunie na histologické vyšetrenie.

4.6. Rakovina krčka maternice

Je to malígny nádor, ktorý pochádza z epitelu krčka maternice, ktorého príčinou je takmer 100% prípadov vírus papilómu. Vyvíja sa na pozadí existujúcej neoplázie a nachádza sa častejšie u žien 35-40 a 45-55 rokov. V Rusku každý rok sa zaznamenáva viac ako pol milióna nových prípadov patológie.

Veľký význam pri spustení tohto procesu má narušenie funkcie bunkového genómu, takže vírus je ľahko zavedený do hostiteľskej DNA. Poškodenie určitých oblastí genómu spúšťa proces karcinogenézy.

Prechod neoplázie na rakovinu môže trvať niekoľko rokov, ale od prvej až štvrtej etapy trvá asi 1-2 roky. Spočiatku sa do procesu zapája iba krk, potom sa nádor rozšíri do susedných tkanív a orgánov, metastázuje.

Rakovina krčka maternice sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 1. 1 Strata hmotnosti, chuť do jedla, únava, dlhý podfabrilový stav.
 2. 2 Intermenštruačné a kontaktné špinenie z pošvy.
 3. 3 Leukorea, vodnatý alebo purulentný výtok.
 4. 4 Bolesť v bruchu, svrbenie, nohy, opuch dolných končatín.
 5. 5 Dysuria, porušenie defekácie.

5. Diagnóza infekcie papilomavírusu

Screening žien na neopláziu alebo rakovinu krčka maternice zahŕňa:

 1. 1 Kolposkopia, vzorka s kyselinou octovou.
 2. 2 Papanicolaou test (Pap test).
 3. 3 Stanovenie vírusového genómu pomocou PCR (pre štúdiu sa uskutočňuje štepenie).

5.1. colposcopy

Postup je vykonávaný pomocou špeciálneho optického zväčšovacieho prístroja (kolposkopu), ktorý umožňuje podrobne preskúmať krčku maternice: tvar, farbu, stav povrchu, patologické útvary, výtok z krčka maternice. Rozšírená kolposkopia zahŕňa vykonanie niektorých testov.

5.2. Skúste s kyselinou octovou

Na povrchu sliznice sa aplikuje roztok 3% kyseliny octovej a jeho farba sa vyhodnotí po 3-4 minútach. Zvyčajne krčka maternice zaniká v dôsledku vazospazmu a atypické tkanivo nemení farbu (negatívna reakcia).

5.3. Schillerov test s lyugolom

Spočíva v aplikácii 3% Lugolu s glycerínom na povrch krku. Zdravé epitelové škvrny sú hnedé a zmenená náplasť zostáva bledá. Takže môžete odhadnúť oblasť lézie. Ak sú na krku podozrivé miesta, materiál môžete prevziať na test PAP.

5.4. Pap test

Ide o špeciálne vyvinutý spôsob farbenia materiálu, ktorý sa použil na skríning prekancerózy a rakoviny krčka maternice. Metóda umožňuje identifikovať atypické bunky s vysokou presnosťou. Plot by mal byť vyrobený rýchlo, aby sa vylúčili ďalšie nečistoty. Potom sa výsledný materiál ponorí do alkoholu, potom do balzámu a skúma sa pod mikroskopom.

5.5. PCR

Pomocou PCR môžete určiť špecifický typ vírusu papilómu u infikovanej osoby. Reakcia má veľký význam len v spojení s inými metódami, ale sama o sebe neumožňuje predpovedať pravdepodobnosť karcinómu.

6. Vlastnosti liečby

Treba poznamenať, že lokálna terapia (resekcia genitálnych bradavíc, plochých bradavíc) môže odstrániť kozmetickú chybu, ale nie je schopná vyliečiť infekciu a odstrániť vírus z tela!

Podľa klinických odporúčaní musí liečba všetkých prejavov infekcie papilomavírusom spĺňať niekoľko požiadaviek:

 1. 1 Odstránenie útvarov na koži a slizniciach.
 2. 2 Prevencia komplikácií HPV (dysplázia, karcinóm).
 3. 3 Zníženie pravdepodobnosti exacerbácií, relapsu s liekom.
 4. 4 Zlepšovanie kvality sociálnej adaptácie a života.

