Hlavná

Ateróm

Vyrážky na tele - typy, príčiny a choroby

Na tele sa vyskytla vyrážka, nevykonávajte samoliečbu! Koža vždy reaguje na stav ľudského zdravia. A jedna z týchto reakcií je výskyt vyrážky. Vyrážka sa môže objaviť na koži alebo na slizniciach. Pred začiatkom liečby musíte presne určiť príčinu jej výskytu. Zvážte, aké ochorenia môžu vyvolať vyrážku na tele.

Príčiny vyrážky na tele

Infekčné choroby

Infekčné ochorenia sú zvyčajne sprevádzané výskytom vyrážky. Okrem vyrážky pri infekčných ochoreniach stúpa telesná teplota, zmizne chuť do jedla, dochádza k zimniciam a bolesť v krku, hlave alebo bruchu atď.

Baktérie sú príčinou infekčných vyrážok. Takéto ochorenia sú na jednej strane ľahšie liečiteľné, pretože tam sú antibakteriálne lieky, ktoré môžu pomôcť chorým. Ide o antibiotiká, sulfónamidy. K bakteriálnym infekciám, ktoré sprevádzajú vyrážky, patrí šarlach, týfus a tyfus, stafylokoková infekcia, meningitída, syfilis atď.

Ak vezmeme do úvahy tri veľké detské vírusové infekcie s vyrážkou (osýpky, rubeola, ovčie kiahne), potom najnebezpečnejším bude osýpky. Je potrebné vakcinovať. U očkovaných detí sa ochorenie buď nedodržiava, alebo ľahko pokračuje.

Alergické ochorenia

Vyrážka, ktorá sa prejavuje v dôsledku alergických ochorení, nie je nezvyčajná. Existujú štyri hlavné možnosti alergií. Ide o alergiu na jedlo, liečivú, respiračnú a kontaktnú alergiu. Alergická vyrážka na koži sa prejavuje vo forme urtikárie. Sú to červené rastúce škvrny rôznej veľkosti a tvaru. Vyrážka na tele spôsobuje svrbenie. Reakcia na pokožku sprevádza podobné prejavy vo vnútorných orgánoch. Preto je potrebné identifikovať príčinu alergie, odstrániť ju pomocou liečby.

Choroby krvi a krvných ciev

Môže sa vyskytnúť vyrážka, ak dôjde k porušeniu funkcie trombocytov, k zhoršeniu vaskulárnej priepustnosti. Pri týchto chorobách má vyrážka formu malých alebo veľkých hemorágií. Výskyt vyrážky je vyvolaný napríklad zraneniami, horúčkou s bežnou zimou atď.

Najnebezpečnejšou vyrážkou je vyrážka pri meningokokovej infekcii. Meningokok je mikrób. Môže to spôsobiť meningitídu, otravu krvi. Na pozadí horúčky sa objavujú bledé kože, červené škvrny a papuly. Postupne sa zvyšujú, stúpajú nad kožu a spájajú sa. Keď meningokokkemii od okamihu, kedy sa vyrážka objavila a pred smrťou človeka je niekedy menej ako jeden deň. Ak je liečba zahájená včas, šanca na zotavenie je u 80% pacientov.

Pri kožných ochoreniach môže vyrážka vyzerať veľmi rôznorodo. Iba lekár bude schopný určiť povahu vyrážok.

Choroby spôsobujúce vyrážku na tele

rubeola

Ide o najľahšiu infekciu detí. V priebehu tejto choroby prakticky neexistujú žiadne problémy. Pri rubeole sa hneď objaví vyrážka po celom tele. Vyrážka môže byť plytká, alebo môže byť veľká. Pri rubeole má pacient rozšírené okcipitálne lymfatické uzliny. Na začiatku ochorenia môže dôjsť k výraznému zvýšeniu telesnej teploty a akonáhle sa vyskytne vyrážka, teplota sa zvyčajne normalizuje. Nebezpečenstvo, že nosí iba plod, keď je tehotná žena infikovaná. Ovoce je odsúdené na zlozvyky vo vývoji.

Kuracie kiahne

S ovčím kiahňam sa na tele objavia vezikuly alebo vezikuly. V takýchto bubliniek je číra kvapalina. Oveľa častejšie ako dva dni neskôr vezikuly praskli a zomreli. Vytvorila tenkú kôru, ktorá nakoniec zmizla, škvrna zmizne bez stopy. Ak sú pľuzgiere vyčesané, oni sa nakazia: vredy sa objavia namiesto kôry. Tieto abscesy namiesto škvrny môžu zanechať škaredé jazvy. Vyrážka sa vyskytuje v určitej sekvencii. Vyrážka začína zhora, z hlavy a ide smerom nadol. Takéto choré dieťa nemôže byť vedené na polykliniku. Lekár by mal byť zavolaný do domu. Malé deti trpia ľahkým ovčím kiahňam. Ale teenageri alebo dospelí sú horšie.

pásový opar

Kuracia kiahňa, ktorú utrpela osoba v detstve, sa niekedy vráti vo forme šindľov. Choroba je sprevádzaná silnou bolesťou pozdĺž nervov. Dokonca ani analgetiká nemôžu odtrhnúť bolesť. Okrem toho sa vyskytuje vyrážka pozdĺž medzirebrových a iných nervov. Takýto darček nám môže predložiť ovčie kiahne prenesené v detstve.

S ochorením osýpok má vyrážka vzhľad veľkých jasných kopcov. Vyrážka sa najprv objaví na čele, za ušami a na tvári. A až nasledujúci deň vyrážka padne na telo a končatiny. Pre osýpky je charakteristický konzistentný pokles smerom nadol, ako aj správne poradie spätného vývoja. V tomto prípade sa vyrážka zmení na pigmentáciu. Po čase sa pigmentácia zmizne bez stopy. Na začiatku ochorenia dochádza k ostrému bolesti v očiach, sčerveneniu skléry a hrubému kašľu. Na konci ochorenia sa koža začína odlupovať.

