Hlavná

Opar

Inokulácia z rakoviny krčka maternice

Šokový stav spôsobuje, že pacient a príbuzní počujú o malígnom nádore, pretože v mnohých prípadoch sa choroba končí tragicky. Je zaujímavé, že existuje spôsob, ako zabrániť niektorým typom rakoviny, napríklad krčka maternice. Veda vyvinula liek na očkovanie proti nebezpečnej chorobe. Ak je cena emisie životná - stojí za očkovanie.

Ako funguje vakcína proti rakovine krčka maternice?

Po príchode na oddelenie gynekológie po termíne, ženy zistí, že organizmus je infikovaný papilomavírusom. Infekcia sa vyskytuje výlučne sexuálne. Nebezpečenstvo - tlačí na vznik rakoviny krčka maternice. Ak imunitný systém funguje bez zlyhania, papilomavírus sa nemusí prejavovať už mnoho rokov. Žena žije známy život. Bohužiaľ, žiadne lieky neboli navrhnuté na liečbu papilomavírusu. Ak dôjde k poruche imunity, je možné vyvinúť rakovinové nádory:

 • vagína;
 • ženské genitálie;
 • krčka maternice.

Keď sa v ľudskom tele vyvíjajú rakovinové bunky, im imunitný systém ich nerozoznáva, takže nezhrozí. To spôsobuje rýchly nárast malígnych novotvarov. Nástroj vyvinutý vedcami - vakcína proti ľudskému papilomavírusu zabraňuje výskytu rakoviny. Niektoré typy papilomavírusov spôsobujú nádory - 16,11,18,6. Liek účinkuje len na tieto odrody, núti imunity na prácu a vyhubí nebezpečné bunky, keď sa dostanú do tela.

Prípravky sú rekombinantné - neobsahujú vírus, obsahujú antigény - proteínové zlúčeniny vírusovej obálky. Nie sú schopné vyvolať infekciu alebo spôsobiť exacerbáciu ochorenia. Čo sa stane v tele po očkovaní proti rakovine krčka maternice (rakovina krčka maternice) sa vykonáva:

 • proteíny spôsobujú syntézu protilátok;
 • imunitný systém si pamätá nové zložky;
 • keď vírusy preniknú do tela, rozpoznajú ich a stávajú sa aktívnejšími;
 • dochádza k zničeniu nebezpečných onkogénnych zlúčenín;
 • Papilomavírusy nevstupujú do genitálií.

Dve lieky sú populárne: Cervarix, Gardasil. Zvláštnosť účinku liekov - je potrebné podať 3 injekcie. Schémy očkovania proti malígnym novotvarom u týchto liekov majú rozdiely. Je dôležité, aby sa očkovanie vo všetkých troch štádiách uskutočňovalo s jedným liekom. Lieky sa vydávajú vo forme jednorazovej dávky. Zdravotný systém krajiny predpokladá platenú objednávku očkovania, hoci drogy majú slušnú cenu. Výnimkou sú oddelené regióny, kde je očkovanie bezplatné.

Cervarix

Použitie tohto lieku je účinné pri prevencii prekanceróznych stavov pohlavných orgánov. Zvlášť účinná v prípadoch neprítomnosti infekcie u žien s ľudskými papilomavírusmi - až do začiatku sexuálneho života. Cervarix postihuje dva typy HPV-18.16 - vo väčšine prípadov vyvoláva tvorbu rakoviny krčka maternice.

Vplyv očkovania dosiahne 96% ihneď po vykonaní troch injekcií. Jediná dávka lieku je 0,5 ml. Po zavedení krvácania je potrebné byť opatrný pri zlom zrážaní krvi. Injekcie sa podávajú liekom podľa nasledujúcej schémy:

 • prvá - keď idete na kliniku;
 • druhá - o mesiac neskôr;
 • tretí - po druhom za päť mesiacov.

Gardasil

Vývoj amerických lekárnikov ovplyvňuje typy HPV - 11,6 provokovali bradavice a genitálny 16,18 stimulujúce rakovinu krčka maternice. Najväčší účinok spôsobuje očkovanie detí, keď ešte nie sú infikované papilomavírusmi. Tento liek má dobré recenzie gynekológov. Schéma očkovania liekom Gardasil:

 • prvýkrát - počas návštevy miesta očkovania;
 • druhá - po 60 dňoch;
 • tretí - po prvom za šesť mesiacov.

Inokulácia z rakoviny krčka maternice: plán očkovania, účinnosť, komplikácie

Očkovanie proti rakovine krčka maternice, napriek tendencii k zníženiu chorobnosti, sa stáva čoraz dôležitejšou. O tom svedčia štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) - každoročne sa na svete zaregistruje 500 000 prípadov a infekcia ľudským papilomavírusom (HPV) je približne 700 miliónov ľudí.

Medzi celkovou malígnou patológiou u ruských žien, ktorých vek nepresahuje 45 rokov, je táto patológia na druhom mieste po zhubných nádoroch prsníka.

Preventívne očkovanie a hodnotenie jeho účinnosti

Výsledkom dlhého výskumu pripojenie zhubného nádoru bolo preukázané na rok 2008 (v anogenitálnej oblasti, genitálie, hlavy a krku, sliznice úst, hrtanu a hltanu) s vysokým rizikom kmeňmi HPV.

Niektoré typy vírusu súvisia s pohlavne prenosnými infekciami. Preto sa infekcia často vyskytuje už na začiatku sexuálneho života. Vírus je po mnoho rokov schopný pretrvávať v ľudskom tele a za priaznivých podmienok spôsobuje ochorenie do 20 rokov po infekcii. Bolo zistené, že vývoj bradavíc v oblasti genitálií v 90% vyprovokovaný 6 a 11 typov a rakoviny krčka maternice v asi 80% prípadov vzhľadom k 16 a 18 typmi vírusu.

Po vývoji a zavádzaní očkovacích látok v praxi sa doteraz používala profylaxia vakcín vo viac ako 60 krajinách. V niektorých krajinách (Kanada, Švédsko, Belgicko, Spojené štáty, Austrália, Nový Zéland) boli prijaté národné vakcinačné programy pre tetravalentnú vakcínu a prvé povzbudivé výsledky prevencie už boli uverejnené.

Očkovanie proti rakovine krčka maternice sa úspešne uskutočňuje v Austrálii, kde sa realizuje na základe riadne štruktúrovaného a organizovaného štátneho programu. Kampaň na rozšírenie verejného povedomia prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov prispela k širokému pokrytiu kontingentu, ktorý má byť očkovaný.

V roku 2007 boli dievčatá vo veku 12 a 13 rokov očkované vo všetkých oblastiach Austrálie. Okrem toho by sa tento postup mohol bezplatne vykonávať dva roky a ženy do veku 26 rokov. Po 4 rokoch boli zhrnuté výsledky programu preventívnej vakcinácie. Ukázalo sa, že počet prekanceróznych lézií krčka maternice u mladých žien klesol o takmer 40% a ochorenie anogenitálneho bradavice u žien mladších ako 30 rokov úplne zmizlo.

Takéto výsledky viedli v roku 2012 k rozhodnutiu austrálskej vlády očkovať proti HPV aj chlapcom vo veku 9 až 14 rokov. Sledovalo ciele, napríklad, že ich chráni od malígnych nádorov pohlavných orgánov a nižšie konečníka, od anogenitálnej bradavice, ako aj zníženie stupňa vírusu v populácii.

