Hlavná

Opar

Vyrážky na koži

Vyrážky môžu mať rôzne tvary, farbu a veľkosť. Papulka sa zdvihne nad hladinu kože a pripomína tuberkulu. Plaky sú podobné bežným mierne napučaným miestam. Aby sme pochopili príčinu vyrážok, je potrebné úplne preskúmať osobu. Vysoká horúčka, zväčšené lymfatické uzliny, výtok z nosa a ďalšie prejavy ochorenia sú pre správnu diagnózu veľmi dôležité. Ak je vyrážka asymetrická, potom s najväčšou pravdepodobnosťou nie je žiadna choroba. Len človek kousne hmyz.

Typy vyrážok na koži

Vyrážka môže byť viacnásobná alebo jedna. To môže kontrast alebo zlúčenie s pokožkou.

Existuje taká vyrážka ako dermatologická purpura. Pri niektorých chorobách dochádza k krvácaniu v horných vrstvách kože. V dôsledku toho sa koža stáva bardom alebo červeným odtieňom.

Vyrážky na koži príčiny

Rashes sú niektoré zmeny na koži. Existuje niekoľko desiatok ochorení, ktoré sú vždy sprevádzané vyrážkou. Najčastejšie to nie sú smrteľné ochorenia, ale niekedy existujú vážne prípady, v ktorých musíte byť ostražití.

S cieľom pomôcť pacientovi musí lekár určiť povahu vyrážky, jej prevalenciu, lokalizáciu a postupnosť vyrážok. Je potrebné pochopiť, či existuje infekcia alebo nie. Pri osýpkach, ovčie kiahne, šarlach, herpes, lichen, týfus a osýpky má vyrážka infekčný pôvod. Ak má osoba alergiu, ochorenie krvných ciev, tkanív a krv, potom tu nie je žiadna infekcia.

V rôznych častiach tela má koža určité fyziologické, anatomické a biochemické vlastnosti. To vysvetľuje špecifickú lokalizáciu vyrážok pri rôznych ochoreniach. Zoznam kožných ochorení je obrovský: seboroická dermatitída, kožný lupus erythematosus, neurodermatitída, akné vulgaris, nevi, psoriáza a tak ďalej.

Vyrážky na koži

Zvyčajne vyrážka prechádza sama o sebe, napríklad s kiahňou kiahňou a osýpkami. Ale šarlami sa na odstránenie vyrážky používajú antibiotické prípravky. Aby ste sa zbavili alergickej vyrážky, musíte identifikovať alergén a odstrániť ho. Kožné ochorenia samy o sebe nemôžu prechádzať, musia byť náležite liečené. Pri svrbivom svrbivom vyrážke sa aplikujú masti s kortikosteroidmi. Ak je všetko veľmi zanedbané, kortikosteroidy sa vstrekujú injekčnou striekačkou.

Ak je vyrážka sprevádzaná horúčkou, je potrebné navštíviť lekára, ale skôr, než začnete užívať antipyretiká. Na zníženie svrbenia sa zvyčajne používajú antihistaminiká.

Aby ste pomohli dieťaťu, ktoré zobrali vírus, musíte neustále monitorovať zvýšenie telesnej teploty a v prípade potreby mu dať antipyretické lieky. Veľmi dôležitá je aj odpočinok a bohatý nápoj. Je ťažké vysvetliť dieťaťu, že nemôžete poškriabať vyrážku. Preto na uľahčenie celkového stavu môžete použiť nasledujúce antihistaminiká: Fenistil, Suprastin, Zirtek a Loratidine. Ak je prípad závažný, lekár predpíše antivírusové lieky.

Keď vzniknú komplikácie, pacienti sú poslaní do nemocnice, kde začína priebeh antibiotík a antivírusových liekov.

Liečbu vyrážok spravidla vykonávajú dermatológovia. Kožné ochorenia sú veľmi podobné a nie je vždy ľahké urobiť správnu diagnózu. Často musíte používať symptomatickú liečbu, teda bojovať s chorobou, ale s jej prejavmi. To sa robí v prípadoch, keď príčina choroby nie je jasná. Najčastejšie sa používa komplexná terapia, pri ktorej sa používajú symptomatické, patogenetické a etiologické metódy liečby. Režim, farmakoterapia, strava, psychoterapia, fyzioterapia, balneoterapia a chirurgická liečba zázraky.

V prípade kožných vyrážok sa zvyčajne konzultujú títo odborníci: terapeut, špecialista na infekčné choroby, dermatovenerológ, imunológ, alergológ, reumatológ a gynekológ.

Alergické kožné vyrážky

Vyrážka alebo alergická vyrážka sa náhle objavia. Jedná sa o bledo červené škvrny a uzliny, ktoré mierne stúpajú nad kožou. Najčastejšie takéto vyrážky vyrážajú a svrbia. Niekedy sa malé kruhy spoja a vytvárajú nepretržitú tkaninu ružovej alebo červenej farby.

Aby ste sa zbavili alergickej vyrážky, musíte identifikovať alergén. Ak sa to urobí správne, vyrážka zmizne sama. Miestna liečba spočíva v aplikácii antihistaminových masti.

Alergická vyrážka a angioedevický edém vznikajú v dôsledku toho, že telo týmto spôsobom. reaguje na histamín. Existuje odtok z malých krvných ciev krvnej plazmy. Kŕče hmyzom, slnečné lúče a medicínske prípravky vyvolávajú uvoľňovanie histamínu. Niekedy nie je ľahké zistiť skutočnú príčinu alergie.

Akútna žihľavka trvá asi šesť týždňov. Vyzerá to kvôli liekom, kousnutiu hmyzom, jedlu alebo infekciám.

Vyrážka sa môže objaviť v dôsledku konzumácie vajec, mlieka, orechov, čokolády alebo čerstvých bobúľ. Všeobecne platí, že akékoľvek čerstvé potraviny môžu vyvolať alergiu. Konzervačné látky a niektoré výživové doplnky môžu spôsobiť alergickú reakciu.

Existuje dokonca aj chronická alergia, ktorá trvá viac ako šesť týždňov. Aby sme našli príčinu chronických alergií, musíme sa pokúsiť veľmi tvrdo. Choroby vnútorných orgánov môžu vyvolať výskyt chronických alergií.

Červené vyrážky na koži

Akékoľvek vyrážky na koži by mali upozorniť osobu, je to signál, že niečo nie je v poriadku. Choroby vnútorných orgánov, alergie a hormonálna nerovnováha môžu viesť k vážnym následkom. Červené škvrny sa z času na čas môžu objaviť a miznú. Zvyčajne tento jav indikuje prítomnosť alergií na konkrétny produkt. Červené vyrážky na koži sa môžu objaviť v dôsledku čokolády, citrusov, orechov a medu. Nesprávna výživa môže tiež spôsobiť výskyt červených škvŕn. Osoba by mala jesť vyrovnanú. Ak vylúči určité jedlá z stravy a presýti telo niečím, môže nastať "vzbura na lodi", to znamená, že úplne zdravý organizmus začne fungovať.

Ak sa po konfliktoch alebo stresových situáciách objavia lebky na tele, je potrebné diskutovať o tomto bode s neurológom. Aby ste sa zbavili zradných červených škvŕn, musíte piť sedatíva a posilniť nervový systém. Perfektne upokojuje infúzie valeriánov, motherwortov a pivoniek. Niekto viac ako komplexné lieky, napríklad "Persen" a "Novo-Passit".

Červené šupinaté škvrny môžu naznačovať prítomnosť kožného ochorenia. Ak chcete presne diagnostikovať a získať kompetentnú liečbu, musíte sa obrátiť na dermatológa, než aby ste sa podieľali na samoliečbe.

Bubenové vyrážky na koži

Vyrážky môžu mať iný tvar, farbu a veľkosť. Povaha vyrážky závisí od príčiny jej výskytu. Bublinové vyrážky na pokožke obsahujú tekutinu. Ak je táto tekutina hnisa, potom vyrážky sa nazývajú abscesy.

