Hlavná

Bradavice

Urtikária u detí


obsah:

Vyrážka - kožné alergická dermatitída prírode, charakterizované výskytom pľuzgierov svetlo ružové, rýchlo šíri na povrchu kože, svrbenie a vzhľad pripomínajúci žihľavka z popálenia. Môže to byť príznak rôznych chorôb alebo nezávislá reakcia na vonkajšie podnety. Urtikaria je bežná choroba, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u detí, čo súvisí s charakteristikami imunitného a neuroendokrinného systému.

Foto choroby u detí

Príčiny urtikárie u detí

V závislosti od veku dieťaťa sa príčiny úľov môžu meniť. U detí mladších ako 6 mesiacov je ochorenie v akútnej forme veľmi zriedkavé a je spôsobené iba požitím potravinových alergénov. Rovnaký faktor je hlavnou príčinou urtikárie u detí mladších ako dva roky.

Ako vyrastáte, je zoznam zdrojov, ktoré môžu spôsobiť prejavy ochorenia Patria sem:

 1. Prijímanie určitých liekov (antibiotiká, najmä séria penicilínov, sulfónamidy, nesteroidné protizápalové lieky, antikonvulzíva, vitamíny B).
 2. Vírusy (hepatitída C, B, cytomegalovírus, vírus herpes simplex (typ 1) a ďalšie).
 3. Parazitické zamorenie.
 4. Jed, ktorý sa dostáva do krvi s včelím žihadlom, vosmi.
 5. Vzduchové alergény (peľ, pary čistiacich prostriedkov).
 6. Kontaktné alergény (chemické zlúčeniny, potravinárske výrobky).
 7. Bakteriálne infekcie (mykoplazmóza patogénov, yersinióza).
 8. Urtikária sa môže vyvinúť ako odpoveď tela na transfúziu krvi.

Základné potravinárske výrobky, prispievajú k vzniku akútna Žihľavka: vajcia, plnotučné mlieko, mäso, ananás, citrusové plody, syry, jahody, paradajky, med, orechy, Seafoods, potravinové prísady - konzervanty, arómy, farbivá, látok zvýrazňujúcich chuť, koreniny a korenia, želatína.

Dôvod chronický Urtikaria sa môže stať patologickými ochoreniami pečene, čo vedie k pomalej deštrukcii histamínu v krvi, ktoré sú obsiahnuté v alergénoch. Často je urtikária u detí dôsledkom autoimunitných procesov v orgánoch a tkanivách, ako aj chorôb žalúdka a čriev, spojivového tkaniva, nádorov a leukémie.

Symptómy a príznaky žihľavky

Úvaly na tvári

Mechanizmus vývoji choroby spočíva v reakciu organizmu v podobe zvýšenej priepustnosti a rozvoj edému ciev v reakcii na pozitívny nález v krvnej histamínu a nadmernej produkcie serotonínu, prostaglandínov, acetylcholínu, bradykinínu.

Hlavné príznaky urtikária u detí:

 • pľuzgiere a ružovo-červené škvrny na koži. Vzpomínajú na spálenie kopytníkov alebo stopu z hmyzu, ktorý zriedka vznáša nad povrchom. Môžu mať svetlo ružovú farbu s kvitne jasnými červenými škvrnami okolo formácie;
 • svrbenie kože;
 • fúzia urtikárie v priebehu progresie ochorenia;
 • symetrický charakter pľuzgierov;
 • úplná vratnosť vyrážok: na pokožke po zmiznutí nie je žiadna pigmentácia, jazvy, jazvy;
 • oblasť lokalizácie - akákoľvek časť tela.

Príznaky, ktoré vyžadujú naliehavo zavolajte sanitku:

 • horúčka, bolesť kĺbov a svalov;
 • rozšírenie pľuzgierov na krku a tvár, nadýchanie;
 • ťažkosti s dýchaním, prehĺtanie;
 • zvýšená srdcová frekvencia.

Druhy a typy urtikárie u detí

rozlíšiť akútne a chronické formy úľov. Akútna choroba sa prejavuje ako reakcia na prenikanie dráždivého do tela a trvá niekoľko dní až dvoch týždňov. Chronická žihľavka trvá dlhší čas s recidívami vyskytujúcimi sa denne alebo po dlhšej dobe.

V závislosti od mechanizmu vývoja existujú dva druhy úľov - imunologické a neimunologické.

Prvý typ choroba sa vyvíja v dôsledku porušenia imunitného systému dieťaťa alergického (v dôsledku požitia alergénov do krvi) alebo nealergickej povahy (napr. reakcia na chlade alebo slnečné žiarenie).

Druhý typ urtikária sa vyvíja v súvislosti s patológiou fungovania orgánov a systémov dieťaťa.

Dôsledky urtikárie

Úseky ako nezávislé ochorenie nemôžu viesť k vážnym následkom pre telo. Nepoškodzuje orgány a nepoškodzuje ich funkcie. Súčasne urtikária odráža stav imunitných a iných systémov tela, najmä ak sa prejavujú v chronickej forme.

Diagnostika urtikárie

Najskôr sa zozbiera anamnéza, objasňuje sa trvanie ochorenia, charakteristika nástupu a priebehu. Tiež lekár pohovorí s dieťaťom a rodičmi o chorobách, potravinách a liekoch, o kontaktoch s chemikáliami a inými dráždivými látkami. Okrem toho je potrebné rozlíšiť urtikáriu od iných ochorení kože a príznakov infekčných ochorení.

na akútna urtikária vykonáva krvné testy (všeobecné klinické, biochemické analýzy). Osobitná pozornosť sa venuje parametrom leukocytov, eozinofilov a ESR. Všeobecný močový test sa vykonáva, aby sa vylúčili infekcie močových ciest. Okrem toho môžu byť predpísané kožné testy na detekciu alergénov a krvný test imunoglobulínov, testy uvoľňovania histamínu.

diagnostika chronický urtikária je doplnená analýzami na prítomnosť helminthov, štúdiou funkcie pečene a štítnej žľazy, analýzou protilátok proti hepatitíde B, C, vylúčením reumatoidného faktora. Ak existuje podozrenie na kontaktnú urtikáriu, vytvorte špecifické vzorky (studené, ultrafialové svetlo, voda atď.).

Liečba urtikárie u detí

Zásady liečenia žihľavy spôsobené alergénmi a pochádzajúce z neimunitných príčin sú odlišné. Hlavné smery liečby urtikárie spôsobenej neimunologickými faktormi, ako aj chronická forma ochorenia sa znižujú na správnu diagnózu a liečbu základného ochorenia, diétu a príjem antihistaminík.

Liečba imunologickej akútnej urtikárie Patria sem:

 1. Odstránenie provokačných faktorov.
 2. Hypoalergénna strava - odstránenie potravín, ktoré sú silnými alergénmi. Hlavné diétne potraviny - varené mäso, mliečne výrobky a syry, dusená zelenina, pečené jablká, hrušky, chlebov presných, bezlepková obilnina, maslo a rastlinný olej.
 3. Antihistaminiká. V akútnej fáze ochorenia môže byť potrebné parenterálne podávanie (injekcia, inhalácia) tavegilu, suprastinu alebo fenkarolu alebo peritolu perorálne. V prevencii edému Quincke tieto finančné prostriedky zohrávajú vedúcu úlohu a sú účinnejšie ako drogy najnovšej generácie. Priebeh aplikácie - najviac 7-10 dní v dávkovaní podľa veku dieťaťa. S odstránením akútnych symptómov možno liečbu antihistaminikom predĺžiť pomocou liekov novej generácie (telphrast, clarotodine, zirek).
 4. Kortikosteroidy. Ak účinok antihistaminík chýba, a tiež s výraznými príznakmi edému Quinckeho, dexametazón alebo prednizolón sa podáva intramuskulárne, vo vážnych prípadoch intravenózne. Kortikosteroidy môžu rýchlo odstrániť opuch, svrbenie a zápal; v priebehu liečby - nie dlhšie ako 7 dní, existujú obmedzenia veku dieťaťa.
 5. chelátory - Lactofiltrum, polysorbent, enterosgel, aktívne uhlie. Adsorpčné vlastnosti týchto liekov im umožňujú viazať alergény a zabrániť ich ďalšiemu vstupu do krvného obehu.
 6. Lokálna liečba - antihistamínové gély, masti, kortikosteroidy na vonkajšie použitie (fenistil, elokom, advantan).
 7. diuretiká v malých dávkach na urýchlenie vylučovania dráždivých látok z tela (furosemid, diuretiká).
 8. sedatíva (tablety a listy matky, valerián).
 9. Pri ťažkej hysterektómii sa môže indikovať postup plazmaferézy.

