Hlavná

Opar

Dermatitída v rukách


obsah:

Dermatitída sa považuje za akýkoľvek zápalový proces na pokožke. Dermatitída na rukách - fenomén, ktorý sa často vyskytuje v dôsledku náchylnosti tejto časti tela na vonkajšie podnety. Vnútorné faktory tiež zohrávajú úlohu pri výskyte zápalu kože rúk. V súvislosti s polyteológiou príčin je choroba klasifikovaná podľa súboru charakteristických vlastností a faktorov, v dôsledku ktorých sa prejavuje.

Príčiny dermatitídy na rukách

Zápalové procesy na rukách sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov, ktoré určujú typ dermatitídy.

Hlavné vonkajšie podnety, ktoré môžu spôsobiť dermatitídu rúk, rovnako ako predlaktie a vnútorný povrch lakťa:

 1. fyzický - tlak, trenie, vplyv nízkych a vysokých teplôt, žiarenie.
 2. biologický - šťavy a peľ rastlín (žihľava, škorpión, škrupina, jaseň a iné).
 3. chemický - kyseliny, zásady, detergenty, prášky na pranie, farby atď.
 • Potraviny, ktoré spôsobujú alergiu alebo potravinovú intoleranciu.
 • Vzduchové alergény, ktoré vstupujú do tela cez dýchacie cesty.
 • Otrava chemikáliami.
 • Reakcia na užívanie liekov (najmä tých, ktoré obsahujú nikel, chróm, ako aj antibiotiká, analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky).
 • Alergie kozmetiky, parfumov.

Niektoré druhy dermatitídy spôsobenej dedičnú predispozíciou k atopia tela a vyzerať na pozadí interných chorôb, najmä gastrointestinálne a endokrinný systém, autoimunitných stavov.

Príznaky a príznaky

Akútna dermatitída na rukách je sprevádzaná výrazným zápalom, ťažkým svrbením, pálenie a bolesťou.

Koža v mieste dermatitídy je ružová, ružová a červená. Erythematózny edém sa mení od silného až slabo sa prejavujúceho. V závažných prípadoch (napríklad pri porážke rúk chemickými látkami, fyzikálnymi faktormi) sa môžu vytvoriť bubliny naplnené čírou alebo zakalenou kvapalinou, tkanivovou nekrózou. Po otvorení alebo spontánnom roztrhnutí bubliny opúšťajú mokré erózne oblasti, ktoré sú následne pokryté krustami, váhy.

Keď sa dermatitída prenesie do chronickej formy, edém môže stagnovať. Zvyšuje sa horná vrstva kože, cyanóza rúk, častý odlupovanie, celková suchosť kože spolu s trhlinou, keratinizácia. V pokročilých prípadoch dermatitídy, najmä v neprítomnosti liečby, môže dôjsť k atrofii epidermy.

Ak je dermatitída spôsobená mechanickými podnetmi, hyperémia sa spája s abráziami, opuchom a vynárajúce sa blistre sú naplnené sérovým obsahom. Niekedy na dlaniach v rukách dermatitída nadobúda formu mozgov. Hyperkeratóza kože v reakcii na pôsobenie stimulov následne spôsobuje tvorbu plaku žltohnedých, hnedých kvetov. Táto oblasť kože je citlivejšia, ale bezbolestná.

Výrazný znak kontaktnej dermatitídy - obmedzené ložiská lézie, rýchla obnova pokožky po odstránení provokujúceho faktora.

Typy dermatitídy

V závislosti od pôvodu faktorov ovplyvňujúcich kožu a dráždivých látok je možné klasifikovať dermatitídu na rukách do dvoch typov:

 • Kontaktná dermatitída. Spôsobené priamym vplyvom podnetov na pokožku rúk; zasa sú rozdelené na jednoduché a alergické. Medzi jednoduchou kontaktnou dermatitídou sú najčastejšie žiarenie a teplota, poškodenie kože v dôsledku trenia a tlaku, popáleniny s chemikáliami. Alergická kontaktná dermatitída je kožná reakcia na účinok alergénu na oblasť rúk. Najčastejšie sa vyskytujú, ak existuje predispozícia na alergie, ako aj porucha v imunitnom systéme.
 • Lieková reakcie. V tomto prípade alergén alebo iná cudzia látka preniká do vnútorného prostredia osoby. Jedným z prejavov reakcie tela v tomto prípade môže byť dermatitída. Do rovnakej skupiny dermatitídy sú niektoré odrody atopickej dermatitídy, neurodermatitídy, suchá dermatitída. Charakteristickou črtou tejto skupiny ochorení je penetrácia stimulu do tela vzduchom, jedlo, ktoré často vedie k zovšeobecneniu zápalového procesu.
 • Sekundárna dermatitída - vonkajšie kožné prejavy spôsobené chorobou, stavom tela, poruchami hormonálnych žliaz atď.

Dôsledky tejto choroby

Spravidla jednoduchá kontaktná dermatitída nespôsobujú zdravotné riziká, ale môže zanechať na koži jazvy, jazvy, poruchy pigmentácie.

V prípade, že iniciačný činidlo dlhodobej expozícii na koži, ako aj zlý prístup k liečbe dermatitídy na ramien spojených s nekrózou tkaniva, lézií hlbších vrstiev epidermis a dermis, a výskyt infekčných bakteriálnych, plesňových alebo vírusových ochorení. Porušenie integrity kože môže viesť k vážnemu ohrozeniu vo forme vývinu ekzému a niekedy aj sepsy.

Chronické formy ochorenia môžu spôsobiť psychoemočné poruchy, viesť k vzniku depresií a neuróz.

diagnostikovanie

Stanoviť presnú diagnózu a určiť typ dermatitídy je potrebné kontaktovať dermatológov alebo alergikov. Ak máte podozrenie na prítomnosť iných ochorení, možno budete potrebovať konzultáciu s gastroenterológom, terapeutom, endokrinológom, neurológom.

Jednoduchý kontaktná dermatitída ľahko určiť na základe anamnézy ochorenia, prieskum pacienta formuláre na koži a ďalších zrážacích faktorov. Ak je podozrenie na alergickú etiológiu ochorenia, ako aj v prípade jej opakujúceho sa priebehu, je potrebné identifikovať alergény a dráždivé látky. Za týmto účelom vymenuje vedenia kožné testy pre prípadné alergény, ktoré sú bežné klinické a biochemické vyšetrenie krvi, stolice prieskumu o parazitárne vajíčka, presný výkon a imunitného a endokrinného systému tela.

Diferenciálna diagnostika dermatitída je spôsobená ekzematóznymi prejavmi na koži, mykózou (hubovou infekciou). V prípade bakteriálnej infekcie sa patogény identifikujú mikroskopickým vyšetrením alebo bakteriologickou inokuláciou škrabiek odobratých z postihnutej oblasti.

Liečba dermatitídy v rukách

Liečba dermatitídy na rukách závisí od príčiny ochorenia.

Hlavné odporúčania sú nasledovné:

 • S jednoduchou kontaktnou dermatitídou dosť vylúčiť kontakt s podnetom, a tiež zabezpečiť pokožku rúk dobrou výživnou a obnovovacou starostlivosťou.
 • mušt znížiť čas expozície a frekvenciu kontaktu s pokožkou s vodou. Je tiež vhodné aplikovať hypoalergénne výrobky na umývanie rúk a všetky práce by sa mali robiť s latexovými rukavicami.
 • Diéta s dermatitídou eliminuje sladkosti, slané a vyprážané potraviny, korenené jedlá, pečivo, mäso a koreniny, ako aj všetky známe potravinové alergény - kakao, jahody, citrusové plody, granátové jablká, ananás, exotické ovocie, med, orechy, huby, potravinárskych prídavných látok, atď
 • Odporúča sa zaradiť do strava rastlinné oleje vo forme obväzov na šaláty (30-40 gramov nerafinovaného produktu).
 • Je povinné liečiť všetky chronické ohniská infekcie a sprievodné ochorenia.
 1. antihistaminiká, desenzibilizujúce prípravky - cetrín, superstin, loratadín, desloratadín, klaritín, zodak, tavegil, ebastín. Dĺžka liečby je 7-12 dní. V pokročilých prípadoch sa odporúčajú intravenózne tekutiny chloridu vápenatého.
 2. Sedatívna terapia - valerián, matka, perzén, koreň pionu.
 3. Vitamíny skupiny B, vitamíny A, E.
 4. Rýchle odstránenie alergénov z tela - enterosgel, polysorb.
 5. Ak boli predchádzajúce liečebné cykly neúčinné, môže byť vymenovaná aj chronická dermatitída v rukách priebehu systémových glukokortikosteroidov.
 6. Keď infikované ekzém postihnutej oblasti bakteriálnych patogénov - liečenie antibiotikami (erytromycín, tetracyklín, methacyklin, doxycyklín).
 7. V prípade herpesvírusovej infekcie - Acyklovir, hubové - antimykotiká.
 8. Obnova intestinálnej mikroflóry - eubiotiká (laktobacterín, bifidumbakterín).

Fyzioterapeutické metódy liečby dermatitídy:

 • laserová terapia;
 • reflexná terapia;
 • darsonvalization;
 • ošetrenie sanatória.

