Hlavná

Ovčie kiahne

Pimple-nie pryshchik, rodinka-nie rodinka! Ako porozumieť typom akné?

Akné alebo akné vulgaris sa vyvíja na pozadí seborey, tj nadmernej sekrécie kožného mazu so zmenenými vlastnosťami. Vyskytujú sa v oblastiach kože, najbohatších mazových žliaz. V priemere na 1 cm 2 kože tváre, hornej časti chrbta a hrudníka je 900 žliaz, zatiaľ čo v iných oblastiach ich počet nepresahuje 100.

Dôvody, ktoré spôsobujú tvorbu akné, zahŕňa nielen nadmernú sekréciu mazových žliaz, ale aj hormonálna nerovnováha, bakteriálna infekcia kože, vlasové folikuly, patológia (napr zarastaniu chĺpkov). Často sa táto podmienka pozoruje u adolescentov, ale dospelí často čelia tomuto problému. Akné je jednou z najčastejších ochorení kože.

Špičková incidencia klesá vo veku od 13 do 18 rokov a u dievčat sa čierne hlávky objavujú skôr, ale rýchlo zmiznú. U mladých ľudí môže mať akné ťažké formy, ktoré spôsobujú významnú kozmetickú chybu a zhoršujú kvalitu života, a to najmä z dôvodu psychologických problémov. U mužov získava patológia chronický priebeh a 30 až 40 rokov prechádza do neskorej akné.

Prvými znakmi sú zvýšené vylučovanie mazu (seborea) a mikro-medónov. Pre lekára je potrebné zaoberať sa už počas tohto obdobia, aby sa zabránilo vzniku závažných foriem ochorenia.

Hlavné typy akné

V závislosti od vonkajších prejavov sa rozlišujú tieto typy akné:

 • komedóny;
 • papulózna;
 • pustulárnu;
 • induratum;
 • abscesed alebo suppurated indukčný;
 • flegmonózní;
 • mozgov;
 • konglobatnye.

Výber spôsobov liečby zápalových procesov kože závisí od ich závažnosti. V miernych prípadoch je dostatok domácich opravných prostriedkov. Pri veľkom počte vyrážok, hlbokých a zlúčených formách potrebuje dermatológ pomoc.

Tvorba rôznych typov akné sa vyskytuje v jednotlivých štádiách. Spočiatku ide o upchatie vylučovacích kanálikov mazových žliaz v dôsledku zvýšenej sekrécie mazu z dôvodu precitlivenosti buniek na pohlavné hormóny. Toto vytvára živné médium pre mikroorganizmy, najmä Propionibacterium acnes. Chov, rozkladajú tuky tvorbou mastných kyselín a poškodzujú povrch pokožky. V dôsledku chemického podráždenia vzniká zápalový proces.

komedóny

Najčastejší typ akné, lokalizácia je hlavne na tvári. Vznikajú vo vlasovom folikulu, ktorý je usmrtený mŕtvymi kožnými bunkami a nadmerným množstvom sekrécie kože. Komedony sa menia na malé výškové plochy (papuly) s bielymi či čiernymi bodkami v strede.

Tento druh akné môže spôsobiť určité potraviny - bohaté na živočíšny tuk, vyprážané, ostré, slané. Sú nazývané komedogénne.

"Čierne body"

Čierne zátky na povrchu papuly, ktoré sa otvárajú na kožu, sú naplnené prebytočným tukom a kožnými bunkami. Ich farba nie je v dôsledku hromadenia nečistôt a nesprávne odraz svetelných lúčov z upchatých vlasových folikulov, rovnako ako zmeniť farbu mazu pri kontakte so vzduchom.

Niekedy je výskyt patológie spojený so zneužívaním kozmetiky na báze olejov a zvlhčujúcich zložiek. Znečistenie a zvýšená vlhkosť prostredia sú dôležité. Okrem toho sa môžu objaviť čierne body v dôsledku nadmerného používania mydla a iných čistiacich prostriedkov. Suchá koža vedie k zvýšeniu tvorby mazu a zablokovaniu pórov.

Otvorené komedóny sa často tvoria na čele, brade, na nos. Zvyčajne na ich liečbu existuje dostatok liekov na akné, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis.

«Biele hlavy»

Ak je výtokové potrubie mazovej žľazy a vlasový folikul úplne upchaté, existujú pupienky s bielou hnisavou hlavou - uzavretými komedónmi. Ich obsah sa nedosahuje na povrch kože, akumuluje sa pod jeho hornou vrstvou a spôsobuje tvorbu bubliny. Vzhľadom k tomu, že mast sa nedotýka vzduchu, jeho stmavnutie sa nevyskytuje. S takými pupienkami môžete bojovať aj pomocou kozmetiky.

Neoplachované komedóny nie sú sprevádzané sčervenaním a opuchom kože. Reagujú dostatočne na použitie kyseliny salicylovej. Táto látka odfarbuje mŕtve bunky a otvára výpust pre nadbytok kožného mazu. Kyselina salicylová je súčasťou špeciálnych krémov, tonikov a zvlhčovadiel.

Pichliaky s bielymi hlavami sú menej ošetrené. Na ich odstránenie sa okrem kyseliny salicylovej používajú retinoidy, najmä Differin.

papulózna

So zápalom, komedóny sa zmenia na papulózne akné. Tento proces je spojený s násobením patogénnych baktérií v mazových žľazách, ktoré spôsobujú zápal a tvorbu hnisu. Na povrchu kože sa tvoria malé mäkko ružové alebo červené tuberkulózy. Koža okolo nich je často trochu hyperemická. Takéto akné môžu byť citlivé na dotyk, sprevádzané miernym svrbením. Vytláčanie obsahu zintenzívňuje zápalový proces a ďalej vedie k tvorbe jaziev.

Veľké množstvo papuliek je znakom mierneho alebo závažného akné a vyžaduje liečbu v dermatológovi. Akné zápalová povaha je menej prístupná liečbe ako komedóny. Na ich odstránenie sa používajú činidlá na báze benzoylperoxidu, antibiotiká topicky a dovnútra, izotretinoínové prípravky.

pustulárnu

Sú to pustuly, ktoré sa často vyvíjajú z komedónov s bielymi hlavami. Na oblohe sa objaví červený zapálený okraj. Samotná patologická forma je naplnená bielym alebo žltým hnisom. Môže mať nepravidelný tvar, pustulárne akné sa často zlučujú a vyčnievajú nad povrch kože. Zvyčajne výskyt pustulárnych prvkov nie je spojený s výraznou bakteriálnou infekciou.

Vyhnite sa stlačeniu akné, čo vedie k vzniku tmavých škvŕn (hyperpigmentácia) alebo zjazveniu pokožky.

Induračný alebo uzlový

Druh subkutánnych pupienkov, ktoré vyzerajú ako veľké bolestivé tuberkulózy alebo uzliny. Vyskytujú sa s úplným zablokovaním potrubia mazových žliaz, podráždením a zápalom okolitých kožných tkanív.

