Hlavná

Dermatitída

Kožná vyrážka u dospelých, príčiny a fotografie

Pokožka - najväčší orgán človeka, a nie je divu, že v priebehu chorôb, ktoré sa vyskytujú v tele sa objavili nežiaduce účinky v podobe rôznych druhov vyrážky objavujú na koži. Akýkoľvek príznak musí venovať pozornosť v tomto článku na kožné vyrážky u dospelých budeme analyzovať príčiny s fotografiami, ktoré vám pomôžu určiť vinníka lézie, a choroba sa jedná, skorý príznak ktoré sú často kožné prejavy.

Vzhľadom k tomu, kožné vyrážky, je prvým príznakom mnohých chorôb, nie je možné ignorovať tento signál akýkoľvek náhle objavil podozrivé vyrážky by mal byť vyšetrený kvalifikovaným lekárom (dermatológ, alergológ alebo lekára), rovnako ako choroba v oslabenej forme sa môže prejaviť kožné zmeny, bez ďalších príznakov.

Vyrážka môže naznačovať:

 • Problémy imunitného systému.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu.
 • Alergické reakcie.
 • Problémy s nervovým systémom spôsobené stresom.

Takže čo je kožná vyrážka?

Všeobecne sa uznáva, že vyrážky sú zmeny v koži a (alebo) slizniciach. Zmeny môžu zahŕňať v prvom rade zmeny farby, štruktúru povrchu kože, olupovanie, svrbenie v oblasti sčervenania a bolesti.
Lokalizovaná vyrážka môže byť v rôznych miestach na tele pre rôzne typy jaziev existuje typický vzhľad miesta, napríklad na ruky a tvár sa často prejavujú vyrážka spojená s alergickými reakciami, prejavy rovnaké na povrchu tela, najčastejšie spojené s infekčnými chorobami.

Pamätajte, že vyčesávanie vyrážok je v každom prípade neprípustné, čo povedie k ešte väčšiemu podráždeniu pokožky a prípadnému vzniku abscesov.

Typy vyrážky

primárny - vznikajú na miestach zdravej pokožky alebo slizníc v dôsledku patologických procesov v tele.


sekundárne - vznikajú na mieste primárneho pôvodu z určitých dôvodov (napr. nedostatok liečby)

Nepochybne najpriaznivejšie z hľadiska možností diagnostiky a následnej úspešnej liečby sú primárne výčnelky. Všetky výčnelky sa líšia vo vzhľade, ako je veľkosť, tvar, obsah, stupeň farby, zoskupenie atď.

Poďme analyzovať hlavné typy výčnelkov

škvrna - sa prejavuje zmenou odtieňa alebo sčervenania kože. Vyskytuje sa pri ochoreniach, ako je syfilitida, ružica, vitiligo, dermatitída a tento druh prejavov zahŕňa znaky, pihy.

Vyrážka pre alergie

Dôvodom pre neustále svrbenie a viditeľné kožná vyrážka často alergie, to je celkom bežné v dnešnej dobe, asi 70 percent ľudí, ktorí sú vystavení alebo tak nejako, ktoré sa stretávajú s alergickými reakciami.

Pozor prosím! V prípade akútnej alergickej reakcie s tvorbou opuchu by ste mali ihneď zavolať tímu chorých ambulancií!

Tiež sa často prejavuje alergickú dermatitídu -, keď je vystavený alergénu v mieste kontaktu, regiónu vyrážky, napríklad reakciou s odevom - vyrážky v páse, zadné a miesta na tele, kde oblečenie najviac priliehajúca ku koži, alebo v reakcii na parfum alebo dezodorant - v oblasti najväčšieho zásahu látky (často pod podpazuší)

V miernou formou alergickej reakcie symptómov podobajú príznaky prechladnutia: nádcha, možnému slinách a slzenie. Ak sa objavia príznaky, ako sú závraty, tachykardia, kŕče a nevoľnosť, že môže posúdiť závažné alergické reakcie, v ktorých existuje riziko anafylaktického šoku, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom.

Príčiny alergií môžu zahŕňať:

 • Vlna domácich zvierat
 • Pyl rastlín v lete alebo jesennom období roka
 • lieky
 • Potravinárske výrobky (čokoláda, mlieko, citrusy atď.)
 • Rôzne prídavné látky v potravinách
 • Látky obsiahnuté v parfumérii alebo chemikáliách pre domácnosť
 • Látky tvoriace šatňové predmety (textílie, kovy, farbivá)

Vyrážka s infekčnými ochoreniami

Vyrážka infekčných chorôb sú často charakterizované postupné vzhľad, ona najprv sa objaví na jednom mieste, potom ďalšie, ako každý infekcie, existujú typické miest vyrážok, špecifický tvar a veľkosť, že je dôležité mať na pamäti všetky podrobnosti o prieskume a hlásiť všetky tieto informácie s lekárom.

Nižšie uvažujeme o vyrážke pre rôzne infekčné ochorenia:

rubeola - v počiatočnom období ochorenia sa na tvári a krku objaví malá vyrážka, potom sa do 2 až 6 hodín vyrážka rozšíri po celom tele. Zvyčajne vyzerá ako okrúhle alebo oválne začervenanie 2 až 10 mm. Pokožka zostáva až 72 hodín, potom zmizne bez viditeľných stôp. Ak nájdete podobné vyrážky vo vašom tele, konzultácia a vyšetrenie lekára je nevyhnutná, pretože podobné vyrážky sú príznaky mnohých infekčných ochorení. Tiež pripomenúť, že ružienka predstavuje mimoriadne nebezpečenstvo pre tehotné ženy, pretože u matkinej choroby infekcia môže poškodiť plod.

osýpky - Koronárna choroba sa zvyčajne prejavuje katarálnymi prejavmi. Vyrážka sa objaví po 2-7 dňoch. Primárne výčnelky - na koži nosa a za ušnicami, potom sa rozšíria po 24 hodinách na pokožku hrudníka, tváre, potom sú ruky a krk tiež pokryté vyrážkami. Po 72 hodinách sú vyrážky pokryté vyrážkami, vyrážka je častejšie nasýtená a roztápaná. Po aktívnej fáze ochorenia sa vyrážka mení na farbu a vytvára druh pigmentových škvŕn.

Kuracie kiahne - s nástupom ochorenia sa prejavuje ako červené škvrny, potom vzniknú bubliny s červeným krúžkom a kvapalinou vnútri, podobne ako kvapky rosy. Po dvoch dňoch klesne vonkajší povrch bubliny a stáva sa menej elastickým. Následne bubliny hrubé, stali sa kruhovým a do siedmich dní klesli bez toho, aby zostali viditeľné stopy.

Šarlátová horúčka - Vyrážky v šarlach sa objavujú 24 hodín po infekcii, oblasti aktívnych prejavov sú chrbát, svaly, lakte a kolenné záhyby, podkožná koža. Potom na koži je zápal, niekedy tam je mierne modrú v miestach tvorby roseol. Tvár so šarlami obvykle nie je ovplyvnený vyrážkou.

Príčina kožnej vyrážky

Komu kontaktovať: dermatológ.

vyrážka - tento náhly vzhľad na koži a slizniciach rôznych zmien, odlišných od bežnej kože vo farbe a vzhľade a často sprevádzaný začervenaním a svrbením.

Vyvolanie vyrážky môže byť lokálna reakcia kože na vonkajší stimul alebo môže byť jedným z príznakov niektorých bežných ľudských ochorení. Existuje niekoľko desiatok kožných, infekčných a iných ochorení, pri ktorých je vyrážka vždy a niekoľko stoviek, pod ktorou sa tiež môže objaviť.