Externá terapia dermatitídy

V nekomplikovanom priebehu dermatitídy môžete použiť masť odporúčanú Vašim lekárom na dermatitídu na rukách.

Najčastejšie sú lieky vybrané zo zoznamu:

 1. Na vysušenie fenoménu mokrej dermatitídy sa používajú nehormonálne látky - masť propolisu, pokožka. Majú silný antipruritický, hojivý účinok, dobre zmierňujú opuch, sčervenanie. Keďže pokožka vysušuje pokožku, po zastavení procesu zvlhčovania je potrebné ju aplikovať opatrne.
 2. Masť dexpanthenol, Bepantene sa používa na suchú dermatitídu, ako aj na zvlhčenie pokožky po odstránení akútnych prejavov.
 3. Masťový fenistil odstraňuje svrbenie, opuch, sčervenanie z postihnutých oblastí dermatitídy.
 4. Mazi radevit, atopra obsahuje vitamíny D, A, E, posilňuje regeneráciu poškodených tkanív.
 5. Pri neúčinnosti nehormonálnej liečby sú predpísané masti s kortikosteroidmi (lokoid, advantan, afloderm, celestoderm, biele).
 6. Pri infekcii poškodeného povrchu kože s bakteriálnou infekciou sa používajú masti s antibiotikami s hubovou infekciou - fukicort, triderm.

Liečba ľudovými metódami

Tradičná medicína odporúča používať dermatitídu na rukách na použitie takýchto metód:

 1. Krémy a utierky na kožné infúzie ľubovníka bodkovaného, ​​celandínu, raka, dubovej kôry. Aplikujú sa na suchú pokožku rúk po odstránení akútnych javov.
 2. Vezmite 1 citrón, 400 ml. voda, 30 gramov petržlenovej trávy. Nalejte nakrájaný petržlen s vriacou vodou, trvať 2 hodiny, potom pridajte citrónovú šťavu a otrite dermatitídu na rukách.
 3. Stlačte džús z 2 citrónov, pridajte 500 ml. voda, 1 lyžička. rastlinného oleja, aplikujte na ruky na 5 minút.
 4. Bude vhodné utierať ruky čerstvou šťavou zo zeleru, mierne zriedenou vodou.
 5. Listy plantain rozrezané na kašu, mastné ruky s dermatitídou.
 6. Vezmite lyžicu šalvie, nechajte 100 ml. vriacou vodou nechajte variť. Aplikujte ako zvonka vo forme utierok, tak vo vnútri 50 ml. 2 krát denne.
 7. Bylinkové plátno obyčajné (2 lyžice) sa varí 500 ml. teplej vody, infúzia 2 hodiny. Používa sa ako krém na postihnuté miesto po dobu 5-7 minút.
 8. Odporúča sa vziať do infúzie bylín fialového trikolóra, pripravené z výpočtu 3 polievkové lyžice na pol litra vriacej vody. Napiť do 40 ml. 3 krát denne.

Profylaxia dermatitídy

Hlavné opatrenia na prevenciu dermatitídy na rukách, ako aj relapsy chronických foriem ochorenia:

 1. Odstránenie kontaktu s alergénmi, dráždivé látky, škodlivé faktory a látky.
 2. odporúča aby sa predišlo stresom a prudké zmeny v klimatických podmienkach.
 3. Dôkladná starostlivosť o suchú pokožku, potraviny a hydratáciu.
 4. Vylúčenie používania dezodorantov, mastenca na ruky, antibakteriálneho mydla.
 5. Prijímanie vodných postupov by malo byť časovo obmedzené; Po sprchovaní alebo umývaní rúk je potrebné dobre vyčistiť pokožku jemnou utierkou.
 6. V prípade výskytu dermatitídy je žiaduce chrániť pokožku pred poškodením pomocou gázových obväzov.
 7. Ľanové a veci sa najlepšie umyjú hypoalergénnym práškom, používajú sa ďalšie cykly oplachu.

Novinky, ktoré vám pomôžu!

Moja matka mala vyrážku, ktorá nebola zrozumiteľná a už dávno neprešla. Jej lekár predpísal náš ruský masť synaplan. Ale moja matka už mala smutnú skúsenosť s používaním lacných liekov. Nechcel riskovať a kúpil fluenzinarovú masť, je to drahšie, ale je to kvalitné a bezpečné, pomohlo veľa. Flucinar má silný antipruritický a protizápalový účinok.. Mama je všetko preč. Takže je lepšie zaplatiť, než si kúpiť lacný analóg, z ktorého nemá zmysel.

Sinaflánu používam dodnes, poradil som lekárnikovi, nič nie je horšie ako Flucinara. Funguje tiež dobre, ale stojí oveľa menej.

Lacné - neznamená to, že je to zlé, len pre každého je droga vybraná individuálne. Čo pre jednu fajtu pre inú môže byť zlé.

Moja mama tiež používala flucinárne. Nie je to zlý gél-masť, ale hormonálny. Môj lekár predpísal kandidát, ešte som ho kúpil, ale recenzie sú zlé, ale na ruke v oblasti predlaktia mám veľmi malý prejav dermatitídy. I smear BORO +))) Lekár nepovedal, že nemôžete. Je úžasné, ale pomáha)))

Moja najstaršia sestra vzala taký kecy na ruky od štetcov po lakte. Ona je a je vyššia, ale pokiaľ ide o zdravie zodpovednosti nula. Dobrá pamäť, aby som mohol požiadať o radu. Koniec koncov, s kožnými ochoreniami, všetky druhy abscesov a peelingu sú ideálne pre zhoršenie a rozvoj kožných problémov. Šiel som do drogérie a kúpil som jej Acriderm GK, pretože sa predtým preukázal s komplikovanou dermatitídou, pretože má protizápalové, antialergické, antibakteriálne a antifungálne účinky. Terapeutický účinok v prípade mojej sestry ma nebránil čakať a ukázal sa už na samom začiatku žiadosti. Preto sme sa vyhli komplikáciám na koži.

Trpím viac ako 10 rokov... Pravidelne sa všetko uzdravuje, potom znova získava silu. A masť Akriderm HA a trider, krátko časový výsledok... dermatológ povedal, že po tehotenstve, všetko ide... Nič také, a prešli 2nd ruku, ale problém nie je mimo vidimr, ale vnútri... Seek dobrých lekárov a byť zdravá! = -)

Mal som v dlani bubliny. Cheshutsya, praskla, suchá, praskanie kože. Dermatológ povedal kontaktnú dermatitídu, predpísal Afloderm. Pre mňa nie je to tak, že je to jednoduchšie, tak aj na druhej dlani prešla a miesto na zvyšovanie sa stalo, je ešte horšie. Neviem, čo mám robiť. Začala si umývať ruky krémom, čistou čiarou, ktorú si nedávno kúpila, som na ňom hrešila, alebo to môže byť z prášku, čistiaceho prostriedku alebo vody.

Nie, nejde o krém na ruky, je to o imunite, je oslabená, mení sa strava, vylučuje cukor, práve som vyliečila svoju dermatitídu

Dúfať plavtelny ísť do bazéna, kde chlór používal na čistenie vody.Vsya toto poškodenej kože slezit.Plavayte týždeň dve.Posle ako všetky poškodenej kože slzy, pokožka sa stáva čistou ružovou.
Celá infekcia zmizla.
Mal som to isté na nohách, celý rok, po bazéne s vodou z chlóru všetko prešlo.

V bazéne je potrebné chodiť zdravo a neinfikovať ľudí s dermatitídou a inými kožnými ochoreniami.

Ako vyzerá dermatitída na rukách: fotografické príznaky, príčiny a iné

Dermatitída je bežné zápalové ochorenie, ku ktorému dochádza, keď nastane vnútorný alebo vonkajší účinok stimulov. V tomto prípade najčastejšie lézie ruky, vrátane oblasti medzi prstami. Liečba je určená na základe dôvodov, ktoré ju spôsobili. Pre tých, ktorí sú konfrontovaní s touto chorobou, je veľmi dôležité identifikovať príčiny ochorenia a urobiť všetko preto, aby ich odstránili.

dôvody

Dermatitída v rukách dospelých môže byť spôsobená rôznymi príčinami. Ich vývoj je podmienený vonkajšími alebo vnútornými stimulmi, ktoré sú rozdelené do kategórií.

Food. Dermatitída v rukách môže byť spôsobená vysoko alergénnymi produktmi. Táto kategória často zahŕňa:

 • čokoláda;
 • jahody;
 • arašidy;
 • citrusové plody atď.

Medicinal. Lieky rôznych skupín môžu spôsobiť dermatitídu u dospelých na rukách. Patria sem potravinové doplnky, protizápalové lieky, antibiotiká a tak ďalej.

Fyzický. Výskyt dermatitídy môže byť vyvolaný mechanickým alebo iným kontaktom. Príčina fyzickej dermatitídy sa často stáva:

 • aplikácia tlaku;
 • UV žiarenie;
 • trenie atď.

Chemical. Táto obrovská skupina zahŕňa:

 • veľa stavebných zmesí;
 • rozpúšťadlá;
 • laky a farby;
 • tapetová pasta;
 • kozmetika;
 • chemikálie pre domácnosť atď.