6.1. Odstránenie bradavíc

Priľnavosť je fyzikálne alebo chemicky ošetrená: rezanie skalpelom, kryogestrukcia, elektrokoagulácia, ablácia laserom oxidu uhličitého, liečba podofylínom, fluorouracil. O tomto sme podrobne napísali v inom článku (kliknite na odkaz).

S úspechom použite prípravky Solkoderm, Duofill, ktoré spôsobujú lokálnu nekrózu (zničenie) bradavíc. Pri rozsiahlych léziách pokožky a slizníc sa poskytuje kombinovaná terapia: lokálna a systémová liečba interferónmi, antivírusovými látkami.

Štúdie potvrdzujú, že práve prebiehajúce interferón a imunomodulačné terapia môže znížiť vírusovú agresivitu, znížiť frekvenciu exacerbácií a rast nových bradavíc (Kungurovej NV et al., 2006, na základe výskumu MGMU je. Sechenov).

Lekári často používajú nasledujúce lieky: Imiquimod, Indinol, Promisan a ďalšie. Tieto lieky sa tiež používajú na lokálnu liečbu, najmä na pozadí dostupnej imunodeficiencie (účinnosť nie je preukázaná).

6.2. Liečba neoplázie a rakoviny krčka maternice

Na neopláziu ľahkého stupňa stráviť konzervatívnu liečbu zameranú na zníženie replikácie vírusov s konštantnou cytologickou kontrolou. U žien po 40 rokoch s CIN 2 alebo 3 je indikovaná chirurgická liečba: deštrukcia patologického miesta, konízia alebo amputacia krčka.

Pri karcinóme sa v každom prípade uchýli k chirurgickej liečbe, iba objem operácie bude závisieť od prevalencie onkologického procesu.

V počiatočných štádiách (rakovina in situ) je možný konizmus krčka maternice, keď je vyrezaná kužeľovitá oblasť orgánu. V neskorších štádiách v prítomnosti metastáz v okolitých tkanivách, maternice s prídavnými látkami, regionálne lymfatické uzliny sa odstránia dodatočne. Rádioterapia a chemoterapia sú dodatočne uvedené po operácii.

7. Preventívne opatrenia

Očkovanie dievčat a dievčat vo veku 9-26 rokov je jedinou účinnou metódou prevencie, najmä pokiaľ ide o onkogénne typy HPV.

Tabuľka 3 - HPV vakcíny

V súčasnej dobe vyvinuté vakcíny Gardasil, ktorá chráni proti infekcii HPV 6 a 11, a 16 a 18 (zodpovedné za väčšinu prípadov rakoviny krčka maternice, pošvy, konečníka).

Gardasil 9 je deväťválcová očkovacia látka proti HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58 typov. Dôležité je, že droga chráni pred infekciou, bráni vzniku zhubných nádorov, ale nelieči existujúce infekcie a nechráni proti infekcii s inými typmi. Preto je potrebné vakcinovať dievčatá pred nástupom sexuálnej aktivity.

Očkovanie sa uskutočňuje v dvoch etapách s intervalom 6-12 mesiacov. Liečivo sa injektuje do svalov ramena alebo stehna so sterilnou injekčnou striekačkou. V mieste vpichu je možné ľahké začervenanie, opuch a citlivosť.

K systémovým nežiaducim účinkom môže dôjsť k zrúteniu (odporúča sa sedieť 15 minút po očkovaní), bolesť hlavy, individuálna citlivosť vo forme urtikárie.

Ďalším liekom je očkovacia látka Cervax vyrobená v Belgicku (imunita proti HPV 16, 18). Tservaks bol vyvinutý pre európske ženy, medzi ktorými sú tieto sérotypy najčastejšie. Existujú údaje o prierezovej imunity s inými typmi vírusu papilómu.

Národný onkologický inštitút uviedol, že podľa štúdií vykonaných u žien rôznych vekových kategórií obe očkovacie látky takmer 100% chránia pred rakovinou krčka maternice.

Medzi ďalšie preventívne opatrenia na ochranu proti HPV sa učí správne sexuálne správanie, rozhovory s teenagerov na tému predčasného pohlavného styku, STIS následkov propagandou škodlivosti fajčenia.

Aké sú príznaky papilómu na krčku maternice a ako sa s ním zaobchádza?