Šarlátová horúčka

So šarlami je vyrážka plytká, ako krupica. Niekedy sa musíte pozrieť pozorne, aby ste si to všimli. Spodná časť brucha, oblasť slabín, hýždenok sa vylieva. V blízkosti pery na jeho tvári sa objaví šarlatovitý špeciálny trojuholník, ktorý je bez vyrážky. Keď stlačíte dlaň tela, objaví sa biela oblasť bez vyrážok, podobne ako pri tlači dlaní. Hlavným znakom, ktorým môžete rozpoznať šarlach, je jasne horiace hrdlo, červené mandle, jasný karmínový jazyk, niekedy nájdený na mandlí nekrózy. Vyrážka je sprevádzaná svrbením. Na konci choroby sa dlane olupujú vo veľkých vrstvách.

Herpetická vyrážka

Takáto vyrážka sa podobá vyrážke s kiahňou kiahňou. A to nie je náhoda. Príčiny týchto ochorení sú blízkymi príbuznými. Slepičík spôsobuje herpesvírus typu III a herpes je spôsobený vírusom herpes simplex. Vezikuly vyliata v ústach, na perách, na lícach. Bubliny čoskoro prasknú a stanú sa rozdrvené. Toto nie je neškodná infekcia.

Kožná vyrážka u dospelých, príčiny a fotografie

Pokožka - najväčší orgán človeka, a nie je divu, že v priebehu chorôb, ktoré sa vyskytujú v tele sa objavili nežiaduce účinky v podobe rôznych druhov vyrážky objavujú na koži. Akýkoľvek príznak musí venovať pozornosť v tomto článku na kožné vyrážky u dospelých budeme analyzovať príčiny s fotografiami, ktoré vám pomôžu určiť vinníka lézie, a choroba sa jedná, skorý príznak ktoré sú často kožné prejavy.

Vzhľadom k tomu, kožné vyrážky, je prvým príznakom mnohých chorôb, nie je možné ignorovať tento signál akýkoľvek náhle objavil podozrivé vyrážky by mal byť vyšetrený kvalifikovaným lekárom (dermatológ, alergológ alebo lekára), rovnako ako choroba v oslabenej forme sa môže prejaviť kožné zmeny, bez ďalších príznakov.

Vyrážka môže naznačovať:

 • Problémy imunitného systému.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu.
 • Alergické reakcie.
 • Problémy s nervovým systémom spôsobené stresom.

Takže čo je kožná vyrážka?

Všeobecne sa uznáva, že vyrážky sú zmeny v koži a (alebo) slizniciach. Zmeny môžu zahŕňať v prvom rade zmeny farby, štruktúru povrchu kože, olupovanie, svrbenie v oblasti sčervenania a bolesti.
Lokalizovaná vyrážka môže byť v rôznych miestach na tele pre rôzne typy jaziev existuje typický vzhľad miesta, napríklad na ruky a tvár sa často prejavujú vyrážka spojená s alergickými reakciami, prejavy rovnaké na povrchu tela, najčastejšie spojené s infekčnými chorobami.

Pamätajte, že vyčesávanie vyrážok je v každom prípade neprípustné, čo povedie k ešte väčšiemu podráždeniu pokožky a prípadnému vzniku abscesov.

Typy vyrážky

primárny - vznikajú na miestach zdravej pokožky alebo slizníc v dôsledku patologických procesov v tele.


sekundárne - vznikajú na mieste primárneho pôvodu z určitých dôvodov (napr. nedostatok liečby)

Nepochybne najpriaznivejšie z hľadiska možností diagnostiky a následnej úspešnej liečby sú primárne výčnelky. Všetky výčnelky sa líšia vo vzhľade, ako je veľkosť, tvar, obsah, stupeň farby, zoskupenie atď.

Poďme analyzovať hlavné typy výčnelkov

škvrna - sa prejavuje zmenou odtieňa alebo sčervenania kože. Vyskytuje sa pri ochoreniach, ako je syfilitida, ružica, vitiligo, dermatitída a tento druh prejavov zahŕňa znaky, pihy.

Vyrážka pre alergie

Dôvodom pre neustále svrbenie a viditeľné kožná vyrážka často alergie, to je celkom bežné v dnešnej dobe, asi 70 percent ľudí, ktorí sú vystavení alebo tak nejako, ktoré sa stretávajú s alergickými reakciami.

Pozor prosím! V prípade akútnej alergickej reakcie s tvorbou opuchu by ste mali ihneď zavolať tímu chorých ambulancií!

Tiež sa často prejavuje alergickú dermatitídu -, keď je vystavený alergénu v mieste kontaktu, regiónu vyrážky, napríklad reakciou s odevom - vyrážky v páse, zadné a miesta na tele, kde oblečenie najviac priliehajúca ku koži, alebo v reakcii na parfum alebo dezodorant - v oblasti najväčšieho zásahu látky (často pod podpazuší)

V miernou formou alergickej reakcie symptómov podobajú príznaky prechladnutia: nádcha, možnému slinách a slzenie. Ak sa objavia príznaky, ako sú závraty, tachykardia, kŕče a nevoľnosť, že môže posúdiť závažné alergické reakcie, v ktorých existuje riziko anafylaktického šoku, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom.

Príčiny alergií môžu zahŕňať:

 • Vlna domácich zvierat
 • Pyl rastlín v lete alebo jesennom období roka
 • lieky
 • Potravinárske výrobky (čokoláda, mlieko, citrusy atď.)
 • Rôzne prídavné látky v potravinách
 • Látky obsiahnuté v parfumérii alebo chemikáliách pre domácnosť
 • Látky tvoriace šatňové predmety (textílie, kovy, farbivá)

Vyrážka s infekčnými ochoreniami

Vyrážka infekčných chorôb sú často charakterizované postupné vzhľad, ona najprv sa objaví na jednom mieste, potom ďalšie, ako každý infekcie, existujú typické miest vyrážok, špecifický tvar a veľkosť, že je dôležité mať na pamäti všetky podrobnosti o prieskume a hlásiť všetky tieto informácie s lekárom.