Ak chcete urobiť presnú diagnózu, nestačí len preskúmať vyrážku, je potrebné spoľahnúť sa na výsledky analýz, štúdií atď.

Nervové vyrážky na koži

Vyrážky sa môžu vyskytnúť v dôsledku stresu, extrémnych poveternostných podmienok a emočnej nestability. Osoba, ktorá miluje seba a má svoje vlastné zdravie, by mala byť schopná relaxovať. Koniec koncov, stres môže ovplyvniť imunitný systém a hormonálne pozadie človeka, a tiež ho vystaviť chorobe.

Ak má osoba príliš náročnú prácu alebo štúdium, je neustále v stave stresu. Vzrušenie primárne ovplyvňuje pokožku. Existujú akné, ekzémy a iné nevzhľadné vredy.

Aby sa zbavili psychosomatických problémov, niektorí ľudia začínajú cvičiť jogu, meditáciu alebo absolvovať masážny kurz. Pravidelná fyzická aktivita a správna výživa tiež pomáhajú.

Suché vyrážky na koži

Každý vie, aké je akné. Akné je zapálené mazové žľazy. Sú malé, suché rýchlo a neškodné. A tam sú také, že po nich sú hrubé jazvy a dutiny. Najbližšie k povrchu kože sú mazové žľazy umiestnené na tvári, hornej časti chrbta, krku a hrudníka.

Bežné pupienky sa vyskytujú v dospievaní, keď hormonálne pozadie nie je stabilné. Môžu byť tiež zdedené. Ak používate kozmetické prípravky obsahujúce oleje, situácia sa môže zhoršiť.

Existujú aj tropické pupienky, ktoré sa objavujú u ľudí s ľahkou pokožkou, ktorí spadajú do horúcej alebo príliš vlhkej klímy.

Biele vyrážky na koži

Vyrážky môžu mať nielen iný tvar, ale aj farbu. Biele vyrážky zvyčajne naznačujú, že človek má mazové žľazy. Na začiatku takáto vyrážka má červený odtieň a po chvíli sa pupienky dozrievajú a naplnia hnisom, získajú bielu alebo zelenkastú farbu.

Pustulárne vyrážky na koži

Pustulárne erupcie sa vyskytujú v dôsledku infekcií, ktoré vyvolávajú zápal kože. Zvyčajne sú tieto infekcie streptokokmi a stafylokokmi. Ak je samotná pokožka zdravá, potom tieto mikroorganizmy nemôžu poškodiť. Ak je pokožka kontaminovaná alebo poškodená a imunita je znížená, baktérie sa dostanú do zelena.

Zápal vlasových folikulov sa nazýva folikulitída. Toto ochorenie sa vyznačuje výskytom papuliek a pustúl na povrchu kože. Muž trpí bolesťou a svrbením. Pri porážke celého folikulu môžete hovoriť o sycóze. Tento nepríjemný jav sa zvyčajne vyskytuje u tých, ktorí sa holenie alebo trpia hojným potenie. Ak sa táto podmienka nezaobchádza, môže sa vyvinúť do varu.

Furuncle ovplyvňuje nielen vlasový folikul, ale aj tkanivá, ktoré sú v blízkosti. Tesný, bolestivé uzol nedáva normálny život a prácu, pretože sa neustále pripomína sám pulzujúca bolesť. V strede uzla môžete vidieť hnisavú hlavu. Najviac nebezpečné sú vredy, ktoré sú v nasolabiálních trojuholníka, pretože tam je celkom silné prekrvenie a infekcia sa môže dostať do mozgu. Ak sa niekoľko furuncles zlúčiť, dostanete carbuncle. V tejto situácii môže byť potrebná chirurgická intervencia, pretože osoba môže mať horúčku a zhoršiť všeobecný stav.

Bolestivé kožné vyrážky

Vyrážka sa objavuje nielen z dôvodu podvýživy a nedostatku základných hygienických pravidiel, ale aj z dôvodu veľkého počtu chorôb, ktoré lieky tvoria viac ako sto. Najčastejšie infekcie a alergény vyvolávajú vyrážku.

Zvyčajne sa vyrážka na koži rodičov dieťaťa úplne objaví náhodou, pri kúpaní alebo pri zmene oblečenia. Ak nie je žiadna teplota a všeobecná nevoľnosť, je potrebné venovať pozornosť tomu, ako dieťa jes a spí. Ak dôjde k porušeniu spánku alebo chuti do jedla, je lepšie vidieť lekára, možno vyrážka má vážny dôvod.

Urtikálne ohniská na koži

Aby sme sa zbavili chronickej žihľavky, je potrebné vyliečiť základnú chorobu. Urtikaria je syndróm, ktorý z času na čas zmizne. Pri urtikárii sa človek obáva o svrbenie a vyrážku. Blistre sú bledé pod tlakom, pretože v léziách sú dilatované cievy a dochádza k edému.

Vyrážka v žihľavke je najčastejšie sprevádzaná svrbením, horšie v noci. Po niekoľkých hodinách alebo dňoch zmiznú vyrážky a objavia sa inde. Údy sú akútne a chronické.

Úrazy sa vyskytujú z rôznych dôvodov, napríklad z dôvodu alergií na lieky, potraviny, kvôli infekciám alebo uhryznutiu zvierat.

Herpetické vyrážky na koži

Herpes je nezávislé ochorenie, ktoré postihuje nielen sliznice a pokožku, ale aj vnútorné orgány. Herpes je primárny a sekundárny. Primárny herpes je ochorenie, ktoré sa vyskytuje pri prvom kontakte s vírusom. Asi dva týždne trvá inkubácia. Pred objavením sa vyrážky sa u človeka objaví pocit pálenia, brnenie a svrbenie. Vyrážky pripomínajú zoskupené hemisférické vezikuly o veľkosti 2 mm. Po niekoľkých dňoch kvapalina vo vezikulách rastie zakalená a stáva sa hemoragická v dôsledku krvných nečistôt. Keď praskne vezikuly, na svojom mieste sa formujú bolestivé erózie. Ak sa do nej dostane baktéria, po chvíli sa stane vredom. Pri správnej liečbe všetko ide o dva týždne.

Sekundárna herpetická infekcia sa vyskytuje u všetkých, ktorí boli infikovaní herpesom a prenášali ochorenie v latentnej alebo otvorenej forme. Zvyčajne vzniká sekundárny herpes, keď je imunita človeka trochu oslabená. Prechladnutie, prehriatie, prepracovanie, stres a infekcie môžu vyvolať výskyt herpetických erupcií.

Herpes simplex sa zvyčajne nachádza v oblasti nosa, pier a ďalších častí tváre a tela. Vezikuly sú tvorené na edémovej a hyperemickej koži.

Ekzém Herpetiform je najčastejšie u detí. Ak sa vyskytuje u dospelých, tento jav je zvyčajne spojený s neurodermitídou alebo dermatózou.

Ulcerózny nekrotický herpes sa vyskytuje v dôsledku najťažšieho stavu imunitnej nedostatočnosti u hematologických alebo onkologických pacientov. Na mieste vyrážky sa tvoria veľké vredy s priemerom do dvoch centimetrov, ktoré sa často spájajú a dlho sa nezdravujú.

Vírusové vyrážky na koži

Vyrážka je vždy spojená s infekciou. Najčastejšie sa objavuje na slizniciach, pretože na týchto miestach je najvhodnejšie, aby sa baktérie množili. Osýpky, herpes, rubeola a enterovirus vyvolávajú výskyt erupcií podobných korelám. Bublinové vyrážky sa vyskytujú s kiahňou kiahňou, herpes a coxsackivirus. Vyrážka podobná scarlatínu je spôsobená adenovírusmi a enterovírusmi.

