Hlavná

Opar

Periorálna dermatitída

V pokožke zdravého človeka existuje veľké množstvo podmienene patogénnych mikroorganizmov. Sú v tele bez toho, aby spôsobili akúkoľvek úzkosť. Keď sa imunita zníži, podmienečne patogénna flóra sa začína rozširovať a kožné obrany sa znižujú. Zápalový proces sa začína rozvíjať. Epidermia sa stáva tenšou a umožňuje penetráciu patogénnych mikróbov do hlbších vrstiev kože.

Periorálna dermatitída sa tiež nazýva perirotovy alebo rosatseapodobnym. Toto je zriedkavá choroba. Ženy sú častejšie postihnuté vo veku od 20 do 40 rokov. Staršie ženy prakticky netrpia dermatitídou. Muž prakticky nie je chorý touto chorobou. U dospievajúcich sa môže po liečbe akné a používaní masti obsahujúcich steroidy vyskytnúť orálna dermatitída.

Príznaky periodickej dermatitídy

Na začiatku ochorenia okolo úst sa na brade objavia malé papuly alebo pupienky. Malé vyrážky sa môžu objaviť na moste nosa, na perách. Postupne na podráždenú červenú pleť dochádza k rozšíreniu papuliek. Typická je prítomnosť úzkych pásikov na perách, kde nie sú zápaly. Veľkosť papulov môže byť až dva centimetre. To vytvára veľké nepohodlie a nepohodlie pre chorého.

Počas ochorenia v kožných bunkách sú nešpecifické zmeny. Plavidlá sa dilatujú v dermis.

Hlavné príznaky ochorenia zahŕňajú:

 • výskyt červených pupienkov, svrbenie a pálenie na brade, pocit napätia pokožky;
 • pupienky s hnisavou hlavou, s časom farbenia vredmi;
 • hromada pupienkov;
 • na zapálených miestach je pokožka pokrytá tenkými šupinami

Periférna dermatitída spôsobuje

Hlavnými príčinami ochorenia sú:

 • nadmerné vystavenie ultrafialovým lúčom;
 • citlivosť pokožky;
 • hojné a časté používanie kozmetiky;
 • hormonálne zlyhanie pri gynekologických poruchách;
 • poruchy gastrointestinálneho traktu;
 • poruchy nervového a endokrinného systému;
 • dlhodobé užívanie kortikosteroidov;
 • tendencia k alergiám;
 • používanie pastokov a protéz obsahujúcich fluór

Ak je príčinou dermatitídy použitie kozmetiky, musíte pred použitím starostlivo preštudovať make-up.

Tieto zložky môžu spôsobiť periorálnu dermatitídu:

 • vazelína;
 • parafín;
 • príchute, medzi ktoré patrí škorica;
 • laurylsulfát sodný

Liečba perorálnej dermatitídy

Liečba choroby je dostatočne dlhá a závisí od závažnosti od troch mesiacov do niekoľkých rokov. Správnym a včasným odvolaním sa na špecialistu je výhľad priaznivý.

Liečba vyrážok v blízkosti úst je predpísaná dermatológa. Čím skôr sa otočíte, tým rýchlejšie bude pozitívny výsledok. Dokonca aj pri správnej a včasnej liečbe sú možné relapsy, ale budú plynúť oveľa jednoduchšie a čoskoro budú prechádzať.

Prvá vec, ktorú lekári odporúčajú pri liečbe, je zrušiť všetky predtým používané masti a krémy, najmä kortikosteroidy. Toto sa nazýva nulová terapia.

Antihistaminiká sa používajú pri liečbe.

Na odstránenie periorálnej dermatitídy lekári predpisujú antibiotiká. Tri týždne po začiatku aplikácie sa môže zhoršiť, potom sa pokožka výrazne zlepší.

Počas liečby je potrebná starostlivosť o pokožku, ktorá by mala byť jemná. Po umývaní by sa tvár nemala otrieť, ale len jemne namočiť. Aby sa zhoršili príznaky ochorenia, lekár vám poradí o špeciálnych mastiach a krémoch bez škodlivých látok.

Na úplné zotavenie je potrebné liečenie iných ochorení. Je potrebné normalizovať prácu kardiovaskulárneho endokrinného systému. Je potrebné dať do poriadku gastrointestinálny trakt. Na ošetrenie sa používajú posilňujúce prípravky a komplexy minerálnych vitamínov.

Chráňte pokožku pred škodlivými účinkami ultrafialového žiarenia. Používajte opaľovacie krémy s ochranou minimálne 30.

Zo stravy je potrebné vylúčiť sladké, ostré, vyprážané jedlá. Tiež by ste mali obmedziť spotrebu rýb, vajec, húb, mrkvy. Zdroje alergie môžu byť obilné produkty. Jedlo by malo obsahovať veľké množstvo vlákniny.

Dobrou fyzioterapeutickou liečbou bude ľadová masáž za použitia kvapalného dusíka.

Pri liečbe periorálnej dermatitídy sa používajú aj predpisy pre ľudovú medicínu:

 1. Použite pleťové vody a obklady z odvaru kôry z dubu.
 2. Dobrá pomôcka na zmiernenie príznakov krému z liečivých bylín - harmanček, ľubovník bodkovaný, nechtík alebo celandín.
 3. Na postihnutých oblastiach po dobu desiatich minút sa aplikuje šťava a čerstvá dužina tekvice.
 4. Osušte tvár čerstvými šťavami z Kalanchoe a aloe.
 5. Zavlažte tvár termálnou alebo morskou vodou.
 6. Vezmite si zvnútra a pretrepte boľavé miesta infúziou brezových pupek rýchlosťou lyžice obličky na pohári vody.
 7. Namočte postihnuté oblasti roztokom sódy. Čajová lyžička jedlej sódy na pohári vody.

Perioratum dermatitis masť

Na liečbu dermatitídy používajte masti obsahujúce metronidazol. Na postihnutej koži sa masť aplikuje dvakrát denne. Ak sa vyskytli alergické reakcie, môžete na liečbu použiť 2% erytromycínovú masť.

Dobrým liečebným účinkom je Skinoren masť.

Použite prototypové mlieko. Pre telo 0,1% pre tvár 0,03.

Periorálna dermatitída u detí

V počiatočnom štádiu ochorenia u detí sa periorálna dermatitída prejavuje ako sčervenanie okolo úst. To môže byť nepozorovateľné a prejavuje sa pri prijímaní teplých jedál.

S nárastom zápalového procesu sa začervenanie kože stáva stabilnejšou. Ak nie je potrebná žiadna liečba, zčervenané oblasti získavajú modrý odtieň. Pri podrobnom vyšetrení môžete vidieť zväčšené malé plavidlá. Neskôr môžete vidieť formované pustuly a uzliny. Koža v mieste zápalu v dieťati sa stáva hrubšou a hustou, drsnosť sa vytvára. Dieťa sa stáva podráždeným, kňučaním, pokúšajúcim sa pokožiť zapálené oblasti.

Detské príznaky periorálnej dermatitídy sú výraznejšie, preto sa s liečbou neodkladajte, aby nedošlo k opakovanej infekcii a chronickej chorobe.

U detí je periorálna dermatitída extrémne zriedkavá. Je sprevádzané svrbením. U detí je dermatitída kozmetický. Lekári často musia liečiť pokročilé formy ochorenia u detí.

Často periorálna detská dermatitída je zamieňaná s kontaktnou dermatitídou kvôli slintovaniu, keď bradavka dieťaťa alebo slzot počas kŕmenia.

Deti po narodení môžu byť pozorované hormonálne zmeny v tele. Je to spôsobené nahromadením materských hormónov počas tehotenstva. Tento prejav periorálnej dermatitídy u novorodenca je zriedkavý a trvá asi mesiac.

Výskyt dermatitídy je uľahčený použitím glukokortikosteroidných masti a krémov.