Liečba urtikárie u detí s ľudskými liekmi

Pri absencii príznakov, ktoré zhoršujú kliniku, podozrenie na edém Quinckeho môže byť použité domáce opatrenie na zníženie prejavov urtikárie u dieťaťa:

 • Ak chcete znížiť pocit svrbenia a nepohodlie, môžete použiť kompresie s propolisom. Zrieďte čajovú lyžičku propolisovej tinktúry v 100 ml. vodou, navlhčite gázu a aplikujte na postihnuté miesto pokožky po dobu 5-10 minút.
 • Dobre odstráňte svrbenie infúzie bylín harmančeka, nechtíka. Môžete uvariť 200 ml. vriacej vode lyžice akejkoľvek rastliny, trvať na hodinu a aplikovať vo forme aplikácií na koži s prejavmi úľov.
 • Pre deti staršie ako 5 rokov sa odporúča použiť infúziu sladkého drievka na požitie s úľovou. Na varenie nalejte lyžicu strúhaného koreňa 250 ml. vodou, naplňte niekoľko hodín a dajte dieťaťu po 30 ml. 2 krát denne.
 • Infúzia máty má utišujúce vlastnosti. Nalejte lyžicu mäty 300 ml. vriacej vode, trvať na dieťaťu a dávať mu vo forme čaju niekoľkokrát denne, najmä pred spaním. Rovnaký predpis pripravuje infúziu žihľavy, ktorá má protiedémové a protizápalové vlastnosti.
 • Vezmite 200 gramov majoránky, vartete do 3 litrov vriacej vody. Po aplikácii náplasti ho naliať do kúpeľa s teplou vodou a kúpať dieťa po dobu 15 minút.
 • Ďalším populárnym receptom na kúpeľ s žihľavkou: spojte bylinkovú zeleninu, šalvia, arašidy, harmanček a koreň valerián v rovnakých rozmeroch. Vezmite 5 lyžíc zmesi, nalejte liter vriacej vody, trvať na tom. Po 2 hodinách priveďte infúziu k varu, napnite a nalejte do kúpeľa s vodou pri izbovej teplote. Kúpanie dieťaťa 20-30 minút. Používajte jedenkrát denne po dobu 7 dní.
 • Deti staršie ako 5-6 rokov dokážu očistiť klystýr so slabým roztokom harmančeka, aby sa rýchlo odstránili alergény z čreva.
 • Pri včelách sa odporúča namazať postihnuté miesta samolepkou masťou na báze ricínového oleja. Ak to chcete urobiť, vezmite 2 lyžice oleja, kombinujte s 0,5 lyžičkou silných infúzií nechtíkavých kvetov a dobre premiešajte. Môžete použiť 2-3 krát denne.
 • Ak chcete znížiť svrbenie, kúpele s ovsenými vločkami sú dobré. 3 lyžice múky rozpustené v 100 ml. voda, opatrne miešať a rozdrviť hrudky. Potom pridajte ešte pár skleniek vody, pretrepte a nalejte do teplého kúpeľa.
 • Infúzia viniča (1 polievková lyžica na šálku vriacej vody) tiež pomáha znižovať opuch a svrbenie. Aplikujte krémy tejto infúzie na pokožku dieťaťa počas 15-20 minút 2 krát denne.
 • Zrelá repa na jemnom strúhadle (100 gramov), nalejte 200 ml. vodou, nechajte variť 1 hodinu. Deformujte postihnutú kožu na telo. Odporúča sa tiež aplikovať kompresie na 3-4 hodiny od infúzie pripravenej podľa rovnakého receptúry.

Profylaxia urtikárie u detí

Základné opatrenia na prevenciu žihľavky sú znížené na:

Predchádzanie akémukoľvek kontaktu s alergénmi a dráždivými látkami (potraviny, domáce, vzdušné);

Podporná liečba antihistaminikami;

Liečba existujúcich chronických ochorení, najmä neuroendokrinných, gastrointestinálnych ochorení pečene;

Posilnenie imunitného systému, odporúčané vitamínmi a minerálnymi látkami.

Vyrážka ako žihľavy u dieťaťa

Urtikária u detí

Vyrážka - kožné alergická dermatitída prírode, charakterizované výskytom pľuzgierov svetlo ružové, rýchlo šíri na povrchu kože, svrbenie a vzhľad pripomínajúci žihľavka z popálenia. Môže to byť príznak rôznych chorôb alebo nezávislá reakcia na vonkajšie podnety. Urtikaria je bežná choroba, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u detí, čo súvisí s charakteristikami imunitného a neuroendokrinného systému.

Foto choroby u detí

Príčiny urtikárie u detí

V závislosti od veku dieťaťa sa príčiny úľov môžu meniť. U detí mladších ako 6 mesiacov je ochorenie v akútnej forme veľmi zriedkavé a je spôsobené iba požitím potravinových alergénov. Rovnaký faktor je hlavnou príčinou urtikárie u detí mladších ako dva roky.

Ako ste starší, zoznam zdrojov, ktoré môžu spôsobiť ochorenia manifestácie je výrazne rozšírený a zahŕňa:

 1. Prijímanie určitých liekov (antibiotiká, najmä séria penicilínov, sulfónamidy, nesteroidné protizápalové lieky, antikonvulzíva, vitamíny B).
 2. Vírusy (hepatitída C, B, cytomegalovírus, vírus herpes simplex (typ 1) a ďalšie).
 3. Parazitické zamorenie.
 4. Jed, ktorý sa dostáva do krvi s včelím žihadlom, vosmi.
 5. Vzduchové alergény (peľ, pary čistiacich prostriedkov).
 6. Kontaktné alergény (chemické zlúčeniny, potravinárske výrobky).
 7. Bakteriálne infekcie (mykoplazmóza patogénov, yersinióza).
 8. Urtikária sa môže vyvinúť ako odpoveď tela na transfúziu krvi.

Základné potraviny, ktoré prispievajú k akútnej žihľavky: vajcia, plnotučné mlieko, mäso, ananás, citrusové plody, syry, jahody, paradajky, med, orechy, Seafoods, potravinové prísady - konzervanty, arómy, farbivá, látok zvýrazňujúcich chuť, koreniny a korenia, želatína,

Príčinou chronickej žihľavky môže byť ochorenie pečene, čo vedie k pomalej deštrukcii histamínu v krvi, ktoré sú obsiahnuté v alergénoch. Často je urtikária u detí dôsledkom autoimunitných procesov v orgánoch a tkanivách, ako aj chorôb žalúdka a čriev, spojivového tkaniva, nádorov a leukémie.

Symptómy a príznaky žihľavky

Úvaly na tvári

Mechanizmus vývoji choroby spočíva v reakciu organizmu v podobe zvýšenej priepustnosti a rozvoj edému ciev v reakcii na pozitívny nález v krvnej histamínu a nadmernej produkcie serotonínu, prostaglandínov, acetylcholínu, bradykinínu.