Hemoragické kožné vyrážky

Zmeny v koži sa bežne označujú ako vyrážka. Hemoragické erupcie na koži sa zdajú byť impregnované krvou. Nezmiznú a pri stlačení nezblednú. Keď trombocytopenická purpura znížená cievne hemostázu, takže pacient má modriny, krvácanie a anémia.

Stále existuje taká choroba ako hemofília. Je zdedený. Je charakterizovaná skutočnosťou, že pri malých úrazoch sa môže otvoriť vnútorné alebo vonkajšie krvácanie, čo môže viesť k smrti.

Čo ak bola na tele dospelého človeka vyrážka a je to svrbenie?

Vyrážka na tele v dospelom človeku je príznakom rôznych kožných ochorení - od úplne neškodného dospievania až po závažné a nebezpečné infekcie. Správne rozpoznanie vyrážok pomáha pri správnej diagnostike, hoci nie je vhodné spoliehať sa výlučne na zmeny pleti.

Je potrebné poznamenať, a doba, po ktorú boj výhradne s vyrážkou nemá zmysel - je najprv nutné ošetriť základné ochorenie, po odstránení, ktoré vyrážka vyrieši samo o sebe.

Vyrážky na tele u dospelých s alergickými ochoreniami

Alergia je atypická reakcia tela na antigén, ktorý imunitný systém vníma ako hrozbu. Jednoducho povedané, s alergiami, telo reaguje na výskyt vyrážok pri kontakte s alergénmi, ktoré zvyčajne neškodia zdravému človeku. Môže to byť zvieracie chlpy, potraviny, lieky, peľ rastlín a iné provokujúce faktory.

Alergická vyrážka na tele dospelého človeka je vyrážka ako žihľavka (červené pľuzgiere podobné popáleninám) a prejavy ekzému. Červené svrbivé vyrážky, ktoré po kontakte s alergénom pokrývajú pokožku, sú definované ako toxikodermia alebo kontaktná dermatitída. Môže sa vyskytnúť samostatne alebo s vyrážkou. Fotografie tohto javu je možné podrobne preskúmať na mnohých tematických miestach na internete venovaných alergickým reakciám.

Dermatitída je vždy sprevádzaná sčervenaním postihnutej oblasti kože, svrbením a bolestivými pocity, niekedy - zvýšenou lokálnou a všeobecnou teplotou. Vyrážky s alergiami môžu mať iný vzhľad a vyzerajú ako malé červené bubliny alebo škvrny, ktoré sú zoskupené do malých škvŕn.

Charakteristickým rysom je, že alergická vyrážka je svrbivá, jej vzhľad je sprevádzaný nepohodliemi a podráždením pokožky. Zároveň vyrážka na tele s alergiou nie je nikdy hnisavá.

Ako rozoznať alergickú vyrážku na telo dospelého z iných druhov vyrážok?

 1. Najprv venujte pozornosť provokujúcim faktorom (alergénom), po kontakte s ním a na koži sú charakteristické erupcie. Môže byť obsiahnutá kdekoľvek - v potravinách, v domácom alebo uličnom prachu, v chemikáliách pre domácnosť, liekoch. Najčastejšie je možné sledovať vzťah medzi interakciou s alergénom a výskytom vyrážky aj v domácom prostredí.
 2. Po druhé, pozrite sa na vzhľad vyrážok. Pri alergických reakciách sa vyskytujú vyrážky alebo pľuzgiere, ktoré zriedkavo trvajú pustulárne alebo nodulárne. To však neznamená, že je neškodné. Prvky vyrážok majú tendenciu splynúť a môžu zachytiť veľké oblasti pokožky, čo spôsobuje podráždenie, svrbenie, bolesť a iné nepríjemné javy. Avšak svrbenie kože nie je charakteristickým znakom alergie, ako sa vyskytuje v iných typoch vyrážok na tele dospelého človeka.

Preto skutočnosť, že vyrážka vyráža a bolí, nemožno považovať za spoľahlivý diagnostický príznak. Rovnako, ako by sa nemal považovať za jednoznačný indikátor alergickej reakcie, prítomnosť symptómov všeobecnej intoxikácie - bolesť hlavy, katarálne fenomény, horúčka, zhoršenie blahobytu. Správnu diagnostiku je možné vykonať až po vykonaní alergikov na koži, ktoré umožňujú odhaliť a definovať alergéno - provokátora.

Vyrážka s kožnými ochoreniami

Kožné ochorenia sa môžu prejaviť v rôznych typoch vyrážok. Je mimoriadne ťažké diagnostikovať chorobu prostredníctvom vyrážok nešpecialista. Vyrážka môže byť škvrnitá, nodulárna, pustulózna, vodnatá, sprevádzaná rôznymi ďalšími príznakmi. Na presné stanovenie diagnózy je potrebné vykonať určitý počet špecifických testov na určenie patogénu.

Bakteriálne infekcie

Vzhľad vyrážok závisí od povahy ochorenia. Bakteriálne kožné infekcie sa prejavujú pustulóznou vyrážkou na tele a teplotou. Malé pustuly dozrievajú na koži, prasknú s uvoľnením žltastého hnisu, na ich miesto zostáva malá bolesť.

Koža v postihnutej oblasti je vždy zapálená a červená (to je rozdiel od akné a iných neinfekčných lézií). Tvar pustuliek, veľkosť a hranice postihnutej oblasti môžu byť cenným diagnostickým znakom pre odborníka.

Odreniny. S furunkulózou na tele sa objavuje veľa bolestivých abscesov. Spôsobujúcim činidlom choroby je stafylokok aureus. Zápalový prvok dozrieva dlhý čas, po ktorom sa otvára s uvoľnením hnisavého obsahu, na jeho miesto sa nachádza pomerne hlboká rana, ktorá sa pri správnom spracovaní čoskoro utiahne. Po rozriešení veľkých furuncles môžu zostať na koži jazvy.

Plesňové infekcie

Hubové lézie nevykazujú výrazné vyrážky. Namiesto toho sa koža tvorí sčervenanie a odlupovanie kože, bolestivé pri dotyku. Takáto vyrážka na tele dospelého človeka vyráža, svrbia a prináša výrazné nepohodlie.

Symptómy všeobecnej intoxikácie nemusia byť. Charakteristickým znakom hubových kožných lézií - sú umiestnené hlavne v záhyboch kože, medzi prstami, pod prsníkom u žien, v slabín, v záhybe brucha u obéznych ľudí, na povrchu rany.

Spoločným znakom hubových a bakteriálnych kožných ochorení je to, že oblasť lézie má tendenciu sa šíriť a rozširovať. Pri absencii liečby postup rýchlo postupuje a zachytáva všetky nové oblasti pokožky.

Okrem toho je priebeh takýchto infekcií sprevádzaný postupným zhoršovaním stavu pacienta. Medzi bežné kožné lézie patria:

 • Pink lichen. Priebeh ochorenia sprevádza vzhľad okrúhlych alebo oválnych ružových škvŕn s olupovaním v strede a charakteristickým červeným valcom pozdĺž obvodu. Vyrážka sa rýchlo šíri po celom tele, svrbenie a svrbenie.
 • Červené ploché lišajníky. Sú sprevádzané vzhľadom uzlovaných prvkov, ktoré sú usporiadané symetricky a zoskupené v čiarach, prstencoch alebo girlandách. Svrbivá vyrážka sa objavuje častejšie na kmeňoch, ohyboch končatín alebo genitáliách.
Vírusové infekcie

Foto: Ako rozlíšiť bradavicu od molu, kalusu alebo papilómu

Vírusové ochorenia sa môžu prejaviť aj ako vyrážka na koži. Najčastejšie z nich sú papilómy a herpes. Vírus ľudského papilómu existuje vo forme mnohých typov (viac ako 50), ktoré sa líšia v nebezpečenstve pre ľudské telo.