Nižšie uvažujeme o vyrážke pre rôzne infekčné ochorenia:

rubeola - v počiatočnom období ochorenia sa na tvári a krku objaví malá vyrážka, potom sa do 2 až 6 hodín vyrážka rozšíri po celom tele. Zvyčajne vyzerá ako okrúhle alebo oválne začervenanie 2 až 10 mm. Pokožka zostáva až 72 hodín, potom zmizne bez viditeľných stôp. Ak nájdete podobné vyrážky vo vašom tele, konzultácia a vyšetrenie lekára je nevyhnutná, pretože podobné vyrážky sú príznaky mnohých infekčných ochorení. Tiež pripomenúť, že ružienka predstavuje mimoriadne nebezpečenstvo pre tehotné ženy, pretože u matkinej choroby infekcia môže poškodiť plod.

osýpky - Koronárna choroba sa zvyčajne prejavuje katarálnymi prejavmi. Vyrážka sa objaví po 2-7 dňoch. Primárne výčnelky - na koži nosa a za ušnicami, potom sa rozšíria po 24 hodinách na pokožku hrudníka, tváre, potom sú ruky a krk tiež pokryté vyrážkami. Po 72 hodinách sú vyrážky pokryté vyrážkami, vyrážka je častejšie nasýtená a roztápaná. Po aktívnej fáze ochorenia sa vyrážka mení na farbu a vytvára druh pigmentových škvŕn.

Kuracie kiahne - s nástupom ochorenia sa prejavuje ako červené škvrny, potom vzniknú bubliny s červeným krúžkom a kvapalinou vnútri, podobne ako kvapky rosy. Po dvoch dňoch klesne vonkajší povrch bubliny a stáva sa menej elastickým. Následne bubliny hrubé, stali sa kruhovým a do siedmich dní klesli bez toho, aby zostali viditeľné stopy.

Šarlátová horúčka - Vyrážky v šarlach sa objavujú 24 hodín po infekcii, oblasti aktívnych prejavov sú chrbát, svaly, lakte a kolenné záhyby, podkožná koža. Potom na koži je zápal, niekedy tam je mierne modrú v miestach tvorby roseol. Tvár so šarlami obvykle nie je ovplyvnený vyrážkou.

Vyrážky a svrbenie na tele v fotografiu pre dospelých

Stav kože indikuje fungovanie vnútorných orgánov a systémov. Vzhľad vyrážok rôznej povahy naznačuje výskyt patológií, vstup vírusov, patogénov, infekcie do tela. Choroby kože sprevádza svrbenie, pálenie, sčervenanie, tvorba šupín, škálovanie a suchosť kože. Ak sa objavia príznaky choroby, obráťte sa na špecialistu. Vyrážka a závažné svrbenie na tele u dospelých, liečba, fotografické formácie pomôžu zistiť príčinu vzniku vyrážok, predpísať priebeh liečby.

žihľavka

Úle sú vyrážky vo forme zapálených blistre malej veľkosti. Môžu postihnúť rôzne časti tela, tvoriť lézie. V závislosti od podnetov existuje niekoľko foriem choroby:

 1. Alergická žihľavka. Je charakterizovaná vysokou citlivosťou organizmu na pôsobenie konkrétneho patogénu: potraviny, chemikálie, prach, chlpy, hmyz.
 2. Imunokomplex sa vyznačuje aktiváciou procesu produkcie antigénu-protilátky v tele. Môže sa vyskytnúť v dôsledku dlhodobej liečby liekom.
 3. Anafylaktoidná reakcia sa vyskytuje ako dôsledok uvoľňovania mastných buniek z akumulovaných enzýmov, proteínov.

Hlavné príčiny vzniku ochorenia, vyrážky a svrbenia na tele u dospelých sú:

 • dysfunkcia pečene;
 • dysfunkcia imunitného systému;
 • predĺžená liečba drogami;
 • alergická reakcia;
 • patológia zažívacieho systému;
 • infekčné choroby;
 • patológia endokrinného systému;
 • ochorenia spojivového tkaniva;
 • malígnych novotvarov.

Fotografické príznaky a liečba u dospelých by mala byť predpísaná špecialistom, berúc do úvahy individuálne charakteristiky pacienta.

svrab

Koža sa vyskytuje ako dôsledok účinku svrabu na povrch pokožky. Po infekcii, príznaky fotografie, prvé príznaky sa môžu objaviť po niekoľkých hodinách. Inkubačná doba ochorenia je 10-12 dní. Scématické vyrážky sa rýchlo šíria po celom tele.

Typické príznaky infekcie sú:

 • závažné svrbenie postihnutých oblastí, ktoré sa zintenzívňuje vo večerných hodinách.
 • vzhľad svrbenia sa pohybuje na povrchu kože;
 • tvorba vezikúl naplnených kvapalinou, erózia, vezikuly, krusty;
 • výskyt červených zápalových škvŕn v bruchu, medzi prstami a prstami, na kmeň, nohy, zadok, hrudník, pohlavné orgány.

Počas liečby vyrážky a zo svrbenia na tele dospelého pacienta a po ukončení liečby sa musia dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Telo nevyvoláva imunitu voči chorobe, po kontakte s infikovaným povrchom sa vyrážka môže znova objaviť. Keď svrab potrebuje pravidelne meniť posteľnú bielizeň, oblečenie, uteráky. Pri umývaní je potrebné vykonávať dezinfekciu vecí, dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, tráviť systematicky mokré čistenie.

Liečba pozostáva z medikamentóznej a vonkajšej liečby.

lišajník

Lishay sa vyznačuje tvorbou nodulárnych vyrážok na koži, sú sprevádzané ťažkým svrbením, pálenie, zápalom.

