Hlavná

Kliniky

Vitiligo: Symptómy a liečba

Vitiligo je ochorenie, ktoré sa prejavuje porušením pigmentácie kože v dôsledku vymiznutia melanínového pigmentu v jeho jednotlivých častiach. Môže sa vyskytnúť v dôsledku rôznych faktorov vrátane dedičnosti, zápalových procesov na koži, neurotrofických a autoimunitných faktorov melanogenézy, drogových a chemických účinkov.

Celkový počet pacientov s vitiligo na svete nepresahuje 1%, avšak najväčšia časť z nich žije v južných regiónoch.

Treba mať na pamäti, že vitiligo nie je nákazlivá choroba. Ďalej budeme podrobnejšie zvážiť chorobu vitiligu, príčiny a liečbu tejto choroby.

Príčiny Vitiligo

V minulosti bola najčastejšia infekčná príčina vitiligu u dospelých. Predpokladalo sa, že vírus prenikne do tela, čo môže narušiť pigmentáciu kože. Bola tiež zvážená verzia bakteriálnej infekcie, ktorá však nebola preukázaná a v súčasnosti sa zvažujú nasledujúce príčiny vzniku vitiligu:

 • neuromuskulárne ochorenia. V tomto prípade možno pozorovať depresiu, melanchóliu, tachykardiu, arteriálnu hypertenziu, bledosť pokožky
 • autoimunitné príčiny. V tele sa objavuje tvorba protilátok a začína sa množiť T-vrahy, ktoré poškodzujú zdravé bunky tela a jeho tkanív
 • nedostatok enzymatickej tyrozinázy. Nedostatočná produkcia enzýmu, ktorá je zodpovedná za oxidáciu tyrozínov a syntézu melanínu v tele
 • rodinná anamnéza. Predispozícia k vitiligo môže byť zdedená
 • dysfunkcia endokrinných žliaz. Dysfunkcia štítnej žľazy, nadobličky, gonády, hypofýzy mechanické podráždenie pokožky. Môže sa vyskytnúť v dôsledku neustáleho nosenia bandáží, korzetov, obväzov
 • narušenie metabolických procesov v tele. Medzi nimi nedostatok železa a medi, ktoré majú veľký vplyv na vývoj choroby
 • chemický alebo medicinálny účinok

Príčiny vitiligu u dospelých

Existujú návrhy, že vitiligo môže byť tiež postihnuté nástupom ochorenia priviedol syfilis, amyelotrophy, hlísty, parazitárne ochorenia, fyzickej traume (Kebnerova reakcia) a syringomyelia (dedičná choroba, ktorá vedie k inervácii kože).

Choroba vitiligo, ktorej príčiny môžu vzniknúť v dôsledku rôznych faktorov opísaných skôr, rovnako postihuje mužov aj ženy. U dospelých je najpravdepodobnejšou infekciou vitiligo u ľudí starších ako 40 rokov.

ľudia pracovať na výrobe chemikálií môže tiež vyvíjať vitiligo. V tomto prípade je najčastejšie ochorenie reverzibilné. Často sa vitiligo prejavuje v milovníkoch slnenie a solária. Mnohí veria, že je prítomná vitiligo z duchovných dôvodov javom.

Vitiligo u detí spôsobuje

Vitiligo môže začať v akomkoľvek veku, ale častejšie sú deti postihnuté chorobou. Príčiny ochorenia u detí sú takmer rovnaké ako u dospelých. Podstatne ovplyvňujú vitiligo z psychologických dôvodov. Tiež je často vyvolaná choroba u detí úpal.

Všetky tieto dôvody majú jednu spoločnú vlastnosť: ovplyvňujú imunitu dieťaťa na horšie. Hlavným faktorom ochorenia u detí je dedičnosť, ale pri absencii iných dôvodov, dokonca ani u geneticky predisponovaných detí, k vitiligu, je nepravdepodobné, že sa prejaví.

Vitiligo u detí sa líši podľa druhu vývoja na dva typy:

 1. Primárny formulár. Je spojená s genetickou predispozíciou.
 2. Sekundárna forma. Je spôsobená primárnymi ochoreniami, vrátane: kožných dysfunkcií, autoimunitných ochorení, patológií gastrointestinálneho traktu.

Vitiligo, príčina nástupu, ktorého deti sa stali znížením imunity, môže časom stratiť kvôli postupnému posilňovaniu imunity.

Všeobecné zásady liečby vitiligu

Keďže povaha pôvodu vitiligu nie je úplne pochopená, v závislosti od údajnej príčiny výskytu sa používa niekoľko metód liečby choroby. Na liečbu sa vzťahuje antioxidanty, imunomodulátory, laserové pôsobenie, PUVA terapia. Existujú aj chirurgické metódy liečby. Okrem toho sú populárne prostriedky široko používané, napríklad ľubovník bodkovaný.

Treba mať na pamäti, že žiadna z týchto metód nie je spoľahlivá. Všetky z nich sú zamerané hlavne na znižovanie kozmetických porúch a zabránenie vzniku nových škvŕn.

Vitiligo spôsobuje u dospelých

Čo je vitiligo?

Vitiligo je chronické ochorenie, ktoré spočíva v zničení melanocytov kože. V dôsledku toho sa na koži pacienta vytvoria biele škvrny rozdielnej veľkosti a nepravidelného tvaru.

Choroba je asymptomatická a je skôr kozmetickou poruchou, ale pacienti sa sťažujú na psychické nepohodlie, depresiu a nespokojnosť s vlastným vzhľadom.

Teórie o mechanizmoch vývoja vitiligo

Vitiligo sa vyvíja nasledovne: pod vplyvom negatívnych faktorov, vonkajšie aj vnútorné, dochádza k poškodeniu buniek, ktoré produkujú hormón melanín. Výsledkom je, že melanocyty prestávajú produkovať pigment, čo vedie k vzniku sfarbených oblastí.