Biologický. Lieky, rastliny a produkty založené na prírodných zložkách patria medzi biologické príčiny dermatitídy.

Genetická predispozícia. Dedičná predispozícia, ktorá je prijatá z predchádzajúcich generácií, môže spôsobiť vývoj dermatitídy. Ak chcete prejaviť takúto chorobu, môže to ešte v detstve.

Choroby. V srdci dermatitídy na rukách dospelých môžu spočívať choroby gastrointestinálneho traktu a endokrinného systému. Liečba samotnej príčiny dermatitídy môže ovplyvniť elimináciu nepríjemných prejavov na rukách. Dermatitída môže tiež prispieť k problémom s nervami, hormonálnymi výbuchmi a poruchami funkcie.

Choroba je klasifikovaná z dôvodu, ktorý dáva impulz vývoju. Dermatitída môže byť akútna a chronická. Najživšie prejavy sú akútne. Chronická - dochádza k zmene tónu pleti v postihnutej oblasti, predĺženému opuchu a dokonca aj k tuleniu v léziách, najmä medzi prstami.

Atopická. Dedičná predispozícia môže spôsobiť vznik zápalu. U dospelých je tento prejav menej častý ako u detí.

Pin. Vystavenie externým dráždidlám môže spôsobiť kontaktnú dermatitídu. Táto skupina ochorení sa vyznačuje pomerne rýchlym zotavením povrchu kože po odstránení zdroja podráždenia. Tiež výraznou črtou je jasná definícia hraníc postihnutej oblasti.

Je slnečno. Expozícia slnečnému žiareniu môže viesť k dermatitíde v ramenách. Symptomatológia ochorenia v tomto prípade zodpovedá alergickej reakcii v akútnej forme.

Alergický. Svrbenie a vyrážky, ktoré postihujú ruky, ovplyvňujú aj priestor medzi prstami. Keď sa tento problém vyskytne, pacient môže neskôr opakovať pravidelné recidívy.

V závislosti od spúšťacích faktorov je dermatitída rozdelená do nasledujúcich hlavných skupín:

 1. Procesy spôsobené látkami, ktoré sa dostali do tela s jedlom, drogami, dýchaním.
 2. Dermatitída je kontakt spôsobený pôsobením nejakého provokujúceho faktora z vonkajšej strany na kožu.
 3. Sekundárna dermatitída, ktorá je dôsledkom inej choroby. Napríklad pohlavné, hormonálne zlyhanie atď.

Aktinická. Táto forma často postihuje ľudí v nasledujúcich špecialitách:

Choroba je spojená s ožiarením povrchu kože UV žiarením, ožarovaním atď.

Ekzematózne. Bakteriálna infekcia je príčinou vzniku ekzematóznej dermatitídy. Vyznačuje sa silným olupovaním, ulceratívnymi prejavmi postihnutej oblasti tela.

príznaky

Výskyt ochorenia sa vyskytuje vo väčšine prípadov rýchlo, symptómy sa prejavujú jasne.

Medzi najcharakteristickejšie prejavy patria:

 • pálenie;
 • svrbenie;
 • bolesť kože v postihnutej oblasti;
 • sčervenanie kože;
 • opuch (závisí od stupňa a závažnosti lézie);
 • suchá koža;
 • lúpanie;
 • výskyt bublín na koži, ktorý následne praskne a miesto ich výskytu je pokryté krustami.

Vývoj niektorého z typov dermatitídy prechádza niekoľkými fázami. V počiatočnom štádiu sa pozoruje opuch a sčervenanie tkanív. Ak je v tomto štádiu možné eliminovať účinky negatívnych faktorov, pokožka rúk sa zotaví dostatočne rýchlo.

S vývojom, s prechodom choroby do ďalšej fázy, sa vytvárajú bubliny na rukách. Môže sa pridať komplikácia vo forme hnacenia. Tretia etapa sa prejavuje tvorbou veľkých vredov a smrťou fragmentov kože.

Dermatitída v rukách dospelých na fotografii:

liečba

Po vykonaní diagnostických úkonov lekárom sa zvolí liečba. Ak je známa príčina dermatologickej reakcie na ruky, mala by sa odstrániť. Ďalším krokom je obmedzenie dotyku rúk s vodou a stravou.

Lieková terapia je zameraná na priame postihnutie postihnutej oblasti. V priebehu liečby sa používajú vonkajšie činidlá vo forme masti a krémy.

 • na udržanie imunitného systému - imunomodulátory, medzi ktoré patrí Protopic, Elidel, Tacolimus atď.;
 • hormonálne masti (prednizolón, hydrokortizón atď.);
 • na rýchlu elimináciu príznakov - Radevit, ktorý je najpoužívanejší na liečbu seboroickej dermatitídy;
 • Antibakteriálne látky sú tiež indikované v seboreu (Exoderyl, Lamizil, Nizoral atď.);
 • Gystan - na zmiernenie svrbenia a odstránenie zápalového procesu.

V niektorých prípadoch môže pacient stačiť len externé prostriedky, ale v pokročilých a ťažkých situáciách sa pacientovi často predpisujú nasledujúce ďalšie lieky:

 • používanie antibiotík je odôvodnené pridaním bakteriálnej infekcie, v tomto prípade je pacientovi uvedený tetracyklín alebo iný liek;
 • komplexy vitamínov (napríklad abecedy);
 • užívanie sedatívnych liekov je často obmedzené na bylinné tinktúry (motherwort, valerián atď.);
 • prostriedky na normalizáciu črevnej flóry (Linex alebo Lactobacterin);
 • antihistaminické tablety na orálne podanie (Claritin, Zodak, Erius, Loratadin a ďalšie).

Podľa indikácií môže byť liečba dermatitídy rúk posilnená postupmi fyzioterapie. Ide o činnosti, ako napríklad:

 • laserová liečba;
 • parafínové kúpele;
 • liečivé bahno;
 • reflexológia atď.

prevencia

Medzi preventívne opatrenia na prevenciu a elimináciu dermatitídy na rukách dospelých patrí dodržiavanie súboru opatrení:

 1. Odstránenie alergénu.
 2. Uprednostňovali by sa veci z bavlny. To platí najmä pre šaty.
 3. Dodržiavanie osobnej hygieny vrátane dôkladného umývania rúk.
 4. Zvlhčenie rúk.
 5. Vykonajte prácu s chemikáliami pre domácnosť len v gumových rukaviciach.
 6. Namiesto toaletného mydla môžete použiť špeciálne čistiace gély.

Liečba dermatitídy v rukách by mala byť pod lekárskym dohľadom po identifikácii príčin, ktoré jej spôsobili. Terapia by sa mala vybrať pre konkrétneho pacienta, pričom by sa mal brať do úvahy jeho stav a príčiny, ktoré spôsobili ochorenie.

Taktika liečby a fotografická dermatitída v rukách

Dermatitída sa týka zápalových kožných ochorení, ktoré sa vyskytujú ako dôsledok vonkajších a vnútorných stimulov. Najčastejšie postihuje oblasť rúk, zadnej časti rúk, dlaní a oblasť medzi prstami.

Väčší počet prípadov sa vyskytuje u žien, pretože denne prichádzajú do styku s chemikáliami pre domácnosť. Je charakteristické, že liečba dermatitídy na rukách je daná príčinami vývoja patologického procesu.

Príčiny dermatitídy

Príčiny dermatitídy na rukách sú rôzne a v závislosti od ich vývoja sú tiež klasifikované typy ochorenia. Vnútorné a externé stimuly sú rozdelené do nasledujúcich kategórií:

 • Biologická - táto skupina zahŕňa rôzne rastlinné a lieky.
 • Chemická skupina - zahŕňa umývacie prípravky, farby a laky, kozmetické výrobky a vonné výrobky.
 • Fyzická - v tomto prípade je provokatívna dermatitída v rukách trenie, ultrafialové žiarenie, tlak.
 • Výživa - táto skupina zahŕňa všetky produkty, najmä s vysokou alergénnosťou (jahody, citrusy, čokoláda atď.).
 • Okrem toho príčiny ochorenia môžu byť genetickou predispozíciou, ktorá sa môže prenášať z dospelých na dieťa, ako aj chronické endokrinné ochorenia a gastrointestinálne problémy.

Niekedy sa proces zápalu objaví ako dôsledok hormonálneho zlyhania alebo nadmernej nervozity. V tomto prípade je u dospelých pacientov a oslabených detí oveľa závažnejšia dermatitída.

Symptomatická dermatitída

Typicky sa ochorenie vyvíja náhle, čo má za následok, že deti a dospelí majú ťažký zápal, čo sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • pacient trpí ťažkým svrbením kože, pálenie a bolesť v lézi, ktorá je jasne červená alebo ružová (na obrázku);
 • môže sa vyskytnúť erytematózny edém, ktorého intenzita môže kolísať medzi silnými a slabými v závislosti od závažnosti ochorenia. V prípade, že sú príznaky chronickej dermatitídy, opuch často stoja;
 • príznaky závažného ochorenia sú sprevádzané vezikulmi plnenými seróznym obsahom. Pri pitve sa vezikuly môžu zlúčiť do jednotlivých nekrotických oblastí a premeniť sa na vlhkú eróziu. Následne je pokrytý krustami a šupinami;
 • dochádza k zvýšeniu suchosti kože a jej olupovania (na fotografii). V dôsledku toho, že pokožka je suchá, môže dôjsť k prasknutiu;
 • ak sú choroby vyvolané mechanickým podráždením, na oblasti s hyperémiou sú odreniny, vodnaté pľuzgiere, opuch. Niekedy môže byť dermatitída na koži rúk vo forme hyperkeratóz (bezbolestná kukurica). Je to spôsobené zvýšenou citlivosťou pokožky na dráždivé látky.