Hlavné príznaky urtikárie u detí:

 • pľuzgiere a ružovo-červené škvrny na koži. Vzpomínajú na spálenie kopytníkov alebo stopu z hmyzu, ktorý zriedka vznáša nad povrchom. Môžu mať svetlo ružovú farbu s kvitne jasnými červenými škvrnami okolo formácie;
 • svrbenie kože;
 • fúzia urtikárie v priebehu progresie ochorenia;
 • symetrický charakter pľuzgierov;
 • úplná vratnosť vyrážok: na pokožke po zmiznutí nie je žiadna pigmentácia, jazvy, jazvy;
 • oblasť lokalizácie - akákoľvek časť tela.

Príznaky, ktoré okamžite vyžadujú ambulanciu:

 • horúčka, bolesť kĺbov a svalov;
 • rozšírenie pľuzgierov na krku a tvár, nadýchanie;
 • ťažkosti s dýchaním, prehĺtanie;
 • zvýšená srdcová frekvencia.

Druhy a typy urtikárie u detí

Existujú akútne a chronické formy žihľavky. Akútna choroba sa prejavuje ako reakcia na prenikanie dráždivého do tela a trvá niekoľko dní až dvoch týždňov. Chronická žihľavka trvá dlhší čas s recidívami vyskytujúcimi sa denne alebo po dlhšej dobe.

V závislosti od mechanizmu vývoja môžete identifikovať 2 typy žihľavky - imunologické a neimunologické.

Prvý typ ochorenia vyvinutá v súvislosti s poruchami imunitného systému, alergické dieťa (v dôsledku styku s alergénmi krvi), alebo ne-alergické povahy (napríklad reakcia na studené alebo slnečným žiarením).

Druhý typ žihľavky sa vyvíja v súvislosti s patológiou fungovania orgánov a systémov dieťaťa.

Dôsledky urtikárie

Úseky ako nezávislé ochorenie nemôžu viesť k vážnym následkom pre telo. Nepoškodzuje orgány a nepoškodzuje ich funkcie. Súčasne urtikária odráža stav imunitných a iných systémov tela, najmä ak sa prejavujú v chronickej forme.

Žihľavka hlavné nebezpečenstvo je, že môže byť začiatok alebo sprevádzať ďalšie viac život ohrozujúci stav dieťaťa - angioedém a anafylaxia, rovnako ako niektoré infekčné ochorenia (napr, Lymskej choroby, rozvoj uhryznutie kliešťa).

Preto v prípadoch podozrenia na žihľavkou by mali starostlivo sledovať pre príznaky a abnormality v stave dieťaťa do príchodu lekára, rovnako ako dať dieťaťu antihistaminikum v dávke podľa návodu.

Diagnostika urtikárie

Najskôr sa zozbiera anamnéza, objasňuje sa trvanie ochorenia, charakteristika nástupu a priebehu. Tiež lekár pohovorí s dieťaťom a rodičmi o chorobách, potravinách a liekoch, o kontaktoch s chemikáliami a inými dráždivými látkami. Okrem toho je potrebné rozlíšiť urtikáriu od iných ochorení kože a príznakov infekčných ochorení.

Pri akútnej urtikárii sa vykonávajú krvné testy (všeobecné klinické, biochemické analýzy). Osobitná pozornosť sa venuje parametrom leukocytov, eozinofilov a ESR. Všeobecný močový test sa vykonáva, aby sa vylúčili infekcie močových ciest. Okrem toho môžu byť predpísané kožné testy na detekciu alergénov a krvný test imunoglobulínov, testy uvoľňovania histamínu.

Diagnóza chronickej žihľavky doplnená testy na prítomnosť červov, pečeňové testy a testy štítnej žľazy na protilátky proti hepatitíde typu B a C, s výnimkou reumatoidného faktoru. Ak existuje podozrenie na kontaktnú urtikáriu, vytvorte špecifické vzorky (studené, ultrafialové svetlo, voda atď.).

Liečba urtikárie u detí

Zásady liečenia žihľavy spôsobené alergénmi a pochádzajúce z neimunitných príčin sú odlišné. Hlavné smery liečby urtikárie spôsobenej neimunologickými faktormi, ako aj chronická forma ochorenia sa znižujú na správnu diagnózu a liečbu základného ochorenia, diétu a príjem antihistaminík.

Liečba imunologickej akútnej urtikárie zahŕňa:

 1. Odstránenie provokačných faktorov.
 2. Hypoalergénna strava - vylúčenie potravín, ktoré sú silnými alergénmi. Hlavné diétne potraviny - varené mäso, mliečne výrobky a syry, dusená zelenina, pečené jablká, hrušky, chlebov presných, bezlepková obilnina, maslo a rastlinný olej.
 3. Antihistaminiká. V akútnej fáze ochorenia môže byť potrebné parenterálne podávanie (injekcia, inhalácia) tavegilu, suprastinu alebo fenkarolu alebo peritolu perorálne. V prevencii edému Quincke tieto finančné prostriedky zohrávajú vedúcu úlohu a sú účinnejšie ako drogy najnovšej generácie. Priebeh aplikácie - najviac 7-10 dní v dávkovaní podľa veku dieťaťa. S odstránením akútnych symptómov možno liečbu antihistaminikom predĺžiť pomocou liekov novej generácie (telphrast, clarotodine, zirek).
 4. Kortikosteroidy. Ak účinok antihistaminík chýba, a tiež s výraznými príznakmi edému Quinckeho, dexametazón alebo prednizolón sa podáva intramuskulárne, vo vážnych prípadoch intravenózne. Kortikosteroidy môžu rýchlo odstrániť opuch, svrbenie a zápal; v priebehu liečby - nie dlhšie ako 7 dní, existujú obmedzenia veku dieťaťa.
 5. Enterosorbenty - laktofiltrum, polysorbent, enterosgel, aktívne uhlie. Adsorpčné vlastnosti týchto liekov im umožňujú viazať alergény a zabrániť ich ďalšiemu vstupu do krvného obehu.
 6. Lokálna liečba - antihistamínové gély, masti, kortikosteroidy na vonkajšie použitie (fenistil, elokom, advantan).
 7. Diuretiká v malých dávkach na urýchlenie vylučovania dráždivých látok z tela (furosemid, diuretiká).
 8. Sedatíva (tabliet a listy matky, valerián).
 9. Pri ťažkej hysterektómii sa môže indikovať postup plazmaferézy.

Liečba urtikárie u detí s ľudskými liekmi

Pri absencii príznakov, ktoré zhoršujú kliniku, podozrenie na edém Quinckeho môže byť použité domáce opatrenie na zníženie prejavov urtikárie u dieťaťa:

 • Ak chcete znížiť pocit svrbenia a nepohodlie, môžete použiť kompresie s propolisom. Zrieďte čajovú lyžičku propolisovej tinktúry v 100 ml. vodou, navlhčite gázu a aplikujte na postihnuté miesto pokožky po dobu 5-10 minút.
 • Dobre odstráňte svrbenie infúzie bylín harmančeka, nechtíka. Môžete uvariť 200 ml. vriacej vode lyžice akejkoľvek rastliny, trvať na hodinu a aplikovať vo forme aplikácií na koži s prejavmi úľov.
 • Pre deti staršie ako 5 rokov sa odporúča použiť infúziu sladkého drievka na požitie s úľovou. Na varenie nalejte lyžicu strúhaného koreňa 250 ml. vodou, naplňte niekoľko hodín a dajte dieťaťu po 30 ml. 2 krát denne.
 • Infúzia máty má utišujúce vlastnosti. Nalejte lyžicu mäty 300 ml. vriacej vode, trvať na dieťaťu a dávať mu vo forme čaju niekoľkokrát denne, najmä pred spaním. Rovnaký predpis pripravuje infúziu žihľavy, ktorá má protiedémové a protizápalové vlastnosti.
 • Vezmite 200 gramov majoránky, vartete do 3 litrov vriacej vody. Po aplikácii náplasti ho naliať do kúpeľa s teplou vodou a kúpať dieťa po dobu 15 minút.
 • Ďalším populárnym receptom na kúpeľ s žihľavkou: spojte bylinkovú zeleninu, šalvia, arašidy, harmanček a koreň valerián v rovnakých rozmeroch. Vezmite 5 lyžíc zmesi, nalejte liter vriacej vody, trvať na tom. Po 2 hodinách priveďte infúziu k varu, napnite a nalejte do kúpeľa s vodou pri izbovej teplote. Kúpanie dieťaťa 20-30 minút. Používajte jedenkrát denne po dobu 7 dní.
 • Deti staršie ako 5-6 rokov dokážu očistiť klystýr so slabým roztokom harmančeka, aby sa rýchlo odstránili alergény z čreva.
 • Pri včelách sa odporúča namazať postihnuté miesta samolepkou masťou na báze ricínového oleja. Ak to chcete urobiť, vezmite 2 lyžice oleja, kombinujte s 0,5 lyžičkou silných infúzií nechtíkavých kvetov a dobre premiešajte. Môžete použiť 2-3 krát denne.
 • Ak chcete znížiť svrbenie, kúpele s ovsenými vločkami sú dobré. 3 lyžice múky rozpustené v 100 ml. voda, opatrne miešať a rozdrviť hrudky. Potom pridajte ešte pár skleniek vody, pretrepte a nalejte do teplého kúpeľa.
 • Infúzia viniča (1 polievková lyžica na šálku vriacej vody) tiež pomáha znižovať opuch a svrbenie. Aplikujte krémy tejto infúzie na pokožku dieťaťa počas 15-20 minút 2 krát denne.
 • Zrelá repa na jemnom strúhadle (100 gramov), nalejte 200 ml. vodou, nechajte variť 1 hodinu. Deformujte postihnutú kožu na telo. Odporúča sa tiež aplikovať kompresie na 3-4 hodiny od infúzie pripravenej podľa rovnakého receptúry.

Profylaxia urtikárie u detí

Hlavné opatrenia na zabránenie vzniku žihľavky sú:

Predchádzanie akémukoľvek kontaktu s alergénmi a dráždivými látkami (potraviny, domáce, vzdušné);

Podporná liečba antihistaminikami;

Liečba existujúcich chronických ochorení, najmä neuroendokrinných, gastrointestinálnych ochorení pečene;

Posilnenie imunitného systému, odporúčané vitamínmi a minerálnymi látkami.

Novinky, ktoré vám pomôžu!

Urtikaria v detskom veku - svrbivé pľuzgiere ako po spálení žihľavy

Pediatri hovoria o významnom zvýšení tohto typu vyrážky u pacientov od narodenia do 18 rokov. Okrem toho, akútna urtikária u detí je 75-80% prípadov, chronická - u 25-20%. To je najčastejší dôvod vyhľadávania lekárskej pomoci pri svrbení a vyrážke u dieťaťa. Liečba bude vyžadovať úzku spoluprácu rodičov s lekármi s cieľom zlepšiť kvalitu života dieťaťa, uľahčiť jeho svrbenie, zlepšiť spánok a neobmedziť činnosť v hrách a štúdiách.

Blistre na tele - reakcia tela dieťaťa na podnety

Mnoho pozorovaných vyrážok a cítil svrbenie po kontakte s listami alebo stonky mladých kopytníkov. Ruské a latinské názvy rastlín sú "imortalizované" v lekárskych referenčných knihách a slovníkoch. Ide o urtikáriu alebo urtikáriu - polyetyologickú dermatózu. Ochorenie sa vyznačuje výskytom pľuzgierov a papuliek na koži. Zvyčajne sa tento problém dá rýchlo zvládnuť samostatne doma. Predĺžená liečba liekom je potrebná v chronickej forme ochorenia.

Symptómy urtikárie u detí:

 1. Vzhľad prvkov vyrážok - pľuzgiere (obmedzený edém kože).
 2. Priemer blistrov je od milimetra po niekoľko centimetrov.
 3. Koža na povrchu vyrážky je bledá, okraje sú hyperemické.
 4. Pacient cíti nepohodlie, pálenie a svrbenie sa objavia na mieste vyrážky.

Úle sú výsledkom expozície toxickým a alergickým faktorom. Táto podmienka sa vyskytuje aj pri infekčných a autoimunitných ochoreniach. Rôzne podtypy urtikárie sú charakterizované bežnými klinickými prejavmi. Urtikaria spôsobuje zmeny v tele počas cvičenia a telesnej teploty, drogy, jedy hmyzu, rastliny, parazity, infekčné činidlá (vírusy, baktérie, mikroskopické huby).

Rodičia nemusia hádať, z ktorých je na pokožke dieťaťa svrbivá vyrážka. Akútna forma urtikárie je najčastejším klinickým príznakom potravinovej alergie u detí. Príčiny vyrážok môžu súvisieť s konzumáciou orechov, mlieka, vajec, medu a iných včelích produktov. Ako dlho žijú včely závisia od príčin vzniku a zdravia dieťaťa. Blister ako prvok vyrážky zmizne do 24 hodín od okamihu objavenia. Akútna žihľavka pretrváva dlhšie ako 1 až 1,5 mesiaca. Chronická forma ochorenia existuje počas 6 týždňov.

Deti, u ktorých sa vyvinie urtikária, zvyčajne trpia súbežnými alergickými ochoreniami (atopická dermatitída, bronchiálna astma, polinóza).

Pediatri sú požiadaní na recepcii o nedávnom príjme penicilínových antibiotík, sulfónamidov, nesteroidných protizápalových liekov. Lieky súvisiace s týmito skupinami často spôsobujú žihľavku. Ďalším zoznamom dôvodov vyrážky je vplyv vonkajších faktorov: chlad, teplo, voda, vietor, ultrafialové žiarenie, zmeny tlaku vzduchu.

Diagnóza: urtikária

Lekár - dermatológ alebo alergik - pred liečbou choroby, skúma chorého dieťa, hodnotí povahu a veľkosť vyrážky, jej lokalizáciu. Ak už dieťa hovorí, potom povedie pediatra o jeho pocitoch, ak sa vyskytne svrbenie a bolesť. Pre špecialistu je tiež dôležitá doba nástupu a vyblednutia pľuzgierov, či sa koža zmení po vymiznutí vyrážky. Lekár s pomocou rodičov určuje alebo objasňuje príčiny vyrážok.

Na základe všetkých údajov získaných v priebehu prieskumu alergológ predpokladá, že sa zmenila koža v prostredí alebo v tele dieťaťa.

Pri vysokej permeabilite cievnej steny sa objavuje dermografizmus - pľuzgiere po pretlačení s tupým koncom tyčinky. Vedúci expert v oblasti alergológie v Rusku a vo svete, doktorka medicíny, profesorka ruskej akadémie lekárskych štúdií VA Revyakina podrobne vysvetľuje vo svojich publikáciách, čím nebezpečnejšie je urtikária. Dobre známy lekársky lekár používa vo svojej práci stupnicu na stanovenie aktivity urtikárie (tabuľka).

Ak lekár predpíše komplexné alergologické vyšetrenie, vykonajú sa tzv. Kožné testy - skúšky prik testu alebo skarifikácie (škrabance). Krv z žily sa musí odovzdať na laboratórne testovanie špecifických protilátok. Okrem toho vyšetrovanie odhaľuje prítomnosť helminthickej invázie, protozoálnych parazitov, bakteriálnych, plesňových alebo vírusových infekcií, hormonálnych alebo autoimunitných porúch.

Čo robia rodičia, ak má dieťa úľ? Mali by ste začať bojovať proti parazitom, ohniskám infekcie v tele dieťaťa. Je potrebné vyberať detské oblečenie a oblečenie z prírodných textílií, dávajte pozor, aby švy, popruhy, popruhy netierali pokožku. Lekár odporúča diétu na urtikáriu u detí, ktorá sa musí dodržiavať niekoľko mesiacov alebo dlhšie. Nezahŕňa alergény a látky, ktoré dráždia tráviaci systém.