Ak je dieťaťu diagnostikovaná periorálna dermatitída, musia byť dodržané určité pravidlá:

 • Obmedziť kontakt dieťaťa s vodou (s výnimkou umývania rúk);
 • nepoužívajte nekontrolovanú kozmetiku;
 • Obmedzte konzumáciu tučných, smažených, pikantných a sladkých jedál vášho dieťaťa

Počas liečby lekári predpisujú lieky obsahujúce metronidazol. Liečba môže trvať až tri mesiace.

Niekedy miestna liečba neprinesie očakávané výsledky a potom sa predpisujú antibiotiká.

Môže ísť o erytromycín alebo tetracyklín.

Hormonálna periorálna dermatitída

Hormonálny stav ženy s ochorením periorálnej dermatitídy je veľmi dôležitý.

Príčinou zápalu môže byť prijatie hormonálnej antikoncepcie.

Niektoré ženy, ktoré zaznamenajú príznaky starnutia tela, najmä počas menopauzy, začínajú používať hormonálny omladzujúci krém. To môže viesť k zápalovým procesom kože a vzniku periorálnej dermatitídy.

Aby ste tomu zabránili pri akýchkoľvek lekárskych opatreniach, musíte sa obrátiť na zodpovedného lekára.

Foto periorálnej dermatitídy

1. Foto periorálnej dermatitídy okolo očí

2. Periorálna dermatitída, foto

3. Foto miernej formy periorálnej dermatitídy

Periorálna dermatitída: prečo sa vyskytuje, aké masti a antibiotiká na liečbu tejto choroby?

V chronickom zápalovom procese na koži okolo úst sa lekári rozprávajú o periorálnej dermatitíde. Ide o dlhodobú chorobu s tendenciou k relapsu. Keď sa objaví na tvári, mikrobubliny (vezikuly) alebo tesnenia (papule), ktoré ležia na červenú, zapálenú pokožku. Príčina ochorenia nie je úplne pochopená.

Periorálna dermatitída je nielen medicínskym, ale aj sociálnym problémom. Pacienti s touto chorobou sú schopní pracovať, ale zároveň sú dlhodobo ambulantní. Veľa publikácií sa venuje problematike etiológie, liečby a prevencie ochorenia, ale medzi dermatológmi stále neexistuje konsenzus.

V literatúre existujú iné názvy tejto choroby: fotosenzitívna, steroidom indukovaná alebo rosace podobná dermatitída.

Vzory vývoja ochorení

Periorálna dermatitída je bežná choroba, ktorá sa vyskytuje u 1 zo 100 dospelých. Zvyčajne pacienti trpia vo veku 20-30 rokov a ženy sú 12-krát vyššia pravdepodobnosť ako muži. Avšak patológia sa pozoruje u detí predškolského veku a u starších ľudí. U detí je patológia bežnejšia u dospievajúcich chlapcov.

Príčiny periorálnej dermatitídy nie sú známe. Vedci naznačujú, že predpokladom pre vznik ochorenia je alergická predispozícia. Východiskovým faktorom je príliš časté používanie hydratačných kozmetických prípravkov alebo krémov s glukokortikoidmi (najmä fluórované), ako aj používanie zubnej pasty s fluoridom.

Faktory, ktoré vyvolávajú a podporujú exacerbáciu:

 • dlhodobé vystavenie slnku alebo nadmernému používaniu solária;
 • príjem orálnej antikoncepcie;
 • ohniská chronickej infekcie v tele (chronická tonzilitída, sinusitída, zubný kaz);
 • poruchy hormonálnej rovnováhy;
 • tuberkulóza a iné závažné infekcie;
 • tehotenstvo.

Niekedy z obsahu vezikúl je možné získať mikroorganizmy rodu Fusobacterium, čo naznačuje zapojenie infekcie do vývoja periorálnej dermatitídy. Predpokladá sa, že u niektorých pacientov je ochorenie spojené s roztočom Demodex a hubou Candida.

Neustále používanie zvlhčovadiel vedie k hromadeniu tekutiny v stratum corneum kože, čoho dôsledkom je edém. Ochranné (bariérové) vlastnosti pokožky oslabujú, mikroorganizmy sa zavádzajú do kože.

Infekcia je lokalizovaná predovšetkým v ústach vlasových folikulov. Existuje zápal kože - dermatitída. Keď vidia opuch a sčervenanie kože, mnohí pacienti začnú používať glukokortikoidné masti samostatne. Po krátkodobej pozitívnej dynamike stavu tieto lieky vedú k významnému a dlhodobému zhoršeniu priebehu periorálnej dermatitídy.

V mnohých prípadoch pacienti používať fluorované glukokortikoidy na radu dermatológa o dlhotrvajúci seboroická dermatitída, akné, rosacei.

Hlavnú úlohu vo výskyte príznakov ochorenia zohráva príležitostná mikroflóra kože, ktorá zvyčajne nepoškodzuje človeka. Jeho patologické vlastnosti sa prejavujú za týchto podmienok:

 • zhoršenie prirodzených baktericídnych vlastností kože v dôsledku dlhodobého užívania vonkajších glukokortikoidov;
 • zhoršenie imunity;
 • alergická reakcia na bakteriálne antigény;
 • nerovnováha hormónov v dôsledku vedľajších účinkov vonkajších alebo gynekologických ochorení;
 • zriedenie kože pod vplyvom hormonálnych mastí.

Infekčná alebo nie periorálna dermatitída?

Patogénna mikroflóra, ktorá sa podieľa na jej vývoji, môže byť prenesená zdravému človeku. Ale pri absencii iných podmienok na rozvoj ochorenia (napríklad použitie hormonálnych krémov), mikróby nevedú k zápalu.

Externé prejavy

Pri periorálnej dermatitíde vyrážka postihuje nasledujúce oblasti na tvári:

 • nasolabálne záhyby;
 • oblasť okolo úst;
 • zóny okolo očí;
 • brada;
 • vonkajšie rohy očných viečok;
 • tváre.

V závislosti od primárnej lokalizácie vyrážky sa rozlišujú periorbitálne (v blízkosti úst), periorbitálne (v blízkosti očiek) a zmiešaný variant ochorenia. Nie sú to štádia vývoja patológie, ale formy, ktoré možno nahradiť navzájom. V miernom priebehu sa periorálna dermatitída môže vyskytnúť bez akné, čo sa prejavuje len začervenaním kože a malou plochou vyrážkou.

Vyrážka sa nachádza na červenej alebo nezmenenej ploche. Vyzerá to ako polkruhové červené tesnenie bez dutiny vnútri, s veľkosťou 1-2 mm. Niekedy sú malé bubliny a peeling.

Niekedy vyrážky sa šíria na kožu krku, trupu a horných končatín.

Charakteristickým príznakom ochorenia je prítomnosť úzkeho pruhu (2-3 mm) zdravého pokoženia okolo červených okrajov pier bez vyrážok. Tento príznak sa zaznamenáva u 87% pacientov.

Niektorí pacienti majú malé rozšírenie kože - telangiektáziu, aj keď je táto vlastnosť typickejšia u rosacey.

Pacient sa sťažuje na pocit pálenia a tesnosť pokožky. Svrbenie je nezvyčajné, ale je možné. U piatej časti pacientov chýbajú nepríjemné pocity.

Ak choroba nie je liečená, trvá niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov. Výpadky na koži sa vyskytujú rýchlo, proces nemá žiadne štádiá. Povaha choroby je monotónna, s nepredvídateľnými exacerbáciami. U niektorých pacientov sa dermatitída postupne stráca.

Mnohí pacienti, najmä mladé ženy, trpia neurotickými poruchami spôsobenými kozmetickou poruchou. Stavajú sa, uprednostňujú menej komunikovať s ľuďmi, v ťažkých prípadoch opúšťajú prácu, konfliktujú v rodine.

83% žien má sprevádzané gynekologické ochorenia, 67% má choroby tráviaceho systému. Približne jedna tretina pacientov má ohniská chronickej infekcie v nazofaryngu a ústnej dutine, rovnako ako emočné poruchy.

