Hlavná

Ovčie kiahne

Príčiny keloidných jaziev a spôsob liečby

Popáleniny, uhryznutie hmyzom, hlboké odrené a rezy po hojení pokožky môžu zanechať jazvy. Ak je chyba značnej veľkosti alebo je na viditeľnom mieste, je nepravdepodobné, že sa jej bude páčiť. Zvlášť expresívny a pozoruhodný na tele je keloidná jazva.

Prečo sa tvorí, ako to vyzerá a či je možné zbaviť sa hrubej jazvy? Všetky otázky budú zahrnuté v rámci tohto článku.

Keloidná jazva: príčiny vzniku

Keloid alebo koloidná jazva vzniká z dôvodu nesprávneho zlúčenia okrajov rany. Ak je poškodená oblasť infikovaná mikróbmi alebo vo svojej oblasti dochádza k rastu spojivového tkaniva, tvoria sa jazvy na koži. Hlavnými dôvodmi vzniku koloidných jaziev sú fúzia okrajov poškodenej oblasti a nesprávne vykonané stehy počas chirurgického zákroku.

Keloid má hustú štruktúru a nevystupuje nad povrch epidermis. V priebehu času sa chyba rozrastá. Sledujúc vývoj keloidných tkanív, experti vyvodili závery o ich pôvode. Faktory, ktoré ovplyvňujú zjazvenie kože, veľa. Uvádzame hlavné dôvody vzniku keloidov:

 • Piercing.
 • Burns.
 • Hnisanie.
 • Infekcia rany.
 • Očkovanie (očkovanie BCG).
 • Silné napätie kože obklopujúcej ranu.
 • Chirurgické zákroky (liečba apendicitídy, cisárskeho rezu, odstránenie krtkov).

Tendencia k koloidnej zjazveniu sa pozoruje u ľudí vo veku 10 až 40 rokov. U malých detí sa pokožka regeneruje rýchlo a u pacientov ctihodných rokov sa nevytvárajú keloidy. V starobe sa tvoria jazvy atrofického typu.

Ako vypadávajú koloidné jazvy

Celkový vzhľad vady závisí od rozsahu poškodenej oblasti, jej polohy, premlčacej doby, veku pacientov a ďalších faktorov. Napríklad keloidná jazva po cisárskom rezu alebo epitelizácia povrchu rany sa môže zhoršiť.

Pacienti vnímajú túto zmenu ako zvyškový jav po zápale, podobne ako infiltrátu, a chýbajú miesto včasného kontaktu s lekárom. Konzolidácia v tejto dobe mení štruktúru a mení sa na chrupavkovú kožnú manžetu cyanoticko-červenej farby. Veľkosť chyby môže byť významná.

Obrysy keloidov na hladkej kože sa môžu líšiť od tvaru skorého zápalového zaostrenia alebo zranenia. Nejednoznačnosť týchto foriem je vysvetlená šírením keloidného procesu pozdĺž línií Langer (strečové línie kože). V niektorých prípadoch jazva znižuje zdravú dermu s predĺženými pásmi, ktoré simulujú krabie nohy. Rozsiahle keloidné jazvy, ktoré zostali po popáleninách, sa pretransformujú na kontrakcie cicavcov.

U ľudí sú široké, vysoké a husté jazvy nazývané "divé mäso". Ich farba sa líši od jasne červenej až po cyanotickú. Proces rastu jaziev spôsobuje bolesť, parestéziu a svrbenie. Nepohodlie sa zlepšuje pri kontakte s odevom.

Ktoré oblasti tela sú náchylné k koloidnej zjazveniu:

Pod dolnou časťou chrbta sa keloidy objavujú zriedkavo. To je spôsobené tým, že horná časť tela je zvýšenie počtu receptorov pre testosterón (giperandrogenemiya) a TGF-beta v kožných buniek a krvnej plazmy.

Keloidy na ušných stehnách sa vytvárajú v miestach punkovania pod náušnicami a v mieste aplikácie stehov. Vznikajú 3 až 4 týždne po traumatizácii tkaniva, pretože zápalový proces ustúpi. Patológia je sprevádzaná oddelením serózno-hnisavého obsahu, bolesťou a erytémom. Jazvy na ušných lalôčikoch sa môžu objaviť aj niekoľko rokov po punkcii alebo operácii.

Nosenie niekoľkých náušníc do jedného ucha zvyšuje riziko keloidnej jazvy. Utesnené časti dosahujú rozmer s odtokom.

Ako vyzerá keloidná jazva, môžete vidieť na fotografii.

Metódy liečby a prevencie keloidných jaziev

Keloidná terapia sa vykonáva rôznymi spôsobmi:

 • Liečivé - pacientovi sú predpísané imunomodulátory a kortikosteroidy. Lieky ovplyvňujú syntézu kolagénu v tkanive jazvy.
 • Radiačná terapia.
 • Oklúzia - uloženie tlakových obväzov.
 • Chirurgické - nadmerné tkanivo sa vyrezáva laserom, skalpelom alebo kryoterapiou.
 • Fyzioterapia - magnetoterapia, elektroforéza.

lekárstvo

Použitie kortikosteroidov na liečbu keloidov zahŕňa intramuskulárne injekcie. Hormonálne lieky zmierňujú zápal a znižujú syntézu kolagénu. Pacientom sa zvyčajne injektuje acetát triamcinolónu. Kurz pozostáva z 2 - 3 injekcií s intervalom 1 - 2 mesiace. Taktiež sa používa hormonálne masti.

Liečba jaziev s imunomodulátormi je tiež založená na injekciách. Interferón sa vstrekuje do švovej línie. Liečivo zabraňuje opätovnému výskytu koloidného procesu po vyrezaní zhutneného tkaniva.

Enzýmové lieky spôsobujú, že keloid je menej výrazný v dôsledku deštrukcie kyseliny hyalurónovej a kolagénu v štruktúre patologického tkaniva. Na tento účel lekári používajú lieky Lidaz, Longidaz a Ronidaz. Telo prijíma enzýmové prípravky prostredníctvom fonoforézy alebo ultrafonoforézy.

Externých prostriedkov pre liečbu po spaľovaní jaziev a keloidov rôznych odborníkov menovaných Kontraktubeks masť, gél Lioton 100, Kelofibraza krém, Zeraderm Ultra, hydrokortizón masť a gél kremíkových dosiek spenky. Resorbcia hrubého tkaniva bude takisto prispievať k takýmto prostriedkom z jaziev a jaziev, ako sú Fermentkol a Scarguard.

chirurgia

Chirurgická excízia jazvy je lepšie kombinovaná s pooperačným hormonálnym podaním. Terapia bude najúčinnejšia a riziko relapsu je minimálne.

Ak pacient hľadá spôsob, ako sa zbaviť keloidných jaziev a súhlasí len s excíziou, účinnosť terapie sa zníži o 50%. Optimálnou možnosťou je odstránenie poškodeného tkaniva následnou aplikáciou okluzívnych obväzov. Čas obliekania je niekoľko dní podľa rozhodnutia lekára.

Laserová terapia s odstraňovaním keloidov znižuje jej veľkosť v dôsledku zníženia kolagénu. Okrem laserového žiarenia je možný aj variant s kauterizáciou jazvy.