Čo môžete jesť (odporúčané produkty):

 • Svetlé plody (banány, egreše, žlté a zelené hrušky, jablká, žlté čerešne)
 • Cuketa, uhorka, Brusel a karfiol.
 • Kuracie prsia, morčacie, králičie.
 • Acidofilín, kefír, jogurt.
 • Pšeničný chlieb (včera).
 • Kashi - ovsené vločky, ryža, pohánka.

Manna a pšeničné obilniny, červené a oranžové ovocie, kuracie vajcia, plnotučné mlieko, kakao, čokoláda sú čiastočne alebo úplne vylúčené z potravy. Pod zákazom sú tukové bujóny, údené produkty, vyprážané jedlá, marinády, koláče, koláče, sóda.

antihistaminiká

Jednou z najdôležitejších oblastí terapie je odstránenie alebo vylúčenie faktorov, ktoré spôsobujú vyrážku, z prostredia dieťaťa. Liečba urtikárie u detí v akútnej forme as exacerbáciami chronickej žihľavky sa uskutočňuje pomocou protizápalových, antiexudatívnych, protipruzikových liekov. Na postihnutých miestach pokožky sú aplikované masti alebo krémy na báze glukokortikosteroidov (GCS).

Prvá generácia antihistaminík - Diphenhydramin, Suprastin, Fenkarol, Pipolphen a iní - pracuje rýchlo, ale len 6-8 hodín. Majú sedatívny účinok, môžu narušiť rad funkcií centrálneho nervového systému. Príjem spôsobuje, že pacient vysychá ústnu sliznicu, zvyšuje viskozitu žalúdočnej šťavy, spomaľuje moč a stolici.

Antihistaminiká sa používajú na rýchle zastavenie príznakov edému u detí v Quincke. Tento stav často sprevádza včely.

Druhou generáciou je desloratadín, ebastín, loratadín. Takmer nespôsobujú ospalosť a slabosť, fungujú 24 hodín. Obchodné názvy prípravkov s týmito aktívnymi zložkami: Claritin, Desal, Desloratadine-Teva, Allergodil, Erius. Suspenzia s účinnou látkou desloratadín sa predpisuje deťom starším ako 12 mesiacov s loratadínom - po 2 rokoch.

Treťou generáciou je cetirizín, fexofenadín. Podľa odborníkov im chýbajú nevýhody prvej generácie antihistaminík. Môže sa užívať jedenkrát denne počas celého liečebného cyklu, bez zmeny inej drogy podobného účinku. Obchodné názvy liekov: "Zirtek", "Cetrin", "Zodak", "Telfast". Podávanie kvapiek cetirizínom je povolené od 6 mesiacov.

Masti a krémy na liečbu urtikárie

Vonkajšie lieky pomôžu eliminovať tie najnepriaznivé príznaky - bolestivé svrbenie, opuch, sčervenanie, pripomínajúce popáleniny. Na ružových blistroch a koži okolo prvkov vyrážky aplikujte masť, krém alebo gél, ktoré obsahujú GCS.

Zoznam produktov pre externé použitie:

 1. Gél, emulzia, masť "Fenistil" - zmierňuje zápal a svrbenie v oblasti blistrov. Pre deti nad 1 mesiac.
 2. Masť, krém, emulzia "Advantan" - potláča lokálne alergické reakcie, znižuje svrbenie, podráždenie a bolesť. Vhodné pre deti staršie ako 4 mesiace.
 3. Masť "Sinaflan", masť a gél "Flucinar" - má antipruritický a protizápalový účinok. Vekové obmedzenie - nevzťahuje sa na liečbu urtikárie u detí mladších ako jeden rok.
 4. Krém a masť "Elokom" - rýchlo odstraňuje svrbenie a zápal pokožky. Používa sa na liečbu detí vo veku 2 rokov alebo starších.

Lekár predpisuje masť v závislosti od príčiny výskytu, jednotlivých prejavov žihľavky, veku malého pacienta. Mnoho vonkajších prostriedkov založených na GCS odstraňuje lokálne prejavy urtikárie: znižuje opuch, zápal, pálenie, chladí a utíši pokožku. Hormonálne masti však nemožno dlho používať, môžu spôsobiť atrofiu kože.

Rozmanitosť podtypov urtikárie

Dermografická urtikária

Urtikaria sa vyskytuje na tej časti tela, ktorá zažíva trenie, poškriabanie, tlak. Blistrový pás je umiestnený v smere pôsobenia mechanických alebo fyzických stimulov. Predispozícia k tejto reakcii je spôsobená dedičnosťou, znakmi kože, intestinálnou dysbiózou, črevnými červami, vnútornými chorobami. Odporúča sa chrániť pokožku chorého dieťaťa pred účinkami traumatických faktorov. Predpísať príjem antihistaminík druhej a tretej generácie.

Čo dať dieťaťu z arzenálu ľudových prostriedkov, postupy:

 • Čaj vyrobený z bokov, čiernych ryžových listov, mäty, zelených malinových výhonkov.
 • Usporiadať teplé kúpele s infúziou tymianu, levanduľa, matka.
 • Infúzia žihľavy s citrónom.
 • Celerová šťava.

Cholinergická žihľavka

Existujú pľuzgiere, sčervenenie a silné svrbenie, a to ako pri popáleninách žihľavy. Nachádza sa na tvári, na koži hornej časti tela. Vyrážka sa vyskytne v priebehu 5 - 60 minút po vystavení provokujúcemu faktoru: potenie počas cvičenia, počas aktívnych hier, po užití horúceho kúpeľa, sprchovania, chôdze v mokrom počasí. Výskumníci zistili, že reakcia je posilnená emočným stresom.

Cholinergný subtyp urtikárie sprevádza patológiu tráviaceho systému, štítnej žľazy. Diskusia o tom, ako rýchlo prejde urtikária, je preto zbytočné začať bez liečby základných a sprievodných ochorení. Je potrebné dodržiavať hypoalergénnu diétu, užívať antihistaminiká, obliecť dieťa počas počasia, uistiť sa, že sa telo neprehrieva a nie je podchladené. Na prvkoch vyrážky môžu byť aplikované masti s upokojujúcimi prísadami. Na liečbu cholinergickej urtikárie je potrebné sledovať fyzickú aktivitu, teplotu vody na kúpanie a umývanie dieťaťa.

Idiopatická žihľavka

Stáva sa, že žihľavka po spánku u dieťaťa sa prejavuje sčervenaním kože, pocitom pálenia, svrbením a výskytom pľuzgierov. Ak etiológia nie je stanovená počas vyšetrenia, potom ide o idiopatický podtyp. Príčinné faktory sú najčastejšie spojené s autoimunitnými procesmi v tele. Ak je urtikária chronická, pľuzgiere sa pravidelne objavujú na koži a prejdú po ukončení liečby.

 • Odstránenie sčervenania, opuchu a svrbenia pri požití antihistaminík.
 • Vonkajšie masti a gély založené na GCS s protizápalovým a antitoxickým účinkom.
 • Upokojujúci kúpeľ so šalviou, harmančekom, levanduľou.
 • Pleťové vody s nápojovou sódou, tinktúra nechtíka.

Zároveň sa uskutočňuje liečba sprievodných ochorení tráviaceho systému, porúch metabolizmu. Je potrebné dbať na to, aby dávka neobsahovala potravinové alergény. Na liečbu detí a dospelých sa používajú enterosorbenty - prípravky "Enterosgel", "Lactofiltrum", "Smecta". Priraďte predbežné a probiotické prípravky na odstránenie dysbiózy a normalizáciu črevnej mikroflóry. Sú to drogy ako "Hilak forte", "Dufalak", "Bifidumbacterin", "Lactobacterin", "Linex", "Bifiform".