V závislosti od príznakov a príčin výskytu sa rozlišuje niekoľko typov lišajníkov:

 1. pásový opar je malé vodnaté bubliny, ktoré môžu byť sprevádzané bolestivými pocitmi, svrbením, horúčkou, zápalom lymfatických uzlín. V dôsledku expozície vírusových baktérií so zníženou imunitou, stresujúcej situácie po infekčnom ochorení existuje lišajník.
 2. Peregrine lichen charakterizované výskytom malých škvŕn na koži ružovej a hnedej, ktoré tvoria lézie. Vyrážka na tele dospelého človeka vyráža, vybledne. Proces potenia je aktivovaný.
 3. Pink lichen sa vyznačuje tvorbou veľkých škvŕn na koži. Formácie môžu byť olúpané, líšia sa prítomnosťou červeného okraja, tvoria lézie.
 4. pásový opar postihuje všetky časti tela, vrátane chlpatých. Charakteristické vlastnosti sú: výskyt červených škvŕn, olupovanie, svrbenie, výskyt špecifického zápachu, silné krehké vlasy.
 5. Červené ploché lišajníky Je charakterizovaná tvorbou červených papulov s lesklým povrchom, ktoré tvoria krúžky. Vyskytuje sa na podrážkach nohy, nohy, môže ovplyvniť sliznice.
 6. svrab sa objavuje vo forme červených škvŕn na záhyboch rúk, nôh, v páse a zadku. Formácie sú suché, lúpanie, môžu tvoriť ložiská lézie, sprevádzané svrbením.

Infúzia u dospelých

Potenie vzniká vo forme malých bublín u ľudí s nadmernou hmotnosťou, zvýšené potenie. Výstrahy sa objavujú na miestach, kde sú oblečenie pevne pripevnené k telu a nie je prístup k voľnému vzduchu. Tiež môže dôjsť k pocení pri vysokej telesnej teplote, so znečistenou kožou a hojným potenie.

Vyrážky sa môžu vyskytnúť na chrbte, bruchu, hrudníku, tvári, krku, podpaží, na záhyboch rúk nohy. Choroba sa neprenáša priamym kontaktom. S takou vyrážkou a svrbením na tele v dospelom veku liečba sa nevyžaduje. Vzhľad potenia môže naznačovať dysfunkciu endokrinného, ​​nervového, kardiovaskulárneho systému.

Hlavné dôvody pre vznik potenia sú:

 • zvýšené potenie;
 • zvýšenie telesnej teploty pri prechladnutí;
 • fyzické zaťaženie;
 • úzke odevy zo syntetických materiálov;
 • dlhodobý pobyt v horúcej miestnosti;
 • nadváhou;
 • dlhodobý pobyt na slnku;
 • dekoratívna kozmetika.

Keď sa objaví celý svrbenie tela a charakteristické vyrážky, mali by sa prijať opatrenia na vylúčenie dráždivých látok: nosiť voľné oblečenie vyrobené z prírodných materiálov, dodržiavať pravidlá osobnej hygieny.

Stevens-Johnsonov syndróm

Stevensov-Johnsonov syndróm je charakterizovaný bulóznymi léziami slizníc a kože ako dôsledok expozície alergénom. Choroba môže ovplyvniť ústnu dutinu, oči, močovodný systém.

Ochorenie sa môže vyskytnúť v dôsledku infekčnej choroby, dlhodobého užívania liekov, malígneho nádoru. Vyvolať vývoj choroby môže byť vírusové, plesňové, bakteriálne mikroorganizmy: herpes, hepatitída, osýpky, ovčie kiahne, tuberkulóza, salmonelóza, kvapavky, mykoplazmózy, trihofitia, histoplazmóza.

svedok že to môže byť Stevens-Johnsonov syndróm, môžu mať nasledujúce príznaky:

 • vysoká telesná teplota;
 • bolesť hlavy, nevoľnosť;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • svalová bolesť;
 • bolesť v krku, kašeľ;
 • narušenie práce bytového komplexu;
 • výskyt veľkých pľuzgierov v ústnej dutine, ktoré môžu prasknúť, kôrka;
 • hnisavý zápal očnej gule;
 • vývoj očných ochorení, ako je blefaritída, keratitída;
 • výskyt uretritídy, vulvitidy, vaginitídy;

Choroba môže preniknúť s komplikáciami: krvácanie z močového mechúra, pneumónia, bronchiolitída, kolitída, zlyhanie obličiek, strata zraku.

mykóza

Mykóza sa vyvíja v dôsledku parazitických húb. Môže sa vyskytnúť choroba na pohlavných orgánoch, nechty, vlasy, sliznice, dýchacie orgány, zhkt. Infekcia huby môže byť pri priamom kontakte s poškodenou kožou s patogénom na verejných miestach: sauna, kúpele, bazén.

Mykóza môže dôjsť u chorôb, ako je HIV, cukrovka, zhubný nádor, trofických vredov, ekzémy, erysipel.

V mykóze, takéto príznaky, takto:

 • závažné svrbenie;
 • plienkovú vyrážku, zápal a podráždenie kože v záhyboch;
 • objavenie vyrážok vo forme pľuzgierov, škvŕn, vredov, trhlín, pustúl;
 • kožný peeling;
 • špecifický zápach nôh;
 • poškodenie, poškodenie konštrukcie dosky na nechty.

Keď sa objavia prvé známky ochorenia, mali by ste sa poradiť s odborníkom. On vám povie, ako sa liečiť, fotografia vyrážok pomôže stanoviť správnu diagnózu.