Choroby, s ktorými je potrebná diferenciálna diagnóza:

Laboratórny výskum

Všeobecné a biochemické krvné testy neodhaľujú žiadne významné zmeny. Niekedy dochádza k miernemu zvýšeniu ESR, čo je spojené so sprievodnou patológiou (napríklad so zameraním na chronickú infekciu v nosohltane).

U väčšiny pacientov je oslabená imunita. Zvyšuje sa aktivita T-lymfocytov, zvyšuje sa obsah imunoglobulínov, koncentrácia komplementu klesá. Často sú príznaky sprievodných autoimunitných procesov.

Počas intradermálne vzoriek pacientov alergických detekuje rýchlosť zmeny (senzibilizácie) na bakteriálne antigény streptokokov a stafylokokov.

Niektorí pacienti majú hormonálne poruchy spôsobené zmenami v činnosti nadobličiek. Je možné, že je to spôsobené dlhodobým používaním masti a krémov s glukokortikoidmi.

Počet mikróbov na postihnutej pokožke je niekoľkonásobne vyšší ako u zdravých ľudí.

terapia

Dermatológovia používajú externé a systémové liečenie periorálnej dermatitídy.

Spočiatku sa odporúča pacientovi prestať používať hydratačné krémy, šampóny, kozmetické mlieko, krémy proti vráskam. Je potrebné upustiť od používania fluoridovanej zubnej pasty a žuvacej gumy fluoridom. Pri umývaní je dobré použiť dechtové mydlo.

Pri miernom priebehu ochorenia takéto opatrenia postačujú, že po 2-3 týždňoch všetky symptómy postupne vymiznú.

Zároveň sú vymenovaní konzultácie špecialistov - gynekológ, endokrinológ, imunológ, lekár ORL.

Ako liečiť periorálnu dermatitídu doma?

Je potrebné dodržiavať diétu a dodržiavať všetky odporúčania lekára.

V prvej fáze liečby by mal pacient úplne prestať používať krémy s glukokortikoidmi. Po niekoľkých dňoch dochádza k "abstinenčnej dermatitíde", ktorá sa prejavuje silným sčervenaním a opuchom kože tváre, ktoré je poznačené horúčaním a svrbením. Súčasne sa výrazne zvyšuje počet vyrážok. Pacienti sú často veľmi vystrašení a majú tendenciu znova podávať hormonálne lieky. Tak sa vytvorí "začarovaný kruh" so závislosťou na kortikosteroidných látkach.

Na zníženie prejavov "vysadenia dermatitídy" by mal pacient správne jesť. Diéta pre periorálnu dermatitídu by mala byť hypoalergická a vegetariánska. Vajcia, ryby, klobásy, citrusy, mrkva a paprika, čaj, káva a alkoholické nápoje sú vylúčené; soľ a cukor sú obmedzené.

Antihistaminiká sú predpísané. Lokálne by ste mali používať phytopreparations s protizápalovým účinkom (harmanček, silný čierny čaj). Použije sa termálna voda na zmiernenie popálenín. Keď idete von, odporúča sa použiť hypoalergénne krémy s faktorom proti slnečnému žiareniu s faktorom SPF 30 alebo viac.

Pri závažnej dermatitíde lekár predpisuje sedatíva. Reflexológia a akupunktúra môžu pomôcť.

Ak je počiatočná liečba neúčinná, začína druhá fáza liečby. Zahŕňa vonkajšie činidlá a prípravky na perorálne podávanie.

Externá terapia

Bežné lieky na liečbu lokálnej periorálnej dermatitídy sú metronidazol a kyselina azelaínová. Môžu sa použiť ako monoterapia na miernu a strednú závažnosť ochorenia. Pri závažnej dermatitíde sprevádzanej sčervenaním kože, vyčerpanou vyrážkou a odlupovaním, dodatočne predpísaným liekom na perorálne podávanie.

Počas 8 týždňov pacient používa 1% metronidazolový krém dvakrát denne a na léziu aplikuje tenkú vrstvu lieku. Neotrite ho. Predbežne je potrebné umývať teplou vodou a vysušiť pokožku utierkou.

Jedným z populárnych prostriedkov založených na metronidazole je Metrogil Gel. Je dobre absorbovaný a nezanecháva stopy. U niektorých pacientov spôsobuje tento liek pocit tesnosti pokožky. Liečivo inhibuje rast mikróbov, ktoré sa podieľajú na vzniku zápalu. Je dobre tolerovaný, ale Metrogylový gél by sa nemal používať počas tehotenstva a dojčenia, ťažkých krvných ochorení, individuálnej neznášanlivosti a ťažkej hepatálnej insuficiencie.

Ako liečiť chorobu neúčinnosťou alebo intoleranciou metronidazolu?

V tomto prípade sa používa 20% krém s kyselinou azelaínovou. Trvanie liečby periorálnej dermatitídy s týmto liekom závisí od rýchlosti vymiznutia vyrážky a pohybuje sa v rozmedzí od 2 do 6 týždňov. Podľa pokynov výrobcu choroba nie je indikovaná ako dôkaz, avšak všetky moderné pokyny pre dermatológiu odporúčajú vymenovanie kyseliny azelaínovej.

Liečivo sa aplikuje na kožu po čistení dvakrát denne s ľahkými pohybmi. Zastavuje vývoj stafylokokov a ďalších mikróbov na povrchu kože. Liečivo je dobre tolerované, je kontraindikované len s individuálnou neznášanlivosťou. Iba u niektorých pacientov spôsobuje kyselina azelaín pocit pálenia v prvých dňoch aplikácie, v tomto prípade je potrebné znížiť množstvo aplikovaného krému.

Populárne výrobky obsahujúce kyselinu azelaovú - Skinoren, Skinoklir, Azelik, Aziks Derm, Acnestop, Azogel.

Tretí liek používaný na vonkajšie ošetrenie periorálnej dermatitídy je 1% pimekrolimový krém. V pokynoch pre neho neexistuje žiadny indikátor použitia tejto choroby, ale je zahrnutý v príslušných klinických odporúčaniach. Hlavný účinok lieku je protizápalový. Má sa používať dvakrát denne po dobu jedného mesiaca.

Použitie tejto látky počas tehotenstva a dojčenia sa nevykonalo, ale v týchto prípadoch nebola stanovená jej bezpečnosť. Pimekrolimus sa nachádza v krému Elidel.

Niekedy dermatológ môže odporučiť masť s antibiotikom inej skupiny. Teda tetracyklínová masť má výrazný antimikrobiálny účinok. Erytromycínová masť je pri infekčnej dermatitíde dosť účinná a považuje sa za jednu z najbezpečnejších antibiotík.

Ak je pacient znepokojený suchosťou kože a jej podráždením, v liekovom balení pre periorálnu dermatitídu sú zahrnuté pľuzgiere na báze zebry alebo krém s pokožkou. Tieto lieky zmierňujú zápal, majú antibakteriálne a antifungálne účinky. Na uvoľnenie hnisavého zápalu sa predpisuje retinická masť. Chráni a regeneruje pokožku.

Na zlepšenie regenerácie kože sa používajú lieky na báze panthenolu, napríklad Bepanten.

Všetky uvedené lieky by sa mali používať iba po konzultácii s dermatológiou.

Systémová terapia

Hlavnou liečbou periorálnej dermatitídy je metronidazol (Trichopol). Jeho dávkovanie a trvanie priebehu závisí od závažnosti klinických prejavov. V miernych prípadoch vymenujte 500 mg lieku denne počas 3-6 týždňov. Pri intenzívnych vyrážkach začína liečba 1 gram lieku denne počas 3 týždňov; po dosiahnutí účinku sa dávka zníži na 500 mg denne počas ďalších 2-5 týždňov.