Vzhľad papilómov na krčku maternice je veľmi nebezpečný jav, pretože takéto formácie môžu spôsobiť vznik onkologického ochorenia. Po preniknutí do tela HPV infekcia poškodzuje kožné bunky a sliznice, čo vedie k atypickému rastu týchto tkanív. Najzraniteľnejšou formou takejto patológie u žien je porážka reprodukčných orgánov.

Choroba sa nemôže dlhodobo prejavovať symptomaticky a je takmer nemožné odhaliť túto chorobu samostatne. Na včasné zistenie vírusu ľudského papilómu na krčku maternice sa odporúča, aby bol gynekológ navštívil na vyšetrenie. Kauzálny agens HPV môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia ženy a spôsobiť porušenie jej plodu.

Čo je to?

Papilómy sú malé nádorové útvary, ktoré rastú z plochého epitelu tkaniva. Množstvo také nahromadenie sa môže meniť od 3,2 mm do 12 cm. Majú podobu papily, ktoré podstatne stúpa nad povrch pokožky vzhľadom na osobitnú úsek nachádzajúci sa v spodnej časti nádoru. Povrch tohto nového rastu má nerovný výčnelok, ktorý robí papilóm podobný karfiolu alebo kohútik.

Tieto porasty sa často objavujú na nosovú sliznicu a dutiny ústnej, v oblasti hlasiviek, dutín alebo hrdla na povrchu močového mechúra. Niektoré druhy tohto patogénu spôsobujú tvorbu genitálnych bradavíc, iné sa môžu objaviť a potom úplne zmiznú asymptomaticky. Ak je imunitný systém nášho tela v aktívnom, zdravom stave, bude schopný prekonať hlavné kmene HPV a odstrániť klinické príznaky takejto infekcie.

Papilomatóza je ochorenie spôsobené ľudským papilomavírusom, ktoré sa prejavuje prítomnosťou mnohonásobného rastu. Príznaky takejto choroby sa prejavujú vizuálne iba vtedy, keď sú vytvorené všetky nevyhnutné podmienky pre výstup patogénu na povrch pokožky. Zvyšok času je mikrób v hlbších vrstvách epidermis, kde sa množí a rastie. Po nástupe klinických prejavov sa papilomavírus stáva veľmi nákazlivým.

Vedci - lekári rozlišujú obrovské množstvo (viac ako 100) kmeňov týchto mikroorganizmov. Každý jednotlivý vírus ovplyvňuje jeho typ buniek a tkanív. Malý počet patogénov tejto patológie má výrazné onkogénne vlastnosti - najmä typu 16 a 18. HPV infekcie u žien spôsobuje bradavice, papilómy, epiteliálne cervikálny neoplázie a malígne cervikálny nádor.

Zaujímavé! Taká patológia ako papilóm maternice je často spojená s inou nebezpečnou chorobou ženskej sexuálnej sféry - eróziou. Výskyt erozívnych zmien v krčnej časti tohto orgánu vytvára priaznivú mikroklímu pre vývoj papilomatózy. Prítomnosť erózie v krčku maternice významne zvyšuje pravdepodobnosť progresie HPV ochorenia, čím zvyšuje možnosť vzniku malígnych novotvarov.

Prečo sa táto choroba prejavuje?

Príčinou papilómov na krčku maternice je infekcia HPV patogénom. Infekcia sa v tomto prípade vyskytuje v procese sexuálneho kontaktu s nosičom patogénneho mikróbu. V niektorých situáciách sú prejavy tejto choroby výsledkom návštevy sauny, sauny, posilňovne, bazéna a iných podobných inštitúcií. Nevylučujte možnosť samoinfekcie, ktorá sa môže vyskytnúť po epilácii, holení alebo poškriabaní intímnej oblasti.

Príčinou papilómu cervixu môže byť prenos patogénu z infikovaných rodičov na ich deti ako dôsledok kontaktov s domácimi, bozky. Novorodenec môže dostať takúto chorobu po prechode cez pôrodný kanál ženy, ak neprešla potrebnou liečbou. Štepy sa môžu objaviť nielen na krčku maternice, ale aj na pohlavných orgánoch, vo vaginálnej dutine.