Preskúmali sme vyrážku a svrbenie na tele dospelého, liečby, fotografie. A stretli ste sa s týmito chorobami? Rozumiete dôvodom? Na čo boli zaobchádzané? Zanechajte svoj názor alebo spätnú väzbu pre každého vo fóre

Vyrážka na tele v fotografiu pre dospelých s vysvetleniami, že to môže byť

Typy vyrážok, popis a fotky

Mnohé choroby sa prejavujú ako reakcia na pokožku. Pri autoimunitných ochoreniach sa môžu objaviť a zmiznúť vyrážky a potom sa znova objavia na nových zdravých miestach pokožky.

Príčinou mnohých autoimunitných ochorení lekári vysvetľujú ako fenomén energetického zlyhania v tele.

V takých prípadoch, pacienti potrebujú sa dostať preč od zhonu a stresu, jesť prírodné ovocia a zeleniny, sa usadil v pokojnom kúte prírody, kde je čerstvý vzduch, čisté rieky a ticho. Potom stres ustúpi.

Niekedy môže byť červené vyrážky na tele príznakom infekčných a pohlavných chorôb. Prvým príznakom zákerného syfilisu je prítomnosť vyrážky na tele pacienta.

Potom vyrážka sa stáva červeno-hnedá, vlasy začínajú vypadávať. Iba pomocou laboratórnych krvných testov môžete stanoviť presnú diagnózu infekcie HIV.

U dospelých môže byť vyrážka na tele príznakom svrabu, keď sa v žalúdku, na rukách, medzi prstami objavujú ložiská svrbenia, horšie v noci.

Pri návšteve verejných miest by ste sa mali dávať pozor na infekciu svrabom, nepoužívať uteráky iných osôb a iné predmety pre domácnosť, často si umyť ruky mydlom.

Červené vyrážky alergie u dospelých na tele môže byť príčinou domáce použitie chemických postrekov, detergenty a sredstv.Stressovye situáciu, nesprávna strava škodlivé prísady viesť k alergickej reakcii, ktorá sa prejavuje červenú vyrážku na koži.

Takéto vyrážky môžu byť dôvodom na užívanie antibiotík a iných liekov. Odložené infekčné ochorenia s komplikáciami, intoxikácia alkoholom tiež spôsobujú alergickú reakciu s vyrážkami na tele.

Aby ste netrpeli alergickým svrbením, musíte jesť správne, vyhnúť sa nervovému napätiu, konfliktným situáciám a posilniť imunitu.

Keď je na tele vyrážka, musíte prejsť na lekára a zistiť príčinu. Bez liečby základnej príčiny choroby nie je možné vyhnúť sa vyrážke.

Keď sa vyskytne vyrážka, koža a sliznice sa menia. Farba, štruktúra povrchu pokožky sa zmení, začervenanie sa objaví, svrbenie a bolesť je pocit, koža začína odlupovať.

Vyrážka na tele je lokalizovaná na rôznych miestach. Alergické reakcie sa objavujú na tvári a rukách a infekčné choroby - na povrchu tela.

Na snímke je známy výskyt alergií.

Pri stanovení všeobecných bodov môžete postupovať podľa špecifických ochorení, pri ktorých sa u dieťaťa objavujú vyrážky rôzneho druhu. Takže najprv zostavíme jediný zoznam najrozšírenejších ochorení, pre ktoré je charakteristická vyrážka:

 • osýpok;
 • impetigo;
 • felinoz;
 • ružienke;
 • meningokoková sepsa;
 • šarlach;
 • herpes;
 • kurací kiahní;
 • Infekčná mononukleóza;
 • exantém náhle;
 • vezikulárny enterovírus stomatitídy;
 • infekčný erytém;
 • toxický erytém;
 • yersinióza;
 • pseudotuberculosis;
 • zaparenín;
 • sudamen;
 • plienková dermatitída;
 • akné novorodencov;
 • vezikulopustulez;
 • mäkkýše nákazlivé;
 • alergie;
 • atopická dermatitída;
 • svrab;
 • exantém je infekčný;
 • narušenie obehového a cievneho systému;
 • hmyzie uhryznutie (chyby, blchy, vosy, včely, komáre, muchy).

Infekčné kožné ochorenia detí

Treba poznamenať, že v medicíne existuje podmienečný zoznam šiestich najčastejších infekčných ochorení, ktoré sa vyskytujú u detí, a sú sprevádzané vyrážkou.

Medzi nimi sú osýpky, šarlach, ružienka, kiahní, infekčný a náhly erytém. Okrem toho sa často vyskytujú také ochorenia, ako je infekčná mononukleóza, meningokok a impetigo.

Príčiny vyrážky

Vyrážky na pokožke môžu mať rôzny pôvod, ale najčastejšie príčiny zahŕňajú:

 • infekčné choroby;
 • alergie;
 • ochorenia krvi a ciev.

K infekčným chorobám-provokátorom vyrážky je možné nosiť osýpky, kiahne, ružienku, herpes, šarlach a mononukleózu. Tieto ochorenia sa vo väčšine prípadov nachádzajú u detí a menej pravdepodobné, že spôsobia vyrážku na tele dospelých.

Je veľmi ľahké určiť pôvod infekčné vyrážky, pretože jeho vzhľad je potrebné predchádzať kontaktu s ľuďmi, ktorí sú chorí, horúčka, strata chuti do jedla, silné svrbenie, zimnica, bolesť hrdla, nádcha a hnačka.

Všetky uvedené príznaky naznačujú, že osoba má infekčnú chorobu a ihneď sa musí poradiť s lekárom.
.

Vyrážka na koži sa môže objaviť v dôsledku zvýšenej citlivosti človeka na určitú dráždivú látku. Zoznam alergénov je veľmi obrovský. Pri podozrení na popáleniny ramien a predlaktia alergického pôvodu, ak neexistujú súčasné príznaky infekčnej choroby.

Vyrážka na koži a svrbenie môže vyvolať potravu, kvitnúce rastliny, kontakt s chemikáliami alebo niektorými zvieratami, nekvalitné oblečenie a dokonca aj užívanie liekov. Ak prerušíte kontakt s takými dráždivými látkami, malá vyrážka na tele a svrbenie by mali odísť sama od seba.

