Hlavná

Ateróm

Orálna dermatitída

Orálna dermatitída je prezentovaná ako dermatóza s určitou lokalizáciou okolo úst. Tento typ dermatitídy bol prvýkrát popísaný v Spojených štátoch amerických v roku 1957. Bol označený ako tvár s fotosenzitivitou. V roku 1964 navrhli vedci názov "perorálna dermatitída", pretože bola zaznamenaná jeho lokalizácia okolo úst v tvári s charakteristickým klinickým obrazom. Táto choroba postihuje častejšie mladé ženy.

Existujú spory o nezávislosti s nosologickou povahou orálnej dermatitídy na tvári. Mnohí autori považujú tento typ dermatitídy za jednu z variantov dermatitídy seboreovej alebo rosacej atypickej formy. Hoci sa iní vedci domnievajú, že medzi týmito ochoreniami existujú významné rozdiely a naznačujú, že perorálna dermatitída je nezávislá choroba s dobre definovanou klinikou.

Orálna dermatitída spôsobuje

Hlavný význam perorálnej dermatitídy na tvári je daný koži na tvári všetkých rôznych faktorov vonkajšieho vplyvu, vrátane aktívnej kozmetiky, čistiace prostriedky a zubné pasty. Existuje dôvod domnievať sa, že fusobaktérie, dysfunkcie nervového, tráviaceho a endokrinného systému hrajú úlohu pri rozvoji orálnej dermatitídy.

Ale ako sa dnes verí, hlavná príčina výskytu orálnej dermatitídy na tvári nie je známa. Podnecovateľmi účinné glukokortikoidy môžu pôsobiť, pri dlhodobom používaní vonkajších prostriedkov aplikácie, najmä fluór, obsahujúce prípravky (napr., Zubné pasty a vody). Takéto lieky môžu tiež pôsobiť ako priťažujúce faktory v ďalšom priebehu ochorenia; tiež nájdený žiadny dôkaz pre spojenie s týmito organizmami, ako sú baktérie, fuzimormnaya Candida, roztoče Demodex ale existujú náznaky progresie ochorenia s týmto druhom baktérií u pacientov s immunnodefitsitnym stavu (AIDS, leukémia). Ale pokiaľ ide o pasty a masti, ktoré obsahujú fluorid, musíte rozoznať alergickú kontaktnú reakciu, ktorá sa môže vyskytnúť a perorálna dermatitída. Vyskytlo sa tiež zhoršenie kontaktu s vodou, zvlhčujúca kozmetika.

Nedávno sa predpokladá, že výskyt perorálnej dermatitídy na tvári je tiež spojený s použitím masti, ako je hydrokortizón, prednizolón atď. Dlhodobé používanie nadácie (najmä u mladých dievčat) môže spôsobiť orálnu dermatitídu. Ultrafialové ožarovanie a poveternostné podmienky sú v niektorých prípadoch tiež spôsobilé spôsobiť tento druh dermatitídy.

Najdôležitejším faktorom pri vývoji perorálnej dermatitídy na tvári je hormonálny stav u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. Hormonálny krém (napríklad s omladzujúcim účinkom alebo pri liečbe ekzému) môže tiež prispieť k rozvoju orálnej dermatitídy.

Často sa u detí vyskytuje orálna dermatitída. Môže to byť spôsobené aj používaním kortikosteroidných mastí a krémov, ako aj kozmetických prípravkov. Zhoršenie kože, najmä pri nasávaní bradaviek v chlade, môže vyvolať vývoj perorálnej dermatitídy u dieťaťa. Dysbacteriosis črevná mikroflóra zohráva osobitnú úlohu vo vývoji orálny dermatitídy u detí, ako to robí vo vývoji ďalších typov dermatitída (seboroická dermatitída, atopická dermatitída, alergická dermatitída, kontaktná dermatitída).

Po pôrode u detí môže dôjsť k určitej hormonálne zmeny v dôsledku nahromadených materských hormónov v priebehu tehotenstva, ktoré sa môžu tiež nastať vo forme orálny dermatitídy, ktorá sa zvyčajne rieši sama v priebehu troch až štyroch týždňov po narodení. Ale to sa nestane tak často.

perorálna dermatitída na fotografii tváre

Príznaky ústnej dermatitídy

Orálna dermatitída postihuje väčšinu mladých žien vo veku od 20 do 35 rokov. Staršie ženy trpia menej často. Ale u mužov tento druh dermatózy prakticky chýba, ale mladí ľudia môžu mať perorálnu dermatitídu po liečbe alebo pri liečbe akné na tvári pomocou steroidných mastí.

Vyrážka pri perorálnom dermatitída lokalizácia majú viac či menej symetrické usporiadanie na nosoústnych záhybov, na brade, na lícach susedných úsekov, okolo očí, v hornej a dolnej pery. Malé jednotlivé erupcie možno pozorovať na moste nosa, na spánkoch, na bočných úsekoch tváre. Existujú prípady periorbitálnej lokalizácie procesu perorálnej dermatitídy. Môžu sa vyskytnúť difúzne lézie celej tváre.

V oblasti zasiahnutej orálny dermatitídy, proti difúznou alebo nerovnomerný erytém definované ploché, pologuľovité alebo kónické papuly, umiestnenie, ktorá je reprezentovaná nesúrodé spôsobom, niekedy s zoskupenia, ale nie vyčerpávajúci. Veľkosť papuliek je od špičky až po dva centimetre. Farba sa môže meniť v závislosti od dĺžky trvania ochorenia, z hnedo-červenej až modročervená v ranom štádiu, a svetlo hnedý počas obdobia remisie ochorenia. Často môžu byť premenené na papullo-pľuzgieriky alebo papullo-vačkov, zmizne počas troch týždňov a môže zanechať stopy vo forme nahnedlých škvŕn, v ktorej opäť môže dôjsť papuly.

Typické pre perorálnu dermatitídu je prítomnosť úzkeho pásma bez vyrážok okolo červenej hranice na perách. Pri perorálnej dermatitíde nie sú žiadne komedóny a rosacea a neexistuje telangiektázia. Ochorenie sa môže vyskytnúť s častými remisiami a exacerbáciami, to znamená zvlnením. Počas obdobia exacerbácie sa pacienti môžu sťažovať na mierne pálenie, svrbenie a poškriabanie. Často sa prejavuje exacerbácia hyperemie a subjektívnych pocitov po užívaní alkoholických nápojov, teplých jedál, teplotných zmien (vietor, chlad, teplo, slnko). Stabilita tejto dermatitídy voči liečbe je často príčinou podráždenosti a depresívnej nálady u pacientov. Avšak pravdepodobne je prognóza priaznivá, priemerná doba trvania ochorenia sa môže pohybovať od šiestich mesiacov do piatich rokov. Ale môžu existovať výnimky vo forme rýchlej liečby po dobu jedného mesiaca a chronického priebehu až 10 rokov.

Väčšina autorov tiež zaznamenáva nešpecifické zmeny v kožných bunkách (bunková histológia) s perorálnou dermatitídou. Spravidla sa v dermis pozoruje vazodilatácia, perivaskulárna a perifolikulárna infiltrácia, ktorá pozostáva z histiocytov, lymfocytov, plazmatických buniek a fibroblastov.

perorálna dermatitída u detí foto

Orálna dermatitída u detí v počiatočných štádiách sa môže prejaviť ako začervenanie kože okolo úst. Môže to byť nepozorovateľné, ale farba kože sa po užití horkej výživy stane červenejšia. Keď sa ochorenie vyvíja, začervenanie kože sa stáva stabilnejším a chronickým, to znamená, že nezmizne.

Pri absencii orálnej dermatitídy u detí začínajú postihnuté oblasti získať kyanotický odtieň. Pri vizuálnej kontrole je možné vidieť rozšírenie kapilárnych malých ciev. Neskôr na koži môžu vzniknúť malé uzliny a pustuly. Môže dôjsť k drsnosti. Koža dieťaťa sa stáva častejšie hustá a drsná. Treba mať na pamäti, že prítomnosť takýchto príznakov a príznakov u dieťaťa mu dáva veľa nepríjemností, nepríjemných, niekedy i bolestivých pocitov. Dieťa sa stáva podráždeným a kňučaným, neustále sa usiluje o poškriabanie podráždenej oblasti.

Príznaky orálny dermatitídy u detí, sú výraznejšie, takže liečba by nemala byť oneskorená tak, aby nedošlo k pripojenie sekundárnej infekcie a nenechať sa choroba vyvinie chronická.

Liečba ústnej dermatitídy

Bez včasnej a rozumnej liečby môže perorálna dermatitída trvať mesiace a dokonca roky. Ale správne predpísaná terapia v podstate môže rýchlo, kvalitatívne a trvalo liečiť vyrážkou s perorálnou dermatitídou.

Prvým krokom je zastaviť užívanie steroidov (systém, ktorý môže zhoršiť a aktuálne formy lieku). Ak sa dlho používajú obsahujúce fluór účinnými liekmi, aby nedošlo k vyvolať ostrý zdvíhanie, napríklad dočasný transfer na slabú steroidov bez fluoridu, a zrušenie.

Tiež je potrebné obmedziť kontakt s vodou a dráždivými, zvlhčujúcimi činidlami počas doby liečby.
Používanie antibiotík vo väčšine prípadov je najúčinnejšie. Používajú sa systematicky, vo vnútri. Napríklad: Doxycyklín, JUnidoks Soljutab, tetracyklín, minocyklín priemer 9-10 týždňov, vrátane hladké a postupné znižovanie dávkovanie liečiv v posledných 3 týždňov liečby.

V prípade alergickej reakcie na skupinu tetracyklínov, u detí mladších ako 8 rokov a u dojčiacich sa matiek sa odporúča predpisovať intravenózne erytromycín.

Zriedkakedy je potrebné, aby niektorí pacienti následne podporovali terapiu v určitých dávkach systémových antibiotík na kontrolu alebo opakovanie kurzov niekoľko mesiacov, menej často rokov.

Externá terapia môže pozostávať z vymenovania súčasne so systémovou liečbou antibiotík. Môže sa však použiť aj samostatne. Na začiatku liečby je tiež možné predpísať len vonkajšie lieky, ale s nedostatočnou účinnosťou pri liečbe perorálnej dermatitídy je možné pridať alebo nahradiť systémovým používaním antibiotík.

Liečba perorálnej dermatitídy môže pozostávať z metronidazolu 0,75% topicky vo forme gélu alebo krému (len tento liek sa môže použiť v miernych prípadoch perorálnej dermatitídy) dvakrát denne (ráno a večer); Erytromycín 2% vo forme krému alebo gélu ráno a večer; môžete kombinovať dva vyššie opísané lieky: ráno-metronidazol, večer-erytromycín. Alternatívne môžete použiť clindamycín topicky, prípravky, ktoré obsahujú síru vo forme masti a krémy, kyselinu azelaickú.

Existujú dôkazy o dobré využitie lokálnych inhibítorov kalcineurínu (Elidelu pimekrolimus, takrolimus, Prograf), ale existujú zriedkavé prípady granulomatózna lézií po užívaní týchto liekov. Fotodynamická terapia lokálne 5-aminolevulínovej kyseliny má dobrý potenciál v liečbe orofaciálnej dermatitídy.

Ak existuje alebo existuje podozrenie na akútnu formu orálnej dermatitídy u detí, je najprv potrebné ukázať dieťaťu detskému lekárovi alebo dermatológovi.

Po prvé, je potrebné zistiť príčinu vzniku perorálnej dermatitídy. Po určení príčiny okamžite kontaktujte dieťa s dráždivým účinkom. Počas liečby je veľmi dôležitá diéta pri liečbe dieťaťa. Povinnou podmienkou je vylúčenie vyvolania alergénov v potravinách dieťaťa. Je tiež zakázané prehrievať alebo prehrievať dieťa vo vzduchu, alebo doma. Obmedzenie na priame slnečné svetlo je potrebné.

Dôležité je vymenovanie multivitamínov a minerálnych komplexov počas liečby, ktoré by mali obsahovať kyselinu nikotínovú a Ascorutin. Možno samostatnú aplikáciu kyseliny nikotínovej vo forme injekcií, ale spravidla ju dieťa veľmi bolestne nesie. Ascorutín sa môže používať aj ako nezávislý liek.

Liečba perorálnej dermatitídy u detí môže byť predpísaná iba špecialistom. V žiadnom prípade by sa nemali uchýliť k samoliečbe. Môžete vyvolať zhoršenie stavu dieťaťa. Lekár môže odporučiť užívanie imidazolu v terapeutických dávkach.

Ak má dieťa takisto vyrážku okolo očí, potom je potrebné obrátiť sa na oči pre dieťa, pretože infekcia môže spôsobiť ťažké komplikácie na videnie.

Môžete doma sa uchýliť k tradičnej medicíny, vo forme odvar z byliniek (harmanček, dubovej kôry, atď) Obsahujú flavonoidy a účinné látky sú schopné dať dobrú úľavu od obloženia mokré obklady na postihnutú oblasť tváre, najmä svrbenie a úzkosť u dieťaťa.

Liečba periorálnej dermatitídy na tvári

Pravidelní dermatitída lekári môžu nazvať rosacea-ako. Choroba je zriedkavá, postihuje približne 1% ľudí.

Často začína bolesť u žien od 20 do 40 rokov. Prekvapujúco, ale častejšie sa vyskytuje v starostlivom sledovaní ženskej kože.

Toto ochorenie bolo prvýkrát opísané v roku 1957, ale zatiaľ vedci tvrdia, že periorálna dermatitída je nezávislá choroba alebo sa týka ruže.

Symptómy periorálnej dermatitídy

Mnoho ľudí z času na čas zaznamenáva zvýšené sucho a začervenanie kože okolo pery a nasolabiálneho trojuholníka. Suchosť sa ošetrí zvlhčovačom.

V niektorých prípadoch však pokusy o zvlhčenie pokožky vedú k katastrofálnym výsledkom.

Na zčervenalom mieste sú škvrny, koža sa ešte zhoršuje, akné a papule rastú na stále väčšej ploche. Toto sú príznaky periorálnej dermatitídy.

Na začiatku je bolesť, suchosť, pocit pálenia, pokožka je pokrytá malými červenými uzlami. Ďalej sa zvyšuje počet papulov, spájajú sa do plakov.

Koža na tvári je pokrytá priehľadnými ľahko padajúcimi šupinami. V zápalovej zóne sa môžu objaviť granulómy, ktoré majú nekrotické oblasti, v tomto prípade hovoríme o granulomatóznej periorálnej dermatitíde.

Nie všetky pupienky sú začiatkom dermatitídy, môžu to byť bežné akné spôsobené zablokovaním pórov alebo nedostatočnou hygienou.

Najvýraznejšou črtou, ktorá rozlišuje periorálnu dermatitídu od akejkoľvek inej choroby kože, je okraj zdravej pokožky okolo pier.

Všetky lézie sa nachádzajú v nasolabiálních trojuholníka, brady, tvárou, nie je blíži blízkosti hraníc rtu než centimeter.

Periorálna dermatitída trvá dlho. Choroba prináša osobe mentálne nepohodlie. Pokusy ho zbaviť sú neúspešné.

Vybrali si v kozmetike alebo v lekárni masti, gély a krémy nepomáhajú. Chudoba spadne do depresie, vyhýba sa kontaktu s ľuďmi, obmedzuje okruh komunikácie.

U rôznych ľudí sa periorálna dermatitída môže vyskytovať s rôznou intenzitou. V niektorých prípadoch je prípad obmedzený na niekoľko pupienkov, v iných prípadoch sa vyskytuje závažná vyrážka.

Web hostí početné recenzie ľudí, ktorí zažili periorálnu dermatitídu.

Príčiny periorálnej dermatitídy

Presné príčiny ochorenia nie sú známe, ale lekári sa domnievajú, že je to v prvom rade alergický proces.

Vyvolanie vyrážky zvyčajne predchádza kontakt s alergénom, takže jedna z procedúr je špeciálna diéta.

Strava je zameraná na vylúčenie z potravín, ktoré sú známe, že môžu spôsobiť alergie.

Je ťažké identifikovať akýkoľvek alergén, ktorý spôsobuje dermatitídu na tvári.

Môže ísť o klimatické faktory, chemické látky, liečivé masti a dokonca aj zubný prášok. Fluorované zubné pasty sú najmä často spôsobené orálnou dermatitídou.

Je dobre známe, že perorálne kortikosteroidné (hormonálne) masti, často používané na liečbu dermatologických ochorení, ako je ekzém, môžu spôsobiť orálnu dermatitídu.

Tieto prostriedky sú vysoko účinné pri liečbe dermatologických ochorení, ale zmeniť štruktúru dermis, čo vedie k atrofii kože vlákien porušovať kože - to vedie k tomu, že koža sa stáva schopný plniť svoje funkcie.

Preniká mikroorganizmami a spôsobuje zápal, ktorý sa prejavuje ako vyrážka, pľuzgiere, akné, čo nakoniec vedie k periorálnej dermatitíde.

Príčiny vzniku periorálnej dermatitídy môžu byť veľmi odlišné. Jedným z nich môže byť zníženie imunity v dôsledku zmeny klímy alebo nadmerného slnečného žiarenia.

Ak má osoba alergickú rinitídu, astmu alebo len citlivú pokožku, je ohrozená.

Väčšina pacientov s perorálnou dermatitídou má abnormality v práci tráviaceho systému a endokrinného systému, existujú nervové ochorenia.

Ak liečba hormonálnymi masťmi nevedie k dermatitíde na tvári, nemali by ste sa pred tým vyrovnať. Po ukončení masti sa objaví vyrážka na tvári.

Aj v prípade, že show "nezávislosť" a pomocou kortikosteroidov bez lekárskeho predpisu pre liečbu dermatitídy je ústnej, je potrebné byť pripravený na to, že aj keď po vysadení lieku vyrážka zmizne, znova sa objaví, zachytávať v tomto rozsiahlom pozemku tváre.

Dôležité! Orálna dermatitída nie je liečená kortikosteroidnými (hormonálnymi) liekmi - namiesto liečby prispievajú k ďalšiemu šíreniu ochorenia.

Príčiny ochorenia môžu spočívať v zmene hormonálneho zázemia, ku ktorému došlo v dôsledku menopauzy alebo perorálnych kontraceptív.

Hormonálne pozadie sa výrazne líši počas tehotenstva, preto je možné vyvolať dermatitídu na tvári.

Nie je možné liečiť perorálnu dermatitídu u tehotných žien, ale potrebujete vedieť, že nepoškodzuje matku a nenarodené dieťa.

Liečba dermatitídy na tvári

Liečba akejkoľvek choroby kože, vrátane periorálnej dermatitídy - dlhý proces. Trvanie liečby je najmenej jeden a pol mesiaca. V pokročilých prípadoch môže liečba trvať až tri mesiace.

Dermatitída by sa mala liečiť lekárom a čím skôr sa dostanete k nemu, tým skôr sa dosiahne pozitívny výsledok.

Liečba, organizovaná podľa všetkých pravidiel a vedúca k zmiznutiu vyrážky, nezaručuje, že periorálna dermatitída nedá viac.

Môžu sa vyskytnúť recidívy. Takže, kde začneme liečiť orálnu dermatitídu, ak to doktor urobil?

Na začiatok sa uskutočňuje takzvaná nulová terapia. Je potrebné prestať používať akúkoľvek kozmetiku a liečivú masť, fluorovanú zubnú pastu.

Po zrušení kortikosteroidov môže vyrážka postupovať, ale po niekoľkých týždňoch by sa veci mali zlepšiť.

Spomínajúc na alergickú povahu dermatitídy, počas nulovej liečby môžete užívať antihistaminiká.

Ak nulová terapia nepomohla, používajú sa antibiotiká. Pri orálnej dermatitíde sú antibiotiká pomerne efektívne, dokážu túto chorobu úplne vyliečiť.

Lekár predpísať liečbu, ktorá zahŕňa minocyklinových alebo doxycyklín tablety a tablety tetracyklín alebo metronidazol krémovej alebo metronidazolom. Namiesto krému s metronidazolom je povolený erytromycínový gél.

Výsledky liečby antibiotikami možno pozorovať po troch týždňoch. Koža sa v tejto dobe výrazne zlepšila, ale nie je možné predčasne ukončiť liečbu.

Aby sa antibiotikám zabránilo poškodzovať telo, počas liečby periorálnej dermatitídy tiež pijú lieky na udržanie črevnej mikroflóry.

Približná schéma liečby bude vyzerať takto:

 1. Doxycyklín, minocyklín a tetracyklín (dávkovanie určí lekár), 2x denne až do vymiznutia erupcií, potom je dávka znížená na polovicu a užívajú antibiotiká po dobu ďalší jeden mesiac;
 2. Gél s metrogilómom ráno a masť s erytromycínom večer.

Žiadna choroba kože sa nedá bez lokálnej liečby. Dobre zvolená masť alebo gél môže zmierniť symptómy a zmierniť zápal.

Pri liečbe perorálnej dermatitídy, krém Elidel s pimekrolimom, látkou patriacou do imunomodulačnej skupiny, vykazoval dobré výsledky. Gél môže znížiť reakciu kože na alergén.

Starostlivosť o tvár pre periorálnu dermatitídu

Liečba môže byť doplnená rôznymi ľudovými prostriedkami. Možno bude potrebná prísna strava, ale ženy nie sú zvyknuté na obmedzenie stravy kvôli kráse.

Diéta s dermatitídou je to, že z diéty odstráňte všetko, čo vedie k alergiám a zvyšuje aktivitu mazových žliaz:

 • ostrých mastných a vyprážaných potravín;
 • exotické ovocie;
 • mlieko;
 • sladkosti.

Strava obmedzuje spotrebu rýb, kaviáru, húb, stolovú soľ. Strava neznamená, že potrebujete byť hladní. Jedlo by malo byť pravidelné, pokrmy sú pripravované z potravín, ktoré sú maximálne nasýtené vláknami.

Liečitelia-bylinníci odporúčajú počas liečby nasledovné ľudové prostriedky:

 1. Lotióny z reťazca, celandín, plantain. Prístroje pracujú trikrát denne.
 2. Komprimuje oleje ľanu - sú zmiešané v rovnakých množstvách ľanový olej, med, sa zahrieva na parnom kúpeli a naleje do mierne cibule šťavy. V zmesi sa látka navlhčí a aplikuje na postihnuté oblasti pokožky;
 3. Maska tekvica. Zeleninová buničina sa trení na strúhadle a na koži sa nanesie kaša;
 4. Pripravené doma s masťami obsahujúcimi síru a decht.

Dobré ľudové prostriedky pre dermatitídu sú:

 • břízy;
 • odvar z dubovej kôry;
 • aloe a kalanchová šťava;
 • praslička.

Vývar z týchto rastlín umyť tvár, a prečo nechať pokožku vyschnúť prirodzene, bez utierania s uterákom.

Včelie produkty pomáhajú zbaviť sa perorálnej dermatitídy. Všetky produkty včelárstva majú baktericídny účinok a môžu sa stať liečebnými ľudovými prostriedkami.

Avšak v tomto prípade je nežiaduce používať med na ošetrenie, pretože ide o alergénny produkt.

Na liečbu perorálnej dermatitídy je lepšie používať ľudové lieky s propolisom, ktoré z neho robia masť doma.

Na prípravu masti kombinujte 1 diel propolisu a 4 diely rastlinného oleja, zohrejte vo vodnom kúpeli, kým sa propolis nerozpustí.

Takže periorálna dermatitída nepredstavuje nebezpečenstvo pre život, ale spôsobuje veľa problémov. Aby nedošlo k tomuto ochoreniu, nemali by ste pokožku vystavovať agresívnej alebo nadmernej starostlivosti, je potrebné zakryť tvár z vetra a slnka.

Ak sa ochorenie začalo, malo by sa s ňou liečiť po konzultácii s lekárom. Z periorálnej dermatitídy pomáha komplex, ktorý zahŕňa liečbu antibiotikami a ľudovými prostriedkami, diétu.

Periorálna dermatitída - zápal pokožky okolo úst

Periorálna dermatitída - zápal kože okolo úst chronickej povahy. Choroba neohrozuje život pacienta, ale vedie k vývoju vážnych psychologických komplexov. Červené škvrny a papuly na tvári kazia vzhľad. Pacient sa snaží vyhnúť sociálnym kontaktom, zatvára sa v sebe. Včasná liečba však môže odstrániť nepríjemnú situáciu.

Opis choroby

Medzi odborníkmi sa diskutuje o vhodnosti oddelenia periorálnej dermatitídy ako samostatného typu ochorenia. Mnohí veria, že ide o jednu z foriem seboroickej dermatitídy tváre. Zápal sa vyvíja v oblasti okolo úst, tak často možné splniť nasledujúce názvy patologický proces "periorálna dermatitída", "dermatitída do nosa." Niektorí mylne zamieňajú túto chorobu s cheilitídou. V druhom prípade sa zápal rozvíja na sliznici úst a pier, a nie v periorálnej zóne.

Choroba je viac ovplyvnená ženami vo veku 20-40 rokov

Štatistiky naznačujú, že periorálna dermatitída je viac ovplyvnená ženami vo veku 20 až 40 rokov, ale prípady sa vyskytujú aj u detí a mužov.

príčiny

Presné príčiny patologického procesu sú doteraz neznáme. Často sa vyskytujú nepríjemné symptómy u pacientov po dlhodobom užívaní kortikosteroidov. To je periorálna dermatitída je dôsledkom iných chorôb na tvári -.. akné, rosacea, ekzém, atď., Špecifické patogény, ktoré by mohli spôsobiť ochorenie, tiež nebol nájdený k dnešnému dňu.

Na vyvolanie vzniku zápalu na tvári môže dôjsť aj k lokálnemu poklesu ochranných funkcií pokožky v dôsledku nasledujúcich faktorov:

 • popraskaniu;
 • podchladenie;
 • používanie nekvalitnej dekoratívnej kozmetiky;
 • podráždenie z fluoridovej zubnej pasty atď.

Ak chcete vyvolať zápal môže zubná pasta s fluoridom

Vnútorné faktory môžu tiež viesť k výskytu červených pustúl na tvári. Obzvlášť často je potrebné čeliť chorobe ženám s hormonálnymi poruchami. Tehotenstvo môže vyvolať periorálnu dermatitídu. Zápal sa môže vyskytnúť aj u adolescentných dievčat pred prvým menštruačným obdobím alebo u žien počas menopauzy.

Bežnou príčinou periorálnej dermatitídy je prítomnosť červov v tele. Spolu s potením a vylučovaním kože sa vylučujú produkty vitálnej aktivity parazitov. Výsledkom je zápal.

K faktorom, ktoré vyvolávajú zápal, môžete tiež zahrnúť nasledujúce:

 • zvýšená citlivosť pokožky;
 • sklon k vývoju alergických reakcií;
 • endokrinné poruchy;
 • Prítomnosť chronických zápalov infekcie v tele.

Príznaky a príznaky

Choroba môže začať výskytom jednej červenej pustuly na brade alebo nad horným okrajom. Počas niekoľkých dní narastá počet zapálených prvkov, zlúčia sa červené pustuly. Výpadky sú často sprevádzané horíkom, pocitom napätia pokožky.

Srdcami a svrbením kože okolo úst sú hlavné príznaky choroby

Niekedy sú nepríjemné pocity úplne chýba, ale sčervenanie okolo úst veľmi zhoršuje vzhľad. V dôsledku toho pacient rozvíja psychologické komplexy. Na pozadí skúseností je spánok často narušený a pracovná kapacita klesá.

Pri absencii vhodnej liečby sa na mieste niektorých papulí môžu objaviť iné. Oblasť zápalu sa stáva hrubá, môže nastať hyperpigmentácia. V počiatočnom štádiu sa z pustuly uvoľní číra tekutina. Ak bakteriálna infekcia prenikne do oblasti zápalu, existuje riziko komplikácií. Vedľa pustúl sa objavia hnisavé pupienky.

Diagnóza ochorenia

Počas vyšetrenia je dosť ťažké urobiť presnú diagnózu. Periorálna dermatitída, musí byť odlíšené od seboroickej dermatitídy, ružovky, difúzna neurodermitis, alergickej kontaktnej dermatitídy. Na objasnenie ochorenia môže lekár použiť tieto metódy:

 1. Dermatoskopia. Špecialista ošetruje zapálené oblasti pokožky s násobným nárastom. Lekár odhalí hĺbku a lokalizáciu zápalového procesu.
 2. Bakteriálna kultúra obsahu papuly. Dermatológ zistí, ktorá mikroflóra vedie k vzniku zápalu. Často v študovanom materiáli je možné identifikovať huby alebo roztoče rodu Demodex.

Dermatológ môže dať presnú diagnózu

Okrem toho by lekár mal zistiť, kedy sa objavili prvé vyrážky, ktoré im predchádzali. Štúdium celého obrázku poskytuje príležitosť na pochopenie toho, čo mohlo vyvolať vývoj papuly. Dermatológ tak môže vybrať najvhodnejšiu liečbu.

liečba

Periodická dermatitída vyžaduje dlhodobú liečbu. Často, keď sa takmer úplne zbavíte oblastí zápalu, musíte riešiť nové pustuly. Spočiatku pacient má zrušiť všetky lieky obsahujúce kortikosteroidy. V tomto prípade možno pozorovať "zrušenie dermatitídy", keď sa nepríjemné symptómy stanú výraznejšími.

Úplne poraziť ochorenie pomôže komplexný prístup, vrátane liečby sprievodných ochorení, tvárovú vyrážku terapia, strava. Ak chcete konsolidovať dobrý výsledok, pomôžu fyzioterapeutické techniky.

Liečba špecialistu na periorálnu dermatitídu sa môže uskutočňovať s použitím nasledujúcich skupín liekov:

 1. Antiseptiká. Prípravky z tejto kategórie zabraňujú násobeniu patogénnej mikroflóry v zapálených oblastiach. Môžete použiť finančné prostriedky Chlorhexidine, Miramistin, Sulsena.
 2. Antiprotozoálne prípravky. Dobré výsledky sa dosahujú externými prostriedkami na báze metronidazolu. V počiatočnom štádiu ochorenia môže byť predpísaný gél Metrogil. Ak sa neočakáva očakávaný účinok, môže sa dodatočne použiť aj tableta Trichopol. Dobré výsledky dokazuje masť Metronidazol.
 3. Antibiotiká. Ak môžu byť detekované pustuly baktérie podávané takých činidiel pacientov pre orálny hodiny, ako Doksitskilin, azitromycín, Sumamed, erytromycín, atď Dobré výsledky tiež pokazyaet znamená Skineron -.. gél s antibakteriálnym.
 4. Lieky, ktoré urýchľujú regeneráciu pokožky. Ak chcete obnoviť poškodenú pomoc s pokožkou, ako sú Methyluracil, Radevit, Retinoic masť, Bepanten.
 5. Protizápalové masti. Dobré výsledky sú dokázané prostriedkami na báze zinku - zinok masti, Tsindol, čiapky na pokožku. Odstráňte zápal je tiež liekom Elidel, Yam Masť, Sulfurová masť.
 6. Antihistaminiká. Prípravky z tejto kategórie sa používajú na závažné svrbenie a opuch kože. Suprastin, Tavegil možno použiť.
 7. Vitamíny. Rýchlejším obnovením zdravia pokožky pomôže Aevit.

V zložitých prípadoch periorálnej dermatitídy sa môžu použiť nesteroidné protizápalové lieky. Liečivo Nurofen pomôže napríklad zmierniť bolesť a zlepšiť pacientovu pohodu.

Znížte svrbenie a uvoľnite akútny zápal pomôže bežnému detskému prášku.

Široko používaný pri liečbe rôznych kožných ochorení a homeopatie. Rýchlejší spôsob, ako sa vyrovnať s periorálnou dermatitídou, pomôže finančné prostriedky ako Apis, Cantaris, Eubyforum, Grafit. Použitie ktoréhokoľvek z týchto liekov sa má prekonzultovať so svojím lekárom.

Starostlivosť o poškodenú pokožku by sa mala používať kvalitná lekárska kozmetika, umyté by mali byť neutrálne znamená, že nie sú nadmerné osudu epidermis. Dobré výsledky ukazujú lotion Setafil.

Liečba periorálnej dermatitídy - galéria

diéta

Pacient, ktorý podstúpi terapiu periorálnej dermatitídy, sa musí vzdať mnohých svojich obľúbených jedál. Dodržiavanie hypoalergénnej výživy je podmienkou úspešnej liečby ochorenia. Je potrebné opustiť potraviny, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu. To by malo zahŕňať:

 • zeleninu a ovocie s jasnou farbou;
 • čokoláda;
 • mlieko;
 • orechy;
 • citrusové plody;
 • morské plody.

Výrobky s vysokým obsahom vitamínu A by sa mali konzumovať viac. Preto bude možné urýchliť procesy regenerácie poškodenej kože. Diéta by mala obsahovať:

 • mrkva;
 • kuracia pečeň;
 • zemiaky;
 • maslo;
 • špenát;
 • tekvica;
 • zelený korenie.

Vďaka použitiu mrkvy procesy regenerácie kože budú pokračovať rýchlejšie

Jedlo by malo byť plné a vyvážené. Odmietnuť je žiaduce od sladkostí, príliš ostré a slané jedlá. Vylúčte sýtené nápoje a rýchle občerstvenie.

Ak chcete urýchliť proces zotavenia, pomôžete správnemu režimu pitia alkoholu. Denná norma pitnej čistej vody sa vypočíta na základe telesnej hmotnosti - 30 ml na 1 kg hmotnosti.

fyzioterapia

V kombinácii s farmakoterapiou sa široko používajú fyzikálne metódy liečby dermatitídy. Nasledujúce metódy umožňujú dosiahnuť dobré výsledky:

 1. Icy masáž. V zápalových oblastiach má špecialista masáž s kockami na ľad. Postup pomáha urýchliť regeneráciu pokožky.
 2. UFO. Kvôli dávkovanému ultrafialovému žiareniu sa zvyšujú ochranné funkcie pokožky.
 3. Laserová terapia. Efekt sa vykonáva slabým laserovým žiarením. Proces má protizápalový účinok.
 4. Elektroforéza. Podávanie liekov sa uskutočňuje pomocou konštantného elektrického prúdu.

Darsonvalization je účinná metóda terapie dermatitídy

Fyzioterapeutické postupy stimulujú lokálnu imunitu pokožky, zmierňujú zápal, urýchľujú regeneračné procesy. Spôsoby opísané vyššie sú kontraindikované v prítomnosti pustulárnych lézií epidermis v oblasti expozície.

Tradičná medicína

V kombinácii s tradičnou liečbou môžu receptúry z tradičnej medicíny priniesť dobrý výsledok. Avšak pred použitím akéhokoľvek lieku sa poraďte s dermatológiou.

harmanček

Rastlina je prirodzeným antiseptikom. Hojivý vývar zabráni násobeniu patogénnej mikroflóry. Polievková lyžica suchých nasekaných kvetov harmančeka by mali byť naliate pohár vody, priveďte do varu a variť na nízkej teplote po dobu 15 minút. Potom sa liek má filtrovať a používať na liečbu zápalových oblastí.

Birch decht

Droga zakúpená v lekárni, musíte sa rozotrieť do oblasti zápalu a o hodinu neskôr ju umyť. Postup sa má vykonať raz denne. Na každodenné umývanie môžete používať dechtové mydlo.

vlak

Rastlina má antimikrobiálny účinok a tiež pomáha zmierniť zápal. Pri príprave liečivých infúzií sa 200 g suchej suroviny naleje do 1 litra vriacej vody a trvá asi hodinu pod uzatvoreným vekom. Potom sa má infúzia filtrovať a použiť na ošetrenie poškodených oblastí.

Birch púčiky

Rastlina vykazuje vysokú účinnosť pri zápalových procesoch na koži, sprevádzaná svrbením. Pohárik brezových púčikov by mal byť naliaty do 300 ml vody, priveďte k varu a varte na nízkej teplote ďalších 20 minút. Potom sa produkt musí filtrovať a používať na liečbu zápalových oblastí.

Recepty tradičnej medicíny - fotogaléria

Prognóza liečby a prevencie

Periférna dermatitída sa klasifikuje ako chronické ochorenie nie náhodou. Po úplnom vyliečení sa vyrážka môže znova objaviť. Preto by sa mal pacient vyvarovať akýchkoľvek provokačných faktorov (hypotermia, použitie pasty s obsahom fluoridov, používanie nekvalitnej dekoratívnej kozmetiky atď.). Ak by sa pacient musel raz potlačiť periorálnu dermatitídu, mali by sa počas celého života dodržiavať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo relapsu.

Pri odmietnutí terapie sa zápalový proces rozšíri. Červené papuly sa objavia nielen v oblasti okolo úst, ale aj po celej tvári (v blízkosti očí, na čele, v chrámoch atď.). Okrem toho sa môže pripojiť bakteriálna infekcia ohrozujúca absces.

Preventívne opatrenia, pomocou ktorých sa môžete vyhnúť chorobe, môžete zahrnúť nasledujúce:

 • používanie kvalitnej kozmetiky s dobrou trvanlivosťou;
 • používanie mastí s kortikosteroidmi prísne podľa lekárskych predpisov;
 • vysokokvalitné jedlo;
 • včasná liečba zápalov;
 • zdravý spánok;
 • pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

Periorálna dermatitída nie je nákazlivá. Preto nie je potrebné obmedzovať sociálne kontakty.

Pacient, ktorý sa už stretol s ochorením, by si mal zvoliť ten správny prostriedok na starostlivosť o pleť. Na umývanie by sa mala používať hypoalergénna kozmetika. Vhodné výrobky odporučia dermatológov.

Deti a tehotné ženy sú liečené periorálnou dermatitídou v akútnom období v lôžkovej starostlivosti.

Video: rosacea a periorálna dermatitída

Recenzie o liečbe periorálnej dermatitídy

Začal som túto chorobu asi pred 7 mesiacmi. Odovzdané krvné testy urobil helik test. Lekári si mysleli, že niečo nie je v poriadku so žalúdkom, ale je v poriadku. Tam bol v jednom z dvoch rôznych dermatológov mi kaše, ktoré robia na klinike, ako je pomoc, ale jednoducho nestojí za to, aby bol rozmazaný a okamžite pokropil tvár. Išiel som do druhého, poslal mi hormonálne masť, a pokrčil ramenami, ako by správne liečby je prekvapený, že nebude mi pomoct. Kto išiel do detského dermatológa, ktorý mi predpísané antibiotiká, lieky na alergie a masti Protopic 0,1%. Liečba trvá druhý týždeň, ale výsledok je už zrejmé.

Anna

http://www.woman.ru/health/medley7/thread/3878570/8/

Dobrý deň, som bol diagnostikovaný s PD, boli registrované piť trihopol 3x denne, sviatočné 3x denne, namazať metronidazol gél dvakrát denne a piť parlazin neo všetky rezaných 2 týždne, škvrny bledo, ale hrozne olúpať koža z gélu, rozhodol som sa, pomazal mastia Bepanten zostal po dieťati, keď mu bolo pelonochny dermatitída a všetko išlo, zrušené kožu tváre a všetky škvrny a pupienky sú preč. Mala som strašnú depresiu, bola som v rozpakoch v spoločnosti kvôli mojej tvári, ale teraz všetko prešlo.

Irene

http://www.woman.ru/health/medley7/thread/3878570/8/

Chcem sa podeliť o svoje pozitívne skúsenosti. Dúfam, že to bude pre niekoho užitočné. Periorálna dermatitída som mal 12 rokov, teraz som 26. Celú tú dobu som sa snažil, aby sa s tým vysporiadať rôznymi spôsobmi, ale nie sú veľmi užitočné. V lete sa stav pokožky zlepšil kvôli slnku a v zime sa zhoršil. Pred rokom som porodila dieťa a stav sa prudko zhoršil. Máme dieťa má schôdzku s chiropraktika, a ja som s ňou zdieľal môj problém, pretože som vedel, že stav pokožky závisí od činnosti tráviaceho systému. Pracovala s abdominálnymi orgánmi, ktoré boli preč. Bol som takmer rok bez PD. Osobitná pozornosť je venovaná mojej žlčníka, povedal, že bola stlačená počas tehotenstva je normálne, že práce boli narušené: bolo bránené žlče výstupu, a tak to tam nahromadené moc. Osteopat zbavený žlče, a myslím, že hrá významnú úlohu v mojom uzdravenie, ako žiadna iná, ona nenašla vážne problémy.

Katherine

https://www.babyblog.ru/community/post/conception/1802273

Krém metronidazol s týždňom, potom každý deň na noc acetyl-zinok masť až do jeho prechodu. pomohol mi. skúste to za nízku cenu.

tatiana

https://www.babyblog.ru/community/post/conception/1802273

Periorálna dermatitída je ťažké liečiť. Včasné odvolanie na lekársku starostlivosť a dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára - opatrenia, ktoré pomôžu dosiahnuť stabilnú remisiu.

Perioral dermatitis photo

Prečo sa choroba objavuje?

Oblasť okolo úst, na tvári, ktorá zahŕňa bradu a periorálnu kožu, sa nazýva periorálna oblasť. Koža na tomto mieste veľmi často podlieha všetkým druhom podráždenia, čo vedie k vzniku pupienkov alebo vyrážok.

Takéto javy zvyčajne prinášajú silné psychické nepohodlie, najmä pokiaľ ide o ženy v mladom veku.

perorálna dermatitída na fotografii

Táto choroba je veľmi ťažké si nevšimnúť. Presnejšie povedané, je nemožné si to všimnúť. Periorálna dermatitída je kožná vyrážka vo forme malých akných perličiek umiestnených okolo úst. Všetko začína s obvyklým podráždením. Koža okolo úst sa stáva červenou.

Po chvíli sa objavujú malé červené bodky, ktoré sa neskôr rozvinú do plnohodnotných pryshchiki. Na druhej strane, pupienky začnú expandovať a zlúčiť sa navzájom, kožné vločky a vo väčšine prípadov začínajú tvoriť pustuly.

Dermatitída je celý komplex symptómov, ktoré sa prejavujú u osoby ako odpoveď na dráždivú látku. Existujú dva typy dermatitídy: kontaktný formulár a toxikómy.

Prvý sa prejavuje u dospelých a detí ako reakcia na vplyv akýchkoľvek škodlivých látok na kožu a toxikém je spôsobený vnútornými účinkami.

Liečba dermatitídy závisí od typu ochorenia a jeho štádia. Rôzne alergény môžu spôsobiť kožnú reakciu u ľudí: potraviny, určité druhy rastlín a zvierat, chemické látky, popáleniny atď.

Kožná dermatitída je rozdelená na niekoľko typov, v závislosti od príčiny ochorenia.

Vyznačujú sa tieto typy ochorení:

 1. seboroická dermatitída. Zdá sa to kvôli nesprávnej činnosti mazových žliaz, pri ktorých sa tvorí príliš veľa mazu. Príznaky tejto formy ochorenia - akné a akné, rovnako ako lupiny, ak je postihnutá pokožka hlavy;
 2. kontaktná dermatitída. Je to vždy spôsobené vplyvom vonkajšieho faktora. Jeho hlavnými príznakmi sú sčervenanie alebo alergické vyrážky, ktoré sa objavujú na mieste kontaktu s alergénom;
 3. alergická kožná dermatitída. Je to tiež spôsobené alergénom, ale vnútorným, nie vonkajším. Tento typ ochorenia zvyčajne nie je okamžite zjavný, ale 7 až 14 dní po prvom kontakte;
 4. atopická dermatitída. Táto forma ochorenia sa považuje za najťažšiu, pretože je dedičná.

Bez ohľadu na formu ochorenia má dermatitída vždy tri štádia vývoja: akútne, subakutné a chronické.

Tretia fáza liečby u dospelých a detí je najzložitejšie a vyžaduje komplexnú liečbu: okrem lekárske ožiarenie, bude pacient potrebovať špeciálny krém, stravy a inými spôsobmi.

Ďalšie liečenie rôznych foriem ochorenia môže byť tiež účinným ľudským prostriedkom, napríklad bylinnými odvarmi.

Dermatitída na tvári a iných častiach tela má rôzne dôvody, ovplyvňuje vývoj ochorenia u dospelých a deti môžu vonkajšie aj vnútorné faktory.

V niektorých prípadoch môže byť choroba genetická, ale častejšie sa vyskytuje získaná dermatitída spôsobená rôznymi faktormi.

Dermatitída sa najčastejšie vyskytuje u dospelých s oslabeným imunitným systémom. Príčinou porúch môžu byť ochorenia, infekcie, všeobecné oslabenie organizmu, stres a život v nepriaznivých podmienkach.

V tomto prípade sa imunitný systém stane menej stabilným a ľahšie sa uľahčí škodlivým účinkom alergénov.

Zvlášť je charakteristická pre dermatitídu v chronickej forme: v tomto prípade sa ochorenie vráti za nepriaznivých podmienok bez ohľadu na liečbu.

Príčiny vzhľadu

Nasledujúce najčastejšími faktormi vývoja ochorenia sa delí na deti:

 • používanie lokálnych hormonálnych liečiv, napríklad pri liečbe alergickej dermatitídy;
 • environmentálne faktory, ako napríklad: horúce alebo príliš mrazivé podnebie, vysoká vlhkosť a iné;
 • bakteriálne mikroorganizmy a huby môžu tiež spôsobiť vyrážky okolo úst;
 • porušenie hormonálneho pozadia tela.

K dnešnému dňu neboli presné príčiny periorálnej dermatitídy stanovené. V mnohých prípadoch sa táto porucha vyvíja na pozadí individuálnej precitlivenosti kože na určité lieky (najčastejšie ide o kortikosteroidy a iné lieky na báze hormónov), kozmetické výrobky a chemické výrobky pre domácnosť.

Tento patologický stav môže byť tiež výsledkom:

 • vplyv slnečných lúčov;
 • prítomnosť chronickej infekcie v tele;
 • poruchy fungovania zažívacieho a nervového systému;
 • hormonálne zlyhanie;
 • rozvoj endokrinných ochorení;
 • zníženie obranyschopnosti tela;
 • zmeny klímy.

Periorálna dermatitída u dieťaťa sa môže vyvinúť s použitím inhalátora alebo spreja. Takéto lieky často obsahujú hormonálne látky, ktoré spôsobujú zápal. Patologické symptómy zmiznú po stiahnutí lieku obsahujúceho hormóny.

Periorálna dermatitída sa týka polyetologických ochorení, pretože sa môže vyvinúť pod vplyvom nie jedného, ​​ale niekoľkých faktorov naraz.

Hlavný význam perorálnej dermatitídy na tvári je daný koži na tvári všetkých rôznych faktorov vonkajšieho vplyvu, vrátane aktívnej kozmetiky, čistiace prostriedky a zubné pasty.

Existuje dôvod domnievať sa, že fusobaktérie, dysfunkcie nervového, tráviaceho a endokrinného systému hrajú úlohu pri rozvoji orálnej dermatitídy.

 • Zníženie humorálnej a bunkovej imunity
 • Zmena klímy, nadmerná expozícia ultrafialovému žiareniu
 • Precitlivenosť na bakteriálne alergény
 • Dlhodobé alebo dokonca krátkodobé používanie lokálnych kortikosteroidov vo forme krémov, masti (pozri úplný zoznam všetkých hormonálnych krémov a masti - mastí na psoriázu)
 • Predispozícia na alergické reakcie, prítomnosť alergickej rinitídy, bronchiálnej astmy
 • Dostatočne citlivá pokožka tváre
 • Bohaté používanie rôznych kozmetických prípravkov na tvár
 • Hormonálna nerovnováha pri gynekologických poruchách
 • Použitie zubných protéz, zubné pasty obsahujúce fluorid
 • Poruchy gastrointestinálneho traktu, nervového systému, endokrinného systému

Ak je dermatitída spôsobená kozmetickými prostriedkami, starostlivo skúmajte zloženie všetkých krémov, pleťových vody atď. Tu je zoznam niektorých zložiek, ktoré často spôsobujú periorálnu dermatitídu:

 • parafín
 • Laurylsulfát sodný
 • Príchute so škoricou
 • Izopropylmyristát
 • vazelína

Perioral dermatitis photo

Príčinou tohto nepríjemného ochorenia môžu byť nasledujúce faktory:

Prvé príznaky a symptómy

Prvým znakom, ktorým môžete posúdiť výskyt periorálnej dermatitídy, je mierne sčervenanie tváre. To sa stáva výraznejšie pri použití teplých a teplých jedál.

Po chvíli sa stáva jasnejším odtieňom a pokožka je pokrytá malými pustulami 0,4-2,5 mm, podobne ako akné. Po chvíli sa premenia na kôrky a odlupujú sa.

V priebehu ochorenia sa farba vyrážok mení od červeno-hnedej až po svetlohnedú.

Lokalizácia vyrážky je viac alebo menej symetrická na brade, nasolabiálnych záhyboch, okolitých oblastiach pier, tváre a nie je zlúčená do jednej. Na spánkoch a nosiči sa môžu pozorovať jednotlivé vyrážky.

Existujú difúzne zápaly celého tváre. Špecifickou črtou tohto ochorenia je belavý pás medzi okrajom pery a oblasťou zápalu.

príznaky

Táto forma dermatitídy je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • svrbenie, hyperémia, bolestivosť a pálenie v ústach a brade (na fotografii);
 • malé pupienky môžu mať hlavu, pri otvorení ktorej v počiatočnom štádiu je oddelenie priehľadného výlučku. V budúcnosti môže rásť do hnisavosti;
 • Vyrážky môžu byť zoskupené a vytvárať kolónie.

Rosacea-podobná dermatitída je sprevádzaná vzhľad váhy na zápal oblasti, ktoré môžu neskôr spadnúť na ich vlastné. Tento prejav ochorenia sa vyskytuje pomerne často pri takomto druhu dermatitídy.

S touto chorobou sa začínajú objavovať malé miesta zápalu, podobné akné, na brade a okolo úst človeka, dochádza k sčervenaniu a podráždeniu kože. Nasledujúce príznaky sú považované za charakteristické pre perorálnu dermatitídu:

Ochorenie sa prejavuje bolestivými pocitmi v periorálnej oblasti. Existujú svrbiace erupcie sprevádzané neustálym pálčaním. Z pupienkov môže byť pridelený priehľadný obsah, ktorý sa rozvinutím choroby vyvinie do purulentného výtoku. Vyrážka sa zlúči na vytvorenie plakov (na obrázku).

Choroba sa vyskytuje u žien a detí. Vyzerá to ako vyrážka na tvári v oblasti úst

Fotografie perorálnej dermatitídy na tvári, ktoré sú uvedené v článku, jasne dokazujú rozmanitosť príznakov takéhoto porušenia. Priebeh tohto patologického procesu sprevádza:

 • olupovanie, návaly a opuch kože v ústach;
 • tvorba malých pupienkov s obsahom seróz, tvorba vredov, ktoré sú v čase pokryté hustými kôrami;
 • pocit tesnosti pokožky.

Vyrážka s touto chorobou sa objavuje na symetrických miestach kože - v oblasti úst, brucha, tváre, nasolabiálnych záhybov. Najčastejšie veľkosť bublín nepresahuje 2-3 mm.

V ranom štádiu patológie sa vytvárajú pupínky červenkastého sfarbenia. S rozvojom ochorenia získava farba vyrážok hnedý odtieň, po hojenie pupienkov môžu vzniknúť pigmentované škvrny.

Nezmenená oblasť kože okolo 2-3 mm široká okolo červenej hranice pery - hlavný rozlišovací znak perorálnej dermatitídy (pozri foto), pozorovaný u veľkej väčšiny pacientov.

Orálna dermatitída postihuje väčšinu mladých žien vo veku od 20 do 35 rokov. Staršie ženy trpia menej často.

Ale u mužov tento druh dermatózy prakticky chýba, ale mladí ľudia môžu mať perorálnu dermatitídu po liečbe alebo pri liečbe akné na tvári pomocou steroidných mastí.

Vyrážka pri perorálnom dermatitída lokalizácia majú viac či menej symetrické usporiadanie na nosoústnych záhybov, na brade, na lícach susedných úsekov, okolo očí, v hornej a dolnej pery.

Malé jednotlivé erupcie možno pozorovať na moste nosa, na spánkoch, na bočných úsekoch tváre. Existujú prípady periorbitálnej lokalizácie procesu perorálnej dermatitídy.

Môžu sa vyskytnúť difúzne lézie celej tváre.

Ak existujú takéto príznaky:

 • Hlavným príznakom je zápal kože okolo úst a nosa, na lícach a brade vo forme malých pupienkov a podráždení.
 • Zožltnutie kože, pálenie, svrbenie, vyrážky okolo úst v dieťati, slabá bolesť.
 • Pichliaky môžu mať rôzne tvary s čírou tekutinou.
 • Pôpky a podráždenia môžu expandovať a vytvárať kolónie.
 • O pár dní neskôr sa zapálená pokožka zakryje tenkými šupinami, ktoré zmiznú po ďalších piatich až siedmich dňoch.

Na diagnostikovanie periorálnej dermatitídy lekár študuje škrabanie odobraté z zapálenej oblasti pokožky dieťaťa. Ak to nestačí, potom ďalšie krvné testy, výkaly a moč pre prítomnosť hubových kolónií.

Dermatitída u dospelých má charakteristické príznaky. U pacientov s chronickými ochoreniami dochádza k periodickému prejavu príznakov s následným zánikom.

Chronická dermatitída je spravidla sezónna.

Existuje orálna dermatitída po symptómoch, pri ktorých sa pokožka zakryje:

 • malé papuly;
 • akné;
 • začervenanie;
 • podráždenie;
 • oblasť lézie sa zvyšuje;
 • červené pupienky sa spájajú s bielymi hlavami a tvoria pustuly;
 • na zápaly sa objavujú priehľadné stupnice.