Navyše, pri vplyve nízkych teplôt je možné vyvinúť studenú dermatitídu s výskytom červeno-modrého opuchu a závažného svrbenia. Je dôležité poznamenať, že pri absencii adekvátnej liečby, najmä u dieťaťa, je možná epidermálna atrofia.

Klasifikácia dermatitídy v rukách

Zvyčajne je každá dermatitída klasifikovaná ako príčina ochorenia.

KONTAKT - vyvíja sa po útoku vonkajších stimulov. Kontaktná dermatitída je na rozdiel od iných foriem charakterizovaná obmedzenými ložiskami lézie (na fotografii) a zrýchlenou regeneráciou epidermis po neutralizácii stimulu.

ATOPIC - je charakterizovaný zápalovým procesom epidermy, predovšetkým v dôsledku výskytu dedičného faktora. Najčastejšie sa táto forma ochorenia pozoruje u detí a zriedkavo sa objavujú príznaky u dospelých pacientov (na snímke).

SOLAR - predstavuje zápalový proces v dermis, ktorý sa vyskytuje po vystavení slnečnému žiareniu. Príznaky ochorenia sú podobné akútnej alergickej reakcii (na obrázku).

ACTINIC - táto forma dermatitídy sa vyvíja v dôsledku pôsobenia ultrafialového žiarenia, ožiarenia iónov atď. Choroba sa najčastejšie pozoruje u farmárov, zváračov, rádiológov atď. Závažnosť príznakov závisí priamo od intenzity ožiarenia.

ALERGICKÁ DERMATITIKA NA RUKÁCH RUKOV - charakterizuje alergické príhody, prejavujúce svrbenie, vyrážky a pocit pálenia medzi prstami (na obrázku). Tento formulár je schopný opakovania.

EKZEMATOZNYY - vzniká ako dôsledok bakteriálnej infekcie a je charakterizovaný tvorbou ulceróznej ulcerácie postihnutej oblasti.

Je dôležité zvážiť, že pri akútnej forme dermatitídy sú príznaky najvýraznejšie a sú sprevádzané opuchom, pocitom pálenia a svrbením. Okrem toho sa môžu objaviť lokalizované vodné bubliny. V chronickom priebehu môže dôjsť k predĺženiu opuchu a zmene farby kože, ako aj kondenzácie v mieste poranenia (medzi prstami).

Dermatitída na prstoch s predčasnou liečbou môže byť komplikovaná následným vývojom sepsy a psychoemotických porúch u dospelých pacientov.

Diagnóza ochorenia

Pred liečbou dermatitídy na rukách je potrebné zistiť povahu stimulácie, oblasť lokalizácie a čas vzniku akútnych symptómov.

Prideľuje sa niekoľko laboratórnych vyšetrení:

 • vykonávanie klinických testov krvi, moču;
 • imunologická a sérologická analýza;
 • dospelí môžu podstúpiť biopsiu;
 • histologické vyšetrenie;
 • alergén v krvi.

Zavedenie diagnózy, ktorá určuje príčiny vývoja ochorenia a jeho typov, sa stáva rozhodujúcim pre lekára, ktorý rozhoduje o tom, ako liečiť dermatitídu v rukách a ako dlho to bude trvať pred nástupom remisie.

Liečba dermatitídy v rukách detí

Vývoj choroby u detí sa spravidla vyskytuje vo veku do 7 rokov a neskôr sa môže stať sám. Liečba prejavov ochorenia u dieťaťa by mala byť založená na symptomatológii. Zvyčajne sa odporúčajú topické prípravky na liečbu dieťaťa (Bepanten, Pimafucort, Advantan atď.) A ak je táto liečba neúčinná, dieťa dostáva predpísané systémové lieky.

Na zvlhčenie pokožky dieťaťa sa odporúča mlieko Exomega, hydrolipidický krém. Pri zjavnom podráždení pokožky sú predpísané na použitie antipruritické masti (Elidel, Gystan). Pri vlhkých ranách sa odporúča použitie sušiacich prostriedkov (masť zinku alebo kaša).

Pri alergickom type choroby sú deťom predpísané antihistaminické tablety (Zirtek, Telfast atď.), Ktoré pomáhajú zbaviť sa negatívnych príznakov.

Dôležitým faktorom pri liečbe dieťaťa je diéta nasýtená bielkovinami, vitamínmi a stopovými prvkami. Často atopická dermatitída na rukách (najmä atopická a alergická forma) je schopná neutralizovať len vylúčením alergénov z výživy dieťaťa.

Okrem tradičnej medicíny sa môžete zbaviť nepríjemných symptómov pomocou ľudových prostriedkov, ako je zmes marhule a mandľového oleja, ktorá dobre hydratuje pokožku a odstraňuje svrbenie.

Je dôležité si uvedomiť, že pred použitím populárnych receptov musíte konzultovať pediatra, pretože niektoré bylinky a iné zložky majú vedľajšie účinky, ktoré sú pre dieťa veľmi nežiaduce.

Liečba dermatitídy v rukách tehotných žien

Zvyčajne sa dermatitída u gravidných žien vyskytuje bez vážnych komplikácií, ktoré sa prejavujú len zvonka. Najčastejšie tehotné ženy čakajú na prirodzené pôrode, dúfajúc, že ​​po tom začne normálne fungovať telo.

Napriek tomu je v "zaujímavej pozícii" určitý počet žien, ktorých dermatitída v oblasti ramien sa začína obávať pred nástupom práce. Títo pacienti trpia bolestivým svrbením a podráždením, ktoré je možné odstrániť len adekvátnou terapiou. Treba však mať na pamäti, že u tehotných žien môžu bežné prostriedky zvýšiť negatívne príznaky, ktoré sú pre dieťa nebezpečné. Preto je vo všetkých prípadoch nutné vopred konzultovať lekára.

Obvykle sa ako liečba pre tehotnú ženu predpisujú perorálne antihistaminiká a vonkajšie činidlá, medzi ktoré patrí:

 • antipruritické sušiace zariadenie;
 • mierne postihuje tehotné ženy so smotanou Kalamin;
 • ľahké externé kortikosteroidy (hydrokortizón, krém na pokožku);
 • v prípade adhézie na herpes sa odporúča použitie Boromentolu, krému Acyclovir;
 • eukalyptová masť lekáreň a smotanový olej;
 • Seboroická dermatitída je neutralizovaná cyklosporínom, bisabololom, panthenolom a fototerapiou s použitím UV-B.

Aby ste sa zbavili zvýšenej suchosti kože a svrbenia, môžete použiť hypoalergénnu drogu "La Cree". Obsahuje len prírodné zložky vhodné pre tehotné ženy a deti. Tento liek aktívne liečí mikrotrhlinky, ktoré vznikajú v dôsledku zvýšenej suchosti pokožky u tehotných žien. Krém nemá patologický účinok na intrauterinný vývoj dieťaťa, čo uľahčuje proces pôrodu.

Všeobecný plán liečby dermatitídy v rukách

Liečba dermatitídy na rukách, predovšetkým závisí od príčin vzniku symptómov. Najprv zastavte interakciu pokožky s dráždivým a obmedzujúcim kontaktom s vodou. Súčasne so všetkými lekárskymi a profylaktickými postupmi by mal pacient dodržiavať špeciálnu diétu.

Liečebná terapia dermatitídy by sa mala vykonávať na všetkých miestach infekcie. Liečba dermatologických prejavov aktívne využíva krém a masť predpísané počas liečby epidermy na boj proti pľuzgierom. Masť z dermatitídy na rukách a krému spravidla obsahuje spravidla komplex protizápalových a antibakteriálnych látok.

Zoznam najúčinnejších liekov, s ktorými môžete vyliečiť túto chorobu:

 • Gistan - aktívne odstraňuje svrbenie pokožky a neutralizuje zápalový proces na rukách;
 • Exodermil - tento liek je predpísaný, ak je pripojená hubová infekcia a je diagnostikovaná seboroická dermatitída;
 • Seboroická dráha na rozvoj ochorenia okrem toho zahŕňa použitie krému Nizoral, Ketodin, Mikospor, Lamizil atď.;
 • Radevit - účinne eliminuje zápalový proces, odstraňuje závažné svrbenie, aktívne bojuje s infekciou a rýchlo regeneruje poškodenú pokožku, najmä ak má pacient seborovú dermatitídu;
 • s ťažkým vývojom dermatitídy v oblasti rúk možno predpísať hormonálne vonkajšie prostriedky - Elokom, Hydrokortizón, Prednisolón atď.;
 • na posilnenie imunitného systému sa odporúčajú externé imunomodulátory (Tacolimus, Elidel krém, Protopic, krém Pimecrolimus atď.).