Rad veľkých regiónoch Ruska (Petrohrad, Moskva, Novosibirsk, Smolensk a ostatné regióny) v roku 2008 tiež vykonáva vhodný program, ktorý poskytuje dievčatá roky 12 až 13 rokov. Očkovanie sa však nevykonáva v školách, ako odporúča WHO, ale v detskej polyklinike. Možno to vysvetľuje nízku účasť na programe. Napríklad v Moskve bolo očkovaných iba 5%.

Či chcete urobiť očkovanie proti rakovine krčka maternice?

V roku 2009 WHO odporučila, aby všetky krajiny zahrnuli túto očkovaciu očkovaciu vakcínu do všetkých krajín a v roku 2012 ju považujú za prioritné programy očkovania obyvateľstva. Samozrejme, že s ohľadom na možnosť viacročného obdobie rakoviny krčka maternice po infekcii uvedeným vírusom spoľahlivo odhadnúť výsledok hromadné očkovanie obyvateľstva je možné len po desiatich a viac rokov.

Nepriame závery o účinnosti takýchto programov však boli vykonané iba 3-4 roky po začiatku ich konania. Analýza výsledkov bola vykonaná na základe miery poklesu výskytu anogenitálnych bradavíc. Na tento účel sa použila kvadrivalentná očkovacia látka proti rakovine krčka maternice, pretože má širokú škálu účinkov.

Tento liek spôsobuje, že telo produkuje protilátky a zabraňuje infekcii nielen tým typmi papiloma vírusu, ktoré sú charakterizované vysokou onkogenitou. Poskytuje ochranu proti ešte bežnejším, ale menej onkogénnym typom, ktoré spôsobujú vývoj bradavíc genitálií a rakoviny penisu (kmene 6 a 11).

Vakcíny a pravidlá ich použitia

Na prevenciu rakoviny krčka maternice sa používajú dve vakcíny:

 1. Quadrivalent "Gardasil", ktorý bol zaregistrovaný v USA v roku 2006 a je zameraný na prevenciu infekcie HPV 6, 11, 16 a 18 typov. Ukázalo sa, že jeho účinnosť v prevencii rakoviny krčka maternice a dysplastických zmien, rakoviny vagíny a vulvy a anogenitálnej bradavice a genitálny dysplastických lézií análnej oblasti.
 2. Bivalentný "Cervarix", registrovaná v rovnakom roku v Anglicku a smeruje proti 16 a 18 kmeňov HPV - je účinný v prevencii dysplastických zmien v cervixu a jeho zničenie zhubných nádorov.

Obe lieky sú schválené na použitie v Rusku. Ide o suspenziu obsahujúcu purifikovaný L podobný vírusu1 proteínových častíc. Tieto sa získavajú rekombinantným technologickým postupom a fixujú sa na pomocnom systéme AS04 alebo na amorfnom hydroxysulfáte hlinitom ako adjuvans. Vakcíny neobsahujú DNA vírusu, takže infekcia nie je možná.

Kde získali očkovanie proti rakovine krčka maternice?

Tieto prípravky sa môžu vyrobiť vo forme liekoviek alebo striekačiek na jedno použitie do 0,5 mililitrov (1 dávka), a podávať len intramuskulárne v hornej tretine vonkajšie rameno (deltového svalu), alebo na vonkajšej hornej časti strednej tretiny stehna. Úplné očkovanie bez ohľadu na vek zahŕňa:

 1. Prvý úvod.
 2. Po 2 mesiacoch.
 3. Šesť mesiacov po prvom uvedení.

Imunizácia je tiež povolená po 1 a 3 mesiacoch po prvom podaní. Očkovacie látky sú povolené na použitie u dievčat a žien od 9 do 45 rokov.

Do akej vekovej hranice je očkovanie proti rakovine krčka maternice?

Maximálny účinok imunizácie sa môže dosiahnuť pred možným možným stretnutím organizmu s vírusom. Očkovanie z HPV po infekcii samozrejme už nemôže mať preventívny účinok. Vzhľadom na skutočnosť, že infekcia sa vyskytuje sexuálne, je úplne jasné, že je najvhodnejšie očkovanie pred začatím sexuálneho života, to znamená detí vo veku 12 až 14 rokov. To je v súlade s odporúčaniami WHO.

Súčasne je vakcinácia proti HPV za prítomnosti vírusu, identifikovaná ako výsledok prieskumu, možná pre ženy mladšie ako 26 rokov. To je v dôsledku skutočnosti, že drogy takmer 47% sú schopné vyvolať imunitnú skríženú ochranu proti iným onkogénnymi vírusmi a dysplastických cervikálnych lézií, bez ohľadu na kmeňa papilomavírusu.

Očkovanie žien po 30 rokoch niekedy má z rovnakých dôvodov zmysel, ale je to vhodnejšie v prípadoch, keď predtým nebola prítomná pohlavná styk. Hoci niektorí lekári zistili ľahší priebeh poškodenia krčka maternice a vyšší stupeň účinnosti špecifickej liečby existujúcej choroby po očkovaní, tieto údaje sú doteraz obmedzené a vyžadujú ďalší výskum.

komplikácie

Je neplodnosť spôsobená rakovinou krčka maternice?

Toto tvrdenie sa nachádza v niektorých článkoch. Vykonané klinické skúšky s veľkým počtom účastníkov však takéto tvrdenia nepotvrdzujú. Jednotlivé prípady neplodnosti u očkovaných žien sú len náhodou a nemajú nič spoločné s pôsobením vakcín.

Kontraindikácie pre ich použitie sú akútne infekčné ochorenia a alergické reakcie, ktoré vyplynuli z prvého podania lieku. Okrem toho sa neodporúča imunizácia vakcínou Gardasil počas tehotenstva. A to napriek skutočnosti, že jeho negatívny vplyv na priebeh tehotenstva bolo zaznamenané, že sa odporúča v dobe používania očkovania antikoncepčné pilulky, a ak sa tak už nestalo tehotenstva - po zavedení cvičenie počas šestonedelia.

Dôsledky očkovania proti rakovine krčka maternice sú možné vo forme reakcií lokálnej a všeobecnej povahy:

 • bolesť, svrbenie, opuch a sčervenanie v mieste vpichu injekcie;
 • niekedy môže dôjsť k zvýšeniu telesnej teploty až na 38 ° a vyššie;
 • nevoľnosť, vracanie, hnačka, bolesť brucha sa môže vyskytnúť dosť často;
 • alergické reakcie vo forme žihľavky a svrbenia;
 • bolesť hlavy, závrat, únava a celkový pocit nevoľnosti;
 • Bolesť svalov a kĺbov, pocit svalovej slabosti.

Tieto vedľajšie účinky nie sú špecifické pre tieto vakcíny a často sa vyskytujú pri všetkých očkovaniach.

Vzhľadom na to, že doba pozorovania imunizovanej populácie nie je veľmi veľká, je veľmi ťažké odhadnúť trvanie zachovania imunity. Avšak, súdiac podľa (relatívne nedávny) štúdie, pri posudzovaní dlhodobý a účinnosť vakcíny štvormocná proti HPV, ktoré sú zverejnené v časopise "Pediatrics", po dobu 8 rokov symptómov infekcie a závažných nežiaducich účinkov po podaní injekcie, žiadny z očkovaných sa zistilo, že bolo to.