Existuje niekoľko skupín ochorení, pri ktorých sa môže objaviť vyrážka na koži alebo slizniciach.

Choroby krvi a krvných ciev.

Najčastejšou príčinou vyrážky - infekčné ochorenie (osýpky, ružienka, ovčie kiahne, šarlach, herpes, infekčná mononukleóza, infekčné erytém a kol.). Okrem vyrážka, ďalšie príznaky sú vždy prítomní: kontakt s infekčnými pacientmi, akútna nástup, horúčka, strata chuti do jedla, zimnica, bolesti (krku, hlavy, žalúdočné), nádcha, kašeľ či hnačka.

Vyrážky ako symptóm alergií tiež nie sú nezvyčajné. Pri absencii príznakov infekcie a možnom kontakte so zdrojom alergie môže byť podozrenie na alergickú vyrážku. Tie môžu byť výrobky (citrusové plody, čokoláda, vajcia, med, atď.), Lieky, chemikálie (farba, parfumy, detergenty, atď..), zvieratá (mačky, psy). Takto vyrážka môže byť prejavom hlavných typov alergií - potravín, drog, dýchacích ciest a kontaktov.

V prípadoch krvných a cievnych ochorení môže dôjsť k vyrážke z dvoch hlavných dôvodov.

 1. Zníženie počtu alebo narušenie funkcie krvných doštičiek, ktoré sa podieľa na procese zrážania krvi.
 2. Porušenie priepustnosti krvných ciev.

1. Bubliny s priemerom 0,5 cm, naplnené kvapalinou. Vyrážky s vezikulátmi môžu byť znakom ochorení, ako je herpes, ekzém, alergická dermatitída, kiahne, šindle.

2. Gnoynikok - prvok plný purulentného obsahu. Tvorba pustúl sa prejavuje folikulitída, furunkulóza, impetigo, pyodermia, rôzne typy akné.

4. Blister sa zvyčajne vyskytuje s alergickou reakciou a prechádza sám o sebe v priebehu niekoľkých minút alebo hodín po výskyte. Pozorované s hmyzom, žihľavom, žihľavkami, toxickými zubami.

5. Stained charakterizovaná zmenou farby (začervenanie alebo odfarbenie) jednotlivých častiach kože, a je sledovaný v syfilitické roseola, dermatitída, toksikodermiya, leukoderma, vitiligo, týfus a týfus. Mlyny, pihy a spálenie od slnka sú pigmentované škvrny.

6. Erytém - mierne zvýšená, výrazne obmedzená oblasť kože jasne červená. Často sa vyskytuje u jedincov s precitlivenosťou na potraviny (jahody, jahody, vajcia a podobne. D.), drogy (kyselina nikotínová, antibiotiká, antipyrínu, chinidín a t. D.), po ožiarení ultrafialovým, erysipel. V prípadoch infekčných ochorení a reumatizmu sa vyskytuje viacnásobný exudatívny erytém, ako aj erytém nodosum.

7. fialové - kožné krvácanie rôznych veľkostí (od malých bodových po veľké modriny). Pozorovaná u hemofílie (poruchy zrážanlivosti), ochorenia Verlgofa (krvácanie trvanie poruchy) kapillyarotoksikoz (zhoršená kapilárnej permeabilita), leukémie (krvné choroba), v skorbut (nedostatok vitamínu C).

6. Nodul je charakterizovaný zmenou farby, reliéfu a konzistencie kože. Rozmery majú priemer 1-3 mm až 1-3 cm. Dopĺňajú psoriázu, lichen planus, bradavice, atopickú dermatitídu, papilómy, ekzém.

7. Uzol sa líši od veľkosti uzliny, môže dosiahnuť priemer 10 cm a hlboké usporiadanie pokožky. Po zmiznutí uzla zvyčajne zostáva jazva na koži.

· Ak sa u Vás vyvinie vyrážka po užití akýchkoľvek liekov, okamžite sa obráťte na svojho lekára-alergika.

· Ak je výskyt vyrážky spojený s horúčkou a malátnosťou, je potrebná konzultácia s lekárom infekčnej choroby.

· Pozri dermatológov, ak je vyrážka sprevádzaná pocitom pálenia, brnenie, krvácaním alebo pľuzgiermi.

· Ak sa objaví náhla bolesť hlavy, ospalosť alebo malé čierne alebo fialové škvrny sa objavia na veľkej ploche kože - okamžite zavolajte ambulanciu.

· V prípade, že vyrážka šíri v tvare prstenca centrálnom červená škvrna, po nejakú dobu po prisatí kliešťa (aj niekoľko mesiacov), okamžite vyhľadať lekársku pomoc, infekčných chorôb.

· Ak sa podobná vyrážka objavila u niekoľkých ďalších členov vašej rodiny, ihneď sa poraďte s lekárom infekčnej choroby.

· Keď je vyrážka je červená, s ostrými obrysmi, pripomínajúce motýľa, vystupujúce nad povrch kože, ktoré sú umiestnené na lícach a cez most, je potrebné poradiť sa s lekárom-reumatológ.

V prípade výskytu vyrážky, ktorá predstavuje závažné ťažkosti pri diagnostike, pripravte sa na nepretržité vyšetrenie u dermatológa.

Domáce lieky na zníženie vyrážky.

Ak chcete znížiť výskyt vyrážky a upokojiť svrbenie, môžete vyskúšať nasledujúce metódy:

· Ak nie sú žiadne príznaky infekcie, môžete aplikovať 1% krému hydrokortizonom na kožné lézie; kontaktujte svojho lekára, ak nedôjde k zlepšeniu o päť alebo šesť dní;

· Používajte hladké oblečenie vyrobené z prírodnej bavlny, aby ste predišli podráždeniu;

· Na umývanie použite mydlá alebo sprchový gél;

· Vylúčte látky, ktoré dráždia pokožku alebo môžu spôsobiť alergickú reakciu - ozdoby, parfumy, kozmetika, prášky na pranie, dezodoranty.

Vyrážky na koži

Vyrážky môžu mať rôzne tvary, farbu a veľkosť. Papulka sa zdvihne nad hladinu kože a pripomína tuberkulu. Plaky sú podobné bežným mierne napučaným miestam. Aby sme pochopili príčinu vyrážok, je potrebné úplne preskúmať osobu. Vysoká horúčka, zväčšené lymfatické uzliny, výtok z nosa a ďalšie prejavy ochorenia sú pre správnu diagnózu veľmi dôležité. Ak je vyrážka asymetrická, potom s najväčšou pravdepodobnosťou nie je žiadna choroba. Len človek kousne hmyz.

Typy vyrážok na koži

Vyrážka môže byť viacnásobná alebo jedna. To môže kontrast alebo zlúčenie s pokožkou.

Existuje taká vyrážka ako dermatologická purpura. Pri niektorých chorobách dochádza k krvácaniu v horných vrstvách kože. V dôsledku toho sa koža stáva bardom alebo červeným odtieňom.

Vyrážky na koži príčiny

Rashes sú niektoré zmeny na koži. Existuje niekoľko desiatok ochorení, ktoré sú vždy sprevádzané vyrážkou. Najčastejšie to nie sú smrteľné ochorenia, ale niekedy existujú vážne prípady, v ktorých musíte byť ostražití.

S cieľom pomôcť pacientovi musí lekár určiť povahu vyrážky, jej prevalenciu, lokalizáciu a postupnosť vyrážok. Je potrebné pochopiť, či existuje infekcia alebo nie. Pri osýpkach, ovčie kiahne, šarlach, herpes, lichen, týfus a osýpky má vyrážka infekčný pôvod. Ak má osoba alergiu, ochorenie krvných ciev, tkanív a krv, potom tu nie je žiadna infekcia.