Medzi chirurgické metódy patrí aj liečba keloidných jaziev s kvapalným dusíkom. V tomto prípade je kryoterapia krátkodobým zmrazením jazvy s ochladenou látkou. Odstrániť chybu pomôže 2 - 3 cykly zmrazenia. Čas pre každý z nich je 20 - 30 sekúnd.

Radiačná terapia

Ionizujúce ožarovanie s bukóznymi lúčmi spôsobuje deštrukciu kolagénových vlákien. Výsledkom postupu je zníženie oblasti koloidnej jazvy. Na dosiahnutie maximálneho účinku sa pacient podrobí šiestim ožiareniu s dodržaním intervalu medzi postupmi v priebehu 1,5 - 2 mesiacov.

Radiačná terapia ako metóda odstraňovania keloidných jaziev je kontraindikovaná pri dermatologických ochoreniach, obličkových patológiách a prítomnosti otvorených alebo zle zahojených rán.

Lisovanie obväzov

Tesné silikónové obväzy uložené na oblasti jaziev znížia jeho povrch v 25% prípadov. Nosenie je odporúčané dlho, po dobu 6 - 8 mesiacov. Liečba okluzívnymi dresingmi spôsobuje nepríjemné pocity.

prevencia

Hlavný dôraz pri liečbe keloidných špecialistov je zameraný na elimináciu defektu a prevenciu jeho výskytu. Ak je koža pacienta náchylná na zjazvenie, je lepšie odmietnuť kozmetické operácie. Ak sa plánuje chirurgický zákrok na vitálne znaky, je potrebné informovať chirurga o predispozícii keloidu. Uvedomujúc si, že lekár pri zatváraní pooperačných rán neumožní nadmerné napätie kože.

Aby nedošlo k vytvoreniu keloidnej jazvy, po odstránení materského znamienka je dôležité dodržiavať všetky odporúčania týkajúce sa starostlivosti o ranu.

Vytvorená kôra sa nemôže odtrhnúť, zvlhnúť a vystaviť ultrafialovému žiareniu. Aj v chladnej sezóne sa ošetrovaná oblasť musí mazať opaľovacími prípravkami.

Ak sa rana namočí, ztuhne alebo kôra nezmizne po dlhú dobu, mali by ste sa poradiť s lekárom a získať stretnutia. Pri prvých príznakoch koloidnej jazvy po odstránení krtkov, môžete použiť Kontraktubeks.

Recepty tradičnej medicíny

Okrem užívania liekov môžu byť keloidné jazvy liečené ľudovými prostriedkami. Po dohode s lekárom môže človek používať zlúčeniny z liečivých rastlín, prísne dodržiavať proporcie a dávky recepcií znakhar. Je tiež potrebné revidovať stravu a zahrnúť do denného menu vitamínové potraviny a potraviny bohaté na bielkoviny, zinok a stopové prvky.

Čo môžete jesť na rýchle hojenie keloidných jaziev:

Od mastných a vyprážaných potravín je lepšie odmietnuť.

aplikácie

Listy žihľavy, kvety nechtíka a harmančeka a rebríčka a Hypericum suroviny sú zmiešané v rovnakých častiach, napríklad v '15 v kolekcii číslo bude potrebovať 0,5 litra vriacej vody. Kompozícia sa opája vo vodnom kúpeli počas 15 minút a obalená v horúcej látke počas 1 hodiny.

Potom sa kvapalina odfiltruje, utierka sa navlhčí čistou infúziou a obväzy sa obviažu na problémové miesto. Na vrchu sa aplikuje polyetylén a obväz je zabezpečený šatkou po dobu 2 hodín. Postup sa vykonáva denne po dobu 2 mesiacov.

Bylinná masť

Produkcia masti na vyhladenie keloidnej cicatrie doma začína prípravou tinktúry.

Môžete použiť takéto zariadenia ako:

Podľa vlastného uváženia sa odoberie jedno alebo viac rastlín. 30 g suroviny sa naleje do pohára vodky. Tára pevne uzavretá a vytiahnutá 2 týždne na chladnom mieste.

15. deň sa tinktúra filtruje a spojí s roztaveným tukom - bravčovým alebo jazvečíkom. Na 100 g tinktúry vezmite 100 g tuku. Zmes sa ďalej miesi na parnom kúpeli 10 minút, ochladí sa a tretí sa do zhutnenej tkaniny 3 krát denne. Kurz je určený na 1 mesiac.

Éterické oleje

Zvážte, ako odstrániť keloidné jazvy pomocou éterických olejov. V rovnakých pomeroch sa mätový olej striedavo mieša s neroli a rozmarínovým olejom. Druhým variantom terapeutickej zmesi je palisový olej + olej z čajovníka + kadidlo. Jazva sa ošetruje ráno a večer.

Pečené pečivo

Z teplého mlieka a hrachovej múky urobte plochý koláč a dajte jazvu na 1 hodinu. Cesto používajte denne.

kapusta

Na obnovenie liečenej pokožky sa používa kapusta - prírodný zdroj vitamínu E.

Niekoľko čistých listov je rozdrvené a kaša je spojená s medom. Požadované množstvo kompozície je rozložené na viacvrstvovú časť gázy a pribintovyvayut na jazvu po dobu 3 hodín. Medzi gázou a obväzom bola položená polyetylénová vrstva. Manipulácia sa vykonáva dvakrát denne.

Melón a vajcia

Rovnaké časti v jednom kontajneri premiešajú vaječný škrup s melónom. Komponenty sa zriedia rastlinným olejom na hmotu v podobe kaše. Na keloid sa konečná formulácia aplikuje iba raz denne, ale po dobu 2 mesiacov.

včelí vosk

Slnečnicový olej (alebo kukuričný olej, rakytník rešetliakový, ruža šípová) sa zahreje a v kombinácii s včelím voskom - 400 ml na 100 g prípravku Tomy pri nízkej teplote po dobu 15 minút, načo sa ochladí a namazané jaziev 2 krát denne.

Sophora japončina

Ovocie Sophora bude potrebovať 2 šálky.

Sú drvené a kombinované s husím tukom. Produkt sa umiestni na vodný kúpeľ a udržuje sa v teple 1,5 hodiny. V nasledujúcich troch dňoch sa liek znovu ohreje na hodinu a pol a na 4. deň sa zmes nechá vrieť. Potom sa masť ochladí a ošetrí sa neúspešne vyliečenými tkanivami.

Althaea

Boj s keloidmi pomôže resorbovať, protizápalové a protiedémové vlastnosti althea. 20 gramov suchých mletých koreňov rastlín naliať pohár studenej vody a nechať komponenty, aby zostali až do rána (zloženie sa vykonáva večer). Hotový výrobok sa aplikuje na jazvu aspoň 5 krát denne. Althae je možné nahradiť mätou.

Kafrový olej

Nástroj je silne namočený obväz. Krém sa aplikuje na jazvu a pokryje celofán. Zabezpečte obväz s obväzom.