S pokročilou formou ochorenia u dospelých pacientov sa vykonávajú systémové terapeutické opatrenia:

 • antihistaminiká - Zodak, Zirtek, Erius, Claritin;
 • predpísať lieky sedatívny účinok - tinktúra motherwort, valerián;
 • Predpísaná vitamínová terapia - Multitabs, Abeceda, Perfectil;
 • ak sa odporúča bakteriálna infekcia, používanie antibiotík - doxycyklín, tetracyklín;
 • s dermatitídou sa zvyčajne určí preventívny príjem Lactobacterinu, čím sa normalizuje črevná mikroflóra.

Je dôležité poznamenať, že perorálny príjem liekov s glukokortikosteroidmi pre dospelých a deti v tejto chorobe sa vykonáva len ako posledná možnosť a neúčinnosť komplexnej liečby.

diéta

Veľmi dôležitá v liečbe choroby je diéta, ktorá aktívne pomáha pri liečbe alergickej dermatitídy na rukách. Nutričné ​​poruchy sú príčinou ochorenia u detí a dospelých.

Strava neobsahuje nasledujúce položky v menu:

 • ryby;
 • kuracie vajcia;
 • pomaranče, grapefruity, citróny, mandarínky;
 • jahody, paradajky;
 • korenené omáčky, korenie;
 • Nápoje a výrobky s prídavkom umelých aróm a farbív;
 • čokoláda, kakao, maslový pečivo;
 • všetky výrobky sú jasne červené a oranžové;
 • klobásy, údené produkty;
 • Okrem toho diéta eliminuje príjem alkoholu a nikotínu.

Odporúča sa zahrnúť do denného menu malé množstvo rastlinných olejov, napríklad ako obväz pre šaláty. Takáto strava je najvhodnejšia pre pacientov, ktorí okrem klasickej formy dermatitídy na svojich rukách majú seboroický alebo ekzematózny typ ochorenia.

Ľudové lieky na dermatitídu v rukách

Existuje značné množstvo pacientov, ktorí uprednostňujú liečbu ľudovými receptami.

Najviac dostupné metódy doma sú:

 • Kúpele s prídavkom suchého harmančeka, účinne odstraňujú bubliny na koži. Pri príprave roztoku odporúčame vziať 4 lyžice. heřmánku a 200 ml. vriacej vode, ponechajte infúziu lieku 15-20 minút, potom sa odporúča pridať roztok do vody určenej na kúpanie.
 • Ľudové recepty aktívne používajú pleťové vody, ktoré sú povolené na použitie u detí. Pri ich príprave sa odporúča vytlačiť šťavu z 2 citrónov a pridať 1 lyžičku. olivový (slnečnicový) olej a 0,5 litra. voda. Zmes sa zmieša, potom sa do nej ponorí čistá tkanina a aplikuje sa na postihnuté časti epidermis, aby sa neutralizovali bubliny a iné negatívne prejavy.
 • Dobrý účinok sa pozoruje po ošetrení pokožky masťou z masla a ľubovníka bodkovaného. Pri príprave na domáce použitie sa odporúča, aby sa džús z ľubovníkovej šťavy zmiešal s roztopeným olejom. Liek sa odporúča používať 2 roky. za deň.

Treba mať na pamäti, že pred poranením dermatitídy na rukách sa odporúča konzultovať so svojím lekárom. Je dôležité prísne dodržiavať všetky preventívne opatrenia (včasná starostlivosť o suchú pokožku, hypoalergénnu diétu, ako aj vylúčenie kontaktu medzi telom a dráždivým účinkom), prispieť k pozitívnemu výsledku a predĺženej remisii.

ČLÁNOK JE V RUBRIC - choroby, dermatitída.

Dermatitída v rukách

Dermatitída v rukách je sama o sebe zápalovou reakciou kože v reakcii na účinky rôznych stimulov z vonkajšieho prostredia. S našim moderným životným štýlom vo veku GMO je vylúčenie dermatitídy na rukách nemožné. A to nie je len o jedle. Veľa liekov, veľa kozmetických prípravkov a postupov alebo výrobky chemických látok pre domácnosť spôsobujú dermatitídu. Najčastejšie sa na rukách vyskytuje dermatitída, pretože naše ruky sú neustále zapojené do práce s ľubovoľnými stimulmi. A pokožka na rukách je omnoho jemnejšia vzhľadom na telo, preto sa dermatitída vyskytuje na rukách akejkoľvek genezie na prvom mieste. No, potom sa môže rozšíriť do iných častí tela.

Dermatitída na rukách príčiny

Podráždenie, ktoré spôsobuje nástup dermatitídy na rukách a dermatitída na rukách, má fyzickú, chemickú alebo biologickú povahu výskytu. Povinné dráždidlá spôsobujú bežnú dermatitídu prakticky pre každého človeka. Takéto dráždidlá zahŕňajú: tlak, trenie, teplotu a účinky žiarenia, zásady a kyseliny, niektoré rastliny (napríklad žihľavka). Dráždivý fakultatívny účinok môže spôsobiť zápal pokožky len u osôb s nadmernou citlivosťou na neho: na rukách sa vyskytuje senzibilizujúca dermatitída.

Počet senzibilizátorov je veľmi vysoký a neustále sa zvyšuje. Veľký praktický význam sú soli niklu, chrómu, kobaltu, terpentín, formalín, polyméry, pracích prostriedkov, liekov, parfumov predmetov, kozmetika, niektoré rastliny, insekticídov. Najobvyklejšie podmienkou dermatitídy v rukách priameho poškodenia tkaniva pokožky.

Podstatou alergickej dermatitídy na rukách je monovalentná senzibilizácia kože. Senzibilizátory, ktoré spôsobujú dermatitídu, sú zvyčajne haptény. Spájajú s proteínmi kože, za vzniku konjugátov, ktoré majú vlastnosti absolútnu alergénov, pod ktorého akčné aktivovaných lymfocytov, a to je spôsobené vývojom senzibilizácie dermatitída - oneskorený typ alergickej reakcie. Je tiež dôležitú úlohu v mechanizme dermatitídy hrať jednotlivé charakteristiky tela: nervový stav centrálneho systému dedičnosti a sprievodné prevedené chorôb (napr plesňových infekcií), mazových a / alebo potné žľazy, ako aj stav voda-lipid plášť kože.

Senzibilizácia monovalentné vysvetľuje vlastnosti predmetu a kliník dermatitídy na rukách: jasne špecifickosť (dermatitída začína jeho vývoj pod vplyvom určitého podnetu); Realitné latentné doba medzi prvou interakciu s stimulov, ako aj vzhľadu dermatitídy (priemer týždeň alebo dva), nadmerný abnormálne zápalovej reakcie na koži, abnormálne koncentrácie excitačných látok a dobe expozície; Oblasť lézie, ktorá ďaleko presahuje parametre oblasti postihnutej stimulom.

Dermatitída na rukách symptómov

Dermatitída na rukách a na rukách prstov zvyčajne spadá do zjavného poškodenia kože. To je dôvod, prečo klinické prejavy dermatitídy a proces koncentrácie sú určené, a doba expozície stimulačné faktor látky, vyznačujúci sa tým, poškodenie kože sa objaví rýchlo, alebo po uplynutí určitej doby po prvom kontakte s dráždivú látku, a najmä na postihnutú oblasť zodpovedá oblasti kontaktu.

Obvykle dermatitída na rukách alebo prstami alebo dochádza k akútne alebo chronické. Definovať tri fázy akútnej dermatitídy: erytematózne kroku, ktorý nasleduje edém, hyperémia rôznej závažnosti; bulózne krok, čo je sprevádzané tvorbou bublín na erytematózne edematózne pozadí, ktoré sú prevedené na lúpanie sušenie, a otvorených pre vytvorenie vlhké erózie a vredy; nekrotická stupeň, ktorý nasleduje zrútenie tkanív pre vytvorenie a výrazy výsledného zjazveniu. Takáto dermatitída, najmä sprevádzaná pálenie, svrbenie, bolesť. Závisí od stupňa a závažnosti lézie. Medzi najčastejšie druh akútnej dermatitídy na rukách sa zdá voči oderu, ktorá sa vyskytuje na rukách, a to najmä pre tieto osoby, ktoré nemajú kvalifikáciu pre prácu fyzicky. Klinika pre tento stav výrazne označený edematózne začervenanie na jej pozadí s dlhšom vystavení stimulu objavia veľké bubliny - typ pľuzgiere, rovnako ako k nemu môže pripojiť pyococcus infekciu.

Chronická dermatitída na prstoch alebo na rukách môže mať charakter s infiltráciou, trhliny, keratinizáciou (zosilnenou), atrofiou kože, pretrvávajúcou hyperémiou. Príčinou jej výskytu je vplyv dlhotrvajúcich slabých podnetov. Chronická forma dermatitídy na rukách spôsobená mechanickým účinkom je omozolelost. Vyvíja sa kvôli dlhému a pravidelnému treniu a tlaku na kefu pri práci.

