Hlavná

Ovčie kiahne

Liečba atopickej dermatitídy u dospelých, príznaky a príčiny

Atopická dermatitída je jednou z foriem alergickej reakcie, ktorá sa prejavuje kožnými vyrážkami. Môže to byť jedlo a nepotravinárstvo. Avšak jedna tretina všetkých pacientov má endogénnu formu ochorenia, ktorej príčina nie je alergická. V posledných desaťročiach sa počet ľudí trpiacich BP zdvojnásobil.

Táto choroba bola prvýkrát opísaná v tridsiatych rokoch minulého storočia. Niekedy sa nazýva atopický ekzém. Atopická dermatitída sa často deje v ranom detstve. Môže to však začať v dospievaní a dokonca aj v dospelosti. Podľa štatistík iba 2% všetkých trpiacich na BP v dospelosti ochorelo s nimi po zrelosti tela.

Príčiny atopickej dermatitídy

Úloha má významnú úlohu, ale aj v prípade choroby u oboch rodičov má dieťa šancu vyhnúť sa atopickej dermatitíde. Genetika predisponuje len k chorobe, samotný patologický proces je zahrnutý do kontaktu s alergénnymi faktormi. Patria medzi ne:

 • priemyselné emisie v atmosfére;
 • agresívne chemikálie: bielidlá, farby, pesticídy;
 • GMO, konzervačné látky, farbivá;
 • liečivá, hormóny, antibiotiká;
 • infekčné choroby;
 • bežné alergény: peľ, prach, vlna domácich zvierat.

Počet uvedených faktorov sa každoročne zvyšuje. Preto sa vyskytuje stále viac prípadov atopickej dermatitídy. Najhoršie je, že medzi alergickými faktormi sú rozšírené, bežné lieky, antiseptiká a dokonca aj vitamíny. To komplikuje už zložitý proces liečby.

Symptómy atopickej dermatitídy

Atopická dermatitída sa vyznačuje silným svrbením pokožky v postihnutej oblasti. Pacienti navyše poznamenávajú:

 • opuch a sčervenanie kože;
 • vyrážka vo forme papuliek, pustúl;
 • ulcerácia namiesto papuly;
 • olupovanie kože a vzhľad kože;
 • vlhkých oblastiach

Všetky tieto príznaky zmiznú počas remisie a osoba vyzerá dokonale zdravá. U dospelých je krvný tlak spravidla ťažší. Vyrážky zaberajú veľkú oblasť pokožky. V ťažkých podmienkach a ak nie je žiadna liečba, môže byť telo pokryté vyrážkami takmer úplne. Postupne sa koža v mieste lézie zahusťuje a jej vzor sa mení. Ak atopická dermatitída postihuje pokožku hlavy, môže to viesť k vypadávaniu vlasov a postupnej alopécii.

Pre krvný tlak je typická lichenifikácia. Vyskytuje sa v dôsledku neustáleho poškriabania a traumy na koži a prejavuje sa jej zhrubnutím a stuhnutím. Oblasti Lychee sa prakticky nikdy nevyskytujú u detí, ale sú charakteristickým znakom atopickej dermatitídy u dospelých vo veku 30-50 rokov. Centrum lézie môže byť jedno. Niekedy sa lienky objavujú okamžite na rôznych miestach.

Z vonkajšieho hľadiska môžu lišajníky vyzerať ako lézie psoriázy. Preto je dôležitá starostlivá diagnóza. Na pokožke hlavy sa ohnisková záťaž prejavuje krehkosťou vlasov, svrbenie. Ale najčastejšie lišejníky sa nachádzajú na zadnej strane krku, bokov, nôh, brady, predlaktia, pohlavných orgánov.

Ako vyzerá krvný tlak, foto

Nasledujúca fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u dospelých.

diagnostika

Diagnóza choroby nie je ťažká. Pacientka sa obráti k dermatológovi, ktorý môže diagnostikovať na základe vyšetrenia pokožky. Samozrejme, predpoklady lekára sú potvrdené biochemickou analýzou krvi, anamnézou ľudského života a škrabancami postihnutých oblastí kože, ktoré sa vykonávajú s cieľom vylúčiť hubové ochorenia. Na základe získaných výsledkov je pacientovi predpísaná liečba.

Presná diagnóza sa vykoná na základe krvného testu na určenie hladiny imunoglobulínu E v plazme, ktorá je značne zvýšená, keď nastane neurodermatitída. Okrem toho je dôležité pochopiť, že úspešné liečenie ochorenia závisí predovšetkým od vysvetlenia príčiny, ktorá vyvoláva exacerbáciu. S cieľom zistiť, čo presne je impulzom pre rozvoj ďalšej exacerbácie, je pacient podrobený špeciálnym alergologickým testom: na oblasť predlaktia sa aplikujú rôzne typy alergénov a pozoruje sa kožná reakcia. S pozitívnou reakciou na niektoré aplikované zložky sa ľudská koža na tomto mieste stane hyperemickým a edematóznym.

Liečba atopickej dermatitídy u dospelých

Schéma liečby atopickej dermatitídy bude závisieť od lokalizácie zápalu, veku pacienta, prítomnosti sekundárnych ochorení.

Terapia by mala byť komplexná a pozostávať z niekoľkých etáp: odstránenie príčinného faktora;

 • liečebná symptomatická liečba;
 • prevencia relapsov,
 • oprava životného štýlu.

Často je ťažké okamžite identifikovať príčinu dermatitídy. Pred testom na alergiu musí pacient opätovne preskúmať potravinu. Úplne odstráňte potraviny s vysokým indexom alergénnosti. V strave by mali byť obilniny, mliečne výrobky, zelená zelenina. Zabráňte kontaktu s pokožkou s agresívnymi čistiacimi prostriedkami, práškami, lakmi, farbami.

Liečebná terapia

Lieková terapia je základom liečby atopickej dermatitídy u dospelých. Obsahuje širokú škálu liekov.

Skupiny liekov používané pri atopickej dermatitíde:

 • steroidy;
 • antihistaminiká;
 • imunosupresory triedy makrolidov;
 • zvlhčovače rôznych skupín.

antihistaminiká

Tieto lieky majú antialergický účinok. Zablokovaním uvoľnenia histamínu eliminujú sčervenanie, zmierňujú edémy a znižujú svrbenie. V podstate sa podávajú v tabletovanej forme, ale môžu sa podávať aj vo forme injekcií. Do tejto skupiny liekov patria drogy ako chlórpyramín (suprastin), klemastín, loratadín.

glukokortikosteroidmi

Táto skupina liekov je tradičná pri liečbe atopickej dermatitídy. Sú určené ako topické (vo forme masti) a systémovo (vo forme tabliet). Prípravy tejto skupiny sa líšia v stupni aktivity - slabý (hydrokortizón), stredný (elokom) a silný (dermovayt). Nedávno sa však spochybnila účinnosť týchto liekov, pretože veľmi často ich vymenovanie komplikuje sekundárna infekcia

Zvlhčovače rôznych skupín

Do tejto skupiny liekov patria rôzne lieky na báze lanolínu a tiež na základe termálnych vôd. V podstate hydratujú pokožku. Tieto prostriedky sú predpísané počas obdobia odpustenia, to znamená v chronickom a subakutnom období choroby.

Aj v tejto skupine sú lieky, ktoré urýchľujú proces epitelizácie. Predpísané sú, ak majú pacienti rany, trhliny. Podobne ako hydratačné látky na pokožku sú tieto lieky predpísané v chronickom období atopickej dermatitídy.

Imunosupresory triedy makrolidov

Tieto lieky, ako steroidy, majú imunosupresívny účinok. Patria sem pimecrolimus (elidel) a takrolimus. Prvý liek je navrhnutý ako prostriedok lokálnej terapie a je dostupný vo forme masti, druhý - vo forme kapsúl.

Masti a krém na liečbu atopickej dermatitídy

Voľba dávkovej formy liečiva, či už je to masť, krém alebo emulzia, závisí od formy atopickej dermatitídy a stupňa jej vývoja. Takže v akútnej fáze, ktorá je sprevádzaná zmáčaním a tvorbou kôr, odporúčame emulzie, tinktúry a aerosóly. Napríklad je predpísaná tinktúra harmančeka (s antiseptickými vlastnosťami) alebo Burovova tekutina. Ak akútna fáza nie je sprevádzaná maceráciou (mokré zmäkčenie kože), potom môžete použiť krém a pastu. V chronickom priebehu atopickej dermatitídy sú predpísané masti.

Masti a krémy, ktoré urýchľujú proces hojenia:

 • Solkoseril. Vďaka svojmu zloženiu podporuje hojenie tkanív a zintenzívnenie regeneračných procesov v zápalovom zameraní. Gél alebo masť sa šíria priamo na povrch rany, ktorý bol predtým očistený. Aplikujte 1 až 2 krát denne a ak je to potrebné, rana je pokrytá obväzom.
 • Metyluracilová masť. Má protizápalový účinok, stimuluje a urýchľuje hojenie. Na predtým očistenom poškodenom povrchu sa masť aplikuje v tenkej vrstve. Po aplikácii fixujte obväz.
 • Atoderm. Zvlhčuje pokožku a eliminuje jej precitlivenosť. Krém sa aplikuje na mierne vlhkú, ale očistenú pokožku dvakrát denne.
 • Topikrem. Obnovuje lipidovú bariéru kože, čím eliminuje pocit napätia. Namažte suchú oblasť pokožky dvakrát denne.
 • Trikzera. Znižuje precitlivenosť pokožky, hydratuje a obnovuje lipidovú vrstvu. Naneste krém na predčistenú pokožku raz alebo dvakrát denne.

Fenistil gél. Blokuje receptory H1, čím zabraňuje uvoľňovaniu histamínu. Gél sa aplikuje na svrbivý povrch počas 3 až 5 dní.

 • Elidel. Blokuje uvoľňovanie mediátorov zápalu, čím poskytuje antialergický účinok. Prostriedok sa aplikuje v tenkej vrstve a jemne sa vtrie do postihnutej plochy. Postup sa vykonáva dvakrát denne počas 6 až 8 týždňov.
 • Elokim. Odstráni edém a má antipruritický účinok. Odporúča sa použiť masť v prípade najväčšieho odlupovania pokožky a krému, ak prevažuje zápalová infiltrácia.
 • Hydrokortizon. Zabraňuje alergickým reakciám a vzniku opuchy v krbe. Znižuje začervenanie. Roztierajte vrstvu s hrúbkou 1 mm na postihnutú pokožku dvakrát denne.
 • Dermoveyt. Má protizápalový a imunosupresívny účinok. Aplikujte tenkú vrstvu raz alebo dvakrát denne. Trvanie liečby by nemalo presiahnuť 4 týždne.