Koloidné jazvy: príčiny vzhľadu a liečby

Koloidné jazvy sa volajú v ľuďoch. Možno kvôli súladu s názvom riešení známych z chémie. V medicíne sa používa pojem keloidné jazvy. Termín obsahuje dve grécke slová: nádor a podobnosť. Tieto slová odrážajú podstatu problému. Keloidná jazva sa skladá z veľmi rozšíreného spojivového tkaniva, je tuhý a konvexný. Keloid, na rozdiel od normálnej jazvy, má tendenciu sa časom zvyšovať.

Typy jaziev, rozdiel od hypertrofných

Jazva môže pripomínať hviezdičku, ventilátor alebo mať lineárny tvar. Na tvári jazvy zriedka rastie. Častejšie sa na hrudníku, na krku a ramenách pozorujú obrovské jazvy. Existujú prípady komplikácií vo forme keloidov po piercing ucha.

Tiež rozlišujte medzi starými a mladými koloidnými jazvami. Mladí sú keloidmi až do piatich rokov. Obvykle sú hladké, lesklé. Staré keloidné jazvy, zvyčajne modrastého nádychu, sú zvrásnené a nerovnomerné.

Hypertrofické jazvy sú zvonka podobné koloidným, ale neprekračujú ranu, porovnávajú sa s povrchom pokožky bez liečby po dobu približne jedného roka, neublížia alebo svrbia.

Príčiny vzhľadu

Koloidné jazva sa objaví v mieste poškodenia kože v dôsledku popálenín, traumy, chirurgického rezu, prepichnutie prepichovacím bodnutie, injekcie, infekčné ochorenia, akné, a ďalšie. Avšak, prípady vzhľadu keloidov a bez predbežného mechanického traume (tzv skutočné keloidy boli stanovené ).

Prečo niektorí ľudia začínajú rozširovať jazvy vo veľkosti, veda stále nie je presne známa. Existujú len predpoklady. Medzi nimi dedičný faktor, zle fungujúci imunitný systém tela, endokrinné ochorenia, narušenie činnosti centrálneho nervového systému a dokonca etnické znaky štruktúry kože. Čierni ľudia častejšie než iné rasy čelia problému ako keloidy.

Symptómy koloidnej jazvy

Keloidná jazva je nesprávna reakcia tela na traumu. Zvyčajne je taká jazva väčšia ako poškodenie kože. Farba keloidu je modrastá alebo ružová. Jazva je hustá a zväčšuje sa v priebehu času a stúpa nad povrchom pokožky. Keď stlačíte jazvu, je tu bolesť.

Aké nebezpečenstvo predstavuje?

Koloidná jazva je kozmetická chyba pokožky, benígny nádor. Spôsobuje fyzické a psychické nepohodlie. Samo o sebe neexistuje žiadne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, ale ak je jeho povrch traumatizovaný, hojenie kože na tomto mieste bude veľmi pomalé.

Čo nemožno urobiť, ak máte koloidnú jazvu

Ak máte koloidné jazvu, v žiadnom prípade nemožno vypáliť, alebo sa snaží vytlačiť lastovičník - tieto manipulácie zhorší iba situáciu: jazva začne rásť rýchlejšie. Mali by ste sa vzdať horúcich vaní, navštíviť saunu a solárium. Nemusíte experimentovať s čerpaním na jazvu krémy a self-masáž vady pleti, pokiaľ sa neodporúča robiť lekára.

diagnostikovanie

Keloid začína rásť, zvyčajne šesť mesiacov po uzdravení rany. Rúmový rast môže pokračovať mnoho rokov. Jazda bolesť, má zvýšenú citlivosť na mechanické vplyvy. V oblasti jazvy sa môže vyskytnúť pocit pálenia. Pacienti sa tiež sťažujú na svrbenie v tejto oblasti. Jazva sa stáva tvrdá, hladká, konvexná. Je zjavne obmedzená a vystupuje nad kožou. Na samom začiatku vývoja je keloid obvykle bledý alebo mierne načervenalý. Jazva v oblasti prekračuje poškodenie kože. V priebehu rokov jazva môže mať drápovité procesy.

Vo svojom raste je každá jazva 4 stupňami: epitelizácia, opuch, zhutnenie a zmäkčenie. V prípade keloidnej jazvy nedôjde k poslednej fáze. Dovoľte, aby sme sa podrobnejšie venovali každej etape vývoja brucha.

Počas epitolizácie rastie tenký film na poškodenú kožu. O týždeň neskôr sa tento film stáva hrubší a hustší. Farba poškodenej kože je bledá. Táto fáza trvá približne 14 dní.

V štádiu napučiavania sa jazva zvyšuje, je veľmi citlivá na akékoľvek mechanické vplyvy. Je nad povrchom pokožky. Po štyroch týždňoch prechádza bolesť, ale začervenanie sa zhoršuje. Jazva sa objavuje ako modrastý odtieň.

Vo fáze zhutňovania jazva nadobúda tuberositu, niekedy sa stáva veľmi hustou. Táto fáza normálneho vývoja jazvy môže byť zamenená s tvorbou keloidov, pretože sú podobne.

V štádiu zmäkčovania stráca jazva svoju jasnú farbu a drsnosť. Je to mäkké, to mu neublíži.

Takže každá jazva prechádza zhutňovaním, čo sťažuje diagnostiku patológie.

liečba

Musíte pochopiť, že nemôžete úplne odstrániť žiadnu jazvu. Môže sa znížiť a zviditeľniť. Neexistuje univerzálna metóda keloidnej liečby. Lekár môže ponúknuť rôzne spôsoby liečby keloidnej jazvy:

 • masti, krémy;
 • masáže;
 • náplasť so špeciálnym gélom;
 • kryoterapia (vplyv na jazvu zima);
 • ošetrenie laserom (poskytuje dobrý vizuálny efekt: jazva sa stáva bledá, stáva sa menej konvexným);
 • injekcie hormónov do jazvy (raz za 30 dní);
 • chirurgická operácia, po ktorej nasleduje ožarovanie.

Dokonca aj po úspešnej liečbe keloidu sú možné relapsy. Staré koloidné jazvy sa veľmi ťažko liečia.

Ľudové metódy liečby keloidných jaziev

Pomocou ľudových prostriedkov je možné urobiť keloidné jazvy menej nápadné.

 • Olej rastlinného pôvodu pomáha. 0,4 kg rajčiakového oleja (bokorysy alebo slnečnicové semienka) sa zmieša s včelím voskom (100 g). Táto zmes sa zahrieva vo vodnom kúpeli počas 10 minút. Po ochladení ju navlhčite sterilným obväzom (obrúsok) a vložte ho na jazvu. Postup sa vykonáva dvakrát denne počas 2 až 3 týždňov.
 • Komprimujte s gáforom. Bandáž je zvlhčená kafrovým olejom aplikovaným na keloid. Kompresia by sa mala opakovať 4 týždne. Za mesiac bude výsledok viditeľný.
 • Tinktura z koreňov delfínia. Korene rastliny sa rozdrvia na malé častice, nalievajú sa zriedené v pomere jedna ku jednej vode s alkoholom. Kontajner s roztokom sa umiestni na niekoľko dní na tmavom mieste. Tinktúra je impregnovaná bandážou a aplikovaná na jazvu.
 • Masť z japonskej stinoforbie. Dva poháre Sophora fazuľové (stifnolobiya) by mala byť veľmi jemne sekané, zmieša s jazvecov tukom (možno použiť husia tuku) v pomere jedna ku jednej. 2 hodiny stáť vo vodnom kúpeli. Teplo safooru s tuk vo vodnom kúpeli na dve hodiny budete potrebovať ešte dva krát, s intervalom medzi nimi za deň. Potom zmes varíme, premiešame a prenesieme do sklenenej alebo keramickej nádoby.
 • Hirudotherapy (ošetrenie pijavicami).

