Hlavná

Bradavice

Ľudský papilomavírus

Ľudský papilomavírus (HPV) je vysoko špecifická ľudská infekcia z rodiny Papovaviridea, ktorá má schopnosť infikovať a transformovať epiteliálne bunky. Identifikovalo viac ako sto typov HPV, z ktorých 35 infikovalo urogenitálny trakt osoby, čo spôsobilo poškodenie epitelu pokožky a slizníc pohlavných orgánov.

Nositeľom papilomavírusu je každá šiesta osoba - to je uvedené v údajoch WHO. Infekcia spôsobená papilloma vírusy, predstavuje bradavíc (condyloma) a patrí do skupiny vírusov infekčné ochorenie, ktoré sa vyznačujú tým, toho, že na pokožku a sliznicu papilomatózní znakových útvary. HPV sa vyznačuje chronickou formou s pretrvávajúcimi relapsmi.

dôvody

Prečo sa ľudský papilomavírus vyvíja a čo je? Patogén - vírus, ktorý postihuje hornú vrstvu kože a slizníc pohlavných orgánov. Prenos týchto vírusov je možný len od človeka k človeku, infekcia sa vyskytuje, keď príde do styku s kožou alebo sliznicami chorého človeka.

Môže dôjsť k infekcii ľudským papilomavírusom:

 1. Pri sexuálnom kontakte. Podľa Medzinárodnej lekárskej asociácie je papilomavírus jednou z najčastejších pohlavne prenosných chorôb, čo je viac ako 60% prípadov.
 2. Pri narodení. Infekcia sa môže prenášať pri narodení od matky po novorodenca, ktoré je následne postihnuté infekciou papilomavírusom alebo ochorením laryngeálnej papilomatózy.
 3. S autoinokuláciou. Samoinfekcia sa môže vyskytnúť, ak sa nedodržia základné hygienické pravidlá: epilácia alebo holenie.
 4. Domáca cesta. Ľudský papilomavírus je charakterizovaný zvýšenou prežitie a môže byť dlhý čas uložený v teplom vlhkom prostredí verejných priestorov, ako sú: toalety, kúpele, telocvične, bazény. Infekcia sa vyskytuje prostredníctvom rôznych kožných lézií priamo na kontakte, s použitím prostriedkov osobnej starostlivosti alebo na verejných miestach.

Rôzne typy HPV spôsobujú alebo sa podieľajú na vývoji:

 • dysplázia krčka maternice (62%);
 • predinvazívny a invazívny karcinóm krčka maternice (38%);
 • genitálny trakt genitálnych bradavíc, močový trakt (51%);
 • 10% klinicky zdravých žien je nosičmi HPV;
 • 85% pacientov s typickými genitálnymi bradavicami vonkajších genitálií vyšetrenie odhalilo ďalšie ohniská HPV infekcie pošvy a krčka maternice v značných a miernych formách.

Tieto údaje nám umožňujú liečiť pacientov s infekciami papilomavírusu genitálneho traktu ako skupinu vysoko rizikového intraepiteliálneho karcinómu krčka maternice.

klasifikácia

Uplatňuje sa táto klasifikácia:

 1. HPV, ktorého prejavom sú rôzne typy bradavíc (HPV 1-5):
 2. Plantárne bradavice (vzhľad pripomína kalus), to sú 1-4 typy HPV;
 3. Ploché bradavice, to sú 3, 10, 28, 49 typov HPV;
 4. Bežné bradavice, to je 27. typ HPV.
 5. HPV, ktoré postihujú vulvu, vagínu, pohlavné orgány, krčku maternice a dýchacie cesty, to sú 6, 11, 13, 16, 18, 31, 33, 35 typov HPV.
 6. HPV, lézia vo forme vyrážok je spojená so stavom prekancerózneho ochorenia (HPV s vysokým onkogénnym rizikom), je to HPV 39 a iné typy.

Zdá sa, že tieto benígne novotvary sa môžu vytvoriť na akejkoľvek časti tela:

 • krku;
 • čelí;
 • pod prsníkom;
 • v podpaží;
 • na pohlavných orgánoch;
 • na slizniciach vnútorných orgánov, ústnej a nosovej dutiny.

Potreba liečenia ľudského papilomavírusu je dôsledkom nasledujúcej skutočnosti. Kmeň je intracelulárny parazit, ktorý nie je schopný autoreplikovať. Na tento účel používa bunky ľudského tela. Parazitizácia vírusu môže byť dostatočne dlhá tým, že sa do ľudských chromozómov zavedie vlastná DNA. Jeho pozoruhodná aktivácia je pozorovaná na pozadí zníženej imunity.

Inkubačná doba

Inkubačná doba je dlhá: od pol mesiaca až po niekoľko rokov. Pre infekciu papilomavírusu je charakteristický latentný (latentný) tok. Osoba sa môže súčasne nakaziť niekoľkými typmi papilomavírusov. Pod vplyvom rôznych faktorov aktivácia vírusu, jeho zvýšená reprodukcia a choroba prechádzajú do štádia klinických prejavov.

Vo väčšine prípadov (až do 90%) sa v priebehu 6-12 mesiacov dochádza k samovraždeniu, v iných prípadoch dochádza k predĺženému chronickému opakovanému priebehu s možnou malignitou procesu (v závislosti od typu vírusu).

Symptómy ľudského papilomavírusu

Ľudská imunita je dostatočne silná na prekonanie vírusu v počiatočnom štádiu jeho vývoja. A vo väčšine prípadov sa choroba nevyvíja. Avšak po určitom čase, niekoľkých mesiacoch, rokoch alebo dokonca desaťročiach môžu ľudia mať určité príznaky infekcie ľudským papilomavírusom.

Existuje niekoľko skupín ochorení najčastejšie spôsobených HPV:

 1. Bradavice sú okrúhle, tuhšie ako rastliny od 2 mm do 1 cm v priemere. Hranice bradavíc sú veľmi jasne načrtnuté, bradavice majú nepravidelný tvar. Sú hrubé na dotyk a môžu mať rôzne farby. Najčastejšie sa vytvárajú na miestach, kde je koža najviac poškodená: na rukách, kolenách alebo lakťoch.
 2. Plantárne bradavice. Vyvíjajte, ak sú infikované vírusmi 1, 2 typy na tých miestach, kde sú topánky otrepané alebo tlačené na nohy. Koža na mieste bradavice sa stáva silnejšou, neexistujú žiadne jasné hranice bradavíc.
 3. Genitálne bradavice - druh bradavice sa zvyčajne objavujú na koži a slizniciach pohlavných orgánov: žaluďa a kožu predkožky u mužov, koža labia u žien. Môžu tiež nastať v mechúra, močovej trubice, krčka maternice, pošvy, na kožu okolo ritného otvoru, ústa. Externe, tieto genitálne bradavice vyzerajú ako malé konvexné formáciu, ich okraje sú nerovné (vzhľadovo ako karfiol). Toto ochorenie je spôsobené typmi ľudského papilomavírusu 6 a 11.
 4. Bovenoidná papulóza. Malé ploché plaky - bradavice (podobne ako ploché bradavice) sa objavujú okolo pohlavných orgánov. Často sa rozvíja u mužov, ktorí neustále menia svojich sexuálnych partnerov. Volané podľa typov - 16, 18, 31, 33, 42, 48, 51, 54.

Akákoľvek vírusová infekcia, ktorá je neustále v ľudskom tele (a HPV sa špecificky týka takejto choroby), je aktivovaná iba so znížením imunity.

Ľudský papilomavírus: fotografie

Ak chcete zistiť, aký je vírus ľudského papilomu v rôznych prejavoch, pripravili sme kompiláciu s fotografiou.

Symptómy ľudského papilomavírusu u žien

Infekcia sa môže uskutočniť v latentnej forme a môže spôsobiť vývoj genitálnych papilómov. Genitálne bradavice sa pozorujú hlavne u žien vo veku 15 až 30 rokov.

Hlavným rizikom vzniku ochorenia spôsobeného typmi 16 a 18 je vývoj rakoviny krčka maternice. Rakovina krčka maternice znižuje priemernú dĺžku života o 26 rokov. Z hľadiska rakovinového vývoja je nebezpečný iba vírus, ktorý sa nachádza v tele viac ako rok.

Bohužiaľ, tieto ochorenia u žien sa často vyskytujú asymptomaticky až do posledných štádií, pri ktorých je účinnosť liečby významne znížená.