Na dotyk sú husté útvary. Akné preniká hlboko do štruktúr kože, sú často bolestivé. Keď sa objavia takéto formácie, potrebuje sa pomoc lekára. Zvyčajne je lekárska liečba izotretinoínom dostatočná na vnútorné použitie počas pol roka.

abscesované

S hnisavou indukciou akné v dôsledku množenia patogénnych baktérií sa vytvárajú cystické útvary - abscesné akné. Sú naplnené hnisavým obsahom a pripomínajú furuncles. Formácie sú bolestivé, na dotyk zvyčajne mäkké, po otvorení hlbokých atrofických jaziev.

Priebeh ochorenia sa opakuje. Je potrebná pomoc dermatológa, často sa vyžaduje konzultácia s inými odborníkmi, napríklad endokrinológ alebo imunológ. Izotretinoín sa používa na liečbu. Absces môže byť chirurgicky odstránený.

Nodulárne a abscesové akné sa často vyskytujú s dedičnou predispozíciou. Môžu byť pozorované súčasne s komedónov, dochádza v priebehu progresie papulózna alebo pustulárnu formy, a v kombinácii pri tvorbe tvárnej-vačky.

flegmonózní

Vyskytujú sa pri prenikaní zápalu do hlbokých vrstiev kože, pri tvorbe najmenších dutín naplnených hnisavým obsahom. Na povrchu kože sa to prejavuje výskytom rozšírenej tuberosity. Postupne sa flegmónne dutiny spájajú do veľkých miest, vytvárajúc uzly červenofialového sfarbenia.

Flegmónne formácie postupne vyrážajú a purulentný obsah, často s prídavkom krvných listov cez niekoľko otvorov. Priebeh choroby je dlhý, je veľmi ťažké liečiť.

konglobatnye

Jedná sa o jednu z najťažších foriem akné. Akné Conglobata sa často objavuje na chrbte, krku, hrudníku, v oblasti hýždia. Sú to veľa zapálených folikulov, ktoré sa spájajú so susednými oblasťami zápalu.

Takéto pupienky sa objavujú na tele dospelého, zvyčajne mužov. Môžu byť spojené s užívaním testosterónu alebo anabolických steroidov. Ich iné meno je hlboké. Nástup choroby môže prebiehať ako artritída, po ktorej nasleduje hojná tvorba akné v tele. Ak potrebujete vhodnú liečbu tohto stavu, musíte sa poradiť s dermatológiou.

Koglobulárne akné môže sprevádzať genetické ochorenie - Klinefelterov syndróm (trisómia XXY). V tomto prípade sa môžu vyskytnúť na akejkoľvek časti tela nad kolenami. Patológia je sprevádzaná purulentnou léziou kĺbov a obličiek.

Stupne závažnosti a zásady liečby

Akné a aké množstvo sa pozoruje s rôznou závažnosťou akné:

 • ľahký stupeň: menej ako 20 čiernych bodiek alebo bielych hláv, menej ako 15 papuliek alebo pľuzgierov a celkový počet pupienkov nie je väčší ako 30;
 • stredná závažnosť: 20 až 100 komedónov, až 50 zapálených akné alebo celkový počet ohniskov až 125;
 • závažné: existuje niekoľko abscesov akné tmavočervený alebo fialový odtieň.

Ako s nimi zaobchádzať?

S ľahkým stupňom postačí používať špeciálne kozmetické pleťové vody po dobu 2 mesiacov. Priemerná závažnosť lézie vyžaduje lieky. Liečba trvá niekoľko týždňov a často po prvýkrát po jej nástupe je závažnosť akné ešte horšia.

V závažnej fáze je hlavnou úlohou znížiť zápal a zjazvenie. Lekár môže predpisovať rôzne lieky a fyzioterapiu, ktoré zlepšujú vzhľad pokožky a stav mazových žliaz.

Miestne terapie sa používajú na liečbu rôznych typov akné. Jedná sa o lieky aplikované priamo na postihnutú oblasť - rôzne masti a akné krémy. Obsahujú také látky, ako je benzoylperoxid, resorcinol, kyselina salicylová, deriváty síry, zinok. Prostriedky na predpis sa tiež používajú, napríklad antibakteriálne krémy a masti s retinoidmi.

Pri systémovej terapii sa používajú tabletové lieky. Predpísané sú antibiotiká: tetracyklín, doxycyklín, erytromycín. Zničí baktérie, ktoré spôsobujú zápal a hnisavosť akné. V prípade potreby lekár predpíše iné lieky:

 • perorálne kontraceptíva na normalizáciu hormonálneho základu u žien;
 • spironolaktón;
 • antiandrogénne látky;
 • izotretinoín (derivát vitamínu A).

Izotretinoínové lieky sú veľmi účinné pri liečbe akné. Vzhľadom na dostatočný počet vedľajších účinkov a kontraindikácií by však mali byť predpisované iba lekárom.

Ďalšie typy akné

Okrem akné sa môže akné vyskytnúť aj pri určitých ochoreniach.

Psoriatická akné

Psoriatické úhory alebo psoriatická psoriatická forma nie sú spojené s oklúziou vylučovacích kanálov mazových žliaz a vlasových folikulov. Nie sú tiež spojené s patogénnou mikrobiálnou flórou kože. Psoriatické akné - niekoľko malých bezbolestných žlto-ružových pupienkov. Vyskytujú sa na chrbte a na hrudi, potom sa šíria na nohy, menej často na tvári, ušiach, pokožke hlavy. U detí sú takéto pupienky často umiestnené okolo konečníka, čo vedie k vzniku vážneho svrbenia.

Vyrážka sa zvyčajne spája s aktiváciou húb Candida alebo kvasinkových mikroorganizmov, ktoré spôsobujú seboroická dermatitída. Menej často spôsobuje stafylokoky alebo papilomavírus. Porušenie imunitného systému ovplyvňuje stav pokožky, čo vedie k vzniku malých pupienkov. Choroba je liečená glukokortikoidmi a ultrafialovým ožiarením.

růžovka

Ochorenie je spôsobené intenzívnou kožnou reakciou na vonkajšiu stimuláciu a zvýšením priepustnosti krvných kapilár. To sa prejavuje malými červenými škvrnami na tvárach a nosa. Ak trpia väčšie nádoby, na ich mieste sa vyvinú škvrny fialovej farby.

Zvýšená vaskulárna priepustnosť je spôsobená zmenenou reaktivitou na signály z nervového systému. Preto rosacea sa stáva jasnejšou po konzumácii horúcich nápojov, koreninových jedál, alebo napríklad keď sa dostanete z mrazu do teplej miestnosti. Vyrážky s rosaceou nie sú spojené s infekciou a vyžadujú inú liečbu ako konvenčné akné.