V rôznych častiach tela má koža určité fyziologické, anatomické a biochemické vlastnosti. To vysvetľuje špecifickú lokalizáciu vyrážok pri rôznych ochoreniach. Zoznam kožných ochorení je obrovský: seboroická dermatitída, kožný lupus erythematosus, neurodermatitída, akné vulgaris, nevi, psoriáza a tak ďalej.

Vyrážky na koži

Zvyčajne vyrážka prechádza sama o sebe, napríklad s kiahňou kiahňou a osýpkami. Ale šarlami sa na odstránenie vyrážky používajú antibiotické prípravky. Aby ste sa zbavili alergickej vyrážky, musíte identifikovať alergén a odstrániť ho. Kožné ochorenia samy o sebe nemôžu prechádzať, musia byť náležite liečené. Pri svrbivom svrbivom vyrážke sa aplikujú masti s kortikosteroidmi. Ak je všetko veľmi zanedbané, kortikosteroidy sa vstrekujú injekčnou striekačkou.

Ak je vyrážka sprevádzaná horúčkou, je potrebné navštíviť lekára, ale skôr, než začnete užívať antipyretiká. Na zníženie svrbenia sa zvyčajne používajú antihistaminiká.

Aby ste pomohli dieťaťu, ktoré zobrali vírus, musíte neustále monitorovať zvýšenie telesnej teploty a v prípade potreby mu dať antipyretické lieky. Veľmi dôležitá je aj odpočinok a bohatý nápoj. Je ťažké vysvetliť dieťaťu, že nemôžete poškriabať vyrážku. Preto na uľahčenie celkového stavu môžete použiť nasledujúce antihistaminiká: Fenistil, Suprastin, Zirtek a Loratidine. Ak je prípad závažný, lekár predpíše antivírusové lieky.

Keď vzniknú komplikácie, pacienti sú poslaní do nemocnice, kde začína priebeh antibiotík a antivírusových liekov.

Liečbu vyrážok spravidla vykonávajú dermatológovia. Kožné ochorenia sú veľmi podobné a nie je vždy ľahké urobiť správnu diagnózu. Často musíte používať symptomatickú liečbu, teda bojovať s chorobou, ale s jej prejavmi. To sa robí v prípadoch, keď príčina choroby nie je jasná. Najčastejšie sa používa komplexná terapia, pri ktorej sa používajú symptomatické, patogenetické a etiologické metódy liečby. Režim, farmakoterapia, strava, psychoterapia, fyzioterapia, balneoterapia a chirurgická liečba zázraky.

V prípade kožných vyrážok sa zvyčajne konzultujú títo odborníci: terapeut, špecialista na infekčné choroby, dermatovenerológ, imunológ, alergológ, reumatológ a gynekológ.

Alergické kožné vyrážky

Vyrážka alebo alergická vyrážka sa náhle objavia. Jedná sa o bledo červené škvrny a uzliny, ktoré mierne stúpajú nad kožou. Najčastejšie takéto vyrážky vyrážajú a svrbia. Niekedy sa malé kruhy spoja a vytvárajú nepretržitú tkaninu ružovej alebo červenej farby.

Aby ste sa zbavili alergickej vyrážky, musíte identifikovať alergén. Ak sa to urobí správne, vyrážka zmizne sama. Miestna liečba spočíva v aplikácii antihistaminových masti.

Alergická vyrážka a angioedevický edém vznikajú v dôsledku toho, že telo týmto spôsobom. reaguje na histamín. Existuje odtok z malých krvných ciev krvnej plazmy. Kŕče hmyzom, slnečné lúče a medicínske prípravky vyvolávajú uvoľňovanie histamínu. Niekedy nie je ľahké zistiť skutočnú príčinu alergie.

Akútna žihľavka trvá asi šesť týždňov. Vyzerá to kvôli liekom, kousnutiu hmyzom, jedlu alebo infekciám.

Vyrážka sa môže objaviť v dôsledku konzumácie vajec, mlieka, orechov, čokolády alebo čerstvých bobúľ. Všeobecne platí, že akékoľvek čerstvé potraviny môžu vyvolať alergiu. Konzervačné látky a niektoré výživové doplnky môžu spôsobiť alergickú reakciu.

Existuje dokonca aj chronická alergia, ktorá trvá viac ako šesť týždňov. Aby sme našli príčinu chronických alergií, musíme sa pokúsiť veľmi tvrdo. Choroby vnútorných orgánov môžu vyvolať výskyt chronických alergií.

Červené vyrážky na koži

Akékoľvek vyrážky na koži by mali upozorniť osobu, je to signál, že niečo nie je v poriadku. Choroby vnútorných orgánov, alergie a hormonálna nerovnováha môžu viesť k vážnym následkom. Červené škvrny sa z času na čas môžu objaviť a miznú. Zvyčajne tento jav indikuje prítomnosť alergií na konkrétny produkt. Červené vyrážky na koži sa môžu objaviť v dôsledku čokolády, citrusov, orechov a medu. Nesprávna výživa môže tiež spôsobiť výskyt červených škvŕn. Osoba by mala jesť vyrovnanú. Ak vylúči určité jedlá z stravy a presýti telo niečím, môže nastať "vzbura na lodi", to znamená, že úplne zdravý organizmus začne fungovať.

Ak sa po konfliktoch alebo stresových situáciách objavia lebky na tele, je potrebné diskutovať o tomto bode s neurológom. Aby ste sa zbavili zradných červených škvŕn, musíte piť sedatíva a posilniť nervový systém. Perfektne upokojuje infúzie valeriánov, motherwortov a pivoniek. Niekto viac ako komplexné lieky, napríklad "Persen" a "Novo-Passit".

Červené šupinaté škvrny môžu naznačovať prítomnosť kožného ochorenia. Ak chcete presne diagnostikovať a získať kompetentnú liečbu, musíte sa obrátiť na dermatológa, než aby ste sa podieľali na samoliečbe.

Bubenové vyrážky na koži

Vyrážky môžu mať iný tvar, farbu a veľkosť. Povaha vyrážky závisí od príčiny jej výskytu. Bublinové vyrážky na pokožke obsahujú tekutinu. Ak je táto tekutina hnisa, potom vyrážky sa nazývajú abscesy.

Ak chcete urobiť presnú diagnózu, nestačí len preskúmať vyrážku, je potrebné spoľahnúť sa na výsledky analýz, štúdií atď.

Nervové vyrážky na koži

Vyrážky sa môžu vyskytnúť v dôsledku stresu, extrémnych poveternostných podmienok a emočnej nestability. Osoba, ktorá miluje seba a má svoje vlastné zdravie, by mala byť schopná relaxovať. Koniec koncov, stres môže ovplyvniť imunitný systém a hormonálne pozadie človeka, a tiež ho vystaviť chorobe.

Ak má osoba príliš náročnú prácu alebo štúdium, je neustále v stave stresu. Vzrušenie primárne ovplyvňuje pokožku. Existujú akné, ekzémy a iné nevzhľadné vredy.

Aby sa zbavili psychosomatických problémov, niektorí ľudia začínajú cvičiť jogu, meditáciu alebo absolvovať masážny kurz. Pravidelná fyzická aktivita a správna výživa tiež pomáhajú.

Suché vyrážky na koži

Každý vie, aké je akné. Akné je zapálené mazové žľazy. Sú malé, suché rýchlo a neškodné. A tam sú také, že po nich sú hrubé jazvy a dutiny. Najbližšie k povrchu kože sú mazové žľazy umiestnené na tvári, hornej časti chrbta, krku a hrudníka.