Symptómy ľudského papilomavírusu u mužov

Pre mužov je ľudský papilomavírus menej nebezpečný ako pre ženy. Najčastejšie ide o pasívne nosiče. Pravdepodobnosť vzniku rakoviny je oveľa nižšia.

HPV u mužov môže vyvolať výskyt genitálnych bradavíc na predkožku, penis glansu alebo frenul. Takéto formácie musia byť naliehavo odstránené, pretože zabraňujú nielen dodržiavaniu osobnej hygieny, ale aj riadeniu sexuálneho života.

prevencia

Uvádzame hlavné oblasti prevencie infekcie ľudským papilomavírusom:

 • opatrenia na osobnú hygienu na verejných miestach;
 • zdravý životný štýl, ktorý podporuje imunitu na vysokej úrovni;
 • správny režim práce a odpočinku;
 • mierna telesná výchova;
 • príjem vitamínov, ovocia, štiav;
 • iba jeden sexuálny partner (v ideálnom prípade);
 • používanie kondómu počas sexuálneho styku.

V súčasnosti existujú očkovania proti ľudskému papilomavírusu: Gardasil a Cervarix. Vakcína Gardasil je účinný proti HPV 6, 11, 16 a 18 (ktoré chránia proti rakovine krčka maternice a genitálne bradavice), a vakcína Cervarix je účinný proti HPV typov 16 a 18 (ktoré chránia proti rakovine krčka maternice, ale nie z bradavice).

Liečba ľudského papilomavírusu

V súčasnosti neexistuje žiadne antivírusové liečivo, ktoré by spôsobilo vymiznutie ľudského papilomavírusu z tela.

Rôzne interferóny (reakferón, tsikloferón a iné) a interferonogény (poludan, prodigiozan a iné) môžu znížiť už existujúce kondylómy, ale neznižujú výskyt nových. Preto hlavným spôsobom liečenia vírusu ľudského papilomavírusu zostáva odstránenie kondylómov chemickými alebo chirurgickými metódami.

Tu sú hlavné metódy odstránenia papilomového tkaniva:

 1. Radiochirurgická. Elektróda rádiovej vlny odstráni nádor, koaguluje cievy. Potom je potrebný antiseptický obväz.
 2. Laser. Bezkontaktná a krvná metóda. Na mieste odstráneného papilómu je kôra, pod ktorou sa uzdravuje. Nevýhody - riziko opakovania, vysoké náklady, potreba rozdrviť zostávajúce jazvy.
 3. Elektrokoagulácia. Účinnosťou, výsledkom a cenami je metóda podobná predchádzajúcim metódam.
 4. Chirurgická. Ide o operáciu pod miestnou anestéziou.

Pred začatím liečby sa uistite, prosím, od svojho lekára:

 1. Aké liečebné metódy sú k dispozícii na klinike, kde sa liečite?
 2. Koľko stojí každá liečba a aké sú možné komplikácie?
 3. Bude operácia bolestivá?

Je potrebné zdôrazniť, že odstránenie bradavíc by nemala byť považovaná k úplnému vyliečeniu infekcie ľudským papilomavírusom, pretože v tomto prípade sa človek neprestáva byť vírus, to znamená, že počas niekoľkých rokov sa môže znovu objaviť papilárne polypy. Z tohto dôvodu sa na účely prevencie odporúčajú lekárom vykonať regeneráciu celého organizmu ako celku.

cryocautery

Kryokoagulácia (moxibuscia s kvapalným dusíkom) je rýchly a účinný spôsob liečenia genitálnych bradavíc. Postup môže byť mierne bolestivý a nepríjemný, ale zriedkavo sa veľmi obávajú pacientov.

Kryokoagulácia kondylómu sa uskutočňuje niekoľko týždňov v niekoľkých sedeniach. Úplné odstránenie genitálnych bradavíc sa pozoruje u 75-80% pacientov, ktorí podstúpili všetky postupy.

Poradenstvo pre pacientov

Nesnažte sa diagnostikovať a liečiť samotný ľudský papilomavírus.

 1. Najprv musíte vybrať správnu metódu.
 2. Po druhé, existuje vždy riziko zmätenia špicatého kondylómu s malígnym nádorom.

Lepšie neriskovať a dôverovať svojim zdravotníckym pracovníkom - to zabezpečí dlhý a šťastný sexuálny život. Sexuálny život počas liečby papilomavírusu je zastavený až do úplného zotavenia. Je potrebné preskúmať a, ak je to potrebné, zaobchádzať s partnerom.

Čo je ľudský papilomavírus

Svetová zdravotnícka organizácia študovala HPV - tak krátko nazývaný ľudský papilomavírus, a zistila, že infikovala viac ako 60% ľudí na Zemi. A niektoré z nich sú len dopravcovia, a v iných prípadoch sa javí ako papilomatóza koža, sliznice, ale v niektorých prípadoch, papilloma vírus ľudskej spôsobuje degeneráciu buniek a rakoviny.

Takáto vysoká prevalencia a onkogénnosť tohto vírusu spôsobila osobitný záujem lekárov a vedcov. Vývoj vakcíny proti ľudskému papilomavírusu prebieha už dlho. Zničiť HPV úplne zlyhá, i keď existujú spôsoby, ako ich zistiť, a dokonca aj vakcína. Ťažkosti v boji proti vírusu vznikajú v dôsledku povahy jeho šírenia a nedostatku liekov, na úplné vyliečenie. Aký je ľudský papilloma vírus, pretože nemajú nakazí, príznaky choroby, z ktorého sa má liečiť, zvláštnosti jeho priebehu u žien a mužov, rovnako ako preventívne opatrenia - tieto otázky budú diskutované nižšie.

Ako sa prenáša ľudský papilomavírus?

Mnoho ľudí sa zaujíma o to, ako sa môžete nakaziť ľudským papilomavírusom. Prekvapivo sa môžete infikovať rôznymi spôsobmi, čo podporuje šírenie vírusu na svete. Vírus sa prenáša z jedného ľudu do druhého spôsobom kontaktnej domácnosti, to znamená, že nie je možné vyhnúť sa infekcii, pretože ľudia nemôžu žiť mimo spoločnosti a nepoužívajú predmety každodenného života.

Najstrašnejšia vec je, že aj novonarodené dieťa môže dostať tento vírus od matky počas pôrodu, keď prechádza cez pôrodný kanál. V mnohých prípadoch sa to odhalilo už v prvých rokoch života, keď má dieťa papilómy v ústach a na koži.

Ako sa prenáša a šíri ľudský papilomavírus? Najčastejšou infekciou môže byť v nasledujúcich prípadoch.

 1. Pri nedodržiavaní osobnej hygieny. Keď niekoľko ľudí používa rovnaké veci. Napríklad uterák, papuče, oblečenie. Tu je možné niesť a nedostatočne dobré spracovanie náradia po použití.
 2. Pri návšteve verejných miest. Môžu to byť kúpele, sauny, bazény. Dokonca aj zdravotnícke zariadenia sú zdrojom infekcie ľudským papilomavírusom, ak nespĺňajú normy pre ošetrovanie miestností a nástrojov s dezinfekčnými prostriedkami.
 3. Pri kontakte s nosičom vírusu. Určité kmene vírusu môžu byť infikované aj pri podaní ruky. A čo blízke vzťahy? Pri pohlavnom styku s nosičom môže dôjsť k infekcii aj pri použití kondómu, aj keď do istej miery znižuje riziko infekcie, ale nie úplne. Ak má rodina HPV nosič, pravdepodobnosť infekcie zvyšku rodiny je veľmi vysoká.

Samozrejme, že HPV postihuje určité orgány a tkanivá, ale ich vysoká prevalencia medzi obyvateľmi často spôsobuje ochorenie. A čo 40% obyvateľov, ktorí nemajú vírus? Faktom je, že vírus nemôže vždy prežiť v silnom organizme, existujú faktory, ktoré prispievajú k jeho prežitiu.

Príčiny infekcie

V ktorých prípadoch sa človek nakazí HPV alebo ľahko sa stane nosičom. Náš imunitný systém bojuje proti akýmkoľvek cudzím prvkom, ktoré sa dostávajú na pokožku alebo do tela.

Keď malé množstvo vírusu vstúpi do zdravého tela s dobrou imunitou, imunitné bunky ho zničia a infekcia sa nevyskytuje. Ale ak je človek oslabený, má metabolickú poruchu, metabolizmus.