 1. Papilomatóza sa prejavuje výskytom bradavíc a papilómov na koži. Oblasť lézie môže byť odlišná, samotné papilómy nevyvolávajú nepríjemné pocity, neuberajú a nemajú svrbenie, ale hlavným nebezpečenstvom je, že za určitých podmienok sa môžu degenerovať do malígneho nádoru. Odborníci preto odporúčajú, aby sa tieto neoplazmy zbavili čo najskôr.
 2. Pásový opar. Vzhľad vodnatých, bolestivých pľuzgierov je spôsobený herpesvírusom. Sú umiestnené na chrbte alebo bedra pozdĺž nervových vlákien. Po otvorení namiesto bublín zostávajú malé erózie, ktoré čoskoro vyschnú a stanú sa krustom.
 3. Herpes je ďalším bežným vírusovým ochorením, ktoré postihuje kožu a nervový systém. Vyrážka s herpesom sa vyskytuje najčastejšie na koži a červenom okraji pier, ústnej sliznici a zriedka - na genitálnej oblasti (genitálny herpes).

Výskyt vyrážok vyvoláva mikrotrauma, hypotermia a iné nepriaznivé faktory. Samotný patogén zostáva v pacientovej krvi po celý život. Po prvé, bolestivé vodnaté vezikuly sa objavujú v oblasti lézie, ktorá sa po otvorení času otvorí s uvoľnením obsahu. Na ich mieste sú malé rany, ktoré sa čoskoro zakryjú suchou kôrkou.

Parazitické infekcie

Parazitické kožné ochorenia sa prejavujú aj rôznymi typmi vyrážok. Vzhľad môže byť odlišný, závisí od dĺžky trvania ochorenia, od sprievodných faktorov.

svrab. Ochorenie môže byť podozrivé, ak sa na koži objavia načervenalé papuly alebo vezikuly s charakteristickými vypuklými čiarami na koži s tuberkulou na konci (svrab). Vytvárajú sa v mieste zavedenia patogénu av oblasti jeho pohybu pod kožu. Najčastejšie umiestnenie vyrážky je zápästia, ruky, nohy. Zavedenie parazita je sprevádzané intenzívnym svrbením, ktoré sa zosilňuje v noci.

Presne určiť povahu infekcie kože môže len lekár po príslušných testoch, ktoré identifikujú patogén. Napriek mimoriadne nepríjemným symptómom sú takéto ochorenia veľmi zriedka nebezpečné pre zdravie pacienta, oveľa viac škôd môže spôsobiť nesprávnu liečbu.

Neinfekčné kožné lézie

Existujú aj neinfekčné kožné lézie, ktoré sa prejavujú vyrážkou. Najčastejšie z nich je akné.

Whiteheads a červené pupienky sú pustulárne ochorenie, ktoré má veľmi obmedzenú oblasť. Na rozdiel od bakteriálnych kožných lézií, oblasť akné lézie nemá tendenciu sa šíriť. Ich vzhľad je spojený s porušením funkcií mazových žliaz, ktoré začínajú produkovať nadmerný objem mazu a upchávajú póry. Pri nedostatočnej starostlivosti o kožu sa patogénne baktérie rozmnožujú v zablokovaných mazových kanáloch, dochádza k zápalovému procesu, ktorý sa končí tvorbou akné.

Poruchy pigmentácie kože, ako je vitiligo alebo slnečná keratóza, môžu byť tiež považované za prejav vyrážky. Najčastejšie nie sú nebezpečné pre zdravie, ak kontaktujete lekára včas a vykonajte lekárske opatrenia. Ale keď sú vystavené nepriaznivým faktorom, existuje riziko vzniku malígnych nádorov.

Vyrážka s črevnými infekciami

Niektoré ochorenia čriev sa prejavujú vyrážkou na koži. Napríklad s brušným týfusom sa objaví veľmi charakteristická rozmanitosť vyrážok - ružovka. Predstavujú červené vyrážky na tele dospelého alebo dieťaťa, ktoré majú vzhľad malých retikulárnych formácií. Keď kliknete na ne, zmení sa ruža a znovu sa objaví. Vyrážka na ružiciach je dôležitým diagnostickým znakom týfusovej horúčky.

Výskyt vyrážky pri iných črevných infekciách nemá takú výraznú špecificitu. Na rozdiel od týfusu, s inými chorobami tráviaceho systému, vyrážka nie je cenným diagnostickým znakom, črevné symptómy, hlavne zvláštnosti porúch stolice sú dôležitejšie.

Pri parazitárnych črevných léziách sa vyrážka vyskytuje počas extra-intestinálnej fázy patogénu (toxické alergické prejavy). Napríklad výskyt vyrážky v celom tele je charakteristický pre larválnu fázu ascaridózy, ako aj pre cysticerkózu. V tomto prípade je vyrážka prítomná na krátky čas a zmizne sama po tom, ako parazit zmení fázu existencie.

Vyrážky na tele u dospelých s chronickými ochoreniami

Mnoho chronických kožných ochorení sa prejavuje špecifickými typmi vyrážok. Je to vyrážka na koži, ktorá môže byť prvým znakom, ktorý vyzýva pacienta, aby sa stretol s lekárom, ak sa inak cíti úplne zdravý. Takéto prejavy sú charakteristické pre syfilis, tuberkulózu, systémový lupus erythematosus.

Systémový lupus erythematosus je ochorenie spojivového tkaniva, ktoré vedie k jeho postupnému zničeniu. Choroba trvá dlhší čas, počas života pacienta, charakterizuje sa striedaním obdobia remisie a ťažkými exacerbáciami. Liek, ktorý umožňuje úplne zbaviť SLE, neexistuje, terapia je zameraná iba na predĺženie remisie a zmiernenie existujúcich symptómov.

Kožné prejavy lupusu sa prejavujú ako bezbolestné alebo stredne bolestivé, svrbiace červené škvrny, ktoré tvoria lézie charakteristického tvaru. Na tvári sú zoskupené na lícach, tvárach a nosoch, ktoré tvoria formu "motýľa", menej často vyrážky ovplyvňujú krk a pokožku hlavy.

syfilis. Vyrážka sa zvyčajne vyskytujú v syfilis v sekundárnom štádiu ochorenia, vo vzhľade môžu byť rôzne, ale často majú charakteristický vzhľad syphiloma - veľké jednotlivé formácie vznikajúce v rôznych oblastiach pokožky. V priebehu doby, oni otvorili s tvorbou hlboké vredy, na ktorom mieste, pretože lieči tvoril hrubý jazvy, ktoré porušujú vzhľad pokožky a ovplyvňujú mobilitu tvárových svalov.

Psoriáza, hoci má hlavne kožné prejavy, nie je výhradne ochorením kože. Ide o chronické ochorenie, ktoré postihuje kožu, spojivové tkanivo a kĺby. Je nemožné úplne zbaviť psoriázy, ale terapia môže znížiť závažnosť ochorenia a predĺžiť obdobia remisie. Kožné prejavy psoriázy vyzerajú ako malé červené papulárne lézie, ktoré sú na vrchu pokryté sivými šupinami. Po progresii ochorenia sa počet papuliek zvyšuje, spájajú sa do veľkých plakov, ktoré môžu ovplyvniť veľké plochy kože.

Ďalšie typy vyrážok u dospelých

Niektoré typy vyrážok môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ktoré nie sú príznakmi ochorenia. Patria sem napríklad podráždenie pokožky spôsobené krátkodobými nepriaznivými účinkami. Typicky, v týchto prípadoch možno vysledovať úplne jasné spojenie, s príčinou vyrážky nie sú alergén (bodnutie hmyzom, dotýkajú jedovaté alebo bodavé rastlín).

Takzvaná nervová vyrážka na tele v dospelom veku je prejavom atopickej dermatitídy. Toto je chronické ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť s rôznou intenzitou. Príčinou zhoršenia môžu byť rôzne faktory, vrátane stresu a zvýšeného emočného stresu. V takýchto prípadoch sa vyrážka objaví v priebehu jedného dňa, keď pacient pocítil nervový šok.