V dôsledku liečby metronidazolom sa u 60% pacientov zotavuje, 36% pacientov sa cíti oveľa lepšie. Liečba je dobre znášaná. Časť pacientov má biely povlak na jazyku, ktorý nevyžaduje stiahnutie lieku. Niektorí pacienti sa sťažujú na kovovú chuť v ústach, čo nie je ani nebezpečné. Len malá časť ľudí metronidazol sa musí zrušiť kvôli výskytu alergickej reakcie - žihľavky.

Pri súbežných ochoreniach tráviaceho systému pomáha metronidazol obnoviť normálnu sliznicu žalúdka a čriev.

Účinok lieku je spojený s potlačovaním reprodukcie oportunistických patogénov na koži tváre. Okrem metronidazolu majú iné antibiotiká rovnaký účinok. Môžu sa použiť, keď je Trichopol neznášanlivý.

Modernejší liek z rovnakej skupiny je Ornidazol. Môže byť menovaný kratším kurzom; Okrem toho je tento liek kompatibilný s alkoholom.

V závažných formách periorálnej dermatitídy sa tetracyklín alebo doxycyklín predpisuje počas 1-2 mesiacov. Pre pohodlie môžete použiť rozpustné formy liekov, napríklad Unidox Solutab.

Liečiť periorálna dermatitídy dieťa mladšie ako 8 rokov, rovnako ako neznášanlivosť voči tetracyklínu a počas tehotenstva by malo byť použitie bezpečnejších antibiotiká. Patrí k nim erytromycín, ktorý je predpísaný po dobu 1-4 mesiacov.

Ak potrebujete dlhý príjem antibiotík, mali by ste premýšľať o prevencii komplikácií z tráviaceho systému. Preto lekári často predpisujú probiotiká a lieky na zlepšenie trávenia (Hofitol).

Ak antibiotická liečba neprinesie výsledok, predpísaný izotretinoín (Roaccutane). Pravidelná dermatitída nie je oficiálne zahrnutá do indikácií použitia tejto látky. Je však predpísaná v dávke 0,1-0,7 mg / kg telesnej hmotnosti pacienta 1 denne počas 2 až 5 mesiacov.

Táto látka je forma vitamínu A, má protizápalový a ochranný účinok. Je kontraindikovaný v tehotenstve, dojčenie, zhubné nádory, intolerancia na vitamín A, zlyhanie pečene. Isotretinoín sa nemôže užívať súbežne s tetracyklínom a doxycyklínom.

Periorálna dermatitída v tehotenstve nastáva, keď je imunitná reakcia organizmu fyziologicky potlačená. Jeho liečba je ťažká, pretože mnohé drogy sú kontraindikované pri nosení alebo dojčení dieťaťa.

Recepty tradičnej medicíny

Liečba periorálnej dermatitídy s ľudskými liekmi sa môže uskutočniť po konzultácii s dermatológa, okrem hlavnej liečby:

 • prijať rovnaké časti reťazca, listy plantain a heřmánku, nechtové kvety; 50 g zmesi nalijeme 500 ml vriacej vody a trváme; prijatá infúzia môže byť stieraná a zavlažovaná tvár, robiť pleťové vody niekoľkokrát denne;
 • vezmite štvrtinu šálky medu a ľanového oleja, zohrejte vo vodnom kúpeli, pridajte 2 polievkové lyžice cibuľovej šťavy a premiešajte; po ochladení používať na kompresie;
 • urobte odvar z brezových púčikov, vezmite si ju dovnútra a umyte.

prevencia

Ak chcete zabrániť rozvoju periorálna dermatitídy, by mala byť obmedzená na použitie glukokortikoidov krémy pre liečbu seboroickej dermatitídy, akné a rosacei. To platí najmä pre predisponovaných pacientov, ktorí majú chronické infekčné ochorenia alebo hormonálne poruchy.

Periorálna dermatitída (perorálna, periorálna) - príznaky a liečba

Periorálna dermatitída odkazuje na dlhú tečúcich kožných ochorení, a môže mať niekoľko názvov (rozatseapodobny, steroidné alebo periorálna dermatitída). Najčastejšie sa vyskytuje u žien v dôsledku častého používania kozmetiky a v niektorých prípadoch sa môže u dieťaťa vyskytnúť dermatitída.

Provocateur periorálna dermatitída môže byť akékoľvek kozmetické krémy a lieky, v rámci ktorého je prítomnosť kortikosteroidov, sú schopné zničiť štruktúru kolagénu a elastínu, zatiaľ čo lézie cievneho systému. Táto činnosť môže viesť k vzniku erytému, mikrofraktúr epidermy a telangiektázy (dilatácia malých dermálnych ciev).

Ochorenie je charakterizované výskytom malých, hyperemických papulov, ktoré sa môžu vypúšťať do veľkého plaku. V prípade, že zápalový proces je sprevádzaný granulómami, spravidla sa rozvíja orálna granulomatózna dermatitída, ktorá sa často pozoruje u detí.

Faktory vývoja ochorenia

Choroba najčastejšie postihuje ženy do 30 rokov. U mužov a detí je táto forma dermatitídy zriedka diagnostikovaná. Medzi najčastejšie príčiny periorálnej dermatitídy patria:

 • použitie externých steroidov (hydrokortizón, prednizolón atď.). Je dôležité poznamenať, že tento dôvod sa považuje za najpresnejšiu možnosť všeobecnej diagnostiky príčiny vzniku negatívnych symptómov. Často môže byť dermatitída spôsobená kozmetickými prípravkami, najmä základ je nebezpečný;
 • prírodné faktory (vysoká vlhkosť, slnečné svetlo, mráz, vietor atď.);
 • príčiny ochorenia môžu byť v prítomnosti baktérií a húb parazitujúcich vlasové folikuly. V tomto prípade príznaky periorálnej dermatitídy vyžadujú ďalšiu diagnózu;
 • dôležitá pre periorálnu dermatitídu má hormonálne pozadie. Početné pozorovania potvrdzujú zvýšený výskyt vyrážky pred menštruačným syndrómom.

Je dôležité poznamenať, že charakteristickou reakciou periorálnej dermatitídy je výskyt vyrážok, keď sa hormonálny krém náhle zruší. Takéto príznaky zhoršujú ochorenie a pacienti opäť začnú užívať steroidné krémy na pokožku tváre.

Symptomatológia ochorenia

Táto forma dermatitídy je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • svrbenie, hyperémia, bolestivosť a pálenie v ústach a brade (na fotografii);
 • malé pupienky môžu mať hlavu, pri otvorení ktorej v počiatočnom štádiu je oddelenie priehľadného výlučku. V budúcnosti môže rásť do hnisavosti;
 • Vyrážky môžu byť zoskupené a vytvárať kolónie.

Rosacea-podobná dermatitída je sprevádzaná vzhľad váhy na zápal oblasti, ktoré môžu neskôr spadnúť na ich vlastné. Tento prejav ochorenia sa vyskytuje pomerne často pri takomto druhu dermatitídy.

Vývoj choroby v detstve

Treba mať na pamäti, že periorálna dermatitída u malého dieťaťa môže byť trochu iná. Papuly sú bledo ružové alebo žltohnedé a objasniť diagnózu, a to najmä v prípade podráždenia v tvári, že chcete vykonať bakteriologické siatie a škrabanie obsahu papuly, ktorá spôsobila steroid masť alebo krém. Po zistení dôvodu sa uskutočňujú terapeutické opatrenia odporúčané lekárom.

U dieťaťa sa negatívne prejavy (na fotografii) vyskytujú najčastejšie pri používaní spreja alebo inhalátora. Tieto lieky obsahujú spravidla hormóny. Akútne príznaky periorálnej dermatitídy sa vyskytujú až po vysadení steroidných liekov.

Najčastejšia dermatitída podobná rosace u detí je bezbolestná, aj keď sa niekedy môže vyskytnúť pocit pálenia na mieste, kde sa objavuje vyrážka. Okrem toho je niekedy možné vyrážky u detí v oblasti očí, čo si vyžaduje opatrnosť pri liečbe.