Chirurgické metódy

Chirurgická liečba koloidnej jazvy sa vykonáva, ak sa s problémom nedokážu vyrovnať iné metódy. Treba pochopiť, že chirurgický zákrok v tomto prípade predstavuje riziko. Môže viesť k preformovaniu keloidnej jazvy, ktorá môže byť ešte väčšia. Ožarovanie a aplikácia tlakového obväzu na jazvu pomáha predchádzať relapsu po operácii.

 • cryosurgery - účinok na zarastenú jazvu s chladom. Napríklad kvapalný dusík. V dôsledku toho zomreli bunky tvoriace patologickú jazvu. Jeden postup trvá od 10 do 30 sekúnd. Kvapalný dusík je tiež používaný pred podaním bachora steroidov na urýchlenie deštrukcii kolagénu v keloidy a to minimálne prenikaniu hormónov v okolitého tkaniva jazvy.
 • Keloidná liečba laserom. Je účinnejšie, ak sa injekčne podajú steroidy po operácii.
 • Vyrezanie. Nanešťastie, po ňom sa v polovici prípadov objaví keloidná jazva, najmä ak neexistuje žiadna liečba proti relapsu po operácii: ožarovanie, injekcie interferónu alebo steroidy.

Krémy, masti, gély

Medzi vonkajšie prípravky na ošetrenie jaziev - je dobre známe, že veľa divákov znamená "Kontraktubeks" (masti), "Lioton" (gél). K dispozícii sú tiež "Kelofibraza" (krém), hydrokortizón masť (1%), Spence (výstelka silikónového gélu), Mepitel (lepidlo absorbujúce poťah silikónom), Zeraderm Ultra (krém, tvoriace ochranný film na pokožke), Scarguard (ochranná kvapalina podráždenie pokožky a zároveň vytváranie tlaku na ňu).

Podstatou použitia drvenie obväzy, náplaste, krémy a kvapaliny, tvoriace tenkú vrstvu na kožu pod tlakom, je použitie kompresie spomaliť rast a vývoj jazvu buniek. Na dosiahnutie pozitívneho výsledku by sa tieto finančné prostriedky mali použiť dlhý čas (niekoľko mesiacov). Aký výsledok je možné dosiahnuť týmto spôsobom? Jazva sa stáva plochá, bledá, bolesť a svrbenie vo svojej oblasti zmizne.

prevencia

Na pamäti, že trauma kože môže viesť ku koloidné jazvy, musíte dávať pozor na zmeny jazvy v mieste rany alebo chirurgických zákrokov. Mali by sme počúvať, čo lekár odporúča, aby po odstránení bradavíc, chirurgia, atď neodstraňujte kôru z poškodenej pokožky:. Je to prirodzený obranný, a ona je už nie v čase, keď pod kožou bude obnovený. Počas jedného až dvoch týždňov (ako doktor hovorí) poškodenej kože nemôže byť mokré a potom chránená pred dlhom pobyte na slnku. Pred chôdzou za slnečného dňa sa odporúča používať opaľovacie prípravky na exponovanú pokožku.

Poškodenie rany môže viesť k vzniku keloidnej jazvy. Poškodené rany sa musia ihneď ošetriť.

Aby sa pooperačná jazva nestala keloidnou, používa sa obväz, ktorý vytvára tlak a zabraňuje rastu jazvy. Tento obväz by sa mal nosiť dlhšie ako rok a strieľať len půl hodiny každý deň.

Podľa štatistík sa jazvy u 10% pacientov s časom stávajú koloidnými. Ženy častejšie ako muži majú takýto problém.

Príčiny a liečba keloidných jaziev

Keloidné jazvy (alebo "koloidné bachor", hoci ide o chybný názov) - je jedným z druhov jaziev vzniknutých v dôsledku nadmernej produkcii kolagénu v mieste poranenia kože. Výsledkom je, že rana sa uzdravuje, ale na svojom mieste sa vytvára objemná neestécka koloidná jazva, ktorá ostane kontrastuje so zdravou kožou okolo nej. Keloidy husté na dotyk, majú červenkastú alebo cyanotickú farbu. Je obzvlášť nepríjemné, že sa postupom času rozširujú, ďaleko za dlho uzdravenú ranu.

Čo je koloidná jazva?

Správne sa táto chyba pokožky nazýva nie koloidná jazva, ale keloid (z gréckeho "pripomínajúceho nádor"). Je to zarastené vlákno spojivového tkaniva. Takéto jazvy nielen vyzerajú zle, ale tiež spôsobujú nepríjemné pocity a môžu byť pre ich majiteľa vážnym psychologickým problémom.

Keloidné jazvy môžu mať rôzne formy: ostré alebo rozmazané, hladké alebo vetracie, zvyčajne silne vystupujúce nad zdravou kožou. Najčastejšie keloidy sa tvoria na krku, ramenách a hrudníku, niekedy na tvári. Môžu byť dôsledkom piercingu uší na lalokoch. U niektorých ľudí s predispozíciou sa keloidné jazvy môžu tvoriť na akejkoľvek časti tela, dokonca aj s drobnými zraneniami.

Pri uzdravovaní rany sa pred vznikom keloidnej jazvy predchádza príčin ako bolesť, pálenie, svrbenie. Navyše sa tieto nepríjemné pocity môžu vrátiť av rokoch po adheze a môže to byť atribút toho, že jazva rastie. Ak neurobíte žiadne opatrenia, veľkosť jazvy môže časom prekročiť veľkosť pôvodnej rany niekoľkokrát.

Prečo tvoria keloidné jazvy?

Kelloidné jazvy sa môžu vytvoriť po liečbe pooperačných stehov, popálenín, akýchkoľvek druhov rán, infekcií, ktoré poškodzujú pokožku.

Lekári zaviedli takú koncepciu ako keloidné ochorenie, pretože tvorba jazvy nie je spojená s samotnou ranou, ale znakom tvorby spojivového tkaniva, charakteristického pre konkrétnu osobu. Až 20% všetkých patológií zjazvenia klesá na keloidné ochorenie. Veľmi časté sťažnosti u žien koloidné jazvy, ale je to spojené s špecifík zahŕňajúcich faktory (ženy častejšie uši prepichnuté, to piercing, čistenie tváre, zabrúsiť kože, plastická chirurgia).

Najobľúbenejšou teóriou medzi výskumníkmi je porušenie mechanizmu samoregulácie metabolických procesov v spojivovom tkanive, čo vedie k nadmernej syntéze kolagénu. Pri keloidných jazvach je obsiahnutá 8-krát viac ako u normálnych jaziev, 20-krát viac ako u neporušenej kože.