Ak máte ochorenie ciev krvi alebo krvných, potom červená vyrážka na tele svrbí pri nesprávnou funkciou krvných doštičiek, ktoré sa podieľajú na zrážaní krvi, alebo narušenie vaskulárnej permeabilitu.

Začneme hovoriť o vyrážkach na tele osoby s definíciou. Vyrážka - A patologické zmeny slizníc kože, ktoré predstavujú prvky rôznych farbách, tvaroch a textúr, ostro sa líši od normálneho stavu kože alebo sliznice.

Kožné vyrážky u detí, ako u dospelých, existujú rôzne faktory, a môže byť spustená ako ochorenia a alergické reakcie organizmu, ako sú lieky, potravinami a bodnutie hmyzom.

Treba poznamenať, že naozaj existuje značné množstvo dospelých a detských chorôb s vyrážkami na koži, ktoré môžu byť ako neškodné, ale aj naozaj nebezpečné pre život a zdravie.

Každá zmena povrchu tela je spôsobená kožnou vyrážkou a sčervenaním určitých oblastí dermy. Väčšina vyrážok pochádza z jednoduchého podráždenia, iné sú spôsobené zavedením patogénov do tela, iné sú stresujúce.

Svrbenie kože, začervenanie, primárne a sekundárne vyrážky môžu byť kdekoľvek a môžu byť rozšírené na ľudské telo.

Vyrážka je príznakom niektorých hubových, bakteriálnych, vírusových infekcií, môže byť alergická alebo je ozvenou stresovej situácie. Rôzne typy vyrážok menia štruktúru a farbu kože, ktorá sa môže stať nerovnomerná, šupinatá, podráždená. Pacient cíti akútnu potrebu pokožky pokožiť.

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré spôsobujú rôzne vyrážky, vrátane:

 • liečivé prípravky;
 • alergická reakcia;
 • nekvalitná parfuméria a kozmetika;
 • akútnych vírusových, infekčných ochorení a hubových lézií.

Ako už bolo uvedené vyššie, akékoľvek vyrážky na koži naznačujú akékoľvek abnormality. Existujú tri hlavné dôvody pre objavenie vyrážok na tele u dospelých:

 1. Alergické ochorenia (atopická dermatitída, ekzém).
 2. Infekčné lézie (osýpka, rubeola, kiahne, herpes).
 3. Choroby krvi a krvných ciev (hemofília, leukémia).

Pri alergických reakciách nie je vyrážka na koži jediným klinickým prejavom. Človek nevyhnutne cíti a ďalšie príznaky alergie: nazálne kongescie, konjunktivitída, kašeľ, kýchanie, ťažkosti s dýchaním.

Ak sa červené vyrážky na tele dospelého cítia, potom je s najväčšou pravdepodobnosťou známkou alergie.

Dôležité! Alergické reakcie môžu ovplyvniť dýchací systém, preto by ste mali okamžite konzultovať s lekárom, aby ste predišli riziku udušenia.

Alergia sa často prejavuje na tvári vo forme malých vyrážok, ktoré svrbia

Pri infekčných chorobách tela je choroba sprevádzaná zvýšenou teplotou, všeobecnou intoxikáciou a zlým zdravotným stavom. Človek nespí dobre, chuť zmizne, môže sa objaviť bolesť kĺbov.

Môžu sa objaviť aj príznaky nachladnutia: kašeľ, zimnica, nazálne kongescie a poruchy trávenia (voľné stolice alebo zápcha).

Choroby krvi a krvných ciev sú charakterizované zmenou kvalitatívneho zloženia krvi, porušením priepustnosti cievnej steny, ťažkosťami zrážania. Výsledkom je krvácanie a modriny, modriny, petechiálna vyrážka vo forme malých viacnásobných krvácaní na koži a slizniciach.

Hemofília je strašné ochorenie, pri ktorom krv stráca schopnosť zrážať sa. Ľudia s takýmto ochorením zriedka žijú do dospelosti.

Vyrážka na tele, tvári a končatinách sa vždy prejavuje ako dôsledok určitej choroby, takže nie je dôvod na jej liečbu bez toho, aby sme sa pýtali prečo.

Typy vyrážky

Vyrážky na koži sú rozdelené na dva typy vyrážok. Primárne - objavuje sa na zdravom pokožke alebo slizniciach, keď je telo patologickým procesom. Sekundárne - sa objavia na mieste primárneho v neprítomnosti liečby. Primárne vyrážky môžu byť liečené ľahšie ako sekundárne.

Výpadky sa vyznačujú vonkajšími znakmi:

V závislosti od toho, ako vyrážka vyzerá na tele, je to svrbenie a kde sa nachádza, môžete urobiť prvé závery o potrebnej liečbe. Moderná medicína rozlišuje takéto typy vyrážok:

Klinici zistili, že typy vyrážok môžu byť takéto prejavy:

 • škvrny - sú červené, hnedé, biele makuly;
 • blistre - sa objavujú v hustom a drsnom koži na koži;
 • papuly - prvok, ktorý vyzerá ako uzliny v hrúbke kože;
 • Bubliny - môžu byť veľké a malé, vytvorené v kožnej dutine s čírou tekutinou;
 • erózia a vredy - počas formovania je narušená celistvosť kože;
 • kôry - sa objavujú na mieste bývalých pľuzgierov, pustúl, vredov.

Typy vyrážok na koži

Najbežnejšie vyrážky na koži tvoria nasledujúce prvky:

Vyrážka, v závislosti od dôvodov, prečo ona bola volaná, je infekčné, neinfekčné (alergická vyrážka na tele, vyrážka spôsobená kardio - cievny systém a vyrážka, ktorá sa objavila v dôsledku nedodržania pravidiel osobnej hygieny a z iných príčin).