HPV vakcína

Ľudský papilomavírus je široko rozšírený medzi ľuďmi. Podľa niektorých správ je s ním viac ako polovica svetovej populácie nakazená. Vírus má mnoho kmeňov a odrôd, niektoré spôsobujú vážne choroby, ako napríklad rakovinu. Chráňte sa pomocou vakcíny proti HPV. Prečítajte si viac o očkovaní proti HPV v našom ďalšom článku.

Čo spôsobuje ľudský papilomavírus

Ľudské papilomavírusy nie sú tak neškodné, ako by sa to mohlo zdať na prvý pohľad. Tento typ vírusu môže spôsobiť rôzne infekcie genitálií. V prevažnej väčšine prípadov sú infekčné patológie, vyvolané ľudským papilomavírusom, benígne a prechodné. Niektoré infekcie, ktoré sú spôsobené vírusmi, ktoré majú vysoký onkogénny potenciál, môžu viesť k vzniku prekanceróznych stavov pohlavných orgánov mužov a žien.

Takže ľudský papilomavírus môže viesť k vývoju nasledujúcich patológií:

 • rakovina krčka maternice;
 • rakovina pošvy;
 • rakovina vonkajších genitálií;
 • rakovina penisu;
 • análny rakovina;
 • rakovina hlavy;
 • rakovina krku;
 • kondylóm perinea a oblasť okolo konečníka;
 • opakujúca sa respiračná choroba papilomatózy.

Vo vyspelých krajinách, kde je k dispozícii širokej verejnosti kvalifikovaná lekárska pomoc na vysokej úrovni v pravidelných intervaloch, je možné detekovať ranej fáze lézie a zabraňujú tvorbe 80% prípadov rakoviny. Avšak, v prípade neexistencie takéhoto systému, rakovina spôsobená vírusom ľudskej papilloma, čo vedie k veľkému počtu úmrtí u mužov a žien v plodnom veku.

Typy ľudského papilloma vírusu s vysokým onkogénny potenciál (schopnosť vyvolať rakovinu) obsahujú HPV 16 a 18. HPV 6 a 11 spôsobujú 90% benígnych papilómy a bradavíc pohlavných orgánov mužov a žien. Od roku 2006 začalo Rusko používať vakcínu, ktorá môže zabrániť infekcii týmto typom vírusov, čo ženám umožňuje chrániť sa pred nebezpečenstvom infekcie a výrazne znižuje riziko vzniku rakoviny pohlavných orgánov.

Ako sa chrániť pred ochoreniami spojenými s HPV

V súčasnosti sú vo svete av Ruskej federácii licencované dve inaktivované vakcíny na prevenciu infekcií spôsobených HPV - Gardasil® a Cervarix®.

Vakcíny proti HPV obsahujú hlavné kapsidové kapsidové proteíny L1, ktoré sa samy zhromažďujú do vírusom podobných častíc (VLP). Tieto častice neobsahujú vírusový genetický materiál a preto nie sú nákazlivé.

Obidve vakcíny sú zamerané proti HPV 16 a 18 typom, ktoré spôsobujú najmenej 70% prípadov rakoviny krčka maternice na svete. Okrem toho vakcína Gardasil je tiež zameraná proti typom HPV 6 a 11, ktoré spôsobujú mierne patologické krčka maternice a prevažnú väčšinu genitálnych bradavíc.

[*] V 40% očkovaných liekov poskytuje aj krížovú ochranu pri akýchkoľvek prejavoch infekcie HPV spôsobených inými onkogénnymi typmi HPV.

Výsledky rozsiahlych štúdií o vplyve HPV vakcín, po ktorých nasledovalo dlhodobé sledovanie, ukázali takmer 100% ochranu pred ochoreniami súvisiacimi s rakovinou, spojenými s týmito genotypmi vírusu.

Skúsenosti s používaním HPV vakcín

V súčasnosti sa HPV vakcíny aktívne používajú v mnohých krajinách po celom svete. V mnohých krajinách je očkovanie proti HPV zahrnuté do Národného imunizačného programu. V USA sa očkovanie uskutočňuje medzi všetkými dievčatami vo veku 11-12 rokov, vo Francúzsku vo veku 14 rokov, v Nemecku 12-17 rokov av Rakúsku vo veku 9-17 rokov.

Svetové skúsenosti s používaním týchto očkovacích látok už niekoľko rokov preukázali ich bezpečnosť a vysokú preventívnu účinnosť.

Varianty vakcín

V súčasnosti existujú dve očkovania proti HPV 16 a 18, o ktorých je známe, že spôsobujú najmenej 70% rakoviny krčka maternice. Tieto vakcíny môžu tiež poskytnúť určitú krížovú ochranu od iných, menej bežných typov HPV, ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice. Jedna z týchto očkovacích látok tiež chráni proti HPV typom 6 a 11, ktoré spôsobujú anogenitálne bradavice. Očkovanie z vírusu ľudského papilómu obsahuje hlavné kapsidové proteíny L1, ktoré sa samy zhromažďujú do vírusom podobných častíc (VLP). Tieto častice neobsahujú vírusový genetický materiál a preto nie sú nákazlivé.

V súčasnosti sú v Ruskej federácii registrované 2 vakcíny proti infekcii papilomavírusom: očkovacia látka Gardasil a očkovacia látka Cervarix. Vakcíny obsahujú najbežnejšie onkogénne a ne-onkogénne HPV. Vývoj a registrácia vakcinácií proti HPV v našej krajine určili možnosť primárnej prevencie rakoviny krčka maternice.

Princípy a ciele očkovania

Rakovina krčka maternice, ktorá spôsobuje ľudský papilomavírus, je štvrtým najčastejším typom rakoviny u žien na svete, čo predstavuje 7,5% všetkých úmrtí žien po rakovine. V súčasnosti neexistujú účinné a overené metódy liečby HPV infekcie, takže jediný spôsob, ako zabrániť, je očkovanie.

V súčasnosti sa HPV vakcíny aktívne používajú v mnohých krajinách po celom svete. V mnohých krajinách je očkovanie proti HPV zahrnuté do Národného imunizačného programu. V USA sa očkovanie uskutočňuje medzi všetkými dievčatami vo veku 11-12 rokov, vo Francúzsku na 11 rokov, v Nemecku 12-17 rokov av Rakúsku vo veku 9-17 rokov. Svetové skúsenosti s používaním týchto očkovacích látok už niekoľko rokov preukázali ich bezpečnosť a vysokú preventívnu účinnosť.

Inokulácia sa uskutočňuje trikrát. Interval medzi prvým a druhým je dva mesiace, medzi druhým a tretím - štyrmi mesiacmi. Ale môžete to urobiť na hustší vzor: druhý - za mesiac a tretí - dva mesiace po druhom.

Na začiatku tehotenstva sa tretia dávka očkovacej látky prenesie do popôrodného obdobia. V prípade, že všetky tri očkovania boli vykonané počas 12 mesiacov, očkovanie je úspešné a kompletné.

Schéma očkovania proti HPV

Štandardný vakcinačný kurz pozostáva z troch očkovaní:

0 - 2 - 6 mesiacov

1. deň - vybraný deň,

2. - 2 mesiace po prvej dávke,

3 - 6 mesiacov po prvej dávke.