V niektorých prípadoch môže výskyt vyrážky na koži prispieť k nepriaznivým podmienkam prostredia alebo k vplyvu poveternostných podmienok.

Niekedy je na tele vyrážka v dospelosti obskurnej geneze, ktorá môže byť sprevádzaná svrbením a bolesťami alebo nemajú žiadne ďalšie príznaky. Ak chcete zistiť príčinu a preto predpísať účinnú liečbu vyrážky, v tomto prípade to nebude trvať dlho.

Kedy by som mal vidieť lekára?

Ak sa objavia vyrážky, môžu existovať rôzne dôvody, v závislosti od toho, ktoré takéto prejavy predstavujú určitý stupeň nebezpečenstva pre ľudské zdravie. Je dôležité odlíšiť vyrážku na tele od dospelého človeka spôsobenú relatívne bezpečnými faktormi od známky nebezpečného ochorenia. Nasledujúce značky musia byť chránené:

 • Vyrážka neprechádza nezávisle a v priebehu dňa nedochádza k výraznému zlepšeniu stavu;
 • všetky opatrenia prijaté na liečbu vyrážky na tele u dospelého neprinášajú výsledky;
 • Vyrážka je sprevádzaná výrazným zhoršením stavu pacienta;
 • s výnimkou vyrážky a svrbenia sú príznaky iných orgánov - najmä tráviaceho alebo nervového systému;
 • Vyrážka sa rýchlo šíri cez pokožku, je tu tendencia poraziť hlboké vrstvy epidermis.

Výskyt takýchto príznakov by sa mal stať príležitosťou okamžitej liečby lekárom, pretože svedčia o závažnej povahe choroby. Ak stav pacienta nespôsobuje vážne obavy, ale vyrážka sa objavuje pravidelne, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, aby ste zistili príčinu a účel liečby.

Spôsoby liečby

Lekár-dermatológ sa zaoberá liečbou všetkých druhov vyrážok na koži. Spôsob liečby bude závisieť od príčiny spôsobujúcej výskyt vyrážky, teda zo základnej choroby. Rôzne spôsoby liečby sa používajú od konzervatívnych (liekových) po chirurgických. V rámci kurzu sú osvedčené ľudové prostriedky, metódy fyzioterapie a dokonca aj rôzne alternatívne možnosti (akupunktúra, liečba pijavicami atď.). Dôležité je len to, aby sa pacient nezaoberal samoliečbou a koordinoval jeho kroky s lekárom a presne dodržal všetky jeho odporúčania.

To znamená, že výskyt akné, dermatológ môže odporučiť rad externých látok s antiseptické, antibakteriálne a protizápalový účinok (masti, krémy, kozmetické vody, spreje). Pri hubových kožných léziách sa používajú antifungálne látky. Môžu to byť lokálne lieky na vonkajšiu liečbu vyrážok alebo prípravkov vo forme tabliet a kapsúl na požitie s ťažkými kožnými léziami.

Vyrážky bakteriálnej povahy sú liečené antibiotikami, vírusovými antivírusovými látkami. V každom prípade, lekár zvolí režim liečby individuálne, s prihliadnutím na typ patológie, závažnosť príznakov, celkového zdravotného stavu pacienta a prípadné kontraindikácie, pretože lieky používané na tento účel, majú mnoho vedľajších účinkov.

Alergické vyrážky ošetrené antihistamínové tablety (Zyrtec, Claritine, Suprastin) a externé činidlá (vrátane hormonálnej) vo forme mastí, gélov a krémy (Fenistil gél Epidel, sinaflana, Advantan).

Žiadne alergické vyrážky a infekčné príroda ľudové lieky môžu byť liečené pomocou infúzie a odvary z bylín s protizápalovým a antiseptickým účinkom (postupnosti, harmanček, lastovičník). Môžu sa užívať perorálne alebo sa pridávajú do vody do kúpeľa. Okrem toho, pre liečenie lézií môže byť použitý s sušenie lieky a anti - masti na báze zinku, kyselina salicylová alebo kyselina azelaová.

Liečba kožných lézií spôsobených vážnymi infekciami, alebo autoimunitných ochorení (lupienka, systémový lupus erythematosus, syfilis) sa vykonáva odborník a vyžaduje použitie silných liekov.

zistenie

Rôzne erupcie sa vyskytujú na koži takmer všetkých dospelých. Vzhľad malé jazvy na tele dospelého, alebo iných zmien nemusí mať žiadny vplyv na zdravie pacienta, ale ak sa príčina vyrážky nie je známy alebo je podozrenie, že sa jedná o príznak vážnej choroby, je nutné čo najskôr sa poradiť s dermatológom.

Vyrážky na koži

Vyrážky na koži sa prejavujú ako náhle javy na koži v ktorejkoľvek oblasti tela. Vyrážka sa vyznačuje zmenou krytu, sčervenaním alebo bledosťou a tiež svrbením. Príznak môže byť vytvorený ako lokálna reakcia na vonkajšie provokujúce faktory alebo ako znak rozvoja patologického procesu. Choroby, ktoré sa prejavujú vo forme kožných vyrážok, sú pomerne veľa, preto etiológia označenia je rôznorodá.

etiológie

Výskyt kožných výrastkov u dospelých a u dieťaťa sa môže vytvoriť pod vplyvom týchto faktorov:

 • infekcie;
 • alergie;
 • ochorenia krvi a krvných ciev.

Najbežnejšou príčinou výskytu príznaku je infekčná infekcia. Takáto ochorenia lekár patrí - osýpkam, rubeole, ovčie kiahne, šarlach, herpes atd Tieto ochorenia sa prejavujú v charakteristickej vyrážky, sprevádzaný vysokou horúčkou, nechutenstvo, horúčka, bolesti hlavy, krku a žalúdka, nádcha, kašeľ, a.. porušenie stolice.

Alergické kožné vyrážky sú často diagnostikované lekármi. Táto forma vývoja symptómov môže byť rozpoznaná absenciou príznakov infekcie, ako aj kontaktom s alergénom. Veľmi často takáto reakcia na tele môže byť zaznamenaná rodičmi dieťaťa. Problémovými faktormi sú potraviny, zvieratá, chemikálie, drogy.

Ak dôjde k porušeniu krvného obehu a vaskulárneho ochorenia, môže mať pacient z týchto dôvodov vyrážku:

 • znížený počet alebo narušenie funkcie krvných doštičiek;
 • zhoršená vaskulárna permeabilita.

Niekedy sa objavuje symptóm pri neprenosných ochoreniach, ktoré zahŕňajú:

Vyrážky sa tvoria na koži s ochorením pečene. Ak je orgán zlomený, zmení sa tón pleti pacienta a objaví sa vyrážka.

Typické červené vyrážky môžu byť z uhryznutia hmyzom, s akné, psoriázou, plesňovými ochoreniami a svrabom. Tiež zčervenanie na koži môže byť spôsobené kriedou.

klasifikácia

Klinici zistili, že typy vyrážok môžu byť takéto prejavy:

 • škvrny - sú červené, hnedé, biele makuly;
 • blistre - sa objavujú v hustom a drsnom koži na koži;
 • papuly - prvok, ktorý vyzerá ako uzliny v hrúbke kože;
 • Bubliny - môžu byť veľké a malé, vytvorené v kožnej dutine s čírou tekutinou;
 • erózia a vredy - počas formovania je narušená celistvosť kože;
 • kôry - sa objavujú na mieste bývalých pľuzgierov, pustúl, vredov.