Vývoj choroby prebieha v niekoľkých fázach:

 1. V počiatočnom štádiu sa zvyčajne vyskytuje jeden malý bod, od niekoľkých milimetrov až po dva centimetre v priemere, ružový alebo béžový odtieň. Neskôr škvrna rastie a získava mliečne biele sfarbenie alebo odtieň zo slonoviny. V priebehu času sa škvrny zväčšujú a ich rozmery sa zvyšujú.
 2. Progresívna fáza - primárne miesto zvyšuje veľkosť, depigmentované plochy sa objavujú na iných miestach tela. Škvrny sa môžu zlúčiť, zafarbenie vlasov na koži. Jasne je viditeľný obrys pigmentu pozdĺž okraja bielenej plochy.
 3. Stacionárne štádium - s dlhým priebehom ochorenia na koži sú jasne viditeľné veľké škvrny nepravidelného tvaru s okrajom čipky. Medzi postihnutými oblasťami a oblasťami s normálnou pigmentáciou je jasná hranica. Škvrny sa neodlupujú a nevyčnievajú nad povrch kože.
 4. Štádium repigmentácie - v niektorých prípadoch môže byť spontánne obnovená normálna pigmentácia kože. Oblasti pigmentu sa objavujú hlavne v blízkosti vlasových folikulov, pretože často zachovávajú funkčné melanocyty. Farby môžu úplne alebo čiastočne vymiznúť.

Príčiny Vitiligo

Existujú náznaky, že výskyt ochorenia vitiligo môže byť tiež ovplyvnený preneseným syfilisom. chrbtový suchý. hlísty. parazitárne ochorenia. fyzická trauma (Kebnerova reakcia) a syringomyelia (dedičné ochorenie, v dôsledku čoho sa poruší inervácia kože).

Veda nepozná presné príčiny ani mechanizmus vývoja vitiligo. Predpokladá sa, že výskyt ochorenia vitiligo možno vysvetliť nasledujúcimi faktormi:

 • vystavenie určitým chemikáliám alebo drogám;
 • patológia autonómneho nervového systému;
 • ochorenia endokrinných orgánov;
 • dedičná predispozícia;
 • chronických ochorení.
 • Určite sa neštudovalo, prečo melanín náhle zmizne. Zvyčajne sa pripisuje vitiligo autoimunitným ochoreniam: imunita ošetruje pigmentové bunky ako cudzie bunky a ničí ich. Vyvolanie takejto imunitnej reakcie môže byť nejakým druhom traumy, preneseným stresom, dlhotrvajúcim kontaktom s niektorými chemikáliami.

K dnešnému dňu medicína ešte nedosiahla definíciu výskytu choroby, ako je vitiligo.

Rozmanitosť vitiligo

Vitiligo sa pozoruje u 1% populácie a je rozdelená do niekoľkých typov v závislosti od miesta lézie a farby škvŕn.

Na farebné škvrny:

 • Trojfarebný - na prechodoch pigmentovanej časti je obrys a bodka má tri farby
 • Štyri farby - miesto má štyri križovatky, oddelené obrysom s výraznou pigmentáciou
 • Zapálené - farba zapálila prechody s obrysom, ktorý je vyjadrený zvýšenou kožou.

Existujú aj prípady výskytu škvŕn so modrastým nádychom.

Typy vitiligo, v závislosti od lokalizácie:

 • Ohnisková forma, ktorá je rozdelená na tri poddruhy
 • Ohnisková vzdialenosť - v jednej časti tela je jedno alebo viac bodov
 • Segmentálny - umiestnenie škvŕn je postavené v smere nervov alebo nervových plexusov
 • Sliznice - len sliznice sú ovplyvnené
 • Všeobecná forma, ktorá zahŕňa tri typy odrôd
 • Acrophastické - poškodenie distálnej časti končatín
 • Vulgar - škvrny sú náhodne rozptýlené po celej koži
 • Zmiešané - na jednom mieste sú prítomné rôzne druhy
 • Univerzálna forma, v ktorej je takmer žiadna pigmentácia kože

Zároveň dermatológovia rozlišujú dva typy vitiligo:

 • A - akúkoľvek formu choroby, počas ktorej nie je porušený sympatický systém
 • B - depigmentácia v smere nervov a narušená funkcia sympatického nervového systému

Vitiligo počiatočné fotografie

Proces významného nárastu veľkosti škvŕn, nárastu škvŕn alebo ostrého vzhľadu nových. Pomaly progresívna choroba sa považuje za normálny vývoj patológie, ale vývoj môže byť bleskový. V tomto prípade sa zvýšenie množstva vyskytne v priebehu niekoľkých týždňov.

Proces tvorby jednotlivých bodov. Je možné ďalej rozvíjať progresívnu formu, stabilitu alebo stupeň obnovy.

Je charakterizovaná jedným bodom so stabilným stavom. Škvrna na dlhú dobu nezvyšuje a nie sú žiadne nové škvrny.

V niektorých prípadoch je možné v závislosti od povahy ochorenia obnoviť pigmentáciu kože. Najčastejšie sa vyskytuje s bezpodmienečným výskytom škvŕn, ktoré mohli byť spôsobené liekmi.

Po zastavení lieku sú toxíny z tela odstránené a regenerácia pokožky prebieha.

Všeobecne sa verí, že ochorenie je rozdelené do niekoľkých etáp, niekoľko z nich - u mužov, žien a dokonca aj u dojčiat.

 • Progresívny moment: Ak sa škvrna zvyšuje počas trojmesačného obdobia. Tento moment môže mať pomalý únik.

príznaky

Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v chronická forma ochorenia náhle objaví bez akéhokoľvek dôvodu, koža sa môže objaviť malé kúsky rôznych tvarov, ktoré sú ružové alebo mliečne biela a jasné hranice. Steny s časom sa začínajú zvyšovať vo veľkosti a zlúčiť sa do jedného.