Nebezpečenstvo infekcie touto chorobou nie je vylúčené pre všetok poctivý sex, ktorý má aktívny sexuálny život. Riziko rozvoja HPV krčka maternice sa zvyšuje v dôsledku nasledujúcich nepriaznivých faktorov:

 • používanie alkoholických nápojov;
 • liečba drogami zo skupiny cytotoxických liekov;
 • stav tehotenstva;
 • fajčenie;
 • príliš skorý sexuálny kontakt s opačným pohlavím;
 • nedostatok vitamínov;
 • atopická dermatitída;
 • odstránenie papilómu v minulosti (od 2-krát alebo viac);
 • Pohlavie s veľkým počtom rôznych mužov;
 • porušenie normálnej rovnováhy mikroflóry v čreve, vaginálnej dutiny;
 • lokálne prejavy rôznych ochorení (patologické vylučovanie z uretrálneho kanála, vagíny, konečníka);
 • kontakt s nosičom infekcie (s ženou trpiacou rakovinovou léziou krku maternice alebo s prítomnosťou papilómov v tomto orgáne);
 • formy sochetannye HPV s rôznymi pohlavne prenosných chorôb (mykoplazmózy, syfilis, kvapavka, chlamýdie, HIV a AIDS, trichomoniáza).

Klinické symptómy

HPV na krčku maternice je vo väčšine prípadov absolútne asymptomatická. Z tohto dôvodu je takmer nemožné diagnostikovať túto patológiu v čase, ak žena nevykoná preventívne vyšetrenia u gynekológa. V neskorších štádiách vývoja papilómu maternice sa môžu objaviť symptomatické príznaky:

 • prudko rozšírené inguinálne lymfatické uzliny;
 • pocit pálenia v genitálnej oblasti;
 • Prítomnosť špecifických sekrétov z vaginálnej dutiny, ktorá sa nezobrazila skôr.

Príznaky tohto ochorenia sa môžu líšiť v závislosti od typu mikroorganizmov, ktoré spôsobili vznik papilomatózy. Vzhľad genitálnych bradavíc je výsledkom akútneho priebehu ochorenia a dlaždicový papilóm cervixu indikuje chronickú infekciu. Druhé spôsobuje vážne narušenie normálnej štruktúry vonkajšej vrstvy epitelu, pre ktoré má táto forma choroby svoje meno. Predĺžený Absencia vonkajších symptomatických prejavov HPV účtu za vynikajúcu stavu imunitného systému pacienta, efektívne fungovanie, ktorá nevyvíja infekciu.

Papilómy na maternici maternice sú najprv zistené počas gynekologického vyšetrenia. Čo vidí lekár?

 • Warty formácie - prítomnosť takýchto prvkov na povrchu tohto orgánu indikuje prítomnosť ženského HPV patogénu v tele. Často takéto rasty zmiznú a po chvíli sa znova prejavia. V tejto situácii zachováva prirodzený epitelius sliznice normálnu, zdravú farbu.
 • Hummock - tento príznak nastáva kvôli kvalitatívnej zmene epiteliálneho tkaniva na krku. Neoplazmy v tomto prípade môžu byť videné pri pohľade a dokonca aj identifikované dotykom. Hľuzovitý povrch je znakom toho, že v ženke sa vyskytujú genitálne výrastky na maternicovom kondylóme, ktoré môžu mať jeden alebo viac znakov. Tvorba týchto rastov je spôsobená najmä exacerbáciou HPV infekcie.
 • Dysplázia - výskyt oblastí epiteliálneho tkaniva s abnormálnymi atypickými bunkami. Podobný stav sliznice je dôsledkom vírusu papilómu maternice, ktorý následne spôsobuje onkologické ochorenie tohto orgánu. Zhubné novotvary krčka maternice a papilomatóza - tieto dva pojmy sú navzájom neoddeliteľne spojené. Liečba dysplázie môže byť úspešná iba v počiatočných štádiách výskytu patológie. Ak čas nebol schopný zistiť takýto stav - ochorenie postupne postupuje a stáva sa rakovinou krčka maternice.

Dôležité! Často sa pri náhodnom gynekologickom vyšetrení zistí prítomnosť dysplázie a malígnych nádorov tohto orgánu. Pretože prítomnosť papiloma vírusu na krčku maternice sa uskutočňuje bez charakteristických príznakov, pacient dlho nevie o svojej chorobe a nekonzultuje špecialistu. Preto by sa preventívne vyšetrenia mali vykonávať nevyhnutne bez ohľadu na vek ženy!