Akné novorodenci

Prvky sú lokalizované na tvári a hlave novorodenca a dieťaťa. Majú vzhľad malých bielych pupienkov, menej často tuberkulózy (papuly) a pustuly. Z alergických vyrážok sa toto akné vyznačuje nezmenenou okolitou kožou, nedostatkom svrbenia a spojením s používaním nových typov potravy. Všeobecný stav dieťaťa sa nemení.

Tri mesiace vyrážka zvyčajne prechádza. Jej výskyt je spôsobený hormonálnymi poruchami u matky počas tehotenstva. Ak neonatálne akné pretrváva u dieťaťa staršieho ako jeden rok, toto už nie je normou a vyžaduje odvolanie k dermatológovi.

Akné u detí

Táto forma ochorenia je sprevádzaná výskytom veľkého množstva zápalových prvkov u malých detí - papuly (červené tuberkulózy) a pustuly (pustuly). Zvyčajne je patológia spôsobená narušením endokrinného systému dieťaťa - hyperplázia nadobličiek, nádory, ktoré produkujú androgény. Preto keď sa objaví vyrážka, je potrebné dôkladné vyšetrenie.

Inverzné akné

Porážka mazových žliaz v tejto patológii je sprevádzaná zápalom blízkych potných žliaz. Výsledkom sú veľké abscesy na koži. Zvyčajne sú ohniská umiestnené pod ramenami, okolo bradaviek, peripodálnej oblasti a perinea.

Inverzné akné dochádza opäť na pozadí ťažké akné. Ich vzhľad prispieva k podráždeniu kože, potenie, obezite, mechanickým účinkom. Vyzerajú ako malé, jemné formácie, ktoré postupne zmäkčujú a otvárajú s uvoľnením hnisu. Postupne oheň uzdravuje a cikári s tvorbou pomerne veľkej odtiahnutej jazvy. Priebeh choroby je dlhý, je ťažké liečiť.

Ako odstrániť jazvy z akné na tvári čítané v predchádzajúcom článku.

Blesková akné

Toto je vážna komplikácia bežného mladistvého akné zápalu. Na pozadí stabilného priebehu choroby sa náhle zvýši teplota, objavujú sa príznaky intoxikácie. Na pokožke celého tela, s výnimkou hlavy, sú abscesy, rýchlo nekrotické s ulceráciou a následným zjazvením.

Bleskovo rýchle akné častejšie postihujú adolescentov vo veku 15-18 rokov so sprievodnými ochoreniami tráviacich orgánov, napríklad kolitídy alebo Crohnovej choroby. Predpokladá sa, že určitú úlohu vo svojom vzhľade zohráva iracionálna liečba akné antibiotikami, retinoidmi, hormónmi.

Tropické akné

Vznikajú hlavne u mladých žien po aplikácii opaľovacích prípravkov na kozmetiku a pobyt na slnku alebo na soláriu. Je to spôsobené komedogénnym účinkom takejto kozmetiky, spojenej s blokovaním vylučovacích kanálikov mazových žliaz s oxidovaným kakaom, rakytníkom, kokosovým olejom, ktorý sa v ňom nachádza.

Ovplyvnená tvár, krk, ramená, ruky. Na koži sú komedóny s bielymi hlavami, papuly a pustuly. Vznikne vyrážka v lete a zmizne v zime.

Vykonávané akné

Tento typ akné je komplikáciou bežného akné u ľudí s obsedantno-kompulzívnou poruchou, častejšie u žien. Keď si všimnú pupienok, okamžite začnú vymačkávať, poškriabať a poškodiť pokožku. Výsledkom je spojenie bakteriálnej infekcie, hnisavé prvky, ktoré sa liečia tvorbou jaziev.

Akné spôsobené endokrinnými ochoreniami

Časť patogenézy akné je porušením výmeny hormónov, najmä pohlavia. Preto mnohé choroby sprevádzané hormonálnou nerovnováhou sprevádzajú rôzne typy akné. Patria medzi ne:

 • adrenogenitálny syndróm;
 • polycystický vaječník;
 • nádor nadobličiek;
 • syndróm Itenko-Cushing;
 • niektoré nádory hypofýzy;
 • diabetes mellitus a ďalšie.

Zriedkavé formuláre

 • Keloidné akné sa objavuje u mladých mužov, ktorí si holejú hlavou. Dôvodom je poškodenie žiaroviek. V prípade takejto patológie by ste mali prestať umývať pokožku hlavy šampónom a začať liečbu benzoylperoxidom, glukokortikoidmi a niekedy aj antibiotikami.
 • Mnoho bakteriálnych kožných ochorení sprevádza akné vulgaris. Avšak, to nie je vulgárne akné. V tomto prípade sú hlavné sťažnosti pacienta iné príznaky - svrbenie, pálenie, sčervenanie.
 • Nesprávna liečba akné antibiotikami môže byť komplikovaná gramnegatívnou folikulitídou. Ochorenie sa prejavuje ako pustulárna erupcia pripomínajúca akné, ako aj tvorbu hlbokých abscesov.
 • Pyoderma tváre - závažná forma akné, ktorá postihuje iba ženy mladšie ako 40 rokov. Je sprevádzaná objavením tváre nodulov, pustúl, ktoré sa potom otvárajú s tvorbou malých vredov, po ktorých nasleduje zjazvenie. Choroba začína náhle, často u žien, ktoré nikdy netrpeli akné a rýchlo sa rozvíja. Liečba používa izotretinoín a systémové glukokortikoidy.

Čo robiť s výskytom akné

Akné vyrážky akéhokoľvek typu si vyžadujú dlhodobú liečbu. Niekedy zlepšenie prichádza okamžite, ale častejšie počas prvých týždňov alebo mesiacov sa stav pokožky nemení. Pacient by nemal užívať príliš veľa liekov naraz. To môže spôsobiť suchú pokožku a reakciu tela vo forme zvýšenej produkcie kožného mazu.

Keď sa objavia akékoľvek kožné lézie, treba vyšetriť dermatológov. To je nevyhnutné na odlíšenie pupienkov od iných ochorení kože, ako sú:

Príčiny a prejavy akné (akné)

Akné je chronické recidivujúce ochorenie, pri ktorom sú postihnuté mazové žľazy a vlasové folikuly. Akné sa vyskytuje v detstve, dospievaní a dospievaní av neskoršom veku. Najčastejšie sa akné vyskytuje počas puberty vo veku od 14 do 16 rokov, častejšie u mužov.

Toto ochorenie sa nazýva akné vulgaris, akné vulgaris, akné vulgaris, akné vulgaris a acne vulgaris u ľudí. Akné na tvári alebo pupienky na tvári prináša pacientovi veľa problémov.

Obr. 1. Na fotografiu akné (pupienky) na tvári.

Akné akné je chronické ochorenie. Ovplyvnená koža v tých oblastiach, kde je veľké množstvo mazových žliaz - tvár, chrbát a hrudník. Akné na tvári spôsobuje, že vzhľad osoby nie je príťažlivý. Po ich liečbe zostávajú jazvy. To všetko spôsobuje úzkosť a depresiu u adolescentov, znižuje sebavedomie. Často nemajú priateľov a mladí ľudia nájdu prácu s ťažkosťami.