Bežné pupienky sa vyskytujú v dospievaní, keď hormonálne pozadie nie je stabilné. Môžu byť tiež zdedené. Ak používate kozmetické prípravky obsahujúce oleje, situácia sa môže zhoršiť.

Existujú aj tropické pupienky, ktoré sa objavujú u ľudí s ľahkou pokožkou, ktorí spadajú do horúcej alebo príliš vlhkej klímy.

Biele vyrážky na koži

Vyrážky môžu mať nielen iný tvar, ale aj farbu. Biele vyrážky zvyčajne naznačujú, že človek má mazové žľazy. Na začiatku takáto vyrážka má červený odtieň a po chvíli sa pupienky dozrievajú a naplnia hnisom, získajú bielu alebo zelenkastú farbu.

Pustulárne vyrážky na koži

Pustulárne erupcie sa vyskytujú v dôsledku infekcií, ktoré vyvolávajú zápal kože. Zvyčajne sú tieto infekcie streptokokmi a stafylokokmi. Ak je samotná pokožka zdravá, potom tieto mikroorganizmy nemôžu poškodiť. Ak je pokožka kontaminovaná alebo poškodená a imunita je znížená, baktérie sa dostanú do zelena.

Zápal vlasových folikulov sa nazýva folikulitída. Toto ochorenie sa vyznačuje výskytom papuliek a pustúl na povrchu kože. Muž trpí bolesťou a svrbením. Pri porážke celého folikulu môžete hovoriť o sycóze. Tento nepríjemný jav sa zvyčajne vyskytuje u tých, ktorí sa holenie alebo trpia hojným potenie. Ak sa táto podmienka nezaobchádza, môže sa vyvinúť do varu.

Furuncle ovplyvňuje nielen vlasový folikul, ale aj tkanivá, ktoré sú v blízkosti. Tesný, bolestivé uzol nedáva normálny život a prácu, pretože sa neustále pripomína sám pulzujúca bolesť. V strede uzla môžete vidieť hnisavú hlavu. Najviac nebezpečné sú vredy, ktoré sú v nasolabiálních trojuholníka, pretože tam je celkom silné prekrvenie a infekcia sa môže dostať do mozgu. Ak sa niekoľko furuncles zlúčiť, dostanete carbuncle. V tejto situácii môže byť potrebná chirurgická intervencia, pretože osoba môže mať horúčku a zhoršiť všeobecný stav.

Bolestivé kožné vyrážky

Vyrážka sa objavuje nielen z dôvodu podvýživy a nedostatku základných hygienických pravidiel, ale aj z dôvodu veľkého počtu chorôb, ktoré lieky tvoria viac ako sto. Najčastejšie infekcie a alergény vyvolávajú vyrážku.

Zvyčajne sa vyrážka na koži rodičov dieťaťa úplne objaví náhodou, pri kúpaní alebo pri zmene oblečenia. Ak nie je žiadna teplota a všeobecná nevoľnosť, je potrebné venovať pozornosť tomu, ako dieťa jes a spí. Ak dôjde k porušeniu spánku alebo chuti do jedla, je lepšie vidieť lekára, možno vyrážka má vážny dôvod.

Urtikálne ohniská na koži

Aby sme sa zbavili chronickej žihľavky, je potrebné vyliečiť základnú chorobu. Urtikaria je syndróm, ktorý z času na čas zmizne. Pri urtikárii sa človek obáva o svrbenie a vyrážku. Blistre sú bledé pod tlakom, pretože v léziách sú dilatované cievy a dochádza k edému.

Vyrážka v žihľavke je najčastejšie sprevádzaná svrbením, horšie v noci. Po niekoľkých hodinách alebo dňoch zmiznú vyrážky a objavia sa inde. Údy sú akútne a chronické.

Úrazy sa vyskytujú z rôznych dôvodov, napríklad z dôvodu alergií na lieky, potraviny, kvôli infekciám alebo uhryznutiu zvierat.

Herpetické vyrážky na koži

Herpes je nezávislé ochorenie, ktoré postihuje nielen sliznice a pokožku, ale aj vnútorné orgány. Herpes je primárny a sekundárny. Primárny herpes je ochorenie, ktoré sa vyskytuje pri prvom kontakte s vírusom. Asi dva týždne trvá inkubácia. Pred objavením sa vyrážky sa u človeka objaví pocit pálenia, brnenie a svrbenie. Vyrážky pripomínajú zoskupené hemisférické vezikuly o veľkosti 2 mm. Po niekoľkých dňoch kvapalina vo vezikulách rastie zakalená a stáva sa hemoragická v dôsledku krvných nečistôt. Keď praskne vezikuly, na svojom mieste sa formujú bolestivé erózie. Ak sa do nej dostane baktéria, po chvíli sa stane vredom. Pri správnej liečbe všetko ide o dva týždne.

Sekundárna herpetická infekcia sa vyskytuje u všetkých, ktorí boli infikovaní herpesom a prenášali ochorenie v latentnej alebo otvorenej forme. Zvyčajne vzniká sekundárny herpes, keď je imunita človeka trochu oslabená. Prechladnutie, prehriatie, prepracovanie, stres a infekcie môžu vyvolať výskyt herpetických erupcií.

Herpes simplex sa zvyčajne nachádza v oblasti nosa, pier a ďalších častí tváre a tela. Vezikuly sú tvorené na edémovej a hyperemickej koži.

Ekzém Herpetiform je najčastejšie u detí. Ak sa vyskytuje u dospelých, tento jav je zvyčajne spojený s neurodermitídou alebo dermatózou.

Ulcerózny nekrotický herpes sa vyskytuje v dôsledku najťažšieho stavu imunitnej nedostatočnosti u hematologických alebo onkologických pacientov. Na mieste vyrážky sa tvoria veľké vredy s priemerom do dvoch centimetrov, ktoré sa často spájajú a dlho sa nezdravujú.

Vírusové vyrážky na koži

Vyrážka je vždy spojená s infekciou. Najčastejšie sa objavuje na slizniciach, pretože na týchto miestach je najvhodnejšie, aby sa baktérie množili. Osýpky, herpes, rubeola a enterovirus vyvolávajú výskyt erupcií podobných korelám. Bublinové vyrážky sa vyskytujú s kiahňou kiahňou, herpes a coxsackivirus. Vyrážka podobná scarlatínu je spôsobená adenovírusmi a enterovírusmi.

Hemoragické kožné vyrážky

Zmeny v koži sa bežne označujú ako vyrážka. Hemoragické erupcie na koži sa zdajú byť impregnované krvou. Nezmiznú a pri stlačení nezblednú. Keď trombocytopenická purpura znížená cievne hemostázu, takže pacient má modriny, krvácanie a anémia.

Stále existuje taká choroba ako hemofília. Je zdedený. Je charakterizovaná skutočnosťou, že pri malých úrazoch sa môže otvoriť vnútorné alebo vonkajšie krvácanie, čo môže viesť k smrti.

Vyrážky na koži

Vyrážky na koži sa prejavujú ako náhle javy na koži v ktorejkoľvek oblasti tela. Vyrážka sa vyznačuje zmenou krytu, sčervenaním alebo bledosťou a tiež svrbením. Príznak môže byť vytvorený ako lokálna reakcia na vonkajšie provokujúce faktory alebo ako znak rozvoja patologického procesu. Choroby, ktoré sa prejavujú vo forme kožných vyrážok, sú pomerne veľa, preto etiológia označenia je rôznorodá.

etiológie

Výskyt kožných výrastkov u dospelých a u dieťaťa sa môže vytvoriť pod vplyvom týchto faktorov:

 • infekcie;
 • alergie;
 • ochorenia krvi a krvných ciev.