Môžete dať čaj s ružovými bokmi, heřmánkom, kukuričnými stigmami. Zlepšite stav pokožky detskej kúpeľa s infúziami sedmokrásky, ktoré sa striedajú. So silným česaním môže byť pripojená bakteriálna infekcia. V takomto prípade by sa otázka, či sa má kúpať dieťa s žihľavkami, má prekonzultovať s lekárom. Stieranie postihnutých oblastí roztokom octu vo vode, pleťová voda s čerstvou citrónovou šťavou.

Pigmentálna urtikária u detí

Dermatóza dostala svoje meno kvôli vzhľadu červených alebo purpurových škvŕn namiesto pôvodných pľuzgierov. Príčinou je nadmerná akumulácia žírnych buniek alebo žírnych buniek v koži, vnútorných orgánoch. Ďalším názvom choroby je "mastocytóza". Žírne bunky sú podobné basofilným krvným leukocytom, obsahujú histamín a podieľajú sa na vývoji alergických reakcií.

Ako vyzerá mastocytóza:

 1. ružové škvrny na jednej oblasti kože alebo na celom tele;
 2. svrbenie;
 3. vzhľad bublín s čistým alebo krvavým obsahom;
 4. hnedé škvrny s jasnými hranicami namiesto bublín;
 5. zhrubnutie kože v mieste vyrážok.

Liečba pigmentovej urtikárie je symptomatická. Predpísať antihistaminiká s cetirizínom, systémovým a lokálnym SCS. Možné použitie cytostatik, ako je "fluorouracil", fotochemoterapia (PUVA-terapia).

Ľudové lieky môžu znížiť podráždenie a znížiť intenzitu svrbenia kože. Vezmite si ju do šťavy alebo infúzie celozrnného koreňa (2 dezertné lyžice pred hlavnými jedlami). Dajte dieťaťu piť pred spaním tinktériu valeriána, pričom zmerajte počet kvapiek podľa veku. Počas dňa ponúkajú čaj z chmeľových šištičiek a listov z citróna (1: 1). Pre pleťové vody, obklady a kúpele použite odvar z kôry duba, infúzie postupnosti.

Urtikaria u detí - svrbivé pľuzgiere ako po žihnutí žihľavy Posledná aktualizácia: 4. októbra 2016 autor: admin

Čo ak má moje dieťa žihľavku?

Ak spozorujete podozrivé vyrážky na telo dieťaťa, nepanikujte a nedávajte dieťaťu žiadny liek. Možno je to žihľavka.

Skúsení pediatri hovoria, že žihľavka sa vyskytuje u každého štvrtého dieťaťa. Najčastejšie postihujú deti vo veku od 0,5 do 3 rokov. Dospelí a dospievajúci ochorejú oveľa menej často. Pri včasnej liečbe ochorenie ľahko prechádza.

Ako rozpoznať túto chorobu? Urtikaria je ochorenie alergického typu. Vyrážka sa podobá spáleniu od žihľavy, a preto názov choroby.

Hlavné príznaky urtikárie u detí

 • dieťaťa telo pokryté červeným alebo svetlo ružovej vyrážky "uzlov" (vedecký názov - žihľavka) alebo nepravidelný vyvýšenín na koži;
 • malé škvrny vyrážky sa môžu zlúčiť do jedného veľkého miesta;
 • vyrážka spôsobuje vážne svrbenie;
 • na mieste vyrážok vzniká krvavá kôra;
 • Vyrážka sa objaví náhle a nečakane zmizne a nezanechá stopy prítomnosti na koži.

Pozrite si fotku urtikárie u detí tu.

Tieto znaky sú charakteristické pre mierne formy úľov. Tvrdšie podmienky môžu byť sprevádzané horúčkou a opuchom Quincke.

Symptómy Quinckeho edému

 • pery, mandle, jazyk, mäkké podnebie;
 • ak stlačíte opuch, otvor sa nezobrazí;
 • bledosť;
 • chrapľavý hlas a "štekací kašeľ";
 • zhoršené dýchanie;
 • nevoľnosť, vracanie;
 • hnačka.

Definujte typ urtikárie u dieťaťa

Úle môžu byť rôzne, to všetko závisí od dôvodov, ktoré to spôsobili. Tieto dôvody sú zvyčajne rozdelené na alergické a nealergické. Alergické príčiny u detí sú bežnejšie. Je to len alergén, ktorý sa dostane do tela dieťaťa a výsledok je zrejmý.

Keďže alergény môžu pôsobiť na rôzne látky:

 • Produkty: med, mlieko, ryby, orechy, mrkva, citrusové plody, jablká, melón, kuracie, bravčové, hovädzie mäso, údeniny, potravinárskych prídavných látok;
 • lieky;
 • hmyzie uhryznutie: včely, vosy, chyby, komáre, malé mušky;
 • dráždivé látky z vonkajšieho prostredia: dotýkanie sa niektorých kvetov alebo vecí z vlny, kontakt so zvieratami.

Prvé príznaky alergickej urtikárie sa vyskytnú ihneď po kontakte s alergénom, takže identifikácia pôvodcu a jeho odstránenie nie je ťažké.

Nealergická žihľavka

Vyrážka môže vyvolať vplyv fyzikálnych faktorov, na prvý pohľad sa zdajú byť bezpečné: vibrácie, chladu alebo tepla, slnečné svetlo, tlak a ďalšie.

Nezabúdajte však, že nealergická žihľavka môže byť príznakom niektorých závažnejších ochorení krvi, zažívacieho traktu alebo štítnej žľazy.

U detí môže náhle vznik urtikárie naznačovať prítomnosť červov v tele alebo infekčnú chorobu.

Inými slovami, žihľavka môže spôsobiť rôzne príčiny. A zo správnej definície príčiny ochorenia závisí nielen diagnóza, ale aj účinnosť predpísanej liečby. Preto, keď má dieťa charakteristickú vyrážku, je dôležité, aby sa nedostal do zúfalstva a paniky, ale premýšľajte nad tým, čo by mohlo slúžiť ako spúšť pre túto chorobu.

Treba si spomenúť, čo dieťa v poslednej dobe jedlo, s čím hrával, atď. Bude zbytočné napísať svoje pozorovania, aby ste sa pri rozhovore s lekárom nepokúšali oživiť spomienky, ale hovoriť o podstate problému.

Zo svojej podstaty je choroba rozdelená na dva typy:

 1. akútna urtikária: u detí sa v tomto prípade vyrážka náhle objaví a veľmi rýchlo zmizne;
 2. chronická žihľavka: táto forma sa vyznačuje dlhším priebehom, príznaky môžu pretrvávať niekoľko mesiacov.

Prvá pomoc pre dieťa s urtikáriou

Zvyčajne vyrážka zmizne za niekoľko hodín alebo niekoľko dní a bez vonkajšieho rušenia.

Ale problém nie je vyrážka, ale svrbenie, ktoré je pre dieťa veľmi znepokojujúce. Preto je prvá pomoc špecificky zameraná na odstránenie svrbenia.

Čo musíte urobiť:

 • zastaviť kontakt s dráždivým: zastaviť kŕmenie, podať lieky, zakázať hranie so zvieraťom atď.;
 • Naneste krém na pokožku dieťaťa proti spáleniu pokožky. môže zmierniť svrbenie;
 • v neprítomnosti krému, môžete použiť chladné obklady, zmiešanie pre túto 1 lyžicu octu a pohár vody;
 • znížte nechty dieťaťa, aby ste predišli poškriabaniu;
 • sledovať tak, aby dieťa na česanie škvrny vyrážky;
 • Ak chcete dieťa zmeniť na oblečenie vyrobené z prírodného handričku, napríklad z bavlny. Táto jednoduchá akcia pomôže zmierniť podráždenie.

Pozor prosím! Ak sa vyskytne vyrážka s žihľavkou sprevádzať ďalšie príznaky (opuchy, poruchami dýchania, sipot, strata vedomia, nevoľnosť a vracanie, vlhká pokožka, búšenie srdca), potom je potrebné, aby urýchlene nazývame "záchranku."