Masti a krémy z rôznych skupín:

 • Aisid krém. Má antiseptický účinok, zvyšuje metabolické procesy v pokožke. Hlboko hydratuje pokožku a obnovuje lipidovú vrstvu. Ľahké kruhové pohyby nanášajú krém ráno a večer na poškodené časti tela.
 • Ichthyol masť. Masť zabraňuje nadmernej keratinizácii kože. Má tiež antiseptický účinok, čím zabraňuje sekundárnej infekcii atopickej dermatitídy. Masť sa aplikuje jeden až dvakrát denne na oblasti hrubého kože.
 • Sulfatiazol striebro. Podporuje hojenie rán, zabraňuje vzniku sekundárnej infekcie. Tenká vrstva masti 1 - 2 mm sa aplikuje s tampónom na postihnutý povrch dvakrát denne.

Každé farmaceutické liečivo určené na liečenie atopickej dermatitídy je dostupné v niekoľkých formách. Napríklad solkoseryl je dostupný ako masť a ako gél.

Tablety na liečbu atopickej dermatitídy

Vo forme tabliet sú predpísané antihistaminiká, stabilizujúce membrány a sedatívne lieky.

 1. Sedatíva. Konštantné, niekedy bolestivé svrbenie je príčinou psycho-emocionálnych porúch. Na druhej strane stres a napätie pôsobia ako provokujúce faktory vo vývoji atopickej dermatitídy. Preto je veľmi dôležité normalizovať emocionálne pozadie pacienta, aby sa predišlo zhoršeniu atopickej dermatitídy. Aby sa utišil, používajú sa aj bylinné prípravky a utišujúce lieky. Prvým z nich sú tinktúry mastných a pasivých kvetov, druhý - alprazolam, tofizopam.
 2. Lieky na stabilizáciu membrán. Tieto lieky sú predpísané v akútnom období ochorenia spolu s antihistaminikami. Zabraňujú uvoľňovaniu mediátorov alergickej reakcie, ako je histamín, serotonín. Predstavitelia tejto skupiny liečiv sú kromoglykát sodný, ketotifen.
 3. Lieky, ktoré normalizujú funkciu čriev. Tieto lieky sú neoddeliteľnou súčasťou terapie atopickej dermatitídy, pretože patologické stavy intestinálneho traktu môžu byť nielen provokujúcimi faktormi, ale aj hlavnou príčinou atopickej dermatitídy. Po prvé, takéto liečivá zahŕňajú lieky, ktoré absorbujú toxíny z čreva alebo sorbentov (smektit, lignín). Sú vymenovaní v období akútnej choroby, ktorá trvá 7 až 10 dní. Po ukončení liečby sorbentmi sa odporúčajú prípravky, ktoré normalizujú flóru a obnovujú ochranné vlastnosti čreva. Tieto lieky zahŕňajú eubiotiká (bifidumbakterín) a prebiotiká (hilak forte).

Okrem vyššie uvedených liečiv pri liečbe atopickej dermatitídy sa používajú aj hyposenzibilizujúce liečivá. Predpísané sú v akútnom období ochorenia a najčastejšie vo forme injekcií.

Odporúčaná strava

Diéta pri atopickej dermatitíde u dospelých je predpokladom liečby. Treba mať na pamäti, že u atopickej dermatitídy by dospelí mali mať vyváženú stravu, aby sa zachoval potrebný komplex vitamínov a minerálov.

Keď vznikne atopická forma ochorenia, potraviny, ktoré spôsobujú akútny alergický záchvat, by mali byť vylúčené z potravy. Najčastejšími provokatérmi choroby sú:

 • konzervované a marinované výrobky;
 • klobásy a údené produkty;
 • mliečne výrobky;
 • kuracie vajcia;
 • nemôžete jesť mastné ryby a mäso;
 • citrusové plody, jahody;
 • Zelenina a ovocie (vrátane čerstvo stiahnutých štiav) jasnej farby;
 • omáčky, koreniny;
 • výrobky z včelárstva, čokolády, orechy, kakao;
 • červené víno, sóda, rýchle občerstvenie.

Odporúča sa variť jedlo v parnom kúpeli, pretože tento spôsob varenia znižuje alergickosť potravín. Niekedy pacient, ktorý nemôže jesť čerstvú červenú zeleninu (paradajky, papriky), zvyčajne reaguje na konzumáciu tepelne ošetrenej zeleniny.

Ľudové opravné prostriedky

V ľudovej medicíne je dôležitým prístupom pri liečbe atopickej dermatitídy komplexný prístup - napríklad nielen odstraňovanie symptómov kúpeľmi, ale aj čistenie tela toxínov, posilnenie imunity. Najefektívnejšie ľudové metódy na zmiernenie ochorenia pri tejto chronickej kožnej chorobe sú:

 1. Pokojný, odstráňte podráždenie a svrbenie pokožky pomôže čaju z mäty a citrónu. Môžete ju variť tým, že vezmete jednu lyžicu suchých a rozdrvených bylín, naplníte ich dvoma pohármi vriacej vody a trváte najmenej päť hodín. Tento čaj si môžete piť v noci na pol pohára.
 2. Ak chcete zotrieť pokožku na zníženie prejavov pokožky, môžete použiť odvar pripravený s použitím kôry z dubu. Na jeho prípravu by mala byť jedna veľká lyžica drvenej dubovej kôry naplnená dvoma pohármi strmej vriacej vody a trvala 24 hodín.
 3. Olej z pelargónie. Rozdrviť listy a kvety obyčajného domáceho pelargónie, naplniť fľašou tmavého skla a nalejte so zeleninovým (rafinovaným) olejom. Po prvé, liek sa infunduje na tmavom mieste po dobu 5 dní, potom sa fľaša presunie do oblasti vystavenia slnečnému žiareniu (napríklad na parapete) ďalších 6 týždňov. V budúcnosti sa pelargónový olej uchováva v chladničke (nemôžete nechať zmraziť!) A môžu byť aplikované denne - sú poškriabané postihnutou kožou.
 4. Môžete si pripraviť lekársky kúpeľ. Za týmto účelom vložte do vody objem 100 litrov. brezová oblička, varíme a necháme vychladnúť na hodinu. Potom získaná infúzia sa vleje do vane, ktorá sa privedie do vody.
 5. V lete môžete využiť čerstvé rastliny. Tak, chytanie žihľava a naplnenie malým množstvom vody, môžete použiť výslednú infúziu na pleťové vody. Sú určené pre úľavu od bolesti na bolestiach.
 6. Kúpeľ s harmančekom. Varenie 500 gramov heřmánek kvety (môžete brať čerstvé, môže byť sušené) v litri vriacej vody, rozmraziť pol hodiny a vylejte výsledný vývar v kúpeli s vodou. Doba trvania procedúry je 20 minút, teplota vody by mala byť mierne teplá.

Existuje tiež jednoduchý spôsob, ako udržať vitamín A v tele, ktorý posilní imunitu. Je to veľmi jednoduché: musíte skrútiť dve veľké mrkvy, vložiť do nádoby s dvoma pohármi rastlinného oleja a nechať tri dni. Výsledná zmes sa má užívať každý deň na lyžicu, v priebehu 2 - 3 mesiacov.

Všeobecné odporúčania

Nie je potrebné, aby atopická dermatitída dúfala len na pomoc liečbe drogami - ochorenie je chronické, a preto musí byť terapia celý život.

Lekári si dobre uvedomujú, že dlhodobý príjem akýchkoľvek liekov vedie k narušeniu funkcií všetkých orgánov a systémov. Odporúča sa prijať opatrenia na prevenciu zhoršenia prejavov chronickej kožnej choroby:

 • obliekajte sa počasie, nezabíjajte, varujte pred nadmerným potenie;
 • hydratujte pokožku masťami alebo krémami;
 • Neprehrievajte, vyhýbajte sa náhlej hypotermii;
 • pri používaní vody používa dechtový decht, jemné čistiace prostriedky bez parfumov a farbív. Môžete si kúpiť transparentné béžové sprchové gély;
 • pravidelne ísť von na voľný čas, chodiť aj za slnečného počasia, ale nie v samom teplo;
 • nosiť oblečenie z bavlny a pleteniny, vyhýbať sa vlnu a syntetike;
 • pri nedostatku atopie príliš často, aby sa zabránilo odmasteniu epidermy;
 • Udržujte čisté obydlie a každodenne mokré čistenie, aby ste sa vyhli domácemu prachu.
 • Nedovoľte vlhkosť v miestnosti alebo naopak príliš suchý vzduch;
 • po kúpaní namažte telo špeciálnymi olejmi;
 • skupín s pacientmi s chlórovanou vodou trpiacimi atopickou dermatitídou, nezapadajú.

Atopická dermatitída sa nedá vyliečiť "raz a navždy" - táto kožná choroba sa, bohužiaľ, bude pravidelne prejavovať počas celého života. Ak však budete postupovať podľa vyššie uvedených odporúčaní, môžete ochorenie zaviesť do dlhodobej remisie. V každom prípade by sa mala vyšetrovaná patológia liečiť pod dohľadom lekára - je potrebné identifikovať príčinu vzniku atopickej dermatitídy a podľa možnosti ju odstrániť - až potom možno očakávať dlhodobú úľavu.

Atopická dermatitída u detí a dospelých

Atopia je precitlivenosť kože na účinky environmentálnych látok, pri ktorých dochádza k zvýšeniu tvorby IgE a / alebo k porušeniu nešpecifickej reaktivity.

Jedným z hlavných problémov dermatológie je atopická dermatitída, ktorej incidencia je oveľa častejšia než iná bežná dermatitída.

Deti trpia atopickou dermatitídou, ale aj dospelí sú náchylní na túto chorobu.

dôvody

Príčinou alergickej reakcie na koži atopickej dermatitídy u detí a dospelých, je hyperreaktivita organizmus v odpovedi na interakciu s rôznymi látkami. Tieto látky sú alergény do tela pacienta.