0 - 1 - 3 mesiace

1. deň - vybraný deň,

2. - 1 mesiac po prvej dávke,

3 - 3 mesiace po prvej dávke.

0 - 1 - 6 mesiacov

1. deň - vybraný deň,

2. - 1 mesiac po prvej dávke,

3 - 6 mesiacov po prvej dávke.

Vakcína sa podáva intramuskulárne (vo forme injekcie) v dávke 0,5 ml pre všetky vekové skupiny.

Potreba revakcinácie nebola doteraz stanovená.

Účinnosť vakcín

Výsledky z klinických štúdií naznačujú, že dnešné existujúce dve vakcíny proti vírusu ľudského papilloma sú bezpečné a veľmi efektívne účinnejšie pri prevencii infekcie HPV 16 a 18. Obe vakcíny, pokiaľ je očkovanie vykonáva pred vystavením HPV. Preto je lepšie vakcinovať pred prvým pohlavným stykom.

Očkovacie látky nešetria HPV infekciu alebo HPV-súvisiace ochorenie (ako je rakovina). Niektoré krajiny zaviedli očkovanie chlapcov s ohľadom na skutočnosť, že prispieva k prevencii rakoviny pohlavných orgánov u mužov i žien, a je jedným z dostupných vakcíny tiež pomáha zabrániť rozvoju genitálnych bradavíc u mužov a žien.

Očkovanie proti HPV nenahrádza screening pre rakovinu krčka maternice. V krajinách, kde existuje vakcína proti ľudskému papilomavírusu, môže byť potrebný aj vývoj skríningových programov. Do konca roka 2013 bola zavedená vakcína proti HPV v 55 krajinách. Po úplnom očkovaní sú ochranné protilátky určené vo viac ako 99% očkovaných jedincov.

Moderné matematické modely ukazujú, že pokrytie dievčat 12-13 rokov plného priebehu primárnej imunizácii (3 dávky) vakcíny proti papilomavírusy infekciám, možno predpovedať, znížené riziko vzniku karcinómu krčka maternice o 63%, cervikálnej intraepiteliálnej neoplázie tretej závažnosť (predrakovinové) - 51 cytologické poruchy vo vekových kohortách až do 30 rokov - o 27%.

Očkovanie proti papilomavírusu - odporúčania na použitie

Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu sa používa na očkovanie adolescentov a mladých ľudí mladších ako 26 rokov. Očkovacia látka proti papilómu sa podáva dievčatám a chlapcom vo veku 9 až 14 rokov alebo chlapcom a dievčatám vo veku 18 až 26 rokov. V Rusku sa odporúča vakcinovať dospievajúce dievčatá vo veku 12 rokov proti ľudskému papilómu. Svetová zdravotnícka organizácia považuje nasledujúce vekové kategórie za optimálne pre zavedenie vakcíny proti papilomu:

Optimálna injekcia očkovacích látok proti ľudskému papilomavírusu - pred sexuálnym stykom, to znamená, že dieťa nemá kontakt s vírusom. Preto sa väčšina krajín v Európe a Spojených štátoch rozhodla zaviesť vakcínu vo veku 10-14 rokov. V niektorých prípadoch príslušné ministerstvá zdravotníctva organizujú programy na ďalšie očkovanie mladých žien mladších ako 26 rokov, ktoré nie sú infikované týmto vírusom. Adolescenti reagujú na očkovaciu látku v prognostickom pláne lepšie ako dospelí chlapci a dievčatá. Teenageri majú výraznejšiu imunitnú odpoveď, ktorá vedie k vytvoreniu silnejšej a účinnejšej ochrany proti infekcii ľudským papilomavírusom v budúcnosti. Preto je lepšie očkovanie dievčaťa alebo chlapca vo veku 10 - 13 rokov, aby sa ochránilo ich zdravie v budúcnosti a znížilo riziko vzniku rakoviny krčka maternice alebo penisu.

Chlapcom sa môže podať iba štvorsvalentická vakcína - Gardasil, pretože testy Cervarixu týkajúce sa mužského pohlavia neboli vykonané. Ak sa ľudský papilomavírus podáva dievčatám alebo chlapcom, ktorí nemajú sex, nie je potrebný ďalší výskum a analýza. Ak žena alebo muž žije v čase očkovania, potom by mala byť vykonaná analýza detekcie HPV 6, 11, 16 a 18.

Štúdie ruských špecialistov však ukázali, že očkovanie infikovaných žien pred dosiahnutím veku 35 rokov urýchľuje liečbu ľudského papilomavírusu. Preto gynekológovia odporúčajú očkovanie aj vtedy, keď je zistený ľudský papilomavírus. Po zavedení všetkých troch dávok vakcíny sa počas mesiaca pozoruje 100% ochrana proti vírusu. Mali by ste vedieť, že vakcína proti papilómu nechráni pred inými pohlavne prenosnými infekciami a tehotenstvom. Očkovacie látky Gardasil a Cervarix sú určené na podávanie mladým ľuďom mladším ako 26 rokov. Skúsenosti s očkovaním osôb starších ako 26 rokov chýbajú, preto nie sú k dispozícii žiadne údaje o účinnosti imunitného systému očkovaných ľudí tejto vekovej skupiny.

Kde sa očkovacia látka zavádza

Očkovanie z papilómu sa vykonáva prísne intramuskulárne. Podkožné a intradermálne podávanie vakcín vedie k platobnej neschopnosti očkovania, ktorá sa musí prepracovať, to znamená, že táto dávka sa jednoducho nezapočítava. Intramuskulárna injekcia je potrebná na vytvorenie malého depotu liečiva, z ktorého sa bude do krvi absorbovať časťami. Takéto čiastočné prijatie liečiva v krvi poskytuje účinnú imunitnú odpoveď, ktorá umožní vývoj dostatočného počtu protilátok.

Na podanie lieku intramuskulárne injekčne do stehna alebo ramena. Tieto lokality sa používajú na aplikáciu vakcíny, pretože svalová vrstva na ramene a bedra sú dobre vyvinuté, a príde blízko k povrchu kože. Okrem toho sa podkožný tuk vrstva na bok a rameno je málo rozvinutá, takže intramuskulárna injekcia relatívne jednoduché. Intravenózne podávanie vakcínou vedie Enter celkovej dávky liečiva v krvi raz, čo spôsobuje nadmerné aktiváciu imunitného systému, čo vedie k zničených antigény a protilátky sa nevyrába.

To znamená, že imunita proti papilomavírusu sa netvorí. Podkožné alebo intradermálne injekcie lieku vedie k tomu, že sa uvoľní a vstupuje do krvného obehu príliš pomaly, veľmi malé porcie. Táto situácia vedie k deštrukcii antigénov a protilátok, ktoré nie sú vytvorené, tj. Očkovanie nie je efektívne. Okrem toho umiestnenie lieku do podkožnej vrstvy môže vyvolať vývoj pečatí alebo hrče v mieste vpichu, ktoré sa rozpúšťa v priebehu niekoľkých mesiacov. Nemôže vstúpiť do ľudského papilomavírusu vakcíny do sedacieho svalu, aké veľké riziko poškodenia sedacieho nervu alebo vstupujúce do podkožnej tukovej vrstvy, ktorá v tejto časti tela, je dobre vyvinuté. Vstup do podkožnej vrstvy tuku bude mať za následok vytvorenie tesnenia a zlú účinnosť vakcíny.