Diagnostické opatrenia

Papilómy - údaje o vzdelaní sú benígne a nachádzajú sa vo vonkajších vrstvách epiteliálnej membrány na krčku maternice. Môžu mať formu špicatého rastu a rastu dlaždicových buniek. Prvá forma sa nazýva exofyt - je to kondylóm, ktorý rastie na výšku a má nohu; druhá je endofytná, rastie pozdĺž roviny.

Je ťažké diagnostikovať papilómy v maternici včas, pretože tieto formácie sa dlhodobo prejavujú a samotná choroba sa nezjavuje. Ťažkosti sú zvyčajne spôsobené šupinatými rastmi, pretože sa mierne zdvihajú nad kožu pacienta a vo farbe sa sotva odlišujú od bežnej nezmenenej sliznice. Chrániť lekára v tejto situácii môže byť prítomnosť erozívnych lézií krčka maternice alebo výskyt príznakov chronickej cervicitídy.

Ak gynekológ podozrie patológiu maternicového krku a zmeny v jej stave počas vizuálneho vyšetrenia, odporúča sa žena podstúpiť kolposkopiu. Ale v akútnom štádiu ochorenia sa aktivita patogénu v slizničnom epiteli zväčšuje - maskuje rast, čo je na prvý pohľad takmer neviditeľné. V tomto prípade je potrebné vykonať cytologické a histologické vyšetrenie poškodeného krčka maternice.

Najpresnejší spôsob identifikácie ľudského papilomavírusu u žien je PCR. Metóda polymerázovej reťazovej reakcie pomáha zistiť typ škodlivého mikroorganizmu pomocou DNA. Táto diagnostická metóda je obzvlášť účinná u pacientov, ktorí už mali skúsenosti s papilomavírusom. V tomto prípade môže PCR určiť samotnú príčinu ochorenia. U mladších žien a dievčat táto štúdia často vykazuje pozitívne výsledky.

Vo väčšine podobných situácií je tento jav výsledkom dlhodobého pobytu HPV patogénu v tele. Dobrá reaktivita imunitného systému neumožňuje vznik infekcie, preto je pod vplyvom vírusu rýchlo eliminovaný (umiera).

Aj keď je telo pacienta určené onkogénnymi formami pôvodcu papilomatózy, nie je to verdikt, kým sa nepotvrdí, že patológia je malígna.

Metódy liečby liekov

V prípade zistenia klinických príznakov krčka maternice, liečba takejto choroby sa má začať okamžite. Táto patológia je dosť vážna a nebezpečná - preto by ste v takejto situácii nemali samoliečiť.

Niektoré ženy začnú používať očkovaciu látku Gardasil - tento liek sa považuje za jeden z najlepších liekov, ktoré pomáhajú pri liečbe papilomatózy. Ale používanie sami, bez menovania špecialistu je neprijateľné. Táto očkovacia látka chráni proti najnebezpečnejším kmeňom HPV, a to aj z onkogénnych mikróbov 16, 18 tohto typu. Hoci aj s pomocou vakcíny Gardasil sa ženy nebudú môcť zbaviť tejto choroby v plnom rozsahu a naveky. V tomto prípade liečba papilómu cervixu má potlačiť rast a vývoj buniek vírusu, čím sa eliminujú nepríjemné vonkajšie symptómy infekcie.

Z liekov s podobnou chorobou sa prideľujú finančné prostriedky na posilnenie obranyschopnosti tela a podporujú ho v boji proti HPV. Keď sa papilómy objavujú v maternici, používajú sa tieto lieky:

 • Imunomodulátory (Genferon, interferón).
 • Cytotoxické látky (Podofillin, Bleomycin, 5-fluorouracil).
 • Antivírusové lieky (Isoprinosine, Panavir).
 • Zničujúce lieky, ktoré spôsobujú zničenie rastu.

Tehotným ženám sa neodporúča užívať lieky uvedené vyššie - môžu poškodiť budúce dieťa. Liečba papilómov na maternici je povolená iba v prvých troch mesiacoch tehotenstva, v iných prípadoch je liečba takej choroby odložená až do narodenia dieťaťa. Keďže sa novorodenec môže nakaziť HPV pri prechode cez pôrodný kanál, ženám sa pri plánovaní tehotenstva ponúkne spôsob podania, ako napríklad cisársky rez. Pred prijatím takéhoto zložitého rozhodnutia musia pacienti prejsť všetkými predpísanými štúdiami a konzultovať s gynekológom.