Všetky tieto typy vyrážok na tele sú rozdelené na primárne a sekundárne. Prvý typ zahŕňa uzliny, pľuzgiere, abscesy, pľuzgiere. A druhá skupina odrôd vyrážky spočíva vo výskyte peelingu, erózie, odrenín a kôry.

symptomatológie

Pokiaľ kožné vyrážky u detí a dospelých vzniknú na pozadí poškodenia pečeňových funkcií, potom charakteristické symptómy môžu naznačovať toto:

 • žltý odtieň kože;
 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • špinavý zápach;
 • silná sekrécia potu;
 • syndróm bolesti v oblasti pečene;
 • svrbenie na tele;
 • prudká strata hmotnosti;
 • rozbitá stolica;
 • hnedá farba jazyka;
 • horkú chuť v ústnej dutine;
 • výskyt trhlín v jazyku;
 • zvýšená teplota;
 • žilový vzor na bruchu.

Ak je príčinou infekčné ochorenia, potom môžu vyrážky na koži začať na koži, ísť na tvár, nohy a postupne postihovať celé telo. Keď pacient s rubeolou prvýkrát prekoná vyrážku na tvári a šíri sa po celej koži. Prvé ohniská zápalu sú lokalizované na miestach, kde sa povrch končatín najčastejšie ohýba, v blízkosti kĺbov, na chrbte a zadku. Všetky vyrážky môžu mať rôzne odtiene - ružové, červené, bledé, hnedé.

Infekčné patológie sa často prejavujú nielen v vyrážke, ale aj v iných znakoch. Viac podrobností možno zistiť na klinickom obrázku:

 • zvýšená teplota;
 • malátnosť;
 • slabosť;
 • bolestivé útoky;
 • zápal jednotlivých oblastí tela pacienta, napríklad oči, mandle atď.;
 • môže nastať fotofóbia;
 • časté srdce;
 • ospalosť;
 • svrbenie;
 • pocit pálenia.

Vyrážky na koži vo forme červených škvŕn sú charakteristické pre vývoj takýchto infekčných ochorení - kuracie kiahne, rubeoly, osýpky, šarlach.

diagnostika

Ak sa prejavia akékoľvek prejavy vyššie uvedených symptómov, pacient by mal naliehavo požiadať o pomoc lekára. Ak chcete získať informácie o vyrážke na koži, môžete mať alergikov, špecialistu na infekčné ochorenia. Po počiatočnom fyzickom vyšetrení a minimálnom vyšetrení lekár presmeruje pacienta na iného odborníka, ak príčina ochorenia nie je zakrytá zápalom, alergiou alebo infekciou.

liečba

Liečba alergických kožných vyrážok lekára predpíše až po diagnóze. Liečba je založená na eliminácii etiologického faktora, takže lieky by mali byť vhodné.

Ak človek vytvoril vyrážku z mechanického poškodenia alebo potenie, potom v tomto prejave nie je nič strašné. Doma môžete pomazanú oblasť pomazat 'krémom alebo olejom, aby ste mierne odstránili opuch a svrbenie. Po čase príznak zmizne. Aj doma môžete príznaky ochorenia odstrániť s takýmto odporúčaním od lekárov:

 • nosiť veci z prírodnej bavlny, aby nedošlo k podráždeniu;
 • umyť telo mydlom alebo sprchovým gélom;
 • Ak chcete vylúčiť zo života všetky veci, ktoré môžu vyvolať vyrážku na koži.

Ak je symptomatológia u pacienta výraznejšia, má charakteristické indikátory, ktoré pacientovi prinášajú nepohodlie, potom je absolútne nevyhnutná konzultácia s dermatológmi.

Ak bol výskyt choroby alergia, je dôležité, aby lekár identifikoval tento alergén so vzorkou a potom predpísal liečbu. Pacient sa musí vždy odstrániť z tohto objektu alebo odstrániť produkt z potravy. Taktiež vyliečiť takéto označenie môže byť spôsobené antihistaminikami a tabletami.

V prípade, že vonkajšie, a síce, že vyrážka vyvinula z vírusu, a symptómy ochorenia je doplnená o vysokej teplote, potom sa pacient môže dať antipyretickými lieky. Pri komplikácii ochorenia sú predpísané antibiotiká a protizápalové lieky.

Pomerne často, kožné vyrážky diabetu, ochorením pečene, infekčných ochorení alebo v alergických rozpoznaný lekárov nie je ľahké, pretože príznak sa často prejavuje v rovnakých obrázkoch - svrbenie, začervenanie, opuch. V tomto ohľade lekári určujú prvú terapiu pacienta, ktorej cieľom je zbaviť sa znakov a nie príčin vzniku ochorenia.

Účinná liečba používa komplexné opatrenia na odstránenie klinického obrazu, v rámci ktorého musí pacient dodržiavať tieto metódy:

 • denná rutina;
 • užívať lieky;
 • strava;
 • psychoterapie;
 • fyzioterapia.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku nepríjemných symptómov, musí pacient dodržiavať osobitné pravidlá. Ak človek vie, že má alergie na určité veci, potom sa odporúča okamžite odstúpiť od nich a vylúčiť alergény zo života. Aby sa zabránilo vyrážkam spôsobeným hubami a infekciami, odporúčajú lekárom, aby tieto opatrenia dodržiavali:

 • monitorovať osobnú hygienu - umyť telo, utrieť sucho, vyčistiť nechty a sledovať čistotu ušných štítkov;
 • Nezdieľajte osobné veci s outsideri a nepoužívajte uteráky, zubné kefky, nemeňte oblečenie a papuče;
 • pravidelne umyť oblečenie;
 • vyčistite miestnosť prachu.

Ak chcete znížiť riziko potenia alebo poškodenia, musíte použiť špeciálne krémy, oblečte si podľa sezóny a buďte opatrní pri cestovaní do lesa a na hory.

Vyrážka na tele

Vyrážka na koži je obzvlášť znepokojujúca, ak je sprevádzaná svrbením alebo veľmi nápadné. Veľmi veľa ľudí, ktoré nechápu dôvody, prestane liečiť národnými metódami, ktoré niekedy môžu zhoršiť situáciu.

Spýtajúc sa na to, čo spôsobuje vyrážku, nakoniec väčšina ľudí prestane používať tradičné metódy liečby, čo môže niekedy zhoršiť situáciu.

dôvody

Bežné príčiny vyrážky na tele zahŕňajú:

Poruchy tráviaceho systému

Medzi hlavné patria horlivosť, ochorenie pečene, anémia spôsobená nedostatkom železa a problémami s obličkami. Tento druh vyrážky sa považuje za dôsledok nahromadenia látok v tele, ktoré spôsobujú, že imunitný systém reaguje.

Alergická reakcia na lieky

Alergická reakcia na lieky je rozšírená. Medzi nimi sú lieky na perorálne podávanie, ako aj externé antifungálne látky, ako je flukonazol, ketokonazol; antibiotiká, ako je penicilín; a niektoré bolesti, ako napríklad akýkoľvek oxykodón alebo duloxetín. Chemoterapeutické lieky môžu tiež vyvolať vyrážku.

Na fotografii je alergia na penicilín vyrážkou na predlaktie

Ovplyvňuje imunitný systém, najmä leukémia a lymfóm a môže spôsobiť charakteristickú vyrážku. Ľudia s leukémiou majú na koži často malé červené škvrny spôsobené krvou, ktorá vyteká z kapilár, ktoré sú priamo pod kožou.

lymfóm:

leukémia:

Poruchy štítnej žľazy

Ak štítna žľaza produkuje príliš veľa hormónov, môže to viesť k vzniku hľuzovitých vyrážok, ktoré sa šíria po celom tele. Našťastie telo v takýchto prípadoch spúšťa špecifické procesy imunitného systému na obnovenie rovnováhy hormónov.

Dráždi kožu pre domácnosť

Najčastejšie ide o mydlo, šampóny, kozmetické prípravky a parfumy, ako aj niektoré zložky pracích práškov a farbivá na oblečenie. Preto ak zistíte alergickú reakciu, odstránením kontaktu s dráždivým prostriedkom sa môžete zbaviť vyrážok.

Medzi všetkými rastlinami, ktoré spôsobujú alergickú reakciu, jedovatý brečtan zaujíma vedúce miesto, pretože väčšina ľudí trpí alergiami a má silnú a takmer okamžitú reakciu na pokožku pri kontakte s ňou.