Vírus je infikovaný, ak existuje:

 • zníženie všeobecnej imunity;
 • porušenie hormonálneho pozadia;
 • stres, nadmerná práca;
 • nesprávna strava;
 • choroby, ktoré spôsobujú metabolické a metabolické poruchy;
 • pretože existuje reštrukturalizácia organizmu a zmena hormonálneho zázemia.

Čo je nebezpečné pre ľudský papilomavírus, ak je tak ťažké vyhnúť sa infekcii?

Typy kmeňov a chorôb, ktoré spôsobujú

Bolo identifikovaných niekoľko kmeňov HPV, z ktorých každý je prispôsobený na to, aby žil v určitých ľudských bunkách. Mnohé kmene, napríklad 2, 4, 26, 29, 57 spôsobujú vývoj normálnych bradavíc na koži. Iné sú schopné spôsobiť vývoj genitálnych bradavíc (6, 42, 11, 54), ale zároveň namáha 6 a 11 môžu byť detekované v rakoviny dýchacích ciest alebo pľúc, hlavy a krku.

Schopnosť vírusu zvýšiť pravdepodobnosť vývoja nádoru zmenou buniek ľudského tela sa nazýva onkogenicita. Preto medzi ľudskými papilomavírusmi sa rozlišujú kmene, ktoré nemajú túto schopnosť, a keď sa človek nakazí, vyvinú sa bradavice, papilómy na koži a slizniciach. Môžu byť tiež nebezpečné, ale ľahko sa ošetria chirurgicky. Po ich odstránení sa zriedka opakujú, a preto patria do benígnych novotvarov.

Ľudský papilomavírus s mimoriadne vysokým onkogénnym typom najčastejšie postihuje reprodukčné orgány žien. Kmene, ktoré spôsobujú, sú ľudský papilomavírus typu 16 a 18. Zavolajte na onkológiu, môžete tiež zahrnúť 31, 39, 35, 33 a mnoho ďalších druhov. Preto sa ich snaží identifikovať u žien s testom na HPV.

Prítomnosť týchto kmeňov v tele ženy môže viesť k výskytu závažných onkologických ochorení, ako je zhubný nádor krčka maternice alebo karcinóm dlaždicových buniek.

Symptómy ochorenia

Príznaky ochorení spôsobených ľudským papilomavírusom sú odlišné. Závisí to od toho, čo človek nakazil. Keď sú infikované kmeňom, ktorý spôsobuje tvorbu papilómov a bradavíc, objavujú sa na koži a slizniciach, ale toto nie je jediné znamenie. Ako inak sa manifestuje ľudský papilomavírus? Jedným z najživších prejavov HPV sú genitálne bradavice. Tieto mastoidné formácie sú ružovo sfarbené, často sú ľahšie ako sliznice, ale niekedy majú jasnejšiu farbu. Chystáte sa do skupiny niekoľkých kusov, vyzerajú ako hrebeň alebo kvitnúce kvetenstvo. Ich detekcia naznačuje, že pacient má HPV, ktorý sa musí liečiť.

Symptómy ľudského papilomavírusu u mužov sa môžu líšiť od symptómov, ktoré sa vyskytujú u žien. Samozrejme, je to kvôli rozdielnej štruktúre ich reprodukčných orgánov. Vaginálna sliznica, krčka maternice, je pre vírus priaznivejšia. Je tam, vzniknú genitálne bradavice a môžu byť znovuzrodení, zhubné. Ich vzhľad, rovnako ako zmeny v koži, ústnej sliznice - zjavné príznaky ľudského papilomavírusu.

Známky infekcie papilomavírusu u žien

Vírus ľudského papilomu u žien ovplyvňuje mukózne reprodukčné orgány, krčka maternice. Niekedy polypy, ktorých vývoj je tiež spojený s HPV, sa môžu tiež vytvoriť v maternicovej dutine, čo môže u mladých žien spôsobiť krvácanie a neplodnosť. Ale ešte nebezpečnejšia je schopnosť vírusu pôsobiť na bunky sliznice a meniť ich.

Niektoré vysoko onkogénne typy ľudského papilomavírusu u žien sú schopné zmeniť hlienové bunky na krčku maternice, čo spôsobuje dyspláziu, apláziu. Táto nekontrolovaná reprodukcia, ktorá vo viac ako polovici prípadov vedie k vzniku malígneho nádoru. Najčastejšie onkologický nádor na krčku spôsobuje typ 16 alebo 18 vírusu ľudského papilomavírusu.

Tiež sa často zistili vírusy typu 6, 11, ktoré prispievajú k tvorbe špicatých a plochých bradavíc - považujú sa za prekanceróznu chorobu, ktorú často predchádza dysplázia. Liečba spočíva v ich povinnom odstránení, po ktorom nasleduje histologické vyšetrenie tkanív pod mikroskopom.

Nebezpečenstvo predstavuje ľudský papilomavírus a počas tehotenstva. Hoci sa vírus nepreniká do plodovej vody, a preto nemôže nakaziť dieťa, ale tam je vysoká pravdepodobnosť infekcie v prípade, že žena nájdená v pošve genitálnych bradavíc. Potom sa dieťa môže nakaziť počas pôrodu, čo vedie k rozvoju jeho papilomatózy v ústnej dutine, hltane.

Liečba proti vírusu papilómu sa počas tehotenstva neuskutočňuje, pretože drogy môžu mať nepriaznivý vplyv na plod. Iba v treťom trimestri sa môžu vymenovať niektoré antivírusové lieky. Preto ak plánujete otehotnieť, musíte prejsť vyšetrením vopred a vykonať testy na rôzne infekcie tak, aby neubližovalo vášmu dieťaťu.

Papilomavírusová infekcia u mužov

Ľudský papilomavírus je tiež bežný u mužov, ale kvôli rozdielom v štruktúre pohlavných orgánov zvyčajne postihuje kožu okolo konečníka a rektálnej sliznice.

V týchto oblastiach je vývoj genitálnych bradavíc a často vedú k karcinómu dlaždicových buniek konečníka.

Metódy na detekciu ľudského papilomavírusu

Vysoká onkogenita niektorých kmeňov HPV vyžaduje ich včasnú detekciu. Na tento účel bolo vyvinutých niekoľko testov, ktoré dokážu detegovať vírus, ak je jeho koncentrácia v tkanivách zvýšená a môže spôsobiť ich degeneráciu. Tam sú, samozrejme, v teste bunkovej cytológia (PAP test), ktorý je súčasťou série preventívnych opatrení v prieskume žien, ale cytológie schopní preukázať už modifikovaných buniek, s touto analýzou nie je špecifický pre HPV.

Laboratórna skúška na ľudský papilomavírus sa nazýva HPV test. Z testu PAP sa líši v tom, že sa vykonáva reťazovou polymerázovou reakciou (PCR). Umožňuje izolovať a študovať DNA vírusov určitého typu a ich koncentráciu v zhromaždenom materiáli.

Ako zvyčajne vykonáte analýzu ľudského papilomavírusu u žien? Zvyčajne sa to deje škrabaním z krčka maternice, menej často z močovej trubice alebo z cervikálneho kanála. Tento test je veľmi špecifický a umožňuje identifikovať nielen typ vírusu, ale aj jeho koncentráciu v tkanivách. Test ukazuje:

 • keď sa genitálne bradavice nachádzajú v genitálnej oblasti a v konečníku;
 • ak sa ako výsledok testu PAP zistí degenerácia buniek (dysplázia);
 • počas preventívneho vyšetrenia.

Detekcia vírusu počas HPV testu neznamená vždy rakovinu. Takže pri absencii dysplázie zostáva žena v pozorovaní a test sa opakuje po 6 mesiacoch. Opakovaná detekcia HPV, najmä jej vysoko onkogénne kmene 16 a 18, naznačuje riziko vzniku nádoru v krčku maternice a potrebu liečby. Na liečbu sa používajú antivírusové a imunomodulačné liečivá. Vyšetrovanie by sa malo zopakovať, pretože vysoká koncentrácia týchto kmeňov nám umožňuje povedať, že pacient je ohrozený.

Pozitívny HPV test s cervikálnou dyspláziou druhého stupňa vyžaduje chirurgický zákrok, menovite odstránenie maternice, operácia sa nazýva extirpácia. Odstráňte nielen postihnuté tkanivá maternice, ale v niektorých prípadoch sa vyžaduje odstránenie vajíčkovodov, vaječníkov. Je to potrebné, ak existuje podozrenie na metastázu nádoru. Pomáha zistiť včasné metastázy pomocou počítača, magnetického rezonančného zobrazenia, PET-CT.