Špecialisti patrí orálny dermatitídy u detí do jedného z druhov rozeatsea ako rozatseapodobny dermatitídy najčastejšie vidieť u malých detí. Periorálna dermatitída v malé dieťa, spravidla nie je hrozbou pre zdravie, ale pri absencii adekvátnej liečby je schopné spôsobiť nepríjemnosti na dieťa.

Periorálna dermatitída v tehotenstve

Keď je žena tehotná, periorálna dermatitída je často spojená s fyziologickou imunodeficienciou. Najčastejšie sa táto situácia vyskytuje v počiatočných štádiách tehotenstva. V tomto prípade pacient potrebuje individuálny prístup, pretože v prvých troch mesiacoch tehotenstva je použitie liečebnej terapie a najmä antibiotickej terapie kontraindikované. V druhom trimestri tehotenstva sa dávkujú antibakteriálne látky.

Treba mať na pamäti, že kortikosteroidy (dexamezatón, triderm atď.) Používané počas tehotenstva sa neodporúčajú.

Vyrážky počas tehotenstva sú červené alebo mierne ružové. Po určitej dobe môže byť miesto lokalizácie vyrážky pigmentované. Treba mať na pamäti, že tehotenstvo vyžaduje povinnú konzultáciu dermatológa ako úplne vyliečenie ochorenia možno vykonávať len, keď úplný prieskum.

Diagnostické metódy

Na diagnostiku periorálnej dermatitídy by sa mala uskutočniť bakteriálna kultúra na dermatitíde podobnej rosace.

Diagnostika často odhaľuje prítomnosť húb rodu Candida na koži, ktoré spôsobujú kandidózu v ústnej dutine. Napriek tomu nebolo možné určiť špecifické infekčné činidlá, ktoré spôsobujú periorálnu dermatitídu.

Histológia kože sa neodporúča, pretože neexistujú žiadne špecifické príznaky periorálnej dermatitídy. Spravidla existuje subakútny zápalový proces a izolované oblasti pozmenenej kože, ktoré môžu byť zamenené s podobne manifestovanými kožnými ochoreniami.

Liečba periorálnej dermatitídy

Terapeutické opatrenia sa vykonávajú v dvoch fázach:

PRVÁ FÁZA. Liečba periorálnej dermatitídy v tejto fáze zabezpečuje zrušenie všetkých hormonálnych liekov (Elokom, Advantan atď.). Ďalej sa prijímajú terapeutické opatrenia na odstránenie negatívnych symptómov abstinenčného syndrómu. Okrem lekárskych výrobkov sa odporúča zrušiť kozmetiku na tvár a výrobky osobnej hygieny. V opačnom prípade môže byť klinický obraz chorôb nepresný. Táto fáza liečby v lekárskej praxi sa nazýva nula. V tomto štádiu sa všeobecné pohodlie pacienta môže krátkodobo zhoršiť a potom nastane zlepšenie.

Je tiež dôležité starostlivo starať sa o pokožku, vyhnúť sa kozmetike. S ľahkým vývojom perorálnej dermatitídy sa môže použiť odvar z harmančeka a šalvie. Pri komplikovaných príznakoch sa odporúča vyčistiť tvár špeciálnymi emulziami, ktorých hlavnou zložkou je olej. Okrem toho sa pri akútnych prejavoch periorálnej dermatitídy odporúča použitie 2% naftalén-dechtovej pasty.

Externá terapia

Často najčastejšie používané lieky sú:

 • Krém, gél a masť, ktoré obsahujú metronidazol (Trichopolum). Odporúča sa aplikovať tento liek aspoň 2-krát počas dňa. V prípade, kedy je liečivo vo svojej čistej forme je neefektívne, že je vhodné použiť gél metronidazol a 2% erytromycín, erytromycín je bakteriostatické antibiotikum makrolidovej skupiny a schopné zosilnenie účinku iných liekov. V medicínskej praxi sa už dlho používa a je časovo testovaným liekom. Navyše gél a masť Erytromycín sú relatívne lacné a dostupné pre každého pacienta.
 • Často sa používa pri liečbe Protopic 0,01% - 0,03% (mlieko tela a tváre). Protopic sa vzťahuje na lokálne prípravky a je predpísaný na zmiernenie protizápalového účinku. Liečivo nemá toxicitu, neovplyvňuje produkciu kolagénu a nespôsobuje atrofiu kože. Dospelým a dospievajúcim vo veku 16 rokov sa odporúča používať 0,1% - 0,03% masť Protopic. Deťom od 2 do 16 rokov je priradená 0,03% masť Protopik. Musí sa brať do úvahy, že liek je kontraindikovaný počas tehotenstva a laktácie. Recenzie o masti Protopic sú úplne rozporuplné. Niektorí potvrdia prijatie požadovaného účinku, ďalšie recenzie naznačujú, že liek má viacero vedľajších účinkov.
 • Liečba perorálnej dermatitídy aktívne využíva Sken-Cap a akékoľvek externé lieky s prídavkom zinku (palička, Ching dol, atď.). Zinok hovoriť je najdostupnejšie, recenzie pacientov o nej sú najpozitívnejšie. Zinok, ktorý je súčasťou lieku, má vysušujúci a antipruritický účinok.
 • Efektívny vplyv má Adapalen. Tento liek je predpísaný na liečbu rôznych typov dermatitídy. Je náhradou kyseliny retinovej, má protizápalový a kamelonolytický účinok. Adapalen navyše ovplyvňuje epidermálny medzibunkový proces stimulujúci tvorbu epitelu. Adapalén môže byť vo forme krému a gélu. Gél Adapolen je predpísaný na mastnú pleť a krém je určený pre pacientov so suchou pokožkou. Recenzia potvrdzuje pozitívny účinok Adapalenu po 14 dňoch aktívnej liečby. Okrem toho je možné ho kombinovať s hydratačnými prostriedkami.
 • Pozitívny vplyv na periorálnu dermatitídu má Elidel, ktorý môže byť predpísaný dospelým pacientom aj deťom od 3 mesiacov. Po liečbe počas 1,5 mesiaca Elidel takmer úplne odstraňuje zápalové ochorenia kože. Okrem toho sa môže použiť pri komplexnej liečbe spolu s ďalšími protizápalovými liekmi. Elidel však dlhšiu dobu nepoužívajte. Recenzie o lieku sú rozporné, ale vo väčšine prípadov sú pozitívne.
 • Účinným prostriedkom vonkajšieho použitia so steroidnou dermatitídou je Rosamet, pôsobí jemne, prakticky neabsorbuje. Používajte Rosamet musí byť veľmi starostlivo, vyhýbať sa dostať na sliznicové oko. Okrem toho by sa malo zabrániť priamemu pôsobeniu slnečných lúčov na pokožku. Rosamet je dokonale absorbovaný a môže byť použitý ako základ pre make-up.

Okrem toho sa v prvej fáze liečby môžu použiť antialergické lieky (Erius, Claritin, Telfast, Suprastin, Parlazin, Zirtek atď.).

S výrazným edémom môžu byť predpísané diuretiká (Furosemid, Spironolactone, Veroshpiron).

Pri závažnom výskyte dermatitídy sa odporúča použitie sedatív (Novo-Passita, Valeriana atď.). Na konci prvej fázy je predpísaná kryomasáž, rovnako ako akupunktúra.

DRUHÝ STAV. Orálna dermatitída na tvári v 2 fáze liečby zahŕňa boj s mikroorganizmami, ktoré sú príčinou zápalového procesu kože. V tomto období sú predpísané antibakteriálne látky, ktoré zahŕňajú:

 • Metronidazol (Trichopol);
 • Monocyklín, izotretionín;
 • Doxycyklín, tetracyklín;
 • Kyselina azelaínová atď.

Antibiotiká sa odporúčajú používať najmenej 1,5-2 mesiacov na základe závažnosti príznakov. Najčastejšie predpisovaný metronidazol (Trichopolum). Má široké spektrum činností. Odporúča sa užívať 0,5 až 1 gram za 24 hodín, v priebehu 4 až 8 týždňov.