Najbežnejšou príčinou výskytu príznaku je infekčná infekcia. Takáto ochorenia lekár patrí - osýpkam, rubeole, ovčie kiahne, šarlach, herpes atd Tieto ochorenia sa prejavujú v charakteristickej vyrážky, sprevádzaný vysokou horúčkou, nechutenstvo, horúčka, bolesti hlavy, krku a žalúdka, nádcha, kašeľ, a.. porušenie stolice.

Alergické kožné vyrážky sú často diagnostikované lekármi. Táto forma vývoja symptómov môže byť rozpoznaná absenciou príznakov infekcie, ako aj kontaktom s alergénom. Veľmi často takáto reakcia na tele môže byť zaznamenaná rodičmi dieťaťa. Problémovými faktormi sú potraviny, zvieratá, chemikálie, drogy.

Ak dôjde k porušeniu krvného obehu a vaskulárneho ochorenia, môže mať pacient z týchto dôvodov vyrážku:

 • znížený počet alebo narušenie funkcie krvných doštičiek;
 • zhoršená vaskulárna permeabilita.

Niekedy sa objavuje symptóm pri neprenosných ochoreniach, ktoré zahŕňajú:

Vyrážky sa tvoria na koži s ochorením pečene. Ak je orgán zlomený, zmení sa tón pleti pacienta a objaví sa vyrážka.

Typické červené vyrážky môžu byť z uhryznutia hmyzom, s akné, psoriázou, plesňovými ochoreniami a svrabom. Tiež zčervenanie na koži môže byť spôsobené kriedou.

klasifikácia

Klinici zistili, že typy vyrážok môžu byť takéto prejavy:

 • škvrny - sú červené, hnedé, biele makuly;
 • blistre - sa objavujú v hustom a drsnom koži na koži;
 • papuly - prvok, ktorý vyzerá ako uzliny v hrúbke kože;
 • Bubliny - môžu byť veľké a malé, vytvorené v kožnej dutine s čírou tekutinou;
 • erózia a vredy - počas formovania je narušená celistvosť kože;
 • kôry - sa objavujú na mieste bývalých pľuzgierov, pustúl, vredov.

Všetky tieto typy vyrážok na tele sú rozdelené na primárne a sekundárne. Prvý typ zahŕňa uzliny, pľuzgiere, abscesy, pľuzgiere. A druhá skupina odrôd vyrážky spočíva vo výskyte peelingu, erózie, odrenín a kôry.

symptomatológie

Pokiaľ kožné vyrážky u detí a dospelých vzniknú na pozadí poškodenia pečeňových funkcií, potom charakteristické symptómy môžu naznačovať toto:

 • žltý odtieň kože;
 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • špinavý zápach;
 • silná sekrécia potu;
 • syndróm bolesti v oblasti pečene;
 • svrbenie na tele;
 • prudká strata hmotnosti;
 • rozbitá stolica;
 • hnedá farba jazyka;
 • horkú chuť v ústnej dutine;
 • výskyt trhlín v jazyku;
 • zvýšená teplota;
 • žilový vzor na bruchu.

Ak je príčinou infekčné ochorenia, potom môžu vyrážky na koži začať na koži, ísť na tvár, nohy a postupne postihovať celé telo. Keď pacient s rubeolou prvýkrát prekoná vyrážku na tvári a šíri sa po celej koži. Prvé ohniská zápalu sú lokalizované na miestach, kde sa povrch končatín najčastejšie ohýba, v blízkosti kĺbov, na chrbte a zadku. Všetky vyrážky môžu mať rôzne odtiene - ružové, červené, bledé, hnedé.

Infekčné patológie sa často prejavujú nielen v vyrážke, ale aj v iných znakoch. Viac podrobností možno zistiť na klinickom obrázku:

 • zvýšená teplota;
 • malátnosť;
 • slabosť;
 • bolestivé útoky;
 • zápal jednotlivých oblastí tela pacienta, napríklad oči, mandle atď.;
 • môže nastať fotofóbia;
 • časté srdce;
 • ospalosť;
 • svrbenie;
 • pocit pálenia.

Vyrážky na koži vo forme červených škvŕn sú charakteristické pre vývoj takýchto infekčných ochorení - kuracie kiahne, rubeoly, osýpky, šarlach.

diagnostika

Ak sa prejavia akékoľvek prejavy vyššie uvedených symptómov, pacient by mal naliehavo požiadať o pomoc lekára. Ak chcete získať informácie o vyrážke na koži, môžete mať alergikov, špecialistu na infekčné ochorenia. Po počiatočnom fyzickom vyšetrení a minimálnom vyšetrení lekár presmeruje pacienta na iného odborníka, ak príčina ochorenia nie je zakrytá zápalom, alergiou alebo infekciou.

liečba

Liečba alergických kožných vyrážok lekára predpíše až po diagnóze. Liečba je založená na eliminácii etiologického faktora, takže lieky by mali byť vhodné.

Ak človek vytvoril vyrážku z mechanického poškodenia alebo potenie, potom v tomto prejave nie je nič strašné. Doma môžete pomazanú oblasť pomazat 'krémom alebo olejom, aby ste mierne odstránili opuch a svrbenie. Po čase príznak zmizne. Aj doma môžete príznaky ochorenia odstrániť s takýmto odporúčaním od lekárov:

 • nosiť veci z prírodnej bavlny, aby nedošlo k podráždeniu;
 • umyť telo mydlom alebo sprchovým gélom;
 • Ak chcete vylúčiť zo života všetky veci, ktoré môžu vyvolať vyrážku na koži.

Ak je symptomatológia u pacienta výraznejšia, má charakteristické indikátory, ktoré pacientovi prinášajú nepohodlie, potom je absolútne nevyhnutná konzultácia s dermatológmi.

Ak bol výskyt choroby alergia, je dôležité, aby lekár identifikoval tento alergén so vzorkou a potom predpísal liečbu. Pacient sa musí vždy odstrániť z tohto objektu alebo odstrániť produkt z potravy. Taktiež vyliečiť takéto označenie môže byť spôsobené antihistaminikami a tabletami.

V prípade, že vonkajšie, a síce, že vyrážka vyvinula z vírusu, a symptómy ochorenia je doplnená o vysokej teplote, potom sa pacient môže dať antipyretickými lieky. Pri komplikácii ochorenia sú predpísané antibiotiká a protizápalové lieky.

Pomerne často, kožné vyrážky diabetu, ochorením pečene, infekčných ochorení alebo v alergických rozpoznaný lekárov nie je ľahké, pretože príznak sa často prejavuje v rovnakých obrázkoch - svrbenie, začervenanie, opuch. V tomto ohľade lekári určujú prvú terapiu pacienta, ktorej cieľom je zbaviť sa znakov a nie príčin vzniku ochorenia.

Účinná liečba používa komplexné opatrenia na odstránenie klinického obrazu, v rámci ktorého musí pacient dodržiavať tieto metódy:

 • denná rutina;
 • užívať lieky;
 • strava;
 • psychoterapie;
 • fyzioterapia.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku nepríjemných symptómov, musí pacient dodržiavať osobitné pravidlá. Ak človek vie, že má alergie na určité veci, potom sa odporúča okamžite odstúpiť od nich a vylúčiť alergény zo života. Aby sa zabránilo vyrážkam spôsobeným hubami a infekciami, odporúčajú lekárom, aby tieto opatrenia dodržiavali:

 • monitorovať osobnú hygienu - umyť telo, utrieť sucho, vyčistiť nechty a sledovať čistotu ušných štítkov;
 • Nezdieľajte osobné veci s outsideri a nepoužívajte uteráky, zubné kefky, nemeňte oblečenie a papuče;
 • pravidelne umyť oblečenie;
 • vyčistite miestnosť prachu.