Poranenie môže byť jednoduché a viacnásobné, je umiestnené na rôznych miestach pokožky, najčastejšie charakteristické pre otvorené oblasti - tvár, krk, horné a dolné končatiny. Zvláštnosťou vitiligu je, že koža sa neodlupuje a na postihnutej koži nie je žiadna atrofia.

Vitiligo nie je typické pre chodidlá, dlane, sliznice. Centrá môžu byť umiestnené symetricky, často sú tu jednostranné lézie.

Ak sa objavia škvrny, farba vlasov sa zmení, blednú, môže dôjsť k potlačeniu potu, koža je citlivá na podráždenie. Často naklonený k výskytu fotodermatitídy.

Preto pacienti, ktorí trpia vitiligom, sa už dlho neodporúča, aby boli na slnku, pretože na opálenej koži sa biele oblasti stávajú výraznejšie.

Vitiligo sa môže vyvinúť av ťažkej forme, keď má lézia univerzálny charakter, pokožka je úplne depigmentovaná. Keď sa ochorenie postupuje, depigmentované oblasti sa môžu objaviť na tých miestach, kde sa koža stlačí, trčí a celistvosť pokožky je rozbitá.

Vitiligo sa môže prejavovať ako v detstve, tak aj vo vyspelom a často trvá na chronickej forme, príznaky sú pre všetkých rovnaké.

Choroba sa najčastejšie začína rozvíjať s malými škvrnami, ktoré majú jasné kontúry, biele alebo svetlo ružové, ktoré časom rastú a navzájom sa spájajú.

Poranenia lézií môžu mať jeden znak alebo môžu postihnúť niekoľko častí tela súčasne. Najčastejšie ide o otvorené oblasti pokožky: ruky, tvár, krk. Charakteristickým znakom vitiligových škvŕn je neprítomnosť peelingu a atrofie na predtým postihnutých oblastiach pokožky.

Hlavnými príznakmi sú oblasti pokožky, ktoré získavajú svetlé sfarbenie a môžu sa odfarbiť až do mliečneho bieleho sfarbenia. Najčastejšie sa choroba postupuje na takých miestach tela:

 • človek
 • Koža v blízkosti úst, nosa a očí
 • končatina
 • Inguinálna oblasť

Vitiligo ovplyvňuje kožu, a to bez vlasov, a s tým, vlasy na hlave a fúzy vypadávajú.

Pri vitiligo môžu byť príznaky iných, sprievodných ochorení:

 • plešatosť
 • Zápal zadného oka alebo sietnice
 • Šiť vlasy
 • sklerodermia
 • svrab
 • Choroby tráviaceho traktu
 • Ovplyvnená koža nevyvoláva pot, stáva sa menej citlivou na dráždivé faktory
 • Pečeň sa nedokáže vyrovnať s toxínmi

Ihneď odhaliť vitiligo je ťažké, pretože zvyčajne sa biele škvrny na koži objavujú postupne a pomaly sa zvyšujú.

V počiatočnom štádiu ochorenia sa na koži môžu objaviť ružové alebo mliečne škvrny. Po určitom čase sa škvrny začínajú zväčšovať, vidíte ich jasné hranice a obrysy, ktoré majú zaoblenosť alebo predĺženú ovalitu. V súvislosti s rozšírením oblastí patchov sa môžu navzájom zlúčiť. Zvyčajne sa umiestnenie škvŕn vyskytuje na otvorených miestach, ako sú: na krku, tvári, nohách. Táto choroba sa vyskytuje u dospelých a detí. Neprítomnosť pigmentácie sa prejavuje častejšie na otvorených miestach kože. Niektoré miesta môžu prejsť a iné sa objavia na iných miestach. Ak ochorenie ustúpi, pigmentácia sa vráti, ale nie vždy rovnomerne. Ľudské telo sa nedá úplne odfarbiť. Najvýraznejšie miesta v lete v období opaľovania primárnej farby kože.

V niektorých prípadoch sa vitiligo prejavuje ďalšími ochoreniami: plešatosť, ploché listy, psoriáza. U ľudí trpiacich touto chorobou sú funkcie tráviaceho systému, pečeň narušené.

diagnostika

Je veľmi ľahké stanoviť diagnózu, pretože vitiligo sa vyznačuje špecifickou symptomatológiou. Pre dnešok neboli vyvinuté žiadne špeciálne lieky na liečbu vitiligu.

Musíte však mať na pamäti, že choroba sa vyvinie kvôli poruche v tele, liečba bude závisieť len od toho, ako sa zbaviť príčiny, kvôli čomu sa choroba objavila.

Tiež s pomocou niektorých liekov môže zvýšiť citlivosť kože na ultrafialové lúče - beroksana, Melagenin, ammifurina, psoralén, ktoré sú uvoľňované vo forme tabletiek, ktoré je potrebné vziať ústne, a existuje veľa masti, špeciálny roztok alkoholu, ktorý je nevyhnutný pre votrite do týchto vreciek, kde bolo depigmentácia.

Vynikajúcou metódou je fotochemoterapia a terapia typu Puva. Pre účinnosť je potrebné tieto lieky kombinovať s ultrafialovým žiarením kože. Už bolo dokázané, že dlhodobé UV žiarenie je najúčinnejšie.

Liečba by mala mať opakované liečebné postupy, vykonávané s malými prerušeniami s cieľom dosiahnuť maximálny výsledok.

Ale pamätajte si, kontraindikácie PUVA terapia, je možné vykonať počas tehotenstva, onkologické ochorenia, problémy s tráviaci, kardiovaskulárny systém a krvotvorbu. Tiež do veku 5 rokov a po 60 rokoch.

Je veľmi dôležité, aby sa fotosenzibilizujúce lieky aplikovali lúče neónového lasera na postihnuté kože. Laserová terapia má niekoľko výhod, je lepšia ako fotochemoterapia:

2. Znižuje trvanie liečby.

3. Neexistujú žiadne vedľajšie účinky.

Je obzvlášť účinná, keď obsahuje lieky obsahujúce kyselinu askorbovú a meď. Pozitívny výsledok u pacientov nastáva po tom, ako osoba užíva kortikosteroidné hormóny.