Neinfekčná alergická vyrážka na tele:

Mali by ste vedieť, že každá choroba má svoje prejavy, takže existuje veľa druhov vyrážok. Pomocou svojej povahy môžete nezávisle určiť, aké sú problémy v tele.

Dobrý dermatológ s externým vyšetrením ľahko určí povahu vyrážok na koži a poskytne predbežnú diagnózu

Typy prvkov vyrážky:

 • Škvrny. Ide o oblasti pokožky, ktoré majú inú pigmentáciu ako zvyšok povrchu. Vo veľkosti sú odlišné, môžu sa navzájom zlúčiť a šíriť po celej tvári a tele. V závislosti od farby rozlišujeme: vitiligo - biele škvrny, roseol - červené škvrny, pigmentové škvrny - hnedé. Bodky môžu naznačovať závažné porušenia tela: dermatitída, syfilis, týfus, leukoderma.
 • Pľuzgiere. Prvky, ktoré sa zdvíhajú nad povrchom pokožky. Majú hrubý povrch, môžu dosiahnuť skôr veľké rozmery. Pigmentácia kože sa nemení. Takéto vyrážky sa zvyčajne vyskytujú po popáleninách alebo uhryznutí hmyzom. Po chvíli môže prejsť nezávisle.
 • Bubliny. Formácie, ktoré vzrastajú nad úroveň kože, ktoré sú naplnené tekutinou, hnisom alebo sérovým obsahom. V tomto prípade sa bubliny rozlišujú vo veľkosti: vezikuly - až 5 mm, pustuly - viac ako 5 mm. Tieto vyrážky sa môžu vyskytnúť pri alergických ochoreniach kože, rovnako ako u kuracích kiahní, ekzému, herpesu a lišajníkov.
 • Vredy. Stupne, ktoré sa môžu vytvoriť sami alebo po otvorení vezikúl. Zvyčajne, zle liečiť, môžu byť pokryté hnisavým výbojom. Veľké vredy sa nazývajú erózie. Zvyčajne ich vzhľad poukazuje na vážne abnormality v tele, ako je syfilis alebo otrava krvi.
 • Pustuly (pustuly). Sú podobné vezikulám, ale môžu ovplyvniť hlbšie vrstvy epidermis. Obsahujú len purulentný obsah, tieto vyrážky sa zvyčajne objavujú s akné, ako aj s folikulom, furunkulózou, pyodermou.

Keďže koža vrátane slizníc je "zrkadlom" vnútorného stavu ľudského zdravia, reaguje na všetky poruchy tým, že sa objavuje rôznorodá vyrážka pozostávajúca z prvkov:

 • primárne škvrny (makuly) a pľuzgiere, vezikuly a pustuly, uzliny, uzliny a tuberkulózy alebo vezikuly, akné alebo akné a akné;
 • sekundárne - zvýšená alebo znížená pigmentácia, trhliny alebo odlupovanie, erózia alebo kôra, jazvy, atrofia alebo hypertrofia tkaniva.

Makuly alebo škvrny majú rovnakú úroveň ako koža. Sú z rôznych odtieňov: ružová alebo červené, hnedé škvrny alebo s obmedzenou pigmentáciou.

Ak sú škvrny vytvorená v dôsledku krvácania do kože, potom je plná s výskytom rôznych veľkostí hematóm, ekchymóza (veľké krvácavé škvrny) a petechií (určiť krvácanie, zoskupené do malých škvŕn).

Vyrážka u detí je rôznych typov a má odlišnú etiológiu. Nezávisle na tom, aby ste sa zaoberali diagnostikou a definíciou verzie vyrážok pomocou fotografií z internetu, a to ani s dobrými vysvetleniami, nie je to potrebné. Toto by malo zaobchádzať špecialista.

V dermatológii sa rozlišujú tri veľké skupiny, do ktorých sa deťom šíria všetky možné kožné vyrážky:

 1. Fyziologické. Tento typ vyrážky sa vyskytuje u novorodencov. V dôsledku hormonálnych zmien, ktoré sa vyskytujú v tele, sa na tele objavujú výruchy.
 2. Imunologická. Je to dôsledok účinkov rôznych epidermálnych faktorov, napríklad alergénov, teploty alebo trenia. Takéto vyrážky zahŕňajú urtikáriu, potenie, alergickú reakciu alebo atopickú dermatitídu. Porušenie základných hygienických pravidiel môže tiež viesť k vzniku nežiaducich prejavov.
 3. Infekčné. Vyrážka je príznakom spojeným s určitým infekčným alebo vírusovým ochorením, napríklad kiahňou kiahňou alebo šarlami.

Vyrážka symptómy

Pokiaľ kožné vyrážky u detí a dospelých vzniknú na pozadí poškodenia pečeňových funkcií, potom charakteristické symptómy môžu naznačovať toto:

 • žltý odtieň kože;
 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • špinavý zápach;
 • silná sekrécia potu;
 • syndróm bolesti v oblasti pečene;
 • svrbenie na tele;
 • prudká strata hmotnosti;
 • rozbitá stolica;
 • hnedá farba jazyka;
 • horkú chuť v ústnej dutine;
 • výskyt trhlín v jazyku;
 • zvýšená teplota;
 • žilový vzor na bruchu.

Ak je príčinou infekčné ochorenia, potom môžu vyrážky na koži začať na koži, ísť na tvár, nohy a postupne postihovať celé telo.

Keď pacient s rubeolou prvýkrát prekoná vyrážku na tvári a šíri sa po celej koži. Prvé ohniská zápalu sú lokalizované na miestach, kde sa povrch končatín najčastejšie ohýba, v blízkosti kĺbov, na chrbte a zadku.

Všetky vyrážky môžu mať rôzne odtiene - ružové, červené, bledé, hnedé.