Ďalším bežným semisyntetickým tetracyklínom je doxycyklín. Je schopný preniknúť intracelulárne, priamo neutralizovať, pôvodcu ochorenia. Doxycyklín sa užíva v dávke 100 mg dvakrát denne s gentamycínom a clindamycínom, ak je to potrebné v takejto kombinácii. Doxycyklín začína pôsobiť 2 hodiny po prijatí. Je dôležité zvážiť, že je schopný znížiť baktericídny účinok penicilínov. Navyše, doxycyklín sa nemá užívať počas tehotenstva.

Aby sa najefektívnejšie vyliečila orálna dermatitída, môžu byť predpísané inhibítory (Tacrolimus a Pimecrolimus). Spravidla sa používajú v kombinácii s použitím doxycilínu a monocyklínu. Táto kombinácia umožňuje čo najefektívnejšiu liečbu tohto druhu dermatitídy.

Normalizácia celkového stavu tela

Je dôležité mať na pamäti, že pozitívny výsledok je pozorovaný len vtedy, keď spolu so symptomatickou terapiou je možné vyliečiť chronické ložiská infekcie. Navyše je potrebné normalizovať činnosť nervového a endokrinného systému a funkčnosť gastrointestinálneho traktu.

Podľa potreby sa lieky používajú na normalizáciu imunitného systému, lieky na posilnenie centrálneho nervového systému, vitamínová terapia (kyselina listová, vitamíny B, A a C).

Počas leta by sa mali používať opaľovacie krémy, pretože priame UV žiarenie môže príznaky zhoršiť. Je potrebné použiť krém s vysokým ochranným faktorom. Okrem toho má pozitívny účinok aj kryoasáž.

Varovanie! Použitie kortikosteroidov (Elokom, Advantan atď.) V tejto forme dermatitídy je kontraindikované. Externá liečba pomocou glukokortikosteroidov (Elokom, Advantan) môže viesť k vzniku glaukómu.

Tradičné metódy liečby

Okrem štandardných terapeutických opatrení môže byť periorálna dermatitída účinne liečená ľudovými prostriedkami. Najčastejšie sa používajú tieto ľudové prostriedky:

 1. Na odstránenie akútnych symptómov sa odporúča pripraviť roztok na pleťové vody. Za týmto účelom je možné použiť odvar, listy plantajnu, nechtíky a harmančeky. Pleťové vody sú umiestnené na postihnutej ploche tela, s náhradou čerstvého najmenej 3-4 krát denne.
 2. Pozitívnym účinkom je kompresia s ľanovým olejom. Aby ste to dosiahli, je potrebné miešať 50 g. medu a masla a potom sa mierne predhreje pripravená zmes až do úplného rozpustenia, po čom sa do zmesi pridá 25 g. cibuľová šťava. Pripravila sa teplá kompozícia aplikovaná na čistú utierku a aplikovala ju na najviac postihnutých vyrážkami.
 3. Liečba ľudovými prostriedkami poskytuje nielen vonkajšiu aplikáciu, ale aj perorálny príjem určitých liekov. Napríklad odvar s použitím brezových púčikov sa môže použiť ako vo vnútri, tak aj vonku, ako kožná pokožka postihnutá dermatitídou. Okrem toho sa pri takejto dermatitíde odporúča časté zavlažovanie zapálenej pokožky vodou z termálnych prameňov.

Ako pomocná liečba sa zvyčajne používa ľudová nápravná liečba, preto pred začatím liečby konzultujte s lekárom vopred.

Diéta s periorálnou dermatitídou

Pacientom s periorálnou dermatitídou je spravidla predpísaná špeciálna hypoalergénna diéta. V prípade, že nemá pozitívny účinok alebo v prípade závažného vývinu ochorenia môže byť diéta nahradená krátkodobým zdravotným postihnutím v súlade s individuálnou schémou.

Liečba ústnej dermatitídy

Opis choroby

Ďalším názvom choroby je periorálna dermatitída podobná rosace. Periorálna dermatitída sa vyznačuje výskytom malých papulov a pupienkov na koži okolo úst.

Keď sa choroba rozvinie, objavia sa podráždenia a začervenanie, papuly sa zväčšujú. To dáva osobe značné nepohodlie: fyzické a psycho-emocionálne.

Príčiny tejto choroby

Periorálna dermatitída bola študovaná odborníkmi po dlhú dobu, po ktorej prišli k záveru, že hlavným dôvodom je zníženie základnej ochrannej funkcie pokožky, po ktorom nemôže odolávať agresívne vonkajšie vplyvy.

Medzi faktory, ktoré môžu vyvolať takýto fenomén, môžeme rozlíšiť:

 1. Príliš dlhé a časté používanie zubných pást s vysokou koncentráciou fluoridu v kompozícii.
 2. Systematické používanie kozmetických výrobkov, ktoré sú charakterizované hrubým vystavením pokožke, napríklad rôznym krovinám.
 3. Prechod potenciálne škodlivých a nebezpečných kozmetických postupov, predovšetkým sa týka chemického vplyvu a mechanického lúpania.
 4. Použitie farmakologických alebo kozmetických výrobkov, ktoré zahŕňajú zložky hormonálneho typu.
 5. Použitie kortikosteroidov zo zdravotných dôvodov.
 6. Prítomnosť seborey.
 7. Porušenie fungovania tráviaceho, vegetatívneho alebo endokrinného systému.
 8. Časté vystavenie priamemu slnečnému žiareniu alebo získanie nadmerného množstva ultrafialového žiarenia inými spôsobmi.
 9. Zmena bydliska, čo znamená prudkú a dramatickú zmenu klimatických podmienok.
 10. Príjem antikoncepčných prostriedkov, čo vedie k hormonálnej nerovnováhe v tele.
 11. Všeobecné zhoršenie stavu imunity.

Príčiny periorálnej dermatitídy u detí

Ako už bolo spomenuté, periorálna dermatitída sa môže pozorovať aj u detí, v tomto prípade je vždy potrebná okamžitá konzultácia s pediatrom.

Príčiny takéhoto ochorenia u mladých pacientov môžu byť nasledovné faktory:

Príčiny periorálnej dermatitídy nie sú úplne jasné.

Prvé príznaky a symptómy

Prvým znakom, ktorým môžete posúdiť výskyt periorálnej dermatitídy, je mierne sčervenanie tváre. To sa stáva výraznejšie pri použití teplých a teplých jedál.

Po chvíli sa stáva jasnejším odtieňom a pokožka je pokrytá malými pustulami 0,4-2,5 mm, podobne ako akné. Po chvíli sa premenia na kôrky a odlupujú sa.

V priebehu ochorenia sa farba vyrážok mení od červeno-hnedej až po svetlohnedú.

Lokalizácia vyrážky je viac alebo menej symetrická na brade, nasolabiálnych záhyboch, okolitých oblastiach pier, tváre a nie je zlúčená do jednej. Na spánkoch a nosiči sa môžu pozorovať jednotlivé vyrážky.

Existujú difúzne zápaly celého tváre. Špecifickou črtou tohto ochorenia je belavý pás medzi okrajom pery a oblasťou zápalu.

Choroba začína vzhľadom na tuberkulózy pripomínajúce akné, ružové alebo jasne červené.

príznaky

Klinický obraz v každom prípade vyzerá individuálne, pretože hlavná symptomatológia môže mať výrazný charakter alebo sa prejavuje bezvýznamne.

Zvyčajne je prítomnosť periorálnej dermatitídy indikovaná nasledujúcimi príznakmi:

Periorálna dermatitída sa vyznačuje vyrážkami v oblastiach úst a brady. Vyrážka je zvyčajne plytká, pripomínajúca malé pupienky alebo tuberkulózy ružovej farby. Rasky sa môžu rozšíriť na čelo, nos a tváre, ale stane sa to zriedka.