Ale pre takmer všetky formy dermatitídy hlavným príznakom je vývoj rôznych zápalových prvkov na koži: papuly, vyrážky, erytém, pustuly, exfoliačné váhy. Často je výskyt takýchto prvkov sprevádzaný svrbením kože, čo je dosť bolestivé. Výrazne menej bolesti môžu nastať. Niektoré príznaky dermatitídy na rukách môžu byť tiež pripísané zlej citlivosti na problémové oblasti pokožky. Citlivosť môže byť zvýšená alebo znížená na úplnú absenciu.

Toxické prejavy dermatitídy na rukách môžu byť sprevádzané všeobecným zhoršením stavu: výskyt bolesti hlavy, kĺbov a svalov, zvýšenie teploty, pokles sily. Ale často prejavy dermatitídy v rukách sú obmedzené na kožné, miestne prejavy.

dermatitída na prstoch rúk fotografie

Častým výskytom je výskyt dermatitídy v rukách detí. Je to spôsobené ich vekovou nedokonalosťou. Z tohto dôvodu sú často veľmi náchylné na alergie. Deti majú dermatitídu na svojich rukách viac násilne ako dospelí, ale len zriedka majú dlhý charakter. Preto je dermatitída v rukách detí spravidla dobre vyliečená po odhalení a odstránení stimulov.

Diagnóza dermatitídy nie je ťažká. To sa skladá z: škrabanie postihnutej kože, nasledovanou fáz laboratórne štúdie (bakteriologické vyšetrenie, histologické vyšetrenie), vyšetrenie krvi a moču, imunologické testy, s konečným účely stanovenia alergénov a celkové hodnotenie imunitného systému.

Často sa dermatitída v rukách detí vyskytuje z dôvodu vekových nedostatkov v imunitnom systéme, ako aj náchylnosti na alergie. Najbežnejšou formou dermatitídy u detí je exudatívna diatéza alergickej povahy. Dermatitída u detí je častá patológia a je aktívna so vzácnym pretrvávajúcim charakterom. Odstránenie príčiny, dobre vyliečené.

Liečba dermatitídy v rukách

Dá sa bezpečne predpokladať, že liečba všetkých typov dermatitídy na rukách musí začínať definovaním a elimináciou podnetu. Miestne a externé terapie by mali závisieť od závažnosti a povahy procesov vyskytujúcich sa na koži, ako aj od typu vyrážky.

Pri akútnom procese, ktorý sa vyznačuje objavením bublín a erozívnou povrchy môže byť použitý mokrý obväzy nasiaknuté vývar bylín alebo namočené do 3% vodného roztoku kyseliny boritej (3 g práškovej kyseliny boritej do 100 mililitrov vriacej vody). Spôsoby týchto postupov je nasledujúci: odvar z bylín, ktorý sa pripraví podľa pokynov priložených ku na obale, musí sa ochladí na 25 stupňov (teplota miestnosti). Gáza tkaniny, ktorý je zložený do 5 vrstiev, zmáčané v pripraveného vývaru, vyžmýkať, a dvadsať minút sa aplikuje na postihnutú oblasť kože. Postup by sa mal zopakovať po dobu jednej hodiny s dvojhodinovou prestávkou. Do 12 hodín sa dresingy s bylinkovým odvarom môžu opakovať tri až štyri krát.

Je bezpečné a rýchlo vyliečiť kožné vyrážky na koži a pokožka môže tiež zabrániť vzniku opätovnej infekcie. Toto je externé nehormonálne činidlo s aktivovaným zinkom pyritioneínu. Účinnosť tohto lieku je porovnateľná s prostriedkami hormonálneho pôvodu, ale absolútne nemá žiadne vedľajšie účinky, ktoré môžu byť hormóny. Koža má tri hlavné účinky: antibakteriálne, protiplesňové a protizápalové. Ak sa vyskytne veľká oblasť poškodenia s bolesťami a eróziou, je lepšie používať pokožku vo forme aerosólu, ale ak je pokožka suchá, je lepšie použiť krém. Krém tiež môže poskytnúť vysokokvalitnú hydratáciu. Tento liek sa môže podávať aj deťom s dermatitídou na ramenách a tele vo veku 1 roka a dospelým 2 krát denne počas jedného týždňa, alebo kým sa neodstránia príznaky dermatitídy na rukách.

Ak je priľnavosť sekundárnej infekcie, ktorá je určená prítomnosťou žlté, hnisavých krusty na povrchu vredov a erózií, že je vhodné použiť antibakteriálny masti (napr. Levomikol, sintomitsinovoy emulzie 10% až 2 krát denne).

Ak dôjde k pretrvávajúcemu, nesnesiteľnému svrbeniu, potom sa môžu použiť látky, ktoré spôsobujú desenzibilizáciu a antihistaminiká. Patria medzi ne: Loratadine, Diazolin, Erius v normálnych dávkach, ktoré sú uvedené v pokynoch. Aplikujte tiež roztok glukonátu vápenatého 10% na 10 ml im počas piatich dní.

Predpokladom na liečbu dermatitídy na rukách je dodržiavanie hypoalergénnej výživy s výnimkou: rýb, vajec, mliečnych výrobkov, citrusových plodov, čokolády, kávy atď. Mala by byť výlučná. Je tiež potrebné vykonať terapiu gastrointestinálnymi liekmi, aby sa zlepšil metabolizmus a zbavili sa intestinálnej dysbiózy, čo tiež prispieva k rýchlemu rozvoju dermatitídy v rukách.

Pri zahusťovanie a lokálne začervenanie kože-zmäkčovadlá aplikovaného krému: Elidel dvakrát denne Ksemoz až 6 krát za deň (po kontakte s vodou), atď.

V niektorých prípadoch sa môže vyžadovať vymenovanie glukokortikosteroidov (Sinaflanc, Flucinar). Treba pamätať na to, že tieto lieky pacient nemôže používať a predpísať samostatne, to znamená bez odporúčania lekára, pretože dlhodobé užívanie spôsobuje atrofiu kože. Tieto lieky sú zakázané na použitie na tvári.

Po odstránení príznakov a prejavov dermatitídy na rukách a stabilizácii pozitívneho procesu sa môže odporučiť starostlivý vzťah k pokožke: nemôže byť vystavený nadmernému vystaveniu ultrafialovému žiareniu. Preto je na tento účel potrebné použiť špeciálne kozmetické prostriedky s viac ako 50 faktormi SPF.

Populárna metóda liečenia dermatitídy na rukách sa môže považovať za terapeutické rastliny vo forme: práškov, masti, odvarov, tinktúr. Mala by byť predpísaná ošetrujúcim lekárom-dermatológa. Môžete použiť lokálne a vnútorne lahodnú lekáreň vo filtračných vreckách, kandidát, dubová kôra, ľubovník bodkovaný, šalvia, atď. Niektoré formy dermatitídy na rukách môžu byť vyliečené propolisom a včelím voskom, ale iba ak nie je žiadna alergia na produkty včelárstva.

Dermatitída na rukách: liečba, ľudové lieky, príčiny a typy dermatitídy

Zápalový proces, ktorý sa objavil na koži sa nazýva dermatitída. Pomerne časté patológie je zápal kože na rukách, je to preto, že ruky sú neustále vystavené vonkajším faktorom, sa objavia aj na rukách a vnútorných patologických procesov v tele. Na liečbu ruky dermatitídy je nevyhnutná na odstránenie príčin, ktoré sa stali faktorom rozvoja patológie.

Príčiny dermatitídy

Približne 90% pacientov trpiacich dermatitídou sú ženy.

Dermatitída kože rúk od ruky k lakte je spôsobená vonkajšími látkami - dráždivými látkami.

Fyzikálne činidlá. Táto skupina zahŕňa pôsobenie trenia, tlaku, režimov vysokej a nízkej teploty, žiarenia. Napríklad nástup studenej dermatitídy môže byť spôsobený spazom periférnych kapilár a následným zápalom, zatiaľ čo spasmus nastáva kvôli pôsobeniu nízkej teploty.

Biologické podnety. Táto skupina zahŕňa peľ rastlín alebo ich šťavy. Jasné príklady: kukurica, žihľava, cesnak, snežienka, aloe, šupina.

Skupina chemických látok. Táto skupina je zastúpená chemikáliami, ktoré sú schopné poškodiť pokožku (alkalické látky, kyseliny, laky, prací prostriedok, farby a iné). Veľké množstvo ľudí sa sťažuje na olupovanie kože, ako aj na recidívy dermatitídy v dôsledku použitia umývacích alebo čistiacich práškov v každodennom živote.

Alergény, ktoré spôsobujú dermatitídu:

Produkty |, ktoré spôsobujú alergické reakcie a jednotlivé potravinovej intolerancie - citrus, kravské mlieko, červené ovocie, orechy, pečivo, med produktov, ktoré obsahujú umelé prídavné látky, konzervačné látky.

Kontaminovaný vzduch, obsahujúce veľa toxických látok, výfukové plyny vozidiel, emisie priemyselných podnikov, peľ rastlín počas ich kvitnutia.

Podávanie liekov. Akékoľvek lieky môžu spôsobiť alergie bez ohľadu na miesto určenia. Môže to byť analgetikum, antibakteriálne liečivo, NSAID a dokonca liečivá rastlina alebo výživový doplnok.