Sprievodné príznaky

Medzi hlavné príznaky vyrážky na tele sú stenčenie alebo zhrubnutie kože, svrbenie, pocit šitia, ako keby sa niekto plazil pozdĺž tela. Najviac postihnutá časť tela, ktoré sú častejšie pod otvoreným slnkom, a to ruky, tvár a krk.

Vankúš môže zasiahnuť oblasti pokryté hustým oblečením a kožnými záhybmi, ako je žalúdok, slabiny, stehná, stehná a oblasť pod prsia.

Ďalšie fotografie

Naša pleť je ochranným mechanizmom pre telo. Chráni nás pred infekciami, chemickými vplyvmi a škodlivým ultrafialovým žiarením a tiež pomáha regulovať teplotu produkciou potu.

Nižšie sú zobrazené obrazy vyrážok rôznych etiológií, ktoré vám pomôžu zistiť príčinu vyrážok u detí a dospelých a zvoliť vhodnú liečbu.

Viac informácií o týchto a iných typoch vyrážok na tele nájdete v sekcii Vyrážka, kde nájdete viac fotiek a opisov.

Dieťa

Citlivá koža detí reaguje prudko na rôzne podnety, takže vyrážky u detí nie sú nezvyčajné. Medzi príčiny takýchto situácií patria:

 • Detské akné (neonatálne cefalické pustuly)
 • sudamen
 • ekzém
 • Toxický erytém
 • Slintačka a krívačka
 • žihľavka
 • lišaj
 • Míle u novorodencov
 • intertrigo
 • pásový opar
 • svrab
 • Infekčný erytém (piate ochorenie)

Svrbenie v noci vyrážka na tele

Existuje široká škála dermatologických stavov, ktoré môžu spôsobiť svrbenie v noci. Najčastejšie je to kvôli xeróze - abnormálnej suchosti pokožky.

poznámka: ak sa svrbenie stane chronickým alebo je sprevádzané vyrážkou, zápalom alebo tvorbou šupín, príčinou môže byť latentné ochorenie, ktoré možno odhaliť a vyliečiť len kvalifikovaným dermatológa.

Niektoré príčiny svrbenia v noci:

 • Alergická dermatitída
 • Bed bugs
 • Systémové ochorenia

S menopauzou

Menopauza je obdobie prirodzeného zániku reprodukčnej a menštruačnej funkcie. To vedie k zmenám v hladinách hormónov v tele. Množstvo progesterónu a estrogénu postupne klesá, čo vedie k vzniku vyrážky na tele.

Úroveň estrogénu ovplyvňuje všetky orgány, vrátane kože. Prítomnosť veľkého množstva estrogénových receptorov na tvári, genitáliách a dolných končatinách je hlavným dôvodom, prečo sú tieto oblasti najviac náchylné na vyrážky.

Počas menopauzy sa hladina kolagénu znižuje, pretože koža sa stáva tenkou, uvoľnenou a chrumkavou. Okrem toho je funkcia mazových žliaz oslabená v dôsledku suchého kože náchylného na svrbenie a vyrážky.

Svrbenie, červené vyrážky na zadku

Niekedy sa na zadku alebo v konečníku objaví sčervenanie a podráždenie. V tomto prípade neodkladajte výlet lekárovi. Tu je niekoľko dôvodov pre túto podmienku:

Herpes alebo pohlavne prenosné choroby (pohlavne prenosné choroby)

"Častokrát ovce ovplyvňuje oblasť konečníka. V tomto prípade budú príznaky rovnaké ako u orálneho alebo genitálneho herpesu, "hovorí Sarika M. Ramachandranová, doktorka katedry dermatológie v lekárskom centre New York University Langone.

Plesňová infekcia

Huby žijú a reprodukujú na vlhkých, tmavých miestach, takže miesto medzi nimi je ideálnym prostredím.

folikulitída

Keď je vlasový folikul upchatý, odumreté bunky kože a baktérie sa nazývajú folikulitída. Napriek nevzhľadnému vzhľadu samotná choroba nie je nebezpečná. Aby sa zabránilo rozvoju folikulitídy, odporúča sa po každom športe sprchovať.

svrab

Ide o chronický, neinfekčný stav kože spôsobený nadprodukciou jeho buniek. Psoriáza sa má liečiť steroidnými krémami, takže ak máte podozrenie na psoriázu, mali by ste navštíviť svojho dermatológa.

Počas tehotenstva

Veľké množstvo rôznych druhov vyrážok sa môže objaviť na ženskom tele počas tehotenstva v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien. Erupcie sa môžu líšiť v príznakoch, ale vo všeobecnosti nie sú nebezpečné a neškodia zdraviu nenarodeného dieťaťa.

Takéto vyrážky zahŕňajú:

 • Svrbenie folikulitídy u tehotných žien
 • Impetigo herpetiform
 • Gestatívny pemfigoid
 • Svrbivé kopyly a plaky tehotných žien (ZUPBB)

liečba

Postupujte podľa týchto odporúčaní, aby ste uľahčili nepríjemné pocity a urýchlili proces hojenia:

 • Používajte jemné, jemné čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú arómy.
 • Pri kúpaní použite teplú vodu namiesto horúcej vody.
 • Po sprchke, odstráňte prebytočnú vlhkosť z tela, promakivaya vyrážka, ale netreba to.
 • Dýchame kožu. Ak je to možné, skúste spať bez prikrývky.
 • Prestaňte na chvíľu používať nový make-up alebo pleťové vody, pretože môžu vyvolať vyrážku.
 • Naneste hydratačné mlieko bez vôní a vôní do oblastí postihnutých ekzémom.
 • Vyvarujte sa škrabancom, pretože otvárajú cestu k infekcii.
 • Aplikujte hydrokortizónový krém na postihnuté miesta, ak je vyrážka veľmi svrbivá a spôsobuje nepríjemné pocity. Lotion Calamine tiež môže pomôcť zbaviť sa vyrážky v dôsledku ovčieho kiahne, reakcie na jedovaté brečtan alebo dub.

Vyrážky na tele v fotografiu pre dospelých s vysvetleniami

Kožné vyrážky môžu narušiť nielen dojčatá a deti, ale aj dospelých. Príčiny iného druhu môžu vyvolať vyrážku na tele dospelých. Fotografie s vysvetleniami bežné kožné vyrážky pomôže určiť prítomnosť možných ochorení v tele.

Vyrážky na tele dospelých fotografií

Koža, ako najväčší orgán, pôsobí ako druh indikátora, ktorý signalizuje prítomnosť rôznych vnútorných patológií. Na druhej strane, vyrážky nie sú kľúčovou chorobou, sú to len symptóm vážnej choroby. V závislosti od typu a prírody môže vyrážka na tele pri fotografovaní pre dospelých s vysvetleniami sa rozšíriť na osobu extenzívne alebo lokálne. Najčastejšie pokrýva pokožku rúk, nôh a tváre. Príčiny vyrážok zahŕňajú rôzne faktory, vrátane infekčnej povahy a alergických reakcií. Tiež vyrážky sa môžu líšiť v pocitoch: niektoré spôsobujú nepríjemné pocity, svrbenie a horí vážne. A zvyšok, okrem estetických nepríjemností, nespôsobuje bolesť.

Väčšina vyrážok sa líši od lokalizácie, farby, rýchlosti tvorby, prítomnosti alebo absencie bolestivých pocitov. Medzi hlavné typy kožných vyrážok u dospelých patria:

 1. Makuly (škvrny). Môžu byť rôzne farby - červená, hnedá alebo biela. Sú na rovnakej úrovni ako zvyšok kože;
 2. Papuly. Formácie na povrchu kože, ktoré sa podobajú uzlu bez vnútornej dutiny;
 3. Bubliny (vezikuly a býky). Vyplnený kvapalným obsahom dutiny v koži;
 4. Pustulujte pľuzgiere. Element s hnisavým vnútorným obsahom;
 5. Pľuzgiere. Element vyrážok s hustým a hrubým povrchom;
 6. Brown. Môže sa vytvoriť na mieste pľuzgierov, erózií a vredov;
 7. Erozie a vredy. Rôzne veľkosti a hĺbky lézií prvkov kože, ktoré sa vyznačujú porušením integrity pokožky.