Ak chcete znížiť riziko potenia alebo poškodenia, musíte použiť špeciálne krémy, oblečte si podľa sezóny a buďte opatrní pri cestovaní do lesa a na hory.

Vyrážka na koži: ako zistiť vyrážku na vyrážke, čo je človek chorý

Ľudská koža je najväčší orgán, ktorý, ako lakmusový test, zobrazuje to, čo sa deje vo vnútri tela. Akékoľvek vyrážky sú prvým príznakom ochorenia alebo infekcie, preto neváhajte, ak sa na tele objaví vyrážka. Na riešenie kožných vyrážok je potrebné, aby dermatológ a ak sa vyrážka prejavuje v genitálnej oblasti - gynekológu alebo urológovi.

vyrážky, vyrážky

"Data-medium-file =" https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya-syip.jpg?fit=450%2C300 "data- veľký-file = "https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya-syip.jpg?fit=790%2C525" class = "veľkosť alignnone -large wp-image-8332 "src =" https://i2.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya-syip-828x550.jpg?resize=790 % 2C525 "alt =" vyrážka, "šírka =" 790 "height =" 525 "srcset =" // i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya -syip.jpg? veľkosť = 828% 2C550 828W, https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya-syip.jpg?resize=450% 2C300 450W, 768w https://i1.wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya-syip.jpg?resize=768%2C510, https: // i1. wp.com/medcentr-diana-spb.ru/wp-content/uploads/2018/01/vyisyipaniya-syip.jpg?w=894 894w "veľkosti" = (max-šírka: 790px) 100vw, 790px "dát prepočtu -dims = "1" />

Kliknutím otvoríte / zatvoríte ponuku článku →

Typy vyrážok a príčiny ich výskytu

Vyrážka je vizuálna zmena štruktúry a farby kože, charakterizuje ju sčervenanie, svrbenie, odlupovanie a dokonca aj bolesť. Halo erupcie, napriek vonkajšej integrity, pozostáva zo samostatných prvkov, ktoré zahŕňajú:

 • vredy (defekty na povrchu epidermy spôsobené spomalením procesov obnovy v horných vrstvách kože);
 • erózia (povrchová chyba epitelu bez tvorby jaziev)
 • papulka (hustá uzlina, ktorá sa nachádza nad povrchom kože);
 • vezikula (kvapalina naplnená kapsula umiestnená v horných vrstvách epidermis);
 • pustula (tvorba dutín na povrchu kože, naplnená hnisom);
 • blister (prvok na povrchu kože zapríčinený zápalom a edémom papilárnej vrstvy dermis);
 • uzliny (husté, bezbolestné uzliny na koži);
 • krvácanie (subkutánne krvácanie spôsobené vysokou permeabilitou stien krvných ciev);
 • petechiae (bodové subkutánne krvácanie spôsobené traumou kapilár);
 • abscesy (hlboko umiestnené formácie naplnené hnisom).

V závislosti od miesta kožnej vyrážky môžete určiť zdroj problému. Najmä:

 • Alergické reakcie poskytujú vyrážku na rukách a tvári;
 • Infekcie sú charakterizované vyrážkami na tele (brucho, chrbát);
 • STI sú lokalizované na genitáliách, vnútornom povrchu bokov a kože okolo konečníka;
 • Stres oslabuje imunitný systém, takže lokalizovaná vyrážka na celom tele (ale na rozdiel od alergie alebo vyrážky na základe infekcie, reakcie na alergény a imunoglobulínu, je negatívny)%;
 • Problémy črevo, vyjadrené ako závažných kožných anomálie (pre ulceróznej kolitídy - nodulárna erytém (zápal podkožného tuku a krvných ciev, ako sú uzly), v prípade problémov s pankreasu - atopická dermatitída, pyodermia vyprovokovanie črevné infekcie - vredov na koži);
 • Vyrážky v prípade problémov s krvou alebo krvnými cievami sa vyskytujú na bruchu a potom sa rozšíria po celom tele. Je charakterizovaná nedostatkom svrbenia.

Aký druh vyrážky je typický pre alergie?

Vyrážky na koži na alergie nie sú spôsobené imunitnou reakciou krvi na alergické elementy. Všetky haptény sú spôsobené jednoduchými chemickými zlúčeninami, ktoré nemajú imunogenicitu. Ale majú vlastnosť spojenia s nosičovým proteínom. Priľne k makromolekule, novo vytvorený komplex syntetizuje imunoglobulíny. V organizme sa vníma ako mimozemšťan, čo vyvoláva zvýšenie hladiny leukocytov. V dôsledku toho sa pokožka zakryje červenými škvrnami rôznych veľkostí a rôznych miest.

Alergická vyrážka sa vyznačuje týmito charakteristikami:

 • Nie vždy spôsobuje svrbenie a horúčku;
 • Je sprevádzaný opuchom tváre, viečok, tečenia nosa;
 • FIELD kožné vyrážky zodpovedajúce miesta v kontaktnom alergénom (alergia na ozdoby - na zápästie alebo prsty na dezodorant - v podpazuší, na kozmetiku - na očné viečka alebo okolo úst);
 • Krvný test ukazuje zvýšenie počtu eozinofilov;
 • Biochemický krvný test zostáva nezmenený.

Najbežnejšou formou vyrážky pri alergiách je žihľavka. Vo vzhľade sa podobá ružovým škvrnami, ktoré sa objavia na koži po kontakte s žihľavou. Urtikaria je reakcia na peľ, kozmetiku, prach. To je často lokalizované na ohybách lakťov, kolená a zápästia. Sú sprevádzané silným svrbením a odlupovaním kože.

V závislosti od alergénu má vyrážka nasledujúce typy:

 • Alergia k jedlu. Je to erytematózna vyrážka vo forme hrubých škvŕn, ktoré sa zdvíhajú nad povrchom pokožky. Charakteristickou črtou potravinovej alergie je silné svrbenie.
 • Studená alergia. Vyskytuje sa, ak je exponovaná pokožka vystavená účinkom chladu (vzduch, voda). Aj keď priame chlad nevyvoláva alergickú reakciu, to je spúšť pre alergické reakcie na poruchy štítnej žľazy, sleziny, atď Cold alergie sprevádzaný slzenie, výtok z nosa, ako aj vzhľad belavé a ružovej, podobné raschosy, kožné škvrny, ktoré po chvíli zmiznú. Ak je človek aspoň raz stalo, alergia na chlad, potrebuje k lekárovi zistiť pravú príčinu poruchy v tele.
 • Alergie (atopická dermatitída) na živočíšny prach / vlnu. Často sa diagnostikuje u detí. Vyzerá to ako svrbivá vyrážka sprevádzaná zvýšenou suchosťou kože. V niektorých prípadoch sú mokré vredy. Najjednoduchší test na detekciu atopickej dermatitídy: vezmite obyčajný školský pravítko a 20 sekúnd stlačte oblasť vyrážky. Ak po niekoľkých minútach zostane biela páska na koži, ide o atopickú dermatitídu. Pokiaľ pokožka znovu získa svoju pôvodnú farbu, je to vyrážka inej povahy.
 • Alergia na alkohol. Alkohol má vazodilatačný účinok. V dôsledku toho sa do krvi vstrebuje viac látok vrátane toxických látok. Čím viac zložiek alkoholického nápoja, tým silnejšia je alergia. Najobvyklejším "nápojom" je absinth, ktorý zahŕňa palinu, aníz, fenykl, koriander, citrón. Koža je pokrytá červenými škvrnami, ako z popálenin. U chronických alkoholikov, ktorí každodenne používajú lacné víno, je červená, akoby tvár potiahnutá počasím, dôsledkom neustáleho intoxikácie tela alkoholom. Ak sa takáto reakcia vyskytne u obyčajnej osoby, potrebuje zistiť zdroj alergie a poradí sa s lekárom. Najväčším nebezpečenstvom je Quinckeho edém, keď pľúca zväčšujú a človek zomrie počas niekoľkých minút.