Pre úspešnú profylaxiu papilomavírusu v niektorých situáciách sa používajú recepty alternatívnej medicíny.

Pozor prosím! Z takéhoto strašného ochorenia ako rakovina krčka maternice každý rok zomiera tisíce pacientov! Štatistika tvrdí, že vo veku 50 až 55 rokov väčšina spravodlivého pohlavia už určuje infekciu HPV. To je dôvod, prečo sú všetky ženy povinné vedieť o nebezpečenstvách papilomatózy, pretože môžu tiež spôsobiť vývoj onkológie krčka maternice.

Chirurgická metóda

Ako liečiť pokročilejšie formy ochorenia? Operatívne zákroky sú zvyčajne predpísané v tých prípadoch, keď sa určuje dysplázia dutiny maternice. Vykonávanie účinnej terapie pre takéto porušenie je veľmi potrebné - miesta zmenených epitelových tkanív sa môžu neskôr premeniť na malígny novotvar. Pravdepodobnosť progresie patológie pre každú ženu je individuálna. Je známe len to, že papilóm cervixu sa všetci pacienti infikujú vo veku 25-30 rokov a príznaky tejto choroby sa objavujú po 40-45.

Metódy chirurgickej liečby týchto novotvarov:

 • Diatermokoagulácia - zahŕňa elektrickú kauterizáciu infikovaných epitelových miest. Táto metóda terapie je pozoruhodná pre svoju dostupnosť - je lacná, plus takéto zariadenie možno nájsť v akejkoľvek klinike. Elektrický prúd umožňuje úplne odstrániť poškodenú sliznicu. Odstránenie papilómov na krčku maternice sa môže uskutočniť v dvoch fázach - najprv sa tkanivá vypestujú a potom sa vyrezávajú. V tomto prípade sa metóda nazýva diatermická excízia. Problém s touto liečbou súvisí so skutočnosťou, že elektrický prúd má zvýšenú vodivosť. Po preniknutí do hlbokých vrstiev epidermis výrazne zahrieva tkanivá, v dôsledku čoho dochádza k ich zjazveniu. Pre ženy v plodnom veku to môže byť veľký problém, pretože zrodenie dieťaťa je prirodzene v takejto situácii nemožné. V dôsledku diatermokoagulácie sa krvácanie často vyskytuje u pacientov. Táto komplikácia sa prejavuje počas niekoľkých dní po operácii a vyžaduje opakovaný postup. Pri veľkej strate krvi, keď moxibuscia nepomôže, sa uskutočňuje moxibuscia krvácajúcej cievy krčka maternice.
 • Kryoterapia - v tomto prípade sa papilómy odstránia zmrazením pacientov a atypických buniek. Na tento účel používajte kvapalný dusík - ochladzuje tkanivá patologickej formácie, ktoré sa potom postupne odmietajú. V dôsledku kryoterapie rastú na mieste postihnutých buniek normálne, úplne zdravé bunkové štruktúry. Po takomto spôsobe liečby nie sú žiadne jazvy v hrúbke maternice, čo umožňuje ženám mať v budúcnosti nerušený pôrod. Ale použiť zmrazenie nie je vždy možné - v niektorých prípadoch umierajúcich, že nie všetky infikované tkanivá, a tým, že vírus zostáva v tele pacienta, a môže spôsobiť predčasné relapsu.
 • Laserová terapia je jedným z najpopulárnejších spôsobov liečby papilómov na krčku maternice. Je tiež najšetrnejšou metódou boja proti vírusu. Použitie laseru sa odporúča ženským predstaviteľom, ktorí stále chcú otehotnieť a porodiť dieťa. Je menovaný aj s najne zanedbateľnou dyspláziou.

Papilóm na krčku maternice - liečba takejto choroby bude pozitívna iba v prípade včasnej diagnózy a dodržiavania všetkých odporúčaní špecialistu. Je veľmi dôležité komplexne pristupovať k terapii patológie, nielen na jediný liek. Keďže choroba má asymptomatický priebeh - venujte osobitnú pozornosť prevencii papilomatózy! Len systematické vyšetrenia u gynekológa pomôžu predchádzať nebezpečným komplikáciám HPV.