Akné postihuje približne 80% populácie vo veku 12 - 25 rokov. Maximálna choroba klesá vo veku od 15 do 18 rokov. 30% z nich potrebuje vážne a dlhodobé ošetrenie so špecialistami.

Akné vulgaris sa často zhoršuje v jesenno-zimnom období.

Obr. 2. Na fotografii je štruktúra vlasového folikulu. Žltá farba indikuje mazovú žľazu.

Príčiny akné (akné)

Propionibacterium acne (Propionibacterium acne), stafylokokový epidermálny (Staphylococcus epidermidis), Oval Pitirosporum a orbitale (Pityrosporum ovale a orbiculare) neustále obývajú pokožku tváre. Propionibaktérie produkujú lipázu a posilňujú epiláciu epitelu v ústach vlasových folikulov, čo vedie k ich zablokovaniu.

Mnoho faktorov prispieva k rozvoju akné:

 • Jedným z dôvodov vzniku akné je "hormonálna splash" u dospievajúcich. Vlasové folikuly, mazové a potné žľazy vykazujú zvýšenú citlivosť na androgény. Pod ich vplyvom sa mazová žľaza začne produkovať a uvoľňovať zvýšené množstvo mazu.
 • Zvýšený počet mužských pohlavných hormónov môže byť hereditárne podmienený. Dedičná predispozícia je nedostatočná reakcia mazových žliaz na zvýšenú hladinu androgénnych (mužských) hormónov v krvi.
 • Silná forma akné sa vyskytuje u mužov s karyotypom XYY (vysoký rast, mierny stupeň mentálnej retardácie a agresívne správanie).
 • Podporuje vývoj seborrhe akné.
 • Použitie veľkého množstva sacharidov a diabetes mellitus vytvára priaznivé podmienky pre vznik infekcie (uhľohydráty sú dobrým živným médiom pre pyogenické mikróby).
 • Insolventnosť termoregulačného systému tela.
 • Dlhodobé užívanie kortikosteroidov.
 • Podporuje vývoj dlhodobého akné a depresie.
 • Ropné produkty, mazacie oleje a dioxín v prípade kontaktu s pokožkou môžu spôsobiť vznik akné.
 • Vyvoláva vývoj akné pri užívaní perorálnych kontraceptív, prípravkov obsahujúcich bróm, fenytoín, soli lítia.
 • Predĺžené stláčanie kože alebo trenie vedie k mechanickému uzatvoreniu folikulárnych kanálikov.

Maximálna aktivita mazových žliaz spadá do obdobia od puberty až po 24-25 rokov.

Obr. 3. Vo foto akné (akné) na tvári.

Ako sa vyvíja akné?

Pimples sa objavujú na koži tváre, hrudníka a chrbta - na miestach, kde je veľké množstvo mazových žliaz. S bežnými formami akné sa objavujú na koži ramien a predlaktia. Ochorenie môže ľahko prúdiť (otvorené komedóny), má priemernú závažnosť (uzavreté komedóny a papuly) a závažné (pustuly).

I. stupeň: tvorba komedónov

Pri porušovaní procesov exfoliácie stratum corneum sa vyvinie retencia hyperkeratózy. Ústie folikulu je upchaté hornými šupinami, v dôsledku čoho sa koža nahromadí v dutine folikulu. tvoril microcomedo (milium), ktorý obklopuje vylučovací kanál mazovej žľazy.

V priebehu času, otvorené a uzavreté komedóny - protizápalové prvky v akné. Otvorené a uzavreté komedóny sa vytvárajú v dôsledku hromadenia nadržaných častíc a kožného mazu v ústach folikulov.

Obr. 4. Mikromedóny sa tvoria pri akumulácii kožného mazu v kanáloch mazových žliaz a v ústach folikulov. Majú tvar malej pologuľovej formy mliečnych uzlín.

Obr. 5. S otvorenými komedónmi sú otvorené ústa folikulov. Pod vplyvom kyslíka z prostredia sú tuky, ktoré tvoria mazu, oxidované, čo dáva komedónom čiernu farbu.

Obr. 6. Na fotografii sú na tvári otvorené komedony.

Obr. 7. Na fotografii sú komedony zatvorené. Pri uzavretých komedónoch sa ústa folikulov uzavrú. Horné váhy a mazu bez výstupu zostávajú pod vrstvou epitelu.

Obr. 8. Na fotografii sú prvky akné. Mierna - mierna závažnosť. Modranca - stredná závažnosť. Závažný - ťažký priebeh - hojné papuly a pľuzgiere, tvorba abscesov a tvorba fistúl.

II fáza: vývoj zápalu

Nedostatok kyslíka, mŕtve nadržané váhy a kožné mazivo vytvárajú podmienky pre reprodukciu propionaktérie akné - stálych predstaviteľov kožnej mikroflóry.

 • Propionibacterium akné má schopnosť rozkladať mazu a spôsobovať zápal okolitých tkanív, čo vedie k vývoju papuly. Keď sa objavia veľké zápalové infiltráty indukovateľná forma akné.
 • Pri spájaní stafylokokovej infekcie sa vyvinú pustuly (abscesy) a mikroabscesy - pustulárne, abcesívne, nekrotické a flegmónne akné. Tieto druhy akné sú ťažké.
 • na nekrotické akné vzniká zápal v hlbinách folikulov. Najčastejšie sa akné objavuje na koži čela a časovej oblasti. Pustuly s hemoragickým obsahom sa objavujú na svojich vrcholoch. Po otvorení pustuliek sa vytvorí škrabka. Choroba sa končí vývojom javy.
 • na flegmonózne akné Zápalový proces preniká a rozvíja sa v podkožnom tukovom tkanive. Keď sa hnisavé zaostrenie otvorí, hustý krémový hnis sa uvoľní. Priebeh choroby je dlhý. Hlboké jazvy zostávajú na mieste akné.
 • S vývojom viacerých abscesov sa vytvorí infiltrát s niekoľkými fistulóznymi pasážamiNodocystické akné). Rozsiahle infiltráty po uzdravení opúšťajú cysty.
 • Mladí muži vo veku od 14 do 17 rokov sú niekedy registrovaní blesky-rýchla forma akné. Choroba prebieha ťažko, na pozadí ťažkých symptómov intoxikácie, s príznakmi artralgie a porúch gastrointestinálneho traktu. Akné má malígny priebeh. Na pozadí hyperémie sa rýchlo objavujú pustuly a ohniská nekrózy. Po uzdravení ostávajú hrubé jazvy.
 • Blesk-rýchla forma akné je zaznamenaná aj u žien. Choroba je veľmi ťažká. Proces zahŕňa oblasti centrálnej časti tváre, čela, whisky a brady. Na začiatku sa kožné oblasti zmenia na červenú, vyvíja sa edém. O niekoľko dní neskôr sa na koži objavia vyrážky podobné furuncle. Pustuly môžu dosiahnuť obrovské rozmery.