Komplexnou terapiou vitiligu sú imunomodulátory - tinktúra echinacea, imunálna.

Populárna je chirurgická metóda, ktorou liečiť vitiligo, to transplantované darcovské kože, tento pre-pripravený kožu metódou PUVA.

Diagnóza vitiligo spravidla nepredstavuje osobitné ťažkosti. Ochorenie má špecifickú formu perkolácie a skúsený odborník ľahko rozozná chorobu od iného druhu dermatózy.

Pre každú osobu sa výber postupu liečby uskutočňuje individuálne. Rozhodnúť sa ako vyliečiť vitiligo, lekári často predpisujú rad diagnostických postupov.

Takéto systémy určovania môžu trvať až 4 mesiace av niektorých prípadoch až do jedného roka. V každom organizme sa procesy vykonávajú rôznymi spôsobmi.

Určovanie účinnosti liekov môže trvať až tri mesiace s neustálym užívaním drogy.

Diagnóza vitiligu je nasledovná:

 • Anamnéza.
 • Odber vzoriek na biopsiu. Na bunkovej úrovni sa zistí zastavenie produkcie melanínu.
 • Vykonáva sa diferenciálna diagnostika s takými chorobami ako sú syfilis, biely lichen, melanóm a albinizmus.
 • V prípade potreby sa predkladajú testy na biochémiu, hormóny štítnej žľazy a kortikosteroidy.

Pri odhaľovaní metabolických porúch je potrebné konzultovať s endokrinológiou.

Ak sa na tele objavia viditeľné depigmentované škvrny, potrebujete kontaktovať dermatológa na vyšetrenie. Skúška pozostáva z určenia povahy poruchy pigmentácie kože pomocou špeciálnej lampy a zberného materiálu pre laboratórne testy.

Tieto manipulácie pomôžu vylúčiť ďalšie ochorenia kože.

S potvrdenou diagnózou používajte rôzne typy liekov:

 1. Glukokortikoidy. Začnite používať s najmenej koncentrovanými prípravkami na topickú aplikáciu: Fluorocort, Hydrocortisone, Triacort. Ak sa výsledok po 3 mesiacoch liečby nezlepší, upravte dávkovanie - predpísajte prostriedky s vyšším množstvom účinnej látky: Beloderm, Dermovate, Elokom. Vo všeobecnosti sa táto skupina liekov používa vo forme tabliet, ale v kombinácii s pulznou terapiou, aby sa zabránilo riziku vzniku vedľajších účinkov vo forme diabetes mellitus. Na orálnu aplikáciu predpisujte prednizolón, dexametazón, metylprednizolón.
 2. Fotokumaríny v kombinácii s ultrafialovou lampou. Bylinné lieky zvyšujú citlivosť melanocytov na UV žiarenie: Beroxane, Psoberan, Púvalen, Metoxalen.
 3. Systémová terapia sprievodných ochorení. V závislosti od situácie a existujúce patológie ako ďalšie liečby sa môže stanoviť antidepresíva, sedatíva (na liečbu depresie a neurologických porúch), vitamínové a minerálne doplnky, imunomodulátory a antioxidanty.

Inovatívne metódy riešenia problému:

 1. Transplantácia melanocytov - autotransplantácia buniek zdravej pokožky do sfarbenej oblasti. Používa sa v malých oblastiach krytia.
 2. Melagenin Plus - alkoholový liek založený na ľudskej placenty.
 3. Laserová terapia - škvrny vitiligo sú ovplyvnené laserovým lúčom rôznej dĺžky. Táto technika bude účinná, ak sa patológia vyvinie menej ako 5 rokov as segmentovými, vulgárnymi a ohniskovými formami leukodermy.
 4. Kozmetické bielenie kože - zavedenie vysvetľujúcich injekcií na vyhladenie tónu povrchu kože.

Nové metódy boja proti vitiligu sa vyvíjajú, a to najmä, že vymýšľajú vakcínu proti tejto chorobe.

Liečba vitiligu

Po diagnostikovaní ochorenia v klinickom prostredí začína liečba. Lekár predpíše pacientovi lieky, ktoré zlepšujú proces metabolizmu priamo v pokožke.

Navyše sa vykonávajú terapeutické akcie miestneho charakteru s použitím alkoholických liečebných roztokov, pomocou ktorých sa choroba môže vyliečiť.

Fyzioterapeutické opatrenia sú tiež predpísané, vrátane ultrafialového žiarenia po ošetrení oblastí kože špeciálnymi prostriedkami.

K dnešnému dňu existujú pomerne účinné metódy, ktorých priebeh je zameraný na liečbu vitiligu do jedného mesiaca, po ktorom nasleduje opakovanie počas celého života.

Liečba vitiligu u detí je sprevádzaná určitými ťažkosťami, pretože väčšina liekov predpísaných dospelým je kontraindikovaná pri liečbe detí.

Aplikujte masť, olej a iné topické produkty na pokožku očných viečok a okolo očí sa neodporúča. Lieky by sa mali používať iba po tom, ako ich lekár určí individuálne, pretože existuje niekoľko kontraindikácií, pri ktorých by sa s akoukoľvek chorobou malo zaobchádzať opatrne.

 • hepatitídy akejkoľvek formy
 • gastrointestinálne ochorenie
 • prvom trimestri gravidity
 • tuberkulóza
 • infekčné ochorenie obličiek
 • diabetes mellitus

Okrem tradičných metód liečby sa môžete zbaviť vitiligu pomocou ľudových prostriedkov, v ktorých je ľubovník z ľubovníka efektívny pre vonkajšie použitie.

Použitie ľudových prostriedkov na liečbu vitiligu

Liečba, alebo skôr jej výsledok závisí od správneho vymenovania a zodpovednosti pacienta, s ktorým sa bude zaoberať touto otázkou. Diagnostika medicíny a hardvéru sa neustále vyvíja, preto pri komplexnom prístupe je možné zbaviť sa vitiligu.