Liečba ľudského papilomavírusu

Pri detekcii ľudského papilomavírusu u žien je liečba najčastejšie chirurgická. Poškodené papilómy sú vyrezané, excízia je niekedy laserová, elektrokoagulačná alebo kryoterapia. Štúdia tkaniva na histológii by sa mala vykonať s cieľom vylúčiť degeneráciu do rakovinového nádoru. Preto metóda kryoterapia, zatiaľ čo genitálne bradavice nie sú vždy zobrazené ako bunky v tejto vzdialenosti bolí viac, čo môže viesť k chybnému analýze.

S plochými bradavicami, ktoré sa častejšie nachádzajú na krčku maternice alebo vaginálnej sliznici, urobte biopsiu. To znamená, že si pre analýzu vezmite kus tkaniva a ak nie je žiadna dysplázia, potom rezy kondylómu odstráňte spolu s miestom priľahlého tkaniva. Keď sa zistí degenerácia buniek, vyžaduje sa radikálnejšia operácia a v niektorých prípadoch exstirpácia.

Ako inak možno liečiť ľudský papilomavírus? Ak neexistuje žiadna bunková dysplázia, predpisujú sa antivírusové lieky. Pred vymenovaním musíte určiť typ vírusu, pretože predpísané predpisy a lieky, ktoré sa s nimi používajú, sa líšia pre rôzne typy vírusu. Užívanie antivírusových liekov bez predpisovania lekára nemá zmysel, pretože mnohé z nich sú neúčinné u niektorých typov HPV. Súčasne je potrebné použiť nešpecifickú liečbu, ktorá je zameraná na zvýšenie celkovej imunity.

Môže sa vyliečiť ľudský papilomavírus? Žiaľ, nemôžete sa ho úplne zbaviť. Po infikovaní človek zostáva nositeľom života. Môžeme iba znížiť jej aktivitu, a za to, že je nutné včas odstrániť papillom, bradavíc, brať antivírusové lieky, ktoré sú predpísané lekárom, a čo je najdôležitejšie, pomáhajú telu prekonať vírus. Zdravý životný štýl - to nie je ľahké slová, ľudia, ktorí sa pozerajú na ich zdravie, jesť správne, cvičenia, čím sa zvýši vašu imunitu. Dobrá imunita môže zabrániť infekcii a zabrániť vírusu v bezpečnom vývine v tele, ktoré spôsobuje ochorenie.

Pomôže liečba ľudovej liečby?

Ak sa u ženy vyskytne vírus ľudského papilómu, nemôže sa liečba ľudovými prostriedkami vykonať!

Ľudové lieky fungujú dobre s papilómami na koži alebo bradaviciach, toľko sa snaží vyliečiť rovnako a bradavice. To je nebezpečné a v niektorých prípadoch spôsobuje opačný účinok, čím sa zvyšuje dysplázia maternice. Odstránenie by sa malo vykonať na lekárskych klinikách, aby sa vykonalo histologické vyšetrenie materiálu na dyspláziu.

Z ľudových liekov môžu pomôcť tie, ktoré pomáhajú zvyšovať celkovú imunitu. Mnohé z nich sa môžu používať u detí, aby sa zabránilo infekcii vírusom v každodennom živote.

Špecifická a nešpecifická profylaxia

Pokiaľ ide o metódy nešpecifickej prevencie, je to samozrejme dodržiavanie hygieny, pravidiel správania na verejných miestach, zvyšovania celkovej imunity a potreby vyhnúť sa promiskuitosti.

Metódy špecifickej prevencie sú vakcíny, ktorých vývoj sa uskutočňuje viac ako 30 rokov. V súčasnosti existuje očkovacia látka Gardasil, ktorá sa používa na očkovanie detí a mladých dievčat pred sexuálnym stykom. Očkovacia látka sa môže používať už 9 rokov. U dospelých nemá výsledok očkovania účinok, pretože vakcína nefunguje, keď už došlo k infekcii. Vakcína "Gardasil" je zameraný na 4 najbežnejších kmeňov ľudského papilloma vírusu - menovite, 16, 18 a 6, 11. A ak ste už infikovaný, v niektorom z týchto typov vírusu, očkovanie pomôže zabrániť zvyšok infekcie.

Ľudský papilloma vírus, najmä niektoré zo svojich vysoko onkogénnych typov, často vedú k rozvoju rakoviny, preto okamžite poradiť s lekárom, ak máte podozrenie na infekciu a podstúpiť pravidelné prehliadky. V žiadnom prípade nesmie byť self-liečiť, pretože existuje mnoho pripomienok, keď cez seba dysplázia rástla bunky, ktoré významne zmenili prognózu ochorenia, a môže viesť k metastáz.

papilloma

papilloma - benígna nádorová tvorba kože a slizníc vírusovej etiológie. To má tvar úzkeho papily na základňovej stanici (stonky), alebo mäkkým tuhú konzistenciu, pred svetlom na tmavo hnedú. Lokalizácia bradavíc na koži vedie k tvorbe kozmetických chýb v hrtane - poruchy dýchania, hlasových, na sliznici vnútorných orgánov - vredov a krvácania. Existujú možné recidívy choroby, najzávažnejšou komplikáciou je malígna degenerácia. Odstránenie papillom elektrokoagulácia je možné vykonávať, cryodestruction, chirurgické excízia, spôsob rádiové vlny alebo laserové expozície.

papilloma

papilloma Je choroba, ktorá postihuje epiteliálne bunky a kožu. Príčinou papilómov je ľudský papilomavírus, ktorý patrí do skupiny Papoviridae, skupiny papilomavírusov. Medzi HPV vírusy sa vyznačujú vysokým a nízkym onkogénnym rizikom. Onkogenita papilómov sa vysvetľuje schopnosťou vírusu integrovať svoju DNA do genómu ľudských buniek.

Mechanizmus infekcie ľudským papilomavírusom

Vstup do ľudského tela v počiatočnom štádiu HPV ovplyvňuje bazálne bunky epitelu. Mikrotrauma, škrabky, trhliny a iné kožné lézie prispievajú k prenikaniu papilomavírusu do tela. Po dlhú dobu sa vírus môže na začiatku množiť, bez toho, aby sa prejavoval klinicky (chronický nosič). Ak sa vírus násobí v povrchových vrstvách kože, v priebehu času sa pozoruje aj hyperplázia buniek, dokonca aj s chronickým nosičom papilomavírusu.

Pretože ľudský papilomavírus je vo vonkajšom prostredí nestabilný, infekcia sa vyskytuje pri priamom kontakte. Náhodný sex vedie k infekcii. fajčenie, tehotenstvo, endometrióza, nedostatok vitamínu, imunodeficiencie sú predisponujúce faktory infekcie, ktoré sa vyskytujú pri interakcii s vírusom. Riziko infekcie sa zvyšuje pri častom kontakte s otvorenou pokožkou človeka, napríklad masážou.

Klinické prejavy papilómov

Papilomavírus je novotvar kože alebo slizníc, a vyzerá ako papilárnych porasty, ktoré vyčnieva nad okolité tkanivá. Papilómy sú lokalizované na koži, sliznice, do slabín a pohlavných orgánov, v niektorých prípadoch papilómu nájdené v obličkovej panvičky a močovodu sliznice.

Pretože papilóm pozostáva z spojivového tkaniva pokrytého pokožkou a obsahuje cievy, môže traumatizácia viesť k krvácaniu. Nový rast rastie nahor vo forme rozptýlených papierov v rôznych smeroch a navonok pripomína karfiol.

Farba kože sa nemôže meniť, ale vo väčšine prípadov sú papilómy biele až špinavé hnedé. Obľúbené miesto - pokožka rúk a rúk. U pacientov s imunodeficienciou má papilomatóza rozšírenú povahu. Primárne zmeny na pokožke sa začnú objavovať po 1 až 6 mesiacoch po infekcii. Koncentrácia vírusu v postihnutých oblastiach dosahuje maximálne do šiesteho mesiaca po infekcii, čo je najinfekčnejšie obdobie.