Obr. 9. Na foto akné (pupienky) na tvári (papulárne akné).

Obr. 10. Na obrázku akné na tvári. Pri spájaní stafylokokovej infekcie sa vyvinú pustuly (abscesy) a mikroabscesy - pustulárne a abscesové akné.

Obr. 11. Na fotografii je akné pustulárne.

Obr. 12. Na fotografii je uvedená indukčná forma akné. Zápalový proces postihuje priľahlé oblasti a preniká hlboko do tkanív. Pustuly sú umiestnené na hustom základe. Infiltráty sú často rozsiahle, ich povrch je hľuznatý. Ochorenie ponecháva hrubé deformujúce jazvy.

Obr. 13. Na fotografii sú nodulárne a cystické akné. Uzly s priemerom väčším ako 1 cm, vždy bolestivé, idú hlboko do dermis, často sa spájajú a tvoria rozsiahle infiltráty s fistulóznymi kurzami. Počas liečenia zostávajú cysty. Najčastejšie postihuje kožu tváre.

Obr. 14. Na fotografii je akné cystické.

Obr. 15. Na fotografii sú úhory na chrbte a hrudníku konglobované (globulárne). Uzliny, ulcerácia, cysty a abscesy sú hlavnými prvkami zápalu. Priemer uzlov dosahuje 1 až 4 cm. Fúzia, uzly tvoria ostré bolestivé konglomeráty. Často sa vytvárajú nehoľné abscesy. Liečenie sa vyskytuje pri tvorbe hrubých mostov podobných jaziev. Pokožka trupu a prsníka je postihnutá, oveľa menej často - tvár. Conglobular akné sa vyskytuje u mužov s ďalším Y-chromozómom, menej často u žien s polycystickými vaječníkmi.

Obr. 16. Na obrázku, ekzorirovannye úhora. Choroba sa vyskytuje na pozadí neurózy, keď sa každá nová vyrážka poškriabanú a vytlačená. Niekedy takýto stav prechádza do neurózy, ktorá sa vyznačuje aberantným správaním.

III fáza: hojenie akné

Všetky druhy mladistvej akné nechávajú jazvy. Pri liečbe pustuliek sú malé atrofické (ako makové) jazvy, niekedy - pigmentované.

Pri liečbe globálnej, abscesnej a flegmonóznej akné dochádza k hypertrofickým, menej často keloidným jazdám, ktoré odrádzajú kožu.

Obr. 17. Akné na tvári často zanecháva stopy vo forme atrofických jaziev, čo sa často deje po vyliečení pustulárneho akné.

Obr. 18. Chronický priebeh ochorenia často končí tvorbou jazvového tkaniva.

Obr. 19. Na fotografii je akné-keloid (akné keloid). V zátylku sa objavujú hrubé vyrážky ružovej, ktoré predstavujú zápal folikulov, ktoré sa nachádzajú na okraji hladkej kože a pokožky hlavy. Choroba prebieha dlho, krutá. Dotknuté oblasti sú sklerotizované časom.

Seborrhea a akné

Vlasové folikuly, mazové a potné žľazy vykazujú zvýšenú citlivosť na mužské pohlavné hormóny. Pod ich vplyvom sa mazová žľaza začne produkovať a uvoľňovať zvýšené množstvo mazu. Čím viac sa mazu uvoľní, tým tvrdšie bude akné. Porušila rovnováhu ženských a mužských pohlavných hormónov (v smere ich zvyšovania) v období 14 - 25 rokov.

Podporuje vývoj čiernych hláv, nadmernej tvorbe mazu, čo sa prejavuje v seboreu. Seborrhea je charakterizovaná rozpadom tvorby tukov - jej sekréciou a chemickým zložením. Znížený obsah kyseliny linolovej v koži prispieva k zvýšeniu tvorby horných šupín, ktoré sa hromadia v ústiach kanála mazovej žľazy.

Seborické pozadie môže byť hrubé, tekuté a zmiešané. Akné sa vyvíja na pozadí hustej alebo zmiešanej formy mastnej seborey, ktorá sa najčastejšie zaznamenáva u adolescentov a menej často u chlapcov. Zmiešaná seborrha sa častejšie prejavuje na pokožke tváre, suchá - na pokožke hlavy.

Prispieť k rozvoju seborrhoea dlhodobé užívanie glukokortikoidov, anabolické steroidy, testosterón a progesterón, poruchy v autonómnej nervovej sústavy.

Obr. 20. Na fotografii sa zobrazuje steroidné akné. Choroba sa vyskytuje v dôsledku dlhodobého užívania fluórovaných a nefluórovaných kortikosteroidov. Komedóny chýbajú. Vyrážky sú rovnakého typu, prejdú po prerušení liečby.

Vzhľad akné u dospelého človeka je dôvodom, prečo sa obrátil na lekára endokrinológ.

Typy akné

Dokonca aj včera bola naša pleť hladká a bezchybne čistá - a dnes zrazu tieto nechutné červené hrbole náhle vytiahli. Známa situácia? Iste. Áno, a riešenie, zdá sa, je známe - rozdrviť! Ale nepočúvajte ku zrkadlu.

Aké sú typy akné a ako s nimi zaobchádzať? - otázka nie je tak jednoduchá, ako sa zdá. Akékoľvek dermatológ pripomenie viac ako tucet prípadov, v dôsledku seba alebo non-odbornej lekárskej starostlivosti je úplne neškodná vyrážka premení v reálnom akné s veľmi nepríjemnými následkami.

Táto recenzia TecRussia.ru sa zaoberá problémami v poradí podľa príčin hlavných prístupov k liečbe a prevencii, ale individuálne diagnostiky a terapie, my napriek tomu odporúčame zveriť kvalifikovaného technika.

Kde a ako sa objavuje akné, aké sú?

Mastné žľazy sa pri každej príležitosti nachádzajú na ľudskej koži, v spodnej časti vlasového vaku. Ich úlohou je zabezpečiť vlhkosť pokožky a chrániť ju pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi. Problémy sa začínajú v prípade nadmernej tvorby mazu, ktorý úplne upcháva póry kože (prečo sa to stane, nájdete v článku "Akné: príčiny, príznaky, komplikácie").

Ak je póra čiastočne uzavretá a je prístupný vzduch, vytvorí sa akné, ktoré vyzerá ako čierne bodky obklopené zapálenou pokožkou. V úplne upchatom póri, ako v kontajneri, sa baktérie, ktoré spôsobujú zápalový proces a hnisavosť, začínajú množiť. Keď stena vlasového folikulu praskne pod tlakom hnisu, na koži sa tvorí "klasický" pupok.

Najčastejšie pupienky objavujú v miestach najväčších mazových žliaz - tvár (čelo, chrámy, líca, nos, brada), pod vlasy na hlave, krku, hrudníka, ramien, hornej časti chrbta. Rozmanitosť typov akné viedla k vytvoreniu niekoľkých ich klasifikácií: závažnosť prejavov na koži, stupeň zápalu, klinické rozdelenie z dôvodu vzhľadu atď.