Alergická vyrážka je 4 typy: jedlo, kontakt, dýchacie a dýchacie. Najväčšie alergie sú deti. Malo by sa pamätať na to, že nie všetky výrobky používané dospelými sú vhodné pre deti.

Je nemožné vynechať dieťa bez pozornosti. Najnebezpečnejším je vyrážka spôsobená meningokokovou infekciou. Vonkajšie to pripomína alergiu na jedlo, ale zároveň stúpa telesná teplota. Je lepšie byť v bezpečí a akékoľvek vyrážky by mal dieťa konzultovať s lekárom.

Infekčná vyrážka: charakteristické znaky a rozdiel od alergických vyrážok

Charakteristické znaky alergickej vyrážky sú vezikuly (kapsuly s tekutinou vo vnútri), papuly (tkanivá podobné zrnám) a pustuly (bubliny s hnisom). Infekčné vyrážky majú tieto príznaky.

Rôzne infekcie a vírusy, vstup do tela, poškodenie, predovšetkým sliznice, rovnako ako pokožka. Na rozdiel od alergickej vyrážky, infekčná vyrážka vždy sprevádza zvýšenie telesnej teploty.

Tiež charakteristické príznaky infekcie:

 • intoxikácia, vracanie, bolesť hlavy
 • únava
 • štádiu, rozšírenie vyrážky na iné časti tela s každým novým dňom
 • rozšírené lymfatické uzliny
 • Vyrážky majú formu papuliek, vezikúl a pustúl
 • pokožka vysuší a exfoliuje.

Vyrážka s infekciou nespôsobuje svrbenie, ale dotýkanie sa spôsobuje bolesť. Príčinou vyrážok sú nasledujúce ochorenia:

 • Herpes: v závislosti od typu vírusu je ovplyvnená koža tváre (pery) alebo pohlavné orgány (hlava penisu, labky). Vyrážka má vzhľad vezikúl, ktoré sa postupne otvárajú a na ich mieste sa vytvárajú vredy. Po dokončení sa vytvorí kôra, ktorú nemožno dotknúť;
 • Svrab: patogén je mikroskopický kliešť, ktorý necháva pokožku pod najtenšími pohybmi. Existuje neznesiteľná svrbenie;
 • Varicella: vyrážka sa podobá nákaze komára, naplneného seróznou tekutinou. Vezikuly sa rozšíria po celom tele, vrátane pokožky hlavy. Podrážky a dlane zostávajú neporušené;
 • Šarlátová horúčka: vyrážka má formu ružových bodov ružovej ruže rôznych tvarov. O niekoľko dní neskôr sa vyrážka zmení na bledosť a zhroutí sa. Po normalizácii teploty pokožka vypadne a rozpadne sa. Charakteristickým znakom je sčervenanie jazyka a zväčšenie papily;
 • Osýpka: Vyrážka má formu papuliek, ktoré sú lokalizované na vnútornej strane tváre, dásní. Vyrážka sa rozširuje od krku smerom dozadu, nakoniec sa otáča na končatiny. Sliznica očí sa zapálí;
 • Rubella: pokožka je pokrytá červenými škvrnami, lokalizovaná v oblasti stehien a zadku, je malátnosť;
 • Infekčná mononukleóza: nárast lymfatických uzlín, zväčšenie adenoidov. Vyrážka sa pozoruje po celom tele, vrátane podnebia;
 • Meningokoková infekcia: ide o extrémne nebezpečnú infekciu, ktorá vedie k úmrtiu alebo postihnutiu dieťaťa. Práve na výskyte vyrážky môžete vidieť príznaky ochorenia v prvý deň infekcie. Vyrážka počas meningokokovej infekcie je dôsledkom expozície toxínom spôsobenej vitálnym účinkom meningokokov, ktoré zvyšujú vaskulárnu permeabilitu. Vyrážka má hemoragický charakter, t.j. má formu malých krvácaní. Nachádza sa hlavne na zadku, končatinách.

Existuje efektívny test, ktorý umožňuje odlíšiť meningokokovú vyrážku od iných vyrážok. Musíte si vziať sklenu, otočiť ju, stlačiť na miesto vyrážky a mierne ju otočiť, až koža okolo bielej. Ak sa pokožka zmení na miesto vyrážky, potom to nie je záležitosť meningokokovej infekcie. Ak si zachováte rovnakú farbu vyrážky, mali by ste okamžite zavolať sanitku.

Vyrážka spôsobená krvnými a cievnymi ochoreniami

Vyrážka v krvi alebo vaskulárne ochorenia je spôsobená poškodením steny kapilár, čo vedie k vzniku petechií na povrchu kože - malých jasne červených bodiek. Na rozdiel od bežných krvácaní, vyrážka v krvných ochoreniach nemení farbu pri lisovaní. Ochorenie je indikované inými príznakmi:

 • bolesti kĺbov (v kolenách, členkoch);
 • čierne stolice, hnačka, ťažká bolesť brucha ako pri otravách;
 • Vyrážka pokrýva celé telo.

K ochoreniam spôsobujúcim hemoragickú vyrážku nesie:

Idiopatická trombocytopenická purpura (Verlhofova choroba) je ochorenie krvi, pri ktorom sú tromby blokované malými tepnami a kapilárami. To sa vyskytuje hlavne u detí, najmä u novorodencov. Ochorenie má autoimunitné príčiny nejasnej etymológie. tj vlastné imunitné bunky vnímajú krvné doštičky ako cudzie telo a napadajú ich. Vyrážka je bezbolestná, vyskytuje sa ako reakcia na podávanie lieku lokalizovaného v mieste vpichu.

Hematologických malignít. Je to malígny nádor, ktorý sa vyskytuje veľmi často v detstve. Vyrážka má niekoľko typov:

 • hemisféra červeno-hnedej farby, pokryté kôrkou;
 • blistre so sérovou tekutinou vo vnútri;
 • podobne ako podliatiny vyrážky ako veľké veľkosti a vo forme krvavých bodov, ktoré sa zdajú byť bez akéhokoľvek základu.

Vo všetkých prípadoch vyrážka spôsobuje vážne svrbenie. Krvné testy na hemoblastózu ukazujú signifikantné zvýšenie počtu bielych krviniek v dôsledku zníženej imunity. Hemoglobín padá, lymfatické uzliny sa zvyšujú. Počet krvných doštičiek klesá, dieťa sa rýchlo stane unavené. Hlavnou príčinou vyrážky v krvi alebo vaskulárnych ochoreniach je zníženie počtu krvných doštičiek a porušenie syntézy proteínov zahrnutých do trombózy. Takáto vyrážka sa vyskytuje pri užívaní liekov, ktoré podporujú zriedenie krvi (aspirín, warfarín, heparín).

Diabetická angiopatia. Ide o narušenie kapacity ciev dolných končatín, vyvolané diabetes typu 1 a typu 2. Kvôli tejto chorobe, steny nádob sa stávajú tenšie, krehké. To spôsobuje dystrofiu kože. Na pokožke sa objavujú vredy a erózia.