V závislosti od typu vírusu sú klinické prejavy papilómov rôzne. Takže vulgárne papilómy vyzerajú ako pevný kužeľ s priemerom 1 mm s hrubým, hrubým povrchom. Vulgárne papilómy sú náchylné na fúziu, a preto často postihujú významné oblasti pokožky. Lokalizované (vulgárne) papilómy sú lokalizované všade, ale častejšie sú postihnuté kožou prstov a zadnej časti dlane. U detí obzvlášť mladého veku sú kolená postihnuté papilómami, čo je dôsledkom fyziologických charakteristík, pretože deti plazú bez oblečenia. Zvyčajne vulgárne papilómy sú umiestnené v skupinách, ale dlhá existencia jedného prvku môže existovať niekoľko rokov. Stavy imunitnej nedostatočnosti a bežné ochorenia podporujú šírenie procesu, v zriedkavých prípadoch je vulgárny papilóm malígny.

Príčinnými činidlami plantárnych papilómov sú HPV 1,2,4. Niekoľko mesiacov po infekcii sa na koži podrážky objaví malý lesk, ktorý má všetky znaky obyčajného papilómu a je obklopený vyčnievajúcim okrajom. V niektorých prípadoch sa okolo rovnakého papilómu objavujú malé nádory malého rozsahu, ktoré sa navonok podobajú vezikulám. Potom sa diagnostikuje mozaika papillomatóza.

Papilómy na podrážkach sú často bolestivé, najmä pri chôdzi. Približne v 30% prípadov sa samovoľne vyriešia, častejšie sa samovraždu pozoruje u malých detí. Oni sú často zmätení s mozoly, ktoré sa objavujú medzi prstami pri dlhšom stláčaní. Múčky, na rozdiel od papilómov, majú hladký povrch a zachovávajú kožnú štruktúru.

Príčinami plochých papilómov sú HPV 3,10. Tieto papilómy majú nezmenenú farbu kože a majú podobu hladkých plochých gombíkov, niekedy môžu byť nažltlých alebo mierne ružovej farby, častejšie zaoblené obrysy. Vyskytujú sa aj polygonálne plantárne plantárne papilómy. Neoplazmy spôsobujú bolesť, svrbenie, postihnuté miesto je hyperemické.

Tenké papilómy sú diagnostikované na polovicu tých, ktorí sa vo veku nad 50 rokov zotavia vo vzťahu k novotvarom na koži, sú tiež nazývané akrochordy. Sú lokalizované na koži okolo očí, v oblasti slabín, v podpazuší a na krku. Na začiatku sa objavujú malé pupene žltkastého sfarbenia, ktoré sa následne zvyšujú a postupne sa pretvárajú na husté predĺžené elastické útvary až do veľkosti 5-6 mm. Ak sú akrochordy lokalizované na miestach, kde je možné traumatizáciu, zapáliť a spôsobiť bolesť. Filiformné papilómy nie sú náchylné k spontánnemu zmiznutiu. Pacienti s diagnostikovanými filiformnými papilómami majú často polypy konečníka.

HPV 13, 32 spôsobí, že sa miestna epiteliálne hyperplázia, ktorá sa vyznačuje tým, že na sliznici úst a pier na červený okraj jemné papilárnych nádorov, ktoré sú mierne zvýšené nad kožu a majú tendenciu k zlúčeniu.

Jedným zo vzácnych papilómov sú papilómy Lewandowski-Lutz (bradavícka epidermodysplázia). Väčšinou sú deti a dospievajúci chorí. Niekedy je epidermodysplázia bradavičnatá rodinnej povahy. Klinicky vyzerá ako niekoľko červeno-hnedastých bodkovaných papilómov na rukách a nohách. Ak sú papilómy nachádza na oblasti kože, ktoré sú najviac vystavené ultrafialovému žiareniu, v 30% prípadov sa maligniziruyutsya a regenerovať na zhubný nádor s inváziou do susednej tkaniva.

HPV, ktoré sú pôvodcami genitálnych bradavíc, môžu byť nízke, stredné a vysoké riziko rakoviny degenerácie, teda vždy potrebné PCR prieskum prechádza v diagnostike genitálnych bradavíc. Inkubačná doba trvá niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov. Pretože v niektorých prípadoch sú zmeny minimálne, tieto papilómy zostanú bez povšimnutia. Hlavný spôsob prenosu je sexuálny. Rizikovou skupinou sú ľudia s nedostatkom imunitného systému, ktorí často menia svojich sexuálnych partnerov. Vonkajšie vyzerajú ako ružové alebo svetlo sivé pigmentované špicaté výrastky na stonke.

Vo väčšine prípadov je bolesť, pálenie, svrbenie, podráždenie pri dotyku a trení bielizeň, často zranené a krvácanie. Lokalizované na prahu vagíny, na malých labkách, menej často sú genitálne bradavice vo vagíne a krčku maternice. Muži majú dieru v močovej trubici. Ovplyvnená oblasť závisí od sexuálneho správania, takže u osôb, ktoré praktizujú análny kontakt, sa nachádzajú genitálne bradavice v perineálnej oblasti a v perianálnej zóne. V niektorých prípadoch sú genitálne bradavice diagnostikované na ústnej sliznici a na červenom okraji pery, čo je opäť spojené s charakteristikami sexuálneho života.

Juvenilné papilómy hrtanu sa zriedka zaznamenávajú, sú spôsobené HPV 6.11; sú väčšinou chorí deti mladšie ako päť rokov. Infekcia sa vyskytuje počas pôrodu, keď robotník má papilómy vo vagíne a dieťa počas prechodu cez pôrodný kanál, spôsobí predčasný dych. Ochorenie je charakterizované proliferáciou papilomu na hlasivkách, čo vedie k ťažkostiam s cirkuláciou vzduchu a poruchami reči.

Diagnóza papilómov

Diagnózu papilómov vykonáva dermatológ alebo venereológ. Vzhľadom na veľký počet typov vírusu má svoje vlastné vlastnosti. Presná diagnóza na základe vizuálnej prehliadky je možné iba v klasickom prípade genitálnych bradavíc, ale neposkytuje presné informácie o type vírusu a jeho karcinogenitu. Preto, ak existuje podozrenie na papilomatóznu povahu nádorov, zistite diagnostiku vírusovej DNA pomocou PCR.

PCR diagnostika môže nielen potvrdiť prítomnosť ľudského papilloma vírusu v tele a určí jeho typ, ale tiež diagnostikovať koľko vírusy sú v tele v okamihu analýzy. To má diagnostický význam, keďže je známe percento vírusu a jeho typu, je možné určiť približné časovanie infekcie a identifikovať kontaktné osoby na účely vyšetrenia a predpisovania preventívnej liečby. Diagnostika PCR tiež poskytuje informácie o tom, či majú papilómy chronický priebeh, alebo či sú dôsledkom jednostupňového zníženia imunity. Vďaka takýmto údajom je možné predpísať primeranú liečbu.

Ak je jedinou metódou liečby odstránenie papilómov, vykoná sa biopsia paralelne s chirurgickým zákrokom na vykonanie cytologickej štúdie. Histologické vyšetrenie papilomového tkaniva poskytuje presnejšie výsledky, keďže bunky, správne usporiadanie ich vrstiev a zvláštnosti štruktúry tkaniva sú predmetom vyšetrenia. To poskytuje spoľahlivé výsledky o stupni zmien v tele a pravdepodobnosť malignity už dlho súčasných a neošetrených papilómy často viesť k rakovine, než je čas detekovaný s vysokým stupňom HPV onkoriska.

Diagnostika PCR sa spravidla skríninguje a ak analýza potvrdí prítomnosť vírusu, vykoná sa ďalšia štúdia.

Liečba papilómami

Schéma liečby papilómov sa v každom prípade vyberá individuálne. Ak sa počas diagnostiky zistí HPV, ale nie sú žiadne klinické prejavy, predpíšte preventívnu liečbu cytostatikami. Je dosť efektívna a umožňuje vám niekoľko rokov "pozastaviť" vírus. Pacienti, ktorí sú nositeľmi HPV, odporúča sa pravidelne PCR testovanie a používať bariérovú antikoncepciu, aby nedošlo k ohrozeniu ľudského papilloma vírusu infikovanie vášho partnera.

Inozín pranobek je liek na liečbu papilómov zo skupiny antivírusových látok, ktoré potláčajú násobenie vírusov. Je to jedna z najvýhodnejších, pretože má imunomodulačné vlastnosti. Indikácie na použitie sú diagnostikované papilómy s kombináciou iných vírusových infekcií, ako sú infekcie cytomegalovírusmi, vírusy osýpok a mumpsu. Prítomnosť herpetického vírusu, chronickej vírusovej hepatitídy a imunodeficiencie tiež vyžaduje zaradenie izoprinozínu do liečebného režimu. Pretože terapia s papilómom je dlhá, inozín pranobex sa má užívať len pod dohľadom lekára, pretože je potrebné sledovať laboratórne indikátory. Použitie imunomodulátorov a priebehov vitamínov sa preukázalo u všetkých pacientov s HPV.