Moderné metódy na liečbu vitiligu:

 • PUVA-terapia - ožarovanie ultrafialovým svetlom s určitou intenzitou. Po niekoľkých procedúrach pacienti zaznamenali obnovenie pigmentácie postihnutej kože;
 • liečba vitamínmi - príjem vitamínov B, A a C do vnútra;
 • liečba fytopreparáciami (lokálne a požitím);
 • dodržiavanie osobitnej stravy vrátane obilnín, morských plodov, zeleniny a ovocia;
 • laserová liečba;
 • liečba kortikosteroidmi - lokálna aplikácia liekov vo forme aplikácií, štiepanie a požívanie;
 • elektroforéza so síranom medi, železom, zinkom;
 • kozmetológia - ošetrenie spočíva v ochrane postihnutých oblastí ochrannými prostriedkami proti UV žiareniu. Často používané maskovacie kompozície na odstránenie kozmetických porúch.

Rovnako ako každá nevysvetliteľná choroba, vitiligo je obklopené mýtmi a dohady. Je zvláštne, že aj niektorí lekári sa mýlia v niektorých otázkach týkajúcich sa tejto choroby.

Päť najčastejších mýtov o liečbe ochorenia:

Napriek "medzerám" v štúdii tejto choroby je liečiteľná. Je možné súhlasiť len s tým, že cesta k obnove nie je jednoduchá a dlhotrvajúca.

 1. Vitiligo je infekčná choroba

Ďalšia populárna mylná predstava. Vitiligo nie je nákazlivé a nie je prenášané iným, pokiaľ ide o kontakt s pacientom.

 1. Zjavenie choroby je kozmetická porucha

Napriek tomu, že vzhľad škvrnitých škvŕn na koži vyzerá neisto, ich strmý nárast a kvantita je signálom okamžite kontaktovať dermatológa, ktorý predpíše primeranú liečbu.

 1. Liečba má toxický účinok na pečeň

Psoraleny, ktoré tvoria základ liečby drogami, nemajú negatívny vplyv na pečeň.

 1. Psoralen + PUVA spôsobuje rakovinu kože

Ak sú na koži škvrny, neodkladajte lekársku cestu. Lekár by mal skontrolovať škvrny pomocou špeciálneho zariadenia na určenie povahy ochorenia.

Po vyšetrení môže byť potrebné zobrať materiál na analýzu, aby sa získali presnejšie údaje o chorobe a poruchách v tele. Správne používanie rôznych liekov je veľmi dôležité počas liečby.

Liečba vitiligu s glukokortikoidmi

Glukokortikoidy sa používajú na potlačenie autoimunitného procesu alebo alergickej reakcie v tele.

Liečba vitiligu laserom

Tento spôsob liečby zahŕňa ošetrenie laserom. V procese vystavenia laserovému žiareniu sú vlny určitej dĺžky nasmerované na postihnutú oblasť pokožky.

Laserová terapia je podobná fototerapii. Táto metóda je dobre liečená lokálnou formou vitiligo, ktorá je prítomná u ľudí najviac päť rokov.

Pri laserovej liečbe nebude veľa času potrebovať, prvé postupy trvajú až 1 sekundu.

Chirurgická intervencia (transplantácia melanocytov)

Spôsob domácej liečby možno rozdeliť do nasledujúcich skupín:

 • Pomocou prírodných prostriedkov
 • S vyváženou stravou a životným štýlom
 • liečenie

Pred liečbou vitiligo je potrebné konzultovať s lekárom. Liečba zahŕňa užívanie liekov, ktoré znižujú negatívne účinky ultrafialového žiarenia na pokožku človeka.

V tomto prípade sa topické prípravky používajú na zvýšenie pigmentácie kože. Každý liek môže mať kontraindikácie, preto by mal byť vymenovaný lekármi.

V prípade zistenia sprievodných ochorení sa pre nich používajú lieky.

Na liečbu a potlačenie alergií alebo autoimunitných procesov môžete použiť lieky - glukokortikoidy. Táto skupina liekov je predpísaná na liečbu lokalizovaného typu ochorenia.

V takýchto prípadoch sa prípravky používajú vo forme masti. Keď existuje všeobecná forma patológie, lieky v tabletách sú predpísané.

Veľa prípadov liečby liekom neprinieslo pozitívne výsledky a úplné vyliečenie. V tomto ohľade mnohí ľudia využívajú ľudové metódy liečby, ktoré vedú k zníženiu spotov zmiznutia.

Dodržiavanie diéty a konvenčnej terapie, vitiligo tiež podáva na liečbu s pomocou ľudových prostriedkov. Existujú rastliny, z ktorých môžete pripraviť infúzie, masti a urýchliť liečbu vitiligo doma.

Dotknutá časť kože je veľmi náchylná na slnečné žiarenie a pokožka sa ľahko spáli v dôsledku nedostatku ochranných pigmentov. V tomto ohľade, aby sa zabránilo popáleninám, je potrebné pokryť chorú pokožku odevom alebo použiť špeciálny krém.

Ovplyvnená chorobou je koža veľmi citlivá na slnečné svetlo a ľahko sa spáli. na týchto miestach nie je žiadny ochranný pigment. Preto by mala byť pokožka pokrytá oblečením alebo opaľovacími prípravkami, používať masť proti vitiligo, aby nedošlo k popáleninám.

Ľubovník bodkovaný má vynikajúci liečebný účinok. Z neho pripravte odvar a užívajte trikrát denne po požití.

Jedným trikom je polievková lyžica nápoja. Musíte sa liečiť po dobu troch týždňov, po ktorej sa jeden týždeň preruší a pokračuje v kurze.

Ak chcete vyrobiť nápoj, musíte sušiť rastlinu, rozmiešať ju a pripraviť jednu čajovú lyžičku rozdrvenej rastliny v 200 ml vody.