Etapy tvorby keloidných jaziev:

 1. V prvej fáze je postihnutá oblasť pokožky pokrytá filmom. Po 1-2 týždňoch začínajú koloidné jazvy zahusťovať, blednúť a vyčistiť. V tomto stave ostávajú ďalšie 2 týždne.
 2. Ďalšie keloidné jazvy napučiavajú, stávajú sa bolestivé, svrbivé, nad zdravou kožou. Po 4 týždňoch zmizne nepríjemné pocity a jazvy sa stávajú červeno-kyanotickými farbami.
 3. V tretej fáze klesá kýchavosť, keloid sa stáva hustým, pokrytý hľuzovitými plakmi.
 4. Posledná fáza je odlišná v tom, že koloidné jazvy strácajú bolesť, sú mäkšie, pružnejšie, príznaky prejavu sa môžu stať slabšie.

Žiadne nebezpečenstvo pre zdravie a životné keloidné jazvy samé o sebe nezakrývajú. Nie sú rizikovým faktorom pre onkologické ochorenia, sú zriedkavo podráždené kvôli treniu, ako sú konvexné materské znamienka. Avšak, vzhľadom k ich vzhľadu, keloidy môžu spôsobiť psychologické komplexy. Niekedy takéto jazvy narušujú mobilitu končatín v dôsledku toho, že keloidné tkanivo sa tiahne horšie než zdravé (to môže byť relevantné, ak je umiestnené v oblasti spoja).

U ľudí, ktorí sú náchylní na tvorbu keloidných jaziev, hojenie rán vždy pokračuje bolestne, trvá dlhšie. Keloidy nemôžu klesať bez lekárskeho zásahu, takže je bezvýznamné očakávať, že takáto jazva sa nakoniec stane menej zreteľným.

Čo sú keloidy?

Skutočná keloidná jazva je ten, ktorý sa objavil spontánne v oblasti hrudníka a v hornej časti ramena.

Falošná keloidná jazva sa objaví na akomkoľvek inom mieste tela po traume. K dnešnému dňu je táto klasifikácia podmienená, pretože nemá význam ani pre diagnostiku, ani pre liečbu.

Je oveľa dôležitejšie stanoviť vek brucha:

 1. Mladé keloidy sú tí, ktorých vek nepresahuje 5 rokov. Sú hladké, lesklé, načervenalé. Často sa takéto jazvy aktívne rozširujú.
 2. Staršie keloidy sú tie, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Ich znaky sú nerovnaké vrásčité okraje a bledá farba. Vo väčšine prípadov sa už nevyvíjajú, hoci môžu existovať výnimky.

Ako liečiť keloidné jazvy?

Liečba keloidných jaziev ešte nebola vyvinutá. Každý pacient by mal mať osobitný prístup. Ale ani individuálne vyvinutý lekársky komplex nepomôže úplne zbaviť jazvy.

Pri používaní laseru sa keloidné jazvy stávajú bledšími, plochými. Vyžaduje to niekoľko relácií. Vážnou nevýhodou je, že frekvencia recidív je vysoká, keď sa na hranici zdravej pokožky s ošetrenou oblasťou vytvorí nový keloid. Ďalším prínosom tejto metódy je, že pomocou laseru je možné minimalizovať traumu zdravých tkanív susediacich s jazvou.

Ďalším spôsobom, ako znížiť keloidné jazvy, je tesný obväz. Tlak neumožňuje keloid rozšíriť, ale účinok bude viditeľný najmenej 10 mesiacov po nanesení bandáže. Použitie tejto metódy má zmysel pre jazvy, ktoré nie sú dlhšie ako šesť mesiacov.

Zavedením steroidov do brucha je tiež možné dosiahnuť keloidné vyrovnanie. Liečba sa vykonáva každých 4 týždne až do dosiahnutia cieľa. Po ošetrení zostáva stopa, ktorá sa odlišuje od bežnej kože vo farbe. Okrem toho bude poškodená oblasť prakticky bez citlivosti.

Keloidný rast sa môže obnoviť po určitom čase po steroidoch, čo sa však zriedka vyskytuje.

Zmrazenie je ďalší spôsob, ako znížiť keloidnú jazvu. Liečba je zvlášť účinná u mladých keloidov. V dôsledku kryoterapie sa jazva vyhladí, ale môže sa stať temnejším.

Ak má pacient už keloidné jazvy, liečba rán a stehov by sa mala vykonať silikónovými doštičkami, ktoré sa aplikujú hneď po uzdravení. Doba liečby je až 1,5 roka, za predpokladu, že sa doska nosí nepretržite.

Chirurgická liečba keloidných jaziev sa vykonáva vo výnimočných prípadoch, keď jazva nereaguje na iné spôsoby liečby a jej veľkosť a umiestnenie výrazne nepriaznivo ovplyvňujú kvalitu života pacienta. Aby sa zabránilo relapsu po chirurgickom zákroku, ihneď po uzdravení stehu sa odoberú všetky dostupné opatrenia na prevenciu (steroidy, silikónové dosky, lisovacie obväzy).

Efektívne krémy a masti, ktoré zabraňujú vzniku keloidných jaziev, zatiaľ nie, ale vývoj sa aktívne vykonáva.

Najlepšia prevencia relapsov a šírenia keloidov je ochrana pred slnkom. Ale nie je potrebné liečiť koloidnú jazvu ľudovými metódami - môže len zvýšiť rast jazvy a komplikovať prácu špecialistu.

Pamätajte si, že koloidné jazvy, liečba je veľmi zložitý a zdĺhavý proces. Buďte zdraví.

Príčiny, symptómy a liečba keloidných jaziev

1 Charakteristika choroby

Koloidné jazvy sa zvyčajne rozvíjajú postupne, asi šesť mesiacov alebo rok; s popáleninami tretieho stupňa rýchlejšie, asi 3 mesiace. Hlavné príznaky keloidnej jazvy:

 • postupne sa zvyšuje vo veľkosti, "napučia";
 • to svrbí, pulzuje;
 • pri stláčaní bolí;
 • sčervenanie (alebo modroze) pokožky na bachore;
 • na jazvu nie sú vlasy;
 • rozdelenie potu na bachor nie je pozorované.

Keloidné jazvy sa nezobrazujú okamžite. Je charakteristické, že vznikajú vo forme červených, modrých alebo fialových škvŕn. V prípade, že škvrna postupne "nafukovacie", uzavrie a tlak citlivé bolesť, opuch obvode vytvorený akýsi "chápadiel", ktoré sa rozprestierajú v zdravej kože, je pravdepodobné, že tento koloidné jazva. Avšak, to nie je definitívne diagnóza, a to je lepšie, aby preskúmala tento nádor, pretože jazva bude tvoriť po dlhú dobu, kým sa môžete s istotou povedať, že sa jedná o koloidné, a bude nejaký čas trvať. Ak sa ukáže, že nie je koloid, ale nádor, dokonca aj benígna formácia sa môže v tomto čase vyvinúť do zhubného.