Vyrážky sú trochu podobné akné, ale v tomto prípade nejde o akné. Koža pod papuli nadobúda červenkastý odtieň, dotyk sa stáva hrubým. Po vyprázdnení pupienkov na koži sú pigmentované škvrny.

Existuje orálna dermatitída po symptómoch, pri ktorých sa pokožka zakryje:

 • malé papuly;
 • akné;
 • začervenanie;
 • podráždenie;
 • oblasť lézie sa zvyšuje;
 • červené pupienky sa spájajú s bielymi hlavami a tvoria pustuly;
 • na zápaly sa objavujú priehľadné stupnice.

Ďalšie prejavy perorálnej dermatitídy:

Niekedy sa objavujú vyrážky na moste nosa, okolo očí a dokonca aj na povrchu celej tváre. Pre správnu diagnózu bacuje obsah vyrážok a škrabancov.

Periférna dermatitída, ktorú sme už zaznamenali, sa vyznačuje vyrážkou v oblasti okolo úst. Táto vyrážka má malé rozmery, vyzerá to ako malé pupienky alebo tuberkulárny bodový typ (ružová alebo červená).

Takáto vyrážka sa môže objaviť v oblasti brady, čela, nosa alebo líc, čo sa však vyskytuje oveľa menej často. Samotná vyrážka má podobnosť s akné (alebo akné), ale nie je to úhoľ v rovnakom čase.

Koža sa nachádza priamo pod pupienky alebo jamky často tiež má ružovú alebo červenú farbu, keď je exprimovaný pohmatom môže byť stanovená drsnosť, ktorá je poskytovaná výskytom malých, ale niekoľko vrcholov pozdĺž jeho povrchu.

Postupne, s priebehom procesu a jeho sprievodnými zmenami, na koži po takých pryshchikov a tuberkulózach ostávajú pigmentované škvrny.

Hlavná oblasť poškodenia kože s periorálnou dermatitídou

Kožený remienok sa nachádza najbližšie pery sami šok, zvyčajne nie sú vystavené v zriedkavých prípadoch, to napadnutá plocha je potrebné poznamenať, aj keď, ale v oveľa menšom meradle, než koža umiestnené v určitej vzdialenosti od úst.

Týmto spôsobom sa vytvára určitý "krúžok" okolo úst. Niekedy je koža okolo očí, najmä v chrámoch, tiež postihnutá periorálnou dermatitídou.

Kožné lézie v očiach s periorálnou dermatitídou

diagnostika

Diagnózu a diagnostiku ošetruje dermatológ, zvyčajne sa používajú nasledujúce metódy:

Na diagnostiku periorálnej dermatitídy sa vykonáva anamnéza, objektívne vyšetrenie a dermatoskopia. V niektorých prípadoch sa môže vyžadovať histologické vyšetrenie.

Ak je podozrenie na sekundárnu infekciu a potreba identifikovať infekčné činidlo, vykoná sa bakteriologická kultúra škrabania z postihnutej kože a / alebo z obsahu vyrážky.

Nie je stanovený špecifický pôvodca periorálnej dermatitídy. U pacientov je možné zistiť zvýšenú kontamináciu kože mikroorganizmami, ako aj huby rodu Candida, žalúdočnú staminu (Demodex folliculorum).

Vyžadujú diferenciálnu diagnostiku periorálna dermatitídy s ochorením, ako je sarkoidóza, rosacea, atopickej dermatitídy, seboroickej dermatitídy, akné, ekzémy, herpes simplex, demodikózy, akné vulgaris.

liečba

Zistil som, ako liečiť perorálnu dermatitídu, trvanie a účinnosť liečby závisí od gramotnosti liekov a závažnosti dermatitídy. Kurz terapie môže trvať až 2 mesiace. Čím skôr sa prijmú opatrenia na odstránenie ochorenia, tým efektívnejší bude výsledok.

Tradičná liečba ochorenia sa môže podmienene rozdeliť na 2 fázy: "nulová terapia" a lieky.

Liečba je predpísaná špecialistom, zvyčajne sa voľba liekov na liečbu vykonáva s prihliadnutím na jednotlivé charakteristiky priebehu ochorenia. Trvanie kurzu sa líši od 2-3 týždňov na 2-3 mesiace a závisí od mnohých faktorov, vrátane štádia ochorenia, na ktorom sa dopustila liečba profesionálnej lekárskej starostlivosti.

V niektorých prípadoch, napríklad pri zmene klimatických podmienok, môže dôjsť k viacerým relapsom, takže po ukončení liečby je potrebný priebeh preventívnych opatrení na udržanie dosiahnutého pozitívneho výsledku.

Hlavné spôsoby, ako sa zbaviť periorálnej dermatitídy, ktoré sa dnes praktizujú, sú podrobne popísané v príslušných kapitolách nižšie.

Nulová terapia

"Nulová terapia" je jednou z prvých fáz liečby, ktorá zahŕňa nasledovné:

 1. Nákup a používanie zubnej pasty, z ktorej je vylúčený fluór.
 2. Ukončenie priebehu liečby kortikosteroidmi, ak bolo vykonané predtým.
 3. Odmietnutie používať make-up na postihnuté oblasti tváre.
 4. Používajte na umývanie špeciálnych prostriedkov, ktoré nespôsobujú alergickú reakciu ani vtedy, keď nie sú k nej sklonené.
 5. Dodržiavanie špeciálneho stravovacieho komplexu.

Liečba akejkoľvek choroby kože, vrátane periorálnej dermatitídy - dlhý proces. Trvanie liečby je najmenej jeden a pol mesiaca. V pokročilých prípadoch môže liečba trvať až tri mesiace.

Dermatitída by sa mala liečiť lekárom a čím skôr sa dostanete k nemu, tým skôr sa dosiahne pozitívny výsledok.

Liečba, organizovaná podľa všetkých pravidiel a vedúca k zmiznutiu vyrážky, nezaručuje, že periorálna dermatitída nedá viac.

Môžu sa vyskytnúť recidívy. Takže, kde začneme liečiť orálnu dermatitídu, ak to doktor urobil?

Na začiatok sa uskutočňuje takzvaná nulová terapia. Je potrebné prestať používať akúkoľvek kozmetiku a liečivú masť, fluorovanú zubnú pastu.

Po zrušení kortikosteroidov môže vyrážka postupovať, ale po niekoľkých týždňoch by sa veci mali zlepšiť.

Spomínajúc na alergickú povahu dermatitídy, počas nulovej liečby môžete užívať antihistaminiká.

Ak nulová terapia nepomohla, používajú sa antibiotiká. Pri orálnej dermatitíde sú antibiotiká pomerne efektívne, dokážu túto chorobu úplne vyliečiť.

Lekár predpísať liečbu, ktorá zahŕňa minocyklinových alebo doxycyklín tablety a tablety tetracyklín alebo metronidazol krémovej alebo metronidazolom. Namiesto krému s metronidazolom je povolený erytromycínový gél.

Výsledky liečby antibiotikami možno pozorovať po troch týždňoch. Koža sa v tejto dobe výrazne zlepšila, ale nie je možné predčasne ukončiť liečbu.

Prvé prejavy tejto choroby môžu byť odstránené za pár dní, ale úplne sa zbaviť progresívnej formy, budete musieť stráviť niekoľko mesiacov terapie.

Liečba periorálnej dermatitídy začína nahradením krémov, šampónov a iných kozmetických výrobkov chemicky neutrálnymi. Potom doktor čaká niekoľko dní a potom pacientovi predpíše antibiotiká, špeciálne masti, opaľovacie prípravky a antihistaminiká.

Gély z psoriázy a akné vyliečiť dermatitídu nepomôže.

Znížte vyrážky u detí a dospelí môžu používať tradičné lieky. Chladená infúzia heřmánku, celandínu, nechtíka alebo ľubovníka bodkovaného ošetrí zožervenú pokožku.