Môžete tiež pripraviť masť. Z tohto dôvodu je potrebné mleť ľubovník bodkovaný, do ktorého sa pridá časť olivového oleja v pomere 1:10.

Potom je potrebné udržať zmes vo vodnom kúpeli po dobu pol hodiny. Po ochladení sa všetko sfiltruje a umiestni do nádoby z tmavého skla.

Pred aplikáciou masti musíte najprv vytvoriť kompresiu ľubovníka bodkovaného - zvlhčené tkanivo sa na postihnuté miesto aplikuje pol hodiny. Priebeh tejto liečby je 40 dní.

Čierny rascový olej sa môže odobrať alebo použiť na externé postupy. S mäkkou handričkou nasiaknutou do octu je potrebné očistiť postihnutú kožu, aplikovať olej a potom nechať slnko 30 minút.

Z oleja môžete pripraviť a piť zmiešaním čajovej lyžičky látky s 200 ml vody.

Pokožka nadobudne normálnu farbu, ak sa zmieša s čiernym mletým korením a sódom na pečenie 1: 1 a pravidelne si vyživuje látku v mieste ochorenia.

Liečenie vitiligu sa tiež vykonáva s anízom oleja. Aby ste to dosiahli, potrebujete 500 gramov olivového oleja a prášok zeminového anízu.

Výsledná zmes sa má infúziť v tme 30 dní, potom sa zmes varela, ochladila a prefiltrovala. Každý deň aplikáciou produktu na škvrnu môžete získať pozitívny výsledok.

Zriedené listy naliať vriacou vodou - 1 polievková lyžica a 200 ml vriacej vody. Po 2 hodinách trvania trvajúcej 15 minút užívajte 50 ml 4 krát denne pred jedlom.

Po 7 dňoch sa dávka zdvojnásobí. Pri nápoji potrebujete vyčistiť vyblednuté miesto.

Najlepšie výsledky možno dosiahnuť troma pokožky s čerstvým lisovaným džúsom z listov. Je potrebné chvíľu užívať slnečné kúpele.

Pri každom nasledujúcom dni by sa mala doba pobytu na slnku zvýšiť o jednu minútu. Dĺžka liečby trvá tri týždne, po ktorých sa uskutoční sedemdňová prestávka a procedúra sa zopakuje.

Na prípravu zmesi spaľte kôru a lyžicu popola zmiešaného s rovnakým množstvom olivového oleja. Po zmiešaní riedte do postihnutej kože.

Rozdrviť suchú trávu do varu v 250 ml vody. Bujón by mal byť naplnený na hodinu. Potom musíte stratiť. Celý vývar by sa mal opiť 15 minút pred jedlom. Bujón by sa mal konzumovať trikrát denne počas 120 dní.

Táto látka sa môže použiť aj ako liek na vitiligo. Je nutné kúpiť hotový výrobok v lekárni a mesačne mazať problematickú časť pokožky. Kurz sa môže opakovať po dvojtýždňovej prestávke.

Polievka z práškovej trávy listu sa naleje s dvoma litrami červeného vína. Produkt by mal byť varený 15 minút, potom 50 ml každé ráno na prázdny žalúdok a večer pred spaním.

Aj keď sa choroba používa, používajú sa rôzne liečivá z kyseliny acetylsalicylovej, ktoré slúžia na odstránenie kožných škvŕn. Často používa aspirín a salicylalkohol.

Patológia sa môže vyvinúť u dospelých, rovnako ako u detí a dokonca u novorodenca. Na liečbu chorôb u detí je potrebné dodržiavať určité zásady.

Po prvé, nemusíte mať voľný čas a vykonať dôkladnú diagnózu, pretože to určuje účinnosť priebehu liečby a množstvo lieku alebo masti, ktoré sa používajú pri liečbe.

Deti vo veku 4 rokov sa liečia rovnako ako dospelí, ale ak ošetrujúci lekár v tomto veku odmietne vziať dieťa, nie je potrebné trvať na tom.

U malých detí sa na rozdiel od dospelých vyskytuje častejšie uzdravenie. Najčastejšie zo 4 až 5 rokov liekov nepoužívajte, treba však pamätať na to, že je povolené používať lieky, ktorých základom je extrakt placenty alebo prírodné liečivé byliny.

Tiež pred liečbou vitiligo s ľudskými prostriedkami musíte pamätať - ukazovateľ sa môže pohybovať k lepšiemu a ešte horšiemu. Z drog a žiarenia je možné, že bude mať negatívnejší vplyv ako pozitívne výsledky.

Je potrebné venovať pozornosť k zdravému spôsobu života, zdravej výživy a priaznivého psychologického prostredia, nevystavujte dieťa aktívne pôsobenie slnka a používať opaľovací kozmetiky.

Na liečbu choroby sa dieťaťu používajú takmer všetky metódy, ktoré sú predpísané dospelým. Výnimkou je systémová liečba hormonálnymi liekmi.

Používa sa iba za prítomnosti prísnych indikácií, minimálne a pri najnižších terapeutických dávkach. Deti do 12 rokov sú kontraindikované s UV ožarovaním a PUVA terapiou.

Ak chcete pochopiť, koľko sa pokožka môže zlepšiť v dôsledku liečby vitiligom, môžete sa pozrieť na fotky ľudí pred a po liečbe choroby. Nižšie uvedené obrázky oblastí postihnutých vitiligom vám poskytnú príležitosť odhadnúť účinnosť terapie a pomôcť pri rozhodovaní o stratégii boja proti tejto zle skúmanej chorobe.

Liečba choroby závisí od formy a povahy lézií.

Pri malom počte škvŕn sa používajú nasledujúce metódy:

V súčasnosti neexistujú žiadne lieky proti vitiligo. Ale s touto chorobou je účinná fotochemoterapia (FHT) alebo PUVA-terapia.