2 Čo nemožno urobiť, keď je zistená patológia

Po prvé, je potrebné pochopiť, čo nemožno urobiť, ak sa nájde vzdelanie podobné koloidnej jazve:

 1. Pokúste sa stlačiť, popáliť alebo nejako odstrániť jazvu iným spôsobom.
 2. Použite na jazvy masti a kúpele na báze želatíny. Toto ochorenie nie je infekčné ani hubové, ale kauterizujúci účinok tejto masti môže mať negatívny vplyv na bachor.
 3. Opaľovanie v soláriu alebo dlhodobý pobyt na slnku.
 4. Masáž, trenie alebo len stlačenie.
 5. Nestláčajte pupienky, ktoré sa objavili na bachore.
 6. Navštíviť saunu, saunu a ďalšie "termálne" miesta.

Ako je zrejmé, väčšina zákazov sa týka čisto mechanických účinkov na koloidnú jazvu. Dôvody týchto zákazov sú odôvodnené, pretože tento problém sa týka šírenia spojivového tkaniva. Je to spojivové tkanivo, ktoré vo veľkej miere zohráva úlohu pri "spájaní" poškodenej kože a je to aj tkanivo, ktoré počas cvičenia zažíva najväčší stres. Ak je to už "zlé" over-pestovanie a tam, kde keloidné jazvy hraničí s normálnu pleť, bude nadmerné napätie, ktorý bude trhať pri najmenšom zaťažení látkou a rozrastanie pokračovať na novom mieste.

V každom prípade by ste sa nemali snažiť zbaviť sa jazvy mechanicky. Po prvé, musíte presne vedieť, čo je prípad koloidnej jazvy a po druhé, je dôležité určiť, v akom štádiu sa choroba nachádza a akú liečbu by v tomto prípade mala byť liečba.

Keloidné jazvy najčastejšie nemajú žiadne komplikácie a nie sú nebezpečné pre zdravie. Hlavným dôvodom ich liečby je estetický aspekt. V zriedkavých prípadoch - nepohodlie, ktoré prináša keloidné jazvy (napríklad pri pohybe, ak sa jazva nachádza na lakte alebo v podpazuší).

3 Prevencia ochorenia

Prevencia je v tejto otázke veľmi dôležitá. Preventívne opatrenia:

 1. Silikónové škvrny na koloidnej jazve, ktoré sa nosia nepretržite, aby sa zabránilo výskytu dermatitídy, pretože silikón nepreniká do pokožky a vytvára uzavretý povrchový film. Nosenie náplasti nemôže viesť k resorpcii keloidnej jazvy, ale pomáha zastaviť rast a zmierniť svrbenie.
 2. Použitie kompresných obväzov s polyuretánom alebo omietkami so zinkom. Spravidla sa tieto obväzy okamžite používajú, akonáhle sa rana oneskorí. Pomáhajú stabilizovať spojivové tkanivá a pravdepodobnosť kolagénových jaziev je výrazne znížená.
 3. Fluoradrenolidová páska. Pomáha zmierniť koloidné jazvy, znižuje tlak v nich (čo vedie k pozastaveniu rastu) a zmierňuje svrbenie.

4 Liečebné činnosti

Liečba keloidných jaziev spravidla nezahŕňa chirurgickú operáciu ako samostatnú metódu liečby. Hlboké chirurgické zákroky vo všeobecnosti sú nežiadúce na to, aby sa zbavili takýchto jaziev, pretože následné hojenie kože po operácii nesie veľmi vysokú pravdepodobnosť vzniku nového keloidu v ešte väčších veľkostiach. Vo väčšine prípadov sú chirurgické metódy súčasťou liečby, keď jazva nie je úplne eliminovaná naraz, ale pomaly jej veľkosť klesá po vrstve. V tomto prípade pomocou liečebných foriem spodné vrstvy zmäknú a tkanivá "splynú". To umožňuje, aby sa jazva nerežila s mäsom, ale len aby sa prerušili vonkajšie vystupujúce vrstvy bez dotyku spojivového tkaniva na úrovni pokožky, čo dáva telu príležitosť na vytvorenie procesu.

5 Chirurgické metódy

Excision je tradičná chirurgická technika. Keloidné jazvy sa postupne odstraňujú vrstvami. V tomto prípade sa často používajú drogy a preventívne techniky.

Rentgenové ožarovanie. Vo forme nezávislej liečby v dnešnej dobe sa toto žiarenie nepoužíva (neúčinné a viac ako polovica prípadov, pretože nezávislý spôsob prinesie relaps). Preto sa po chirurgickom odstránení vykonajú až 4 sedenia. Pravdepodobnosť rakoviny v tomto režime je veľmi malá, ale pravdepodobnosť, že koža v mieste ožiarenia dostane pigmentáciu, je dostatočne veľká.

Účinky chladu (kryochirurgický účinok). Keloidná jazva sa zmrazí počas 20 až 30 sekúnd. Kurz je určený pre 3-4 zasadnutia. Veľmi účinné, ale veľmi bolestivé.

Laserová excízia. Podobne ako tradičná chirurgická technika, ale vykonáva laser. Presnosť operácie sa výrazne zvýšila. Rezací nosník je veľmi tenký, čo umožňuje minimalizovať zranenia počas operácie.

Pri včasnej liečbe (v neotvorenom štádiu) sa považujú za dostatočne účinné techniky elektroforéza a fotoforéza s vhodnými liekmi (napríklad rovnakými kortikosteroidmi).

6 Recepty tradičnej medicíny

Treba poznamenať, že riešenie tohto problému v národných receptúrach je prezentované do značnej miery. Objavenie bolo vždy, najmä ak si myslíte, že koloidy sa môžu vyvinúť z jazvy, ktorá sa uzdravila samostatne alebo s neúspešným švom počas operácie. Pretože ľudské prostriedky sú veľa.

Liečivé rastliny, ktoré môžu byť účinné proti koloidným jazdám: harmanček, rak, fenikel, mäta, pelargón, ľubovník bodkovaný.

Zvyčajne sa najskôr vyrobí tinktúra z rastliny, ktorá sa potom aplikuje na keloidné jazvy. Väčšina infúzií sa vyrába s olejom (slnečnica, rakytník alebo oliva), v niektorých prípadoch s prídavkom vosku alebo medu, čo zvyšuje stupeň "tesnenia", keď je jazva zmäkčená. Všeobecný recept je nasledovný: rastlina je rozdrvená, stlačená v nádobe a naplnená olejom. Trvá 2 týždne na tmavom mieste. Aplikuje sa 20-30 minút priamo na jazvu, keloid, pod kompresiou.

Môžete použiť éterické oleje na trenie: mäta, kadidlo, rozmarínový olej. Utieranie týchto bachorových olejov vedie k jeho zmäkčeniu, pozastaveniu rastu, v niektorých prípadoch k resorpcii.

Nakrájané semená a melón. Všetko toto starostlivo rozotrite a premiešajte. Nalejte olej, až kým nevznikne kôra. Použiť do 2 mesiacov.

Hrachová múka s mliekom. Cesto z takejto zmesi sa aplikuje na jazvu za hodinu pod filmom. Aplikujte každý deň na jeden mesiac.

Kapusta. Kde bez kapusty s kožou a subkutánne problémy? Leaf-dva sa rozdrvia na stav kašľa, pridajte lyžicu medu a premiešajte. Aplikuje sa 1 hodinu bez povlaku.

Heřmánek, žihľava, raňajky a horolezec v rovnakých častiach sa naleje 200 g vriacej vody (2 lyžice bylinnej zmesi). Nechajte stáť 2 hodiny. Používa sa ako krém na keloidnú jazvu.