 • zastaviť kontakt s alergénom;
 • Ak je edém spôsobený bodnutím alebo hmyzom, je potrebné použiť škrabadlo nad miestom zhryznutia alebo injekcie;
 • poskytnite dieťaťu bohatý nápoj, deti staršie ako 3 roky, ktoré nemajú problémy s metabolizmom, môžu poskytnúť Borjomi alebo roztok sódy (1 g jedlej sódy na 1 liter vody);
 • Dajte dieťaťu sorbent na odstránenie alergénu z tela:

deťom mladším ako 1 rok - 1 balíček krému alebo 1 čajová lyžička Enterosgelu;

deti vo veku 2 - 3 roky - rozdrvte 5 tabliet s aktívnym uhlím a rozpustite v pohári vody alebo dajte 2 vrecúška Smectas dvakrát denne.

 • vždy zavolajte sanitku.

Začať cestu k zotaveniu je najlepšie v kancelárii pediatra alebo dermatológa. Lekár napíše pokyny na testy, ktoré pomôžu identifikovať skutočnú príčinu ochorenia. A bez tejto kvalitatívnej liečby je nemožné: nemôžete bojovať s neviditeľným, nepriateľ musí vedieť osobne.

S najväčšou pravdepodobnosťou lekár predpíše antihistaminiká, ktoré zmierňujú svrbenie a opuch. V prípade chorôb alergických typu bude takisto zriadená mäkký sorbent pre čistenie čriev a vylučovanie alergénu - Laktofiltrum, enterosorbentov alebo Smektu.

Budú musieť byť dané dieťaťu v prísnom súlade s predpisom. Ale správna výživa zohráva dôležitú úlohu pri liečbe žihľavy.

Diéta pre urtikáriu u detí

Správna výživa pomôže vybrať alergologa alebo výživu. Ak sa liečba uskutoční v nemocnici, pacientovi sa najskôr ponúkne pôst na 3-5 dní. V takom prípade bude pacient piť 1,5 litra vody denne. Okrem toho mu bude poskytnutá čistiaca klyzma.

Po hladovaní v strave sa pacient začne injekčne podávať jeden po druhom. Zavedenie jediného výrobku trvá dva dni so štyrmi jedlami denne. Potom pridajte iný produkt do ponuky.

S chronickou žihľavkou sa pacientka musí skutočne stať vegetariánom, vylúčiac z potravy mäso, vajcia, ryby a mlieko.

Ak chcete zistiť alergén, lekári odporúčajú exkluzívnu výživu. Zároveň z obvyklého menu postupne odstráňte všetky produkty, ktoré môžu spôsobiť alergie.

Pacient by mal určite odmietnuť polotovary, nakúpené omáčky, majonézu, konzervované potraviny. Je lepšie úplne prejsť na domáce jedlo, pretože nepredvídateľnosť zloženia hotových jedál môže viesť k nepríjemným následkom.

Dôležité je zabezpečiť, aby dieťa počas liečby urtikárie neužívalo nasledujúce lieky: kodeín, aspirín, enap, kapotín. Keďže tieto lieky môžu prispieť k exacerbácii ochorenia.

Ak sa určí stimul, potom sa musí odstrániť zo stravy alebo z prostredia dieťaťa. V prípade, že by alergén nemohol byť identifikovaný, bolo by logické obmedziť vplyv všetkých možných dráždidiel na dieťa.

Keď je ochorenie spôsobené potravinovým výrobkom, dieťaťu sa pridelí čistiaci klystýr.

Mamičky na vedomie: prevencia urtikárie

Urtikaria nie je najnebezpečnejším ochorením, ktoré sa vyskytuje u detí. Ale nemôžete to ignorovať, inak dôsledky môžu byť nepredvídateľné. Kompetentná, konzistentná liečba je základom pre obnovenie zdravia a pokoja pre dieťa.

Hoci prevencia je lepšia ako akékoľvek pilulky a injekcie. Okrem toho prevencia chorôb je veľmi jednoduchá:

 1. Je potrebné neustále posilňovať imunitu dieťaťa.
 2. Je potrebné nielen liečiť, ale aj vyliečiť rôzne ochorenia.
 3. Všetky nové produkty v strave syna alebo dcéry by sa mali pridávať postupne.
 4. Ak má dom zvieratá, mali by ste ich pravidelne kontrolovať u veterinára pre rôzne parazity.

Dodržiavanie týchto jednoduchých pravidiel pomôže nezaobchádzať s urtikáriou, ale vyhnúť sa tomu. Ale čo keď sa objaví vyrážka, ste už tiež viete. A kto je upozornený - je vždy plne ozbrojený.

A nakoniec video z prvej kanála, čo hovoria lekári o urtikárii:

Urtikaria u detí - príčiny a spôsoby liečby

Každá choroba, ktorá vznikla s dieťaťom, nedobrovoľne spôsobí, že sa rodičia obávajú svojho stavu, aj keď v skutočnosti to nie je niečo nebezpečné. Urtikária u detí, symptómy, fotky a liečba, ktoré budú popísané nižšie, je veľmi časté ochorenie. Podľa štatistík sa ukázalo, že každé štvrté dieťa aspoň raz. Najčastejšie sa to deje u detí mladších ako jeden rok a až do troch rokov.

Jedným z najťažších aspektov diagnostiky je určenie príčiny urtikárie u detí. Najčastejšie koreň problému spočíva v alergiách, takže lekári budú musieť určiť alergén, ktorý spôsobil chorobu. To sa rýchlo vyrovná so všetkými prejavmi.

Príčiny vzniku urtikárie u detí je veľmi ťažké zistiť

Príčiny urtikárie

Príčiny urtikárie u dieťaťa sa často menia v závislosti od jeho veku. Pre deti je hlavným faktorom alergia na potraviny, týka sa to detí mladších ako dva roky. Starší však majú nové pravdepodobné príčiny.

 • Použitie liekov. Veľmi často sú patologické prejavy spojené s konzumáciou antibiotík, najmä ak obsahujú penicilín, ako aj sulfonamidy, činidlá na zápal a záchvaty. Niekedy je alergia spôsobená aj vitamínmi zo skupiny B.
 • Vírusové ochorenia. S rozvojom určitých patológií pôsobí urtikária ako sprievodný symptóm. Medzi takéto choroby patria typy hepatitídy, herpes, cytomegalovírusy a iné ochorenia.
 • Aktivita parazitov. Niekedy vzniká žihľavka v dôsledku hlísty alebo inej invázie.
 • Jed. Nejde o úmyselný odchod, ale o získanie napríklad v dôsledku uhryznutia hmyzu, ako sú včely a vosy.
 • Bakteriálne infekcie. Ak dieťa trpí iersiniózou alebo napríklad mykoplazmózou, môže mať urtikáriu.
 • Transfúzia krvi. Niekedy je choroba jednoducho zvláštnou reakciou tela na takýto lekársky účinok.
 • Choroby pečene. Kvôli nim v krvi dieťaťa môže postupne dostať histamín. V tomto prípade sa pozoruje chronická patológia.
 • Autoimunitné ochorenia. Úle sú často ich dôsledkom.
 • Choroby gastrointestinálneho traktu, onkológia a patológia spojivového tkaniva.

Ostatné príčiny sú priamo spojené s alergiami. Ak má dieťa reakciu na niektoré vzdušné alebo kontaktné látky, pravdepodobnosť vzniku urtikárie je vysoká. Najbežnejšími alergénmi sú peľ, niektoré výrobky a čistiace prostriedky.

Medzi produkty najčastejšie vyrážky sú spôsobené:

 • Citrusové plody,
 • mlieko,
 • Kuracie vajcia,
 • morské plody
 • syr
 • Údené produkty,
 • ananás,
 • orechy,
 • med,
 • Paradajky.

Jeho účinok je tiež na obsah potravinových chemických prvkov, ako je množstvo konzervačných látok a látok zvyšujúcich chuť. Niekedy sa alergia vyvíja na koreniach alebo želatíne.