Očkovanie proti papilómu a tehotenstvo

Z etických dôvodov neboli vakcíny ľudského papilomavírusu testované, takže neexistuje žiadny dôkaz účinkov vakcíny na plod. Z tohto dôvodu je potrebné zabrániť štepeniu tehotných žien. Avšak pozorovania náhodne očkovaných tehotných žien neodhalili negatívne dôsledky očkovania proti papilómu. Údaje sa týkajú výlučne vakcíny Gardasil; nie sú k dispozícii žiadne informácie o Cervarixe. Gardasil sa môže podávať ženám počas dojčenia dieťaťa. Údaje o bezpečnosti zavedenia očkovacej látky Cervarix počas laktácie chýbajú, preto je lepšie vyhnúť sa očkovaniu tohto lieku počas dojčenia dieťaťa.

Reakcie po očkovaní

Očkovanie proti papilómu má veľmi nízku reaktogenitu. To znamená, že je ľahko preniesť, veľmi zriedkavo spôsobuje akúkoľvek reakciu. Najčastejšie očkovanie spôsobuje mierne reakcie v mieste podania vakcíny, ktoré sa prejavujú sčervenaním, citlivosťou, opuchom a miernym svrbením. Počas klinických štúdií a posledných rokov pozorovania boli hlásené ojedinelé prípady všeobecných reakcií na vakcináciu papilomu, ako je horúčka, bolesť hlavy, slabosť, malátnosť atď.

Miestne reakcie vo forme sčervenania, citlivosti a denzity môžu mať iný stupeň závažnosti. Tieto príznaky nevyžadujú žiadnu osobitnú liečbu a odovzdávajú sa bez toho, aby zanechali akékoľvek dôsledky.

Pre ľudí, ktorí sú alergickí na čokoľvek, by sa očkovanie proti ľudskému papilomavírusu malo uskutočniť na pozadí profylaktického podávania antihistaminík.

Je lepšie použiť prípravky Erius, Zirtek alebo Telfast, ktoré súvisia s II. A III. Generáciou antihistaminík. Nepoužívajte Suprastin alebo Dimedrol, ktoré silne vysušujú sliznice, čo spôsobuje nepríjemné pocity a nepohodlie. U citlivých ľudí môže takéto vysušenie slizníc viesť k vzniku rinitídy a iných katarálnych javov. Medzi očkovanými mladistvami dochádza k zvýšeniu počtu synkopy.

Táto podmienka je prechodná a mdloby prechádzajú samy po puberte. Napriek takému ľahkému priebehu očkovacej reakcie je potrebné pravidelne monitorovať dospievajúcich, ktorí vyvinuli synkopu po očkovaní proti papilómu. Reakcie vo forme synkopy u očkovaných dievčat vo veku 16 až 26 rokov neboli pozorované. Komplikácia očkovania proti ľudskému papilomavírusu je závažná alergická reakcia prebiehajúca vo forme anafylaktického šoku, edému Quincke, žihľavky atď.

Riziko komplikácií po očkovaní

Súčasný systém na monitorovanie bezpečnosti vakcín v USA (VAERS) nepreukázal žiadne komplikácie počas celého používania vakcíny Gardasil v krajine (viac ako 12 miliónov dávok).

kontraindikácie

Infekcia jedným z typov HPV, ktoré tvoria očkovacie látky, nie je kontraindikáciou očkovania; ale mali by ste sa poradiť s lekárom a gynekológom o potrebe tejto vakcíny. Očkovacie látky proti HPV sú kontraindikované pri: alergii na akúkoľvek zložku vakcíny, závažné alergické reakcie na predchádzajúce podanie tohto lieku, tehotenstvo. Pokiaľ ide o akékoľvek očkovanie, dočasnými kontraindikáciami očkovania sú akútne ochorenia a exacerbácie chronických ochorení. V takýchto prípadoch sa očkovanie proti HPV oneskoruje až do zotavenia.

Kde sa očkovať proti papilómu

V súčasnej dobe v Rusku zaočkované proti ľudským papilomavírusom možno vykonať v ambulanciách v mieste bydliska alebo práce v špeciálnych očkovacích centier v oddelení gynekológie všeobecných nemocníc a onkologických nemocniciach.

Inokulácia doma má niekoľko výhod, z ktorých hlavným je nedostatok kontaktov s pacientmi prítomnými v polyklinickom alebo inom zdravotníckom zariadení. Často prichádza k vakcinácii osoba, kontakty s pacientmi, ktorí sú infikovaní chladom alebo chrípkou, čo má za následok nepríjemné následky očkovania. Očkovanie doma uvoľní osobu takýchto negatívnych následkov.

Cena očkovacej látky

Náklady na vakcínu proti ľudskému papilómu Gardasil sa pohybujú v rozmedzí od 5 500 do 8 500 rubľov v rôznych zdravotníckych zariadeniach. Liečivo Cervarix stojí trochu lacnejšie - od 3,500 do 5,500 rubľov v rôznych inštitúciách. Vakcínové prípravky sa používajú všade rovnako, sú zakúpené od tých istých farmaceutických spoločností, takže rozdiel v nákladoch je spôsobený len cenovou politikou lekárskej inštitúcie.

Pri očkovaní vyberte lekársku inštitúciu, ktorá rešpektuje podmienky na uchovávanie očkovacích látok, pretože to je kľúčom k ich účinnosti a absencii negatívnych dôsledkov zavedenia imunobiologickej drogy s nízkou kvalitou. Zamerajte sa predovšetkým na tento faktor. Pred použitím konzultujte s odborníkom.

Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu

Ľudský papilomavírus je prítomný iba v bazálnych vrstvách kože, ale násobí sa povrchným. Jeho životný cyklus prebieha výhradne v bunkách živého organizmu, v jeho vonkajšom prostredí je jeho existencia časovo obmedzená. Chov, vírus porušuje normálne rozdelenie kožných buniek, čo vedie k tvorbe papilómov.

Existuje viac ako 100 odrôd ľudských papilomavírusov. V závislosti od druhu sa môžu na koži a slizniciach vyskytnúť benígne lézie, alebo prekancerózne a onkologické (vrátane rakoviny krčka maternice). Prenos vírusu sa vyskytuje v kontakte a domácnosti. Často sa infekcia v žiadnom prípade neprejavuje, príčinná látka je v latentnej fáze, v zriedkavých prípadoch sa stáva aktívnejšou. Ak nie sú žiadne príznaky, liečba sa nevykonáva.

Onkologické ochorenia a HPV

Nebezpečenstvo prítomnosti vírusu papilloma v tele je, že môže podporiť vývoj infekcií pohlavných orgánov. Najčastejšie sa takéto ochorenia môžu liečiť bez toho, aby zanechali následky. Ale je tu riziko vzniku pre-rakovinové etapy pohlavných orgánov žien a mužov, ako malé percento vírusu je onkogénne, to znamená, že rakovina provokatéri, rakovina krčka maternice zvlášť.

Infekcia papilomavírusom môže viesť k vzniku viacerých ochorení, ako sú: malígnych nádorov mozgu, krku, vonkajších genitálií, krčka maternice, konečníka, kondylómu v perineálnej oblasti a rekurentnej respiračnej papilomatózy.