Ako alergén môže pôsobiť peľ rastlín, domáci prach, zvieracie chlpy, rôzne potravinárske výrobky, chemikálie pre domácnosť atď. Priraďte vzdušnú, kontaktnú a potravinovú dráhu prieniku alergénu do tela.

Hlavné príčiny atopickej dermatitídy:

 1. Dedičné predispozície. A u niektorých príbuzných môže byť alergia vyjadrená pri rinitíde, konjunktivitíde, u iných s bronchiálnou astmou a sennou nádchou a v iných je to špecifická reakcia kože. Preto, ako sme už uviedli, AD sa objavuje po prvýkrát u malého dieťaťa.
 2. Zvýšená citlivosť pokožky na detergenty, prášok na pranie, ktoré umyli veci, druh odevnej tkaniny.
 3. Kontakt s alergénmi. Najrôznejšie alergény môžu začať s procesom a často sa objavia vyrážky po chvíli. Samozrejme, alergény budú rôzne pre rôznych ľudí a môžu sa počas života zmeniť.
 4. Užívanie určitých liekov - najmä antibiotík. Tieto lieky zabíjajú nielen patogénne baktérie, ale aj prospešnú mikroflóru čriev, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu ich rovnováhy v tele a na zníženie imunity dieťaťa.
 5. Časté vírusové a infekčné ochorenia - vedie to k poklesu ochranných síl človeka, čo vedie k vzniku prvých príznakov dermatitídy.

Prispievajú k výskytu problémov s dermatitídou s gastrointestinálnym traktom, metabolických porúch, hormonálnej nerovnováhy v tele. Atopická dermatitída sa môže vyskytnúť s obdobiami remisie, ktorých trvanie závisí od súladu s výživou, použitím preventívnych opatrení.

Symptómy atopickej dermatitídy

Atopická dermatitída, závažné svrbenie je hlavným príznakom ochorenia. U pacientov, ktorí úľavu pokožke v postihnutých oblastiach suchá a zhutní, sú ružové, strakatý alebo modro-červenej farby, často pokryté šupinami šupinaté. Ochorenie je charakterizované výrazným kožným vzorom, ktorý dáva pokožke šangreenový vzhľad.

Hlavné príznaky atopickej dermatitídy u dospelých zahŕňajú:

 1. Prítomnosť svrbenia kože, ktorá je prítomná aj pri minimálnych prejavoch kože.
 2. Charakteristickým morfologickým obrazom prvkov a ich umiestnením na tele je suchosť kože, lokalizácia (často) v symetrických zónach na ramenách a nohách v oblasti ohybového povrchu kĺbov. V léziách sú nepravidelné a papulózne vyrážky, pokryté váhy. Sú tiež umiestnené na ohybných povrchoch kĺbov, na tvári, krku, lopatkách, ramene a tiež na nohách a rukách - na vonkajšom povrchu a v oblasti vonkajšieho povrchu prstov.
 3. Prítomnosť iných ochorení alergickej povahy u pacienta alebo jeho príbuzných, napríklad atopická bronchiálna astma (30-40%). Chronický charakter priebehu ochorenia (s relapsmi alebo bez nich).

Atopická dermatitída sa vyskytuje s exacerbáciami a remisíami. Exacerbácie kožných prejavov môžu byť spôsobené jednak narušením stravy a prudkými zmenami počasia, sprievodnými chorobami, dysbakteriózou, očkovaním atď. Zároveň môže výlet do mora výrazne zlepšiť stav kože.

Príznaky u detí

Klinické prejavy atopickej dermatitídy u detí sú:

 • kožný peeling;
 • svrbenie, ktoré je v noci horšie;
 • namočenie kartáčovaných oblastí pokožky;
 • posilnenie štruktúry kože v léziách;
 • zhutnenie postihnutých oblastí kože, hrubnutie.

Po vyschnutí hrebeňov sú tieto miesta pokryté hnedými kôrkami, ktoré sú nesnesne svrbiace, dieťa ich znovu hrebe a začína znova.

Atopická dermatitída: fotografie

Čo vyzerá atopická dermatitída u detí a dospelých na fotografii.

diagnostika

Diferenciálna diagnostika atopickej dermatitídy je vždy založená na zbere alergickej anamnézy:

 • štúdium histórie vývoja lézie kože a predispozície rodiny;
 • prítomnosť atopických ochorení dýchacích ciest;
 • prítomnosť sprievodných ochorení kože;
 • prítomnosť rizikových faktorov (priebeh tehotenstva, pôrodu, druh a charakter kŕmenia, prítomnosť infekcií
 • v detstve, užívanie antibakteriálnych liekov);
 • detekcia a detekcia sprievodných ochorení;
 • intolerancia na lieky;
 • definícia ohniskov ohniskovej infekcie.

V niektorých prípadoch sa vyžaduje ďalšie štúdium komplex pozostávajúci zo stanovenia celkového IgE, identifikácia alergén-špecifických IgE pomocou radioallergosorbent testu (RAST) pre testy na alergie (kožné prick testy alebo škvrnité test) a provokačných testov s možné potravy allergenov.Inogda je potrebné, aby sa plodiny na prítomnosť vírusovú alebo bakteriálne kultúry.

Diferenciálna diagnostika

Atopická dermatitída musí byť diferencovaná s nasledujúcimi ochoreniami: obmedzená neurodermatitída, lichen planus, Prerigo Gebra, mykóza húb, chronický ekzém.

Pre obmedzené neurodermatitídy (zbavujúce Vidal) je charakterizovaný nedostatkom atopie v anamnéze, nástup ochorenia v období dospelosti; absencia závislosti exacerbácií od pôsobenia alergénov; lokalizovaná lézia; prítomnosť troch zón v lézi: centrálna lichenifikácia, lichenoidné papulové erupcie a dyschromická zóna; sprievodné ochorenia predchádza kožné vyrážky; hladina celkového IgE v krvnom sére je normálna; kožné testy sú negatívne.

Liečba atopickej dermatitídy

Keď je diagnostikovaná atopická dermatitída, liečba ochorenia závisí od vekovej fázy, závažnosti kliniky a sprievodných ochorení.

Po prvé, liečba je zameraná na:

 • eliminácia alergického faktora;
 • desenzibilizácia (zníženie citlivosti na alergén) organizmu
 • odstránenie svrbenia;
 • detoxikácia (čistenie) tela;
 • odstránenie zápalových procesov;
 • Korekcia zistenej sprievodnej patológie;
 • prevencia recidívy atopickej dermatitídy;
 • boj proti komplikáciám (pri spájaní s infekciou);

Na liečbu atopickej dermatitídy u dospelých používajú rôzne metódy a lieky: nutričné ​​terapia, PUVA, akupunktúra, plazmaferéza, špecifický hyposenzibilizácia, laserové ošetrenie, kortikosteroidy, allergoglobulin, cytostatiká, Intalum atd...

Tiež by ste mali prestať jesť citrusy, kávu, čokoládu, med, kuracie mäso, ryby, orechy a korenie, rovnako ako tučné a vyprážané potraviny. Pacientka zobrazuje kyslé mliečne výrobky, obilniny, varené mäso, rôzne jedlá zo zeleniny.

Liečba dysbakteriózy a chorôb tráviaceho traktu

Často vývoj dermatitídy spojené s črevnej disbióze, takže príjem rôznych probiotík tiež vhodné - RioFlora imúnny, bifidobakterin, laktobaktérie, Atsipol atď

Možným dôvodom tohto dodatočného dermatitídy a disbióze môže byť zažívacie ťažkosti, a to funkcie slinivky brušnej, menovaní enzymatické prípravky, ako je pankreatín, Creon, medzí.

Nehormonálne masti

Takéto krémy a masti majú veľmi široký výber. Patrí medzi ne - Protopic, Elidelu EPLAN, Fenistil, Losterin, Timogen krém Naftaderm, Videstim, Destin Aysida a ďalšie.

Protizápalová liečba krvného tlaku

V akútnej fáze sú vymenovaní:

 1. Antihistaminiká druhej generácie (s ďalšími antialergickými vlastnosťami - antimediátorom a stabilizátorom membrány (loratadín)) - 4-6 týždňov. (Existuje exacerbácia takýchto liekov a rôznych doplnkov v týchto liekoch).
 2. Antihistaminiká 1. generácie v noci (ak je potrebný sedatívny účinok) - 4-6 týždňov. (Existuje exacerbácia takýchto liekov a rôznych doplnkov v týchto liekoch).
 3. Pleťová voda (tinktúry dubovej kôry, 1% roztok tanínu, rr Rivanol 1: 1000 atď.), Farbivá (fukortsin, kastelán kvapalina, 1-2% roztok metylénovej modrej, atď.), - v prítomnosti exsudácia.
 4. Externé glukokortikosteroidy (Mometazón, krém, krém) - 3-7 dní.
 5. Systémové glukokortikosteroidy (pri absencii účinku terapie).

Atopická dermatitída má vlnitý priebeh: u 60% detí symptómy úplne vymiznú v čase, zatiaľ čo v iných zostávajú alebo sa opakujú po celý život. Čím skôr je debut a čím je ochorenie ťažšie, tým vyššia je pravdepodobnosť jej pretrvávajúceho toku, najmä v kombinácii s inou alergickou patológiou.

Atopická dermatitída pri liečbe detí: Komarovský

Úspešnosť liečby atopickej dermatitídy u detí závisí od detekcie alergénu alebo provokujúceho faktora a jeho odstránenia zo života dieťaťa. Potraviny, chemické prírodné alergény by mali byť odstránené z dieťaťa.

Dokonca s menšími prejavmi dermatitídy je potrebné ukázať dieťaťu k špecialistovi, a nespoliehajú sa na názory na internete. Lekár môže pri liečbe atopickej dermatitídy u detí v závažných prípadoch predpísať prášky alebo injekcie s antihistaminikami, kortikosteroidmi masti, ktoré môžu rýchlo potláčajú svrbenie a zápal.

V niektorých prípadoch môže lekár predpísať liečbu ultrafialovým (UV) žiarením. A tiež zaregistrovať vaše dieťa špeciálnu diétu v atopickej dermatitídy a / alebo ak je dojčené dieťa, vymenovať špeciálnu diétu pre matku.

Na videu môžete vidieť radu Dr. Komarovského, ako liečiť atopickú dermatitídu u detí.

Vlastnosti výživy

V období remisie by sa mali dodržiavať základné pravidlá hypoalergénnej výživy. Avšak pri ťažkých exacerbáciách znížte príjem potravy na minimum. Často existuje individuálna neznášanlivosť, ktorá môže viesť k prudkému zhoršeniu choroby. Niekedy je vhodné dodržiavať prísnu diétu dlhú dobu: od niekoľkých mesiacov až po dva roky.

Existujú produkty, ktorých použitie by sa mali obmedziť na minimum, zatiaľ čo dermatitída je striktne neodporúča používať - ​​morské plody, čokoláda, citrusové plody, orechy, ryby, káva, majonézy, baklažán, horčica, korenie, paradajky, paprika, mlieko, vajcia, párky, klobásy, huby, sýtené nápoje, jahody, jahody, med, vodné melóny, ananásy. Kategoricky zakázaný alkohol.

Ľudia, ktorí trpia príznakmi atopickej dermatitídy, sa odporúča zaradiť do svojho jedálnička potraviny bohaté na nasýtené mastné kyseliny. Bohužiaľ tieto súčasti v dostatočnom množstve, aby sa nachádza v mäkkýšov, ktoré sa vzťahujú k hlavnej alergény, takže môžu byť nahradené rastlinné oleje, ako je olivový olej alebo ľanové semienko. Okrem toho vhodné použiť nízkotučné mliečne výrobky a komponenty, ktoré umožňujú udržiavať zdravú črevnú flóru.

prevencia

Hlavné smery prevencie atopickej dermatitídy sú dodržiavanie diéty, najmä pre tehotné a dojčiace matky, dojčiace deti. Osobitná pozornosť by sa mala venovať obmedzeniu účinkov inhalačných alergénov, znižovaniu kontaktu s chemickými látkami v domácnosti, predchádzaniu prechladnutiam a infekciám a predpisovaniu antibiotík.

S etapou antiretrovisivnoy terapia odporúčaná kúpeľná liečba na Kryme, na čiernomorskom pobreží Kaukazu a Stredozemného mora.

Atopická dermatitída u dospelých - liečba a symptómy

Ako vyplýva z lekárskych štatistík, prevalencia kožných patológií sa v poslednom desaťročí výrazne zvýšila. Jednou z najčastejších príčin liečby pre dermatológov je atopická dermatitída, ktorej symptomatológia sa viac alebo menej prejavuje u 80% detí predškolského veku. Po zrelosti pacientov príznaky ochorenia zmiznú v 60% prípadov, u iných pacientov sa dermatitída mení na chronickú formu. Klinický priebeh ochorenia u dospelých sa vo svojej špecifickosti líši, čo si vyžaduje osobitný prístup k liečbe.

Čo je atopická dermatitída?

Výskytu alergickej reakcie u osoby predchádza senzibilizácia (získanie precitlivenosti) organizmu určitým alergénom. Dôvody, ktoré vyvolávajú proces senzibilizácie, sú rôzne - od nedodržiavania hygienických noriem až po genetickú predispozíciu. Ak sú porušenia mechanizmu na realizáciu imunitnej odpovede vrodené charakteristiky, vzťahuje sa na ne termín "atopia".

Dedičná forma alergie má niekoľko prejavov, z ktorých jedna je dermatitída - zápalová lézia pokožky s ekzematóznymi príznakmi. Špecifické znaky atopickej dermatitídy (alebo syndrómu atopického ekzému) zahŕňajú nasledujúce skutočnosti:

 • vývoj je spojený s genetickou predispozíciou;
 • chronická povaha kurzu;
 • sklon k relapsu;
 • jasná sezónnosť manifestácie (prejav ťažkých príznakov po latentnom období sa vyskytuje v zime);
 • klinické prejavy závisia od veku pacienta;
 • morfologické prejavy sú exsudatívne vyrážky s lichenifikáciou (prudké zhrubnutie kože v oblasti výskytu vyrážky, zvýšenie závažnosti jej štruktúry, zmena pigmentácie);
 • vývoja dermatitídy sa vyskytuje v detstve (synonymum pre ochorenie - diatéza), a potom môže nastať buď úplné klinické využitie alebo ochorenie zostáva života (synonymum atopickej dermatitídy u dospelých - atopickej dermatitídy alebo atopickej dermatitídy);
 • konštantný symptóm charakteristický pre všetky štádiá vývinu ochorenia (dieťa a dospelý) je paroxysmálny svrbenie.

Syndróm atopického ekzému z hľadiska prevalencie a závažnosti priebehu je dvoch typov: mierna (fokálna vyrážka) a závažná (rozsiahla kožná lézia). Pri absencii liečby môže ochorenie kože viesť k závažným komplikáciám - porážke kože pyogenickými baktériami (pyodermiou), vírusmi alebo plesňami. Dojčivá kožná hyperreaktivita (precitlivenosť) predisponuje endogénny faktor k rozvoju patológie, ale zosilnenie výskytu alergických prejavov je spôsobené mnohými exogénnymi príčinami.

Faktory rozvoja

Patofyzikálne zmeny kože, vyskytujúce sa počas obdobia exacerbácie atypickej dermatitídy, sú spôsobené pravidelnými alergickými reakciami organizmu bezprostredného typu. Sekvenčné zmeny vo vnútornom biologickom prostredí (tvorba, uvoľňovanie protilátok senzitívnych na pokožku a reakcia tkaniva na procesy, ktoré sa vyskytli) majú svoje vlastné geneticky určené vlastnosti.

Hlavným faktorom určujúcim realizáciu dedičnej atopie vo forme atopického ekzému je tendencia k hyperreaktivite kože, ktorej riziko dedičnosti je:

 • až 20% - ak sú obaja rodičia zdraví;
 • 40-50% - v prítomnosti atopie u jedného z rodičov (z otcovskej atopie sa prenáša v 40-50% prípadov, od matky - u 60-70%);
 • 60-80% - ak obaja rodičia trpia hyperreaktivitou.

Prítomnosť predispozície k ochoreniu nevedie k vzniku klinických príznakov alergickej dermatózy, čo si vyžaduje prítomnosť iných príčin exogénnej povahy. Manifestácia difúznej neurodermatitídy sa môže vyskytnúť pod vplyvom nasledujúcich faktorov:

 • Vystavenie alergénom. Medzi najbežnejšie látky, ktoré môžu mať vplyv allergeziruyuschy zahŕňajú prach obsiahnutý v ňom roztoče, tabakový dym, peľ, potraviny, lieky (väčšina antibiotiká penicilín skupina, antimikrobiálne látky, anestetiká, lokálne), fyziologické separačnej hmyz (šváby, kliešte ), vlna a čiastočky kože domácich zvierat, chemické látky (detergenty, kozmetiku a ďalšie.) húb.
 • Sedavý životný štýl. Tento faktor nepriamo ovplyvňuje spustenie mechanizmu vývoja alergickej reakcie. Hypotonómia vedie k zníženiu úrovne nasýtenia tela kyslíkom (hypoxia), čo spôsobuje narušenie fungovania vnútorných orgánov a systémov a zvyšuje náchylnosť imunitného systému k senzibilizácii.
 • Morálne a biologické poruchy. Psycho-emocionálne preťaženie, časté nervové poruchy, strach, úzkosť a vzrušenie tiež často pôsobia ako príčina alergickej dermatitídy.
 • Nestabilita tepelných indexov. Na vyvolanie vývoja ochorenia môžu byť zmeny teploty, zmena klimatickej zóny, vplyv silného vetra.
 • Agresívny vplyv prostredia vytvoreného človekom. Zhoršenie ekologickej situácie, používanie chemických výrobkov v každodennom živote vytvára predpoklady pre zmeny vo vnútornom prostredí tým, že narušuje činnosť endokrinných žliaz a nervového systému.
 • Poruchy funkčnosti gastrointestinálneho traktu. Tento faktor môže ovplyvniť samotný vývoj neurodermatitídy a pôsobiť ako katalyzujúci faktor pri manifestácii ochorenia.

Vlastnosti úniku u dospelých

Pod vplyvom alergénov alebo iných potencujúci faktorov pre vznik atopického ekzému v tele vedie reťazec zápalové reakcie, čo má za následok určitý stupeň bunkovú infiltráciou v oblasti zápalu. Infikované bunky začnú vylučovať mediátory (bioaktívnu látku, nervový impulz vysielače), hormonálne činidlá (tsikotiny) a imunoglobulínu E, zaisťujúce vlastné udržiavanie zápalu. Procesy prebiehajúcimi v tele sú vykázané v určitom symptomatológiou.

Vzhľadom na rozdiely vo fungovaní orgánov a systémov u detí a dospelých sa klinické prejavy atopickej dermatitídy v rôznych vekových skupinách pacientov líšia. Charakteristické príznaky ochorenia u ľudí starších ako 13 rokov (štádium vývoja ochorenia je definované ako "dospelý", ak je vek pacienta dlhší ako 13 rokov), konať:

 • prurigo (prurigo) - závažné svrbenie, ktoré sa môže vyskytnúť aj pri minimálnych vyrážkach, pocity sú horšie pri poteniach;
 • suchosť kože - je spôsobená nedostatkom prírodných zvlhčujúcich faktorov, čo vedie k narušeniu tvorby lipidovej vrstvy a dehydratácii epidermis;
 • vznik bublín vyrážky - typické miesta lokalizácia lézií sú tvár, krk, podpazušie, podkolennej a lakťová záhyby, trieslovinové, chlpatý povrch hlavy, plocha pod ušných lalokov;
 • opuch postihnutých povrchov;
 • hyperémia, tmavnutie a zhrubnutie kože v lokalizovanej vyrážke (vyskytuje sa v neskorších štádiách ochorenia);
 • úzkostný depresívny stav, spôsobený jednak reakciou na zhoršenie kvality života, jednak rozvojom funkčných porúch centrálneho nervového systému, ku ktorým došlo v dôsledku patologických zmien v tele;
 • zvýšená náchylnosť na infekčné činitele;
 • folikulárna hyperkeratóza - u dospelých pacientov v dôsledku neurodermatitídy sa môže vyskytnúť povrch kože bočných plôch ramien, lakťov, predlaktia (vyzerá ako husacie koža);
 • výskyt trhlín na päty, plešatá v okcipitálnej oblasti - prejavy sú charakteristické pre starších ľudí;
 • odlupovanie zastavenie madarosis (nadmernej strate rias a obočia) - dôsledok poruchy fungovanie štítnej žľazy, ktoré sú spôsobené ako alergického procesu vykoná a hormonálna terapia.

Liečba atopickej dermatitídy u dospelých

Po diagnóze, ktorá potvrdzuje diagnózu atopickej dermatitídy a detekciu alergénov vyvolávajúcich ochorenie, dermatológ určí liečebný režim. Na stanovenie optimálnych terapeutických metód je možné získať odborníkov z nasledujúcich špecializovaných oblastí:

 • gastroenterológia;
 • otolaryngologist;
 • alergológ;
 • terapeut;
 • psychoterapeut;
 • neurológ;
 • endokrinológ.

Pred začatím liečby je potrebné vykonať kompletné vyšetrenie tela s cieľom zistiť sprievodné patológie a vyhodnotiť funkčnosť všetkých orgánov a systémov. Na základe všetkých vykonaných opatrení sa určuje taktika liečby, ktorej základom je kontrola symptómov atopického ekzému. Na dosiahnutie úplného zotavenia dospelého pacienta s difúznou neurodermatitídou je veľmi ťažké, preto hlavnými cieľmi terapie sú:

 • elimináciu alebo zníženie závažnosti vonkajších príznakov;
 • liečba patológií pozadia, zhoršenie priebehu dermatózy (bronchiálna astma, pollinóza);
 • zabrániť prechodu choroby do závažnej fázy;
 • obnovenie štrukturálnej a funkčnej štruktúry postihnutej kože.

Metódy používané na dosiahnutie cieľov liečby sú individuálne priradené dospelým pacientom, berúc do úvahy charakteristiky organizmu a klinický obraz choroby. Komplexná liečba môže zahŕňať nasledujúce metódy:

 • liečivá (s využitím vonkajších a systémových prostriedkov);
 • Fyzioterapeutické (fyzikálne alebo fyzikálno-chemické účinky na postihnutý povrch);
 • psychoterapeutické (pre prevenciu ochorení proti pozadia neurózy alebo psychózy aplikovaného elektrického, hypnózy a po dohode s psychoneurologist, drog);
 • balneoterapia (liečba sanatória);
 • liečba a profylaktická výživa (na obnovu črevnej mikroflóry), hypoalergénna výživa;
 • fytoterapia (aplikácia tradičných medicínskych predpisov je povinne dohodnutá s ošetrujúcim lekárom).

Akútne obdobie

Cieľom liečby neurodermitis v akútnej fáze je rýchle odstránenie hlavných príznakov a normalizácie pacientovho stavu. Základom terapeutických opatrení na exacerbáciu ochorenia sú lieky zo skupiny topických kortikosteroidov (prednizolón, triazinolón, Sinalar). Atopický ekzém miernej závažnosti, kortikosteroidy s miernou a strednou aktivitou, s ťažkým priebehom ochorenia a rozsiahlymi oblasťami lézie - vysokou. Prípravy tejto farmakologickej triedy sú predpísané krátkymi kurzami.

V akútnom štádiu neurodermatitídy sa odporúča podať intravenózne antihistaminiká (roztok tiosíranu sodného alebo glukonátu vápenatého). Pri exsudácii sa odporúča použitie antiseptických lotion (Fukorcin, roztok metylénovej modrej atď.). Ak je priebeh ochorenia komplikovaný sekundárnou infekciou, predpisujú sa antibakteriálne činidlá systémového účinku (erytromycín, leukomycín). Na zvýšenie účinnosti liečby možno terapeutický priebeh doplniť imunomodulátormi (Levamisol, extrakt Timus).

Obdobie odpustenia

Počas latentnej fázy atopickou dermatitídou terapeutické opatrenia zamerané na prevenciu exacerbácií. Vzhľadom k alergickej povahy neurodermitis hlavný preventívne opatrenie je v súlade s terapeutickou a profylaktickú režimu, ktorý je zameraný na obmedzenie expozície pacienta potenciálne alergény. Vo fáze remisie liekovej terapie hrá tiež dôležitú úlohu v maximalizácii dlhú asymptomatickou obdobie choroby.

Lieky používané na udržanie stabilného stavu pacienta patria do tretej generácie antihistaminík, ktoré sa môžu užívať nepretržite počas šiestich mesiacov. Za prítomnosti spojenia medzi exacerbáciou ochorenia a emočným stresom je indikované použitie psychotropných liekov v malých alebo stredných dávkach. Aby sa zabránilo výskytu príznakov neurodermatitídy, odporúča sa vykonať liečbu sorbentom, po ktorej sa predpisuje priebeh prípravkov normalizujúcich črevnú flóru (pre-, pro-, synbiotikum, bakteriofágy, enzýmy).

U oslabených dospelých pacientov, u ktorých sa ochorenie vyskytuje v stredne ťažkou a ťažkou formou, je znázornený príjem anabolík (Nerobolum, Retabolil), ktoré koriguje vplyv kortikosteroidov na telo. Pri všetkých stupňoch a formách dermatózy sa odporúča použitie vitamín-minerálnych komplexov. V závislosti od stavu pacienta sa vykonáva monoterapia alebo multivitamínová terapia. Vitamínové doplnky sa často predpisujú na krátke obdobia v dávkach, ktoré podstatne presahujú bežné fyziologické potreby.

liečenie

Protokoly na liečbu atopického ekzému u dospelých pacientov zahŕňajú veľké množstvo liekov, ale antihistaminiká a trankvilizéry majú veľký praktický význam. Lieky iných skupín sú predpísané s ohľadom na prevalenciu zápalového procesu, prítomnosť komplikácií a sprievodné patológie. Rozsah liekov používaných počas liečby neurodermatitídy môže zahŕňať nasledujúce farmakologické skupiny:

 • antimikrobiálne (častejšie miestne opatrenia);
 • cytostatika (protinádorová);
 • protizápalové lieky s nešpecifickým účinkom;
 • membránové stabilizátory;
 • antimediatory;
 • psychotropné a dessensibilizatory (trankvilizéry, antipsychotiká, antidepresíva, alfa-blokátory, holinoblokatory-M);
 • antimykotiká;
 • imunokorektory (imunostimulanty, imunosupresory), adaptogény;
 • chelátory;
 • prípravky k normalizácii funkcie čriev (fágov, prebiotiká, probiotiká, synbiotiká, enzýmy gepatoprotektory);
 • vitamíny, multivitamínové komplexy;
 • steroidy;
 • Redukčné činidlá (masti, krémy, náplasti na resorpciu infiltrátov);
 • keratolitiki (zmäkčiť kožné tesnenia).

glukokortikosteroidmi

Prípravky súvisiace so skupinou glukokortikosteroidov (GCS) sa syntetizujú umelo analogicky s prírodnými steroidnými hormónmi produkovanými kôrou nadobličiek. SCS má multifaktorový účinok na telo, pričom je súčasne znecitlivený, protizápalový, antialergický, antitoxický, antiproliferačný a imunosupresívny.

Na liečbu atopického ekzému u dospelých sa používajú vnútorné a vonkajšie formy SCS. Tým nenaruzhnym hormonálne látky na intramuskulárne podania odkazuje betametazón, ktorého rýchlosť vstrekovania sú priradené k jednej frekvencii dobe aplikácie za 2 týždne. Najčastejšie predpísané tablety tejto skupiny sú prednizolón, metipred, triamcinolón. Prípravky na vonkajšie použitie podľa liečebného režimu môže byť zahrnutý Latikort (hydrokortizón založené krém), masť Advantan (metylprednizolón) a Afloderm krém (alklometason)

Použitie kortikosteroidov pre liečbu alergickej dermatitídy vďaka ich mechanizmu účinku, ktorý je sprostredkujúca schopnosť adaptácie organizmu na vonkajšej stresory. Indikácie pre glukokortikoidy pôsobí neznesiteľné svrbenie počas fáz akútneho ochorenia (vonkajšia forma) a nedostatočnej účinnosti liečby (systémové kortikosteroidy). Počas remisie sa GCS môže použiť ako masť na dosiahnutie okluzívneho účinku (blokujúceho uvoľnenie patogénneho exsudátu).

antihistaminiká

Lieky prvej voľby pri liečbe neurodermatitídy sú antihistaminiká 2 a 3 generácie. Táto farmakologická skupina zahŕňa lieky, ktoré môžu blokovať receptory neurotransmitera histamínu a inhibovať účinky, ktoré ich potencujú. Pri liečbe alergických patológií sa používajú H1-blokátory, ktoré sú reprezentované 4 generáciami liekov:

 • 1 generácia - Clemastin, Atarax;
 • 2 generácie - Loratadin, Cetirizin;
 • 3 a 4 generácie - levocetirizín, desloratadín.

Antihistaminiká v atopickej dermatitídy u dospelých majú výrazný antialergický účinok, že účinne odstráni hlavné príznaky (začervenanie, svrbenie, opuchy). 2 a 3 generácie antihistaminík sú účinnejšie ako lieky 1. generácie, zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky a majú zníženú kardiotoxicitu. Počas liečby chronickej formy ochorenia sú H1-blokátory predpísané v tabletách, v akútnej fáze sa liek môže podávať intravenózne.

Imunosupresory triedy makrolidov

Základná terapia, predpísaná pre dospelých pacientov po akútnej reliéfe, zahŕňa vonkajšie činidlá, ktoré zahŕňajú imunosupresory. Prípravy tejto skupiny, na rozdiel od steroidov, sa týkajú nehormonálnych liekov. Najznámejšími zástupcami makrolidových imunosupresív je takrolimus (Protopic) a pimekrolimus (Elidel), ktoré vyčnievajú cieľové T-lymfocyty a mastocyty kože.

Podľa výsledkov porovnávacie analýzy klinickej účinnosti imunosupresívnych činidiel na lokálne použitie kortikosteroidov s nízkou až miernou aktivitu, a zistili, že použitie takrolimu a pimekrolimus v tvári a krku efektívnejšie a bezpečnejšie ako kortikosteroidy. Použitie prostriedkov triedy makrolidov dvakrát týždenne počas celého roka zvyšuje dobu remisie o 3 krát.

hydratačný

Dermatologická prax zahŕňa rozsiahle používanie lokálnej terapie, ktorá môže mať etiologickú, symptomatickú alebo patogenetickú povahu. Pri liečbe dermatitídy u dospelých hrajú dôležitú úlohu redukčné činidlá, ktoré obnovujú štruktúru a funkčnosť pokožky. Suchá koža nie je len príznakom neurodermatitídy, ale aj faktorom, ktorý podporuje zápalové procesy. Trvalé svrbenie, ktoré je dôsledkom nadmernej suchosti, spôsobuje nervové poruchy, ktoré bránia procesu hojenia.

Zníženie suchosti pokožky a urýchlenie procesu hojenia je dôležitým štádiom liečby počas remisie, ktorého cieľom je predĺžiť asymptomatickú periódu ochorenia. Na dosiahnutie tohto cieľa sa používajú zvlhčovacie krémy, masti, gély, emulzie, lanolínové alebo termické vody. Výber dávkovej formy závisí od stupňa expresie a lokalizácie zápalového procesu:

 • masti - majú výrazné výživové vlastnosti, sú predpísané v prítomnosti infiltrácie (ichthyolová masť);
 • krémy - masťové základy, ktoré navyše majú chladiaci účinok, majú mierny účinok na pokožku (krém Aisid, Atoderm);
 • gély - vysokomolekulárne zmesi, ktoré udržiavajú nízkomolekulové zlúčeniny (voda, alkoholy) v roztieraní (Solcoseryl);
 • emulzie, roztoky, aerosóly - použitie sa odporúča počas akútneho štádia ochorenia, ktoré sprevádza exsudácia, zvlhčenie.

Tablety s atopickou dermatitídou u dospelých

Základ systémovej liečby atopie u dospelých je formulovaný v tabletovanej forme. Vzhľadom na množstvo faktorov ovplyvňujúcich vývoj a progresiu ochorenia je zoznam liekov na liečbu neurodermatitídy rozsiahly. Všetky lieky sú predpisované výlučne lekárom na základe klinickej a patologickej etiológie ochorenia. Hlavné skupiny liekov vo forme tabliet, ktoré možno použiť na liečbu atopického ekzému, sú:

 • membránové stabilizátory;
 • antihistaminiká;
 • psycholeptikmi (sedatíva).

Prípravky na stabilizáciu membrán

Pri chorobách alergického alebo zápalového charakteru sú bunkové membrány primárne poškodené. Priaznivé podmienky pre fungovanie membránových receptorov sú poskytované lipidovou zložkou, ktorá je obzvlášť citlivá na pôsobenie patogénov. Účinnosť terapie difúznej neurodermatitídy závisí od stupňa ochrany štruktúry buniek a preto súbor terapeutických opatrení by mal zahŕňať látky stabilizujúce membránu, ktoré obnovujú integritu buniek.

Počas liečby alergickej dermatózy môžu byť pacientom predpísané nasledujúce membránové stabilizátory:

Hlavná účinná látka (chlórpyramín) má antihistaminový účinok v dôsledku blokovania receptorov H1-histamínu, môže mať slabý hypnotický účinok.

Denný príjem pre dospelých je 3-4 tablety (75-100 mg), ktoré sa užívajú s jedlom. Trvanie liečebného cyklu sa stanovuje individuálne, v priemere 5 - 7 dní.

H1-gistaminoblokátor s atopiou zabraňuje vzniku alergických príznakov, má utišujúci účinok, zmierňuje svrbenie a opuch.

Tablety sa majú užívať ráno a večer na 1 ks. Maximálna denná dávka - 6 tabliet.

Znižuje závažnosť alergických prejavov a zápalového procesu stabilizáciou membrány žírnych buniek (spomaľuje uvoľňovanie histamínu a zápalových mediátorov).

Odporúča sa užívať liek do 30 minút. pred jedlom 200 mg (2 kapsule) 2 až 4 krát denne.

Potlačiť vývoj symptómov alergie prostredníctvom inhibície uvoľňovania zápalových a alergických mediátorov.

Tablety sa užívajú pred jedlom dvakrát denne. Odporúčaná denná dávka je 2 mg. Ak je to potrebné, dávka sa môže zvýšiť na 4 mg.

sedatíva

Psychopatika (sedatíva, sedatíva) sú predpísané pri atopickej dermatitíde, ak existuje korelácia medzi exacerbáciou ochorenia a stresovými faktormi. Prípravy tejto skupiny sú tiež ukázané v prípade psychoemotionálnych porúch, ktoré vznikli na pozadí neurodermatitídy. Účinný účinok sa dosiahne vďaka regulačnému účinku aktívnych zložiek psycholeptických látok na nervový systém. Počas liečby dospelých pacientov sa môžu použiť sedatívne lieky:

Anxiolytikum má všeobecný upokojujúci účinok, normalizuje emocionálne pozadie, znižuje úroveň úzkosti.

Liečivo je predpísané pre dospelých na 3-6 tabliet denne, denná dávka sa má rozdeliť na 3 rozdelené dávky.

Zmierňuje svrbenie s neurodermatitídou, zabraňuje vzniku depresie a úzkosti.

Tablety užívajú po jedle 1 ks. trikrát denne. Dĺžka trvania kurzu je 2 až 4 týždne.

Psycholeptický rastlinný pôvod má výrazný antispazmodický a upokojujúci účinok, eliminuje prejavy úzkosti a podráždenosti.

Dospelí užívajú 2-3 tablety 2 až 3 krát denne (maximálna denná dávka 12 tabliet). Trvanie nepretržitého kurzu by nemalo presiahnuť 1,5 - 2 mesiace.

Sedatívna činnosť sa prejavuje úľavou od úzkosti, nervového napätia a antipanického účinku.

V závislosti od stupňa nervového napätia je potrebné užívať jednu až tri tablety denne. Kurz naďalej zlepšuje emocionálny stav.

Antidepresívum s anestetickým účinkom znižuje úzkosť, úzkosť, agitáciu (nervové vzrušenie).

Tablety sa majú po požití prehltnúť celé. Odporúčaná denná dávka pre neurodermatitídu je 2 tablety. (po 2 týždňoch možno zvýšiť na 4 karty).

Prípravky na normalizáciu funkcie čriev

V záujme urýchlenia zotavenia z atopickej dermatitídy, je potrebné liečiť dysbacteriosis (pomer narušenie užitočných a oportúnnych baktérií obývajúcich čreva), ktorý je často vyzrážaniu faktorom zhoršenia ochorenia. Prvá etapa obnovy normálnej črevnej mikroflóry pôsobí detoxikáciu, ktorý sa vykonáva za použitia prostriedkov, ktoré sú schopné adsorbovať škodlivé látky do tela (polysorbát, enterosorbentov).

Ďalším štádiom po očistení by malo byť obnovenie normálneho fungovania gastrointestinálneho traktu, čo sa dosiahne použitím liekov, ktoré zlepšujú mikroflóru čriev:

Vyjadrila všeobjímajúcom vlastnosti, čím zlepšuje slizničnej bariérovej funkcie, zvyšuje jeho odolnosť proti dráždivých a výstupy absorbuje toxických látok z tela.

Obsah 1 vrecka sa rozpustí v 0,5 šálke vody. Suspenzia po jedle užívajte trikrát denne. Čas trvania kurzu je určený individuálne.

Prípravky obsahujúce lignin (Lactofiltrum, Polyphepanum)

Regulácia rovnováhy črevnej mikroflóry, adsorpcia a vylučovanie exogénnych, endogénnych toxínov a alergénov, zvýšenie nešpecifickej imunity.

Sasha trvá 1 hodinu pred jedlom, predtým rozpustený v malom množstve vody. Množstvo recepcií pre dospelých je 2-4 krát denne, trvanie kurzu je 2-4 týždne.

Normalizácia zažívacieho traktu, prevencia dysbiózy.

1 fľašu (5 dávok) 2-3 krát denne počas jedál alebo 20-40 minút. pred jedlom, kurz - 10-14 dní.

Regulácia zloženia črevnej mikroflóry, regenerácia epiteliálnych buniek črevných stien.

Denná dávka je 9,9 ml (180 kvapiek). Odporúča sa užívať 40-60 kvapiek, zriedených kvapalinou (okrem mlieka) trikrát denne počas jedál.

Hyposenzibilizujúce činidlá

Existujú dva hlavné spôsoby ovplyvnenia alergickej reakcie na imunologickú fázu: úplné obmedzenie kontaktu s alergénom a špecifická desenzibilizácia (zníženie precitlivenosti organizmu). Prvá metóda je vhodnejšia, ale kvôli mnohým faktorom je ťažké realizovať (nie je vždy možné detegovať alergén alebo úplne vylúčiť kontakt s ním).

Metóda špecifickej desenzibilizácie v praxi poskytuje uspokojivé výsledky a používa sa počas exacerbácie atopického ekzému alebo pri absencii údajov o príčine alergickej reakcie. Špecifická hyposenzibilizujúca liečba je spojená s rizikom exacerbácie ochorenia, takže je kombinovaná s nešpecifickou hyposenzibilizáciou antihistaminikami.

Hyposenzibilizátory znižujú citlivosť tela na dráždivé látky tým, že inhibujú imunologický mechanizmus vývoja alergií. Základom tejto skupiny liekov predstavujú antagonistu histamínu (vápnikové doplnky, tiosíran sodný, kortikosteroidy a ďalšie.) Injekcie, ktorý sa často používa v priebehu akútnej fázy neurodermitis, aby sa dosiahlo rýchleho antialergický účinok.

Glukonát vápenatý

Vývoj alergických reakcií často sprevádzaná hypokalciémie, čím sa zvyšuje priepustnosť cievnych stien, a rýchlejší alergén vstupuje do krvného riečišťa. glukonát vápenatý je zdrojom iónov vápnika, ktoré sa podieľajú na prenose nervových impulzov a bráni uvoľňovaniu histamínu. Pri exacerbácii atopického ekzému sa liekový roztok podáva intravenózne počas 5 až 7 dní s 1 ampulou (10 ml). Pred podaním sa má obsah ampulky zohriať na telesnú teplotu.

Tiosíran sodný

Soľ sodíka a kyseliny tiosírovej sa používa na liečenie neurodermatitídy, aby sa dosiahol detoxifikačný účinok. Liečivo je dostupné ako roztok na intravenóznu injekciu. Po zavedení do tela sa látka distribuuje do extracelulárnej tekutiny a vytvára netoxické zlúčeniny s kyanidmi a podporuje ich vylučovanie. Liek je predpisovaný s ťažkým svrbením, aby sa minimalizovali alergické prejavy dermatitídy. Trvanie kurzu je 5 dní, počas ktorého sa dospelým podáva 1-2 ampulky (5-10 ml) tiosíranu sodného.

prednizolón

Na dosiahnutie maximálneho protizápalového a imunosupresívneho účinku počas akútnej fázy ochorenia sa používa systémový glukokortikosteroid Prednisolón. Mechanizmus pôsobenia lieku je spôsobený schopnosťou účinnej látky viazať sa na špecifické receptory bunkovej cytoplazmy a inhibovať syntézu mediátorov okamžitej alergickej reakcie.

Imunosupresívny účinok je zabezpečený zosilnením lymfopénie (redukujúcich lymfocytov) a involúciou (redukciou hmotnosti) lymfatického tkaniva. V prípade exacerbácie ťažkej alergickej dermatózy sa intravenózne alebo intramuskulárne injekcie prednisolónu podávajú v dávke 1-2 mg na 1 kg telesnej hmotnosti pacienta. Kurz trvá maximálne 5 dní

Externá terapia

Miestna liečba atopie je zameraná na odstránenie príčiny a príznakov dermatitídy. Na splnenie týchto úloh sa používa veľký arzenál externých liekov. Úspešnosť terapie závisí od správnej voľby aktívnych zložiek a dávkovej formy liekov. Počas liečby atopického ekzému môžu byť pre dospelých pacientov predpísané nasledujúce lieky, ktoré je možné zakúpiť v lekárňach v meste:

Hydrokortizón (Laticort, Lokoid)

Odstraňuje zápal, zabraňuje alergickým procesom, eliminuje opuch a svrbenie. Masť má kumulatívny účinok.

Aplikujte na povrch rany 2-3 krát denne počas 6-20 dní. Odporúča sa používať okluzívne obväzy na obmedzené zápalové miesta.

Krém a masť na báze klobetasol propionátu. Odstraňuje zápal, znižuje exsudáciu, má antialergické, antipruritické účinky.

Denne ráno a večer mačte postihnutú oblasť, kým sa nedosiahne požadovaný účinok. Dĺžka kurzu by nemala presiahnuť 4 týždne.

Inhibuje uvoľňovanie mediátorov alergickej reakcie, má antiexudatívny a antipruritický účinok.

Na odstránenie lúpania so zvýšenou suchosťou pokožky by sa mala aplikovať masť (aplikovaná jedenkrát denne) s aktívnym exsudátom aplikovaným krémom (1 krát denne). Pri poškodení pokožky hlavy sa odporúča používať pleťové mlieko, ktoré sa vtiahne do pokožky, kým sa úplne nevysunie.

Zabraňuje rozširovaniu kapilár, vďaka čomu sa vývoj opuchy spomaľuje. Má imunosupresívny a protizápalový účinok.

Krém (vhodný pre citlivé oblasti) alebo masť aplikovanú na zapálených oblastiach 2-3 krát denne pred vymiznutím príznakov.

Inhibuje syntézu a uvoľňovanie fosfatázu (zápalového mediátora), než sa zastaví vývoj zápalového procesu a znižuje závažnosť histopatologických zmien (poruchy medzibunkovej pripojenie epidermis).

Krém sa má používať pri prvých príznakoch exacerbácie dermatitídy. Aplikujte dvakrát denne a dotierajte ho až do úplného vstrebania. Trvalé používanie môže trvať najviac 6 týždňov.

Znižuje závažnosť svrbenia pokožky, eliminuje podráždenie, blokuje receptory H1-histamínu a znižuje priepustnosť kapilár.

Gél sa aplikuje zvonku 2-4 krát denne.

Upokojujúce a zvlhčovacie činidlá

Terapeutický účinok v dôsledku prítomnosti zlúčenín síry v prostriedku, ktoré prispievajú k analgéziu, zmäkčenie a odstránenie infiltruje potenciácii regeneráciu tkanív, lokálne vazokonstrikciu a tým zníženie vzniku hnisavých sekrétov.

Masť sa nanáša na postihnuté oblasti kože tenkou vrstvou a rovnomerne rozptýlená (netreba), vrstva by mala mať takú hrúbku, aby nezostali žiadne lúmeny. Na masť sa aplikuje sterilný obväz, ktorý sa má meniť po 8 hodinách. Kurz je 10-14 dní.

Urýchľuje proces epitelizácie, má zvlhčujúci účinok na všetky vrstvy epidermis.

Naneste krém na suchú oblasť pokožky 1 krát denne, v prípade potreby môžete zvýšiť počet aplikácií.

Zmäkčuje veľmi suchú pokožku, zvyšuje jej pružnosť, obnovuje lipidovú bariéru.

Namočte predem vyčistenú suchú pokožku 2-3 krát denne.

Podporuje korekciu suchej kože a znižuje ich precitlivenosť.

Krém sa aplikuje dvakrát denne, koža sa musí pripraviť (očistiť a navlhčiť).

Má upokojujúci účinok na podráždenú pokožku, obnovuje lipidovú vrstvu.

Krém používa denne jemné pohyby na pokožke tela a tváre.

Zvlhčovanie horných vrstiev epidermis, odstránenie pocitu "tesnosti" v dôsledku tvorby vlhkého filmu na povrchu kože.

Aplikujte denne po vykonaní hygienických postupov.

Sulfatiazolové striebro (Argosulfan)

Má baktericídny účinok, podporuje urýchlenie procesov hojenia a epitelizácie rán.

Ráno a večer naneste na povrch rany vrstvu 2-3 mm. Krém možno liečiť otvorenou alebo uzavretou metódou (aplikovať náplasť na obväz).

Rannozazhivlyayuschee akcie, zrýchlenie regeneračných procesov, zvýšená syntéza kolagénu.

Aplikujte na predbežne ošetrený povrch s antiseptickou ranou 2-3 krát denne (iba pre mokré rany bez kôry).

Liečba rán vo všetkých štádiách ochorenia (gél sa používa v počiatočnom štádiu tvorby rán, krém je indikovaný na vlhké rany, masť sa optimálne používa na dlhodobú liečbu suchých povrchov rany).

Aplikujte na ranu vyčistenú z exsudátu, hnisu atď. Liečivo sa aplikuje 2-3 krát denne otvoreným alebo uzavretým spôsobom.

Urýchľuje proces tvorby buniek, aktivuje humorálnu a bunkovú imunitu, stimuluje reparáciu (korekcia poškodenia buniek v dôsledku patogénov).

Rozloženie na poškodené oblasti 2 až 4 krát denne by trvanie použitia nemalo presiahnuť 2 týždne.

Antibakteriálne masti so sekundárnou infekciou

Pri intenzívnom poškriabaní svrbiacej pokožky je narušená integrita jej povrchu, čo uľahčuje prenikanie infekčných látok z prostredia do vnútorných vrstiev epidermis. Patogény spôsobujú podráždenie a svrbenie, zatvárajú "cyklus atopickej kože" (keď sa príznaky dermatitídy stávajú faktormi vo vývoji). Aby sme prelomili začarovaný kruh, je potrebné zastaviť vývoj sekundárnej infekcie. Na tento účel sú predpísané antibakteriálne činidlá vonkajšej činnosti, ako napríklad:

 1. Levomekol (hodnota 102 str.) - má multifaktoriálne pôsobenie v dôsledku kombinovaného prípravku, ktorý obsahuje antibiotikum chloramfenikol () a imunostimulačné činidlo (methyluracil). Levomekol s dermatitídou pomáha zmierniť zápal tým, že inhibuje syntézu proteínov v bunkách patogénov a urýchľuje proces regenerácie tkanív urýchlením výmeny nukleových kyselín. Aplikujte masť na sterilné utierky, ktoré sa nanášajú na povrch rany. Obvazky sa musia meniť denne, kým sa rana úplne očistí.
 2. Erytromycín (cena od 80 r.) - masť na báze erytromycínu (prvá skupina antibiotík makrolidov). Antibakteriálnym účinkom je porušenie peptidových väzieb medzi molekulami aminokyselín a porušovaním proteínovej syntézy patogénnych buniek. Spolu s bakteriostatikom sa môže vyskytnúť baktericídny účinok (so zvyšujúcimi sa dávkami). Liek sa má aplikovať na postihnutú kožu 2-3 krát denne počas 1,5-2 mesiacov.
 3. Dioksidin (hodnota 414 str.) - antibakteriálne činidlo, chinoxalinkarboxylové derivát, ktorý je schopný vyvinúť baktericídny účinok na mikroorganizmy, sú kmene, ktoré sú citlivé na iné typy antibiotík. Liečba masťou rany s dermatitídou urýchľuje proces marginálnej epitelizácie a regeneračnej regenerácie. Liečivo sa má aplikovať na tenkú vrstvu 1 denne, trvanie terapie pre dospelých pacientov nie je dlhšie ako 3 týždne.