Koreň althey sa naleje 1 st. voda. Čas do infúzie - 9 hodín. Aplikujte vo forme pleťových vody.

Koreň rýchlosti sa rozdrví a naleje sa 40 až 50% alkoholovým roztokom. Infúzia 1 až 1,5 týždňa na tmavom mieste. Aplikujte vo forme pleťových vody

Treba poznamenať, že všetky ľudové metódy podobné farmaceutickým mastiam nie sú jednoznačne účinné. Môžu odstrániť jednotlivé príznaky, v niektorých prípadoch dokonca podporujú resorpciu jazvy, ale nemusia pomôcť. Ich jediná výhoda v porovnaní s farmaceutickými prípravkami podobnej akcie je cena. Veľa závisí od jednotlivých vlastností pokožky človeka, a preto, ak sa rozhodne o samošetrení, treba zvážiť výber lieku. Vzhľadom na to, že činnosť každého takého nástroja môže byť zjavne nie skôr ako v priebehu 2-3 týždňov, proces môže byť oneskorený. Najúspešnejšia liečba bude, ak ju začnete v prvých fázach vývoja problému.

Koloidná jazva


obsah:

Koloidná jazva je nesprávna fúzia okrajov rany ako dôsledok proliferácie spojivového tkaniva alebo infekčnej infekcie. Môže sa prejaviť po nekvalitnej výkonnosti chirurgických stehov alebo samovrážania kožných lézií.

Na rozdiel od koloidné jazvy hypertrofia hojenie rán, ktoré mu takmer nestúpa nad rovinou kože, ale je ovládaný jeho hustoty. Jazva môže postupovať pri zvyšovaní veľkosti a ďalšom zvyšovaní hustoty konzistencie.

Typy koloidných jaziev

V závislosti od príčiny vzniku sa rozlišujú primárne (pravé) a sekundárne jazvy. Pravé jazvy sa môžu vyskytnúť spontánne bez zapojenia vonkajších faktorov. Miesto lokalizácie - hlavne krk, výstrih, ušné laloky, brada, chrbát. Sekundárne jazvy sú výsledkom kožných ochorení alebo zranení. Keďže proces hojenia rán je dlhý, v prípade oslabenia imunity alebo pripojenia infekcie môže dôjsť k narušeniu prirodzeného hojenia.

Vo svojom vzdelávaní prechádzajú sekundárne jazvy tri etapy:

 • cuticularization - pokožka na mieste poranenia je pokrytá tenkou vrstvou epiteliálnych buniek (8-10 dní);
 • opuch - tvorba zjazveného tkaniva (20-30 dní);
 • tesniace - kvôli zmiznutiu krvných ciev a rastu spojivového tkaniva dosiahne jazva hustú konzistenciu.

Príčiny tvorby koloidnej jazvy

Príčiny a faktory primárnych koloidných jaziev nasledujúce:

 • Predchádzajúce traumy bez viditeľných stôp.
 • Hormonálne poruchy (napr. Nadledvinká alebo zlyhanie vaječníkov).
 • Tehotenstvo.
 • Chronické infekcie (najmä tuberkulóza).
 • Dedičnosť.

Sekundárne jazvy sa vyvíjajú dôvody:

 • Zranenia, poranenia, odreniny, rany.
 • Neprofesionálne odstránenie krtkov a bradavíc.
 • Dôsledky akné.

Symptómy koloidnej jazvy

Keďže koloidné a hypertrofické jazvy sa líšia vo vzhľade a lokalizačných zónach, možno rozlíšiť symptómy charakteristické pre koloidnú jazvu:

 • postupné zvyšovanie veľkosti;
 • svrbenie, pocit pulzácie;
 • bolesť so silným tlakom;
 • niekedy koža na jazve sa zmení na červenú alebo zmení na modrú;
 • absencia jazvy na vlasových folikuloch, potné žľazy;
 • umiestnenie na hrudníku, oblasť dekoltu, lopatky, krk, uši.

Dôsledky koloidných jaziev

Pacienti na recepcii špecialistu majú záujem o to, čo je nebezpečná jazva a či sa môžu regenerovať na zhubné nádory. Koloidné jazvy nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo a hlavným dôvodom na potrebu liečby je estetické. Tiež môžu jazvy spôsobiť nepríjemné pocity pri pohybe, ak sa nachádzajú na ohybe kĺbu alebo na mieste, ktoré je náchylné na trenie oblečenia.

Jedinou možnosťou degenerácie koloidu na malígnu tvorbu je použitie rádioterapie na jeho liečbu. V tomto prípade je po 18-20 rokoch malá pravdepodobnosť vzniku rakoviny, takže táto liečba nie je praktizovaná modernými odborníkmi.

Diagnóza jaziev

Diagnóza koloidných jaziev nie je problém. Chirurg alebo dermatológ na primárnom príjme určuje typ jazvy na základe vonkajších znakov a anamnézy z pacientových slov.

Ďalej je vybraný priebeh terapie; v prípade jeho neúčinnosti sa odporúča odstrániť jazvu alebo iné metódy, ako sa jej zbaviť.

Liečba koloidných jaziev

Hlavnými oblasťami liečby sú všeobecné konzervatívne, lokálne liečenie a fyzické metódy ovplyvnenia jazvy.

Opatrenia na zabránenie rastu jaziev pomáhajú nie všetkým pacientom, ale s vylúčením provokačných faktorov môžu byť dosť účinné:

Okluzívne obväzy. Zahrňte používanie silikónových náplastí, ktoré sa nosia na povrchu jazvy nepretržite, aby sa predišlo kontaktnej dermatitíde. Vzhľadom k tomu, silikón nepreniká vlastnosti pokožky a jej pevné obranu, vzostup teploty generované priaznivý účinok na aktivitu kolagénových vlákien jazvy. Konečná resorpcia tvorby sa nevyskytuje, ale jeho veľkosť a svrbenie okolo tejto oblasti klesá.

Kompresné obväzy. Na objednávku a nosenie na 24 hodín. Najčastejšie používané podporné obväzy, náplasti so zinkom, polyuretánové obväzy. Aplikácia sa odporúča ihneď po utiahnutí rany.

Konzervatívna liečba koloidné jazvy môžu zahŕňajú:

Kortikosteroidy. Lieky sa používajú ako nezávislé liečenie a kombináciou s inými prostriedkami. Hormonálne lieky sa vstrekujú priamo do oblasti jazvového tkaniva, čo zabraňuje zhutneniu ich štruktúry. Priebeh liečby je 4-5 týždňov pred vyhladením jazvy. Relapsy po takejto liečbe sa vyskytujú v 10-30 percentách prípadov; na ich prevenciu aplikujú chirurgické alebo laserové odstránenie jaziev, ktoré sa kombinujú s priebehom kortikosteroidov.

Interferónové prípravky. Takéto ošetrenie koloidov sa uskutočnilo v posledných rokoch; výrazne znižuje produkciu kolagénových vlákien určitého typu, ktoré tvoria jeho tkanivá. Terapia sa vykonáva ihneď po operácii; je zavedenie alfa alebo beta interferónu do oblasti jaziev, pričom injekcie sa vykonávajú každý centimeter jeho dĺžky. Rovnaký postup sa vykonáva v dvoch týždňoch, potom týždenne najmenej 4 mesiace.