Ak sú prejavy HPV na kožu a sliznice, v závislosti od umiestnenia a príznaky sa uchýlili k cryodestruction papilómy, elektrokauter alebo laserové odstránenie bradavíc. Je možné použiť ešte jeden moderný spôsob chirurgickej liečby - odstránenie papilómov rádiovými vlnami. V prípade, že má papilloma známky zhubného bujnenia, sa vykonáva pomocou skalpela vyrezanie postihnuté oblasti s dolapeniu zdravého tkaniva.

Treba mať na pamäti, že odstránenie papilómov nevedie k úplnému zotaveniu, pretože dnes sú to drogy, ktoré majú škodlivý účinok na HPV, nie. Preto by pacienti s predtým diagnostikovanými papilómami mali pravidelne podstupovať vyšetrenie a vykonávať antivírusovú liečbu.

Pretože HPV je prevažne prenášaný sexuálne, jedinou prevenciou proti papilómom je bariérová metóda antikoncepcie. Pri plánovaní tehotenstva je potrebné vykonať diagnostiku a v prípade potreby liečiť vírus, aby sa znížila pravdepodobnosť infekcie dieťaťa počas pôrodu av prvých rokoch života.

Kožné papilómy

Všeobecné informácie

Papilóm je benígny nádor, ktorý sa objavuje na koži alebo slizniciach ľudského tela a zvierat. Hlavným stavebným prvkom papilómu je papila spojivového tkaniva, obsahujúca cievy a pokrytá epitelom.

príčiny

Kožné papilómy u ľudí sú vrodené. Vyskytujú sa v dôsledku chronického zápalového podráždenia. V mnohých prípadoch sú papilómy vírusového pôvodu a sú spôsobené infekciou papilomavírusom (HPV). V súčasnosti je viac ako 30 druhov týchto vírusov považovaných za patogénne.

Spôsoby prenosu vírusu: kontakt (prostredníctvom mikrotraumov kože), sexuálne, perinatálne (počas pôrodu). Papilóm sa môže objaviť 1-6 mesiacov po infekcii. Najviac náchylní na vírus sú ľudia s oslabenou imunitou, hormonálnymi poruchami. Škodlivé návyky, stres, nedostatok spánku zvyšujú riziko vzniku HPV.

Symptómy dermálnych papilómov

Papilóm na koži má zvyčajne formu papily alebo stopky s mäkkou konzistenciou. Nádor je plochý, na širokej základni alebo na pedikeli, pomaly rastúci. V závislosti od typu je jeho priemer 2-15 mm. Existujú jednorazové a viacnásobné papilómy. Druhé vonkajšie sa podobajú hlave karfiolu. Farba papilómu je od bielej po špinavú hnedú.

Papilóm sa môže objaviť kdekoľvek. Najčastejšie - na rukách, na krku, pod paží, na viečkach, pod prsami u žien, na pohlavných orgánoch (genitálne bradavice).

Klinické prejavy papilómu závisia od typu vírusu, ktorý je spôsobený.

diagnostika

Diagnózu vedie dermatológ alebo venereológ. Po zistení papilómu vizuálnym vyšetrením, lekár nasmeruje pacienta na PCR diagnostiku vírusovej DNA. To poskytne presné informácie o type vírusu, jeho množstve v tele, onkogenicite, približnom načasovaní infekcie, identifikácii osôb, s ktorými pacient kontaktoval a priradiť im vyšetrenie a preventívnu liečbu. Diagnostika PCR navyše ukazuje, či má papilóm chronický priebeh alebo je spôsobený jednostupňovým znížením imunity.

V prípade odstránenia papilómu počas operatívneho zásahu sa vykoná biopsia na cytologické vyšetrenie. Presnejší výsledok sa získa histologickým vyšetrením.

klasifikácia

 • Plošné bradavice. Majú okrúhly alebo oválny tvar, 1-2 mm nad povrchom kože. Častejšie u detí a dospievajúcich.
 • Vulgárne (jednoduché) bradavice. Majú papilárnu štruktúru, drsný povrch. Stúpanie nad kožu o 2-3 cm vzniká hlavne u detí na rukách a nohách.
 • Plantárne papilómy. Malý lesklý kužeľ získava charakteristiky typického papilómu a je obklopený vyčnievajúcim okrajom. Okolo jedného papilómu sa môžu objaviť početné formácie vo forme vezikúl.
 • Označené kondylómy. Koža na koži a slizniciach vyzerá ako hlava karfiolu. Môže sa nachádzať v slabín, na genitáliách, v konečníku, v ústach.
 • Bradavka s vláknami. Zobrazujú sa predovšetkým u ľudí starších ako 35-40 rokov. Nachádzajú sa na krku, na tvári, na sto storočí, v axilách, v tichej oblasti. Veľkosť - do 3-5 mm, často majú tvar závitu alebo zaoblené, na tenkej stopke.

Činnosti pacienta

Po zistení vonkajších znakov papilómu je potrebné čo najskôr sa obrátiť na dermatológa. Ak je diagnóza potvrdená, vzdelávanie sa musí odstrániť, aby sa zabránilo jej degenerácii a šíreniu infekcie do iných oblastí pokožky a slizníc. Z toho istého dôvodu sa neodporúča naviazať samotné papilómy do závitov, vystrihnúť a odtrhnúť.

Liečba kožných papilómov

Schéma liečby je vybraná individuálne. Ak je vírus diagnostikovaný pred klinickými prejavmi, predpíše preventívnu liečbu cytostatikami.

V závislosti od miesta a symptómov papilómu sa používajú nasledujúce liečebné metódy: kryokonstrikcia, elektrokoagulácia, odstránenie lasera, odstránenie rádiovými vlnami. Ak má papilóm príznaky znovuzrodenia, excízia skalpelom postihnutého tkaniva sa uskutočňuje zachytením zdravých tkanív.

Odstránenie papilómov však nevedie k úplnému zotaveniu. Po operácii musí pacient pravidelne vykonávať prehliadky a kurzy antivírusovej liečby.

V niektorých prípadoch môže papilóm spontánne vymiznúť (najmä v detstve).

komplikácie

Medzi najčastejšie komplikácie spojené s podávaním papilómov patria:

 • krvácanie s náhodnou traumou na papilóm;
 • infekcia povrchu rany;
 • vývoj malígnych lézií na pokožke.

Prevencia kožných papilómov

Hlavnou úlohou v prevencii infekcie je dodržiavanie hygieny, sexuálnej zrozumiteľnosti, používania bariérových antikoncepčných prostriedkov. Aby sa znížilo riziko vzniku papilómu a zabránilo sa opakujúcemu sa prepuknutiu, je dôležité posilniť imunitu. Detekcia nosiča vírusu počas tehotenstva je spojená so zvýšenou pozornosťou na spôsob podania, aby sa neinfikoval plod.

Papilóm: Príznaky a liečba

Papilóm - hlavné príznaky:

 • Rozšírenie lymfatických uzlín
 • Svrbivá koža
 • Bolesť v krku
 • Pleťový peeling
 • Vaginálny výtok s nepríjemným zápachom
 • Pocit horúčavy v genitálnej oblasti
 • Vzhľad bradavíc
 • Sčervenanie kože v lézi
 • Kožné brnenie
 • Zápästia vzdelávanie
 • Zvýšené dýchanie
 • Pocit cudzieho telesa v hrdle
 • Nepohodlie počas pohlavného styku
 • Výtok z prsných žliaz
 • Nepríjemnosti pri chôdzi
 • Povrchové dýchanie
 • Ťažkosti pri prehĺtaní
 • Zmena hlasu
 • Začervenanie na bradavke

Papilómy sú patologické stavy na ľudskom tele. Najčastejšie sa prejavuje formou bradavíc alebo bradavíc. Je pozoruhodné, že takéto formácie sa môžu prejaviť prakticky v ktorejkoľvek časti ľudského tela. Ak je papilóm zapríčinený vírusom HPV, potom by sa táto choroba mala liečiť ako onkogénna. Riziko zhubného nádoru alebo rakoviny je 80%.

etiológie

Prvou a najpravdepodobnejšou príčinou takýchto patologických procesov na ľudskom tele je ľudský papilomavírus (HPV). Na druhej strane môže vírus vstúpiť do tela z týchto dôvodov:

 • promiskuitný pohlavný styk;
 • zneužívanie alkoholu, fajčenie, drogy;
 • oslabená imunita;
 • nechránený sex;
 • metabolické poruchy;
 • ochorenia spojené s gastrointestinálnym traktom;
 • nedodržiavanie osobnej hygieny.