Fyzioterapeutické postupy

Časté používanie rôznych metód fyzioterapie pri liečbe difúznej neurodermatitídy u dospelých svedčí o ich vysokej účinnosti. Pri vymenovaní fyzioterapeutických postupov sa berú do úvahy indikácie a kontraindikácie špecifických typov fyzických faktorov. Najbežnejšie metódy fyzioterapie s dermatózou sú:

 1. Doterajší stav techniky Ožarovanie postihnutej kože fototerapiou ultrafialovým žiarením, vďaka ktorému je potlačená lokálna bunková imunita.
 2. Fototerapia - vystavenie slnečnému svetlu z umelých zdrojov (lasery, diódy, žiarivky) na pacienta, skôr používané fotosenzitizující činidlo (alebo psoralén ammifurin).
 3. Akupunktúra - stimulácia biologicky aktívnych bodov všeobecného pôsobenia (v akútnom štádiu ochorenia) a lokálneho (počas subakútnych a chronických foriem) zodpovedajúcich lokalizácii zápalového procesu.
 4. Elektroliečba - účinok dynamických prúdov na paravertebrálne ganglia (autonómne nervové uzliny umiestnené pozdĺž chrbtice) poskytuje sedatívny účinok.
 5. Hyperbarická oxygenácia - nasýtenie tkanív čistým kyslíkom pod vysokým tlakom, čo vedie k zlepšeniu reologických vlastností krvi ak urýchleniu procesu regenerácie tkaniva.
 6. Electrosleep - elektrická stimulácia oblastí mozgu pomáha inhibovať tie štruktúry, ktorých nadmernú aktivitu môže vyvolať vývoj neurodermatitídy.
 7. Parafínoterapia je metóda tepelného ošetrenia, ktorá zahŕňa zahrievanie tkanív v ohniskách lichenifikácie parafínom. Účelom postupu je hydratácia postihnutej kože, zvýšenie jej elasticity.
 8. Elektroforéza - vzhľadom k intranazálnej podávanie liečiv (difenhydramín novokaín) pomocou elektrického prúdu, priamy účinok na cievy a vegetatívnych častí nervového systému prostredníctvom nosovej sliznice.

vitamíny

Degradácia kože často sprevádza hypovitaminózu, preto je pri liečbe dermatologických ochorení veľmi dôležitá udržiavanie vitamínu v organizme. Liečba neurodermatitídy v štádiu remisie je doplnená komplexom vitamín a mikrocel. Hlavné vitamíny, ktoré urýchľujú proces obnovy atopie sú:

 • retinol (vitamín A) - lieky Tigazon, Neotigazón s difúznou neurodermatitídou sa používajú dlho a vo vysokých dávkach;
 • vitamíny skupiny B (tiamín, riboflavín, kyanokobalamín, pyridoxín, kyselina nikotínová) sa používajú izolovane alebo v zložení vitamín-minerálnych komplexov;
 • kyselina askorbová - počas akútnej fázy ukazuje mega-dávku vitamínu C;
 • vitamín D3 - je predpísaný v kombinácii s vápenatými soľami;
 • tokoferol - účinnosť terapie sa zvyšuje s kombináciou vitamínu E a retinolu (Aevit);
 • prípravky zinku - vnútorný príjem prípravkov obsahujúcich zinok (Zincteral) posilňuje účinok vonkajších prostriedkov používaných na ošetrovanie postihnutých tkanív;
 • multivitamínové komplexy - sú indikované na príjem v chronických dermatózach (Centrum, Oligovit).

Ľudové opravné prostriedky

Liečba tradičnej dermatitídy môže byť doplnená nekonvenčnými metódami po konzultácii s lekárom. Prostriedky vyrobené podľa receptov tradičnej medicíny môžu poskytnúť dodatočnú podporu oslabovanú chorobou a účinok vysoko aktívnych liekov v tele. Na zastavenie hlavných príznakov neurodermatitídy sa fytopreparáty môžu podávať perorálne (odvar, infúzie) alebo sa používajú na vonkajšie použitie (masti, pleťové vody, kompresie, pleťové vody).

Pred začiatkom samošetrenia pomocou ľudových metód je potrebné s lekárom koordinovať vhodnosť a bezpečnosť používania niektorých liečivých rastlín. Nasledujúce metódy domácej terapie sú veľmi populárne u pacientov s atopickým ekzémom v dôsledku účinku:

 • odvar z ovsa (vnútorne odobratý na 1 mesiac);
 • zemiakové kompresie;
 • masti založené na zložkách rastliny;
 • bylinné liečivé bylinky, ktoré majú protizápalový a protipruritický účinok;
 • alkoholové tinktúry;
 • bylinné kúpele.

Komprimujte zo surových zemiakov

Ľudové recepty na zbavenie sa alergickej dermatózy na báze zemiakov sú bezpečné na použitie a ľahko sa pripravujú. Hľuzy tejto rastliny sú 75% vody, čo spôsobuje jej zvlhčujúci a zmäkčujúci účinok na pokožku. Na prípravu liečebnej kompozície by sa čerstvé surové zemiaky mali čistiť a rozdrviť pomocou nekovových nástrojov. Zemiaková hmota by mala byť zabalená v plátno, vyčistená a nanášaná cez noc na postihnutý povrch. Postupy sa vykonávajú až do zlepšenia stavu kože.

Antipruritická masť z harmančeka a sprej

Vyjadril sa zbaviť svrbenie, ktoré je hlavným príznakom pacientov znepokojujúce, pomocou protisvrbivé masti vychádza z vŕbovej-byliny (kipreya) a harmančeka. Použitie tejto phytopreparation je možné len v otvorených oblastiach tela. Aby sa dosiahol udržateľný účinok, je potrebné vykonať tento postup po dobu jedného mesiaca, pričom masť používa 3-4 krát denne. V prípade potreby pokračuje kurz po týždňovej prestávke. Komponenty potrebné na prípravu antipruritických prípravkov by mali byť pripravené vopred. Recept obsahuje také zložky:

 • heřmánková lekáreň (kvety);
 • Cyprus;
 • odvar zo sena (0,5 šálky tritika na 1,5 šálky vody);
 • maslo (1 lyžica);
 • glycerol.

Kvety heřmánek a kipreya by mali byť rozdrvené a zmiešané v rovnakom pomere. 1 polievková lyžica. l. zmiešajte 4 šálky vody a priveďte do varu. Po varení je vývar pokrytý vekom a varený na 5 minút, potom sa k nej pridáva vývar sena a masla. Výsledná hmota by mala byť varená na nízkej teplote, kým nedosiahne jednotnú konzistenciu. Posledné Príprava odsek masť je pridanie glycerolu v pomere 1: 1. Po ochladení činidlá uložený v chladničke.

Odvar z bylín na orálne podanie

Spolu s tradičným liekom na vonkajšie použitie poskytuje dobrý liečebný účinok odvar na požitie. Hlavnými zložkami bylinného nápoja sú tráva trpasličí pivonky, kukurica, žihľava, koreň valeriánov a mäta. Bujón má utišujúci účinok, podporuje posilnenie imunity a zlepšuje metabolické procesy v tele. Pri príprave liečebného nápoja je potrebné zmiešať 50 g prísad, nalejte 1,5 litra vriacej vody a 1 hodinu sa vylúhujte.

Priebeh fytoterapie má trvať 20-30 dní, počas ktorých sa nápoj pripravuje denne a opitý po celý deň. Počas celej periódy pitia nevážite kúpeľ s horúcou alebo studenou vodou (odporúčaná teplota je 36-40 stupňov). Po ošetrení vodou by sa rany mali lubrikovať zmäkčujúcimi látkami.

Liečba dermatózy u dospelých v sanatóriu

Realizácia kúpeľnej terapie pri komplexnej liečbe alergickej dermatitídy u dospelých pacientov zvyšuje celkovú účinnosť terapie. Táto metóda je indikovaná len počas remisie. Smer liečby sanatória je predpísaný pacientovi s prihliadnutím na všetky indikácie a možné kontraindikácie. V procese balneoterapie je možné vykonať nasledovné postupy:

 • peloidoterapia (bahenné kúpele alebo aplikácie);
 • Talasoterapia (liečba so všetkými faktormi, ktoré vznikajú v podmienkach morského podnebia - voda, riasy, morské plody atď.);
 • balneoterapia (využitie liečivých vlastností minerálnej vody - sprcha, zavlažovanie, pitie, umývanie čriev atď.);
 • helioterapia (opaľovanie, opaľovanie);
 • klimatoterapia (pobyt v suchom teplom klimatickom pásme dlhšie ako 2 mesiace poskytuje dlhodobú remisiu, viac ako 3 roky - úplné zotavenie).

dietoterapia

Dôležitým krokom v liečbe atopie je kompiláciou hypoalergénne diétu, ktorého hlavnou úlohou - k hitu výnimku v tele pacienta na alergény a gistaminoliberatorov (prípravkov, ktoré stimulujú uvoľňovanie histamínu). V prípade použitia laboratórnej diagnózy odhalila konkrétny produkt, ktorý spôsobil scitlivenie - okrem priradená zvláštne stravu (s výnimkou produktov, ktoré obsahujú látku detekovaný).

Pri absencii údajov o konkrétnom alergéne a počas akútnej fázy ochorenia je indikovaná nešpecifická exkluzívna strava. Výrobky, ktoré musia byť vylúčené zo stravy vo všetkých prípadoch atopického ekzému počas relapsu, sú:

 • ostré, vyprážané, nakladané, extrahované (suché zmesi);
 • nakladaná zelenina;
 • údené produkty;
 • citrusové plody;
 • čaj, káva;
 • čokoláda;
 • mlieko;
 • kuracie vajcia;
 • jam;
 • kuracie, husacie, kačacie mäso;
 • morské plody;
 • ryby mastných odrôd;
 • ovocie a zelenina červenej farby;
 • med.

Okrem odmietania výrobkov s vysokou úrovňou alergénnosti sa odporúča, aby pacienti dodržiavali množstvo pravidiel týkajúcich sa stravovania, ktorých realizácia pomôže dosiahnuť stabilnú remisiu atopie:

 • zahrnutie do stravy výrobkov obsahujúcich všetky potrebné vitamíny a minerály;
 • zabezpečenie dodávok látok urýchľujúcich regeneračné procesy (slnečnica, oliva, kukurica, ľanový olej);
 • zníženie používania gluténu (proteínové aminokyseliny obsiahnuté v obilných výrobkoch);
 • udržiavanie normálneho fungovania pečene a čriev (vylúčenie alkoholu, mastných potravín, používanie viac vlákniny);
 • krátkodobé pôst pod dohľadom lekára;
 • dodržiavanie vodnej bilancie (denné použitie najmenej 2 litre vody);
 • kontrola reakcií tela na konzumované potraviny (vedenie denníka o jedle).

Na stanovenie najpravdepodobnejších potravinových alergénov je potrebné sledovať a zaznamenávať reakcie, ktoré sa vyskytujú v reakcii na použitie konkrétneho produktu. Odporúčania na vedenie záznamov sú nasledovné:

 • Pred spustením denníka je potrebné upustiť od jedla na 1 deň (je dovolené piť čistú vodu, nesladený čaj);
 • výrobky vstupujú do stravy postupne (prvé mliečne výrobky, potom vajcia, mäso, ryby, zelenina a citrusy);
 • podrobne opisuje zloženie použitých riadu (zložky, množstvo, čas príjmu, spôsob prípravy);
 • opravte všetky reakcie tela s uvedením času ich výskytu a stupňa prejavu.