Ak sú uvedené rastliny alergické, potom sa na malé pupienky aplikuje 1% roztok kyseliny boritej. Osobitná pozornosť pri ústnych ochoreniach sa venuje starostlivosti o pleť.

Oblička sa po umytí ľahko namočí. Pred odchodom z domu je potrebné na kožu aplikovať ľahostajné práškové a neutrálne chladiace gély.

Masť pre periorálnu dermatitídu

Pri liečbe kožných ochorení je krém založený na antibiotikách vynikajúci. Najslávnejšou masťou z perorálnej dermatitídy je metronidazol.

Aplikuje sa na miesta postihnuté ochorením dvakrát denne. Podobný účinok má erytromycín.

Vrela do oblasti brady a rtu 2-3 krát denne. Ak sa zápalový proces nezastaví, lekár predpíše gély na tvár pimekrolimom.

Činidlo by sa malo používať opatrne, tk. znižuje lokálnu imunitu.

Diéta s periorálnou dermatitídou

Ideálne je vegetariánska strava. Výrobky patriace do kategórie alergénov by mali byť vylúčené z ponuky.

Diéta s periorálnou dermatitídou by mala byť vyvážená, t.j. patrí varené mäso, kaša na vodu, zelenina. Plody sú zriedkavé.

Ostré, vyprážané, mastné a sladké jedlá z strave by mali byť odstránené. Ak je dieťa mladšie ako 10 rokov liečené na ochorenie, všetky mliečne výrobky sú vylúčené z ponuky.

Dávky sa musia dodržiavať 3 až 4 mesiace po zmiznutí príznakov ochorenia.

Pri potvrdení diagnózy je najprv nutné zrušiť užívanie liekov obsahujúcich kortikosteroidy. Okrem toho by ste mali prestať používať dekoratívnu kozmetiku a zubnú pastu obsahujúcu fluorid.

Počas liečby sa odporúča vyhnúť sa vystaveniu priamemu slnečnému žiareniu pokožke, v letnom období používať opaľovací krém.

Liečba periorálnej dermatitídy je liečivá. Ak sa vyskytne svrbenie, sú indikované antihistaminiká, môže sa vyžadovať aj sedatíva.

S výraznou opuchavosťou môžu byť predpísané lieky na liečbu diuretík. Pri pripojovaní bakteriálnej infekcie používajte lokálne alebo systémové antibiotiká.

Je zobrazený príjem vitamínových komplexov, imunomodulátorov.

Pre lokálne ošetrenie periorálna dermatitídy aplikovať lieky chladiaceho efektu vo forme krému, rovnako ako extrakty z liečivých rastlín (nechtíka, harmančeka, lastovičník, obsahujúce ľubovník bodkovaný, atď..) Lotion z roztoku kyseliny boritej.

Liečba periorálnej dermatitídy trvá niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov v závislosti od závažnosti patologického procesu. Vzhľadom na to, že ochorenie je náchylné na recidívy (najmä pri používaní kozmetických prípravkov, zníženia imunity a meniacich sa klimatických podmienok), pacienti sa odporúčajú, aby dodržiavali preventívne opatrenia.

Liečba periorálnej dermatitídy je dlhá, trvanie liečby môže byť niekoľko mesiacov a závisí od závažnosti príznakov.

Na liečbu periorálnej dermatitídy je potrebná predpísaná dermatológka. Ak potrebujete čo najskôr konzultovať s lekárom, závisí to od účinnosti liečby a rýchlosti návratnosti.

Treba mať na pamäti, že ani správne liečenie nevylučuje možnosť recidívy choroby, ale má ľahší prietok a je ľahko ukotvená.

Liečba periorálnej dermatitídy vylučuje použitie steroidných masti a krémov - toto treba pamätať.

Tak, ako liečiť chorobu:

 • "Nulová" liečba. Toto je prvé opatrenie po diagnostikovaní. Pacient prestane používať akékoľvek masti, krémy a kozmetiku, nehovoriac o steroidných liekoch. Fluorovaná pasta sa nahradí bežnou pastou. Po krátkom zhoršení stavu sa čoskoro objaví zlepšenie.
 • Antihistaminiká. Dermatológ môže predpisovať lieky na alergie (Suprastin, Kestin, chlorid vápenatý, tiosíran sodný atď.).
 • Antibakteriálna liečba. Liečba antibiotikami s touto diagnózou je dosť účinná. Priebeh ochorenia sa zastavil génom alebo krémom Metronidazol (0,75%), gél erytromycínom (2%). Predpísaný liek sa aplikuje dvakrát denne, kým sa vyrážka nezastaví. Vnútorne sa môžu predpisovať antibiotiká Doxycillin alebo Minocycline. Počiatočné dávkovanie určí lekár (zvyčajne 100 mg dvakrát denne až do konca vyrážky), udržiavacia dávka je 100 mg jedenkrát denne po dobu jedného mesiaca, a 50 mg jedenkrát denne - nad druhou. Metronidazol a tetracyklín sa môžu podávať perorálne. Zlepšenie stavu kože sa pozoruje tri týždne po začiatku antibakteriálnej liečby.
 • Starostlivosť o pleť. Liečba choroby zahŕňa jemnú, jemnú starostlivosť o tvár. Mala by sa umývať obyčajnou, mierne teplej vodou. Nemôžete umyť tvár ručníkom, potrebujete trochu pokožku pokožky. Na odporúčanie dermatológa sa môže použiť neutrálny mastenec a práškový zvlhčujúci krém, ktorý neobsahuje látky, ktoré môžu príznaky zhoršiť.
 • Fytoterapie. Pri akútnej liečbe ochorenie a zmiernenie symptómov pomôže s krémom pomocou infúzie harmančeka (ak rastlina nie je alergická) alebo 1% kyseliny boritej. Účinné umývanie a stláčanie s infúziami celandínu, nechtíka a ľubovníka bodkovaného.
 • Normalizácia práce celého organizmu. Ak sú prítomné miesta infekcie, musíte liečiť komorbiditu. Liečba zahŕňa aj normalizáciu práce, endokrinný a nervový systém, gastrointestinálny trakt. Lekár môže predpisovať používanie všeobecne posilňujúcich a imunomodulačných liekov, liekov na podporu práce centrálneho nervového systému. Na liečbu periorálnej dermatitídy sa odporúča spolu s priebehom terapie vitamínmi (vitamíny B, A, C, kyselina listová).
 • Ochrana pred ultrafialovým žiarením. Liečba nie je kompatibilná s konštantným vystavením priameho slnečného žiarenia pokožke, pretože ultrafialové svetlo iba zhoršuje príznaky. V lete je potrebné aplikovať prípravky na ochranu proti slnečnému žiareniu s ochranným faktorom 30.

Terapeutická schéma pre dieťa je podobná ako u dospelých

Vo všeobecnosti je prognóza priaznivá, pretože periorálna dermatitída nie je zdravotným rizikom a v niektorých prípadoch prechádza sama.

Každopádne pri akomkoľvek prejave charakteristických symptómov je potrebné čo najskôr sa poradiť s dermatológiou, že to stanovilo presnú diagnózu a určila alebo navrhla primeranú liečbu.

Liečba perorálnej dermatitídy by sa mala uskutočňovať komplexným a fázovaným spôsobom. Počas prípravy na liečbu doktor zruší všetky hormonálne prípravky, kozmetické výrobky a výrobky osobnej hygieny.

Epidermia by mala odpočívať. Používanie hormonálnych liekov sa má postupne zrušiť, aby sa zabránilo exacerbácii patológie.

Správna starostlivosť o pleť je dôležitá. Ak prejavy perorálnej dermatitídy nie sú silné, môžete použiť odvar z harmančeka a šalvie. Pri komplikovaných príznakoch je lepšie používať špeciálne emulzie s olejovou základňou. V akútnych prípadoch sa používa naftalén-dechtová pasta 2%.

Hlavné masti na liečbu orálnej dermatitídy a iné prostriedky: