Hlavná

Ateróm

Diéta pre dermatitídu u detí a dospelých - správne výživové menu

Dermatitída ako kožný zápalový proces imunitného charakteru je častejšie alergická. Jedlo môže pôsobiť ako priamy provokér choroby a byť sekundárnym faktorom, ktorý vytvára priaznivé podmienky v tele pre vývoj patológie. V každom prípade je diéta pre dermatitídu prvou z odporúčaných odporúčaní na liečbu a prevenciu ochorenia. Správna výživa by sa mala dodržiavať neustále, ale najmä prísne - v akútnych obdobiach.

Účel diétnej výživy pre dermatitídu:

 1. Odstráňte účinky zavedených a potenciálnych alergénov na choré telo.
 2. Vyvážte stravu pre živiny, zloženie vitamínov a minerálov, čo prispieva k rýchlej regenerácii postihnutej pokožky.

Produkty, ktoré nie sú povolené na dermatitídu - ktoré nie je možné zahrnúť do ponuky

Existujú všeobecné odporúčania pre hypoalergénnu výživu pre pacientov trpiacich rôznymi formami dermatitídy. Predovšetkým - vylúčiť niekoľko produktov:

 • morské plody;
 • ryby, kaviár;
 • plnotučné mlieko;
 • zelenina a ovocie červených, oranžových kvetov;
 • sójové výrobky;
 • pšenica na čele;
 • výrobky z včelárstva;
 • vajec;
 • orechy;
 • sladkosti.

Druhým princípom je strava, ktorá je jemná pre pečeň. Stav tohto filtračného orgánu má významný vplyv najmä na celkové zdravie tela a pokožky. Po strave zameranej na vyloženie pečene sa pokožka rýchlo vyčistí, ďalšie alergické prejavy sa znižujú. Oslobodiť telo pomáha stravovanie s minimálnym množstvom tukov, priemyselné polotovary, rýchle občerstvenie, potravinárske prísady, konzervačné látky.

Diéta u dospelých s dermatitídou znamená úplné odmietnutie alkoholu. Alkohol je absolútne neprijateľný počas liečby kože a mal by byť obmedzený nad exacerbácie. Alkohol podkopáva už vadnú imunitu, spôsobuje dehydratáciu všetkých tkanív tela, vrátane kože, postihuje pečeň. Dokonca aj jedno plienenie môže vyvolať recidíva zápalu.

Ďalším dôležitým pravidlom je znecitlivenie výživy. Jedná sa o menu, ktoré podporuje odbúravanie alergénov a toxických metabolitov z tela. To významne znižuje citlivosť pacienta na účinky určitých negatívnych faktorov. Takáto akcia má:

 • bohatý nápoj (čistá voda);
 • pridávanie otruby do riadu;
 • výmena výrobkov z múky s celozrnnými výrobkami;
 • spotreba čerstvej zeleniny obsahujúcej hrubé vlákno;
 • dní jabĺk, čistenie gastrointestinálneho pektínu.

Okrem všeobecných, existujú špecifické odporúčania pre rôzne druhy dermatitídy:

 • výživa pre dermatitídu u detí by mala vylúčiť sladkosti, ovocie a bobule, s výnimkou hypoalergénnych (zelených jabĺk, hrušiek);
 • v prípade hubovej infekcie sú všetky mliečne výrobky pre pacienta zakázané;
 • s perorálnou formou ochorenia je potrebné minimalizovať hrubé vláknité potraviny, korenené, slané, horúce - aby sa zabránilo podráždeniu kože okolo úst a vzniku zápalu;
 • strava na atopickú dermatitídu je založená na úplnom odstránení jedla z menu, ktoré je potenciálne schopné spôsobiť alergickú reakciu;
 • diéta so seboroickou dermatitídou zahŕňa odmietnutie soli, veľké množstvo tukov a uhľohydrátov.

Obmedzenia sa vzťahujú aj na spôsob prípravy jedla: s dermatitídou pod tabu, pečené, údené, nakladané a konzervované.

Potreba tela na dermatitídu

Po odstránení vášho menu z nebezpečných ingrediencií musí pacient naplniť stôl s týmito komponentmi, ktoré poskytnú telu optimálne podmienky pre zotavenie:

 1. Laktobacily. Ich hlavným účelom je vytvorenie vyváženej črevnej mikroflóry, eliminácia dysbakteriózy, obnovenie normálneho trávenia. Spojenie medzi problémovým črevom a kožnými vyrážkami je už dávno stanovené a potvrdené odborníkmi. To isté možno povedať o príčine a dôsledku vzťahu dysbiózy a alergie. Väčšina pacientov s poškodenou intestinálnou biocenózou má tendenciu mať alergické reakcie, rovnako ako inverzný vzťah. Pacienti s alergiou často diagnostikujú zápchu, syndróm dráždivého čreva, dysbiózu - stavy, ktoré hovoria o nedostatku baktérií mliečneho kvasenia a prevalencii patogénnych mikroorganizmov. Na obnovenie normálneho fungovania črevných mikróbov je potrebné zahrnúť do stravy aj mliečne výrobky s krátkou trvanlivosťou. Jedná sa o čerstvý jogurt, prírodný jogurt na živom štarte (bez prísad), jogurt, bifid atď. Pacienti, ktorí sú alergickí na mliečnu bielkovinu a intoleranciu laktózy, je lepšie brať probiotiká vo forme hotových liekov.
 2. Nenasýtené mastné kyseliny. Zlepšite celkový stav pokožky, zabezpečte ochrannú funkciu. Ich pôsobenie je založené na posilňovaní bunkových membrán, zvyšovaní elasticity a prevencii ich poškodenia. Výsledkom pravidelnej a dostatočnej konzumácie esenciálnych mastných kyselín je, že pacient má znížený peeling pokožky, svrbenie sa zastaví, vyrážky sú menej výrazné. Skladom týchto užitočných látok sú rastlinné oleje a morské ryby. Samozrejme, pri alergii na ryby musí byť omega-3 získaná z alternatívnych zdrojov, napríklad z kapsúl.
 3. Vitamíny skupiny B, najmä - kyselina listová. Zlepšuje metabolické procesy v pokožke, podporuje rýchlu regeneráciu pokožky. Posilniť nervový systém, čím prispieva k zvýšeniu odolnosti proti stresu. Nervozita, poruchy spánku, úzkosť a stres sú považované za jeden z faktorov, ktoré zhoršujú prejavy dermatitídy a brzdia obnovu. Nasýtenie kyseliny listovej v strave by malo zahŕňať pečeň, chudé mäso, zeleninu. Alebo si vezmite vitamíny do tabliet.
 4. Antioxidanty. Patria medzi ne vitamín E a selén - tieto látky najúčinnejšie bojujú proti voľným radikálom v koži. Obsahuje rastlinný olej, orechy a semená, cibuľa, zeler, kapusta.
 5. Zinku. Jeho nedostatok spôsobuje suchosť pokožky, čo znamená, že koža je viac šupinatá a svrbivá. Ak konzumujete zinok v dostatočnom množstve, pokožka bude udržiavať normálnu úroveň hydratácie a abnormálny peeling sa zastaví. Odstránenie sucha, ohniská zápalu, poškriabanie je prvým krokom pri hojení poškodenej pokožky. Zinok vstupuje do tela obilninami, pivom kvasníc, tekvica.

Správna výživa pre dermatitídu

V srdci výživy pacientov s dermatitídou sú nasledovné skupiny produktov:

 1. Zelenina. Zelené a tiež tekvicové kultúry sú uprednostňované: cukety, squash, tekvica. Nočná hviezda je lepšie obmedziť (korenie, paradajky, baklažány, zemiaky).
 2. Obilniny. Odporúčaný celozrnný chlieb, kaša na vode, obilná múčka.
 3. Jednotlivé druhy ovocia. V tejto skupine neexistujú takmer žiadne úplne bezpečné produkty. Okrem jasne alergénnych citrusových plodov, jahôd, reakcia môže tiež nasledovať relatívne neškodné ovocie a bobule. Výber ovocia by mal byť prispôsobený individuálne, preferované sú žlté a zelené.
 4. Pôstné mäso. Do mäsa z potravy sa prepravuje nízkotučné hovädzie mäso, králik, biele kuracie mäso, morčacie mäso, droby. Strava pre dermatitídu u malých detí by nemala obsahovať teľacie a kurčatá.
 5. Polievky. Nevarejte prvé jedlá na mäsovom vývare a na kostiach. Pri varení z mäsa a kostí sa do vody dostávajú všetky škodlivé látky: puríny, hormóny, antibiotiká. Ak je žiaduca dermatitída, ľahký, nízkotučný vývar, najlepšie zo zeleniny.
 6. Výrobky z kyslého mlieka. Na rozdiel od plnotučného mlieka, kvasenie zriedka spôsobuje neznášanlivosť. Pri absencii negatívnej reakcie sú povolené bez obmedzenia tvaroh, kefír, jogurty s krátkou trvanlivosťou.
 7. Rastlinné oleje. Ak živočíšny tuk je pri dermatitíde dysfunkčný, zelenina, naopak výhody. V jedle môžete použiť slnečnicu, olivy, repku a ďalšie.
Zásady stravovania s dermatitídou

Diétna terapia pre dermatitídu by mala začať krátkodobým pôstom. Stačí, aby sme prežili pár dní na vode a krekteriách, aby bolo telo zbavené toxínov a alergénov a pripravené na liečbu. Výstup z hladovky by sa mal uskutočňovať postupne a pridávať produkty naraz. To umožní sledovať reakciu pokožky a identifikovať provokujúcich, ak sú stále neznáme.

V akútnej fáze ochorenia musíte dodržiavať prísnu diétu: odstrániť akékoľvek potenciálne nebezpečné potraviny a dodržiavať miernu hypoalergickú, desenzibilizujúcu stravu. Počas vylepšovania sa môžete postupne vrátiť do rozšíreného menu, pričom zohľadnite jednotlivé kontraindikácie.

Hlavným spôsobom varenia je parenie, varenie, stewing, pečenie. Neodporúča sa nadmerne soľovať, korenie, pridávajte korenisté a korenisté korenie. Domáca strava je výhodná, pretože škodlivé potraviny a priemyselné konzervačné látky môžu obsahovať škodlivé prísady a konzervačné látky.

Preventívna a najmä terapeutická strava je lepšie spolu s dermatológiou alebo alergologom-imunológom. Špecialista poskytne odporúčania vzhľadom na formu a závažnosť ochorenia a individuálne charakteristiky pacienta. Spravidla je predpísaná dietoterapia na základe testov a alergických testov.

Diétna ponuka na dermatitídu

Strava v prípade akejkoľvek formy dermatitídy by mala byť frakčná, päť-šesť. Medzi hlavnými jedlami - malé občerstvenie. Takže každých 2,5 - 3 hodiny telo dostane živiny, nie preťaženie tráviaceho traktu.

Príklad denného menu terapeutickej diéty pre dermatitídu je uvedený v tabuľke:

Diéta s atopickou dermatitídou

Atopická dermatitída je jednou z odrôd alergických reakcií na kontakt s akýmkoľvek alergénom, nielen s jedlom, ale aj s domácimi zvieratami atď. Choroba je chronická, ktorá prebieha s obdobiami remisí a exacerbácií. Dodržiavanie diéty s presne stanovenou diagnózou pomôže vyhnúť sa exacerbácii choroby, aj keď nie je spôsobené výživovými faktormi. Strava pre atopickú dermatitídu u dospelých a detí nie je zásadne odlišná, ale existujú rysy.

Výživa atopickej dermatitídy u dospelých

Každá strava pre dospelého by mala byť plná. Ak osoba trpí touto chorobou už od detstva, vo väčšine prípadov vie, ktoré potraviny by mali byť vylúčené z stravy. Atopická dermatitída nemôže obmedziť množstvo použitého lieku, ak spôsobí alergickú reakciu, malo by to úplne opustiť ho.

Nasledujúce produkty môžu vyvolať exacerbáciu ochorenia:

 • tučné mäso a ryby, kaviár;
 • Uzené mäso, konzervované potraviny, výrobky z klobásy;
 • mliečne výrobky;
 • kuracie vajcia;
 • uhorky, nakladaná zelenina;
 • ovocie a zelenina z červených a oranžových kvetov, citrusových plodov, exotického ovocia a čerstvo stiahnutých štiav;
 • korenie, omáčky, marinády;
 • sladkosti, najmä čokoláda a med;
 • orechy;
 • víno;
 • rýchle občerstvenie, sladké šumivé nápoje.

Ľudia, ktorí trpia atopickou dermatitídou, je užitočné zahrnúť do stravy produkty bohaté na nenasýtené mastné kyseliny. Vo veľkom množstve sú obsiahnuté v rybách a rybieho oleja. Ale pretože tieto produkty sú alergény, rastlinné oleje môžu byť riešením problému. Tieto omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny sú bohaté na ľanové semienko, olivy a mnoho ďalších druhov nerafinovaných olejov prvého lisovania. V strave musíte zadať dostatočný počet fermentovaných mliečnych výrobkov so zníženým obsahom tuku. Sú zdrojom užitočných látok, ktoré človek nemôže dostať z plnotučného mlieka, keď je neprípustný. Okrem toho ich použitie pomáha udržiavať normálny stav črevnej mikroflóry, treba poznamenať, že dysbióza môže zhoršiť priebeh atopickej dermatitídy.

Pre každú osobu trpiacu atopickou dermatitídou je zoznam zakázaných výrobkov odlišný, mali by sa odstrániť len tie, ktoré sú zavedenými alergénmi. Alergická reakcia sa môže vyskytnúť iba v prípade niekoľkých alebo dokonca iba jedného lieku, ale počas obdobia exacerbácie by sa iné potenciálne alergény mali zlikvidovať. Tepelné spracovanie (lepšie variť na pár alebo pečieme v rúre) dokáže znížiť alergické vlastnosti potravín vrátane zeleniny a ovocia červenej a oranžovej farby. Preto nie je nezvyčajné, že pacient nejezdí čerstvé paradajky ani bulharský paprič a keď sa použije v pripravenej forme (v polievkovom ragú, polievke), nedochádza k žiadnej reakcii na tieto produkty. Počas exacerbácie ochorenia úplne opustíte vyprážané jedlá, hoci by nemali byť počas obdobia remisie zneužívané.

Diéta u detí s atopickou dermatitídou

V detskom veku sa atopická dermatitída prejavuje vo forme diatézy. U detí sú príčinou alergickej reakcie vo veľkej väčšine prípadov potravinové alergény, takže strava pre nich je veľmi dôležitá. Je potrebné striktne dodržiavať všetky pravidlá zavádzania doplnkových potravín a udržiavať denník potravín. Ak je dieťa dojčené, nie je vhodné, aby sa ponáhľali so zavedením doplnkových potravín, nie je to skôr ako 6-7 mesiacov predtým, ako sa dieťa ponúkne vyskúšať "dospelé" jedlo. Dnes sa stále viac a viac pediatrov prikláňa k tomu, že deti, ktoré sú kŕmené umelým mliekom s modernými prispôsobenými mliečnymi receptormi, môžu byť tiež vedené z 5-6 mesiacov. Predčasné zavedenie nových produktov sa môže stať nielen príčinou alergických reakcií, ale tiež spôsobuje závažné tráviace ťažkosti u dieťaťa.

Látka sa má dať dieťaťu ráno. Každý nový výrobok sa zavádza postupne z ½ čajovej lyžičky, dokonca ani zdravému dieťaťu sa nedá uviesť viac ako jeden nový výrobok za týždeň. Deti náchylné na alergické reakcie, je lepšie pridať každý výrobok do 2 týždňov, potravinový alergén v tomto prípade bude ľahšie identifikovať. Ak sa vyskytne akákoľvek alergická reakcia, nový liek by mal byť okamžite vylúčený, môže sa znova podať skôr ako za 1-2 mesiace.

Vzhľadom k tomu, zelenina zelenej a bielej farby sú oveľa menej pravdepodobné, že alergické reakcie na kožu, potom je s nimi, že sa začnete oboznámiť s návnadou. Pre deti, ktoré trpia atopickou dermatitídou, sa odporúča pripraviť si vlastné zeleninové a ovocné pyré s použitím čerstvých, neimportovaných produktov. Najbezpečnejším z prvých doplnkových potravín je karfiol, brokolica, cuketa a zelené jablko.

Začnite zavádzanie obilnín, po ktorých nasleduje pohánka, kukurica a ryža, pretože tieto obilniny neobsahujú lepok. Ochuďte ich na vodu, mliečnu zmes alebo zeleninový vývar, avšak v žiadnom prípade na mlieko zvierat. Od 7 mesiacov je povolené zavádzanie kyslých mliečnych výrobkov, ktoré sú zvyčajne dobre znášané deťmi a môžu byť riešením problému stravovania pre deti, ktoré sú náchylné na diatézu. Od 8 mesiacov sa zvážilo zavedenie mäsových výrobkov, hypoalergénnych králikov, moriek a teľacieho mäsa.

Trochu zložitejšie riešiť problém diéty pre staršie deti, pretože je potrebné vylúčiť zo stravy čokolády, zmrzliny, limonády a iné sladkosti, a to najmä tých, ktoré obsahujú umelé farbivá a arómy. V niektorých prípadoch s vekom problém zmizne sám o sebe, mnoho detí trpiacich atopickou dermatitídou môže jesť takmer všetky svoje jedlo do veku 3-5 rokov. Každý nový výrobok by však mal byť zavedený s opatrnosťou, je to viac o exotických výrobkoch a malo by sa pamätať, že je dôležité nielen to, čo jedlo dieťa, ale aj koľko.

Diéta pri atopickej dermatitíde u detí a dospelých

Atopická dermatitída je choroba, ktorá si vyžaduje dlhodobé, prísne liečenie, ktorého absencia má vážne dôsledky. Ochorenie má rôzne príčiny a liečba pre každého pacienta sa vyberie individuálne, vo všetkých prípadoch je indikovaná diéta s atopickou dermatitídou. Ide o to a budeme o ňom diskutovať v tomto článku.

Môže debutovať u detí, dieťaťa a dospievajúcich, v dospelosti, hmatateľne sa zaklínuje v bežnom spôsobe života človeka a porušuje ho.

Príčiny ochorenia nie sú spoľahlivo určené. Predpokladá sa, že táto úloha hrá:

 • dedičný faktor;
 • genetické poruchy;
 • prítomnosť iných alergických ochorení.

Rozdiel medzi atopickou dermatitídou a kontaktnou alergikou spočíva v tom, že dráždivé látky spôsobujúce exacerbáciu ochorenia môžu byť:

 • špecifické alergény (v tomto prípade vývoj exogénnej dermatitídy),
 • žiadne iné látky nie sú alergénne (a potom sa choroba považuje za endogénnu).

V praxi sa používajú dva hlavné typy diét: eliminácia a rotačné.

Eliminačná strava pre atopickú dermatitídu

Jedná sa o veľmi ťažkú ​​diétu, ktorá sa odporúča z väčšej časti dospelým, alebo dieťaťu v prípade ťažkej exacerbácie. Význam je nasledovný:

Foto: atopická dermatitída

 • úplne "čisté", "nulové" stravu;
 • potom zavedením jedného produktu za niekoľko dní identifikujte stimuláciu alergénov;
 • minimalizovať alergické účinky na telo.

Strava sa skladá z niekoľkých etáp. Menu pre každý deň je nasledovné:

 • 1-3 dni: voda a krekry (bez soli, cukru, iných prísad);
 • 4-5 deň: zavedenie mäsového výrobku (jeden typ). Môže to byť varené hovädzie mäso, jazyk, chudé bravčové mäso;
 • 6-7 deň: zavedenie mliečneho výrobku (najlepšie fermentovaného mlieka);
 • 8-9 deň: zavedenie zeleniny (varené);
 • 10-11 deň: zavedenie obilnín.

V prípade, že telo reaguje na diétu dobre, zhoršenie ochorenia nevyskytuje, nechá pokusov o zavedení: chudé hydinové (kuracie, morčacie), ovocie (banány, jablká) - ak si nie ste alergickí na ne, senná nádcha sa skrížene reaktívne, s dobrou znášanlivosťou.

Menej ako 10% detí s atopickou dermatitídou je potravinová alergia alebo intolerancia provokujúcimi faktormi. Preto eliminačné diéty majú priaznivý vplyv na priebeh ochorenia len u malej skupiny detí.

Rotačná diéta pre atopickú dermatitídu

Znamená to o niečo zložitejší princíp zavádzania nových produktov. Nie je to taká prísna strava, takže ju dieťa môže určiť (a najčastejšie predpisovať).

 1. Pri tomto type výživovej stravy sa používa 1 výrobok nie viac ako raz za 4 dni.
 2. Okrem toho sa v jednom dni odporúča jesť iba jeden druh každého druhu potravy: napríklad iba hovädzie mäso, iba ryža a len kefír.

Optimálnym "štartom" stravy sú 4 druhy výrobkov: mäso, obilniny, kyslé mliečne výrobky a 1 zelenina.

Aká diéta je predpísaná pre atopickú dermatitídu

Atopická dermatitída - tento konkrétny kožné ochorenie sa vyskytuje u ľudí všetkých vekových kategórií, fyzický prejav je vyjadrená vo vzhľade svrbenie, lokálne začervenanie kože, olupovanie (drsnosti horných vrstiev dermis) alebo vyrážka. Dermatitída postihuje kožu na tvári, niekedy aj na krku, má vplyv aj na skladané kĺby, zriedka postihuje kožu zadku.

Pri dermatitíde je vhodné vylúčiť mäso na chvíľu

Fázy vývoja ochorenia

Existujú dve fázy atopickej dermatitídy: vývoj a exacerbácia. Aby sa zabránilo týmto dvom fázam, ako sa vyskytujú, používajú sa metódy, ako je strava a lieky.

Druhy diétnej liečby atopickej dermatitídy

Niektorí ľudia mylne predpokladajú, že atopická dermatitída je príznakom akútnej alergie na potraviny, ale častejšie je to v inej, celú cestu. Faktom je, že atopická dermatitída ako symptóm častejšie postihuje kožu novorodencov, ktorí z zjavných dôvodov nemôžu mať alergie na potraviny. Je veľmi pravdepodobné, že tieto deti budú mať v budúcnosti potravinové alergie, ale len 10% z nich sa objaví. Z tohto dôvodu, hypoalergénne diéta v atopickej dermatitídy je priradený iba vtedy, keď iná liečba nedávajú pozitívny výsledok, alebo dokonca ukázala, alergická reakcia na konkrétny produkt, skoro po jedle, alebo 3-6 hodiny u dojčiat, čo je vzácne.

Aké produkty musia byť vylúčené

Pri hypoalergénnej diéte by sa po niekoľkých týždňoch striedavo vylúčili nasledujúce potraviny:

 • potraviny obsahujúce nasýtené tuky, ako je tučné mlieko a červené mäso;
 • sladké nápoje vrátane čaju a kávy;
 • výrobky obsahujúce lepok.

Ak odmietnutie produktu neprinesie žiadne zlepšenie, môže sa bezpečne použiť, inak - musí byť vymazané.

Avšak aj keď má osoba alergiu na potraviny, odstránenie alergénu nie vždy zmierňuje príznaky atopickej dermatitídy.

Sladká káva je pri dermatitíde zlá

Atopická dermatitída Diet u dospelých

Vedci stále nechápu, ako výživa ovplyvňuje príznaky atopickej dermatitídy, ale diéta na atopickú dermatitídu u dospelých významne pomáha zmierniť situáciu. Osoba nemusí byť alergická na niektorý z týchto produktov, ale ich vylúčenie výrazne pomáha zlepšiť situáciu. Tu je zoznam produktov, ktoré obsahujú látku, ako je histamín, v dôsledku ich spotreby u ľudí, môže dôjsť k zhoršeniu zápalového procesu:

 • medzi zeleninou: špenát a paradajky;
 • medzi plody: citrusové plody, jahody, maliny, banány, ananásy, kivi, avokádo, melón,
 • Orechy vo škrupinách (orech, mandle, lieskové orechy);
 • fermentovaný syr (parmezán);
 • mliečna čokoláda;
 • morské živočíchy, morské živočíchy (najmä ako ančovičky a sardinky);
 • konzervované potraviny;
 • salámy;
 • vaječná biela;
 • kravské mlieko a mliečne výrobky;
 • múka.

Dôsledky vylúčenia týchto výrobkov závisia od samotnej osoby, dokonca aj obmedzenie množstva môže priniesť pozitívny výsledok.

Parmezán, paradajky, múka a vajcia by mali byť vylúčené z denného menu

Rotačná diéta

Rotačná diéta pre atopickú dermatitídu je predpísaná lekármi veľmi zriedkavo, používa sa ako metóda na presnú identifikáciu alergénu. Diéta spočíva v použití len určitej skupiny produktov:

 • čerstvá zelenina;
 • kuracie a živočíšne mäso;
 • mäsová kuchyňa;
 • obilniny;
 • ovocie.

Najprv musíte použiť všetky skupiny v kruhu, to znamená, že ak ste prvýkrát mali zeleninový deň, potom nabudúce po šiestich dňoch.

Alergén by sa mal zistiť okamžite po konzumácii. Ak nie je žiadna reakcia na žiadny výrobok, hovoríme, že osoba nemá alergie.

Atopická dermatitída - aké diéty si vybrať

Obvykle liečba atopickej dermatitídy trvá asi 3 mesiace. Po celú dobu je žiaduce dodržiavať diétu.

Vzorová ponuka pre dospelých:

raňajky: kaša na vodu a zelený čaj;

 • popoludňajšie občerstvenie: pár pečených jabĺk;
 • obed: zeleninová polievka;
 • občerstvenie s banánmi;
 • večera: ryby na pár so zeleninou.

V ponuke pre deti staršie ako 1 rok bude zahrnutá táto sada produktov:

 • chudé hovädzie mäso;
 • čaj;
 • zeleninové polievky;
 • pečené jablká;
 • zemiaková kaša so zeleninou a ovocnými penami;
 • nízkotučné mlieko.

Vzorová ponuka pre dospievajúcich:

 • raňajky: pohánka a čaj bez cukru;
 • popoludňajšie občerstvenie: pár čerstvých jabĺk;
 • obed: ryby na pár so zeleninou;
 • večera: varené zemiaky a zeleninový šalát.

Približné menu pre atopickú dermatitídu u detí mladších ako 1 rok:

 • pyré a hruška / jablko / ryžová šťava;
 • jogurt s nízkym obsahom tuku;
 • zemiaková kaša a kapusta;
 • ovsené vločky alebo pohánky.

Zeleninový šalát je možné zjednotiť na obed alebo večeru

Atopická dermatitída - výživa

Výživa pre atopickú dermatitídu bude nevyhnutne striktne vyvážená. Základom ponuky budú výrobky bohaté na vitamín A

Tento vitamín má ochranné vlastnosti a tiež obnovuje kožné bunky, oči, sliznice, zubnú sklovinu, takže by mal byť zahrnutý do stravy ľudí trpiacich atopickou dermatitídou.

Výrobky obsahujúce vitamín A:

B vitamíny prispievajú k obnoveniu ochrannej vrstvy pokožky. Nájdete ho v týchto produktoch:

 • obilniny;
 • fazuľa (hrach, fazuľa);
 • karfiol;
 • jablká;
 • hrozno.

Brokolicová kapusta je užitočná pri exacerbácii

Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam je vitamín E nevyhnutný pre telo, pretože pomáha bojovať proti chorobám, posilňuje imunitný systém a priaznivo ovplyvňuje pokožku. V prípade výskytu atopickej dermatitídy sa odporúčajú najmä tieto produkty:

Výživa eliminácie

Eliminačná strava pre atopickú dermatitídu je úplne vylúčiť všetky produkty v počiatočnom štádiu. Osoba potrebuje, v závislosti od svojich fyzických schopností, aby prežila 1-3 dni na vode a strúhanku. Potom postupne pridávali výrobky z rôznych skupín: mliečne výrobky, mäso, ryby, zelenina. Najprv mliečny deň, potom deň mäsa a tak ďalej. Akonáhle dôjde k exacerbácii atopickej dermatitídy, povieme, že alergén sa našiel a musí byť vylúčený. Úplne vyliečená atopická dermatitída je možná iba vtedy, ak je spôsobená jedlom.

Prvé dni eliminácie stravy by sa mali vykonať na strúhanke a vode

Menu a sada produktov s atopickou formou dermatitídy

Atopická dermatitída je veľmi dôležité jesť správne. Správna výživa je prísľub zdravého telesného a duševného zdravia, vďaka čomu je možné výrazne znížiť všetky patologické procesy. Čo môžete jesť s atopickou dermatitídou? Tu je zoznam produktov a tipov:

 1. Jedzte toľko druhov ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínov a minerálov a ďalšie cenné látky, ktoré chránia pred rôznymi chorobami. Zelenina - to je to, čo môžete jesť v akomkoľvek množstve.
 2. V dennej strave musí obsahovať komplexné sacharidy - ovsené vločky, ryža, pohánka.
 3. Je potrebné jesť chudé mäso a ryby. To je to, čo môžete jesť aj večer, ale nebojte sa tukovať alebo zostať hladní.
 4. Pridajte olivový olej do riadu. Pomáha udržiavať elasticitu y, poškodenej pri atopickej dermatitíde, pokožky.
 5. Obmedzte príjem soli.
 6. Pite jeden deň najmenej 1,5 litra vody.
 7. Nezabudnite mať raňajky.
 8. Vyvarujte sa sladkosti počas celého dňa. Uprednostňujte ovocné alebo zeleninové šaláty.
 9. Neprenechávajte jedlá.

záver

Atopická dermatitída je chronické ochorenie kože, ktoré môže viesť k potravinovým alergiám. Ešte nie je preukázané, ako dodržiavanie určitých pravidiel týkajúcich sa stravovania pomáha zmierniť účinky tejto choroby, ale faktom zostáva, že diétna terapia výrazne zlepšuje stav človeka.

Niekedy je dokonca schopný vyliečiť atopickú dermatitídu v strave pre dospelých. Aby sa zabezpečilo, že strava na atopickú dermatitídu je efektívna a pohodlná, je potrebné, aby sa použila tabuľka všetkých použitých produktov a reakcia na tieto látky.

Ak nie je pozorovaná špeciálna reakcia na potraviny, postačí pozorovať správnu výživu, čo pomôže podstatne zlepšiť situáciu.

Diéta s dermatitídou

Každá forma dermatitídy je druh kožnej reakcie na dráždivé účinky exogénnych (vonkajších) a endogénnych (vnútorných) faktorov. Stádia poškodenia kožných buniek s dermatitídou môžu byť často alergickej povahy. Dôvody rozvoja takejto skupiny chorôb zatiaľ odborníci dostatočne neštudovali. Je to však povedať, že v mnohých prípadoch takých ochorení, ako dermatitída (napr., Seboroická, alergický alebo atopický) jedlo môže pôsobiť ako hlavný faktor vyvolávajúci zhoršenia ochorenia, rovnako ako faktor, ktorý môže spôsobiť zhoršenie ochorenia.

Dermatitída môže svojmu majiteľovi spôsobiť veľa problémov. Zapálená koža je svrbivá a má nepriaznivý kozmetický účinok pre okolitých ľudí. Dodržiavanie osobitných pravidiel a noriem v oblasti výživy pomôže buď úplne zbaviť alebo významne znížiť prejavy a príznaky dermatitídy.

Dodržiavanie výživy so všetkými formami dermatitídy má aspoň dva hlavné ciele:

- zabránenie vniknutiu alergénov do tela jedlom;

- zabezpečenie dostatočnej dodávky takýchto látok, ktoré môžu prispieť k epitelizácii pokožky a ochrániť jej bunky pred novými léziami s touto chorobou.

Atopická dermatitída

Toto ochorenie môže pôsobiť ako dôsledok alergie na vznik potravy alebo nadmernej senzibilizácie (citlivosti) na určité zložky liekov liečivých skupín, napríklad skupiny antibiotík.

Identifikovať stimul niekedy to môže byť zložité: je potrebné z ľudskej stravy sa postupne vylučujú látky, ktoré možno alergény, ale tiež by mal mať na pamäti, že takmer každá potravina môže spôsobiť alergickú reakciu.

Kvalitná prevencia atopickej dermatitídy je prísne dodržiavanie stravy. Ak sa u dieťaťa objavila atopická dermatitída, potom by mala strava matky s atopickou dermatitídou prísne sledovať, ak dojčí. Často alergény, ktoré prispievajú k rozvoju ochorenia, môžu mať podobu potravy. Diéta sa považuje za dôležitý prvok pri kontrole atopickej dermatitídy.

Diéta s atopickou dermatitídou je predpísaný s nízkym obsahom kalórií. Existuje definitívny zoznam potravín, ktoré musia určite vylúčiť zo stravy. Najprv sú to alkoholické nápoje a výrobky, ktoré obsahujú etylalkohol. Nemôžete jesť údené produkty, jedlo neprijateľné na nadmerné salve a korenie silno.

Tiež musíte zabudnúť na cestu k rýchlemu občerstveniu. Všeobecne platí, že najdôležitejším faktorom pri diéte pre dermatitídu je odmietanie škodlivých potravín z takzvaných sáčkov: krekry, čipy, bary. Je veľmi dôležité vyskúšať vylúčenie sacharidov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v cukre a pekárenských výrobkoch. Je dôležité piť veľa šťavy (čerstvo stlačené). Nekupujte ich v obchodoch, ale vytvorte si vlastné.

Medzi užitočné potravinárske výrobky patria: zelenina, mlieko, ovocie, morská kapusta, bobule, ako aj želé želé, a nie tučné mäso. Ak je dermatitída spôsobená emocionálnymi situáciami, potom v strave môžete zahrnúť odvar zo bylinkami upokojujúci, infúziu valeriánov.

Atopická dermatitída zo stravy by mala vylúčiť ryby, určité druhy morských a riečnych rýb. Je prísne zakázané jesť sójové výrobky, čokoládu a kakaové bôby. Nemôžete tiež jesť mrkvu, paradajky, huby a repu. Z bobúľ je prísne zakázané jesť jahody, jahody, maliny, čierne ríbezle. Podľa zákazu zostáva citrus, ananás, persimmons. Nevhodné sú v tom istom rozsahu: orechy, med, vajcia, výrobky obsahujúce pšenicu a raž.

V malom množstve je prípustné jesť: brusnice, banány, kukurica, broskyne a marhule. Z mäsa je prípustné pripraviť malé množstvá jedál z králikov, moriek a jahniat. Z príloh môžete postupne jesť pohánky a zemiaky. Dobrí a účinní pomocníci v boji proti atopickej dermatitíde budú: jablká žltej a zelenej odrody, slivky, hrušky. Z bobúľ môžete jesť vodné melóny, čerešne biele odrody, egreše. Užitočnou zeleninou sú: squash, tekvica ľahké odrody, cuketu a okrúhlice.

Mäso by sa malo konzumovať len vo varenej forme a potom iba chudé bravčové a kurací. Z obilnín obilnín budú užitočné: perličkový jačmeň, ryža, krupica, ovsená vňať. Šaláty môžu byť naplnené olivovým olejom a slnečnicovým olejom. Fermentované mliečne výrobky môžu byť tiež užitočné pri liečbe a prevencii atopickej dermatitídy.

Seboroická dermatitída

Na začiatku života sa fenomén, ako je seboroická dermatitída, môže vyskytnúť prakticky v každej plnohodnotnej rodine. Na účinné vyliečenie seboroickej dermatitídy u ľudí je nevyhnutné dodržiavať prísnu hypoalergickú diétu.

Hypoalergénne krmivo pre dermatitída seboroická, zdá sa, ako diétu s príjmom potravín, ktoré nie sú schopné vyvolať alergie postupne pridávať k strave potravinárskych výrobkov, a čakať dva alebo tri dni na určenie (kuracie mäso, tvaroh, zelenina, zelené a iné.), Či existuje im alergická reakcia na potraviny alebo nie ?! V opačnom prípade, seboroická dermatitída jeho účinnosť výrazne znižuje liek bez dodržania hypoalergénne diétu, alebo dokonca zmizne úplne. Ak seboroickej dermatitídy, dotkol detstva dieťaťa, matky strava pre seboroickej dermatitídy dieťaťa musí byť prísne dodržiavané.

Neprijateľnými výrobkami sú tie potraviny, ktoré môžu mať alebo majú vysokú aktivitu alergénnych: medu, vajec.

Je tiež potrebné vylúčiť sladké červené plody a určitú zeleninu (tiež červenú), ktorá sa v každom konkrétnom organizme môže asimilovať rôznymi spôsobmi. Je neprípustné konzumovať párky, mastné bujóny, konzervačné látky a údené produkty.

Diéta so seboroickou dermatitídou vo svojej strave môže obsahovať tieto potraviny: zelené a žlté jablká nie sú sladké odrody, sušené ovocie (sušené marhule, sušené slivky), hrušky. Zo zeleniny môžete bezpečne jesť tekvicu, uhorku, zeleninu, cuketu. Tiež je možná konzumácia domáceho tvarohu, domáceho jogurtu, kysnutého mlieka, domáceho syra. Z mäsa je povolené: nízkotučné teľacie mäso, králik, kuracie mäso. Z obloha v podobe obilnín je možné použiť: ovsené vločky, pohánka a ryža. Môžete vykvasiť bez pasivácie alebo v olivovom oleji.

Diéta pre alergickú dermatitídu

Samotná alergická dermatitída už vyvoláva predstavu, že jej liečenie zahŕňa predovšetkým použitie diéty. Zdá sa, že tento druh dermatitídy sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku potravinovej neznášanlivosti alebo, ako sa nazýva, potravinových alergií.

Diéta pre alergickú dermatitídu implikujú absolútnu výnimku z vysokej pravdepodobnosti potravinových alergénov: citrusové plody, jahody, kapusta, fazuľa, orechy, káva, morské plody, čokoláda a iné, podobné vo svojom účinku potravy.

Dôležitým prvkom stravy pri dermatitíde sa tiež považuje vylúčenie akýchkoľvek látok obsahujúcich konzervačné látky, emulgátory, farbivá z potravy. Okrem toho sa odporúča, aby úplne eliminovať alebo výrazne obmedziť vyživujúce mastné bujón, slané, korenené, vyprážané potraviny, pretože pomáhajú zvyšovať gastrointestinálne priepustnosť na alergény, ktoré prichádzajú do neho.

Presne dodržiavajte technológiu prípravy, podmienky skladovania potravín; používajte ovocie a zeleninu, ktoré sa pestujú bez použitia hnojív, namočte zeleninu a obilie v studenej vode po dobu 10-15 hodín, dvakrát variť mäso. A tiež je potrebné obmedziť spotrebu cukru aspoň dvakrát a tiež je potrebné značne obmedziť obsah soli.

Okrem toho je voda z vodovodu v rôznych mestách po celej krajine nemusí byť vždy v súlade s normami predpísanými pre pitnú vodu u pacientov s atopickou dermatitídou, pretože univerzálny možnosť je považovaná za nákup špecializovaného čistenej vody, alebo môžete použiť osvedčenú vodu zo studne alebo kľúče.

Diéta u detí s dermatitídou

Diéta u detí trpiacich dermatitídou je dosť ťažká, pretože mliečne výrobky sú základom ich stravovania.

Ak vaše dieťa má alergiu na kravské mlieko, potom by malo byť z jeho výživy vylúčené z tých výrobkov, v ktorých zložení je zahrnuté alebo sú na ňom pripravené. Môžeme však povedať, že väčšina ľudí, ktorí sú alergickí na kravské mlieko, je celkom dobrá pri tolerovaní kozieho mlieka. Ak má dieťa alergickú reakciu na ovocie a bobule, nezabudnite, že zhoršenie môže tiež vyvolať zmesi, pyré a šťavy z nich vyrobené.

Strava matky s atopickou dermatitídou by mala byť vybraná selektívne, pretože určuje vznik nadmernej citlivosti na tie faktory, ktoré spôsobujú alergie u jej dieťaťa.

Pri seboroickej dermatitíde u dieťaťa by mala byť strava obmedzená na množstvo tukov, sacharidov a soli. Veľmi užitočné sú aj tie potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny B a rastlinné vlákna.

Strava potravinársky výrobok na perorálne dermatitídy Zdá sa, že bola vylúčená vyprážané mastné, korenené, údené mäso a dezerty, ktoré v konečnom dôsledku určuje druh hypoalergénne diétu pre dermatitídu. Pre orálny dermatitídy je tiež dôležité, aby odmietnuť tie potraviny, ktoré majú hrubú vlákninu a pikantné teplá a korenené jedlá, aby nedošlo k podráždeniu zasiahnutej časti sliznice okolo ústnej dutiny.

Jedinečná je diéta s Dühringovou dermatitídou. Toto ochorenie, pri ktorom dochádza k zvýšenej citlivosti na proteín obilnín, takzvaný glutén, je spojený s porušením jeho trávenia a asimilácie. Preto v tejto strave, čo je najdôležitejšie, existujú výnimky tie potraviny, ktoré obsahujú raž a pšenicu.

Diéta u dospelých s dermatitídou

Pri liečbe dermatitídy u dospelých je dôležitá prítomnosť určitých zložiek v strave: nenasýtené omega-3 mastné kyseliny, ktoré chránia bunkové membrány pred poškodením.

Nedávne štúdie zistili, že konzumácia určitého množstva nenasýtených tukov znižuje olupovanie, svrbenie a prejavy ekzému. Komponenty takých látok sú považované za rastlinné oleje (najmä ľanového oleja, tekvicových semien, olivový, slnečnicový olej) a ryby (najmä tuniak, treska, makrela, pstruh, losos, losos); produkty s bifido- a laktobacilmi.

Každý deň v potrave pre dermatitídy musí obsahovať aspoň jeden z produktov, ktoré obsahujú takýchto mikroorganizmov jogurt, kefír, kyslé mlieko. Malo by sa však pamätať na to, že je treba ich veľmi opatrne používať, pretože mlieko, dokonca vo fermentovanej forme, je silným alergénom. Ak by sa používanie mlieka, forma potravinovej intolerancie, nemôže byť v žiadnom z jeho formy - v tomto prípade môžete skúsiť probiotiká (lieky založené na laktobacily a bifidobaktérie); Vitamíny skupiny B sú tiež považované za dôležité pri diéte pre dermatitídy u dospelých - napríklad pyridoxín - B6 je nazývaný "kráľom metabolických procesov v tele" - je veľmi užitočné pri stresových situáciách, ktoré hrajú významnú úlohu pri zhoršovaní dermatitídy; užívanie výrobkov obsahujúcich zinok, má tiež veľmi priaznivý vplyv na priebeh liečby, sú bohaté: tekvica, pivné kvasnice, obilniny.

Nasledujúce produkty by mali byť vylúčené z diéty počas dermatitídy u dospelých: plnotučné mlieko, vaječné biele.

S opatrnosťou možno použiť alebo postupne zahrnúť do stravy po hlavnej liečbe: včelárske výrobky, kakaové výrobky, riečne ryby. Tiež je potrebné veľmi starostlivo zahrnuté v strave: krevety, mušle, chobotnice, arašidy, citrusové plody, šípky, jahody, paradajky, pšenica, sójové produkty.

Hypoalergénna strava s atopickou dermatitídou

Atopická dermatitída je dosť bežná kožná choroba alergickej povahy. Najčastejšie diagnostikovaná u pacientov, ktorí majú genetickú predispozíciu k atopickým ochoreniam (alergická rinitída, bronchiálna astma, pollinóza). Nespádné svrbenie, hyperémia a suchá koža sú hlavnými príznakmi ochorenia. Čo by mala byť diéta pre atopickú dermatitídu?

obsah

Atopická dermatitída (ekzematoid, konštitučná ekzém, prurigo Besnier, atopická dermatitída Brock) - geneticky spôsobil chronické patológie na koži, ktorá je sprevádzaná svrbením, vyrážkou, rovnako ako zvýšenie výkonu a IgE precitlivenosti na alergény a nealergénnych podnety. Choroba sa diagnostikuje u pacientov rôznych vekových kategórií. Najčastejšie sa symptómy prejavujú v období jeseň-zima. V lete majú všetci pacienti stabilnú remisiu, ktorá umožňuje pacientom viesť plnohodnotný životný štýl.

Hlavnými príznakmi difúznej neurodermatitídy sú suchá a svrbiaca koža

Diéta s atopickou dermatitídou zohráva kľúčovú úlohu v liečbe a zdravotnej praxi tejto patológie. Hlavné ciele dietoterapie:

 1. Zabráňte účinku potravinových alergénov na telo.
 2. Zabezpečte dodávku bio-zlúčenín, ktoré aktivujú procesy epitelizácie a opravy kože.

Najčastejšie sa choroba diagnostikuje u dojčiat, keď sú imunitné a nervové systémy stále zle vytvorené

Všeobecné odporúčania týkajúce sa stravy

Na dosiahnutie maximálneho terapeutického výsledku majú pacienti s diagnózou atopickej dermatitídy dodržiavať tieto odporúčania:

 • znížiť spotrebu soli a cukru;
 • Vylúčiť z dávky alkoholických nápojov a potravinových alergénov;
 • používať v dostatočnom množstve vitamíny, mikro- a makro prvky;
 • prejedať, dodržiavať zlomok stravy (jesť päť alebo šesťkrát denne, ale postupne);
 • prísne dodržiavať odporúčania odborníka;
 • pijte najmenej 2-3 litre tekutiny denne.

Tip! Ak je diétna výživa pri atopickej dermatitíde neúčinná, je lepšie vyhľadať kvalifikovanú pomoc v nemocnici pre skúsených odborníkov.

Zakázané potraviny s atopickou dermatitídou

Čo môžem jesť s atopickou dermatitídou? Môžem jesť kyslou smotanou s atopickou dermatitídou? Tieto, ako aj iné otázky sú pre mnohých ľudí zaujímavé. Nižšie je uvedená tabuľka zakázaných a povolených potravín pri atopickej dermatitíde.

Používajte s opatrnosťou

Chlieb s otrubami

Mäso a mäsové výrobky

Vedľajšie produkty (mozog, pečeň, pľúca, obličky, jazyk, vemien atď.)

Varené a dusené bravčové mäso s nízkym obsahom tuku

Sýrový druh syra

Jogurty s prídavkom ovocia

Pikantný syr s korením

Bulharský korenie (červená, zelená)

Ríbezle čierne a červené

Zelené odrody jabĺk

Citrusové plody a tropické ovocie

Sušené ovocie (figy, dátumy, sušené marhule)

Olivový, slnečnicový alebo kukuričný olej

Prvým miestom medzi alergénmi, ktoré vyvolávajú vývoj ekzémov, sú potravinové výrobky

POZOR! Hypoalergénne výrobky a racionálna výživa zlepšia stav pleti, zvýšia jej jemnosť a pružnosť.

Eliminačná strava

Je to veľmi prísna strava, ktorá obmedzuje príjem vašich obľúbených jedál. Prezentovaná strava pre atopickú dermatitídu je zameraná na identifikáciu alergénov. Stojí za zmienku, že takéto jedlo môže vyvolať vývoj mikroelementov, hypo a avitaminózy.

Počas prvých troch dní pacient používa len minerálnu vodu s čerstvými strúhankami. Potom každý ďalší deň sa do stravy zavedie nový produkt. Najprv pridajte jediný mliečny výrobok a sledujte reakciu tela počas dňa. Ďalej sa podobným prvkom postupne zavádzajú ďalšie prvky živočíšneho a rastlinného pôvodu. Ak sú alergické kožné vyrážky, produkt je vylúčený z výživy.

Antialergénna strava

Odborníci odporúčajú používať hypoalergénnu diétu s atopickou dermatitídou len s presne stanovenou diagnózou. Etiológia ústavného ekzému u detí sa najčastejšie spája s dráždivými látkami v potravinách. Lužiny, vaječné žĺtky pre bábätká sú najnebezpečnejšími jedlami.

K poznámke. U dospelých pacientov sa väčšina patológie vyvíja na pozadí komplexných účinkov potravinových a inhalačných alergénov. Hlavnými provokátormi na vývoj alergií sú orechy a výrobky obsahujúce karotén.

Orechy sú považované za silné alergény

Menu je vybrané individuálne. Žiadny z odborníkov na výživu nebude schopný uviesť úplný zoznam potravín, ktoré sú povolené alebo zakázané. V procese formovania hlavnej výživovej ponuky atopickej dermatitídy u dospelých je potrebné brať do úvahy špecifickosť "krížovej potravinovej alergie".

Dôležité! Ak chcete upraviť jedálniček by mal pacient podstúpiť pravidelné vyšetrenia fungovanie tráviaceho systému, pretože väčšina výrobkov sú psevdoallergenami ktoré uplatňujú svoj vplyv na poškodenie sliznice tenkého čreva.

Rotačná diéta

Pomôže zistiť alergiu na určité potraviny. Rotačná diéta pre atopickú dermatitídu je obzvlášť populárna v pediatrii. Zahŕňa súčasné používanie rôznych produktov. Niektorí vedci tvrdia, že monotypická výživa niekoľkokrát zvyšuje riziko alergií. To znamená, že čím dlhšie pacient používa tie isté produkty, tým pravdepodobnejšie bude vývoj reakcie na tieto zložky.

Funkcia výživy počas tehotenstva a laktácie

Ak má budúca matka genetickú predispozíciu alergickým ochoreniam, mala by sa starať o dodržiavanie špeciálnej stravy. Vo svojej strave by mali byť prítomné výrobky z kyslého mlieka. Normalizujú metabolické procesy v črevách, posilňujú imunitu, zlepšujú trávenie. Pacienti často zaujímajú, či je možné jesť kyslou smotanou s atopickou dermatitídou. V tomto prípade odborníci na výživu dokonca odporúčajú jesť tento výrobok, ale v obmedzených množstvách. Všade, kde potrebujete poznať zmysel proporcionality.

Z mäsa uprednostňuje hovädzie alebo králičie mäso. Z rastlinných olejov je lepšie používať kukuricu, olivovú alebo repku. Kaša je varená na zeleninových výťažkoch, vo vode alebo v odstredenom mlieku.

Dostatočné množstvo čistej vody znižuje výskyt atopickej dermatitídy

Odborníci na výživu odporúčajú, aby budúce matky používali varené jedlá alebo tie, ktoré sú varené pre pár. Tým sa zlepšuje proces hydrolýzy a asimilácie potravy v čreve. Tehotné ženy by sa tiež mali vyhýbať kontaktu s chemikáliami v domácnostiach.

Aby sa zabránilo vývoju atopickej dermatitídy zo stravy vylučuje rastlinných potravín, ktoré obsahujú veľké množstvo karoténu (paradajky, tekvica, mrkva, repa, papriky a tak ďalej. D.).

Pamätať. Ak dieťa, ktoré je dojčené, má voľnú stoličku, je zelenina a ovocie tepelne ošetrené. Počas laktácie je najlepšie, aby matky zabudli na používanie antiperspirantov a liehovín.

Diéta pre dojčatá

Nedávno sa lekári stále viac stretávajú s ústavným ekzémom u dojčiat. Preto je otázka, čo sa môže konzumovať s atopickou dermatitídou, obzvlášť dôležité.

U detí najčastejšie sa ložiská alergickej dermatitídy nachádzajú na záhyboch končatín a na tvári

Dermatitída u jednoročných detí sa prejavuje vo forme diatézy. Je nevyhnutné zaviesť nové produkty do stravy tohto dieťaťa s mimoriadnou opatrnosťou, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku alergií. Lekári odporúčajú pridávať do dojčenskej stravy nie viac ako jeden nový produkt týždenne. Láma by mala byť uvedená v strede alebo na konci hlavného kŕmenia. Ak sa vyskytnú vyrážky alebo iné prejavy, novo zavedený prvok je vylúčený zo stravy.

Niekedy dochádza k exacerbácii ochorenia, keď dieťa dostáva mliečne bielkoviny z kravského mlieka a potom ho nahradí analógy zo sóje

Ako doplnok k jednoročnému dieťaťu sa dieťa ponúka:

 • zeleninové pyré z kapusty, namočené zemiaky;
 • šťavy a ovocné pyré;
 • kefír, nízkotučný tvaroh;
 • ovsená vňať a pohánková kaša na ovocnom alebo zeleninovom vývare;
 • dvakrát varené mäso králika alebo hovädzieho mäsa.

Tip! Pri diagnostikovaní atopickej dermatitídy u detí sa štandardné potraviny najlepšie nahradia špecializovanými deťmi, ktoré sú určené pre určitý vek.

Pre pacienta s genetickou predispozíciou k atopickým ochoreniam je liek predpísaný iba na základe jasných, dobre podložených indikácií

Možnosti diétnych menu pre dospelých s atopickou dermatitídou

Pri zohľadnení všetkých odporúčaní odborníkov je možné zostaviť približnú výživu pre pacientov s diagnózou "difúznej neurodermatitídy Broca".

 • Raňajky. Ovesná kaša na vode, zelený čaj.
 • Obed. Zeleninová polievka, ryžová kaša s kotletkami, dusený, silný čaj.
 • Večera. Rastlinná gulášová, limetková alebo mátový čaj.
 • Raňajky. Kus čierneho sušeného chleba, zelenina s tvarohom, čaj.
 • Obed. Zeleninová polievka, pohánková kaša s pečeňou, mrkva a kapustový šalát, želé.
 • Večera. Bravčové kotlety, varená zelenina, bylinný čaj.
 • Raňajky. Rýžová kaša. Kompót.
 • Obed. Pearlová polievka, zemiaková kaša, dusené masové guľky, dusené, čaj.
 • Večera. Puding z tvarohu, čaj.
 • Raňajky. Vermicelli, varené v mlieku, čaj.
 • Obed. Diétny boršč, vinaigret, karamelky, kompót.
 • Večera. Varené zemiaky, kissel.

Predbežné umývanie vám umožní odstrániť nadbytočný zemiakový škrob

Diétna ponuka atopickej dermatitídy u dospelých môže byť celkom všestranná a užitočná. Pri jeho príprave by ste sa mali poradiť s alergikom.

Poznámka. Niekedy dochádza k reakcii na výrobky, ktoré v zásade nie sú alergény. V tomto prípade je potrebné vylúčiť krížové alergie. Napríklad, ak pacient je precitlivenosť na antibakteriálne látky, môže dôjsť k negatívnej reakcie na pozadí jesť mäso alebo iné produkty, ktoré boli doplnené podobné lieky pre zvýšenie trvanlivosti.

Dodržiavanie jasne stanovenej stravy pomôže pri liečbe difúznej neurodermatitídy Broca

Odporúčanie! Pri výbere diéty na atopickú dermatitídu u dospelých by sa mala venovať osobitná pozornosť kvalite vody. Je známe, že v potrubiach je veľa chlóru a ďalších čistiacich prísad, ktoré môžu vyvolať alergiu. Preto je pri difúznej neurodermatitíde najlepšie piť fľaškovú vodu.

záver

Pred aplikáciou tejto stravy by ste mali konzultovať skúseného odborníka na výživu. Na zlepšenie stavu pacienta odborníci odporúčajú používať probiotiká, ktoré optimalizujú mikrobiálnu kompozíciu čreva.