Malo by sa vziať do úvahy, že ak je matka infikovaná vírusom, môže byť táto infekcia prenesená na novorodenca.

Je tiež potrebné venovať pozornosť takým faktorom, ktoré sa týkajú vírusu:

 • infekcia môže nastať iba pri blízkom kontakte (zvyčajne sexuálne);
 • infekcia je možná len v prípade mikrotraumy na pokožke zdravého človeka;
 • infekcia je možná vo veľmi mladom veku (počas pôrodu);
 • úplne odstrániť HPV z tela je nemožné (iba stlmenie posilnením imunity).

Je tiež pozoruhodné, že vírus nedokáže poskytnúť dlhodobé príznaky. Inkubačná doba trvá niekoľko mesiacov až niekoľko rokov.

patogenézy

Spočiatku treba poznamenať, že papilómy sa môžu vyvinúť iba so slabou imunitou. Po vstupe víru do ľudského tela začína multiplikácia HPV v bazálnych bunkách epitelu. V dôsledku toho začne telo vyrastať papilómy. Môžu sa objaviť kdekoľvek.

Všeobecné príznaky

Ako taký neexistujú žiadne jednotlivé príznaky tohto patologického procesu. Symptomatológia závisí od polohy lézií a typu HPV. Exteriérové ​​prejavy vo forme genitálnych bradavíc alebo bradavíc sú prvým a najpravdepodobnejším príznakom HPV. Ale tu by sme mali brať do úvahy fakt, že HPV je uznaný ako onkogénny, a preto prehliadnuť takýto prejav nie je v žiadnom prípade.

Vo viac vzácnych prípadoch môžu byť papilómy sprevádzané takými príznakmi:

 • sčervenanie pokožky okolo postihnutej oblasti;
 • svrbenie;
 • lúpanie;
 • mierne mravčenie;
 • nepríjemné pocity pri chôdzi (ak je papilóm na intímnom mieste).

Takéto formácie na koži sa výrazne líšia od farby kože osoby. Aj keď fyziologické nepohodlie papilómu nie je doručené, je to v estetickom zmysle nepohodlné.

Typy papilómov

V úradnom lekárstve sa bežne zvažujú takéto základné typy papilómov:

 • vláknité;
 • vyvrcholila;
 • jednoduchá;
 • ploché papilómy;
 • Chodidlá.

Ploché papilómy sú najčastejšie v oblasti dlane a chodidiel.

Špicaté papilómy

Počas pohlavného styku vírus prenikne do tela a v dôsledku toho sa na pokožke človeka po chvíli tvoria genitálne kondylómy (druh papilómov). V niektorých klinických prípadoch môžu genitálne bradavice v priebehu času mať formu bublín s kvapalinou. Neskôr vybuchnú a vyžarujú ostrú, nepríjemnú vôňu.

Zo všetkých typov papilómov je špicovitá forma formácií, ktorá je najnebezpečnejšia. Špinavé kondylómy sú vo väčšine prípadov diagnostikované ako onkogénne - môžu ísť z benígneho nádoru na malígny. Okrem toho genitálne bradavice výrazne zhoršujú kvalitu ľudského života - zasahujú do chôdze, sexuálneho styku. Najčastejšie sa odstránenie genitálnych bradavíc uskutočňuje s kvapalným dusíkom.

Škvamotické bunkové papilómy

Skvamózne papilómy sú častejšie. Škvárové papilómy nespôsobujú žiadne fyzické nepríjemné pocity, ale prinášajú esteticky výrazné nepríjemnosti. Lokalizované šupinaté papilómy na podrážke, palmy, príležitostne na chrbte.

Typ lokalizácie

Takáto formácia môže nastať na akejkoľvek časti ľudského tela. Najčastejšie je index infekcie HPV lokalizovaný v takých oblastiach ľudského tela:

 • genitálie;
 • krku;
 • jazyka;
 • očných viečok;
 • vagína;
 • mliečna žľaza (u mužov aj u žien);
 • prsty rúk.

V závažnejších prípadoch je možné vytvoriť papilómy aj v močovom mechúre a močovej rúre.

Papilloma prsníka

Intradukulárny papilóm prsnej žľazy je nádor, ktorý sa vyvinie v mliečnom kanáli. Takéto patologické zmeny môžu byť sprevádzané nepríjemnými fyziologickými symptómami:

 • začervenanie na bradavke;
 • svrbenie a pálenie;
 • s tlakom, možným krvavým výbojom a silnou bolesťou;
 • zelená, mliečna alebo hnedá.

Spočiatku intraprostatický papilóm prsníka nie je považovaný za malígny nádor. Ak však patologický proces nie je včas rozpoznaný a vyliečený, intraprostatický papilóm sa môže stať malígnym subjektom. To môže viesť k vzniku rakoviny prsníka.

Z vonkajšieho hľadiska papilóm na bradavke vyzerá ako malý bradavkový proces. Táto farba je výrazne odlišná od epidermis.

Etiologické faktory, ktoré prispievajú k rozvoju intracelulárneho papilómu prsníka, sú nasledujúce:

 • potrat;
 • metabolické poruchy ako dôsledok - obezita;
 • dysfunkcia vaječníkov;
 • infekčné choroby;
 • veľmi oslabená imunita.

Najčastejšie intraprostatický papilóm predstihuje ženy, ktoré majú zlé návyky, nenarodili a často menili svojich sexuálnych partnerov.

Liečba intraprostatického papilómu na ľudskom tele sa uskutočňuje len funkčne. Papilóm na bradavke sa považuje za prekancerózny stav, takže len liečba je nevhodná. Táto operácia nezanecháva výrazné jazvy na tele. Prevencia ako taká, v tomto prípade nie. Avšak ochorenie môže byť včas zistené, ak sa mammológ a gynekológ pravidelne podrobia vyšetreniu.

Papilloma v krku

Papilóm v krku je patologická forma na sliznici krku. Najčastejšie papilómy v krku nedávajú žiadne príznaky. Pacient môže cítiť príležitostné nepohodlie.

Keď sa papilómy množia v krku, infikovaná osoba sa môže sťažovať na takéto príznaky:

 • Ťažké prehĺtanie (dokonca tekutina);
 • bolesť hrdla;
 • pocit cudzieho telesa v krku.

Keď sa vyvíjajú ohniská infekcie, papilómy rastú v hrdle. Preto sa hlas môže zmeniť, dýchanie sa stáva povrchným, rýchlejším.

Dôvody na vznik takýchto papilómov v tele môžu byť niekoľko:

 • chronické ochorenia;
 • infekčné ochorenia detí;
 • zneužívanie nikotínu, alkoholu, iných omamných látok;
 • nechránený sex, častá zmena sexuálnych partnerov.

Tiež vzhľad papilómov v krku je možný kvôli častým návštevám spoločných priestorov - sauny, kúpele, bazény. Stojí za zmienku, že oslabená imunita je prvou a najčastejšou príčinou vývoja zamerania infekcie.

Dobrý výsledok liečby papilómami v krku prináša komplexnú liečbu. Spočiatku sa odstránia všetky papilómy v ústach. Potom lekár predpíše lieky. Neexistuje žiadny cielený liek na papilómy. Komplexná liečba znamená užívanie antivírusových liekov a vitamínov (na posilnenie imunity).

Odstránenie papilómov v ústach je povinné. Dokonca jedno takéto vzdelávanie môže spôsobiť infekciu v tele. Všimnite si, že nemôžete odstrániť papilómy v ústach doma. Toto by malo robiť len špecialista.

Cervikálny papilóm

Cervikálny papilóm sú bradavicové rastliny s nerovnými okrajmi (niekedy vyzerajú ako hladké procesy) na sliznici maternice. Tento patologický proces sa považuje za onkogénny faktor. Ak sa liečba nezačne včas, potom je možná rakovina krčka maternice.

Dôvody rozvoja tohto typu ochorenia v ženskom tele môžu byť také faktory:

 • Pohlavie s mužom, ktorý je nosičom infekcie HPV;
 • slabá imunita;
 • nedodržiavanie osobnej hygieny;
 • zneužívanie alkoholu, drogy.