"Teória druhov": akné, akné, akné

V najobecnejšej podobe, všetky naše pimples patria do jedného z dvoch typov:

 • poburujúce - okamžite zasiahnuť na úkor ich veľkosti; Koža okolo je tenšia a červená, hnisavý obsah sa objavuje cez to; keď cítite, zvyčajne spôsobujú bolestivé alebo nepríjemné pocity.
 • bez zápalového procesu - prakticky bez kontrastu s pokožkou, vyzerajú ako malé kopce alebo bodky rôznych farieb. Ale je to dosť z nedbanlivosti alebo z dôvodu nevhodnej starostlivosti o infekciu v nich, pretože okamžite prechádzajú do prvej kategórie so všetkými následnými následkami.

Ide o akné bez zápalového procesu komedóny. Vznikajú, keď sú kanály mazových žliaz alebo ústa vlasových folikulov upchaté zátkami zo zahušťovaného kožného mazu a mŕtvych buniek epitelu. Komedóny sú:

 • otvorený - Vyzerajte ako čierne alebo hnedé bodky. Je to dôsledok upchávania pórov z hornej strany, v blízkosti povrchu kože. Na začiatku má uviazaná slanina vzhľad priehľadnej alebo bielej hmoty, ktorá časom pod vplyvom oxidácie najskôr nadobudne nažltnutú a potom charakteristickú čiernu farbu. Veľkosť takýchto pupienok je 1-2 mm, farba sa môže líšiť - od svetložltej až po hnedú alebo tmavošedú, ale v strede bude vždy čierna bodka. Ak chcete zaobchádzať celkom dosť bežnou domácou alebo kozmetologickou starostlivosťou, otvorené komedóny nespôsobujú veľa problémov, kým sa nedostanú infekcie a nezapríčiní sa zápalový proces.

Ako čítať "akné kartu" na tvári

Niekedy je veľmi ťažké určiť skutočnú príčinu akné a zistiť, aký druh poruchy v tele spôsobuje.

Nevieme, že akné samo o sebe hovorí, kde hľadať zdroj problému, jeho umiestnenie na tele.

Ale vedci v Číne v dávnych dobách vyvodili záver o tom, koľko je miesto s vyrážkami na určitý orgán alebo systém ľudského tela.

 • Všetky informácie na webe sú informačné a NIE JE sprievodca akciou!
 • Môžete dať PRESNÚ DIAGNOSTIKU len doktor!
 • Žiadame Vás, aby ste nezažili lieky, ale schôdzku s odborníkom!
 • Zdravie pre vás a vaše blízke!

Moderná medicína nepopiera tento vzťah. Na druhej strane mapa akné pomáha rýchlejšie diagnostikovať zdravotný problém.

Prečo sa na konkrétnej časti tela môžu objavovať pupienky a že ich umiestnenie naznačuje zdravie určitého orgánu?

Čo je to?

Mapa akné je fotografia alebo kresba ľudského tela, pre pohodlie, rozdelená do zón (podľa farby alebo iného výberu) a význam vyrážok na týchto miestach.

V závislosti od miesta vyrážok v týchto oblastiach dospeli k záveru, že existujú problémy s konkrétnymi orgánmi alebo systémami, čo uľahčuje hľadanie príčin akné a často je potvrdené špeciálnymi štúdiami.

Mapa miesta akné na tvári

Mapa akné na tvári obsahuje 14 zón, z ktorých niektoré sú symetrické (napríklad tváre, whisky atď.).

Zvyčajne sa rozlišujú tieto oblasti:

 • čelo;
 • nose;
 • nosový mostík;
 • tváre;
 • oblasť v blízkosti očí;
 • miesto blízko pier;
 • brada;
 • krku;
 • ušiach a zóne blízko ucha.

Čo hovorí akné na tvári?

Foto: oblasti odrazu vnútorných orgánov na tvári

Ľudské čelo je rozdelené na niekoľko častí, ktoré sú zodpovedné za prácu rôznych orgánov.

Ale väčšina chorôb, ktoré spôsobujú vyrážky, sú nejako spojené s tráviacim systémom.

 • Stredná časť čela ukazuje prácu tráviacich orgánov a horná časť tejto časti ukazuje problémy tlustého čreva a spodnú časť tenkého.
 • Ak sa pupienky objavia pozdĺž línie vlasov, môže to znamenať, že žlčník trpí.
 • Pichliačky cez obočie hovoria o problémoch so srdcom.
 • Hneď nad obočím môžu byť rovnaké vyrážky prejavom ochorenia močového mechúra.
 • Úhory uprostred čela sa často objavujú v dôsledku hormonálnych porúch, najmä u adolescentov a žien.

Príčinou akné na čele môžu byť nedostatočne čisté vlasy, ktoré ju zatvárajú, a alergická reakcia na výrobky na starostlivosť o vlasy.

Preto je potrebné predovšetkým vylúčiť tieto faktory a potom už vyvodiť závery o povahe vyrážok.

whisky

 • Vyrážky na chrámoch znamenajú významnejšie problémy s žlčníkom. Možno nejaká choroba, a nie len odchýlka v práci.
 • Môžu byť tiež dôsledkom zlého toku lymfy.

V každom prípade je lepšie začať s odporúčaním endokrinológov.

Most nosa a obočie

Pečeň je zodpovedná za túto oblasť.

Príčinou takéhoto akné môžu byť rôzne druhy intoxikácie (škodlivé potraviny, alkohol, používanie veľkých dávok liekov).

Ak je pečeň preťažená alebo chorá, úplne sa nedokáže vyrovnať s čistením krvi zo škodlivých nečistôt, čo sa prejavuje vyrážkami, najmä v hornej časti chrbta nosa a medzery medzi obočím.

Negatívne emócie podľa čínskej medicíny môžu byť tiež vyjadrené pupienkami na mostíku nosa.

Toto je v prvom rade hnev a hnev, najmä ak nenájdu inú cestu von a akumuluje sa v tele. Čínska medicína vo všeobecnosti zaobchádza so všetkými príznakmi v úzkom spojení s vnútorným stavom osoby. Preto zdôrazňuje komplex faktorov naraz, prečo sa objavujú pupienky a čo znamenajú.

Priamo napriek tomu, že nos je reprezentovaný jednou zónou, napriek tomu sa akné uvažuje v závislosti od konkrétneho miesta ich vzniku:

 • špička nosa - ochorenia srdca a krvných ciev, často akné signalizuje vysoký krvný tlak;
 • krídla nosa - Pľúca a prieduchy, slabosť týchto oddelení alebo tendencia k častým prechladnutiam;
 • nosový mostík - dysfunkcia žalúdka alebo pankreasu.

Nie menej často, príčiny vyrážok na nosi sú nekvalitná kozmetika, nedostatočné čistenie kože, použitie prášku alebo tonálnej krému na tomto mieste. To všetko vedie k zablokovaniu kanálov mazových žliaz a zápalu.