Infekčné patológie sa často prejavujú nielen v vyrážke, ale aj v iných znakoch. Viac podrobností možno zistiť na klinickom obrázku:

 • zvýšená teplota;
 • malátnosť;
 • slabosť;
 • bolestivé útoky;
 • zápal jednotlivých oblastí tela pacienta, napríklad oči, mandle atď.;
 • môže nastať fotofóbia;
 • časté srdce;
 • ospalosť;
 • svrbenie;
 • pocit pálenia.

Vyrážky na koži vo forme červených škvŕn sú charakteristické pre vývoj takýchto infekčných ochorení - kuracie kiahne, rubeoly, osýpky, šarlach.

Vyrážky na koži s ružienkou

Sprievodca vyrážkou takéto príznaky:

 • zvýšená telesná teplota a zimnica;
 • coryza a kašeľ;
 • bolesť brucha alebo hrdla;
 • nevoľnosť a / alebo vracanie;
 • znížená chuť do jedla;
 • opuch, bolesť, svrbenie

Vyrážka sa môže objaviť okamžite ako prvý príznak ochorenia alebo po 2-3 dňoch.

diagnostika

Ak sa prejavia akékoľvek prejavy vyššie uvedených symptómov, pacient by mal naliehavo požiadať o pomoc lekára. Ak chcete získať informácie o vyrážke na koži, môžete mať alergikov, špecialistu na infekčné ochorenia.

Po počiatočnom fyzickom vyšetrení a minimálnom vyšetrení lekár presmeruje pacienta na iného odborníka, ak príčina ochorenia nie je zakrytá zápalom, alergiou alebo infekciou.

Možné možnosti liečby

Výber liečebného režimu a výber liekov by mal vykonávať výlučne kvalifikovaný odborník. Výber liekov závisí od typu vyrážky na tele a dôvodov, ktoré ju spôsobili.

Preto nemusíte sami vyberať lieky, ak nechcete zvýšiť svrbenie a situáciu ešte zhoršiť.
.

Liečba alergických kožných vyrážok lekára predpíše až po diagnóze. Liečba je založená na eliminácii etiologického faktora, takže lieky by mali byť vhodné.

Ak človek vytvoril vyrážku z mechanického poškodenia alebo potenie, potom v tomto prejave nie je nič strašné. Doma môžete pomazanú oblasť pomazat 'krémom alebo olejom, aby ste mierne odstránili opuch a svrbenie.

Po čase príznak zmizne. Aj doma môžete eliminovať príznaky choroby s takýmto odporúčaním od lekárov:.

 • nosiť veci z prírodnej bavlny, aby nedošlo k podráždeniu;
 • umyť telo mydlom alebo sprchovým gélom;
 • Ak chcete vylúčiť zo života všetky veci, ktoré môžu vyvolať vyrážku na koži.

Ak je symptomatológia u pacienta výraznejšia, má charakteristické indikátory, ktoré pacientovi prinášajú nepohodlie, potom je absolútne nevyhnutná konzultácia s dermatológmi.

Kožné testy na alergie

Ak bol výskyt choroby alergia, je dôležité, aby lekár identifikoval tento alergén so vzorkou a potom predpísal liečbu. Pacient sa musí vždy odstrániť z tohto objektu alebo odstrániť produkt z potravy. Taktiež vyliečiť takéto označenie môže byť spôsobené antihistaminikami a tabletami.

V prípade, že vonkajšie, a síce, že vyrážka vyvinula z vírusu, a symptómy ochorenia je doplnená o vysokej teplote, potom sa pacient môže dať antipyretickými lieky. Pri komplikácii ochorenia sú predpísané antibiotiká a protizápalové lieky.

Pomerne často, kožné vyrážky diabetu, ochorením pečene, infekčných ochorení alebo v alergických rozpoznaný lekárov nie je ľahké, pretože príznak sa často prejavuje v rovnakých obrázkoch - svrbenie, začervenanie, opuch.

V tomto ohľade lekári určujú prvú terapiu pacienta, ktorej cieľom je zbaviť sa znakov a nie príčin vzniku ochorenia.

Účinná liečba používa komplexné opatrenia na odstránenie klinického obrazu, v rámci ktorého musí pacient dodržiavať tieto metódy:

 • denná rutina;
 • užívať lieky;
 • strava;
 • psychoterapie;
 • fyzioterapia.

Lieky by mali mať komplexný účinok na odstránenie príčiny ochorenia. Ak je vyrážka spôsobená alergiou, mali by sa predpísať antihistaminiká z interného alebo vonkajšieho spektra účinku.

Lekári často predpisujú hormonálne masti na liečbu sčervenania pokožky. Najmä ak štandardná liečba neprinesie požadované výsledky.

Existujú aj iné krémy a masti, ktoré majú hojivý, zvlhčujúci účinok. Niektorí špecialisti predpisujú lieky s antibiotikami na rýchle zotavenie.

Národné lekárstvo môže pomôcť pri komplexnom vplyve. Soľné kúpele dokonale parnú pokožku, čím eliminujú svrbenie a sčervenanie. Situáciu možno zmierniť. Zásobník sa dá denne vykonať, aby sa odstránili nepohodlie.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku nepríjemných symptómov, musí pacient dodržiavať osobitné pravidlá. Ak človek vie, že má alergie na určité veci, potom sa odporúča okamžite odstúpiť od nich a vylúčiť alergény zo života. Aby sa zabránilo vyrážkam spôsobeným hubami a infekciami, odporúčajú lekárom, aby tieto opatrenia dodržiavali:

 • monitorovať osobnú hygienu - umyť telo, utrieť sucho, vyčistiť nechty a sledovať čistotu ušných štítkov;
 • Nezdieľajte osobné veci s outsideri a nepoužívajte uteráky, zubné kefky, nemeňte oblečenie a papuče;
 • pravidelne umyť oblečenie;
 • vyčistite miestnosť prachu.

Ak chcete znížiť riziko potenia alebo poškodenia, musíte použiť špeciálne krémy, oblečte si podľa sezóny a buďte opatrní pri cestovaní do lesa a na hory.