Tento spôsob zahŕňa prijímanie špeciálne prípravky - pre miestnu aplikáciu, alebo vo forme tabliet, zvyšujú citlivosť na UV žiarenie, a skutočná ožiarenia, výhodne dlhé vlnovej dĺžky.

Kurzy FHT sa konajú s krátkymi prestávkami. Viac informácií o metódach liečby vitiligo nájdete na našej webovej stránke.

Tento typ liečby je kontraindikácie: Onkológia zabolevaniyaberemennostindividualnaya citlivosť ultrafioletuserdechno kardiovaskulárne nedugibolezni tráviaceho a močového sistemyPUVA terapie nie je určený pre deti do 5 rokov veku a starších ľudí po 60 rokoch

Oveľa lepšie pomôže zbaviť sa laserovej terapie vitiligo, najmä ak pacient užíva lieky z medi a kyseliny askorbovej. Načasovanie liečby je oveľa menej a zoznam kontraindikácií pre laserovú terapiu je kratší.

V prípade vitiligu sa používajú aj kortikosteroidy a imunomodulátory. V rozvinutých krajinách je liečba vitiligo obľúbená pri transplantácii darcovskej pokožky.

Ako liečiť vitiligo doma prečítajte si na našich webových stránkach.

Tiež môžete mať záujem: lichen sclerosus et atrophicus - žena pod hrozbou pre čítanie zdes.Eto môže postihnúť kohokoľvek - Alopecia: čo to je a ako to súvisí lechitKak ovčie kiahne, opary a pásový opar http: //idermatolog.net/boleznikogi/lishai/? opoyasy-vayushhij-lishaj.html

Dokonca aj s prijatím kvalitatívnych opatrení terapie existuje vysoká pravdepodobnosť recidívy a progresie ochorenia. Zvyčajne sa na odstránenie ochorenia používajú vonkajšie a vnútorné prostriedky - tablety, masti, gély.

Skupina liekov uvedená nižšie je zameraná na potlačenie autoimunitných javov a reakcií.

 • Pri lokalizovanom type choroby je potrebné používať masti so strednou a vysokou aktivitou, ich zoznam sa bude diskutovať v príslušnej časti.
 • Keď sa všeobecná forma ochorenia používa tablety - prednizolón, triamcinolón, dexametazón, pulzná terapia. Pri liečbe lampy by pacienti mali užívať fotosenzibilizujúce lieky.

Vzhľadom na otázku, ako liečiť túto chorobu, môžeme zaznamenať niekoľko hlavných oblastí. Väčšinou sú to bylinné prípravky - lamadín, oxoralén, meladín, psoberan, psoralen.

Okrem toho, systémová liečba sa vykonáva, ktorý si kladie za cieľ odstránenie porúch hormonálnej plán, výstup zo stavu pacientov, depresie a potlačenie ochorenia nervového systému, ako predvolený mechanizmy ochorenia.

Moderné metódy medicínskeho procesu

Kľúčovým momentom pri určovaní choroby sú jeho znaky. Ako je možné zbaviť sa prejavov a príčinných faktorov - odborník by mal vždy rozhodnúť.

Lekársky priemysel je spokojný s rýchlosťou jeho vývoja, takže progresívna liečba sa obmedzuje na použitie viacerých skupín liekov a hardvérových techník.

 • Laserová terapia so žiarením na léziu. Táto metóda má veľa podobností s fototerapiou a pomáha pri lokálnych typoch ochorení.
 • Bielenie kože prispieva k nižšej viditeľnosti bielych škvŕn prítomných na koži. V tomto prípade poskytujú špeciálne techniky všeobecné vyrovnanie tónu pomocou injekcií elohvinom, hydrochinónom.
 • Intervencia chirurgického plánu (metóda transplantácie). Ak sa ochorenie nedostane do veľkých oblastí kože, môžete požiadať o transplantáciu, ale existuje riziko komplikácií - nadmerné a neakceptovateľné.
 • Prenos vlastných ľudských buniek z dobrej zóny do miesta lézie.
 • Použitie špeciálneho alkoholového extraktu, ktorý je izolovaný z ľudskej placenty. Tento liek je účinný v prípade lokalizovanej choroby.

Liečba liečby vitiligo

Tento liek sa používa ako vonkajšia látka a je schopný obnoviť pigmentáciu pokožky a zvýšiť jej schopnosť absorbovať ultrafialové žiarenie.

Pôsobí ako melagenín, ale keď sa používa, bunky aktívne množia a syntetizujú melanín s vyššou expozíciou ultrafialovému žiareniu.

Používa sa aj pri ťažkom vitiligu. V týchto zdravých oblastiach pokožky nie je patológia ovplyvnená a depigmentácia sa znovu neobjavuje.

Látka nesmie používať tehotné ženy a dojčiť. Používa sa bez ďalších postupov pre infračervené žiarovky.

Amfifurín sa tiež používa ako fotosenzibilizačné činidlo a vitasan ako krém s prírodnými zložkami.

V súčasnosti sa táto metóda používa kvôli účinnosti a výkonnosti činnosti v oblasti postihnutého typu. Ale PUVA preberá veľa vedľajších účinkov - erytém, pocit nevoľnosti.

V tomto ohľade pacienti často uprednostňujú ultrafialové žiarenie s najužším spektrálnym účinkom, čo naznačuje nízku pravdepodobnosť vonkajších a vnútorných prejavov ako vedľajších účinkov.

Kyselina listová

Podľa štúdie, v ktorej pacienti s touto kožné ochorenia ľudí prijatých túto formuláciu, dosiahnuť pozitívne výsledky, čo znamená, že nepopierateľnú úlohu obsahu vitamínov.

VITISKIN

Tento prostriedok pôsobí ako silný regulátor depigmentácie, ktorý vyvinula laboratórium Francúzska. Dosiahol vysoké štandardy a úroveň použitia.

Liečivo sa používa lokálne a pôsobí ako pomocná zložka pri liečení ochorenia. Jedná sa o špeciálny patentovaný vzorec, ktorý našiel široké uplatnenie a má bohaté vyhliadky na vývoj.