Ďalšie prejavy perorálnej dermatitídy:

Niekedy sa objavujú vyrážky na moste nosa, okolo očí a dokonca aj na povrchu celej tváre. Pre správnu diagnózu bacuje obsah vyrážok a škrabancov.

Diagnóza ochorenia

Na diagnostiku periorálnej dermatitídy by sa mala uskutočniť bakteriálna kultúra na dermatitíde podobnej rosace.

Diagnostika často odhaľuje prítomnosť húb rodu Candida na koži, ktoré spôsobujú kandidózu v ústnej dutine. Napriek tomu nebolo možné určiť špecifické infekčné činidlá, ktoré spôsobujú periorálnu dermatitídu.

Histológia kože sa neodporúča, pretože neexistujú žiadne špecifické príznaky periorálnej dermatitídy. Spravidla existuje subakútny zápalový proces a izolované oblasti pozmenenej kože, ktoré môžu byť zamenené s podobne manifestovanými kožnými ochoreniami.

Pri perorálnej dermatitíde je často predpísaná očkovacia analýza na detekciu dermatitídy podobné rosace. V diagnostike sa často nachádzajú na kožných telách huby rodu candida, ktoré sú zodpovedné za vývoj kandidózy (dráždivosti) v ústnej dutine.

Ale priame látky infekcie, ktoré vyvolávajú perorálnu dermatitídu, neboli doteraz identifikované.

Ako sa liečiť?

Terapeutické opatrenia sa vykonávajú v dvoch fázach:

PRVÁ FÁZA. Liečba periorálnej dermatitídy v tejto fáze zabezpečuje zrušenie všetkých hormonálnych liekov (Elokom, Advantan atď.).

Ďalej sa prijímajú terapeutické opatrenia na odstránenie negatívnych symptómov abstinenčného syndrómu. Okrem lekárskych výrobkov sa odporúča zrušiť kozmetiku na tvár a výrobky osobnej hygieny.

V opačnom prípade môže byť klinický obraz chorôb nepresný. Táto fáza liečby v lekárskej praxi sa nazýva nula.

V tomto štádiu sa všeobecné pohodlie pacienta môže krátkodobo zhoršiť a potom nastane zlepšenie.

Je tiež dôležité starostlivo starať sa o pokožku, vyhnúť sa kozmetike. S ľahkým vývojom perorálnej dermatitídy sa môže použiť odvar z harmančeka a šalvie.

Pri komplikovaných príznakoch sa odporúča vyčistiť tvár špeciálnymi emulziami, ktorých hlavnou zložkou je olej. Okrem toho sa pri akútnych prejavoch periorálnej dermatitídy odporúča použitie 2% naftalén-dechtovej pasty.

Externá terapia

Často najčastejšie používané lieky sú:

 • Krém, gél a masť, ktoré obsahujú metronidazol (Trichopolum). Odporúča sa aplikovať tento liek aspoň 2-krát počas dňa. V prípade, kedy je liečivo vo svojej čistej forme je neefektívne, že je vhodné použiť gél metronidazol a 2% erytromycín, erytromycín je bakteriostatické antibiotikum makrolidovej skupiny a schopné zosilnenie účinku iných liekov. V medicínskej praxi sa už dlho používa a je časovo testovaným liekom. Navyše gél a masť Erytromycín sú relatívne lacné a dostupné pre každého pacienta.
 • Často sa používa pri liečbe Protopic 0,01% - 0,03% (mlieko tela a tváre). Protopic sa vzťahuje na lokálne prípravky a je predpísaný na zmiernenie protizápalového účinku. Liečivo nemá toxicitu, neovplyvňuje produkciu kolagénu a nespôsobuje atrofiu kože. Dospelým a dospievajúcim vo veku 16 rokov sa odporúča používať 0,1% - 0,03% masť Protopic. Deťom od 2 do 16 rokov je priradená 0,03% masť Protopik. Musí sa brať do úvahy, že liek je kontraindikovaný počas tehotenstva a laktácie. Recenzie o masti Protopic sú úplne rozporuplné. Niektorí potvrdia prijatie požadovaného účinku, ďalšie recenzie naznačujú, že liek má viacero vedľajších účinkov.
 • Liečba perorálnej dermatitídy aktívne využíva Sken-Cap a akékoľvek externé lieky s prídavkom zinku (palička, Ching dol, atď.). Zinok hovoriť je najdostupnejšie, recenzie pacientov o nej sú najpozitívnejšie. Zinok, ktorý je súčasťou lieku, má vysušujúci a antipruritický účinok.
 • Efektívny vplyv má Adapalen. Tento liek je predpísaný na liečbu rôznych typov dermatitídy. Je náhradou kyseliny retinovej, má protizápalový a kamelonolytický účinok. Adapalen navyše ovplyvňuje epidermálny medzibunkový proces stimulujúci tvorbu epitelu. Adapalén môže byť vo forme krému a gélu. Gél Adapolen je predpísaný na mastnú pleť a krém je určený pre pacientov so suchou pokožkou. Recenzia potvrdzuje pozitívny účinok Adapalenu po 14 dňoch aktívnej liečby. Okrem toho je možné ho kombinovať s hydratačnými prostriedkami.
 • Pozitívny vplyv na periorálnu dermatitídu má Elidel, ktorý môže byť predpísaný dospelým pacientom aj deťom od 3 mesiacov. Po liečbe počas 1,5 mesiaca Elidel takmer úplne odstraňuje zápalové ochorenia kože. Okrem toho sa môže použiť pri komplexnej liečbe spolu s ďalšími protizápalovými liekmi. Elidel však dlhšiu dobu nepoužívajte. Recenzie o lieku sú rozporné, ale vo väčšine prípadov sú pozitívne.
 • Účinným prostriedkom vonkajšieho použitia so steroidnou dermatitídou je Rosamet, pôsobí jemne, prakticky neabsorbuje. Používajte Rosamet musí byť veľmi starostlivo, vyhýbať sa dostať na sliznicové oko. Okrem toho by sa malo zabrániť priamemu pôsobeniu slnečných lúčov na pokožku. Rosamet je dokonale absorbovaný a môže byť použitý ako základ pre make-up.

Okrem toho sa v prvej fáze liečby môžu použiť antialergické lieky (Erius, Claritin, Telfast, Suprastin, Parlazin, Zirtek atď.).

S výrazným edémom môžu byť predpísané diuretiká (Furosemid, Spironolactone, Veroshpiron).

Pri závažnom výskyte dermatitídy sa odporúča použitie sedatív (Novo-Passita, Valeriana atď.). Na konci prvej fázy je predpísaná kryomasáž, rovnako ako akupunktúra.

DRUHÝ STAV. Orálna dermatitída na tvári v 2 fáze liečby zahŕňa boj s mikroorganizmami, ktoré sú príčinou zápalového procesu kože. V tomto období sú predpísané antibakteriálne látky, ktoré zahŕňajú:

 • Metronidazol (Trichopol);
 • Monocyklín, izotretionín;
 • Doxycyklín, tetracyklín;
 • Kyselina azelaínová atď.

Antibiotiká sa odporúčajú používať najmenej 1,5-2 mesiacov na základe závažnosti príznakov. Najčastejšie predpisovaný metronidazol (Trichopolum). Má široké spektrum činností. Odporúča sa užívať 0,5 až 1 gram za 24 hodín, v priebehu 4 až 8 týždňov.

Okrem štandardných terapeutických opatrení môže byť periorálna dermatitída účinne liečená ľudovými prostriedkami. Najčastejšie sa používajú tieto ľudové prostriedky:

Správna liečba tejto choroby znamená úplné zastavenie užívania liekov, ktoré obsahujú kortikosteroidy. Výsledkom je vždy výskyt symptómov exacerbácie ochorenia, ako je vážne svrbenie, opuch a sčervenanie, v niektorých prípadoch je na koži nepríjemný pocit pálenia.

Mnoho pacientov uprednostňuje obnovenie používania kortikosteroidov na zníženie nežiaducich príznakov, nevedomých, že spôsobujú významné poškodenie ich zdravia.

Tieto lieky sú schopné len dočasne zmierniť stav pacienta, ale nemajú žiadny liečebný účinok. V dôsledku toho sa proces liečby odkladá a úplné zotavenie sa odloží.

Aby sa choroba zbavila, sú predpísané antihistaminiká a antibakteriálne lieky. Odporúča sa použiť finančné prostriedky z tradičnej medicíny, ako aj dodržiavanie špeciálnej stravy.

Existujú dva štádia lekárskej liečby.

1. Po prvé, je nevyhnutné zrušiť všetky hormonálne prostriedky, samozrejme, ak to umožní, aby došlo k priebehu základnej choroby. Po zrušení kortikosteroidov je potrebné začať s opatreniami na zmiernenie symptómov abstinenčného syndrómu.

Je potrebné nielen zrušiť hormonálnu terapiu, ale tiež, aby prestali používať kozmetické prípravky: šampóny, gély i.t / d Počas tejto doby môže zhoršiť symptomatológiu ochorenie, dieťa nemá skúsenosti úľavu. Ale ďalej sa stav zlepšuje.