Existuje vakcína, ktorá dokáže ochrániť telo pred infekciou rôznymi typmi rakoviny. Očkovanie proti infekcii papilomavírusom významne znižuje riziko vzniku rakoviny. V Rusku sa začalo používať až v poslednej dobe, v roku 2006 sa počet infikovaných ľudí výrazne znížil.

Zloženie a účinok vakcíny

Hlavnou zložkou vakcíny je umelo syntetizovaný papilomavírus. Jej zavedenie do tela stimuluje produkciu imunity, ktorá chráni proti najbežnejších a nebezpečných typy vírusov, ktoré podporujú genitálne bradavice na genitáliách v oboch pohlaví a rakoviny krčka maternice.

Očkovanie proti papilomavíru nielenže blokuje infekcie v tele, ale je aj preventívnym činiteľom pri vývoji chorôb proti vírusom s onkogénnym potenciálom. Imunita, ktorá vzniká po očkovaní, sa zachováva pomerne dlho - niekoľko desaťročí.

Ak telo už má papilomavírus, potom vakcína neprinesie žiadny výsledok av niektorých prípadoch to môže spôsobiť ujmu. Vzhľadom na to, že prenos infekcie sa vyskytuje najčastejšie počas pohlavného styku, odporúča sa vakcinovať pred nástupom sexuálnej aktivity. Ak dôjde k strate času, potom je pred postupom potrebné vykonať testy na identifikáciu HPV.

Existujú dva typy vakcín, ktoré sa používajú na kontrolu vírusu papilómu, čo vedie k rôznym typom rakoviny (častejšie - krčka maternice a pohlavných orgánov).

 • Očkovanie vakcíny Gardasil, Jeho účinok sa zameriava na vývoj imunity zo štyroch typov HPV: 6, 11, 16 a 18. Táto očkovacia látka sa nazýva vyrobené v Holandskufarmakologickej spoločnosti "MSD".
 • Očkovanie Cervarixom, chráni pred HPV typmi 16 a 18, sa vyrába v Belgicku od spoločnosti GSK Biologicals.

Doposiaľ je Gardasil viac študovaným liekom, jeho použitie je možné počas tehotenstva a laktácie.

Obidve tieto vakcíny nemajú DNA ako činidlo spôsobujúce infekciu papilomavírusu. Ich pôsobenie je založené na prítomnosti obalových proteínov vírusu, ktoré spôsobujú protektívnu reakciu imunitných buniek na produkciu protilátok. Pri kontakte s infikovanou osobou tieto protilátky chránia telo pred infekciou a ďalším vývojom rakoviny.

Bezpečnosť vakcíny je absolútna v dôsledku nedostatku genetického materiálu vírusov je riziko infekcie po očkovaní nulové. Okrem proteínovej zložky obsahujú vakcíny aj hydroxid hlinitý, antibiotiká a konzervačné látky.

Oba vakcíny sú sterilné, liek je dostupný v jednorazových injekčných striekačkách alebo 0,5 ml liekovkách. Musia sa uchovávať v chladničke pri teplote 2 až 8 ° C. Po zmrazení sa suspenzia stáva nevhodným na použitie, imunogénne vlastnosti zmiznú.

V dôsledku laboratórnych a klinických testov Cervarix a Gardasil preukázali vysokú úroveň ochrany pred infekciou ľudským papilomavírusom. Pomocou vakcinácie sa riziko vzniku rakoviny krčka maternice zníži o 95%.

Očkovanie je pre obe pohlavia, osobitná pozornosť sa však venuje dievčatám, pretože v tomto prípade zmizne riziko prenosu HPV na budúce dieťa.

Schéma a spôsob očkovania

Úplný priebeh očkovania proti papilomavírusu pozostáva z troch postupov. Gardasil je zaradený do schémy: 0, 2, 6. Druhé očkovanie sa vykonáva 2 mesiace po prvej, tretej - 6 mesiacov po prvej. Ak okolnosti vyžadujú rýchlejšiu liečbu vakcínou Gardasil, druhá dávka sa môže zapísať najmenej 4 týždne po prvej a tretej do 12 týždňov po druhej dávke.

Schéma zavedenia Cervarixu: 0, 1, 6. Druhý postup je určený jeden mesiac po prvom a tretí - šesť mesiacov po prvom. K dispozícii je komprimovaná verzia kurzu, jeho schéma: 0,1, 2,5.

Ak z nejakého dôvodu nie sú splnené podmienky odporúčané schémou, zvyšujú sa, nie je potrebné sa obávať. Kurz je možné pokračovať s následným dodržiavaním časových intervalov. Gardasil a Cervarix nie sú zameniteľné: v jednom priebehu očkovania nemôžete tieto dva lieky zmiešať, striedať ich.

Očkovanie proti HPV sa umiestni intramuskulárne do bedra alebo ramena. Pri tomto type podávania sa vytvorí depot vakcíny a vstrebávanie do krvi prebieha postupne. To zaisťuje vyššiu účinnosť lieku, dostatočný počet protilátok, ktoré zabraňujú vzniku infekcie.

Intravenózne cesta podania dáva momentálnej uvoľnenie celej dávky v krvi, nadmerne aktivuje imunitný systém, antigény sú zničené a nie sú syntetizované protilátky. Imunitná ochrana proti HPV sa netvorí. Intradermálne alebo subkutánne podávanie vedie k pomalému toku očkovacej látky do krvi. To tiež prispieva k deštrukcii antigénov a neprítomnosti protilátok.

Intramuskulárne zavedenie do zadku sa neodporúča, pretože riziko vstupu do sedacieho nervu a do podkožného tukového tkaniva je vysoké. V tukovom tkanive sa vytvorí a účinok vakcíny bude veľmi slabo vyjadrený.

Kontraindikácie pre očkovanie

Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu a rakovine krčka maternice sa môže uskutočniť len po konzultácii s imunologom a terapeutom. Pred očkovaním je potrebné skontrolovať prítomnosť ľudského papilomavírusu laboratórnymi testami. Výsledok potvrdí alebo vyvráti prítomnosť choroby.

Kontraindikácie pre očkovanie zahŕňajú nasledujúce prípady:

 • výrazný a dlhodobý priebeh choroby spôsobenej HPV. Očkovanie sa môže poskytnúť po úplnom zotavení pomocou antivírusových a imunosupresívnych liekov. Ak je choroba v počiatočnom štádiu vývoja alebo sa vyskytuje v miernej forme, je možné očkovanie;
 • precitlivenosť, predispozícia alergickým prejavom keď je vystavený jednej alebo viacerým zložkám liečiva. Môžu zahŕňať droždie, niektoré typy antibiotík. Pacient náchylný na alergie musí nevyhnutne informovať lekára o tom. Absolútna kontraindikácia očkovania je reakciou na počiatočnú aplikáciu vakcíny;
 • infekčné ochorenia v období exacerbácie, chronické ochorenia vnútorných orgánov. Výnimkou je ARVI;
 • tehotenstvo je kontraindikáciou pre očkovanie Cervarixom, pretože neexistuje dostatok dôkazov o bezpečnosti vakcín pre nenarodené dieťa. Taktiež sa neodporúča očkovať Cervarix počas laktácie. Je možné naočkovať vakcínu Gardasil s liekom, výsledky výskumu naznačujú, že počas tehotenstva a dieťaťa počas dojčenia nie je škodlivý účinok na plod.