 • Akné z dôvodu hypotermie sa často objavuje na nos.

Foto: vyrážky spôsobené hypotermiou

 • Rozvoj zápalového procesu je tiež uľahčený zvykom dotýkať sa jeho rukami.

Takže táto vyčnievajúca časť našej tváre je vystavená mnohým nepriaznivým účinkom nielen zvnútra, ale aj zvonku.

Okolo očí

Takmer všetky nepriaznivé kozmetické prejavy okolo očí sú spojené so zlou funkciou obličiek a močovými orgánmi.

A môžu sa spájať s retenciou tekutín v tele a následkom jej nedostatočného príjmu. V každom prípade konzultácia urologov neublíži.

 • Líca sa všeobecne považuje za odraz zdravia ľudského dýchacieho systému. A pravá tvár je indikátorom stavu pravých pľúc a ľavá - ľavá.
 • Môže dôjsť k výpadom kvôli nedostatočnému prívodu krvi do tohto orgánu, napríklad kvôli nízkej fyzickej aktivite. Príčinou môže byť stagnácia kvôli fajčeniu alebo častému prechladnutiu.
 • Ale akné v hornej časti tváre sa môže objaviť v dôsledku tráviacich ťažkostí a v dolnej časti sa stane dôsledkom ochorení ústnej dutiny a ďasien.

Čínska medicína tvrdí, že vyrážky na lícach sú charakteristické pre ľudí s pocitom nedostatku šťastia.

A čím viac sa človek cíti, tým viac sa objaví pimples.

Príčinou akné a banálnych faktory môžu byť na lícach: nedostatok hygieny, zvyk dojemné tvár rukami, je povlak na vankúš na vankúš (ak to nie je dosť často meniť), mobilný telefón (len málo ľudí udržiavať čistotu jeho povrchu, a v rozhovoroch sa dotkne tváre). To znamená, že je potrebné brať do úvahy celý rad dôvodov.

brada

Pichľady na brade sú indikátorom hormonálnej nerovnováhy.

Foto: dospievajúci úhor spojený s hormonálnou nerovnováhou

 • Sú typické pre dospievajúcich a u dospelých mužov a žien sa môžu objaviť kvôli chorobám panvových orgánov (ženy) alebo problémom s prostatickou žľazou (muži). S touto otázkou by sa malo konzultovať s gynekológom alebo urológom.
 • Vyrážky v oblasti brady môžu byť tiež spôsobené použitím alkoholických nápojov alebo častými stresmi.

Vyrážky v blízkosti pier sú zvyčajne spojené s nesprávnou výživou a tráviacimi problémami, ktoré sú výsledkom prvého faktora.

 • Akné sa často vyskytuje u ľudí s tendenciou k zápche, takže hlavná pozornosť by sa mala venovať problémom hrubého čreva.
 • Ženy by mali tiež venovať pozornosť zloženiu a trvanlivosti rúže, ktoré používajú.

Karta akné na tvári by sa nemala považovať za presnú metódu diagnostiky chorôb vnútorných orgánov, ale ako asistent, ktorý môže uľahčiť hľadanie zdravotných problémov.

Koniec koncov, nájdenie skutočnej príčiny vyrážok na tvári je niekedy veľmi ťažké.

Video: "Príčiny akné a najefektívnejšia liečba akné"

Príčiny akné na tele

Z vyrážok na tele ľudia trpia menej ako z akné na tvári, ale stále sa problém stáva byť.

Je to jedna vec, ak sú takéto pimples dočasné. Ostatné - ak sa ich zbavíte, úplne zlyhá. V tomto prípade musíme hľadať faktor, ktorý neustále vyvoláva nové zápaly.

Je zrejmé, že špecifické problémy v tele spôsobujú vyrážky v určitých oblastiach tela. Môže to byť:

Aký druh liečby akné je lepší? Zistite si tu.

Na krku

 • Akné na krku sa často objavuje kvôli porušeniu fungovania endokrinného systému, ale môže byť tiež dôsledkom infekčných ochorení.
 • Nemôžete vylúčiť a dráždiť faktory: holenie krku (pre mužov), trenie šatky alebo golier.

Foto: svrbivá vyrážka na krku

Na pleciach

Najčastejšou príčinou vyrážok na ramene je podvýživa.

 • Spočíva predovšetkým v zneužívaní tukových, slaných, korenených jedál, častých občerstvenia "na cestách" v zariadeniach rýchleho občerstvenia. Za takýchto podmienok trpia tráviace orgány výrazne, čo nespomalí výskyt pupienkov na ramenách.
 • Veľké mazové žľazy sa nachádzajú aj v tejto oblasti tela, takže ich príspevok k ich zlyhaniu a upchatiu prináša stres a hormonálne prerušenia.
 • Stojí za pozornosť oblečenie vyrobené zo syntetických tkanín, ktoré zabraňujú dýchaniu pokožky. Ale často je dosť, aby sa ramená potali pod pásmi tašiek.
 • Každý z týchto faktorov môže viesť k vzniku akné na tejto stránke. A ak sa tieto vyrážky neustále opakujú, je potrebné hľadať ich príčinu.

Na hrudi

Foto: Výskyt červenej vyrážky na hrudi je možný s hormonálnymi poruchami

Prsníka plocha u žien môže odrážať hormonálnu rovnováhu v tele, takže výskyt akné je obzvlášť hlboké, podkožný, mala by si ľudia myslia o zdravie reprodukčných orgánov a žliaz s vnútornou sekréciou.

 • Poruchy pankreasu sa môžu prejaviť vyrážkami v hrudníku. U pacientov s diabetes mellitus takéto vyrážky nie sú nezvyčajné.
 • Problémy s trávením, najmä tie, ktoré sa objavujú po priebehu antibakteriálnych liekov, tiež často vyvolávajú vyrážky v tejto oblasti.

Na zadnej strane

Na zadnej strane sa môže objaviť akné z rôznych dôvodov.

Foto: alergická vyrážka na chrbte

Medzi nimi najčastejšie:

 • reakcia tela na prášok detergentov, syntetické tkanivá, komponenty produktov sprchy;
 • podvýživa a zneužívanie fajčenia a alkoholu;
 • dlhodobé vystavenie slnku;
 • Nedostatočná hygiena v kombinácii so zvýšeným potentiálom;
 • tesné, tesné oblečenie;
 • hormonálna nerovnováha.

Pochopte, že to nie je vždy jednoduché, ale s pomocou špecialistu je možné sa zbaviť takýchto vyrážok.

Na zadku

Koža na zadku reaguje prudko na akékoľvek nepriaznivé podmienky: syntetická bielizeň, zlá hygiena, hypotermia, požívanie alergénu.

Foto: nástup zápalových prvkov na pápež môže byť spojený s hypotermiou

Ale zvyčajne tieto vyrážky majú vlastnosť prejsť.