5-fluóruracilu sú. Podobne ako u iných liekov sa do tkaniva dostáva koloidná jazva, niekedy kombinovaná s kortikosteroidmi. Aplikuje sa 2-3 krát týždenne po dobu 1 mesiaca. Menej je len bolestivý postup; účinok vedenia sedenia je lepší ako iné lieky konzervatívnej liečby.

Menej účinné opatrenia na liečbu jaziev môžu byť použité v prítomnosti malých formácií a zahŕňajú:

 • Injekcie bleomycínu, pentoxifylínu, verapamilu, relaxínu, cyklosporínu.
 • Flourandrenolidová páska na zmäkčenie jazvy a zmiernenie svrbenia.

Fyzické opatrenia účinky na koloidné jazvy, najčastejšie používané v lekárskej praxi:

Chirurgická excízia moču. Aby nedošlo k zhoršeniu stavu vzdelávania, minimálny objem mäkkých tkanív sa odstráni pomocou "patchwork" chirurgických techník. Treba zabezpečiť, aby sa vlasové folikuly, cudzie predmety nedostali do rany - to môže spôsobiť relaps.

Ožarovanie bachora s röntgenovými lúčmi. V súčasnosti sa praktizuje až po chirurgickom odstránení vzdelania, pretože vo forme monoterapie takmer vždy prináša relaps. Používa sa v priebehu 4 sedení každý druhý deň počas prvých dvoch týždňov po operácii. Je lepšie ožarovať zariadeniami s blízkym zameraním, ktoré v 90% prípadov nespôsobia relaps. Vedľajším účinkom môže byť hyperpigmentácia kože v mieste predchádzajúcej jazvy, ako aj malé riziko onkologických ochorení.

Cryosurgery. Zmrazenie tkaniva jazvy sa uskutočňuje v priebehu troch sedení po dobu 20 až 30 sekúnd. Je to pomerne účinná metóda, najmä v kombinácii s hormonálnou terapiou, ale bolestivá.

Laserové vyliečenie a vyrezávanie. Metóda zahŕňa použitie rôznych typov laserových inštalácií (argón, oxid uhličitý, pulzujúce lasery). Tkanivo koloidu je presne odrezané as minimálnou traumou, čo je výhodou tejto techniky. Bohužiaľ, riziko relapsu pri používaní laseru je dostatočne vysoké. Pri brúsení laserového lúča sa odstraňujú povrchové vrstvy bachoru, čo môže spôsobiť, že je neviditeľné, ale úplne sa nezbaví formácie.

V ranom štádiu tvorby jaziev, dobré výsledky elektroforéznych postupov s kolagenázou, vízou alebo kortikosteroidmi, ako aj fonoforézou s rovnakými liekmi.

Lokálna liečba Jazvy zahŕňajú použitie rôznych krémov, mastí, krémov; niektoré z nich sú pomerne drahé a nie vždy prinášajú požadované výsledky. Najčastejšie používané lieky kontraktubeks, hydrokortizónová masť, kelofibraza, Lyoton-1000, zeraderm ultra.

Liečba koloidných jaziev ľudovými metódami

Recepty na tradičné medicíny budú nielen jazva výraznejšie, ale je dobré pre zmäkčenie tkaniva, poskytovať riešenia akcie a nenahraditeľné ako preventívne opatrenie po vykonanej lekárskej priblížení alebo fyzioterapia.

 1. Medzi liečivé rastliny pomáhajú zbaviť sa koloidné tvorby harmanček, rebríček, japonský Safora, fenikel, ptačince, mäty, pelargónie, ľubovníka bodkovaného. Aplikovať vo forme aplikácií, kompresie, pleťové vody. Napríklad kompresia vyrobená z brioche sa uskutočňuje nasledujúcim spôsobom: listy rastliny sú dobre napustené do nádoby naplnenej slnečnicovým olejom. Po vložení na tmavé miesto po dobu dvoch týždňov. Potom sa produkt odfiltruje a aplikuje sa na bachor počas 20 až 30 minút pod bavlneným obväzom. Rovnaký recept sa môže použiť aj na výrobu mastného mlieka z iných rastlín.
 2. Rašelinový olej, ako aj zmes olivového oleja s včelím produktom - med, vosk, zlepšuje mikrocirkuláciu krvi.
 3. Bolo by užitočné utrieť tkanivá jazvy s éterickými olejmi z rozmarínu, mäty, kadidla, čaju a palisandru.
 4. Zoberte semená melóna a vajec v rovnakých rozmeroch, dôkladne ich rozmiešajte a premiešajte. Pridajte rastlinný olej, premiešajte do buničiny, naneste na jazvu 2 mesiace.
 5. Hrachová múka sa chová s mliekom až do získania cesta a ponechá sa na bruchu pod filmom 1 hodinu. Liečba sa vykonáva denne počas 2 mesiacov.
 6. Kapusta má znateľný regeneračný účinok na tkanivo koloidu. Ak chcete použiť, musíte rozdrviť niekoľko listov kapusty do kalu, pridajte lyžicu medu, nechajte jazvu v podobe masky na hodinu.
 7. Účinne rieši jazvičky takú zbierku: harmanček, rebríček, krídlatka, žihľava, ľubovník bodkovaný kombinovať rovným dielom, potom 2 lyžice surové naliať 200 g vriacej vody. Potom trvá 2 hodiny a urobte krém na jazvu pomocou bielizne.
 8. Lyžička drveného koreňa althea, nalejte pohár vody, trvá 9 hodín. Získaná infúzia sa aplikuje na pleťové vody na jazve a má dekongestantný a rozpúšťací účinok.
 9. Kafrový olej sa používa aj na liečbu a prevenciu opätovného výskytu bachora. Banda alebo obrúsok je navlhčený olejom, potom sa aplikuje na jazvu na pár hodín vo forme kompresie.
 10. Pozitívne výsledky prinášajú aplikácie z tinktúry rastliny živé. Korene jostoru sú dôkladne umyté, rozdrvené a naliate alkoholom zriedeným vodou. Po aplikácii náplasti na dobu 1 až 1,5 týždňa môžete urobiť pleťové vody alebo mast '.

Prevencia ochorenia

Aby sa zabránilo tvorbe jaziev po hojení pooperačných rán, utiahnutie odier potrebujete:

- Aplikujte obväzy, ktoré vytvárajú tlak na poškodenú oblasť.

- Nezapojujte sa do samoliečby, vrátane použitia agresívnych látok (napr. Ocot).

- Nemôžete vytláčať abscesy, ktoré sa objavujú na jazve, ale naliehavo vyhľadajte špecialistu.

- Nesmiete masírovať jazvu na vlastnú päsť.

- Neodporúča sa prehrievanie, zneužívanie sauny, kúpeľa, solária, príliš horúce kúpele.

- Okamžite po uzdravení použite masť "Kontraktubeks", ktorá obsahuje heparín.

- Zabráňte výskytu odrenín, ako aj ich infekcie.

- Minimalizujte napätie tkanív okolo jazvy.