Reakcie a komplikácie po vakcinácii

Reaktogenita očkovania z papilómu a rakoviny pohlavných orgánov a krčka maternice je veľmi nízka, takže po príprave Gardasilu a po príprave Ceviraxu nie sú vedľajšie účinky. Postup je ľahko prenosný, za prvých 48 hodín môže byť odpoveď tela charakteristická pre akúkoľvek inaktivovanú očkovaciu látku.

Nasledujúce prejavy sú možné:

 • bolesť, svrbenie a malé opuchy v mieste, kde je vložená ihla. Miestne reakcie nespôsobujú ťažké nepríjemné pocity, nemusia byť liečené, prejdú samostatne a nezanechávajú žiadne stopy;
 • slabosť, celková nevoľnosť, horúčka až 38 ° C, zimnica. Na odstránenie príznakov môžete použiť antipyretické lieky a lieky na zmiernenie bolesti. Pri prítomnosti alergií sa očkovanie má vykonať na pozadí užívania antihistaminík.
 • vasodepresorové reakcie alebo mdloby sa môžu vyskytnúť u adolescentov. Sú dočasné, prejdú na konci puberty. Pomoc v takýchto podmienkach sa znižuje na zníženie fyzickej aktivity, zvýšený prístup na čerstvý vzduch;
 • poruchy gastrointestinálneho traktu: nevoľnosť, vracanie, hnačka, bolesť v epigastrickej oblasti. Ak chcete zlepšiť stav, môžete užívať lieky na odstránenie týchto príznakov.

Miesto očkovania, náklady na procedúru

Vzhľadom na rozsiahle zavedenie očkovania proti ľudskému papilomavírusu a rakovine krčka maternice sa tento postup môže uskutočniť v mnohých inštitúciách:

 • v okrese polyklinické;
 • v očkovacom centre;
 • v odbore gynekológia, všeobecné inštitúcie;
 • v nemocnici onkologického oddelenia;
 • v súkromnej organizácii pre poskytovanie zdravotníckych služieb za prítomnosti povolenia na očkovanie.

Cena očkovania proti vírusu ľudského papilómu závisí hlavne od typu očkovacej látky, ako aj od oblasti a prírastku lekárskej organizácie.

V priemere v Rusku, náklady na drogu Gardasil - od 5000 do 8000 rubľov, Cervarix je o niečo lacnejší, jeho cena sa pohybuje od 3000 do 6000 rubľov. Pozastavenie na očkovanie uskutočňujú dve firmy, ktoré sú zakúpené za rovnaké náklady.

Autor: Olga Khanova, lekár,
najmä pre Mama66.com

Musím sa vždy očkovať proti papilómu

Mnoho ľudí je infikovaných vírusom ľudského papilómu. Len jeden z desiatich ľudí nie je nositeľom.

A niektoré kmene môžu vyvolať vážne problémy až po vznik malígnych nádorov.

V takýchto podmienkach je dôležité, aby sa papilóm štepil ako spoľahlivý spôsob ochrany pred najnebezpečnejšími komplikáciami tohto vírusu.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

Pokúsme sa porozumieť pozitívnym a negatívnym aspektom vakcinácie proti papilomavírusu, aby sme zistili, či túto vakcínu urobiť alebo nie.

Trochu histórie

Už v posledných dvadsiatich rokoch minulého storočia sa vedci Austrálie a USA aktívne zapájali do vývoja vakcíny proti vírusu ľudského papilómu.

Toto predchádzali dlhodobé štúdie o povahe rôznych druhov rakoviny, v dôsledku ktorých sa dokázal vírusový pôvod niektorých z nich, napríklad rakoviny krčka maternice.

Foto: degenerácia do rakoviny krčka maternice

Zdrojom tejto bežnej choroby, ktorá každoročne zabíja veľa žien, je len papilomavírus.

Tento objav patrí nemeckému lekárovi a učeniu Haraldovi zur Hausenovi, ktorý za svoj výskum v tejto oblasti získal Nobelovu cenu.

V roku 2006 bola v USA vyriešená prvá očkovacia látka proti vírusu papilomu (Gardasil) a v ďalšom sa používala vo viac ako 80 krajinách. V roku 2007 bola podaná druhá očkovacia látka - Cervarix.

Foto: očkovacia látka proti HPV "guardasil"

V krajinách Európy je očkovanie proti ľudskému papilomavírusu zahrnuté do plánu povinnej vakcinácie.

V Rusku ešte nie je zahrnutý do očkovacej schémy, ale každá osoba, ak existujú dôkazy, to dokáže.

Indikácia a schéma očkovania

Očkovanie je špecifická prevencia rakoviny spôsobená vírusom papilómu.

Medzi nimi sú zhubné lézie cervixu, vagíny, penisu, análneho otvorenia, genitálnych bradavíc na pohlavných orgánoch.

Čo je zavedené

V súčasnej dobe sú v predajnej sieti iba dve drogy, ktoré sú vakcínou proti vírusu papilómu: Gardasil a Cervarix.

Obidva z nich spoľahlivo chránia proti dvom druhom HPV, ktoré majú vysokú onkogénnosť (16 a 18 typov).

 • Gardasil je štvorsvalentná očkovacia látka, ktorá má dodatočnú ochranu pred ďalšími druhmi kmeňov (6 a 11), čo spôsobuje výskyt genitálnych bradavíc v intímnych miestach.
 • Cervarix To isté platí pre bivalentnú očkovaciu látku.

Foto: očkovacia látka Cervarix

Prípravky sa vyrábajú v sterilných injekčných striekačkách alebo liekovkách obsahujúcich dávku pre jednu injekciu.

Mali by byť skladované za určitých teplotných podmienok (2-8 stupňov) so zníženou vlhkosťou. Inak sa vakcína stáva nevhodnou na použitie.

Schéma

Na vytvorenie stabilnej imunity sa očkovanie uskutočňuje v troch etapách.

V každom štádiu sa podáva rovnaké množstvo vakcíny. Dávka pre dievčatá, ženy a mužov je rovnaká - 0,5 ml.

Očkovanie proti HPV sa uskutočňuje podľa dvoch schém:

 • basic - 0-2-6, táto schéma znamená, že druhé očkovanie sa vykoná po 2 mesiacoch a tretia po 6 mesiacoch od prvého;
 • zrýchlené - 0-1-3, druhá a tretia vakcinácia sa vykonávajú po 1 a 3 mesiacoch od dátumu prvej.

Zvyčajne sa podávanie Cervarixu podáva len v súlade so základnou schémou.

Oba vakcíny sa injikujú intramuskulárne do bedra alebo ramena. Zo svalovej vrstvy sa liek postupne vstrebáva do krvi a vyvoláva produkciu protilátok.

Ako to funguje

Foto: mechanizmus účinku vakcíny

Oba vakcíny obsahujú proteín identický s proteínom nachádzajúcim sa v DNA papilomavírusu.

Jeho zavedenie do tela spôsobuje produkciu protilátok proti tomuto vírusu.

Keď čelí skutočnej hrozbe infekcie, telo bude mať silnú obranu, ktorá sa s vírusom bude účinne vyrovnávať bez toho, aby jej umožnila získať oporu.

HPV infekcia ako dôsledok očkovania nie je možná, pretože proteín obsiahnutý v prípravkoch je vytvorený umelými prostriedkami a neobsahuje žiadne častice prítomného vírusu.