Infekcia sa môže vyskytnúť na verejných miestach, ako sú kúpele, bazény, sauny. Ak má matka HPV, dieťa môže byť už infikované.

Symptómy papilómu krčka maternice sú nasledovné:

 • zvýšené lymfatické uzliny na tele;
 • pálenie v oblasti vonkajších genitálií;
 • priradenie zelenej, svetlohnedej alebo mliečnej farby (niekedy s ostrým nepríjemným zápachom).

Liečba cervikálneho papilómu zahŕňa lokálnu terapiu (odstránenie bradavických procesov) a lieky.

Treba poznamenať, že papilómy na pohlavných orgánoch sa môžu vytvárať nielen u žien, ale aj u mužov. Jediný rozdiel je, že papilómy u mužov sú omnoho menej pravdepodobné, že budú diagnostikované ako onkogénne. Vo väčšine prípadov stačí odstrániť formáciu a priebeh užívania antivírusových liekov. Ale liečba doma, bez rady lekára, je kontraindikovaná.

Papilloma v jazyku

Papilóm v jazyku vyzerá ako forma papilómu až do 2 cm. Infekcia sa môže vyskytnúť dvoma spôsobmi - od úzkého kontaktu s infikovanou osobou alebo cez domáce spotrebiče.

Papilómy v jazyku sa môžu vytvoriť aj u detí. To sa vysvetľuje tým, že malé deti často hračky hrajú do úst, cudzích predmetov. Súčasne je oslabený imunitný systém.

Liečba tohto typu HPV je rovnaká ako v iných prípadoch. Spočiatku odstránenie papilómov v jazyku, aby sa zabránilo šíreniu infekcie. Po predpísaní priebehu antivírusových liekov.

Odstránenie papilómov v jazyku by malo vykonávať iba odborný špecialista. Liečba doma je neprijateľná. To isté platí aj v prípade, ak sa papilóm tvorí na viečku. Takéto formácie pozostávajú nielen z epidermis, ale aj z krvných ciev. Preto môže trhanie spôsobiť ťažké krvácanie.

diagnostika

Diagnóza papilómov začína osobným vyšetrením imunologom alebo dermatológa. Zadajte príznaky, históriu (osobné aj rodinné). Na pochopenie príčiny vzdelávania sú predpísané laboratórne a inštrumentálne analýzy. Obvykle obsahuje štandardný program nasledujúce:

Na základe výsledkov lekár predpisuje správny priebeh liečby.

Zčervenanie papilómu

Ak sa papilóm zmení na čierne, potom je to istý znak nástupu vývoja infekčného procesu v tele.

Papillóm môže v takýchto prípadoch vyčerpať:

 • poranenie;
 • nosiť úzke spodné prádlo, čo vedie k treniu;
 • pokúste sa sami odstrániť.

V prípade, že papilóm sa zmení na čierny a vypadne bez zjavného dôvodu, okamžite sa poraďte s lekárom.

liečba

Liečba papilómov závisí od ich polohy, etiológie a formy HPV. Takmer vždy sa odstraňuje procesy. Ak to povaha lokalizácie umožňuje, potom sa uskutoční odstránenie kvapalného dusíka papilómami.

Aj v modernej medicíne sa používa metóda rádiového nôžka. Bezbolestné odstránenie nielen samotného procesu, ale aj jeho koreňového systému sa vykonáva na tele. Táto metóda umožňuje úplné a trvalé odstránenie papilómu v tejto časti tela.

Vyššie opísaná metóda sa veľmi často používa v prípade opakovaného výskytu ochorenia u osoby. Najmä ak sa osoba pokúša odstrániť vzdelanie doma.

Okrem toho je možné operatívne odstránenie papilómov na tele a pomocou takýchto metód:

 • elektrokoagulácia;
 • odstránenie lasera;
 • chirurgické odstránenie skalpelu.

V niektorých prípadoch, ak neexistuje onkogénny faktor, môže sa použiť lokálna masť z papilómu. Takúto látku môže predpisovať len lekár po presnom vysvetlení etiológie ochorenia. V počiatočných štádiách vývoja ochorenia má masť z papilómu dobré výsledky, aj keď sa aplikuje pri domácej liečbe.

V každom prípade by liečba papilómu mala sprevádzať liečba liekmi. Je však dôležité mať na pamäti, že pre papilómy neexistuje žiadny špecifický liek. Lekár predpisuje antivírusové lieky na spoločné spektrum účinkov. Tiež terapia je zameraná na posilnenie imunitného systému.

Liečba papilómov v počiatočnom štádiu vývoja vo väčšine prípadov nespôsobuje vážne komplikácie. Ale to je len vtedy, ak HPV nie je rozpoznaný ako onkogénny.

Domáca liečba

Liečba papilómov v domácnosti bez lekárskeho predpisu je neprijateľná. Preto je možné len zhoršiť stav vecí a dať pôdu pre šírenie infekcie v celom tele.

V domácnosti je liečba možná iba vtedy, ak v dôsledku diagnózy neexistuje žiadny dôkaz o onkogénnom faktore alebo podozrení na malígny nádor.

Všeobecne platí, že liečba doma je použitie lokálnych masti a užívanie liekov predpísaných lekárom. Ak sa HPV nepovažuje za prekancerózny stav, potom sa neuskutoční hospitalizácia.

Upozorňujeme, že samošetrenie doma môže viesť k ochoreniu kože papilomatózne. V tomto prípade sa tvorba papilómov prejaví po celom tele. Preto je liečba doma možná iba na základe pokynov príslušného špecialistu.

Ako správne zaobchádzať s papilómom, môže to povedať iba kvalifikovaný odborník. Nezúčastňujte sa samoliečenia, dôverujte radu z internetu a metódy "babička" bez konzultácie s lekárom.

prevencia

Prevencia ochorenia môže byť nasledovná:

 • iba chránený sex;
 • návšteva verejných miest (kúpele, bazény, sprchy) len v papučkách;
 • používať len ich hygienické predmety;
 • posilnenie imunitného systému;
 • správna výživa;
 • pravidelné vyšetrenie gynekológa, imunologa.

Ak si myslíte, že máte papilloma a symptómy typické pre túto chorobu, potom Vám môžu pomôcť lekári: dermatológ, imunológ.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostickú službu, ktorá na základe príznakov vyberá pravdepodobné ochorenia.

Streptokoková infekcia - skupina ochorení, ktoré spôsobujú patologické procesy v dýchacích cestách a pokožke. Infekcie tohto typu sú prítomné v tele zdravého človeka. Vývoj choroby je možný len vtedy, ak je to vhodné. Najcitlivejšou chorobou sú deti a tehotné ženy.

HPV infekcie (ľudský papilloma vírus, HPV) - ochorenie onkogénne charakteru, ktorá sa prejavuje vo forme papilárnych formácií (bradavice, genitálne bradavice) na ľudskej koži alebo v oblasti genitálií. Takmer rovnako vystavené vírusu sú muži i ženy.

Gonorrhea u žien je choroba, ktorá sa prenáša sexuálne alebo transplacentárne. Príčinným činidlom je patogénny organizmus gonokoka. Pri vaginálnom sexu je riziko infekcie 100%, o niečo menej pri orálnom sexe, ale iba kvôli antibakteriálnym vlastnostiam slinnej tekutiny.

Leptotrichia (leptotriky) - baktérie, ktoré žijú v ústnej dutine a vonkajších genitáliách, sú súčasťou mikroflóry. Avšak pre určité etiologické faktory môže leptotrichia viesť k vývoju purulentno-zápalového procesu v tele. Leptotrichia spôsobuje patologické procesy nielen v ústnej dutine, ale aj vo vagíne. Tá sa vyskytuje o niečo menej často, ale nie je výnimkou.

Herpes je vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje vo forme charakteristických vyrážok (vezikuly), zoskupené a lokalizované v slizniciach a na koži. Herpes, ktorej príznaky sa vyskytujú na pozadí vplyvu herpetických vírusov, najčastejšie v tvare pier (alebo presnejšie - za retní). "Chladný na perách" infekcie a jej prejavy v tradičnom každodennom živote je definovaná ako Existujú aj ďalšie formy ochorení, ako je napríklad genitálny herpes (prevažne ovplyvňujúce pohlavných orgánov), ako aj forma, v ktorej porážka z najviac vystavené v rôznych oblastiach.

Pomocou fyzických cvičení a sebakontroly môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.