Správna starostlivosť o pokožku na tvári má rozhodujúci význam. Ľahké formy periorálnej dermatitídy sú vhodné na liečbu bylinných odvarov, napríklad harmančeka. V prípade komplikovaných foriem by sa mali použiť emulzie na báze oleja. V akútnej fáze sa používa naftalénová dechtová pasta.

V prvom období lokálne:

Prostriedky na vonkajšie použitie s metronidozolom. Aplikuje sa na postihnuté oblasti 2 krát denne.

Používajú sa tiež lieky, ktoré sú založené na erytromycíne. Je to liek zo skupiny makrolidov, ktorý zastavuje rast citlivých mikroorganizmov.

Takéto liečenie je dosť účinné a je pomerne lacné.

Protilátka masti. Táto droga má protizápalový účinok, hoci je celkom bezpečné.

Liek je povolený od 2 rokov. Prípravky na báze zinku, ktoré sa široko používajú pri periorálnej dermatitíde.

Zinok suší pokožku a pomáha zastaviť pocity svrbenia.

Masť Prototyp založený na zinku tlmí pokožku a pomáha zastaviť svrbenie

Adapalénu. Táto droga sa ukázala ako účinná pri rôznych formách dermatitídy.

Má výrazný protizápalový účinok, podporuje tvorbu epiteliálneho tkaniva. Liek je predpísaný vo forme gélu s vysokým obsahom tuku v koži a vo forme masti so suchou pokožkou.

Výrazný účinok sa prejavuje po dvojtýždňovej aplikácii. Liek sa osvedčil u pacientov.

Liek Elidel sa predpisuje deťom od 3 mesiacov veku. Liečivo sa aplikuje až 6 týždňov a významne znižuje zápal.

Rosamet je jemná príprava, ale je dostatočne účinná. Nie je veľmi vhodné, ak sa vyrážka nachádza v oblasti očí, pretože je veľmi nežiaduce dostať liek na sliznicu. Tiež nesedzte s drogou na slnku.

Antihistaminiká pomáhajú zmierňovať opuchy a zápaly (Tavegil).

V prípade, že dieťa trpí silným stresom na pozadí periorálnej dermatitídy a takáto reakcia je možná, pretože výraz je ovplyvnený, používajú sa sedatíva (Novo-Passit). Snáď vymenovanie na konci prvej fázy kryomasáže, akupunktúry.

2. Spracovanie rozatseapodobnogo dermatitída v druhom stupni sa týka iliminatsiyu (úplné zničenie) pôvodcu. Podriadené tiež na rôzne účely, ako sú antibakteriálne činidlá, Metronidozol, doxycyklín, tetracyklín, Monotsiklin, izotretinoín, azelaová kyselina a ďalšie.

Liečba dermatitídy s antibakteriálnymi liekmi môže trvať až osem týždňov. Veľmi často sa kvôli širokému spektru účinkov Metronidazol predpisuje 500-1000 mg. na jeden deň.

Tiež v dopyte pri terapii periorálnej dermatitídy Doxycyklín. Tento liek ničí mikroorganizmy vo vnútri buniek. Vezmite 0,1 g 2-krát denne. Zároveň sa môžu podávať gentamycín a klindamycín v závislosti od závažnosti procesu.

Liečba prídavkom imunosupresív (Tacrolimus) je takisto možné dosiahnuť najväčší účinok. Používajú sa v kombinácii s antibiotikami.

Liečba sa tiež široko používa ako odvar pre pleťové vody

Okrem liečebnej terapie sa môžu použiť tradičné ľudové metódy liečby založené na použití prírodných zložiek. V skutočnosti a oficiálny liek na ich použitie, príklad môže slúžiť ako odporúčania pre kúpele s odvar zotočiť počas dermatitídy:

Určiť správnu a najvhodnejšiu liečbu môže byť len ošetrujúci lekár. Avšak už v najskoršom štádiu (keď existujú podozrenia na periorálnu dermatitídu u dieťaťa), môžete už začať konať.

Spôsoby liečenia periorálnej dermatitídy:

 • Odmietajte používať úplne všetky kozmetické a chemické prostriedky. Čistiace prostriedky na kúpeľ, prášky, kondicionéry, zubné pasty obsahujúce fluór, krémy, šampóny, kúpeľové výrobky atď. Absolútne od všetkého.
 • Pokúsiť sa zabezpečiť, aby dieťa korigovať hypoalergénne prostredie: denne utierať prach, vetrať miestnosti, kde dieťa spí, čisté podlahy a steny koberce, zníženie počtu plyšových hračiek, sa snaží vyhnúť sa kontaktu s domácimi zvieratami (obzvlášť našuchorený).
 • Sledujte výživu dieťaťa: vylúčte všetky možné alergény predtým, než budete mať allegro vzorky. Zo stravy dieťaťa úplne vylúčte všetky citrusové ovocie, červené ovocie a zeleninu, čokoládu, sladkosti a ak je to možné, mliečne výrobky.

Ako bolo uvedené vyššie, presná komplexná liečba je predpísaná výlučne lekárom.

Celý komplex však v každom prípade zahŕňa nasledujúce lieky:

 1. Antialergikum (antihistaminikum) znamená zníženie počtu a závažnosti príznakov (kožné vyrážky a sčervenanie). Napríklad Suprastin.
 2. Antimikrobiálna (antibakteriálna) terapia na boj proti mikróbom a zmiernenie príznakov. Zvyčajne ide o masti, ale je potrebné ich podrobnejšie rozprávať.
 3. Ak sa choroba začne, lekár predpíše antibiotiká na perorálne podanie. Stojí za to byť opatrnejší, keďže niektoré antibiotiká sú silné alergény. Určené je napríklad tetracyklín alebo doxycyklín
 4. Lieky, ktoré sa aplikujú priamo na postihnuté oblasti pokožky obsahom zinku.

Existujú aj prípady, kedy sa nedoporučuje používať akýkoľvek liek (napríklad mladší vek dieťaťa a u žien to môže byť tehotenstvo).

Potom lekár predpíše komplexnú liečbu pomocou ľudových liekov (len lekár by mal byť menovaný, v žiadnom prípade by nemal byť zapojený do samoliečby).

Tento komplex terapie nevyhnutne zahŕňa:

 • Umývanie tváre infúzie takých bylín, ako je harmanček, šnúra a nechtíka.
 • Kompresia a pleťové vody na tvári s infúziou všetkých rovnakých byliniek plus zinok. Kompresie sa musia osobe uložiť najmenej trikrát denne. Len potom to prinesie aspoň nejaký výsledok. Ale nezabudnite, že mnohé z nich môžu byť alergénne.
 • Okrem toho môže lekár predpísať príjem vnútri odvar z harmančeka. Bude mať antibakteriálny účinok a pomôže zvládnuť vírus vo vnútri tela.
 • Na liečbu perinatálnej dermatitídy môže byť pomocou břízy obličiek a termálnej vody. Tieto lieky pomôžu znížiť svrbenie a znížiť veľkosť pupienkov.
 • Ako masť môžete použiť kašu z olivového oleja, cibuľovej šťavy a ľanových semien. To všetko sa vzťahuje na postihnuté oblasti pokožky, až kým sa ochorenie nestane menej výrazným.

V každom prípade stojí za zmienku, že liečba tohto typu dermatitídy bude trvať veľmi dlhý čas. Nečakajte na okamžitý výsledok.

Niekoľko slov o mastiach. Mnohé masti proti dermatitíde sa vyrábajú na základe hormonálnej drogy. Preto, aj keď vám lekár určí nejakú masť, stojí za to starostlivo prečítať jeho zloženie a uistiť sa, že neobsahuje hormonálny základ.

Takéto masti zahŕňajú napríklad metronidazol a erytromycín. Kúpiť všetky ostatné masti sú po predbežnom prečítaní kompozície.

Je potrebné vyhnúť sa liečbe:

 • Nekontrolované lieky.
 • Prípravky na hormonálnej báze.
 • Skenovacie prostriedky a všetky kozmetické prostriedky.
 • Nepoužívajte samoliečbu.

Popri vykonávaní štandardných liečebných postupov sa po konzultácii so špecialistom môže použiť alternatívna medicína na liečbu. Skúsme zvážiť najefektívnejšie recepty:

Zistil som, ako liečiť perorálnu dermatitídu, trvanie a účinnosť liečby závisí od gramotnosti liekov a závažnosti dermatitídy. Kurz terapie môže trvať až 2 mesiace. Čím skôr sa prijmú opatrenia na odstránenie ochorenia, tým efektívnejší bude výsledok.

Tradičná liečba ochorenia sa môže podmienene rozdeliť na 2 fázy: "nulová terapia" a lieky.

Bez včasnej a rozumnej liečby môže perorálna dermatitída trvať mesiace a dokonca roky. Ale správne predpísaná terapia v podstate môže rýchlo, kvalitatívne a trvalo liečiť vyrážkou s perorálnou dermatitídou.

Prvým krokom je zastaviť užívanie steroidov (systém, ktorý môže zhoršiť a aktuálne formy lieku). Ak sa dlho používajú obsahujúce fluór účinnými liekmi, aby nedošlo k vyvolať ostrý zdvíhanie, napríklad dočasný transfer na slabú steroidov bez fluoridu, a zrušenie.