Vyrážka spôsobená tráviacimi problémami

Stav pokožky vo veľkej miere závisí od práce vnútorných orgánov. Pomocou mapy vyrážok na tvári môžete určiť, ktoré orgány majú problémy.

 • akné na čele naznačuje problémy s črevom;
 • vyrážka na vlasovej línii naznačuje problémy s žlčníkom;
 • pupienky na moste nosa - nesprávne fungovanie s pečeňou;
 • abscesy na chrámoch - problémy so slezinou;
 • vyrážky nad perom - porušenie čriev;
 • akné na nos - srdcové choroby alebo poruchy endokrinného systému;
 • vyrážka na bruchu - gynekologické problémy.

Vyrážky pri ochoreniach pečene

V počiatočných štádiách ochorenia sa pečeň prakticky vôbec nevykazuje. Najčastejším príznakom je špecifická kožná vyrážka. Sú spôsobené zvýšeným množstvom žlčových kyselín v krvi, čo spôsobuje všeobecnú intoxikáciu tela. Koža získa žltý odtieň.

Pri cholestáze (upchatie žlčových ciest) je vyrážka lokalizovaná na nohách a dlaňach, má vzhľad stopy, ako keby to bolo pri popálení. Pri cirhóze zomierajú pečeňové bunky, celé telo sa zakryje škvrnami. Parazitárne ochorenia pečene spôsobujú vyrážky, ktoré sa podobajú na žihľavku. Sú lokalizované v bedrovej oblasti a na bruchu.

Charakteristickou je aj kombinácia vyrážky a cievnych klíčkov, ktoré spôsobujú vážne svrbenie, čo je v noci ešte horšie. Užívanie antihistaminík (antialergických liekov) nespôsobuje úľavu. Zvýšenie bilirubínu dáva pokožke žltastý odtieň.

Vyrážky pri ochoreniach čreva

Ak je obsah čreva z tela zle odstránený, potom niektoré z toxínov začnú vstupovať do krvi. Telo sa začne zbavovať jedov samo prostredníctvom systému vylučovania. Z tohto dôvodu sa stav pokožky zhoršuje, pretože sa stáva charakteristickým:

 • vysoký obsah tuku
 • nudná pleť
 • akné, nielen na tvári, ale aj na zadnej strane, žalúdok, hrudník
 • viditeľné "čierne body", podobné kráterom sopky
 • pokožka sa stáva suchá, dehydratovaná
 • po liečbe akné ostáva jazva.

Po novoročných sviatkoch veľa ľudí zaznamenáva zhoršenie pokožky, pozoruje menšie vyrážky, ktoré samy odchádzajú. Sú spojené s kontamináciou tela toxínmi, ktoré spôsobuje veľa ťažkého jedla.

Vyrážka s ochorením pankreasu

Pankreas reguluje sekrečné funkcie, takže porucha práce tela ovplyvňuje stav kože. Pri exacerbácii pankreatitídy okolo pupka sa lokalizujú hemoroidné (podobne ako modriny) vyrážky, samotná pokožka nadobúda mramorový odtieň. Urtikaria sa nachádza po celom tele s pruhmi, červené "kvapky" na koži - sú tiež viditeľné vaskulárne aneuryzmy. Čím viac červených vyčnievajúcich bodov na tele, tým intenzívnejšia choroba ide.

Vyrážka na nervy

Podčiarkuje, nervové preťaženie často spôsobuje kožnú vyrážku. Pod vplyvom stresovej situácie je imunita potlačená. Telo vynakladá prostriedky na udržanie normálneho stavu vnútorných orgánov. Z tohto dôvodu sa skoršie skryté choroby zhoršujú. Tiež oslabenie imunity vyvoláva žihľavku - malú vyrážku podobnú reakcii epidermy na dotyk žihľavy. Iným spôsobom sa táto patológia nazýva nervový ekzém. Na rozdiel od bežnej alergickej reakcie je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • závažné svrbenie, ktoré nie je odstránené antihistaminikami
 • rýchlejší pulz, palpácia rúk
 • nepokojný spánok, nočné potenie
 • záchvaty paniky, pocity úzkosti a nebezpečenstva
 • opuch tváre a končatín.

Zvyčajne vzniká nervový ekzém po traumatickej situácii alebo silnom strese. Liečba kožných vyrážok krémami alebo liekmi nepomôže. Zlepšenie nastane až po normalizácii životnej situácie. Svrbenie žihľavky na nervy upokojuje upokojujúce kúpele morskou soľou, ktorá dobre funguje aj na nervovom systéme.

Vyrážky na koži s gynekologickými problémami

Stav reprodukčných orgánov u ženy je úzko závislý na hormonálnom pozadí. Mnoho ochorení (fibroidy maternice, cysty na vaječníkoch, endometrióza) sú spôsobené hormonálna nerovnováha, najmä pomer androgénov (mužských pohlavných hormónov) a ženských pohlavných hormónov, čo predovšetkým signalizujú špecifické kožné vyrážky. Androgény, ako je testosterón a DHT (dihydrotestosterón), produkované nadobličkami u žien a semenníkov. Bunky lemujúce mazové žľazy kože majú androgénny receptor. Keď množstvo hormónov stúpa, receptory reagujú a koža uvoľňuje viac tuku, čím vytvára živnú bázu pre baktérie. A DHT začína byť produkovaný nadobličiek pred nástupom puberty, tak u mladistvých, najmä dievčat, ktoré erupcie boli pozorované po mnoho rokov 10-12.

V polycystických vaječníkoch výrazne stúpa ženský hormón, pokles estrogénu a progesterónu a hladina androgénu. Žena s porušením menštruačného cyklu, na tvári a na hrudi je silné "teen" akné. V slabín, podpaží a okolo krku je viditeľné zatemnenie kože. Tiež žena poznamenala zvýšené vlasy nohy, ruky, cez pery. To všetko je spôsobené hormonálnou nerovnováhou.

Zvýšenie hladiny ženských hormónov tiež ovplyvňuje stav kože. Okrem akné na tvári a tele, nadbytok estrogénu spôsobuje, že pokožka je nudná a nudná. Zdá sa, že stratila tón. Takisto dochádza k zníženiu hladiny cukru v krvi a k ​​zvýšeniu počtu krvných doštičiek.

Zvýšenie progesterónu tiež neprechádza bez stopy. Koža má progesterónové receptory, ktoré reagujú na rast hormónu zvýšením produkcie kožného mazu až do vzniku mastnej seborey. Vlasová časť hlavy je pokrytá kôrkami, na tvári a na tele sa objavujú ružové škvrny, koža, na ktorej sa vločky a exfoliuje. U dospievajúcich je tvár pokrytá tuberkulami, ktoré pri lisovaní uvoľňujú tekuté mazové tajomstvo.

Deti majú tiež hormonálnu vyrážku, ktorá môže veľmi vystrašiť mladú matku. Ide o tzv. Neonatálnu cefalickú pustulu. Vyskytuje sa preto, že dieťa začína žiť oddelene od tela matky a pre neho to je vážny hormonálny šok. Sekrecia mazových žliaz sa zvyšuje, kanály sú upchaté, čo vytvára priaznivé podmienky pre činnosť mikróbov.

Telo novorodenca sa tiež zbaví hormónov, ktoré mu počas tehotenstva dodá matka. Okrem vyrážok na koži, dievčatá napučiavajú hrudník, dochádza k výtoku z vagíny. Chlapci napučiavajú šourku a penis. Všetky tieto príznaky zmiznú po niekoľkých dňoch. Mama sa musí dávať pozor, aby sa dieťa nepotechovalo, takže sa baktérie nerozmnožujú na koži.