Výskyt vyrážok na tele je spôsobený množstvom konkrétnych dôvodov, ktoré možno pripísať infekčné choroby (červený plochý lichen, syfilis, plesňová infekcia), nekomunikovateľné ochorenia (alergie, krvné choroby) a choroby, ktoré primárne ovplyvňujú pokožku.

Syfilitická kožná vyrážka u mužov a symptómov

Špecifický typ vyrážky, ktorý môže ovplyvniť celú pokožku, je syfilitová vyrážka. Fotografie mužov a symptómov sa prejavujú v sekundárnom období ochorenia. Charakteristické príznaky všetkých foriem, pri ktorých sa táto kožná reakcia prejavuje, je: úplná absencia bolesti alebo nepohodlia. Okrem toho je izolovaná čerstvá vyrážka s jasnou farbou a opakujúca sa so slabou farbou. Ktoré sa objavia po chvíli (zvyčajne po 2 mesiacoch) po spontánnom vymiznutí čerstvej vyrážky.

Výpady (syfilis) u mužov sa môžu rozšíriť na pohlavné orgány, na hrudník, v rohoch úst, vo vlasovej pokožke, pod paží a na chodidlách. Aj syfilis môže mať jednoduché alebo viacnásobné formácie. Po infekcii sa u mužov vyvinú červenkavé vredy malých rozmerov. Nachádzajú sa buď na penise, okolo močovej trubice alebo v oblasti konečníka. Pre mužov je tiež charakteristické, že jedna fáza choroby postupne nahrádza druhú, prúdiace so všetkými charakteristickými znakmi pre každú symptomatológiu.

Syfilitický chancre môžete rozlíšiť od iného zápalového prvku nasledujúcimi znakmi: absencia zápalu obalu okolo vredu, pocity svrbenia a bezbolestnosť pri lisovaní. príznaky sekundárnej fáze ochorenia sú: zvýšenie lymfatických uzlín, mierny nárast teploty, bolesť kĺbov, slabosť a malátnosť.

Syfilitická kožná vyrážka u žien a symptómy

Často a u žien sa vyskytuje infekčná choroba s takou poruchou ako syfilitová vyrážka. Fotografie žien a symptómov jasne ukazujú ich charakteristické črty: červeno-ružové škvrny a umiestnenie na bokoch a ramenách. Vyrážka syfilistického charakteru je veľmi podobne ako u alergikov, takže ich možno ľahko zameniť. V tomto ohľade musí lekár zistiť presnú diagnózu. Vyrážka na tele v snímke pre dospelých s vysvetleniami tohto druhu sa najčastejšie podobá príznakom lišajníka alebo psoriázy.

Samozrejme, dôležité je, že v rôznych fázach sa prejavuje iná forma vyrážky. Napríklad papulové prvky môžu byť vytvorené v rôznych štádiách ochorenia. Podľa klinických opisov naznačuje prítomnosť syfilitových papulov sekundárna fáza závažné ochorenie. Prvky kožných ochorení môžu mať takéto príznaky: červený alebo ružový odtieň, s výraznými čírymi hranicami, bez svrbenia, podobný infiltrácii tkaniva.

Ak v druhej fáze sú papuly, potom v terciárnom sú hromady a subkutánne tesnenia červeno-modrej farby. Formácie sú usporiadané do skupín a potom tvoria jazvy. Ak v čase nezačatia liečby, potom údaje o vzdelaní po rozpadu zanechajú vady po sebe. Stojí za zmienku, že je nemožné rozpoznať takúto chorobu bez všeobecnej analýzy CSF (cerebrospinálnej tekutiny).

Alergická kožná vyrážka u dospelých

Vzhľad niektorých zmien v koži môže naznačovať nerovnováhu v tele, ktorá sa môže prejaviť ako alergické vyrážky. Medzi takéto kožné ochorenia patrí: chloasma, urtikária, melanóm, rosacea, lupus erythematosus, akné, dermatitída a ekzém.

Nie je zriedkavé po použití akéhokoľvek lieku, citrusového ovocia alebo sladkej, alergickej kožnej reakcie. Takéto príznaky naznačujú včas doručenie testov od imunologa, Určiť, čo spôsobilo príznaky alergickej choroby. Na základe získaných výsledkov je predpísaná vhodná liečba. Farmakoterapia začína len po odstránení dráždivého alergénu. Zvyčajne je vyrážka vyvolaná alergiou sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • kýchanie;
 • zápal nosovej sliznice;
 • zápal slizníc.

Prvkami alergickej reakcie na pokožku môžu byť stredné alebo veľké veľkosti vo forme červených škvŕn, kôr, papulí a malých pľuzgierov. Pre takúto vyrážku sa vyznačuje silným svrbením, a výskyt prvkov vyrážky sa podobá malým kapilárnym krvácaním.

Môžete používať ďalšie lieky bez lekárskeho predpisu na zmiernenie nepríjemného svrbenia - zvlhčovače (masť, krém, pleťová voda). antihistaminiká predpísané ošetrujúcim alergikom, po objavení sa alergénu. Pre prevenciu sa odporúča jesť správne, posilniť imunitu a viesť zdravý životný štýl.

Červená vyrážka na tele dospelých a svrbenie

Červené škvrny sú výsledkom infekčných ochorení (hubových) a syfilisov. Vo väčšine prípadov s takýmto porušeniami sa na tele dospelého človeka objaví jasne červená vyrážka. A svrbenie je niekedy silnejšie ako jednoduché vyrážky. Červené škvrny, bodky alebo pupienky sa môžu vytvoriť na konkrétnych miestach, ako aj na všetkých kmeňoch. Súčasne s prvkami vyrážky sa vyskytuje svrbenie, pálenie a charakteristický peeling.

Ak prináša bolestivé pocity (bolesť, svrbenie), potom môže hovoriť o možnej infekčnej chorobe v tele. Jednou z najčastejších infekcií, ktoré vyvolávajú kožné vyrážky, sú: lichen, rubrofytické, bradavice, bradavice, herpes a syfilis. Medzi neinfekčné choroby patria lekári: melanóm, psoriáza, seboroická dermatitída a akné.

Vyrážka na tele dospelého neznamená, že to môže byť

Často sa diagnostikuje príčina a druh kožnej vyrážky je veľmi problematický. Niektoré kožné ochorenia sa môžu vyskytnúť bez vážnych príznakov. Ale ak sa objaví vyrážka na tele dospelého človeka a nemá to svrbenie iba po deratizácii pacienta povedať len dermatológ.

Možné príčiny tejto reakcie bez svrbenia môžu byť: infekcie, metabolické poruchy, vystavenie účinkom chladu, ultrafialové žiarenie, niektoré druhy alergických reakcií, črevná infekcia. Niektoré krvné choroby môžu vyvolať vyrážky bez svrbenia. Ak malé začervenanie nespôsobuje nepríjemné pocity, nedochádza k svrbeniu a neodlupuje sa, je lepšie navštívte lekára a získať účinnú liečbu.

Zohľadňuje sa zodpovedný stav liečby vyrážok u dospelých včasná diagnóza. Dermatológ musí najprv analyzovať vonkajšie charakteristiky vyrážok a identifikovať ich príčinu a potom predpísať potrebnú liečbu.

Pozreli sme sa na vyrážku na tele dospelých fotografií s vysvetleniami. Spoznali ste takúto chorobu? Nechajte svoju spätnú väzbu alebo spätnú väzbu pre každého vo fóre.