Parfumy a kozmetika. Táto kategória vonkajších stimulov je obzvlášť rozšírená. Väčšina moderných žien nájde alergickú reakciu na dezodoranty, toaletné vody, parfumy, púder, maskara, očné tiene, ako aj krémy a balzamy pre telo.

Dedičná predispozícia k atopii je hlavnou príčinou atopickej dermatitídy na pokožke rúk dospelej populácie. Navyše má veľký vplyv patológia vnútorných orgánov chronickej povahy, najmä gastrointestinálneho traktu a endokrinného systému, ako aj autoimunitných ochorení.

Výskum európskych vedcov preukázali, že v prípade, že rodina má psa, je riziko, že dieťa je atopickej dermatitídy je znížená o 25%, za predpokladu, že prítomnosť psa v dome pred narodením dieťaťa.

Je dôležité si uvedomiť, že hormonálna porucha, depresívne poruchy, neurózy, stres môže byť príčinou dermatitídy na rukách. Ak má pacient v anamnéze alergické reakcie boli pozorované v súvislosti s porušením imunitného systému, vplyv vonkajších faktorov môže viesť k oveľa intenzívnejšie reakcie, ako je reakcia zdravého ľudského tela.

Symptómy dermatitídy

V prípade akútnej formy ochorenia sú pacienti vystavení výraznému zápalu s nasledujúcimi symptómami:

Pocit pálení, bolestivé pocity, intenzívne svrbenie.

Koža v mieste zápalu sa stáva červenou alebo ružovo-červenou farbou.

V závislosti od stupňa závažnosti dermatitídy sa môže erytematózny edém meniť v intenzite od slabej až po silnú.

Závažné formy dermatitídy sú sprevádzané výskytom pľuzgierov, ktoré sú naplnené zakalenou alebo čírou kvapalinou, a tiež vytváranie oblastí nekrózy. Vezikuly spontánne prasknú, čo zapríčiňuje roztopenie zapálených oblastí, po ktorých nasleduje tvorba váhy a kôry.

Keď dermatitída prechádza z akútnej formy na chronickú formu, vzniknutý edém môže stagnovať:

Jednotlivé vrstvy dermis začínajú zahusťovať.

Odstránenie pokožky je možné.

Povrch rúk sa môže stať cyanotickým.

Vytvára suchú pokožku s možným praskaním.

Neprítomnosť liečby môže viesť k atrofii epidermis.

Ak je príčinou dermatitídy mechanické dráždenie, hyperémia pokožky bude mať odreniny, pľuzgiere so sérovou tekutinou, edém. Niekedy sa dermatitída prejavuje formou múčnatok. Výskyt hyperkeratózy kože môže byť reakciou na účinok dráždivých činidiel. V tomto prípade koža vytvára plaketu, ktorá si zachováva citlivosť, ale nespôsobuje bolesť.

Expozícia na chrípku môže spôsobiť nádchovú dermatitídu, ktorá je sprevádzaná výskytom pruritu a modro-červeného opuchu. Kontaktná dermatitída sa líši od ostatných typov tejto choroby obmedzenou léziou a rýchlou obnovou kože po detekcii a eliminácii agens-stimulu.

Typy dermatitídy na pokožke rúk:

Z dôvodu zobrazenia:

Atopická dermatitída je charakterizovaná tvorbou zápalu spôsobenej geneticky na koži.

Kontaktná dermatitída, ku ktorej dochádza po vystavení stimulu agenta. Patológia je lokalizovaná v mieste dotyku dráždivého činidla s pokožkou.

Slnečná dermatitída je zápalová reakcia dermis, ktorá je vyvolaná dlhodobým vystavením slnečnému žiareniu. Choroba prebieha podľa typu alergickej reakcie.

Alergická dermatitída rúk sa objavuje v dôsledku účinku alergénu na telo. Vyznačuje sa prejavom svrbenia, vyrážky, pálenia na pokožke. Často má opakujúci sa charakter.

Actinická dermatitída sa vyskytuje pri vystavení žiareniu, slnečné lúče, ultrafialové žiarenie, zdroje ionizujúceho žiarenia. Povaha priebehu dermatitídy závisí od času a intenzity účinku žiarenia na kožu. Bežná choroba u zváračov, rádiológov, pracujúcich zlievarní, poľnohospodárov.

V priebehu ochorenia:

Chronická forma. Je charakterizovaná prítomnosťou dlhotrvajúceho edému v oblasti zápalu. Výsledkom je, že koža nadobúda kyanotický odtieň, dochádza k zhrubnutiu kože v postihnutej oblasti.

Akútna forma. Charakterizovaná závažnosťou symptómov (nástup opuchu, začervenanie, pálenie, svrbenie, tvorba vezikúl).

komplikácie

Dermatitída na prstoch a rukách vytvára vážne nepohodlie pre pacienta a môže tiež viesť k vzniku závažnejších ochorení:

Infekcia krvi alebo sepsa.

Ekzém, ktorý sa vyvíja pri infikovaní oblasťou postihnutou dermatitídou vírusmi, baktériami a hubami.

Dermatitída môže spôsobiť výskyt psychoemotických porúch, ktoré sa vyskytujú pri nepretržitom pálení a svrbení v mieste kožných lézií.

S včasnou adekvátnou a účinnou liečbou dermatitídy bez komplikácií.

Diagnóza dermatitídy

Na diagnostiku prítomnosti dermatitídy musí lekár identifikovať povahu podnetu, oblasť lézie a rýchlosť, s akou sa reakcia vyvíja po kontakte so stimulom. Pacient musí tiež:

Absolvovanie imunologického, sérologického výskumu.

Odovzdať rozvinutú analýzu krvi a moču.

Vykonajte biopsiu a následné histologické vyšetrenie (podľa pokynov).

Odovzdať analýzu krvi na rôznych alergénoch a obdržať konzultácie s alergikom.

Výskyt dermatitídy, príčina jej výskytu, rýchlosť vývoja ochorenia určí stratégiu liečby dermatitídy na rukách.

Len na liečbu dermatitídy rúk

Liečba dermatitídy je charakterizovaná jej konzervativizmom a spočíva v použití systémových a lokálnych účinkov. Detské formy dermatitídy, ako aj akútna dermatitída vyžadujú použitie topických prípravkov. Takéto lieky majú minimálny vplyv na celé telo, ale pôsobia na konkrétnom mieste aplikácie.

Miestna terapia je založená na použití masti z dermatitídy. Ovplyvnená oblasť kože by mala byť pravidelne liečená masťou. Zloženie masti zvyčajne obsahuje antibakteriálne a protizápalové zložky. Tu sú najúčinnejšie nehormonálne masti na liečbu dermatitídy u detí a dospelých:

Eplan - má regeneračný, hojivý, antiseptický, analgetický účinok, používa sa na dermatitídu, popáleniny, poškodenie kože. Ako účinná látka sa používa glycerol, glykolan, etylkarbidol, trietylénglykol.

Cream "The Power of lesa" (alebo "Dawn"), krém s Floralizinom zlepšuje biosyntézu a látkovú výmenu v tkanivách trofiku, vyživuje, hydratuje, urýchľuje regeneráciu tkanív, sa používa vo veterinárnej medicíne. To neznamená, že krém nevyhovuje osobe. Mnohí pacienti hodnotili svoju účinnosť pri psoriáze, ekzémoch, herpes, dermatitíde, hemoroidoch, kŕčových žilách. Cena krému je 60 rubľov, ktorú si môžete kúpiť v každej veterinárnej lekárni.

De-pantenol (analógy Panthenol, Bepanten, Pantoderm) sú jedným z najefektívnejších krémov na odstránenie suchého kože s dermatitídou vyvíjajúcou sa na rukách. Používa sa tiež na liečbu vyrážky plienky u dojčiat, popálenín a trhlín v koži. Zlepšuje regeneráciu kože.

Exoderyl sa používa pri pripojení k dermatózovej hubovej infekcii. Tiež pomáha pri dermatomykóze.

Radevit sa používa na atopickú, kontaktnú, alergickú dermatitídu, s ekzémom, prasklinami a eróziou kože. Má antipruritický, protizápalový účinok, podporuje regeneráciu pokožky. Pozostáva z alfa-tokoferolu, retinolu, acetátu, elgokalciferolu, palmitátu.

Gystan je biologicky aktívna prísada, ktorá pozostáva z dimetikonu, betulínu a bylinného extraktu. Má antialergický a protizápalový účinok.

Elidel je protizápalový krém, ktorý sa používa na ekzém, atopickú dermatitídu, účinnou látkou je pimekrolimus.

Protopik sa používa na atopickú dermatitídu. Účinná látka takrolimus. Neprináša atrofiu kože.

Fenistil - náplasť zmierňuje svrbenie a tiež má anestetický účinok. Používa sa na ekzém, popáleniny, dermatitídu.

Losterin - liek používaný pri ekzémoch, dermatitíde. Má analgetický, antibakteriálny, absorbujúci účinok, tiež odstraňuje svrbenie a zápal kože. Účinné látky D-panthenol, močovina, kyselina salicylová, extrakt sophora, naftalan deslimovaný, mandľový olej.