Melagenin

Tento liek sa používa externe a podporuje rehabilitáciu pigmentácie na pokožke kože. Látky obsiahnuté v prípravku umožňujú zabezpečiť najaktívnejšie množenie buniek. Existuje však niekoľko kontraindikácií, ktoré je potrebné zvážiť.

Ammifurin

Jedná sa o silný fotosenzibilizátor použitý v prípade ožiarenia pod slnkom. Prípravok má formu uvoľňovania vo forme tabliet a roztoku, poskytuje spôsob výroby melanínu. Existuje niekoľko kontraindikácií, ktoré je dôležité vziať do úvahy.

Vitasan

Tento výrobok má prirodzené zloženie rastlín a je k dispozícii ako krém. Kompozícia obsahuje orech, ľubovník bodkovaný, nechtík, šnúrka. K dispozícii je tiež orechový olej, céder, jedľa. Kontraindikácie na použitie zahŕňajú iba neznášanlivosť individuálneho plánu.

Maskovacie škvrny vitiligo

Vzhľadom na ochorenie vitiligo, fotky, symptómy, liečbu možno poznamenať, že pacienti sú často znepokojení otázkou maskovania. Existuje niekoľko spôsobov.

 1. Špeciálne kozmetické výrobky sú najdostupnejší spôsob, ako poskytnúť menej viditeľné škvrny. Aplikovať tónové prostriedky a krémy matovacie akcie.
 2. Auto opaľovanie je ďalšou "liečbou" nepríjemných bielych škvŕn, ktoré pomôžu skryť vyrážku u dospelých. Uprednostňovať by mali byť presne salónne procedúry.
 3. Zelená kôra orechov odstráni ostrosť kontrastu medzi oblasťami a dokonca aj tón pleti. Výhodou je neprítomnosť stopy na oblečenie na použitie.

Pri ošetrovateľstve je dôležité dodržiavať základné pravidlá sledovania pokožky.

Maskovacie škvrny vitiligo

Je prirodzené, že každá osoba bude chcieť skryť biele škvrny. V takýchto prípadoch, zatiaľ čo osoba podstúpi liečbu, môže použiť takéto metódy maskovania:

Táto metóda je najdostupnejšia a najjednoduchšia. Poskytuje aplikáciu tonálnych krémov a iných matovacích prostriedkov. V tomto prípade je koža privedená do prirodzenej farby a potom matná. Môžete tiež použiť permanentné tetovanie, ktoré sa nepožíva vodou a nebude sa nosiť oblečením.

Najlepšie je vykonať tento postup v salóne, pretože je ťažké vybrať tón a aplikovať na kožu. V tomto prípade je farba hladká a stabilná. S touto metódou maskovania sa oblečenie neznečistí, čo zjednodušuje používanie v oblastiach rúk a nôh.

 • Zelená kôra orechov

Kôra sa zmieša so zmiešavačom a nechá sa niekoľko hodín. Ďalej sa mletý produkt stáva hnedým a nanáša sa na škvrnu bavlneným tampónom. Látka pomáha pri znečistení pokožky a pri znečistení.

Koža je ošetrená vrstvou po vrstve. Hĺbka liečby sa vyberá v závislosti od štádia ochorenia a jeho charakteru.

Bielenie kože sa používa aj na maskovanie škvŕn a na zhoršenie ich vzhľadu. Tento postup zahŕňa vyrovnanie farieb.

Za týmto účelom sa používajú injekcie agresívnych liekov, ako sú Elokvin, Monobenzon a Hydrochinón. Pred ich použitím musíte vždy konzultovať s lekárom, pretože majú vedľajšie účinky a kontraindikácie.

V tomto prípade sú drogy drahé.

Ak dôjde k maskovaniu vitiligových škvŕn, je dôležité pamätať si na správnu starostlivosť o postihnuté oblasti pokožky. Neaplikujte alergény a tak znova postihnite pokožku.

Príliš tesné oblečenie môže trieť škvrny, a keď používate holiaci strojček, musíte byť veľmi opatrní. Dekorácia na krku alebo rukách môže tiež ublížiť.

Pod slnkom alebo v mrazu nemusíte stráviť veľa času, pretože opálenie môže vyvolať vzhľad škvŕn a mrazu poškodiť postihnutú pokožku.

 • Hydrokortizón butyrát, Esperón - na liečbu lokalizovanej lokalizovanej formy ochorenia. Doba trvania kurzu je 3 mesiace alebo viac.
 • Ak nie je účinok, používa sa náprava s širšou aktivitou: eloc, sinalar, Beloderm. Doba trvania je od 1 do 4 mesiacov. Ale môžete sa zbaviť vitiligo.

Prevencia ochorenia

Nie sú stanovené presné príčiny vitiligu, preto sa nevyvinuli určité preventívne postupy, ale potvrdilo sa, že časté návštevy v pobrežných oblastiach majú pozitívny vplyv na vitiligo.

V tomto ohľade sa odporúča častejšie navštevovať more a slnko. Pri stanovení prevencie je potrebné, aby vaše telo menej zaťažilo látkami, ktoré môžu narušiť metabolický proces.

Venujte pozornosť aj vyváženej výžive a chorobám zažívacieho traktu.

Po úspešnom zotavení z vitiligu je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré neumožnia návrat choroby:

 • starostlivo chráni pokožku pred zraneniami, popáleninami, výskytmi, uhryznutím hmyzu;
 • Vyhnite sa noseniu pevného oblečenia, nepohodlnej obuvi, ozdôb, ktoré môžu trieť krk alebo prsty;
 • zdržať sa dlhodobého pobytu v chlade alebo pod slnkom, opaľovať sa, nechodíte na solárium;
 • správne jesť, sledovať rovnováhu vitamínov a cenných prvkov;
 • zabrániť kontaktu s chemikáliami;
 • pravidelne podstupujú lekárske prehliadky.