Ak sa opakovane objavujú, možno problém spočíva v chorobách pohlavných orgánov alebo v zmenách v hormonálnom pozadí.

Pochopte, že to pomôže gynekológu alebo endokrinológovi.

Ako sa liečiť

Nemenej dôležitou otázkou po zistení príčiny vyrážok je, ako s nimi zaobchádzať.

Metódy pre liečbu akné sú rôzne rad: tento a kozmetické ošetrenie a lieky pre vonkajšie i vnútorné použitie, a riadnej starostlivosti o pleť a tradičné receptúry.

Ale všetky tieto metódy nebudú schopné zachrániť vás pred vyrážkami, ak nebude mať vplyv na základnú príčinu, ktorá ich spôsobila.

 • Preto by sa malo hlavné úsilie presne zamerať na jeho prekonanie. Bude to vyžadovať špeciálne ošetrenie, ktoré vám určí lekára. Kto to bude závisieť od nájdeného problému: gynekológ, endokrinológ, nutritionista, terapeut alebo dermatológ.
 • Súbežne je však potrebné vykonať aj symptomatickú liečbu.

S vážnymi problémami, ako sa zbaviť akné rýchlo je nepravdepodobné, že bude pracovať, ale mali by ste byť trpezliví, aby všetky vyrážky hoja bez zanechania stopy na koži.

Foto: trenie tváre s infúziami a bylinnými odvarmi odstráni zápal a utíši pokožku

 • Hlavné ošetrenie sa môže vykonať doma. Ide o rôzne prípravky na vonkajšie použitie alebo ľudové prostriedky: trenie, masky, obklady.

Foto: ručné čistenie tváre v salóne

 • Vyčistiť pokožku od komedónov alebo odstrániť stopy akné, ktoré pomáhajú kozmetickými procedúrami: čistenie tváre, mezoterapia, ozónová terapia atď. Sú vymenovaní lekárom na základe individuálnych kožných problémov.
 • Tiež by ste mali revidovať stravu. Možno na chvíľu budete musieť opustiť svoje obľúbené, ale škodlivé kožné výrobky: rýchle občerstvenie, mastné, horúce, sladké.

Foto: produkty, ktoré vyvolávajú akné

 • Rýchlejšie viesť kožu v poriadku pomôže pri fyzickej námahe, chodiť na čerstvom vzduchu, dostatok času na spánok a minimalizovať stresové situácie.

Takýto komplexný vplyv si bude vyžadovať určité úsilie a úpravy obvyklého spôsobu života.

Ale nakoniec sa koža dostane do zdravého vzhľadu, niektoré zdravotné problémy budú vyriešené.

A ďalší stav pokožky a prítomnosť nového akné na ňom už bude závisieť od vás.

prevencia

Ak sa chcete zbaviť akné, musíte urobiť opatrenia na prevenciu akné znova. Samozrejme, nie je možné úplne zaistiť proti tomu.

Existujú však všeobecné odporúčania, ktoré pomáhajú znížiť toto riziko.

Foto: látky vytvorené počas fajčenia majú škodlivý účinok na pokožku

 • Zbavte sa zlých návykov. Alkohol a tabak sa dodávajú nášmu telu množstvom toxínov, s ktorými sa vnútorné orgány nedokážu úplne vyrovnať. Niektoré z týchto škodlivých látok sa vylúčia kožou, čo nepriaznivo ovplyvní jej stav.
 • Usporiadajte svoj deň tak, aby zahŕňali každodenné prechádzky pod holým nebom a úplný oddych (predovšetkým nočný spánok). Nedostatok príjmu kyslíka do tela a akumulácia nervového napätia vedie k mnohým ochoreniam, ktoré sa môžu prejaviť a akné na koži.
 • Ak ste závislý na pupienkoch, malo by sa im venovať zvláštna pozornosť. Musí to byť rôznorodé, aby telo dostalo celý komplex potrebných živín. Prejedanie sa a hlad sú rovnako zbytočné. Nemusíte sa úplne zbaviť škodlivých, pokiaľ ide o dietetiku, "radosti", ale nemali by byť základom výživy.
 • Emócie sa odrážajú aj v našom vzhľade. Ak sú úplne negatívne (hnev, smútok, apatia), zrkadlo sa bude čoskoro stáť ako vyblednuté a bezútečné. Pokúste sa každodenne nájsť príležitosť na pozitívne skúsenosti.
 • Nezabudnite na pravidelnú starostlivosť o pleť podľa typu. Zvyčajne to netrvá veľa času a výsledok prináša znateľné.

Je salicylový alkohol účinný proti subkutánnemu akné? Zistite si tu.

Má klerikálna pomoc s akné? Čítajte ďalej.

Niekedy je to dosť ťažké. V tomto prípade mapa akné môže byť dobrým pomocníkom, ktorý vám povie, v ktorej oblasti leží zdravotný problém.

Typy pupienkov, pozri fotografie

Akné môže byť rôzneho druhu a podľa toho vyzerá inak na koži, identifikovať ho Publikujem tento článok vo forme fotografií s rôznymi typmi akné.

Budem spomenúť klasifikáciu akné na tvári:

Čierne bodky sú prekážkou v kanálikoch vlasového folikulu. dostane takú farbu nie od špiny, ale od oxidácie komedónov kyslíkom pri interakcii so vzduchom.

Schéma čiernych bodiek, septický kanál mazovej žľazy

Biele pupienky korku v kanáliku mazovej žľazy, ale s prudko zúženými ústiami potrubia (pozri diagram nižšie), takže je úplne neviditeľný a sú viditeľné vo forme bielych uzlov veľkosti špice.

fotky pimples

fotky pimples

fotky pimples

 • Tónová smotana: škoda a prospech(4)
 • Akné a čo o ňom vieme(2)
 • V boji proti hnisavým pupienkam(4)
 • Pojem Postakne(0)
 • Uzavreté komedóny, miliums alebo len biele pupienky(4)
 • Prečo sa pichlia vyleje pred menštruáciou?(2)
 • Červené akné na tvári(10)
 • Top 10 chýb v liečbe akné(5)
 • 4 fázy vývoja akné(2)
 • Čierne bodky na tvári(4)

3 odpovede na Typy pupienkov, pozri fotografie

Nie sú to všetky druhy.

Najhoršia vec je čierna, sú také ťažké zničiť. Nedávno sa našiel v internete infu o géli Clenzite C, gél, obliecť na nočný bod. Snažil som sa, po 2 týždňoch aplikácie, všetko bolo oneskorené, body zmizli, pokožka bola vyhladená. Len uplynul týždeň, chcem vedieť, kto ju mohol použiť. Budú sa znova objaviť alebo je to všetko?

A bol som strašne trýznivý akné, len som si myslel, že budem úplne bláznivý, hanbený ísť von na ulicu. A potom náhodou vyskúšala sulpharginovú masť. Toto je naozaj moja spása naozaj. Akné konečne som sa mohol zbaviť a samotná pokožka sa zlepšila (dobre upravená, čistá).