Desitín (zinková masť), používaný pri ulceratívnych kožných léziách, popáleninách, dermatitíde, okrem zinku obsahuje olej z tresčích pečení.

Vundehil je krém, ktorý má antibakteriálny, protizápalový, liečivý účinok. Pomáha pri dermatitíde, trofických vredoch, alergických reakciách, psoriáze.

La Cree - smotana má upokojujúci účinok, zmierňuje alergické reakcie, vyrážka, sčervenanie, peeling, hydratáciu pokožky, podporuje regeneračné schopnosti pokožky. Pozostáva z avokádového oleja, arašidov, orechov, despanthenolu, sladkého drievka

Liečba alergickej dermatitídy na rukách začína maximálnou elimináciou faktorov a príčin zápalu. Tradičná prax liečby znamená použitie antihistaminík, ktoré blokujú účinky histamínu. Vďaka tomu môžete znížiť opuch, normalizovať prietok krvi, znížiť prejavy svrbenia a pálenia.

Antiallergické lieky sú dostupné vo forme tabliet a používajú sa perorálne tieto lieky: Tsetrin, Suprastin, Claritin, Erius. Používanie liekov druhej a tretej generácie môže zabrániť vedľajším účinkom: ospalosť, chýbajúci pocit. Takéto lieky majú dlhý účinok, bez toho, aby spôsobili závislosť.

Ak je alergická dermatitída ťažká, lekár predpisuje glukokortikoidy. Tieto lieky sa rýchlo vyrovnávajú s prejavmi alergií, majú silný protizápalový účinok, ale majú veľa vedľajších účinkov:

Dlhodobé užívanie lieku spôsobuje kožnú atrofiu a jej riedenie, pochádzajú z imunosupresívneho účinku lieku na pokožku. Používa sa v krátkom kurze a len podľa pokynov lekára.

Môže spôsobiť systémové vedľajšie účinky. Toto sa vzťahuje na krémy a masti, ktoré sa aktívne vstrebávajú do krvi (Flucinar, Celestoderm, Hydrocartisone Masť, Photorecot).

Zvýšte riziko adrenálnej insuficiencie, Cushingov syndróm.

Po ukončení liečby hormonálnymi masťami sa ich dávka postupne znižuje. Na to sa masť zmieša s detským krémom. Ostré odmietnutie lieku môže spôsobiť abstinenčný syndróm, čo vedie k výraznému zhoršeniu stavu.

Zoznam najbežnejších hormonálnych krémov:

Clobetasol - masti Powourcourt, Skin-Cap, Clovin, Dermovayte.

Flumethason - Lokasalen, Lorinden, Flucinar, Synoderm, Flunolon, Flukort, Sinaflanc, Lokakortain, Sinalar.

Betametazón - Tseleston, Celestoderm, Akriderm, Betasalik, Futsikort, Betazon, Diprogent, Kuterid, Flosteron, Belogent, Betnoveyt, Dayvobet, Triderml, Vipsogal.

Mometasone - Gistan N, Elokom, Avecourt, Momederm, Monovo, Skinlight, Silkaren, Uniderm.

Hydrokortison - Sopolkort, Sulfodekortem, Oksikort, Daktakort, Gidrokorizonovaya masť Korteid, Kortef, gioksizon, Lokoid, Sibikort, Latikort, Fucidinum.

Triamitsinol - Kenakort, Polkortolon, ftorokort, Fetoderm, Kenalog, Triakort, Nazakort, Berlikort.

Aby sa zabránilo adhézii sekundárnej infekcie zápalom dermatitídy, antiseptické látky, ktoré zabraňujú vzniku infekcie. Ak už došlo k infekcii postihnutej oblasti, je potrebné použiť lieky s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré zahŕňajú:

Levosin (sulfadimetoxín, levomycetin, metyluracil).

Fukidín (kyselina fusidová).

Levomikol (levomitsetín, metyluracil).

Roztok chlórhexidínu alebo Miramistinu (na ošetrenie pokožky pred aplikáciou masti).

Môže sa vyskytnúť alergická reakcia akéhokoľvek typu na pozadí stresu, preto sa odporúča vymenovanie sedatív.

Ak je pacientovi diagnostikovaná atopická dermatitída kože rúk, môže poskytnúť pomoc iba vysoko kvalifikovaný alergik. V takýchto prípadoch sa okrem antihistamínov, glukokortikoidov, sedatívnych liekov predpísá alergénna špecifická imunoterapia. Topické prostriedky na atopickú dermatitídu:

ASD pasta a masť.

Tsindol, Desitin - zinkové masti.

Vidíme, Radevit - vitamíny.

Keratolanová masť je močovina.

Prostriedky, ktoré majú liečivé vlastnosti a zlepšujú regeneráciu trofejí a kože:

Pozrime sa, Ridevit (vitamín A).

Metyluracilová masť (imunostimulačný účinok).

Actovegin, Salkleseril (masti obsahujúce zložku teľacej krvi).

Dexpanthenol - prípravky Panthenol a Bepanten.

Liečba akútneho aktinickej dermatitídy vyprovokovaný slnečným žiarením alebo ultrafialovým žiarením, vykonali prípravy Linetol, Linola, kortikosteroidy krémy, mlieka a krémy chladenie z popálenín.

Dermatitída v náručí videa

Použitie ľudových prostriedkov na liečbu dermatitídy

Pokúšajúc sa poraziť dermatitídu na rukách, mnohí pacienti sa najprv snažia uchýliť sa k ľudovým prostriedkom. Niekedy liečba ľudovými metódami môže byť účinná, ale je najlepšie vykonať liečbu v spojení s farmakoterapiou a len pod dohľadom lekára.

Pred aplikáciou nového lieku na poškodenú oblasť pokožky je potrebné skontrolovať tento liek na alergickú reakciu na jeho zloženie. Na vykonanie kontroly činidla stačí naniesť drogu na pokožku v oblasti ohybu lakeť. Ak sa počas 12 hodín nedosiahne žiadna reakcia, môže sa liečivo použiť na liečbu. Pri liečbe atopickej dermatitídy kože rúk môžu byť ľudové lieky účinnejšie ako liekové prípravky.

Ľudové recepty a prostriedky potrebujú

používajte s veľkou starostlivosťou,

potrebujú individuálny prístup,

pretože to, čo mu pomohlo,

iný môže poškodiť.

Pacienti s pollinózou by nemali používať liečivé rastliny, takéto liečenie môže zhoršiť stav. Každá dermatitída vo väčšine prípadov sa prejavuje alergickou reakciou na dráždivé látky, medzi ktorými sú liečivé rastliny.

Použitie odvaru odvaru alebo harmančeka

Pri príprave infúzie potrebujete 4 lyžice. lyžice sušených listov liečivých rastlín a pridajte do nich vriacu vodu. Potom držte 25 minút vo vodnom kúpeli. Po vychladnutí vývaru sa musí vyprázdniť a použiť ako kúpeľ.

Aplikácia krémov zo šťavy zo zemiakov, uhorky, tekvice

Tampóny navlhčené šťavou z uhorky, zemiakov alebo tekvice, je potrebné dať na poškodenú pokožku po dobu 20 minút. Postup sa vykonáva trikrát počas dňa.

Masť s valeriánom, olivovým olejom, zlatými fúziami

Na prípravu produktu potrebujete jednu lyžicu šťavy z listov zlatého fúzy, lyžicu olivového oleja, čajovú lyžičku valeriánov zmiešanej s detským krémom. Masť získaná niekoľkokrát denne rozmaznáva postihnuté miesto. Odstraňuje svrbenie, uzdravuje malé kefy.

Použitie olivového oleja s propolisom

Rozdrvený propolis sa zmieša s olivovým olejom v pomere 1: 4, zahrieva sa v peci 45 minút, potom sa zmes naleje do nádoby. Tampóny namočené v zmesi sa aplikujú na postihnutú oblasť 1-2 krát denne.

Plantain, heřmánok, nechtík

Zbierka listov nechtíka lekárskeho, harmančeka a plantain (4 polievkové lyžice) sa naleje do vriacej vody v termosky a nechá sa cez noc. Ráno môžete začať otrieť miesto zápalu, kým infúziu nepotrebujete vypláchnuť.

Masť s glycerínom, ryžovým škrobom a mliekom

Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu každej zložky, premiešajte, kým sa nezobrazí homogénna hmota kyslej smotany. Namočte postihnutú oblasť v noci.

Maslo s ľubovníkom bodkovaným

Stlačte čerstvý džús z ľubovníka a miešajte s roztaveným maslom. Výsledná zmes sa musí skladovať v sklenenej nádobe v chladničke. Namočte postihnutú oblasť ráno a večer.

Jablkový jačmeň, soľ a zeler

Prostriedok je dostatočne účinný na atopickú dermatitídu. Pri príprave je potrebné zmiešať 50 ml čerstvej šťavy zo zeleru s 2 g. soľ a 50 ml octu jablčného muštu. Do zmesi na zasiahnutom mieste použite 5-minútové vody.

Vaseline s brusnicami

Brusnicová šťava podporuje hojenie. Preto 50 gr. šťava sa zmieša s 200 g. vazelína. Výsledná zmes sa aplikuje na postihnutú kožu niekoľkokrát denne.