Vyjadrenia úľov u dieťaťa

Hlavné príznaky ochorenia

Počiatočná fáza ochorenia sa vyvinie, keď sa v dôsledku prenikania histamínov do krvného riečiska zvýši stupeň vaskulárnej permeability. Súčasne dochádza k nadmernej výrobe mnohých látok, ako je serotonín, bradykinín a prostaglandíny.

Ako vypadá urtikária u detí na fotografii:

 • Akýkoľvek druh patológie sprevádza vzhľad pľuzgierov, hoci ich vzhľad sa môže líšiť.
 • Niekedy sa vyrážka podobá spálenej žihľave, ale môže to vyzerať aj ako hmyz.
 • Farba sa líši od svetlých odtieňov ružovej až po jasne červenú farbu.
 • Blistre majú symetrický charakter.
 • Ako zotavenie, vyrážky zmiznú a neostávajú žiadne následky, ako sú jazvy alebo jazvy.
 • Blistre sa môžu zobrazovať kdekoľvek.

Príznaky u detí, okrem vyrážok, zahŕňajú v prvom rade svrbenie kože. Okrem toho môžu existovať iné prejavy. Ak sa zaznamenajú nasledujúce príznaky urtikárie u detí, je potrebné čo najskôr navštíviť lekára alebo dokonca zavolať sanitku:

 • teplo
 • Bolesť svalov a kĺbov,
 • Bolestivosť hlavy (angioedém),
 • Problémy s dýchaním, problémy s prehĺtaním,
 • Časté palpitácie.

Blistre sa môžu objaviť nielen na koži dieťaťa, ale aj na slizniciach, napríklad v ústach alebo dokonca v vnútorných orgánoch. Nástup angioedému je obvykle sprevádzaný paroxysmálnym kašľom a pískaním počas dýchania. U niektorých detí začne nasolabiálny trojuholník žiariť. To všetko naznačuje potrebu naliehavo zavolať sanitku.

Urtikaria môže komplikovať dýchanie dieťaťa

Typy urtikárie

Druhy urtikárie u detí zahŕňajú rozdelenie na akútne a chronické formy. Existuje aj klasifikácia z hľadiska príčin, charakteru a načasovania patológie.

Akútna urtikária u detí je rýchlym prejavom. Zvyčajne sa vyrážka na tele objaví po niekoľkých hodinách po priamom kontakte s alergénom. Z tohto dôvodu nie je ťažké odhaliť príčinu patológie. Takáto alergická urtikária u detí zvyčajne nevyžaduje liečbu, pretože všetko ide samé o dva dni.

Venujte pozornosť. Aby sa predišlo ďalším prejavom, je dôležité zastaviť kontakt s alergénom.

Okrem pľuzgierov a svrbenia, s akútnym prúdom u detí, možno pozorovať bolesti hlavy, problémy so žalúdkom a slabosť. Najčastejšie sa to stane z dôvodu alergií na potraviny alebo lieky, ako možnosť - na očkovanie.

Chronická forma trvá oveľa dlhšie. Nie sú ovplyvnené žiadnymi tabletami, takže príznaky sú niekedy zachované už niekoľko rokov. Našťastie je vývoj takejto urtikárie u dieťaťa nepravdepodobný. Navyše choroba je schopná prejsť sama.

Chronický typ patológie je rozdelený do troch ďalších, v závislosti od stupňa závažnosti:

 • Typ svetla. Prakticky jediným príznakom je vyrážka. Teplota, teplo a iné prejavy chýbajú.
Jednoduchý typ žihľavky
 • Priemerný typ. Existuje intoxikácia, vyvíja sa edém, všeobecný stav sa stáva oveľa horším.
 • Ťažký typ. Všetky príznaky sú veľmi výrazné, existuje silná horúčka.

V druhom prípade je okrem detekcie a eliminácie alergénu potrebné očistiť telo a tiež špeciálnu diétu pre urtikáriu u detí. Niektorí musia predpísať antihistaminiká.

Špecifické typy ochorenia

Oddelene od ostatných je takzvaná studená žihľavka. Odlišuje sa od ostatných, predovšetkým príčinou jeho výskytu - hypotermie. To môže byť spôsobené účinkami studenej vody a vzduchu.

V tomto prípade sú príznaky nasledovné:

 • Keď začne dochádzať k poškodeniu hlavy, znižuje svaly na tvári, je možné nauzeu.
 • Na pokožke sa objavia peelingy a vyrážky. Oblička je najčastejšie ovplyvnená, ale odlupovanie sa zvyčajne rozvíja na rukách, berde a teľatách.
 • Choroba je sprevádzaná klasickými príznakmi za studena, ako je kongescia, tečúci nos a zub v nose. Tiež často krku, je to možné konjunktivitída.
 • Deti majú slabosť a nálady.
 • Možné dýchacie ťažkosti a problémy s dýchaním.

Zvyčajne sa žihľavka za studena vyvíja ako sprievodná choroba, ak má dieťa problémy s imunitou, plavidlami alebo napríklad so štítnou žľazou. Rizikovou skupinou sú deti, ktoré prešli vírusovými, infekčnými alebo parazitickými patologickými ochoreniami trpiacimi chronickými gastrointestinálnymi ochoreniami, ako aj tými, ktorí nevytvrdili zuby.

Rada. Najjednoduchší spôsob, ako sa vyhnúť vyrážaniu za studena, je obliekať dieťa počas počasia.

Ďalšou možnosťou je pigmentárna žihľavka. Je diagnostikované, či sa v tele uvoľňujú žírne bunky. Najčastejšie sa vývoj opäť spája s problémami s imunitou, ale vplyv infekcií a genetických predispozícií je možný.

S pigmentovým variantom sa zvyčajne postihuje koža a vnútorné orgány av obzvlášť vážnych prípadoch je možný vývoj infiltrácie, ktorá môže spôsobiť smrť. Okrem vyrážok je kurz charakterizovaný nízkym krvným tlakom, náhlym nárastom teploty a tachykardiou.

Studená žihľavka sa vyskytuje v dôsledku nízkej imunity dieťaťa

Čo robiť s úľami?

Každý rodič má záujem o to, ako liečiť včely u detí. Robte to len špecialista. Doma sa môžete pokúsiť poskytnúť dieťaťu prvú pomoc, ktorej cieľom je vylúčiť príčinu prejavov.

Čo s vývojom blistrov:

 • V prípade, že vyrážka bola spôsobená chemickými prostriedkami, ako sú šampóny alebo farby, stačí ju umyť teplou vodou. Zvyčajne pľuzgiere zmiznú po niekoľkých minútach.
 • Ak príčina spočíva v vystavení slnku, musíte si vziať opaľovací krém a detské obklady urobiť chladnou vodou a ocotom.
 • Musíte zmeniť oblečenie vášho dieťaťa.

Ak sa dieťa začalo napučať, potom prvá pomoc bude zahŕňať zastavenie kontaktu s alergénom a pacientovi môžete podať aktívne uhlie. Liečba urtikárie u detí sa niekedy vykonáva s pomocou Enerosgel alebo Smekty.

Venujte pozornosť. Bez ohľadu na prijaté opatrenia musí byť dieťa preukázané lekárovi.

Výber lekárskeho špecialistu bude založený na rôznych faktoroch, vrátane etáp, odrôd a ďalších aspektov. Na liečbu ochorenia je potrebné eliminovať príčinu alergie, ale lekári predpisujú a symptomatické prostriedky proti svrbeniu a pľuzgierom.

Pri prejavoch príznakov urtikárie musí byť dieťa preukázané lekárovi

Deti okrem Smekty a Enerosgelu zvyčajne nedávajú nič viac, zatiaľ čo deti staršie ako tri roky môžu byť predpísané Lactofiltrum alebo Sorbex. Ak potrebujete antihistaminiká, najčastejšie sú to Suprastin, Claritin, Zirtek a Telfast.