Ďalšie zložky vakcín sú hydroxid hlinitý, droždie a antibiotiká. Tieto zložky pomáhajú dosiahnuť primeranú imunitnú odpoveď, dostatočnú na vytvorenie stabilnej imunity voči vírusu.

kontraindikácie

Foto: pred očkovaním je potrebné byť presvedčený o absencii kontraindikácií

Očkovanie proti papilomavírusu je kontraindikované v nasledujúcich prípadoch:

 • prítomnosť tehotenstva;
 • chronických zápalových ochorení vo fáze exacerbácie;
 • precitlivenosť na akúkoľvek zložku vo vakcíne;
 • alergické reakcie s akoukoľvek intenzitou na prvú dávku podanej vakcíny.

Počas obdobia laktácie nie je očkovanie priamo kontraindikované.

Na túto skutočnosť však nie sú k dispozícii dostatočné údaje, preto sa lekárom neodporúča začať očkovanie proti papilomavírusu počas tohto obdobia.

Ak je osoba už infikovaná HPV, očkovanie nebude účinné. Preto pred očkovaním sa uskutočnila štúdia na prítomnosť tohto vírusu.

komplikácie

Komplikácie očkovania môžu byť alergické a anafylaktické reakcie z tela.

Podľa štatistík sa zdali veľmi zriedka.

Aby sa predišlo týmto nežiaducim prejavom, mal by byť lekár plne informovaný o precitlivenosti pacienta na rôzne typy liekov a potravín. Po očkovaní sa odporúča, aby pacienti ostali v zdravotníckom zariadení, kde bolo očkovanie vykonávané počas 20 až 30 minút.

Miera úmrtia z tejto očkovania je 0,03% všetkých prípadov a v každej z nich príčinou smrti môžu byť iné faktory, pričom očkovanie nie je spojené.

Očkovanie sa vykonáva pre ženy a mužov po celom svete iba asi 10 rokov.

Foto: dôsledky infekcie HPV u žien

Preto je príliš skoro hovoriť o dlhodobom horizonte.

Ale tvorcovia očkovacej látky tvrdia, že očakávajú nepriaznivé zdravotné dôsledky pre očkované osoby počas ich života.

Môžem otehotnieť?

Očkovanie proti HPV počas tehotenstva je otvorenou otázkou.

Štúdie v tejto súvislosti boli vykonané iba na zvieratách. Nemali žiadne negatívne dôsledky pre priebeh tehotenstva.

To, ako vakcína ovplyvňuje nosenie dieťaťa u žien, nie je s určitosťou známe. Preto lekári neodporúčajú toto cvičenie s existujúcim tehotenstvom.

Vakcína sa podáva v niekoľkých dávkach počas šiestich mesiacov.

Ak sa v určitom okamihu ukázalo, že žena bola tehotná, zavedenie následných dávok sa odloží na obdobie po pôrode.

Foto: lekári neodporúčajú očkovanie proti HPV počas tehotenstva

Nežiaduce reakcie

Po zavedení vakcíny môžu byť lokálne prejavy:

 • opuch;
 • začervenanie;
 • tesnenia;
 • zvýšená alebo znížená citlivosť v mieste injekcie.

Na strane iných systémov tela sú niekedy pozorované tieto prejavy:

 • mdloby (v tomto ohľade sa odporúča pozorovať odpočinok niekoľko minút po injekcii);
 • nevoľnosť alebo zvracanie;
 • iné poruchy trávenia (hnačka, epigastrická bolesť);
 • bolesť svalov (myalgia);
 • bolesť hlavy;
 • horúčka nízkej kvality.

Všetky nežiaduce udalosti sú dočasné a vyskytnú sa počas 2 dní.

Ak vás nežiaduce reakcie silne obťažujú (napríklad intenzívna bolesť hlavy), môžete užívať vhodnú drogu, aby ste ju znížili.

Video: "Musím sa očkovať proti HPV?"

Kto je očkovaný proti papilómu

Očkovanie proti papilomavírusu je najprv pre dievčatá a ženy.

Onkologické ochorenia vyvolané HPV sa vyskytujú v nich omnoho častejšie než u mužov.

Ale v európskych krajinách sú muži naočkovaní spolu so ženami.

Ako liečiť papilómy na intímnych miestach? Zistite si tu.

To umožňuje mnohokrát znížiť riziko sexuálneho partnera so sexuálnymi bradavicami.

Najvhodnejší vek na očkovanie dievčat je 9-14 rokov.

V každom prípade je vhodné, aby ste to urobili pred vstupom do prvých sexuálnych kontaktov.

Očkovanie môže byť vykonané až do 26 rokov.

Takmer všetky staršie ženy sú infikované papilomavírusom a ich imunita voči tejto chorobe je horšia.

Existuje alternatíva

Očkovanie je jediný spôsob, ako zabrániť infekcii nebezpečnými odrodami HPV.

Organizmus s pomocou inokulácie bude pripravený čeliť vírusu a bude schopný ho prekonať.

Foto: nechránený pohlavný styk s nosičom vírusu - jednou z príčin infekcie

Neexistujú žiadne iné rovnako efektívne spôsoby.

Ale ak dodržiavate sexuálnu hygienu, nezúčastňujte sa na pochybných sexuálnych vzťahoch, používajte kondómy, potom samozrejme riziko stretnutia na vašej životnej ceste s nebezpečnými odrodami vírusu bude oveľa nižšie.

Ale bohužiaľ, spôsob prenosu papiloma vírusu nie je len sexuálny.

 • Môže byť infikovaný kontaktným a domácim spôsobom.
 • A vakcína nechráni proti mnohým iným kmeňom papilomavírusu, preto tiež nie je všeliekom.

Teraz vedci pracujú na vývoji multivalentnej vakcíny, ktorá by chránila pred niekoľkými bežnými typmi vírusu.

Tiež lekári hľadajú spôsoby, ako účinne bojovať proti vírusu, ak už došlo k infekcii.

Kde môžem urobiť

Foto: očkovanie sa môže uskutočniť v polyklinike v mieste bydliska

Ak chcete prejsť očkovaním, môžete kontaktovať terapeuta v polyklinike vo vašom bydlisku alebo v ženskej konzultácii.

 • Ak takéto inštitúcie nemajú kapacitu na vykonávanie vakcinačného kurzu, môžu sa uskutočniť v špecializovanom vakcinačnom stredisku vo vašom meste.
 • Súkromné ​​kliniky ponúkajú aj očkovacie služby pre verejnosť. Cena za očkovanie môže byť vyššia.

Mali by ste sa uistiť, že zdravotnícke zariadenie, v ktorom žiadate o túto službu, má schopnosť správne uchovávať očkovacie látky.

Môžete si kúpiť očkovaciu látku sami a ísť do lekárskej inštitúcie, aby ste ju dostali správne.

V tomto prípade sa budete musieť starať o bezpečnosť lieku (vyberte ho z lekárne a uložte ho do vrecka na chladničku, dodržiavajúc teplotný režim 2 až 8 stupňov).

náklady

V tabuľke sú uvedené ceny za očkovanie proti papilomavírusu na viacerých moskovských klinikách.

Ak chcete objasniť náklady na celý očkovací kurz, mali by ste kontaktovať vybranú lekársku inštitúciu priamo.